2020-02-24   13:17:50
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Program för SM/para-SM/JSM i simning

Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.

1_J
Gren 1, 200m Frisim Damer Junior 
 
Sponsor: Pulsen AB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09 
SJ: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.34 2016-07-06 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 1:54.34 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  2:03.64   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  2:04.99   
143  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  2:05.55   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  2:05.71   
554  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS    50 m  2:06.17   
279  Forés Alba  1998  MKK    50 m  2:06.49   
403  Brockmar Nikki  1999  SKÖVDE SS    50 m  2:07.13   
447  Ramdén Alida  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  2:07.35   
253  Henell Sofia  1997  LASS    50 m  2:08.20   
10  151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:08.39   
11  172  Müllern Alice  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:08.44   
12  389  Rönningdal Emilia  2002  S 71    50 m  2:08.45   
13  449  Sundstrand Emma  2001  SÖDERTÄLJE    50 m  2:08.63   
14  112  Lundblad Alicia  2001  HS    50 m  2:08.86   
15  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  2:08.99   
16  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  2:09.08   
17  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  2:09.40   
18  547  Andersson Tova  2001  VÄSBY SS    50 m  2:09.46   
19  66  Eriksson Lisa  1998  ESKILSTUNA    50 m  2:09.55   
20  405  Fransson Vera  2001  SKÖVDE SS    50 m  2:09.61   
21  123  Weiler Matilda  1998  HS    50 m  2:09.62   
22  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  2:09.69   
23  399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  2:09.85   
24  114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  2:10.03   
25  398  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS    50 m  2:10.53   
26  82  Lannhard Frida  2000  FALUN    50 m  2:10.67   
27  445  Jonsson Carolina  2002  SÖDERTÄLJE    50 m  2:11.08   
28  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  2:11.45   
29  425  Wallén Malin  1997  SPÅRVÄGEN    50 m  2:13.11   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
1_S
Gren 1, 200m Frisim Damer Senior 
 
Sponsor: Pulsen AB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09 
SJ: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.34 2016-07-06 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 1:54.34 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
477  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN    50 m  1:54.08   
102  Hansson Louise  1996  HS    50 m  1:59.60   
328  Hippi Jaqueline  1996  SK NEPTUN    50 m  2:02.40   
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  2:03.64   
424  Wahlström Emma  1994  SPÅRVÄGEN    50 m  2:04.98   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  2:04.99   
143  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  2:05.55   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  2:05.71   
125  Vikström Ronja  1996  HS    50 m  2:07.13   
10  403  Brockmar Nikki  1999  SKÖVDE SS    50 m  2:07.13   
11  537  Håkansson Rebecca  1996  VELLINGE-N    50 m  2:07.18   
12  470  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN    50 m  2:07.20   
13  447  Ramdén Alida  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  2:07.35   
14  231  Bielicz Linnéa  1994  SK LAXEN    50 m  2:07.58   
15  253  Henell Sofia  1997  LASS    50 m  2:08.20   
16  151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:08.39   
17  172  Müllern Alice  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:08.44   
18  389  Rönningdal Emilia  2002  S 71    50 m  2:08.45   
19  449  Sundstrand Emma  2001  SÖDERTÄLJE    50 m  2:08.63   
20  112  Lundblad Alicia  2001  HS    50 m  2:08.86   
21  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  2:08.99   
22  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  2:09.08   
23  323  Ekman Christine  1994  SK NEPTUN    50 m  2:09.13   
24  559  Salomonsson Nadja  1992  VÄSBY SS    50 m  2:09.39   
25  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  2:09.40   
26  547  Andersson Tova  2001  VÄSBY SS    50 m  2:09.46   
27  66  Eriksson Lisa  1998  ESKILSTUNA    50 m  2:09.55   
28  405  Fransson Vera  2001  SKÖVDE SS    50 m  2:09.61   
29  123  Weiler Matilda  1998  HS    50 m  2:09.62   
30  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  2:09.69   
31  399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  2:09.85   
32  114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  2:10.03   
33  398  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS    50 m  2:10.53   
34  82  Lannhard Frida  2000  FALUN    50 m  2:10.67   
35  445  Jonsson Carolina  2002  SÖDERTÄLJE    50 m  2:11.08   
36  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  2:11.45   
37  560  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS    50 m  2:11.69   
38  179  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING    50 m  2:11.93  EFT 
39  529  Nyman Lovisa  1994  UMEÅ SS    50 m  2:13.06   
40  425  Wallén Malin  1997  SPÅRVÄGEN    50 m  2:13.11   
41  331  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN    25 m  2:02.92   
42  327  Glenesk Mina  1996  SK NEPTUN    Yard  1:51.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
2_J
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar Junior 
 
Sponsor: CCM Management AB 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:56.46 2016-08-08 
SJ: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:57.99 2016-07-06 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 1:57.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:02.71   
519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  2:03.24   
171  Malm Markus  1997  JÖNKÖPING    50 m  2:03.41   
144  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:03.75   
446  Kerman Henry  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  2:06.20   
352  Lovinge Hampus  1998  NKK    50 m  2:06.43   
571  Björkholm Filip  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:07.94   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:08.89   
512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  2:09.02   
10  494  Iwarsson Oskar  2000  TUREBERG    50 m  2:09.17   
11  178  Steindl Anton  2000  JÖNKÖPING    50 m  2:09.34   
12  251  Grynning Mattias  1999  LASS    50 m  2:10.18   
13  312  Åberg Tobias  2000  MASS    50 m  2:10.57   
14  321  Blom Simon  1999  SK NEPTUN    50 m  2:10.92   
15  557  Nyblom Niklas  1999  VÄSBY SS    50 m  2:11.16   
16  63  Brand William  1998  ESKILSTUNA    50 m  2:11.67   
17  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  2:13.90   
18  397  Olsson Oscar  1999  SJÖBO SS    50 m  2:13.97   
19  308  Petersson Sebastian  2000  MASS    50 m  2:14.35   
20  620  Åström Alfred  1997  SPIF SF    50 m  2:14.41   
21  173  Nicklasson Erik  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:14.49   
22  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  2:15.50   
23  376  Olsson Jesper  1998  POSEIDON    50 m  2:15.99   
24  510  Al-Khalili Josef  2000  TÄBY SIM    50 m  2:16.57   
25  584  Hanstål Oskar  1999  ÄNGELHOLM    50 m  2:16.59   
26  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  2:16.88   
27  615  Falk Martin  1999  SPIF SF    50 m  2:20.04   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
2_S
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar Senior 
 
Sponsor: CCM Management AB 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:56.46 2016-08-08 
SJ: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:57.99 2016-07-06 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 1:57.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
341  Sjödin Simon  1986  SK NEPTUN    50 m  1:56.46   
96  Björk Jesper  1993  HS    50 m  1:58.49   
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:02.71   
519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  2:03.24   
171  Malm Markus  1997  JÖNKÖPING    50 m  2:03.41   
144  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:03.75   
446  Kerman Henry  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  2:06.20   
571  Björkholm Filip  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:07.94   
215  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA    50 m  2:08.76   
10  576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:08.89   
11  512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  2:09.02   
12  494  Iwarsson Oskar  2000  TUREBERG    50 m  2:09.17   
13  178  Steindl Anton  2000  JÖNKÖPING    50 m  2:09.34   
14  251  Grynning Mattias  1999  LASS    50 m  2:10.18   
15  284  Kindberg Marcus  1993  MKK    50 m  2:10.50   
16  312  Åberg Tobias  2000  MASS    50 m  2:10.57   
17  87  Torola Miro  1995  GÖTEBORG    50 m  2:10.88   
18  321  Blom Simon  1999  SK NEPTUN    50 m  2:10.92   
19  557  Nyblom Niklas  1999  VÄSBY SS    50 m  2:11.16   
20  63  Brand William  1998  ESKILSTUNA    50 m  2:11.67   
21  609  Lloyd Victor  1996  TRELLEBORG    50 m  2:13.01   
22  460  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE    50 m  2:13.86   
23  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  2:13.90   
24  397  Olsson Oscar  1999  SJÖBO SS    50 m  2:13.97   
25  308  Petersson Sebastian  2000  MASS    50 m  2:14.35   
26  620  Åström Alfred  1997  SPIF SF    50 m  2:14.41   
27  173  Nicklasson Erik  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:14.49   
28  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  2:15.50   
29  376  Olsson Jesper  1998  POSEIDON    50 m  2:15.99   
30  510  Al-Khalili Josef  2000  TÄBY SIM    50 m  2:16.57   
31  584  Hanstål Oskar  1999  ÄNGELHOLM    50 m  2:16.59   
32  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  2:16.88   
33  443  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS    50 m  2:16.93   
34  615  Falk Martin  1999  SPIF SF    50 m  2:20.04   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
3_J
Gren 3, 50m Ryggsim Damer Junior 
 
Sponsor: Ellagården 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.21 2016-01-30 
SJ: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
MR: Sarah Sjöström (1993) 28.67 2015-07-01 
FM: Ida Lindborg Malmö KK 28.73 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
137  Liljeqvist Ida  1999  HÖGANÄS    50 m  30.09   
190  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS    50 m  30.17   
433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  30.32   
404  Forss Trine  2003  SKÖVDE SS    50 m  30.38   
182  Thormalm Klara  1998  JÖNKÖPING    50 m  30.43   
159  Andersson Lova  2000  JÖNKÖPING    50 m  30.53   
503  Ossmyr Josefin  1999  TYRESÖ SS    50 m  30.67   
191  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS    50 m  30.72   
336  Pavlu Lewin Marlene  1997  SK NEPTUN    50 m  30.83   
10  356  Thunholm Sara  1999  NKK    50 m  31.07   
11  279  Forés Alba  1998  MKK    50 m  31.11   
12  228  Sandwång Ida  2001  LANDSKRONA    50 m  31.12   
13  381  Revstedt Isabella  2001  SK RAN    50 m  31.15   
14  118  Stenhård Julia  2000  HS    50 m  31.23   
15  235  Morin Tilde  2002  SK LAXEN    50 m  31.24   
16  556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  31.24   
17  485  Granborg Amanda  1999  SK TRITON    50 m  31.27   
18  55  Öman Tilda  2000  ELFSBORG    50 m  31.33   
19  500  Alm Josefin  2001  TYRESÖ SS    50 m  31.40   
20  139  Widén Elin  1998  HÖGANÄS    50 m  31.44   
21  436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  31.50   
22  607  Lareva Davilda  2000  TRELLEBORG    50 m  31.50   
23  465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  31.52   
24  646  Glimmerud-Gullbjörk Tuva  2000  SPIF SF    50 m  31.68  EFT 
25  176  Ristl Elin  1999  JÖNKÖPING    50 m  31.72   
26  254  Karlsson Vera  2003  LASS    50 m  31.75   
27  591  Momats Clara  2000  ÖSA    50 m  31.77   
28  530  Sandström Saga  2000  UMEÅ SS    50 m  31.83   
29  350  Eriksson Klara  2000  NKK    50 m  31.84   
30  386  Christiansen Emilia  1999  S 71    50 m  31.95   
31  579  Noreblad Natalie  2002  VÄXJÖ SS    50 m  31.95   
32  372  Melin Elin  2000  POSEIDON    50 m  31.97   
33  296  Vileus Emma  2001  MKK    50 m  32.07   
34  517  Sangfelt Hanna  1997  TÄBY SIM    50 m  32.07   
35  597  Rääf Sandra  2000  ÖSA    50 m  32.08   
36  479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  32.09   
37  448  Ramdén Hilma  2000  SÖDERTÄLJE    50 m  32.31   
38  12  Kramer Agnes  1998  FALKENBERG  S8  50 m  42.73   
39  24  Hammarqvist Elin  2004  NACKA HI  S9  50 m  46.61   
40  St. Clair Maitland Nicola  2003  SÖDERTÄLJE  S8  50 m  48.22   
41  Busk Josefine  1997  SÖDERTÄLJE  S14  50 m  49.05   
42  15  Andersson-Wulf Ida  1998  VELLINGE-N  S7  50 m  49.57   
43  26  Danielsson Emma  2002  NACKA HI  S9  50 m  51.54   
44  25  Nordström Linnea  2002  NACKA HI  S8  50 m  51.86   
45  35  Löf Rebecca  2001  ÖSA  S14  50 m  52.83   
46  643  Hocanin Isabella  1997  ÖSA  S5  50 m  1:25.87   
47  Wennberg Johanna  1997  MASS  S10  25 m  47.06   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
3_S
Gren 3, 50m Ryggsim Damer Senior 
 
Sponsor: Ellagården 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.21 2016-01-30 
SJ: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
MR: Sarah Sjöström (1993) 28.67 2015-07-01 
FM: Ida Lindborg Malmö KK 28.73 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
477  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN    50 m  28.21   
286  Lindborg Ida  1994  MKK    50 m  28.39   
486  Kuras Magdalena  1988  SK TRITON    50 m  28.93   
181  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING    50 m  29.97   
137  Liljeqvist Ida  1999  HÖGANÄS    50 m  30.09   
190  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS    50 m  30.17   
258  Palm Caroline  1992  LASS    50 m  30.32   
433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  30.32   
404  Forss Trine  2003  SKÖVDE SS    50 m  30.38   
10  182  Thormalm Klara  1998  JÖNKÖPING    50 m  30.43   
11  231  Bielicz Linnéa  1994  SK LAXEN    50 m  30.50   
12  159  Andersson Lova  2000  JÖNKÖPING    50 m  30.53   
13  503  Ossmyr Josefin  1999  TYRESÖ SS    50 m  30.67   
14  191  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS    50 m  30.72   
15  336  Pavlu Lewin Marlene  1997  SK NEPTUN    50 m  30.83   
16  287  Lindborg Nathalie  1991  MKK    50 m  30.95   
17  356  Thunholm Sara  1999  NKK    50 m  31.07   
18  279  Forés Alba  1998  MKK    50 m  31.11   
19  228  Sandwång Ida  2001  LANDSKRONA    50 m  31.12   
20  381  Revstedt Isabella  2001  SK RAN    50 m  31.15   
21  118  Stenhård Julia  2000  HS    50 m  31.23   
22  235  Morin Tilde  2002  SK LAXEN    50 m  31.24   
23  556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  31.24   
24  485  Granborg Amanda  1999  SK TRITON    50 m  31.27   
25  55  Öman Tilda  2000  ELFSBORG    50 m  31.33   
26  175  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING    50 m  31.34   
27  500  Alm Josefin  2001  TYRESÖ SS    50 m  31.40   
28  139  Widén Elin  1998  HÖGANÄS    50 m  31.44   
29  436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  31.50   
30  607  Lareva Davilda  2000  TRELLEBORG    50 m  31.50   
31  465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  31.52   
32  478  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN    50 m  31.65   
33  646  Glimmerud-Gullbjörk Tuva  2000  SPIF SF    50 m  31.68  EFT 
34  176  Ristl Elin  1999  JÖNKÖPING    50 m  31.72   
35  254  Karlsson Vera  2003  LASS    50 m  31.75   
36  472  Nykvist Greta  1996  SÖDERTÖRN    50 m  31.75   
37  179  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING    50 m  31.77   
38  591  Momats Clara  2000  ÖSA    50 m  31.77   
39  530  Sandström Saga  2000  UMEÅ SS    50 m  31.83   
40  350  Eriksson Klara  2000  NKK    50 m  31.84   
41  386  Christiansen Emilia  1999  S 71    50 m  31.95   
42  579  Noreblad Natalie  2002  VÄXJÖ SS    50 m  31.95   
43  372  Melin Elin  2000  POSEIDON    50 m  31.97   
44  296  Vileus Emma  2001  MKK    50 m  32.07   
45  517  Sangfelt Hanna  1997  TÄBY SIM    50 m  32.07   
46  597  Rääf Sandra  2000  ÖSA    50 m  32.08   
47  479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  32.09   
48  448  Ramdén Hilma  2000  SÖDERTÄLJE    50 m  32.31   
49  16  Watz Lina  1996  KARLSTAD  S9  50 m  36.00   
50  19  Reichard Maja  1991  SPÅRVÄGEN  S11  50 m  38.31   
51  30  Lundström Malin  1990  SK RAN  S10  50 m  42.06   
52  12  Kramer Agnes  1998  FALKENBERG  S8  50 m  42.73   
53  Sjöstrand Edit  1991  VBERG PARA  S14  50 m  45.47   
54  24  Hammarqvist Elin  2004  NACKA HI  S9  50 m  46.61   
55  St. Clair Maitland Nicola  2003  SÖDERTÄLJE  S8  50 m  48.22   
56  Busk Josefine  1997  SÖDERTÄLJE  S14  50 m  49.05   
57  15  Andersson-Wulf Ida  1998  VELLINGE-N  S7  50 m  49.57   
58  26  Danielsson Emma  2002  NACKA HI  S9  50 m  51.54   
59  35  Löf Rebecca  2001  ÖSA  S14  50 m  52.83   
60  643  Hocanin Isabella  1997  ÖSA  S5  50 m  1:25.87   
61  37  Fältman Helena  1980  TÄBY SIM  S10  25 m  39.02   
62  Bäckman Linnéa  1989  SOLENS IF  S14  25 m  42.26   
63  Wennberg Johanna  1997  MASS  S10  25 m  47.06   
64  Robertsson Rose-Marie  1986  VBERG PARA  S14  25 m  54.88   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
4_J
Gren 4, 100m Frisim Herrar Junior 
 
Sponsor: TYR 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJ: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Christoffer Carlsen Helsingborgs S 49.50 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
163  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING    50 m  50.81   
586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  51.48   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  51.56   
354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  51.73   
572  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS    50 m  52.32   
280  Fredriksson Petter  1997  MKK    50 m  52.35   
113  Löfqvist Alexander  1999  HS    50 m  52.57   
166  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING    50 m  52.62   
283  Hinderup Eric  1998  MKK    50 m  52.86   
10  225  Hassling Emil  2000  LANDSKRONA    50 m  52.87   
11  367  Cedervall Hugo  1997  POSEIDON    50 m  53.22   
12  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  53.25  EFT 
13  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  53.26   
14  170  Lärkfeldt Tim  2000  JÖNKÖPING    50 m  53.36   
15  119  Svedberg Filip  1997  HS    50 m  53.47   
16  223  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA    50 m  53.66   
17  95  Almeida Sundell Alexander  1997  HS    50 m  53.71   
18  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  53.96   
19  305  Leander Tor  1999  MASS    50 m  53.98   
20  168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  54.03   
21  229  Svensson Hampus  1999  LANDSKRONA    50 m  54.03   
22  138  Persson Mika  1998  HÖGANÄS    50 m  54.07   
23  177  Sabic Ishak  1999  JÖNKÖPING    50 m  54.10   
24  52  Rudqvist Samuel  1999  ELFSBORG    50 m  54.12   
25  237  Sandgren Robin  1997  SK LAXEN    50 m  54.28   
26  369  Östlund Gustav  2000  POSEIDON    50 m  54.31   
27  444  Hareskog Ludwig  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  54.59  EFT 
28  18  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  S10  50 m  58.45   
29  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  1:02.61   
30  27  Persson Felix  2000  VÄNERSBORG  S14  50 m  1:12.35   
31  32  Rönnbäck Ludwig  1999  LULEÅ SS  S10  50 m  1:13.74   
32  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  1:12.14   
33  Renlund Teo  1997  SOLENS IF  S14  25 m  1:21.26   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
4_S
Gren 4, 100m Frisim Herrar Senior 
 
Sponsor: TYR 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJ: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Christoffer Carlsen Helsingborgs S 49.50 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
100  Eliasson Isak  1996  HS    50 m  49.39   
97  Carlsen Christoffer  1992  HS    50 m  49.50   
174  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING    50 m  50.61   
105  Holmström Jonas  1992  HS    50 m  50.75   
163  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING    50 m  50.81   
301  Andréasson Robin  1988  MASS    50 m  50.93   
278  Carlsson Mattias  1990  MKK    50 m  51.09   
50  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG    50 m  51.46   
586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  51.48   
10  148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  51.56   
11  354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  51.73   
12  468  Jonsson Jesper  1993  SÖDERTÖRN    50 m  51.74   
13  260  Palmqvist Pontus  1991  LASS    50 m  51.76   
14  466  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN    50 m  51.84   
15  164  Fürst Markus  1996  JÖNKÖPING    50 m  51.94   
16  127  Zeidler Jacob  1994  HS    50 m  52.06   
17  329  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN    50 m  52.09   
18  293  Westergren Mats  1994  MKK    50 m  52.17   
19  572  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS    50 m  52.32   
20  280  Fredriksson Petter  1997  MKK    50 m  52.35   
21  245  Andersson Anton  1993  LASS    50 m  52.36   
22  113  Löfqvist Alexander  1999  HS    50 m  52.57   
23  166  Grimberg Filip  1998  JÖNKÖPING    50 m  52.62   
24  283  Hinderup Eric  1998  MKK    50 m  52.86   
25  225  Hassling Emil  2000  LANDSKRONA    50 m  52.87   
26  351  Forsgren Marcus  1996  NKK    50 m  53.01   
27  303  Cöster Julian  1995  MASS    50 m  53.05   
28  64  Brorsson Axel  1996  ESKILSTUNA    50 m  53.13   
29  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  53.25  EFT 
30  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  53.26   
31  170  Lärkfeldt Tim  2000  JÖNKÖPING    50 m  53.36   
32  220  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV    50 m  53.41   
33  257  Olsson Daniel  1996  LASS    50 m  53.46   
34  119  Svedberg Filip  1997  HS    50 m  53.47   
35  223  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA    50 m  53.66   
36  42  Carlsson Philip  1990  ELFSBORG    50 m  53.68   
37  95  Almeida Sundell Alexander  1997  HS    50 m  53.71   
38  236  Olsson John  1995  SK LAXEN    50 m  53.76   
39  320  Bergman Fabian  1994  SK NEPTUN    50 m  53.96   
40  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  53.96   
41  305  Leander Tor  1999  MASS    50 m  53.98   
42  168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  54.03   
43  229  Svensson Hampus  1999  LANDSKRONA    50 m  54.03   
44  616  Nilsson Martin  1993  SPIF SF    50 m  54.05   
45  138  Persson Mika  1998  HÖGANÄS    50 m  54.07   
46  177  Sabic Ishak  1999  JÖNKÖPING    50 m  54.10   
47  52  Rudqvist Samuel  1999  ELFSBORG    50 m  54.12   
48  237  Sandgren Robin  1997  SK LAXEN    50 m  54.28   
49  369  Östlund Gustav  2000  POSEIDON    50 m  54.31   
50  107  Kertes Viktor  1996  HS    50 m  54.79   
51  98  Dolk Filip  1996  HS    50 m  58.10   
52  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  1:02.61   
53  Karlsson Sebastian  1993  KARLSKRONA  S14  50 m  1:04.05   
54  13  Nordh Andreas  1991  OSBY SS  S14  50 m  1:04.69   
55  27  Persson Felix  2000  VÄNERSBORG  S14  50 m  1:12.35   
56  32  Rönnbäck Ludwig  1999  LULEÅ SS  S10  50 m  1:13.74   
57  36  Oskarsson Albin  1991  ÖSA  S6  50 m  1:36.10   
58  23  Fredriksson Mikael  1990  GÖTEBORG  S3  50 m  1:59.67   
59  358  Wåhlin Mikael  1989  NKK    25 m  50.34   
60  28  Andersson Jesper  1996  DEJE SS  S14  25 m  1:01.53   
61  Sjölander Jacob  1986  SOLENS IF  S14  25 m  1:08.49   
62  10  Daggert Anton  1993  ÖSA  S14  25 m  1:10.94   
63  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  1:12.14   
64  11  Johansson Niklas  1996  SOLSTA  S14  25 m  1:14.84   
65  Renlund Teo  1997  SOLENS IF  S14  25 m  1:21.26   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
5_J
Gren 5, 200m Bröstsim Damer Junior 
 
Sponsor: ARIVAB - Aukt. Red. Konsu 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJ: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Jennie Johansson (1988) 2:26.16 2016-07-06 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 2:26.16 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
103  Hansson Sophie  1998  HS    50 m  2:29.93   
592  Månsson Julia  2002  ÖSA    50 m  2:34.29   
562  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS    50 m  2:35.32   
364  Berglund Olivia  1998  POSEIDON    50 m  2:35.88   
618  Wallenborg Caroline  2000  SPIF SF    50 m  2:38.68   
47  Maltesson Lina  2000  ELFSBORG    50 m  2:38.99   
573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  2:39.16   
232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  2:39.54   
335  Nilsson Alexandra  1998  SK NEPTUN    50 m  2:40.02   
10  357  Wallberg Sara  1999  NKK    50 m  2:40.31   
11  511  Bergh Mikaela  1999  TÄBY SIM    50 m  2:40.77   
12  575  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS    50 m  2:41.19   
13  368  Jendbro Sara  2000  POSEIDON    50 m  2:41.98   
14  363  Palmqvist Lisa  2000  OSKARSHAMN    50 m  2:42.55   
15  570  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:42.68   
16  85  Edgren Linnea  2002  GÖTEBORG    50 m  2:42.96   
17  160  Atzmannstorfer Nilla  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:43.40   
18  408  Schimmel Hilja  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:43.75   
19  533  Almqvist Cornelia  2002  VARBERG    50 m  2:44.50   
20  406  Henningsson Sofia  2004  SKÖVDE SS    50 m  2:44.70   
21  515  Malm Smilla  2003  TÄBY SIM    50 m  2:44.74   
22  416  Augustsson Julia  2000  SPÅRVÄGEN    50 m  2:45.42   
23  548  Björkén Julia  2001  VÄSBY SS    50 m  2:46.45   
24  380  Lindberg Stina  2000  SK RAN    50 m  2:46.73   
25  629  Vestman Malin  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:47.16   
26  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  2:47.51   
27  545  Sandsjö Tone  2003  WISBY SS    50 m  2:47.79   
28  275  Ranevi Louise  1999  SK LÖDDE    50 m  2:48.62   
29  339  Salih Milana  1997  SK NEPTUN    50 m  2:49.14   
30  43  Holström Linea  2000  ELFSBORG    50 m  2:49.32   
31  136  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS    50 m  2:53.87   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
5_S
Gren 5, 200m Bröstsim Damer Senior 
 
Sponsor: ARIVAB - Aukt. Red. Konsu 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJ: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Jennie Johansson (1988) 2:26.16 2016-07-06 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 2:26.16 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
248  Ekström Vilma  1994  LASS    50 m  2:28.99   
603  Eriksson Jessica  1993  UDDEVALLA    50 m  2:29.10   
103  Hansson Sophie  1998  HS    50 m  2:29.93   
592  Månsson Julia  2002  ÖSA    50 m  2:34.29   
562  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS    50 m  2:35.32   
364  Berglund Olivia  1998  POSEIDON    50 m  2:35.88   
513  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM    50 m  2:36.62   
311  Westman Malin  1995  MASS    50 m  2:37.99   
618  Wallenborg Caroline  2000  SPIF SF    50 m  2:38.68   
10  478  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN    50 m  2:38.74   
11  47  Maltesson Lina  2000  ELFSBORG    50 m  2:38.99   
12  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  2:39.16   
13  232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  2:39.54   
14  335  Nilsson Alexandra  1998  SK NEPTUN    50 m  2:40.02   
15  357  Wallberg Sara  1999  NKK    50 m  2:40.31   
16  511  Bergh Mikaela  1999  TÄBY SIM    50 m  2:40.77   
17  575  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS    50 m  2:41.19   
18  368  Jendbro Sara  2000  POSEIDON    50 m  2:41.98   
19  422  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN    50 m  2:42.48   
20  363  Palmqvist Lisa  2000  OSKARSHAMN    50 m  2:42.55   
21  570  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS    50 m  2:42.68   
22  85  Edgren Linnea  2002  GÖTEBORG    50 m  2:42.96   
23  160  Atzmannstorfer Nilla  1998  JÖNKÖPING    50 m  2:43.40   
24  408  Schimmel Hilja  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:43.75   
25  505  Thurfjell Julia  1994  TYRESÖ SS    50 m  2:44.47   
26  533  Almqvist Cornelia  2002  VARBERG    50 m  2:44.50   
27  406  Henningsson Sofia  2004  SKÖVDE SS    50 m  2:44.70   
28  515  Malm Smilla  2003  TÄBY SIM    50 m  2:44.74   
29  416  Augustsson Julia  2000  SPÅRVÄGEN    50 m  2:45.42   
30  473  Reinhold Viktoria  1996  SÖDERTÖRN    50 m  2:45.89   
31  548  Björkén Julia  2001  VÄSBY SS    50 m  2:46.45   
32  380  Lindberg Stina  2000  SK RAN    50 m  2:46.73   
33  629  Vestman Malin  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:47.16   
34  545  Sandsjö Tone  2003  WISBY SS    50 m  2:47.79   
35  275  Ranevi Louise  1999  SK LÖDDE    50 m  2:48.62   
36  339  Salih Milana  1997  SK NEPTUN    50 m  2:49.14   
37  43  Holström Linea  2000  ELFSBORG    50 m  2:49.32   
38  136  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS    50 m  2:53.87   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
6_J
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar Junior 
 
Sponsor: Bröderna Voss Ingenjörsfi 
SR: Erik Persson (1994) 2:07.85 2017-04-08 
SJ: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:10.80 2016-07-06 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 2:10.80 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Arvidsson Karl  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:18.26   
126  Williamsson Olle  1998  HS    50 m  2:19.84   
333  Lulek William  1998  SK NEPTUN    50 m  2:20.44   
469  Jonsson Pontus  2000  SÖDERTÖRN    50 m  2:21.63   
115  Persson Gustav  2000  HS    50 m  2:22.95   
153  Swanepoel Hugo  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:22.96   
550  Frylmark Karl  1999  VÄSBY SS    50 m  2:23.32   
246  Andersson Tom  1998  LASS    50 m  2:25.41   
240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  2:26.14   
10  602  Andersson Daniel  1997  UDDEVALLA    50 m  2:26.53   
11  586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  2:28.64   
12  509  Alin Isak  1999  TÄBY SIM    50 m  2:29.97   
13  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  2:30.14   
14  563  Widholm Anton  1999  VÄSBY SS    50 m  2:30.23   
15  214  Dahlgren Anton  1999  KUNGSBACKA    50 m  2:30.40   
16  281  Gerstenfeld Carl  2002  MKK    50 m  2:30.88   
17  463  Antlöv Filip  1998  SÖDERTÖRN    50 m  2:31.00   
18  605  Robertsson Oskar  2000  UDDEVALLA    50 m  2:31.09   
19  255  Linnér Simon  1999  LASS    50 m  2:31.14   
20  385  Chen Philip  2000  S 71    50 m  2:32.17   
21  209  Mathisen August  2001  KARLSTAD    50 m  2:33.00   
22  493  Eriksson Hugo  1999  TUREBERG    50 m  2:33.26   
23  276  Andersson Anton  1997  MKK    50 m  2:33.41   
24  617  Puoti Carlandrea  1999  SPIF SF    50 m  2:33.74   
25  68  Kadic Eldin  1999  ESKILSTUNA    50 m  2:35.96   
26  631  Persson Max  2001  YSTADS SS    25 m  2:24.33   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
6_S
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar Senior 
 
Sponsor: Bröderna Voss Ingenjörsfi 
SR: Erik Persson (1994) 2:07.85 2017-04-08 
SJ: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:10.80 2016-07-06 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 2:10.80 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
218  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA    50 m  2:07.85   
50  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG    50 m  2:14.94   
141  Arvidsson Karl  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:18.26   
558  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS    50 m  2:18.56   
574  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS    50 m  2:18.62   
338  Ridell Patric  1993  SK NEPTUN    50 m  2:19.24   
126  Williamsson Olle  1998  HS    50 m  2:19.84   
333  Lulek William  1998  SK NEPTUN    50 m  2:20.44   
469  Jonsson Pontus  2000  SÖDERTÖRN    50 m  2:21.63   
10  324  Frank Simon  1990  SK NEPTUN    50 m  2:21.95   
11  101  Falk Hansson Joel  1994  HS    50 m  2:22.45   
12  115  Persson Gustav  2000  HS    50 m  2:22.95   
13  153  Swanepoel Hugo  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  2:22.96   
14  501  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS    50 m  2:23.13   
15  550  Frylmark Karl  1999  VÄSBY SS    50 m  2:23.32   
16  246  Andersson Tom  1998  LASS    50 m  2:25.41   
17  240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  2:26.14   
18  322  Dahlgren Johan  1986  SK NEPTUN    50 m  2:26.23   
19  602  Andersson Daniel  1997  UDDEVALLA    50 m  2:26.53   
20  247  Cyrén Petter  1996  LASS    50 m  2:27.03   
21  291  Persson Anton  1994  MKK    50 m  2:27.05   
22  290  Nilsson Felix  1990  MKK    50 m  2:27.58   
23  586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  2:28.64   
24  216  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA    50 m  2:29.75   
25  87  Torola Miro  1995  GÖTEBORG    50 m  2:29.89   
26  509  Alin Isak  1999  TÄBY SIM    50 m  2:29.97   
27  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  2:30.14   
28  234  Löfgren Joakim  1992  SK LAXEN    50 m  2:30.23   
29  563  Widholm Anton  1999  VÄSBY SS    50 m  2:30.23   
30  214  Dahlgren Anton  1999  KUNGSBACKA    50 m  2:30.40   
31  434  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL    50 m  2:30.77   
32  281  Gerstenfeld Carl  2002  MKK    50 m  2:30.88   
33  463  Antlöv Filip  1998  SÖDERTÖRN    50 m  2:31.00   
34  605  Robertsson Oskar  2000  UDDEVALLA    50 m  2:31.09   
35  255  Linnér Simon  1999  LASS    50 m  2:31.14   
36  385  Chen Philip  2000  S 71    50 m  2:32.17   
37  209  Mathisen August  2001  KARLSTAD    50 m  2:33.00   
38  493  Eriksson Hugo  1999  TUREBERG    50 m  2:33.26   
39  276  Andersson Anton  1997  MKK    50 m  2:33.41   
40  617  Puoti Carlandrea  1999  SPIF SF    50 m  2:33.74   
41  68  Kadic Eldin  1999  ESKILSTUNA    50 m  2:35.96   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
7_J
Gren 7, 4x100m Frisim Damer Jr Junior 
 
Sponsor: Lennarts Idrottspriser 
SR: Väsby SS (1900) 3:44.34 2008-07-18 
SJ: Helsingborgs S (1900) 3:49.11 2016-07-06 
MR: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
140  Höganäs SS  1997  HÖGANÄS    50 m  4:11.19   
71  Eskilstuna SK  1997  ESKILSTUNA    50 m     
78  Eskilstuna SK Lag 2  1997  ESKILSTUNA    50 m     
84  Falu SS  1997  FALUN    50 m     
88  Göteborg S  1997  GÖTEBORG    50 m     
130  Helsingborgs S  1997  HS    50 m     
156  Järfälla S  1997  JÄRFÄLLA S    50 m     
185  Jönköpings SS  1997  JÖNKÖPING    50 m     
199  Karlskrona SS  1997  KARLSKRONA    50 m     
10  210  Karlstads SS  1997  KARLSTAD    50 m     
11  230  Landskrona SS  1997  LANDSKRONA    50 m     
12  243  SK Laxen  1997  SK LAXEN    50 m     
13  262  Linköpings ASS  1997  LASS    50 m     
14  294  Malmö KK  1997  MKK    50 m     
15  344  SK Neptun  1997  SK NEPTUN    50 m     
16  359  Norrköpings KK  1997  NKK    50 m     
17  370  SK Poseidon  1997  POSEIDON    50 m     
18  391  S 71  1997  S 71    50 m     
19  410  Skövde SS  1997  SKÖVDE SS    50 m     
20  412  Skövde SS Lag 2  1997  SKÖVDE SS    50 m     
21  428  Spårvägen SF  1997  SPÅRVÄGEN    50 m     
22  437  Sundsvalls SS  1997  SUNDSVALL    50 m     
23  451  Södertälje SS  1997  SÖDERTÄLJE    50 m     
24  481  Södertörns SS  1997  SÖDERTÖRN    50 m     
25  489  Trollhättans SS  1997  TROLLHÄTTA    50 m     
26  495  Turebergs SK  1997  TUREBERG    50 m     
27  506  Tyresö SS  1997  TYRESÖ SS    50 m     
28  520  Täby S  1997  TÄBY SIM    50 m     
29  564  Väsby SS  1997  VÄSBY SS    50 m     
30  621  Stockholmspolisens IF SF  1997  SPIF SF    50 m     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
8_S
Gren 8, 4x100m Frisim Damer Sr Senior 
 
Sponsor: Lennarts Idrottspriser 
SR: Väsby SS (1900) 3:44.34 2008-07-18 
SJ: Helsingborgs S (1900) 3:49.11 2016-07-06 
MR: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18 
FM: Spårvägen SF 3:45.02 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
183  Jönköpings SS  JÖNKÖPING    50 m  3:51.84   
186  Jönköpings SS Lag 2  JÖNKÖPING    50 m  4:05.41   
595  Örebro SA  ÖSA    50 m  4:09.25   
128  Helsingborgs S  HS    50 m     
129  Helsingborgs S Lag 2  HS    50 m     
241  SK Laxen  SK LAXEN    50 m     
266  Linköpings ASS  LASS    50 m     
267  Linköpings ASS Lag 2  LASS    50 m     
313  Mölndals ASS  MASS    50 m     
10  345  SK Neptun  SK NEPTUN    50 m     
11  346  SK Neptun Lag 2  SK NEPTUN    50 m     
12  426  Spårvägen SF  SPÅRVÄGEN    50 m     
13  457  Södertälje SS  SÖDERTÄLJE    50 m     
14  480  Södertörns SS  SÖDERTÖRN    50 m     
15  487  SK Triton  SK TRITON    50 m     
16  565  Väsby SS  VÄSBY SS    50 m     
17  633  Malmö KK  MKK    50 m     
18  635  Skövde SS  SKÖVDE SS    50 m     
19  636  Sundsvalls SS  SUNDSVALL    50 m     
20  637  Järfälla S  JÄRFÄLLA S    50 m     
21  638  Eskilstuna SK  ESKILSTUNA    50 m     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
9_J
Gren 9, 1500m Frisim Herrar Junior 
 
Sponsor: Borås Simarena 
SR: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
SJ: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998-01-01 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 15:48.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  15:15.24   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  16:01.60   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  16:04.97   
49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  16:15.92   
168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  16:24.92   
325  Gérnyi Karl Gustav  1999  SK NEPTUN    50 m  16:25.46   
561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  16:37.11   
348  Björklund Johan  1999  NJURUNDA    50 m  16:40.21   
390  Trudov Alexander  1999  S 71    50 m  16:46.33   
10  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  16:46.41   
11  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  16:47.06   
12  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  16:53.01   
13  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  16:53.82   
14  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  17:00.46   
15  121  Troell Isac  1997  HS    50 m  17:00.76   
16  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  17:06.09   
17  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  17:13.89   
18  614  Eriksson Niclas  1998  SPIF SF    50 m  17:14.52   
19  402  Henkel Gabriel  2001  SKURU IK    50 m  17:15.88   
20  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  17:18.44   
21  46  Johansson Viktor  1999  ELFSBORG    50 m  17:19.89   
22  161  Bergwall Johan  1999  JÖNKÖPING    50 m  17:22.09   
23  310  Taheri Sam  2000  MASS    50 m  17:25.97   
24  180  Svan Viktor  2000  JÖNKÖPING    50 m  17:29.00   
25  628  Olsson-Shirazi Daniel  1997  SK RAN    50 m  17:35.33   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
9_S
Gren 9, 1500m Frisim Herrar Senior 
 
Sponsor: Borås Simarena 
SR: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
SJ: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998-01-01 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 15:48.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  15:15.24   
304  Jedel Christopher  1995  MASS    50 m  15:50.52   
116  Plato Simon  1993  HS    50 m  15:57.95   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  16:01.60   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  16:04.97   
326  Glenesk Mattias  1994  SK NEPTUN    50 m  16:07.82   
49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  16:15.92   
168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  16:24.92   
325  Gérnyi Karl Gustav  1999  SK NEPTUN    50 m  16:25.46   
10  561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  16:37.11   
11  348  Björklund Johan  1999  NJURUNDA    50 m  16:40.21   
12  302  Arnesen Tim  1987  MASS    50 m  16:43.43   
13  390  Trudov Alexander  1999  S 71    50 m  16:46.33   
14  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  16:46.41   
15  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  16:47.06   
16  41  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG    50 m  16:52.68   
17  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  16:53.01   
18  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  16:53.82   
19  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  17:00.46   
20  121  Troell Isac  1997  HS    50 m  17:00.76   
21  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  17:06.09   
22  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  17:13.89   
23  614  Eriksson Niclas  1998  SPIF SF    50 m  17:14.52   
24  402  Henkel Gabriel  2001  SKURU IK    50 m  17:15.88   
25  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  17:18.44   
26  46  Johansson Viktor  1999  ELFSBORG    50 m  17:19.89   
27  161  Bergwall Johan  1999  JÖNKÖPING    50 m  17:22.09   
28  310  Taheri Sam  2000  MASS    50 m  17:25.97   
29  180  Svan Viktor  2000  JÖNKÖPING    50 m  17:29.00   
30  628  Olsson-Shirazi Daniel  1997  SK RAN    50 m  17:35.33   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
9_J
Gren 9, 1500m Frisim Herrar Junior 
 
Sponsor: Borås Simarena 
SR: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
SJ: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998-01-01 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 15:48.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  15:15.24   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  16:01.60   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  16:04.97   
49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  16:15.92   
168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  16:24.92   
325  Gérnyi Karl Gustav  1999  SK NEPTUN    50 m  16:25.46   
561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  16:37.11   
348  Björklund Johan  1999  NJURUNDA    50 m  16:40.21   
390  Trudov Alexander  1999  S 71    50 m  16:46.33   
10  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  16:46.41   
11  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  16:47.06   
12  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  16:53.01   
13  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  16:53.82   
14  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  17:00.46   
15  121  Troell Isac  1997  HS    50 m  17:00.76   
16  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  17:06.09   
17  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  17:13.89   
18  614  Eriksson Niclas  1998  SPIF SF    50 m  17:14.52   
19  402  Henkel Gabriel  2001  SKURU IK    50 m  17:15.88   
20  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  17:18.44   
21  46  Johansson Viktor  1999  ELFSBORG    50 m  17:19.89   
22  161  Bergwall Johan  1999  JÖNKÖPING    50 m  17:22.09   
23  310  Taheri Sam  2000  MASS    50 m  17:25.97   
24  180  Svan Viktor  2000  JÖNKÖPING    50 m  17:29.00   
25  628  Olsson-Shirazi Daniel  1997  SK RAN    50 m  17:35.33   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
9_S
Gren 9, 1500m Frisim Herrar Senior 
 
Sponsor: Borås Simarena 
SR: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
SJ: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-07 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998-01-01 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 15:48.99 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    50 m  15:15.24   
304  Jedel Christopher  1995  MASS    50 m  15:50.52   
116  Plato Simon  1993  HS    50 m  15:57.95   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  16:01.60   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  16:04.97   
326  Glenesk Mattias  1994  SK NEPTUN    50 m  16:07.82   
49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  16:15.92   
168  Holmquist Marcus  2000  JÖNKÖPING    50 m  16:24.92   
325  Gérnyi Karl Gustav  1999  SK NEPTUN    50 m  16:25.46   
10  561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  16:37.11   
11  348  Björklund Johan  1999  NJURUNDA    50 m  16:40.21   
12  302  Arnesen Tim  1987  MASS    50 m  16:43.43   
13  390  Trudov Alexander  1999  S 71    50 m  16:46.33   
14  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  16:46.41   
15  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  16:47.06   
16  41  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG    50 m  16:52.68   
17  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  16:53.01   
18  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  16:53.82   
19  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  17:00.46   
20  121  Troell Isac  1997  HS    50 m  17:00.76   
21  435  Strandberg Johan  1997  SUNDSVALL    50 m  17:06.09   
22  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  17:13.89   
23  614  Eriksson Niclas  1998  SPIF SF    50 m  17:14.52   
24  402  Henkel Gabriel  2001  SKURU IK    50 m  17:15.88   
25  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  17:18.44   
26  46  Johansson Viktor  1999  ELFSBORG    50 m  17:19.89   
27  161  Bergwall Johan  1999  JÖNKÖPING    50 m  17:22.09   
28  310  Taheri Sam  2000  MASS    50 m  17:25.97   
29  180  Svan Viktor  2000  JÖNKÖPING    50 m  17:29.00   
30  628  Olsson-Shirazi Daniel  1997  SK RAN    50 m  17:35.33   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
10_J
Gren 10, 400m Medley Herrar Junior 
 
Sponsor: Knalleland 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJ: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 4:20.23 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
333  Lulek William  1998  SK NEPTUN    50 m  4:22.76   
519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  4:27.26   
225  Hassling Emil  2000  LANDSKRONA    50 m  4:35.62   
571  Björkholm Filip  1998  VÄSTERÅS    50 m  4:35.95   
512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  4:36.00   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  4:38.04   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  4:38.04   
124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  4:40.14   
493  Eriksson Hugo  1999  TUREBERG    50 m  4:41.27   
10  305  Leander Tor  1999  MASS    50 m  4:41.47   
11  141  Arvidsson Karl  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  4:42.88   
12  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  4:46.65   
13  276  Andersson Anton  1997  MKK    50 m  4:50.25   
14  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  4:50.35   
15  615  Falk Martin  1999  SPIF SF    50 m  4:50.73   
16  251  Grynning Mattias  1999  LASS    50 m  4:50.91   
17  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  4:51.30   
18  146  Fröde Simon  2003  JÄRFÄLLA S    50 m  4:51.66   
19  561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  4:53.99   
20  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  4:54.14   
21  546  Stensson Erik  2002  VÄRNAMO SS    50 m  4:55.26   
22  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  4:55.61   
23  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  4:55.88   
24  214  Dahlgren Anton  1999  KUNGSBACKA    50 m  4:56.54   
25  557  Nyblom Niklas  1999  VÄSBY SS    50 m  4:58.53   
26  510  Al-Khalili Josef  2000  TÄBY SIM    50 m  4:59.02   
27  173  Nicklasson Erik  1998  JÖNKÖPING    50 m  5:01.52   
28  620  Åström Alfred  1997  SPIF SF    50 m  5:06.79   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
10_S
Gren 10, 400m Medley Herrar Senior 
 
Sponsor: Knalleland 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJ: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 4:20.23 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
50  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG    50 m  4:20.23   
333  Lulek William  1998  SK NEPTUN    50 m  4:22.76   
519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  4:27.26   
225  Hassling Emil  2000  LANDSKRONA    50 m  4:35.62   
307  Löfgren Patrik  1996  MASS    50 m  4:35.68   
571  Björkholm Filip  1998  VÄSTERÅS    50 m  4:35.95   
512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  4:36.00   
148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  4:38.04   
576  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS    50 m  4:38.04   
10  124  Vikström Isak  1999  HS    50 m  4:40.14   
11  493  Eriksson Hugo  1999  TUREBERG    50 m  4:41.27   
12  609  Lloyd Victor  1996  TRELLEBORG    50 m  4:42.56   
13  284  Kindberg Marcus  1993  MKK    50 m  4:46.41   
14  38  Hambraeus Joel  1998  DANDERYD    50 m  4:46.65   
15  276  Andersson Anton  1997  MKK    50 m  4:50.25   
16  544  Kahl Linus  2001  WISBY SS    50 m  4:50.35   
17  615  Falk Martin  1999  SPIF SF    50 m  4:50.73   
18  134  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND    50 m  4:50.87   
19  251  Grynning Mattias  1999  LASS    50 m  4:50.91   
20  558  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS    50 m  4:51.12   
21  532  Göransson Carl  2000  UPSALA S    50 m  4:51.30   
22  146  Fröde Simon  2003  JÄRFÄLLA S    50 m  4:51.66   
23  460  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE    50 m  4:52.56   
24  561  Sundberg Max  1999  VÄSBY SS    50 m  4:53.99   
25  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  4:54.14   
26  546  Stensson Erik  2002  VÄRNAMO SS    50 m  4:55.26   
27  145  Fröde Elias  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  4:55.61   
28  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  4:55.88   
29  214  Dahlgren Anton  1999  KUNGSBACKA    50 m  4:56.54   
30  557  Nyblom Niklas  1999  VÄSBY SS    50 m  4:58.53   
31  510  Al-Khalili Josef  2000  TÄBY SIM    50 m  4:59.02   
32  173  Nicklasson Erik  1998  JÖNKÖPING    50 m  5:01.52   
33  620  Åström Alfred  1997  SPIF SF    50 m  5:06.79   
34  341  Sjödin Simon  1986  SK NEPTUN    25 m  4:07.97   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
11_J
Gren 11, 200m Ryggsim Damer Junior 
 
Sponsor: Exakta Vindspelet 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJ: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:11.59 2016-07-07 
FM: Michelle Coleman Spårvägen SF 2:11.59 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
190  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS    50 m  2:18.49   
556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  2:20.58   
336  Pavlu Lewin Marlene  1997  SK NEPTUN    50 m  2:21.04   
485  Granborg Amanda  1999  SK TRITON    50 m  2:23.44   
118  Stenhård Julia  2000  HS    50 m  2:23.60   
436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  2:23.97   
479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  2:24.18   
404  Forss Trine  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:24.28   
503  Ossmyr Josefin  1999  TYRESÖ SS    50 m  2:25.71   
10  433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  2:25.84   
11  517  Sangfelt Hanna  1997  TÄBY SIM    50 m  2:26.07   
12  350  Eriksson Klara  2000  NKK    50 m  2:26.55   
13  381  Revstedt Isabella  2001  SK RAN    50 m  2:27.00   
14  254  Karlsson Vera  2003  LASS    50 m  2:27.05   
15  398  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS    50 m  2:28.06   
16  176  Ristl Elin  1999  JÖNKÖPING    50 m  2:28.64   
17  646  Glimmerud-Gullbjörk Tuva  2000  SPIF SF    50 m  2:28.74  EFT 
18  167  Hegmegi Annie  2003  JÖNKÖPING    50 m  2:28.95   
19  597  Rääf Sandra  2000  ÖSA    50 m  2:29.14   
20  55  Öman Tilda  2000  ELFSBORG    50 m  2:29.33   
21  579  Noreblad Natalie  2002  VÄXJÖ SS    50 m  2:31.08   
22  159  Andersson Lova  2000  JÖNKÖPING    50 m  2:31.75   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
11_S
Gren 11, 200m Ryggsim Damer Senior 
 
Sponsor: Exakta Vindspelet 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJ: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:11.59 2016-07-07 
FM: Michelle Coleman Spårvägen SF 2:11.59 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
417  Coleman Michelle  1993  SPÅRVÄGEN    50 m  2:11.59   
190  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS    50 m  2:18.49   
556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  2:20.58   
336  Pavlu Lewin Marlene  1997  SK NEPTUN    50 m  2:21.04   
149  Jörlund Hanna  1991  JÄRFÄLLA S    50 m  2:22.89   
485  Granborg Amanda  1999  SK TRITON    50 m  2:23.44   
118  Stenhård Julia  2000  HS    50 m  2:23.60   
175  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING    50 m  2:23.70   
436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  2:23.97   
10  479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  2:24.18   
11  404  Forss Trine  2003  SKÖVDE SS    50 m  2:24.28   
12  231  Bielicz Linnéa  1994  SK LAXEN    50 m  2:25.35   
13  258  Palm Caroline  1992  LASS    50 m  2:25.70   
14  503  Ossmyr Josefin  1999  TYRESÖ SS    50 m  2:25.71   
15  433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  2:25.84   
16  517  Sangfelt Hanna  1997  TÄBY SIM    50 m  2:26.07   
17  179  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING    50 m  2:26.25   
18  350  Eriksson Klara  2000  NKK    50 m  2:26.55   
19  381  Revstedt Isabella  2001  SK RAN    50 m  2:27.00   
20  254  Karlsson Vera  2003  LASS    50 m  2:27.05   
21  398  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS    50 m  2:28.06   
22  176  Ristl Elin  1999  JÖNKÖPING    50 m  2:28.64   
23  646  Glimmerud-Gullbjörk Tuva  2000  SPIF SF    50 m  2:28.74  EFT 
24  167  Hegmegi Annie  2003  JÖNKÖPING    50 m  2:28.95   
25  597  Rääf Sandra  2000  ÖSA    50 m  2:29.14   
26  55  Öman Tilda  2000  ELFSBORG    50 m  2:29.33   
27  579  Noreblad Natalie  2002  VÄXJÖ SS    50 m  2:31.08   
28  159  Andersson Lova  2000  JÖNKÖPING    50 m  2:31.75   
29  217  Kvarnemar Elin  1995  KUNGSBACKA    50 m  2:36.10   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
12_J
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar Junior 
 
Sponsor: Rudholm Group Holding AB 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJ: Petter Fredriksson (1997) 55.62 2017-06-23 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 55.91 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
280  Fredriksson Petter  1997  MKK    50 m  55.76   
512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  56.59   
519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  58.59   
305  Leander Tor  1999  MASS    50 m  59.76   
352  Lovinge Hampus  1998  NKK    50 m  59.85   
49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  59.94   
229  Svensson Hampus  1999  LANDSKRONA    50 m  59.95   
349  Engström Max  2001  NKK    50 m  1:00.61   
504  Parsons Philip  1999  TYRESÖ SS    50 m  1:00.62   
10  572  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS    50 m  1:00.75   
11  471  Marijanovic Anton  2000  SÖDERTÖRN    50 m  1:00.85   
12  590  Meding Isak  1998  ÖSA    50 m  1:00.88   
13  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  1:01.21   
14  467  Jonsson Daniel  1999  SÖDERTÖRN    50 m  1:01.51   
15  170  Lärkfeldt Tim  2000  JÖNKÖPING    50 m  1:01.62   
16  396  Larsson Isak  2000  SJÖBO SS    50 m  1:01.76   
17  39  Willberg Carl-Åke  1998  DANDERYD    50 m  1:02.03   
18  146  Fröde Simon  2003  JÄRFÄLLA S    50 m  1:02.13   
19  617  Puoti Carlandrea  1999  SPIF SF    50 m  1:02.18   
20  40  Albringer Adam  1999  ELFSBORG    50 m  1:02.33   
21  626  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL    50 m  1:02.34  EFT 
22  534  Carlsson Jonatan  2001  VARBERG    50 m  1:02.52   
23  450  Vernqvist Fredric  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  1:02.84   
24  531  Forsström Erik  1999  UPSALA S    50 m  1:02.90   
25  353  Lovinge Victor  2000  NKK    50 m  1:03.48   
26  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  1:13.24   
27  Renlund Teo  1997  SOLENS IF  S14  50 m  1:32.34   
28  27  Persson Felix  2000  VÄNERSBORG  S14  50 m  1:32.67   
29  169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    25 m  56.24   
30  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  1:28.15   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
12_S
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar Senior 
 
Sponsor: Rudholm Group Holding AB 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJ: Petter Fredriksson (1997) 55.62 2017-06-23 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 55.91 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
329  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN    50 m  55.21   
341  Sjödin Simon  1986  SK NEPTUN    50 m  55.41  EFT 
278  Carlsson Mattias  1990  MKK    50 m  55.53   
280  Fredriksson Petter  1997  MKK    50 m  55.76   
174  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING    50 m  56.44   
260  Palmqvist Pontus  1991  LASS    50 m  56.58   
512  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM    50 m  56.59   
320  Bergman Fabian  1994  SK NEPTUN    50 m  56.72   
202  Gissén Erik  1992  KARLSTAD    50 m  57.64   
10  519  Törnqvist Samuel  1997  TÄBY SIM    50 m  58.59   
11  616  Nilsson Martin  1993  SPIF SF    50 m  58.88   
12  257  Olsson Daniel  1996  LASS    50 m  58.89   
13  245  Andersson Anton  1993  LASS    50 m  59.07   
14  164  Fürst Markus  1996  JÖNKÖPING    50 m  59.67   
15  305  Leander Tor  1999  MASS    50 m  59.76   
16  216  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA    50 m  59.83   
17  352  Lovinge Hampus  1998  NKK    50 m  59.85   
18  249  Gannholm-Johansson Oskar  1996  LASS    50 m  59.92   
19  49  Olsson Melker  2000  ELFSBORG    50 m  59.94   
20  64  Brorsson Axel  1996  ESKILSTUNA    50 m  59.94   
21  229  Svensson Hampus  1999  LANDSKRONA    50 m  59.95   
22  574  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS    50 m  1:00.31   
23  236  Olsson John  1995  SK LAXEN    50 m  1:00.32   
24  307  Löfgren Patrik  1996  MASS    50 m  1:00.37   
25  349  Engström Max  2001  NKK    50 m  1:00.61   
26  504  Parsons Philip  1999  TYRESÖ SS    50 m  1:00.62   
27  572  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS    50 m  1:00.75   
28  471  Marijanovic Anton  2000  SÖDERTÖRN    50 m  1:00.85   
29  590  Meding Isak  1998  ÖSA    50 m  1:00.88   
30  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  1:01.21   
31  238  Schön Svensson David  1993  SK LAXEN    50 m  1:01.22   
32  467  Jonsson Daniel  1999  SÖDERTÖRN    50 m  1:01.51   
33  170  Lärkfeldt Tim  2000  JÖNKÖPING    50 m  1:01.62   
34  396  Larsson Isak  2000  SJÖBO SS    50 m  1:01.76   
35  609  Lloyd Victor  1996  TRELLEBORG    50 m  1:01.78   
36  39  Willberg Carl-Åke  1998  DANDERYD    50 m  1:02.03   
37  146  Fröde Simon  2003  JÄRFÄLLA S    50 m  1:02.13   
38  617  Puoti Carlandrea  1999  SPIF SF    50 m  1:02.18   
39  40  Albringer Adam  1999  ELFSBORG    50 m  1:02.33   
40  626  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL    50 m  1:02.34  EFT 
41  534  Carlsson Jonatan  2001  VARBERG    50 m  1:02.52   
42  98  Dolk Filip  1996  HS    50 m  1:02.59   
43  450  Vernqvist Fredric  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  1:02.84   
44  531  Forsström Erik  1999  UPSALA S    50 m  1:02.90   
45  353  Lovinge Victor  2000  NKK    50 m  1:03.48   
46  134  Westerlind Joel  1996  HÄRNÖSAND    50 m  1:04.78   
47  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  1:13.24   
48  Karlsson Sebastian  1993  KARLSKRONA  S14  50 m  1:14.87   
49  Renlund Teo  1997  SOLENS IF  S14  50 m  1:32.34   
50  27  Persson Felix  2000  VÄNERSBORG  S14  50 m  1:32.67   
51  169  Johansson Victor  1998  JÖNKÖPING    25 m  56.24   
52  28  Andersson Jesper  1996  DEJE SS  S14  25 m  1:22.37   
53  11  Johansson Niklas  1996  SOLSTA  S14  25 m  1:27.04   
54  Sjölander Jacob  1986  SOLENS IF  S14  25 m  1:27.17   
55  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  1:28.15   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
13_J
Gren 13, 50m Bröstsim Damer Junior 
 
Sponsor: Familjen Wirfalk 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
SJ: Sophie Hansson (1998) 30.90 2016-07-07 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 30.47 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
103  Hansson Sophie  1998  HS    50 m  30.90   
570  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS    50 m  32.54   
601  Norén Sophia  1998  SS04    50 m  32.54   
465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  32.58   
592  Månsson Julia  2002  ÖSA    50 m  32.58   
106  Horvath Daniella  2001  HS    50 m  32.60   
357  Wallberg Sara  1999  NKK    50 m  32.77   
120  Tran Mari-Louise  1997  HS    50 m  33.02   
387  Jönsson Victoria  1999  S 71    50 m  33.22   
10  339  Salih Milana  1997  SK NEPTUN    50 m  33.32   
11  232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  33.33   
12  201  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD    50 m  33.49   
13  136  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS    50 m  33.66   
14  335  Nilsson Alexandra  1998  SK NEPTUN    50 m  33.79   
15  380  Lindberg Stina  2000  SK RAN    50 m  33.83   
16  275  Ranevi Louise  1999  SK LÖDDE    50 m  33.89   
17  271  Axelsson-Wiesel Edith  2002  LJUNGBY SS    50 m  33.92   
18  160  Atzmannstorfer Nilla  1998  JÖNKÖPING    50 m  34.06   
19  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  34.06   
20  273  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS    50 m  34.09   
21  545  Sandsjö Tone  2003  WISBY SS    50 m  34.12   
22  364  Berglund Olivia  1998  POSEIDON    50 m  34.13   
23  43  Holström Linea  2000  ELFSBORG    50 m  34.16   
24  618  Wallenborg Caroline  2000  SPIF SF    50 m  34.16   
25  197  Gladher Tea  2000  KARLSKRONA    50 m  34.23   
26  536  Westholm Sara  2001  VARBERG    50 m  34.37   
27  389  Rönningdal Emilia  2002  S 71    50 m  34.50   
28  548  Björkén Julia  2001  VÄSBY SS    50 m  34.50   
29  250  Gidlöf Emelie  1997  LASS    50 m  34.52   
30  408  Schimmel Hilja  2003  SKÖVDE SS    50 m  34.52   
31  533  Almqvist Cornelia  2002  VARBERG    50 m  34.59   
32  419  Fährlin Agnes  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  34.60   
33  511  Bergh Mikaela  1999  TÄBY SIM    50 m  34.66   
34  361  Eriksson Adina  1999  NKK    50 m  34.73   
35  436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  34.78   
36  47  Maltesson Lina  2000  ELFSBORG    50 m  34.79   
37  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  34.79   
38  515  Malm Smilla  2003  TÄBY SIM    50 m  34.83   
39  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  34.85   
40  363  Palmqvist Lisa  2000  OSKARSHAMN    50 m  34.96   
41  562  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS    50 m  35.07   
42  151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  35.52   
43  624  Johansson Maja  1999  HÖGANÄS    Yard  31.14   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
13_S
Gren 13, 50m Bröstsim Damer Senior 
 
Sponsor: Familjen Wirfalk 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
SJ: Sophie Hansson (1998) 30.90 2016-07-07 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 30.47 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
330  Johansson Jennie  1988  SK NEPTUN    50 m  30.39   
103  Hansson Sophie  1998  HS    50 m  30.90   
603  Eriksson Jessica  1993  UDDEVALLA    50 m  31.46   
248  Ekström Vilma  1994  LASS    50 m  31.52   
570  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS    50 m  32.54   
601  Norén Sophia  1998  SS04    50 m  32.54   
465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  32.58   
592  Månsson Julia  2002  ÖSA    50 m  32.58   
106  Horvath Daniella  2001  HS    50 m  32.60   
10  357  Wallberg Sara  1999  NKK    50 m  32.77   
11  332  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN    50 m  32.96   
12  505  Thurfjell Julia  1994  TYRESÖ SS    50 m  32.96   
13  473  Reinhold Viktoria  1996  SÖDERTÖRN    50 m  32.99   
14  120  Tran Mari-Louise  1997  HS    50 m  33.02   
15  311  Westman Malin  1995  MASS    50 m  33.06   
16  486  Kuras Magdalena  1988  SK TRITON    50 m  33.16   
17  387  Jönsson Victoria  1999  S 71    50 m  33.22   
18  339  Salih Milana  1997  SK NEPTUN    50 m  33.32   
19  232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  33.33   
20  201  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD    50 m  33.49   
21  136  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS    50 m  33.66   
22  335  Nilsson Alexandra  1998  SK NEPTUN    50 m  33.79   
23  380  Lindberg Stina  2000  SK RAN    50 m  33.83   
24  275  Ranevi Louise  1999  SK LÖDDE    50 m  33.89   
25  271  Axelsson-Wiesel Edith  2002  LJUNGBY SS    50 m  33.92   
26  422  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN    50 m  33.93   
27  478  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN    50 m  34.00   
28  160  Atzmannstorfer Nilla  1998  JÖNKÖPING    50 m  34.06   
29  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  34.06   
30  273  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS    50 m  34.09   
31  545  Sandsjö Tone  2003  WISBY SS    50 m  34.12   
32  364  Berglund Olivia  1998  POSEIDON    50 m  34.13   
33  43  Holström Linea  2000  ELFSBORG    50 m  34.16   
34  618  Wallenborg Caroline  2000  SPIF SF    50 m  34.16   
35  197  Gladher Tea  2000  KARLSKRONA    50 m  34.23   
36  536  Westholm Sara  2001  VARBERG    50 m  34.37   
37  389  Rönningdal Emilia  2002  S 71    50 m  34.50   
38  548  Björkén Julia  2001  VÄSBY SS    50 m  34.50   
39  250  Gidlöf Emelie  1997  LASS    50 m  34.52   
40  408  Schimmel Hilja  2003  SKÖVDE SS    50 m  34.52   
41  533  Almqvist Cornelia  2002  VARBERG    50 m  34.59   
42  419  Fährlin Agnes  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  34.60   
43  511  Bergh Mikaela  1999  TÄBY SIM    50 m  34.66   
44  361  Eriksson Adina  1999  NKK    50 m  34.73   
45  436  Öberg Elise  2002  SUNDSVALL    50 m  34.78   
46  47  Maltesson Lina  2000  ELFSBORG    50 m  34.79   
47  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  34.79   
48  515  Malm Smilla  2003  TÄBY SIM    50 m  34.83   
49  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  34.85   
50  580  Christensson Jenny  1996  YSTADS SS    50 m  34.87   
51  363  Palmqvist Lisa  2000  OSKARSHAMN    50 m  34.96   
52  562  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS    50 m  35.07   
53  537  Håkansson Rebecca  1996  VELLINGE-N    50 m  35.10   
54  151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  35.52   
55  624  Johansson Maja  1999  HÖGANÄS    Yard  31.14   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
14_J
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar Junior 
 
Sponsor: Avonova 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJ: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg SK Neptun 24.10 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
138  Persson Mika  1998  HÖGANÄS    50 m  24.58   
119  Svedberg Filip  1997  HS    50 m  24.86   
606  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA    50 m  25.31   
613  Danielsson Jacob  1998  SPIF SF    50 m  25.31   
352  Lovinge Hampus  1998  NKK    50 m  25.35   
272  Kurilenko David  1999  LJUNGBY SS    50 m  25.50   
223  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA    50 m  25.55   
283  Hinderup Eric  1998  MKK    50 m  25.57   
354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  25.57   
10  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  25.60   
11  63  Brand William  1998  ESKILSTUNA    50 m  25.63   
12  226  Hoff Oskar  1998  LANDSKRONA    50 m  25.66   
13  240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  25.67   
14  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  25.68  EFT 
15  355  Sjöblad Oscar  1997  NKK    50 m  25.72   
16  600  Eliasson Edward  1997  SS04    50 m  25.86   
17  584  Hanstål Oskar  1999  ÄNGELHOLM    50 m  25.91   
18  69  Lindoff Karl  1998  ESKILSTUNA    50 m  26.08   
19  178  Steindl Anton  2000  JÖNKÖPING    50 m  26.08   
20  421  Malmring Jonas  2001  SPÅRVÄGEN    50 m  26.12   
21  446  Kerman Henry  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  26.14   
22  347  Björklund Erik  1998  NJURUNDA    50 m  26.15   
23  144  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  26.18   
24  148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  26.18   
25  534  Carlsson Jonatan  2001  VARBERG    50 m  26.18   
26  396  Larsson Isak  2000  SJÖBO SS    50 m  26.20   
27  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  26.22   
28  95  Almeida Sundell Alexander  1997  HS    50 m  26.28   
29  535  Larsson Albin  1998  VARBERG    50 m  26.36   
30  440  Christiansen Jens  2001  SK SYDSIM    50 m  26.37   
31  113  Löfqvist Alexander  1999  HS    50 m  26.41   
32  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  26.42   
33  353  Lovinge Victor  2000  NKK    50 m  26.42   
34  379  Berg Richard  1998  SK RAN    50 m  26.43   
35  369  Östlund Gustav  2000  POSEIDON    50 m  26.45   
36  514  Kruthammar David  1997  TÄBY SIM    50 m  26.57   
37  376  Olsson Jesper  1998  POSEIDON    50 m  26.64   
38  397  Olsson Oscar  1999  SJÖBO SS    50 m  26.65   
39  494  Iwarsson Oskar  2000  TUREBERG    50 m  26.70   
40  476  Schreck Klaudius  2001  SÖDERTÖRN    50 m  26.76   
41  237  Sandgren Robin  1997  SK LAXEN    50 m  26.98   
42  308  Petersson Sebastian  2000  MASS    50 m  27.05   
43  367  Cedervall Hugo  1997  POSEIDON    50 m  27.09   
44  644  Qvirist Aron  1998  MASS    50 m  27.34  EFT 
45  39  Willberg Carl-Åke  1998  DANDERYD    50 m  27.74   
46  18  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  S10  50 m  28.69   
47  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  33.66   
48  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  38.29   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
14_S
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar Senior 
 
Sponsor: Avonova 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJ: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg SK Neptun 24.10 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
97  Carlsen Christoffer  1992  HS    50 m  24.08   
96  Björk Jesper  1993  HS    50 m  24.29   
341  Sjödin Simon  1986  SK NEPTUN    50 m  24.31   
138  Persson Mika  1998  HÖGANÄS    50 m  24.58   
589  Kling Jonathan  1993  ÖSA    50 m  24.61   
604  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA    50 m  24.61   
119  Svedberg Filip  1997  HS    50 m  24.86   
468  Jonsson Jesper  1993  SÖDERTÖRN    50 m  24.95   
220  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV    50 m  24.97   
10  202  Gissén Erik  1992  KARLSTAD    50 m  24.99   
11  351  Forsgren Marcus  1996  NKK    50 m  25.03   
12  358  Wåhlin Mikael  1989  NKK    50 m  25.20   
13  606  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA    50 m  25.31   
14  613  Danielsson Jacob  1998  SPIF SF    50 m  25.31   
15  352  Lovinge Hampus  1998  NKK    50 m  25.35   
16  277  Brännerud Garcia Johan  1994  MKK    50 m  25.39   
17  484  Attellesey Ahmad  1995  SK TRITON    50 m  25.39   
18  164  Fürst Markus  1996  JÖNKÖPING    50 m  25.46   
19  272  Kurilenko David  1999  LJUNGBY SS    50 m  25.50   
20  301  Andréasson Robin  1988  MASS    50 m  25.50   
21  215  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA    50 m  25.51   
22  53  Selin Melker  1993  ELFSBORG    50 m  25.54   
23  303  Cöster Julian  1995  MASS    50 m  25.54   
24  223  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA    50 m  25.55   
25  283  Hinderup Eric  1998  MKK    50 m  25.57   
26  354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  25.57   
27  203  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD    50 m  25.60   
28  63  Brand William  1998  ESKILSTUNA    50 m  25.63   
29  226  Hoff Oskar  1998  LANDSKRONA    50 m  25.66   
30  240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  25.67   
31  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  25.68  EFT 
32  127  Zeidler Jacob  1994  HS    50 m  25.69   
33  196  Clemedtson Jakob  1996  KARLSKRONA    50 m  25.70   
34  355  Sjöblad Oscar  1997  NKK    50 m  25.72   
35  45  Johannesson Linus  1983  ELFSBORG    50 m  25.78   
36  600  Eliasson Edward  1997  SS04    50 m  25.86   
37  594  Zetterman Victor  1995  ÖSA    50 m  25.88   
38  278  Carlsson Mattias  1990  MKK    50 m  25.90   
39  234  Löfgren Joakim  1992  SK LAXEN    50 m  25.91   
40  584  Hanstål Oskar  1999  ÄNGELHOLM    50 m  25.91   
41  466  Huth Joel  1996  SÖDERTÖRN    50 m  25.95   
42  616  Nilsson Martin  1993  SPIF SF    50 m  26.05   
43  69  Lindoff Karl  1998  ESKILSTUNA    50 m  26.08   
44  178  Steindl Anton  2000  JÖNKÖPING    50 m  26.08   
45  421  Malmring Jonas  2001  SPÅRVÄGEN    50 m  26.12   
46  446  Kerman Henry  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  26.14   
47  347  Björklund Erik  1998  NJURUNDA    50 m  26.15   
48  107  Kertes Viktor  1996  HS    50 m  26.16   
49  144  Fridsjö Viktor  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  26.18   
50  148  Hanson Robin  2001  JÄRFÄLLA S    50 m  26.18   
51  534  Carlsson Jonatan  2001  VARBERG    50 m  26.18   
52  396  Larsson Isak  2000  SJÖBO SS    50 m  26.20   
53  320  Bergman Fabian  1994  SK NEPTUN    50 m  26.21   
54  551  Frödeberg Gustav  1997  VÄSBY SS    50 m  26.22   
55  95  Almeida Sundell Alexander  1997  HS    50 m  26.28   
56  249  Gannholm-Johansson Oskar  1996  LASS    50 m  26.32   
57  535  Larsson Albin  1998  VARBERG    50 m  26.36   
58  440  Christiansen Jens  2001  SK SYDSIM    50 m  26.37   
59  113  Löfqvist Alexander  1999  HS    50 m  26.41   
60  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  26.42   
61  353  Lovinge Victor  2000  NKK    50 m  26.42   
62  379  Berg Richard  1998  SK RAN    50 m  26.43   
63  369  Östlund Gustav  2000  POSEIDON    50 m  26.45   
64  239  Ulfskans Jonas  1986  SK LAXEN    50 m  26.56   
65  514  Kruthammar David  1997  TÄBY SIM    50 m  26.57   
66  376  Olsson Jesper  1998  POSEIDON    50 m  26.64   
67  397  Olsson Oscar  1999  SJÖBO SS    50 m  26.65   
68  494  Iwarsson Oskar  2000  TUREBERG    50 m  26.70   
69  476  Schreck Klaudius  2001  SÖDERTÖRN    50 m  26.76   
70  237  Sandgren Robin  1997  SK LAXEN    50 m  26.98   
71  308  Petersson Sebastian  2000  MASS    50 m  27.05   
72  367  Cedervall Hugo  1997  POSEIDON    50 m  27.09   
73  644  Qvirist Aron  1998  MASS    50 m  27.34  EFT 
74  39  Willberg Carl-Åke  1998  DANDERYD    50 m  27.74   
75  Karlsson Sebastian  1993  KARLSKRONA  S14  50 m  31.66   
76  13  Nordh Andreas  1991  OSBY SS  S14  50 m  31.71   
77  17  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  S14  50 m  33.66   
78  22  Andersson Niklas  1988  GÖTEBORG  S7  50 m  42.94   
79  36  Oskarsson Albin  1991  ÖSA  S6  50 m  58.30   
80  23  Fredriksson Mikael  1990  GÖTEBORG  S3  50 m  1:09.54   
81  110  Kähr Erik  1995  HS    25 m  25.42   
82  461  Ny Hampus  1990  SÖDERTÄLJE    25 m  25.42   
83  28  Andersson Jesper  1996  DEJE SS  S14  25 m  33.02   
84  Sjölander Jacob  1986  SOLENS IF  S14  25 m  35.17   
85  11  Johansson Niklas  1996  SOLSTA  S14  25 m  36.84   
86  31  Claeson Fabian  2002  SS DELFIN  S9  25 m  38.29   
87  10  Daggert Anton  1993  ÖSA  S14  25 m  39.42   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
15_J
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer Junior 
 
Sponsor: SPEEDO 
SR: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
SJ: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 55.95 2016-07-07 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 55.95 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
447  Ramdén Alida  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  1:02.55   
65  Eriksson Anna  1999  ESKILSTUNA    50 m  1:02.57   
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  1:02.73   
137  Liljeqvist Ida  1999  HÖGANÄS    50 m  1:03.12   
386  Christiansen Emilia  1999  S 71    50 m  1:03.66   
452  Gustafsson Rebecka  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  1:03.86  EFT 
306  Lundborg Linnéa  2000  MASS    50 m  1:03.91   
538  Klintberg Matilda  1999  VELLINGE-N    50 m  1:03.99   
112  Lundblad Alicia  2001  HS    50 m  1:04.36   
10  394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  1:04.43   
11  445  Jonsson Carolina  2002  SÖDERTÄLJE    50 m  1:04.46   
12  66  Eriksson Lisa  1998  ESKILSTUNA    50 m  1:04.54   
13  479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  1:04.55   
14  279  Forés Alba  1998  MKK    50 m  1:05.29   
15  83  Svärd Elin  1998  FALUN    50 m  1:05.32   
16  448  Ramdén Hilma  2000  SÖDERTÄLJE    50 m  1:05.35   
17  253  Henell Sofia  1997  LASS    50 m  1:05.72   
18  212  Persson Linnéa  2002  KK KARPEN    50 m  1:05.75   
19  438  Muzito Joyce  2001  SUNDSVALL    50 m  1:05.75   
20  433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  1:05.78   
21  556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  1:05.79   
22  123  Weiler Matilda  1998  HS    50 m  1:05.81   
23  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  1:05.83   
24  441  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS    50 m  1:05.83   
25  167  Hegmegi Annie  2003  JÖNKÖPING    50 m  1:05.93   
26  198  Rosenius Linn  2002  KARLSKRONA    50 m  1:05.95   
27  599  Johansson Cornelia  2003  ÖSA    50 m  1:06.23   
28  612  Burt Ayleen  1997  SPIF SF    50 m  1:06.33   
29  292  Rydgren My  1999  MKK    50 m  1:06.75   
30  232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  1:07.12   
31  465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  1:07.52   
32  172  Müllern Alice  1998  JÖNKÖPING    50 m  1:08.33   
33  392  Huynh Felicia  2000  S 71    25 m  1:04.39   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
15_S
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer Senior 
 
Sponsor: SPEEDO 
SR: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
SJ: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 55.95 2016-07-07 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 55.95 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
477  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN    50 m  55.48   
102  Hansson Louise  1996  HS    50 m  58.54   
555  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS    50 m  1:01.12   
286  Lindborg Ida  1994  MKK    50 m  1:02.02   
181  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING    50 m  1:02.51   
447  Ramdén Alida  1997  SÖDERTÄLJE    50 m  1:02.55   
65  Eriksson Anna  1999  ESKILSTUNA    50 m  1:02.57   
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  1:02.73   
125  Vikström Ronja  1996  HS    50 m  1:03.00   
10  328  Hippi Jaqueline  1996  SK NEPTUN    50 m  1:03.01   
11  137  Liljeqvist Ida  1999  HÖGANÄS    50 m  1:03.12   
12  179  Stillman Ebba  1996  JÖNKÖPING    50 m  1:03.25   
13  334  Mattsson Rebecca  1995  SK NEPTUN    50 m  1:03.32   
14  569  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS    50 m  1:03.47   
15  386  Christiansen Emilia  1999  S 71    50 m  1:03.66   
16  452  Gustafsson Rebecka  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  1:03.86  EFT 
17  213  Lindström Annie  1996  KSLS    50 m  1:03.89   
18  306  Lundborg Linnéa  2000  MASS    50 m  1:03.91   
19  538  Klintberg Matilda  1999  VELLINGE-N    50 m  1:03.99   
20  593  Rohlin Johansson Vera  1995  ÖSA    50 m  1:04.01   
21  112  Lundblad Alicia  2001  HS    50 m  1:04.36   
22  394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  1:04.43   
23  445  Jonsson Carolina  2002  SÖDERTÄLJE    50 m  1:04.46   
24  66  Eriksson Lisa  1998  ESKILSTUNA    50 m  1:04.54   
25  479  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN    50 m  1:04.55   
26  259  Palm Rebecka  1990  LASS    50 m  1:04.73   
27  287  Lindborg Nathalie  1991  MKK    50 m  1:04.79   
28  279  Forés Alba  1998  MKK    50 m  1:05.29   
29  83  Svärd Elin  1998  FALUN    50 m  1:05.32   
30  448  Ramdén Hilma  2000  SÖDERTÄLJE    50 m  1:05.35   
31  253  Henell Sofia  1997  LASS    50 m  1:05.72   
32  212  Persson Linnéa  2002  KK KARPEN    50 m  1:05.75   
33  438  Muzito Joyce  2001  SUNDSVALL    50 m  1:05.75   
34  433  Persson Wilma  2001  SUNDSVALL    50 m  1:05.78   
35  556  Miram Anna  1999  VÄSBY SS    50 m  1:05.79   
36  123  Weiler Matilda  1998  HS    50 m  1:05.81   
37  365  Bergman Hanna  2001  POSEIDON    50 m  1:05.83   
38  441  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS    50 m  1:05.83   
39  167  Hegmegi Annie  2003  JÖNKÖPING    50 m  1:05.93   
40  198  Rosenius Linn  2002  KARLSKRONA    50 m  1:05.95   
41  599  Johansson Cornelia  2003  ÖSA    50 m  1:06.23   
42  612  Burt Ayleen  1997  SPIF SF    50 m  1:06.33   
43  292  Rydgren My  1999  MKK    50 m  1:06.75   
44  232  Cederholm Hanna  1997  SK LAXEN    50 m  1:07.12   
45  465  Fast Emelie  2004  SÖDERTÖRN    50 m  1:07.52   
46  172  Müllern Alice  1998  JÖNKÖPING    50 m  1:08.33   
47  560  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS    50 m  1:09.63   
48  165  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING    50 m  1:11.23   
49  392  Huynh Felicia  2000  S 71    25 m  1:04.39   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
16_J
Gren 16, 4x200m Frisim Herrar Jr Junior 
 
Sponsor: Lennarts Idrottspriser 
SR: Helsingborgs S (1900) 7:25.24 2016-07-07 
SJ: Jönköpings SS (1900) 7:30.24 2015-07-02 
MR: Helsingborgs S 7:25.24 2016-07-07 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
230  Landskrona SS  1997  LANDSKRONA    50 m  8:01.66   
56  SK Elfsborg  1997  ELFSBORG    50 m     
61  SK Elfsborg Lag 2  1997  ELFSBORG    50 m     
71  Eskilstuna SK  1997  ESKILSTUNA    50 m     
130  Helsingborgs S  1997  HS    50 m     
132  Helsingborgs S Lag 2  1997  HS    50 m     
156  Järfälla S  1997  JÄRFÄLLA S    50 m     
185  Jönköpings SS  1997  JÖNKÖPING    50 m     
188  Jönköpings SS Lag 2  1997  JÖNKÖPING    50 m     
10  294  Malmö KK  1997  MKK    50 m     
11  319  Mölndals ASS  1997  MASS    50 m     
12  344  SK Neptun  1997  SK NEPTUN    50 m     
13  370  SK Poseidon  1997  POSEIDON    50 m     
14  481  Södertörns SS  1997  SÖDERTÖRN    50 m     
15  520  Täby S  1997  TÄBY SIM    50 m     
16  564  Väsby SS  1997  VÄSBY SS    50 m     
17  621  Stockholmspolisens IF SF  1997  SPIF SF    50 m     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
17_S
Gren 17, 4x200m Frisim Herrar Sr Senior 
 
Sponsor: Lennarts Idrottspriser 
SR: Helsingborgs S (1900) 7:25.24 2016-07-07 
SJ: Jönköpings SS (1900) 7:30.24 2015-07-02 
MR: Helsingborgs S 7:25.24 2016-07-07 
FM: Helsingborgs S 7:25.24 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
578  Västerås SS  VÄSTERÅS    50 m  7:39.19   
80  Eskilstuna SK  ESKILSTUNA    50 m  8:13.41   
128  Helsingborgs S  HS    50 m     
129  Helsingborgs S Lag 2  HS    50 m     
131  Helsingborgs S Lag 3  HS    50 m     
183  Jönköpings SS  JÖNKÖPING    50 m     
186  Jönköpings SS Lag 2  JÖNKÖPING    50 m     
205  Karlstads SS  KARLSTAD    50 m     
222  Kungälvs SS  KUNGÄLV    50 m     
10  266  Linköpings ASS  LASS    50 m     
11  298  Malmö KK Lag 2  MKK    50 m     
12  313  Mölndals ASS  MASS    50 m     
13  345  SK Neptun  SK NEPTUN    50 m     
14  346  SK Neptun Lag 2  SK NEPTUN    50 m     
15  457  Södertälje SS  SÖDERTÄLJE    50 m     
16  480  Södertörns SS  SÖDERTÖRN    50 m     
17  565  Väsby SS  VÄSBY SS    50 m     
18  611  Trelleborg S  TRELLEBORG    50 m     
19  633  Malmö KK  MKK    50 m     
20  637  Järfälla S  JÄRFÄLLA S    50 m     
21  639  SK Elfsborg  ELFSBORG    50 m     
22  640  SK Elfsborg Lag 2  ELFSBORG    50 m     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
18_J
Gren 18, 800m Frisim Damer Junior 
 
Sponsor: Rörelseterapi Marjaleena 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJ: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Erica Dahlgren S02 9:02.15 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  8:54.99   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  9:02.15   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  9:02.84   
147  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:05.02   
151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:06.19   
399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  9:11.88   
554  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS    50 m  9:13.65   
289  Mikkelsen Josephine  2002  MKK    50 m  9:15.13   
114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  9:19.58   
10  475  Roloff Emma  2002  SÖDERTÖRN    50 m  9:20.33   
11  309  Swegmark Ida  2000  MASS    50 m  9:22.51   
12  204  Thörner Elin  1998  KARLSTAD    50 m  9:23.12   
13  409  Staflund Erica  1999  SKÖVDE SS    50 m  9:24.28   
14  150  Lidström Linda  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  9:26.59   
15  388  Karlsson Moa  2002  S 71    50 m  9:28.70   
16  142  Edbom Ebba  2002  JÄRFÄLLA S    50 m  9:29.82   
17  587  Sundström Filippa  2001  ÄNGELHOLM    50 m  9:29.91   
18  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  9:31.63   
19  581  Åkesson Matilda  1999  YSTADS SS    50 m  9:31.84   
20  401  Anderberg-Richard Tilde  1999  SJÖBO SS    50 m  9:32.58   
21  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  9:33.36   
22  227  Johannesson Elin  1999  LANDSKRONA    50 m  9:34.09   
23  154  Södersten Elin  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:34.68   
24  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  9:35.74   
25  395  Andersson Augusta  1997  SJÖBO SS    50 m  9:35.99   
26  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  9:36.21   
27  152  Sandh Linnéa  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:38.09   
28  549  Eklund Cornelia  2000  VÄSBY SS    50 m  9:41.09   
29  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  9:41.77   
30  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  9:44.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
18_S
Gren 18, 800m Frisim Damer Senior 
 
Sponsor: Rörelseterapi Marjaleena 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJ: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Erica Dahlgren S02 9:02.15 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  8:54.99   
323  Ekman Christine  1994  SK NEPTUN    50 m  8:57.34   
331  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN    50 m  8:58.60   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  9:02.15   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  9:02.84   
147  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:05.02   
151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:06.19   
327  Glenesk Mina  1996  SK NEPTUN    50 m  9:10.30   
399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  9:11.88   
10  289  Mikkelsen Josephine  2002  MKK    50 m  9:15.13   
11  114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  9:19.58   
12  475  Roloff Emma  2002  SÖDERTÖRN    50 m  9:20.33   
13  309  Swegmark Ida  2000  MASS    50 m  9:22.51   
14  204  Thörner Elin  1998  KARLSTAD    50 m  9:23.12   
15  409  Staflund Erica  1999  SKÖVDE SS    50 m  9:24.28   
16  150  Lidström Linda  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  9:26.59   
17  388  Karlsson Moa  2002  S 71    50 m  9:28.70   
18  529  Nyman Lovisa  1994  UMEÅ SS    50 m  9:29.55   
19  142  Edbom Ebba  2002  JÄRFÄLLA S    50 m  9:29.82   
20  587  Sundström Filippa  2001  ÄNGELHOLM    50 m  9:29.91   
21  577  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS    50 m  9:30.73   
22  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  9:31.63   
23  581  Åkesson Matilda  1999  YSTADS SS    50 m  9:31.84   
24  401  Anderberg-Richard Tilde  1999  SJÖBO SS    50 m  9:32.58   
25  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  9:33.36   
26  227  Johannesson Elin  1999  LANDSKRONA    50 m  9:34.09   
27  154  Södersten Elin  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:34.68   
28  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  9:35.74   
29  395  Andersson Augusta  1997  SJÖBO SS    50 m  9:35.99   
30  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  9:36.21   
31  152  Sandh Linnéa  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:38.09   
32  549  Eklund Cornelia  2000  VÄSBY SS    50 m  9:41.09   
33  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  9:41.77   
34  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  9:44.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
18_J
Gren 18, 800m Frisim Damer Junior 
 
Sponsor: Rörelseterapi Marjaleena 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJ: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Erica Dahlgren S02 9:02.15 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  8:54.99   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  9:02.15   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  9:02.84   
147  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:05.02   
151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:06.19   
399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  9:11.88   
554  Halldén Louise  1998  VÄSBY SS    50 m  9:13.65   
289  Mikkelsen Josephine  2002  MKK    50 m  9:15.13   
114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  9:19.58   
10  475  Roloff Emma  2002  SÖDERTÖRN    50 m  9:20.33   
11  309  Swegmark Ida  2000  MASS    50 m  9:22.51   
12  204  Thörner Elin  1998  KARLSTAD    50 m  9:23.12   
13  409  Staflund Erica  1999  SKÖVDE SS    50 m  9:24.28   
14  150  Lidström Linda  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  9:26.59   
15  388  Karlsson Moa  2002  S 71    50 m  9:28.70   
16  142  Edbom Ebba  2002  JÄRFÄLLA S    50 m  9:29.82   
17  587  Sundström Filippa  2001  ÄNGELHOLM    50 m  9:29.91   
18  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  9:31.63   
19  581  Åkesson Matilda  1999  YSTADS SS    50 m  9:31.84   
20  401  Anderberg-Richard Tilde  1999  SJÖBO SS    50 m  9:32.58   
21  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  9:33.36   
22  227  Johannesson Elin  1999  LANDSKRONA    50 m  9:34.09   
23  154  Södersten Elin  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:34.68   
24  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  9:35.74   
25  395  Andersson Augusta  1997  SJÖBO SS    50 m  9:35.99   
26  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  9:36.21   
27  152  Sandh Linnéa  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:38.09   
28  549  Eklund Cornelia  2000  VÄSBY SS    50 m  9:41.09   
29  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  9:41.77   
30  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  9:44.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
18_S
Gren 18, 800m Frisim Damer Senior 
 
Sponsor: Rörelseterapi Marjaleena 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJ: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Erica Dahlgren S02 9:02.15 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
162  Eriksson Hanna  1999  JÖNKÖPING    50 m  8:54.99   
323  Ekman Christine  1994  SK NEPTUN    50 m  8:57.34   
331  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN    50 m  8:58.60   
394  Dahlgren Erica  1997  S 02    50 m  9:02.15   
423  Sundstedt Emma  1998  SPÅRVÄGEN    50 m  9:02.84   
147  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:05.02   
151  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  9:06.19   
327  Glenesk Mina  1996  SK NEPTUN    50 m  9:10.30   
399  Sjöholm Lina  2000  SJÖBO SS    50 m  9:11.88   
10  289  Mikkelsen Josephine  2002  MKK    50 m  9:15.13   
11  114  Palmkvist Johanna  1999  HS    50 m  9:19.58   
12  475  Roloff Emma  2002  SÖDERTÖRN    50 m  9:20.33   
13  309  Swegmark Ida  2000  MASS    50 m  9:22.51   
14  204  Thörner Elin  1998  KARLSTAD    50 m  9:23.12   
15  409  Staflund Erica  1999  SKÖVDE SS    50 m  9:24.28   
16  150  Lidström Linda  1997  JÄRFÄLLA S    50 m  9:26.59   
17  388  Karlsson Moa  2002  S 71    50 m  9:28.70   
18  529  Nyman Lovisa  1994  UMEÅ SS    50 m  9:29.55   
19  142  Edbom Ebba  2002  JÄRFÄLLA S    50 m  9:29.82   
20  587  Sundström Filippa  2001  ÄNGELHOLM    50 m  9:29.91   
21  577  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS    50 m  9:30.73   
22  573  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS    50 m  9:31.63   
23  581  Åkesson Matilda  1999  YSTADS SS    50 m  9:31.84   
24  401  Anderberg-Richard Tilde  1999  SJÖBO SS    50 m  9:32.58   
25  282  Grahovac Anna  1999  MKK    50 m  9:33.36   
26  227  Johannesson Elin  1999  LANDSKRONA    50 m  9:34.09   
27  154  Södersten Elin  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:34.68   
28  340  Segerbrand Tiffani  1999  SK NEPTUN    50 m  9:35.74   
29  395  Andersson Augusta  1997  SJÖBO SS    50 m  9:35.99   
30  256  Magnusson Emma  1998  LASS    50 m  9:36.21   
31  152  Sandh Linnéa  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  9:38.09   
32  549  Eklund Cornelia  2000  VÄSBY SS    50 m  9:41.09   
33  86  Reinhold Andrea  2001  GÖTEBORG    50 m  9:41.77   
34  432  Muzito Gloria  2002  SUNDSVALL    50 m  9:44.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  29 juni 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:24 
 
19_J
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar Junior 
 
Sponsor: Riddarhälsan AB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJ: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.74 2016-07-08 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 27.74 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  29.10   
586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  29.13   
354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  29.15   
246  Andersson Tom  1998  LASS    50 m  29.33   
68  Kadic Eldin  1999  ESKILSTUNA    50 m  29.70   
51  Reinholdsson William  1997  ELFSBORG    50 m  29.96   
44  Hyvönen Elias  2000  ELFSBORG    50 m  29.97   
115  Persson Gustav  2000  HS    50 m  30.01   
141  Arvidsson Karl  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  30.08   
10  224  Ekstrand Julius  1998  LANDSKRONA    50 m  30.20   
11  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  30.24   
12  602  Andersson Daniel  1997  UDDEVALLA    50 m  30.25   
13  126  Williamsson Olle  1998  HS    50 m  30.27   
14  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  30.28  EFT 
15  153  Swanepoel Hugo  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  30.40   
16  550  Frylmark Karl  1999  VÄSBY SS    50 m  30.41   
17  163  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING    50 m  30.44   
18  444  Hareskog Ludwig  1998  SÖDERTÄLJE    50 m  30.69   
19  135  Juliusson Erik  1998  HÖGANÄS    50 m  30.77   
20  600  Eliasson Edward  1997  SS04    50 m  30.78   
21  255  Linnér Simon  1999  LASS    50 m  30.82   
22  619  Wilkman Dennis  1998  SPIF SF    50 m  30.94   
23  469  Jonsson Pontus  2000  SÖDERTÖRN    50 m  30.97   
24  48  Olsson Elliot  1999  ELFSBORG    50 m  30.98   
25  178  Steindl Anton  2000  JÖNKÖPING    50 m  31.10   
26  514  Kruthammar David  1997  TÄBY SIM    50 m  31.14   
27  385  Chen Philip  2000  S 71    50 m  31.17   
28  557  Nyblom Niklas  1999  VÄSBY SS    50 m  31.34   
29  476  Schreck Klaudius  2001  SÖDERTÖRN    50 m  31.35   
30  563  Widholm Anton  1999  VÄSBY SS    50 m  31.54   
31  509  Alin Isak  1999  TÄBY SIM    50 m  31.61   
32  606  Svensson Kalle  1997  UDDEVALLA    50 m  31.61   
33  155  Talback Samuel  2000  JÄRFÄLLA S    50 m  32.10   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 juni 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  13:37 
 
19_S
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar Senior 
 
Sponsor: Riddarhälsan AB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJ: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.74 2016-07-08 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 27.74 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Funktionsnedsättning  Bassäng  Anmtid  Status 









 
434  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL    50 m  27.16   
218  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA    50 m  28.36   
127  Zeidler Jacob  1994  HS    50 m  28.52   
110  Kähr Erik  1995  HS    50 m  28.53   
342  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN    50 m  28.88   
604  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA    50 m  28.88   
338  Ridell Patric  1993  SK NEPTUN    50 m  29.03   
240  Widerberg Teodor  1998  SK LAXEN    50 m  29.10   
586  Kertes Daniel  1999  ÄNGELHOLM    50 m  29.13   
10  354  Rydberg Hugo  1998  NKK    50 m  29.15   
11  246  Andersson Tom  1998  LASS    50 m  29.33   
12  501  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS    50 m  29.48   
13  351  Forsgren Marcus  1996  NKK    50 m  29.49   
14  234  Löfgren Joakim  1992  SK LAXEN    50 m  29.50   
15  42  Carlsson Philip  1990  ELFSBORG    50 m  29.63   
16  68  Kadic Eldin  1999  ESKILSTUNA    50 m  29.70   
17  553  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS    50 m  29.78   
18  558  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS    50 m  29.84   
19  101  Falk Hansson Joel  1994  HS    50 m  29.95   
20  247  Cyrén Petter  1996  LASS    50 m  29.95   
21  51  Reinholdsson William  1997  ELFSBORG    50 m  29.96   
22  44  Hyvönen Elias  2000  ELFSBORG    50 m  29.97   
23  115  Persson Gustav  2000  HS    50 m  30.01   
24  141  Arvidsson Karl  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  30.08   
25  518  Scherling Stefan  1972  TÄBY SIM    50 m  30.12   
26  224  Ekstrand Julius  1998  LANDSKRONA    50 m  30.20   
27  290  Nilsson Felix  1990  MKK    50 m  30.20   
28  583  Wågström Victor  1994  ÅKERSBERGA    50 m  30.23   
29  133  Norén Vosfeldt Petter  1999  HÄRNÖSAND    50 m  30.24   
30  602  Andersson Daniel  1997  UDDEVALLA    50 m  30.25   
31  126  Williamsson Olle  1998  HS    50 m  30.27   
32  645  Myrlander William  1997  NÄSSJÖ    50 m  30.28  EFT 
33  153  Swanepoel Hugo  1998  JÄRFÄLLA S    50 m  30.40   
34  550  Frylmark Karl  1999  VÄSBY SS    50 m  30.41   
35  163  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING    50 m  30.44   
36  107  Kertes Viktor  1996  HS    50 m  30.45 </