Resultat för Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÅM1-L)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Løb 64 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 14 juli 2012 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 10:39 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 10 juli 2012 |
Løb 64, 200m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Mie Ø. Nielsen | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 33.98 | 1:10.25 | 1:44.83 | 2:18.38 | |||
2 | Sarah Bro | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 34.54 | 1:11.83 | 1:47.56 | 2:22.58 | |||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 34.75 | 1:11.60 | 1:47.45 | 2:23.09 | |||
4 | Hannah Nissen | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 33.87 | 1:10.37 | 1:47.41 | 2:23.34 | |||
5 | Christina Hvid Edill | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.15 | 1:11.12 | 1:46.96 | 2:23.84 | |||
6 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | 34.22 | 1:11.51 | 1:48.75 | 2:24.97 | |||
7 | Stine Raaby Jensen | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.94 | 1:11.13 | 1:47.75 | 2:25.03 | |||
8 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | Sigma Swim Allerød | 34.64 | 1:10.82 | 1:48.44 | 2:25.62 | |||
9 | Cecilie Hansen | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 33.87 | 1:11.17 | 1:48.59 | 2:25.79 | |||
10 | Sabrina Wielsøe | 1990 | Køge Svømmeklub | 34.50 | 1:11.42 | 1:49.22 | 2:25.93 | |||
11 | Michelle Icka Christensen | 1995 | Svømmeklubben MK 31 | 34.42 | 1:11.42 | 1:48.78 | 2:26.09 | |||
12 | Isabel Brylov | 1994 | GI-40 Hermes | 35.47 | 1:12.38 | 1:49.42 | 2:26.17 | |||
13 | Iben Grundtvig | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 34.73 | 1:12.14 | 1:49.79 | 2:26.46 | |||
14 | Karen Tanderup Hansen | 1996 | Slagelse Svømmeklub | 34.00 | 1:10.54 | 1:48.62 | 2:26.47 | |||
15 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 34.92 | 1:12.23 | 1:50.13 | 2:27.42 | |||
16 | Sofie Reffstrup Pedersen | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 33.65 | 1:10.36 | 1:49.44 | 2:28.36 | |||
17 | Cecilie Emma Christiansen | 1995 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 34.86 | 1:12.24 | 1:50.22 | 2:28.48 | |||
18 | Maja Jørgensen Bruun | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 35.60 | 1:12.83 | 1:50.37 | 2:28.74 | |||
19 | Line Kjær | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 34.69 | 1:12.55 | 1:50.70 | 2:29.22 | |||
20 | Sarah Sannung | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.95 | 1:12.74 | 1:50.68 | 2:29.58 | |||
21 | Helene Jørgensen | 1995 | Ringe Svømme Klub | 34.67 | 1:13.60 | 1:52.56 | 2:29.99 | |||
22 | Julie Schmidt | 1995 | Sigma Swim Allerød | 36.20 | 1:14.74 | 1:53.74 | 2:30.66 | |||
23 | Pernille Rasmussen | 1996 | Svømmeklubben S 68 | 34.86 | 1:13.37 | 1:52.86 | 2:30.95 | |||
24 | Sandra Semberlund | 1994 | Vordingborg Svømme Klub | 34.54 | 1:12.44 | 1:51.93 | 2:31.20 | |||
25 | Daniella Bender | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 35.12 | 1:13.42 | 1:52.98 | 2:31.30 | |||
26 | Julie-Sofie Hemdorff | 1991 | Farum Svømmeklub | 35.48 | 1:13.72 | 1:52.73 | 2:31.40 | |||
27 | Katrine Brahtz | 1995 | Albertslund IF | 34.47 | 1:12.26 | 1:51.88 | 2:31.47 | |||
28 | Maria Søe Beith | 1996 | Thisted Svømmeklub | 34.85 | 1:12.15 | 1:51.91 | 2:31.68 | |||
29 | Emma Sørensen | 1997 | Herning Svømmeklub | 35.70 | 1:13.77 | 1:53.12 | 2:32.18 | |||
30 | Xenia Bonnen Sjøgren | 1997 | Vest-Brøndby | 35.97 | 1:14.84 | 1:54.28 | 2:32.49 | |||
31 | Andrea Aagaard | 1996 | Ringe Svømme Klub | 36.67 | 1:15.49 | 1:55.00 | 2:32.88 | |||
32 | Eliana Jørgensen | 1993 | Glostrup Svømme Klub | 35.27 | 1:13.57 | 1:53.47 | 2:33.34 | |||
33 | Asta Blanch | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 36.66 | 1:15.77 | 1:54.77 | 2:33.45 | |||
34 | Josefine Møller Jeppesen | 1995 | Odense Svømme Klub | 36.05 | 1:13.87 | 1:53.56 | 2:33.73 | |||
35 | Louise G. Riget | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.65 | 1:15.77 | 1:55.45 | 2:34.31 | |||
36 | Camilla Svane | 1995 | Herning Svømmeklub | 35.90 | 1:14.46 | 1:54.72 | 2:34.90 | |||
37 | Karoline Hauerbach | 1995 | Hillerød Svømmeklub | 36.07 | 1:14.84 | 1:54.98 | 2:34.91 | |||
38 | Helena Daugbjerg Petersen | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 36.74 | 1:15.91 | 1:55.49 | 2:35.38 | |||
39 | Louise Østergaard Vinther | 1994 | Thisted Svømmeklub | 36.42 | 1:16.01 | 1:56.44 | 2:35.48 | |||
40 | Isabella Wedel Hansen | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 36.30 | 1:15.59 | 1:55.84 | 2:35.59 | |||
41 | Maria Nielsen | 1996 | Agfs Svømmeafdeling | 37.95 | 1:17.45 | 1:56.81 | 2:35.67 | |||
42 | Marlene Jessing Larsen | 1996 | Agfs Svømmeafdeling | 36.84 | 1:17.22 | 1:57.51 | 2:36.92 | |||
43 | Anne-Kirstine Knudsen | 1997 | Herning Svømmeklub | 37.12 | 1:17.16 | 1:57.33 | 2:37.00 | |||
44 | Henriette Stuhr | 1996 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 38.30 | 1:18.62 | 1:59.01 | 2:38.58 | |||
45 | Elina Lynge Wagner | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | 36.59 | 1:16.50 | 1:57.52 | 2:38.73 | |||
45 | Sarah Dahlquist | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 36.32 | 1:15.86 | 1:56.97 | 2:38.73 | |||
47 | Emilie Eskildsen | 1997 | Køge Svømmeklub | 37.76 | 1:17.53 | 1:58.18 | 2:38.75 | |||
48 | Mette Jensen | 1997 | Holbæk Svømme Klub | 36.99 | 1:17.31 | 1:58.86 | 2:40.81 | |||
49 | Emma Vanggård | 1996 | Holbæk Svømme Klub | 35.77 | 1:16.46 | 1:58.60 | 2:41.96 | |||
- | Karoline Bødker | 1997 | Holbæk Svømme Klub | DSQ | Ej forts.bevæg v/50m | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.19.16 | Udskriftsdato | 14 juli 2012 |
Licens til Swim Team Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 10:39 |