Tulokset Öppna Svenska Mästerskapen Masterssimning 25m 2013
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2013 | Utskriftsdatum | 19 mars 2013 | |||
Tävlingsort | Södertälje | Utskriftstid | 19:52 | |||
Arrangör | Södertälje Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 15 mars 2013 |
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [280] | 280 | 3:21.91 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ebba Wahlström | 1938 | 55.18 | 55.18 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 54.94 | 1:50.12 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 57.73 | 2:47.85 | |||||||
Lester Eriksson | 1942 | 34.06 | 3:21.91 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Polisen Klass E | 240 | 14 | 2:24.22 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.24 | 37.24 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 42.89 | 1:20.13 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 29.36 | 1:49.49 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 34.73 | 2:24.22 | |||||||
2 | Karlstads SS Mix 240 | 240 | 10 | 2:56.25 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Britt-Marie Olsson | 1956 | 45.38 | 45.38 | |||||||
Bibbi Lundin | 1947 | 56.49 | 1:41.87 | |||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 41.44 | 2:23.31 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 32.94 | 2:56.25 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Masters 200 Lag 1 | 200 | 14 | 2:04.51 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 33.74 | 33.74 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 30.59 | 1:04.33 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 31.08 | 1:35.41 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.10 | 2:04.51 | |||||||
2 | Södertälje SS D200 | 200 | 10 | 2:05.62 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Veikko Mattola | 1956 | 33.01 | 33.01 | |||||||
Ronny Oltner | 1956 | 33.08 | 1:06.09 | |||||||
Su Oltner | 1969 | 30.87 | 1:36.96 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 28.66 | 2:05.62 | |||||||
3 | Varberg Mix 200 | 200 | 8 | 2:05.69 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Christina Hörbäck | 1962 | 36.05 | 36.05 | |||||||
Mats Ladeborn | 1961 | 32.32 | 1:08.37 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 30.70 | 1:39.07 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 26.62 | 2:05.69 | |||||||
4 | SK Neptun Mix [200] 1 | 200 | 6 | 2:09.18 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Pia Strandh | 1958 | 36.63 | 36.63 | |||||||
Per Lindvall | 1961 | 33.49 | 1:10.12 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 28.39 | 1:38.51 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 30.67 | 2:09.18 | |||||||
5 | SK Neptun Mix [200] 2 | 200 | 4 | 2:12.03 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Maria Edstedt | 1966 | 36.09 | 36.09 | |||||||
Mats Rubertson | 1967 | 34.88 | 1:10.97 | |||||||
Gunilla Leinsköld | 1955 | 35.80 | 1:46.77 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.26 | 2:12.03 | |||||||
6 | Sundsvall Mix D Lag 1 | 200 | 2 | 2:14.50 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 35.39 | 35.39 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 37.13 | 1:12.52 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 29.85 | 1:42.37 | |||||||
Helena Wallner | 1965 | 32.13 | 2:14.50 | |||||||
7 | SK Neptun Mix [200] 3 | 200 | 2:15.95 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Mikael Nyström | 1958 | 32.41 | 32.41 | |||||||
Erika Edstedt | 1966 | 41.92 | 1:14.33 | |||||||
David Schardt | 1959 | 30.93 | 1:45.26 | |||||||
Annette Blom | 1965 | 30.69 | 2:15.95 | |||||||
8 | Täby Masters 200 Lag 2 | 200 | 2:19.80 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 29.12 | 29.12 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 41.91 | 1:11.03 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 33.74 | 1:44.77 | |||||||
Anette Aronsson | 1964 | 35.03 | 2:19.80 | |||||||
9 | Skuru Mixed 200 Lag 1 | 200 | 2:27.42 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats J Larsson | 1965 | 35.14 | 35.14 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 43.92 | 1:19.06 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 37.12 | 1:56.18 | |||||||
Kristian Karre | 1964 | 31.24 | 2:27.42 | |||||||
10 | Växjö SS Mix [200] | 200 | 2:28.65 | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Fredrik Björn | 1966 | 36.71 | 36.71 | |||||||
Mona B Klöfver | 1955 | 42.47 | 1:19.18 | |||||||
Per Frennberg | 1964 | 35.19 | 1:54.37 | |||||||
Gina Berliner | 1956 | 34.28 | 2:28.65 | |||||||
11 | Hellas SK Mix [200] | 200 | 2:38.37 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Peter Bergengren | 1938 | 42.49 | 42.49 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 46.11 | 1:28.60 | |||||||
Janne Forsberg | 1972 | 31.50 | 2:00.10 | |||||||
Lina Ljungberg | 1982 | 38.27 | 2:38.37 | |||||||
12 | IFK Lidingö SK Lag 2 | 239 | 2:53.25 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Kaj Gorosch | 1948 | 45.54 | 45.54 | |||||||
Lena Wange | 1967 | 43.43 | 1:28.97 | |||||||
Juleen Zierath | 1961 | 50.58 | 2:19.55 | |||||||
Olli Aulio | 1952 | 33.70 | 2:53.25 | |||||||
- | Polisen Klass D Lag 1 | 200 | DNS | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | DNS | |||||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [160] 1 | 160 | 14 | 1:59.73 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Stefano Prestinoni | 1977 | 28.25 | 28.25 | |||||||
Henrik Wahlberg | 1976 | 32.02 | 1:00.27 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 31.16 | 1:31.43 | |||||||
Ulrika Jardfelt | 1974 | 28.30 | 1:59.73 | |||||||
2 | Sundsvall Mix C Lag 1 | 160 | 10 | 2:01.09 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Niklas Åhlin | 1970 | 29.33 | 29.33 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 32.98 | 1:02.31 | |||||||
Maria Norberg | 1963 | 30.09 | 1:32.40 | |||||||
Britt-Louise Forsberg | 1978 | 28.69 | 2:01.09 | |||||||
3 | Täby Masters 160 Lag 1 | 160 | 8 | 2:02.19 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Mark Vogel | 1970 | 28.67 | 28.67 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 31.13 | 59.80 | |||||||
Erika Ericsson | 1965 | 32.43 | 1:32.23 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 29.96 | 2:02.19 | |||||||
4 | IFK Lidingö SK Lag 1 | 199 | 6 | 2:05.18 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Sofia Sjöström Kraft | 1965 | 35.46 | 35.46 | |||||||
Magnus Fältman | 1959 | 32.18 | 1:07.64 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 31.83 | 1:39.47 | |||||||
Christian Löfgren | 1980 | 25.71 | 2:05.18 | |||||||
5 | SK Neptun Mix [160] 2 | 160 | 4 | 2:05.23 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Camilla Lagerfors | 1970 | 36.34 | 36.34 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 33.06 | 1:09.40 | |||||||
Marie Holmberg | 1969 | 33.10 | 1:42.50 | |||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 22.73 | 2:05.23 | |||||||
6 | SK Neptun Lag Tour 160 | 160 | 2 | 2:06.33 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Katarina Tour | 1987 | 30.65 | 30.65 | |||||||
Christer Tour | 1985 | 30.18 | 1:00.83 | |||||||
Ylva Tour | 1959 | 34.97 | 1:35.80 | |||||||
René Tour | 1954 | 30.53 | 2:06.33 | |||||||
7 | Lass Mix [160] A | 160 | 2:08.14 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Anette Philipsson | 1965 | 33.56 | 33.56 | |||||||
Erik Lindström | 1978 | 34.41 | 1:07.97 | |||||||
Dan Larsson | 1961 | 30.02 | 1:37.99 | |||||||
Maria Funck | 1981 | 30.15 | 2:08.14 | |||||||
7 | Varberg Mix 160 | 160 | 2:08.14 | |||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Henrik Antonsson | 1982 | 32.63 | 32.63 | |||||||
Martin Andersson | 1970 | 33.10 | 1:05.73 | |||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 31.60 | 1:37.33 | |||||||
Angela Ekelöf | 1963 | 30.81 | 2:08.14 | |||||||
9 | Södertälje SS C160-199 M1 | 160 | 2:10.51 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Eva Nossborn | 1975 | 35.19 | 35.19 | |||||||
Tomas Lindgren | 1961 | 36.75 | 1:11.94 | |||||||
Elin Öster | 1987 | 31.79 | 1:43.73 | |||||||
Per-Ola Quist | 1961 | 26.78 | 2:10.51 | |||||||
10 | Mix Kungsbacka SS | 160 | 2:12.65 | |||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Lars Sandberg | 1965 | 32.13 | 32.13 | |||||||
Marja Haglund | 1968 | 38.11 | 1:10.24 | |||||||
Jan Johansson | 1968 | 29.08 | 1:39.32 | |||||||
Sonja Haglund | 1966 | 33.33 | 2:12.65 | |||||||
11 | Sundsvall Mix C Lag 2 | 160 | 2:14.09 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Carl Wikblom | 1987 | 29.05 | 29.05 | |||||||
Eva Svensson | 1964 | 42.86 | 1:11.91 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 28.25 | 1:40.16 | |||||||
Susanne Norvell | 1970 | 33.93 | 2:14.09 | |||||||
12 | Eskilstuna Simklubb | 161 | 2:14.68 | |||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
Erika Meeker | 1975 | 37.05 | 37.05 | |||||||
Christoffer Andersson | 1980 | 30.72 | 1:07.77 | |||||||
Björn Gustafsson | 1968 | 31.36 | 1:39.13 | |||||||
Monika Larsson | 1968 | 35.55 | 2:14.68 | |||||||
13 | S77 Lag 2 Mix Stenungsund | 160 | 2:15.07 | |||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Annika Svanberg | 1962 | 36.50 | 36.50 | |||||||
Katarina Hallerstedt | 1966 | 40.25 | 1:16.75 | |||||||
Daniel Gertmo | 1973 | 31.95 | 1:48.70 | |||||||
Weine Högberg | 1978 | 26.37 | 2:15.07 | |||||||
14 | Väsby SS Mix [160] | 160 | 2:20.07 | |||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Marianne Steen | 1974 | 38.64 | 38.64 | |||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 37.27 | 1:15.91 | |||||||
Kenneth Arvidsson | 1959 | 32.27 | 1:48.18 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 31.89 | 2:20.07 | |||||||
15 | Södertörn Mix [160] | 160 | 2:24.82 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Helena Hillerström | 1980 | 41.54 | 41.54 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 37.45 | 1:18.99 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 30.66 | 1:49.65 | |||||||
Catharina Lindén | 1970 | 35.17 | 2:24.82 | |||||||
16 | Polisen Klass C Lag 1 | 160 | 2:27.57 | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Margot Jacobs | 1964 | 50.64 | 50.64 | |||||||
Jonas Arnqvist | 1963 | 38.09 | 1:28.73 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 27.52 | 1:56.25 | |||||||
Anne Sundell | 1960 | 31.32 | 2:27.57 | |||||||
17 | Nkk Mixed 160 Lag 1 | 160 | 2:30.59 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 37.68 | 37.68 | |||||||
Jan Andersson | 1962 | 39.90 | 1:17.58 | |||||||
Mats Gunnarsson | 1959 | 41.23 | 1:58.81 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 31.78 | 2:30.59 | |||||||
18 | Skuru Mixed 160 Lag 1 | 160 | 2:30.73 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Alejandra Ganem Cuenca | 1983 | 41.87 | 41.87 | |||||||
Lars Stark | 1961 | 44.22 | 1:26.09 | |||||||
Mattias Croneborg | 1967 | 32.82 | 1:58.91 | |||||||
Martina Löfstrand | 1976 | 31.82 | 2:30.73 | |||||||
19 | Danderyds Sim Mix C 160-1 | 160 | 2:37.13 | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Björn Sievert | 1984 | 36.43 | 36.43 | |||||||
Karin Toll | 1959 | 50.54 | 1:26.97 | |||||||
Fredrik Karlsson | 1987 | 29.55 | 1:56.52 | |||||||
Ann-Marie Näslund | 1962 | 40.61 | 2:37.13 | |||||||
20 | Lass Mix [160] B | 160 | 2:43.76 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Chris Wall | 1961 | 37.60 | 37.60 | |||||||
Thomas Svensson | 1958 | 46.00 | 1:23.60 | |||||||
Sarah Lindström | 1977 | 44.09 | 2:07.69 | |||||||
Jessica Lundberg | 1986 | 36.07 | 2:43.76 | |||||||
- | Skuru Mixed 160 Lag 2 | 160 | DSQ | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mkk Mix [120] | 120 | 14 | 2:02.41 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Nathalie Larsson | 1985 | 31.89 | 31.89 | |||||||
Lars Lindskoug | 1968 | 34.02 | 1:05.91 | |||||||
Anna Lohmann | 1975 | 29.00 | 1:34.91 | |||||||
Julius Kratzer | 1982 | 27.50 | 2:02.41 | |||||||
2 | SK Neptun Mix [120] | 120 | 10 | 2:04.41 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marie Lindman | 1973 | 35.71 | 35.71 | |||||||
Jonas Andersson | 1984 | 29.89 | 1:05.60 | |||||||
Ulf Hausman | 1971 | 27.75 | 1:33.35 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 31.06 | 2:04.41 | |||||||
3 | Södertörn Mix [120] | 120 | 8 | 2:05.06 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Susie Moonan | 1987 | 30.90 | 30.90 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 39.04 | 1:09.94 | |||||||
Henrik Gustavsson | 1977 | 28.39 | 1:38.33 | |||||||
Niklas Wolkert | 1971 | 26.73 | 2:05.06 | |||||||
4 | SS04 Mix [120] | 120 | 6 | 2:05.52 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Lars Pettersson | 1974 | 32.58 | 32.58 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 33.88 | 1:06.46 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 27.59 | 1:34.05 | |||||||
Margareta Serednika | 1976 | 31.47 | 2:05.52 | |||||||
5 | Växjö SS Mix [120] | 120 | 4 | 2:05.59 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Martin Robertsen | 1988 | 28.65 | 28.65 | |||||||
Anton Gustafsson | 1986 | 31.61 | 1:00.26 | |||||||
Maria Rosander | 1967 | 34.52 | 1:34.78 | |||||||
Christine Elingfors | 1967 | 30.81 | 2:05.59 | |||||||
6 | Karlskrona Mix [120] | 120 | 2 | 2:06.05 | ||||||
Karlskrona Simsällskap | ||||||||||
Thomas Lundberg | 1971 | 32.11 | 32.11 | |||||||
Lina Petersson | 1986 | 34.01 | 1:06.12 | |||||||
Nicole Stedt | 1989 | 31.53 | 1:37.65 | |||||||
Muris Abdurahimovic | 1979 | 28.40 | 2:06.05 | |||||||
7 | Västerås Mix [120] Lag1 | 120 | 2:06.90 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 33.13 | 33.13 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 34.61 | 1:07.74 | |||||||
Jonna Nybäck | 1988 | 29.50 | 1:37.24 | |||||||
Björn Sidenhjärta | 1963 | 29.66 | 2:06.90 | |||||||
8 | S77 Lag 1 Mix Stenungsund | 120 | 2:07.02 | |||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Oskar Börjesson | 1973 | 33.26 | 33.26 | |||||||
Martin Bergman | 1972 | 32.52 | 1:05.78 | |||||||
Sara Lundeholm | 1980 | 32.29 | 1:38.07 | |||||||
Sofia Sjöberg | 1986 | 28.95 | 2:07.02 | |||||||
9 | Skk Mix [120] Lag 1 | 120 | 2:08.72 | |||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Robert Grynner | 1983 | 31.88 | 31.88 | |||||||
Johanna Nyysti | 1984 | 33.83 | 1:05.71 | |||||||
Lorraine Flores | 1980 | 32.51 | 1:38.22 | |||||||
Kristoffer Lyberg | 1968 | 30.50 | 2:08.72 | |||||||
10 | SK Sydsim Mix [120] | 120 | 2:11.35 | |||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Hannah Gustafsson | 1983 | 35.47 | 35.47 | |||||||
Lennart Fritzon | 1968 | 33.82 | 1:09.29 | |||||||
Göran Eriksson | 1986 | 28.70 | 1:37.99 | |||||||
Åsa Johansson | 1971 | 33.36 | 2:11.35 | |||||||
11 | SK Lödde Mixed 120 | 120 | 2:12.06 | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Cecilia Jönsson | 1974 | 39.05 | 39.05 | |||||||
Jan Anders Olsson | 1964 | 36.25 | 1:15.30 | |||||||
Cecilia Landin | 1972 | 30.90 | 1:46.20 | |||||||
André Ahlfors-Dahl | 1986 | 25.86 | 2:12.06 | |||||||
12 | Lass Mix [120] | 120 | 2:18.87 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
David Lindahl | 1982 | 35.24 | 35.24 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 35.65 | 1:10.89 | |||||||
Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 36.35 | 1:47.24 | |||||||
Therese Hammarberg | 1977 | 31.63 | 2:18.87 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.21.01 | Utskriftsdatum | 19 mars 2013 |
Licensierad till: Södertälje Simsällskap | Utskriftstid | 19:52 |