Resultat för Østdanske Kortbanemesterskaber
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Søndag aften
Resultat Løb 38 (Indledende) Senior - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Østdanske Kortbane Mesterskab | Udskriftsdato | 28 oktober 2012 | |||
Stævne by | Nærum | Udskriftstidspunkt | 14:15 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion / Sigma & Hillerød | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 26 oktober 2012 |
Løb 38, 100m Butterfly Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.49 2004-11-21 |
Dansk Rekord Junior: Mathias Gydesen (1988) 53.87 2005-10-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Søren Holm | 1993 | 617 | 27.05 | 56.95 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
2 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 608 | 27.09 | 57.22 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Tobias Gjerløff | 1995 | 604 | 26.90 | 57.34 | |||||
A6 | ||||||||||
4 | Rasmus Dufour | 1993 | 595 | 26.77 | 57.65 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
5 | Lars Merl | 1993 | 586 | 27.29 | 57.95 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Ronnie Dalsgaard | 1983 | 564 | 27.11 | 58.67 | Deltager ikke i finalen | ||||
U.S.G | ||||||||||
7 | Jensjakob Kristiansen | 1994 | 562 | 27.64 | 58.73 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
8 | Marcus Olesen | 1995 | 556 | 27.63 | 58.95 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Frederik Christensen | 1992 | 552 | 27.65 | 59.09 | Deltager ikke i finalen | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Sebastian Merrildgaard | 1995 | 552 | 27.82 | 59.09 | |||||
A6 | ||||||||||
11 | Christian Wich | 1993 | 544 | 27.42 | 59.37 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
12 | Rasmus Härstedt | 1994 | 543 | 27.77 | 59.41 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Jonathan Weitling | 1993 | 543 | 27.50 | 59.43 | Deltager ikke i finalen | ||||
A6 | ||||||||||
14 | Tom Døi | 1993 | 541 | 27.81 | 59.51 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Ejby Nyeland | 1995 | 537 | 27.72 | 59.66 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
16 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 532 | 28.09 | 59.83 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
17 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 531 | 28.22 | 59.86 | Deltager ikke i finalen | ||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
18 | Bjarke Schäfer | 1993 | 531 | 27.65 | 59.88 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
19 | Jon Pommersgaard | 1990 | 523 | 28.50 | 1:00.16 | Deltager ikke i finalen | ||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jens Saugmann | 1996 | 519 | 28.06 | 1:00.33 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
21 | Jakob Vodstrup | 1994 | 518 | 28.00 | 1:00.36 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
22 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 510 | 28.48 | 1:00.68 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
23 | Mark Bjerregaard | 1994 | 508 | 28.55 | 1:00.77 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
23 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | 508 | 29.03 | 1:00.77 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
25 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 498 | 28.58 | 1:01.16 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
26 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 497 | 29.00 | 1:01.19 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Anders Madsen | 1995 | 492 | 28.96 | 1:01.42 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
27 | Martin Dolang | 1994 | 492 | 29.08 | 1:01.42 | Deltager ikke i finalen | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
29 | Oliver Huban | 1996 | 490 | 28.91 | 1:01.49 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
30 | Mads Christian Sandager | 1998 | 489 | 28.38 | 1:01.55 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
31 | Julian Kressner Læbel | 1992 | 485 | 28.82 | 1:01.72 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
32 | Daniel Skov Andersen | 1994 | 484 | 29.14 | 1:01.76 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
33 | Frederik Nerving | 1997 | 474 | 29.75 | 1:02.16 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
34 | Morten Børre Petersen | 1996 | 469 | 29.35 | 1:02.39 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
35 | Lasse Pittioni | 1995 | 467 | 28.97 | 1:02.50 | |||||
A6 | ||||||||||
36 | Johan Müller | 1998 | 457 | 29.45 | 1:02.95 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
37 | Jens Frederik Vittrup | 1996 | 452 | 29.48 | 1:03.19 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
38 | Ditlev Balle | 1996 | 421 | 29.71 | 1:04.66 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
39 | Asger A. Schäfer | 1997 | 418 | 29.62 | 1:04.85 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
40 | Frederik Høst Lorenzen | 1996 | 317 | 32.72 | 1:11.07 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
- | Jens Peter Träff | 1988 | Akut syg | |||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Løb 38, 100m Butterfly Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.49 2004-11-21 |
Dansk Rekord Junior: Mathias Gydesen (1988) 53.87 2005-10-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 608 | 27.09 | 57.22 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
2 | Tobias Gjerløff | 1995 | 604 | 26.90 | 57.34 | |||||
A6 | ||||||||||
3 | Marcus Olesen | 1995 | 556 | 27.63 | 58.95 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Sebastian Merrildgaard | 1995 | 552 | 27.82 | 59.09 | |||||
A6 | ||||||||||
5 | Rasmus Ejby Nyeland | 1995 | 537 | 27.72 | 59.66 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
6 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 531 | 28.22 | 59.86 | Deltager ikke i finalen | ||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
7 | Jens Saugmann | 1996 | 519 | 28.06 | 1:00.33 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
8 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 510 | 28.48 | 1:00.68 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
9 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | 508 | 29.03 | 1:00.77 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
10 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 498 | 28.58 | 1:01.16 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
11 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 497 | 29.00 | 1:01.19 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Anders Madsen | 1995 | 492 | 28.96 | 1:01.42 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
13 | Oliver Huban | 1996 | 490 | 28.91 | 1:01.49 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
14 | Mads Christian Sandager | 1998 | 489 | 28.38 | 1:01.55 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
15 | Frederik Nerving | 1997 | 474 | 29.75 | 1:02.16 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
16 | Morten Børre Petersen | 1996 | 469 | 29.35 | 1:02.39 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
17 | Lasse Pittioni | 1995 | 467 | 28.97 | 1:02.50 | |||||
A6 | ||||||||||
18 | Johan Müller | 1998 | 457 | 29.45 | 1:02.95 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
19 | Jens Frederik Vittrup | 1996 | 452 | 29.48 | 1:03.19 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
20 | Ditlev Balle | 1996 | 421 | 29.71 | 1:04.66 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
21 | Asger A. Schäfer | 1997 | 418 | 29.62 | 1:04.85 | |||||
SIGMA Nordsjælland | ||||||||||
22 | Frederik Høst Lorenzen | 1996 | 317 | 32.72 | 1:11.07 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.20.00 | Udskriftsdato | 28 oktober 2012 |
Licens til Dansk Svømmeunion | Udskriftstidspunkt | 14:15 |