2019-10-20   09:23:27
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Laxaleken

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  24 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  18:01   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.64  2:10.70  3:17.62    4:18.68   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:03.26  2:10.25  3:16.57    4:22.44   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:02.25  2:10.23  3:18.57    4:26.16   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    1:01.84  2:10.21  3:19.58    4:27.50   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:02.84  2:11.62  3:21.01    4:28.05   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    1:03.08  2:12.03  3:20.84    4:28.65   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:03.65  2:12.23  3:22.44    4:31.80   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    1:02.78  2:12.88  3:23.98    4:33.89   
Per Christerson  1995  Simklubben Hajen    1:02.64  2:11.86  3:23.01    4:34.46   
10  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:06.54  2:18.45  3:30.46    4:41.46   
11  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    1:08.31  2:23.00  3:35.25    4:45.44   
12  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:05.57  2:18.54  3:33.78    4:46.95   
13  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:08.79  2:25.66  3:42.26    4:56.15   
14  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:10.34  2:26.95  3:42.63    4:56.19   
15  Anton Dahlgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim    1:09.03  2:25.50  3:42.44    4:58.06   
16  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:09.96  2:26.75  3:45.08    5:01.12   
17  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    1:10.24  2:27.81  3:07.37    5:04.16   
18  Felix Midlöv  1998  Simklubben Hajen    1:12.06  2:32.78  3:52.87    5:07.55   
19  Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb    1:13.97  2:36.06  3:56.04    5:07.92   
20  Johannes Andersson  1999  Falkenbergs Simklubb    1:11.47  2:31.60  3:53.14    5:11.53   
21  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    1:13.00  2:34.18  3:56.13    5:13.97   
22  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    1:13.36  2:34.83  3:16.83    5:19.19   
23  David Franzén  1998  Kalmar Simsällskap    1:15.43  2:37.88  4:03.90    5:26.35   
24  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    1:16.89  2:42.58  4:09.20    5:32.49   
25  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    1:15.62  2:46.01  4:14.54    5:33.32   
26  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    1:14.68  2:41.14  4:09.55    5:33.44   
27  Erik Josefson  2000  Varberg-Falkenberg Sim    1:19.34  2:44.91  4:10.89    5:34.74   
28  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    1:15.57  2:43.53  4:12.01    5:36.41   
29  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    1:17.54  2:47.57  4:18.96    5:43.53   
30  Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    1:20.02  2:05.94  3:36.10    5:49.69   
31  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    1:19.75  2:51.33  4:21.78    5:51.04   
32  Gustav Karlsson  2000  Simklubben S 02    1:22.54  2:57.12  4:33.53    6:08.17   
33  Sondre Isaksen Malm  1999  Tønsberg Svømmeklubb    1:24.72  2:56.76  4:34.34    6:08.88   
34  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    1:26.87  3:04.95  4:43.74    6:19.36   
35  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap    1:32.86  3:17.92  5:03.63    6:48.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  24 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  18:01 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  24 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  18:38   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.57  2:14.64  3:25.03    4:34.11   
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:05.06  2:15.23  3:26.81    4:37.68   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:06.10  2:19.37  3:33.83    4:47.27   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:06.90  2:21.15  3:35.88    4:48.19   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    1:05.99  2:19.80  3:35.06    4:49.71   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    1:10.73  2:26.66  3:41.71    4:55.20   
Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    1:08.47  2:24.28  3:40.34    4:56.38   
Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    1:09.30  2:28.47  3:47.64    5:02.36   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:10.81  2:27.61  3:47.18    5:03.66   
10  Micaela Jönsson  2001  S71    1:14.12  2:32.93  3:51.99    5:09.57   
11  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:12.89  2:33.49  3:53.16    5:09.72   
12  Matilda Pettersson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    1:13.10  2:32.21  3:52.08    5:10.53   
13  Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    1:13.36  2:33.32  3:53.54    5:12.26   
14  Knar Mikael  1999  S71    1:13.30  2:33.26  3:54.72    5:12.83   
15  Jessica Jönsson  1998  S71    1:13.23  2:33.51  3:54.86    5:14.54   
16  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:11.42  2:34.80  3:58.07    5:18.10   
17  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02    1:12.24  2:34.08  3:57.32    5:18.28   
18  Linnea Dunberg  2000  Varberg-Falkenberg Sim    1:12.49  2:34.27  3:57.50    5:19.63   
19  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    1:13.51  2:38.17  4:01.84    5:23.62   
20  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    1:15.24  2:38.62  4:04.22    5:27.84   
21  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    1:15.13  2:39.79  4:06.51    5:29.35   
22  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    1:15.28  2:39.71  4:04.93    5:29.65   
23  Sandra Lange  1999  Älmhults Simsällskap    1:15.50  2:39.69  4:05.73    5:29.72   
24  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb    1:16.47  2:41.74  4:08.11    5:29.81   
25  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    1:15.46  2:40.86  4:07.62    5:31.37   
26  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    1:17.78  2:43.18  4:09.61    5:34.48   
27  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    1:18.26  2:44.79  4:11.75    5:36.79   
28  Ebba Hultgren  2000  Varberg-Falkenberg Sim    1:17.20  2:44.15  4:12.53    5:37.86   
29  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    1:18.30  2:46.08  4:14.29    5:40.57   
30  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    1:20.58  2:48.76  4:16.55    5:42.95   
31  Bine Bergan  1998  Tønsberg Svømmeklubb    1:19.00  2:47.07  4:17.07    5:43.88   
32  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    1:20.24  2:49.29  4:16.62    5:44.00   
33  Lina Jentz  2000  Kalmar Simsällskap    1:18.19  2:47.28  4:17.75    5:44.35   
34  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap    1:18.24  2:48.22  4:18.65    5:48.00   
35  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    1:18.87  2:51.26  4:25.01    5:54.08   
36  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    1:21.31  2:53.37  4:25.91    5:54.28   
37  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02    1:24.24  2:55.61  4:27.78    5:57.79   
38  Caroline Båghammar  1998  Simklubben Hajen    1:25.29  2:58.00  4:30.90    5:58.52   
39  Ella Wranå  2001  Kalmar Simsällskap    1:26.34  3:01.30  4:35.27    6:05.23   
40  Hannah Lee  1999  Tønsberg Svømmeklubb    1:26.12  3:00.34  3:48.00    6:06.13   
41  Tilda Conradsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    1:25.61  2:59.78  4:36.34    6:10.54   
42  Ellinor Ahlgren  2001  Simklubben Hajen    1:28.69  3:05.71  4:42.71    6:15.11   
43  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen    1:23.28  2:58.65  4:37.60    6:17.43   
44  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap    1:26.06  3:04.45  4:44.34    6:20.32   
45  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02    1:33.31  3:20.82  5:08.66    6:51.48   
Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  24 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  18:38 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  24 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  19:17   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 3, 4X100m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            4:06.67   
  John Olsson  1995      30.04  1:01.67      1:01.67   
  Felix Nilsson  1990      31.32  1:07.18      2:08.85   
  Mikael Blum  1995      28.56  1:03.24      3:12.09   
  Joakim Löfgren  1992      25.31  54.58      4:06.67   
                     
S02 Herrar Lag1  Simklubben S 02            4:14.02   
  Alexander Dimcevski  1995      31.00  1:04.20      1:04.20   
  Jakob Schariot  1995      33.61  1:12.98      2:17.18   
  Nils Montalva  1993      27.39  1:00.72      3:17.90   
  Elias Gausel  1996      26.98  56.12      4:14.02   
                     
SK Laxen Lag 2  Simklubben Laxen            4:21.07   
  Max Ackerman  1995      33.20  1:09.08      1:09.08   
  Isak Ladeborn  1988      30.31  1:06.60      2:15.68   
  Timmie Rydberg  1996      29.75  1:04.80      3:20.48   
  André Idoffsson  1997      26.72  1:00.59      4:21.07   
                     
Elfsborg 2 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            4:24.43   
  Anton Lornell  1998      33.33  1:09.07      1:09.07   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      33.41  1:11.50      2:20.57   
  William Reinholdsson  1997      29.89  1:04.65      3:25.22   
  Casper Eriksson  1996      28.12  59.21      4:24.43   
                     
Kungälv SS  Kungälvs Simsällskap            4:28.13   
  Sebastian Pettersson  1994      33.68  1:11.71      1:11.71   
  Anton Arvidsson  1994      33.95  1:16.11      2:27.82   
  Johan Hildesson  1992      29.76  1:03.58      3:31.40   
  Mathias Petrusson  1993      27.22  56.73      4:28.13   
                     
Varberg  1995  Varberg-Falkenberg Sim            4:29.28   
  Robin Sandgren  1997      33.15  1:09.19      1:09.19   
  Anton Dahlgren  1999      35.04  1:16.29      2:25.48   
  Albin Larsson  1998      29.11  1:06.10      3:31.58   
  Jakob Sundén  1995      26.63  57.70      4:29.28   
                     
SK Hajen Herrar  Simklubben Hajen            4:41.21   
  Felix Midlöv  1998      35.20  1:13.99      1:13.99   
  Martin Rogmark  1996      34.93  1:15.29      2:29.28   
  Per Christerson  1995      32.20  1:10.21      3:39.49   
  Marcus Henriksson  1997      29.10  1:01.72      4:41.21   
                     
Elfsborg 3  200  Simklubben Elfsborg            4:43.12   
  Melker Olsson  2000      36.71  1:16.23      1:16.23   
  Emil Hammarlund  1995      33.24  1:10.67      2:26.90   
  William Westerlund Holappa  1999      32.56  1:11.64      3:38.54   
  Viktor Johansson  1999        1:04.58      4:43.12   
                     
SK Laxen Lag 3  Simklubben Laxen            4:45.21   
  Fabian Persson  1998      37.15  1:16.13      1:16.13   
  Dennis Dukic  2000      34.76  1:16.60      2:32.73   
  Nikola Mackic  1999      32.70  1:11.53      3:44.26   
  Mårten Petersson  1998      28.47  1:00.95      4:45.21   
                     
10  S02 Herrar Lag2  Simklubben S 02            4:55.81   
  Johannes Sköld  1996      35.29  1:12.71      1:12.71   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      38.12  1:22.22      2:34.93   
  Leo Vartoomian  2000      34.24  1:16.66      3:51.59   
  Jesper Böhn  1998      30.02  1:04.22      4:55.81   
                     
11  Kalmar Sim Herrar Lag 1  Kalmar Simsällskap            5:45.67   
  David Franzén  1998      38.48  1:21.03      1:21.03   
  Anton Hong  2000      45.05  1:37.04      2:58.07   
  Atis Stikáns  1999      43.28  1:36.72      4:34.79   
  Harald Madebrink  1998      34.24  1:10.88      5:45.67   
                     
Elfsborg 1 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            DSQ   
  Georg Hess  1996      32.30        1:05.42   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  24 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  19:17 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  24 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  19:08   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 4, 4X100m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
S02 Damer Lag 1  Simklubben S 02            4:37.68   
  Tilde Lundmark  1995      34.64  1:10.97      1:10.97   
  Lina Berg  1996      35.29  1:15.49      2:26.46   
  Ebba Hellström  1992      32.04  1:09.28      3:35.74   
  Erica Dahlgren  1997      29.74  1:01.94      4:37.68   
                     
Varberg  Varberg-Falkenberg Sim            4:46.45   
  Nike Kruners  1996      33.65  1:10.11      1:10.11   
  Elin Palmqvist  1995      36.47  1:19.14      2:29.25   
  Linnea Kobel  1996      33.58  1:13.93      3:43.18   
  Elin Kvarnemar  1995      29.23  1:03.27      4:46.45   
                     
SK Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            4:50.46   
  Emma Walander  1999      37.43  1:19.01      1:19.01   
  Anna Kubicka  1989      35.79  1:17.50      2:36.51   
  Ida Pettersson  1993      30.98  1:07.72      3:44.23   
  Josephine Runeke  1991      31.49  1:06.23      4:50.46   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            4:55.73   
  Fanny Trollstad  1997      35.64  1:14.37      1:14.37   
  Elvira Davidsson  1996      38.35  1:24.79      2:39.16   
  Mathilda Gärdesmed  1994      29.96  1:07.00      3:46.16   
  Wilma Rönnäng  1998      32.67  1:09.57      4:55.73   
                     
Elfsborg Damer 1 [1997  1998  Simklubben Elfsborg            4:56.18   
  Tilda Öman  2000      36.13  1:14.05      1:14.05   
  Aleksandra Pajor  1995      37.70  1:21.75      2:35.80   
  Linnéa Fahlberg  1998      33.64  1:11.38      3:47.18   
  Emelie Melin  2000      32.64  1:09.00      4:56.18   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            4:56.52   
  Julia Landberg  1999      38.28  1:20.40      1:20.40   
  Madelene Andersson  1991      35.80  1:17.80      2:38.20   
  Helén Lange  1996      32.41  1:11.11      3:49.31   
  Jenny Karlsson  1995      31.72  1:07.21      4:56.52   
                     
SK Laxen Lag 2  Simklubben Laxen            5:13.45   
  Mellie Wijk  2002      40.81  1:25.26      1:25.26   
  Fanny Nilsson  1998      37.90  1:21.84      2:47.10   
  Josefine Pålsson  1999      36.10  1:19.57      4:06.67   
  Hanna Cederholm  1997      31.29  1:06.78      5:13.45   
                     
SK Hajen Damer  Simklubben Hajen            5:13.55   
  Emma Broberg  1997      35.43  1:12.76      1:12.76   
  Amanda Karlsson  1998      41.21  1:28.27      2:41.03   
  Li Björner Oh  1998      34.35  1:19.11      4:00.14   
  Malin Svensson  1999      34.55  1:13.41      5:13.55   
                     
S02 Damer Lag 2  Simklubben S 02            5:29.57   
  Julia Bellvik  1996      37.19  1:16.70      1:16.70   
  Elsa Johansson  1998      41.87  1:29.50      2:46.20   
  Alice Aurell  2001      42.21  1:35.73      4:21.93   
  Linnea Kaldrup  1996      31.86  1:07.64      5:29.57   
                     
10  Elfsborg Damer 2 [1997]  1998  Simklubben Elfsborg            5:29.88   
  Emma Dubo  1999      42.78  1:26.22      1:26.22   
  Matilda Holström  1998      42.73  1:32.46      2:58.68   
  Alice Palmkvist  2000      35.09  1:19.36      4:18.04   
  Sofie Wirfalk  2000      33.84  1:11.84      5:29.88   
                     
11  SK Laxen Lag 3  Simklubben Laxen            5:49.36   
  Moa Bergstedt  2000      42.78  1:28.83      1:28.83   
  Elin Norrman  2001      44.89  1:37.16      3:05.99   
  Moa Ovik  2000      39.74  1:29.08      4:35.07   
  Petronella Johansson  2000      34.30  1:14.29      5:49.36   
                     
12  Kalmar Sim Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            5:59.94   
  Astrid Bonnedahl  1999      41.53  1:27.10      1:27.10   
  Tilde Wolfgang  2001      45.86  1:39.83      3:06.93   
  Caroline Nilsdotter  2001      42.92  1:33.63      4:40.56   
  Ottilia Ring  1999      37.10  1:19.38      5:59.94   
                     
13  Kalmar Sim Damer Lag 3  Kalmar Simsällskap            6:45.50   
  Jenny Fröstberg  2002      49.79  1:39.55      1:39.55   
  Gerda Salomonsson  2001      51.93  1:50.09      3:29.64   
  Dominique Lim  2000      50.50  1:54.33      5:23.97   
  Stina Ohlson  2000      37.75  1:21.53      6:45.50   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  Kalmar Simsällskap            DSQ   
  Emmy Jämtin  2000      40.63  1:24.76      1:24.76   
  Frida Ljungberg  2000      44.79        2:59.40   
  Anna Sjölund  2000              4:26.03   
                     
Värnamo SS Lag 2  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
Värnamo SS Lag 3  Värnamo Simsällskap            DSQ   
  Rebecca Bramgren Abraham  2001      1:02.21  2:09.54      2:09.54   
  Cordelia Ullman-Wiik  2000              4:02.34   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  24 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  19:08 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  09:08   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    32.90  1:11.55  1:51.49    2:31.33   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    33.34  1:11.88  1:51.90    2:32.51   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.96  1:13.90  1:53.52    2:33.64   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.40  1:13.08  1:53.53    2:37.89   
Ida Laurén  1994  Simklubben Laxen    34.68  1:16.54  2:00.91    2:45.39   
Linnea Dunberg  2000  Varberg-Falkenberg Sim    35.56  1:17.89  2:04.38    2:51.23   
Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    37.56  1:21.83  2:10.30    2:59.44   
Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna    39.76  1:28.49  2:23.20    3:16.34   
Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen    41.05  1:31.27  2:25.17    3:17.44   
10  Liv Widqvist  1999  Växjö Simsällskap    43.63  1:34.55  2:29.73    3:20.33   
11  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb    41.54  1:32.57  2:28.31    3:24.95   
Ellen Sandberg  1999  S71            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  09:08 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  09:14   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap    31.13  1:06.68  1:41.59    2:16.63   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.56  1:07.32  1:44.78    2:20.05   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    30.59  1:05.38  1:41.73    2:21.65   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.95  1:04.80  1:42.45    2:22.53   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    31.51  1:08.38  1:49.06    2:33.08   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    32.52  1:10.64  1:51.67    2:34.28   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.28  1:10.93  1:52.54    2:36.56   
Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.49  1:12.54  1:55.36    2:37.01   
Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen    31.46  1:09.21  1:50.89    2:37.65   
10  Albin Larsson  1998  Varberg-Falkenberg Sim    31.43  1:11.40  1:57.99    2:50.21   
11  Anton Dahlgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim    36.35  1:21.75  2:10.88    3:00.80   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  09:14 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71    38.18        1:19.41   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    40.30        1:22.40   
Caroline Nilsdotter  2001  Kalmar Simsällskap    42.17        1:26.35   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    42.34        1:26.98   
Alice Aurell  2001  Simklubben S 02    42.72        1:27.72   
Klara Stigsson  2001  Simsällskapet Stimmet    44.01        1:28.61   
Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap    43.08        1:28.80   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    44.30        1:28.94   
Sara Svensson  2001  Ängelholms Simsällskap    44.14        1:29.19   
10  Tova Nilsson  2002  S71    43.36        1:30.49   
11  Sofia Bekken  2001  Varberg-Falkenberg Sim    43.34        1:30.65   
12  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    43.55        1:31.57   
13  Ella Wranå  2001  Kalmar Simsällskap    44.17        1:31.87   
14  Therese Baltzarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    43.58        1:31.95   
15  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    43.19        1:32.09   
16  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    46.50        1:34.31   
17  Emmy Nordström  2002  Simsällskapet Delfin    44.22        1:34.42   
18  Felicia Thonander  2001  Föreningen Ale Simmarna    43.20        1:35.45   
19  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen    45.88        1:35.66   
20  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg    48.79        1:36.20   
21  Maja Hedström  2001  Varberg-Falkenberg Sim    46.57        1:37.42   
22  Vendela Elfving  2001  Kalmar Simsällskap    49.45        1:38.12   
23  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap    48.57        1:38.38   
24  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    47.18        1:38.90   
25  Ellinor Ahlgren  2001  Simklubben Hajen    49.20        1:39.07   
26  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    48.55        1:39.23   
27  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    47.40        1:39.35   
28  Gerda Salomonsson  2001  Kalmar Simsällskap    1:39.41        1:39.41   
29  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    49.46        1:39.94   
30  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen    48.45        1:41.21   
31  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    48.77        1:42.68   
32  Jenny Fröstberg  2002  Kalmar Simsällskap    50.84        1:42.94   
33  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    52.60        1:43.55   
34  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    50.74        1:43.78   
35  Ronja Berggren  2003  Varberg-Falkenberg Sim    50.69        1:43.83   
36  Nanna Sandgren  2003  Varberg-Falkenberg Sim    49.65        1:44.27   
37  Cornelia Almqvist  2002  Varberg-Falkenberg Sim    51.02        1:45.25   
38  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    51.44        1:47.28   
39  Thea Carlsson  2002  Varberg-Falkenberg Sim    51.49        1:47.59   
40  Jennifer Nilsson  2003  Simsällskapet Delfin    51.42        1:48.27   
41  Kajsa Westman  2001  Varberg-Falkenberg Sim    51.80        1:49.40   
42  Matilda Bengtsson  2002  Varberg-Falkenberg Sim    53.65        1:50.23   
43  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    52.57        1:50.39   
44  Saga Bergqvist  2002  Värnamo Simsällskap    55.13        1:54.24   
45  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    54.44        1:54.29   
46  Henna Kjaergaard  2003  Simklubben Laxen    59.43        2:00.08   
47  Maja Schriever-Abeln  2003  Simklubben Laxen    58.46        2:03.34   
48  Moa Kristiansson  2001  Simklubben Laxen    59.20        2:03.72   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.66        1:10.16   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    35.17        1:11.69   
Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    38.66        1:20.78   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    38.77        1:20.91   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    39.14        1:21.36   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    40.45        1:23.83   
Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    39.74        1:24.63   
Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    42.10        1:25.79   
Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna    40.99        1:26.21   
10  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    41.84        1:27.60   
11  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    41.96        1:28.03   
12  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap    42.29        1:28.36   
13  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    43.20        1:28.37   
14  Ebba Hultgren  2000  Varberg-Falkenberg Sim    43.35        1:28.46   
15  Emilia Tran  2000  S71    42.43        1:28.72   
16  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    42.72        1:29.47   
17  Hanna Hellström  2000  Gnosjö Simsällskap    43.20        1:29.97   
18  Felicia Huynh  2000  S71    42.92        1:30.35   
19  Nathalie Grahn  2000  Simklubben Laxen    44.66        1:32.03   
20  Moa Ögren  2000  Simklubben Laxen    44.74        1:32.22   
21  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02    45.98        1:33.61   
22  Dominique Lim  2000  Kalmar Simsällskap    46.05        1:34.21   
23  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    45.17        1:34.48   
24  Anna Quander  2000  Simklubben Laxen    45.04        1:35.57   
25  Maiken Sofie Byman  2000  Tønsberg Svømmeklubb    45.58        1:35.66   
26  Carolina Kvarnhäll  2000  Simklubben Laxen    45.57        1:36.43   
27  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02    46.79        1:36.74   
28  Nadja Kalm  2000  Kalmar Simsällskap    46.46        1:36.94   
29  Celine Zhou  2000  Kalmar Simsällskap    48.66        1:37.68   
30  Isa Johansson  2000  Föreningen Ale Simmarna    47.57        1:37.91   
31  Tilda Alfredsson  2000  Simsällskapet Delfin    46.42        1:38.89   
32  Julia Henrysson  2000  Hvetlanda Simsällskap    48.26        1:40.18   
33  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02    52.43        1:46.33   
34  Julia Johansson  2000  Varberg-Falkenberg Sim    51.00        1:46.47   
35  Stina Ohlson  2000  Kalmar Simsällskap    52.20        1:46.95   
36  Julia Hedström  2000  Varberg-Falkenberg Sim    51.60        1:48.59   
37  Ilayda Ates  2000  Simsällskapet Delfin    56.48        1:53.90   
38  Zabrina Lindblad  2000  Simklubben Laxen    56.62        1:54.94   
39  Dagny Gustafsson  2000  Simklubben Laxen    55.64        1:57.82   
Ellen Nilsson  2000  Värnamo Simsällskap            DSQ   
Sanna Gildert  2000  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    36.89        1:15.28   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    37.39        1:18.70   
Emma Walander  1999  Simklubben Laxen    37.79        1:19.21   
Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap    38.30        1:19.41   
Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    38.47        1:19.84   
Matilda Pettersson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    39.23        1:20.55   
Emilia Christiansen  1999  S71    38.72        1:21.82   
Linnéa Gustafsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    43.52        1:27.42   
Malin Svensson  1999  Simklubben Hajen    42.99        1:27.99   
10  Astrid Bonnedahl  1999  Kalmar Simsällskap    43.05        1:29.58   
11  Ottilia Ring  1999  Kalmar Simsällskap    42.56        1:30.07   
12  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb    45.15        1:34.45   
13  Natasha Majbrink  1999  Värnamo Simsällskap    46.53        1:36.44   
14  Tilda Conradsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    46.97        1:36.48   
15  Elin Wendt  1999  Simklubben S 02    47.42        1:38.77   
16  Ingrid Wanby  1999  Kalmar Simsällskap    50.04        1:44.84   
Sandra Lange  1999  Älmhults Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    33.28        1:10.72   
Emma Broberg  1997  Simklubben Hajen    36.43        1:13.83   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    35.31        1:13.98   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    36.59        1:15.67   
Jessica Chen  1998  S71    36.70        1:16.24   
Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap    36.51        1:16.78   
Camilla Cavalli  1997  Simklubben Laxen    36.52        1:16.85   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    39.39        1:20.68   
Lisa Johansson  1998  Ängelholms Simsällskap    38.64        1:20.71   
10  Jessica Jönsson  1998  S71    39.44        1:21.93   
11  Alice Edfast  1998  Simsällskapet Delfin    39.67        1:22.07   
12  Mathilda Emilsson  1997  Älmhults Simsällskap    41.05        1:24.16   
13  Klara Andersson  1997  Simsällskapet Delfin    40.26        1:25.93   
14  Ebba Persson  1997  Simsällskapet Delfin    41.29        1:27.57   
15  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02    43.47        1:28.44   
16  Linnéa Andersson  1997  Simklubben Laxen    42.27        1:28.70   
17  Bine Bergan  1998  Tønsberg Svømmeklubb    44.97        1:30.29   
18  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna    42.86        1:30.48   
19  Angela Östlund  1998  Simklubben Hajen    43.81        1:30.79   
20  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb    43.88        1:32.27   
21  Benedicte Balslev  1997  Varberg-Falkenberg Sim    46.66        1:37.28   
Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    32.90        1:07.15   
Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim    32.99        1:07.23   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    34.94        1:10.42   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    34.95        1:11.06   
Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    34.64        1:12.68   
Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    36.00        1:14.60   
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    36.36        1:15.11   
Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap    36.15        1:15.39   
Emilia Andreasson  1996  S71    35.96        1:16.23   
10  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    36.82        1:17.15   
11  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap    38.36        1:18.82   
12  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap    38.09        1:19.03   
13  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02    39.11        1:21.21   
14  Magdalena Holmefalk  1996  Växjö Simsällskap    43.20        1:26.48   
15  Marika Holmefalk  1995  Växjö Simsällskap    43.44        1:31.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    37.91        1:19.20   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    39.68        1:23.04   
Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    41.54        1:23.99   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    40.86        1:25.20   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    41.18        1:27.05   
Max Ekelund  2001  Ängelholms Simsällskap    45.06        1:31.69   
Philip Andersson  2001  Ängelholms Simsällskap    43.84        1:32.49   
Carl Uddgren  2001  Simsällskapet Stimmet    46.20        1:33.03   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    46.92        1:36.82   
10  Hampus Dahlgren  2001  Varberg-Falkenberg Sim    47.88        1:37.79   
11  Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb    46.64        1:38.94   
12  David Schuldt  2002  Simsällskapet Stimmet    49.22        1:41.09   
13  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    49.36        1:41.34   
14  Nam Do  2001  Simklubben Laxen    51.62        1:42.63   
15  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap    49.98        1:43.28   
16  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    49.51        1:44.04   
17  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    53.10        1:46.73   
18  Patrik Husepian  2001  Simklubben S 02    52.03        1:46.76   
19  Jonathan Einarsson  2001  Varberg-Falkenberg Sim    53.48        1:48.36   
20  Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap    52.94        1:49.10   
21  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    52.95        1:50.06   
22  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    54.27        1:51.62   
23  Simon Gunnarsson  2002  Simsällskapet Stimmet    54.37        1:51.78   
24  Måns Nilsson  2001  Simklubben Laxen    55.17        1:52.61   
25  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    56.21        1:53.85   
26  Hugo Ringblom  2004  Värnamo Simsällskap    55.20        1:54.88   
27  Filip Brink  2001  Varberg-Falkenberg Sim    58.82        1:58.99   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    36.22        1:12.88   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.70        1:13.40   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    35.98        1:13.76   
Robin Johansson  2000  Simsällskapet Stimmet    37.68        1:16.17   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    37.12        1:16.47   
Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    37.57        1:18.51   
Kasper Jörgensen  2000  Simklubben Hajen    38.36        1:20.51   
Mathias Krohn  2000  Tønsberg Svømmeklubb    40.57        1:22.80   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    41.11        1:23.67   
10  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    40.81        1:25.04   
11  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    42.08        1:26.23   
12  Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb    43.57        1:27.46   
13  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    41.10        1:28.01   
14  Erik Josefson  2000  Varberg-Falkenberg Sim    44.23        1:30.73   
15  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    44.76        1:31.43   
16  Zacharias Olausson  2000  Varberg-Falkenberg Sim    47.26        1:37.96   
17  Gustav Karlsson  2000  Simklubben S 02    46.41        1:38.63   
Albin Bengtsson  2000  Simsällskapet Delfin            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    35.22        1:12.05   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    36.11        1:12.91   
Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    38.58        1:18.05   
Johannes Andersson  1999  Falkenbergs Simklubb    39.23        1:18.86   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    37.69        1:19.08   
Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    39.12        1:21.44   
Alexander Madarov  1999  Simklubben Laxen    38.81        1:22.27   
Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    41.33        1:25.21   
Joel Fridolfsson  1999  Kalmar Simsällskap    41.06        1:25.76   
10  Max Sandgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim    43.03        1:27.39   
11  Erik Brink  1999  Varberg-Falkenberg Sim    43.14        1:29.72   
12  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    46.44        1:33.40   
13  Sondre Isaksen Malm  1999  Tønsberg Svømmeklubb    47.73        1:36.71   
14  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg-Falkenberg Sim    47.96        1:38.59   
15  Jonathan Karlsson  1999  Falkenbergs Simklubb    47.82        1:39.41   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    32.27        1:06.87   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    32.14        1:07.20   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.97        1:08.89   
Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    35.17        1:11.95   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    35.76        1:12.33   
Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen    34.98        1:12.67   
Fabian Persson  1998  Simklubben Laxen    36.59        1:14.86   
Felix Midlöv  1998  Simklubben Hajen    36.01        1:15.38   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    35.88        1:15.95   
10  Sebastian Myhre Newman  1998  Tønsberg Svømmeklubb    36.05        1:16.17   
11  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    36.61        1:17.73   
12  David Franzén  1998  Kalmar Simsällskap    39.75        1:20.87   
13  Rickard Thillman  1997  Föreningen Ale Simmarna    38.51        1:21.00   
14  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap    41.74        1:24.31   
15  Herman Blenneros  1998  Varberg-Falkenberg Sim    42.02        1:26.87   
16  David Holmefalk  1998  Falkenbergs Simklubb    43.61        1:28.50   
17  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02    45.93        1:36.44   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.65        1:01.02   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    30.32        1:02.90   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    32.03        1:04.42   
Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    31.86        1:04.81   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    31.67        1:05.33   
Andreas Myhrberg  1993  S71    31.61        1:05.93   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    31.86        1:06.38   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    32.86        1:07.20   
Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    32.93        1:07.87   
10  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    33.40        1:08.08   
11  Rasmus Ekelöf  1995  Varberg-Falkenberg Sim    32.47        1:08.27   
12  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    33.94        1:09.53   
13  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen    34.30        1:10.48   
14  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    34.13        1:12.94   
15  Joakim Bresche  1994  Simklubben Laxen    37.46        1:16.13   
16  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    37.52        1:16.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  12:08   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap            39.62   
Micaela Jönsson  2001  S71            40.11   
Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            41.57   
Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap            41.84   
Felicia Thonander  2001  Föreningen Ale Simmarna            42.60   
Sara Svensson  2001  Ängelholms Simsällskap            42.69   
Tova Nilsson  2002  S71            44.53   
Therese Baltzarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            44.58   
Emmy Nordström  2002  Simsällskapet Delfin            45.04   
10  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen            45.75   
11  Sofia Bekken  2001  Varberg-Falkenberg Sim            45.91   
12  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02            46.06   
13  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            46.50   
14  Amine Norvalls  2001  Tønsberg Svømmeklubb            46.61   
15  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            46.77   
16  Vendela Elfving  2001  Kalmar Simsällskap            47.10   
17  Gerda Salomonsson  2001  Kalmar Simsällskap            47.19   
18  Caroline Nilsdotter  2001  Kalmar Simsällskap            47.49   
19  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap            47.53   
20  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg            47.97   
21  Cornelia Almqvist  2002  Varberg-Falkenberg Sim            48.07   
22  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            48.46   
23  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            48.49   
24  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen            48.68   
25  Sophie Einefors  2001  Värnamo Simsällskap            48.75   
26  Klara Stigsson  2001  Simsällskapet Stimmet            49.06   
27  Ronja Berggren  2003  Varberg-Falkenberg Sim            49.40   
28  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen            49.48   
29  Matilda Bengtsson  2002  Varberg-Falkenberg Sim            49.90   
30  Ellinor Ahlgren  2001  Simklubben Hajen            50.03   
31  Wilma Nilsson  2004  S71            50.86   
32  Moa Kristiansson  2001  Simklubben Laxen            51.41   
33  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            51.93   
34  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            52.82   
35  Ella Wranå  2001  Kalmar Simsällskap            52.85   
36  Jennifer Nilsson  2003  Simsällskapet Delfin            52.86   
37  Maja Hedström  2001  Varberg-Falkenberg Sim            53.67   
38  Saga Bergqvist  2002  Värnamo Simsällskap            53.69   
39  Thea Carlsson  2002  Varberg-Falkenberg Sim            53.95   
40  Isabella Tudt  2002  Varberg-Falkenberg Sim            55.08   
41  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            55.49   
42  Alexandra Olausson  2003  Varberg-Falkenberg Sim            55.92   
43  Kajsa Westman  2001  Varberg-Falkenberg Sim            56.10   
44  Ebba Davidsson  2003  Falkenbergs Simklubb            56.48   
45  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen            56.53   
46  Rebecca Bramgren Abraham  2001  Värnamo Simsällskap            56.74   
47  Henna Kjaergaard  2003  Simklubben Laxen            57.06   
48  Jenny Fröstberg  2002  Kalmar Simsällskap            57.24   
49  Natalie Pettersson  2003  Värnamo Simsällskap            58.80   
50  Maja Schriever-Abeln  2003  Simklubben Laxen            1:00.72   
51  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb            1:02.19   
52  Nanna Sandgren  2003  Varberg-Falkenberg Sim            1:02.92   
53  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen            1:12.05   
Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap            37.11   
Linnea Dunberg  2000  Varberg-Falkenberg Sim            37.67   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            39.67   
Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            41.31   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            41.89   
Felicia Huynh  2000  S71            42.05   
Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap            42.36   
Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            42.71   
Hanna Hellström  2000  Gnosjö Simsällskap            42.75   
10  Lina Jentz  2000  Kalmar Simsällskap            43.64   
11  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            44.11   
12  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            44.68   
13  Ebba Hultgren  2000  Varberg-Falkenberg Sim            44.76   
14  Dominique Lim  2000  Kalmar Simsällskap            45.63   
15  Moa Ögren  2000  Simklubben Laxen            45.68   
16  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            45.80   
17  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap            46.33   
18  Nathalie Grahn  2000  Simklubben Laxen            46.43   
19  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            46.63   
20  Tilda Alfredsson  2000  Simsällskapet Delfin            46.69   
21  Emilia Tran  2000  S71            46.73   
22  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02            47.39   
23  Maiken Sofie Byman  2000  Tønsberg Svømmeklubb            47.79   
24  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen            48.70   
25  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            48.91   
26  Celine Zhou  2000  Kalmar Simsällskap            49.54   
27  Sanna Gildert  2000  Hvetlanda Simsällskap            49.79   
28  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02            50.31   
29  Nadja Kalm  2000  Kalmar Simsällskap            50.34   
30  Cordelia Ullman-Wiik  2000  Värnamo Simsällskap            51.09   
31  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen            51.22   
32  Fanny Samuelsson  2000  Varberg-Falkenberg Sim            51.69   
33  Carolina Kvarnhäll  2000  Simklubben Laxen            53.32   
34  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02            53.85   
35  Ellen Nilsson  2000  Värnamo Simsällskap            54.06   
36  Dagny Gustafsson  2000  Simklubben Laxen            54.33   
37  Ilayda Ates  2000  Simsällskapet Delfin            54.86   
38  Anna Quander  2000  Simklubben Laxen            57.90   
39  Julia Henrysson  2000  Hvetlanda Simsällskap            58.30   
Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ellen Sandberg  1999  S71            35.70   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71            36.71   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            40.98   
Emilia Christiansen  1999  S71            41.47   
Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            42.78   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            43.70   
Hannah Lee  1999  Tønsberg Svømmeklubb            43.76   
Elin Wendt  1999  Simklubben S 02            44.52   
Sofia Christerson  1999  Simklubben Hajen            44.59   
10  Natasha Majbrink  1999  Värnamo Simsällskap            44.80   
11  Ingrid Wanby  1999  Kalmar Simsällskap            46.05   
12  Malin Svensson  1999  Simklubben Hajen            46.86   
13  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb            47.17   
14  Linnéa Gustafsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim            47.77   
15  Cim Andersson  1999  Simklubben Laxen            48.05   
16  Tilda Conradsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim            48.40   
17  Astrid Bonnedahl  1999  Kalmar Simsällskap            48.60   
18  Michelle Cao  1999  Gnosjö Simsällskap            48.73   
19  Ottilia Ring  1999  Kalmar Simsällskap            49.74   
Victoria Jönsson  1999  S71            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap            34.30   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            36.82   
Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen            36.87   
Jessica Chen  1998  S71            37.37   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin            37.73   
Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            38.08   
Lisa Johansson  1998  Ängelholms Simsällskap            39.54   
Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen            40.20   
Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            40.41   
10  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb            40.71   
11  Alice Edfast  1998  Simsällskapet Delfin            40.87   
12  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02            40.95   
13  Klara Andersson  1997  Simsällskapet Delfin            41.48   
14  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            41.74   
15  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            41.89   
16  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            42.34   
17  Emma Broberg  1997  Simklubben Hajen            42.38   
18  Bine Bergan  1998  Tønsberg Svømmeklubb            42.41   
19  Fanny Brink  1998  S71            42.49   
20  Ebba Persson  1997  Simsällskapet Delfin            42.64   
21  Mathilda Emilsson  1997  Älmhults Simsällskap            42.79   
22  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna            42.96   
23  Jessica Jönsson  1998  S71            44.65   
24  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna            45.17   
25  Benedicte Balslev  1997  Varberg-Falkenberg Sim            45.34   
26  Angela Östlund  1998  Simklubben Hajen            47.69   
Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            34.26   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02            34.54   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            35.12   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap            35.46   
Josephine Runeke  1991  Simklubben Laxen            36.39   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            37.20   
Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim            37.25   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            38.32   
Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg            38.38   
10  Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            38.48   
11  Linnea Kobel  1996  Varberg-Falkenberg Sim            38.64   
12  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap            39.28   
13  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim            39.39   
14  Elin Borg  1996  Ängelholms Simsällskap            39.52   
15  Sara Edenfelt  1992  Simklubben Hajen            39.77   
16  Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap            40.69   
17  Emilia Andreasson  1996  S71            40.90   
18  Magdalena Holmefalk  1996  Växjö Simsällskap            44.25   
19  Marika Holmefalk  1995  Växjö Simsällskap            44.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  12:08 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Ekelund  2001  Ängelholms Simsällskap            40.26   
Hampus Dahlgren  2001  Varberg-Falkenberg Sim            41.72   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            41.75   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            42.48   
Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            43.27   
Nam Do  2001  Simklubben Laxen            44.82   
Carl Uddgren  2001  Simsällskapet Stimmet            45.58   
William Bevréus  2003  S71            45.61   
Martin Ettberger  2001  Falkenbergs Simklubb            45.75   
10  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            47.37   
11  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            48.44   
12  Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb            48.93   
13  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            48.98   
14  David Polyushkin  2002  Falkenbergs Simklubb            49.35   
15  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb            51.29   
16  Viking Josefson  2002  Varberg-Falkenberg Sim            51.51   
17  Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            51.83   
18  Philip Andersson  2001  Ängelholms Simsällskap            52.27   
19  Patrik Husepian  2001  Simklubben S 02            52.89   
20  Noa Carlenius  2002  Varberg-Falkenberg Sim            52.99   
21  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen            53.56   
22  Pelle Huldén  2002  Varberg-Falkenberg Sim            54.67   
23  Sebastian Sättemo  2001  Varberg-Falkenberg Sim            55.05   
24  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen            55.22   
25  Måns Nilsson  2001  Simklubben Laxen            56.16   
26  Simon Gunnarsson  2002  Simsällskapet Stimmet            56.19   
27  Jonathan Einarsson  2001  Varberg-Falkenberg Sim            57.30   
28  Alex Tudt  2002  Varberg-Falkenberg Sim            57.49   
29  Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen            59.41   
30  David Schuldt  2002  Simsällskapet Stimmet            1:00.74   
31  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap            1:02.70   
32  Simon Quander  2003  Simklubben Laxen            1:12.39   
Aleksa Kovijanic  2003  Simklubben Laxen            DSQ   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            DSQ   
Filip Brink  2001  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            34.90   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            35.89   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            36.23   
Erik Josefson  2000  Varberg-Falkenberg Sim            37.40   
Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb            39.52   
Zacharias Olausson  2000  Varberg-Falkenberg Sim            39.87   
Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap            41.78   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            42.25   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            44.93   
10  Robin Johansson  2000  Simsällskapet Stimmet            45.55   
11  Gustav Karlsson  2000  Simklubben S 02            48.10   
12  Albin Bengtsson  2000  Simsällskapet Delfin            56.18   
Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Dahlgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim            34.42   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            36.01   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            36.76   
Erik Brink  1999  Varberg-Falkenberg Sim            38.19   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg            39.50   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            39.66   
Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            41.99   
Hugo Rogmark  1999  Simklubben Hajen            43.45   
Johannes Andersson  1999  Falkenbergs Simklubb            45.19   
10  Jonathan Karlsson  1999  Falkenbergs Simklubb            45.40   
11  Joel Fridolfsson  1999  Kalmar Simsällskap            45.96   
12  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap            47.64   
13  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            48.33   
14  Sondre Isaksen Malm  1999  Tønsberg Svømmeklubb            48.68   
15  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg-Falkenberg Sim            52.15   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            31.44   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            32.27   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            32.68   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            32.97   
Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap            33.29   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            35.00   
Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen            36.22   
Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            36.33   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen            36.81   
10  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap            36.90   
11  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen            37.69   
12  William Wensing  1997  Föreningen Ale Simmarna            37.73   
13  Robin Sandgren  1997  Varberg-Falkenberg Sim            39.15   
14  Herman Blenneros  1998  Varberg-Falkenberg Sim            40.17   
15  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            40.39   
16  Fabian Persson  1998  Simklubben Laxen            40.61   
17  David Franzén  1998  Kalmar Simsällskap            41.29   
18  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap            42.44   
19  Rickard Thillman  1997  Föreningen Ale Simmarna            43.58   
20  David Holmefalk  1998  Falkenbergs Simklubb            44.92   
21  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02            50.17   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen            30.72   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            30.80   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.81   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            31.30   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            31.44   
Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap            31.51   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap            31.65   
Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap            32.07   
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            32.33   
10  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            32.50   
11  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap            32.65   
12  Rasmus Ekelöf  1995  Varberg-Falkenberg Sim            33.38   
13  Andreas Myhrberg  1993  S71            33.47   
14  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            33.48   
15  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            33.52   
16  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            33.59   
17  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02            33.65   
18  Per Christerson  1995  Simklubben Hajen            33.92   
19  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen            33.95   
20  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap            34.50   
21  Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen            34.54   
22  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            34.69   
23  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg            35.32   
24  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            35.58   
25  Jakob Sundén  1995  Varberg-Falkenberg Sim            35.87   
26  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            38.05   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  11:52 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  12:42   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.01  2:14.60  3:26.07  4:37.83  9:26.98   
          5:50.03  7:02.67  8:16.05       
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:08.09  2:19.63  3:31.78  4:44.94  9:40.02   
          5:59.15  7:14.22  8:29.03       
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:08.66  2:24.18  3:39.99  4:55.97  9:56.73   
          6:11.19  7:26.32  8:41.84       
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:11.36  2:28.80  3:46.60  5:04.40  10:13.11   
          6:22.60  7:40.69  8:58.34       
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:13.99  2:35.48  3:57.53  5:19.94  10:44.32   
          6:43.96  8:07.19  9:29.15       
Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:15.57  2:37.58  4:00.96  5:23.44  10:44.69   
          6:45.98  8:07.49  9:28.64       
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    1:15.32  2:37.90  4:02.74  5:29.07  11:05.48   
          6:54.59  8:20.04  9:44.37       
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:16.08  2:41.03  4:07.28  5:33.84  11:13.99   
          6:59.51  8:26.16  9:52.89       
Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    1:16.93  2:41.52  4:07.55  5:33.38  11:16.41   
          7:00.51  8:27.80  9:54.16       
10  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    1:19.98  2:45.30  4:11.56  5:38.26  11:23.46   
          7:05.71  8:32.92  9:59.78       
11  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb    1:16.94  2:42.35  4:11.16  5:40.02  11:29.52   
          8:37.45  11:29.52         
12  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    1:18.28  2:45.05  4:14.70  5:44.67  11:36.21   
          7:14.55  8:42.81  10:10.85       
13  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    1:20.66  2:49.27  4:18.91  5:49.12  11:37.74   
          7:17.72  8:43.86  10:11.16       
14  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    1:20.72  2:48.82  4:17.83  5:47.28  11:39.90   
          7:16.64  8:44.62  10:14.31       
15  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    1:19.66  2:48.11  4:18.01  5:48.00  11:51.79   
          7:19.95  8:51.67  10:22.18       
16  Lina Jentz  2000  Kalmar Simsällskap    1:20.82  2:51.92  4:23.07  5:54.70  11:54.84   
          7:26.49  8:58.25  10:29.33       
17  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap    1:17.94  2:45.68  4:16.68  5:47.62  11:56.23   
          7:20.12  8:52.34  10:26.06       
18  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna    1:23.10  2:55.57  4:29.24  6:03.16  12:06.50   
          7:35.36  9:06.81  10:37.31       
19  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    1:22.65  2:54.82  4:27.87  6:01.49  12:08.36   
          7:34.78  9:07.25  10:38.86       
20  Tilda Conradsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    1:24.63  2:58.72  4:35.04  6:12.13  12:33.60   
          7:48.00  9:23.43  11:00.37       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  12:42 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  12:41   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 12, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Kungälv SS  Kungälvs Simsällskap            3:42.47   
  Mathias Petrusson  1993      27.35  57.35      57.35   
  Anton Arvidsson  1994      26.10  54.88      1:52.23   
  Johan Hildesson  1992      26.95  55.21      2:47.44   
  Sebastian Pettersson  1994      25.06  55.03      3:42.47   
                     
SK Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            3:42.69   
  Isak Ladeborn  1988      27.29  57.04      57.04   
  John Olsson  1995      26.67  54.99      1:52.03   
  Joakim Löfgren  1992      26.10  54.40      2:46.43   
  Mikael Blum  1995      26.96  56.26      3:42.69   
                     
Elfsborg 1 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            3:44.90   
  Georg Hess  1996      27.72  56.43      56.43   
  Adam Paulsson  1995      26.35  54.18      1:50.61   
  Alexander Berggren  1994      27.13  56.24      2:46.85   
  William Reinholdsson  1997      27.32  58.05      3:44.90   
                     
S02 Herrar Lag1  Simklubben S 02            3:49.07   
  Nils Montalva  1993      27.64  58.88      58.88   
  Elias Gausel  1996      27.06  56.75      1:55.63   
  Johannes Sköld  1996      26.63  56.32      2:51.95   
  Alexander Dimcevski  1995      26.78  57.12      3:49.07   
                     
SK Laxen Lag 2  Simklubben Laxen            3:57.09   
  Alfred Bjärudd  1996      27.71  58.66      58.66   
  Timmie Rydberg  1996      28.63  1:00.24      1:58.90   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      27.70  58.42      2:57.32   
  André Idoffsson  1997      29.17  59.77      3:57.09   
                     
Varberg 1  1995  Varberg-Falkenberg Sim            3:59.66   
  Rasmus Ekelöf  1995      28.24  59.82      59.82   
  Jakob Sundén  1995      27.09  59.21      1:59.03   
  Robin Sandgren  1997      27.53  57.36      2:56.39   
  Gustav Andersson  1994      30.37  1:03.27      3:59.66   
                     
Elfsborg 2 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            3:59.90   
  Casper Eriksson  1996      28.36  58.83      58.83   
  Fredrik Olsson  1994      28.38  59.54      1:58.37   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      29.37  1:01.33      2:59.70   
  Emil Hammarlund  1995      28.88  1:00.20      3:59.90   
                     
SK Hajen Herrar  Simklubben Hajen            4:01.82   
  Martin Rogmark  1996      29.04  1:00.61      1:00.61   
  Per Christerson  1995      27.82  57.64      1:58.25   
  Felix Midlöv  1998      29.46  1:02.48      3:00.73   
  Marcus Henriksson  1997      29.65  1:01.09      4:01.82   
                     
SK Laxen Lag 3  Simklubben Laxen            4:11.77   
  Mårten Petersson  1998      28.96  1:01.69      1:01.69   
  Dennis Dukic  2000      29.86  1:03.16      2:04.85   
  Nikola Mackic  1999      30.91  1:05.14      3:09.99   
  Fabian Persson  1998      29.37  1:01.78      4:11.77   
                     
10  S02 Herrar Lag2  Simklubben S 02            4:15.87   
  Jakob Schariot  1995      27.86  58.33      58.33   
  Jesper Böhn  1998      29.23  1:02.09      2:00.42   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      31.66  1:06.92      3:07.34   
  Leo Vartoomian  2000      31.71  1:08.53      4:15.87   
                     
11  Elfsborg 3  200  Simklubben Elfsborg            4:18.00   
  Viktor Johansson  1999      29.99  1:03.28      1:03.28   
  Anton Lornell  1998      29.96  1:04.19      2:07.47   
  Elliot Olsson  1999      30.72  1:05.56      3:13.03   
  William Westerlund Holappa  1999      31.12  1:04.97      4:18.00   
                     
12  Tønsberg SK H1  Tønsberg Svømmeklubb            4:27.09   
  Dennis Hedö  1985      26.15  54.53      54.53   
  Sebastian Myhre Newman  1998      30.48  1:05.15      1:59.68   
  Mathias Krohn  2000      32.79  1:09.55      3:09.23   
  Sondre Isaksen Malm  1999      36.83  1:17.86      4:27.09   
                     
13  Varberg 2  1999  Varberg-Falkenberg Sim            4:36.84   
  Albin Larsson  1998      30.05  1:03.84      1:03.84   
  Anton Dahlgren  1999      30.82  1:05.73      2:09.57   
  Herman Blenneros  1998      34.11  1:12.64      3:22.21   
  Erik Josefson  2000      35.11  1:14.63      4:36.84   
                     
14  Kalmar Sim Herrar Lag 1  Kalmar Simsällskap            4:41.05   
  Harald Madebrink  1998      32.69  1:09.50      1:09.50   
  Atis Stikáns  1999      34.43  1:13.09      2:22.59   
  Anton Hong  2000      32.85  1:08.93      3:31.52   
  David Franzén  1998      32.67  1:09.53      4:41.05   
                     
Falkenberg Herrar  Falkenbergs Simklubb            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  12:41 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  15:22   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    1:07.45  2:28.27  3:58.80    5:11.32   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:11.17  2:32.08  4:02.46    5:15.48   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:12.87  2:32.49  4:09.60    5:24.30   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    1:18.90  2:46.00  4:20.64    5:38.64   
Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:19.84  2:52.21  4:27.17    5:45.49   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    1:20.86  2:50.86  4:31.18    5:48.87   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:27.45  2:55.88  4:36.96    5:50.82   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            6:12.65   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            6:21.67   
10  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap    1:35.46  3:13.10  4:58.57    6:23.28   
11  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            6:26.56   
12  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            6:28.22   
13  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb            6:50.02   
14  Maiken Sofie Byman  2000  Tønsberg Svømmeklubb            6:59.51   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  15:22 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  15:46   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    29.25  1:08.00  1:45.76    2:16.30   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    29.39  1:05.99  1:44.95    2:17.04   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    30.39  1:07.65  1:50.78    2:22.57   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    30.82  1:08.60  1:51.21    2:23.08   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    29.72  1:08.69  1:51.30    2:23.90   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    30.47  1:10.06  1:51.18    2:24.91   
Per Christerson  1995  Simklubben Hajen    31.68  1:10.68  1:52.47    2:26.00   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    30.30  1:12.93  1:52.03    2:26.17   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    1:09.42  1:53.24  2:26.36    2:26.36   
10  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    29.61  1:08.03  1:53.38    2:27.77   
11  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    35.67  1:14.73  1:55.80    2:29.73   
12  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    31.54  1:13.53  1:55.27    2:30.07   
13  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    34.45  1:14.51  1:59.86    2:32.72   
14  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    32.56  1:13.11  1:58.63    2:33.48   
15  Anton Dahlgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim    34.57  1:18.65  1:59.86    2:34.65   
16  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    33.39  1:15.89  2:01.08    2:35.22   
17  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    33.32  1:13.25  2:00.49    2:35.82   
18  André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    32.59  1:14.00  2:02.39    2:37.74   
19  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    33.37  1:16.71  2:05.06    2:40.47   
20  Felix Nilsson  1996  Simklubben Laxen    2:00.10  2:03.54  2:41.34    2:41.34   
21  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    35.38  1:18.32  2:05.59    2:42.69   
22  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    35.33  1:19.70  2:08.31    2:42.84   
23  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    36.32  1:22.44  2:07.51    2:47.27   
24  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    34.17  1:24.13  2:10.82    2:48.54   
25  David Franzén  1998  Kalmar Simsällskap    40.02  1:23.82  2:13.92    2:51.84   
26  Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb    38.34  1:26.96  2:18.32    2:53.34   
27  Sebastian Myhre Newman  1998  Tønsberg Svømmeklubb    33.94  1:19.06  2:13.56    2:54.81   
28  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    38.41  1:25.42  2:17.67    2:54.95   
29  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    37.75  1:24.63  2:18.53    2:55.76   
30  Mathias Krohn  2000  Tønsberg Svømmeklubb    39.93  1:26.55  2:18.43    2:55.87   
31  Herman Blenneros  1998  Varberg-Falkenberg Sim    37.78  1:26.86  2:17.46    2:59.48   
32  Johannes Andersson  1999  Falkenbergs Simklubb    38.93  1:26.43  2:23.11    2:59.81   
33  Robin Johansson  2000  Simsällskapet Stimmet    41.77  1:26.86  2:21.93    2:59.94   
34  Kasper Jörgensen  2000  Simklubben Hajen    38.70  1:23.11  2:21.35    3:00.39   
35  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    43.69  1:33.04  2:29.41    3:11.57   
36  Sondre Isaksen Malm  1999  Tønsberg Svømmeklubb    50.36  1:41.87  2:43.31    3:26.56   
Alexander Madarov  1999  Simklubben Laxen            DSQ   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  15:46 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            34.57   
Sofia Bekken  2001  Varberg-Falkenberg Sim            35.21   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            37.38   
Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            37.57   
Tova Nilsson  2002  S71            38.07   
Klara Stigsson  2001  Simsällskapet Stimmet            38.14   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            39.12   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            39.90   
Sara Svensson  2001  Ängelholms Simsällskap            40.46   
10  Caroline Nilsdotter  2001  Kalmar Simsällskap            40.57   
11  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen            40.62   
12  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap            41.09   
13  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            41.22   
14  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02            42.21   
15  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            42.37   
16  Emmy Nordström  2002  Simsällskapet Delfin            42.81   
17  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap            44.27   
18  Gerda Salomonsson  2001  Kalmar Simsällskap            44.48   
19  Lina Exerman  2002  Älmhults Simsällskap            44.72   
20  Ella Wranå  2001  Kalmar Simsällskap            45.71   
21  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen            45.72   
22  Felicia Thonander  2001  Föreningen Ale Simmarna            46.25   
23  Jenny Fröstberg  2002  Kalmar Simsällskap            47.33   
24  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            47.34   
25  Amine Norvalls  2001  Tønsberg Svømmeklubb            47.98   
25  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            47.98   
27  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen            48.44   
28  Sophie Einefors  2001  Värnamo Simsällskap            48.49   
29  Jennifer Nilsson  2003  Simsällskapet Delfin            48.64   
30  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap            50.21   
31  Vendela Elfving  2001  Kalmar Simsällskap            50.85   
32  Natalie Pettersson  2003  Värnamo Simsällskap            1:00.56   
Moa Kristiansson  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            29.69   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            32.93   
Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap            33.15   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            33.42   
Ebba Hultgren  2000  Varberg-Falkenberg Sim            33.78   
Linnea Dunberg  2000  Varberg-Falkenberg Sim            34.12   
Felicia Huynh  2000  S71            34.45   
Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            34.58   
Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            37.01   
10  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap            37.46   
11  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen            37.54   
12  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            37.67   
13  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            37.79   
14  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            37.92   
15  Emilia Tran  2000  S71            38.66   
16  Moa Ögren  2000  Simklubben Laxen            38.70   
17  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            38.85   
18  Maiken Sofie Byman  2000  Tønsberg Svømmeklubb            39.58   
19  Hanna Hellström  2000  Gnosjö Simsällskap            39.62   
20  Dominique Lim  2000  Kalmar Simsällskap            40.04   
21  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            40.57   
22  Lina Jentz  2000  Kalmar Simsällskap            41.36   
23  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            41.94   
24  Nathalie Grahn  2000  Simklubben Laxen            43.72   
25  Sanna Gildert  2000  Hvetlanda Simsällskap            43.89   
26  Nadja Kalm  2000  Kalmar Simsällskap            44.91   
27  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02            45.40   
28  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02            45.77   
29  Ellen Nilsson  2000  Värnamo Simsällskap            46.91   
30  Anna Quander  2000  Simklubben Laxen            47.07   
31  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02            47.26   
32  Isa Johansson  2000  Föreningen Ale Simmarna            48.40   
33  Celine Zhou  2000  Kalmar Simsällskap            48.42   
34  Tilda Alfredsson  2000  Simsällskapet Delfin            50.71   
35  Dagny Gustafsson  2000  Simklubben Laxen            52.70   
36  Julia Henrysson  2000  Hvetlanda Simsällskap            53.74   
37  Ilayda Ates  2000  Simsällskapet Delfin            53.77   
Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ellen Sandberg  1999  S71            30.48   
Emilia Christiansen  1999  S71            31.54   
Victoria Jönsson  1999  S71            32.05   
Knar Mikael  1999  S71            33.70   
Sandra Lange  1999  Älmhults Simsällskap            33.71   
Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen            34.62   
Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen            34.71   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.86   
Liv Widqvist  1999  Växjö Simsällskap            35.41   
10  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap            35.93   
11  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            36.12   
12  Sofia Christerson  1999  Simklubben Hajen            36.30   
13  Tilda Conradsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim            38.15   
14  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb            38.81   
15  Hannah Lee  1999  Tønsberg Svømmeklubb            39.33   
16  Linnéa Gustafsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim            42.11   
17  Elin Wendt  1999  Simklubben S 02            43.47   
18  Ottilia Ring  1999  Kalmar Simsällskap            45.09   
19  Regina Borg Wermäng  1999  Simklubben S 02            46.13   
20  Natasha Majbrink  1999  Värnamo Simsällskap            50.65   
21  Ingrid Wanby  1999  Kalmar Simsällskap            53.84   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap            29.54   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02            29.82   
Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen            31.92   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            32.19   
Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.42   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            32.95   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin            33.40   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            33.42   
Jessica Chen  1998  S71            33.60   
10  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02            33.85   
11  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.00   
12  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.07   
13  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap            34.24   
14  Mathilda Emilsson  1997  Älmhults Simsällskap            34.42   
15  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap            34.47   
16  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap            35.03   
17  Benedicte Balslev  1997  Varberg-Falkenberg Sim            35.13   
17  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen            35.13   
19  Alice Edfast  1998  Simsällskapet Delfin            35.45   
20  Jessica Jönsson  1998  S71            35.53   
21  Lisa Johansson  1998  Ängelholms Simsällskap            36.04   
22  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            36.09   
23  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna            36.32   
24  Alicia Jacobsson  1998  Simklubben Laxen            36.93   
25  Caroline Båghammar  1998  Simklubben Hajen            37.70   
26  Klara Andersson  1997  Simsällskapet Delfin            38.13   
27  Nevena Becanovic  1997  Simklubben Laxen            38.59   
28  Denise Persson  1998  Simklubben S 02            39.08   
29  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb            39.12   
30  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02            39.48   
31  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna            39.53   
32  Angela Östlund  1998  Simklubben Hajen            40.20   
33  Ebba Persson  1997  Simsällskapet Delfin            41.99   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            28.97   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            29.02   
Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim            29.27   
Johanna Fransson  1994  S71            29.60   
Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim            30.32   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            30.55   
Mia Jonsson  1973  S71            30.92   
Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap            31.68   
Linnea Kobel  1996  Varberg-Falkenberg Sim            32.63   
10  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap            33.06   
11  Emilia Andreasson  1996  S71            33.10   
12  Sara Edenfelt  1992  Simklubben Hajen            33.19   
13  Ida Laurén  1994  Simklubben Laxen            33.52   
14  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap            33.57   
15  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            33.94   
16  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim            35.12   
17  Elin Borg  1996  Ängelholms Simsällskap            35.27   
18  Magdalena Holmefalk  1996  Växjö Simsällskap            37.31   
19  Marika Holmefalk  1995  Växjö Simsällskap            41.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            34.30   
William Bevréus  2003  S71            34.66   
Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            35.65   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            38.27   
Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            39.01   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            40.65   
Philip Andersson  2001  Ängelholms Simsällskap            41.13   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            41.22   
Max Ekelund  2001  Ängelholms Simsällskap            42.64   
10  Nam Do  2001  Simklubben Laxen            42.95   
11  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap            43.43   
12  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen            44.02   
13  Hampus Dahlgren  2001  Varberg-Falkenberg Sim            44.22   
14  Patrik Husepian  2001  Simklubben S 02            46.13   
15  Carl Uddgren  2001  Simsällskapet Stimmet            46.29   
16  David Schuldt  2002  Simsällskapet Stimmet            47.15   
17  Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            47.89   
18  Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb            48.63   
19  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            48.89   
20  Simon Gunnarsson  2002  Simsällskapet Stimmet            53.09   
21  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen            57.10   
David Polyushkin  2002  Falkenbergs Simklubb            DSQ   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
Måns Nilsson  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            30.57   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            30.84   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02            32.64   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            33.84   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap            33.85   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            36.21   
Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb            37.37   
Robin Johansson  2000  Simsällskapet Stimmet            43.19   
Tobias Wijk  2000  S71            43.69   
10  Albin Bengtsson  2000  Simsällskapet Delfin            47.55   
11  Gustav Karlsson  2000  Simklubben S 02            50.05   
Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            DSQ   
                     
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            30.90   
Erik Brink  1999  Varberg-Falkenberg Sim            35.09   
Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap            36.23   
Max Sandgren  1999  Varberg-Falkenberg Sim            37.75   
Johannes Andersson  1999  Falkenbergs Simklubb            38.37   
Joel Fridolfsson  1999  Kalmar Simsällskap            38.62   
Hugo Rogmark  1999  Simklubben Hajen            39.57   
Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            40.07   
Jonathan Karlsson  1999  Falkenbergs Simklubb            44.17   
                     
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            27.13   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            27.32   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            28.46   
Robin Sandgren  1997  Varberg-Falkenberg Sim            28.96   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            29.11   
Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen            29.56   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            30.01   
Fabian Persson  1998  Simklubben Laxen            30.58   
Felix Midlöv  1998  Simklubben Hajen            31.85   
10  Sebastian Myhre Newman  1998  Tønsberg Svømmeklubb            32.50   
11  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            33.37   
12  Herman Blenneros  1998  Varberg-Falkenberg Sim            33.46   
13  William Wensing  1997  Föreningen Ale Simmarna            34.00   
14  Rickard Thillman  1997  Föreningen Ale Simmarna            34.69   
15  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap            37.19   
16  David Holmefalk  1998  Falkenbergs Simklubb            37.86   
17  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02            52.04   
Albin Larsson  1998  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.06   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            26.27   
Dennis Hedö  1985  Tønsberg Svømmeklubb            26.49   
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen            26.86   
Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap            26.95   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02            26.95   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            27.00   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen            27.11   
Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            28.23   
10  Daniel Lorentzon  1988  Simklubben S 02            28.24   
11  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap            28.47   
12  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            28.50   
13  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            28.53   
14  Andreas Myhrberg  1993  S71            28.61   
15  Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen            28.72   
16  Jakob Sundén  1995  Varberg-Falkenberg Sim            28.84   
17  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02            29.06   
18  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            29.09   
19  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen            29.26   
20  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            29.64   
21  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            30.00   
22  Rasmus Ekelöf  1995  Varberg-Falkenberg Sim            30.26   
23  Gabriel Rydén  1995  Ängelholms Simsällskap            30.75   
24  Joakim Bresche  1994  Simklubben Laxen            31.14   
24  Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap            31.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  17:27   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71    32.86        1:07.17   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    33.12        1:08.54   
Klara Stigsson  2001  Simsällskapet Stimmet    35.77        1:12.94   
Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    36.02        1:14.72   
Sofia Bekken  2001  Varberg-Falkenberg Sim    35.37        1:16.72   
Alice Aurell  2001  Simklubben S 02    36.68        1:17.17   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    37.30        1:17.45   
Therese Baltzarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    36.78        1:18.15   
Caroline Nilsdotter  2001  Kalmar Simsällskap    36.93        1:18.23   
10  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    37.01        1:18.43   
11  Felicia Thonander  2001  Föreningen Ale Simmarna    38.32        1:18.59   
12  Ella Wranå  2001  Kalmar Simsällskap    37.58        1:18.62   
13  Emmy Nordström  2002  Simsällskapet Delfin    37.07        1:18.79   
14  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    36.73        1:19.59   
15  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    37.78        1:21.76   
16  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg    38.85        1:21.97   
17  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    38.72        1:22.62   
18  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap    39.48        1:23.11   
19  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen    39.29        1:23.30   
20  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    40.62        1:23.80   
21  Gerda Salomonsson  2001  Kalmar Simsällskap    41.32        1:24.45   
22  Amine Norvalls  2001  Tønsberg Svømmeklubb    39.79        1:24.93   
23  Sophie Einefors  2001  Värnamo Simsällskap    41.03        1:25.22   
24  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    40.74        1:26.83   
25  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen    40.85        1:26.95   
26  Wilma Nilsson  2004  S71    40.92        1:27.05   
27  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    41.93        1:28.11   
28  Jennifer Nilsson  2003  Simsällskapet Delfin    42.64        1:28.59   
29  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    43.00        1:29.63   
30  Jenny Fröstberg  2002  Kalmar Simsällskap    42.74        1:29.97   
31  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    43.89        1:31.62   
32  Vendela Elfving  2001  Kalmar Simsällskap    45.44        1:31.98   
33  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    43.03        1:32.64   
34  Henna Kjaergaard  2003  Simklubben Laxen    44.43        1:34.90   
35  Moa Kristiansson  2001  Simklubben Laxen    45.12        1:37.89   
36  Lina Exerman  2002  Älmhults Simsällskap    44.62        1:39.40   
37  Saga Bergqvist  2002  Värnamo Simsällskap    46.51        1:40.29   
38  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    46.06        1:40.92   
39  Maja Schriever-Abeln  2003  Simklubben Laxen    51.13        1:46.38   
40  Rebecca Bramgren Abraham  2001  Värnamo Simsällskap    49.18        1:47.79   
41  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    48.02        1:49.63   
42  Alexandra Olausson  2003  Varberg-Falkenberg Sim    49.64        1:54.84   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    30.35        1:03.33   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    31.26        1:04.88   
Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap    32.22        1:05.92   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    32.14        1:07.15   
Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    33.00        1:08.51   
Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    33.62        1:10.25   
Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    32.57        1:10.44   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    33.61        1:11.40   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.83        1:12.02   
10  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    35.09        1:13.17   
11  Felicia Huynh  2000  S71    35.52        1:13.62   
12  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.70        1:13.63   
13  Maiken Sofie Byman  2000  Tønsberg Svømmeklubb    33.94        1:14.00   
14  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    36.43        1:14.02   
15  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    35.91        1:14.22   
16  Ebba Hultgren  2000  Varberg-Falkenberg Sim    35.73        1:14.68   
17  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen    36.75        1:15.91   
18  Lina Jentz  2000  Kalmar Simsällskap    36.10        1:16.17   
19  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen    36.62        1:16.37   
20  Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna    36.70        1:17.19   
21  Dominique Lim  2000  Kalmar Simsällskap    37.45        1:17.27   
22  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap    36.57        1:17.72   
23  Hanna Hellström  2000  Gnosjö Simsällskap    37.37        1:17.95   
24  Sanna Gildert  2000  Hvetlanda Simsällskap    38.88        1:20.35   
25  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02    38.52        1:21.32   
26  Nathalie Grahn  2000  Simklubben Laxen    38.47        1:21.76   
27  Emilia Tran  2000  S71    38.81        1:22.74   
28  Stina Ohlson  2000  Kalmar Simsällskap    39.18        1:24.25   
29  Carolina Kvarnhäll  2000  Simklubben Laxen    40.69        1:25.13   
30  Julia Henrysson  2000  Hvetlanda Simsällskap    41.19        1:25.40   
31  Anna Quander  2000  Simklubben Laxen    39.21        1:25.99   
32  Nadja Kalm  2000  Kalmar Simsällskap    41.55        1:27.85   
33  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02    42.34        1:29.71   
34  Isa Johansson  2000  Föreningen Ale Simmarna    42.01        1:31.14   
35  Ellen Nilsson  2000  Värnamo Simsällskap    43.30        1:31.19   
36  Ilayda Ates  2000  Simsällskapet Delfin    46.38        1:35.28   
37  Celine Zhou  2000  Kalmar Simsällskap    45.43        1:36.31   
38  Dagny Gustafsson  2000  Simklubben Laxen    47.28        1:42.88   
Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ellen Sandberg  1999  S71    30.06        1:02.59   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    29.99        1:03.43   
Knar Mikael  1999  S71    30.69        1:04.21   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.70        1:06.10   
Emma Walander  1999  Simklubben Laxen    32.22        1:09.01   
Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    33.47        1:09.59   
Sandra Lange  1999  Älmhults Simsällskap    33.09        1:09.78   
Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen    33.52        1:10.40   
Matilda Pettersson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    34.04        1:11.34   
10  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    33.95        1:12.29   
11  Liv Widqvist  1999  Växjö Simsällskap    35.47        1:12.31   
12  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    34.94        1:13.64   
13  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap    35.63        1:13.95   
14  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    34.86        1:14.01   
15  Regina Borg Wermäng  1999  Simklubben S 02    35.44        1:14.09   
16  Malin Svensson  1999  Simklubben Hajen    35.20        1:14.34   
17  Jouline Svensson  1999  Falkenbergs Simklubb    35.47        1:15.98   
18  Astrid Bonnedahl  1999  Kalmar Simsällskap    36.96        1:16.12   
19  Sofia Christerson  1999  Simklubben Hajen    35.91        1:16.19   
20  Linnéa Gustafsson  1999  Varberg-Falkenberg Sim    37.56        1:18.81   
21  Hannah Lee  1999  Tønsberg Svømmeklubb    37.73        1:18.88   
22  Ottilia Ring  1999  Kalmar Simsällskap    37.88        1:20.25   
23  Wilma Holmér  1999  Värnamo Simsällskap    38.14        1:21.88   
24  Elin Wendt  1999  Simklubben S 02    39.58        1:22.16   
25  Natasha Majbrink  1999  Värnamo Simsällskap    39.14        1:23.36   
26  Ingrid Wanby  1999  Kalmar Simsällskap    44.33        1:37.19   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.57        1:00.08   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    29.44        1:01.59   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    31.77        1:05.76   
Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    31.67        1:05.87   
Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    31.74        1:06.47   
Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    32.18        1:06.57   
Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap    31.23        1:07.44   
Camilla Cavalli  1997  Simklubben Laxen    32.41        1:07.75   
Lisa Johansson  1998  Ängelholms Simsällskap    33.12        1:08.86   
10  Jessica Chen  1998  S71    32.90        1:08.89   
11  Alice Edfast  1998  Simsällskapet Delfin    33.15        1:09.56   
12  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.14        1:10.24   
13  Emma Broberg  1997  Simklubben Hajen    34.05        1:10.81   
14  Bine Bergan  1998  Tønsberg Svømmeklubb    34.43        1:10.89   
15  Jessica Jönsson  1998  S71    33.87        1:11.04   
16  Karin Åström  1997  Värnamo Simsällskap    33.43        1:11.22   
17  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.83        1:11.46   
18  Klara Andersson  1997  Simsällskapet Delfin    33.32        1:12.36   
19  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap    34.31        1:12.48   
20  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    34.65        1:12.53   
21  Caroline Båghammar  1998  Simklubben Hajen    35.62        1:12.83   
22  Jelka Feldhusen  1998  Falkenbergs Simklubb    35.36        1:13.29   
23  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap    34.41        1:13.33   
24  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.81        1:14.55   
25  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna    35.35        1:14.65   
26  Ebba Persson  1997  Simsällskapet Delfin    35.20        1:14.67   
27  Denise Persson  1998  Simklubben S 02    35.98        1:15.09   
28  Benedicte Balslev  1997  Varberg-Falkenberg Sim    36.37        1:16.25   
29  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna    36.14        1:16.50   
30  Linnéa Andersson  1997  Simklubben Laxen    35.87        1:16.56   
31  Nevena Becanovic  1997  Simklubben Laxen    36.77        1:16.81   
32  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02    37.09        1:17.70   
33  Alicia Jacobsson  1998  Simklubben Laxen    37.81        1:19.12   
34  Angela Östlund  1998  Simklubben Hajen    38.73        1:21.44   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Fransson  1994  S71    29.20        59.78   
Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    29.28        1:00.34   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    30.00        1:01.62   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.82        1:01.89   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    30.06        1:02.60   
Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    30.00        1:02.84   
Emilia Andreasson  1996  S71    30.41        1:03.77   
Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    30.71        1:03.84   
Josephine Runeke  1991  Simklubben Laxen    31.14        1:04.94   
10  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    30.60        1:05.08   
11  Linnea Kobel  1996  Varberg-Falkenberg Sim    31.99        1:05.81   
12  Mia Jonsson  1973  S71    30.78        1:05.88   
13  Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg    31.02        1:05.92   
14  Ida Laurén  1994  Simklubben Laxen    31.88        1:06.22   
15  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap    31.56        1:06.76   
16  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap    31.83        1:06.94   
17  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    31.64        1:07.08   
18  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02    32.52        1:08.02   
19  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    31.87        1:08.26   
20  Elin Borg  1996  Ängelholms Simsällskap    33.91        1:10.19   
21  Magdalena Holmefalk  1996  Växjö Simsällskap    37.26        1:17.09   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  17:27 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  17:51   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  24 maj 2013         
 
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    32.27        1:07.42   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.90        1:08.03   
William Bevréus  2003  S71    33.25        1:11.24   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    34.59        1:12.81   
Max Ekelund  2001  Ängelholms Simsällskap    35.23        1:15.40   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    36.04        1:15.97   
Hampus Dahlgren  2001  Varberg-Falkenberg Sim    38.42        1:21.51   
Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap    38.28        1:21.55   
Philip Andersson  2001  Ängelholms Simsällskap    38.76        1:21.77   
10  Carl Uddgren  2001  Simsällskapet Stimmet    39.61        1:22.63   
11  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    38.19        1:22.85   
12  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    38.99        1:23.00   
13  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    40.08        1:23.02   
14  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    39.85        1:24.93   
15  Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb    40.75        1:26.14   
16  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    40.39        1:26.81   
17  Patrik Husepian  2001  Simklubben S 02    42.48        1:26.83   
18  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    41.16        1:27.95   
19  David Schuldt  2002  Simsällskapet Stimmet    43.52        1:29.69   
20  Martin Ettberger  2001  Falkenbergs Simklubb    40.05        1:30.53   
21  Nam Do  2001  Simklubben Laxen    42.70        1:30.61   
22  David Polyushkin  2002  Falkenbergs Simklubb    43.32        1:30.68   
23  Si