2019-11-21   05:20:38
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Speedo Cup 2013

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:08   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 1, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap            28.03   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.05   
Nathali Konrad  1993  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            28.07   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            28.28   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb            28.34   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            28.40   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            28.58   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            28.84   
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians            28.84   
10  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            28.89   
11  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            28.97   
12  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.17   
13  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            29.22   
14  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            29.23   
15  Cornelia Zetterman  1997  Örebro Simallians            29.34   
16  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap            29.68   
17  Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb            29.77   
18  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            30.14   
19  Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap            30.31   
20  Ylva Andersson  1996  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            30.56   
21  Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap            30.70   
22  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            30.77   
22  Moa Reje-Franzén  1999  Nyköpings Simsällskap            30.77   
24  Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare            30.83   
25  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            30.84   
26  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            30.91   
26  Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            30.91   
28  Alva Westling  1999  Norrtälje Simklubb            30.92   
29  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            31.07   
30  Veronica Österman  1992  Nyköpings Simsällskap            31.10   
31  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            31.37   
32  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            31.39   
33  Mikaela Eriksson  1997  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            31.49   
34  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians            31.57   
35  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians            31.58   
36  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians            31.64   
37  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb            31.67   
38  Agnes Wedel  2000  Västerviks Simsällskap            31.68   
39  My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            31.70   
40  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            31.72   
41  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            31.90   
42  Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap            31.99   
43  Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians            32.05   
44  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            32.11   
45  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb            32.20   
46  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            32.55   
47  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb            32.59   
48  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            32.64   
49  Isabel Nordström  2001  Solna Sundbyberg SS 04            32.70   
50  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap            32.76   
51  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap            32.79   
52  Elin Hermansson  1997  Eskilstuna Simklubb            32.94   
53  Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap            33.00   
54  Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb            33.10   
55  Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb            33.13   
56  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simklubb            33.22   
57  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb            33.46   
58  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap            33.53   
59  Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians            33.54   
60  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            33.71   
61  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap            33.81   
62  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap            33.94   
63  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb            34.12   
64  Victoria Molin  2000  Västerås Simsällskap            34.40   
65  Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb            34.46   
66  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb            34.58   
67  Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            34.63   
68  Jemina Granholm  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            34.70   
69  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            34.79   
70  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb            34.80   
71  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb            35.02   
72  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            35.28   
73  Matilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap            35.56   
74  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap            35.63   
75  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb            35.98   
76  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap            36.35   
77  Josefin Asp  2000  Solna Sundbyberg SS 04            36.45   
78  Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            36.51   
79  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb            36.52   
80  Wilma Tiri  2000  Finspångs Simklubb            36.77   
81  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb            36.93   
82  Emelie Hejdeström  2000  Finspångs Simklubb            37.75   
83  Anna Ström  1997  Finspångs Simklubb            37.91   
84  Emma Mirkhosravi  2002  Eskilstuna Simklubb            38.14   
85  Saron Abraha  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            38.75   
86  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap            38.89   
87  Emilia Bengtsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            39.24   
88  Fanny Paulson  1998  Eskilstuna Simklubb            39.87   
89  Kajsa Johansson  2000  Finspångs Simklubb            40.82   
90  Wendy Lam  2001  Eskilstuna Simklubb            41.41   
91  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb            41.56   
92  Mikaela Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            43.02   
93  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb            43.14   
94  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb            45.90   
95  Sara Elmgart  2001  Eskilstuna Simklubb            46.89   
96  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb            49.24   
97  Stina Lorenzoni Wadin  2003  Eskilstuna Simklubb            51.98   
Sarah Bertelsen  2000  Finspångs Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:08 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 2, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            24.52   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            25.03   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            25.34   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            25.37   
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            25.39   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians            25.59   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            25.63   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            25.77   
Christofer Röbech  1994  Eskilstuna Simklubb            25.84   
10  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            25.85   
11  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            25.93   
12  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            26.05   
13  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.06   
14  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.10   
15  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim            26.31   
16  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            26.41   
17  Daniel Truong  1995  Eskilstuna Simklubb            26.42   
18  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            26.57   
19  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            26.84   
20  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            27.23   
21  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            27.31   
22  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb            27.39   
23  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            27.42   
24  Tobias Rindå  1995  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            27.45   
25  Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap            27.47   
26  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb            27.54   
27  Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04            27.64   
28  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            27.70   
29  Andreas Koufakis  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            27.82   
30  Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04            27.85   
31  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            28.12   
32  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            28.74   
32  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians            28.74   
34  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap            29.08   
35  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians            29.11   
36  Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb            29.21   
37  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            29.45   
38  Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            29.62   
39  Nils König  1998  Örebro Simallians            29.98   
40  Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb            30.24   
41  Jimmy Chiu  1998  Eskilstuna Simklubb            30.34   
42  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            30.57   
43  Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            30.75   
44  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            30.87   
45  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb            30.90   
45  Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb            30.90   
47  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04            30.99   
48  Mikael Karlsson  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            31.03   
49  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians            31.27   
50  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04            31.36   
51  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap            31.37   
52  Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04            31.52   
53  Oskar Sandberg  1998  Sala Simsällskap            31.69   
54  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            31.91   
55  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb            32.26   
56  Tommy Quach  2000  SK Strängnäs Frisimmare            33.09   
57  Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            33.36   
58  Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04            33.50   
59  Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb            33.65   
60  Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            33.66   
61  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap            33.86   
62  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb            34.07   
63  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb            34.82   
64  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb            35.65   
65  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare            35.73   
66  Willy Färemyr Orréll  2000  Köpings Simsällskap            36.77   
67  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            36.84   
68  August Landstorp  2000  Eskilstuna Simklubb            37.56   
69  Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            37.94   
70  Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb            38.14   
71  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb            38.37   
72  Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb            38.92   
73  Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap            39.96   
74  Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            40.13   
75  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb            40.35   
76  Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb            40.82   
77  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap            41.30   
78  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb            42.60   
79  Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb            44.24   
80  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb            52.79   
Dennis Kernen  2000  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            DSQ   
Emilio Nilsson  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  08:01   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.13  1:15.54  2:05.31    2:40.77   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    39.18  1:24.46  2:12.36    2:49.55   
Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    35.37  1:19.77  2:09.32    2:49.88   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    37.86  1:22.34  2:13.87    2:54.31   
Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    40.82  1:26.55  2:18.80    3:00.10   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    38.19  1:28.14  2:26.77    3:11.52   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    43.85  1:32.17  2:27.55    3:13.30   
Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    44.53  1:33.63  2:27.79    3:14.09   
Wilma Tiri  2000  Finspångs Simklubb    44.88  1:34.64  2:30.17    3:14.16   
Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Emelie Hejdeström  2000  Finspångs Simklubb            DSQ   
Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
Sarah Bertelsen  2000  Finspångs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.20  1:15.85  2:03.91    2:40.30   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.13  1:16.58  2:02.82    2:42.67   
Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap    38.67  1:20.89  2:13.06    2:49.92   
Moa Reje-Franzén  1999  Nyköpings Simsällskap    38.14  1:18.88  2:12.68    2:49.93   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    39.42  1:26.46  2:13.79    2:55.79   
Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    36.27  1:21.58  2:14.50    2:56.56   
Fanny Paulson  1998  Eskilstuna Simklubb    45.07  1:39.38  2:33.81    3:20.66   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.78  1:09.37  1:51.02    2:24.99   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    31.67  1:11.38  1:53.18    2:28.79   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    32.25  1:12.68  1:55.98    2:32.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  08:01 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  07:57   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    34.52        1:14.30   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    35.39        1:16.62   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    36.49        1:18.68   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.98        1:19.23   
Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    37.86        1:23.08   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    39.90        1:27.03   
Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare    45.71        1:41.53   
Willy Färemyr Orréll  2000  Köpings Simsällskap    47.28        1:46.14   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.66        1:02.45   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    29.72        1:04.61   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    30.63        1:07.19  Deltar ej i final 
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    31.47        1:08.56   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    33.23        1:12.20   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    35.70        1:21.21   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    38.41        1:22.12   
Nils König  1998  Örebro Simallians    38.03        1:22.57   
Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    39.35        1:31.36   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.62        1:00.54   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    28.31        1:00.58  Deltar ej i final 
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.34        1:02.36   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.07        1:02.43   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.89        1:02.46   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.00        1:03.00  Deltar ej i final 
Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    29.56        1:03.34   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    29.92        1:03.83   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  07:57 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:24   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    33.75        1:13.48   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    33.82        1:13.80   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    36.90        1:16.94   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    36.96        1:19.85   
Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    37.98        1:23.32   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    38.96        1:26.63   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.05        1:01.41   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    29.74        1:04.49   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.16        1:04.79   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    32.63        1:10.56   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    36.10        1:18.73   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    34.95        1:19.99   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    27.71        59.79   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.30        1:00.60   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.05        1:02.05   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.94        1:02.39   
Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    29.48        1:02.89   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    29.81        1:04.07   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:24 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  07:57   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    36.20        1:17.08   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    35.44        1:18.67   
Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    36.86        1:19.90   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    36.65        1:20.16   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    37.93        1:20.33   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    37.49        1:20.96   
Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    39.84        1:26.40   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.64        1:27.81   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    40.83        1:28.32   
10  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    41.65        1:29.17   
11  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    39.36        1:29.35   
12  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    41.61        1:32.46   
13  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    41.61        1:32.55   
14  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    41.51        1:33.04   
15  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    43.14        1:33.08   
16  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    42.62        1:33.95   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians            DSQ   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians    32.30        1:10.32   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.86        1:12.67   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.13        1:17.26   
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    36.31        1:17.34   
My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.87        1:17.57   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    35.96        1:17.70   
Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians    38.29        1:27.50   
Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    40.76        1:28.06   
Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    41.63        1:34.22   
10  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    42.63        1:36.53   
11  Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians    42.26        1:37.34   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.12        1:06.17   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.14        1:06.39   
Nathali Konrad  1993  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    31.49        1:07.91   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.52        1:08.00   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.20        1:09.26   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    32.26        1:09.42   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.52        1:09.92   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    32.35        1:10.17   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    32.56        1:10.81   
10  Veronica Österman  1992  Nyköpings Simsällskap    35.73        1:18.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  07:57 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    35.28        1:16.68   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    36.09        1:19.09   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    36.20        1:19.26   
Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    37.19        1:19.50   
Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    37.77        1:19.58   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians    31.01        1:08.05   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.97        1:12.13   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.20        1:15.93   
My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.09        1:16.84   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    36.00        1:17.00   
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    36.25        1:20.13   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathali Konrad  1993  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    29.87        1:04.52   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    30.98        1:05.07   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.04        1:05.75   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.51        1:07.97   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.02        1:07.99   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.14  1:13.58  1:55.93    2:31.80   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    34.69  1:15.48  2:05.88    2:41.56   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    38.95  1:23.95  2:10.79    2:50.37   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    40.00  1:27.20  2:18.95    2:56.39   
Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb    38.40  1:26.13  2:15.80    2:56.74   
Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    38.28  1:28.66  2:23.58    3:03.34   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    43.75  1:33.79  2:25.33    3:09.69   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    40.27  1:31.49  2:29.38    3:16.42   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    31.74  1:10.54  1:50.71    2:24.27   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.16  1:10.39  1:50.75    2:24.90   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    31.92  1:10.14  1:53.75    2:26.37   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    32.23  1:10.76  1:52.55    2:26.64   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    33.56  1:15.94  1:59.68    2:34.28   
Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    39.82  1:31.23  2:24.00    3:06.88   
Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.46  1:03.56  1:43.59    2:14.30   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    28.74  1:03.86  1:43.56    2:15.23   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.07  1:04.46  1:46.49    2:19.90   
Christofer Röbech  1994  Eskilstuna Simklubb    29.43  1:04.62  1:46.42    2:20.93   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.84  1:04.56  1:46.95    2:22.39   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim    30.69  1:10.47  1:52.45    2:26.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:51 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  07:59   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    33.39        1:09.39   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.52        1:12.31   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.42        1:14.05   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    37.30        1:15.89   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    37.95        1:17.08   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    37.84        1:17.71   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    38.41        1:17.73   
Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb    38.18        1:21.09   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    40.82        1:21.46   
10  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    39.96        1:22.51   
11  Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    40.12        1:22.97   
12  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap    40.80        1:23.57   
13  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    41.67        1:24.49   
14  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    40.57        1:24.62   
15  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    40.91        1:24.97   
16  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    41.77        1:25.15   
17  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    42.04        1:25.36   
18  Victoria Molin  2000  Västerås Simsällskap    42.35        1:27.69   
19  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    43.16        1:28.10   
20  Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    43.92        1:30.36   
21  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    44.29        1:30.89   
22  Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb    44.78        1:31.63   
23  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    45.37        1:33.19   
24  Emilia Bengtsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    45.72        1:35.09   
25  Wendy Lam  2001  Eskilstuna Simklubb    45.75        1:35.51   
26  Jemina Granholm  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    50.08        1:38.69   
27  Saron Abraha  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    50.21        1:39.63   
28  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    48.96        1:39.78   
29  Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    50.17        1:42.70   
30  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    54.16        1:50.44   
31  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    54.04        1:51.46   
32  Olivia Sjöberg  2001  Eskilstuna Simklubb    51.92        1:51.84   
33  Sara Elmgart  2001  Eskilstuna Simklubb    57.48        1:59.66   
34  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    57.95        1:59.94   
Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap            DSQ   
Isabel Nordström  2001  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
Mikaela Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap    36.97        1:15.38   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    36.58        1:15.42   
Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    36.16        1:15.92   
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    38.54        1:20.76   
Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians    39.67        1:21.18   
Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    39.09        1:21.64   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    39.43        1:22.03   
Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians    40.09        1:23.25   
Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    39.83        1:24.19   
10  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    41.41        1:24.60   
11  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    42.57        1:26.28   
12  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    43.81        1:29.65   
13  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    46.43        1:35.57   
Alva Westling  1999  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Moa Reje-Franzén  1999  Nyköpings Simsällskap            DSQ   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    32.29        1:06.49   
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.51        1:06.81   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    33.51        1:09.67  Deltar ej i final 
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    33.51        1:10.09   
Cornelia Zetterman  1997  Örebro Simallians    34.70        1:12.40   
Mikaela Eriksson  1997  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.71        1:13.47   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    35.73        1:15.67  Deltar ej i final 
Ylva Andersson  1996  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    36.51        1:16.94   
Elin Hermansson  1997  Eskilstuna Simklubb    40.56        1:21.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  07:59 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    33.80        1:09.36   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    34.76        1:11.57   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.49        1:11.79   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    37.55        1:17.07   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    38.04        1:18.93   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.96        1:19.57   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    35.72        1:13.70   
Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    35.86        1:14.30   
Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap    36.43        1:15.12   
Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    38.83        1:21.39   
Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians    39.54        1:22.46   
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    39.61        1:23.43   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.60        1:06.34   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    33.03        1:07.63   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    33.80        1:09.20   
Cornelia Zetterman  1997  Örebro Simallians    35.24        1:14.03   
Mikaela Eriksson  1997  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    36.98        1:17.26   
Ylva Andersson  1996  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    37.70        1:18.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  07:59   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    36.96        1:14.39   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    36.78        1:15.05   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    38.05        1:17.20   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    40.50        1:21.35   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    40.51        1:22.95   
Tommy Quach  2000  SK Strängnäs Frisimmare    44.62        1:29.80   
Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    45.76        1:31.53   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    48.03        1:39.39   
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    50.02        1:39.72   
10  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    48.95        1:41.43   
11  Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    49.44        1:41.58   
12  Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    50.42        1:41.75   
13  Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    59.96        2:00.55   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Emilio Nilsson  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    31.94        1:05.75   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    33.26        1:07.00  Deltar ej i final 
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    32.65        1:08.21   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    33.64        1:09.12   
Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    36.76        1:15.65   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    37.91        1:18.78   
Oskar Sandberg  1998  Sala Simsällskap    38.49        1:18.92  Deltar ej i final 
Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.65        1:19.32   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    38.44        1:20.46   
10  Nils König  1998  Örebro Simallians    40.51        1:21.01   
11  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    46.26        1:31.87   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    32.07        1:06.18   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    32.85        1:08.07   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.11        1:08.38   
Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    33.25        1:09.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  07:59 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    36.23        1:13.40   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    37.28        1:13.97   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    36.94        1:15.17   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    39.09        1:20.16   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    40.12        1:22.56   
Tommy Quach  2000  SK Strängnäs Frisimmare    42.71        1:27.92   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    31.45        1:05.10   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    33.67        1:08.12   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.16        1:08.23   
Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    37.71        1:16.82   
Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.49        1:17.75   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    38.10        1:18.21   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    30.17        1:02.58   
Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    32.88        1:07.09   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    32.23        1:07.79   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  13:16   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    36.53        1:16.98   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    37.04        1:17.49   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    37.22        1:18.44   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    36.62        1:18.50   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    36.69        1:19.20   
Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb    37.41        1:19.23   
Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    36.13        1:19.50   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    37.71        1:19.64   
Agnes Wedel  2000  Västerviks Simsällskap    37.53        1:19.73   
10  Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    36.80        1:20.18   
11  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    39.05        1:20.53   
12  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    36.22        1:20.89   
13  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    37.14        1:21.75   
14  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    39.45        1:23.11   
15  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    40.38        1:23.77   
16  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    39.91        1:25.26   
17  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    40.73        1:25.74   
18  Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    39.72        1:26.00   
19  Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    41.53        1:26.02   
20  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    41.90        1:26.43   
21  Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    39.74        1:27.04   
22  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    39.05        1:27.27   
23  Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    40.50        1:27.96   
24  Wilma Tiri  2000  Finspångs Simklubb    41.93        1:28.08   
25  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap    42.01        1:29.02   
26  Emma Mirkhosravi  2002  Eskilstuna Simklubb    41.69        1:29.85   
27  Victoria Molin  2000  Västerås Simsällskap    42.94        1:29.87   
28  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    42.97        1:30.03   
29  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    43.34        1:30.08   
30  Matilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap    44.82        1:31.40   
31  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    42.18        1:31.71   
32  Josefin Asp  2000  Solna Sundbyberg SS 04    43.93        1:32.72   
33  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    45.58        1:32.94   
34  Jemina Granholm  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    45.03        1:33.45   
35  Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    45.42        1:34.80   
36  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    43.32        1:35.00   
37  Emelie Hejdeström  2000  Finspångs Simklubb    45.24        1:35.57   
38  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    47.31        1:36.17   
39  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    43.55        1:36.81   
40  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    49.35        1:38.63   
41  Kajsa Johansson  2000  Finspångs Simklubb    50.41        1:41.15   
42  Emilia Bengtsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    46.57        1:41.54   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Sarah Bertelsen  2000  Finspångs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians    33.89        1:13.50   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.52        1:13.79   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.45        1:14.88   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    35.46        1:15.23   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.38        1:15.59   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    36.09        1:16.18   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    36.85        1:17.00   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    37.80        1:18.20   
Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap    36.75        1:18.72   
10  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    36.08        1:18.99   
11  My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.75        1:19.67   
12  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    36.72        1:19.79   
13  Moa Reje-Franzén  1999  Nyköpings Simsällskap    36.75        1:20.15   
14  Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians    38.33        1:20.28   
15  Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    37.69        1:20.59   
16  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    37.09        1:21.29   
17  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    39.76        1:22.62   
18  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    38.83        1:22.70   
19  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simklubb    37.68        1:23.26   
20  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    38.68        1:23.81   
21  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    39.25        1:24.53   
22  Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians    39.38        1:25.77   
23  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    45.08        1:33.75   
                     
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    32.10        1:07.98   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    30.71        1:08.61   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.60        1:08.81   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.63        1:10.55   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.43        1:10.98   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    33.12        1:11.30   
Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    36.31        1:17.07   
Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap    36.36        1:18.45   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    33.66        1:18.83   
10  Mikaela Eriksson  1997  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.32        1:19.23   
11  Katja Svarfvar  1996  Norrtälje Simklubb    37.70        1:19.52   
12  Elin Hermansson  1997  Eskilstuna Simklubb    35.53        1:20.67   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  13:16 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:44   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    36.22        1:16.36   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    36.47        1:16.79   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    36.00        1:16.87   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    35.76        1:16.92   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    36.97        1:17.64   
Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb    36.56        1:19.17   
                     
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians    32.48        1:10.45   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.70        1:12.79   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.01        1:14.73   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    35.23        1:15.39   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    35.09        1:15.78   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.68        1:16.07   
                     
 
Gren 9, 100m Medley Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.92        1:06.40   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.93        1:07.43   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    31.87        1:07.60   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.65        1:11.24   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.34        1:11.62   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    33.58        1:11.69   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:44 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  07:59   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    33.98        1:11.25   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.53        1:13.77   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    37.58        1:16.86   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    36.55        1:17.33   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    36.94        1:17.93   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    36.33        1:17.96   
Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb    38.04        1:18.03   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    36.67        1:18.23   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    37.56        1:18.71   
10  Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    38.33        1:19.35   
11  Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    38.15        1:19.39   
12  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap    37.01        1:20.25   
13  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    37.96        1:22.09   
14  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    37.17        1:23.79   
15  Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    39.99        1:24.59   
16  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    39.07        1:24.92   
17  Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    39.37        1:26.20   
18  Tommy Quach  2000  SK Strängnäs Frisimmare    41.50        1:28.99   
19  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    44.77        1:31.52   
20  Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    45.37        1:34.61   
21  Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    46.17        1:37.13   
22  Willy Färemyr Orréll  2000  Köpings Simsällskap    43.91        1:37.17   
23  August Landstorp  2000  Eskilstuna Simklubb    48.78        1:37.65   
24  Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap    49.52        1:40.40   
25  Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    48.69        1:40.65   
26  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    48.06        1:41.81   
27  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    50.93        1:42.50   
28  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    52.64        1:45.50   
29  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    59.89        1:58.64   
                     
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.82        1:06.60   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    30.71        1:08.09   
Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    30.80        1:08.42   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    33.85        1:08.56   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    32.12        1:09.69   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    32.64        1:10.23   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    32.86        1:10.35   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    33.42        1:10.51   
Andreas Koufakis  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.44        1:13.38   
10  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    35.54        1:15.12   
11  Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    34.73        1:15.49   
12  Nils König  1998  Örebro Simallians    36.76        1:16.72   
13  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    36.17        1:17.62   
14  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    36.72        1:18.83   
15  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    37.99        1:19.76   
16  Mikael Karlsson  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    39.17        1:20.81   
17  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.47        1:22.41   
18  Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    39.90        1:24.92   
19  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    44.78        1:32.77   
20  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    47.67        1:36.88   
                     
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    28.15        1:00.93   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.52        1:02.62  Deltar ej i final 
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.15        1:03.20   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    29.68        1:03.89   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.14        1:03.92   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.76        1:05.42   
Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    30.44        1:05.56   
Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    31.54        1:07.36   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim    31.70        1:07.40   
10  Daniel Truong  1995  Eskilstuna Simklubb    31.92        1:08.25   
11  Tobias Rindå  1995  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    32.33        1:09.66   
12  Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    33.33        1:09.70   
13  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    32.30        1:12.28   
14  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    36.24        1:14.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  07:59 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:52   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    33.62        1:10.75   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.74        1:14.50   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    36.02        1:15.26   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    35.00        1:16.76   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    36.36        1:17.49   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    37.13        1:17.56   
                     
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.70        1:04.11   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    29.93        1:06.52   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    33.04        1:07.96   
Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    30.99        1:08.46   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    31.66        1:09.40   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    31.90        1:09.87   
                     
 
Gren 10, 100m Medley Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    27.86        1:00.82   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.57        1:02.50   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.03        1:02.95   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    29.81        1:04.34   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.69        1:05.37   
Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    30.21        1:05.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:52 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:15   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 11, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.44  1:07.43  1:43.24    2:18.45   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.79  1:07.99  1:44.58    2:19.55   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.29  1:11.66  1:49.72    2:26.66   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    34.80  1:13.43  1:52.67    2:28.68   
Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    35.81  1:14.95  1:53.33    2:31.01   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    36.03  1:15.30  1:55.66    2:32.27   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    35.34  1:15.61  1:55.37    2:32.47   
Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.94  1:15.00  1:55.37    2:36.30   
Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    37.02  1:16.64  1:56.82    2:36.56   
10  Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    37.05  1:18.21  1:59.11    2:38.30   
11  Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    39.06  1:20.91  2:02.64    2:41.41   
12  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    36.53  1:18.54  2:00.77    2:42.04   
13  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    36.90  1:19.33  2:03.49    2:44.68   
14  Victoria Molin  2000  Västerås Simsällskap    38.25  1:20.44  2:04.49    2:47.42   
15  Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    39.33  1:22.45  2:06.10    2:49.64   
16  Josefin Asp  2000  Solna Sundbyberg SS 04    40.15  1:24.92  2:11.64    2:56.37   
17  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    38.83  1:25.36  2:13.03    2:57.57   
18  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    42.03  1:28.70  2:16.62    3:01.76   
19  Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb    40.15  1:28.08  2:15.95    3:02.31   
20  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    41.79  1:29.33  2:18.71    3:02.51   
21  Emelie Hejdeström  2000  Finspångs Simklubb    41.88  1:29.75  2:17.27    3:03.25   
22  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    39.20  1:25.92  2:15.89    3:03.66   
23  Wilma Tiri  2000  Finspångs Simklubb    45.81  1:32.30  2:20.37    3:04.88   
24  Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    37.83  1:23.73  2:14.15    3:05.08   
25  Saron Abraha  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    42.49  1:31.04  2:21.07    3:07.25   
26  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    41.30  1:30.00  2:20.04    3:07.85   
27  Sarah Bertelsen  2000  Finspångs Simklubb    41.44  1:30.89  2:21.48    3:08.13   
28  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    42.11  1:30.41  2:20.98    3:08.86   
29  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    40.81  1:29.36  2:20.40    3:10.12   
30  Emilia Bengtsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    42.48  1:32.25  2:23.25    3:11.44   
31  Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    41.39  1:33.27  2:26.55    3:16.88   
32  Wendy Lam  2001  Eskilstuna Simklubb    46.12  1:38.27  2:32.98    3:24.35   
33  Mikaela Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    47.46  1:42.48  2:37.49    3:29.20   
34  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    51.22  1:48.83  2:44.86    3:38.31   
35  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    50.98  1:51.80  2:51.79    3:47.56   
36  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    54.70  1:58.29  3:00.68    3:55.49   
37  Stina Lorenzoni Wadin  2003  Eskilstuna Simklubb    1:00.12  2:07.05  3:11.75    4:11.70   
                     
 
Gren 11, 200m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.67  1:06.19  1:41.31    2:15.92   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.76  1:06.33  1:42.18    2:17.26   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    33.48  1:09.46  1:46.92    2:24.39   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    31.13  1:07.26  1:46.57    2:24.69   
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    33.07  1:09.23  1:47.69    2:26.48   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    34.31  1:13.04  1:53.11    2:29.22   
Cecilia Czarnecki  1999  Avesta Simsällskap    34.36  1:12.41  1:51.81    2:30.15   
Alva Westling  1999  Norrtälje Simklubb    34.03  1:12.56  1:52.51    2:31.78   
Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    35.34  1:15.65  1:58.08    2:41.29   
10  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    39.42  1:26.48  2:12.04    2:53.91   
                     
 
Gren 11, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    30.81  1:03.91  1:37.19    2:08.87   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.71  1:03.72  1:36.77    2:08.94   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    31.50  1:05.87  1:39.99    2:12.26   
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.01  1:05.39  1:40.41    2:12.40   
Mikaela Eriksson  1997  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.70  1:10.44  1:47.90    2:24.26   
Veronica Österman  1992  Nyköpings Simsällskap    33.18  1:10.25  1:49.03    2:27.10   
Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.08  1:13.50  1:52.42    2:30.23   
Anna Ström  1997  Finspångs Simklubb    38.82  1:24.91  2:15.15    3:02.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:15 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:00   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.52  1:08.12  1:44.96    2:20.99   
Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.82  1:11.36  1:50.48    2:24.37   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    34.20  1:13.29  1:52.87    2:31.24   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    35.99  1:16.31  1:57.59    2:37.21   
Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb    35.90  1:17.09  1:58.10    2:37.61   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    33.60  1:13.90  1:56.85    2:38.17   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    37.03  1:19.14  2:01.25    2:41.70   
Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    36.80  1:20.40  2:04.87    2:44.51   
Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    38.45  1:22.05  2:07.34    2:47.72   
10  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    38.08  1:22.51  2:08.34    2:52.90   
11  Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    37.37  1:22.58  2:09.61    2:53.41   
12  Willy Färemyr Orréll  2000  Köpings Simsällskap    40.02  1:26.75  2:12.15    2:56.35   
13  Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    42.12  1:31.08  2:23.35    3:10.08   
14  Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    45.30  1:41.57  2:41.25    3:39.46   
Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    29.82  1:02.40  1:35.00    2:07.18   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.31  1:02.79  1:36.38    2:08.86   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    30.50  1:03.73  1:37.80    2:11.51   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    29.75  1:02.99  1:37.42    2:11.69   
Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    29.60  1:03.57  1:39.24    2:13.20   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.61  1:04.48  1:39.94    2:15.51   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    31.62  1:07.00  1:42.48    2:16.33   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    31.71  1:07.36  1:43.11    2:16.88   
Andreas Koufakis  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    29.88  1:05.91  1:44.76    2:20.20   
10  Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    33.07  1:10.25  1:50.20    2:30.59   
11  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    34.85  1:14.43  1:54.64    2:31.80   
12  Mikael Karlsson  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.86  1:12.65  1:52.95    2:32.45   
13  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    36.07  1:19.00  2:02.80    2:42.74   
14  Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.35  1:18.52  2:03.84    2:47.77   
15  Jimmy Chiu  1998  Eskilstuna Simklubb    34.43  1:17.30  1:59.27    2:54.79   
16  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    40.76  1:26.08  2:13.09    2:57.42   
                     
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    28.01  57.91  1:28.74    1:59.76   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    29.28  1:00.75  1:31.34    2:00.86   
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    28.07  58.92  1:30.78    2:01.70   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    28.63  59.99  1:31.37    2:01.93   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    28.97  1:00.55  1:32.10    2:03.45   
Christofer Röbech  1994  Eskilstuna Simklubb    28.29  58.96  1:31.06    2:03.74   
Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    29.38  1:02.21  1:34.14    2:05.09   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    30.17  1:02.17  1:33.34    2:05.72   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    30.36  1:03.48  1:36.76    2:10.32   
10  Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    31.89  1:09.51  1:47.56    2:24.46   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:00 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  18:41   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 13, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    40.75  1:26.37  2:12.53    2:58.81   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    40.92  1:28.51  2:17.16    3:03.29   
Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb    42.98  1:30.96  2:20.24    3:07.03   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.82  1:29.26  2:20.46    3:08.76   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    44.32  1:33.33  2:22.61    3:10.05   
Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    43.12  1:32.83  2:23.32    3:10.71   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    42.45  1:30.23  2:20.37    3:11.57   
Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    44.14  1:34.13  2:23.27    3:12.97   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    43.15  1:33.81  2:26.12    3:16.45   
10  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    45.35  1:35.92  2:27.13    3:16.81   
11  Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    45.78  1:37.21  2:28.80    3:19.27   
12  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    45.65  1:37.16  2:28.54    3:19.42   
13  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    45.04  1:38.95  2:32.62    3:22.73   
14  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    45.87  1:38.02  2:31.55    3:23.59   
15  Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    46.53  1:39.89  2:33.68    3:24.68   
16  Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    47.33  1:42.31  2:36.63    3:29.08   
17  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    49.13  1:43.49  2:37.88    3:31.75   
18  Kajsa Johansson  2000  Finspångs Simklubb    50.09  1:44.07  2:37.53    3:32.05   
19  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    49.96  1:45.74  2:41.62    3:36.56   
20  Emma Mirkhosravi  2002  Eskilstuna Simklubb    48.11  1:45.05  2:42.74    3:39.51   
21  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    50.25  1:48.08  2:46.26    3:40.34   
22  Mikaela Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    53.81  1:54.28  2:55.41    3:53.17   
23  Emilia Bengtsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    53.34  1:55.90  2:59.14    4:02.56   
24  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    58.02  2:03.17  3:08.64    4:12.30   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Matilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap            DSQ   
Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.09  1:21.47  2:04.92    2:47.77   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.03  1:24.40  2:09.51    2:54.51   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.43  1:24.94  2:09.76    2:54.92   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    38.89  1:23.61  2:08.95    2:54.98   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    41.56  1:26.61  2:12.79    2:58.12   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    39.23  1:25.49  2:12.50    2:58.42   
My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    44.03  1:34.87  2:27.57    3:17.93   
Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    44.58  1:36.09  2:29.51    3:19.20   
Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    43.96  1:35.76  2:30.27    3:26.23   
Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    37.35  1:19.40  2:02.21    2:45.25   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    38.37  1:20.81  2:03.66    2:46.74   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    40.63  1:26.42  2:13.44    2:58.54   
Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    42.30  1:30.64  2:19.99    3:09.38   
Elin Hermansson  1997  Eskilstuna Simklubb    45.43  1:38.49  2:33.07    3:24.23   
Anna Ström  1997  Finspångs Simklubb    46.28  1:38.85  2:34.89    3:32.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  18:41 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  19:03   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    38.17  1:21.69  2:05.03    2:47.19   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.95  1:21.78  2:05.33    2:47.94   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    40.43  1:25.82  2:10.76    2:55.50   
Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb    41.15  1:27.53  2:14.75    3:01.53   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    43.79  1:35.05  2:26.28    3:15.65   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    45.75  1:38.65  2:33.19    3:23.00   
Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    47.53  1:43.69  2:40.59    3:32.77   
Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    48.72  1:44.31  2:41.58    3:35.17   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    50.37  1:46.34  2:43.74    3:37.39   
10  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    49.55  1:45.18  2:41.88    3:37.50   
11  Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap    51.36  1:49.77  2:48.53    3:47.79   
12  Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    51.55  1:50.92  2:51.07    3:49.39   
13  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    54.74  1:55.47  2:56.23    3:54.70   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.77  1:14.80  1:54.69    2:34.32   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    35.13  1:15.00  1:55.70    2:37.29   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    35.15  1:16.04  1:57.63    2:39.20   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    36.12  1:18.24  2:01.89    2:43.19   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    37.53  1:22.31  2:05.70    2:47.59   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    40.05  1:25.51  2:11.06    2:56.74   
Mikael Karlsson  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    41.27  1:28.75  2:18.67    3:08.19   
Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    43.42  1:32.84  2:23.43    3:11.59   
Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    43.58  1:33.29  2:24.66    3:14.38   
10  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    47.41  1:38.77  2:31.50    3:21.84   
11  Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    44.83  1:35.66  2:28.77    3:21.98   
12  Jimmy Chiu  1998  Eskilstuna Simklubb    47.92  1:43.54  2:41.22    3:32.99   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.58  1:13.20  1:52.35    2:31.79   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.72  1:14.09  1:55.95    2:36.22   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    39.20  1:23.02  2:07.38    2:50.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  19:03 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  19:19   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 15, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frisimmarna Lag1  1999  SK Strängnäs Frisimmare            1:50.99   
  Amanda Hyllbrant  1999      29.14        29.14   
  Emma Bergkvist  2000      28.49        57.63   
  Anna Eriksson  1999      26.82        1:24.45   
  Lisa Eriksson  1998      26.54        1:50.99   
                     
Ösa`s Brudar  1993  Örebro Simallians            1:55.24   
  Vera Rohlin Johansson  1995      26.95        26.95   
  Linn Gustafsson  1998      28.42        55.37   
  Amanda Göthlin  1998      30.95        1:26.32   
  Cornelia Zetterman  1997      28.92        1:55.24   
                     
Eskilstuna Damer Lag 1  Eskilstuna Simklubb            1:55.55   
  Moa Sundholm  1997      28.34        28.34   
  Ebba Engström  1995      28.07        56.41   
  Linnea Fundberg  1999      28.48        1:24.89   
  Jennie Isaksen  2000      30.66        1:55.55   
                     
Skk Damer  Stockholms Kappsimningsklubb            1:55.88   
  Lovisa Malmberg  1995      29.02        29.02   
  Emma Bring  1995      28.40        57.42   
  Julia Blomquist  1998      29.01        1:26.43   
  Moa Lindahl  1999      29.45        1:55.88   
                     
SS04 Damer Lag 1  Solna Sundbyberg SS 04            1:58.46   
  Julia Thurfjell  1994      28.28        28.28   
  Filippa Berndtson  1997      29.79        58.07   
  Sophia Norén  1998      28.89        1:26.96   
  Rebecca Höglind  1998      31.50        1:58.46   
                     
Botk-Rönn Damer [lag 1]  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            1:59.56   
  Mikaela Eriksson  1997      30.82        30.82   
  My Rundberg  1999      32.16        1:02.98   
  Ylva Andersson  1996      30.01        1:32.99   
  Nathali Konrad  1993      26.57        1:59.56   
                     
Skk Damer Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            1:59.72   
  Louise Hagström  1998      30.45        30.45   
  Sofia Näslund  1999      29.49        59.94   
  Ebba Martin  2000      29.90        1:29.84   
  Hanna Reithner  2000      29.88        1:59.72   
                     
Nyköping Damer  Nyköpings Simsällskap            2:03.32   
  Klara Eriksson  2000      29.01        29.01   
  Moa Reje-Franzén  1999      30.95        59.96   
  Veronica Österman  1992      30.44        1:30.40   
  Elin Kårehagen  2001      32.92        2:03.32   
                     
Norrtälje Damer  1996  Norrtälje Simklubb            2:04.32   
  Alva Westling  1999      30.78        30.78   
  Katja Svarfvar  1996      31.03        1:01.81   
  Amanda Malmsten  2000      32.71        1:34.52   
  Emelie Rudert  1999      29.80        2:04.32   
                     
10  Ludvika SS Damer  Ludvika Simsällskap            2:07.09   
  Rebecka Östh  1999      30.80        30.80   
  Moa Holmström  2001      33.45        1:04.25   
  Maja Fredriksson  1999      31.80        1:36.05   
  Linnea Lindén  1995      31.04        2:07.09   
                     
11  Eskilstuna Damer Lag 2  Eskilstuna Simklubb            2:12.04   
  Amanda Kullman  2000      32.49        32.49   
  Elin Hermansson  1997      32.20        1:04.69   
  Johanna Ly  2000      33.64        1:38.33   
  Elin Strand  1998      33.71        2:12.04   
                     
12  Eskilstuna Lag 3  Eskilstuna Simklubb            2:18.22   
  Katarina Lindoff  2000      34.82        34.82   
  Ida Fundberg  2002      34.29        1:09.11   
  Emelie Moroni  2001      34.78        1:43.89   
  Tilde Eklind  1999      34.33        2:18.22   
                     
13  Eskilstuna Damer Lag 4  Eskilstuna Simklubb            2:22.57   
  Rebecka Loikala  2000      35.52        35.52   
  Frida Gustafsson  2001      36.82        1:12.34   
  Ylva Rehnholm  2000      35.43        1:47.77   
  Emilia Loikala  2000      34.80        2:22.57   
                     
14  Botk-Rönn Damer [lag2]  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            2:33.64   
  Emilia Bengtsson  2001      40.06        40.06   
  Pernilla Hemmälin  2001      39.21        1:19.27   
  Saron Abraha  2001      40.00        1:59.27   
  Jemina Granholm  2002      34.37        2:33.64   
                     
15  Finspång Damer  Finspångs Simklubb            2:38.34   
  Emelie Hejdeström  2000      38.02        38.02   
  Kajsa Johansson  2000      46.16        1:24.18   
  Sarah Bertelsen  2000      37.40        2:01.58   
  Wilma Tiri  2000      36.76        2:38.34   
                     
SS04 Damer Lag 2  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  19:19 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  30 november 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  19:31   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 16, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eskilstuna Herrar Lag 1  1994  Eskilstuna Simklubb            1:38.59   
  Alexander Kotevski  1994      24.11        24.11   
  Christofer Röbech  1994      25.17        49.28   
  Axel Brorsson  1996      24.39        1:13.67   
  Karl Lindoff  1998      24.92        1:38.59   
                     
Skk Herrar  Stockholms Kappsimningsklubb            1:43.82   
  Felix Gudehn  1995      25.50        25.50   
  Ossian Lönn  1996      24.62        50.12   
  Axel Gudehn  1998      26.67        1:16.79   
  Kalle Sandahl  1999      27.03        1:43.82   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  1998  Eskilstuna Simklubb            1:45.03   
  Stefan Biscevic  1998      27.80        27.80   
  Simon Skoglund  1991      23.63        51.43   
  Erik Skogfors  1996      27.03        1:18.46   
  William Brand  1998      26.57        1:45.03   
                     
Botk-Rönn Herrar [lag 1]  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            1:45.92   
  Patrik Gummeson  1988      27.28        27.28   
  Andreas Koufakis  1998      26.92        54.20   
  Tobias Rindå  1995      26.72        1:20.92   
  Christian Konrad  1989      25.00        1:45.92   
                     
Ösa`s Supergossar  1993  Örebro Simallians            1:50.26   
  Anton Schough  1998      26.89        26.89   
  Isak Meding  1998      26.83        53.72   
  Eric Gustafsson  1996      28.17        1:21.89   
  Jesper Lindberg  1999      28.37        1:50.26   
                     
SS04 Herrar  Solna Sundbyberg SS 04            1:51.72   
  Pontus Thor  1999      30.89        30.89   
  Jens Haraldsson  1996      27.48        58.37   
  Frederick Holmer Fann  1998      27.46        1:25.83   
  Edward Eliasson  1997      25.89        1:51.72   
                     
Skk Herrar Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            1:55.26   
  Thomas Näslund  1997      27.97        27.97   
  Olof Askling  1999      28.24        56.21   
  Sebastian Tufvesson  2000      29.26        1:25.47   
  Emil Gunneriusson  2000      29.79        1:55.26   
                     
Ludvika SS Herrar  Ludvika Simsällskap            1:55.58   
  Anton Campalto  1998      28.10        28.10   
  Jakob Gustafsson  1999      31.99        1:00.09   
  Jacob Rydelius  1999      29.31        1:29.40   
  Alfred Lindén  1997      26.18        1:55.58   
                     
Västervik Herrar  1997  Västerviks Simsällskap            1:59.00   
  Arvid Karlsson  1998      27.98        27.98   
  Edvin Torlakovic  2001      30.99        58.97   
  Jesper Jönsson  2000      32.22        1:31.19   
  Ademir Silic  1998      27.81        1:59.00   
                     
10  Botk-Rönn Herrar [lag 2]  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            2:05.94   
  Brian Ooi  1999      32.15        32.15   
  Daniel Karlsson  2001      32.62        1:04.77   
  Mikael Karlsson  1998      31.85        1:36.62   
  Alexander Koufakis  2000      29.32        2:05.94   
                     
11  Eskilstuna Herrar Lag 4  Eskilstuna Simklubb            2:24.23   
  Artush Shahverdyan  2000      34.35        34.35   
  Axel Witt  2000      37.37        1:11.72   
  Adam Fröjdfeldt  1999      36.47        1:48.19   
  Sam Thai  1999      36.04        2:24.23   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 3  1998  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  30 november 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  19:31 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:19   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    38.82  1:26.98  2:17.24    3:01.48   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    39.01  1:26.86  2:17.01    3:05.15   
Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    41.31  1:32.27  2:25.56    3:19.08   
Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    34.92  1:14.85  1:57.21    2:39.37   
Fanny Paulson  1998  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
My Rundberg  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.37  1:09.77  1:46.83    2:24.22   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    33.26  1:11.18  1:49.68    2:28.54   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.05  1:11.29  1:50.66    2:30.10   
Petra Güneri  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.48  1:11.80  1:51.93    2:33.18   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    33.94  1:12.90  1:53.50    2:34.93   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    35.46  1:18.11  2:02.54    2:46.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:19 
 
Resultat Gren 18 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    30.65        1:04.64   
Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    32.49        1:05.39   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    31.36        1:05.69   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    31.29        1:06.53   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    32.04        1:06.75   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    31.80        1:07.32   
Kevin Fahlström  2000  Norrtälje Simklubb    32.97        1:07.80   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    32.54        1:07.82   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    32.64        1:08.66   
10  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    32.19        1:09.22   
11  Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.79        1:09.38   
12  Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.53        1:09.96   
13  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    35.06        1:13.97   
14  Raul Apaza Colque  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    34.33        1:15.10   
15  Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    35.51        1:15.90   
16  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    36.91        1:16.43   
17  Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    35.43        1:17.08   
18  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    37.64        1:20.35   
19  Manuel Apaza Colque  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    38.57        1:21.93   
20  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    37.47        1:22.38   
21  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare    39.50        1:22.70   
22  August Landstorp  2000  Eskilstuna Simklubb    38.36        1:24.03   
23  Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    39.22        1:24.86   
24  Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap    41.38        1:29.21   
25  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    42.66        1:30.12   
26  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    44.05        1:30.80   
27  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    43.25        1:31.57   
28  Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    44.28        1:31.68   
29  Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    42.44        1:33.31   
30  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    45.07        1:33.64   
31  Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    46.45        1:40.06   
32  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    54.01        1:57.02   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.58        57.27   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.64        57.95   
Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    28.12        58.79   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    28.62        59.07   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    28.95        1:00.43   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    28.72        1:00.51   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    29.15        1:00.56   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    29.13        1:00.94   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    29.11        1:01.07   
10  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    30.71        1:03.51   
11  Felix Carlstedt  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    30.87        1:04.92   
12  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    30.97        1:05.47   
13  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    31.40        1:05.76   
14  Nils König  1998  Örebro Simallians    31.76        1:05.98   
15  Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    31.76        1:06.08   
16  Mikael Karlsson  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    32.39        1:08.97   
17  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    33.36        1:09.61   
18  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    33.56        1:10.52   
19  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    34.19        1:12.15   
20  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    38.77        1:20.33   
21  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    38.77        1:22.03   
22  Tommy Chiu  1999  Eskilstuna Simklubb    40.67        1:35.73   
Andreas Koufakis  1998  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Brian Ooi  1999  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    26.69        54.72   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    26.43        54.84   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    26.13        54.88   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    26.87        55.35   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    26.57        55.81   
Adam Alstermark  1996  Norrtälje Simklubb    27.05        56.18   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    27.22        56.48   
Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap    27.34        57.37   
Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    27.56        57.53   
10  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    27.69        57.75   
11  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    27.69        58.37   
12  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    28.23        59.02   
13  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    28.66        59.44   
14  Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap    28.74        59.63   
15  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    28.28        1:00.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:52   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    31.74        1:04.10   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    30.94        1:04.49   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.38        1:05.41   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    31.14        1:05.58   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    31.36        1:05.97   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    31.96        1:06.88   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.59        56.97   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.73        57.40   
Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    27.86        58.65   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    28.66        1:00.52   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    28.81        1:00.88   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    25.16        52.13   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    26.14        53.91   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    26.01        54.27   
Adam Alstermark  1996  Norrtälje Simklubb    26.68        56.12   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    27.15        57.24   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    27.26        59.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  01 december 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:52 
 
Resultat Gren 19 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Cup 2013    Utskriftsdatum  01 december 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 november 2013         
 
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    30.84        1:04.17   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.02        1:06.39   
Agnes Wedel  2000  Västerviks Simsällskap    31.96        1:07.74   
Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap    33.16        1:08.51   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    33.36        1:08.78   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    33.07        1:09.44  Deltar ej i final 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    33.52        1:09.57   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    32.83        1:09.76   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    33.32        1:09.82   
10  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    32.86        1:09.87   
11  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    32.93        1:10.45   
12  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    34.07        1:10.55   
13  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    34.09        1:11.16   
14  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    34.74        1:11.90   
15  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    34.69        1:13.05   
16  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    33.91        1:13.72   
17  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    35.31        1:14.57   
18  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    33.64        1:15.28   
19  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    35.38        1:16.03   
20  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    36.61        1:16.33   
21  Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb    36.43        1:17.07   
22  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    37.48        1:18.17   
23  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    37.13        1:18.38   
24  Matilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap    37.91        1:18.72   
25  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    37.47        1:18.78   
26  Jemina Granholm  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    37.07   <