Tulokset Handelsbanken Farum Cup 2014
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Løb 25 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Farum Cup 2014 | Udskriftsdato | 27 april 2014 | |||
Stævne by | Farum | Udskriftstidspunkt | 18:18 | |||
Arrangør | Farum Svømmeklub | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 25 april 2014 |
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 2000-2014 |
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Davilda Lareva | 2000 | 512 | 35.79 | 1:14.73 | 1:54.95 | 2:35.01 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
2 | Amanda Duus | 2000 | 500 | 36.98 | 1:16.98 | 1:57.00 | 2:36.25 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Frederikke Jensen | 2000 | 488 | 37.05 | 1:17.31 | 1:57.89 | 2:37.50 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 479 | 37.32 | 1:16.72 | 1:57.96 | 2:38.49 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
5 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | 478 | 36.41 | 1:16.43 | 1:57.62 | 2:38.62 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Lina Sjöholm | 2000 | 459 | 36.64 | 1:17.62 | 1:59.99 | 2:40.80 | |||
Sjöbo Simsällskap | ||||||||||
7 | Kamille Auerbach-Lind | 2001 | 453 | 39.25 | 1:20.48 | 2:02.03 | 2:41.53 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Josefine H. Lundstrøm | 2001 | 450 | 39.11 | 1:20.34 | 2:01.55 | 2:41.79 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
9 | Line Strandby | 2001 | 441 | 39.29 | 1:20.25 | 2:02.19 | 2:42.90 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Claudia Sperling | 2002 | 419 | 37.87 | 1:20.95 | 2:04.02 | 2:45.69 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
11 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 406 | 39.89 | 1:22.05 | 2:04.77 | 2:47.49 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
12 | Emilia Frederiksen | 2000 | 391 | 40.52 | 1:23.46 | 2:07.02 | 2:49.56 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
13 | Alberte Mammen | 2001 | 385 | 41.66 | 1:24.71 | 2:07.84 | 2:50.52 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
14 | Caroline Sofie Hermannsen | 2001 | 382 | 40.50 | 1:23.85 | 2:08.39 | 2:50.85 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
15 | Sarah Sejr Aagaard | 2000 | 373 | 40.21 | 1:23.67 | 2:08.63 | 2:52.25 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
16 | Ida Maria Nielsen | 2000 | 364 | 39.79 | 1:24.09 | 2:08.14 | 2:53.63 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
17 | Kristina Louise Molberg | 2000 | 329 | 42.26 | 1:27.56 | 2:13.93 | 2:59.55 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
18 | Amalie Marie Hermannsen | 2000 | 300 | 41.89 | 1:29.54 | 2:18.08 | 3:05.12 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
19 | Maria Petri | 2002 | 285 | 42.92 | 1:31.14 | 2:20.70 | 3:08.34 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
20 | Karla Sejling | 2001 | 280 | 43.22 | 1:32.38 | 2:20.30 | 3:09.62 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
21 | Victoria Kappel | 2000 | 275 | 43.45 | 1:31.90 | 2:22.68 | 3:10.61 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
22 | Nicoline Huusfelt | 2000 | 247 | 46.06 | 1:35.81 | 2:27.03 | 3:17.55 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
23 | Katja Lorentzen | 2003 | 246 | 47.44 | 1:39.86 | 2:31.06 | 3:17.95 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
24 | Katja Kjær Nielsen | 2002 | 244 | 46.76 | 1:37.21 | 2:29.18 | 3:18.30 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
25 | Mia B. Schrøder Jensen | 2001 | 239 | 45.33 | 1:36.60 | 3:19.65 | 3:19.65 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
26 | Lærke Samsø Svenningsen | 2002 | 192 | 50.54 | 1:45.63 | 2:42.87 | 3:34.89 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
27 | Maria L. C. Pedersen | 2000 | 183 | 49.44 | 1:44.62 | 2:43.94 | 3:38.12 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
- | Katharina Nekhorochko | 2000 | DNS | |||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
- | Lærke Skov Nielsen | 2001 | DNS | |||||||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
- | Camilla Gram Nilsson | 2002 | DSQ | Ej fort. bev. v 50 m | ||||||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 1998-1999 |
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Tanja Lylloff | 1998 | 534 | 35.82 | 1:14.56 | 1:54.35 | 2:32.90 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
2 | Emilia Harlund | 1999 | 514 | 37.33 | 1:16.50 | 1:56.15 | 2:34.86 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
3 | Sara Krell Refn | 1999 | 502 | 36.96 | 1:16.58 | 1:56.66 | 2:36.03 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 501 | 36.79 | 1:15.40 | 1:55.42 | 2:36.16 | |||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
5 | Hanna Liljegren | 1998 | 492 | 36.96 | 1:16.71 | 1:57.72 | 2:37.13 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 449 | 38.01 | 1:18.74 | 2:00.54 | 2:41.94 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
7 | Hannah Pilgaard | 1999 | 447 | 36.93 | 1:17.91 | 1:59.51 | 2:42.20 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Anna Grahovac | 1999 | 417 | 37.87 | 1:19.98 | 2:03.47 | 2:45.95 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Cassandra Thimmer | 1999 | 411 | 39.17 | 1:21.20 | 2:04.36 | 2:46.85 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
10 | Celina Langtoft | 1999 | 373 | 41.22 | 1:24.70 | 2:09.02 | 2:52.20 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
11 | Nathalie Lindh | 1998 | 328 | 36.65 | 1:24.79 | 2:59.79 | 2:59.79 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Frederikke Amund Nielsen | 1999 | 316 | 44.67 | 1:32.42 | 2:18.95 | 3:02.00 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
13 | Sara Hassel Toubro | 1999 | 282 | 45.34 | 1:34.50 | 2:23.25 | 3:09.17 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
14 | Louise Albrechtsen | 1998 | 275 | 43.52 | 1:31.59 | 2:22.26 | 3:10.74 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
15 | Julie Nielsen | 1999 | 213 | 46.47 | 1:39.21 | 2:33.60 | 3:27.58 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 0-1997 |
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Jenny Thalin | 1997 | 495 | 35.48 | 1:15.02 | 1:56.59 | 2:36.77 | Deltager ikke i finalen | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Ida Bzorek | 1997 | 448 | 1:19.28 | 2:42.10 | |||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 | Udskriftsdato | 27 april 2014 |
Licens til Farum Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:18 |