Tulokset DM-L & DMJ-L 2014
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 01 juli 2014 | |||
Stævne by | Odense | Udskriftstidspunkt | 12:26 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2014 |
Løb 6, 100m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Emilie Beckmann | 1997 | 775 | 28.38 | 1:01.02 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
2 | Christina Munkholm | 1996 | 744 | 29.15 | 1:01.85 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
3 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 739 | 29.21 | 1:01.98 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 739 | 29.10 | 1:01.99 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Signe Tolstrup | 1995 | 720 | 29.45 | 1:02.53 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 710 | 29.61 | 1:02.83 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 698 | 29.38 | 1:03.18 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
8 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 670 | 29.27 | 1:04.05 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Camilla Dufour | 1996 | 664 | 29.95 | 1:04.24 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
10 | Marina Heller Hansen | 1994 | 637 | 30.65 | 1:05.13 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
11 | Pernille Rasmussen | 1996 | 635 | 30.70 | 1:05.21 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
12 | Caroline Erichsen | 1998 | 633 | 30.71 | 1:05.27 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
13 | Vera Staun Hansen | 1999 | 626 | 30.80 | 1:05.53 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
14 | Emma-Sofie Hestbech | 1996 | 623 | 30.21 | 1:05.62 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Josephine Holm | 1999 | 609 | 31.41 | 1:06.11 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
16 | Lisa Schøn | 1999 | 606 | 31.23 | 1:06.21 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Kristine Barrett | 1998 | 600 | 30.93 | 1:06.45 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
18 | Julie Lunau | 1995 | 599 | 30.66 | 1:06.50 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
19 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 598 | 31.05 | 1:06.51 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 595 | 31.20 | 1:06.63 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
21 | Stinne Sørensen | 1999 | 594 | 30.73 | 1:06.66 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
22 | Cecilie Ravn Jensen | 1994 | 593 | 31.32 | 1:06.70 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
23 | Helle Dohn | 1998 | 593 | 31.10 | 1:06.71 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
24 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 591 | 30.61 | 1:06.78 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
25 | Ditte Friis | 1999 | 589 | 30.88 | 1:06.86 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
26 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 584 | 31.36 | 1:07.06 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
27 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 579 | 31.68 | 1:07.26 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
28 | Emma la Cour | 1999 | 578 | 31.94 | 1:07.27 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
29 | Marianne Duijm | 1993 | 577 | 31.32 | 1:07.32 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
30 | Merete Toft Jensen | 1999 | 573 | 31.94 | 1:07.46 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
31 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 565 | 31.86 | 1:07.81 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
32 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | 560 | 32.33 | 1:07.98 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
33 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 553 | 31.88 | 1:08.26 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
34 | Julie Lamberth | 1996 | 546 | 31.97 | 1:08.55 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
34 | Laura Weinreich | 1998 | 546 | 32.17 | 1:08.55 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
36 | Nicoline Reinstrup | 1998 | 545 | 31.16 | 1:08.59 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
37 | Emma Gaardsted Andersen | 1998 | 545 | 32.44 | 1:08.61 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
38 | Sofie Rasmussen | 1999 | 542 | 32.42 | 1:08.73 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
39 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 541 | 32.38 | 1:08.76 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
40 | Hannah Pilgaard | 1999 | 540 | 31.98 | 1:08.81 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
41 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 538 | 32.13 | 1:08.89 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
42 | Nanna Sonne | 1999 | 535 | 31.55 | 1:09.05 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
43 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 528 | 31.04 | 1:09.33 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
44 | Johanne Carr | 1999 | 517 | 33.08 | 1:09.84 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
45 | Mette Flaskager | 1999 | 511 | 31.09 | 1:10.09 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
46 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 511 | 31.69 | 1:10.12 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
47 | Mille Rask Sander | 1999 | 501 | 31.93 | 1:10.58 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | ||||||||||
48 | Anna Sommer Harrits | 1999 | 497 | 32.26 | 1:10.76 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
49 | Klara Reeh | 1999 | 489 | 32.18 | 1:11.15 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
50 | Thea Lund Petersen | 1998 | 485 | 32.99 | 1:11.32 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
51 | Laura Holm Junge | 1998 | 479 | 32.71 | 1:11.62 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
52 | Christina F. Eriksen | 1999 | 466 | 33.50 | 1:12.26 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
53 | Lærke Harksen Nehmdahl | 1999 | 465 | 32.98 | 1:12.33 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
54 | Emma Maagøe | 1999 | 457 | 34.07 | 1:12.78 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
55 | Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 455 | 33.83 | 1:12.87 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
56 | Laura Blendstrup | 1999 | 447 | 33.79 | 1:13.29 | |||||
Swim Team Neptun | ||||||||||
57 | Clara Franck | 1999 | 445 | 33.95 | 1:13.42 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
58 | Sofia Zachariassen | 1999 | 441 | 33.88 | 1:13.60 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
59 | Ida Kusk | 1999 | 420 | 33.43 | 1:14.85 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
60 | Frida Frydendal | 1999 | 412 | 34.36 | 1:15.29 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
61 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 350 | 34.22 | 1:19.48 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
62 | Camilla Feldmann | 1999 | 316 | 33.82 | 1:22.28 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
- | Signe Nielsen | 1998 | DSQ | tyvstart | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 | Udskriftsdato | 01 juli 2014 |
Licens til Odense Svømme Klub | Udskriftstidspunkt | 12:26 |