2019-12-11   18:58:27
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM-L & DMJ-L 2014

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Tirsdag

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  01 juli 2014   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  01 juli 2014         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anton Ørskov Ipsen  1994    736  57.83  1:59.56  3:01.64    4:03.70   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anders Lie  1991    731  59.46  2:02.71  3:04.39    4:04.23   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frans Johannessen  1992    715  59.00  2:02.50  3:05.02    4:06.06   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    714  59.36  2:01.46  3:04.04    4:06.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Laust Moesgaard  1996    708  58.59  2:01.21  3:04.45    4:06.81   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Anton Bromer  1995    699  59.67  2:03.42  3:06.51    4:07.92   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    692  59.13  2:02.25  3:05.49    4:08.72   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Bo Volf Brøchner  1996    686  59.71  2:03.48  3:06.99    4:09.41   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Gustav Friberg  1997    681  1:00.68  2:03.27  3:06.23    4:10.07  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Magnus Sloth Poulsen  1995    674  58.94  2:02.16  3:06.49    4:10.94   
  Herlev Svømning                   
                     
11  Christian Røssel  1995    673  59.49  2:03.23  3:07.38    4:11.09   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Viktor Holm  1996    672  59.41  2:02.40  3:06.88    4:11.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
13  Victor Drevskich  1996    660  1:00.03  2:03.97  3:09.06    4:12.65   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
14  Magnus Lundgren  1996    651  59.88  2:03.13  3:08.45    4:13.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Rasmus Härstedt  1994    650  1:00.23  2:05.16  3:10.91    4:14.05  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Magnus Andersen  1995    643  1:00.95  2:05.95  3:10.34    4:14.96   
  Roskilde Svømning                   
                     
17  Martin Nielsen  1996    642  1:00.37  2:04.84  3:09.56    4:15.10   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
18  Oliver Marcus Meng  1997    640  59.55  2:04.46  3:10.36    4:15.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
19  Jakob Kornmaaler  1995    640  1:00.46  2:05.75  3:10.14    4:15.28   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
20  Jens Saugmann  1996    636  1:00.66  2:04.98  3:10.49    4:15.82   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
21  Frederik Nerving  1997    636  1:00.95  2:05.81  3:10.40    4:15.83   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
22  Marc Bach Nielsen  1994    636  1:00.36  2:05.00  30:11.17    4:15.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Mikael Thode Sørensen  1997    636  1:01.67  2:06.31  3:11.16    4:15.86   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
24  Thomas Olsen  1992    633  1:00.09  2:05.19  3:11.21    4:16.25   
  Vest-Brøndby                   
                     
25  Nikolai Skelsager  1996    628  1:00.74  2:06.03  3:11.83    4:16.94   
  Slangerup Svømmeklub                   
                     
26  Casper G. Kristensen  1995    609  1:01.36  2:07.79  3:14.18    4:19.51   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
27  Hannibal Steenfos  1996    606  1:01.81  2:08.26  3:15.18    4:20.04   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
28  Mikkel Vølund  1997    602  1:01.42  2:08.12  3:14.98    4:20.58   
  Berns Swim Team                   
                     
29  Rasmus Larsen  1997    601  1:02.03  2:08.34  3:14.90    4:20.69   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
30  Martin Nielsen  1997    598  1:00.34  2:06.64  3:14.59    4:21.13   
  Vest-Brøndby                   
                     
31  Mikkel Rathschau Sørensen  1996    598  1:01.84  2:08.05  3:14.83    4:21.18   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
32  Andreas Mårtensson  1997    595  1:01.08  2:07.07  3:14.00    4:21.65   
  JGI Svømning                   
                     
33  Anders T. Rasmussen  1993    593  1:00.44  2:06.18  3:13.67    4:21.82   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
34  Peter Mandrup Madsen  1997    591  1:01.54  2:08.25  3:14.85    4:22.16   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
35  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    591  1:01.11  2:08.07  3:15.91    4:22.19   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
36  Sebastian H. Andersen  1997    590  1:02.73  2:09.65  3:16.65    4:22.24   
  Kalundborg SK                   
                     
37  Mads Steen Petersen  1997    585  1:02.03  2:08.32  3:15.69    4:23.00   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
38  Magnus Koch Sonnenborg  1997    584  2:08.82  4:23.17      4:23.17   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
39  Jens N. Nielsen  1997    583  1:02.16  2:09.34  3:17.32    4:23.37   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
40  Peter Birk  1996    583  1:02.64  2:10.25  3:17.30    4:23.40   
  Thisted Svømmeklub                   
                     
41  Magnus Høvsgaard  1997    582  2:09.40  4:23.45      4:23.45   
  Odense Svømme Klub                   
                     
42  Oliver Jacobsen  1997    581  1:01.66  2:09.08  3:17.29    4:23.66   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
43  Jonas Nervil Kistorp  1997    576  59.58  2:06.79  3:15.21    4:24.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
44  Simon B. Jeppesen  1997    573  1:03.58  2:11.24  3:18.64    4:24.94   
  Herning Svømmeklub                   
                     
45  Steffen Skipper Petersen  1996    558  1:02.41  2:10.84  3:20.47    4:27.16   
  Svømmeklubben Sønderborg                   
                     
46  Gustav Emil Lings  1996    558  1:01.56  2:09.61  3:18.70    4:27.23   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
47  Søren Fritzbøger  1996    548  1:01.70  2:09.14  3:19.03    4:28.92   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
48  Frederik Elmann  1997    535  2:12.64  4:31.08      4:31.08   
  Kolding SK                   
                     
49  Andreas Sehested  1996    531  1:02.83  2:11.49  3:20.97    4:31.76   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
50  Jonatan Balladone  1997    514  1:04.91  2:14.46  3:24.45    4:34.63   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Mads Ottosen  1997              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  01 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:09 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark