2019-12-10   18:13:59
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM-L & DMJ-L 2014

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Lørdag

Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  05 juli 2014   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  12:02   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  01 juli 2014         
 
 
Løb 41, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Yasmin Saud Abdulkadir  1994    719  32.47  1:07.18  1:43.29    2:19.30   
  Herlev Svømning                   
                     
Amalie Østrup  1997    694  33.20  1:09.35  1:45.66    2:20.95   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Emilie Beckmann  1997    681  33.46  1:09.30  1:45.43    2:21.84   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Laura Glerup Jensen  1998    681  33.46  1:09.90  1:46.41    2:21.86   
  Berns Swim Team                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    667  33.96  1:09.61  1:46.32    2:22.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    643  34.04  1:10.88  1:48.05    2:24.57   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Helle Dohn  1998    635  34.46  1:11.05  1:48.37    2:25.14   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    630  33.01  1:09.33  1:47.50    2:25.52   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Nicoline M. Riisberg  1997    629  34.51  1:11.10  1:48.20    2:25.61   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Sofie Witthøft  1997    626  33.99  1:11.22  1:48.71    2:25.85   
  Kalundborg SK                   
                     
11  Anna Brandt Nielsen  1998    626  34.34  1:10.91  1:48.38    2:25.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Stine Raaby Jensen  1995    620  34.81  1:11.88  1:48.63    2:26.30  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Caroline Amalie Duus  1998    614  34.35  1:12.03  1:49.38    2:26.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Sabrina Wielsøe  1990    606  34.87  1:12.19  1:49.57    2:27.46   
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Cecilie F. Jensen  1998    603  35.22  1:11.73  1:49.96    2:27.68   
  Herlev Svømning                   
                     
16  Maja Jørgensen Bruun  1995    589  36.02  1:13.70  1:51.10    2:28.81   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
17  Emma Lyngby Larsen  1998    578  35.39  1:13.38  1:52.37    2:29.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Sarah Sannung  1996    568  36.33  1:15.06  1:53.26    2:30.68   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
19  Anne Sofie Jørgensen  1998    567  35.70  1:13.48  1:52.26    2:30.71   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
20  Pernille Rasmussen  1996    565  35.39  1:13.71  1:52.54    2:30.95  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben S 68                   
                     
21  Tanja Lylloff  1998    562  34.62  1:13.35  1:52.80    2:31.20   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
22  Emma Maagøe  1999    561  34.57  1:12.94  1:52.20    2:31.33   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
23  Anna Emilie Hansen  1999    557  35.21  1:13.97  1:53.22    2:31.68   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
24  Julie Oxenvad  1997    553  35.30  1:13.00  1:52.05    2:31.99  Deltager ikke i finalen 
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
25  Helene Grønnegaard  1998    552  35.25  1:14.50  1:55.42    2:32.11   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
26  Maja Østergaard  1998    549  35.70  1:13.72  1:52.87    2:32.38   
  Svømmeklubben Laksen                   
                     
27  Sophie Amalie Schøn  1999    548  34.54  1:13.39  1:52.85    2:32.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
28  Emily Brophy  1999    545  35.89  1:13.72  1:52.91    2:32.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
29  Emilia Harlund  1999    544  36.10  1:14.09  1:53.38    2:32.86   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
30  Caroline Øhrstrøm  1995    542  35.55  1:13.05  1:53.69    2:33.06   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
31  Julie Bingen Jacobsen  1999    541  34.80  1:12.97  1:52.95    2:33.11   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
32  Mathilde Olsen  1998    534  34.54  1:12.59  1:53.28    2:33.76   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
33  Stine Knudsen  1999    532  35.32  1:14.24  1:54.38    2:34.02   
  Kolding SK                   
                     
34  Matilde Zaggai  1998    531  35.98  1:14.63  1:54.84    2:34.04   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
35  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    531  35.36  1:14.19  1:53.87    2:34.08   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
36  Sofia Zachariassen  1999    529  35.59  1:14.69  1:54.62    2:34.25   
  O.S.L.F.                   
                     
37  Sofie Rasmussen  1999    528  36.22  1:14.98  1:54.51    2:34.37   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
38  Cecilie Jørgensen  1998    514  37.11  1:15.57  1:55.29    2:35.72   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
39  Johanne Skovgaard Terp  1999    509  36.60  1:15.75  1:56.28    2:36.24   
  Odder IGF                   
                     
40  Sara Krell Refn  1999    489  38.46  1:19.03  1:59.67    2:38.36   
  Farum Svømmeklub                   
                     
41  Mia Wennecke  1999    487  37.15  1:17.37  1:58.46    2:38.61   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
42  Caroline Hauritz Jensen  1999    473  38.14  1:18.80  1:59.76    2:40.13   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
43  Louise Kronborg Frandsen  1999    473  36.59  1:16.70  1:58.57    2:40.18   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
44  Trine Guldberg  1999    464  38.45  1:18.78  2:00.46    2:41.17   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Stinne Sørensen  1999              DNS   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Isabella K. Sørensen  1994                akut syg 
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  05 juli 2014 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  12:02 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark