2020-04-02   03:13:07
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM 2008

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:28   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:41.63 2000-03-03 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:41.63 2000-03-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    1:03.91  2:23.49  3:43.88    4:57.36   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:09.67  2:31.33  3:56.22    5:07.42   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:11.26  2:30.40  3:57.72    5:07.70   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    1:10.10  2:35.10  3:57.72    5:09.60   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:10.58  2:31.17  4:01.92    5:11.48   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.21  2:34.95  4:01.34    5:12.74   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    1:12.24  2:35.18  4:04.14    5:15.40   
Matilda Larsson  1988  Uddevalla Sim    1:10.98  2:30.43  4:01.99    5:15.64   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:12.49  2:36.20  4:06.24    5:17.08   
10  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    1:13.90  2:33.94  4:07.21    5:20.34   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.65  2:40.68  4:06.69    5:21.28   
12  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:11.78  2:34.30  4:12.04    5:22.37   
13  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    1:15.15  2:38.16  4:12.76    5:22.83   
14  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:19.35  2:44.40  4:16.98    5:29.89   
15  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    1:18.74  2:44.44  4:20.39    5:34.67   
16  Sara Johansson  1993  Simklubben Götene    1:22.01  3:00.60  4:42.78    6:05.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  07 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:55   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 4:22.09 1986-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Andersson (1979) 4:26.70 1997-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    59.63  2:05.20  3:21.98    4:22.32  Jr Distriktsrekord 
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    1:02.88  2:10.69  3:30.44    4:35.26   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    1:03.47  2:18.41  3:31.95    4:37.35   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    1:04.04  2:14.61  3:34.20    4:40.08   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:02.52  2:15.68  3:37.90    4:40.33   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    1:05.20  2:17.51  3:44.60    4:52.42   
Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    1:07.50  2:20.48  3:47.49    4:54.24   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    1:04.91  2:24.49  3:49.52    4:55.12   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    1:06.04  2:21.74  3:49.60    4:56.66   
10  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    1:10.94  2:32.67  3:50.92    4:59.07   
11  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    1:05.48  2:26.86  3:51.85    4:59.43   
12  Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    1:06.95  2:24.11  3:53.88    5:01.06   
13  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:13.59  2:32.00  3:58.77    5:07.66   
14  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.57  2:31.56  4:03.30    5:15.44   
15  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    1:17.48  2:40.86  4:22.50    5:34.82   
John Nordberg  1994  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  07 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:21   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 3, 4x200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: S 77 Stenungsund (1900) 8:13.98 2005-03-12 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 8:30.46 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            8:38.47   
  Amanda Rutqvist  1991      1:03.55  2:11.74      2:11.74   
  Elin Harnebrandt  1988      1:02.20  2:07.87      4:19.61   
  Caroline Bornius  1992      1:01.62  2:07.91      6:27.52   
  Malvina Reinhold  1992      1:02.20  2:10.95      8:38.47   
                     
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            8:43.46   
  Angelica Risebrandt  1987      1:01.35  2:07.53      2:07.53   
  Matilda Larsson  1988      1:04.37  2:12.31      4:19.84   
  Frida Andersson  1991      1:02.25  2:10.32      6:30.16   
  Sandra Olofsson  1990      1:04.41  2:13.30      8:43.46   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            8:44.98   
  Linnéa Bielicz  1994      1:02.24  2:09.31      2:09.31   
  Isabelle Höstman  1990      1:01.85  2:09.34      4:18.65   
  Andrea Bengtsson  1991      1:05.01  2:14.13      6:32.78   
  Anna Söderbergh  1994      1:04.09  2:12.20      8:44.98   
                     
Mass Lag 1  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:50.71   
  Sofia Lindholm  1993      1:03.64  2:08.87      2:08.87   
  Miranda Bånnsgård  1992      1:01.88  2:08.97      4:17.84   
  Elise Löfgren  1991      1:06.15  2:15.54      6:33.38   
  Emelie Zachrisson  1992      1:05.55  2:17.33      8:50.71   
                     
Göteborg Sim Lag 3  1989  Göteborg Sim            8:53.00   
  Kristina Lundberg  1991      1:04.13  2:13.99      2:13.99   
  Emma Stokland  1990      1:04.51  2:14.63      4:28.62   
  Emma Waite  1992      1:03.41  2:11.95      6:40.57   
  Linn Nordberg  1991      1:03.43  2:12.43      8:53.00   
                     
Uddevalla Sim Lag 2  Uddevalla Sim            8:54.07   
  Josefina Holmén  1992      1:06.25  2:17.34      2:17.34   
  Olivia Frank  1992      1:02.60  2:12.06      4:29.40   
  Natalie Andersson  1988      1:04.02  2:11.95      6:41.35   
  Veronica Brännfeldt  1990      1:05.17  2:12.72      8:54.07   
                     
Skövde SS D Lag 1  Skövde Simsällskap            9:01.07   
  Erika Carlén  1994      1:04.52  2:12.27      2:12.27   
  Céline Bertrand  1995      1:05.69  2:16.46      4:28.73   
  Caroline Adolfsson  1993      1:03.45  2:10.98      6:39.71   
  Johanna Modin  1994      1:05.48  2:21.36      9:01.07   
                     
Göteborg Sim Lag 4  1996  Göteborg Sim            9:04.77   
  Frida Olander  1992      1:04.66  2:13.29      2:13.29   
  Alicia Lundqvist  1992      1:06.96  2:18.95      4:32.24   
  Elisabeta Nuber  1993      1:05.24  2:16.82      6:49.06   
  Anna Gustafsson  1994      1:05.13  2:15.71      9:04.77   
                     
Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            9:05.26   
  Mikaela Dahl  1994      1:04.96  2:14.31      2:14.31   
  Erika Sköldberg  1996      1:05.15  2:15.80      4:30.11   
  Emily Lindmark  1991      1:07.56  2:22.00      6:52.11   
  Sofia Andersson  1992      1:03.78  2:13.15      9:05.26   
                     
10  S02 Lag 1  Simklubben S 02            9:10.58   
  Therese Josefsson  1993      1:04.76  2:13.04      2:13.04   
  Ebba Hellström  1992      1:04.39  2:12.35      4:25.39   
  Sandra Olsson  1992      1:07.04  2:21.32      6:46.71   
  Hanna Schariot  1993      1:09.02  2:23.87      9:10.58   
                     
11  Simklubben Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            9:15.77   
  Ida Pettersson  1993      1:06.29  2:14.24      2:14.24   
  Emelie Quander  1995      1:11.76  2:29.25      4:43.49   
  Malin Ekstrand  1991      1:02.93  2:09.97      6:53.46   
  Petra Borup  1993      1:08.35  2:22.31      9:15.77   
                     
12  Mass Lag 2  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:16.02   
  Emma Westman  1993      1:06.58  2:20.00      2:20.00   
  Malin Westman  1995      1:07.46  2:21.24      4:41.24   
  Johanna Svensson  1987      1:05.99  2:16.01      6:57.25   
  Anna Rosén  1994      1:07.70  2:18.77      9:16.02   
                     
13  SK Elfsborg Lag 1 Dam  2005  Simklubben Elfsborg            9:16.33   
  Josefine Heintz  1994      1:05.15  2:17.99      2:17.99   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      1:07.44  2:22.13      4:40.12   
  Felicia Eriksson  1994      1:06.13  2:17.83      6:57.95   
  Lovisa Linderholm  1994      1:05.71  2:18.38      9:16.33   
                     
14  S02 Lag 2  Simklubben S 02            9:22.04   
  Amanda Zetterström  1994      1:08.62  2:21.56      2:21.56   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      1:05.76  2:17.10      4:38.66   
  Klara Simonsson  1995      1:08.96  2:24.36      7:03.02   
  Tilde Lundmark  1995      1:06.80  2:19.02      9:22.04   
                     
15  Varberg Damer Lag 1  Varberg-Falkenberg Sim            9:26.13   
  Karin Kvarfordt  1992      1:06.77  2:19.68      2:19.68   
  Elin Palmqvist  1995      1:08.67  2:19.53      4:39.21   
  Elin Kvarnemar  1995      1:08.54  2:22.11      7:01.32   
  Erica Andersson  1994      1:08.77  2:24.81      9:26.13   
                     
S02 Lag 3  Simklubben S 02            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  07 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:40   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 4, 4x200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 7:31.83 1984-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 7:35.91 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1 Herrar  1980  Göteborg Sim            7:36.03   
  Corentin Poels  1987      52.94  1:51.24      1:51.24   
  Rickard Berglund  1987      54.17  1:53.61      3:44.85   
  Anders Harnebrandt  1990      54.31  1:54.59      5:39.44   
  Victor Paulsson  1990      56.37  1:56.59      7:36.03   
                     
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            7:36.47   
  David Larsson  1989      55.18  1:54.53      1:54.53   
  Jesper Svensson  1990      57.20  1:56.10      3:50.63   
  Emil Palmqvist  1990      55.24  1:56.47      5:47.10   
  Mattias Carlsson  1990      54.55  1:49.37      7:36.47   
                     
Mass Lag 1  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:42.82   
  Robin Andréasson  1988      53.13  1:50.96      1:50.96   
  Carl Leander  1990      56.03  1:55.53      3:46.49   
  Karl Rundstedt  1990      55.60  1:58.26      5:44.75   
  Tim Arnesen  1987      56.65  1:58.07      7:42.82   
                     
Varberg Herrar Lag 1  Varberg-Falkenberg Sim            7:53.09   
  Pontus Palmqvist  1991      56.04  1:56.71      1:56.71   
  Jonas Jonson  1991      56.32  1:58.50      3:55.21   
  Jesper Mattsson  1991      1:00.08  2:02.54      5:57.75   
  Isak Ladeborn  1988      55.15  1:55.34      7:53.09   
                     
Skövde SS H Lag 1  Skövde Simsällskap            7:57.57   
  Mattias Thorsell  1989      56.02  2:00.29      2:00.29   
  Anton Kjellqvist  1991      56.84  1:59.25      3:59.54   
  Philip Käll  1990      57.74  2:00.25      5:59.79   
  Gabriel Bertrand  1992      56.80  1:57.78      7:57.57   
                     
Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            8:00.29   
  Filip Rawecki  1990      58.50  2:01.32      2:01.32   
  Jimmy Weidmann  1990      58.56  2:00.35      4:01.67   
  Deniz Hekmati  1989      56.89  1:57.62      5:59.29   
  Axel Aversund  1991      57.94  2:01.00      8:00.29   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1986  Göteborg Sim            8:03.01   
  Anton Lagerqvist  1991      59.01  2:00.44      2:00.44   
  Marcus Tuomela  1988      58.26  2:01.82      4:02.26   
  Johan Widén  1986      57.38  1:59.10      6:01.36   
  Daniel Åslund  1992      58.11  2:01.65      8:03.01   
                     
Uddevalla Sim Lag 2  Uddevalla Sim            8:10.77   
  Jacob Fredriksson  1992      58.36  2:01.24      2:01.24   
  Fredrich Risebrandt  1992      55.25  1:56.09      3:57.33   
  Robin Eskilsson  1993      1:02.77  2:08.15      6:05.48   
  Gulliver Koch  1992      59.74  2:05.29      8:10.77   
                     
Kungälvs SS Herr  Kungälvs Simsällskap            8:16.02   
  Ossian Arvidsson  1992      57.86  2:03.50      2:03.50   
  Joakim Löfgren  1992      56.63  2:01.00      4:04.50   
  Daniel Jodin  1992      1:01.19  2:09.47      6:13.97   
  Johan Hildesson  1992      58.75  2:02.05      8:16.02   
                     
10  SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            8:18.49   
  Melker Selin  1993      58.78  2:01.14      2:01.14   
  Tamas Katzer  1992      58.74  2:05.43      4:06.57   
  Viktor Jönsson  1986      57.66  2:00.91      6:07.48   
  Andreas Englund  1992      1:02.19  2:11.01      8:18.49   
                     
11  Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:21.96   
  Johannes Lampela  1992      59.49  2:02.78      2:02.78   
  Petter Lindahl  1990      59.43  2:04.56      4:07.34   
  Patric Kartberg  1992      59.71  2:06.27      6:13.61   
  Malcolm Granberg  1992      1:00.60  2:08.35      8:21.96   
                     
12  Mass Lag 3  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:27.65   
  Viktor Näsman  1992      1:01.79  2:10.64      2:10.64   
  Hugo Ingelhammar  1991      59.59  2:04.08      4:14.72   
  Johan Melin  1991      58.67  2:04.79      6:19.51   
  Christoffer Carlsen  1992      1:00.27  2:08.14      8:27.65   
                     
13  Herrar SK 70 Lag 1  Simklubben 1970            8:44.24   
  Sebastian Rosengren  1990      1:00.77  2:08.25      2:08.25   
  Karl Bertilsson  1992      1:00.83  2:08.40      4:16.65   
  Hampus Herbertsson  1900      1:03.24  2:14.36      6:31.01   
  Rasmus Platenik  1993      1:02.09  2:13.23      8:44.24   
                     
14  S02  Simklubben S 02            9:05.91   
  Martin Janson  1994      1:04.68  2:13.33      2:13.33   
  Filip Holmqvist  1994      1:03.04  2:10.98      4:24.31   
  Robert O´gorman  1995      1:08.17  2:20.43      6:44.74   
  Oskar Pettersson  1994      1:09.05  2:21.17      9:05.91   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:15   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 5, 200m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:57.46 1999-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1988  Uddevalla Sim    30.00  1:01.93  1:34.38    2:07.28   
Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    29.98  1:01.88  1:34.40    2:07.38   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.30  1:03.09  1:36.53    2:09.81   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    30.77  1:03.69  1:37.35    2:10.10   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    30.91  1:04.13  1:37.86    2:11.13   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.24  1:03.54  1:37.74    2:11.23   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.50  1:04.30  1:39.15    2:13.02   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    30.51  1:03.90  1:38.32    2:13.11  Deltar ej i final 
Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    31.89  1:06.18  1:39.79    2:13.97   
10  Veronica Brännfeldt  1990  Uddevalla Sim    31.96  1:05.94  1:40.78    2:14.06   
11  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    31.55  1:05.51  1:40.48    2:14.10   
12  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    30.95  1:05.36  1:40.39    2:14.74   
13  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.13  1:06.18  1:40.80    2:14.89   
14  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    31.97  1:06.27  1:40.70    2:15.04   
15  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.74  1:05.83  1:40.46    2:15.33   
16  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    31.50  1:05.63  1:40.94    2:15.38   
17  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    31.66  1:05.98  1:41.37    2:16.67   
18  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.42  1:07.32  1:43.21    2:18.28   
19  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    31.32  1:06.21  1:42.94    2:18.49   
20  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    31.97  1:07.34  1:42.93    2:18.66   
21  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    31.53  1:06.53  1:42.99    2:19.06   
22  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.63  1:08.01  1:44.13    2:20.12   
23  Erica Eriksson  1991  Kungsbacka Simsällskap    31.29  1:07.24  1:44.21    2:21.04   
24  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.04  1:07.71  1:44.56    2:21.81   
25  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    32.39  1:08.50  1:46.51    2:24.96   
26  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    32.90  1:09.43  1:46.87    2:24.99   
27  Emelie Quander  1995  Simklubben Laxen    33.50  1:10.92  1:49.94    2:28.35   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:03   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:57.46 1999-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1988  Uddevalla Sim    29.93  1:01.81  1:34.01    2:06.09   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.28  1:02.29  1:34.44    2:06.18   
Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    29.67  1:01.75  1:33.96    2:06.32   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.01  1:02.31  1:35.26    2:08.42   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    30.88  1:04.04  1:37.79    2:11.22   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    30.91  1:03.44  1:37.83    2:11.38   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    31.11  1:04.99  1:39.36    2:13.23   
Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    31.76  1:06.16  1:41.02    2:15.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 6 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:22   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 48.93 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 49.12 2003-03-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.17        52.28   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    25.55        52.75   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.05        53.12   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    25.89        53.49   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.69        53.75   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim    25.71        53.77   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    25.99        53.79   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    25.50        53.81   
Kristian Mandel  1987  Uddevalla Sim    25.40        53.96   
10  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    25.88        54.42   
11  Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    26.17        54.56   
12  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    26.32        54.74   
13  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.81        54.81   
14  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    26.81        55.20   
15  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.79        55.46   
16  Kristoffer Dahlberg  1985  Uddevalla Sim    26.61        55.74   
17  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.05        55.82   
18  Jesper Saletti  1988  Göteborg Sim    26.22        55.83   
19  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    26.99        55.91   
20  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.82        56.11   
21  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    26.66        56.15   
22  Alexander Zimmerman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.90        56.31   
23  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.72        56.43   
24  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    27.42        56.45   
25  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    27.12        56.61   
26  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.94        57.16   
27  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    27.62        57.19   
28  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.47        57.20   
29  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    27.52        57.64   
30  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    27.49        57.76   
31  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    27.94        58.20   
32  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.24        58.21   
33  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    28.52        58.42   
34  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    28.40        58.64   
35  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.80        58.66   
36  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.70        58.75   
37  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS    28.68        58.83   
38  Alex Sunesson  1991  Simklubben Laxen    27.49        59.07   
39  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.76        59.11   
40  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    29.48        59.92   
41  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim    27.97        1:00.29   
42  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    28.95        1:00.72   
Robert Ljungqvist  1990  Alingsås SLS            DNS   
Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 48.93 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 49.12 2003-03-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.38        49.84   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    25.18        52.10   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim    25.59        53.07   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    26.04        53.50   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.53        53.62   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    25.68        53.98   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.40        54.16   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    26.37        54.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.42 2008-11-01 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.42 2008-11-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    34.39        1:12.81   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    34.79        1:14.56   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.63        1:14.80   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.24        1:15.45   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.12        1:15.57   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    35.58        1:15.78   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.61        1:15.90   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.66        1:15.96   
Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    36.10        1:16.35   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.65        1:16.45   
11  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.23        1:16.72   
12  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    36.04        1:17.48   
13  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.60        1:17.96   
14  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.05        1:18.40   
15  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    36.36        1:18.48   
16  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.16        1:18.92   
17  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.81        1:19.43   
18  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    37.32        1:20.11   
19  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    37.41        1:20.33   
20  Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    38.20        1:20.70   
21  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    38.38        1:21.26   
22  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02    38.13        1:21.41   
23  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    39.02        1:21.74   
24  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    38.65        1:22.09   
25  Petra Borup  1993  Simklubben Laxen    38.98        1:22.23   
26  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    38.58        1:22.32   
27  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    38.09        1:22.39   
28  Hanna Schariot  1993  Simklubben S 02    39.24        1:22.54   
29  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS    37.98        1:23.52   
30  Jessica Åhlund  1991  Simklubben Laxen    40.62        1:25.92   
31  Sara Johansson  1993  Simklubben Götene    43.01        1:31.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:10   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.42 2008-11-01 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.42 2008-11-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.97        1:08.22   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    34.40        1:12.55   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.30        1:13.54   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    35.61        1:14.36   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.70        1:14.50   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.13        1:15.13   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.01        1:15.56   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.29        1:15.78   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Per Friberg (1980) 28.76 2005-03-10 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.79 2007-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim            30.36   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim            30.41   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            30.62   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            30.76   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim            30.89   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.08   
Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02            31.10  Deltar ej i final 
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            31.23   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            31.36   
10  Bill Ellboj  1988  Simklubben Laxen            31.47   
11  Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            31.49   
12  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.68   
13  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            31.83   
14  Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim            31.95   
15  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS            32.09   
16  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            32.57   
17  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            33.43   
18  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim            33.61   
19  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970            34.22   
20  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            34.27   
21  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen            34.88   
22  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            36.28   
23  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970            36.49   
Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:13   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Per Friberg (1980) 28.76 2005-03-10 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.79 2007-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim            29.46   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            29.53   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim            30.27   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            30.83   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim            30.87   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.93   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            31.32   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            31.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 59.17 1997-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:00.28 2004-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    30.52        1:04.97   
Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim    29.36        1:05.05   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.95        1:05.13   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.15        1:05.20   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.99        1:05.90   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.67        1:06.22   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.88        1:06.97   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    31.68        1:07.55   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.72        1:09.08   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.70        1:09.09   
11  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    32.02        1:09.50   
12  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    32.91        1:09.85   
13  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    33.10        1:11.07   
14  Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    33.53        1:11.48   
15  Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.99        1:11.58   
16  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    34.14        1:12.17   
16  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    33.46        1:12.17   
18  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    34.11        1:12.21   
19  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    33.39        1:12.80   
20  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.49        1:12.85   
21  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.06        1:13.13   
22  Cecilia Johnsson  1990  Simklubben S 02    34.63        1:13.14   
23  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.22        1:13.18   
24  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    34.18        1:13.41   
25  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    34.13        1:13.52   
26  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    34.54        1:15.24   
27  Lisa Åkerström  1991  Kungälvs Simsällskap    34.28        1:16.00   
28  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.48        1:17.19   
29  Sara Johansson  1993  Simklubben Götene    36.61        1:17.70   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            DNS   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:18   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 59.17 1997-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:00.28 2004-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    29.76        1:02.42   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    29.49        1:03.17   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.46        1:03.36   
Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim    29.46        1:03.58   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.03        1:04.63   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.47        1:05.31   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.99        1:06.99   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.42        1:07.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:14   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Niklas Petersson (1981) 55.87 2001-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Karl Sunrydh (1980) 56.04 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    28.67        58.66   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.00        1:01.27   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.03        1:02.33   
Jimmy Weidmann  1990  Alingsås SLS    31.02        1:03.21   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.21        1:03.47   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.19        1:03.55   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    30.43        1:03.79   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.12        1:04.44  Deltar ej i final 
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    31.79        1:04.46   
10  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.36        1:04.47   
11  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    31.38        1:04.69   
12  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.88        1:04.96   
13  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.11        1:05.06   
14  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    31.86        1:06.06   
15  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    32.22        1:06.76   
16  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    31.67        1:07.10   
17  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.10        1:07.14   
18  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    32.96        1:07.22   
19  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    33.15        1:08.12   
20  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    33.98        1:09.86   
21  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    34.00        1:10.34   
22  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    35.02        1:11.07   
23  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.15        1:11.50   
24  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    34.32        1:12.30   
25  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    37.37        1:16.95   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Niklas Petersson (1981) 55.87 2001-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Karl Sunrydh (1980) 56.04 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    28.69        58.08   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    28.43        58.27   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    29.43        1:00.13   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.32        1:01.63   
Jimmy Weidmann  1990  Alingsås SLS    30.37        1:02.13   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.83        1:03.64   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.39        1:05.14   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    32.81        1:07.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            30.72   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.96   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.10   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim            31.12   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            31.27   
Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim            31.49  Deltar ej i final 
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            31.52   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim            32.01   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            32.05   
10  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            32.16   
11  Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02            32.22   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            32.26   
13  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            32.34   
14  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene            32.50   
15  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            32.65   
16  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.74   
17  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            32.93   
18  Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            33.04   
19  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim            33.25   
20  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen            33.40   
21  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            33.54   
22  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            33.62   
23  Veronica Brännfeldt  1990  Uddevalla Sim            33.78   
24  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            33.99   
25  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg            34.06   
26  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.64   
27  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            34.74   
28  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            34.82   
29  Lisa Karlsson  1993  Varberg-Falkenberg Sim            35.07   
30  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg            35.12   
31  Emelie Quander  1995  Simklubben Laxen            35.33   
32  Sofie Fagenheim  1993  Varberg-Falkenberg Sim            35.47   
33  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim            35.63   
34  Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS            35.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim            30.00   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            30.48   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.68   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            30.93   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.95   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            31.25   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim            31.42   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            31.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 1:58.78 1989-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 2:02.41 2003-03-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    29.02  1:02.47  1:35.56    2:09.77   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.25  1:02.62  1:36.66    2:10.45  Deltar ej i final 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    29.63  1:03.46  1:38.29    2:13.51   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.95  1:04.10  1:39.42    2:16.59   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.47  1:03.54  1:39.50    2:17.13   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    30.08  1:03.82  1:39.75    2:17.43   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    31.72  1:07.39  1:42.94    2:17.86  Deltar ej i final 
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.19  1:05.29  1:41.84    2:18.82   
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    32.06  1:07.92  1:44.96    2:22.75   
10  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    31.16  1:07.29  1:45.33    2:23.76   
11  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    30.51  1:06.77  1:45.31    2:23.88   
12  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.17  1:11.12  1:51.01    2:31.82   
13  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    32.14  1:09.54  1:50.74    2:32.94   
14  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    33.30  1:12.37  1:53.16    2:33.99   
15  Fritiof Ingelhammar  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.79  1:12.14  1:54.55    2:38.71   
16  Oliver Alm-Björklund  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.57  1:12.64  1:55.32    2:39.20   
17  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    37.03  1:19.43  2:02.81    2:45.57   
Torbjörn Wolffram  1964  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 1:58.78 1989-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 2:02.41 2003-03-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.79  59.13  1:31.11    2:02.95   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.65  1:04.52  1:39.22    2:14.78   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.07  1:04.07  1:39.21    2:14.90   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    30.45  1:04.82  1:40.27    2:15.12   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.31  1:05.63  1:41.98    2:19.91   
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    31.70  1:07.29  1:44.00    2:20.52   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    30.85  1:06.69  1:43.55    2:21.01   
Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    31.45  1:09.75  1:49.97    2:30.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:13.42 2000-03-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    31.01  1:09.58  1:51.06    2:26.69   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    32.90  1:13.09  1:54.23    2:27.43   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.91  1:11.58  1:53.66    2:27.44   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.31  1:15.91  1:56.67    2:31.27   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.05  1:13.86  1:55.64    2:31.41   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.25  1:11.00  1:57.35    2:31.65   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.77  1:15.41  1:56.82    2:31.77   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.59  1:12.14  1:56.80    2:32.42   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.31  1:15.58  1:58.02    2:33.78   
10  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.70  1:16.00  1:59.02    2:35.35   
11  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    34.43  1:16.10  1:58.07    2:36.37   
12  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    34.33  1:14.56  2:00.00    2:36.50   
13  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.49  1:16.97  1:59.83    2:36.94   
14  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.46  1:15.36  2:03.62    2:38.02   
15  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    35.14  1:15.51  2:02.72    2:38.66   
16  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.74  1:17.48  2:04.15    2:39.45   
17  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    34.08  1:15.25  2:03.98    2:40.18   
18  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    34.19  1:14.26  2:04.17    2:41.54   
19  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    34.17  1:16.93  2:01.75    2:41.68   
20  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.17  1:17.14  2:03.46    2:41.77   
21  Hanna Schariot  1993  Simklubben S 02    35.87  1:20.50  2:04.93    2:42.96   
22  Petra Borup  1993  Simklubben Laxen    34.32  1:17.96  2:05.48    2:43.84   
23  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    35.97  1:17.72  2:06.59    2:45.23   
24  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS    36.08  1:17.91  2:06.55    2:45.28   
25  Sara Johansson  1993  Simklubben Götene    37.45  1:23.99  2:13.50    2:53.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:13.42 2000-03-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    32.11  1:11.22  1:51.73    2:24.53   
Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    31.46  1:10.02  1:52.20    2:24.67   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.38  1:10.96  1:53.77    2:27.20   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.88  1:13.94  1:55.17    2:29.59   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.63  1:16.62  1:57.55    2:30.72   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.14  1:12.24  1:56.20    2:30.91   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.15  1:13.90  1:55.86    2:31.26   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.45  1:12.27  1:58.30    2:34.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 14 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:58   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 14, 400m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Eliasson (1975) 3:49.96 1995-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anders Lyrbring (1978) 3:53.87 1995-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    1:00.61  2:05.86  3:10.04    4:11.21   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:01.43  2:05.30  3:08.81    4:11.83   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.90  2:03.99  3:08.11    4:11.93   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    1:00.59  2:05.77  3:08.46    4:12.99   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.94  2:06.36  3:09.62    4:13.30   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    59.23  2:02.83  3:08.51    4:16.76   
Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    59.89  2:05.84  3:12.20    4:17.50   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:02.28  2:08.57  3:15.79    4:19.25   
Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    1:00.06  2:05.19  3:12.67    4:19.80   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:02.91  2:10.69  3:15.37    4:19.80   
11  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.91  2:08.69  3:14.67    4:20.68   
12  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:03.71  2:09.75  3:16.63    4:20.95   
13  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    1:03.26  2:11.74  3:20.99    4:27.29   
14  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.74  2:10.29  3:19.44    4:28.55   
15  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:04.53  2:13.13  3:22.20    4:29.45   
16  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    1:03.28  2:11.82  3:20.67    4:29.56   
17  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    1:02.49  2:10.96  3:20.67    4:30.01   
18  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    1:04.34  2:12.24  3:22.78    4:32.52   
19  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.35  2:12.23  3:22.22    4:32.59   
20  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    1:03.55  2:13.67  3:26.11    4:37.18   
21  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.65  2:13.70  3:25.65    4:38.48   
22  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    1:03.83  2:14.78  3:27.86    4:39.45   
23  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    1:05.75  2:18.43  3:33.17    4:45.81   
24  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    1:07.68  2:21.05  3:34.27    4:46.32   
25  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:04.89  2:19.04  3:32.32    4:47.60   
26  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.39  2:21.56  3:37.60    4:52.71   
Jimmy Weidmann  1990  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:52   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 14, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Eliasson (1975) 3:49.96 1995-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anders Lyrbring (1978) 3:53.87 1995-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    58.16  1:58.83  2:59.43    4:01.29   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    58.55  2:00.79  3:03.64    4:04.22   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.90  2:01.16  3:05.18    4:08.87   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.95  2:04.74  3:08.34    4:12.28   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    59.62  2:03.71  3:09.94    4:16.38   
Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    1:00.44  2:06.21  3:12.65    4:16.73   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    1:00.84  2:07.66  3:14.99    4:20.82   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:02.00  2:10.02  3:18.70    4:26.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:59   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 24.66 2008-04-13 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 25.70 1991-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim            25.82   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            26.80   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            27.19   
Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim            27.29   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.29   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            27.38   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.40   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.46   
Veronica Brännfeldt  1990  Uddevalla Sim            28.00   
10  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.01   
11  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim            28.35   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            28.41   
13  Emma Waite  1992  Göteborg Sim            28.50   
13  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            28.50   
15  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim            28.54   
16  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.77   
17  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            28.80   
18  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            28.84   
19  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            28.85   
20  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02            28.88   
21  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            28.89   
22  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim            29.17   
23  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            29.47   
24  Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            29.52   
25  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.57   
26  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg            29.59   
27  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            30.83   
28  Emelie Quander  1995  Simklubben Laxen            31.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:55   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 24.66 2008-04-13 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 25.70 1991-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim            25.02   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.25   
Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim            27.27   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            27.27   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            27.53   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.54   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            27.59   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:12   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Peter Berggren (1962) 2:15.70 1981-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:15.81 2007-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.38  1:07.85  1:43.34    2:19.08   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    31.70  1:07.54  1:44.24    2:21.71   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    32.45  1:09.11  1:46.18    2:24.01   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    32.85  1:09.08  1:46.85    2:24.83   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    33.19  1:10.08  1:48.02    2:26.51   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    34.86  1:12.33  1:49.37    2:26.99   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    34.56  1:12.64  1:50.38    2:27.79   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    33.41  1:10.29  1:49.09    2:29.28   
Bill Ellboj  1988  Simklubben Laxen    34.21  1:12.14  1:50.66    2:29.81   
10  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    34.75  1:12.21  1:50.23    2:30.53   
11  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    33.59  1:11.61  1:51.08    2:30.63   
12  Kristoffer Dahlberg  1985  Uddevalla Sim    34.67  1:13.00  1:51.95    2:30.72   
13  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    34.32  1:13.99  1:52.54    2:32.63   
14  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.86  1:14.06  1:54.44    2:34.46   
15  Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    34.67  1:13.57  1:53.91    2:35.07   
16  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.28  1:14.66  1:55.79    2:38.27   
17  Niklas Jonsson  1991  S77 Stenungsund    36.18  1:16.91  1:58.68    2:41.17   
18  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    34.51  1:15.00  1:58.89    2:44.32   
19  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    36.79  1:18.32  2:00.96    2:44.44   
20  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    36.72  1:18.52  2:01.37    2:44.78   
21  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    37.08  1:19.23  2:03.06    2:46.44   
22  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    37.95  1:21.73  2:07.47    2:50.99   
23  Fredrik Andersson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.93  1:20.89  2:05.96    2:51.06   
24  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    38.71  1:22.81  2:07.33    2:51.41   
25  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    36.54  1:20.42  2:06.33    2:52.12   
26  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    39.76  1:23.67  2:09.01    2:55.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:00   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Peter Berggren (1962) 2:15.70 1981-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:15.81 2007-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.88  1:06.69  1:41.86    2:16.82   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    31.25  1:06.66  1:41.78    2:17.98   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    32.65  1:08.65  1:45.86    2:22.98   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    32.68  1:09.06  1:46.62    2:24.16   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    33.26  1:10.32  1:47.81    2:24.71   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    34.24  1:11.40  1:49.25    2:27.20   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    34.31  1:13.05  1:50.70    2:28.46   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    33.94  1:12.32  1:51.28    2:31.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:35   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 17, 800m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 8:30.72 1995-02-14 
Distriktrekord Juniorer: Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:08.82  2:20.73  3:33.31  4:46.59  9:38.43   
          5:59.23  7:12.75  8:25.76       
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:08.89  2:21.78  3:35.94  4:50.10  9:45.94   
          6:03.74  7:17.79  8:32.38       
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    1:09.13  2:22.22  3:36.44  4:50.58  9:48.71   
          6:05.22  7:20.38  8:35.77       
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    1:10.68  2:25.85  3:40.68  4:55.34  9:54.62   
          6:10.79  7:25.88  8:40.54       
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:10.78  2:26.68  3:42.17  4:57.47  9:55.51   
          6:13.19  7:28.17  8:43.32       
Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:11.83  2:28.73  3:46.94  5:05.51  10:09.96   
          6:23.89  7:40.94  8:56.98       
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:12.47  2:29.73  3:46.68  5:04.57  10:10.18   
          6:21.99  7:38.71  8:55.24       
Erica Eriksson  1991  Kungsbacka Simsällskap    1:10.39  2:26.58  3:43.84  5:01.86  10:15.78   
          6:20.56  7:39.15  8:57.94       
Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    1:12.51  2:30.61  3:49.16  5:07.26  10:15.89   
          6:25.82  7:43.91  9:01.06       
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.49  2:30.72  3:47.86  5:06.51  10:18.00   
          6:24.35  7:43.35  9:01.73       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 17, 800m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 8:30.72 1995-02-14 
Distriktrekord Juniorer: Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:05.48  2:14.33  3:23.50  4:33.28  9:11.46   
          5:42.64  6:52.15  8:01.61       
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:05.69  2:15.08  3:23.93  4:33.50  9:19.42   
          5:44.14  6:55.51  8:07.25       
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:06.76  2:16.78  3:26.82  4:37.81  9:23.78   
          5:49.60  7:01.40  8:13.26       
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:07.58  2:19.17  3:31.13  4:42.70  9:29.04   
          5:19.05  6:31.14  8:18.78       
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:07.22  2:19.06  3:31.43  4:44.97  9:37.24   
          5:58.72  7:12.14  8:25.25       
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:08.82  2:20.73  3:33.31  4:46.59  9:38.43   
          5:59.23  7:12.75  8:25.76       
Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    1:07.57  2:20.71  3:34.35  4:48.10  9:39.89   
          6:01.49  7:15.16  8:28.91       
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    1:08.56  2:20.82  3:34.83  4:48.70  9:42.24   
          6:02.87  7:17.47  8:31.41       
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:08.89  2:21.78  3:35.94  4:50.10  9:45.94   
          6:03.74  7:17.79  8:32.38       
10  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    1:09.13  2:22.22  3:36.44  4:50.58  9:48.71   
          6:05.22  7:20.38  8:35.77       
11  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    1:10.68  2:25.85  3:40.68  4:55.34  9:54.62   
          6:10.79  7:25.88  8:40.54       
12  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:10.78  2:26.68  3:42.17  4:57.47  9:55.51   
          6:13.19  7:28.17  8:43.32       
13  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:08.77  2:24.48  3:41.22  4:59.21  10:08.08   
          6:16.95  7:34.67  8:53.20       
14  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:11.83  2:28.73  3:46.94  5:05.51  10:09.96   
          6:23.89  7:40.94  8:56.98       
15  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:12.47  2:29.73  3:46.68  5:04.57  10:10.18   
          6:21.99  7:38.71  8:55.24       
16  Erica Eriksson  1991  Kungsbacka Simsällskap    1:10.39  2:26.58  3:43.84  5:01.86  10:15.78   
          6:20.56  7:39.15  8:57.94       
17  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    1:12.51  2:30.61  3:49.16  5:07.26  10:15.89   
          6:25.82  7:43.91  9:01.06       
18  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.49  2:30.72  3:47.86  5:06.51  10:18.00   
          6:24.35  7:43.35  9:01.73       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 18 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 18 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:58   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 18, 100m Medley Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 55.72 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Thorsell (1989) 57.40 2007-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.14        59.26   
Corentin Poels  1987  Göteborg Sim    26.39        59.36  Deltar ej i final 
Daniel Lorentzon  1988  Uddevalla Sim    27.41        59.88   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    28.46        1:00.33   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.67        1:00.60   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    27.11        1:00.84  Deltar ej i final 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    27.83        1:01.08   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    29.18        1:01.23   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.52        1:01.46   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim    28.66        1:01.46   
11  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    29.50        1:01.77   
12  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    29.39        1:02.68   
13  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    29.14        1:02.89   
14  Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.29        1:03.07   
15  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    30.43        1:04.37   
16  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.12        1:04.41   
17  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    29.56        1:04.53   
18  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.22        1:04.81   
19  Bill Ellboj  1988  Simklubben Laxen    30.62        1:04.85   
20  Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    30.96        1:05.62   
21  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.51        1:05.75   
22  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    32.32        1:05.82   
23  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    30.97        1:05.97   
24  Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    31.59        1:06.31   
25  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    30.31        1:06.32   
26  Alex Sunesson  1991  Simklubben Laxen    30.89        1:06.56   
27  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    31.73        1:07.94   
28  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    32.23        1:08.57   
29  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    30.98        1:08.77   
30  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim    32.59        1:09.62   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS            DSQ   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 18, 100m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 55.72 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Thorsell (1989) 57.40 2007-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.53        58.64   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.82        59.20   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    28.69        1:00.53   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.77        1:01.63   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim    29.03        1:02.41   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.31        1:03.95   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    29.85        1:05.80   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.19        1:06.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 19 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 19 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:57   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1988  Uddevalla Sim    33.05  1:06.85  1:42.03    2:17.58   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.80  1:09.84  1:45.13    2:20.75   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    33.92  1:09.86  1:46.32    2:23.17   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    33.96  1:10.97  1:48.18    2:23.96   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    33.68  1:10.33  1:47.78    2:24.92   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    34.82  1:11.86  1:48.89    2:25.47   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    35.03  1:12.31  1:50.18    2:27.04   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    34.74  1:12.45  1:50.46    2:27.23   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    34.47  1:12.00  1:50.24    2:28.04   
10  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    35.11  1:12.39  1:50.30    2:28.12   
11  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    35.47  1:14.90  1:53.86    2:32.39   
12  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    36.26  1:14.89  1:53.70    2:33.24   
13  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.09  1:15.41  1:55.56    2:34.47   
14  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.74  1:15.65  1:55.40    2:34.67   
15  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    37.59  1:17.22  1:57.73    2:35.67   
16  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    38.00  1:18.18  1:57.66    2:37.48   
17  Sofie Fagenheim  1993  Varberg-Falkenberg Sim    37.09  1:16.99  1:57.91    2:37.87   
18  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen    36.88  1:16.73  1:58.70    2:38.52   
19  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    36.88  1:16.48  1:57.71    2:38.57   
20  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    38.18  1:19.22  2:00.35    2:40.57   
21  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.55  1:19.70  2:01.52    2:42.24   
22  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    36.88  1:17.48  2:00.23    2:42.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:21   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1988  Uddevalla Sim    33.29  1:07.56  1:41.61    2:16.57   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.62  1:08.94  1:44.22    2:18.81   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    33.62  1:09.57  1:45.59    2:19.10   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    33.81  1:09.38  1:45.23    2:20.66   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    33.78  1:09.69  1:46.56    2:24.16   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    33.87  1:10.73  1:48.18    2:26.52   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    34.81  1:12.08  1:49.82    2:27.42   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    34.85  1:12.08  1:50.54    2:28.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 20 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 20 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: David Nordenlilja (1981) 24.22 2003-12-15 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.39 2003-03-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            26.14   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.40   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            26.43   
Daniel Lorentzon  1988  Uddevalla Sim            26.54   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            26.87   
Jesper Saletti  1988  Göteborg Sim            26.90   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim            27.06   
Niklas Borg  1969  Göteborg Sim            27.07   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.17   
10  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.30   
11  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.47   
12  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            27.56   
13  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap            27.65   
14  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim            27.77   
15  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            28.27   
16  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene            28.33   
17  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02            29.41   
18  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            29.80   
19  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim            29.99   
20  Martin Janson  1994  Simklubben S 02            30.05   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            DNS   
Claes Andersson  1980  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: David Nordenlilja (1981) 24.22 2003-12-15 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.39 2003-03-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST          Tid  Status 











 
Daniel Lorentzon  1988  Uddevalla Sim            26.09   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            26.14   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            26.26   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.39   
Jesper Saletti  1988  Göteborg Sim            26.68   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            27.12   
Niklas Borg  1969  Göteborg Sim            27.37   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim            27.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:31   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 21, 4x50m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 1:54.32 2006-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Göteborg Sim (1900) 1:56.77 2006-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            1:57.09   
  Elin Harnebrandt  1988      30.55        30.55   
  Joline Höstman  1988      32.43        1:02.98   
  Isabelle Höstman  1990      28.76        1:31.74   
  Claire Hedenskog  1980      25.35        1:57.09   
                     
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            1:59.78   
  Matilda Larsson  1988      31.34        31.34   
  Sandra Olofsson  1990      33.10        1:04.44   
  Frida Andersson  1991      28.95        1:33.39   
  Natalie Andersson  1988      26.39        1:59.78   
                     
Skövde SS D Lag 1  Skövde Simsällskap            2:03.56   
  Erika Carlén  1994      31.71        31.71   
  Johanna Modin  1994      36.13        1:07.84   
  Céline Bertrand  1995      29.45        1:37.29   
  Caroline Adolfsson  1993      26.27        2:03.56   
                     
Simklubben Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            2:03.93   
  Nelly Henriksson  1995      33.60        33.60   
  Anna Kubicka  1989      34.12        1:07.72   
  Malin Ekstrand  1991      28.22        1:35.94   
  Ida Pettersson  1993      27.99        2:03.93   
                     
Mass Lag 1  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:04.14   
  Miranda Bånnsgård  1992      31.65        31.65   
  Elise Löfgren  1991      35.11        1:06.76   
  Johanna Svensson  1987      30.05        1:36.81   
  Anna Rosén  1994      27.33        2:04.14   
                     
Göteborg Sim Lag 3  1985  Göteborg Sim            2:04.30   
  Kristina Lundberg  1991      32.62        32.62   
  Andrea Bengtsson  1991      34.11        1:06.73   
  Anna Söderbergh  1994      29.94        1:36.67   
  Emma Waite  1992      27.63        2:04.30   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            2:04.41   
  Caroline Bornius  1992      32.16        32.16   
  Helena Kumblad  1987      33.20        1:05.36   
  Linn Nordberg  1991      30.48        1:35.84   
  Emma Stokland  1990      28.57        2:04.41   
                     
Göteborg Sim Lag 4  1990  Göteborg Sim            2:07.25   
  Linnéa Bielicz  1994      31.83        31.83   
  Malvina Reinhold  1992      34.16        1:05.99   
  Ulrika von Otter  1993      31.60        1:37.59   
  Frida Olander  1992      29.66        2:07.25   
                     
Uddevalla Sim Lag 2  Uddevalla Sim            2:07.55   
  Olivia Frank  1992      32.13        32.13   
  Josefina Holmén  1992      37.83        1:09.96   
  Angelica Risebrandt  1987      29.92        1:39.88   
  Veronica Brännfeldt  1990      27.67        2:07.55   
                     
10  SK Elfsborg Lag 1 Dam  2005  Simklubben Elfsborg            2:07.86   
  Louise Nyhlén  1993      32.85        32.85   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      35.52        1:08.37   
  Hanna Gustavsson  1994      31.29        1:39.66   
  Josefine Heintz  1994      28.20        2:07.86   
                     
11  Mass Lag 2  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:08.36   
  Amanda Svensson  1993      34.33        34.33   
  Emelie Zachrisson  1992      34.86        1:09.19   
  Linda Persson  1992      30.33        1:39.52   
  Sofia Lindholm  1993      28.84        2:08.36   
                     
12  Varberg Damer Lag 1  Varberg-Falkenberg Sim            2:10.50   
  Victoria Karlsson  1994      34.18        34.18   
  Ninni Olsson  1992      35.27        1:09.45   
  Lisa Karlsson  1993      33.30        1:42.75   
  Karin Kvarfordt  1992      27.75        2:10.50   
                     
13  S02 Lag 1  Simklubben S 02            2:10.77   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      32.72        32.72   
  Jessica Moberg  1993      36.43        1:09.15   
  Therese Josefsson  1993      32.06        1:41.21   
  Louise Larsson  1992      29.56        2:10.77   
                     
14  Kungälvs SS Dam J Lag 1  Kungälvs Simsällskap            2:10.96   
  Johanna Pettersson  1992      31.60        31.60   
  Isabelle Avenius  1996      36.72        1:08.32   
  Lisa Åkerström  1991      33.29        1:41.61   
  Josefin Axberg  1993      29.35        2:10.96   
                     
15  Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            2:12.33   
  Marielle Aurén  1991      36.35        36.35   
  Emily Lindmark  1991      36.72        1:13.07   
  Sofia Andersson  1992      30.38        1:43.45   
  Mikaela Dahl  1994      28.88        2:12.33   
                     
16  S02 Lag 2  Simklubben S 02            2:13.35   
  Sandra Olsson  1992      33.62        33.62   
  Hanna Schariot  1993      38.67        1:12.29   
  Karin Jarenfors  1993      31.98        1:44.27   
  Amanda Zetterström  1994      29.08        2:13.35   
                     
17  SK Elfsborg Lag 2 Dam  2005  Simklubben Elfsborg            2:14.07   
  Daniella Rosengren  1992      33.87        33.87   
  Lovisa Linderholm  1994      40.29        1:14.16   
  Caroline Heintz  1992      32.23        1:46.39   
  Felicia Eriksson  1994      27.68        2:14.07   
                     
18  S02 Lag 3  Simklubben S 02            2:14.65   
  Tilde Lundmark  1995      33.77        33.77   
  Klara Simonsson  1995      37.49        1:11.26   
  Frida Elander  1991      33.00        1:44.26   
  Alexandra Horvath  1994      30.39        2:14.65   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:27   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 22, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Skäret Simsällskap (1900) 1:31.77 2006-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Skäret Simsällskap (1900) 1:33.43 2007-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m        Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            1:33.77   
  David Larsson  1989      23.36        23.36   
  Kristian Mandel  1987      23.43        46.79   
  Daniel Lorentzon  1988      23.89        1:10.68   
  Mattias Carlsson  1990      23.09        1:33.77   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            1:34.77   
  Corentin Poels  1987      22.64        22.64   
  Johan Widén  1986      24.04        46.68   
  Oscar Vilsmyr  1982      24.33        1:11.01   
  Jesper Saletti  1988      23.76        1:34.77   
                     
Mass Lag 1  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:37.39   
  Robin Andréasson  1988      23.02        23.02   
  Tim Arnesen  1987      24.41        47.43   
  Johannes Lampela  1992      24.74        1:12.17   
  Carl Leander  1990      25.22        1:37.39   
                     
Uddevalla Sim Lag 2  Uddevalla Sim            1:38.29   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.08        25.08   
  Emil Palmqvist  1990      24.22        49.30   
  David Palmqvist  1988      24.89        1:14.19   
  Jesper Svensson  1990      24.10        1:38.29   
                     
Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            1:38.60   
  Deniz Hekmati  1989      24.78        24.78   
  Philip Carlsson  1990      24.47        49.25   
  Filip Rawecki  1990      24.65        1:13.90   
  Axel Aversund  1991      24.70        1:38.60   
                     
Skövde SS H Lag 1  Skövde Simsällskap            1:38.99   
  Gabriel Bertrand  1992      25.05        25.05   
  Mattias Thorsell  1989      23.75        48.80   
  Christian Johansson  1988      25.45        1:14.25   
  Anton Kjellqvist  1991      24.74        1:38.99   
                     
Varberg Herrar Lag 1  Varberg-Falkenberg Sim            1:40.09   
  Pontus Palmqvist  1991      24.50        24.50   
  Isak Ladeborn  1988      24.10        48.60   
  Jesper Mattsson  1991      26.64        1:15.24   
  Jonas Jonson  1991      24.85        1:40.09   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2005  Simklubben Elfsborg            1:40.20   
  Melker Selin  1993      24.98        24.98   
  Tamas Katzer  1992      24.53        49.51   
  Andreas Englund  1992      26.63        1:16.14   
  Nicklas Åkerlund  1989      24.06        1:40.20   
                     
Simklubben Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            1:41.17   
  Bill Ellboj  1988      25.39        25.39   
  Robin Henriksson  1987      24.03        49.42   
  Alex Sunesson  1991      25.23        1:14.65   
  Andreas Andersson  1992      26.52        1:41.17   
                     
10  Göteborg Sim Lag 1  1987  Göteborg Sim            1:41.62   
  Rickard Berglund  1987      25.52        25.52   
  Victor Paulsson  1990      25.12        50.64   
  Daniel Lundberg  1982      25.62        1:16.26   
  Anton Lagerqvist  1991      25.36        1:41.62   
                     
11  Mass Lag 2  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:42.01   
  Karl Rundstedt  1990      26.05        26.05   
  Alexander Zimmerman  1990      24.68        50.73   
  Hugo Ingelhammar  1991      25.28        1:16.01   
  Johan Melin  1991      26.00        1:42.01   
                     
12  Mass Lag 3  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:43.89   
  Malcolm Granberg  1992      27.07        27.07   
  Petter Lindahl  1990      25.61        52.68   
  Patric Kartberg  1992      25.66        1:18.34   
  Christoffer Carlsen  1992      25.55        1:43.89   
                     
13  Kungälvs SS Herr  Kungälvs Simsällskap            1:44.16   
  Ossian Arvidsson  1992      25.95        25.95   
  Joakim Löfgren  1992      25.31        51.26   
  Daniel Jodin  1992      26.85        1:18.11   
  Johan Hildesson  1992      26.05        1:44.16   
                     
14  Alingsås Lag 2  Alingsås SLS            1:44.47   
  Marcus Decoy  1992      26.55        26.55   
  Jimmy Weidmann  1990      25.83        52.38   
  Andreas Lindholm  1975      25.94        1:18.32   
  Robert Ljungqvist  1990      26.15        1:44.47   
                     
15  SK Elfsborg Lag 2 Herr  2005  Simklubben Elfsborg            1:45.88   
  Christian Svensson  1991      27.43        27.43   
  Claes Andersson  1980      23.38        50.81   
  Adam Paulsson  1995      26.65        1:17.46   
  Fredrik Olsson  1994      28.42        1:45.88   
                     
16  Trollhättans Simsällskap  Trollhättans Simsällskap            1:46.75   
  Gustav Eriksson  1994      25.86        25.86   
  Christoffer Risebrandt  1990      26.38        52.24   
  Simon Nilsson  1993      27.46        1:19.70   
  Jesper Lund  1993      27.05        1:46.75   
                     
17  Herrar SK 70 Lag 1  Simklubben 1970            1:47.89   
  Karl Bertilsson  1992      27.04        27.04   
  Sebastian Rosengren  1990      25.98        53.02   
  Hampus Herbertsson  1900      27.11        1:20.13   
  Rasmus Platenik  1993      27.76        1:47.89   
                     
18  S02 Lag 1  Simklubben S 02            1:48.21   
  Martin Janson  1994      27.02        27.02   
  Felipe Kristensson  1990      26.25        53.27   
  Filip Holmqvist  1994      27.83        1:21.10   
  Robert O´gorman  1995      27.11        1:48.21   
                     
19  S02 Lag 2  Simklubben S 02            1:57.32   
  Oscar Pettersson  1994      28.60        28.60   
  Alexander Dimcevski  1995      29.67        58.27   
  Nils Moutalva  1993      28.58        1:26.85   
  Johannes Sköld  1996      30.47        1:57.32   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:08   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 23, 4x100m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 3:48.24 2006-11-23 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 3:52.80 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            3:50.53  1:a str. nytt DR 
  Claire Hedenskog  1980      25.43  53.62      53.62   
  Isabelle Höstman  1990      27.47  58.41      1:52.03   
  Elin Harnebrandt  1988      29.16  59.50      2:51.53   
  Linnéa Bielicz  1994      28.08  59.00      3:50.53   
                     
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            3:58.92   
  Angelica Risebrandt  1987      28.67  59.65      59.65   
  Natalie Andersson  1988      28.40  1:00.14      1:59.79   
  Matilda Larsson  1988      28.35  59.02      2:58.81   
  Frida Andersson  1991      28.52  1:00.11      3:58.92   
                     
Mass Lag 1  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:02.44   
  Anna Rosén  1994      29.23  1:00.71      1:00.71   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.03  59.14      1:59.85   
  Elise Löfgren  1991      30.36  1:03.13      3:02.98   
  Sofia Lindholm  1993      28.53  59.46      4:02.44   
                     
Skövde SS D Lag 1  Skövde Simsällskap            4:03.17   
  Erika Carlén  1994      28.98  1:00.65      1:00.65   
  Céline Bertrand  1995      28.49  1:00.17      2:00.82   
  Johanna Modin  1994      30.47  1:04.45      3:05.27   
  Caroline Adolfsson  1993      26.93  57.90      4:03.17   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            4:03.22   
  Amanda Rutqvist  1991      30.03  1:02.80      1:02.80   
  Caroline Bornius  1992      29.21  1:00.70      2:03.50   
  Linn Nordberg  1991      28.55  1:00.07      3:03.57   
  Andrea Bengtsson  1991      28.55  59.65      4:03.22   
                     
Göteborg Sim Lag 3  1990  Göteborg Sim            4:04.85   
  Anna Söderbergh  1994      29.22  1:00.64      1:00.64   
  Kristina Lundberg  1991      28.78  1:00.78      2:01.42   
  Malvina Reinhold  1992      29.41  1:01.70      3:03.12   
  Emma Waite  1992      29.52  1:01.73      4:04.85   
                     
Uddevalla Sim Lag 2  Uddevalla Sim            4:05.10   
  Josefina Holmén  1992      29.50  1:01.96      1:01.96   
  Veronica Brännfeldt  1990      28.78  1:00.13      2:02.09   
  Sandra Olofsson  1990      30.08  1:02.33      3:04.42   
  Olivia Frank  1992      28.76  1:00.68      4:05.10   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Dam  2005  Simklubben Elfsborg            4:09.06   
  Felicia Eriksson  1994      29.82  1:01.04      1:01.04   
  Josefine Heintz  1994      29.46  1:02.54      2:03.58   
  Lovisa Linderholm  1994      29.69  1:02.36      3:05.94   
  Hanna Gustavsson  1994      29.90  1:03.12      4:09.06   
                     
Simklubben Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            4:11.86   
  Ida Pettersson  1993      29.85  1:01.67      1:01.67   
  Malin Ekstrand  1991      28.53  59.25      2:00.92   
  Petra Borup  1993      31.39  1:05.75      3:06.67   
  Nelly Henriksson  1995      31.16  1:05.19      4:11.86   
                     
10  Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            4:13.77   
  Mikaela Dahl  1994      30.36  1:02.67      1:02.67   
  Emily Lindmark  1991      30.80  1:05.62      2:08.29   
  Sofia Andersson  1992      30.44  1:03.99      3:12.28   
  Erika Sköldberg  1996      29.25  1:01.49      4:13.77   
                     
11  Mass Lag 2  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:13.94   
  Amanda Svensson  1993      29.89  1:02.83      1:02.83   
  Johanna Svensson  1987      30.58  1:03.23      2:06.06   
  Emelie Zachrisson  1992      30.40  1:04.33      3:10.39   
  Emma Westman  1993      30.45  1:03.55      4:13.94   
                     
12  S02 Lag 1  Simklubben S 02            4:15.30   
  Therese Josefsson  1993      29.80  1:00.49      1:00.49   
  Louise Larsson  1992      30.74  1:05.35      2:05.84   
  Tilde Lundmark  1995      30.98  1:05.54      3:11.38   
  Sandra Olsson  1992      30.44  1:03.92      4:15.30   
                     
13  Varberg Damer Lag 1  Varberg-Falkenberg Sim            4:18.12   
  Karin Kvarfordt  1992      30.23  1:02.91      1:02.91   
  Ninni Olsson  1992      30.43  1:04.57      2:07.48   
  Elin Kvarnemar  1995      31.30  1:06.86      3:14.34   
  Elin Palmqvist  1995      30.75  1:03.78      4:18.12   
                     
14  SK Götene Lag 1 F  1991  Simklubben Götene            4:19.03   
  Sofia Svensson  1993      30.19  1:02.33      1:02.33   
  Emelie Stenhammar  1993      30.40  1:04.93      2:07.26   
  Sara Johansson  1993      33.38  1:10.55      3:17.81   
  Elin Svensson  1991      29.07  1:01.22      4:19.03   
                     
15  Göteborg Sim Lag 4  1990  Göteborg Sim            4:20.09   
  Emma Stokland  1990      30.35  1:03.83      1:03.83   
  Alicia Lundqvist  1992      32.23  1:07.47      2:11.30   
  Elisabeta Nuber  1993      30.91  1:04.92      3:16.22   
  Frida Olander  1992      30.67  1:03.87      4:20.09   
                     
16  Kungälvs SS Dam J Lag 1  Kungälvs Simsällskap            4:22.52   
  Josefin Axberg  1993      30.73  1:05.41      1:05.41   
  Isabelle Avenius  1996      30.42  1:05.10      2:10.51   
  Erika Skåål  1985      31.78  1:07.96      3:18.47   
  Johanna Pettersson  1992      30.20  1:04.05      4:22.52   
                     
17  S02 Lag 2  Simklubben S 02            4:25.81   
  Amanda Zetterström  1994      31.05  1:04.44      1:04.44   
  Klara Simonsson  1995      31.06  1:05.57      2:10.01   
  Alexandra Horvath  1994      32.03  1:08.18      3:18.19   
  Hanna Schariot  1993      32.34  1:07.62      4:25.81   
                     
18  S02 Lag 3  Simklubben S 02            4:33.72   
  Karin Jarenfors  1993      31.62  1:06.40      1:06.40   
  Emelie Alm  1994      33.50  1:11.79      2:18.19   
  Lina Berg  1996      33.08  1:09.66      3:27.85   
  Jessica Moberg  1993      30.96  1:05.87      4:33.72   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.16.12 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM 25 m    Utskriftsdatum  08 november 2008   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:09   
  Arrangör  VSSF         
 
 
Gren 24, 4x100m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 3:45.25 2005-03-12 
Distriktrekord Juniorer: Skäret Simsällskap (1900) 3:47.65 2007-02-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  DIST  50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag 1  Uddevalla Sim            3:51.16  1:a str. DJR 
  Mattias Carlsson  1990      27.29  55.95      55.95   
  David Palmqvist  1988      31.19  1:07.73      2:03.68   
  David Larsson  1989      25.36  54.78      2:58.46   
  Emil Palmqvist  1990      25.08  52.70      3:51.16   
                     
Göteborg Sim Lag 1 Herrar  1980  Göteborg Sim            3:51.91   
  Corentin Poels  1987      27.46  57.49      57.49   
  Anton Lagerqvist  1991      30.62  1:05.08      2:02.57   
  Rickard Berglund  1987      26.99  57.68      3:00.25   
  Oscar Vilsmyr  1982      24.58  51.66      3:51.91   
                     
Alingsås Lag 1  Alingsås SLS            3:56.09   
  Filip Rawecki  1990      28.64  58.90      58.90   
  Deniz Hekmati  1989      29.92  1:03.75      2:02.65   
  Axel Aversund  1991      27.17  59.46      3:02.11   
  Philip Carlsson  1990      25.18  53.98      3:56.09   
                     
Mass Lag 1  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:01.60   
  Patric Kartberg  1992      30.10  1:03.72      1:03.72   
  Tim Arnesen  1987      31.19  1:08.37      2:12.09   
  Karl Rundstedt  1990      26.87  59.56      3:11.65