2019-10-14   23:48:14
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för JDM/DM Skåne-Blekinge

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:19   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Simrishamns Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.24        56.79   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.93        57.46   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.30        57.78   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.47        59.78   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.23        59.94   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim    28.93        1:00.57   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.04        1:01.32   
Emilia Christiansen  1999  S71    29.64        1:01.57   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    29.67        1:01.68   
10  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde    29.26        1:01.97   
11  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.85        1:02.04   
12  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    29.90        1:02.51   
13  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    30.13        1:02.55   
14  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    29.40        1:02.59   
15  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.38        1:02.62   
16  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.14        1:02.71   
17  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    30.02        1:03.09   
18  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    29.98        1:03.22   
19  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    29.53        1:03.39   
20  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    30.46        1:03.45   
21  Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.94        1:03.47   
22  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    30.04        1:03.60   
23  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.75        1:03.65   
24  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    30.22        1:03.66   
25  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.99        1:03.74   
26  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.63        1:03.80   
27  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    30.80        1:03.87   
28  Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap    30.31        1:03.91   
29  Emilia Rönningdal  2002  S71    30.11        1:04.17   
30  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    30.66        1:04.24   
31  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.70        1:04.42   
32  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon    30.87        1:04.53   
33  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    30.91        1:04.55   
34  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    30.51        1:04.62   
35  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    30.99        1:04.68   
36  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.27        1:04.82   
37  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.25        1:04.98   
38  Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    31.20        1:05.07   
39  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    30.55        1:05.10   
40  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    30.93        1:05.11   
41  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    31.26        1:05.20   
42  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.02        1:05.59   
43  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    30.62        1:05.75   
44  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    31.02        1:05.76   
45  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.06        1:05.78  Utom tävlan 
46  Micaela Jönsson  2001  S71    31.14        1:05.99   
47  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    31.63        1:06.57   
48  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    31.15        1:06.85   
49  Amanda Modig  1999  Kristianstads SLS    31.31        1:07.07   
50  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    31.38        1:07.59   
51  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    31.76        1:07.70   
52  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    31.44        1:07.73   
53  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    31.41        1:07.81   
54  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    32.08        1:07.84   
55  Elin Johannesson  1999  Simklubben Lödde    32.41        1:07.85   
56  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    31.67        1:08.50   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            DNS   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:19 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: DANONE 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.00  56.49  1:27.26    1:57.72   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    27.88  58.00  1:27.70    1:58.13   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.13  57.56  1:27.88    1:58.48   
Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    28.01  58.07  1:28.83    2:00.11   
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    27.90  58.42  1:29.98    2:00.66   
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    28.11  58.86  1:30.04    2:02.24   
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.78  1:00.25  1:31.91    2:02.53   
Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde    28.23  58.93  1:31.46    2:03.44   
William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    29.21  1:01.09  1:32.47    2:03.85   
10  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    28.20  59.49  1:31.55    2:04.31   
11  Karl Lindekrantz  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.34  59.20  1:31.57    2:04.94   
12  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    28.71  1:00.68  1:33.00    2:06.08   
13  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.78  1:02.05  1:34.34    2:06.28   
14  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    28.61  1:01.38  1:33.36    2:06.54   
15  Alexander Trudov  1999  S71    28.35  1:00.14  1:33.71    2:07.12   
16  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    29.47  1:02.01  1:34.97    2:08.11   
17  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    28.89  1:01.90  1:35.43    2:08.43   
18  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.94  1:02.94  1:35.81    2:09.33   
19  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    29.53  1:02.44  1:37.91    2:09.44   
20  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    29.98  1:02.39  1:36.43    2:09.96   
21  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    29.41  1:03.20  1:37.39    2:10.23   
22  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    30.28  1:02.42  1:36.53    2:10.32   
23  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    30.38  1:04.29  1:36.87    2:10.40   
24  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    30.82  1:37.40  2:10.72    2:10.72   
25  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    29.02  1:02.39  1:36.55    2:11.77   
26  Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    30.00  1:03.56  1:37.96    2:13.91   
27  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    29.87  1:03.69  1:39.20    2:13.98   
28  Per Christerson  1995  Simklubben Hajen    30.89  1:05.06  1:38.74    2:14.14   
29  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    28.78  1:02.52  1:38.96    2:14.94   
30  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    30.13  1:05.11  1:40.58    2:16.63   
31  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    28.45  1:00.68  1:43.69    2:21.52   
32  Erik Nilsson  1996  Simklubben Sydsim    30.26  1:05.97  1:42.95    2:21.60   
33  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.01  1:08.70  1:46.57    2:21.84   
34  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    30.97  1:06.30  1:44.48    2:22.15   
35  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    31.19  1:07.24  1:45.10    2:23.29   
36  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    32.26  1:09.03  1:47.26    2:24.23   
37  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    30.26  1:06.79  1:44.90    2:25.45   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Ystads Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            34.09   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            34.20   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            34.37   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            34.57   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            35.51   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            36.17   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            36.39   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            36.71   
Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon            36.83   
10  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap            36.86   
11  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS            36.92   
12  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            36.96   
13  Emilia Rönningdal  2002  S71            37.01   
14  Micaela Jönsson  2001  S71            37.03   
15  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            37.17   
16  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap            37.37   
17  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim            37.71   
18  Sara Edenfelt  1992  Simklubben Hajen            37.76   
19  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            38.02   
19  Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran            38.02   
21  Felicia Huynh  2000  S71            38.47   
22  Vilma Rodman  1999  Simklubben Lödde            38.71   
23  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            39.18   
24  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            39.30   
25  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            39.70   
26  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            39.71   
27  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap            40.72   
28  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim            40.84   
29  Erika Sällberg  1997  Simklubben Lödde            41.20   
30  Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap            41.26   
31  Julia Karlsson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb            41.31   
32  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde            42.11   
33  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap            42.14   
34  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            42.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:46   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Handelsbanken 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    29.47        1:04.61   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.35        1:06.98   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    32.30        1:08.04   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.06        1:09.20   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    31.93        1:09.74   
Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    33.66        1:12.43   
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    34.05        1:12.90   
Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon    33.84        1:13.75   
Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon    33.05        1:13.95   
10  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    33.69        1:14.15   
11  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    33.74        1:14.68   
12  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim    33.57        1:15.15   
13  Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim    35.25        1:16.22   
14  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    35.38        1:16.30   
15  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    34.99        1:16.70   
16  Philip Chen  2000  S71    35.11        1:17.84   
17  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    35.51        1:18.57   
18  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    36.08        1:18.84   
19  Salim Celikovic  1998  Landskrona Simsällskap    36.50        1:18.95   
20  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    37.20        1:20.39   
21  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    39.05        1:21.28   
22  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    37.95        1:21.36   
23  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    38.13        1:22.93   
24  Ali Raeisi  1998  Landskrona Simsällskap    38.10        1:24.08   
25  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    39.03        1:25.02   
Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            DNS   
Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:46 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:10.69  2:30.72  4:03.85    5:13.45   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    1:11.67  2:40.22  4:13.25    5:26.72   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    1:17.29  2:47.66  4:15.44    5:28.50   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:14.93  2:42.65  4:15.12    5:29.75   
Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:17.19  2:43.52  4:20.57    5:31.76   
Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap    1:14.57  2:39.38  4:16.14    5:34.04   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:18.51  2:45.53  4:19.02    5:34.28   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    1:17.61  2:45.07  4:20.82    5:36.10   
Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb    1:15.34  2:43.09  4:20.63    5:36.31   
10  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:19.59  2:46.63  4:21.68    5:37.30   
11  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    1:18.16  2:47.50  4:29.23    5:51.49   
12  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    1:21.76  2:59.19  4:38.03    6:03.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    28.37        59.49   
Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    28.22        59.62   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.32        1:00.08   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    27.48        1:00.18   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    27.05        1:00.70   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    28.23        1:00.87   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.97        1:01.03   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.85        1:02.15   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.76        1:02.24   
10  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.97        1:02.46   
11  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    28.95        1:02.58   
12  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim    28.88        1:02.93   
13  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    28.48        1:03.28   
14  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    29.08        1:03.52   
15  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    30.03        1:04.07   
16  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    29.85        1:05.10   
17  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap    28.78        1:05.23   
18  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    30.56        1:05.28   
19  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    30.16        1:06.25   
20  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    31.03        1:07.08   
21  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim    29.45        1:07.42   
22  Jimmy Lu  1997  Simklubben Sydsim    30.00        1:09.04   
23  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    31.80        1:09.39   
24  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.46        1:09.42   
25  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.26        1:10.38   
26  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    30.42        1:10.42   
27  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    31.65        1:10.93   
28  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    33.04        1:11.76   
29  Mikael Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    31.64        1:13.02   
30  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.21        1:13.27   
31  Simon Pettersson  1998  Simklubben Poseidon    33.19        1:13.92   
32  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    32.03        1:14.47   
Salim Celikovic  1998  Landskrona Simsällskap            DNS   
Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Syd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    31.61        1:05.70   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    32.97        1:08.90   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    33.05        1:08.91   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    33.98        1:08.94   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.19        1:09.26   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.36        1:10.20   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.31        1:12.56   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.87        1:12.77   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    35.43        1:13.02   
10  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    34.83        1:13.19   
11  Emilia Christiansen  1999  S71    34.90        1:13.27   
12  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    35.72        1:14.06   
13  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    35.02        1:14.16   
14  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    34.96        1:14.62   
15  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    36.01        1:14.78   
16  Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap    36.07        1:15.28   
16  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    36.81        1:15.28   
18  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    36.83        1:15.48   
19  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.35        1:15.50   
20  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    35.63        1:15.55   
21  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    35.43        1:15.56   
22  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    36.35        1:15.62   
23  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    37.87        1:16.03   
24  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    36.99        1:16.12   
25  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    36.64        1:16.38   
26  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde    36.98        1:17.01   
27  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    37.23        1:17.07   
28  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    37.64        1:17.40   
29  Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim    36.83        1:17.68   
30  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    37.77        1:17.84   
31  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    36.40        1:17.99   
32  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    38.43        1:18.56   
33  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    37.08        1:19.30   
34  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    36.30        1:19.81   
35  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:21.95        1:21.95   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            DNS   
Hanna Nilsson  1996  Kristianstads SLS            DNS   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:33 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:42   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            27.25   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            27.87   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            29.34   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            29.96   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            30.03   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            30.08   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            30.31   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb            30.33   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            30.33   
10  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden            30.36   
10  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb            30.36   
12  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap            30.52   
13  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran            30.97   
14  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon            31.09   
15  Karl Lindekrantz  1999  Helsingborgs Simsällskap            31.26   
16  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            31.50   
17  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon            31.63   
18  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb            31.65   
19  Alexander Trudov  1999  S71            31.84   
20  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap            32.01   
20  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap            32.01   
22  Philip Chen  2000  S71            32.08   
23  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen            32.19   
24  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.41   
25  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran            32.66   
26  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            32.77   
27  Jimmy Lu  1997  Simklubben Sydsim            32.81   
28  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap            32.82   
29  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb            33.33   
30  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            33.96   
31  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            34.03   
32  Mikael Johansson  1999  Höganäs Simsällskap            34.04   
33  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            34.17   
34  Filip Lundin  1997  Klippans Simsällskap            34.32   
35  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb            34.60   
36  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            35.72   
37  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            36.68   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:42 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:29   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Österlens Kraft 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:06.03  2:16.07  3:26.41  4:37.70  9:20.30   
          5:48.65  7:00.04  8:10.14       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.62  2:17.36  3:29.08  4:41.66  9:31.79   
          5:54.30  7:07.62  8:20.25       
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.81  2:19.58  3:32.34  4:44.92  9:32.10   
          5:57.12  7:09.40  8:22.13       
Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:08.69  2:21.67  3:35.18  4:49.37  9:38.38   
          6:01.75  7:14.50  8:27.96       
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    1:08.51  2:20.86  3:33.74  4:47.41  9:38.98   
          6:01.02  7:14.59  8:28.00       
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.41  2:20.48  3:33.33  4:46.89  9:40.13   
          5:59.33  7:13.13  8:27.83       
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:09.15  2:21.78  3:35.96  4:50.94  9:47.55   
          6:05.55  7:19.91  8:34.40       
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:08.69  2:23.07  3:38.07  4:53.49  9:52.60   
          6:08.79  7:24.34  8:39.35       
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    1:09.60  2:23.56  3:38.79  4:54.68  9:52.83   
          6:10.13  7:26.07  8:40.83       
10  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    1:09.21  2:24.20  3:39.59  4:55.26  9:56.17   
          6:11.26  7:27.05  8:43.12       
11  Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    1:11.10  2:26.05  3:42.38  4:59.14  10:02.86   
          6:15.82  7:33.01  8:49.66       
11  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.71  2:26.37  3:43.14  5:36.02  10:02.86   
          6:53.05  8:10.18  9:26.33       
13  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:11.99  2:27.63  3:43.78  5:01.83  10:13.20   
          6:20.43  7:39.10  8:56.76       
14  Moa Karlsson  2002  S71    1:12.55  2:30.83  3:49.30  5:07.80  10:16.35   
          6:25.50  7:43.93  9:01.78       
15  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    1:12.61  2:30.96  3:48.99  5:07.24  10:19.57   
          6:25.57  7:44.39  9:03.52       
16  Amanda Modig  1999  Kristianstads SLS    1:09.99  2:25.89  3:43.44  5:01.76  10:21.04   
          6:22.24  7:43.04  9:03.13       
17  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:12.50  2:31.26  3:50.28  5:09.82  10:21.95   
          6:29.17  7:47.60  9:06.43       
18  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    1:13.92  2:32.93  3:52.63  5:12.61  10:27.30   
          6:31.80  7:50.83  9:10.50       
19  Elin Johannesson  1999  Simklubben Lödde    1:12.96  2:32.45  3:51.48  5:10.94  10:30.16   
          6:30.66  7:50.52  9:10.69       
20  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden    1:13.35  2:32.86  3:53.66  5:14.38  10:33.43   
          6:34.71  7:55.06  9:15.51       
21  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:14.39  2:34.64  3:56.00  5:17.05  10:34.61   
          6:37.29  7:57.02  9:16.46       
22  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:12.70  2:30.61  3:50.02  5:11.13  10:35.32   
          6:32.85  7:54.54  9:15.77       
23  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:16.88  2:39.16  3:59.88  5:19.98  10:42.83   
          6:40.76  8:02.11  9:23.00       
24  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim    1:14.21  2:34.24  3:55.81  5:18.35  10:50.10   
          6:40.98  8:04.53  9:28.57       
25  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    1:17.01  2:40.94  4:05.22  5:29.82  10:59.64   
          7:34.23  9:39.32  10:59.64       
Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb            DNF   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:29 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  13:04   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Teleservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Hs Herrar  Helsingborgs Simsällskap            8:00.15   
  Karl Lindekrantz  1999      1:00.44  2:06.38      2:06.38   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      55.17  1:54.92      4:01.30   
  Robbin Steén  1987      58.47  2:00.15      6:01.45   
  Olle Williamsson  1998      57.92  1:58.70      8:00.15   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            8:06.15   
  Cebastian Christensen  1998      1:00.50  2:00.54      2:00.54   
  Rasmus Wetterborg  1996      57.96  1:58.50      3:59.04   
  Oskar Skarin  1999      1:00.99  2:07.50      6:06.54   
  Marcus Svensson  1992      56.34  1:59.61      8:06.15   
                     
Poseidon Herrar Lag 1  Simklubben Poseidon            8:14.71   
  Hugo Cedervall  1997      58.95  2:00.00      2:00.00   
  Julius Ekstrand  1998      1:00.98  2:06.86      4:06.86   
  Jesper Olsson  1998      1:00.30  2:05.23      6:12.09   
  Gustav Östlund  1997      59.07  2:02.62      8:14.71   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            8:17.91   
  Anton Andersson  1997      1:01.04  2:03.44      2:03.44   
  Eric Hinderup  1998      58.08  2:04.04      4:07.48   
  William Lindblom  1998      1:00.20  2:03.60      6:11.08   
  Gustav Hellqvist  1995      58.78  2:06.83      8:17.91   
                     
SK Ran Herrar  Simklubben Ran            8:25.18   
  Artin Shahsavar  1999      1:00.11  2:07.19      2:07.19   
  Marcus Kindberg  1993      58.93  1:59.94      4:07.13   
  Lenny Persson  1977      1:02.03  2:08.99      6:16.12   
  Daniel Olsson-Shirazi  1997      1:02.00  2:09.06      8:25.18   
                     
SK Hajen Herrar  Simklubben Hajen            8:28.84   
  Martin Rogmark  1996      58.26  2:03.87      2:03.87   
  Petter Fredriksson  1997      56.95  1:59.82      4:03.69   
  Per Christerson  1995      1:02.62  2:17.07      6:20.76   
  Johan Jönsson  1995      1:00.26  2:08.08      8:28.84   
                     
Trelleborg Sim H  Trelleborg Sim            8:33.29   
  Max Peterson  1994      1:01.39  2:09.38      2:09.38   
  Mattias Rydqvist  2000      1:00.85  2:09.20      4:18.58   
  Axel Lloyd  1999      1:02.73  2:11.07      6:29.65   
  Victor Lloyd  1996      1:00.54  2:03.64      8:33.29   
                     
Ystads SS Lag I  Ystads Simsällskap            8:36.78   
  Johan Christiansson  1996      1:02.43  2:07.99      2:07.99   
  Hampus Olsson  1991      1:00.67  2:09.79      4:17.78   
  Alexander Lienau-Petersson  1993      59.34  2:07.67      6:25.45   
  Filip Christiansson  1999      1:03.19  2:11.33      8:36.78   
                     
Poseidon Herrar Lag 2  Simklubben Poseidon            8:37.57   
  Jonas Andersson  1996      1:02.44  2:08.26      2:08.26   
  Gustav Östlund  2000      1:01.79  2:08.93      4:17.19   
  Victor Bergstrand  2000      1:01.59  2:08.49      6:25.68   
  Alexander Dahlén  1999      1:03.66  2:11.89      8:37.57   
                     
10  SK Lödde Herrar  Simklubben Lödde            8:40.20   
  Oskar Strömberg  1994      59.78  2:02.87      2:02.87   
  Jacob Zeidler  1994      55.46  1:59.12      4:01.99   
  Roy Hangård  1999      1:05.02  2:16.12      6:18.11   
  Elias Mårtensson  1997      1:06.43  2:22.09      8:40.20   
                     
11  SK Sydsim Herrar  Simklubben Sydsim            8:55.31   
  Jonathan Hiltonsson  2000      1:02.72  2:11.48      2:11.48   
  Adam Schön-Svensson  1991      59.11  2:39.61      4:51.09   
  Teodor Cvijic  1999      1:09.08  2:15.99      7:07.08   
  Erik Nilsson  1996      1:11.53  1:48.23      8:55.31   
                     
12  Vellinge-N Herrar [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            9:09.13   
  Hampus Persson  1997      1:38.92  2:44.78      2:44.78   
  Johannes Strömberg  2002      1:11.74  2:17.86      5:02.64   
  Johan Persson  1998      1:12.99  2:18.62      7:21.26   
  Adam Rohde  1993      1:09.81  1:47.87      9:09.13   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  13:04 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:19   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Österlen Assistans 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    30.40  1:04.84  1:39.97    2:17.07   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.64  1:08.16  1:43.77    2:20.45   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.54  1:06.78  1:44.12    2:22.90   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    33.37  1:11.55  1:50.20    2:28.91   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.24  1:10.89  1:49.60    2:29.08   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    33.29  1:11.28  1:51.52    2:32.77   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim    32.20  1:11.16  1:52.08    2:33.19   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.39  1:14.86  1:54.47    2:37.61   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    34.03  1:14.87  1:57.21    2:39.79   
10  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb    34.15  1:15.03  1:57.20    2:40.55   
11  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    33.96  1:16.38  1:59.41    2:45.37   
12  Therese Svensson  1991  Landskrona Simsällskap    33.13  1:15.46  2:00.07    2:46.60   
13  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.73  1:20.98  2:08.16    2:55.72   
14  Julia Karlsson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    36.71  1:22.50  2:10.87    3:02.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:19 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Bil Bengtsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.92  1:04.29  1:41.67    2:12.97   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.71  1:04.07  1:42.79    2:13.88   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.38  1:06.67  1:42.93    2:13.98   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    30.38  1:04.80  1:44.50    2:15.41   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    28.20  1:05.21  1:44.48    2:17.43   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.94  1:05.10  1:46.00    2:18.99   
William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.68  1:08.97  1:50.43    2:22.43   
Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    29.15  1:05.25  1:49.42    2:22.51   
Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    31.25  1:08.91  1:52.82    2:23.51   
10  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.01  1:07.64  1:51.74    2:24.55   
11  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.07  1:10.86  1:51.68    2:25.35   
12  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    31.14  1:11.98  1:52.53    2:26.20   
13  Philip Chen  2000  S71    30.10  1:09.74  1:50.69    2:26.57   
14  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    30.56  1:08.77  1:53.26    2:27.14   
14  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    30.94  1:07.25  1:53.46    2:27.14   
16  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    31.09  1:10.75  1:54.95    2:27.48   
17  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.77  1:08.68  1:52.35    2:28.41   
18  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    30.24  1:09.08  1:53.33    2:28.67   
19  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    30.22  1:09.99  1:55.67    2:29.76   
20  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    31.35  1:10.77  1:55.93    2:30.16   
21  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    31.83  1:13.07  1:57.52    2:31.17   
22  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    31.50  1:11.95  1:56.21    2:31.28   
23  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    30.96  1:10.07  1:55.96    2:32.48   
24  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    30.75  1:10.99  1:56.48    2:32.51   
25  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    33.34  1:14.63  1:56.76    2:33.65   
26  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    32.41  1:14.94  1:58.85    2:33.84   
27  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    33.57  1:11.73  1:58.47    2:33.93   
28  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    32.61  1:13.98  1:59.14    2:34.00   
29  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    33.12  1:14.45  1:58.69    2:34.13   
30  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    36.19  1:18.38  2:00.45    2:37.92   
31  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    30.85  1:14.37  1:58.27    2:39.12   
32  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    32.14  1:17.54  2:00.97    2:39.27   
33  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    33.71  1:14.94  1:59.53    2:39.54   
34  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    33.92  1:18.63  2:04.59    2:40.35   
35  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.53  1:14.95  1:59.57    2:40.48   
36  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    34.71  1:18.25  2:02.86    2:41.07   
37  Simon Pettersson  1998  Simklubben Poseidon    33.84  1:18.04  2:08.36    2:46.59   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:27 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:56   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: AWIMEX International AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:04.78  2:12.48  3:20.19    4:29.77   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:04.58  2:11.97  3:20.79    4:31.19   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    1:05.06  2:14.25  3:23.98    4:31.87   
Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.51  2:18.92  3:29.66    4:37.47   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.59  2:17.58  3:28.88    4:38.35   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.28  2:17.68  3:29.10    4:38.35   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.91  2:16.75  3:28.60    4:39.07   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:07.86  2:18.45  3:29.05    4:39.20   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.66  2:21.44  3:34.38    4:46.81   
10  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    1:06.90  2:20.19  3:34.14    4:46.99   
11  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    1:07.80  2:21.38  3:35.51    4:48.57   
12  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    1:08.85  2:23.41  3:38.03    4:48.99   
13  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    1:08.33  2:23.43  3:38.66    4:49.76   
14  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    1:08.81  2:22.37  3:36.50    4:50.48   
15  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:10.11  2:24.03  3:39.19    4:51.00   
16  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:08.14  2:22.53  3:37.79    4:51.11   
17  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.46  2:24.72  3:39.19    4:51.58   
18  Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    1:10.86  2:25.43  3:40.30    4:52.87   
19  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    1:10.20  2:25.02  3:39.28    4:54.28   
20  Moa Karlsson  2002  S71    1:11.16  2:26.30  3:41.99    4:55.45   
21  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:11.48  2:27.45  3:43.36    4:56.41   
22  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:11.69  2:28.21  3:43.97    4:58.38   
23  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    1:11.23  2:29.25  3:47.06    4:59.89   
24  Elin Johannesson  1999  Simklubben Lödde    1:11.81  2:29.20  3:46.58    5:00.02   
25  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:12.98  2:29.56  3:46.93    5:02.05   
26  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden    1:12.26  2:30.41  3:48.41    5:05.26   
27  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:11.69  2:29.15  3:49.51    5:05.42   
28  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:12.68  2:31.46  3:49.80    5:06.87   
29  Amanda Modig  1999  Kristianstads SLS    1:12.26  2:29.24  3:47.75    5:06.89   
30  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:11.83  2:29.79  3:49.90    5:08.08   
31  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    1:13.06  2:31.80  3:51.73    5:09.47   
32  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    1:11.61  2:30.53  3:52.70    5:15.40   
Josefine Bengtsson  2000  Kristianstads SLS    1:11.63  2:27.41  3:44.67    4:57.43  EXTRA 
Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:56 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  17:06   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            23.74   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            23.95   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.25   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.71   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            25.04   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            25.06   
Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap            25.41   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            25.42   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            25.71   
10  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden            25.72   
11  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.76   
12  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            25.77   
13  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap            25.88   
14  Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde            25.99   
15  Karl Lindekrantz  1999  Helsingborgs Simsällskap            26.27   
16  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            26.30   
17  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            26.59   
18  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton            26.61   
19  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap            26.70   
20  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim            26.78   
21  Jimmy Lu  1997  Simklubben Sydsim            26.95   
22  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap            27.09   
23  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap            27.12   
24  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            27.17   
25  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            27.27   
26  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran            27.28   
27  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            27.30   
28  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.33   
29  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim            27.34   
30  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap            27.47   
31  Erik Nilsson  1996  Simklubben Sydsim            27.60   
32  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            27.66   
33  Per Christerson  1995  Simklubben Hajen            27.69   
34  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            27.83   
35  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.21   
36  Ali Raeisi  1998  Landskrona Simsällskap            28.26   
37  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            28.70   
38  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            29.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:06 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  17:18   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 15, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Mäklarna Ekström & Co 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.20  1:17.30  1:58.09    2:38.48   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.74  1:17.61  1:58.88    2:39.95   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    37.08  1:18.54  2:01.88    2:44.71   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    37.76  1:22.09  2:04.68    2:47.13   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    37.77  1:21.33  2:05.30    2:49.81   
Micaela Jönsson  2001  S71    37.78  1:21.88  2:05.42    2:50.05   
Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    38.60  1:23.55  2:02.80    2:51.54   
Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim    39.01  1:22.40  2:07.27    2:52.34   
Felicia Huynh  2000  S71    38.02  1:22.96  2:08.28    2:54.00   
10  Emilia Rönningdal  2002  S71    39.83  1:27.09  2:12.24    2:55.42   
11  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    41.18  1:25.31  2:10.27    2:56.46   
12  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    40.59  1:26.67  2:11.43    2:57.07   
13  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    40.18  1:25.92  2:12.76    2:57.98   
14  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    40.10  1:24.53  2:11.42    2:58.50   
15  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon    40.06  1:26.61  2:12.79    2:59.50   
16  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    39.15  1:25.68  2:12.18    3:00.17   
17  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    39.26  1:24.65  2:12.44    3:00.57   
18  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    41.41  1:28.24  2:15.79    3:03.69   
19  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap    42.21  1:28.78  2:16.27    3:04.38   
20  Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran    40.42  1:28.41  2:17.53    3:06.74   
21  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    42.50  1:31.75  2:20.41    3:07.89   
22  Vilma Rodman  1999  Simklubben Lödde    41.58  1:30.20  2:18.52    3:11.50   
23  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    44.52  1:35.93  2:26.73    3:17.94   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:18 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 16, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: KIVIKS Musteri 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    1:02.88  2:08.54  3:15.04  4:21.61  8:49.54   
          5:28.39  6:34.75  7:42.10       
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:01.76  2:07.65  3:14.89  4:22.57  8:53.29   
          5:30.61  6:38.58  7:46.71       
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.26  2:12.49  3:19.61  4:26.73  8:56.60   
          5:34.17  6:41.78  7:49.77       
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    1:03.64  2:10.54  3:18.28  4:26.88  9:07.01   
          5:36.50  6:47.94  7:58.86       
Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:05.19  2:14.84  3:25.84  4:37.10  9:21.42   
          5:48.66  7:00.27  8:11.76       
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    1:03.04  2:12.32  3:24.23  4:35.92  9:22.10   
          5:47.49  6:59.63  8:11.98       
Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:05.91  2:17.33  3:29.46  4:41.78  9:29.12   
          5:54.75  7:07.67  8:20.21       
Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:05.80  2:16.84  3:28.87  4:41.60  9:29.16   
          5:54.58  7:07.80  8:20.13       
Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim    1:05.86  2:17.73  3:30.54  4:43.28  9:32.55   
          5:56.53  7:09.62  8:22.01       
10  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    1:07.27  2:18.55  3:30.41  4:43.21  9:39.87   
          5:58.21  7:13.40  8:28.59       
11  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    1:06.20  2:18.01  3:31.07  4:44.48  9:41.67   
          5:57.64  7:12.38  8:28.35       
12  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:07.30  2:19.15  3:32.24  4:45.91  9:44.55   
          5:59.84  7:14.34  8:29.96       
13  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:09.55  3:01.65  4:15.84  5:29.49  9:45.72   
          6:43.31  7:57.14  9:09.37       
14  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    1:10.62  2:30.39  3:49.44  5:49.66  10:27.13   
          7:09.46  8:28.93  9:47.93       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Svenska Kyrkan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            27.58   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            27.62   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            28.63   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim            29.22   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            29.74   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap            29.88   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            30.05   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            30.08   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap            30.21   
10  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            30.30   
11  Emilia Christiansen  1999  S71            30.44   
12  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            30.55   
13  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde            30.61   
13  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            30.61   
15  Felicia Huynh  2000  S71            30.69   
16  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen            30.71   
17  Emma Nilsson  1995  Helsingborgs Simsällskap            30.74   
18  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            30.80   
19  Caroline Andersson-Ekström  1994  Simklubben Sydsim            30.83   
19  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            30.83   
21  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim            30.87   
22  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde            30.98   
23  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            31.02   
24  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            31.40   
25  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen            31.48   
26  Erika Sällberg  1997  Simklubben Lödde            31.63   
27  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            31.69   
28  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            31.74   
29  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.85   
30  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            31.98   
31  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            32.04   
32  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim            32.06   
33  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            32.09   
34  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            32.24   
35  Julia Karlsson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb            32.25   
36  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim            32.26   
37  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap            32.28   
38  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon            32.29   
39  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            32.31   
40  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden            32.34   
41  Sara Edenfelt  1992  Simklubben Hajen            32.38   
42  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap            32.41   
42  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            32.41   
44  Therese Svensson  1991  Landskrona Simsällskap            32.46   
45  Yara Waked  1998  Karlskrona Simsällskap            32.50   
46  Natalie Almasi  2001  Simklubben Sydsim            32.52   
47  Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap            32.57   
48  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap            32.64   
49  Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim            32.72   
50  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            32.84   
51  Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb            32.96   
52  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon            33.12   
53  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim            33.14   
53  Vilma Rodman  1999  Simklubben Lödde            33.14   
55  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            33.15   
55  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            33.15   
57  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim            33.16   
58  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            33.17   
59  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb            33.18   
60  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            33.23   
61  Emilia Rönningdal  2002  S71            33.37   
62  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            33.58   
63  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            33.87   
64  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            34.39   
65  Amanda Modig  1999  Kristianstads SLS            34.54   
66  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            34.62   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  18:15   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 18, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Simrishamns Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    30.97  1:05.06  1:38.41    2:13.23   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon    31.70  1:06.36  1:41.18    2:15.89   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    32.03  1:07.72  1:43.58    2:18.85   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    31.61  1:06.75  1:43.29    2:19.68   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    34.01  1:09.98  1:46.86    2:23.46   
Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    33.50  1:10.23  1:48.86    2:26.78   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    32.93  1:11.45  1:49.65    2:27.57   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    34.49  1:12.21  1:50.03    2:27.70   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    33.78  1:11.77  1:50.33    2:28.47   
10  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    33.84  1:11.64  1:50.55    2:29.16   
11  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    34.73  1:12.52  1:51.76    2:29.51   
12  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    34.52  1:12.40  1:52.68    2:30.32   
13  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.33  1:52.11  2:30.34    2:30.34   
14  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    34.61  1:12.81  1:52.76    2:30.79   
15  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.33  1:13.02  1:53.33    2:31.60   
16  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    34.27  1:13.37  1:53.70    2:31.72   
17  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    34.48  1:12.99  1:52.85    2:33.20   
18  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    35.96  1:15.25  1:56.24    2:35.25   
19  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    36.21  1:16.09  1:57.26    2:36.98   
20  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    36.63  1:16.23  1:57.33    2:37.87   
21  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    36.32  1:18.10  2:02.47    2:45.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:15 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  18:32   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 19, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: DANONE 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Triton Lag I  Simklubben Triton            3:51.27   
  Moa Ståhl  1995      28.47  59.25      59.25   
  Ida Marko-Varga  1985      26.76  56.17      1:55.42   
  Magdalena Kuras  1988      26.87  56.33      2:51.75   
  Alba Forés  1998      28.15  59.52      3:51.27   
                     
Mkk Damer  Malmö Kappsimningsklubb            4:00.82   
  Nicola Lindell  2001      30.09  1:02.86      1:02.86   
  Nathalie Lindborg  1991      26.98  56.52      1:59.38   
  Hanna Liljegren  1998      30.06  1:03.63      3:03.01   
  Ida Lindborg  1994      27.64  57.81      4:00.82   
                     
SK Sydsim Damer  Simklubben Sydsim            4:05.45   
  My Grewell  1998      29.98  1:02.68      1:02.68   
  Ebba Rosenquist  1989      28.52  59.79      2:02.47   
  Malin Johansson  1997      28.86  1:01.07      3:03.54   
  Sofia Heimsten  1997      29.30  1:01.91      4:05.45   
                     
Hs Damer  Helsingborgs Simsällskap            4:11.47   
  Sofie Sjöberg  1994      29.24  1:00.78      1:00.78   
  Julia Stenhård  2000      30.91  1:04.98      2:05.76   
  Johanna Palmkvist  1999      29.79  1:02.39      3:08.15   
  Lina Rosvall  1997      29.96  1:03.32      4:11.47   
                     
Poseidon Damer Lag 1  Simklubben Poseidon            4:16.46   
  Olivia Berglund  1998      31.11  1:05.63      1:05.63   
  Maria Persson  1993      29.60  1:03.61      2:09.24   
  Hanna Bergman  2001      29.50  1:02.14      3:11.38   
  Elin Moberg  1999      30.82  1:05.08      4:16.46   
                     
SK Triton Lag 2  Simklubben Triton            4:16.76   
  Amanda Granborg  1999      31.12  1:05.12      1:05.12   
  Alexandra Volkova  1996      29.74  1:02.67      2:07.79   
  Sara Stenberg  2001      30.54  1:04.27      3:12.06   
  Ida Borg  1997      30.62  1:04.70      4:16.76   
                     
SK Hajen Damer  Simklubben Hajen            4:18.65   
  Elin Lundgren  1995      29.81  1:02.00      1:02.00   
  Elin Lackegård  2000      32.34  1:07.50      2:09.50   
  Amanda Karlsson  1998      30.66  1:05.47      3:14.97   
  Li Björner Oh  1998      29.80  1:03.68      4:18.65   
                     
SK Lödde Damer 1 [2003]  2003  Simklubben Lödde            4:18.74   
  Michelle Lövdahl  1995      30.03  1:02.45      1:02.45   
  Johanna Holmberg  1993      30.79  1:04.87      2:07.32   
  Elin Johannesson  1999      31.49  1:06.29      3:13.61   
  Julia Brinkhagen  1999      31.15  1:05.13      4:18.74   
                     
Vellinge-N Damer [1996]  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            4:19.25   
  Rebecca Håkansson  1996      30.01  1:01.79      1:01.79   
  Frida Rödin  2000      31.06  1:05.96      2:07.75   
  Ida Larsson  2002      31.02  1:04.97      3:12.72   
  Emma Vileus  2001      31.50  1:06.53      4:19.25   
                     
10  Landskrona Damer 1997  1997  Landskrona Simsällskap            4:20.03   
  Isabelle Moreau  2001      31.43  1:06.46      1:06.46   
  Ida Sandwång  2001      30.47  1:04.79      2:11.25   
  Elin Rundblad  1999      31.14  1:07.57      3:18.82   
  My Rydgren  1999      29.16  1:01.21      4:20.03   
                     
11  Sjöbo SS Damer  Sjöbo Simsällskap            4:21.74   
  Emmy Jonsson  2001      29.57  1:03.35      1:03.35   
  Minna Larsson  2002      30.96  1:06.89      2:10.24   
  Augusta Andersson  1997      31.11  1:05.08      3:15.32   
  Lina Sjöholm  2000      31.21  1:06.42      4:21.74   
                     
12  SK Lödde Damer 2 [2003]  2003  Simklubben Lödde            4:22.43   
  Louise Ranevi  1999      31.54  1:07.53      1:07.53   
  Emma Persson  1999      30.49  1:04.43      2:11.96   
  Erika Sällberg  1997      31.23  1:05.49      3:17.45   
  Vivianne Olsson  2000      30.83  1:04.98      4:22.43   
                     
13  SK Sydsim Damer Lag 2  Simklubben Sydsim            4:24.18   
  Frida Nordefell  2000      31.58  1:04.85      1:04.85   
  Klara Johansson  2001      31.49  1:05.83      2:10.68   
  Wilma Heij-Lindholm  1999      30.75  1:06.43      3:17.11   
  Natalie Almasi  2001      31.45  1:07.07      4:24.18   
                     
14  S 71 Damer [2000]  2000  S71            4:24.53   
  Emilia Rönningdal  2002      30.79  1:05.76      1:05.76   
  Micaela Jönsson  2001      31.05  1:05.73      2:11.49   
  Felicia Huynh  2000      31.25  1:06.63      3:18.12   
  Moa Karlsson  2002      31.88  1:06.41      4:24.53   
                     
15  Karlskrona Damer  Karlskrona Simsällskap            4:24.56   
  Tea Gladher  2000      30.21  1:03.91      1:03.91   
  Lina Petersson  1986      29.84  1:04.37      2:08.28   
  Sanna Westerberg  1998      31.53  1:09.28      3:17.56   
  Sofie Karlsson  2000      30.05  1:07.00      4:24.56   
                     
16  Trelleborg Sim  1995  Trelleborg Sim            4:24.86   
  Davilda Lareva  2000      31.75  1:07.87      1:07.87   
  Sandra Lendt  2000      30.63  1:05.06      2:12.93   
  Nicola Parfitt  2000      31.03  1:05.50      3:18.43   
  Isabelle Sering  2002      31.42  1:06.43      4:24.86   
                     
17  Osby SS Damer  2000  Osby Simsällskap            4:25.72   
  Simone Karlsson  2001      31.13  1:04.85      1:04.85   
  Ellen Torkelsson  2000      32.08  1:09.38      2:14.23   
  Agnes Cato  2001      30.85  1:07.11      3:21.34   
  Andrea Prai  2001      30.85  1:04.38      4:25.72   
                     
18  Höganäs SS Töser  Höganäs Simsällskap            4:26.47   
  Thelma Jöhncke  1999      32.39  1:07.04      1:07.04   
  Maja Johansson  1999      31.38  1:06.65      2:13.69   
  Elin Widén  1998      31.62  1:08.38      3:22.07   
  Klara Juliusson  1997      30.11  1:04.40      4:26.47   
                     
19  Ystads SS  Ystads Simsällskap            4:28.36   
  Amanda Strömberg  1998      31.58  1:09.08      1:09.08   
  Alicia Norberg Randowo  1999      33.13  1:10.67      2:19.75   
  Dinah Jönsson  1998      29.50  1:04.06      3:23.81   
  Matilda Åkesson  1999      30.44  1:04.55      4:28.36   
                     
Poseidon Damer Lag 2  Simklubben Poseidon            DSQ   
  Anna Björnberg  1992      31.25  1:05.07      1:05.07   
  Mary Lagoguez  2001              2:15.13   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:32 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  18:43   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 20, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Ystads Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Triton  Simklubben Triton            3:40.48   
  Ahmad Attellesey  1995      26.65  55.39      55.39   
  Cebastian Christensen  1998      27.88  56.34      1:51.73   
  Marcus Svensson  1992      25.50  53.54      2:45.27   
  Rasmus Wetterborg  1996      26.27  55.21      3:40.48   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            3:43.58   
  William Lindblom  1998      27.87  56.62      56.62   
  Eric Hinderup  1998      26.67  54.02      1:50.64   
  Gustav Hellqvist  1995      27.53  56.62      2:47.26   
  Anton Andersson  1997      27.27  56.32      3:43.58   
                     
Poseidon Herrar Lag 1  Simklubben Poseidon            3:45.23   
  Julius Ekstrand  1998      27.70  57.29      57.29   
  Hugo Cedervall  1997      26.34  55.47      1:52.76   
  Victor Bergstrand  2000      26.58  57.04      2:49.80   
  Gustav Östlund  1997      26.84  55.43      3:45.23   
                     
SK Ran Herrar  Simklubben Ran            3:48.27   
  Artin Shahsavar  1999      27.36  57.35      57.35   
  Marcus Kindberg  1993      26.33  54.67      1:52.02   
  Ali Hariri  1996      26.88  57.60      2:49.62   
  Richard Berg  1998      27.67  58.65      3:48.27   
                     
SK Hajen Herrar  Simklubben Hajen            3:51.03   
  Martin Rogmark  1996      28.13  58.61      58.61   
  Petter Fredriksson  1997      26.45  55.18      1:53.79   
  Per Christerson  1995      28.19  59.18      2:52.97   
  Johan Jönsson  1995      27.83  58.06      3:51.03   
                     
Landskrona Herrar [1998]  1998  Landskrona Simsällskap            3:51.43   
  Emil Hassling  2000      27.06  56.13      56.13   
  Tim Petersson  1999      28.62  1:00.17      1:56.30   
  Alfred Christensson  1998      26.22  56.18      2:52.48   
  Oskar Hoff  1998      27.39  58.95      3:51.43   
                     
SK Lödde Herrar  Simklubben Lödde            3:51.78   
  Oskar Strömberg  1994      27.16  56.05      56.05   
  Jacob Zeidler  1994      24.85  52.57      1:48.62   
  Roy Hangård  1999      28.96  1:01.69      2:50.31   
  Elias Mårtensson  1997      28.92  1:01.47      3:51.78   
                     
Ystads SS Lag I  Ystads Simsällskap            3:52.66   
  Hampus Olsson  1991      27.01  57.56      57.56   
  Joachim Olsson  1995      26.73  57.43      1:54.99   
  Johan Christiansson  1996      28.61  59.96      2:54.95   
  Alexander Lienau-Petersson  1993      26.91  57.71      3:52.66   
                     
Trelleborg Sim H  Trelleborg Sim            3:52.85   
  Victor Lloyd  1996      27.93  57.66      57.66   
  Axel Lloyd  1999      27.68  58.88      1:56.54   
  Max Peterson  1994      26.74  57.45      2:53.99   
  Mattias Rydqvist  2000      27.96  58.86      3:52.85   
                     
10  Poseidon Herrar Lag 2  Simklubben Poseidon            3:55.08   
  Jesper Olsson  1998      27.97  59.44      59.44   
  Gustav Östlund  2000      27.68  58.74      1:58.18   
  Jonas Andersson  1996      27.91  58.06      2:56.24   
  Marko Vasilijevic  1999      27.24  58.84      3:55.08   
                     
11  SK Sydsim Herrar  Simklubben Sydsim            3:57.83   
  Teodor Cvijic  1999      28.75  59.86      59.86   
  Adam Schön-Svensson  1991      26.75  57.38      1:57.24   
  Erik Nilsson  1996      27.65  59.72      2:56.96   
  Jonathan Hiltonsson  2000      29.02  1:00.87      3:57.83   
                     
12  Poseidon Herrar Lag 3  Simklubben Poseidon            4:03.06   
  Alexander Dahlén  1999      28.30  58.81      58.81   
  Sebastian Andersson  1999      28.65  1:01.50      2:00.31   
  Luke Postema  1995      28.52  1:01.07      3:01.38   
  Alexander Hedre  1999      28.69  1:01.68      4:03.06   
                     
13  Vellinge-N Herrar [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            4:08.63   
  Hampus Persson  1997      29.60  1:01.41      1:01.41   
  Johannes Strömberg  2002      29.95  1:02.95      2:04.36   
  Johan Persson  1998      30.49  1:04.27      3:08.63   
  Adam Rohde  1993      27.57  1:00.00      4:08.63   
                     
14  Ystads SS Lag 2  Ystads Simsällskap            4:19.18   
  Emil Jespersen  2001      30.87  1:06.81      1:06.81   
  Gustaf Persson  2001      29.96  1:05.61      2:12.42   
  Felix Hansson  2000      31.11  1:04.96      3:17.38   
  Max Persson  2001      29.21  1:01.80      4:19.18   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:43 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 21, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Handelsbanken 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    26.15        54.22   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.39        54.81   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.70        55.33   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.66        55.43   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.73        55.80   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.70        56.08   
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    27.38        56.14   
Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde    27.02        56.18   
Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    26.74        56.51   
10  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    27.36        56.63   
11  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.26        56.72   
12  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.94        56.77   
13  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    27.63        56.99   
14  Alexander Trudov  1999  S71    27.39        57.04   
15  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.49        57.28   
16  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    27.59        57.56   
17  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim    27.58        57.72   
18  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    27.67        57.88   
19  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    27.83        57.97   
20  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    27.45        58.22   
21  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap    27.36        58.24   
22  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    28.45        58.28   
23  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    28.14        58.63   
24  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.93        58.64   
25  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    27.55        58.65   
26  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    28.07        58.70   
27  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    28.25        58.99   
28  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    28.64        59.16   
29  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    28.27        59.39   
30  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    28.44        59.44   
31  Per Christerson  1995  Simklubben Hajen    28.60        59.45   
32  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.96        59.50   
33  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim    28.23        59.51   
34  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon    28.70        1:00.24   
35  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    28.33        1:00.75   
36  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    28.75        1:00.88   
37  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    28.43        1:00.99   
38  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    28.45        1:01.19   
39  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    28.73        1:01.39   
40  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    29.08        1:02.55   
41  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    24.38        1:09.80   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 22, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.37  1:02.03  1:34.31    2:06.82   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.32  1:01.92  1:34.64    2:06.85   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    31.37  1:05.52  1:38.64    2:11.73   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.37  1:04.04  1:38.30    2:12.05   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.76  1:03.49  1:37.70    2:12.12   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.13  1:05.65  1:39.08    2:12.83   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.19  1:05.05  1:39.51    2:13.65   
Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    31.83  1:05.56  1:40.37    2:13.79   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.26  1:04.91  1:39.44    2:14.85   
10  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    31.24  1:05.71  1:40.33    2:15.72   
11  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    31.55  1:06.02  1:41.49    2:16.86   
12  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    32.25  1:07.17  1:42.23    2:17.43   
13  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    31.79  1:07.30  1:42.27    2:17.53   
14  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.32  1:06.28  1:41.69    2:17.59   
15  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    32.14  1:06.94  1:42.67    2:17.60   
16  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.18  1:04.74  1:40.66    2:18.25   
17  Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    32.44  1:07.66  1:43.72    2:18.82   
18  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    32.33  1:07.78  1:43.84    2:19.12   
19  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon    32.23  1:07.72  1:43.78    2:19.36   
20  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    31.92  1:06.93  1:43.01    2:19.46   
21  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    32.25  1:07.48  1:42.88    2:19.51   
22  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    31.48  1:06.48  1:43.38    2:19.79   
23  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.10  1:05.89  1:42.47    2:20.18   
24  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.84  1:07.08  1:44.35    2:20.38   
25  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    32.15  1:07.47  1:44.86    2:20.40   
26  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    31.82  1:06.84  1:43.75    2:20.56   
27  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    31.39  1:07.21  1:44.59    2:20.78   
28  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    31.69  1:07.68  1:44.61    2:20.92   
29  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    32.32  1:07.95  1:45.18    2:24.19   
30  Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb    33.44  1:11.34  1:49.44    2:26.34   
31  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    33.09  1:09.99  1:48.40    2:27.11   
32  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    32.95  1:10.39  1:49.25    2:27.32   
33  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    33.21  1:10.35  1:50.33    2:29.07   
34  Elin Johannesson  1999  Simklubben Lödde    33.13  1:10.60  1:50.33    2:29.21   
35  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    33.55  1:12.51  1:51.28    2:29.85   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:27 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            28.82   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            30.85   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            31.12   
Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.15   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            32.03   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            32.08   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            32.14   
Max Peterson  1994  Trelleborg Sim            32.24   
Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            32.27   
10  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap            32.43   
11  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            32.64   
12  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            32.77   
13  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap            32.83   
14  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            32.94   
15  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            33.03   
16  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            33.07   
17  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap            33.34   
18  Philip Chen  2000  S71            33.73   
19  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb            33.91   
20  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon            34.15   
21  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            34.20   
22  Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            34.23   
23  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            34.40   
24  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            34.61   
25  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap            34.70   
26  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            34.79   
27  Måns Segerlund  2000  Helsingborgs Simsällskap            34.81   
28  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            34.84   
29  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            34.94   
30  Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim            35.06   
31  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            35.07   
32  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap            35.19   
33  Erik Nilsson  1996  Simklubben Sydsim            35.73   
34  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb            35.92   
35  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            36.83   
36  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            36.87   
37  Jimmy Lu  1997  Simklubben Sydsim            36.90   
38  Hugo Gustafsson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            37.14   
39  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            37.98   
Ali Raeisi  1998  Landskrona Simsällskap            DNS   
Ali Hariri  1996  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:46   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 24, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Syd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    34.85        1:15.11   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.16        1:15.67   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.48        1:15.76   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.37        1:16.55   
Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    35.63        1:16.58   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    35.00        1:16.64   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    34.80        1:16.84   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.41        1:17.49   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.33        1:17.86   
10  Micaela Jönsson  2001  S71    36.72        1:18.92   
11  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    35.72        1:19.20   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    36.96        1:19.43   
13  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    38.30        1:20.55   
14  Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim    37.66        1:20.64   
15  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    37.20        1:21.07   
16  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    37.62        1:21.18   
17  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    37.78        1:21.24   
18  Emilia Rönningdal  2002  S71    37.09        1:21.45   
19  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    37.94        1:21.73   
20  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon    37.90        1:21.77   
21  Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran    38.46        1:22.33   
22  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    39.75        1:22.69   
23  Felicia Huynh  2000  S71    38.00        1:22.84   
24  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    39.66        1:22.90   
25  Sofie Klügel  1998  S71    38.02        1:22.97   
26  Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    39.00        1:23.34   
27  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    38.59        1:24.33   
28  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    40.04        1:25.10   
29  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap    40.57        1:25.45   
30  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    40.92        1:26.33   
31  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    40.16        1:26.52   
32  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon    41.49        1:27.22   
33  Vilma Rodman  1999  Simklubben Lödde    39.44        1:27.98   
34  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    40.06        1:29.36   
35  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    41.23        1:29.46   
36  Julia Karlsson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    41.18        1:29.81   
37  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim    41.55        1:29.82   
38  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    42.61        1:32.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:46 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:05   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 25, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:01.27  2:10.51  3:29.44    4:31.56   
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:05.21  2:22.39  3:47.83    4:49.66   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    1:04.69  2:21.81  3:44.93    4:50.24   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:06.79  2:25.86  3:48.77    4:56.18   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:05.63  2:24.93  3:49.64    4:58.08   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    1:06.26  2:33.69  3:57.25    5:00.43   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    1:03.14  2:23.78  3:47.12    5:00.90   
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.50  2:30.40  3:55.32    5:02.64   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:10.14  2:32.46  3:59.67    5:09.03   
10  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    1:10.19  2:34.20  3:58.95    5:09.82   
11  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    1:07.49  2:32.79  4:03.08    5:18.10   
12  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:08.94  2:33.74  4:10.09    5:26.58   
13  Måns Segerlund  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:15.71  2:43.93  4:15.71    5:35.34   
14  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    1:16.31  2:48.01  4:19.71    5:38.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:05 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Österlens Kraft 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.98        1:02.58   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.73        1:04.11   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim    29.66        1:05.31   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.93        1:06.18   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    30.11        1:06.93   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.55        1:08.75   
Emma Nilsson  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.30        1:09.24   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.03        1:09.34   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.78        1:09.34   
10  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.58        1:09.35   
11  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    32.62        1:09.78   
12  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.18        1:09.86   
13  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.55        1:09.95   
14  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    32.11        1:10.59   
15  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim    31.89        1:10.65   
16  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.54        1:11.25   
17  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    32.13        1:11.28   
18  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde    32.95        1:11.66   
19  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    33.19        1:11.81   
20  Felicia Huynh  2000  S71    33.40        1:12.24   
21  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.58        1:12.28   
22  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    33.03        1:12.34   
23  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    33.21        1:12.69   
24  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    33.94        1:13.56   
25  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    33.19        1:13.77   
26  Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap    32.88        1:13.96   
27  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    33.76        1:15.42   
28  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    32.73        1:16.26   
29  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    34.73        1:16.48   
30  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    34.98        1:16.84   
31  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    34.24        1:17.05   
32  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    34.37        1:17.08   
33  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    33.44        1:17.17   
34  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.12        1:17.78   
35  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    35.12        1:20.90   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Teleservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.40        59.52   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    30.72        1:03.12   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    30.16        1:03.75   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon    31.06        1:03.77   
Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.43        1:04.36   
Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.75        1:04.50   
Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    31.12        1:04.99   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    31.29        1:05.18   
Alexander Trudov  1999  S71    31.89        1:05.71   
10  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    31.54        1:06.37   
11  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    31.64        1:06.51   
11  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    32.35        1:06.51   
13  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    32.83        1:07.83   
14  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    33.06        1:08.29   
15  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    32.76        1:08.83   
16  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    33.71        1:09.15   
17  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    33.11        1:09.21   
18  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    32.94        1:10.24   
19  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    33.53        1:10.44   
20  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    33.87        1:10.55   
21  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    33.41        1:10.80   
22  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    34.19        1:10.89   
23  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    33.62        1:11.12   
24  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    34.19        1:11.40   
25  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    34.50        1:11.42   
26  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.22        1:11.45   
27  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    35.46        1:11.60   
28  Philip Chen  2000  S71    33.38        1:12.13   
29  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    34.96        1:12.34   
30  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    34.80        1:12.57   
31  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    35.30        1:12.62   
32  Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim    34.39        1:12.69   
33  Mikael Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    35.42        1:15.90   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:45   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 28, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Österlen Assistans 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.57   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            31.20   
Miranda Orajärvi  1998  Helsingborgs Simsällskap            32.32   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            32.45   
Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap            33.12   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            33.19   
Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            33.26   
Emilia Christiansen  1999  S71            33.41   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.46   
10  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb            33.54   
11  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            33.72   
12  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap            33.77   
13  Ida Borg  1997  Simklubben Triton            33.90   
14  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.04   
15  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb            34.08   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim            34.17   
17  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            34.29   
18  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            34.47   
18  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            34.47   
20  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            34.67   
21  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            34.68   
22  Emilia Rönningdal  2002  S71            34.74   
23  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            34.80   
24  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            34.87   
25  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            34.92   
26  Emma Nilsson  1995  Helsingborgs Simsällskap            35.01   
27  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.13   
28  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            35.27   
28  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            35.27   
30  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim            35.36   
31  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            35.40   
32  Natalie Almasi  2001  Simklubben Sydsim            35.58   
33  Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb            35.69   
34  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            35.96   
34  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            35.96   
36  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim            36.40   
37  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            36.44   
38  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            36.59   
39  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            36.89   
40  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde            37.42   
41  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            37.98   
42  Erika Sällberg  1997  Simklubben Lödde            38.47   
43  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon            39.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:45 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 29, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Bil Bengtsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.46  2:08.82  3:13.46  4:18.53  16:18.90   
          5:24.00  6:29.20  7:34.00  8:38.82     
          9:43.73  10:48.83  11:54.09  13:00.71     
          14:07.12  15:13.78         
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    1:04.04  2:10.75  3:17.47  4:23.92  16:31.18   
          5:30.43  6:36.38  7:42.21  8:47.88     
          9:53.76  10:59.92  12:06.16  13:12.45     
          14:19.24  15:25.97         
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:07.25  2:14.93  3:22.58  4:29.91  16:52.18   
          5:36.92  6:45.14  7:55.55  9:06.15     
          10:16.21  11:23.22  12:28.52  13:35.11     
          14:41.74  15:48.80         
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    1:03.49  2:11.69  3:20.44  4:29.92  17:05.71   
          5:37.01  6:44.99  7:55.53  9:05.94     
          10:16.35  11:23.56  12:31.30  13:40.26     
          14:48.96  15:58.23         
Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde    1:03.05  2:11.69  3:20.90  4:30.91  17:35.14   
          5:41.59  6:53.50  8:06.02  9:18.26     
          10:30.49  11:42.12  12:53.45  14:04.97     
          15:16.89  16:27.67         
Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:06.18  2:16.85  3:27.65  4:39.34  17:50.88   
          5:51.01  7:02.59  8:14.28  9:26.20     
          10:38.38  11:50.68  13:02.09  14:14.95     
          15:27.63  16:39.82         
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:06.23  2:17.65  3:30.34  4:43.70  18:12.75   
          5:57.56  7:11.36  8:25.28  9:39.39     
          10:53.75  12:08.23  13:21.47  14:35.11     
          15:49.06  17:02.18         
Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:05.92  2:18.32  3:32.01  4:45.27  18:22.01   
          5:59.37  7:13.35  8:27.61  9:41.69     
          10:54.41  12:09.09  13:24.87  14:40.08     
          15:55.74  17:11.59         
Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:05.72  2:17.41  3:30.33  4:43.86  18:25.03   
          5:58.05  7:11.62  8:25.47  9:39.62     
          10:53.59  12:08.31  13:22.81  14:39.24     
          15:55.64  17:11.12         
10  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:07.16  2:20.65  3:34.09  4:48.23  18:38.59   
          6:02.76  7:17.55  8:33.05  9:48.20     
          11:04.04  12:20.10  13:36.89  14:53.82     
          16:09.43  17:24.97         
11  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    1:06.37  2:19.77  3:33.40  4:47.12  18:52.60   
          6:01.31  7:53.75  9:48.64  11:43.47     
          13:00.81  14:19.03  15:37.41  16:56.04     
          18:14.35           
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:27 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:49   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 30, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
SK Triton Lag I  Simklubben Triton            8:53.67   
  Johanna Nilsson  1996      1:06.51  2:18.22      2:18.22   
  Moa Ståhl  1995      1:01.57  2:07.61      4:25.83   
  Sara Stenberg  2001      1:04.87  2:15.47      6:41.30   
  Alba Forés  1998      1:02.19  2:12.37      8:53.67   
                     
SK Sydsim Damer  Simklubben Sydsim            8:57.39   
  My Grewell  1998      1:05.36  2:17.41      2:17.41   
  Ebba Rosenquist  1989      1:04.34  2:14.05      4:31.46   
  Malin Johansson  1997      1:04.41  2:13.17      6:44.63   
  Sofia Heimsten  1997      1:03.36  2:12.76      8:57.39   
                     
Hs Damer  Helsingborgs Simsällskap            9:05.38   
  Sofie Sjöberg  1994      1:05.44  2:17.61      2:17.61   
  Johanna Palmkvist  1999      1:04.67  2:15.15      4:32.76   
  Ebba Hallbäck  2000      1:06.95  2:18.13      6:50.89   
  Matilda Weiler  1998      1:04.56  2:14.49      9:05.38   
                     
Poseidon Damer Lag 1  Simklubben Poseidon            9:17.29   
  Olivia Berglund  1998      1:07.93  2:20.96      2:20.96   
  Elin Moberg  1999      1:07.85  2:21.04      4:42.00   
  Maria Persson  1993      1:06.12  2:19.14      7:01.14   
  Hanna Bergman  2001      1:05.50  2:16.15      9:17.29   
                     
Sjöbo SS Damer  Sjöbo Simsällskap            9:20.63   
  Emmy Jonsson  2001      1:05.69  2:21.86      2:21.86   
  Augusta Andersson  1997      1:06.39  2:16.41      4:38.27   
  Hedda Nilsson  2001      1:09.11  2:28.87      7:07.14   
  Lina Sjöholm  2000      1:04.97  2:13.49      9:20.63   
                     
Mkk Damer  Malmö Kappsimningsklubb            9:21.73   
  Hanna Liljegren  1998      1:06.77  2:19.46      2:19.46   
  Josephine Mikkelsen  2002      1:06.26  2:18.77      4:38.23   
  Tove Lennartsson  2000      1:05.81  2:21.22      6:59.45   
  Johanna Andersson  2002      1:06.98  2:22.28      9:21.73   
                     
SK Lödde Damer  Simklubben Lödde            9:25.55   
  Michelle Lövdahl  1995      1:05.80  2:16.73      2:16.73   
  Johanna Holmberg  1993      1:06.78  2:20.30      4:37.03   
  Elin Johannesson  1999      1:10.43  2:26.48      7:03.51   
  Emma Persson  1999      1:06.90  2:22.04      9:25.55   
                     
Vellinge-N Damer [1996]  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            9:30.32   
  Rebecca Håkansson  1996      1:04.70  2:12.94      2:12.94   
  Frida Rödin  2000      1:07.24  2:22.08      4:35.02   
  Emma Taylor  1998      1:08.45  2:24.23      6:59.25   
  Emma Vileus  2001      1:10.44  2:31.07      9:30.32   
                     
Osby SS Damer  2000  Osby Simsällskap            9:58.69   
  Agnes Cato  2001      1:11.59  2:33.20      2:33.20   
  Ellen Torkelsson  2000      1:13.91  2:35.16      5:08.36   
  Andrea Prai  2001      1:11.31  2:27.70      7:36.06   
  Simone Karlsson  2001      1:08.37  2:22.63      9:58.69   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:49 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:07   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 31, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: AWIMEX International AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.74  1:00.35  1:32.69    2:04.94   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.64  1:04.03  1:39.60    2:14.11   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.68  1:04.55  1:39.94    2:16.00   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.12  1:06.31  1:42.08    2:18.50   
Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.36  1:07.39  1:44.35    2:22.27   
Max Peterson  1994  Trelleborg Sim    28.80  1:03.27  1:40.57    2:24.05   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    29.64  1:05.98  1:44.94    2:27.00   
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    31.21  1:08.80  1:48.23    2:27.92   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    32.65  1:10.86  1:49.98    2:28.71   
10  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    32.07  1:09.23  1:49.40    2:30.77   
11  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    31.73  1:10.03  1:50.50    2:31.50   
12  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    31.29  1:09.96  1:51.71    2:31.68   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  07 juni 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:07 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  07 juni 2015   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:29   
  Arrangör  Ystads Simsällskap - Österlensim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2015         
 
 
Gren 32, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    31.51  1:09.37  1:51.78    2:25.91   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.71  1:08.34  1:53.04    2:27.24   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.21  1:12.57  1:55.58    2:29.05   
Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    32.22  1:11.07  1:55.38    2:29.25   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.93  1:10.66  1:56.45    2:31.06   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    32.10  1:10.86  1:58.94    2:33.30   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.89  1:12.59  1:57.84    2:33.72   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.08  1:13.90  1:58.30    2:35.17   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    32.62  1:15.13  2:00.01    2:35.65   
10  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.10  1:16.80  2:00.75    2:36.61   
10  Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    33.59  1:13.65  2:00.16    2:36.61   
12  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    34.71  1:13.88  1:58.94    2:36.87   
13  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    34.76  1:17.61  2:02.06    2:37.62   
14  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    33.26  1:16.21  2:01.31    2:38.47   
15  Micaela Jönsson  2001  S71    34.58  1:18.33  2:02.36    2:38.92   
16  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    33.94  1:16.52  2:03.44    2:39.19   
17  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.33  1:17.60  2:03.07    2:39.59   
18  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    34.36  1:16.60  2:05.27    2:39.72   
19  Felicia Huynh  2000  S71    32.63  1:16.42  2:02.06    2:39.88   
20  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    33.63  1:17.64  2:03.85    2:40.08   
21  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.53  1:16.25  2:02.92    2:40.91   
22  Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    36.41  1:20.23  2:04.39    2:42.95   
23  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    35.19  1:17.80  2:05.15    2:43.01   
24  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.64  2:06.64  2:43.57    2:43.57   
25  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    33.76  1:15.99  2:04.33    2:43.79   
26  Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap    33.09  1:18.72  2:07.46    2:45.98   
27  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    35.61  1:20.45  2:07.38    2:46.49   
28  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    35.22  1:21.05  2:08.42    2:47.88   
29  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    36.84  1:22.59  2:08.11    2:48.31   
30