2017-11-22   15:55:25
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Nordic Open Masters Championships 2015

Below are all results from the competition shown by session.

Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Espen Engebretsen  1940      1:48.54  3:42.93  5:34.95    7:21.26   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Eyðun Bærentsen  1947      1:33.16  3:15.21  4:56.89    6:38.78   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Raimo Hiltunen  1946      1:37.58  3:22.04  5:04.19    6:55.32   
  Vanders                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Göran Wall  1953      1:32.27  3:11.12  4:50.97    6:23.60   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Jesper Roed  1953      1:31.08  3:10.68  4:50.34    6:23.67   
  DeltaSwim                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Rune Sjøblom  1957      1:09.91  2:24.47  3:39.65    4:55.25   
  Kongstensvømmerne                   
                     
Conny Mindemark  1957      1:08.51  2:24.12  3:40.83    4:57.13   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Osama Momtaz  1960      1:11.30  2:27.67  3:46.10    5:05.96   
  Simklubben Neptun                   
                     
Seppo Hytönen  1956      1:26.35  3:00.42  4:34.78    6:03.21   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Magne Klementsen  1961      1:06.56  2:20.15  3:36.37    4:50.70   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Niels Jörgen Larsen  1962      1:09.49  2:24.78  3:39.86    4:55.21   
  Simklubben Neptun                   
                     
Anders Meinert Pedersen  1961      1:10.93  2:31.28  3:52.68    5:13.30   
  DeltaSwim                   
                     
Eyðun Húsgarð  1962      1:20.82  2:52.97  4:29.67    6:07.29   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Erlendur Simonsen  1961      1:29.62  3:11.55  4:53.20    6:26.38   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Bengt Ahlgren  1964      1:40.92  3:34.34  5:32.88    7:30.40   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Geir Inge Rimmereide  1970      1:13.22  2:29.67  3:40.74    4:48.00   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Thomas Knudsen  1970      1:13.60  2:31.88  3:48.64    5:04.94   
  Aarhus Idrætsforening Af 1900                   
                     
Henrik Holmberg  1969      1:15.93  2:37.77  4:01.07    5:20.99   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Matthew James  1966      1:18.17  2:42.36  4:08.58    5:33.15   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Jesper Madsen  1975      1:15.10  2:41.03  4:14.89    5:52.29   
  DeltaSwim                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Roger Sjösten  1977      1:04.95  2:14.78  3:25.09    4:36.96   
  Simklubben Neptun                   
                     
Morten Nørregaard  1977      1:07.80  2:19.18  3:32.05    4:46.09   
  DeltaSwim                   
                     
Lars Erik Hasle  1976      1:04.85  2:16.30  3:30.29    4:47.84   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
Dan Pedersen  1978      1:13.07  2:35.93  3:59.70    5:20.56   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Gustaf Toll  1985      1:05.33  2:13.52  3:21.48    4:31.27   
  Danderyds Sim                   
                     
Andrass Thomsen  1982      1:06.01  2:15.22  3:24.81    4:34.37   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Jóannes Á Fløtti  1984      1:06.37  2:19.08  3:33.16    4:48.04   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Elisabeth Ketelsen  1943      1:31.12  3:11.94  4:53.66    6:32.43   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Margareta Rainer  1949      1:24.26  2:55.79  4:28.15    5:58.39   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Guðmunda Óløf Jónasdóttir  1949      1:47.40  3:43.49  5:42.48    7:37.54   
  Usmb                   
                     
Pirkko Siikarla  1946      1:49.17  3:57.81  6:11.60    8:20.72   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Kirsten Sundby Foldvik  1958      1:32.05  3:13.33  4:57.04    6:38.65   
  Larvik Svømmeklubb                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Karin Elmberg  1965      1:13.66  2:31.79  3:51.40    5:09.58   
  Kristianstads SLS                   
                     
Dorothee Hausmann  1964      1:36.83  3:28.38  5:18.73    7:00.13   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Marie Öhman  1961      1:49.75  3:50.43  5:49.87    7:46.25   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Camilla Lagerfors  1970      1:10.20  2:25.07  3:42.44    5:00.02   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ulrika Balslev  1966      1:15.81  2:36.05  3:57.81    5:21.05   
  Varberg Sim                   
                     
Marie Holmberg  1969      1:16.83  2:40.44  4:04.71    5:28.27   
  Simklubben Neptun                   
                     
Heidi Prestbakmo  1966      1:21.40  2:49.20  4:17.35    5:44.39   
  Masters Sørlandet                   
                     
Camilla Granbakken Borgersen  1968      1:22.84  2:51.55  4:19.81    5:45.76   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Thorunn K. Gudmundsdóttir  1969      1:21.75  2:50.66  4:23.25    5:55.41   
  Ægir Reykjavík                   
                     
Astrid Joensen  1967      1:27.50  3:06.63  4:49.28    6:27.85   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Tinna Lythje  1975      1:13.02  2:30.33  3:48.19    5:05.96   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
Charlotte Berner  1972      1:14.26  2:32.78  3:51.70    5:09.33   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde                   
                     
Magnvor Lunåshaug  1973      1:42.01  3:42.51  5:44.28    7:41.81   
  Snøgg Svømmeklubb                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Marianne Fuglestveit  1976      1:09.15  2:22.62  3:37.45    4:52.51   
  Masters Sørlandet                   
                     
Anne Grethe Haugan  1979      1:11.85  2:26.67  3:43.32    5:01.31   
  Trondhjem SLK                   
                     
Linn Løvoll Aker  1978      1:21.21  2:49.80  4:19.49    5:46.01   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club                   











 
Elina Luttunen  1986      1:27.77  3:13.49  5:02.16    6:42.31   
  Rauman Uimaseura                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1931-1935 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Per Sturla Hofmo  1931              55.79   
  Hamar IL                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Jan Johansen  1940              41.26   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Tellef Jørgen Halvorsen  1940              55.64   
  Hamar IL                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Olav Lukin  1944              40.22   
  Meisterujumise U-Klubi                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Ulf Gabrielsson  1948              33.84   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Egill Knag  1949              38.93   
  Bergens Svømme Club                   
Terje Ovesen  1950              42.01   
  Kristianstads SLS                   
Kari Raassin  1947              1:14.94   
  Swimming Jyväskylä                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Wilson Mills  1951              30.95   
  Hamar IL                   
Peep Kesküla  1954              31.57   
  Meisterujumise U-Klubi                   
Jan M Haakonsen  1955              35.88   
  Oslo Idrettslag                   
Yngvar Bjerke  1952              37.01   
  Oslo Idrettslag                   
Lars Ekdahl  1954              39.58   
  Västerås Simsällskap                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Rolf Gustafsson  1960              29.27   
  Simklubben Neptun                   
Juha Iivonen  1959              29.96   
  Lappeenrannan Uimarit                   
Henrik Bodén  1959              31.52   
  Danderyds Sim                   
Rune Sjøblom  1957              32.34   
  Kongstensvømmerne                   
Jon Hestoy  1959              32.75   
  Havnar Svimjifelag                   
Torsten Pröber  1958              33.15   
  Hsg Universität Rostock                   
Rolf Andreas Skeide  1957              DNS   
  Kristianstads SLS                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Lars Hinneburg  1965              28.58   
  Hsg Universität Rostock                   
Magne Klementsen  1961              29.78   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
Knut Måløy  1961              30.98   
  Hamar IL                   
Dag Mathisen  1961              31.72   
  Hamar IL                   
Atle Sjursen  1962              32.35   
  Bærumsvømmerne                   
Dirk Pröber  1962              34.66   
  Hsg Universität Rostock                   
Øyvind Røed  1963              35.46   
  Larvik Svømmeklubb                   
Jan Bernhard Jørgensen  1964              37.43   
  Masters Sørlandet                   
Håkan Quist  1961              39.52   
  Västerås Simsällskap                   
10  Erlendur Simonsen  1961              42.72   
  Havnar Svimjifelag                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Øyvind Nyhus  1969              27.39   
  Molde SLK                   
Jan Kåre Fjeldstad  1969              28.87   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
Håkan Agnell  1970              28.91   
  Simklubben Neptun                   
Ragnar Agnell  1967              30.50   
  Simklubben Neptun                   
Karsten Siewert  1969              31.21   
  Hsg Universität Rostock                   
Ronny Onarheim  1969              31.43   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
Øystein Walle  1970              31.43   
  Gol IL                   
Mika Lehto  1970              31.89   
  Uintiklubi Nereus                   
Geir Nilsen  1966              33.99   
  Masters Sørlandet                   
Rui Magalhães  1967              DNS   
  Havnar Svimjifelag                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Pål Helland  1972              29.18   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
Lasse Lahtinen  1971              30.24   
  Vanders                   
Erling Høgnesen  1974              32.12   
  Havnar Svimjifelag                   
Martin Backs  1972              32.26   
  Køge Svømmeklub                   
Elvar Nielsson  1974              33.00   
  Breiðablik                   
Rókur Í Jákupsstovu  1971              DNS   
  Svimjifelagið Flot                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Ola Fagerstrand  1977              27.18   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Mikko Arponen  1980              28.16   
  Uintiklubi Nereus                   
Claes Lindgren  1978              29.06   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
Johan Aksel Bergendorff  1978              29.54   
  Sigma Swim                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Andreas Welander  1985              27.65   
  Danderyds Sim                   
Emil Svartström  1985              28.30   
  Helsingin Uimarit                   
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Janus T. Olsen  1986              28.91   
  Havnar Svimjifelag                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Heli Paalosalo  1938              51.93   
  Uintiklubi Nereus                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Randi Larsen  1946              43.06   
  Asker Svømmeklubb                   
Viive Nõu  1948              51.47   
  Meisterujumise U-Klubi                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Trine Thoen  1954              48.36   
  Oslo Idrettslag                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Ingrid Strugstad  1960              36.35   
  Roma Master Team                   
Gabriela Mahnke  1960              41.07   
  Hsg Universität Rostock                   
Hanne Stevnsborg  1957              43.06   
  Køge Svømmeklub                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Maria Norberg  1963              30.98   
  Kristianstads SLS                   
Anna-Karin Josefson  1964              32.18   
  Varberg Sim                   
Ann-Louise Arktoft  1964              33.39   
  Simklubben Neptun                   
Sanne Juel  1965              33.77   
  Næstved IF                   
Torill Myklebust Tomren  1961              38.11   
  Volda TIL                   
Bente Getz Sollie  1963              41.64   
  Bergen og Omegn Masters                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Petra Thodin  1968              30.70   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
Janne Thorstensen  1966              31.20   
  Masters Sørlandet                   
Ulrika Balslev  1966              33.09   
  Varberg Sim                   
Inger Arctander  1966              34.13   
  Roma Master Team                   
Jannie Aarkrogh Steen  1968              34.43   
  Næstved IF                   
Heidi Prestbakmo  1966              38.04   
  Masters Sørlandet                   
Astrid Joensen  1967              42.14   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
Anu Lajunen  1966              49.83   
  Swimming Jyväskylä                   
Helen Haas  1968              54.69   
  Agfs Svømmeafdeling                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Maria Lövberg  1973              33.63   
  Simklubben Triton                   
Marjaana Mäkinen  1975              34.04   
  Kouvolan Uimarit                   
Vígdis Eysturdal  1974              43.76   
  Ægir Klaksvik                   
Laura Cankar  1973              47.13   
  Cetus Espoo                   
Randi Holm  1973              49.01   
  Havnar Svimjifelag                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Marianne Fuglestveit  1976              31.86   
  Masters Sørlandet                   
Kristiina Arusoo  1979              33.40   
  Meisterujumise U-Klubi                   
Charlotte Them Jensen  1976              36.17   
  Køge Svømmeklub                   
Linn Løvoll Aker  1978              39.34   
  Asker Svømmeklubb                   
Anna Magnussen  1978              42.41   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Helena Ekdahl  1985              32.93   
  Västerås Simsällskap                   
Ella Wessén  1982              39.28   
  Västerås Simsällskap                   
Bára Joensen  1985              DNS   
  Ægir Klaksvik                   
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Janina Lehti  1990              42.33   
  Rauman Uimaseura                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Oluf Burebo  1944      48.17        1:41.65   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Aksel Luige  1949      42.05        1:27.83   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
Øyvind Arentz  1950      41.50        1:27.85   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Terje Ovesen  1950      44.86        1:35.65   
  Kristianstads SLS                   
                     
Ragnar Jensen  1948      46.56        1:40.61   
  Hamar IL                   
                     
Per Ole Evensen  1946      58.78        2:14.99   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Wilson Mills  1951      38.70        1:21.42   
  Hamar IL                   
                     
Peep Kesküla  1954      39.19        1:23.00   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Svein Erik Nymo  1959      36.43        1:18.23   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Cato Sletbakk  1957      39.55        1:24.97   
  Roma Master Team                   
                     
Rolf Andreas Skeide  1957      39.68        1:25.91   
  Kristianstads SLS                   
                     
Tom Nylund  1959      40.98        1:26.39   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Pedro Krüger  1960      40.58        1:28.62   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Torbjørn Hiis Bergh  1959      41.06        1:29.15   
  Bergen og Omegn Masters                   
                     
Arve Lund  1958      44.66        1:33.24   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Svein Hobbesland  1958      43.34        1:34.74   
  Masters Sørlandet                   
                     
Jens Mikkelsen  1958      51.09        1:51.29   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
10  Ove Öhman  1960      53.28        1:57.26   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Magne Klementsen  1961      36.43        1:16.75   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Torben Tolstrup  1965      37.05        1:19.95   
  DeltaSwim                   
                     
Rolf Martin Breisnes  1965      38.89        1:24.35   
  Sogndal IL                   
                     
Lars-Gunnar Aufrecht  1963      43.42        1:32.40   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Erlendur Simonsen  1961      45.35        1:38.31   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Tore Bermingrud  1961      49.20        1:43.07   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Øyvind Nyhus  1969      32.68        1:10.10   
  Molde SLK                   
                     
Ronny Onarheim  1969      36.28        1:18.28   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Øystein Walle  1970      36.51        1:19.28   
  Gol IL                   
                     
Christer Burman  1968      37.09        1:20.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Mika Lehto  1970      40.43        1:26.16   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Matthew James  1966      40.68        1:27.06   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Henrik Holmberg  1969      41.28        1:28.67   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Heðin Olsen  1967      43.12        1:35.50   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Stefan Scherling  1972      31.46        1:08.30   
  Täby Sim                   
                     
Pål Helland  1972      33.77        1:11.97   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Yngve Walle  1972      34.72        1:14.76   
  Lørenskog-Rælingen KK                   
                     
Martin Götz  1974      38.64        1:20.34   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Jacob Olsen  1972      39.57        1:24.06   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Jesper Madsen  1975      39.99        1:25.25   
  DeltaSwim                   
                     
Oluf Færø  1973      41.90        1:27.41   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Jóhan Hansen  1972      44.74        1:34.51   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
Hjalti Lunsberg  1975      43.75        1:36.16   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Bård R Gunnerud  1977      48.06        1:46.33   
  Hamar IL                   
                     
Louis Poulsen  1980              DSQ  One hand turn 
  Ægir Klaksvik                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Jan Boier Pedersen  1983      33.31        1:09.55   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Emil Svartström  1985      33.00        1:11.45   
  Helsingin Uimarit                   
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Jakob Mathias Lothe  1989      41.79        1:28.75   
  Masters Sørlandet                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Anita Karlsson  1939      1:03.76        2:16.29   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Pirjo-Leena Pitkänen  1945      55.51        1:57.94   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Randi Larsen  1946      49.92        1:45.90   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
Viive Nõu  1948      51.84        1:52.18   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
Ragna M. Ragnarsdóttir  1948      1:12.45        2:34.26   
  Ægir Reykjavík                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Eva Bruusgaard  1954      44.26        1:33.27   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Wenche Lydersen  1954      45.72        1:37.52   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Grete Solberg Larsen  1952      50.09        1:45.91   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Kirsti Kanerva  1952      51.49        1:49.77   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Elin Knag  1959      40.52        1:27.99   
  Bergens Svømme Club                   
                     
Ingebjørg Berge  1960      46.53        1:37.65   
  Roma Master Team                   
                     
Kerstin Rehnström  1957      46.80        1:41.48   
  Ekenäs Simsällskap                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Eva Lofthus  1964      39.58        1:23.92   
  Lørenskog-Rælingen KK                   
                     
Johanna Kara  1965      39.70        1:25.17   
  Cetus Espoo                   
                     
Anna-Karin Josefson  1964      42.10        1:28.27   
  Varberg Sim                   
                     
Ulla-Karin Aufrecht  1964      45.68        1:37.97   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Dorothee Hausmann  1964      48.11        1:45.79   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Anida Johannesen  1961              DSQ  Correct goggles 
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Anette Sørensen  1966      38.49        1:22.21   
  Masters Sørlandet                   
                     
Marit Helen Klomstad  1968      40.53        1:23.89   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Maria Gustafsson  1967      40.93        1:24.99   
  Danderyds Sim                   
                     
Ellen Åsgard  1966      43.62        1:32.90   
  Snøgg Svømmeklubb                   
                     
Camilla Granbakken Borgersen  1968      45.56        1:36.05   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Mirja Liehunen  1966      51.98        1:50.55   
  Tuusulan Uimaseura                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Marjaana Mäkinen  1975      40.66        1:28.81   
  Kouvolan Uimarit                   
                     
Kirstin Meintjes Efskind  1972      57.18        2:04.30   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Cecilia Johansen  1973              DNS   
  Masters Sørlandet                   
                     
Magnvor Lunåshaug  1973              DSQ  Fault start 
  Snøgg Svømmeklubb                   
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Annelie Jönsson  1983      35.32        1:15.02   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Malin Svensson  1985      35.22        1:16.17   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Hanna Wengrud  1984      38.16        1:20.69   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jenni Svensson  1982      37.94        1:20.98   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Turid A. Petersen  1984      48.90        1:46.61   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Erik Forslun  1937      45.40        1:36.35   
  Hellas Simklubb                   
                     
Jan Johansen  1940      47.61        1:40.88   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Mihkel Virkus  1939      54.24        1:50.88   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Ebbe Rasmussen  1949      39.57        1:20.14   
  U.S.G                   
                     
Ulf Gabrielsson  1948      41.65        1:25.05   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Kjell Hanserius  1949      41.25        1:25.82   
  Hellas Simklubb                   
                     
Raimo Hiltunen  1946      50.89        1:42.09   
  Vanders                   
                     
Kari Raassin  1947      1:11.47        2:27.98   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Jan M Haakonsen  1955      40.75        1:21.81   
  Oslo Idrettslag                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Rolf Andreas Skeide  1957      39.18        1:20.09   
  Kristianstads SLS                   
                     
Tom Nylund  1959      39.32        1:20.74   
  Rauman Uimaseura                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Knut Måløy  1961      36.69        1:14.81   
  Hamar IL                   
                     
Olev Kooskora  1962      48.86        1:40.26   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Jan Kåre Fjeldstad  1969      34.27        1:09.36   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Geir Inge Rimmereide  1970      34.38        1:09.60   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Erkki Susi  1970      33.70        1:10.44   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Kjell Ivar Lundemoen  1972      31.46        1:05.53   
  Masters Sørlandet                   
                     
Martin Backs  1972      36.97        1:15.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Elvar Nielsson  1974      36.80        1:16.84   
  Breiðablik                   
                     
Ilkka Lehti  1971      37.69        1:21.33   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Morten Nørregaard  1977      31.37        1:05.80   
  DeltaSwim                   
                     
Mikko Arponen  1980      32.30        1:08.24   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Dan Pedersen  1978      39.13        1:21.34   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Jóannes Á Fløtti  1984      32.91        1:07.13   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Janus T. Olsen  1986      33.54        1:09.39   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 8 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 8 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:16   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Elisabeth Ketelsen  1943      45.10        1:30.94   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anna-Maija Pyrrö  1941              2:15.83   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Guðmunda Óløf Jónasdóttir  1949      57.48        2:03.36   
  Usmb                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Ingrid Møllerop  1960      39.11        1:21.99   
  Roma Master Team                   
                     
Gry Solberg  1960      41.02        1:25.89   
  Oslo Idrettslag                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Johanna Kara  1965      37.49        1:18.02   
  Cetus Espoo                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Lise Lothe  1967      34.68        1:10.08   
  Masters Sørlandet                   
                     
Petra Thodin  1968      37.95        1:18.76   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Hilde Glendrange Kjekstad  1967      38.28        1:19.47   
  Masters Sørlandet                   
                     
Uta Hermes  1967      39.40        1:24.19   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Anu Lajunen  1966      51.52        1:47.32   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Rúna Í Skála  1975      39.84        1:19.24   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Maria Lövberg  1973      40.15        1:22.02   
  Simklubben Triton                   
                     
Vígdis Eysturdal  1974      50.04        1:48.79   
  Ægir Klaksvik                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Anne Grethe Haugan  1979      35.98        1:14.56   
  Trondhjem SLK                   
                     
Kristiina Arusoo  1979      37.97        1:20.32   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Hanna Wengrud  1984      36.10        1:13.47   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Helena Ekdahl  1985      37.32        1:16.29   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Turid A. Petersen  1984              DSQ  Wrong turn 
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:16 
 
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:17   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Espen Engebretsen  1940      46.65  1:38.09  2:30.53    3:21.20   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Ulf Gabrielsson  1948      34.40  1:12.93  1:53.19    2:33.04   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Ragnar Jensen  1948      43.98    2:20.87    3:06.59   
  Hamar IL                   
                     
Eyðun Bærentsen  1947      42.16  1:29.86  2:19.36    3:08.66   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Wilson Mills  1951      33.01  1:10.45  1:47.31    2:22.50   
  Hamar IL                   
                     
Jesper Roed  1953      45.97  1:33.65  2:23.01    3:09.20   
  DeltaSwim                   
                     
Lars Ekdahl  1954              DNF   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Rune Sjøblom  1957      32.98  1:09.21  1:44.72    2:19.43   
  Kongstensvømmerne                   
                     
Rolf Gustafsson  1960      32.47  1:09.58  1:46.38    2:20.17   
  Simklubben Neptun                   
                     
Conny Mindemark  1957      32.26  1:07.69  1:44.47    2:21.07   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Henrik Bodén  1959      34.18  1:11.41  1:48.17    2:25.44   
  Danderyds Sim                   
                     
Svein Erik Nymo  1959      34.08  1:11.15  1:48.50    2:26.08   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Seppo Hytönen  1956      35.98  1:22.47  2:11.42    2:52.32   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
Johan Henrik Bulie  1958      39.03  1:23.27  2:09.44    2:55.06   
  Hamar IL                   
                     
Osama Momtaz  1960              DSQ  Fault start 
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Magne Klementsen  1961      30.74  1:03.85  1:38.96    2:14.02   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Niels Jörgen Larsen  1962      32.21  1:07.62  1:43.61    2:19.88   
  Simklubben Neptun                   
                     
Anders Meinert Pedersen  1961      33.05  1:09.64  1:48.14    2:26.19   
  DeltaSwim                   
                     
Torben Tolstrup  1965      32.57  1:09.30  1:47.73    2:26.37   
  DeltaSwim                   
                     
Dag Mathisen  1961      33.39  1:12.24  1:53.74    2:34.45   
  Hamar IL                   
                     
Dirk Pröber  1962      35.94  1:16.63      2:44.19   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Erlendur Simonsen  1961      38.67  1:23.82  2:12.59    3:02.77   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Geir Inge Rimmereide  1970      30.57  1:03.41  1:36.13    2:09.74   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Ragnar Agnell  1967      29.45  1:02.27  1:36.61    2:11.05   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ronny Onarheim  1969      32.56  1:08.60  1:45.05    2:22.47   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Niels Juel Arge  1966      39.94    2:17.39    3:06.87   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Elvar Nielsson  1974      32.80  1:09.43  1:47.37    2:24.82   
  Breiðablik                   
                     
Oluf Færø  1973      36.55  1:17.63  1:59.94    2:37.26   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Erling Eidesgaard  1971      36.97  1:18.37  2:00.42    2:40.48   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Lars Erik Hasle  1976      31.20  1:05.26  1:39.41    2:13.58   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
Johan Aksel Bergendorff  1978      31.02  1:06.15  1:42.77    2:20.05   
  Sigma Swim                   
                     
Dan Pedersen  1978      35.95  1:16.85  1:58.85    2:40.42   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Gustaf Toll  1985      29.22  1:00.49  1:32.64    2:05.12   
  Danderyds Sim                   
                     
Andreas Welander  1985      27.08  58.05  1:32.72    2:08.00   
  Danderyds Sim                   
                     
Jan Boier Pedersen  1983      30.04  1:02.44  1:35.93    2:09.24   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Andrass Thomsen  1982      29.98  1:02.89  1:37.37    2:11.48   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Janus T. Olsen  1986      35.93  1:15.06  1:55.12    2:33.69   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:17 
 
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:17   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Margareta Rainer  1949      40.14  1:23.60  2:07.84    2:49.67   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Guðmunda Óløf Jónasdóttir  1949      50.87  1:48.81  2:47.65    3:43.90   
  Usmb                   
                     
Pirkko Siikarla  1946      50.45  1:52.50  2:59.52    4:03.64   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Ragna M. Ragnarsdóttir  1948      1:01.72  2:09.78  3:22.55    4:32.75   
  Ægir Reykjavík                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Tone Grimsrud  1955      42.94  1:30.02  2:20.29    3:09.57   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Ingrid Møllerop  1960      36.54  1:17.99  1:59.97    2:42.38   
  Roma Master Team                   
                     
Päivi Lairola  1958      38.37  1:22.30  2:09.06    2:56.96   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Kerstin Rehnström  1957      39.88  1:27.72  2:19.38    3:12.82   
  Ekenäs Simsällskap                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Karin Elmberg  1965      33.52  1:10.76  1:49.10    2:25.59   
  Kristianstads SLS                   
                     
Maria Norberg  1963      33.35  1:10.86  1:49.23    2:26.01   
  Kristianstads SLS                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964      33.45  1:10.69  1:49.00    2:26.26   
  Simklubben Neptun                   
                     
Marie Öhman  1961      50.46  1:48.58  2:48.86    3:47.84   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Armgarð Weihe  1964              DNS   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Gunn Bente Johansen  1961              DNS   
  Oslo Idrettslag                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Janne Thorstensen  1966      32.90  1:09.74  1:46.99    2:23.51   
  Masters Sørlandet                   
                     
Hilde Glendrange Kjekstad  1967      33.38  1:09.65  1:47.74    2:26.66   
  Masters Sørlandet                   
                     
Trine Aasland Sekkesæter  1967      33.46  1:10.21  1:48.86    2:27.96   
  Roma Master Team                   
                     
Maria Gustafsson  1967      32.92  1:09.47  1:48.08    2:29.16   
  Danderyds Sim                   
                     
Marie Holmberg  1969      35.75  1:15.15  1:56.91    2:38.28   
  Simklubben Neptun                   
                     
Thorunn K. Gudmundsdóttir  1969      38.62  1:21.09  2:06.45    2:52.10   
  Ægir Reykjavík                   
                     
Mirja Liehunen  1966      47.51  1:42.34  2:42.58    3:44.30   
  Tuusulan Uimaseura                   
                     
Camilla Granbakken Borgersen  1968              DNS   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Tinna Lythje  1975      33.89  1:10.62  1:48.72    2:27.27   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
Charlotte Berner  1972      34.88  1:12.95  1:51.06    2:28.43   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde                   
                     
Rúna Í Skála  1975      35.12  1:13.01  1:51.79    2:31.03   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Laura Cankar  1973      42.16  1:28.71  2:15.51    3:00.07   
  Cetus Espoo                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Marianne Fuglestveit  1976      31.90  1:07.18  1:43.25    2:19.08   
  Masters Sørlandet                   
                     
Linn Løvoll Aker  1978      37.96  1:20.44  2:02.69    2:45.47   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Elina Luttunen  1986      37.59  1:22.44  2:12.37    3:02.25   
  Rauman Uimaseura                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:17 
 
Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:17   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 280-319 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Hellas SK Master 280  280              2:26.39   
  Hellas Simklubb                   
  Erik Forslun  1937      37.73        37.73   
  Oluf Burebo  1944      35.56        1:13.29   
  Kjell Hanserius  1949      30.25        1:43.54   
  Kennerth Persson  1945      42.85        2:26.39   
                     
Hamar IL G1A 280-319  280              2:35.20   
  Hamar IL                   
  Per Sturla Hofmo  1931      40.91        40.91   
  Tellef Jørgen Halvorsen  1940      44.42        1:25.33   
  Ragnar Jensen  1948      36.99        2:02.32   
  Johan Henrik Bulie  1958      32.88        2:35.20   
                     
Hs5  304              6:46.28   
  Havnar Svimjifelag                   
  Dánjal Norðberg  1925                 
  Sverri Mortensen  1922                 
  Arnold Eyvindsson  1947                 
  Eyðun Húsgarð  1962      6:46.28        6:46.28   
                     
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 240-279 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Hamar IL G2A 240-279  240              1:59.47   
  Hamar IL                   
  Alexander Wilson Mills  1951      27.86        27.86   
  Dag Mathisen  1961      29.09        56.95   
  Terje Benjaminsen  1943      34.18        1:31.13   
  Knut Måløy  1961      28.34        1:59.47   
                     
Oslo IL  245              2:07.29   
  Oslo Idrettslag                   
  Jan M Haakonsen  1955      33.16        33.16   
  Yngvar Bjerke  1952      32.35        1:05.51   
  Øyvind Arentz  1950      33.38        1:38.89   
  Svein Erik Nymo  1959      28.40        2:07.29   
                     
U-Klubi 240-279  240              2:11.29   
  Meisterujumise U-Klubi                   
  Peep Kesküla  1954      30.05        30.05   
  Aksel Luige  1949      38.35        1:08.40   
  Olav Lukin  1944      35.61        1:44.01   
  Erkki Susi  1970      27.28        2:11.29   
                     
Hs4  240              2:37.39   
  Havnar Svimjifelag                   
  Jens Mikkelsen  1958      45.88        45.88   
  Jon Hestoy  1959      31.36        1:17.24   
  Leivur Michelsen  1956      42.62        1:59.86   
  Eyðun Bærentsen  1947      37.53        2:37.39   
                     
Drammen SK G1 Sr.  240              DNS   
  Drammen Svømmeklubb                   
  Matthew James  1966                 
  Per Ole Evensen  1946                 
  Tore Bermingrud  1961                 
  Espen Engebretsen  1940              DNS   
                     
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 200-239 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
SK Neptun  200              1:47.46   
  Simklubben Neptun                   
  Ragnar Agnell  1967      26.73        26.73   
  Håkan Agnell  1970      25.75        52.48   
  Niels Jörgen Larsen  1962      27.93        1:20.41   
  Rolf Gustafsson  1960      27.05        1:47.46   
                     
Hsg  200              1:56.42   
  Hsg Universität Rostock                   
  Dirk Pröber  1962      31.84        31.84   
  Torsten Pröber  1958      30.56        1:02.40   
  Karsten Siewert  1969      28.20        1:30.60   
  Lars Hinneburg  1965      25.82        1:56.42   
                     
Delta Oldboys  200              2:03.29   
  DeltaSwim                   
  Morten Nørregaard  1977      27.46        27.46   
  Torben Tolstrup  1965      30.09        57.55   
  Anders Meinert Pedersen  1961      30.89        1:28.44   
  Jesper Roed  1953      34.85        2:03.29   
                     
Umsk 1  200              2:35.78   
  Uppsala Mastersimklubb                   
  Bengt Ahlgren  1964      40.44        40.44   
  Hans Hagberg  1957      43.53        1:23.97   
  Anders Hemlin  1969      36.05        2:00.02   
  Göran Wall  1953      35.76        2:35.78   
                     
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 160-199 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Stord Masters  160              1:50.35   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
  Magne Klementsen  1961      27.83        27.83   
  Jan Kåre Fjeldstad  1969      27.26        55.09   
  Martin Götz  1974      27.45        1:22.54   
  Ronny Onarheim  1969      27.81        1:50.35   
                     
Fs Menn  160              2:10.28   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
  Heðin Olsen  1967      35.59        35.59   
  Hjalti Lundsbjerg  1975      31.67        1:07.26   
  Jóhan Hansen  1972      19.99        1:27.25   
  Djóni Á Boðanesi  1975      43.03        2:10.28   
                     
Hs2  199              2:11.90   
  Havnar Svimjifelag                   
  Oluf Færø  1973      29.98        29.98   
  Sámal Olsen  1961      36.42        1:06.40   
  Erlendur Simonsen  1961      33.55        1:39.95   
  Jón Magnussen  1965      31.95        2:11.90   
                     
Hs3  180              2:27.69   
  Havnar Svimjifelag                   
  Erling Eidesgaard  1971      31.54        31.54   
  Rui Magalhães  1967      30.33        1:01.87   
  Niels Juel Arge  1966      33.90        1:35.77   
  Jóannes Eidesgaard  1951      51.92        2:27.69   
                     
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 120-159 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Hs1  134              1:49.42   
  Havnar Svimjifelag                   
  Janus T. Olsen  1986      27.59        27.59   
  Jóannes Á Fløtti  1984      26.12        53.71   
  Andrass Thomsen  1982      26.61        1:20.32   
  Erling Høgnesen  1974      29.10        1:49.42   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:17 
 
Results Event 12 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 12 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  12:17   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 12, 4X50m Freestyle Women, Finals Year 240-279 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Oslo IL  245              2:30.15   
  Oslo Idrettslag                   
  Wenche Lydersen  1954      35.44        35.44   
  Gry Solberg  1960      33.60        1:09.04   
  Trine Thoen  1954      40.47        1:49.51   
  Grete Solberg Larsen  1952      40.64        2:30.15   
                     
Nereus Naiset [1736]  240              2:43.63   
  Uintiklubi Nereus                   
  Taina Miekka  1959      38.65        38.65   
  Pirkko Siikarla  1946      45.83        1:24.48   
  Heli Paalosalo  1938      40.71        2:05.19   
  Kirsti Kanerva  1952      38.44        2:43.63   
                     
Swimming Jyväskylä  240              3:14.11   
  Swimming Jyväskylä                   
  Anna-Maija Pyrrö  1941      49.53        49.53   
  Päivi Hytönen  1954      1:04.74        1:54.27   
  Pirjo-Leena Pitkänen  1945      41.83        2:36.10   
  Anu Lajunen  1966      38.01        3:14.11   
                     
Umsk 2  240              3:36.88   
  Uppsala Mastersimklubb                   
  Anita Karlsson  1939      53.98        53.98   
  Antita Flower-Ellis  1942      1:01.36        1:55.34   
  Sonja Ritter Wall  1954      54.93        2:50.27   
  Gun Bjørklund  1962      46.61        3:36.88   
                     
Umsk 3  240              3:58.85   
  Uppsala Mastersimklubb                   
  Marie Öhman  1961      48.84        48.84   
  Kerstin Hagberg  1958      2:05.10        2:53.94   
  Marika Henckel Tilling  1951      1:04.91        3:58.85   
  Anita Olsson  1948              3:58.85   
                     
 
Event 12, 4X50m Freestyle Women, Finals Year 200-239 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Girls D Roma  207              2:08.40   
  Roma Master Team                   
  Ingrid Møllerop  1960      32.99        32.99   
  Ingrid Strugstad  1960      32.85        1:05.84   
  Inger Arctander  1966      32.28        1:38.12   
  Trine Aasland Sekkesæter  1967      30.28        2:08.40   
                     
Asker SK D1 Master D  200              2:29.72   
  Asker Svømmeklubb                   
  Linn Løvoll Aker  1978      35.46        35.46   
  Randi Larsen  1946      38.86        1:14.32   
  Tone Grimsrud  1955      39.18        1:53.50   
  Linn Krogh Hansen  1969      36.22        2:29.72   
                     
Hs2_w  200              3:25.03   
  Havnar Svimjifelag                   
  Vígdis Eysturdal  1974      37.54        37.54   
  Sunneva Jacobsen  1962      1:02.95        1:40.49   
  Anida Johannesen  1961      51.57        2:32.06   
  Gunnleyg Durhuus  1951      52.97        3:25.03   
                     
 
Event 12, 4X50m Freestyle Women, Finals Year 160-199 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Masør J 160  160              1:58.86   
  Masters Sørlandet                   
  Lise Lothe  1967      29.67        29.67   
  Anette Sørensen  1966      29.62        59.29   
  Janne Thorstensen  1966      30.13        1:29.42   
  Marianne Fuglestveit  1976      29.44        1:58.86   
                     
SK Neptun  160              2:02.52   
  Simklubben Neptun                   
  Ann-Louise Arktoft  1964      30.13        30.13   
  Åsa Vikander  1970      31.19        1:01.32   
  Camilla Lagerfors  1970      29.41        1:30.73   
  Marie Holmberg  1969      31.79        2:02.52   
                     
Fs Kvinnur  160              2:28.15   
  Fuglafjarðar Svimjifelag                   
  Anna Hansen  1977      35.74        35.74   
  Astrid Joensen  1967      37.20        1:12.94   
  Maria Á Boðanesi  1975      37.77        1:50.71   
  Turid A. Petersen  1984      37.44        2:28.15   
                     
Hs1_w  160              2:57.49   
  Havnar Svimjifelag                   
  Margreta Dam  1967      50.38        50.38   
  Elin M. Olsen  1963      50.52        1:40.90   
  Randi Holm  1973      43.43        2:24.33   
  Rúna Í Skála  1975      33.16        2:57.49   
                     
 
Event 12, 4X50m Freestyle Women, Finals Year 120-159 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Västerås SS Klass B  120              2:12.40   
  Västerås Simsällskap                   
  Helena Ekdahl  1985      31.94        31.94   
  Hanna Wengrud  1984      30.63        1:02.57   
  Ulla-Karin Aufrecht  1964      34.49        1:37.06   
  Ella Wessén  1982      35.34        2:12.40   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  12:17 
 
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  09:12   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1941-1945 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Elisabeth Ketelsen  1943      39.97        1:22.34   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Pirjo-Leena Pitkänen  1945      48.16        1:42.82   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
Anna-Maija Pyrrö  1941      52.31        1:52.75   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Margareta Rainer  1949      36.70        1:16.18   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Randi Larsen  1946      43.01        1:27.80   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
Guðmunda Óløf Jónasdóttir  1949      47.90        1:41.68   
  Usmb                   
                     
Pirkko Siikarla  1946      50.15        1:45.13   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Ragna M. Ragnarsdóttir  1948      59.73        2:09.33   
  Ægir Reykjavík                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Tone Grimsrud  1955      42.17        1:30.61   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
Gunnleyg Durhuus  1951      58.83        2:05.83   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Elin Knag  1959      34.09        1:10.31   
  Bergens Svømme Club                   
                     
Ingrid Møllerop  1960      34.17        1:11.57   
  Roma Master Team                   
                     
Gry Solberg  1960      35.94        1:13.76   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Päivi Lairola  1958      38.19        1:18.14   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Hanne Stevnsborg  1957      39.68        1:24.76   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Kerstin Rehnström  1957      40.15        1:25.16   
  Ekenäs Simsällskap                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Maria Norberg  1963      29.79        1:02.92   
  Kristianstads SLS                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964      31.57        1:06.46   
  Simklubben Neptun                   
                     
Karin Elmberg  1965      32.70        1:08.16   
  Kristianstads SLS                   
                     
Bente Getz Sollie  1963      39.96        1:23.98   
  Bergen og Omegn Masters                   
                     
Dorothee Hausmann  1964      40.00        1:24.23   
  Hsg Universität Rostock                   
                     
Gunn Bente Johansen  1961      39.51        1:25.41   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Kathrina Lindenskov Holm  1962              DNS   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Maria Gustafsson  1967      31.22        1:04.76   
  Danderyds Sim                   
                     
Camilla Lagerfors  1970      31.02        1:04.98   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ulrika Balslev  1966      32.21        1:06.78   
  Varberg Sim                   
                     
Trine Aasland Sekkesæter  1967      32.29        1:07.99   
  Roma Master Team                   
                     
Heidi Prestbakmo  1966      34.82        1:12.49   
  Masters Sørlandet                   
                     
Inger Arctander  1966      33.14        1:13.86   
  Roma Master Team                   
                     
Karin Bergh  1966      36.12        1:16.36   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Camilla Granbakken Borgersen  1968      37.13        1:17.06   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Thorunn K. Gudmundsdóttir  1969      38.26        1:21.81   
  Ægir Reykjavík                   
                     
10  Anu Lajunen  1966      1:29.27        1:29.27   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
11  Helen Haas  1968      46.96        1:40.00   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Tinna Lythje  1975      32.72        1:07.22   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
Marjaana Mäkinen  1975      32.30        1:07.32   
  Kouvolan Uimarit                   
                     
Maria Lövberg  1973      32.20        1:08.40   
  Simklubben Triton                   
                     
Rúna Í Skála  1975      33.48        1:09.79   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Laura Cankar  1973      41.95        1:26.17   
  Cetus Espoo                   
                     
Vígdis Eysturdal  1974      39.56        1:27.07   
  Ægir Klaksvik                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Annika Antoniussen  1976      34.05        1:12.85   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Annelie Jönsson  1983      30.06        1:03.21   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Women, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Elina Luttunen  1986      37.06        1:20.42   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Janina Lehti  1990      38.34        1:20.68   
  Rauman Uimaseura                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  09:12 
 
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  09:21   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1921-1925 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Sverri Mortensen  1922      3:23.58        6:58.07   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1936-1940 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Erik Forslun  1937      42.49        1:28.80   
  Hellas Simklubb                   
                     
Espen Engebretsen  1940      44.87        1:30.85   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Tellef Jørgen Halvorsen  1940      48.14        1:41.38   
  Hamar IL                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1946-1950 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Ulf Gabrielsson  1948      31.65        1:06.94   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Kjell Hanserius  1949      33.67        1:11.65   
  Hellas Simklubb                   
                     
Eyðun Bærentsen  1947      40.09        1:25.58   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Per Ole Evensen  1946      49.33        1:53.12   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1951-1955 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Wilson Mills  1951      29.84        1:03.91   
  Hamar IL                   
                     
Yngvar Bjerke  1952      34.67        1:13.41   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Egil Johannessen  1955      35.59        1:16.54   
  Masters Sørlandet                   
                     
Jesper Roed  1953      40.57        1:23.24   
  DeltaSwim                   
                     
Seppo Numminen  1954      1:26.41        1:26.41   
  Rauman Uimaseura                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1956-1960 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Rolf Gustafsson  1960      28.44        1:00.25   
  Simklubben Neptun                   
                     
Rune Sjøblom  1957      29.75        1:02.41   
  Kongstensvømmerne                   
                     
Tom Nylund  1959      30.80        1:05.21   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Henrik Bodén  1959      31.77        1:05.66   
  Danderyds Sim                   
                     
Osama Momtaz  1960      32.50        1:07.31   
  Simklubben Neptun                   
                     
Seppo Hytönen  1956      34.79        1:13.28   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
Johan Henrik Bulie  1958      37.14        1:15.90   
  Hamar IL                   
                     
Jón Kragesteen  1960              DNS   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Svein Erik Nymo  1959              DNF   
  Oslo Idrettslag                   
                     
Leivur Michelsen  1956              DSQ  Fault start 
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Magne Klementsen  1961      29.64        1:02.30   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Atle Sjursen  1962      30.45        1:05.87   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Rolf Martin Breisnes  1965      32.41        1:07.20   
  Sogndal IL                   
                     
Harald Schreiner  1964      31.45        1:07.53   
  Masters Sørlandet                   
                     
Olev Kooskora  1962      32.64        1:11.13   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
Lars-Gunnar Aufrecht  1963      34.91        1:11.20   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Eyðun Húsgarð  1962      34.08        1:13.35   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Håkan Quist  1961      34.91        1:14.75   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Sámal Olsen  1961      36.72        1:16.18   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
10  Erlendur Simonsen  1961      36.32        1:16.53   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Håkan Agnell  1970      27.06        57.83   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ragnar Agnell  1967      28.10        58.62   
  Simklubben Neptun                   
                     
Geir Inge Rimmereide  1970      28.51        59.48   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Erkki Susi  1970      28.64        59.99   
  Meisterujumise U-Klubi                   
                     
Øystein Walle  1970      29.84        1:03.84   
  Gol IL                   
                     
Mika Lehto  1970      31.99        1:05.62   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Matthew James  1966      32.98        1:07.79   
  Drammen Svømmeklubb                   
                     
Niels Juel Arge  1966              1:19.27   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1971-1975 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Kjell Ivar Lundemoen  1972      27.48        57.04   
  Masters Sørlandet                   
                     
Lasse Lahtinen  1971      28.61        1:01.38   
  Vanders                   
                     
Yngve Walle  1972      29.59        1:02.59   
  Lørenskog-Rælingen KK                   
                     
Elvar Nielsson  1974      30.92        1:05.32   
  Breiðablik                   
                     
Jacob Olsen  1972      31.25        1:06.44   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Oluf Færø  1973      32.82        1:06.56   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Ilkka Lehti  1971      31.76        1:06.71   
  Uintiklubi Nereus                   
                     
Martin Götz  1974      31.76        1:07.54   
  Stord Masters Svømmeklubb                   
                     
Erling Eidesgaard  1971      35.12        1:12.60   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Johan Aksel Bergendorff  1978      27.88        57.89   
  Sigma Swim                   
                     
Lars Erik Hasle  1976      29.12        1:00.33   
  Asker Svømmeklubb                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1981-1985 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Andreas Welander  1985      27.18        56.30   
  Danderyds Sim                   
                     
Gustaf Toll  1985      27.59        57.78   
  Danderyds Sim                   
                     
Jóannes Á Fløtti  1984      28.48        59.35   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Andrass Thomsen  1982      30.33        1:02.74   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
Jan Olav Flaathen  1985      33.92        1:11.34   
  Snøgg Svømmeklubb                   
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals Year 1986-1990 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Janus T. Olsen  1986      32.24        1:09.12   
  Havnar Svimjifelag                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.24.00  Print Date  03 October 2015 
Licensed to: Svimjisamband Foroya  Print Time  09:21 
 
Results Event 15 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 15 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  NOM2015    Print Date  03 October 2015   
  Competition place  Svimjihøllin í Gunda    Print Time  09:32   
  Organizer  SSF         
  Pool  25m         
  Competition date  02 October 2015         
 
 
Event 15, 100m Butterfly Women, Finals Year 1961-1965 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Anna-Karin Josefson  1964      34.13        1:14.53   
  Varberg Sim                   
                     
Sanne Juel  1965      35.73        1:18.68   
  Næstved IF                   
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Women, Finals Year 1966-1970 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Petra Thodin  1968      32.03        1:08.76   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Janne Thorstensen  1966      32.64        1:09.75   
  Masters Sørlandet                   
                     
Jannie Aarkrogh Steen  1968      35.46        1:16.84   
  Næstved IF                   
                     
Marie Holmberg  1969      36.51        1:19.23   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Women, Finals Year 1976-1980 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Marianne Fuglestveit  1976      32.94        1:12.25   
  Masters Sørlandet                   
                     
Anne Grethe Haugan  1979      37.02        1:18.61   
  Trondhjem SLK                   
                     
Kristiina Arusoo  1979      36.51        1:20.10   
  Meisterujumise U-Klubi