2021-04-16   12:17:53
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM Årgang (DÅM-K gr. 1)

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 1, 4X200m Indv.Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Kvik Piger  2001              9:24.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  9:27.59                 
  Kajsa Gregersen  2001      1:07.33  2:22.67      2:22.67   
  Regitze Gaard  2001      1:06.87  2:21.90      4:44.57   
  Laura Findahl Andersen  2001      1:07.81  2:22.34      7:06.91   
  Sofie Hansen  2002      1:03.99  2:17.55      9:24.46   
                     
Sigma Piger 1  2001              9:35.53   
  Sigma Swim  9:44.00                 
  Mia Steen Duus  2001      1:10.12  2:22.17      2:22.17   
  Anne Føyn  2002      1:07.53  2:22.90      4:45.07   
  Julie Stampe  2002      1:08.12  2:25.09      7:10.16   
  Camille Erichsen  2001      1:08.21  2:25.37      9:35.53   
                     
Roskilde Piger 1  2001              9:43.19   
  Roskilde Svømning  9:54.88                 
  Andrea Paaske  2001      1:06.64  2:25.93      2:25.93   
  Ingrid Bo Andersen  2001      1:08.62  2:25.31      4:51.24   
  Liva Palmund  2002      1:07.55  2:25.48      7:16.72   
  Frederikke Echardt  2002      1:10.23  2:26.47      9:43.19   
                     
Aalborg Piger 1  2001              9:43.48   
  Aalborg Svømmeklub  9:53.84                 
  Mille Moeslund Lausen  2002      1:09.47  2:27.32      2:27.32   
  Lisa Rijkhoff  2001      1:09.26  2:24.65      4:51.97   
  Victoria Haahr Pallesen  2002      1:09.89  2:26.17      7:18.14   
  Louise Bach Andersen  2001      1:09.25  2:25.34      9:43.48   
                     
Triton B Pige 1  2001              9:51.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  9:58.00                 
  Kamille Auerbach-Lind  2001      1:10.94  2:27.48      2:27.48   
  Line Strandby  2001      1:11.68  2:32.12      4:59.60   
  Julie Darlem Brandt  2001      1:09.58  2:25.59      7:25.19   
  Josephine G. Lauridsen  2001      1:10.08  2:25.96      9:51.15   
                     
Stv Piger 1  2001              9:51.43   
  Swim Team Vestsjælland  10:06.47                 
  Sofie Nielsen  2001      1:10.12  2:27.67      2:27.67   
  Sofie Andersen  2001      1:10.71  2:27.90      4:55.57   
  Amalie Frederiksen  2001      1:10.53  2:28.20      7:23.77   
  Regitze Gotthard  2002      1:11.52  2:27.66      9:51.43   
                     
Sigma Piger 2  2001              10:02.90   
  Sigma Swim  10:15.00                 
  Mille Graasbøll  2002      1:14.33  2:32.56      2:32.56   
  Josephine Kruse  2002      1:12.87  2:29.37      5:01.93   
  Cecilie Porsdal  2002      1:14.73  2:36.59      7:38.52   
  Thea Blomsterberg  2002      1:10.12  2:24.38      10:02.90   
                     
Gsc Piger  2001              10:04.31   
  Gladsaxe Svømmeklub  10:17.25                 
  Ida Just Mikkelsen  2001      1:10.94  2:30.61      2:30.61   
  Cassandra L. L. Hansen  2002      1:15.01  2:34.06      5:04.67   
  Zenia Aarestrup  2001      1:09.99  2:30.44      7:35.11   
  Nicoline Ingeman-Petersen  2002      1:10.11  2:29.20      10:04.31   
                     
Aalborg Piger 2  2001              10:14.35   
  Aalborg Svømmeklub  10:20.38                 
  Line Sloth Holm  2001      1:10.76  2:29.84      2:29.84   
  Signe Villumsen  2001      1:10.39  2:33.64      5:03.48   
  Camilla Brøgger-Andersen  2002      1:13.15  2:31.25      7:34.73   
  Stefanie Brun Koch  2001      1:13.82  2:39.62      10:14.35   
                     
10  Vest Piger  2001              10:24.44   
  Vest-Brøndby  10:31.84                 
  Sarah Missing  2001      1:10.11  2:31.40      2:31.40   
  Emma Mikkelsen  2001      1:17.28  2:38.99      5:10.39   
  Katharina N Møller  2001      1:14.40  2:37.66      7:48.05   
  Stine Eskebo Nielsen  2001      1:10.01  2:36.39      10:24.44   
                     
11  Triton B Pige 2  2001              10:25.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  10:30.00                 
  Alberte Mammen  2001      1:14.91  2:33.07      2:33.07   
  Johanne B. Hansen  2002      1:16.69  2:40.87      5:13.94   
  Isabel K. Eriksen  2001      1:14.37  2:36.82      7:50.76   
  Emilie Nyegaard  2001      1:16.16  2:34.99      10:25.75   
                     
12  de Gyldne Torpedoer  2001              10:25.86   
  Helsingør Svømmeklub  10:25.00                 
  Karla Louise Balle  2001      1:11.22  2:29.46      2:29.46   
  Sofie Villum Færch  2002      1:14.87  2:37.89      5:07.35   
  Amanda Hietala  2002      1:17.16  2:42.22      7:49.57   
  Mathilde Menck Nielsen  2002      1:13.01  2:36.29      10:25.86   
                     
13  Esv Tigers  2001              10:26.88   
  Elite Swim Vejle  10:22.00                 
  Louise Hvarre  2001      1:14.00  2:34.91      2:34.91   
  Michelle Jatta  2001      1:15.44  2:36.63      5:11.54   
  Line J. V. Hededal  2001      1:07.16  2:27.86      7:39.40   
  Signe Ilskov Pedersen  2001      1:23.84  2:47.48      10:26.88   
                     
14  Hils Piger  2001              10:33.31   
  Hillerød Svømmeklub  10:40.13                 
  Alberte Kjærsgaard  2001        2:31.15      2:31.15   
  Matilde Weibel  2002                 
  Clara Qvade Rasmusen  2001                 
  Sofia Qvade Rasmusen  2001        10:33.31      10:33.31   
                     
15  Vat Cph Piger 2  2001              10:34.17   
  VAT Copenhagen  10:28.14                 
  Xandra Huryn  2001      1:13.64  2:35.24      2:35.24   
  Ida Jensdottir Fremming  2002      1:15.81  2:36.40      5:11.64   
  Ida T Mose  2002      1:13.73  2:39.23      7:50.87   
  Sofie Hertzberg  2002      1:19.82  2:43.30      10:34.17   
                     
16  Sto Penguins  2001              10:46.93   
  Swim Team Odense  11:04.07                 
  Silja Ösp Logadottir  2001        2:38.28      2:38.28   
  Christine Nielsen  2001                 
  Melissa Damsgaard  2001                 
  Heidi Glintborg  2002        10:46.93      10:46.93   
                     
Horsens Piger 1  2001              DSQ  Tystart 
  Horsens Svømmeklub  10:09.38                 
                     
Svendborg  2001              DSQ  Ej startspring 
  Svendborg Svømme Klub  10:50.30                 
                     
Vat Cph Piger 1  2001              DSQ  Afslut ryg på maven 
  VAT Copenhagen  10:03.46                 
  Mathilde Laugesen  2001      1:09.00  2:26.57      2:26.57   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:10 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:24   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 2, 4X200m Indv.Medley Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Triton B Drenge  2000              8:52.64   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  9:05.00                 
  Mikkel S. Hansen  2000      1:02.42  2:07.94      2:07.94   
  Johan Joensen  2000      1:02.13  2:11.71      4:19.65   
  Niels Paulli Sparholt  2000      1:04.00  2:15.18      6:34.83   
  Mads Raaby Jensen  2001      1:01.42  2:17.81      8:52.64   
                     
Vat Cph Drenge 1  2000              9:01.30   
  VAT Copenhagen  9:10.64                 
  Frederik Hatting Petersen  2000      1:03.68  2:14.09      2:14.09   
  Oliver Thor Sørensen  2000      1:02.63  2:15.12      4:29.21   
  Mikkel Salmansen  2000      1:00.16  2:09.13      6:38.34   
  Alexander Rendlev  2001      1:07.40  2:22.96      9:01.30   
                     
Esv Wolfs  2000              9:01.42   
  Elite Swim Vejle  9:11.00                 
  Jakob Juul  2000      1:03.54  2:13.41      2:13.41   
  Mads Sørensen  2001      1:06.61  2:17.97      4:31.38   
  Anders Rasmussen  2001      1:04.33  2:20.40      6:51.78   
  Andreas Hansen  2000      59.50  2:09.64      9:01.42   
                     
Sigma Drenge 1  2000              9:03.12   
  Sigma Swim  9:19.00                 
  Sebastian Tullberg  2000      59.27  2:06.58      2:06.58   
  Ulrik Blach Petersen  2001      1:06.09  2:17.81      4:24.39   
  Kristian Torp  2000      1:04.43  2:18.29      6:42.68   
  Frederik Bornemann  2001      1:06.14  2:20.44      9:03.12   
                     
Gsc Drenge  2000              9:07.32   
  Gladsaxe Svømmeklub  9:10.19                 
  Thor Nilsson Pedersen  2000      1:04.72  2:19.05      2:19.05   
  Alfred August Grubert  2001      1:03.49  2:17.65      4:36.70   
  William Lehn-Schiøler  2000      1:03.82  2:16.94      6:53.64   
  Rasmus Steenberg  2000      1:03.74  2:13.68      9:07.32   
                     
Kvik Drenge  2000              9:12.85   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  9:26.70                 
  Ferdinand Wahl  2000      1:06.09  2:16.28      2:16.28   
  Jonas M. Jørgensen  2001      1:03.19  2:15.93      4:32.21   
  Roar Andersen  2001      1:06.81  2:23.91      6:56.12   
  Lucas Alexander Meng  2000      1:03.79  2:16.73      9:12.85   
                     
Køge Drenge  2000              9:13.39   
  Køge Svømmeklub  9:28.00                 
  Thor B. Hansen  2000      1:06.89  2:22.16      2:22.16   
  Philip Krogh Brønnicke  2000      1:02.18  2:12.16      4:34.32   
  Jacob Holm  2000      1:07.10  2:19.78      6:54.10   
  Mert Kaya  2001      1:05.71  2:19.29      9:13.39   
                     
Herlev Drenge 1  2000              9:21.54   
  Herlev Svømning  9:25.79                 
  Victor Bendix Beiter  2001      1:03.95  2:16.39      2:16.39   
  Felix Lund  2001      1:06.40  2:19.94      4:36.33   
  Laurits Kenskov  2001      1:10.27  2:33.24      7:09.57   
  Thomas Svane-From  2000      1:00.23  2:11.97      9:21.54   
                     
Sto Sharks  2000              9:23.14   
  Swim Team Odense  9:24.49                 
  Mads Sørensen  2000      1:10.42  2:23.45      2:23.45   
  Andreas Bui  2000      1:04.68  2:18.04      4:41.49   
  Malthe Burgaard  2000      1:06.41  2:20.36      7:01.85   
  Simon Juul Henriksen  2001      1:06.08  2:21.29      9:23.14   
                     
10  Silkeborg Drenge  2000              9:23.20   
  Silkeborg Svømmeklub  9:38.93                 
  Markus Kjeldsen  2000      1:01.98  2:11.75      2:11.75   
  Oliver Frølund  2001      1:06.63  2:20.89      4:32.64   
  Jens Riisgaard  2000      1:06.88  2:23.98      6:56.62   
  Bastian Løve Høegh  2000      1:11.44  2:26.58      9:23.20   
                     
11  Hovedstadens Halvhjerner  2000              9:24.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  9:48.86                 
  Frederik Riedel Lentz  2001      1:06.99  2:25.07      2:25.07   
  August Bugge  2000      1:09.33  2:19.25      4:44.32   
  Mathias Vestergaard  2001      1:04.37  2:17.51      7:01.83   
  August Weilguny  2001      1:08.05  2:22.26      9:24.09   
                     
12  Aalborg Drenge  2000              9:31.36   
  Aalborg Svømmeklub  9:49.29                 
  Mads L. Werther  2000      1:09.75  2:25.78      2:25.78   
  Anders Vestergaard  2001      1:05.32  2:18.27      4:44.05   
  Thomas Schiby  2001      1:08.26  2:25.11      7:09.16   
  Christian Bonde  2001      1:08.49  2:22.20      9:31.36   
                     
13  Vat Cph Drenge 2  2000              9:59.54   
  VAT Copenhagen  10:03.15                 
  Rasmus Langvad  2000      1:08.66  2:27.22      2:27.22   
  Halfdan H. Mørch  2000      1:05.50  2:26.91      4:54.13   
  Carl Terp Larsen  2001      1:12.86  2:30.30      7:24.43   
  Nikolai Vaabengaard Olsen  2001      1:14.46  2:35.11      9:59.54   
                     
Agf Drenge 1  2000              DSQ  Esb v/650m 
  Agfs Svømmeafdeling  9:44.01                 
  Magnus Gertz  2000      1:09.18  2:24.64      2:24.64   
  Christian L H Frederiksen  2001      1:07.94  2:23.44      4:48.08   
  Valdemar Kjærgaard  2001      1:05.70  2:22.82      7:10.90   
                     
Helsingør Drenge  2000              DSQ  Tyvstart 
  Helsingør Svømmeklub  9:38.00                 
                     
Horsens Drenge 1  2000              DSQ  Tyvstart 
  Horsens Svømmeklub  9:19.16                 
  Rasmus Udbye  2000      1:01.02  2:07.97      2:07.97   
                     
Stv Drenge 2  2000              DSQ  Vend p/maven v/500m 
  Swim Team Vestsjælland  10:40.00                 
  Marcus Mantzius Mosegaard  2001      1:01.18  2:09.17      2:09.17   
  Jonas Hansen  2001      1:06.61  2:24.87      4:34.04   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:24 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  15:42   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Karoline Barrett  2002    721          25.91   
  Greve Svømmeklub  25.77                 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    711          26.03   
  Gentofte Svømme Klub  26.63                 
Amalie Søby Mortensen  2001    709          26.06   
  Herning Svømmeklub  26.62                 
Julie Krøyer Svendsen  2002    666          26.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.85                 
Ellen Nielsen  2001    657          26.72   
  Esbjerg Svømmeklub  26.81                 
Andrea Paaske  2001    653          26.78   
  Roskilde Svømning  27.07                 
Line J. V. Hededal  2001    651          26.81   
  Vejle Svømmeklub Triton  26.71                 
Katja Korbo Petersson  2001    641          26.95   
  JGI Svømning  27.16                 
Julie Darlem Brandt  2001    620          27.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.63                 
10  Sarah Missing  2001    615          27.32   
  Vest-Brøndby  27.23                 
11  Louise Bach Andersen  2001    597          27.59   
  Aalborg Svømmeklub  27.67                 
12  Johanne Hingebjerg  2002    595          27.63   
  Hovedstadens Svømmeklub  28.17                 
13  Louise D. Liboriussen  2002    591          27.69   
  Viborg Svømme Klub  28.01                 
14  Martha Vitus Tversted  2002    579          27.87   
  Søllerød Svømmeklub  28.03                 
15  Isabella Bach  2002    579          27.88   
  Holstebro Svømme Club  28.12                 
16  Matilde Bodilsen  2001    576          27.92   
  Agfs Svømmeafdeling  27.42                 
17  Karla Louise Balle  2001    575          27.94   
  Helsingør Svømmeklub  28.28                 
18  Lea Serup Schøn  2002    573          27.97   
  Aalborg Svømmeklub  28.33                 
19  Amalie W. Olsen  2001    568          28.05   
  Herlufsholm Svømmeklub  28.83                 
19  Caroline Bo Nielsen  2001    568          28.05   
  Kolding SK  27.69                 
21  Michelle Jatta  2001    565          28.11   
  Vejle Svømmeklub Triton  27.77                 
22  Caroline Waage Nowak  2001    561          28.17   
  Gentofte Svømme Klub  28.92                 
23  Amalie Frederiksen  2001    558          28.22   
  Slagelse Svømmeklub  28.42                 
24  Emma Jørgensen  2001    556          28.25   
  Esbjerg Svømmeklub  28.62                 
25  Frederikke Petri  2001    553          28.31   
  Søllerød Svømmeklub  28.42                 
26  Sofie Andersen  2001    552          28.32   
  Slagelse Svømmeklub  28.62                 
27  Lærke Toftgaard  2001    547          28.40   
  Kolding SK  28.79                 
28  Ida Just Mikkelsen  2001    547          28.41   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.54                 
29  Karoline Sørensen  2002    543          28.47   
  Thisted Svømmeklub  28.08                 
30  Pernille Koch Sinding  2002    543          28.48   
  Herning Svømmeklub  29.18                 
31  Lærke Rask Sander  2002    541          28.51   
  VAT Copenhagen-MK31  28.90                 
32  Ditte Toft Ibsen  2001    540          28.53   
  Hobro Svømmeklub  28.44                 
33  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    539          28.55   
  Hvidovre Svømme Klub  28.66                 
34  Line Sloth Holm  2001    538          28.57   
  Aalborg Svømmeklub  28.33                 
35  Josephine Kruse  2002    537          28.58   
  Sigma Swim Allerød  28.72                 
36  Claudia Sperling  2002    535          28.61   
  Lyngby Svømmeklub  28.94                 
37  Maja Fridberg Madsen  2002    535          28.62   
  Odder Svømmeklub  29.27                 
38  Julie Stampe  2002    534          28.63   
  Sigma Swim Allerød  28.46                 
39  Mette Bruun-Petersen  2001    534          28.64   
  Nyborg Svømmeklub  27.79                 
40  Cecilie Daluiso Salmonsen  2001    532          28.68   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  28.46                 
41  Cecilie Tommerup Sørensen  2001    529          28.72   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  28.71                 
41  Sofie Vegener  2002    529          28.72   
  Auning Svømmeklub  28.55                 
43  Alberte Kjærsgaard  2001    525          28.80   
  Hillerød Svømmeklub  28.67                 
43  Thea Blomsterberg  2002    525          28.80   
  Sigma Swim Birkerød  29.12                 
45  Bjørk Nelsing Petersen  2002    524          28.81   
  Gentofte Svømme Klub  29.18                 
46  Emilie Larsen  2001    517          28.95   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  28.81                 
47  Astrid Nielsen  2002    516          28.96   
  Esbjerg Svømmeklub  28.85                 
48  Thyra Jørgensen  2002    516          28.97   
  Svømmeklubben Syd  28.07                 
49  Camilla Brøgger-Andersen  2002    515          28.98   
  Aalborg Svømmeklub  28.81                 
50  Mille Graasbøll  2002    514          29.01   
  Sigma Swim Allerød  28.13                 
51  Mathilde Hvass Olesen  2001    509          29.09   
  Lyseng IF  29.62                 
52  Katrine Brandt Nielsen  2002    508          29.12   
  Lyngby Svømmeklub  29.70                 
53  Nicoline Kristiansen  2002    507          29.14   
  Agfs Svømmeafdeling  29.18                 
54  Natalie Clara Petersen  2002    505          29.17   
  Gentofte Svømme Klub  29.41                 
55  Xandra Huryn  2001    503          29.21   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  28.85                 
56  Marie Christensen  2002    502          29.23   
  Odder Svømmeklub  29.40                 
57  Melissa Damsgaard  2001    499          29.29   
  O.S.L.F.  28.90                 
58  Frida Hausting Jørgensen  2001    497          29.33   
  Søllerød Svømmeklub  28.71                 
59  Emilia Steen  2002    496          29.35   
  Rønne Svømme Klub  29.64                 
60  Fie Tönshoff  2002    490          29.46   
  Helsingør Svømmeklub  29.75                 
61  Ulrikke Veje  2002    486          29.54   
  Hillerød Svømmeklub  29.74                 
62  Maja Egebjerg Brast  2002    484          29.58   
  Herlev Svømning  29.25                 
63  Cecilie Christensen  2002    480          29.68   
  Esbjerg Svømmeklub  29.95                 
64  Mathilde van der Linden  2002    477          29.73   
  Lyngby Svømmeklub  29.66                 
65  Michelle Mortensen  2002    477          29.74   
  Gladsaxe Svømmeklub  29.72                 
66  Julie Stampe Meier  2001    472          29.83   
  Sigma Swim Birkerød  29.35                 
67  Emilie Holst Lange  2002    471          29.85   
  Gentofte Svømme Klub  29.83                 
68  Alberte Korsgaard  2001    468          29.93   
  Ringe Svømme Klub  29.82                 
69  Patricia Andersen  2002    462          30.06   
  Slagelse Svømmeklub  29.81                 
70  Caroline Liboriussen  2002    461          30.08   
  Horsens Svømmeklub  29.68                 
71  Alma Thrige Dyrehauge  2002    460          30.10   
  Ringe Svømme Klub  30.74                 
72  Regitze Lyngfeldt  2002    459          30.12   
  Helsingør Svømmeklub  29.35                 
73  Freja Elling-Enevoldsen  2002    451          30.30   
  Ikast Svømmeklub  30.75                 
Cecilie B. Andersen  2001                Akut syg 
  Horsens Svømmeklub  28.74                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:42 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:40   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sebastian Tullberg  2000    657          23.30   
  Sigma Swim Birkerød  23.12                 
Andreas Bui  2000    622          23.73   
  O.S.L.F.  24.29                 
Rasmus Udbye  2000    614          23.83   
  Horsens Svømmeklub  24.19                 
Malthe Burgaard  2000    575          24.35   
  Odense Svømme Klub  24.35                 
William Textor Broch  2001    573          24.38   
  Lyngby Svømmeklub  25.23                 
Jakob Juul  2000    572          24.40   
  Vejle Svømmeklub Triton  25.00                 
Matthias Bach Mikkelsen  2000    571          24.41   
  Kolding SK  24.60                 
Tomas Stensballe Larsen  2000    563          24.53   
  Gentofte Svømme Klub  25.13                 
Mathias Yu Fagerberg  2000    556          24.63   
  Ishøj Svømme Klub  24.64                 
Simon Brixner  2000    556          24.63   
  Holbæk Svømme Klub  25.33                 
11  Thomas Svane-From  2000    554          24.66   
  Herlev Svømning  24.89                 
12  Arthur Dalén Ellegaard  2001    553          24.68   
  Lyngby Svømmeklub  25.29                 
13  William Lehn-Schiøler  2000    549          24.74   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.83                 
14  Markus Kjeldsen  2000    547          24.76   
  Silkeborg Svømmeklub  25.95                 
15  Mads Tornow Rasmussen  2000    547          24.77   
  Slangerup Svømmeklub  25.28                 
16  Mads Toft  2001    524          25.12   
  Holbæk Svømme Klub  26.26                 
17  Anders Blix Mogensen  2000    518          25.22   
  Lyngby Svømmeklub  25.87                 
18  Oskar Lindholm  2001    514          25.28   
  Lyseng IF  25.33                 
19  Emil Compen  2000    512          25.32   
  Haslev Svømmeklub  25.80                 
20  Thomas Frederiksen  2000    510          25.35   
  Odder Svømmeklub  25.75                 
21  Andreas Eklundh Sørensen  2001    508          25.38   
  Helsingør Svømmeklub  25.34                 
22  Jonas M. Jørgensen  2001    498          25.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.62                 
23  Martin H. Abel  2001    497          25.57   
  Esbjerg Svømmeklub  25.84                 
24  Daniel Schytte  2000    495          25.61   
  Ringsted Svømme Klub  25.88                 
25  William Houen  2001    493          25.63   
  Helsingør Svømmeklub  26.15                 
26  Lucas Bruun Strøbek  2001    493          25.64   
  Gentofte Svømme Klub  26.37                 
27  Lawrence Langley  2001    491          25.68   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  25.69                 
28  Mathias Kjær Nielsen  2000    490          25.69   
  Haderslev Svømme Klub  25.73                 
29  Christian Crone  2001    489          25.70   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.85                 
30  Jeppe Mathiassen  2000    483          25.82   
  Lyngby Svømmeklub  25.84                 
31  William Christoffersen  2001    482          25.83   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.77                 
32  Aksel Skrydstrup  2001    478          25.91   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  26.20                 
32  Owais Hamid  2000    478          25.91   
  Hvidovre Svømme Klub  26.11                 
34  Victor Bendix Beiter  2001    475          25.95   
  Herlev Svømning  26.42                 
35  Magnus Aasberg  2001    475          25.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  26.57                 
36  Nikolaj Almeborg  2000    473          25.99   
  Rønne Svømme Klub  25.86                 
37  Benjamin Peruchon  2001    470          26.05   
  Haderslev Svømme Klub  26.89                 
38  Felix Lund  2001    467          26.10   
  Herlev Svømning  25.81                 
39  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    466          26.12   
  Ringsted Svømme Klub  26.34                 
40  Rune Nørgaard  2000    465          26.15   
  Aalborg Svømmeklub  26.19                 
41  Malthe Levisen  2001    463          26.17   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup  26.40                 
42  Rasmus Danielsen  2001    461          26.21   
  Køge Svømmeklub  27.29                 
43  Christian Rasmussen  2000    459          26.25   
  O.S.L.F.  25.92                 
43  Frederik Riedel Lentz  2001    459          26.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.06                 
45  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    459          26.26   
  Vest-Brøndby  26.47                 
45  Oscar Fischer Kokholm  2000    459          26.26   
  Slagelse Svømmeklub  26.48                 
47  Chris Lund Rasmussen  2001    457          26.30   
  Viborg Svømme Klub  26.64                 
48  Asger Flytkjær-Hansen  2000    454          26.36   
  Haslev Svømmeklub  26.21                 
49  Christian Juul Jensen  2000    453          26.37   
  Horsens Svømmeklub  26.33                 
50  Christoffer Weiss  2001    449          26.45   
  Gentofte Svømme Klub  26.89                 
51  Oliver Christensen  2000    448          26.46   
  Esbjerg Svømmeklub  26.57                 
51  Roar Andersen  2001    448          26.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.15                 
53  Gustav Sidenius  2001    447          26.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.68                 
54  Christian K. Jensen  2000    446          26.51   
  Sigma Swim Allerød  26.47                 
55  Anders Vestergaard  2001    445          26.52   
  Aalborg Svømmeklub  26.63                 
55  Nicolai Yung Hansen  2000    445          26.52   
  Herlufsholm Svømmeklub  26.27                 
57  Mads Sørensen  2001    444          26.54   
  Vejle Svømmeklub Triton  26.87                 
58  Mads Haugård Hansen  2000    443          26.56   
  Hvidovre Svømme Klub  27.44                 
59  Frederik Junker Neldeberg  2000    442          26.58   
  Helsinge Svømmeklub  26.97                 
60  Oliver Mølby  2001    441          26.61   
  Esbjerg Svømmeklub  27.17                 
61  Mark Wiskum  2001    438          26.66   
  Søllerød Svømmeklub  27.39                 
62  Victor Bjerre  2001    436          26.70   
  Herning Svømmeklub  26.84                 
63  Magnus Løhr  2001    435          26.72   
  Herlufsholm Svømmeklub  27.17                 
64  Johann Kristian Møller  2001    434          26.74   
  Vejle Svømmeklub Triton  27.17                 
65  Jakob Forsberg  2000    425          26.94   
  Helsinge Svømmeklub  27.46                 
65  Rasmus Hald  2001    425          26.94   
  Kolding SK  26.83                 
67  Simon Juul Henriksen  2001    424          26.95   
  Odense Svømme Klub  27.16                 
68  Jacob Schelde Jensen  2001    415          27.14   
  Kolding SK  27.33                 
69  Jakob Gersholm Baktoft  2000    414          27.18   
  Roskilde Svømning  26.54                 
69  Magnus Havemann  2000    414          27.18   
  Svømmeklubben Opnør  27.32                 
71  Alexander Rendlev  2001    413          27.20   
  Vallensbæk IF Af 1939  26.91                 
72  Frederik Brogaard  2001    411          27.23   
  Frederikssund Svømmeklub  27.51                 
73  Jonas Vilhelmsen  2001    411          27.24   
  Ringe Svømme Klub  27.19                 
74  Marius Nørgaard  2001    409          27.28   
  Hobro Svømmeklub  26.98                 
75  Andreas Gram Peters  2001    398          27.54   
  Helsinge Svømmeklub  27.30                 
76  Valdemar Kjærgaard  2001    396          27.57   
  Agfs Svømmeafdeling  27.37                 
77  Sebastian Møller Jürgense  2001    380          27.97   
  Odder Svømmeklub  27.11                 
78  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    360          28.46   
  Brædstrup Svømmeklub  28.91                 
79  Lukas Jeppesen  2001    359          28.50   
  Erritsø Gymnastik Og IF  30.04                 
80  Magnus A H Christensen  2001    356          28.58   
  Holstebro Svømme Club  29.77                 
81  Jonathan P. Hedager  2001    352          28.69   
  Helsingør Svømmeklub  29.29                 
82  Jacob Lund  2001    344          28.89   
  Skanderborg Svømmeklub  30.05                 
83  Daniel Kjær Jørgensen  2001    344          28.91   
  Hørsholm Svømmeforening  32.16                 
84  Martin Holst  2000    334          29.18   
  Gladsaxe Svømmeklub  29.44                 
85  Jannick Lind  2001    307          30.03   
  Helsingør Svømmeklub  31.02                 
Rasmus Steenberg  2000              DNS   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.08                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:40 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:26   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 5, 200m Butterfly Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Regitze Gaard  2001    653  31.60  1:06.81  1:42.54    2:17.82   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:16.10                 
                     
Kajsa Gregersen  2001    644  31.43  1:07.12  1:42.65    2:18.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:22.32                 
                     
Ingrid Bo Andersen  2001    627  31.35  1:06.70  1:43.11    2:19.69   
  Roskilde Svømning  2:18.93                 
                     
Lisa Rijkhoff  2001    571  32.27  1:08.86  1:45.85    2:24.14   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.72                 
                     
Sarah Missing  2001    571  33.15  1:10.16  1:48.44    2:24.17   
  Vest-Brøndby  2:26.83                 
                     
Karina Høybye Olesen  2001    567  32.77  1:08.93  1:47.01    2:24.48   
  Nyborg Svømmeklub  2:25.27                 
                     
Mia Seehausen  2001    566  32.49  1:08.97  1:46.41    2:24.53   
  Lyseng IF  2:26.27                 
                     
Victoria Vorm  2001    558  32.27  1:08.99  1:46.77    2:25.27   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:27.00                 
                     
Laura Lange  2001    551  32.67  1:09.80  1:47.69    2:25.84   
  Hvidovre Svømme Klub  2:28.88                 
                     
10  Signe Fich Hansen  2002    541  33.17  1:10.39  1:48.86    2:26.79   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:31.17                 
                     
11  Marie Uglebjerg  2002    515  33.95  1:11.29  1:49.95    2:29.22   
  Kalundborg SK  2:27.93                 
                     
12  Jamilla Bistrup  2001    512  33.27  1:11.49  1:50.39    2:29.51   
  Hvidovre Svømme Klub  2:31.18                 
                     
13  Sascha Lausten  2002    505  35.05  1:13.51  1:51.50    2:30.19   
  Herning Svømmeklub  2:32.88                 
                     
14  Emma Jørgensen  2001    495  32.78  1:11.35  1:51.24    2:31.11   
  Esbjerg Svømmeklub  2:31.63                 
                     
15  Julie Nykvist Jensen  2001    481  32.66  1:11.36  1:51.61    2:32.63   
  Agfs Svømmeafdeling  2:32.79                 
                     
16  Iben Bak  2001    474  34.94  1:12.22  1:53.78    2:33.34   
  Nyborg Svømmeklub  2:31.43                 
                     
17  Nikoline Nielsen  2001    474  33.89  1:12.61  1:52.44    2:33.37   
  Holbæk Svømme Klub  2:37.59                 
                     
18  Caroline Camilla Castella  2001    464  33.72  1:13.13  1:53.41    2:34.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:32.27                 
                     
19  Ida T Mose  2002    462  32.70  1:10.84  1:52.84    2:34.62   
  Glostrup Svømmeklub  2:37.00                 
                     
20  Olivia Foltmar-Michaelsen  2001    462  33.38  1:12.13  1:52.80    2:34.63   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  2:39.27                 
                     
21  Katja Kjær Nielsen  2002    459  34.57  1:14.35  1:54.31    2:35.00   
  Ringsted Svømme Klub  2:36.60                 
                     
22  Anika Hedegaard  2002    458  34.12  1:14.45  1:54.13    2:35.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:37.25                 
                     
23  Isabel K. Eriksen  2001    456  33.54  1:12.88  1:53.88    2:35.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:38.79                 
                     
24  Cecilie Porsdal  2002    445  35.04  1:14.86  1:55.57    2:36.56   
  Sigma Swim Birkerød  2:51.49                 
                     
25  Sofie Hertzberg  2002    438  35.41  1:14.43  1:55.25    2:37.48   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:50.68                 
                     
26  Thea Søe Bach  2002    437  35.08  1:16.32  1:57.45    2:37.53   
  Thisted Svømmeklub  2:39.37                 
                     
27  Louise D. Liboriussen  2002    426  33.74  1:14.40  1:56.83    2:38.91   
  Viborg Svømme Klub  2:42.59                 
                     
28  Michelle Mortensen  2002    425  34.52  1:14.98  1:57.54    2:39.05   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:36.99                 
                     
29  Signe Villumsen  2001    424  34.06  1:14.10  1:55.99    2:39.16   
  Aalborg Svømmeklub  2:39.17                 
                     
30  Helene Marie Andersen  2001    420  35.19  1:14.78  1:55.95    2:39.66   
  Viborg Svømme Klub  2:37.55                 
                     
31  Christina Christensen  2001    412  35.11  1:15.65  1:58.18    2:40.64   
  Roskilde Svømning  2:42.18                 
                     
32  Mitzi D. Jensen  2002    409  35.47  1:17.00  1:59.70    2:41.07   
  Aalborg Svømmeklub  2:39.25                 
                     
33  Anna Aabak Kristoffersen  2002    404  34.79  1:15.06  1:58.41    2:41.73   
  VAT Copenhagen-MK31  2:42.06                 
                     
34  Camilla Hougaard  2002    403  34.50  1:15.85  1:58.66    2:41.87   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:46.79                 
                     
35  Charlotte S. Jensen  2002    397  35.65  1:16.81  1:59.93    2:42.69   
  Svømmeklubben Nord  2:45.97                 
                     
36  Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    390  35.60  1:17.34  2:00.35    2:43.66   
  Roskilde Svømning  2:48.60                 
                     
37  Clara Qvade Rasmusen  2001    386  36.23  1:16.94  2:00.91    2:44.24   
  Hillerød Svømmeklub  2:45.46                 
                     
38  Alberte Fie Petersen  2002    380  36.19  1:17.52  2:01.45    2:45.13   
  Roskilde Svømning  3:01.63                 
                     
39  Thilde Timmermand  2002    376  34.57  1:16.63  2:00.25    2:45.60   
  Esbjerg Svømmeklub  2:44.66                 
                     
40  Kristine la Cour Hjelholt  2002    374  35.91  1:17.64  2:01.80    2:45.97   
  Esbjerg Svømmeklub  2:53.40                 
                     
41  Chastine Melhede  2002    373  35.05  1:16.85  2:00.67    2:46.12   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:48.43                 
                     
42  Matilde Weibel  2002    360  35.79  1:18.98  2:03.61    2:48.07   
  Hillerød Svømmeklub  2:40.45                 
                     
43  Louise Skovgaard Jensen  2002    354  34.65  1:16.46  2:02.06    2:48.93   
  Erritsø Gymnastik Og IF  2:55.11                 
                     
44  Frederikke Suhnsen  2002    344  37.27  1:20.08  2:04.52    2:50.58   
  Herning Svømmeklub  2:53.25                 
                     
45  Patricia Andersen  2002    331  36.26  1:19.89  2:05.35    2:52.76   
  Slagelse Svømmeklub  2:52.90                 
                     
46  Emilia Steen  2002    302  36.64  1:21.03  2:07.90    2:58.22   
  Rønne Svømme Klub  2:54.10                 
                     
47  Victoria Leth  2002    276  36.38  1:21.17  2:09.66    3:03.63   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:50.05                 
                     
Karen Hazell Brink  2002                Akut syg 
  O.S.L.F.  2:51.68                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:26 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  15:45   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 6, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Arthur Dalén Ellegaard  2001    613  28.95  1:01.88  1:34.91    2:07.75   
  Lyngby Svømmeklub  2:08.85                 
                     
Philip Krogh Brønnicke  2000    608  28.67  1:00.76  1:34.23    2:08.10   
  Køge Svømmeklub  2:11.45                 
                     
Oliver Thor Sørensen  2000    584  28.34  1:00.97  1:34.88    2:09.84   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:10.84                 
                     
Andreas Hansen  2000    575  28.94  1:01.93  1:35.96    2:10.50   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:12.70                 
                     
Johan Joensen  2000    564  28.98  1:02.31  1:36.63    2:11.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:12.10                 
                     
Gustav Yde  2000    550  29.10  1:02.11  1:36.02    2:12.43   
  Svømmeklubben S 68  2:10.86                 
                     
Jens Sørensen  2001    538  29.13  1:02.87  1:37.75    2:13.47   
  Herning Svømmeklub  2:11.39                 
                     
Julius Munk  2000    534  29.34  1:02.51  1:37.11    2:13.75   
  Helsingør Svømmeklub  2:10.72                 
                     
Matthias Hansen  2001    528  30.10  1:04.15  1:39.50    2:14.24   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:18.24                 
                     
10  Jonas Hansen  2001    520  29.94  1:04.74  1:40.04    2:14.94   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:18.01                 
                     
11  Hans Mølbak Petersen  2001    513  28.05  1:00.35  1:35.05    2:15.60   
  Greve Svømmeklub  2:17.12                 
                     
12  Casper Christiansen  2000    484  31.28  1:06.49  1:42.43    2:18.19   
  Holstebro Svømme Club  2:18.52                 
                     
13  Kasper Jørgensen  2000    479  29.68  1:04.29  1:40.77    2:18.73   
  Kolding SK  2:22.21                 
                     
14  Gustav Jørgensen  2000    478  29.07  1:03.58  1:40.43    2:18.81   
  TVS Tårnborg IF  2:17.15                 
                     
15  Alexander Rendlev  2001    467  31.42  1:06.79  1:43.03    2:19.88   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:20.91                 
                     
16  Martin H. Abel  2001    452  29.68  1:05.51  1:42.61    2:21.37   
  Esbjerg Svømmeklub  2:23.33                 
                     
17  Jakob Mose  2000    452  31.62  1:07.36  1:43.92    2:21.38   
  Esbjerg Svømmeklub  2:19.68                 
                     
18  Frederik Presskorn  2000    451  31.92  1:07.96  1:44.55    2:21.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:27.19                 
                     
19  Frederik Palmø  2000    447  30.99  1:06.11  1:42.94    2:21.95   
  Holbæk Svømme Klub  2:22.52                 
                     
20  Rune Nørgaard  2000    445  31.22  1:06.87  1:44.64    2:22.12   
  Aalborg Svømmeklub  2:23.05                 
                     
21  Anders Dam Frandsen  2000    442  30.64  1:06.41  1:44.33    2:22.41   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:23.95                 
                     
22  Rasmus Langvad  2000    436  31.40  1:08.02  1:46.64    2:23.16   
  Glostrup Svømmeklub  2:26.99                 
                     
23  Jakob Juul  2000    435  29.77  1:06.33  1:44.66    2:23.24   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:12.52                 
                     
24  Emil Kragh  2001    419  31.38  1:07.30  1:45.37    2:24.99   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:31.78                 
                     
25  Johan Theis Møller  2000    414  30.63  1:06.39  1:45.57    2:25.56   
  Roskilde Svømning  2:31.88                 
                     
26  August Bugge  2000    411  32.81  1:09.70  1:47.38    2:25.94   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:30.45                 
                     
27  Sebastian Jensen  2001    397  31.79  1:09.59  1:48.61    2:27.65   
  Nakskov Svømme Klub  2:35.01                 
                     
28  Oliver Frøsig  2000    394  31.81  1:08.99  1:47.70    2:28.00   
  Esbjerg Svømmeklub  2:27.62                 
                     
29  William S. Michaelsen  2001    392  31.84  1:09.28  1:48.50    2:28.27   
  Frederikssund Svømmeklub  2:31.81                 
                     
30  Frederik Bornemann  2001    392  32.19  1:09.87  1:49.60    2:28.31   
  Sigma Swim Allerød  2:32.00                 
                     
31  Karl Bryde  2000    391  31.98  1:10.59  1:49.95    2:28.35   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:31.94                 
                     
32  Chris Lund Rasmussen  2001    390  33.07  1:10.61  1:49.40    2:28.49   
  Viborg Svømme Klub  2:30.10                 
                     
33  Jens Riisgaard  2000    386  32.42  1:08.94  1:47.66    2:29.03   
  Silkeborg Svømmeklub  2:25.09                 
                     
34  Mads Sørensen  2000    386  31.94  1:09.80  1:50.14    2:29.04   
  O.S.L.F.  2:28.36                 
                     
35  Jacob Krog Christoffersen  2000    382  31.76  1:08.88  1:49.36    2:29.58   
  Sigma Swim Birkerød  2:31.35                 
                     
36  Jakob Dynesen  2000    382  29.65  1:04.88  1:45.18    2:29.60   
  Haslev Svømmeklub  2:25.80                 
                     
37  Nicolaj Løth Andersen  2001    372  32.25  1:10.80  1:50.74    2:30.89   
  Horsens Svømmeklub  2:29.74                 
                     
38  Laurits Kenskov  2001    358  34.25  1:13.94  1:53.28    2:32.88   
  Herlev Svømning  2:30.32                 
                     
39  Lasse Jensen  2000    355  33.52  1:11.99  1:52.36    2:33.21   
  Hobro Svømmeklub  2:28.60                 
                     
40  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    348  33.66  1:12.79  1:53.25    2:34.24   
  Ringsted Svømme Klub  2:33.80                 
                     
41  Tobias Hufeldt  2001    337  33.35  1:11.22  1:53.89    2:35.90   
  Hvidovre Svømme Klub  2:32.18                 
                     
42  Emil Mosegaard  2001    325  33.03  1:12.30  1:54.63    2:37.78   
  TVS Tårnborg IF  2:30.22                 
                     
Tobias Daniel Larsen  2001              DSQ  Tyvstart 
  Slagelse Svømmeklub  2:36.34                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:45 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:17   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sofie Hansen  2002    670  30.29        1:02.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.23                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    648  30.33        1:03.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:04.71                 
                     
Line J. V. Hededal  2001    598  31.83        1:05.29   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:05.79                 
                     
Liva Palmund  2002    596  32.14        1:05.38   
  Roskilde Svømning  1:05.59                 
                     
Mathilde Laugesen  2001    574  32.57        1:06.21   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:07.30                 
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    568  31.94        1:06.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:08.07                 
                     
Caroline Bo Nielsen  2001    567  32.40        1:06.45   
  Kolding SK  1:05.90                 
                     
Caroline Mathiesen  2001    562  32.57        1:06.67   
  Albertslund IF  1:07.60                 
                     
Karoline Barrett  2002    560  31.64        1:06.76   
  Greve Svømmeklub  1:06.75                 
                     
10  Julie Gadgaard  2001    550  32.88        1:07.14   
  Esbjerg Svømmeklub  1:06.98                 
                     
11  Anne Føyn  2002    548  32.18        1:07.24   
  Sigma Swim Birkerød  1:11.85                 
                     
12  Sofie Louise Nimb  2001    547  32.74        1:07.28   
  Lyngby Svømmeklub  1:07.72                 
                     
13  Julie Stampe  2002    538  32.69        1:07.62   
  Sigma Swim Allerød  1:07.21                 
                     
13  Line Sloth Holm  2001    538  33.24        1:07.62   
  Aalborg Svømmeklub  1:08.68                 
                     
15  Mille Moeslund Lausen  2002    537  32.93        1:07.69   
  Aalborg Svømmeklub  1:09.21                 
                     
16  Maria Cleman Hatting  2001    526  33.23        1:08.14   
  Holstebro Svømme Club  1:09.48                 
                     
17  Nicoline Ingeman-Petersen  2002    526  32.55        1:08.17   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:09.77                 
                     
18  Melanie Eggertsen  2002    519  32.68        1:08.46   
  Nakskov Svømme Klub  1:08.31                 
                     
19  Victoria Haahr Pallesen  2002    511  34.15        1:08.81   
  Aalborg Svømmeklub  1:09.12                 
                     
20  Stine Eskebo Nielsen  2001    506  33.45        1:09.03   
  Vest-Brøndby  1:10.17                 
                     
21  Mille Bruun Høvring  2001    505  33.19        1:09.06   
  VAT Copenhagen-MK31  1:09.76                 
                     
22  Isabella Bach  2002    505  33.58        1:09.07   
  Holstebro Svømme Club  1:08.26                 
                     
23  Katja Korbo Petersson  2001    503  33.71        1:09.16   
  JGI Svømning  1:06.73                 
                     
24  Claudia Sperling  2002    501  33.43        1:09.27   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.61                 
                     
25  Karoline Sørensen  2002    496  33.80        1:09.51   
  Thisted Svømmeklub  1:10.04                 
                     
26  Pernille Pedersen  2001    492  33.50        1:09.67   
  Køge Svømmeklub  1:09.53                 
                     
27  Pernille Koch Sinding  2002    491  34.15        1:09.75   
  Herning Svømmeklub  1:10.93                 
                     
28  Marie Christensen  2002    489  34.02        1:09.82   
  Odder Svømmeklub  1:07.45                 
                     
29  Abby Kristine Waterval  2002    486  34.18        1:09.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:08.43                 
                     
30  Sofie Andersen  2001    485  34.42        1:10.00   
  Slagelse Svømmeklub  1:09.97                 
                     
31  Ida Just Mikkelsen  2001    484  33.92        1:10.05   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:11.87                 
                     
31  Karoline Bauer  2002    484  34.32        1:10.05   
  Kolding SK  1:11.24                 
                     
33  Julie Stampe Meier  2001    484  33.14        1:10.08   
  Sigma Swim Birkerød  1:09.55                 
                     
34  Cecilie Elkjær  2001    482  34.08        1:10.14   
  Hvidovre Svømme Klub  1:09.32                 
                     
35  Zenia Aarestrup  2001    480  34.07        1:10.27   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:10.20                 
                     
36  Josefine H. Lundstrøm  2001    478  25.54        1:10.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:09.13                 
                     
37  Camilla Brøgger-Andersen  2002    475  34.71        1:10.52   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.68                 
                     
38  Bjørk Nelsing Petersen  2002    470  34.34        1:10.75   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.68                 
                     
39  Natascha Laigaard  2002    466  33.83        1:10.97   
  Hillerød Svømmeklub  1:10.21                 
                     
40  SIF Nikoline Madsen  2001    460  34.72        1:11.26   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.59                 
                     
41  Maja Egebjerg Brast  2002    457  34.81        1:11.40   
  Herlev Svømning  1:11.80                 
                     
42  Laura Buur Rasmussen  2001    455  34.75        1:11.52   
  Odder Svømmeklub  1:11.29                 
                     
43  Emilie Holst Lange  2002    454  34.71        1:11.57   
  Gentofte Svømme Klub  1:13.35                 
                     
44  Amalie Frederiksen  2001    453  34.19        1:11.62   
  Slagelse Svømmeklub  1:09.96                 
                     
45  Matilde Bodilsen  2001    452  34.14        1:11.67   
  Agfs Svømmeafdeling  1:11.08                 
                     
46  Nete Lund Madsen  2001    451  35.67        1:11.75   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.95                 
                     
47  Sibel Simonsen  2001    450  34.23        1:11.76   
  Swim Team Neptun  1:11.72                 
                     
48  Emma Bruhn  2002    449  35.18        1:11.86   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:13.93                 
                     
49  Emma Ildal Djørup  2002    443  35.40        1:12.14   
  Aalborg Svømmeklub  1:12.98                 
                     
50  Anna Andersen  2001    440  34.15        1:12.30   
  Ishøj Svømme Klub  1:11.74                 
                     
51  Olivia Olivarius Vølund  2002    439  34.75        1:12.39   
  Lyngby Svømmeklub  1:14.37                 
                     
52  Ditte Toft Ibsen  2001    438  35.15        1:12.46   
  Hobro Svømmeklub  1:11.24                 
                     
53  Sofie Vegener  2002    436  35.43        1:12.52   
  Auning Svømmeklub  1:13.39                 
                     
54  Nicoline Kristiansen  2002    432  34.82        1:12.76   
  Agfs Svømmeafdeling  1:13.36                 
                     
55  Katrine Brandt Nielsen  2002    432  34.61        1:12.77   
  Lyngby Svømmeklub  1:12.42                 
                     
56  Signe Bach  2002    431  35.74        1:12.82   
  Herning Svømmeklub  1:13.59                 
                     
57  Cecilie Daluiso Salmonsen  2001    428  35.13        1:13.00   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:10.46                 
                     
58  Stefanie Brun Koch  2001    425  35.54        1:13.17   
  Aalborg Svømmeklub  1:09.89                 
                     
59  Emilie Knudsen  2002    420  35.54        1:13.43   
  Herning Svømmeklub  1:12.51                 
                     
60  Mette S. Køhler  2001    420  35.03        1:13.48   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:11.73                 
                     
61  Alma Thrige Dyrehauge  2002    419  35.53        1:13.51   
  Ringe Svømme Klub  1:13.85                 
                     
62  Emma Rasmussen  2002    418  36.00        1:13.58   
  Odder Svømmeklub  1:15.65                 
                     
63  Julie Kappel Petersen  2002    417  35.63        1:13.63   
  Thisted Svømmeklub  1:15.50                 
                     
64  Emma Bækgaard  2002    415  36.00        1:13.72   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:14.15                 
                     
65  Maja Johansen  2002    410  35.63        1:14.05   
  Svømmeklubben Tempo  1:13.88                 
                     
66  Alberte Sommerlund Peders  2002    409  36.19        1:14.08   
  Esbjerg Svømmeklub  1:14.42                 
                     
67  Natalie Clara Petersen  2002    409  35.97        1:14.09   
  Gentofte Svømme Klub  1:13.73                 
                     
68  Maja Fridberg Madsen  2002    403  35.81        1:14.44   
  Odder Svømmeklub  1:13.51                 
                     
69  Julie Frisch Hoff  2002    394  36.34        1:15.01   
  Hørsholm Svømmeforening  1:16.15                 
                     
70  Lea Serup Schøn  2002    393  36.22        1:15.07   
  Aalborg Svømmeklub  1:14.11                 
                     
71  Ida Lykke Wennicke  2001    392  35.99        1:15.16   
  Frederikssund Svømmeklub  1:14.36                 
                     
72  Katarina Holse  2002    392  36.11        1:15.18   
  Svendborg Svømme Klub  1:14.62                 
                     
73  Melissa Damsgaard  2001    387  36.53        1:15.50   
  O.S.L.F.  1:16.39                 
                     
74  Mathilde van der Linden  2002    377  36.60        1:16.12   
  Lyngby Svømmeklub  1:13.76                 
                     
Cecilie B. Andersen  2001                Akut syg 
  Horsens Svømmeklub  1:09.60                 
                     
Emma Bugge Fynbo  2001              DSQ  Neddyk v/afslut 
  Holstebro Svømme Club  1:06.40                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:17 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:25   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    603  27.96        57.91   
  Slagelse Svømmeklub  58.03                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    596  28.58        58.14   
  Sigma Swim Birkerød  58.24                 
                     
Rasmus Udbye  2000    578  27.96        58.74   
  Horsens Svømmeklub  58.81                 
                     
Rasmus Nørfjand  2000    530  29.94        1:00.46   
  Holstebro Svømme Club  1:00.00                 
                     
Thomas Svane-From  2000    527  29.17        1:00.56   
  Herlev Svømning  1:00.86                 
                     
David Hjort  2000    518  28.93        1:00.91   
  Agfs Svømmeafdeling  1:00.05                 
                     
Anton Borg Hjort  2000    515  28.92        1:01.03   
  Lyseng IF  1:00.59                 
                     
Mads Witthøft  2000    515  29.77        1:01.05   
  Kalundborg SK  1:00.84                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    514  29.61        1:01.07   
  Gentofte Svømme Klub  1:00.63                 
                     
10  Alfred August Grubert  2001    513  29.86        1:01.11   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:02.24                 
                     
11  Markus Kjeldsen  2000    509  29.83        1:01.26   
  Silkeborg Svømmeklub  1:01.22                 
                     
12  Filip Bækgaard  2000    505  29.40        1:01.45   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:02.36                 
                     
13  Thomas Frederiksen  2000    503  29.45        1:01.50   
  Odder Svømmeklub  1:01.32                 
                     
14  Frederik Hatting Petersen  2000    501  29.69        1:01.60   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:01.52                 
                     
15  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    493  30.36        1:01.92   
  Struer Svømmeklub  1:02.36                 
                     
16  Mads Raaby Jensen  2001    493  29.30        1:01.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.26                 
                     
17  Kristoffer Desmareth  2000    488  30.04        1:02.12   
  Ringe Svømme Klub  1:03.04                 
                     
18  Jonas M. Jørgensen  2001    488  30.14        1:02.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.61                 
                     
19  Frederik Riedel Lentz  2001    485  30.36        1:02.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.79                 
                     
20  Lucas Bruun Strøbek  2001    481  30.66        1:02.45   
  Gentofte Svømme Klub  1:05.58                 
                     
21  Victor Bendix Beiter  2001    467  30.73        1:03.04   
  Herlev Svømning  1:04.36                 
                     
22  Lucas Alexander Meng  2000    463  30.79        1:03.22   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.36                 
                     
23  Jeppe Mathiassen  2000    461  30.46        1:03.32   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.01                 
                     
24  Magnus Funder  2001    456  31.10        1:03.57   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:04.38                 
                     
25  Luccas Dam Brenner  2001    453  31.38        1:03.68   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:04.92                 
                     
26  Mathias Vestergaard  2001    451  31.25        1:03.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:05.72                 
                     
27  Anders Vestergaard  2001    446  31.30        1:04.03   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.10                 
                     
28  Andreas Bui  2000    444  30.33        1:04.15   
  O.S.L.F.  1:02.76                 
                     
29  Nicolaj Løth Andersen  2001    443  31.66        1:04.17   
  Horsens Svømmeklub  1:04.31                 
                     
30  Thor Nilsson Pedersen  2000    437  30.47        1:04.45   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:01.92                 
                     
31  Benjamin Peruchon  2001    436  31.44        1:04.54   
  Haderslev Svømme Klub  1:03.98                 
                     
32  Valdemar Kjærgaard  2001    432  31.26        1:04.70   
  Agfs Svømmeafdeling  1:04.67                 
                     
33  Matthias Hansen  2001    431  31.59        1:04.78   
  Korsør Sv & Livr. Klub  1:05.90                 
                     
34  Johan Nielsen  2001    428  31.74        1:04.94   
  Viborg Svømme Klub  1:06.94                 
                     
35  Anders Rasmussen  2001    426  31.35        1:05.01   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:03.95                 
                     
36  Marius Nørgaard  2001    424  32.07        1:05.12   
  Hobro Svømmeklub  1:05.12                 
                     
37  Rasmus Hald  2001    421  31.59        1:05.25   
  Kolding SK  1:05.14                 
                     
38  Thomas Schiby  2001    417  32.43        1:05.50   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.39                 
                     
39  Christoffer Weiss  2001    415  31.75        1:05.57   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.47                 
                     
40  Villads Bomholt Larsen  2001    412  32.10        1:05.75   
  Helsingør Svømmeklub  1:05.80                 
                     
41  Jonas Hansen  2001    412  32.39        1:05.77   
  Korsør Sv & Livr. Klub  1:06.01                 
                     
42  Oliver Schiellerup  2000    409  32.16        1:05.91   
  Sigma Swim Birkerød  1:05.93                 
                     
43  Malthe Burgaard  2000    405  31.83        1:06.12   
  Odense Svømme Klub  1:05.48                 
                     
44  Christian Rasmussen  2000    401  31.99        1:06.36   
  O.S.L.F.  1:06.60                 
                     
45  Halfdan H. Mørch  2000    399  31.68        1:06.45   
  VAT Copenhagen-MK31  1:06.64                 
                     
46  Jakob Bjerre Eriksen  2000    395  32.16        1:06.69   
  Hillerød Svømmeklub  1:06.22                 
                     
47  Rasmus Danielsen  2001    394  32.10        1:06.72   
  Køge Svømmeklub  1:07.58                 
                     
48  Magnus Havemann  2000    394  32.72        1:06.74   
  Svømmeklubben Opnør  1:05.04                 
                     
49  Aksel Munksgaard-Ottosen  2001    389  32.45        1:06.99   
  Svømmeklubben Sønderborg  1:07.52                 
                     
50  Mads Frydenholm  2001    380  32.58        1:07.53   
  Esbjerg Svømmeklub  1:08.45                 
                     
51  Lauge Bastian Maar  2001    378  32.57        1:07.63   
  Næstved IF  1:08.01                 
                     
52  Frederik Bornemann  2001    375  33.70        1:07.81   
  Sigma Swim Allerød  1:07.37                 
                     
53  Simon Juul Henriksen  2001    375  32.55        1:07.85   
  Odense Svømme Klub  1:06.44                 
                     
54  Oscar Fischer Kokholm  2000    374  33.12        1:07.90   
  Slagelse Svømmeklub  1:06.88                 
                     
55  Valdemar Solok  2001    373  33.50        1:07.95   
  Søllerød Svømmeklub  1:08.17                 
                     
56  Thor B. Hansen  2000    372  32.69        1:08.03   
  Køge Svømmeklub  1:06.33                 
                     
57  Lukas Jeppesen  2001    371  34.23        1:08.05   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:08.71                 
                     
58  Søren P. Rasmussen  2001    355  32.85        1:09.11   
  Aalborg Svømmeklub  1:08.85                 
                     
59  Jonathan P. Hedager  2001    349  33.94        1:09.48   
  Helsingør Svømmeklub  1:09.08                 
                     
60  Mark Wiskum  2001    326  34.86        1:11.05   
  Søllerød Svømmeklub  1:09.64                 
                     
61  Oliver Veile  2001    322  34.53        1:11.39   
  Durup IF  1:11.08                 
                     
Alexander Aslak Nørgaard  2000                Akut syg 
  Søllerød Svømmeklub  1:05.70                 
                     
Hans Mølbak Petersen  2001              DSQ  Over 15 m v/start 
  Greve Svømmeklub  1:02.91                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:25 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  16:46   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 9, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mia Steen Duus  2001    666  34.62        1:11.38   
  Sigma Swim Birkerød  1:12.99                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    651  34.72        1:11.95   
  Sigma Swim Birkerød  1:11.93                 
                     
Josephine Kruse  2002    649  34.78        1:12.00   
  Sigma Swim Allerød  1:12.80                 
                     
Laura Findahl Andersen  2001    639  34.73        1:12.38   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:13.36                 
                     
Sofie Hansen  2002    635  35.03        1:12.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:11.88                 
                     
Line Johannsen  2001    603  34.69        1:13.79   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:13.97                 
                     
Kamille Auerbach-Lind  2001    601  35.62        1:13.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:15.55                 
                     
Maria Munch-Menzer  2001    599  34.91        1:13.95   
  Gentofte Svømme Klub  1:15.74                 
                     
Nikoline Biltoft-Jensen  2001    586  35.06        1:14.51   
  Lyngby Svømmeklub  1:16.24                 
                     
10  Alberte Kjærsgaard  2001    583  35.36        1:14.62   
  Hillerød Svømmeklub  1:14.03                 
                     
11  Josephine G. Lauridsen  2001    575  35.64        1:14.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:15.46                 
                     
12  Frederikke Echardt  2002    568  35.45        1:15.29   
  Roskilde Svømning  1:15.33                 
                     
13  Regitze Gotthard  2002    546  36.36        1:16.26   
  Slagelse Svømmeklub  1:16.77                 
                     
14  Pernille Pedersen  2001    544  36.76        1:16.39   
  Køge Svømmeklub  1:15.70                 
                     
15  Mikkeline Mentz  2001    536  36.66        1:16.74   
  Holbæk Svømme Klub  1:15.92                 
                     
16  Victoria Haahr Pallesen  2002    536  36.86        1:16.75   
  Aalborg Svømmeklub  1:16.27                 
                     
17  Emilie Nyegaard  2001    534  36.65        1:16.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:17.09                 
                     
18  Martha Vitus Tversted  2002    525  36.85        1:17.28   
  Søllerød Svømmeklub  1:18.51                 
                     
19  Ida Jensdottir Fremming  2002    524  36.34        1:17.32   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:18.96                 
                     
20  Lærke Toftgaard  2001    524  36.93        1:17.33   
  Kolding SK  1:20.51                 
                     
21  Line Gertz  2001    522  36.34        1:17.40   
  Agfs Svømmeafdeling  1:18.00                 
                     
22  Christine Nielsen  2001    520  36.47        1:17.50   
  Odense Svømme Klub  1:20.40                 
                     
23  Karla Louise Balle  2001    519  36.59        1:17.58   
  Helsingør Svømmeklub  1:18.92                 
                     
24  Esther Flø  2001    519  37.19        1:17.59   
  Silkeborg Svømmeklub  1:16.82                 
                     
25  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    513  36.82        1:17.85   
  Hvidovre Svømme Klub  1:21.13                 
                     
26  Sofie Villum Færch  2002    509  37.18        1:18.09   
  Helsingør Svømmeklub  1:18.92                 
                     
27  Xandra Huryn  2001    506  36.67        1:18.22   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:20.29                 
                     
28  Lisa Rijkhoff  2001    504  37.46        1:18.32   
  Aalborg Svømmeklub  1:17.37                 
                     
29  Astrid Nielsen  2002    504  36.66        1:18.33   
  Esbjerg Svømmeklub  1:20.60                 
                     
30  Jannie Eickhardt  2001    504  37.50        1:18.35   
  Esbjerg Svømmeklub  1:17.94                 
                     
31  Laura Gam  2001    503  37.35        1:18.38   
  Herning Svømmeklub  1:17.64                 
                     
32  Maria Møller Glargaard  2001    497  36.95        1:18.70   
  Esbjerg Svømmeklub  1:14.46                 
                     
33  Elisabeth Sølvkjær  2002    497  37.74        1:18.72   
  Thisted Svømmeklub  1:19.19                 
                     
34  Maria Rye  2001    487  37.68        1:19.22   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  1:20.37                 
                     
35  Anne Bøjstrup Bertelsen  2002    487  37.28        1:19.26   
  Aalborg Svømmeklub  1:19.72                 
                     
36  Emma Hjort Kaas  2002    486  37.51        1:19.27   
  Hørsholm Svømmeforening  1:21.31                 
                     
37  Johanne Hingebjerg  2002    483  37.68        1:19.47   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:22.18                 
                     
38  Emma Mikkelsen  2001    480  37.92        1:19.59   
  Vest-Brøndby  1:21.55                 
                     
39  Mille Bruun Høvring  2001    477  37.68        1:19.81   
  VAT Copenhagen-MK31  1:17.63                 
                     
40  Therese Jetsmark Geiker  2001    474  37.49        1:19.93   
  TVS Tårnborg IF  1:19.42                 
                     
41  Sille Ibsen  2001    470  36.90        1:20.18   
  Horsens Svømmeklub  1:17.06                 
                     
42  Regitze Lyngfeldt  2002    468  37.82        1:20.29   
  Helsingør Svømmeklub  1:20.37                 
                     
43  Emma Bruhn  2002    466  37.70        1:20.39   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:21.34                 
                     
44  Jamilla Bistrup  2001    466  37.60        1:20.42   
  Hvidovre Svømme Klub  1:18.91                 
                     
45  Katharina N Møller  2001    464  37.92        1:20.53   
  Vest-Brøndby  1:24.02                 
                     
46  Thilde Rud Iversen  2001    460  38.13        1:20.76   
  Holstebro Svømme Club  1:20.54                 
                     
47  Alberte Schnieber Klausen  2002    457  38.32        1:20.94   
  Herning Svømmeklub  1:21.62                 
                     
48  Maja Meinert  2001    454  38.22        1:21.12   
  Aalborg Svømmeklub  1:25.45                 
                     
49  Nicoline Ingeman-Petersen  2002    452  38.81        1:21.25   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:19.18                 
                     
50  Freja Winkler  2001    451  37.93        1:21.31   
  Esbjerg Svømmeklub  1:20.26                 
                     
51  Maria Bredal Larsen  2002    448  38.79        1:21.49   
  Nyborg Svømmeklub  1:20.94                 
                     
52  Mette S. Køhler  2001    445  37.40        1:21.67   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:20.04                 
                     
53  Cassandra L. L. Hansen  2002    439  39.27        1:22.02   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:22.58                 
                     
54  Laura Janner  2002    439  39.24        1:22.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:22.74                 
                     
55  Maiken Hougaard  2002    429  39.86        1:22.67   
  Auning Svømmeklub  1:23.68                 
                     
56  Charlotte Gravgaard  2001    426  39.02        1:22.87   
  Kolding SK  1:24.21                 
                     
57  Sofie Boesgaard Weber  2002    423  39.54        1:23.01   
  Herlev Svømning  1:23.44                 
                     
58  Charlotte Malberg  2002    422  38.86        1:23.10   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:22.89                 
                     
59  Amanda Hietala  2002    419  39.26        1:23.29   
  Helsingør Svømmeklub  1:23.62                 
                     
60  Michelle Jatta  2001    417  38.70        1:23.44   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:15.77                 
                     
61  Anna Bredal Storgaard  2002    416  39.18        1:23.47   
  Svendborg Svømme Klub  1:22.25                 
                     
62  Signe Ilskov Pedersen  2001    416  39.29        1:23.52   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:21.92                 
                     
63  Maja Egebjerg Brast  2002    413  39.80        1:23.70   
  Herlev Svømning  1:21.73                 
                     
64  Julie Ejby  2002    386  40.31        1:25.63   
  Nyborg Svømmeklub  1:24.52                 
                     
65  Helena M. S. Sørensen  2001    386  39.93        1:25.64   
  Aalborg Svømmeklub  1:22.30                 
                     
66  Amalije Kristensen  2002    385  40.70        1:25.70   
  Brønderslev SK08  1:24.61                 
                     
67  Sofia Louise Dahl  2002    374  40.48        1:26.51   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:25.86                 
                     
68  Nynne Nørlem  2002    370  40.85        1:26.80   
  Holbæk Svømme Klub  1:27.15                 
                     
69  Mathilde van der Linden  2002    368  40.26        1:26.96   
  Lyngby Svømmeklub  1:22.05                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:46 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  17:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 10, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Aksel Skrydstrup  2001    642  30.57        1:04.45   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:07.40                 
                     
Mikkel S. Hansen  2000    634  30.97        1:04.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:06.68                 
                     
Mikkel Salmansen  2000    630  30.57        1:04.84   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:06.18                 
                     
Mathias Yu Fagerberg  2000    615  30.01        1:05.36   
  Ishøj Svømme Klub  1:05.38                 
                     
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    609  31.12        1:05.60   
  Slagelse Svømmeklub  1:06.32                 
                     
Andreas Hougaard  2000    569  31.28        1:07.07   
  Auning Svømmeklub  1:09.75                 
                     
Frederik Hatting Petersen  2000    556  31.83        1:07.60   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:11.69                 
                     
Lawrence Langley  2001    538  31.70        1:08.37   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  1:09.05                 
                     
Owais Hamid  2000    535  31.65        1:08.47   
  Hvidovre Svømme Klub  1:08.46                 
                     
10  Gustav Yde  2000    516  31.84        1:09.29   
  Svømmeklubben S 68  1:12.22                 
                     
11  Lucas Bruun Strøbek  2001    515  32.83        1:09.37   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.81                 
                     
12  Frederik Junker Neldeberg  2000    511  32.99        1:09.53   
  Helsinge Svømmeklub  1:09.57                 
                     
13  Matthias Bach Mikkelsen  2000    504  32.73        1:09.85   
  Kolding SK  1:11.29                 
                     
14  Benjamin Mads Andresen  2000    499  32.83        1:10.11   
  Odense Svømme Klub  1:12.26                 
                     
15  Andreas L. Damgård  2000    498  33.76        1:10.12   
  Køge Svømmeklub  1:10.08                 
                     
16  Lucas Hoffmann  2000    497  33.64        1:10.20   
  Helsingør Svømmeklub  1:09.01                 
                     
17  Andreas Bui  2000    486  33.16        1:10.69   
  O.S.L.F.  1:10.55                 
                     
18  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    482  33.39        1:10.88   
  Struer Svømmeklub  1:10.90                 
                     
19  Jonas Ejby  2000    482  32.62        1:10.89   
  Nyborg Svømmeklub  1:08.91                 
                     
20  Jacob Holm  2000    475  34.08        1:11.23   
  Køge Svømmeklub  1:12.94                 
                     
21  Carl Terp Larsen  2001    475  33.77        1:11.24   
  VAT Copenhagen-MK31  1:12.99                 
                     
22  Magnus Nygaard  2000    470  34.13        1:11.50   
  Slagelse Svømmeklub  1:12.01                 
                     
23  Mathias Vestergaard  2001    469  33.69        1:11.54   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:12.61                 
                     
24  Emil Kragh  2001    468  34.31        1:11.61   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:12.84                 
                     
25  Andreas Eklundh Sørensen  2001    467  33.65        1:11.66   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.74                 
                     
26  August Bugge  2000    464  34.20        1:11.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:13.26                 
                     
27  Magnus Gertz  2000    462  33.71        1:11.89   
  Agfs Svømmeafdeling  1:12.51                 
                     
28  Jakob Grene  2001    460  33.78        1:12.01   
  Esbjerg Svømmeklub  1:14.15                 
                     
29  Christian Crone  2001    459  33.93        1:12.07   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:11.28                 
                     
30  Oliver Widemann Bache  2001    457  34.05        1:12.19   
  Viborg Svømme Klub  1:11.77                 
                     
31  Kristian Torp  2000    456  34.38        1:12.24   
  Sigma Swim Birkerød  1:14.29                 
                     
32  Ulrik Blach Petersen  2001    453  34.58        1:12.39   
  Sigma Swim Birkerød  1:12.44                 
                     
33  Johan Nielsen  2001    453  34.41        1:12.40   
  Viborg Svømme Klub  1:15.42                 
                     
34  Viktor Bull Kramer  2000    452  34.04        1:12.42   
  Horsens Svømmeklub  1:13.85                 
                     
35  Bastian Løve Høegh  2000    447  33.92        1:12.68   
  Silkeborg Svømmeklub  1:13.96                 
                     
36  Victor Bendix Beiter  2001    447  34.24        1:12.69   
  Herlev Svømning  1:13.42                 
                     
37  Felix Lund  2001    447  34.16        1:12.73   
  Herlev Svømning  1:13.39                 
                     
38  William Textor Broch  2001    445  33.96        1:12.82   
  Lyngby Svømmeklub  1:13.64                 
                     
39  Anders Thingstrup Mehlsen  2001    444  34.27        1:12.88   
  Herning Svømmeklub  1:11.88                 
                     
40  Mads Haugård Hansen  2000    439  34.59        1:13.16   
  Hvidovre Svømme Klub  1:15.86                 
                     
41  Mads Raaby Jensen  2001    437  34.44        1:13.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:13.51                 
                     
42  Martin Vennick Haugbølle  2001    434  34.98        1:13.43   
  Hørsholm Svømmeforening  1:14.56                 
                     
43  Mathias Hatting Petersen  2000    432  34.26        1:13.54   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:15.74                 
                     
44  Albert Voldum Krog  2001    430  35.06        1:13.66   
  Vest-Brøndby  1:16.29                 
                     
45  Thomas Schiby  2001    425  34.79        1:13.92   
  Aalborg Svømmeklub  1:14.44                 
                     
46  Hans Christian L. Thomsen  2001    421  34.62        1:14.16   
  Svømmeklubben Opnør  1:18.39                 
                     
47  Jannick Lind  2001    421  34.53        1:14.17   
  Helsingør Svømmeklub  1:18.02                 
                     
48  Martin Holst  2000    417  34.28        1:14.40   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:15.14                 
                     
49  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    416  34.58        1:14.44   
  Lyngby Svømmeklub  1:15.41                 
                     
50  Jakob Forsberg  2000    416  35.32        1:14.47   
  Helsinge Svømmeklub  1:14.45                 
                     
51  Simon Andersen  2000    415  34.48        1:14.54   
  Aabybro Idrætsforening  1:13.88                 
                     
52  Malthe Levisen  2001    413  35.28        1:14.65   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup  1:17.90                 
                     
53  Nicolai Yung Hansen  2000    412  35.35        1:14.71   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:14.09                 
                     
54  Mads L. Werther  2000    409  35.35        1:14.87   
  Aalborg Svømmeklub  1:14.60                 
                     
55  Thor Nilsson Pedersen  2000    407  35.30        1:15.02   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:07.36                 
                     
56  Frederik Røgind  2001    401  35.95        1:15.35   
  Sigma Swim Birkerød  1:17.00                 
                     
57  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    401  35.09        1:15.38   
  Brædstrup Svømmeklub  1:18.15                 
                     
58  Malthe Burgaard  2000    400  35.13        1:15.46   
  Odense Svømme Klub  1:12.57                 
                     
59  August Weilguny  2001    395  36.04        1:15.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:16.21                 
                     
60  Gustav Nissen  2001    392  35.49        1:15.95   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:16.65                 
                     
61  Chris Lund Rasmussen  2001    389  36.31        1:16.13   
  Viborg Svømme Klub  1:19.30                 
                     
62  Jonathan Kock Jensen  2001    389  35.50        1:16.14   
  Slagelse Svømmeklub  1:16.00                 
                     
63  Rasmus Nielsen  2001    388  35.57        1:16.18   
  Sigma Swim Allerød  1:17.89                 
                     
64  Rasmus Sander Berggreen  2001    388  35.44        1:16.20   
  Ikast Svømmeklub  1:16.59                 
                     
65  Daniel Kjær Jørgensen  2001    386  36.14        1:16.34   
  Hørsholm Svømmeforening  1:18.23                 
                     
66  Lasse Jensen  2000    386  35.83        1:16.35   
  Hobro Svømmeklub  1:17.18                 
                     
67  Rasmus Thilleman  2001    385  35.91        1:16.40   
  Slangerup Svømmeklub  1:18.48                 
                     
68  Jonas Andersen  2001    378  35.97        1:16.85   
  Holbæk Svømme Klub  1:16.00                 
                     
69  Casper Krohn  2001    377  35.78        1:16.92   
  Agfs Svømmeafdeling  1:15.80                 
                     
70  Jacob Lund  2001    375  36.73        1:17.07   
  Skanderborg Svømmeklub  1:19.47                 
                     
71  William S. Michaelsen  2001    373  36.40        1:17.24   
  Frederikssund Svømmeklub  1:16.65                 
                     
72  Nikolaj Almeborg  2000    369  36.41        1:17.51   
  Rønne Svømme Klub  1:17.10                 
                     
73  Carl M Gadegaard  2001    368  36.33        1:17.58   
  Nyborg Svømmeklub  1:18.15                 
                     
74  Nikolai Vaabengaard Olsen  2001    363  36.67        1:17.89   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:18.76                 
                     
75  Mads Bjørn Andersen  2001    362  36.30        1:17.97   
  Gentofte Svømme Klub  1:18.87                 
                     
76  Christian Hovmark  2001    358  36.49        1:18.30   
  Thisted Svømmeklub  1:19.03                 
                     
77  Benjamin B Nielsen  2001    357  37.49        1:18.35   
  Odder Svømmeklub  1:18.81                 
                     
78  Anders Rasmussen  2001    355  36.89        1:18.50   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:19.02                 
                     
79  Emil Mosegaard  2001    318  38.04        1:21.39   
  TVS Tårnborg IF  1:20.93                 
                     
80  Jonas Vilhelmsen  2001    310  37.77        1:22.08   
  Ringe Svømme Klub  1:22.97                 
                     
Asger Flytkjær-Hansen  2000              DSQ  2 flyben v. 50m 
  Haslev Svømmeklub  1:12.73                 
                     
Jeppe Vestergaard Jensen  2001              DSQ  Asynkron arme v. 60m 
  Svømmeklubben Sønderborg  1:10.52                 
                     
Oliver Kjærgaard  2001              DSQ  ESB, v. 25m 
  Esbjerg Svømmeklub  1:20.01                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  05 februar 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:12 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang 2016 (DÅM-K gr. 1)    Udskriftsdato  05 februar 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  18:07   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Hovedstaden         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 februar 2016         
 
 
Løb 11, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Amalie Søby Mortensen  2001    735  1:03.56  2:10.79  3:16.01    4:19.75   
  Herning Svømmeklub  4:19.41                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    715  1:03.32  2:11.33  3:18.20    4:22.23   
  Gentofte Svømme Klub  4:25.92                 
                     
Louise Bach Andersen  2001    703  1:04.08  2:11.60  3:18.09    4:23.66   
  Aalborg Svømmeklub  4:23.48                 
                     
Anne Føyn  2002    693  1:03.07  2:10.82  3:18.83    4:24.95   
  Sigma Swim Birkerød  4:26.04                 
                     
Ellen Nielsen  2001    691  1:03.17  2:10.43  3:18.57    4:25.23   
  Esbjerg Svømmeklub  4:26.40                 
                     
Karina Høybye Olesen  2001    674  1:06.06  2:14.76  3:23.01    4:27.44   
  Nyborg Svømmeklub  4:30.79                 
                     
Mille Moeslund Lausen  2002    661  1:05.64  2:13.96  3:22.53    4:29.17   
  Aalborg Svømmeklub  4:29.18                 
                     
Silja Nielsdóttir Hansen  2001    658  1:04.92  2:13.20  3:21.68    4:29.55   
  Hvidovre Svømme Klub  4:28.13                 
                     
Sarah Missing  2001    651  1:05.20  2:14.64  3:23.93    4:30.56   
  Vest-Brøndby  4:34.68                 
                     
10  Clara Neumann  2001    650  1:04.72  2:13.37  3:22.43    4:30.67   
  Svømmeklubben Syd  4:35.56                 
                     
11  Julie Darlem Brandt  2001    650  1:04.75  2:13.79  3:23.43    4:30.68   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:34.93                 
                     
12  Sofie Nielsen  2001    648  1:04.76  2:13.34  3:22.41    4:31.01   
  Slagelse Svømmeklub  4:28.31                 
                     
13  Andrea Paaske  2001    646  1:04.17  2:13.56  3:22.92    4:31.19   
  Roskilde Svømning  4:33.79                 
                     
14  Emma Bugge Fynbo  2001    645  1:05.80  2:15.50  3:23.27    4:31.36   
  Holstebro Svømme Club  4:31.40                 
                     
15  Iben Bak  2001    642  1:07.16  2:17.07  3:24.33    4:31.72   
  Nyborg Svømmeklub  4:32.02                 
                     
16  Sofie Louise Nimb  2001    641  1:05.35  2:13.70  3:22.71    4:31.87   
  Lyngby Svømmeklub  4:28.61                 
                     
17  Mille Graasbøll  2002    641  1:06.65  2:16.47  3:24.79    4:31.98   
  Sigma Swim Allerød  4:31.13                 
                     
18  Josefine Due Christensen  2001    640  1:04.63  2:14.13  3:23.83    4:32.01   
  Horsens Svømmeklub  4:37.06                 
                     
19  Maria Cleman Hatting  2001    617  1:05.59  2:15.53  3:25.90    4:35.42   
  Holstebro Svømme Club  4:41.87                 
                     
20  Frederikke Skau Hansen  2002    613  1:05.25  2:14.72  3:24.97    4:35.97   
  DeltaSwim  4:39.66                 
                     
21  Kamille Auerbach-Lind  2001    612  1:06.04  2:15.75  3:25.68    4:36.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:33.87                 
                     
22  Camilla Brøgger-Andersen  2002    595  1:06.65  2:17.81  3:27.98    4:38.83   
  Aalborg Svømmeklub  4:42.50                 
                     
23  Maria Munch-Menzer  2001    582  1:06.85  2:18.29  3:30.79    4:40.80   
  Gentofte Svømme Klub  4:40.56                 
                     
24  Signe Fich Hansen  2002    580  1:06.88  2:18.31  3:30.14    4:41.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:41.45                 
                     
25  Frederikke Petri  2001    578  1:06.13  2:17.58  3:28.98    4:41.40   
  Søllerød Svømmeklub  4:40.30                 
                     
26  Alberte Mammen  2001    571  1:07.20  2:18.16  3:31.38    4:42.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:46.78                 
                     
27  Cassandra L. L. Hansen  2002    569  1:09.67  2:21.50  3:33.00    4:42.87   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:49.96                 
                     
28  Regitze Gotthard  2002    565  1:09.42  2:22.86  3:32.48    4:43.68   
  Slagelse Svømmeklub  4:54.81                 
                     
29  Bjørk Nelsing Petersen  2002    559  1:07.44  2:19.79  3:32.38    4:44.58   
  Gentofte Svømme Klub  4:51.13                 
                     
30  SIF Nikoline Madsen  2001    558  1:06.49  2:18.03  3:31.69    4:44.84   
  Gentofte Svømme Klub  4:40.79                 
                     
31  Lea Serup Schøn  2002    557  1:08.56  2:21.97  3:34.98    4:45.03   
  Aalborg Svømmeklub  4:49.91                 
                     
32  Caroline Waage Nowak  2001    555  1:06.55  2:18.30  3:31.90    4:45.35   
  Gentofte Svømme Klub  4:42.86                 
                     
33  Thea Søe Bach  2002    547  1:08.83  2:21.55  3:34.93    4:46.66   
  Thisted Svømmeklub  4:48.61                 
                     
34  Katja Kjær Nielsen  2002    541  1:08.32  2:20.72  3:34.10    4:47.64   
  Ringsted Svømme Klub  4:58.47                 
                     
35  Louise Hvarre  2001    539  1:07.89  2:21.94  3:34.53    4:48.12   
  Svømmeklubben Tempo  4:46.50                 
                     
36  Amalie W. Olsen  2001    536  1:06.72  2:19.46  3:34.44    4:48.55   
  Herlufsholm Svømmeklub  4:45.86                 
                     
37  Michelle Mortensen  2002    531  1:08.76  2:21.87  3:36.10    4:49.55   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:46.89                 
                     
38  Karoline Sørensen  2002    527  1:08.17  2:22.72  3:38.14    4:50.28   
  Thisted Svømmeklub  4:58.14