2018-11-19   13:27:47
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ullbergstrofén 2016

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:12   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Nkk Mix Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:49.52   
  Hampus Lovinge  1998      26.54        26.54   
  Anton Jansson  1992      28.41        54.95   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      27.50        1:22.45   
  Michelle Franzén  1993      27.07        1:49.52   
                     
Ängelholm Mix 1  Ängelholms Simsällskap            1:50.85   
  Hanna Rosvall  2000      28.15        28.15   
  Daniel Kertes  1999      28.70        56.85   
  Oskar Hanstål  1999      25.46        1:22.31   
  Miranda Ingvarsson  2001      28.54        1:50.85   
                     
Nkk Mix Lag 4  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:50.94   
  Sara Thunholm  1999      29.95        29.95   
  Marcus Forsgren  1996      28.38        58.33   
  Hugo Rydberg  1998      25.26        1:23.59   
  Anna Grundmark  1997      27.35        1:50.94   
                     
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:51.13   
  Patrik Löfgren  1996      28.19        28.19   
  Robin Andréasson  1988      28.62        56.81   
  Linnéa Lundborg  2000      28.30        1:25.11   
  Tova Olsson  2001      26.02        1:51.13   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:51.47   
  John Olsson  1995      27.54        27.54   
  Teodor Widerberg  1998      27.89        55.43   
  Tilde Morin  2002      29.22        1:24.65   
  Hanna Cederholm  1997      26.82        1:51.47   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:52.35   
  Linnéa Bielicz  1994      29.29        29.29   
  Viktoria Reinhold  1996      32.82        1:02.11   
  Alexander Triantafillou  1997      26.66        1:28.77   
  Jésus Juan Ruiz Navarro  1995      23.58        1:52.35   
                     
Väsby SS Mix  1996  Väsby Simsällskap            1:52.73   
  Samuel Törnqvist  1997      26.10        26.10   
  Karl Frylmark  1999      29.67        55.77   
  Louise Halldén  1998      29.95        1:25.72   
  Tove Sparrman  1996      27.01        1:52.73   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:53.02   
  Elin Ristl  1999      31.43        31.43   
  Wilma Johansson  2001      33.47        1:04.90   
  Albin Lövgren  1999      24.99        1:29.89   
  Markus Fürst  1996      23.13        1:53.02   
                     
S02 Mix Lag 1  1997  Simklubben S 02            1:53.24   
  Anton Björck-Teuscher  1993      28.03        28.03   
  Lina Berg  1996      32.80        1:00.83   
  Erica Dahlgren  1997      29.01        1:29.84   
  Elias Gausel  1996      23.40        1:53.24   
                     
10  Ösa Lag 1  Örebro Simallians            1:55.06   
  Isak Meding  1998      27.46        27.46   
  Julia Månsson  2002      34.32        1:01.78   
  Victor Zetterman  1995      25.09        1:26.87   
  Sandra Rääf  2000      28.19        1:55.06   
                     
11  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            1:55.19   
  Helén Lange  1996      32.82        32.82   
  Joakim Löfgren  1992      28.99        1:01.81   
  Mellie Wijk  2002      30.97        1:32.78   
  Janne Ledin  1994      22.41        1:55.19   
                     
12  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsällskap            1:55.95   
  Miranda Arvidsson  1998      29.88        29.88   
  Jacob Olsson  1998      30.79        1:00.67   
  Anton Hong  2000      26.70        1:27.37   
  Ellen Lindeby  1999      28.58        1:55.95   
                     
13  Karlstad Mix  1996  Karlstads Simsällskap            1:56.79   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      31.84        31.84   
  August Mathisen  2001      31.96        1:03.80   
  Johan Rydahl  2001      25.53        1:29.33   
  Linnéa Englund  2003      27.46        1:56.79   
                     
14  Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:56.95   
  Tor Leander  1999      28.30        28.30   
  Sebastian Petersson  2000      32.17        1:00.47   
  Kamelia Gradinarska  2001      29.40        1:29.87   
  Alice Lindhé  1999      27.08        1:56.95   
                     
15  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            1:57.04   
  Alfhild Kristensson  1999      31.56        31.56   
  Miro Torola  1995      31.04        1:02.60   
  Alex Phu  2000      27.66        1:30.26   
  Christin Heina  1996      26.78        1:57.04   
                     
16  Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:59.39   
  Ida Swegmark  2000      32.17        32.17   
  Harald Eriksson  2000      31.80        1:03.97   
  Tobias Åberg  2000      27.03        1:31.00   
  Johanna Åberg  1997      28.39        1:59.39   
                     
17  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsällskap            2:00.59   
  Mattias Evaldsson  1997      28.29        28.29   
  Leia Karlsson  2002      36.58        1:04.87   
  Atis Stikáns  1999      27.23        1:32.10   
  Emmy Jämtin  2000      28.49        2:00.59   
                     
18  Kungälv Mix Lag 1  Kungälvs Simsällskap            2:01.06   
  Alice Götestam  2001      34.61        34.61   
  Daniel Andersson  1997      29.57        1:04.18   
  Tobias Josefsson  1997      27.49        1:31.67   
  Felicia Thonander  2001      29.39        2:01.06   
                     
19  Ösa Lag 2  Örebro Simallians            2:01.49   
  Clara Momats  2000      31.68        31.68   
  Lina Nederman  2000      36.45        1:08.13   
  Sean Johansson  1997      27.85        1:35.98   
  Tim Baastad  2000      25.51        2:01.49   
                     
20  S02 Mix Lag 2  1997  Simklubben S 02            2:01.72   
  Hanna Gebart  2000      31.70        31.70   
  Philip Bergstedt  1998      34.58        1:06.28   
  Jesper Böhn  1998      28.08        1:34.36   
  Julia Bellvik  1996      27.36        2:01.72   
                     
21  Ängelholm Mix 2  Ängelholms Simsällskap            2:03.76   
  Petter Hellzén  2000      30.21        30.21   
  Mattias Andersson  1996      32.86        1:03.07   
  Alma Sandberg  2002      31.61        1:34.68   
  Ellen Thunberg  2001      29.08        2:03.76   
                     
22  Karlskrona Mix  Karlskrona Simsällskap            2:04.26   
  Sanna Westerberg  1998      33.63        33.63   
  Ida Rosenius  2000      35.06        1:08.69   
  Axel Auer  2003      28.74        1:37.43   
  Gustav Vallbo  1999      26.83        2:04.26   
                     
Halden SK Lag 1  Haldens Svømmeklub            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  18:12 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  29 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:11   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Mass Mix 1 1:53.57 2015-04-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Nkk Mix Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:54.65   
  Hampus Lovinge  1998      28.28        28.28   
  Anton Jansson  1992      30.04        58.32   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      28.39        1:26.71   
  Michelle Franzén  1993      27.94        1:54.65   
                     
Nkk Mix Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:54.88   
  Sara Thunholm  1999      32.26        32.26   
  Marcus Forsgren  1996      29.81        1:02.07   
  Hugo Rydberg  1998      25.08        1:27.15   
  Anna Grundmark  1997      27.73        1:54.88   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:55.50   
  John Olsson  1995      29.06        29.06   
  Hanna Cederholm  1997      33.18        1:02.24   
  Teodor Widerberg  1998      25.75        1:27.99   
  Tilde Morin  2002      27.51        1:55.50   
                     
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:56.25   
  Tor Leander  1999      29.56        29.56   
  Robin Andréasson  1988      30.82        1:00.38   
  Linnéa Lundborg  2000      28.57        1:28.95   
  Tova Olsson  2001      27.30        1:56.25   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:57.24   
  Alexander Triantafillou  1997      30.01        30.01   
  Viktoria Reinhold  1996      33.41        1:03.42   
  Miro Torola  1995      27.54        1:30.96   
  Linnéa Bielicz  1994      26.28        1:57.24   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:57.24   
  Elin Ristl  1999      32.54        32.54   
  Wilma Johansson  2001      35.63        1:08.17   
  Albin Lövgren  1999      25.19        1:33.36   
  Markus Fürst  1996      23.88        1:57.24   
                     
S02 Mix Lag 1  1997  Simklubben S 02            1:58.06   
  Ebba Hellström  1992      33.18        33.18   
  Lina Berg  1996      32.98        1:06.16   
  Anton Björck-Teuscher  1993      27.75        1:33.91   
  Elias Gausel  1996      24.15        1:58.06   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            1:58.85   
  Isak Meding  1998      28.99        28.99   
  Julia Månsson  2002      34.61        1:03.60   
  Emma Cullberg  2002      30.21        1:33.81   
  Victor Zetterman  1995      25.04        1:58.85   
                     
Ängelholm Mix 1  Ängelholms Simsällskap            1:59.53   
  Miranda Ingvarsson  2001      34.04        34.04   
  Daniel Kertes  1999      30.11        1:04.15   
  Oskar Hanstål  1999      26.08        1:30.23   
  Filippa Sundström  2001      29.30        1:59.53   
                     
10  Karlstad Mix  1996  Karlstads Simsällskap            2:00.26   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      33.05        33.05   
  August Mathisen  2001      32.74        1:05.79   
  Linnéa Englund  2003      30.01        1:35.80   
  Johan Rydahl  2001      24.46        2:00.26   
                     
11  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            2:00.47   
  Jonas Ulfskans  1986      29.61        29.61   
  Anna Kubicka  1989      33.75        1:03.36   
  Robin Sandgren  1997      26.86        1:30.22   
  Hanna Wrethander  1999      30.25        2:00.47   
                     
12  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            2:00.50   
  Alfhild Kristensson  1999      33.00        33.00   
  Amanda Rutqvist  1991      34.80        1:07.80   
  Alex Phu  2000      28.26        1:36.06   
  Jésus Juan Ruiz Navarro  1995      24.44        2:00.50   
                     
13  Nkk Mix Lag 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:00.66   
  Max Engström  2001      29.94        29.94   
  Ella Lindroth  2001      34.80        1:04.74   
  Victor Lovinge  2000      27.42        1:32.16   
  Adina Eriksson  1999      28.50        2:00.66   
                     
14  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsällskap            2:02.78   
  Miranda Arvidsson  1998      31.22        31.22   
  Anton Arvidsson  2000      33.93        1:05.15   
  Jacob Olsson  1998      28.12        1:33.27   
  Ellen Lindeby  1999      29.51        2:02.78   
                     
15  Kungälv Mix Lag 1  Kungälvs Simsällskap            2:03.20   
  Alice Götestam  2001      35.43        35.43   
  Daniel Andersson  1997      30.62        1:06.05   
  Mathias Petrusson  1993      27.47        1:33.52   
  Felicia Thonander  2001      29.68        2:03.20   
                     
16  Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:04.00   
  Sebastian Petersson  2000      31.98        31.98   
  Harald Eriksson  2000      33.69        1:05.67   
  Kamelia Gradinarska  2001      30.48        1:36.15   
  Alice Lindhé  1999      27.85        2:04.00   
                     
17  Halden SK Lag 1  Haldens Svømmeklub            2:05.15   
  Synne Lauritzen  2001      33.04        33.04   
  Aurora Oseland  2000      36.65        1:09.69   
  Mikkel Lunde Svendsen  1999      28.70        1:38.39   
  Christer Melberg  2001      26.76        2:05.15   
                     
18  Göteborg Mix 3  Göteborg Sim            2:05.96   
  Gustav Vallin  2001      31.58        31.58   
  Pär Börjeson  1998      35.59        1:07.17   
  Inez Kristensson  1997      31.41        1:38.58   
  Christin Heina  1996      27.38        2:05.96   
                     
19  Göteborg Mix 4  Göteborg Sim            2:05.98   
  Klara Tistrand  2001      34.47        34.47   
  Max Feng  2001      34.22        1:08.69   
  Philip Borgström Bishop  1999      28.65        1:37.34   
  Andrea Reinhold  2001      28.64        2:05.98   
                     
20  Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.40   
  Christopher Jedel  1995      31.39        31.39   
  Alfred Löfgren  1998      34.72        1:06.11   
  Ida Swegmark  2000      29.80        1:35.91   
  Saga Janzén  2002      30.49        2:06.40   
                     
21  S02 Mix Lag 2  1997  Simklubben S 02            2:06.75   
  Hanna Gebart  2000      33.60        33.60   
  Philip Bergstedt  1998      35.49        1:09.09   
  Jesper Böhn  1998      29.24        1:38.33   
  Erica Dahlgren  1997      28.42        2:06.75   
                     
22  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsällskap            2:07.08   
  Mattias Evaldsson  1997      32.46        32.46   
  Leia Karlsson  2002      36.71        1:09.17   
  Anna Sjölund  2000      32.11        1:41.28   
  Harald Madebrink  1998      25.80        2:07.08   
                     
23  Trollhättan Mix Lag 1  Trollhättans Simsällskap            2:07.44   
  Samuel Rudqvist  1999      32.01        32.01   
  Tarek Alhaskir  1997      36.57        1:08.58   
  Klara Hasslin  2001      30.16        1:38.74   
  Olivia Rudqvist  2000      28.70        2:07.44   
                     
24  S 77 Mix Lag 1  S77 Stenungsund            2:08.16   
  Marcus Alexandersson  1997      29.73        29.73   
  Alva Back  2002      38.71        1:08.44   
  Linus Holmdahl  2001      30.07        1:38.51   
  Gabriella Milusic  2004      29.65        2:08.16   
                     
25  Karlskrona Mix  Karlskrona Simsällskap            2:08.31   
  Sofie Karlsson  2000      33.05        33.05   
  Disa Gladher  2002      38.23        1:11.28   
  Gustav Vallbo  1999      29.29        1:40.57   
  Marcus Barkrot  2002      27.74        2:08.31   
                     
26  Ängelholm Mix  Ängelholms Simsällskap            2:08.63   
  Klara Flodmark  2001      35.55        35.55   
  Mattias Andersson  1996      35.51        1:11.06   
  Pontus Jörgensen  1994      28.26        1:39.32   
  Ellen Thunberg  2001      29.31        2:08.63   
                     
27  Ösa Lag 2  Örebro Simallians            2:08.70   
  Sandra Rääf  2000      33.55        33.55   
  Sean Johansson  1997      36.15        1:09.70   
  Cornelia Johansson  2003      32.52        1:42.22   
  Tim Baastad  2000      26.48        2:08.70   
                     
28  Nkk Mix Lag 4  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:09.00   
  Josefine Härdelin  2001      33.78        33.78   
  Tilde Malm  1999      37.21        1:10.99   
  Eric Lundström Silke  2003      30.68        1:41.67   
  Axel Eriksson  1998      27.33        2:09.00   
                     
29  SK Stimmet Mix  SK Stimmet            2:13.40   
  Robin Johansson  2000      31.14        31.14   
  Therese Baltzarsson  2001      40.17        1:11.31   
  David Schuldt  2002      32.00        1:43.31   
  Klara Stigsson  2001      30.09        2:13.40   
                     
Väsby SS Mix  1996  Väsby Simsällskap            DSQ   
  Samuel Törnqvist  1997      27.36        27.36   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  29 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  18:11 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  29 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:00   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Linnéa Bielicz (1994) 2:07.08 2015-04-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.18  1:01.69  1:33.64    2:04.99  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.10  1:01.82  1:34.16    2:08.32   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.41  1:03.25  1:36.21    2:08.89   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.28  1:03.37  1:37.26    2:11.08   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.15  1:04.02  1:37.57    2:11.11   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.49  1:02.93  1:37.16    2:11.67   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.70  1:03.71  1:37.28    2:11.67   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    30.51  1:04.25  1:38.69    2:11.93   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.89  1:04.34  1:38.57    2:12.06   
10  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    31.11  1:04.20  1:38.24    2:12.18   
11  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    30.15  1:03.69  1:38.40    2:12.81   
12  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    31.65  1:05.47  1:40.32    2:13.26   
13  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.62  1:05.28  1:39.90    2:13.83   
14  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    31.47  1:05.50  1:40.32    2:14.05   
15  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    30.90  1:05.57  1:40.09    2:14.26   
16  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    31.18  1:05.32  1:40.50    2:14.69   
17  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    30.06  1:04.16  1:39.39    2:14.79   
18  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.01  1:05.35  1:40.72    2:15.28   
19  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    31.60  1:06.22  1:41.09    2:15.61   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35  1:05.77  1:40.63    2:16.20   
21  Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    31.89  1:06.38  1:41.31    2:16.33   
22  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    32.19  1:06.57  1:41.76    2:16.52   
23  Vera Emanuelsson Fransson  2001  Skövde Simsällskap    32.22  1:07.17  1:42.91    2:17.60   
24  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    31.47  1:05.78  1:42.12    2:17.89   
25  Moa Karlsson  2002  S71    32.23  1:07.08  1:42.50    2:18.17   
26  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    31.83  1:06.84  1:42.76    2:18.28   
27  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap    31.73  1:06.24  1:42.85    2:18.66   
28  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    32.35  1:08.00  1:44.31    2:19.10   
29  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    32.40  1:07.86  1:44.02    2:19.12   
30  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    31.64  1:06.48  1:43.62    2:19.76   
31  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    31.58  1:06.93  1:43.53    2:19.85   
32  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    32.59  1:07.14  1:43.96    2:20.50   
33  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.03  1:07.74  1:44.85    2:20.55   
34  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    32.76  1:09.10  1:45.97    2:20.80   
35  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    32.14  1:08.03  1:44.86    2:20.84   
36  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    33.20  1:09.13  1:45.52    2:20.95   
37  Emilia Andreasson  1996  S71    31.75  1:06.88  1:43.90    2:21.13   
38  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    32.53  1:09.05  1:45.82    2:21.22   
39  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    32.54  1:08.33  1:44.79    2:21.31   
40  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    32.05  1:08.20  1:45.75    2:21.92   
41  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    32.60  1:09.93  1:46.68    2:21.95   
42  Synne Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub    32.44  1:08.60  1:46.16    2:22.19   
43  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    30.83  1:06.31  1:44.38    2:22.27   
44  Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap    33.75  1:11.41  1:49.29    2:22.46   
45  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    31.76  1:07.81  1:45.85    2:23.00   
46  Tilda Ericsson  2002  S71    33.25  1:09.04  1:46.61    2:23.09   
47  Linn Kramer  2001  Skövde Simsällskap    32.55  1:09.42  1:46.79    2:23.47   
48  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.16  1:09.17  1:46.37    2:23.53   
49  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    32.36  1:08.93  1:46.72    2:23.78   
50  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    32.12  1:09.11  1:47.28    2:23.84   
51  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    32.77  1:09.27  1:47.82    2:23.89   
52  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    32.52  1:09.63  1:48.06    2:23.91   
53  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    31.69  1:08.88  1:47.63    2:24.24   
54  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    32.21  1:09.09  1:46.91    2:24.31   
55  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    33.61  1:10.10  1:47.85    2:24.37   
56  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    33.34  1:09.80  1:46.99    2:24.44   
57  Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    32.97  1:09.80  1:47.35    2:24.55   
58  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    32.21  1:09.36  1:47.27    2:24.62   
59  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    32.38  1:08.95  1:47.17    2:24.76   
60  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    32.75  1:09.77  1:47.39    2:24.95   
61  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    32.51  1:09.24  1:46.95    2:24.96   
62  Felicia Thonander  2001  Kungälvs Simsällskap    32.60  1:09.00  1:47.67    2:25.32   
63  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    33.37  1:10.18  1:47.97    2:25.37   
64  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    32.59  1:10.16  1:48.65    2:26.23   
65  Klara Tistrand  2001  Göteborg Sim    33.08  1:09.98  1:49.24    2:26.28   
66  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.89  1:09.77  1:48.47    2:26.30   
67  Linnea Kaldrup  1996  Göteborg Sim    32.10  1:09.32  1:48.49    2:27.28   
68  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    33.69  1:10.34  1:48.75    2:27.36   
69  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    33.51  1:11.27  1:50.54    2:27.62   
70  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    34.41  1:12.59  1:50.98    2:27.78   
71  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    33.53  1:11.26  1:50.54    2:27.89   
71  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    33.14  1:11.13  1:50.12    2:27.89   
73  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap    32.48  1:09.63  1:49.26    2:27.93   
74  Sara Helgesson  2000  Skövde Simsällskap    33.65  1:11.43  1:50.14    2:28.23   
75  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.07  1:10.86  1:49.91    2:28.33   
76  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.73  1:11.24  1:49.85    2:28.37   
77  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.64  1:10.11  1:48.85    2:28.52   
78  Melina Robertson  2001  Trollhättans Simsällskap    34.02  1:11.99  1:50.83    2:28.59   
79  Thea Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svømmeklub    33.88  1:11.02  1:50.49    2:28.67   
80  Klara Stigsson  2001  SK Stimmet    32.90  1:10.46  1:50.35    2:28.76   
81  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    34.13  1:11.44  1:51.12    2:29.33   
82  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    34.95  1:12.81  1:52.70    2:29.37   
83  Nora Misund  2003  Haldens Svømmeklub    35.16  1:14.02  1:53.39    2:29.44   
84  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    33.23  1:10.85  1:50.65    2:29.53   
85  Aurora Cartabellotta  1999  Simklubben S 02    34.15  1:12.60  1:51.76    2:29.71   
86  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    33.70  1:11.96  1:51.44    2:29.88   
87  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    34.11  1:13.20  1:52.60    2:30.31   
88  Frida Oseland  2002  Haldens Svømmeklub    34.44  1:13.16  1:52.64    2:31.03   
89  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.52  1:13.26  1:52.62    2:31.57   
90  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    34.34  1:12.85  1:53.12    2:32.75   
91  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    35.01  1:13.75  1:53.55    2:33.19   
92  Emma Elsius  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.90  1:13.09  1:53.63    2:34.16   
93  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim    34.30  1:13.45  1:54.55    2:34.27   
94  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    32.73  1:11.67  1:53.06    2:34.67   
95  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    34.21  1:13.26  1:54.70    2:36.03   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            DNS   
Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Emilia Rönningdal  2002  S71            DSQ   
Maja Hedström  2001  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  29 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:00 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.93        51.84   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.38        52.41   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    25.73        53.44   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.39        53.87   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.32        53.99   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.38        54.12   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.27        54.86   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.53        55.31   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    26.81        55.79   
10  Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    26.62        55.92   
11  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.51        56.04   
12  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    26.82        56.10   
13  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    27.14        56.35   
14  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.30        56.46   
15  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    27.49        56.71   
16  Robin Sandgren  1997  Simklubben Laxen    27.35        56.72   
17  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap    27.53        56.95   
18  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    28.18        57.70   
19  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    27.41        57.76   
20  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    27.76        57.81   
21  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap    27.08        57.83   
22  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    26.83        57.85   
23  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    27.75        57.91   
24  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    27.19        58.19   
25  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.24        58.58   
26  Tarek Alhaskir  1997  Trollhättans Simsällskap    27.79        58.70   
27  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    27.99        59.41   
28  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    28.92        59.60   
29  Måns Tangvald  1995  Göteborg Sim    28.62        59.86   
30  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.84        1:00.29   
31  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    28.95        1:01.12   
32  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    29.22        1:01.16   
33  Rickard Thillman  1997  Kungälvs Simsällskap    29.10        1:01.55   
34  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim    29.17        1:01.84   
35  Pär Börjeson  1998  Göteborg Sim    29.14        1:02.31   
36  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap    29.75        1:03.18   
37  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap    30.59        1:04.61   
38  Sean Jentz  1996  Kalmar Simsällskap    30.36        1:04.99   
39  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap    30.94        1:05.59   
40  Lukas Engström  1998  Göteborg Sim    31.47        1:05.61   
41  Erik Hilmersson  1998  Karlstads Simsällskap    30.50        1:05.72   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.33        53.83   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    26.19        54.04   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.31        55.86   
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    27.28        56.13   
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    27.38        56.20   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    26.73        56.64   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    27.60        56.90   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    27.72        57.17   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.17        57.38   
10  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    27.61        57.42   
11  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    26.81        57.59   
12  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    28.16        57.82   
13  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.76        57.99   
14  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    27.37        58.08   
15  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.74        58.24   
16  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    28.29        58.56   
17  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    28.24        58.63   
18  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    28.21        58.75   
19  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    28.35        59.46   
20  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    28.30        59.56   
21  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    28.42        59.58   
22  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    29.12        59.80   
23  Jesper Lundqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.77        59.95   
24  Ludwig Lorentzon  1999  Trollhättans Simsällskap    28.14        1:00.04   
25  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    28.57        1:00.17   
26  David Wollersjö  2000  Göteborg Sim    28.95        1:00.27   
27  Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap    28.67        1:00.41   
28  Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm    29.30        1:01.03   
29  Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsällskap    29.66        1:01.52   
30  Robin Johansson  2000  SK Stimmet    29.36        1:01.57   
31  Gustav Vallbo  1999  Karlskrona Simsällskap    29.08        1:01.70   
32  Simon Tufvesson  1999  Ystads Simsällskap    28.83        1:01.74   
33  Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    29.45        1:02.17   
34  Johannes Andersson  1999  Simklubben Laxen    29.79        1:02.27   
35  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    29.72        1:02.45   
36  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.02        1:02.56   
37  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    29.42        1:02.67   
38  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund    30.50        1:04.73   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.25        54.64   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.46        58.00   
Herman Harbo  2001  Haldens Svømmeklub    28.42        58.49   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    27.98        58.63   
Malte Lundgren  2002  Lidköpings Gymnastik o SS    28.75        58.69   
Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub    28.39        58.77   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    28.52        58.85  Deltar ej i final 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    28.07        59.16   
Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap    28.91        1:00.26   
10  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    29.13        1:00.40   
11  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    29.15        1:00.70   
12  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    29.05        1:00.84   
13  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    29.48        1:00.89   
14  Ted Niklasson  2001  Skövde Simsällskap    29.52        1:01.45   
15  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    29.40        1:02.01   
16  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    30.39        1:02.07   
17  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.82        1:02.09   
18  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap    29.91        1:02.33   
19  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.78        1:02.34   
20  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    29.92        1:02.56   
21  Max Feng  2001  Göteborg Sim    30.91        1:03.48   
22  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.78        1:03.58   
22  Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.89        1:03.58   
24  William Dahl  2001  Haldens Svømmeklub    30.09        1:03.63   
25  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    30.75        1:03.86   
26  David Schuldt  2002  SK Stimmet    31.22        1:04.00   
27  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    30.96        1:04.20   
28  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    30.28        1:04.28   
29  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.49        1:04.60   
30  Max Svedberg  2001  Göteborg Sim    30.95        1:04.94   
31  Carl-Ruben Sjulander  2001  Simklubben S 02    31.10        1:05.09   
32  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    31.25        1:05.49   
33  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    31.30        1:06.11   
34  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    31.76        1:06.38   
35  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.19        1:06.39   
36  Liam Johansson  2001  Alingsås SLS    31.62        1:06.82   
37  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.49        1:07.73   
38  Alfred Thäng  2001  S77 Stenungsund    30.99        1:07.94   
Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Lucas Häyhänen  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    29.07        1:00.68   
William Bevréus  2003  S71    29.71        1:02.85   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.78        1:04.67   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    32.26        1:07.48   
Noah Malmgren  2004  S71    32.01        1:08.77   
Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    33.33        1:09.81   
Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    34.41        1:10.36   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    32.84        1:10.50   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    34.21        1:11.48   
10  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    34.20        1:11.88   
11  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    33.73        1:12.03   
12  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    34.77        1:12.71   
13  Liam Lesmac  2003  Kappsimningsklubben Karpen    34.25        1:14.50   
14  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.40        1:14.68   
15  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap    35.83        1:16.81   
16  Nicolas Liu  2003  Göteborg Sim    36.81        1:18.51   
17  Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim    38.22        1:20.40   
18  David Malm  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.37        1:23.01   
Arthur Dahl  2003  Haldens Svømmeklub            DSQ   
Thomas Aksnes  2003  Haldens Svømmeklub            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:54   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Mika Persson (1998) 51.33 2014-05-03 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.50        49.41   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.03        49.93   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    24.08        50.96   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.42        50.99   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    24.84        51.87   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    24.42        52.17   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    25.58        52.60   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    25.15        52.66   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Mika Persson (1998) 51.33 2014-05-03 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    24.29        50.15  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    24.80        51.81   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.90        53.25   
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    26.12        53.95   
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    26.35        54.41   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    26.59        54.83   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    25.99        54.85   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    25.36        55.37   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Mika Persson (1998) 51.33 2014-05-03 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.38        52.45   
Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub    27.05        55.52   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.33        55.86   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    26.65        56.02   
Herman Harbo  2001  Haldens Svømmeklub    27.10        56.59   
Malte Lundgren  2002  Lidköpings Gymnastik o SS    27.24        56.74   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    27.30        56.94   
Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap    27.84        58.93   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Mika Persson (1998) 51.33 2014-05-03 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    27.98        58.16   
William Bevréus  2003  S71    28.30        59.38   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.83        1:01.35   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    31.47        1:05.60   
Noah Malmgren  2004  S71    31.60        1:07.01   
Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    32.03        1:07.03   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    32.04        1:07.74   
Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    32.27        1:07.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  15:54 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:04   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.73        1:14.64   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.31        1:15.50   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.77        1:16.13   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.32        1:16.21   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.50        1:16.50  Deltar ej i final 
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.73        1:17.74   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    38.06        1:21.37   
Denise Persson  1998  Simklubben S 02    39.61        1:24.94   
Josephine Birath  1997  Kungälvs Simsällskap    40.60        1:26.84   
10  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Trollhättans Simsällskap    41.71        1:28.41   
11  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap    42.77        1:30.34   
12  Matilda Wendt  1997  Angereds Simklubb    43.21        1:32.27   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.91        1:16.99   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.84        1:18.71   
Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.51        1:19.22   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    37.28        1:19.90   
Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    37.22        1:20.02   
Felicia Huynh  2000  S71    38.06        1:20.49   
Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub  NOR  37.60        1:21.01   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.50        1:21.09   
Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    38.43        1:21.52   
10  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    38.32        1:21.70   
11  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    37.87        1:21.74   
12  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    37.72        1:21.81   
13  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    39.08        1:22.61   
14  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    39.36        1:24.90   
15  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap    41.28        1:28.43   
16  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    41.62        1:28.53   
17  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    41.64        1:29.32   
18  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    42.79        1:29.89   
19  Wilma Carlsson  2000  Ängelholms Simsällskap    42.51        1:30.81   
20  Ebba Wågman  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.71        1:31.09   
21  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    42.29        1:31.63   
22  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    42.22        1:31.97   
23  Emma Elsius  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.83        1:32.89   
24  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap    42.86        1:33.06   
25  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02    43.06        1:33.65   
Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    36.97        1:15.24   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    36.65        1:16.76   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.05        1:17.40   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    35.99        1:17.93   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub    37.55        1:18.58   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.19        1:19.47   
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    38.03        1:19.71   
Emilia Rönningdal  2002  S71    37.67        1:19.93   
Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.20        1:20.12   
10  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    36.90        1:20.80   
11  Micaela Jönsson  2001  S71    38.14        1:20.81   
12  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    38.69        1:21.29   
13  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.73        1:21.32   
14  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.72        1:21.89   
15  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    38.78        1:22.30   
16  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    40.31        1:22.92   
17  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    40.60        1:24.10   
18  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.91        1:24.12   
19  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    39.98        1:24.46   
20  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    39.90        1:24.47   
21  Linn Kramer  2001  Skövde Simsällskap    40.09        1:24.63   
22  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    40.12        1:24.71   
23  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    40.12        1:24.82   
24  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    39.93        1:25.39   
25  Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.00        1:25.64   
26  Tilda Johansson  2002  Höganäs Simsällskap    39.81        1:25.76   
27  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.49        1:25.78   
28  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    40.45        1:25.86   
29  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    40.25        1:26.56   
30  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    41.67        1:27.36   
31  Therese Baltzarsson  2001  SK Stimmet    40.83        1:27.45   
32  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    41.54        1:27.54   
33  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    41.34        1:28.02   
34  Disa Gladher  2002  Karlskrona Simsällskap    41.26        1:28.12   
35  Ida Forsberg Larsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.31        1:28.89   
36  Wilma Åhling  2002  Mariestads Simsällskap    40.81        1:28.92   
37  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.67        1:28.94   
38  Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund    41.86        1:28.97   
39  Sofia Wallengren  2002  Mariestads Simsällskap    41.69        1:29.23   
40  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    42.33        1:29.42   
41  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    41.61        1:29.95   
42  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.91        1:29.98   
43  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    42.41        1:31.08   
44  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    42.12        1:31.13   
45  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    43.31        1:31.19   
46  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    43.24        1:31.57   
47  Inez Jensen  2001  Ängelholms Simsällskap    43.55        1:31.67   
48  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.40        1:32.11   
49  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    44.01        1:33.78   
50  Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    44.18        1:35.21   
51  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap    44.83        1:35.53   
Felicia Thonander  2001  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    36.04        1:15.15   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    37.82        1:19.84   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    38.74        1:21.57   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    39.07        1:21.67   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    39.14        1:22.01   
Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    38.95        1:24.04   
Emma Björneby  2003  Haldens Svømmeklub    40.69        1:27.73  Deltar ej i final 
Stella Warborn  2003  Varberg Sim    42.01        1:28.63   
Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    41.80        1:29.32   
10  Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    43.21        1:30.67   
11  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap    43.29        1:31.60   
12  Viktoria Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    43.81        1:31.94   
13  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    43.08        1:32.33   
14  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    44.24        1:33.31   
15  Alexandra Olausson  2003  Varberg Sim    45.11        1:34.25   
16  Sofie Asterling  2003  Göteborg Sim    43.82        1:34.37   
17  Helle Gjösund  2003  Haldens Svømmeklub    45.93        1:35.47   
18  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    45.95        1:35.54   
19  Nora Ellingsen  2003  Haldens Svømmeklub    44.56        1:35.80   
20  Hilja Volmberg  2003  SK Stimmet    45.74        1:35.83   
21  Ebba Bylund  2003  Varberg Sim    45.75        1:35.92   
22  Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.62        1:36.09   
23  Wilma Zanderau  2003  Mariestads Simsällskap    44.09        1:36.31   
24  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.08        1:37.42   
25  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    46.68        1:38.21   
26  Saga Johannesson  2005  Göteborg Sim    45.94        1:38.91   
27  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.59        1:39.21   
28  Emilia Johansson  2003  Ängelholms Simsällskap    46.86        1:39.85   
29  Elsa Olsson  2003  Mariestads Simsällskap    46.66        1:40.10   
30  Ebba Egnell  2005  Göteborg Sim    47.71        1:41.22   
31  Maja Edvardsson  2003  Alingsås SLS    47.84        1:42.37   
32  Ida Norlander  2003  Göteborg Sim    49.16        1:43.08   
33  Maja Nilsson  2004  Kappsimningsklubben Karpen    48.81        1:43.56   
34  Ellen Persson  2004  Mariestads Simsällskap    48.14        1:44.00   
35  Emelie Gulbrandsen Hauger  2003  Haldens Svømmeklub    49.06        1:44.94   
36  Elin Kronkvist  2004  Ängelholms Simsällskap    50.84        1:47.00   
37  Alva Paulsson  2004  Simklubben 1970    49.95        1:49.61   
Frida Pekberg  2004  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
Johanna Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  11:04 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:07   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    33.46        1:10.33   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    33.54        1:10.79   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    32.92        1:11.19   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    33.79        1:11.24   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.19        1:11.35   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    35.57        1:16.90   
Josephine Birath  1997  Kungälvs Simsällskap    38.65        1:21.53   
Denise Persson  1998  Simklubben S 02    38.59        1:21.77   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    33.83        1:12.98   
Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.12        1:14.42   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.36        1:15.79   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.96        1:15.95   
Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    35.02        1:16.10   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    35.93        1:16.45   
Felicia Huynh  2000  S71    36.53        1:16.94   
Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub  NOR  35.96        1:17.43   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    34.07        1:11.90   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    34.87        1:12.40   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    34.48        1:13.28   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.62        1:13.95   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.56        1:13.99   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub    35.86        1:15.04   
Emilia Rönningdal  2002  S71    36.01        1:16.71   
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    36.48        1:16.90   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    33.81        1:11.74  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    36.74        1:17.14   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    36.79        1:17.76   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    37.29        1:18.40   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    37.11        1:18.47   
Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    38.11        1:22.19   
Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    39.74        1:23.77   
Stella Warborn  2003  Varberg Sim    40.18        1:26.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:07 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:02   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.19   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.21   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.24   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.32   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.60   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            30.66   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.77   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.93   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            31.54  Deltar ej i final 
10  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.10   
11  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            32.62   
12  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            32.63   
13  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            32.96   
14  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02            33.45   
15  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            33.59   
16  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.65   
17  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap            33.77   
18  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            33.81   
19  Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap            33.96   
20  Erik Hilmersson  1998  Karlstads Simsällskap            34.68   
21  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians            34.85   
22  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            35.97   
23  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap            36.12   
24  Pär Börjeson  1998  Göteborg Sim            36.46   
25  Tarek Alhaskir  1997  Trollhättans Simsällskap            36.78   
26  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap            36.90   
27  Simon Kivistö  1998  Simklubben 1970            37.56   
28  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            37.95   
29  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund            38.81   
30  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02            39.67   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            30.72   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            31.14   
Philip Chen  2000  S71            31.45   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.81   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            31.89   
Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            32.27   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap            32.37   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            32.41   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            32.87   
10  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            33.01   
11  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            33.22   
12  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.73   
13  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            33.99   
14  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.06   
15  Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsällskap            34.27   
16  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            34.58   
17  Simon Tufvesson  1999  Ystads Simsällskap            34.95   
18  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            35.07   
18  Oscar Sundberg  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.07   
20  Kacper Figas  2000  Höganäs Simsällskap            35.49   
21  Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm            35.92   
22  Johan Killman  1999  Höganäs Simsällskap            36.48   
23  Noah Gustafsson  2000  Kungälvs Simsällskap            37.10   
24  David Wollersjö  2000  Göteborg Sim            37.33   
25  Mikkel Lunde Svendsen  1999  Haldens Svømmeklub            37.35   
26  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.60   
26  Robin Johansson  2000  SK Stimmet            38.60   
28  Aksel Dagberg  2000  Kungälvs Simsällskap            39.03   
29  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap            39.39   
29  Johannes Näslund  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.39   
31  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim            40.41   
32  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund            44.52   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            32.84   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            33.61   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            33.66   
Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap            33.82   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            34.52   
Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim            34.54   
Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.58   
Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            35.36   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            35.66   
10  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap            35.77   
11  William Dahl  2001  Haldens Svømmeklub            36.29   
12  Max Svedberg  2001  Göteborg Sim            36.30   
13  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            36.66   
14  Alfred Thäng  2001  S77 Stenungsund            37.57   
15  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund            38.03   
16  Arvid Johansson  2001  Kalmar Simsällskap            38.52   
17  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.01   
18  Pelle Huldén  2002  Varberg Sim            39.89   
19  Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            39.96   
20  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim            40.60   
21  Mathias Grundrosen  2001  Haldens Svømmeklub            41.43   
22  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap            42.46   
23  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap            42.88   
24  David Schuldt  2002  SK Stimmet            45.63   
25  Sebastian Hedar  2001  Göteborg Sim            45.99   
Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Viking Josefson  2002  Varberg Sim            DSQ   
William Segerdahl  2001  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            38.55   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap            38.96   
Noah Malmgren  2004  S71            39.48   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap            40.46   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap            42.12   
Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen            42.21   
Loke Egnell  2003  Göteborg Sim            42.57   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.80   
Nicolas Liu  2003  Göteborg Sim            43.92   
10  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim            44.49   
11  Liam Lesmac  2003  Kappsimningsklubben Karpen            46.19   
12  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap            46.59   
13  David Malm  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.21   
14  Andre Wester  2003  Ängelholms Simsällskap            48.38   
15  Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim            53.31   
16  Anton Persson  2006  Kappsimningsklubben Karpen            59.06   
Arthur Dahl  2003  Haldens Svømmeklub            DSQ   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  11:02 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:17   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Felix Nilsson (1990) 29.10 2014-05-03 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.93 2014-05-03 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.34  18-999 Åldersgrupp Rekord 
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.85   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.87   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.96   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            29.53   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.82   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            29.96   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.09   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Felix Nilsson (1990) 29.10 2014-05-03 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.93 2014-05-03 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            29.30   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            30.19   
Philip Chen  2000  S71            30.39   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            30.48   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            30.82   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.07   
Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            31.32   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap            31.64   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Felix Nilsson (1990) 29.10 2014-05-03 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.93 2014-05-03 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            30.91   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            31.69   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            32.09   
Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap            32.37   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            33.05   
Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.13   
Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim            33.74   
Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            33.90   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Felix Nilsson (1990) 29.10 2014-05-03 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.93 2014-05-03 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap            36.55   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            37.12   
Noah Malmgren  2004  S71            37.99   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap            38.10   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap            39.39   
Loke Egnell  2003  Göteborg Sim            39.93   
Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen            39.93   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:17 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.44        1:04.43   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.51        1:04.77   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    30.85        1:06.44   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.36        1:06.56  Deltar ej i final 
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.62        1:07.52   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.48        1:08.95   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.11        1:09.06   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    32.13        1:09.54  Deltar ej i final 
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.44        1:09.92  Deltar ej i final 
10  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    31.81        1:10.35   
11  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    32.55        1:10.55   
12  Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap    32.04        1:13.29   
13  Helén Lange  1996  Simklubben Laxen    33.41        1:14.15   
14  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    33.06        1:16.65   
15  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    33.73        1:17.65   
16  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.69        1:20.08   
17  Matilda Wendt  1997  Angereds Simklubb    37.20        1:22.78   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    30.04        1:04.34   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.94        1:06.06   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.49        1:06.64   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.80        1:08.13   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    32.05        1:09.38   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    31.81        1:09.84   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    31.86        1:09.94   
Felicia Huynh  2000  S71    31.85        1:10.08   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    32.30        1:10.16   
10  Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    32.50        1:10.90   
11  Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen    33.24        1:12.29   
12  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    32.37        1:12.40   
13  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    32.97        1:12.41   
14  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    33.00        1:12.62   
15  Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    34.09        1:13.15   
16  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    33.01        1:13.81   
17  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    32.63        1:13.97   
18  Sara Helgesson  2000  Skövde Simsällskap    34.73        1:14.17   
19  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    34.56        1:15.67   
20  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    35.53        1:16.91   
21  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.71        1:17.05   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.44        1:08.01   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    31.22        1:09.04   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.32        1:09.23   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    32.21        1:11.01   
Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    33.64        1:11.03   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    31.52        1:11.05   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    32.67        1:11.53   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    32.86        1:12.14   
Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    34.00        1:12.60   
10  Vera Emanuelsson Fransson  2001  Skövde Simsällskap    33.18        1:12.73   
11  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    33.66        1:13.39   
12  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    33.95        1:14.43   
13  Molly Bengtsson  2001  Varberg Sim    35.54        1:15.45   
14  Thyra Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svømmeklub    35.79        1:15.51   
15  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    35.50        1:15.99   
16  Melina Robertson  2001  Trollhättans Simsällskap    34.41        1:16.25   
17  Tilde Persson  2001  Göteborg Sim    34.88        1:16.94   
18  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    35.25        1:17.00   
19  Klara Stigsson  2001  SK Stimmet    35.11        1:17.22   
20  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    35.80        1:17.62   
21  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    34.37        1:17.63   
22  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    34.13        1:17.78   
23  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.97        1:18.86   
24  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.40        1:19.61   
25  Idun Nilsson  2002  Föreningen Sim Team Engelholm    36.71        1:19.82   
26  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    37.04        1:20.05   
27  Linn Kramer  2001  Skövde Simsällskap    37.28        1:20.12   
28  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.01        1:20.23   
29  Astina Haxhiu  2002  Ronneby Simsällskap    35.71        1:21.02   
30  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    37.99        1:21.07   
31  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    36.39        1:21.11   
32  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.18        1:21.19   
33  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    38.74        1:21.69   
34  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    37.95        1:24.17   
35  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    37.12        1:24.23   
36  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    39.14        1:24.26   
37  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.97        1:25.25   
38  Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    40.60        1:31.17   
39  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    41.98        1:31.42   
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.98        1:10.74   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    33.84        1:13.84   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    34.01        1:14.98   
Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    35.31        1:14.99   
Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    34.96        1:15.61   
Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim    35.63        1:15.64   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    34.82        1:16.32   
Thea Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svømmeklub    36.24        1:16.33  Deltar ej i final 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    36.17        1:18.67   
10  Nora Misund  2003  Haldens Svømmeklub    38.14        1:21.77   
11  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    36.75        1:23.11   
12  Gabriella Milusic  2004  S77 Stenungsund    36.92        1:23.32   
12  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    37.85        1:23.32   
14  Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.00        1:24.23   
15  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.29        1:24.99   
16  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.67        1:26.63   
17  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    42.36        1:29.12   
18  Bianca Jarbsjö  2003  Ängelholms Simsällskap    40.59        1:29.96   
19  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.94        1:31.05   
20  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    39.53        1:31.22   
21  Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    41.70        1:31.99   
22  Matilda Hallman  2003  S77 Stenungsund    42.28        1:38.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  11:01 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:40   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.08        1:02.07   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.62        1:03.23   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.26        1:04.46   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.56        1:05.65   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    30.63        1:07.19   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    31.68        1:07.71   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    31.53        1:07.73   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    31.10        1:08.11   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    29.63        1:02.71   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.36        1:03.24   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.93        1:03.54   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    30.58        1:05.13   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.82        1:06.21   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    30.76        1:06.53   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    31.26        1:06.98   
Felicia Huynh  2000  S71    31.63        1:09.71   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.06        1:04.67   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    30.83        1:06.28   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    29.63        1:06.45   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    30.74        1:07.17   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.76        1:08.43   
Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    32.24        1:08.45   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    31.65        1:08.97   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    31.43        1:10.59   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.12        1:07.69   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    32.78        1:10.26   
Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    33.80        1:11.74   
Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    33.68        1:12.25   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    33.33        1:12.25   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    34.57        1:13.15   
Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim    34.85        1:14.48   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    35.93        1:17.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:40 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:58   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.53        1:00.24   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.41        1:02.43   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    30.32        1:03.28   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    30.80        1:03.84   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen    29.63        1:04.46  Deltar ej i final 
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.98        1:04.89   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.74        1:04.94   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    31.98        1:06.34   
Sean Johansson  1997  Örebro Simallians    32.51        1:07.80   
10  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.09        1:08.52   
11  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.76        1:09.30   
12  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap    33.66        1:09.66   
13  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    34.05        1:10.20   
14  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap    34.30        1:11.44   
15  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    35.10        1:11.88   
16  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    34.02        1:12.57   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.84        1:03.27   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.22        1:05.03   
Robin Johansson  2000  SK Stimmet    32.28        1:05.94   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    31.75        1:06.01   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    31.96        1:06.31   
Philip Chen  2000  S71    32.09        1:06.42   
Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm    33.27        1:07.12   
Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    32.40        1:07.17   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    32.12        1:07.21   
10  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.85        1:07.32   
11  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    32.85        1:07.73   
12  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    33.23        1:07.84   
13  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    33.03        1:08.19   
14  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    32.12        1:08.21   
15  Jesper Lundqvist  1999  Höganäs Simsällskap    34.35        1:08.76   
16  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    33.67        1:10.17   
17  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    33.73        1:10.66   
18  David Wollersjö  2000  Göteborg Sim    34.63        1:11.58   
19  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    34.17        1:12.14   
20  Johannes Andersson  1999  Simklubben Laxen    34.85        1:12.30   
21  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    34.74        1:12.49   
22  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    35.14        1:12.87   
23  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    34.71        1:13.85   
24  Oscar Sundberg  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.52        1:13.92   
25  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.64        1:14.03   
26  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    35.12        1:15.54   
27  Rasmus Johansson  2000  Skövde Simsällskap    36.11        1:15.56   
28  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap    37.62        1:17.20   
29  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    37.47        1:18.21   
30  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim    38.36        1:18.66   
31  Alexander Klingspor  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.56        1:19.05   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.14        1:02.87   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    31.94        1:05.26   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    32.63        1:06.90   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    32.97        1:08.27   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.52        1:09.08   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    33.08        1:09.35   
Max Svedberg  2001  Göteborg Sim    33.74        1:10.17   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    34.14        1:10.65   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    33.70        1:10.86   
10  Herman Harbo  2001  Haldens Svømmeklub    34.92        1:10.95   
11  Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub    35.37        1:12.14   
11  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    35.38        1:12.14   
13  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    36.38        1:13.82   
14  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    35.37        1:13.91   
15  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    35.94        1:14.26   
16  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    36.87        1:14.75   
17  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    36.34        1:14.84   
18  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    37.37        1:16.45   
19  Liam Johansson  2001  Alingsås SLS    36.70        1:17.28   
20  David Schuldt  2002  SK Stimmet    37.38        1:17.38   
21  Oscar Eliasson  2001  Alingsås SLS    37.38        1:17.51   
22  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.43        1:17.88   
23  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.03        1:18.20   
24  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.46        1:18.77   
25  David Marcusson  2001  Kalmar Simsällskap    38.25        1:18.83   
26  Carl-Ruben Sjulander  2001  Simklubben S 02    38.33        1:19.13   
27  Ted Niklasson  2001  Skövde Simsällskap    37.76        1:19.35   
28  Lorand Vari  2002  Göteborg Sim    38.40        1:19.62   
29  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap    38.25        1:20.31   
30  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    38.98        1:20.69   
31  Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.01        1:20.76   
32  Pelle Huldén  2002  Varberg Sim    41.16        1:24.69   
33  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    40.55        1:24.87   
34  Oscar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    39.46        1:25.21   
35  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap    42.39        1:26.34   
36  Linus Svensson  2002  SK Stimmet    40.34        1:28.33   
37  Sebastian Hedar  2001  Göteborg Sim    46.91        1:36.31   
Lucas Häyhänen  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    34.60        1:11.38   
Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    38.01        1:18.20   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    39.33        1:20.71   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.89        1:21.25   
Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    39.90        1:21.50   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    40.26        1:23.02   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    41.92        1:24.32   
Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    40.70        1:24.83   
Liam Lesmac  2003  Kappsimningsklubben Karpen    42.13        1:27.95   
10  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.65        1:29.55   
11  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    44.42        1:29.72   
12  Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim    45.15        1:31.57   
13  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap    44.82        1:32.45   
14  Anton Persson  2006  Kappsimningsklubben Karpen    45.93        1:36.73   
15  David Malm  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.76        1:38.55   
16  Bardja Jamshidi  2003  Göteborg Sim    52.48        1:45.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:58 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:52   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.07        55.59   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.46        56.19   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    28.36        59.08   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    28.82        59.12   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    29.53        1:01.14   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.34        1:01.40   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    30.31        1:02.49   
Sean Johansson  1997  Örebro Simallians    30.53        1:03.18   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.95        59.41   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    29.09        59.59   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.75        1:01.60   
Philip Chen  2000  S71    30.11        1:01.84   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    29.88        1:01.87   
Robin Johansson  2000  SK Stimmet    30.80        1:03.36   
Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm    31.25        1:04.21   
Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    31.80        1:04.93   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.80        1:00.22   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.29        1:00.57   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    30.16        1:02.19   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    30.91        1:03.59   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.82        1:05.72   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    31.71        1:06.49   
Max Svedberg  2001  Göteborg Sim    32.11        1:06.49   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    31.64        1:06.66   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    32.02        1:06.64   
Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    36.12        1:14.20   
Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    37.23        1:15.68   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.19        1:16.40   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    37.74        1:16.85   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    37.81        1:18.73   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    39.07        1:19.83   
Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    38.84        1:21.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  30 april 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:52 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016 finaler 25    Utskriftsdatum  01 maj 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:50   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 april 2016         
 
 
Gren 10, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Nkk Mix Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:39.10   
  Marcus Forsgren  1996      23.38        23.38   
  Hugo Rydberg  1998      22.97        46.35   
  Sara Thunholm  1999      26.52        1:12.87   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      26.23        1:39.10   
                     
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:39.18   
  Alice Lindhé  1999      27.56        27.56   
  Patrik Löfgren  1996      24.06        51.62   
  Tova Olsson  2001      25.70        1:17.32   
  Robin Andréasson  1988      21.86        1:39.18   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:40.22   
  Teodor Widerberg  1998      23.72        23.72   
  Janne Ledin  1994      23.05        46.77   
  Tilde Morin  2002      26.85        1:13.62   
  Hanna Cederholm  1997      26.60        1:40.22   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:41.77   
  Jésus Juan Ruiz Navarro  1995      24.46        24.46   
  Alexander Triantafillou  1997      24.74        49.20   
  Christin Heina  1996      26.71        1:15.91   
  Linnéa Bielicz  1994      25.86        1:41.77   
                     
Väsby SS Mix  1996  Väsby Simsällskap            1:42.54   
  Gustav Frödeberg  1997      24.89        24.89   
  Samuel Törnqvist  1997      23.71        48.60   
  Tove Sparrman  1996      26.71        1:15.31   
  Louise Halldén  1998      27.23        1:42.54   
                     
Nkk Mix Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:42.68   
  Hampus Lovinge  1998      24.17        24.17   
  Anton Jansson  1992      23.45        47.62   
  Anna Grundmark  1997      27.81        1:15.43   
  Michelle Franzén  1993      27.25        1:42.68   
                     
S02 Mix Lag 1  1997  Simklubben S 02            1:42.86   
  Elias Gausel  1996      24.01        24.01   
  Erica Dahlgren  1997      27.02        51.03   
  Anton Björck-Teuscher  1993      24.70        1:15.73   
  Julia Bellvik  1996      27.13        1:42.86   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:43.14   
  Markus Fürst  1996      23.52        23.52   
  Albin Lövgren  1999      23.67        47.19   
  Angelica Stark  1999      28.03        1:15.22   
  Elin Ristl  1999      27.92        1:43.14   
                     
Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsällskap            1:43.14   
  Harald Madebrink  1998      24.61        24.61   
  Miranda Arvidsson  1998      26.32        50.93   
  Anton Hong  2000      24.22        1:15.15   
  Emmy Jämtin  2000      27.99        1:43.14   
                     
10  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            1:44.94   
  Miro Torola  1995      25.09        25.09   
  Johan Ekstedt  1993      25.34        50.43   
  Alfhild Kristensson  1999      27.18        1:17.61   
  Viktoria Reinhold  1996      27.33        1:44.94   
                     
11  Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:45.27   
  Aron Qvirist  1998      24.80        24.80   
  Linnéa Lundborg  2000      27.87        52.67   
  Tor Leander  1999      24.97        1:17.64   
  Ida Swegmark  2000      27.63        1:45.27   
                     
12  Karlstad Mix  1996  Karlstads Simsällskap            1:45.29   
  David Albringer  2001      26.55        26.55   
  Johan Rydahl  2001      24.22        50.77   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      27.76        1:18.53   
  Linnéa Englund  2003      26.76        1:45.29   
                     
13  SK Laxen Mix 3  Simklubben Laxen            1:45.72   
  Robin Sandgren  1997      24.59        24.59   
  Petronella Johansson  2000      29.02        53.61   
  Hanna Wrethander  1999      28.01        1:21.62   
  Dennis Dukic  2000      24.10        1:45.72   
                     
14  Ängelholm Mix 1  Ängelholms Simsällskap            1:46.20   
  Oskar Hanstål  1999      25.62        25.62   
  Hanna Rosvall  2000      26.55        52.17   
  Petter Hellzén  2000      25.45        1:17.62   
  Miranda Ingvarsson  2001      28.58        1:46.20   
                     
15  Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:46.69   
  Sebastian Petersson  2000      25.50        25.50   
  Tobias Åberg  2000      24.81        50.31   
  Johanna Åberg  1997      28.05        1:18.36   
  Kamelia Gradinarska  2001      28.33        1:46.69   
                     
16  Göteborg Mix 3  Göteborg Sim            1:46.95   
  Gustav Vallin  2001      26.07        26.07   
  Alex Phu  2000      26.12        52.19   
  Klara Tistrand  2001      27.99        1:20.18   
  Andrea Reinhold  2001      26.77        1:46.95   
                     
17  Kungälv Mix Lag 1  Kungälvs Simsällskap            1:47.25   
  Mathias Petrusson  1993      24.70        24.70   
  Johan Hildesson  1992      23.74        48.44   
  Alice Götestam  2001      29.60        1:18.04   
  Felicia Thonander  2001      29.21        1:47.25   
                     
18  Nkk Mix Lag 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:47.55   
  Victor Lovinge  2000      25.31        25.31   
  Max Engström  2001      25.47        50.78   
  Klara Gårdman  2002      28.87        1:19.65   
  Adina Eriksson  1999      27.90        1:47.55   
                     
19  Karlskrona Mix  Karlskrona Simsällskap            1:48.65   
  Gustav Vallbo  1999      27.37        27.37   
  Linn Rosenius  2002      28.88        56.25   
  Axel Auer  2003      25.85        1:22.10   
  Tea Gladher  2000      26.55        1:48.65   
                     
20  Ösa Lag 1  Örebro Simallians            1:48.73   
  Tim Baastad  2000      26.52        26.52   
  Sean Johansson  1997      25.96        52.48   
  Ida Nederman  2000      28.69        1:21.17   
  Sandra Rääf  2000      27.56        1:48.73   
                     
21  S02 Mix Lag 2  1997  Simklubben S 02            1:48.89   
  Jesper Böhn  1998      26.08        26.08   
  Lina Berg  1996      28.15        54.23   
  Philip Bergstedt  1998      26.22        1:20.45   
  Ebba Hellström  1992      28.44        1:48.89   
                     
22  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsällskap            1:50.45   
  Jacob Olsson  1998      25.26        25.26   
  Leia Karlsson  2002      29.84        55.10   
  Mattias Evaldsson  1997      25.28        1:20.38   
  Sofie Jaensson  1997      30.07        1:50.45   
                     
23  Karlskrona Mix 1  98  Karlskrona Simsällskap            1:52.45   
  Jakob Werner  2000      28.22        28.22   
  Sofie Karlsson  2000      27.42        55.64   
  Viktor Carlsson  2000      26.92        1:22.56   
  Tuva Pålsson  2003      29.89        1:52.45   
                     
SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            DSQ   
  Joakim Löfgren  1992      24.47        24.47   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.04  Utskriftsdatum  01 maj 2016 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:50 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2016    Utskriftsdatum  30 april 2016   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  08:52   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  29 april 2016         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.19   
Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            31.82   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.95   
Helén Lange  1996  Simklubben Laxen            33.55   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.69   
Christin Heina  1996  Göteborg Sim            34.31   
Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.43   
Emilia Andreasson  1996  S71            34.54   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            34.55   
10  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            34.58   
11  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap            35.13   
12  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            35.56   
13  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.08   
14  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            36.21   
15  Marie Håkansson  1992  Trollhättans Simsällskap            36.28   
16  Linnea Kaldrup  1996  Göteborg Sim            36.47   
17  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap            37.14   
18  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.51   
19  Linnea Schöön  1998  Kungälvs Simsällskap            38.26   
20  Frida Ljungberg  1998  Kungälvs Simsällskap            39.82   
Ida-Karin Fjällmyr  1995  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            DSQ   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            30.63   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.30   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            31.65   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.14   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.87   
Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians            33.13   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap            33.19   
Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970            33.34   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians            33.61   
10  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.63   
11  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            33.74   
11  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap            33.74   
13  Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap            33.86   
14  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.20   
15  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            34.45   
16  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            34.74   
17  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.98   
18  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            35.01   
19  Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub  NOR          35.02   
20  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            35.14   
21  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap            35.58   
22  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            35.85   
23  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim            36.11   
24  Louise Hallkvist  1999  Simklubben Alingsås            36.30   
25  Emma Stanciu  2000  Ystads Simsällskap            36.58   
26  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.62   
27  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap            37.11   
28  Heidi Winberg  1999  Höganäs Simsällskap            37.93   
29  Louise Jensen  1999  Kungälvs Simsällskap            38.03   
30  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim            38.83   
31  Ellen Olofsson  2000  S77 Stenungsund            38.97   
32  Regina Borg Wermäng  1999  Angereds Simklubb            39.37   
33  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02            39.80   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap            33.29   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim            33.47   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.49   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            33.54   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.54   
Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.78   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.98   
Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund            34.34   
Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap            34.37   
10  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap            34.43   
11  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            34.57   
12  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim            34.69   
13  Klara Tistrand  2001  Göteborg Sim            34.71   
14  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.87   
15  Alva Back  2002  S77 Stenungsund            35.15   
16  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap            35.19   
17  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            35.36   
18  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            35.46   
19  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap            35.53   
20  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap            35.67   
20  Klara Stigsson  2001  SK Stimmet            35.67   
22  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim            35.90   
23  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            36.05   
24  Maja Hedström  2001  Varberg Sim            36.11   
25  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            36.22   
26  Therese Baltzarsson  2001  SK Stimmet            36.24   
27  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap            36.36   
28  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim            36.43   
29  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap            36.49   
30  Frida Oseland  2002  Haldens Svømmeklub            36.58   
31  Inez Jensen&n