2019-08-17   13:44:43
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Øst Junior/Senior Langbane

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:50   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Maj Howardsen  1997    787  1:01.65  2:06.16  3:12.27    4:18.13   
  Sigma Swim Allerød  4:16.31                 
                     
Lisa Steen Duus  1997    732  1:04.76  2:11.58  3:18.21    4:24.43   
  Sigma Swim Birkerød  4:24.31                 
                     
Julie Aglund Lauridsen  1996    730  1:04.09  2:11.31  3:18.24    4:24.68   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:15.59                 
                     
Signe Bro  1999    719  1:05.20  2:14.97  3:20.57    4:25.96   
  Lyngby Svømmeklub  4:22.97                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    700  1:02.66  2:09.62  3:18.72    4:28.38   
  Sigma Swim Allerød  4:16.53                 
                     
Ida Schütt  1996    698  1:05.07  2:13.48  3:21.32    4:28.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:22.85                 
                     
Klara Reeh  1999    688  1:05.47  2:14.30  3:22.76    4:29.89   
  Lyngby Svømmeklub  4:23.22                 
                     
Phoebe Linde Atkins  2000    686  1:05.77  2:14.64  3:22.83    4:30.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:24.85                 
                     
Anna Boutrup  1998    684  1:04.89  2:13.29  3:22.92    4:30.54   
  Sigma Swim Birkerød  4:21.70                 
                     
10  Josephine Holm  1999    670  1:05.04  2:13.70  3:23.28    4:32.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:16.34                 
                     
11  Anna Brandt Nielsen  1998    668  1:06.95  2:14.42  3:23.04    4:32.59   
  Lyngby Svømmeklub  4:38.18                 
                     
12  Maria Grandt  1998    667  1:04.89  2:13.73  3:23.54    4:32.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:31.45                 
                     
13  Sara Sylvest  2000    667  1:04.99  2:14.19  3:24.06    4:32.82   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:29.31                 
                     
14  Caroline Erichsen  1998    661  1:05.69  2:15.09  3:24.91    4:33.57   
  Sigma Swim Birkerød  4:28.81                 
                     
15  Sara Krog Christoffersen  1996    661  1:05.95  2:15.06  3:25.02    4:33.60   
  Sigma Swim Birkerød  4:30.34                 
                     
16  Christina Munkholm  1996    657  1:04.49  2:13.54  3:22.62    4:34.16   
  Køge Svømmeklub  4:22.45                 
                     
17  Freja Gram  1999    652  1:08.08  2:17.42  3:27.53    4:34.82   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:25.74                 
                     
18  Katrine B. Hansen  1999    650  1:06.38  2:16.40  3:26.13    4:35.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:33.77                 
                     
19  Laura Findahl Andersen  2001    644  1:06.00  2:15.95  3:25.88    4:35.97   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:42.89                 
                     
20  Stephanie Hansen  1996    631  1:06.14  2:16.62  3:27.27    4:37.85   
  Sigma Swim Allerød  4:32.32                 
                     
21  Marie-Louise Stentved  2000    630  1:07.70  2:17.80  3:28.22    4:37.99   
  Herlev Svømning  4:41.18                 
                     
22  Sofie Louise Nimb  2001    623  1:08.05  2:18.52  3:29.48    4:38.95   
  Lyngby Svømmeklub  4:36.20                 
                     
23  Cecilie Wiuff  2000    622  1:06.14  2:16.40  3:28.24    4:39.12   
  Herlev Svømning  4:37.33                 
                     
24  Josefine Strand Nielsen  2000    622  1:07.50  2:19.17  3:29.65    4:39.19   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:38.75                 
                     
25  Helena Berg Wenk  2000    615  1:05.70  2:16.12  3:28.20    4:40.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:34.87                 
                     
26  Mia Steen Duus  2001    613  1:07.38  2:18.53  3:30.39    4:40.46   
  Sigma Swim Birkerød  4:44.99                 
                     
27  Frederikke Jensen  2000    612  1:06.72  2:17.86  3:29.76    4:40.64   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:40.34                 
                     
28  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    599  1:07.39  2:18.95  3:31.66    4:42.70   
  Hvidovre Svømme Klub  4:32.93                 
                     
29  Amanda Egerod Lund  2000    598  1:06.71  2:17.37  3:29.92    4:42.83   
  Sigma Swim Allerød  4:34.77                 
                     
30  Sarah Missing  2001    598  1:07.14  2:18.92  3:32.27    4:42.93   
  Vest-Brøndby  4:35.36                 
                     
31  Sofie Nielsen  2001    597  1:08.05  2:19.51  3:32.58    4:42.95   
  Slagelse Svømmeklub  4:33.11                 
                     
32  Sofie Kornbek  2000    596      3:30.81    4:43.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:36.99                 
                     
33  Frederikke Dons  1998    587  1:07.14  2:18.68  3:31.68    4:44.68   
  Hvidovre Svømme Klub  4:34.61                 
                     
34  Eva Olsen  2000    585  1:09.83  2:23.50  3:34.86    4:44.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:47.93                 
                     
35  SIF Nikoline Madsen  2001    581  1:08.56  2:21.53  3:34.18    4:45.59   
  Gentofte Svømme Klub  4:45.59                 
                     
36  Luna Donde Feilberg  2000    579  1:08.59  2:20.53  3:32.93    4:45.88   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:45.21                 
                     
37  Karla Louise Balle  2001    577  1:08.03  2:21.48  3:35.21    4:46.17   
  Helsingør Svømmeklub  4:53.80                 
                     
38  Annabelle Grønbech Ladik  1997    577  1:07.10  2:19.36  3:33.02    4:46.32   
  Ringsted Svømme Klub  4:40.27                 
                     
39  Emma Bjørnholdt  2000    575  1:08.75  2:18.14  3:31.77    4:46.51   
  Lyngby Svømmeklub  4:45.51                 
                     
40  Jessica Yu Mortensen  2000    565  1:08.00  2:19.25  3:33.25    4:48.22   
  Lyngby Svømmeklub  4:41.25                 
                     
41  Camille Erichsen  2001    565  1:09.21  2:21.30  3:34.73    4:48.23   
  Sigma Swim Birkerød  4:57.47                 
                     
42  Sarah Aarslew Jensen  2000    561  1:08.82  2:22.90  3:36.28    4:48.93   
  Køge Svømmeklub  4:48.14                 
                     
43  Caroline Hørlykke  2000    557  1:07.88  2:20.65  3:34.17    4:49.61   
  Lyngby Svømmeklub  4:36.01                 
                     
44  Amalie Gotthard  1999    552  1:09.45  2:22.85  3:36.89    4:50.47   
  Slagelse Svømmeklub  4:44.15                 
                     
45  Isa Hovmand  2000    550  1:09.70  2:24.49  3:38.28    4:50.91   
  Svømmeklubben Syd  4:50.86                 
                     
46  Caroline Waage Nowak  2001    549  1:08.57  2:21.95  3:36.98    4:51.00   
  Gentofte Svømme Klub  4:47.66                 
                     
47  Thit Bondo  2000    543  1:10.40  2:24.07  3:38.78    4:52.05   
  Sigma Swim Birkerød  4:40.77                 
                     
48  Anna Aavang Brendstrup  2000    541  1:08.15  2:21.72  3:37.07    4:52.38   
  Roskilde Svømning  4:41.57                 
                     
49  Maria Munch-Menzer  2001    538  1:10.61  2:24.86  3:39.44    4:52.93   
  Gentofte Svømme Klub  4:45.36                 
                     
50  Frederikke Petri  2001    534  1:09.69  2:23.94  3:39.82    4:53.74   
  Søllerød Svømmeklub  4:45.85                 
                     
51  Stine Eskebo Nielsen  2001    533  1:09.91  2:24.43  3:39.88    4:53.97   
  Vest-Brøndby  4:55.11                 
                     
52  Maria Caroline Krumbak  2000    531  1:09.72  2:24.71  3:38.69    4:54.19   
  Køge Svømmeklub  4:50.92                 
                     
53  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    526          4:55.18   
  Slangerup Svømmeklub  4:49.85                 
                     
54  Emilia Harlund  1999    518  1:09.29  2:24.71  3:41.31    4:56.68   
  Nakskov Svømme Klub  4:46.36                 
                     
55  Karina Garne Larsen  2000    512  1:10.15  2:25.87  3:42.40    4:57.83   
  Sigma Swim Allerød  4:51.29                 
                     
56  Helena Hvid Hansen  2001    504  1:10.92  2:27.03  3:43.61    4:59.53   
  Helsingør Svømmeklub  4:54.26                 
                     
57  Sofia Qvade Rasmusen  2001    502  1:10.81  2:25.78  3:42.39    4:59.79   
  Hillerød Svømmeklub  4:51.55                 
                     
58  Clara Qvade Rasmusen  2001    497  1:11.46  2:29.38      5:00.78   
  Hillerød Svømmeklub  4:56.05                 
                     
59  Augusta Marie Christensen  2000    495  1:11.05  2:27.61  3:44.52    5:01.26   
  Hillerød Svømmeklub  4:47.82                 
                     
60  Emma Mikkelsen  2001    474  1:13.51  2:32.81  3:50.47    5:05.60   
  Vest-Brøndby  4:58.87                 
                     
61  Mia Wennecke  1999    469  1:12.16  2:31.04  3:50.43    5:06.74   
  Helsingør Svømmeklub  4:45.27                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:50 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 2, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marcus Krøyer Svendsen  1997    713  1:00.59  2:03.25  3:05.41    4:06.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:55.43                 
                     
Mads Holm  1998    697  58.86  2:01.75  3:05.81    4:08.18   
  Nakskov Svømme Klub  4:05.32                 
                     
Viktor Holm  1996    696  1:00.09  2:03.31  3:07.45    4:08.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:02.40                 
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    695  59.79  2:02.67  3:06.07    4:08.36   
  Sigma Swim Birkerød  3:59.85                 
                     
Andreas Vestergaard  1999    680  58.97  2:02.37  3:06.91    4:10.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:13.30                 
                     
Giano Grillo  1998    652  1:00.33  2:04.75  3:09.98    4:13.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:04.19                 
                     
Lukas Storm  1999    651  1:00.63  2:05.30  3:09.70    4:13.91   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:07.54                 
                     
Rasmus Steenberg  2000    636  59.97  2:05.36  3:09.83    4:15.78   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:08.97                 
                     
Philip Krogh Brønnicke  2000    636  1:00.63  2:06.53  3:13.24    4:15.80   
  Køge Svømmeklub  4:22.10                 
                     
10  Hannibal Steenfos  1996    631  1:01.44  2:07.19  3:12.22    4:16.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:13.35                 
                     
11  Andreas Mårtensson  1997    629  1:01.32  2:08.24  3:13.04    4:16.82   
  Sigma Swim Allerød  4:02.06                 
                     
12  Sebastian Tullberg  2000    628  59.87  2:05.19  3:12.13    4:16.98   
  Sigma Swim Birkerød  4:22.71                 
                     
13  Mads Rishøj  1999    609  1:02.23  2:08.27  3:15.17    4:19.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:18.45                 
                     
14  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    607  1:01.04  2:07.02  3:14.53    4:19.78   
  Lyngby Svømmeklub  4:06.83                 
                     
15  Peter Vangsgaard  2000    601  1:02.70  2:09.61  3:16.32    4:20.64   
  Gentofte Svømme Klub  4:13.95                 
                     
16  Mads Midtbøll  1998    597  1:01.47  2:07.90  3:14.97    4:21.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:09.97                 
                     
17  Anton Borring Andersen  1999    597  1:01.60  2:07.36  3:14.60    4:21.33   
  Sigma Swim Allerød  4:07.06                 
                     
18  Emil Hedegaard  1999    596  1:00.52  2:07.58  3:14.70    4:21.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:18.72                 
                     
19  Andreas Kaas Elmgreen  1999    595  1:04.71  2:13.17  3:18.11    4:21.58   
  Lyngby Svømmeklub  4:14.69                 
                     
20  Alexander Aslak Nørgaard  2000    591  1:01.83  2:07.51  3:14.75    4:22.13   
  Søllerød Svømmeklub  4:28.51                 
                     
21  William Lehn-Schiøler  2000    588  1:02.50  2:10.69  3:16.52    4:22.61   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:14.13                 
                     
22  Mathias Nielsen  1999    579  1:01.04  2:06.31  3:14.54    4:23.97   
  Køge Svømmeklub  4:08.99                 
                     
23  Emil Engels Henriksen  1999    579  1:02.90  2:09.50  3:17.31    4:24.03   
  Sigma Swim Allerød  4:13.83                 
                     
24  Christian Andersen  1999    575  1:02.27  2:10.13  3:19.63    4:24.54   
  Søllerød Svømmeklub  4:22.11                 
                     
25  Magnus Lundgren  1996    569  1:01.13  2:07.73  3:16.80    4:25.44   
  Køge Svømmeklub  4:08.69                 
                     
26  Nikolai Skelsager  1996    568  1:02.07  2:09.31  3:18.21    4:25.73   
  Slangerup Svømmeklub  4:12.92                 
                     
27  William Matras  1998    557  1:01.74  2:09.72  3:18.57    4:27.38   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:16.05                 
                     
28  Ferdinand Wahl  2000    554  1:03.56  2:12.06  3:20.57    4:27.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:20.25                 
                     
29  Casper Davidsen  1999    551  1:02.28  2:10.31  3:20.60    4:28.30   
  Vest-Brøndby  4:22.88                 
                     
30  Gustav Frydensberg  1999    514  1:04.88  2:15.26  3:25.86    4:34.61   
  Lyngby Svømmeklub  4:33.36                 
                     
31  Mads Lünell Bruhn  1998    509  1:04.31  2:15.13  3:26.94    4:35.58   
  Herlufsholm Svømmeklub  4:26.81                 
                     
32  Oliver Schiellerup  2000    502  1:05.37  2:15.31  3:25.97    4:36.79   
  Sigma Swim Birkerød  4:39.49                 
                     
33  Kasper Bitzer  2000    502  1:06.11  2:17.18  3:28.18    4:36.80   
  Korsør Sv & Livr. Klub  4:30.08                 
                     
34  Daniel Schytte  2000    481  1:04.93  2:16.31  3:28.85    4:40.79   
  Ringsted Svømme Klub  4:31.40                 
                     
35  Jeppe Mathiassen  2000    478  1:05.66  2:16.62  3:27.99    4:41.42   
  Lyngby Svømmeklub  4:39.62                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.40 2014-06-11 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.41 2015-06-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Pernille Blume  1994    863          24.92  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  24.79                 
Sarah Bro  1996    808          25.47   
  Gentofte Svømme Klub  25.98                 
Julie Kepp Jensen  2000    803          25.53   
  JGI Svømning  25.61                 
Kristina Thomsen  1991    782          25.75  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  25.60                 
Emilie Beckmann  1997    766          25.93  Deltager ikke i finalen 
  Tune I.F. Svømmeafdeling  26.14                 
Lærke Toft Ruby  1999    678          27.00   
  Svømmeklubben Laksen  26.82                 
Amanda Højberg  1998    675          27.04   
  Lyngby Svømmeklub  26.75                 
Maria Grandt  1998    666          27.17   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.94                 
Christina Munkholm  1996    658          27.27  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub  26.55                 
10  Sofia Altoft  1998    656          27.30   
  Hørsholm Svømmeforening  27.20                 
11  Thea Hovmand Larsen  1997    648          27.42   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.75                 
12  Mathilde Hager  2001    643          27.48   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.52                 
13  Tenna Jensen  1998    642          27.50   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.46                 
14  Victoria Bierre  2000    628          27.71   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.35                 
15  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    625          27.74   
  Sigma Swim Allerød  27.18                 
16  Mathilde Schwartz  1988    618          27.85   
  U.S.G  27.83                 
17  Sarah Missing  2001    610          27.97   
  Vest-Brøndby  27.92                 
18  Megan Forslund Hansen  1997    607          28.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.28                 
19  Andrea Paaske  2001    603          28.08  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  27.38                 
19  Regitze Gaard  2001    603          28.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.33                 
19  Sofie Brøgger  2000    603          28.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.96                 
22  Freja Gram  1999    598          28.16   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.48                 
22  Katja Korbo Petersson  2001    598          28.16   
  JGI Svømning  27.55                 
24  Amalie Frederiksen  2001    597          28.18   
  Slagelse Svømmeklub  28.82                 
25  Ida Agerbak Trandum  1996    595          28.20   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.48                 
26  Ida Schütt  1996    592          28.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.36                 
27  Sofie Kornbek  2000    588          28.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.95                 
28  Emilie Hørlykke  1998    585          28.37   
  Lyngby Svømmeklub  27.99                 
29  Marina Nissen Jakobsen  2000    582          28.42   
  Hørsholm Svømmeforening  28.52                 
30  Maj Howardsen  1997    576          28.51   
  Sigma Swim Allerød  27.61                 
31  Josefine Søgaard Andresen  2000    571          28.60   
  Lyngby Svømmeklub  28.81                 
32  Amanda Duus  2000    569          28.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.11                 
33  Sofie Andersen  2001    562          28.75   
  Slagelse Svømmeklub  28.92                 
34  Emma Maagøe  1999    557          28.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  28.60                 
35  Thit Bondo  2000    557          28.84   
  Sigma Swim Birkerød  28.67                 
36  Josefine Strand Nielsen  2000    552          28.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.10                 
37  Emilie Falbe-Hansen  1999    550          28.95   
  Gentofte Svømme Klub  27.77                 
38  Cecilie Elkjær  2001    547          29.01   
  Hvidovre Svømme Klub  29.50                 
39  Amalie W. Olsen  2001    546          29.03   
  Herlufsholm Svømmeklub  28.65                 
40  Emma Anne Ljungstrøm  1999    538          29.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.13                 
41  Nina Corydon-Petersen  1999    535          29.23   
  Roskilde Svømning  28.53                 
42  Lærke Viereck  1997    534          29.24   
  Roskilde Svømning  28.07                 
43  Frederikke Petri  2001    531          29.29   
  Søllerød Svømmeklub  28.91                 
44  Karla Louise Balle  2001    530          29.31   
  Helsingør Svømmeklub  29.03                 
45  Freja A. Skov  2000    524          29.42   
  Helsingør Svømmeklub  29.67                 
46  Sara Tang-Holbek  2000    522          29.46   
  Lyngby Svømmeklub  29.05                 
47  Nicoline Reinstrup  1998    521          29.48   
  Helsingør Svømmeklub  27.70                 
48  Alberte Kjærsgaard  2001    514          29.61   
  Hillerød Svømmeklub  29.27                 
49  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    507          29.75   
  Lyngby Svømmeklub  29.76                 
50  Helena Berg Wenk  2000    506          29.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.02                 
51  Caroline Waage Nowak  2001    505          29.78   
  Gentofte Svømme Klub  28.77                 
52  Emilie Larsen  2001    490          30.09   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  29.46                 
53  Cecilie Kristiansen  1990    46          1:05.81   
  Ringsted Svømme Klub  1:03.68                 
Cecilie Daluiso Salmonsen  2001                Afmeldt 
  Tune I.F. Svømmeafdeling  29.06                 
Emily Gantriis  1999              DSQ  Tyvstart 
  Helsinge Svømmeklub  26.12                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  19 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  17:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.40 2014-06-11 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.41 2015-06-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Julie Kepp Jensen  2000    830          25.25  Dansk Rekord - Junior 
  JGI Svømning  25.61                 
Sarah Bro  1996    798          25.58   
  Gentofte Svømme Klub  25.98                 
Lærke Toft Ruby  1999    700          26.72   
  Svømmeklubben Laksen  26.82                 
Amanda Højberg  1998    689          26.86   
  Lyngby Svømmeklub  26.75                 
Maria Grandt  1998    632          27.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.94                 
Sofia Altoft  1998    621          27.80   
  Hørsholm Svømmeforening  27.20                 
Thea Hovmand Larsen  1997    610          27.97   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.75                 
Mathilde Hager  2001    600          28.13   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.52                 
Victoria Bierre  2000    648          27.42   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.35                 
10  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    630          27.68   
  Sigma Swim Allerød  27.18                 
11  Sarah Missing  2001    599          28.14   
  Vest-Brøndby  27.92                 
12  Megan Forslund Hansen  1997    593          28.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.28                 
13  Mathilde Schwartz  1988    587          28.33   
  U.S.G  27.83                 
14  Regitze Gaard  2001    580          28.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.33                 
15  Sofie Brøgger  2000    548          28.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.96                 
16  Tenna Jensen  1998    456          30.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.46                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  19 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  17:12 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Nicolai Graae Hansen  1988    698          23.57   
  U.S.G  23.56                 
Peter Gjerulff  1996    664          23.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  24.02                 
Sebastian Ovesen  1994    656          24.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.97                 
Sebastian Tullberg  2000    635          24.32   
  Sigma Swim Birkerød  23.92                 
Claus Hansen  1995    623          24.48   
  Ringsted Svømme Klub  24.24                 
Frederik Rindshøj  1999    620          24.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  24.79                 
Jakob Klint Axelsen  1996    620          24.52  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  25.20                 
Marcus Olesen  1995    619          24.53  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  24.87                 
Magnus Sloth Poulsen  1995    613          24.61  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  25.09                 
10  Jacob M. Jørgensen  1997    600          24.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.95                 
11  Andreas Kaas Elmgreen  1999    597          24.83   
  Lyngby Svømmeklub  24.98                 
12  Thomas Bech  1998    594          24.87   
  Farum Svømmeklub  24.71                 
13  Marc Calveras  1996    592          24.90   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.10                 
14  Johannes E. Mariegaard  1997    588          24.95   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.96                 
15  Linus Koefoed Weiss  1999    578          25.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.92                 
16  Oliver Marcus Meng  1997    577          25.11   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.01                 
17  Magnus Andersen  1995    574          25.15  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  25.24                 
18  Mathias Yu Fagerberg  2000    572          25.18   
  Ishøj Svømme Klub  25.43                 
19  Giano Grillo  1998    569          25.23   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.04                 
20  Martin Nielsen  1997    561          25.34   
  Vest-Brøndby  25.56                 
21  Morten Møller Jensen  1992    559          25.38   
  Vest-Brøndby  25.55                 
22  Marius Rasmussen  1999    557          25.41   
  Svømmeklubben Syd  25.64                 
23  Marcus Rappenborg  1999    552          25.49   
  Hvidovre Svømme Klub  25.23                 
24  Tobias Andersen  1998    551          25.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  24.78                 
25  Alexander Eggers  1999    544          25.61   
  Sigma Swim Birkerød  25.21                 
26  Mads Tornow Rasmussen  2000    541          25.65   
  Slangerup Svømmeklub  25.57                 
27  Mathias Marsengo  1997    537          25.72   
  Helsingør Svømmeklub  25.42                 
28  Marc Bach Nielsen  1994    536          25.74   
  Hvidovre Svømme Klub  24.69                 
29  Jesper Frost Thomsen  1997    534          25.76   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.89                 
30  Jon Riedel Pedersen  1998    520          26.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.30                 
31  Emil Hedegaard  1999    518          26.02   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.14                 
32  Pierre Høgenhaug  1999    515          26.08   
  Søllerød Svømmeklub  26.52                 
33  Andreas Vestergaard  1999    503          26.29   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.76                 
34  Mads Hauge Sørensen  1997    499          26.36   
  Køge Svømmeklub  26.80                 
35  Jacob Holst  1991    494          26.44   
  Køge Svømmeklub  25.35                 
36  Filip Bækgaard  2000    490          26.51   
  Herlufsholm Svømmeklub  26.92                 
36  Jacob Funch Jørgensen  1999    490          26.51   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  26.80                 
38  Johan Feld Sørensen  1999    480          26.69   
  Lyngby Svømmeklub  26.98                 
39  Lars Breum Hansen  1997    480          26.70   
  Helsinge Svømmeklub  25.35                 
40  Mads Lünell Bruhn  1998    478          26.74   
  Herlufsholm Svømmeklub  26.51                 
41  Julius Munk  2000    475          26.79   
  Helsingør Svømmeklub  27.04                 
42  Owais Hamid  2000    474          26.80   
  Hvidovre Svømme Klub  26.71                 
43  Andreas Noer Sejrskild  1998    474          26.81   
  Hillerød Svømmeklub  25.28                 
44  Christian K. Jensen  2000    469          26.90   
  Sigma Swim Allerød  27.27                 
45  Daniel Schytte  2000    461          27.05   
  Ringsted Svømme Klub  26.41                 
46  Philip Agerskov  1998    461          27.06   
  Hillerød Svømmeklub  26.35                 
47  Jakob Schmidt  1999    460          27.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  26.86                 
48  Mikkel Samsøe Borch  1997    458          27.11   
  Hvidovre Svømme Klub  25.66                 
49  Martin Szokody  1999    458          27.12   
  Ringsted Svømme Klub  26.48                 
50  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    456          27.16   
  Ringsted Svømme Klub  26.92                 
51  Oscar Fischer Kokholm  2000    454          27.20   
  Slagelse Svømmeklub  27.06                 
52  Matthias Spring Granhøj  1999    451          27.26   
  Helsinge Svømmeklub  26.47                 
53  Jacob Friland  1999    450          27.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  26.53                 
54  Anders Engtorp Olesen  1999    440          27.49   
  Roskilde Svømning  28.65                 
55  Casper Davidsen  1999    431          27.67   
  Vest-Brøndby  26.91                 
56  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    431          27.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.50                 
57  Rasmus Aavang Jensen  1998    419          27.94   
  Slagelse Svømmeklub  28.66                 
58  Magnus Nygaard  2000    381          28.83   
  Slagelse Svømmeklub  29.46                 
59  Mads Haugård Hansen  2000    360          29.37   
  Hvidovre Svømme Klub  27.36                 
60  Niklas Andersson  1988    280          31.95   
  Helsingør Svømmeklub  32.24                 
61  Jonas Larsen  1992    146          39.66   
  Ishøj Svømme Klub  38.89                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  19 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  17:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Nicolai Graae Hansen  1988    709          23.44   
  U.S.G  23.56                 
Peter Gjerulff  1996    655          24.07   
  Hovedstadens Svømmeklub  24.02                 
Sebastian Ovesen  1994    652          24.11   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.97                 
Sebastian Tullberg  2000    648          24.16   
  Sigma Swim Birkerød  23.92                 
Claus Hansen  1995    625          24.45   
  Ringsted Svømme Klub  24.24                 
Frederik Rindshøj  1999    595          24.86   
  Gladsaxe Svømmeklub  24.79                 
Jacob M. Jørgensen  1997    571          25.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.95                 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    563          25.31   
  Lyngby Svømmeklub  24.98                 
Johannes E. Mariegaard  1997    595          24.86   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.96                 
10  Oliver Marcus Meng  1997    590          24.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.01                 
10  Thomas Bech  1998    590          24.93   
  Farum Svømmeklub  24.71                 
12  Marc Calveras  1996    589          24.94   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.10                 
13  Linus Koefoed Weiss  1999    548          25.55   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.92                 
14  Mathias Yu Fagerberg  2000    534          25.77   
  Ishøj Svømme Klub  25.43                 
15  Giano Grillo  1998    517          26.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.04                 
16  Martin Nielsen  1997    510          26.16   
  Vest-Brøndby  25.56                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  19 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  17:12 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 27.19 2015-06-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Emilie Beckmann  1997    800          26.31   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  26.51                 
Julie Kepp Jensen  2000    738          27.03  Deltager ikke i finalen 
  JGI Svømning  27.63                 
Caroline Erichsen  1998    688          27.66   
  Sigma Swim Birkerød  27.15                 
Vera Staun Hansen  1999    657          28.10   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.08                 
Camilla Dufour  1996    653          28.15  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.67                 
Jessica Yu Mortensen  2000    625          28.56   
  Lyngby Svømmeklub  28.95                 
Kristine Barrett  1998    612          28.77   
  Greve Svømmeklub  28.55                 
Cecilie Wiuff  2000    605          28.88   
  Herlev Svømning  29.50                 
Nicoline Reinstrup  1998    601          28.94   
  Helsingør Svømmeklub  28.67                 
10  Katrine Stampe  2000    595          29.03   
  Sigma Swim Allerød  30.28                 
11  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    582          29.26   
  Sigma Swim Allerød  28.88                 
12  Sarah Missing  2001    580          29.28   
  Vest-Brøndby  30.19                 
13  Regitze Gaard  2001    569          29.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.87                 
14  Xenia Bonnén Sjøgren  1997    550          29.80   
  Vest-Brøndby  30.20                 
15  Andrea Paaske  2001    541          29.98  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  29.62                 
15  Elina Lynge Wagner  1996    541          29.98  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  29.75                 
17  Sara Krog Christoffersen  1996    540          30.00   
  Sigma Swim Birkerød  29.42                 
18  Ingrid Bo Andersen  2001    539          30.01  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  29.73                 
18  Vibe Toftte Jørgensen  1999    539          30.01   
  Svømmeklubben Laksen  29.43                 
20  Eva Olsen  2000    537          30.04  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  29.75                 
21  Ida Agerbak Trandum  1996    537          30.05   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.86                 
22  Sophie Amalie Schøn  1999    535          30.09   
  Lyngby Svømmeklub  28.85                 
23  Liva Schmid  2000    531          30.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  30.51                 
23  Luna Donde Feilberg  2000    531          30.15  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  31.12                 
25  Kajsa Gregersen  2001    525          30.28   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.24                 
26  Emilie Falbe-Hansen  1999    523          30.31   
  Gentofte Svømme Klub  30.26                 
27  Phoebe Linde Atkins  2000    514          30.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.51                 
28  Amalie Frederiksen  2001    510          30.56   
  Slagelse Svømmeklub  30.32                 
29  Sara Tang-Holbek  2000    507          30.63   
  Lyngby Svømmeklub  29.79                 
30  Emma Bjørnholdt  2000    505          30.66   
  Lyngby Svømmeklub  31.16                 
31  Maria Caroline Krumbak  2000    502          30.73   
  Køge Svømmeklub  30.88                 
32  Katrine Tetzschner Madsen  2000    496          30.85   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.81                 
33  Clara Marott Schelde  2000    489          31.00   
  Farum Svømmeklub  31.48                 
34  Stine Eskebo Nielsen  2001    482          31.15   
  Vest-Brøndby  31.72                 
35  Lærke Toft Ruby  1999    480          31.19  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Laksen  29.89                 
36  Klara Reeh  1999    479          31.22   
  Lyngby Svømmeklub  29.78                 
37  Cecilie Elkjær  2001    475          31.30   
  Hvidovre Svømme Klub  32.29                 
38  Kristine Mikkelsen  2000    470          31.41   
  Hvidovre Svømme Klub  31.23                 
39  Caroline Hørlykke  2000    461          31.62   
  Lyngby Svømmeklub  30.65                 
40  Victoria Bierre  2000    457          31.71   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.09                 
41  Cecilie Salskov Jensen  2000    455          31.74   
  Hørsholm Svømmeforening  31.87                 
42  Laura Lange  2001    450          31.86   
  Hvidovre Svømme Klub  32.06                 
43  Frederikke Petri  2001    447          31.93   
  Søllerød Svømmeklub  32.27                 
44  Thea Hovmand Larsen  1997    445          31.98   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.56                 
45  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    443          32.04   
  Lyngby Svømmeklub  31.36                 
46  Josephine Holm  1999    441          32.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  30.16                 
47  Lærke Viereck  1997    439          32.14   
  Roskilde Svømning  32.90                 
48  Josefine Brosbøl Olsen  2001    427          32.43   
  Hvidovre Svømme Klub  31.95                 
49  Amanda Duus  2000    412          32.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.43                 
50  Emilie Larsen  2001    404          33.03   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  32.13                 
51  Marie Müller  2000    395          33.27   
  Svømmeklubben Syd  33.50                 
52  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    383          33.63   
  Hvidovre Svømme Klub  32.20                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  20 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  16:52   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 27.03 2016-03-18 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Emilie Beckmann  1997    813          26.17   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  26.51                 
Caroline Erichsen  1998    708          27.40   
  Sigma Swim Birkerød  27.15                 
Jessica Yu Mortensen  2000    632          28.46   
  Lyngby Svømmeklub  28.95                 
Vera Staun Hansen  1999    630          28.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.08                 
Cecilie Wiuff  2000    600          28.95   
  Herlev Svømning  29.50                 
Katrine Stampe  2000    582          29.26   
  Sigma Swim Allerød  30.28                 
Kristine Barrett  1998    573          29.40   
  Greve Svømmeklub  28.55                 
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    505          30.66   
  Sigma Swim Allerød  28.88                 
Regitze Gaard  2001    622          28.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.87                 
10  Sarah Missing  2001    561          29.62   
  Vest-Brøndby  30.19                 
11  Sara Krog Christoffersen  1996    541          29.98   
  Sigma Swim Birkerød  29.42                 
12  Sophie Amalie Schøn  1999    531          30.15   
  Lyngby Svømmeklub  28.85                 
13  Ida Agerbak Trandum  1996    527          30.24   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.86                 
14  Kajsa Gregersen  2001    524          30.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.24                 
15  Xenia Bonnén Sjøgren  1997    503          30.70   
  Vest-Brøndby  30.20                 
16  Amalie Frederiksen  2001    480          31.19   
  Slagelse Svømmeklub  30.32                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  20 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  16:52 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marcus Olesen  1995    738          24.81  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  24.87                 
Magnus Sloth Poulsen  1995    730          24.90   
  Herlev Svømning  25.22                 
Magnus Andersen  1995    718          25.04  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  25.38                 
Frederik Galving  1998    697          25.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.40                 
Frederik K. Mortensen  1995    668          25.65  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  25.06                 
Jonas Vibsig Berding  1996    664          25.70   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.65                 
Anton Olsen  1998    660          25.75   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.93                 
Marcus Krøyer Svendsen  1997    660          25.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.62                 
Claus Hansen  1995    631          26.15   
  Ringsted Svømme Klub  26.46                 
10  Marc Bach Nielsen  1994    625          26.23  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  26.32                 
11  Thomas Bech  1998    613          26.40   
  Farum Svømmeklub  26.20                 
12  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    610          26.44  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  26.25                 
13  Mads Tornow Rasmussen  2000    596          26.64   
  Slangerup Svømmeklub  27.86                 
14  Marcus Rappenborg  1999    591          26.72   
  Hvidovre Svømme Klub  27.03                 
15  Giano Grillo  1998    586          26.80   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.75                 
16  Mathias Nielsen  1999    571          27.03   
  Køge Svømmeklub  27.87                 
17  Lars Thor Sørensen  1999    562          27.17   
  Vest-Brøndby  27.74                 
18  Frederik Nerving  1997    560          27.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.56                 
19  Magnus Carstensen  1999    558          27.24   
  Ringsted Svømme Klub  27.20                 
20  Oliver Marcus Meng  1997    553          27.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.71                 
21  Kasper Leisted Bertelsen  1997    551          27.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.07                 
22  Lukas Storm  1999    547          27.41   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.08                 
22  Marius Rasmussen  1999    547          27.41   
  Svømmeklubben Syd  27.64                 
24  Jakob Klint Axelsen  1996    547          27.42   
  Lyngby Svømmeklub  27.36                 
25  Pierre Høgenhaug  1999    544          27.46   
  Søllerød Svømmeklub  28.24                 
26  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    522          27.84   
  Vest-Brøndby  28.76                 
27  Johan Wentorf  1999    515          27.98   
  Frederikssund Svømmeklub  28.12                 
28  Simon Krøyer Svendsen  1999    510          28.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.65                 
29  Emil Engels Henriksen  1999    497          28.31   
  Sigma Swim Allerød  28.76                 
30  Alexander Aslak Nørgaard  2000    495          28.35   
  Søllerød Svømmeklub  29.49                 
31  Rasmus Hasemann  1996    494          28.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.23                 
32  Karl Bryde  2000    493          28.39   
  Herlufsholm Svømmeklub  29.78                 
33  Julius Munk  2000    492          28.41   
  Helsingør Svømmeklub  27.53                 
34  Anton Borring Andersen  1999    485          28.54   
  Sigma Swim Allerød  27.91                 
35  Philip Agerskov  1998    482          28.60   
  Hillerød Svømmeklub  28.64                 
36  Morten Møller Jensen  1992    479          28.65   
  Vest-Brøndby  27.37                 
37  Philip Krogh Brønnicke  2000    472          28.80   
  Køge Svømmeklub  28.18                 
38  Martin Szokody  1999    465          28.94   
  Ringsted Svømme Klub  28.99                 
39  Mathias Marsengo  1997    450          29.27   
  Helsingør Svømmeklub  27.24                 
39  Rasmus Wegener  1997    450          29.27   
  Slagelse Svømmeklub  28.82                 
41  Kasper Bitzer  2000    445          29.37   
  Korsør Sv & Livr. Klub  30.27                 
42  Anders Dam Frandsen  2000    427          29.77   
  Korsør Sv & Livr. Klub  30.23                 
43  Frederik Presskorn  2000    423          29.87   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.05                 
44  Daniel Schytte  2000    417          30.02   
  Ringsted Svømme Klub  30.12                 
45  Riyan Salem  1998    410          30.19   
  Roskilde Svømning  28.23                 
46  Filip Bækgaard  2000    402          30.38   
  Herlufsholm Svømmeklub  29.32                 
47  Jacob Krog Christoffersen  2000    401          30.40   
  Sigma Swim Birkerød  33.22                 
48  Oscar Fischer Kokholm  2000    383          30.87   
  Slagelse Svømmeklub  30.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  20 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  16:52   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Magnus Sloth Poulsen  1995    734          24.86   
  Herlev Svømning  25.22                 
Frederik Galving  1998    713          25.10   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.40                 
Anton Olsen  1998    654          25.83   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.93                 
Marcus Krøyer Svendsen  1997    651          25.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.62                 
Jonas Vibsig Berding  1996    639          26.03   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.65                 
Claus Hansen  1995    601          26.57   
  Ringsted Svømme Klub  26.46                 
Thomas Bech  1998    592          26.71   
  Farum Svømmeklub  26.20                 
Mads Tornow Rasmussen  2000    551          27.35   
  Slangerup Svømmeklub  27.86                 
Marcus Rappenborg  1999    625          26.23   
  Hvidovre Svømme Klub  27.03                 
10  Frederik Nerving  1997    591          26.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.56                 
11  Oliver Marcus Meng  1997    588          26.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  26.71                 
12  Mathias Nielsen  1999    587          26.78   
  Køge Svømmeklub  27.87                 
13  Magnus Carstensen  1999    554          27.31   
  Ringsted Svømme Klub  27.20                 
14  Lars Thor Sørensen  1999    550          27.37   
  Vest-Brøndby  27.74                 
15  Kasper Leisted Bertelsen  1997    520          27.88   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.07                 
16  Marius Rasmussen  1999    431          29.69   
  Svømmeklubben Syd  27.64                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  20 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  16:52 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sarah Bro  1996    762          29.62  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  29.88                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    710          30.32   
  Gentofte Svømme Klub  30.57                 
Katharina Nekhorochko  2000    681          30.75   
  Sigma Swim Allerød  31.14                 
Anna Brandt Nielsen  1998    679          30.78   
  Lyngby Svømmeklub  30.28                 
Emma Anne Ljungstrøm  1999    654          31.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.33                 
Sara Sylvest  2000    635          31.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.84                 
Sophie Amalie Schøn  1999    618          31.76   
  Lyngby Svømmeklub  30.43                 
Marina Heller Hansen  1994    613          31.85  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  31.53                 
Victoria Bierre  2000    609          31.91  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  29.77                 
10  Maja Nielsen  1996    596          32.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.27                 
11  Katrine Stampe  2000    588          32.29   
  Sigma Swim Allerød  31.97                 
12  Kristine Barrett  1998    583          32.38   
  Greve Svømmeklub  31.80                 
13  Emma Maagøe  1999    569          32.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  31.73                 
14  Frederikke Jensen  2000    566          32.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  33.03                 
15  Frederikke Mertins  2000    563          32.77   
  Hvidovre Svømme Klub  32.49                 
16  Emilie Hørlykke  1998    545          33.12   
  Lyngby Svømmeklub  33.20                 
17  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    544          33.13   
  Slangerup Svømmeklub  33.93                 
18  Alberte Kjærsgaard  2001    539          33.24   
  Hillerød Svømmeklub  34.52                 
19  Sofie Brøgger  2000    534          33.34   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.37                 
20  Sofie Nielsen  2001    534          33.35   
  Slagelse Svømmeklub  35.05                 
21  Isa Hovmand  2000    526          33.51   
  Svømmeklubben Syd  32.81                 
21  Stine Eskebo Nielsen  2001    526          33.51   
  Vest-Brøndby  34.14                 
23  Caroline Amalie Duus  1998    523          33.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  32.39                 
24  Sara Krell Refn  1999    522          33.60   
  Farum Svømmeklub  33.73                 
25  Cecilie Elkjær  2001    515          33.75   
  Hvidovre Svømme Klub  33.34                 
26  Camille Erichsen  2001    512          33.82   
  Sigma Swim Birkerød  32.67                 
27  Julie Stampe Meier  2001    509          33.87   
  Sigma Swim Birkerød  32.55                 
28  Mathilde Olsen  1998    503          34.01   
  Hvidovre Svømme Klub  32.65                 
29  Mia Wennecke  1999    502          34.04   
  Helsingør Svømmeklub  32.55                 
30  Thea Laurberg Simonsen  1997    487          34.38   
  Lyngby Svømmeklub  32.91                 
31  Zenia Aarestrup  2001    483          34.47   
  Gladsaxe Svømmeklub  34.64                 
32  Ingrid Bo Andersen  2001    481          34.53   
  Roskilde Svømning  34.62                 
33  Cecilie Jørgensen  1998    480          34.54   
  Helsinge Svømmeklub  32.98                 
34  Sofie W. Krattet  2000    472          34.74   
  Helsinge Svømmeklub  35.48                 
35  Emilia Harlund  1999    454          35.19   
  Nakskov Svømme Klub  33.75                 
36  Sofie Andersen  2001    449          35.33   
  Slagelse Svømmeklub  34.43                 
37  Katja Korbo Petersson  2001    448          35.34   
  JGI Svømning  33.26                 
37  Sarah Missing  2001    448          35.34   
  Vest-Brøndby  34.65                 
39  Sofie Louise Nimb  2001    448          35.36   
  Lyngby Svømmeklub  33.65                 
40  Anna Andersen  2001    445          35.44   
  Ishøj Svømme Klub  34.67                 
41  Pernille Pedersen  2001    443          35.49   
  Køge Svømmeklub  33.84                 
42  Frederikke Petri  2001    430          35.83   
  Søllerød Svømmeklub  35.27                 
43  Nina Corydon-Petersen  1999    424          36.00   
  Roskilde Svømning  35.78                 
44  Camilla Taylor  2000    403          36.63   
  Sigma Swim Allerød  34.53                 
Frederikke Houen  1998                Afmeldt 
  Helsingør Svømmeklub  32.46                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  20 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  16:52   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Anna Brandt Nielsen  1998    722          30.16   
  Lyngby Svømmeklub  30.28                 
Emma Anne Ljungstrøm  1999    680          30.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.33                 
Katharina Nekhorochko  2000    677          30.81   
  Sigma Swim Allerød  31.14                 
Sara Sylvest  2000    643          31.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.84                 
Katrine Stampe  2000    629          31.58   
  Sigma Swim Allerød  31.97                 
Maja Nielsen  1996    614          31.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.27                 
Sophie Amalie Schøn  1999    599          32.09   
  Lyngby Svømmeklub  30.43                 
Kristine Barrett  1998    470          34.78   
  Greve Svømmeklub  31.80                 
Emma Maagøe  1999    600          32.07   
  Hovedstadens Svømmeklub  31.73                 
10  Frederikke Mertins  2000    588          32.29   
  Hvidovre Svømme Klub  32.49                 
11  Frederikke Jensen  2000    576          32.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  33.03                 
12  Emilie Hørlykke  1998    552          32.98   
  Lyngby Svømmeklub  33.20                 
13  Sofie Brøgger  2000    547          33.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.37                 
14  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    513          33.80   
  Slangerup Svømmeklub  33.93                 
15  Alberte Kjærsgaard  2001    480          34.55   
  Hillerød Svømmeklub  34.52                 
16  Sofie Nielsen  2001    457          35.12   
  Slagelse Svømmeklub  35.05                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  20 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  16:52 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marco Loughran  1989    797          25.92   
  VAT Copenhagen-MK31  25.85                 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    699          27.08   
  Lyngby Svømmeklub  27.70                 
Gustav Friberg  1997    683          27.29   
  Ringsted Svømme Klub  26.62                 
Lukas Gustafson  1999    650          27.74  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.10                 
Marcus Olesen  1995    629          28.05  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  28.25                 
Marc Calveras  1996    620          28.19   
  Hovedstadens Svømmeklub  28.21                 
Oliver Berggren Smidt  1997    609          28.35   
  Lyngby Svømmeklub  29.00                 
Peter Gjerulff  1996    580          28.81   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.61                 
Linus Koefoed Weiss  1999    562          29.12   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.76                 
10  Jakob Schmidt  1999    551          29.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.96                 
11  Alexander Eggers  1999    546          29.41   
  Sigma Swim Birkerød  29.25                 
12  William Matras  1998    529          29.72   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.81                 
13  Jesper Frost Thomsen  1997    518          29.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.49                 
14  Lars Breum Hansen  1997    516          29.96  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  28.67                 
14  Phillip Riis  1998    516          29.96  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  29.36                 
16  Thor Nilsson Pedersen  2000    512          30.05   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.80                 
17  Maxemillian Pedersen  1996    508          30.11   
  Sigma Swim Allerød  29.54                 
18  Jacob Funch Jørgensen  1999    506          30.16   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  30.65                 
19  Jonathan Müller  1997    503          30.22   
  Svømmeklubben Syd  29.80                 
20  Frederik K. Mortensen  1995    494          30.41  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.49                 
21  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    491          30.47   
  Vest-Brøndby  29.93                 
22  Thomas Bech  1998    474          30.82  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  30.44                 
23  Peter Vangsgaard  2000    469          30.92   
  Gentofte Svømme Klub  29.70                 
24  Filip Bækgaard  2000    468          30.95  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub  30.59                 
25  Jeppe Mathiassen  2000    468          30.96   
  Lyngby Svømmeklub  31.66                 
26  Jon Riedel Pedersen  1998    460          31.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  30.35                 
27  Lucas Alexander Meng  2000    454          31.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.51                 
28  Oliver Schiellerup  2000    417          32.17   
  Sigma Swim Birkerød  32.41                 
Frederik Galving  1998              DSQ  over 15m u/vand 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.42                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  20 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  16:56   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marco Loughran  1989    803          25.86   
  VAT Copenhagen-MK31  25.85                 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    698          27.10   
  Lyngby Svømmeklub  27.70                 
Gustav Friberg  1997    683          27.29   
  Ringsted Svømme Klub  26.62                 
Marc Calveras  1996    605          28.42   
  Hovedstadens Svømmeklub  28.21                 
Oliver Berggren Smidt  1997    548          29.36   
  Lyngby Svømmeklub  29.00                 
Peter Gjerulff  1996    541          29.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.61                 
Linus Koefoed Weiss  1999    540          29.52   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.76                 
Jakob Schmidt  1999    508          30.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.96                 
Alexander Eggers  1999    607          28.38   
  Sigma Swim Birkerød  29.25                 
10  William Matras  1998    585          28.73   
  Gladsaxe Svømmeklub  28.81                 
11  Thor Nilsson Pedersen  2000    554          29.27   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.80                 
12  Jesper Frost Thomsen  1997    548          29.37   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.49                 
13  Maxemillian Pedersen  1996    476          30.77   
  Sigma Swim Allerød  29.54                 
14  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    455          31.25   
  Vest-Brøndby  29.93                 
15  Jacob Funch Jørgensen  1999    453          31.29   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  30.65                 
16  Jonathan Müller  1997    423          32.00   
  Svømmeklubben Syd  29.80                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  20 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  16:56 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 9, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.39 2015-06-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Merle F. V. Christensen  1998    705          33.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.74                 
Sara Krog Christoffersen  1996    678          33.55   
  Sigma Swim Birkerød  33.25                 
Tenna Jensen  1998    672          33.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.63                 
Maria Grandt  1998    650          34.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.79                 
Maja Nielsen  1996    648          34.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.07                 
Mathilde Hager  2001    630          34.38   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.55                 
Elina Lynge Wagner  1996    614          34.67   
  Hvidovre Svømme Klub  34.49                 
Josefine Søgaard Andresen  2000    607          34.80   
  Lyngby Svømmeklub  36.28                 
Thea Laurberg Simonsen  1997    599          34.96   
  Lyngby Svømmeklub  34.89                 
10  Katrine V. Sørensen  1996    590          35.14   
  Vest-Brøndby  34.83                 
10  Signe Bro  1999    590          35.14   
  Lyngby Svømmeklub  36.53                 
12  Mia Steen Duus  2001    584          35.25   
  Sigma Swim Birkerød  35.32                 
13  Signe Nielsen  1998    580          35.34   
  Ringsted Svømme Klub  34.95                 
14  Sara Fogh Myrup  1997    578          35.37   
  Sigma Swim Birkerød  35.62                 
15  Laura Andersen  1997    574          35.46   
  Ishøj Svømme Klub  35.01                 
16  Amalie H. Falck-Schmith  1989    571          35.52   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.63                 
17  Liva Schmid  2000    564          35.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  35.50                 
18  Isabel Mass  1998    555          35.87   
  Slangerup Svømmeklub  34.96                 
19  Emma Bjørnholdt  2000    554          35.88   
  Lyngby Svømmeklub  35.25                 
20  Laura Findahl Andersen  2001    546          36.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  36.54                 
21  Sofie Strandby  1999    544          36.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  36.18                 
22  Alberte Kjærsgaard  2001    527          36.48   
  Hillerød Svømmeklub  36.11                 
23  Maria Munch-Menzer  2001    524          36.56   
  Gentofte Svømme Klub  35.64                 
24  Katrine B. Hansen  1999    518          36.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  36.72                 
24  Silke Mehr  2000    518          36.70  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  36.09                 
26  Frederikke Mertins  2000    516          36.75   
  Hvidovre Svømme Klub  35.22                 
27  Malou Carlsen  2000    498          37.17   
  Nakskov Svømme Klub  37.55                 
28  Celine Termark Brock  2000    495          37.26   
  Herlev Svømning  36.09                 
29  Eva Olsen  2000    494          37.29   
  Hovedstadens Svømmeklub  35.76                 
30  Kamilla Larsen  1996    491          37.35   
  Gladsaxe Svømmeklub  35.27                 
31  Sara Tang-Holbek  2000    489          37.40   
  Lyngby Svømmeklub  37.54                 
32  Signe Skousen  1999    488          37.42   
  Hvidovre Svømme Klub  36.71                 
33  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    465          38.03   
  Lyngby Svømmeklub  36.43                 
34  Karla Louise Balle  2001    464          38.07   
  Helsingør Svømmeklub  37.58                 
35  Pernille Pedersen  2001    434          38.93   
  Køge Svømmeklub  37.14                 
36  Maria Borre Jacobsen  2001    428          39.09   
  Lyngby Svømmeklub  38.57                 
37  Cecilie Kristiansen  1990    37          1:27.73   
  Ringsted Svømme Klub  1:26.16                 
Mette S. Køhler  2001                Afmeldt 
  Tune I.F. Svømmeafdeling  38.14                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  19 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  17:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 9, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.39 2015-06-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sara Krog Christoffersen  1996    716          32.94   
  Sigma Swim Birkerød  33.25                 
Merle F. V. Christensen  1998    711          33.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.74                 
Mathilde Hager  2001    638          34.24   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.55                 
Tenna Jensen  1998    631          34.36   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.63                 
Maja Nielsen  1996    587          35.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.07                 
Elina Lynge Wagner  1996    585          35.24   
  Hvidovre Svømme Klub  34.49                 
Maria Grandt  1998    528          36.46   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.79                 
Josefine Søgaard Andresen  2000    479          37.67   
  Lyngby Svømmeklub  36.28                 
Mia Steen Duus  2001    623          34.50   
  Sigma Swim Birkerød  35.32                 
10  Katrine V. Sørensen  1996    616          34.64   
  Vest-Brøndby  34.83                 
11  Thea Laurberg Simonsen  1997    615          34.65   
  Lyngby Svømmeklub  34.89                 
12  Sara Fogh Myrup  1997    600          34.94   
  Sigma Swim Birkerød  35.62                 
13  Laura Andersen  1997    575          35.44   
  Ishøj Svømme Klub  35.01                 
14  Signe Bro  1999    566          35.62   
  Lyngby Svømmeklub  36.53                 
15  Signe Nielsen  1998    556          35.84   
  Ringsted Svømme Klub  34.95                 
16  Amalie H. Falck-Schmith  1989    472          37.84   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.63                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  19 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  17:12 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 10, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 28.00 2015-06-25 
Dansk Rekord Junior: Philip Greve (1998) 28.00 2015-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Lasse Pittioni  1995    781          28.96  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  28.91                 
Jakob Klint Axelsen  1996    761          29.20   
  Lyngby Svømmeklub  29.91                 
Christian Christensen  1991    737          29.52   
  U.S.G  30.52                 
Timon Wedekind  1996    711          29.87   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.31                 
Jacob M. Jørgensen  1997    696          30.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  30.90                 
Frederik Rindshøj  1999    684          30.26   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.54                 
Andreas Borre Heltborg  1996    630          31.10   
  Sigma Swim Allerød  31.11                 
Gøkhan Dagidir  1995    606          31.50   
  Vest-Brøndby  31.41                 
Jonas Vibsig Berding  1996    605          31.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.93                 
10  Mathias Yu Fagerberg  2000    591          31.78   
  Ishøj Svømme Klub  31.94                 
11  Riyan Salem  1998    587          31.85   
  Roskilde Svømning  32.77                 
12  Emil Andersen  1992    583          31.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.67                 
12  Niklas Beyer Hansen  1997    583          31.92   
  Vest-Brøndby  31.86                 
14  Rasmus Hasemann  1996    579          31.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.31                 
15  Owais Hamid  2000    574          32.08   
  Hvidovre Svømme Klub  33.07                 
16  Rasmus Steenberg  2000    541          32.72   
  Gladsaxe Svømmeklub  33.31                 
17  Andreas L. Damgård  2000    540          32.74   
  Køge Svømmeklub  34.11                 
18  Claus Hansen  1995    536          32.82   
  Ringsted Svømme Klub  30.99                 
19  Pierre Høgenhaug  1999    531          32.93   
  Søllerød Svømmeklub  32.87                 
20  Alexander Eggers  1999    496          33.68   
  Sigma Swim Birkerød  32.38                 
21  André Goldberg Ballerini  1999    493          33.75   
  Frederikssund Svømmeklub  32.68                 
22  Magnus Nygaard  2000    492          33.78   
  Slagelse Svømmeklub  35.08                 
23  Magnus Carstensen  1999    486          33.90   
  Ringsted Svømme Klub  33.55                 
24  Casper Davidsen  1999    484          33.96   
  Vest-Brøndby  33.25                 
25  Rasmus Aavang Jensen  1998    472          34.25   
  Slagelse Svømmeklub  34.59                 
26  Jacob Friland  1999    462          34.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.15                 
27  Jacob Holm  2000    449          34.81   
  Køge Svømmeklub  35.55                 
28  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    446          34.89   
  Ringsted Svømme Klub  36.04                 
29  Rasmus Wegener  1997    445          34.91   
  Slagelse Svømmeklub  38.11                 
30  Mads Tornow Rasmussen  2000    422          35.54   
  Slangerup Svømmeklub  33.90                 
31  Jakob Forsberg  2000    395          36.33   
  Helsinge Svømmeklub  35.08                 
32  Jonas Larsen  1992    110          55.64   
  Ishøj Svømme Klub  55.17                 
Lasse Kriegel Skovrup  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub  32.09                 
Kristian Torp  2000              DSQ  Tyvstart 
  Sigma Swim Birkerød  35.42                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  19 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  17:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 10, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 28.00 2015-06-25 
Dansk Rekord Junior: Philip Greve (1998) 28.00 2015-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Jakob Klint Axelsen  1996    783          28.93   
  Lyngby Svømmeklub  29.91                 
Christian Christensen  1991    712          29.86   
  U.S.G  30.52                 
Jacob M. Jørgensen  1997    696          30.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  30.90                 
Timon Wedekind  1996    650          30.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.31                 
Frederik Rindshøj  1999    630          31.11   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.54                 
Andreas Borre Heltborg  1996    595          31.70   
  Sigma Swim Allerød  31.11                 
Mathias Yu Fagerberg  2000    580          31.97   
  Ishøj Svømme Klub  31.94                 
Gøkhan Dagidir  1995    559          32.37   
  Vest-Brøndby  31.41                 
Riyan Salem  1998    618          31.31   
  Roskilde Svømning  32.77                 
10  Rasmus Hasemann  1996    584          31.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.31                 
11  Rasmus Steenberg  2000    576          32.05   
  Gladsaxe Svømmeklub  33.31                 
12  Niklas Beyer Hansen  1997    567          32.21   
  Vest-Brøndby  31.86                 
13  Emil Andersen  1992    565          32.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.67                 
14  Owais Hamid  2000    550          32.55   
  Hvidovre Svømme Klub  33.07                 
15  Andreas L. Damgård  2000    508          33.41   
  Køge Svømmeklub  34.11                 
Claus Hansen  1995              DSQ  Flere flyben v/start 
  Ringsted Svømme Klub  30.99                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  19 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  17:12 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 11, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sigma Damer A  1994    771          8:23.78   
  Sigma Swim  8:22.48                 
  Lisa Steen Duus  1997      1:02.83  2:07.48      2:07.48   
  Anna Boutrup  1998      1:02.12  2:06.45      4:13.93   
  Marina Heller Hansen  1994      59.45  2:05.24      6:19.17   
  Maj Howardsen  1997      1:00.70  2:04.61      8:23.78   
                     
Lyngby Junior 1  1999    708          8:38.43   
  Lyngby Svømmeklub  8:39.28                 
  Signe Bro  1999      1:01.87  2:05.83      2:05.83   
  Klara Reeh  1999      1:01.38  2:07.28      4:13.11   
  Caroline Hørlykke  2000      1:03.35  2:13.23      6:26.34   
  Sofie Louise Nimb  2001      1:03.62  2:12.09      8:38.43   
                     
Triton Damer    704          8:39.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  8:30.79                 
  Julie Aglund Lauridsen  1996        2:09.55      2:09.55   
  Maja Nielsen  1996        2:09.10      4:18.65   
  Camilla Dufour  1996        2:11.09      6:29.74   
  Megan Forslund Hansen  1997        2:09.47      8:39.21   
                     
Kvik Piger 1    701          8:40.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:28.63                 
  Josephine Holm  1999      1:02.57  2:10.30      2:10.30   
  Phoebe Linde Atkins  2000      1:03.26  2:11.08      4:21.38   
  Sara Sylvest  2000      1:03.84  2:12.69      6:34.07   
  Ida Schütt  1996      1:01.43  2:06.08      8:40.15   
                     
Sigma Damer B  1994    688          8:43.27   
  Sigma Swim  8:32.28                 
  Sara Krog Christoffersen  1996      1:02.78  2:11.02      2:11.02   
  Stephanie Hansen  1996      1:03.09  2:11.78      4:22.80   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      1:02.44  2:10.92      6:33.72   
  Caroline Erichsen  1998      1:02.06  2:09.55      8:43.27   
                     
Hovedstaden Damer 1  2001    670          8:47.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  8:37.26                 
  Maria Grandt  1998      1:03.03  2:10.30      2:10.30   
  Tenna Jensen  1998      1:03.90  2:12.84      4:23.14   
  Luna Donde Feilberg  2000      1:05.17  2:12.29      6:35.43   
  Emma Maagøe  1999      1:04.51  2:12.54      8:47.97   
                     
Triton Junior Piger    669          8:48.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  8:40.79                 
  Katrine B. Hansen  1999      1:04.15  2:10.31      2:10.31   
  Amanda Duus  2000      1:03.31  2:12.37      4:22.68   
  Helena Berg Wenk  2000      1:04.25  2:12.47      6:35.15   
  Frederikke Jensen  2000      1:05.26  2:13.04      8:48.19   
                     
Lyngby Damer    668          8:48.37   
  Lyngby Svømmeklub  8:49.40                 
  Amanda Højberg  1998      1:02.76  2:11.30      2:11.30   
  Anna Brandt Nielsen  1998      1:01.41  2:06.48      4:17.78   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      1:04.94  2:15.54      6:33.32   
  Emilie Hørlykke  1998      1:04.78  2:15.05      8:48.37   
                     
Hovedstaden Damer 2  2001    624          9:00.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  8:53.20                 
  Mathilde Hager  2001      1:05.13  2:13.56      2:13.56   
  Vera Staun Hansen  1999      1:04.45  2:12.34      4:25.90   
  Eva Olsen  2000      1:05.41  2:16.68      6:42.58   
  Josefine Strand Nielsen  2000      1:05.44  2:17.93      9:00.51   
                     
10  Sigma Junior Piger A  1999    607          9:05.47   
  Sigma Swim  8:50.21                 
  Amanda Egerod Lund  2000      1:04.86  2:13.81      2:13.81   
  Mia Steen Duus  2001      1:04.37  2:13.04      4:26.85   
  Camille Erichsen  2001      1:08.47  2:20.98      6:47.83   
  Katrine Stampe  2000      1:06.21  2:17.64      9:05.47   
                     
11  Stv Damer    582          9:13.35   
  Swim Team Vestsjælland  8:57.78                 
  Sofie Nielsen  2001      1:06.61  2:18.68      2:18.68   
  Amalie Gotthard  1999      1:05.56  2:17.85      4:36.53   
  Sofie Andersen  2001      1:08.24  2:19.16      6:55.69   
  Amalie Frederiksen  2001      1:06.91  2:17.66      9:13.35   
                     
12  Lyngby Junior 2  1999    568          9:17.91   
  Lyngby Svømmeklub  8:50.82                 
  Emma Bjørnholdt  2000        2:21.84      2:21.84   
  Hannah Pilgaard  1999                 
  Sara Tang-Holbek  2000                 
  Jessica Yu Mortensen  2000        9:17.91      9:17.91   
                     
13  Helsingør Damer    548          9:24.63   
  Helsingør Svømmeklub  9:17.19                 
  Mia Wennecke  1999      1:08.94  2:23.65      2:23.65   
  Freja A. Skov  2000      1:07.98  2:21.97      4:45.62   
  Frederikke Houen  1998      1:06.51  2:19.43      7:05.05   
  Karla Louise Balle  2001      1:07.74  2:19.58      9:24.63   
                     
Farum Girl Squad  1999              DSQ  Tyvstart 3.sv. 
  Farum Svømmeklub  9:24.78                 
  Kathrine Pii Frederiksen  2000      1:10.48  2:28.96      2:28.96   
  Sara Krell Refn  1999      1:10.47  2:25.58      4:54.54   
                     
Kvik Piger 2              DSQ  Tyvstart 4.sv. 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:49.13                 
  Sofie Kornbek  2000      1:04.10  2:15.16      2:15.16   
  Kajsa Gregersen  2001      1:05.03  2:14.82      4:29.98   
  Regitze Gaard  2001      1:05.59  2:15.40      6:45.38   
                     
Køge Junior Piger  2001              DSQ  Tyvstart 4.sv. 
  Køge Svømmeklub  9:29.60                 
  Sarah Aarslew Jensen  2000      1:08.90  2:21.10      2:21.10   
  Maria Caroline Krumbak  2000      1:06.99  2:20.85      4:41.95   
  Pernille Pedersen  2001      1:10.07  2:27.38      7:09.33   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  18 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  23:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 12, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Kvik Drenge 1    720          7:46.95   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  7:39.49                 
  Viktor Holm  1996      58.02  1:58.92      1:58.92   
  Sebastian Ovesen  1994      54.42  1:51.96      3:50.88   
  Jacob M. Jørgensen  1997      57.51  1:59.51      5:50.39   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      55.52  1:56.56      7:46.95   
                     
Hovedstaden Herrer 1  2000    684          7:55.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  7:44.11                 
  Andreas Vestergaard  1999      58.57  2:00.44      2:00.44   
  Giano Grillo  1998      56.87  1:57.93      3:58.37   
  Marc Calveras  1996      57.26  1:57.56      5:55.93   
  Hannibal Steenfos  1996      57.42  1:59.10      7:55.03   
                     
Sigma Herrer  1977    665          7:59.52   
  Sigma Swim  7:51.93                 
  Niklas Broch Thielemann  1994      57.93  1:58.49      1:58.49   
  Andreas Mårtensson  1997      58.41  2:02.12      4:00.61   
  Claus Lerche Iversen  1977      56.26  1:56.84      5:57.45   
  Anton Borring Andersen  1999      58.65  2:02.07      7:59.52   
                     
Køge Senior Herrer    644          8:04.56   
  Køge Svømmeklub  7:48.67                 
  Viktor Christensen  1995        1:59.52      1:59.52   
  Mathias Nielsen  1999        2:02.20      4:01.72   
  Jacob Holst  1991        1:58.55      6:00.27   
  Magnus Lundgren  1996        2:04.29      8:04.56   
                     
Kvik Drenge 2    615          8:12.05   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:07.69                 
  Lukas Storm  1999      58.80  2:01.30      2:01.30   
  Frederik Nerving  1997      1:00.26  2:03.95      4:05.25   
  Mads Midtbøll  1998      1:00.92  2:06.58      6:11.83   
  Oliver Marcus Meng  1997      57.74  2:00.22      8:12.05   
                     
Sigma Junior A  1998    594          8:17.81   
  Sigma Swim  8:00.14                 
  Andreas Borre Heltborg  1996      1:00.28  2:03.79      2:03.79   
  Sebastian Tullberg  2000      57.27  2:01.24      4:05.03   
  Emil Engels Henriksen  1999      59.28  2:04.52      6:09.55   
  Maxemillian Pedersen  1996      1:00.68  2:08.26      8:17.81   
                     
Roskilde Drenge 1  1996    482          8:53.72   
  Roskilde Svømning  8:18.38                 
  Jonas B. Sørensen  1993      1:01.60  2:07.79      2:07.79   
  Magnus Andersen  1995      58.41  2:04.75      4:12.54   
  Riyan Salem  1998      1:07.97  2:19.85      6:32.39   
  Anders Engtorp Olesen  1999      1:04.55  2:21.33      8:53.72   
                     
Køge Junior Drenge  2000    470          8:58.13   
  Køge Svømmeklub  8:47.80                 
  Philip Krogh Brønnicke  2000      58.85  2:03.97      2:03.97   
  Jacob Holm  2000      1:05.28  2:17.85      4:21.82   
  Thor B. Hansen  2000      1:04.05  2:16.38      6:38.20   
  Andreas L. Damgård  2000      1:06.53  2:19.93      8:58.13   
                     
Stv Herrer    432          9:13.46   
  Swim Team Vestsjælland  8:48.14                 
  Kasper Bitzer  2000      1:02.31  2:10.43      2:10.43   
  Rasmus Wegener  1997      1:07.09  2:21.30      4:31.73   
  Anders Dam Frandsen  2000      1:05.96  2:17.80      6:49.53   
  Oscar Fischer Kokholm  2000      1:08.73  2:23.93      9:13.46   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  18 marts 2016 
Licens til Svømmeklubben Triton  Udskriftstidspunkt  23:51 
 
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Junior/Senior Langbane    Udskriftsdato  19 marts 2016   
  Stævne by  Ballerup    Udskriftstidspunkt  09:58   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  18 marts 2016         
 
 
Løb 13, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Signe Bro  1999    752  28.96  1:00.71  1:32.30    2:04.23   
  Lyngby Svømmeklub  2:02.64                 
                     
Maj Howardsen  1997    722  29.47  1:01.66  1:33.57    2:05.90   
  Sigma Swim Allerød  2:02.85                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    704  29.21  1:01.28  1:33.44    2:06.97   
  Sigma Swim Allerød  2:02.23                 
                     
Maja Nielsen  1996    680  30.74  1:03.94  1:36.42    2:08.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:05.22                 
                     
Christina Munkholm  1996    679  29.28  1:02.04  1:34.67    2:08.50   
  Køge Svømmeklub  2:01.28                 
                     
Klara Reeh  1999    674  29.92  1:02.44  1:35.03    2:08.82   
  Lyngby Svømmeklub  2:05.33                 
                     
Lisa Steen Duus  1997    674  30.54  1:03.24  1:36.18    2:08.85   
  Sigma Swim Birkerød  2:07.41                 
                     
Ida Schütt  1996    668  29.95  1:02.90  1:35.46    2:09.22   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:04.67                 
                     
Freja Gram  1999    664  29.76  1:02.64  1:36.05    2:09.44   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:05.81                 
                     
10  Maria Grandt  1998    647  30.72  1:03.77  1:37.56    2:10.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:07.73                 
                     
11  Amanda Højberg  1998    646  30.35  1:02.63  1:36.15    2:10.63   
  Lyngby Svømmeklub  2:07.25                 
                     
12  Phoebe Linde Atkins  2000    643  30.55  1:03.51  1:37.12    2:10.88   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:07.76                 
                     
13  Anna Boutrup  1998    639  30.71  1:04.26  1:37.82    2:11.15   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.47                 
                     
14  Caroline Erichsen  1998    630  30.18  1:04.18  1:38.16    2:11.77   
  Sigma Swim Birkerød  2:07.30                 
                     
15  Amanda Duus  2000    622  30.03  1:03.31  1:37.28    2:12.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:10.58                 
                     
16  Sara Sylvest  2000    618  31.49  1:04.45  1:38.89    2:12.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:09.25                 
                     
17  Annabelle Grønbech Ladik  1997    614  30.94  1:04.58  1:38.77    2:12.91   
  Ringsted Svømme Klub  2:11.40                 
                     
18  Stephanie Hansen  1996    613  31.41  1:04.63  1:39.22    2:12.97   
  Sigma Swim Allerød  2:09.17                 
                     
19  Vera Staun Hansen  1999    611  31.19  1:05.33  1:39.60    2:13.13   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.48                 
                     
20  Lærke Toft Ruby  1999    609  31.64  1:05.16  1:40.20    2:13.26   
  Svømmeklubben Laksen  2:08.75                 
                     
21  Megan Forslund Hansen  1997    607  30.53  1:04.58  1:39.13    2:13.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:06.15                 
                     
22  Mathilde Hager  2001    605  31.14  1:05.13  1:40.06    2:13.56   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.64                 
                     
23  Sarah Missing  2001    603  30.73  1:04.30  1:39.69    2:13.71   
  Vest-Brøndby  2:10.58                 
                     
24  Sofie Kornbek  2000    599  31.34  1:04.79  1:40.18    2:13.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:10.86                 
                     
25  Frederikke Jensen  2000    591  31.57  1:06.19  1:40.98    2:14.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:14.99                 
                     
26  Frederikke Dons  1998    590  32.06  1:05.33  1:40.74    2:14.66   
  Hvidovre Svømme Klub  2:11.01                 
                     
27  Jessica Yu Mortensen  2000    588  31.52  1:06.44  1:40.03    2:14.81   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.61                 
                     
28  Caroline Hørlykke  2000    580  32.45  1:07.02  1:41.13    2:15.43   
  Lyngby Svømmeklub  2:15.08                 
                     
29  Sofie Louise Nimb  2001    576  31.36  1:06.05  1:40.97    2:15.72   
  Lyngby Svømmeklub  2:11.09                 
                     
30  Sofie Brøgger  2000    575  31.00  1:05.36  1:40.99    2:15.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:14.98                 
                     
31  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    573  32.50  1:06.52  1:42.09    2:15.98   
  Hvidovre Svømme Klub  2:11.02                 
                     
32  Sofia Altoft  1998    570  30.83  1:05.36  1:41.09    2:16.22   
  Hørsholm Svømmeforening  2:13.04                 
                     
33  Helena Berg Wenk  2000    570  31.19  1:06.11  1:41.13    2:16.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:11.24                 
                     
34  Luna Donde Feilberg  2000    569  31.93  1:07.18  1:41.22    2:16.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.82                 
                     
35  Josefine Strand Nielsen  2000    564  32.11  1:06.75  1:42.11    2:16.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.17                 
                     
36  Emma Maagøe  1999    563  31.62  1:05.95  1:41.89    2:16.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:13.07                 
                     
37  Katja Korbo Petersson  2001    563  31.65  1:06.32  1:41.25    2:16.81   
  JGI Svømning  2:11.50                 
                     
38  Thit Bondo  2000    561  31.84  1:06.57  1:42.15    2:16.92   
  Sigma Swim Birkerød  2:17.16                 
                     
39  Amalie W. Olsen  2001    560  31.19  1:07.19  1:41.34    2:17.04   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:16.00                 
                     
40  Sofie Andersen  2001    559  32.68  1:06.91  1:42.34    2:17.14   
  Slagelse Svømmeklub  2:12.70                 
                     
41  SIF Nikoline Madsen  2001    557  32.03  1:06.77  1:42.59    2:17.28   
  Gentofte Svømme Klub  2:14.93                 
                     
42  Frederikke Petri  2001    555  31.91  1:07.69  1:42.38    2:17.41   
  Søllerød Svømmeklub  2:14.04                 
                     
43  Caroline Waage Nowak  2001    548  31.74  1:06.89  1:42.18    2:17.99   
  Gentofte Svømme Klub  2:14.87                 
                     
44  Karla Louise Balle  2001    547  31.43  1:06.07  1:42.38    2:18.09   
  Helsingør Svømmeklub  2:12.38                 
                     
45  Maria Munch-Menzer  2001    535  32.09  1:07.37  1:43.74    2:19.11   
  Gentofte Svømme Klub  2:17.17                 
                     
46  Sophie Amalie Schøn  1999    525  31.76  1:07.82  1:43.33    2:19.97   
  Lyngby Svømmeklub  2:13.92                 
                     
47  Helena Hvid Hansen  2001    517  31.52  1:07.96  1:44.51    2:20.69   
  Helsingør Svømmeklub  2:29.83                 
                     
48  Sofia Qvade Rasmusen  2001    490  31.88  1:07.99  1:45.26    2:23.25   </