2019-11-15   17:40:47
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open 2016

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Stævneafsnit

Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2016    Udskriftsdato  13 april 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  18:38   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstanens Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  13 april 2016         
 
 
Løb 5, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:14.53 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Katrine Bukh Villesen  2000    750  29.88  1:03.45  1:38.60    2:14.03  Dansk Rekord - Junior 
  Thisted Svømmeklub  2:19.32                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    717  30.95  1:05.08  1:40.30    2:16.07   
  Holstebro Svømme Club  2:17.08                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    699  30.87  1:06.30  1:41.82    2:17.23   
  Aalborg Svømmeklub  2:14.86                 
                     
Cecilie Wiuff  2000    691  29.90  1:04.18  1:40.52    2:17.76   
  Herlev Svømning  2:19.20                 
                     
Trine Kjøngerskov  2000    676  30.91  1:05.49  1:41.52    2:18.75   
  Herning Svømmeklub  2:15.20                 
                     
Merete Toft Jensen  1999    661  31.26  1:06.98  1:43.42    2:19.79   
  Holstebro Svømme Club  2:18.79                 
                     
Monique Oliver  1998    653  31.35  1:06.92  1:43.31    2:20.38   
  Swimming Luxembourg  2:18.19                 
                     
Camilla Dufour  1996    647  31.57  1:07.53  1:44.06    2:20.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:18.66                 
                     
Caroline Erichsen  1998    672  30.29  1:04.95  1:41.03    2:19.02   
  Sigma Swim Birkerød  2:15.22                 
                     
10  Eva Olsen  2000    627  31.08  1:06.01  1:44.20    2:22.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.04                 
                     
11  Ingrid Bo Andersen  2001    627  32.06  1:07.42  1:44.49    2:22.29   
  Roskilde Svømning  2:20.93                 
                     
12  Luna Donde Feilberg  2000    624  32.97  1:09.28  1:45.36    2:22.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.75                 
                     
13  Cecilie F. Jensen  1998    621  32.02  1:07.70  1:44.79    2:22.74   
  Herlev Svømning  2:18.16                 
                     
14  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    602  31.69  1:07.51  1:44.85    2:24.21   
  Sigma Swim Allerød  2:21.19                 
                     
15  Hannah Pilgaard  1999    602  31.74  1:07.60  1:45.93    2:24.23   
  Lyngby Svømmeklub  2:26.46                 
                     
16  Lisa Schøn  1999    598  32.26  1:08.58  1:45.60    2:24.51   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.48                 
                     
17  Regitze Gaard  2001    626  31.92  1:08.04  1:44.90    2:22.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:18.10                 
                     
18  Katrine Tetzschner Madsen  2000    561  32.64  1:10.28  1:48.66    2:27.67   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:25.81                 
                     
19  Sarah Missing  2001    560  32.41  1:10.31  1:49.42    2:27.72   
  Vest-Brøndby  2:26.17                 
                     
20  Amalie Bærentsen  2000    558  32.45  1:09.22  1:47.66    2:27.95   
  Aalborg Svømmeklub  2:26.14                 
                     
21  Victoria Vorm  2001    556  32.79  1:10.05  1:49.01    2:28.13   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:27.27                 
                     
22  Thea Lund Petersen  1998    538  33.32  1:11.01  1:50.34    2:29.73   
  Nyborg Svømmeklub  2:23.06                 
                     
23  Kajsa Gregersen  2001    525  32.11  1:09.91  1:49.83    2:30.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:20.44                 
                     
24  Phoebe Linde Atkins  2000    500  32.60  1:09.51  1:49.93    2:33.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:24.83                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  13 april 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:38 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark