2019-11-15   17:52:01
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open 2016

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Stævneafsnit

Resultat Løb 27 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 27 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2016    Udskriftsdato  16 april 2016   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  13:17   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstanens Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  13 april 2016         
 
 
Løb 27, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Maj Howardsen  1997    790  28.68  59.05  1:30.27    2:02.21   
  Sigma Swim Allerød  2:02.85                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    779  29.32  1:00.22  1:31.33    2:02.74   
  Sigma Swim Allerød  2:02.23                 
                     
Anina Nicole Lund  1998    776  29.05  1:00.17  1:31.79    2:02.93   
  Sigma Swim Birkerød  2:04.45                 
                     
Line Jørgensen Bruun  1995    770  29.91  1:01.22  1:32.60    2:03.25   
  Aalborg Svømmeklub  2:01.92                 
                     
Amalie Søby Mortensen  2001    754  29.41  1:00.86  1:32.99    2:04.12   
  Herning Svømmeklub  2:02.15                 
                     
Josephine Holm  1999    741  29.40  1:00.96  1:32.92    2:04.81   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:00.95                 
                     
Monique Oliver  1998    741  29.57  1:01.47  1:33.31    2:04.82   
  Swimming Luxembourg  2:02.75                 
                     
Freja Gram  1999    739  29.55  1:00.94  1:32.83    2:04.92   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:04.25                 
                     
Christina Munkholm  1996    736  29.82  1:01.21  1:33.02    2:05.11   
  Køge Svømmeklub  2:01.28                 
                     
10  Emily Gantriis  1999    730  29.21  1:00.53  1:32.77    2:05.44   
  Helsinge Svømmeklub  2:04.31                 
                     
11  Signe Bro  1999    720  29.71  1:01.40  1:33.77    2:06.01   
  Lyngby Svømmeklub  2:02.64                 
                     
12  Klara Reeh  1999    700  29.61  1:01.36  1:33.97    2:07.20   
  Lyngby Svømmeklub  2:05.33                 
                     
13  Maria Grandt  1998    700  29.53  1:01.54  1:34.23    2:07.21   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:03.10                 
                     
14  Maja Nielsen  1996    683  29.90  1:02.32  1:35.58    2:08.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:05.22                 
                     
15  Karen Torrez Guzman  1992    678  29.45  1:01.50  1:34.92    2:08.59  Deltager ikke i finalen 
  Bolivia National Team  2:05.75                 
                     
16  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    676  30.15  1:02.38  1:35.92    2:08.68   
  Gentofte Svømme Klub  2:04.63                 
                     
17  Vár Eidesgaard  2001    664  30.25  1:02.86  1:36.41    2:09.46   
  Havnar Svimjifelag  2:07.77                 
                     
18  Phoebe Linde Atkins  2000    664  30.16  1:02.61  1:35.91    2:09.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:07.76                 
                     
19  Annabelle Grønbech Ladik  1997    663  29.69  1:02.62  1:36.39    2:09.56   
  Ringsted Svømme Klub  2:10.38                 
                     
20  Sára R. Nysted  2001    661  29.96  1:02.46  1:36.16    2:09.69   
  Suðuroyar Svimjifelag  2:06.76                 
                     
21  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    659  29.96  1:03.57  1:37.69    2:09.77   
  Sigma Swim Allerød  2:08.78                 
                     
22  Nanna Drewsen  1998    655  29.92  1:03.32  1:36.99    2:10.03   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:08.37                 
                     
23  Jackie Gade  1998    652  30.45  1:03.61  1:37.19    2:10.27   
  Aalborg Svømmeklub  2:09.00                 
                     
24  Amanda Højberg  1998    650  30.65  1:03.09  1:36.52    2:10.39   
  Lyngby Svømmeklub  2:07.25                 
                     
25  Iben Bak  2001    640  30.08  1:02.78  1:36.69    2:11.04   
  Nyborg Svømmeklub  2:09.91                 
                     
26  Stephanie Hansen  1996    637  30.28  1:03.17  1:37.39    2:11.24   
  Sigma Swim Allerød  2:09.17                 
                     
27  Megan Forslund Hansen  1997    637  30.04  1:03.25  1:37.37    2:11.26  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:06.15                 
                     
28  Louise Bach Andersen  2001    636  29.76  1:02.55  1:36.73    2:11.33   
  Aalborg Svømmeklub  2:07.69                 
                     
29  Karina Høybye Olesen  2001    635  29.87  1:02.95  1:37.12    2:11.44   
  Nyborg Svømmeklub  2:07.53                 
                     
30  Ellen Nielsen  2001    634  30.21  1:02.91  1:37.19    2:11.46   
  Esbjerg Svømmeklub  2:05.27                 
                     
31  Amanda Duus  2000    633  29.87  1:02.56  1:37.14    2:11.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:10.58                 
                     
32  Camilla Rask  1999    628  30.16  1:03.52  1:38.02    2:11.90   
  Odense Svømme Klub  2:16.22                 
                     
33  Matilde Kjeldsen  1999    628  30.36  1:03.71  1:37.74    2:11.92   
  Agfs Svømmeafdeling  2:08.42                 
                     
34  Laura Glerup Jensen  1998    618  30.56  1:03.69  1:37.72    2:12.58  Deltager ikke i finalen 
  Viborg Svømme Klub  2:05.84                 
                     
35  Rikke Munkholm  1998    604  30.73  1:03.99  1:39.03    2:13.64   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:10.81                 
                     
36  Alberte M Hansen  2000    603  30.45  1:03.81  1:38.67    2:13.66   
  VAT Copenhagen-MK31  2:13.73                 
                     
37  Freja Hamann Larsen  1999    600  31.17  1:04.85  1:39.29    2:13.91   
  Esbjerg Svømmeklub  2:11.29                 
                     
38  Katja Korbo Petersson  2001    570  31.64  1:05.18  1:40.41    2:16.24   
  JGI Svømning  2:12.01                 
                     
39  Lea Moesgaard  1998    482  33.67  1:10.25  1:47.85    2:24.07   
  Viborg Svømme Klub  2:10.45                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.06  Udskriftsdato  16 april 2016 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:17 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark