2019-11-13   14:40:23
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för HärnöRacet

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 1, 100m Medley Herrar, Försök 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    30.75        1:06.85   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    33.97        1:11.99   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    31.76        1:14.01   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    35.70        1:14.45   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    38.43        1:17.57   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    38.67        1:19.35   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    36.63        1:20.41   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    37.46        1:22.36   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    39.99        1:23.39   
10  Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    37.73        1:23.79   
11  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    39.98        1:24.81   
12  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    39.92        1:25.12   
13  Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    38.96        1:25.79   
14  Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    41.15        1:25.88   
15  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    38.97        1:26.31   
16  Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    39.24        1:26.60   
17  Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir    39.28        1:28.36   
18  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    42.40        1:29.22   
19  Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir    41.74        1:29.56   
20  Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    42.59        1:29.69   
21  Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    45.60        1:35.54   
22  Anton Hansson  2003  Njurunda Simsällskap    46.38        1:37.62   
23  Vide Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    49.68        1:38.64   
24  Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap    45.12        1:38.71   
25  Joppe Berglin  2006  Njurunda Simsällskap    46.20        1:41.75   
26  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    52.09        1:46.13   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir            DSQ   
                     
 
Gren 1, 100m Medley Herrar, Försök 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.93        1:04.44   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.04        1:05.15   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.67        1:10.55   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.08        1:10.93   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    31.91        1:11.16   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    34.31        1:13.03   
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.89        1:15.49   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    37.19        1:18.62   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    45.54        1:35.11   
Johan Bäcklund  2000  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:39   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 2, 100m Medley Damer, Försök 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.88        1:12.59   
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap    33.74        1:13.54   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    34.77        1:15.06   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    35.29        1:15.11   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    36.27        1:16.19   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    34.81        1:16.34   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.44        1:16.54   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.04        1:17.16   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.62        1:18.20   
10  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.57        1:21.06   
11  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.69        1:21.23   
12  Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.89        1:23.15   
13  Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap    38.93        1:23.42   
14  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    38.09        1:23.47   
15  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    40.15        1:24.76   
16  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    40.81        1:25.25   
17  Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap    39.40        1:25.41   
18  Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.59        1:25.79   
19  Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    38.31        1:25.93   
20  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    39.50        1:26.01   
21  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    42.21        1:26.84   
22  Levina Elfström  2003  KFUK-KFUM Kometerna    40.43        1:28.80   
23  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb    41.54        1:28.87   
24  Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap    43.30        1:29.52   
25  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    44.37        1:30.44   
26  Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap    42.02        1:30.95   
27  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    41.17        1:31.45   
28  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    41.33        1:31.87   
29  Freja Vestberg  2002  Höga Kustens Simsällskap    44.44        1:32.72   
30  Stephanie Fjellgren  2004  Njurunda Simsällskap    45.60        1:33.74   
31  Isabelle Grönlund  2004  Njurunda Simsällskap    45.00        1:35.46   
32  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    45.87        1:35.58   
33  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    42.16        1:36.37   
34  Lola Qvist  2004  Njurunda Simsällskap    45.10        1:38.21   
35  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    45.27        1:38.62   
36  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    49.84        1:42.49   
37  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap    48.00        1:42.51   
38  Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb    47.16        1:42.90   
39  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    49.07        1:43.06   
40  Alva Fridlund  2004  Njurunda Simsällskap    48.18        1:43.68   
41  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    48.13        1:43.85   
42  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    50.96        1:44.52   
43  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    51.66        1:47.17   
44  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    52.63        1:48.06   
45  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap    52.54        1:54.52   
46  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap    52.49        1:55.58   
47  Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb    55.78        1:57.27   
48  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF    56.06        2:01.38   
49  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap    52.82        2:05.39   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            DSQ   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Medley Damer, Försök 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    31.66        1:10.98   
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    32.47        1:11.65   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    34.30        1:13.39   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    33.80        1:14.27   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    34.85        1:15.87   
Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    36.74        1:16.02   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    35.93        1:17.53   
Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    36.16        1:19.23   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.87        1:19.79   
10  Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    35.92        1:19.85   
11  Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    35.47        1:20.13   
12  Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    37.87        1:21.81   
13  Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF    37.68        1:22.01   
14  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    38.48        1:23.21   
15  Ebba Vestberg  2000  Höga Kustens Simsällskap    41.11        1:30.07   
16  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    42.60        1:33.45   
17  Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna    45.61        1:39.13   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:39 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joppe Berglin  2006  Njurunda Simsällskap            39.35   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            39.95   
Sebastian Svensson  2006  Härjedalens Simklubb            43.33   
Igor Do  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            47.35   
Philip Linder  2007  Härnösands Simsällskap            50.69   
Jonas Lidén  2007  Sundsvalls Simsällskap            1:07.80   
Olle Hammarström  2006  Njurunda Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb            36.98   
Ebba Wikström  2006  Härnösands Simsällskap            38.21   
Anna Öberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            38.26   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            39.42   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            41.15   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            44.25   
Molly Edén  2006  Härjedalens Simklubb            44.82   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            45.39   
Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            46.47   
10  Alicja Konatowska  2006  Härjedalens Simklubb            46.71   
11  Teomina Elfström  2007  KFUK-KFUM Kometerna            47.04   
12  Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb            47.29   
13  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            47.93   
14  Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            47.98   
15  Tilde Sjöberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            49.79   
16  Elma Moberg  2007  Höga Kustens Simsällskap            50.64   
17  Wilja Edin  2006  Njurunda Simsällskap            50.87   
18  Aina Höglund  2006  Kramfors-Alliansen            51.53   
19  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            52.46   
20  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            54.88   
21  Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap            55.43   
22  Alexandra Blomqvist  2007  Njurunda Simsällskap            55.55   
23  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            59.22   
24  Lisa Svedin  2007  Härnösands Simsällskap            1:00.18   
25  Anna-Klara Sundström  2007  Njurunda Simsällskap            1:04.75   
26  Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            1:06.66   
27  Evelina Hansson  2006  Njurunda Simsällskap            1:07.60   
28  Shewita Tsegay  2006  Njurunda Simsällskap            1:09.07   
29  Jonna Tyner  2007  Härnösands Simsällskap            1:09.18   
30  Jennielee Oppgård  2008  Sundsvalls Simsällskap            1:11.72   
31  Josefine Grönlund  2008  Njurunda Simsällskap            1:17.57   
Janny Gillgren  2006  Njurunda Simsällskap            DNS   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Frida Widell  2007  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 5, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            37.78   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            45.84   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap            48.98   
Oskar Kristola  2004  Njurunda Simsällskap            50.22   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            51.26   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            52.25   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            52.43   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            54.00   
Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            55.88   
10  Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap            1:00.61   
11  Viktor Vestman  2005  Härnösands Simsällskap            1:08.22   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
Erik Persson  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            39.69   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.01   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            44.16   
Stephanie Fjellgren  2004  Njurunda Simsällskap            44.90   
Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap            45.02   
Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            45.54   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.64   
Nora Sundström  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.95   
Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            45.99   
10  Alice Nilsson  2005  Sundsvalls Simsällskap            47.69   
11  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            47.83   
12  Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            47.86   
13  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            47.94   
14  Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            49.12   
15  Clara Renström Halling  2004  Sundsvalls Simsällskap            49.13   
16  Linnea Sandström  2004  Höga Kustens Simsällskap            49.74   
17  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            50.70   
18  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            51.23   
19  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            51.51   
20  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            52.18   
21  Isabelle Grönlund  2004  Njurunda Simsällskap            52.91   
22  Thea Handler  2005  Härjedalens Simklubb            52.96   
23  Lola Qvist  2004  Njurunda Simsällskap            52.97   
24  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            53.16   
25  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            53.27   
26  Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap            53.84   
27  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            54.14   
28  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            54.18   
29  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            54.21   
30  Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb            54.52   
31  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            55.05   
32  Alva Fridlund  2004  Njurunda Simsällskap            55.65   
33  Elin Clarin  2005  Njurunda Simsällskap            57.67   
34  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            58.71   
35  Jonna Persson  2004  Härjedalens Simklubb            59.17   
36  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            1:00.03   
37  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            1:01.06   
38  Linnea Ljung  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:01.57   
39  Agnes Holmström  2005  Sundsvalls Simsällskap            1:02.33   
40  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            1:05.04   
41  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:05.16   
42  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            1:06.82   
43  Teomina Elfström  2007  KFUK-KFUM Kometerna            1:12.57   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Stina Jonsson  2005  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:03 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    29.36        1:03.05   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    35.19        1:14.74   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    34.74        1:15.79   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    37.93        1:23.33   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    39.45        1:24.12   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    39.68        1:26.21   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    39.74        1:26.35   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    1:34.29        1:34.29   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    28.22        59.65   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.07        59.97   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.24        1:08.23   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    31.17        1:08.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:12   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.20        1:11.10   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    35.69        1:16.72   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    35.20        1:17.76   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.97        1:21.97   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    40.68        1:25.71   
Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    39.96        1:27.23   
Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    41.36        1:33.14   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    48.58        1:42.46   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    43.33        1:43.39   
10  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap    51.63        1:54.16   
11  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    56.13        1:59.06   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.52        1:07.21   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    33.01        1:10.10   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    36.37        1:18.36   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    35.44        1:20.38   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.57        1:20.53   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.80        1:21.79   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    43.50        1:33.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:12 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:37   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joppe Berglin  2006  Njurunda Simsällskap            53.81   
Sebastian Svensson  2006  Härjedalens Simklubb            56.41   
Philip Linder  2007  Härnösands Simsällskap            1:04.33   
Oskar Ljung  2008  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:30.12   
Igor Do  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:37 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:49   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb            45.37   
Ebba Wikström  2006  Härnösands Simsällskap            50.01   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            50.88   
Anna Öberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            52.37   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            53.55   
Molly Edén  2006  Härjedalens Simklubb            54.39   
Wilja Edin  2006  Njurunda Simsällskap            57.19   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            57.49   
Tuva Fridlund  2006  Njurunda Simsällskap            58.06   
10  Lovisa Brygt  2006  Höga Kustens Simsällskap            58.97   
11  Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap            59.58   
12  Maja Jeppsson  2007  Sundsvalls Simsällskap            1:00.88   
13  Emma Hellström  2007  Kramfors-Alliansen            1:01.56   
14  Emilia Olsen  2006  Njurunda Simsällskap            1:02.09   
15  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            1:02.19   
16  Aina Höglund  2006  Kramfors-Alliansen            1:03.37   
17  Alicja Konatowska  2006  Härjedalens Simklubb            1:04.03   
18  Tilde Sjöberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            1:04.34   
19  Elma Moberg  2007  Höga Kustens Simsällskap            1:04.69   
20  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:05.49   
21  Alexandra Blomqvist  2007  Njurunda Simsällskap            1:06.05   
22  Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            1:09.26   
23  Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            1:09.66   
24  Ella Åsgård  2006  Härnösands Simsällskap            1:10.26   
25  Anna-Klara Sundström  2007  Njurunda Simsällskap            1:11.32   
26  Shewita Tsegay  2006  Njurunda Simsällskap            1:11.52   
27  Jennielee Oppgård  2008  Sundsvalls Simsällskap            1:12.94   
28  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            1:14.50   
29  Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            1:15.10   
30  Jonna Tyner  2007  Härnösands Simsällskap            1:19.44   
Janny Gillgren  2006  Njurunda Simsällskap            DNS   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
Frida Widell  2007  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Lisa Svedin  2007  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Nova Nordlöf  2007  Kramfors-Alliansen            DSQ   
Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:49 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.81   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            40.51   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.30   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.51   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap            42.01   
Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap            44.51   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.23   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.54   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            50.99   
10  Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            54.11   
11  Erik Persson  2005  Härnösands Simsällskap            1:10.70   
12  Viktor Vestman  2005  Härnösands Simsällskap            1:17.79   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  11:51 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  12:02   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 12, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            34.37   
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            35.11   
Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap            36.34   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap            37.45   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            40.48   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            40.80   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            41.09   
Clara Renström Halling  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.23   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.99   
10  Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.61   
11  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            43.00   
12  Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap            43.54   
13  Lola Qvist  2004  Njurunda Simsällskap            44.54   
14  Isabelle Grönlund  2004  Njurunda Simsällskap            44.85   
15  Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap            45.06   
15  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            45.06   
17  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            45.70   
18  Stephanie Fjellgren  2004  Njurunda Simsällskap            45.82   
19  Nora Sundström  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.98   
20  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            46.13   
21  Alice Nilsson  2005  Sundsvalls Simsällskap            46.60   
22  Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            47.11   
23  Linnea Sandström  2004  Höga Kustens Simsällskap            48.11   
24  Alva Fridlund  2004  Njurunda Simsällskap            48.27   
25  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            48.35   
26  Ida Sundholm  2005  Njurunda Simsällskap            49.35   
27  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            49.50   
28  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            49.72   
29  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            50.58   
30  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            50.59   
31  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            50.95   
32  Vanja Lundberg  2005  Njurunda Simsällskap            52.39   
33  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            53.45   
34  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            53.56   
35  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            54.87   
36  Thea Handler  2005  Härjedalens Simklubb            55.78   
37  Elin Clarin  2005  Njurunda Simsällskap            57.82   
38  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            59.18   
39  Jonna Persson  2004  Härjedalens Simklubb            1:02.30   
40  Stina Jonsson  2005  Sundsvalls Simsällskap            1:09.04   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Agnes Holmström  2005  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb            DSQ   
Linnea Ljung  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  12:02 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  12:09   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 13, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.33        1:09.73   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    35.37        1:12.56   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    38.44        1:19.73   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    38.79        1:20.78   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    41.29        1:23.70   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    40.17        1:23.80   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    41.63        1:23.98   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    1:26.41        1:26.41   
Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir    42.48        1:27.58   
10  Vide Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    47.85        1:38.30   
11  Anton Hansson  2003  Njurunda Simsällskap    50.11        1:40.64   
12  Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir    45.46        1:41.56   
13  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    53.67        1:54.17   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.43        1:01.57   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    31.27        1:02.89   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    34.76        1:11.58   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.58        1:12.51   
Johan Bäcklund  2000  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  12:09 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  12:25   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap    34.76        1:12.32   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.56        1:15.69   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.45        1:17.23   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.79        1:18.98   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    40.20        1:21.38   
Emilia Hamberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    40.58        1:25.90   
Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    41.56        1:26.77   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    42.91        1:27.99   
Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    43.41        1:29.51   
10  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    45.73        1:33.73   
11  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    46.33        1:34.40   
12  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    46.85        1:35.45   
13  Freja Vestberg  2002  Höga Kustens Simsällskap    48.07        1:36.41   
14  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb    47.04        1:37.21   
15  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    49.83        1:39.47   
16  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    47.79        1:41.47   
17  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    52.33        1:44.06   
18  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb    1:04.52        2:13.01   
Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            DSQ   
Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Levina Elfström  2003  KFUK-KFUM Kometerna            DSQ   
Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    33.22        1:08.84   
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.12        1:11.05   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap    35.23        1:13.61   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.62        1:14.85   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    36.29        1:15.83   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    36.81        1:17.33   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.72        1:19.66   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    46.86        1:34.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  12:25 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  13:05   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 15, 400m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:00.67  2:05.53  3:11.48    4:14.72   
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:03.33  2:11.44  3:21.19    4:28.00   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:06.25  2:16.38  3:25.60    4:32.70   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    1:04.51  2:16.94  3:31.72    4:46.20   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    1:09.03  2:22.37  3:37.46    4:53.90   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    1:16.31  2:40.61  4:06.30    5:29.57   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:09.86  2:35.32  4:05.44    5:35.50   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    1:19.25  2:43.64  4:09.58    5:45.85   
Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    1:21.84  2:50.08  4:19.36    5:49.39   
10  Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir    1:23.96  2:54.82  4:29.41    6:03.60   
11  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    1:21.71  2:56.07  4:32.31    6:07.19   
12  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    1:37.44  3:21.40  5:07.90    6:53.17   
13  Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir    1:36.90  3:26.63  6:13.71    7:07.63   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  13:05 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  13:05   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 16, 400m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    1:09.06  2:20.56  3:32.86    4:45.09   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:09.55  2:22.23  3:35.87    4:47.86   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    1:11.17  2:27.53  3:44.68    5:00.63   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    1:10.97  2:27.83  3:45.33    5:00.78   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    1:11.81  2:30.30  3:49.84    5:07.79   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    1:12.13  2:30.57  3:50.59    5:08.96   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    1:11.42  2:31.54  3:52.60    5:12.64   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    1:12.51  2:34.31  3:56.08    5:15.07   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:13.52  2:35.17  3:58.25    5:19.29   
10  Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    1:18.19  2:38.78  4:00.35    5:19.33   
11  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    1:19.44  2:40.55  4:03.33    5:23.64   
12  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    1:14.92  2:37.90  4:01.72    5:23.79   
13  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:18.27  2:42.17  4:04.75    5:24.19   
14  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    1:17.93  2:42.19  4:05.37    5:27.52   
15  Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:16.76  2:42.34  4:52.66    5:34.53   
16  Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    1:18.51  2:44.24  4:12.31    5:36.51   
17  Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap    1:20.96  2:47.88  4:15.45    5:38.93   
18  Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    1:21.08  2:50.48  4:17.90    5:42.24   
19  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    1:19.64  2:47.82  4:18.10    5:43.91   
20  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:22.56  2:51.03  4:19.52    5:46.18   
21  Clara Renström Halling  2004  Sundsvalls Simsällskap    1:22.21  2:51.48  4:21.46    5:47.50   
22  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:22.54  2:51.59  4:21.34    5:51.72   
23  Nora Sundström  2004  Sundsvalls Simsällskap    1:28.56  3:01.89  4:35.65    6:03.96   
24  Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap    1:31.11  3:05.15  4:39.89    6:08.27   
25  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    1:45.09  3:40.19  5:36.08    7:28.11   
26  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    1:43.64  3:36.36  5:29.57    7:33.00   
27  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap    1:49.69  3:47.40  5:44.18    7:35.33   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  13:05 
 
Resultat Gren 17 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Försök 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    32.55        1:10.67   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    32.96        1:10.92   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    33.17        1:12.04   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    34.97        1:13.45   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    35.98        1:18.33   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    37.66        1:19.01   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.65        1:20.93   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    40.38        1:23.84   
Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    42.59        1:27.27   
10  Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    41.81        1:29.11   
11  Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.92        1:30.85   
12  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    43.11        1:30.87   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Försök 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    29.25        1:04.47   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.65        1:05.49   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    32.17        1:10.45   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    33.57        1:11.14   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.89        1:11.59   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    35.28        1:16.85   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    38.22        1:20.76   
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    36.73        1:21.55   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    44.35        1:36.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  18:13   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    30.61        1:06.40   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    36.60        1:12.59   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    34.32        1:13.65   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    36.59        1:17.41   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    35.15        1:18.34   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    37.99        1:19.27   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.54        1:23.00   
                     
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.64        1:00.85   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    28.44        1:01.02   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.71        1:09.44   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.73        1:09.67   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.06        1:10.49   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    34.11        1:13.07   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    37.98        1:20.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  18:13 
 
Resultat Gren 18 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:15   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Försök 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap    33.76        1:13.71   
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.06        1:14.39   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    35.16        1:15.14   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    35.11        1:16.36   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.63        1:16.97   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    36.85        1:17.15   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.95        1:17.75   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.56        1:19.22   
Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.90        1:20.34   
10  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    38.10        1:21.87   
11  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.14        1:22.64   
12  Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.86        1:24.31   
13  Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    41.19        1:25.13   
14  Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap    38.74        1:25.86   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Försök 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    33.37        1:12.81   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    34.57        1:14.66   
Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    36.33        1:15.83   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    35.01        1:16.05   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    35.00        1:16.06   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    36.48        1:16.64   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.79        1:17.66   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    35.35        1:18.29   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    37.77        1:21.12   
10  Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    37.51        1:21.43   
11  Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF    38.27        1:22.00   
12  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    38.54        1:22.48   
13  Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    39.09        1:23.31   
14  Ebba Vestberg  2000  Höga Kustens Simsällskap    40.89        1:29.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:15 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  18:17   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    34.27        1:11.89   
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap    33.96        1:14.08   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    34.84        1:14.84   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    36.41        1:17.42   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    36.67        1:17.45   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.60        1:17.74   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.64        1:18.70   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    32.99        1:12.48   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    34.09        1:13.65   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    34.43        1:13.69   
Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    36.06        1:14.99   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    34.96        1:16.44   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    35.37        1:16.82   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    35.57        1:20.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  18:17 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 19, 25m Fjärilsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joppe Berglin  2006  Njurunda Simsällskap            21.01   
Igor Do  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            24.70   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:24   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 20, 25m Fjärilsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Öberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            18.99   
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb            20.33   
Ebba Wikström  2006  Härnösands Simsällskap            20.51   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            21.64   
Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb            23.51   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            25.27   
Aina Höglund  2006  Kramfors-Alliansen            25.72   
Teomina Elfström  2007  KFUK-KFUM Kometerna            27.12   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            27.20   
10  Molly Edén  2006  Härjedalens Simklubb            29.32   
11  Alicja Konatowska  2006  Härjedalens Simklubb            31.12   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:24 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:26   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            37.19   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap            37.84   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.31   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            43.19   
Oskar Kristola  2004  Njurunda Simsällskap            43.32   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.51   
Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap            47.44   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.58   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:26 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 22, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            33.45   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            34.78   
Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap            37.93   
Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap            39.30   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            39.69   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            41.70   
Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            42.63   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.86   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            43.05   
10  Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap            43.11   
11  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            43.85   
12  Clara Renström Halling  2004  Sundsvalls Simsällskap            44.56   
13  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            44.99   
14  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            45.39   
15  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            45.65   
16  Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.18   
17  Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb            49.76   
18  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            50.20   
19  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            51.75   
20  Ida Sundholm  2005  Njurunda Simsällskap            52.09   
21  Alva Fridlund  2004  Njurunda Simsällskap            52.15   
22  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            52.24   
23  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            52.74   
24  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            53.03   
25  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            53.33   
26  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            56.76   
27  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            57.36   
28  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            1:00.75   
Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 23, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    38.57        1:20.97   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    37.06        1:21.40   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    40.05        1:24.96   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    42.06        1:26.93   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    42.62        1:29.06   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    43.06        1:33.79   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    45.51        1:35.75   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    46.31        1:36.69   
Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    47.41        1:37.61   
10  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    49.19        1:40.31   
11  Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    49.71        1:41.91   
12  Vide Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    49.06        1:42.75   
13  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    48.59        1:43.82   
14  Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir    49.50        1:44.20   
15  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    49.32        1:44.86   
16  Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    49.81        1:44.91   
17  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    49.72        1:46.06   
18  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    51.06        1:47.60   
19  Anton Hansson  2003  Njurunda Simsällskap    51.52        1:50.14   
20  Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir    53.13        1:53.72   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    32.00        1:07.89   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    33.03        1:09.49   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    40.49        1:25.13   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    41.62        1:27.65   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    49.62        1:47.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  16:58   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 24, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.93        1:17.11   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    38.97        1:24.30   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    40.53        1:25.96   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    40.19        1:26.15   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    42.98        1:29.42   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    42.56        1:30.03   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    43.12        1:30.29   
Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    43.39        1:33.00   
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    44.56        1:33.55   
10  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    44.52        1:33.94   
11  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    45.82        1:35.61   
12  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    45.33        1:36.52   
13  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    44.95        1:37.64   
14  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    45.83        1:37.93   
15  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    47.14        1:38.46   
16  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    47.99        1:41.97   
17  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb    48.54        1:43.05   
18  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    50.24        1:46.75   
19  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    51.19        1:48.32   
20  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    52.64        1:51.15   
21  Julia Byberg  2003  Njurunda Simsällskap    52.21        1:51.96   
22  Ebba Wikström  2006  Härnösands Simsällskap    55.83        1:53.17   
23  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    52.60        1:53.67   
24  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    55.38        1:55.75   
25  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    56.02        1:56.82   
26  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap    55.79        1:59.77   
27  Linnea Ljung  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:01.36        2:09.51   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            DNS   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    37.73        1:18.68   
Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    37.91        1:19.31   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.83        1:24.13   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    41.70        1:27.33   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    42.30        1:30.09   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    46.31        1:39.64   
Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna    48.47        1:44.67   
Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    49.20        1:45.56   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    53.99        1:54.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  16:58 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 25, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joppe Berglin  2006  Njurunda Simsällskap            21.25   
Igor Do  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            24.23   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            24.69   
Sebastian Svensson  2006  Härjedalens Simklubb            25.07   
Olle Hammarström  2006  Njurunda Simsällskap            25.57   
Philip Linder  2007  Härnösands Simsällskap            28.33   
William Wallin  2006  Härnösands Simsällskap            28.81   
Jonas Lidén  2007  Sundsvalls Simsällskap            29.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  17:27   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 26, 25m Ryggsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Öberg  2006  Sundsvalls Simsällskap            20.96   
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb            21.40   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            21.71   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            22.45   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            22.92   
Wilja Edin  2006  Njurunda Simsällskap            23.84   
Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb            24.41   
Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            24.48   
Molly Edén  2006  Härjedalens Simklubb            25.74   
10  Teomina Elfström  2007  KFUK-KFUM Kometerna            25.78   
11  Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            25.83   
12  Emilia Olsen  2006  Njurunda Simsällskap            25.96   
13  Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            26.34   
14  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            26.36   
15  Lovisa Brygt  2006  Höga Kustens Simsällskap            26.37   
16  Lisa Svedin  2007  Härnösands Simsällskap            26.42   
17  Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            26.65   
18  Aina Höglund  2006  Kramfors-Alliansen            26.87   
19  Alexandra Blomqvist  2007  Njurunda Simsällskap            26.89   
20  Anna-Klara Sundström  2007  Njurunda Simsällskap            27.00   
21  Alicja Konatowska  2006  Härjedalens Simklubb            27.05   
21  Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            27.05   
23  Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap            27.27   
24  Evelina Hansson  2006  Njurunda Simsällskap            27.43   
25  Tuva Fridlund  2006  Njurunda Simsällskap            27.61   
26  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            27.85   
27  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            28.39   
28  Elma Moberg  2007  Höga Kustens Simsällskap            29.12   
29  Elsa Tjernström Blomberg  2006  Njurunda Simsällskap            29.26   
30  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            29.90   
31  Frida Widell  2007  Härnösands Simsällskap            31.76   
32  Jennielee Oppgård  2008  Sundsvalls Simsällskap            34.45   
Jonna Tyner  2007  Härnösands Simsällskap            DNS   
Ella Åsgård  2006  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  17:27 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 27, 50m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            32.78   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            34.61   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            34.85   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap            34.94   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.28   
Oskar Kristola  2004  Njurunda Simsällskap            35.35   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.41   
Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap            38.58   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.69   
10  Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            43.35   
11  Viktor Vestman  2005  Härnösands Simsällskap            1:02.04   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  17:31 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  17:38   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 28, 50m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            29.92   
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            30.70   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap            33.05   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            33.47   
Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap            34.98   
Clara Renström Halling  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.14   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.49   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.76   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.78   
10  Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap            35.84   
11  Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            36.21   
12  Alice Nilsson  2005  Sundsvalls Simsällskap            36.50   
13  Isabelle Grönlund  2004  Njurunda Simsällskap            37.48   
14  Stephanie Fjellgren  2004  Njurunda Simsällskap            37.80   
15  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            38.14   
16  Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            38.31   
17  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            38.40   
18  Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb            38.80   
19  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            39.51   
20  Lola Qvist  2004  Njurunda Simsällskap            39.63   
21  Alva Fridlund  2004  Njurunda Simsällskap            39.75   
22  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            39.99   
23  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            40.11   
24  Ida Sundholm  2005  Njurunda Simsällskap            40.23   
25  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            40.41   
26  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            40.99   
27  Linnea Sandström  2004  Höga Kustens Simsällskap            41.44   
28  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            41.53   
29  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            41.67   
30  My Marklund  2005  Härnösands Simsällskap            42.46   
31  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.58   
32  Elin Clarin  2005  Njurunda Simsällskap            43.11   
33  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            43.52   
34  Jonna Persson  2004  Härjedalens Simklubb            43.87   
35  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            44.29   
36  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            44.65   
37  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            45.27   
38  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            46.49   
39  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            47.33   
40  Thea Handler  2005  Härjedalens Simklubb            47.90   
41  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            49.33   
42  Vanja Lundberg  2005  Njurunda Simsällskap            49.40   
43  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            49.56   
44  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            50.00   
45  Agnes Holmström  2005  Sundsvalls Simsällskap            51.55   
46  Clara Norberg  2005  Sundsvalls Simsällskap            55.42   
47  Linnea Ljung  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            58.34   
48  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            1:05.83   
Lova Tjernström  2004  Njurunda Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  17:38 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 29, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    28.73        59.45   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    29.13        1:00.16   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    29.64        1:02.71   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    29.95        1:05.31   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    32.14        1:06.72   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    33.82        1:09.53   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    34.04        1:11.38   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    35.33        1:12.60   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    35.39        1:12.91   
10  Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    35.11        1:14.05   
11  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    35.84        1:14.21   
12  Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir    35.91        1:15.37   
13  Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    37.17        1:15.84   
14  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    35.86        1:17.18   
15  Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    38.35        1:18.44   
16  Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    37.69        1:19.25   
17  Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir    38.34        1:20.97   
18  Vide Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    39.68        1:24.70   
19  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    40.60        1:24.84   
20  Anton Hansson  2003  Njurunda Simsällskap    40.94        1:25.84   
21  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    42.31        1:27.13   
22  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    42.36        1:27.45   
23  Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir    45.92        1:36.47   
                     
 
Gren 29, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    26.77        54.69   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    26.71        54.78   
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    28.50        58.79   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    28.74        1:00.01   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    28.84        1:00.02   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    29.68        1:01.88   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap    29.83        1:02.05   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.41        1:07.05   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    41.31        1:28.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  09 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  18:07   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 30, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap    30.95        1:04.27   
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.46        1:05.30   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    31.57        1:05.52   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.43        1:05.78   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.28        1:06.84   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    32.35        1:07.06   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    32.18        1:07.18   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    32.65        1:07.38   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.61        1:12.10   
10  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    34.48        1:12.22   
11  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.53        1:12.45   
12  Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    31.40        1:12.81   
12  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.46        1:12.81   
14  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    36.06        1:13.48   
15  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    35.40        1:13.75   
16  Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap    34.74        1:14.50   
17  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    35.56        1:14.64   
18  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    36.30        1:14.87   
19  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    36.24        1:15.48   
20  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    35.68        1:15.87   
21  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    35.90        1:16.73   
22  Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    37.31        1:18.23   
23  Emilia Hamberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.46        1:18.34   
24  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    38.67        1:18.44   
25  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb    1:19.20        1:19.20   
26  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    37.42        1:19.40   
27  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    38.49        1:20.36   
28  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    1:21.33        1:21.33   
29  Freja Vestberg  2002  Höga Kustens Simsällskap    41.59        1:24.78   
30  Julia Byberg  2003  Njurunda Simsällskap    41.31        1:28.53   
31  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    43.30        1:29.91   
32  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    43.81        1:30.56   
33  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb    42.92        1:31.56   
34  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap    44.33        1:32.59   
35  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    48.39        1:39.43   
36  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    49.46        1:43.75   
Ebba Wikström  2006  Härnösands Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 30, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    29.89        1:02.22   
Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    30.52        1:03.27   
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    31.10        1:03.83   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    31.24        1:05.12   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    31.74        1:05.18   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap    31.57        1:05.98   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    32.51        1:06.88   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    32.45        1:07.39   
Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.53        1:07.53   
10  Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    33.11        1:08.06   
11  Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    32.70        1:08.57   
12  Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    32.70        1:08.81   
13  Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap    32.90        1:09.35   
14  Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF    34.93        1:13.16   
15  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    36.25        1:15.21   
16  Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    37.11        1:17.54   
17  Ebba Vestberg  2000  Höga Kustens Simsällskap    37.81        1:20.26   
18  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    39.78        1:22.47   
19  Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna    40.63        1:27.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  09 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  18:07 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  09:10   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap            33.69   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.02   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.44   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap            35.37   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            35.45   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap            37.34   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap            37.66   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            38.39   
Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap            38.39   
10  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            38.73   
11  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.95   
12  Emilia Hamberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            38.97   
13  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            40.23   
14  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            40.27   
15  Felicia Qvist  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            40.51   
16  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap            41.13   
17  Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap            41.29   
18  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap            41.36   
19  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            41.64   
20  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            42.96   
21  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap            43.46   
22  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap            44.53   
23  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            45.64   
24  Freja Vestberg  2002  Höga Kustens Simsällskap            46.72   
25  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            46.95   
26  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            47.95   
27  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            48.68   
28  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            50.33   
29  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            53.38   
30  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            54.15   
31  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            58.40   
Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap            32.32   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap            34.37   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            35.16   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna            35.38   
Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap            36.71   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap            36.90   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            37.26   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap            39.16   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF            39.33   
10  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            40.02   
11  Anna Norberg  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.56   
12  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            44.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  09:10 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  09:14   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 34, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap            32.25   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap            32.88   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            34.37   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap            36.26   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap            36.38   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap            38.73   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            39.30   
Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir            40.60   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap            40.68   
10  Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir            41.75   
11  Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap            42.59   
12  Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir            47.70   
13  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.13   
14  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            52.08   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 34, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            29.73   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap            29.98   
Pontus Pettersson  2000  Sundsvalls Simsällskap            32.60   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS            33.56   
Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap            33.88   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap            34.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  09:14 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 35, 200m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.91  1:20.52  2:03.26    2:47.14   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    38.73  1:21.40  2:05.96    2:51.16   
Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    39.49  1:23.20  2:07.70    2:52.78   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    43.21  1:31.43  2:21.28    3:09.37   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    44.37  1:33.92  2:22.98    3:11.47   
Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    42.07  1:32.19  2:25.59    3:16.36   
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    44.77  1:35.83  2:26.38    3:16.64   
Nike Edèn  2006  Härjedalens Simklubb    48.05  1:40.43  2:34.06    3:25.31   
Ebba Lindblom  2004  Njurunda Simsällskap    47.62  1:40.69  2:35.83    3:27.66   
10  Ella Wilson  2002  Njurunda Simsällskap    46.81  1:40.91  2:35.55    3:30.80   
11  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    46.00  1:38.63  2:34.83    3:31.19   
12  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    46.23  1:40.49  2:36.51    3:32.23   
13  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    50.81  1:46.09  2:40.15    3:34.18   
14  Nora Sundström  2004  Sundsvalls Simsällskap    49.48  1:44.63  2:40.65    3:35.22   
15  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    51.09  1:52.67  2:55.18    3:56.76   
16  Iris Zachrisson  2005  Härjedalens Simklubb    56.44  1:58.69  3:03.20    4:03.19   
17  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    54.64  1:58.11  3:00.97    4:04.48   
18  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    53.33  1:57.75  3:02.52    4:07.97   
19  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    56.53  2:02.31  3:09.25    4:15.43   
20  Tilda Salomonsson  2006  Härjedalens Simklubb    59.60  2:05.77  3:11.06    4:15.88   
21  Molly Edén  2006  Härjedalens Simklubb    58.76  2:07.98  3:16.29    4:20.15   
Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  09:40   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 36, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    33.84  1:11.73  1:50.10    2:28.19   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS    41.23  1:27.76  2:15.08    3:02.72   
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    39.21  1:25.24  2:14.78    3:06.12   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.44  1:26.33  2:16.92    3:06.92   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    41.54  1:28.73  2:17.25    3:06.99   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    43.32  1:31.90  2:21.95    3:07.85   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    42.91  1:32.44  2:23.00    3:11.73   
Ville Ohlsson  2003  Umeå Simsällskap    47.05  1:40.61  2:35.23    3:28.27   
Vide Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap    49.18  1:44.86  2:43.56    3:40.48   
10  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    50.66  1:47.25  2:44.19    3:40.49   
11  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    50.07  1:47.57  2:44.86    3:41.27   
12  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    51.77  1:51.90  2:50.59    3:45.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  09:40 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  09:55   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 37, 200m Frisim Damer, Finaler 99 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    31.89  1:06.28  1:41.68    2:16.51   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    32.45  1:07.83  1:45.39    2:23.34   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    33.81  1:10.07  1:48.01    2:25.20   
Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.98  1:10.00  1:48.82    2:27.91   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap    33.32  1:10.95  1:50.80    2:30.14   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir    33.20  1:11.35  1:52.65    2:32.24   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    35.89  1:15.32  1:55.61    2:33.98   
Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.60  1:14.50  1:55.20    2:34.54   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.46  1:15.59  1:56.26    2:35.30   
10  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.16  1:15.68  1:58.57    2:40.15   
11  Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    37.43  1:20.31  2:05.09    2:47.08   
12  Hanna Jonasson  2004  Njurunda Simsällskap    39.59  1:25.13  2:11.96    2:51.99   
13  Nora Sundström  2004  Sundsvalls Simsällskap    41.91  1:28.54  2:58.24    2:58.24   
14  Isabelle Grönlund  2004  Njurunda Simsällskap    39.85  1:27.04  2:15.02    3:00.03   
15  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    43.31  1:32.64  2:23.60    3:10.31   
16  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    44.84  1:37.96  2:32.61    3:24.07   
17  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    48.90  1:44.61  2:38.66    3:26.81   
18  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap    47.68  1:42.04  2:36.57    3:26.90   
19  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    48.52  1:44.06  2:40.89    3:31.53   
20  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    46.75  1:42.58  2:38.86    3:31.77   
21  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap    48.56  1:43.65  2:36.23    3:36.52   
22  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    49.88  1:45.00  2:41.83    3:38.55   
23  Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap    51.39  1:48.22  2:46.24    3:38.84   
24  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    49.79  1:48.16  2:46.38    3:40.76   
25  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    51.20  1:52.07  2:51.12    3:47.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  09:55 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:01   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 38, 200m Frisim Herrar, Finaler 99 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    29.97  1:01.78  1:33.49    2:03.53   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.54  1:05.79  1:40.21    2:12.15   
Simon Lundgren  2001  Simklubben Ägir    29.23  1:02.55  1:38.07    2:13.26   
Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    31.91  1:06.57  1:41.68    2:16.81   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    32.09  1:08.22  1:45.39    2:21.98   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    32.92  1:09.13  1:46.09    2:22.93   
Jakob Wassberg  2003  Simklubben Ägir    36.32  1:20.26  2:07.41    2:50.47   
Roine Epäilys  2003  Simklubben Ägir    38.37  1:22.00  2:07.75    2:52.56   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    36.71  1:19.55  2:06.25    2:52.56   
10  Ludvig Utterström  2004  Njurunda Simsällskap    38.47  1:23.66  2:11.69    3:00.63   
11  Harry Högström Nordin  2003  Simklubben Ägir    45.31  1:39.09  2:33.60    3:23.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:01 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:13.66  2:37.87  4:12.44    5:24.75   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    1:22.67  2:57.27  4:41.69    6:04.58   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    1:30.67  3:11.99  4:53.75    6:18.18   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:42.04  3:27.23  5:21.74    6:49.36   
Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:05.00  2:19.32  3:45.28    4:52.71   
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:10.29  2:33.88  4:13.65    5:27.66   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    1:28.60  3:01.78  4:49.49    6:14.15   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:32.09  3:07.99  4:49.37    6:21.26   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    1:30.66  3:11.13  5:12.47    6:39.93   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    1:41.85  3:22.15  5:17.49    6:42.80   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  10 april 2016 
Licensierad till: Härnösands Simsällskap  Utskriftstid  10:24 
 
Resultat Gren 41 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 41 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  HärnöRace    Utskriftsdatum  10 april 2016   
  Tävlingsort  Härnösand    Utskriftstid  10:33   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 april 2016         
 
 
Gren 41, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            32.10   
Maja Byström  2003  Höga Kustens Simsällskap            32.74   
Tess Viggeborn  2003  Simklubben Ägir            33.26   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            33.46   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap            33.55   
Astrid Gustavsson  2002  Sundsvalls Simsällskap            33.65   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.15   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap            34.24   
Johanna Persson  2003  Härnösands Simsällskap            34.85   
10  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap            34.88   
11  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap            38.15   
12  Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap            38.88   
13  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            39.09   
14  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            39.42   
15  Emilia Hamberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            39.98   
16  Lovisa Lundblad  2003  Njurunda Simsällskap            40.33   
17  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap            40.44   
18  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.61   
19  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb            41.35   
20  Felicia Qvist  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            41.38   
21  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            43.65   
22  Freja Vestberg  2002  Höga Kustens Simsällskap            45.60   
23  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            49.42   
24  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap            50.09   
25  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            58.20   
26  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            59.11   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            DNS   
Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            DSQ   
Kristina Vestman  2004  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 41, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            29.05   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap            33.22   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap            33.24   
Julia Danielsson  2000  Sundsvalls Simsällskap            33.32   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap            33.55   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap            35.88   
Vilma Olsson  1999  Njurunda Simsällskap            36.10   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF            36.32   
Tilde Forslund  2000  Njurunda Simsällskap            37.64   
10  Anna Norberg  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.42   
11  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            38.80   
12  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            39.38   
13  Felicia