2019-11-17   19:48:22
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/JSM (50m)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:16   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Medley 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.31 2015-08-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.94 2015-07-01 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 1:55.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.19  56.72  1:26.77    1:57.16   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.43  57.49  1:28.29    1:58.91   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    27.88  57.89  1:28.70    2:00.51   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.99  58.15  1:29.34    2:00.67   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    29.19  1:00.62  1:31.84    2:03.47   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    28.84  1:00.51  1:32.09    2:03.91   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.05  1:01.77  1:34.38    2:06.16   
Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    29.67  1:01.76  1:34.07    2:06.25   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.24  1:01.37  1:34.13    2:06.85   
10  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.94  1:02.27  1:34.84    2:06.87   
11  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.36  1:01.14  1:34.10    2:07.13   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.71  1:01.36  1:33.82    2:07.25   
13  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.46  1:01.55  1:34.68    2:07.38   
14  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    29.70  1:01.84  1:34.35    2:07.75   
15  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.97  1:02.14  1:35.32    2:08.30   
16  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.57  1:02.57  1:35.65    2:08.67   
17  Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    29.59  1:01.92  1:34.80    2:08.70   
18  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    29.71  1:02.01  1:35.51    2:09.23   
19  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    30.44  1:03.07  1:36.57    2:09.44   
20  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    31.09  1:04.41  1:37.64    2:09.50   
21  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.08  1:02.28  1:36.08    2:09.59   
22  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    29.49  1:02.55  1:35.88    2:09.62   
23  Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    29.48  1:02.18  1:35.93    2:09.78   
24  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    29.17  1:01.92  1:36.01    2:09.94   
25  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.75  1:01.89  1:35.63    2:09.97   
26  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.83  1:02.49  1:36.08    2:10.03   
27  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.08  1:03.18  1:36.92    2:10.94   
28  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    30.39  1:04.00  1:38.24    2:11.94   
28  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.70  1:04.02  1:38.32    2:11.94   
30  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.98  1:04.49  1:38.34    2:12.13   
31  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    31.09  1:04.45  1:38.54    2:12.95   
31  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    30.69  1:04.00  1:38.22    2:12.95   
33  Malin Wallén  1997  Spårvägen Simförening    31.31  1:05.27  1:39.55    2:13.11   
34  Emma Dimitriou Sagré  1999  Väsby Simsällskap    30.86  1:04.42  1:38.84    2:13.43   
35  Frida Berglund  1998  Täby Sim    30.68  1:04.29  1:38.61    2:13.76   
36  Emilia Christiansen  1999  S71    30.68  1:04.78  1:40.76    2:16.79   
37  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    31.44  1:05.80  1:41.78    2:17.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:16 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:59   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Medley 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.31 2015-08-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.94 2015-07-01 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 1:55.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.11  56.56  1:25.45    1:54.34  MR 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.22  56.79  1:26.19    1:56.12   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    27.60  57.43  1:28.11    1:59.19   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.95  58.02  1:28.94    1:59.60   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.88  59.35  1:30.32    2:01.73   
Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    29.29  1:00.88  1:32.67    2:04.98   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    28.92  1:00.34  1:32.93    2:05.73   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.52  1:00.97  1:33.49    2:06.09   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    28.83  1:00.90  1:33.80    2:05.88   
10  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.63  1:01.72  1:34.02    2:05.96   
11  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.40  1:01.84  1:34.65    2:06.26   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.88  1:01.57  1:33.69    2:07.18   
13  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.80  1:01.80  1:34.60    2:07.20   
14  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.28  1:02.52  1:35.39    2:07.31   
15  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.77  1:01.16  1:34.54    2:07.81   
16  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.01  1:03.23  1:35.85    2:08.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:59 
 
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Rejmyre Glasbruk 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:58.11 2015-07-01 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 1:58.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.34  58.81  1:30.40    2:02.15   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    27.62  59.25  1:31.49    2:03.24   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.73  57.45  1:30.07    2:03.73   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.01  59.50  1:31.52    2:05.77   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.46  1:00.84  1:33.23    2:06.01   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.95  59.51  1:31.98    2:06.22   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.70  59.84  1:32.59    2:06.43   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    27.95  1:00.30  1:33.23    2:06.54   
Christopher Havton  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.26  1:00.29  1:32.97    2:06.57   
10  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.53  59.36  1:32.54    2:08.76   
11  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    28.06  1:00.71  1:34.95    2:08.89   
12  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.76  1:00.22  1:33.93    2:09.02   
13  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.82  1:01.75  1:35.27    2:09.31   
14  Gustav Lindström  1998  Skellefteå Simklubb    28.12  1:00.37  1:34.11    2:09.82   
15  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    27.44  59.56  1:33.76    2:10.49   
16  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.21  1:02.42  1:35.98    2:10.50   
17  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.02  1:00.92  1:34.92    2:10.69   
18  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.93  1:03.44  1:37.44    2:11.27   
19  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.96  1:03.30  1:36.34    2:11.28   
20  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.77  1:01.34  1:35.29    2:11.56   
21  Filip Svedberg  1997  Skellefteå Simklubb    27.70  1:00.11  1:34.60    2:11.75   
22  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.43  1:01.73  1:36.31    2:11.77   
23  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    29.64  1:03.26  1:36.82    2:12.00   
24  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.72  1:01.75  1:36.41    2:12.22   
25  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    29.05  1:02.34  1:36.76    2:12.75   
26  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.43  1:02.02  1:36.92    2:13.01   
27  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    28.85  1:02.32  1:37.70    2:13.86   
28  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.66  1:03.49  1:38.71    2:14.35   
29  Alfred Åström  1997  Stockholmspolisens IF SF    29.49  1:02.73  1:36.93    2:14.41   
30  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    28.72  1:02.81  1:38.04    2:14.57   
31  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    28.51  1:02.59  1:38.94    2:15.58   
32  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.11  1:04.95  1:39.92    2:15.99   
33  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    29.48  1:03.28  1:38.53    2:16.93   
34  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.44  1:03.65  1:39.41    2:16.94   
35  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.74  1:03.83  1:39.69    2:17.99   
36  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.84  1:04.48  1:40.50    2:18.07   
37  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.16  1:04.38  1:39.21    2:18.41   
38  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.41  1:05.17  1:42.70    2:19.32   
39  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    28.36  1:01.98  1:37.40    2:19.46   
40  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.98  1:03.04  1:40.77    2:20.69   
41  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    28.68  1:03.15  1:41.72    2:21.63   
42  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    29.76  1:05.50  1:43.07    2:21.75   
43  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.88  1:05.31  1:42.57    2:21.90   
44  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.57  1:05.59  1:43.08    2:22.62   
Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF            DNS   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:53   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Rejmyre Glasbruk 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:58.11 2015-07-01 
FM: Simon Sjödin SK Neptun 1:58.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.46  56.69  1:27.10    1:57.99  MR 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.15  57.50  1:28.37    2:00.14   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.96  59.85  1:31.77    2:03.41   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    27.19  58.75  1:31.62    2:03.77   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.60  1:00.78  1:32.97    2:05.38   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    27.82  59.96  1:33.21    2:05.76   
Christopher Havton  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.45  1:00.46  1:33.24    2:06.54   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.02  1:00.28  1:33.49    2:06.93   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.28  1:00.83  1:34.50    2:09.29   
10  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.16  1:00.57  1:34.72    2:09.86   
10  Gustav Lindström  1998  Skellefteå Simklubb    28.31  1:01.31  1:35.18    2:09.86   
12  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.40  1:01.06  1:35.91    2:10.57   
13  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.58  1:01.26  1:34.99    2:10.79   
14  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.00  1:03.88  1:38.31    2:11.66   
15  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.76  1:03.60  1:38.02    2:13.83   
16  Filip Svedberg  1997  Skellefteå Simklubb    28.09  1:01.09  1:38.14    2:16.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:53 
 
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Svensk Fastighetsförmedli 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
SJR: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
MR: Sarah Sjöström (1993) 28.67 2015-07-01 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 28.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.87   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.09   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.60   
Anna Åhlin  1991  Simklubben Neptun            29.91   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            30.10   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.18   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            30.30   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            30.30   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.39   
10  Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap            30.53   
11  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening            30.86   
12  Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen            30.99   
13  Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            31.21   
14  Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim            31.23   
15  Marlene Pavlu Lewin  1997  Simklubben Neptun            31.24   
16  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            31.51   
17  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.53   
18  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap            31.55   
19  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.56   
20  Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            31.64   
21  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening            31.75   
22  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.78   
23  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            31.79   
24  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap            31.89   
25  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.91   
26  Alba Forés  1998  Simklubben Triton            31.95   
27  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.99   
27  Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap            31.99   
29  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            32.02   
30  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.07   
31  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap            32.09   
32  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb            32.19   
33  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            32.23   
34  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.70   
35  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim            32.77   
36  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            33.00   
37  Malin Wallén  1997  Spårvägen Simförening            33.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:38   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Svensk Fastighetsförmedli 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
SJR: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
MR: Sarah Sjöström (1993) 28.67 2015-07-01 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 28.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.73   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            28.93   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.54   
Anna Åhlin  1991  Simklubben Neptun            29.71   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            29.97   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            30.25   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.63   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            31.01   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.71   
10  Marlene Pavlu Lewin  1997  Simklubben Neptun            30.83   
11  Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap            30.89   
12  Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen            30.98   
13  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            31.12   
14  Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            31.19   
15  Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim            31.35   
16  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap            31.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:38 
 
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:05   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Agility 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Oscar Ekström Linköpings ASS 50.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    23.90        49.97   
Isak Eliasson  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.48        50.92   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.61        51.36   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    24.86        51.58   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.17        51.63   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.80        51.65   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.91        51.78   
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    24.83        51.84   
Jacob Zeidler  1994  Helsingborgs Simsällskap    25.16        52.06   
10  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb    24.99        52.19   
11  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    24.95        52.35   
12  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.26        52.36   
13  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.18        52.48   
14  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    25.60        52.52   
15  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    24.95        52.57   
16  Mats Westergren  1994  Linköpings Allmänna SS    25.39        52.63   
17  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.45        52.80   
18  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    25.08        52.91   
19  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.84        53.01   
20  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.57        53.05   
21  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    25.71        53.22   
22  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    25.79        53.27   
23  Anton Mikaelsson  1993  Skellefteå Simklubb    25.65        53.29   
24  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.47        53.35   
25  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.64        53.41   
26  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.04        53.51   
27  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    25.59        53.66   
28  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    25.72        53.69   
28  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    25.53        53.69   
30  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.04        53.72   
31  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    25.74        53.76   
31  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    26.04        53.76   
33  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    25.76        53.79   
34  Ossian Arvidsson  1992  Uddevalla Sim    25.69        53.99   
35  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.57        54.10   
36  Filip Hedman  1998  Täby Sim    25.78        54.14   
36  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    25.47        54.14   
38  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.29        54.20   
39  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    26.25        54.24   
40  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.29        54.41   
41  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    26.00        54.48   
42  Herman Lindström  1996  Skellefteå Simklubb    25.24        54.56   
43  Benjamin Lindberg  1995  Skellefteå Simklubb    26.02        55.45   
44  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    26.33        55.85   
45  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.21        56.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:05 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Agility 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Oscar Ekström Linköpings ASS 50.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    23.91        49.50   
Isak Eliasson  1996  Helsingborgs Simsällskap    24.73        50.51   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.69        51.17   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.84        51.27   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.24        51.43   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.26        51.46   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    24.93        51.57   
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.45        52.25   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    25.43        51.94   
10  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb    25.11        51.96   
11  Jacob Zeidler  1994  Helsingborgs Simsällskap    24.92        52.37   
12  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.45        52.41   
13  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.43        52.48   
14  Mats Westergren  1994  Linköpings Allmänna SS    25.54        52.57   
15  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    25.51        52.68   
16  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.60        52.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:03 
 
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Gigantprint 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012-06-28 
FM: Amanda Rutqvist Göteborgs S 2:28.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    34.00  1:12.43  1:51.12    2:31.08   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.66  1:12.33  1:51.61    2:31.37   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    34.25  1:13.35  1:52.44    2:32.96   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.79  1:13.74  1:53.25    2:33.25   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.50  1:13.40  1:53.00    2:33.58   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    35.19  1:14.96  1:54.64    2:35.32   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.27  1:14.70  1:54.98    2:35.88   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    35.02  1:14.82  1:55.59    2:36.11   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.14  1:15.76  1:56.70    2:37.99   
10  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.02  1:16.47  1:57.39    2:38.74   
11  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.29  1:17.23  1:59.28    2:39.54   
12  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.28  1:16.58  1:58.06    2:39.63   
13  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.05  1:15.96  1:57.60    2:39.98   
14  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.64  1:16.25  1:58.00    2:40.31   
15  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.65  1:17.18  1:58.73    2:40.47   
16  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.09  1:16.25  1:57.59    2:40.68   
17  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    35.92  1:16.93  1:59.18    2:42.37   
18  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening    36.12  1:16.54  1:58.13    2:42.48   
19  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    36.53  1:19.28  2:01.26    2:43.40   
20  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    36.43  1:18.94  2:01.05    2:43.48   
21  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.17  1:17.49  2:00.18    2:43.71   
22  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.47  1:18.22  2:00.87    2:44.28   
22  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    36.70  1:18.60  2:01.17    2:44.28   
24  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    37.22  1:18.80  2:01.35    2:45.55   
25  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap    37.60  1:19.45  2:02.46    2:45.78   
26  Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap    35.32  1:16.21  1:59.97    2:46.53   
27  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.51  1:18.68  2:02.54    2:47.52   
28  Felicia Huynh  2000  S71    37.47  1:21.20  2:05.23    2:48.89   
29  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    36.67  1:19.13  2:03.50    2:49.08   
30  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    37.65  1:21.58  2:05.84    2:50.90   
31  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.37  1:20.30  2:05.20    2:51.21   
32  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    37.54  1:21.46  2:05.87    2:51.65   
33  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    38.21  1:21.76  2:07.45    2:53.03   
34  Angelica Damberg  1996  Upsala Simsällskap    37.66  1:21.12  2:06.84    2:53.14   
35  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    38.48  1:22.50  2:07.84    2:53.47   
36  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    37.86  1:21.39  2:06.97    2:54.55   
37  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    38.10  1:22.49  2:08.57    2:57.10   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:24 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:49   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Gigantprint 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012-06-28 
FM: Amanda Rutqvist Göteborgs S 2:28.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    33.23  1:11.47  1:48.73    2:26.16  MR 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.60  1:11.43  1:49.67    2:29.10   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.65  1:13.30  1:51.70    2:29.93   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.59  1:13.51  1:52.07    2:30.47   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.49  1:13.39  1:52.80    2:32.70   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    34.93  1:14.93  1:55.41    2:35.29   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    35.07  1:14.40  1:54.48    2:35.36   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.47  1:15.08  1:55.66    2:36.14   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.18  1:14.45  1:54.80    2:36.62   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.83  1:16.66  1:57.49    2:38.96   
11  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.39  1:17.56  1:58.78    2:39.83   
12  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.04  1:15.42  1:57.58    2:39.99   
13  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.82  1:17.00  1:58.52    2:40.33   
14  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.86  1:17.37  1:58.57    2:40.69   
15  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.36  1:18.23  2:00.09    2:42.21   
16  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.41  1:16.92  1:59.97    2:43.49   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:49 
 
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:44   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Koneo Norrköping 
SR: Erik Persson (1994) 2:10.35 2016-03-30 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:12.51 2015-07-01 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 2:12.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.56  1:04.36  1:40.28    2:15.25   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.37  1:07.08  1:42.60    2:18.99   
Karl Arvidsson  1998  Järfälla Simsällskap    33.10  1:08.85  1:44.40    2:19.89   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.82  1:07.67  1:43.16    2:20.17   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.47  1:09.02  1:43.77    2:20.51   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    32.27  1:07.79  1:44.07    2:21.00   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.91  1:08.13  1:44.69    2:21.10   
Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.36  1:08.46  1:44.48    2:22.45   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.75  1:08.75  1:45.71    2:23.27   
10  Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    31.79  1:08.04  1:45.89    2:23.52   
11  Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    32.71  1:09.20  1:46.31    2:23.95   
12  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.63  1:08.47  1:45.93    2:24.47   
13  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.42  1:08.20  1:45.48    2:25.35   
14  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.60  1:09.90  1:47.78    2:25.41   
15  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun    33.09  1:10.01  1:47.22    2:26.23   
16  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    32.75  1:10.60  1:48.25    2:26.82   
17  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    32.68  1:09.10  1:47.10    2:27.16   
18  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    33.66  1:11.70  1:50.03    2:28.26   
19  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.84  1:10.29  1:48.92    2:29.11   
20  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    32.97  1:11.57  1:50.53    2:29.75   
21  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.27  1:10.02  1:49.47    2:30.21   
22  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    32.42  1:09.78  1:48.84    2:30.55   
23  Filip Antlöv  1998  Södertörns Simsällskap    33.50  1:12.51  1:51.77    2:31.00   
24  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    33.51  1:11.68  1:50.72    2:31.04   
25  David Kruthammar  1997  Täby Sim    34.00  1:12.48  1:52.22    2:31.14   
26  Simon Linnér  1999  Linköpings Allmänna SS    33.51  1:12.00  1:51.26    2:31.34   
27  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    33.12  1:12.04  1:51.59    2:31.38   
28  Benjamin Lindberg  1995  Skellefteå Simklubb    32.73  1:10.23  1:50.10    2:31.63   
29  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    34.70  1:13.18  1:52.09    2:31.80   
30  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    33.52  1:12.19  1:52.00    2:33.13   
31  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    33.27  1:11.70  1:51.72    2:33.26   
32  Johannes Johnston  1994  Tyringe Simsällskap    33.64  1:11.98  1:52.25    2:33.52   
33  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    34.20  1:13.38  1:53.98    2:34.77   
34  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    36.22  1:14.88  1:54.42    2:34.81   
35  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.46  1:12.54  1:53.61    2:34.82   
36  Philip Chen  2000  S71    32.84  1:12.12  1:53.51    2:36.60   
37  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    33.66  1:14.01  1:54.58    2:37.02   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:44 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:44   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Koneo Norrköping 
SR: Erik Persson (1994) 2:10.35 2016-03-30 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:12.51 2015-07-01 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 2:12.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.37  1:03.58  1:36.97    2:10.80  MR 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    31.16  1:05.53  1:40.14    2:14.94   
Karl Arvidsson  1998  Järfälla Simsällskap    31.72  1:06.46  1:42.19    2:18.26   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.14  1:06.31  1:42.04    2:18.56   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    31.50  1:07.12  1:43.34    2:19.24   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.38  1:08.12  1:44.80    2:21.04   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.83  1:07.10  1:43.42    2:21.46   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    31.94  1:08.27  1:44.99    2:21.95   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    31.75  1:07.73  1:45.21    2:22.97   
10  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.91  1:07.43  1:44.86    2:23.13   
11  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.77  1:09.33  1:46.49    2:24.15   
12  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.85  1:08.64  1:46.27    2:24.54   
13  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.93  1:10.41  1:48.06    2:25.52   
14  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    32.70  1:10.53  1:48.33    2:26.19   
15  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun    33.22  1:10.56  1:48.54    2:26.75   
Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:44 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  19:24   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 8, 4x100m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Delicato 
SR: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18 
SJR: Södertörns SS 3:50.92 2009-07-01 
MR: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18 
FM: SK Triton 3:45.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Spårvägen SF  Spårvägen Simförening            3:45.02   
  Stina Gardell  1990      27.24  56.85      56.85   
  Michelle Coleman  1993      25.85  53.62      1:50.47   
  Emma Wahlström  1994      26.85  57.08      2:47.55   
  Emma Sundstedt  1998      27.35  57.47      3:45.02   
                     
SK Triton  1996  Simklubben Triton            3:46.34   
  Moa Ståhl  1995      28.13  58.23      58.23   
  Ida Marko-Varga  1985      26.01  54.49      1:52.72   
  Alba Forés  1998      27.39  58.30      2:51.02   
  Magdalena Kuras  1988      26.28  55.32      3:46.34   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            3:47.86   
  Wanda Dollmayer  1996      27.30  57.03      57.03   
  Nathalie Lindborg  1991      26.50  56.23      1:53.26   
  Cassandra Tran  1997      28.10  59.18      2:52.44   
  Ida Lindborg  1994      26.14  55.42      3:47.86   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:49.11  SJR 
  Louise Hansson  1996      26.64  55.17      55.17   
  Sophie Hansson  1998      27.90  57.88      1:53.05   
  Matilda Weiler  1998      28.07  58.35      2:51.40   
  Ronja Wikström  1996      27.43  57.71      3:49.11   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:49.43   
  Carin Klasson  1995      28.83  59.53      59.53   
  Sarah Sjöström  1993      25.33  52.68      1:52.21   
  Jessica Eriksson  1993      27.45  57.54      2:49.75   
  Cassandra Engback  1999      28.27  59.68      3:49.43   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:53.93   
  Klara Thormalm  1998      27.99  58.43      58.43   
  Alma Thormalm  1996      27.28  57.62      1:56.05   
  Johanna Pettersson  1996      27.92  58.40      2:54.45   
  Alice Müllern  1998      28.10  59.48      3:53.93   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            3:55.04   
  Jessica Eriksson  1995      28.30  58.89      58.89   
  Jaqueline Hippi  1996      27.66  58.21      1:57.10   
  Anna Åhlin  1991      28.16  59.53      2:56.63   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      27.83  58.41      3:55.04   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            3:58.20   
  Laura Lajunen  1992      28.58  59.09      59.09   
  Rebecca Mattsson  1995      27.92  1:00.31      1:59.40   
  Christine Ekman  1994      28.53  59.80      2:59.20   
  Emma Varga  1997      27.40  59.00      3:58.20   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            3:58.39   
  Tove Sparrman  1996      28.74  1:00.49      1:00.49   
  Louise Halldén  1998      28.88  1:01.05      2:01.54   
  Josefin Lindkvist  1993      26.53  56.65      2:58.19   
  Anna Miram  1999      28.49  1:00.20      3:58.39   
                     
10  Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            3:58.45   
  Vilma Ekström  1994      28.18  58.98      58.98   
  Emma Magnusson  1998      28.00  59.21      1:58.19   
  Sofia Henell  1997      28.23  59.63      2:57.82   
  Elin Gunnarsson  2002      28.21  1:00.63      3:58.45   
                     
11  Järfälla S  1996  Järfälla Simsällskap            3:58.75   
  Linnéa Sandh  2000      29.10  1:00.70      1:00.70   
  Ida Eriksen  1997      28.82  59.60      2:00.30   
  Emma Rotstam  1998      28.09  59.34      2:59.64   
  Linda Baron  1995      28.70  59.11      3:58.75   
                     
12  Skövde SS  1996  Skövde Simsällskap            4:00.54   
  Nikki Brockmar  1999      28.94  59.29      59.29   
  Vera Emanuelsson Fransson  2001      29.00  1:00.41      1:59.70   
  Louise Hjalmarsson  1997      29.02  1:00.54      3:00.24   
  Trine Forss  2003      28.23  1:00.30      4:00.54   
                     
13  Södertälje SS  Södertälje Simsällskap            4:03.69   
  Alida Ramdén  1997      28.29  58.79      58.79   
  Carolina Jonsson  2002      28.90  1:01.27      2:00.06   
  Tina Huslid  2000      28.90  1:02.04      3:02.10   
  Hilma Ramdén  2000      28.58  1:01.59      4:03.69   
                     
14  Göteborg S  Göteborg Sim            4:03.87   
  Christin Heina  1996      28.57  1:00.16      1:00.16   
  Alfhild Kristensson  1999      28.85  1:00.09      2:00.25   
  Viktoria Reinhold  1996      29.06  1:01.90      3:02.15   
  Andrea Reinhold  2001      29.10  1:01.72      4:03.87   
                     
15  Sundsvalls SS  1996  Sundsvalls Simsällskap            4:06.06   
  Lina Bergqvist  1998      29.51  1:01.53      1:01.53   
  Wilma Persson  2001      29.13  1:00.58      2:02.11   
  Ulrica Sandgren  1994      29.48  1:02.06      3:04.17   
  Frida Hedlund  1999      28.73  1:01.89      4:06.06   
                     
16  SK Triton Lag 2  Simklubben Triton            4:11.88   
  Alexandra Volkova  1996      29.67  1:02.87      1:02.87   
  Johanna Nilsson  1996      29.54  1:02.30      2:05.17   
  Amanda Granborg  1999      30.09  1:03.85      3:09.02   
  Ida Borg  1997      29.98  1:02.86      4:11.88   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  19:24 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  06 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  19:09   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Elite Grand Hotel 
SR: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
SJR: Victor Johansson (1998) 15:20.44 2016-05-17 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998-01-01 
FM: Christopher Jedel Mölndals ASS 15:46.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:01.33  2:03.63  3:06.57  4:10.01  15:48.99   
          5:13.89  6:18.25  7:21.78  8:26.00     
          9:29.99  10:34.07  11:37.91  12:41.36     
          13:45.23  14:46.96         
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.70  2:03.48  3:06.28  4:09.66  15:51.15   
          5:13.75  6:17.83  7:21.49  8:25.77     
          9:29.69  10:33.95  11:37.58  12:41.10     
          13:44.96  14:48.54         
Simon Wanna  1996  Karlstads Simsällskap    1:01.15  2:04.09  3:07.45  4:11.00  16:01.01   
          5:15.38  6:19.36  7:23.87  8:28.75     
          9:33.30  10:38.28  11:43.16  12:47.83     
          13:52.66  14:57.73         
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:02.53  2:07.41  3:11.90  4:15.84  16:04.62   
          5:19.91  6:23.41  7:27.41  8:31.93     
          9:36.58  10:41.98  11:47.54  12:52.77     
          13:57.46  15:02.42         
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    1:00.04  2:04.09  3:08.39  4:13.41  16:22.70   
          5:18.90  6:24.27  7:30.28  8:36.24     
          9:42.55  10:48.58  11:55.14  13:02.05     
          14:09.08  15:16.25         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.39  2:06.19  3:11.91  4:18.34  16:25.61   
          5:24.14  6:30.08  7:36.21  8:42.78     
          9:49.40  10:56.15  12:02.99  13:09.70     
          14:16.21  15:22.21         
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.92  2:07.23  3:12.51  4:18.08  16:28.50   
          5:22.99  6:28.80  7:34.75  8:41.41     
          9:48.30  10:55.73  12:03.04  13:09.91     
          14:16.93  15:23.08         
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    1:01.93  2:07.67  3:13.15  4:19.04  16:30.06   
          5:24.53  6:30.93  7:37.30  8:44.06     
          9:50.80  10:57.93  12:04.92  13:11.66     
          14:18.56  15:25.62         
Eric Hart  1998  Ystads Simsällskap    1:02.11  2:08.46  3:14.87  4:21.38  16:37.37   
          5:28.49  6:35.15  7:41.95  8:48.61     
          9:54.84  11:01.52  12:08.28  13:15.41     
          14:23.27  15:30.77         
10  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.35  2:07.80  3:13.63  4:20.20  16:38.31   
          5:26.83  6:33.62  7:41.12  8:48.93     
          9:56.49  11:04.19  12:11.78  13:19.46     
          14:26.87  15:33.83         
11  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.49  2:09.89  3:16.17  4:23.19  16:42.73   
          5:30.12  6:36.91  7:43.82  8:50.78     
          9:57.59  11:05.24  12:13.55  13:21.73     
          14:30.27  15:38.24         
12  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.87  2:08.86  3:14.95  4:21.73  16:43.43   
          5:28.50  6:35.15  7:42.60  8:49.96     
          9:57.60  11:05.28  12:13.22  13:20.84     
          14:29.32  15:37.50         
13  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    1:01.63  2:07.32  3:13.29  4:19.69  16:45.39   
          5:26.45  6:33.83  7:41.51  8:49.40     
          9:57.94  11:06.25  12:14.41  13:22.46     
          14:31.22  15:39.54         
14  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:02.12  2:08.77  3:16.12  4:23.65  16:52.68   
          5:31.69  6:39.95  7:48.38  8:56.77     
          10:05.32  11:14.00  12:23.16  13:32.33     
          14:41.05  15:49.50         
15  Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:01.72  2:09.00  3:16.51  4:24.25  16:53.01   
          5:32.04  6:39.63  7:48.16  8:56.75     
          10:05.60  11:14.01  12:23.16  13:32.26     
          14:40.61  15:48.49         
16  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap    1:02.25  2:08.14  3:14.41  4:20.76  16:54.65   
          5:27.18  6:34.03  7:41.31  8:49.45     
          9:58.18  11:07.24  12:16.83  13:27.15     
          14:37.32  15:47.74         
17  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:02.82  2:09.60  3:16.85  4:25.01  17:00.46   
          5:33.47  6:41.79  7:50.79  9:00.15     
          10:09.39  11:18.43  12:27.74  13:36.88     
          14:46.21  15:54.19         
18  Isac Troell  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:04.47  2:11.98  3:19.44  4:27.96  17:00.76   
          5:36.15  6:45.38  7:53.47  9:01.66     
          10:09.93  11:18.14  12:26.96  13:36.05     
          14:45.03  15:54.39         
19  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    1:02.10  2:08.86  3:15.82  4:23.51  17:05.94   
          5:31.32  6:39.99  7:48.98  8:57.63     
          10:06.73  11:16.78  12:26.08  13:36.08     
          14:46.72  15:56.99         
20  Anton Sandberg  1999  Täby Sim    1:03.89  2:12.31  3:21.05  4:29.85  17:09.20   
          5:39.17  6:48.34  7:58.38  9:08.16     
          10:18.17  11:27.93  12:37.69  13:47.47     
          14:56.10  16:03.72         
21  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens IF SF    1:03.40  2:11.03  3:19.28  4:27.48  17:13.89   
          5:36.24  6:44.61  7:54.07  9:03.81     
          10:14.06  11:24.31  12:34.54  13:44.85     
          14:54.68  16:05.24         
22  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:03.18  2:11.87  3:21.17  4:30.39  17:17.23   
          5:40.31  6:50.60  7:59.82  9:09.31     
          10:19.60  11:29.68  12:39.71  13:49.69     
          14:59.79  16:09.86         
23  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    1:02.77  2:09.73  3:17.94  4:26.97  17:21.89   
          5:36.14  6:45.30  7:54.62  9:04.18     
          10:13.74  11:24.44  12:34.68  13:45.33     
          14:57.22  16:09.57         
24  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:03.23  2:11.22  3:20.02  4:30.03  17:30.85   
          5:40.37  6:51.54  8:02.36  9:13.93     
          10:25.71  11:38.19  12:50.01  14:01.92     
          15:13.76  16:24.05         
25  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:03.69  2:11.34  3:20.28  4:30.34  17:31.82   
          5:40.41  6:51.16  8:02.25  9:12.81     
          10:24.27  11:36.24  12:48.00  13:59.68     
          15:11.41  16:23.46         
26  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:03.27  2:11.72  3:20.91  4:30.16  17:35.33   
          5:40.21  6:50.62  8:02.66  9:14.55     
          10:27.17  11:40.08  12:52.41  14:04.68     
          15:16.75  16:28.75         
27  Alexander Trudov  1999  S71    1:03.51  2:12.74  3:23.09  4:33.88  17:36.13   
          5:46.08  6:57.72  8:09.83  9:21.35     
          10:33.85  11:45.70  12:56.37  14:07.45     
          15:18.86  16:29.48         
28  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:04.93  2:14.66  3:25.65  4:36.97  17:42.98   
          5:48.66  6:58.84  8:09.61  9:22.00     
          10:33.94  11:46.34  12:58.59  14:10.92     
          15:22.82  16:33.93         
29  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:05.70  2:15.71  3:26.15  4:37.26  17:44.03   
          5:48.33  7:00.13  8:12.06  9:24.60     
          10:35.77  11:47.37  12:59.69  14:11.61     
          15:23.75  16:35.74         
30  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:04.02  2:13.44  3:23.70  4:35.51  17:45.86   
          5:46.89  6:58.15  8:09.51  9:21.19     
          10:33.32  11:46.27  12:58.54  14:10.46     
          15:22.54  16:35.16         
31  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:03.81  2:12.90  3:23.05  4:34.40  17:51.06   
          5:46.17  6:58.32  8:10.37  9:22.36     
          10:34.80  11:47.56  13:00.59  14:13.80     
          15:26.78  16:40.15         
32  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:06.54  2:16.85  3:27.59  4:38.04  17:52.49   
          5:48.64  7:00.18  8:12.32  9:25.16     
          10:37.97  11:51.32  13:04.47  14:17.60     
          15:30.61  16:43.27         
33  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:03.28  2:11.95  3:21.32  4:30.71  17:52.93   
          5:40.53  6:50.48  8:00.46  9:10.32     
          10:20.83  11:33.32  12:47.77  14:03.09     
          15:19.82  16:37.45         
34  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:03.25  2:11.55  3:21.88  4:32.73  18:00.88   
          5:45.14  6:58.39  8:11.37  9:24.86     
          10:38.47  11:52.19  13:05.87  14:20.53     
          15:35.36  16:48.92         
35  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    1:08.17  2:19.75  3:31.83  4:43.86  18:13.95   
          5:56.51  7:08.99  8:22.69  9:36.62     
          10:50.82  12:04.98  13:19.64  14:34.27     
          15:48.12  17:01.50         
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  06 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  19:09 
 
Resultat Gren 10 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Holmen Paper 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 4:23.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    1:00.84  2:08.82  3:27.08    4:31.71   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.67  2:14.44  3:28.68    4:32.89   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.31  2:11.88  3:28.92    4:32.91   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:00.91  2:09.79  3:28.40    4:34.17   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.95  2:13.00  3:32.44    4:35.68   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.32  2:13.11  3:33.97    4:37.05   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    1:00.65  2:14.27  3:31.13    4:37.21   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.50  2:13.33  3:35.14    4:38.44   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefteå Simklubb    1:01.71  2:13.59  3:34.13    4:39.18   
10  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:01.91  2:13.64  3:35.87    4:42.56   
11  Karl Arvidsson  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.07  2:20.16  3:36.49    4:42.88   
12  Christopher Havton  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:02.56  2:16.89  3:38.55    4:43.80   
13  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.22  2:19.33  3:43.06    4:46.41   
14  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:04.76  2:19.14  3:41.57    4:48.31   
15  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    1:04.42  2:16.55  3:42.06    4:48.94   
16  Ossian Arvidsson  1992  Uddevalla Sim    1:01.55  2:18.73  3:41.96    4:49.49   
17  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    1:05.34  2:21.42  3:43.22    4:50.07   
18  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.38  2:22.25  3:43.27    4:50.25   
19  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:05.01  2:20.47  3:44.02    4:50.60   
20  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.83  2:20.37  3:44.73    4:52.12   
21  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:07.51  2:28.33  3:47.11    4:52.38   
22  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:03.99  2:21.16  3:45.75    4:53.06   
23  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:06.01  2:21.90  3:47.43    4:53.74   
24  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:05.26  2:20.42  3:48.83    4:53.99   
25  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:05.31  2:20.66  3:45.12    4:54.19   
26  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:06.25  2:22.97  3:47.92    4:54.23   
27  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:04.25  2:21.37  3:45.55    4:55.02   
28  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:03.29  2:23.52  3:48.53    4:55.23   
29  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:05.23  2:23.36  3:48.30    4:55.30   
30  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    1:03.35  2:16.93  3:44.49    4:56.13   
31  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:09.03  2:26.40  3:49.70    4:58.59   
32  Alexander Trudov  1999  S71    1:06.25  2:25.99  3:54.19    5:00.95   
33  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:03.93  2:22.27  3:49.45    5:01.81   
34  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:05.40  2:25.45  3:53.39    5:02.14   
35  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    1:05.43  2:23.69  3:52.74    5:02.39   
36  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.03  2:23.83  3:53.22    5:03.00   
37  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians    1:09.35  2:30.15  3:58.33    5:14.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Holmen Paper 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Erik Persson Kungsbacka SS 4:23.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:01.12  2:09.80  3:21.63    4:20.23   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:00.45  2:08.89  3:25.91    4:26.07   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.76  2:12.76  3:26.81    4:29.89   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    1:01.24  2:12.26  3:28.23    4:31.39   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.11  2:13.45  3:34.81    4:38.04   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.43  2:14.33  3:33.29    4:38.52   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:03.51  2:16.34  3:37.85    4:40.95   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefteå Simklubb    1:02.72  2:15.38  3:36.61    4:41.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 11 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Gullvivans Blommor 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:12.99 2014-07-03 
FM: Henriette Stenkvist SK Neptun 2:16.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    31.61  1:06.10  1:41.20    2:16.29   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.68  1:10.27  1:44.02    2:19.23   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.58  1:06.69  1:42.76    2:19.75   
Anna Åhlin  1991  Simklubben Neptun    31.50  1:07.35  1:43.26    2:20.28   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    33.21  1:09.24  1:44.92    2:21.29   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Simklubben Neptun    33.37  1:09.79  1:44.79    2:21.90   
Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    33.44  1:10.23  1:46.89    2:24.54   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    31.82  1:08.46  1:45.87    2:24.83   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.30  1:10.44  1:47.86    2:25.55   
10  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.43  1:10.75  1:48.35    2:25.72   
11  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.68  1:10.42  1:47.77    2:26.15   
12  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.58  1:11.62  1:48.85    2:26.23   
13  Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    33.65  1:11.34  1:49.15    2:27.72   
14  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    34.43  1:12.24  1:50.27    2:28.06   
15  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    34.10  1:11.54  1:49.29    2:28.53   
16  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    34.08  1:11.37  1:50.58    2:30.29   
17  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    34.91  1:13.11  1:51.60    2:30.31   
18  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    34.04  1:11.76  1:51.13    2:31.00   
19  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.47  1:13.22  1:53.93    2:34.43   
20  Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap    33.09  1:12.27  1:52.59    2:34.68   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:59   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Gullvivans Blommor 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:12.99 2014-07-03 
FM: Henriette Stenkvist SK Neptun 2:16.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    30.29  1:03.71  1:37.26    2:11.59  MR 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.01  1:07.32  1:43.13    2:17.53   
Anna Åhlin  1991  Simklubben Neptun    32.05  1:07.49  1:43.43    2:18.91   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Simklubben Neptun    32.90  1:08.87  1:44.77    2:21.04   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.18  1:09.75  1:45.66    2:21.92   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    33.24  1:09.67  1:46.51    2:22.62   
Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    33.92  1:09.91  1:46.48    2:22.69   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    33.35  1:10.23  1:47.22    2:24.14   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.68  1:10.69  1:46.72    2:22.89   
10  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.70  1:10.33  1:47.93    2:24.95   
11  Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    33.42  1:10.54  1:47.88    2:25.35   
12  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    35.83  1:12.88  1:50.13    2:26.46   
13  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.62  1:10.81  1:48.39    2:26.63   
14  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    35.50  1:13.07  1:51.11    2:28.93   
15  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    35.30  1:13.45  1:52.08    2:30.71   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.28  1:12.03  1:51.39    2:31.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:59 
 
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: OCL Brorsson 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJR: Petter Fredriksson (1997) 55.76 2016-05-16 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Mattias Carlsson (1990) Uddevalla S 56.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.49        56.28   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.22        56.36   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    26.98        56.55   
Fabian Bergman  1994  Simklubben Neptun    27.44        56.88   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.99        57.09   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.60        57.10   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.21        57.12   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.43        57.26   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.78        57.90   
10  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.32        58.04   
11  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    27.89        58.25   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.43        59.34   
12  Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.26        59.34   
14  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.86        59.72   
15  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    28.84        59.73   
16  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.82        59.83   
17  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.67        1:00.12   
18  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.63        1:00.37   
19  Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon    28.86        1:00.81   
20  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    29.51        1:00.85   
21  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.21        1:00.92   
22  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.24        1:00.95   
23  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    29.30        1:01.19   
24  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    29.78        1:01.86   
25  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    29.67        1:01.92   
26  Carl-Åke Willberg  1998  Danderyds Sim    29.22        1:02.03   
27  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.38        1:02.15   
28  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    29.06        1:02.33   
29  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    29.82        1:02.35   
30  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    29.77        1:02.64   
31  Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    30.13        1:02.80   
32  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.69        1:02.96   
33  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.95        1:03.06   
34  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap    29.18        1:03.10   
35  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.97        1:03.16   
36  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    30.41        1:03.75   
37  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    30.65        1:03.89   
38  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    30.10        1:04.68   
39  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    30.24        1:04.91   
40  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.66        1:04.92   
41  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.05        1:05.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:03 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: OCL Brorsson 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJR: Petter Fredriksson (1997) 55.76 2016-05-16 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Mattias Carlsson (1990) Uddevalla S 56.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.40        55.91   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.10        56.15   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.51        56.31   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    28.24        57.16   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.93        57.25   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.84        57.29   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.77        57.41   
Fabian Bergman  1994  Simklubben Neptun    27.40        58.24   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    27.55        57.64   
10  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.48        58.57   
11  Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.86        59.41   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.74        59.76   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.86        59.89   
14  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.12        59.94   
15  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.82        1:00.02   
16  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    28.79        1:00.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:03 
 
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Ryds Glas 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
SJR: Sophie Hansson (1998) 30.95 2016-05-21 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 31.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.90  SJR 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            31.38   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            31.74   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            31.79   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            32.54   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            32.61   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            32.86   
Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap            32.96   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            32.96   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.02   
10  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            33.02   
12  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.06   
13  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.15   
14  Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            33.16   
15  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.26   
15  Victoria Jönsson  1999  S71            33.26   
17  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            33.33   
18  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            33.34   
19  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun            33.50   
20  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.56   
21  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            33.72   
22  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            33.75   
22  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            33.75   
24  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.82   
25  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening            33.93   
26  Emelie Fast  2004  Södertörns Simsällskap            33.96   
27  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            34.00   
27  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap            34.00   
29  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            34.10   
30  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            34.13   
31  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            34.16   
32  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun            34.20   
33  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            34.34   
34  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap            34.39   
35  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            34.45   
36  Sara Westholm  2001  Kungsbacka Simsällskap            34.48   
37  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            34.56   
38  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            34.61   
39  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening            34.64   
40  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap            34.74   
41  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            34.79   
42  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            34.92   
43  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap            34.94   
44  Emelie Johansson  1996  Täby Sim            34.97   
45  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            34.98   
46  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap            34.99   
47  Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.07   
47  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            35.07   
49  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            35.10   
50  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            35.12   
51  Elise Öberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            35.36   
52  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap            35.57   
53  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap            35.82   
54  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap            35.92   
55  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            36.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:06   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Ryds Glas 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
SR Juniorer: Sophie Hansson (1998) 30.90 2016-07-07 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennie Johansson SK Neptun 31.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            30.47   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.92   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            31.46   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.23   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            32.54   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            32.86   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            33.30   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            33.42   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            33.24   
10  Victoria Jönsson  1999  S71            33.25   
11  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            33.33   
12  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.41   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.44   
14  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.49   
15  Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap            33.54   
16  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:06 
 
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:31   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Golvmateriel i Norrk AB 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg SK Neptun 24.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.32   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.49   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.55   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.60   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            24.61   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.65   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.69   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.77   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.79   
10  Filip Svedberg  1997  Skellefteå Simklubb            24.86   
11  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.95   
12  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.97   
13  Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.16   
14  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.20   
15  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.29   
15  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            25.29   
17  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.30   
18  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            25.31   
19  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb            25.39   
20  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.46   
20  Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            25.46   
22  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            25.50   
22  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.50   
24  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            25.51   
25  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.54   
25  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.54   
27  Steven Angelo Larsson  1998  Uddevalla Sim            25.61   
28  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.63   
29  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.65   
30  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            25.67   
31  Jacob Zeidler  1994  Helsingborgs Simsällskap            25.69   
32  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.70   
33  Oscar Sjöblad  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.72   
34  Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF            25.74   
35  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            25.76   
36  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            25.77   
37  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            25.86   
38  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            25.91   
39  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap            25.92   
40  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            25.93   
41  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            25.95   
42  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            25.96   
43  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.08   
44  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            26.12   
45  Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap            26.15   
46  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            26.16   
46  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.16   
48  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            26.22   
49  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            26.25   
50  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            26.32   
51  Albin Larsson  1998  Varberg Sim            26.36   
52  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            26.38   
52  Gustav Lindström  1998  Skellefteå Simklubb            26.38   
54  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            26.45   
54  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            26.45   
56  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.46   
57  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.48   
58  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            26.49   
59  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            26.52   
59  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            26.52   
61  David Kruthammar  1997  Täby Sim            26.57   
62  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.61   
63  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            26.65   
64  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS            26.80   
65  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            26.83   
66  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            26.94   
67  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            27.01   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            DSQ   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:31 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:39   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Golvmateriel i Norrk AB 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg SK Neptun 24.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.10   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.20   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.44   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.58   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.61   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            24.65   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.70   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.80   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.78   
10  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            24.99   
11  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.03   
11  Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.03   
13  Filip Svedberg  1997  Skellefteå Simklubb            25.06   
14  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            25.14   
15  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.25   
16  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:39 
 
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  11:45   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Westerbergs Fastigheter 
SR: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 56.50 2014-07-03 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 56.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.58        57.90   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.74        59.94   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.26        1:02.01   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.49        1:02.25   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.55        1:02.73   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    28.80        1:03.01   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.43        1:03.15   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    28.71        1:03.25   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.18        1:03.28   
10  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.19        1:03.32   
11  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.18        1:03.47   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    28.92        1:03.86   
13  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.69        1:04.01   
14  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.18        1:04.07   
15  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.35        1:04.25   
16  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.17        1:04.49   
17  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.53        1:04.60   
18  Emilia Christiansen  1999  S71    29.83        1:04.75   
19  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    29.89        1:04.84   
20  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.22        1:05.00   
21  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.33        1:05.52   
22  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.18        1:05.54   
23  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    29.73        1:05.73   
24  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.15        1:05.80   
25  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.00        1:05.81   
26  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.80        1:05.83   
27  Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    29.22        1:05.88   
28  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    30.76        1:06.20   
29  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens IF SF    30.72        1:06.33   
30  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.76        1:06.55   
31  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.64        1:06.59   
32  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    29.68        1:07.47   
33  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.79        1:07.59   
34  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    31.14        1:07.97   
35  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.95        1:08.09   
36  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    29.98        1:08.39   
37  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.54        1:08.57   
38  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.81        1:09.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:45 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:35   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Westerbergs Fastigheter 
SR: Sarah Sjöström (1993) 55.64 2015-08-03 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 56.50 2014-07-03 
FM: Sarah Sjöström Södertörns SS 56.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    25.85        55.95  MR 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.50        59.20   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.18        1:02.02   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.48        1:02.51   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    28.88        1:02.75   
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    29.18        1:03.18   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.55        1:03.62   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.65        1:03.70   
Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.96        1:03.35   
10  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.59        1:03.48   
11  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.14        1:03.51   
12  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.26        1:03.89   
13  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.56        1:03.91   
14  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.05        1:04.01   
15  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    28.87        1:04.22   
16  Emilia Christiansen  1999  S71    29.83        1:04.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:35 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  19:14   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 17, 4x200m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Job Meal 
SR: Mölndals ASS (1900) 7:29.59 2015-07-02 
SJR: Jönköpings SS 7:30.24 2015-07-02 
MR: SK Neptun 7:29.36 2000-01-01 
FM: Mölndals ASS 7:29.59 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:25.24  SR 
  Kristian Kron  1992      55.62  1:53.51      1:53.51   
  Jonas Holmström  1992      54.00  1:50.99      3:44.50   
  Christoffer Carlsen  1992      53.32  1:50.89      5:35.39   
  Isak Eliasson  1996      53.50  1:49.85      7:25.24   
                     
Jönköpings SS  1996  Jönköpings Simsällskap            7:36.85   
  Markus Malm  1997      56.30  1:54.55      1:54.55   
  Daniel Forndal  1997      54.46  1:54.52      3:49.07   
  Axel Pettersson  1995      53.73  1:53.83      5:42.90   
  Markus Fürst  1996      54.73  1:53.95      7:36.85   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            7:38.79   
  Gustav Hökfelt  1994      56.57  1:55.69      1:55.69   
  Simon Sjödin  1986      53.26  1:49.82      3:45.51   
  Fabian Bergman  1994      55.86  1:57.12      5:42.63   
  Alexander Nyström  1990      56.78  1:56.16      7:38.79   
                     
Helsingborgs S Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            7:38.95   
  Oskar Nordstrand  1991      56.40  1:55.22      1:55.22   
  Jesper Björk  1993      54.45  1:52.46      3:47.68   
  Nils Lervik  1997      55.88  1:55.77      5:43.45   
  Olle Williamsson  1998      55.93  1:55.50      7:38.95   
                     
Västerås SS  1996  Västerås Simsällskap            7:44.73   
  Linus Kanth  1991      56.75  1:56.05      1:56.05   
  Lukas Steiner  1998      55.06  1:55.43      3:51.48   
  Gustaf Dahlman  1997      54.90  1:52.99      5:44.47   
  Filip Björkholm  1998      59.20  2:00.26      7:44.73   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            7:45.94   
  Anton Andersson  1993      55.16  1:55.12      1:55.12   
  Pontus Palmqvist  1991      56.49  1:56.98      3:52.10   
  Mats Westergren  1994      55.61  1:53.81      5:45.91   
  Daniel Olsson  1996      57.31  2:00.03      7:45.94   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:48.08   
  Christopher Jedel  1995      57.81  1:58.92      1:58.92   
  Patrik Löfgren  1996      56.82  1:59.05      3:57.97   
  Robin Andréasson  1988      53.04  1:51.54      5:49.51   
  Tor Leander  1999      56.64  1:58.57      7:48.08   
                     
Helsingborgs S Lag 3  Helsingborgs Simsällskap            7:48.57   
  Alexander Löfqvist  1999      57.92  1:58.52      1:58.52   
  Simon Plato  1993      55.76  1:55.03      3:53.55   
  Alexander Almeida Sundell  1997      56.63  1:58.44      5:51.99   
  Max Troell  1995      57.31  1:56.58      7:48.57   
                     
SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            7:52.49   
  Alexander Berggren  1994      57.12  1:57.90      1:57.90   
  Adam Paulsson  1995      52.91  1:50.07      3:47.97   
  William Reinholdsson  1997      58.07  2:01.65      5:49.62   
  William Westerlund Holappa  1999      59.23  2:02.87      7:52.49   
                     
10  Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:55.22   
  Marcus Kindberg  1993      58.07  1:59.16      1:59.16   
  Johan Brännerud Garcia  1994      54.47  1:55.93      3:55.09   
  Anton Andersson  1997      58.55  2:00.44      5:55.53   
  William Lindblom  1998      57.26  1:59.69      7:55.22   
                     
11  Södertälje SS  Södertälje Simsällskap            8:07.81   
  Theodor Hansson  1994      58.02  2:00.29      2:00.29   
  Ludwig Hareskog  1998      57.21  2:02.11      4:02.40   
  Hampus Ny  1990      58.72  2:03.32      6:05.72   
  Rasmus Rantanen  1997      58.12  2:02.09      8:07.81   
                     
12  SK Hajen  Simklubben Hajen            8:09.39   
  Martin Rogmark  1996      58.59  2:03.61      2:03.61   
  Petter Fredriksson  1997      56.51  1:55.68      3:59.29   
  Per Christerson  1995      59.47  2:07.01      6:06.30   
  Johan Jönsson  1995      58.78  2:03.09      8:09.39   
                     
13  Kungälvs SS  Kungälvs Simsällskap            8:11.57   
  Johan Hildesson  1992      57.21  1:55.87      1:55.87   
  Tobias Josefsson  1997      58.78  2:02.83      3:58.70   
  Daniel Andersson  1997      58.17  2:04.71      6:03.41   
  Mathias Petrusson  1993      58.47  2:08.16      8:11.57   
                     
14  Väsby SS  Väsby Simsällskap            8:13.30   
  Gustav Frödeberg  1997      58.14  2:00.92      2:00.92   
  Robert Palosaari  1992      57.76  2:01.87      4:02.79   
  Oscar Zedendahl  1995      58.18  2:05.02      6:07.81   
  Karl Frylmark  1999      58.55  2:05.49      8:13.30   
                     
15  Göteborg S  Göteborg Sim            8:15.63   
  Miro Torola  1995      57.43  1:58.31      1:58.31   
  Rickard Berglund  1987      58.40  1:59.96      3:58.27   
  David Wollersjö  2000      1:00.72  2:08.01      6:06.28   
  Alex Phu  2000      1:02.06  2:09.35      8:15.63   
                     
16  Trelleborg S  Trelleborg Sim            8:21.47   
  Victor Lloyd  1996      58.23  2:00.88      2:00.88   
  Axel Lloyd  1999      58.21  2:03.21      4:04.09   
  Mattias Rydqvist  2000      58.63  2:05.34      6:09.43   
  Max Peterson  1994      1:01.71  2:12.04      8:21.47   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  19:14 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  07 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:51   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Rent ā Tent 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJR: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Alba Forés SK Triton 9:02.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.13  2:11.85  3:20.05  4:28.61  9:02.15   
          5:36.92  6:45.73  7:54.86       
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:04.70  2:13.40  3:22.42  4:31.79  9:04.27   
          5:41.15  6:50.58  8:00.18       
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:04.46  2:13.05  3:21.85  4:30.19  9:04.88   
          5:39.15  6:48.33  7:57.80       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.01  2:13.37  3:22.39  4:31.38  9:05.02   
          5:40.05  6:49.51  7:58.42       
Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:05.23  2:14.42  3:24.52  4:33.81  9:14.93   
          5:43.61  6:54.34  8:06.05       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.11  2:14.36  3:24.69  4:35.05  9:16.96   
          5:45.66  6:57.11  8:08.42       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.24  2:15.80  3:25.40  4:35.13  9:19.67   
          5:45.45  6:56.06  8:07.77       
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.40  2:17.23  3:29.16  4:40.86  9:22.51   
          5:51.89  7:03.25  8:14.16       
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.64  2:15.26  3:25.85  4:37.67  9:23.39   
          5:49.44  7:01.50  8:13.57       
10  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:07.13  2:18.18  3:29.32  4:40.46  9:23.61   
          5:51.19  7:02.66  8:14.25       
11  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.02  2:16.41  3:27.54  4:39.80  9:26.59   
          5:52.26  7:04.57  8:17.23       
12  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    1:06.97  2:18.46  3:31.00  4:43.61  9:30.03   
          5:55.69  7:07.88  8:20.02       
13  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:08.41  2:20.73  3:32.57  4:44.20  9:30.38   
          5:55.87  7:07.69  8:19.69       
14  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:07.82  2:20.42  3:33.57  4:47.11  9:33.36   
          5:59.74  7:12.50  8:24.15       
15  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:06.62  2:19.00  3:31.60  4:44.39  9:33.89   
          5:57.12  7:09.37  8:22.42       
16  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:07.66  2:19.55  3:31.92  4:44.66  9:35.94   
          5:57.58  7:10.92  8:24.14       
17  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.97  2:19.89  3:32.02  4:44.76  9:36.78   
          5:57.79  7:11.41  8:25.00       
18  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:08.23  2:20.88  3:34.39  4:48.40  9:38.16   
          6:01.53  7:14.72  8:27.98       
19  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.68  2:19.01  3:31.63  4:44.93  9:39.21   
          5:58.28  7:12.54  8:26.80       
20  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    1:07.33  2:20.18  3:33.54  4:47.60  9:41.77   
          6:02.04  7:15.66  8:29.31       
21  Moa Karlsson  2002  S71    1:08.85  2:22.55  3:36.58  4:50.40  9:44.63   
          6:03.91  7:17.49  8:31.19       
22  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:08.77  2:21.89  3:35.28  4:49.65  9:46.10   
          6:04.12  7:18.67  8:33.24       
23  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:05.97  2:18.11  3:31.20  4:45.11  9:48.03   
          6:00.26  7:15.34  8:31.56       
24  Rebecka Bergström  1997  Stockholmspolisens IF SF    1:08.53  2:22.06  3:36.22  4:50.66  9:48.76   
          6:04.99  7:19.19  8:34.57       
25  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:09.01  2:23.15  3:37.00  4:51.37  9:49.27   
          6:05.37  7:20.12  8:35.06       
26  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    1:08.73  2:23.24  3:37.99  4:53.95  9:58.84   
          6:10.06  7:26.65  8:44.10       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  07 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:51 
 
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  08 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:14   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Schenker AB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.86 2014-07-04 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 28.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            28.37   
Jacob Zeidler  1994  Helsingborgs Simsällskap            28.66   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.71   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            28.84   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            28.91   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            29.03   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            29.10   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.10   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.19   
10  Robert Lindblom  1995  Örebro Simallians            29.25   
11  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            29.33   
12  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.47   
13  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.48   
14  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.50   
15  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.67   
16  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.78   
17  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            29.84   
18  Philip Nordenberg  1992  Skellefteå Simklubb            29.90   
19  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap            29.95   
20  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            29.96   
21  Karl Arvidsson  1998  Järfälla Simsällskap            30.15   
22  Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            30.20   
22  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            30.20   
24  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.25   
25  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.29   
26  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.30   
26  Oskar Nilsson  1995  Åkersberga Simsällskap            30.30   
28  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb            30.42   
29  Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            30.45   
29  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.45   
31  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS            30.47   
32  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun            30.49   
33  Benjamin Lindberg  1995  Skellefteå Simklubb            30.60   
34  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            30.69   
35  Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            30.78   
36  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            30.81   
37  Simon Linnér  1999  Linköpings Allmänna SS            30.82   
38  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            30.93   
39  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            30.99   
40  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            31.09   
41  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            31.10   
42  Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            31.11   
43  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            31.12   
44  David Kruthammar  1997  Täby Sim            31.14   
45  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            31.21   
46  Johannes Johnston  1994  Tyringe Simsällskap            31.27   
47  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            31.28   
48  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            31.60   
49  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            31.61   
50  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            31.62   
51  Philip Chen  2000  S71            31.70   
52  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            31.76   
53  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            32.03   
54  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            32.21   
55  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap            32.29   
56  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            32.74   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            DNS   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            DSQ   
Victor Wågström  1994  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  08 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:14 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  08 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:00   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Schenker AB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.86 2014-07-04 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 28.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.74  MR 
Jacob Zeidler  1994  Helsingborgs Simsällskap            28.52   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            28.84   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            28.88   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            28.88   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.92   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            29.09   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.77   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            28.91   
10  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.10   
10  Robert Lindblom  1995  Örebro Simallians            29.10   
12  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.49   
13  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.54   
14  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.70   
15  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            29.77   
16  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  08 juli 2016 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:00 
 
Resultat Gren 20 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m) 2016    Utskriftsdatum  08 juli 2016   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  SSF/Norrköpings KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 juli 2016         
 
 
Gren 20, 400m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Kontorab 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
SJR: Stina Gardell (1990) 4:42.71 2009-08-02 
MR: Stina Gardell (1990) 4:42.20 2013-07-05 
FM: Stina Gardell Spårvägen SF 4:47.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Simklubben Neptun    1:07.05  2:25.57  3:49.65    4:56.57   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:06.14  2:23.11  3:46.56    4:56.60   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:10.85  2:27.81  3:54.98    5:04.03   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:07.40  2:26.00  3:55.28    5:04.11   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.69  2:27.03  3:55.88    5:06.24   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.68  2:26.23  3:58.14    5:06.79   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.47  2:27.30  3:58.72    5:07.14   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:10.82  2:35.30  4:00.66    5:12.08   
Ida Swegmark  2000&nbs