2019-12-06   00:30:03
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM Parasimning

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    30.75  1:03.25  1:36.89    2:10.32   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport    33.16  1:10.88  1:51.12    2:30.10   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap    31.99  1:07.64  1:44.74    2:20.94   
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    32.55  1:08.63  1:47.87    2:26.44   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap    31.03  1:08.36  1:48.51    2:27.55   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    33.51  1:11.70  1:52.43    2:30.34   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap    32.95  1:11.01  1:52.62    2:34.09   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    34.82  1:14.78  1:57.60    2:40.34   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    37.84  1:21.02  2:06.41    2:50.42   
Teo Renlund  1997  Solens IF    41.20  1:28.97  2:19.14    3:08.87   
David Andersson  1997  Södertälje Simsällskap    46.12  1:49.88  2:55.07    3:58.61   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim    1:03.41  2:11.39  3:22.89    4:30.31   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians    49.02  1:44.38  2:43.68    3:43.05   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josef Hassan  2000  Luleå Simsällskap    53.40  1:54.25  2:58.90    4:05.14   
Anton Hastö-Hardin  1999  Simklubben Solsta    1:00.05  2:13.91  3:27.72    4:43.39   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    35.43  1:16.41  1:57.46    2:37.65   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.66  1:18.71  2:03.93    2:47.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    32.95  1:08.55  1:45.32    2:22.06   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    35.75  1:15.85  2:01.82    2:47.49   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF    37.52  1:22.73  2:10.87    2:55.60   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    42.89  1:32.95  2:24.43    3:14.77   
Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna    43.03  1:32.77  2:25.63    3:15.69   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF    44.30  1:34.95  2:27.81    3:19.96   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    46.55  1:44.44  2:40.96    3:32.37   
Johanna Hasselryd  1982  Solens IF    48.81  1:45.24  2:44.51    3:41.28   
Vanja Färdig  1993  Nacka HI    53.33  1:52.01  2:52.17    3:50.25   
10  Lotta Aksnés  1995  Solens IF    50.83  1:50.12  2:56.24    4:01.76   
11  Ann-Christine Nordvall  1992  Solens IF    52.49  1:51.47  2:54.83    4:02.56   
12  Therese Mattsson  1997  Solens IF    54.09  2:01.03  3:12.53    4:17.04   
13  Irma Karaahmetovic  1998  Södertälje Simsällskap    1:03.12  2:14.86  3:31.88    4:44.81   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians    1:30.83  3:14.92  4:56.70    6:34.33   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Bergbom  1990  Luleå Simsällskap    2:15.41  4:27.50  6:38.20    8:48.87   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö    45.29  1:33.01  2:24.25    3:15.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 3, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap    38.77        1:20.34   
Felix Persson  2000  Simklubben Vänersborg    37.82        1:22.43   
                     
 
Gren 3, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Skoglund  2002  Simklubben Solsta    58.82        2:12.25   
Linus Lundgren  2004  Nacka HI    1:27.87        3:03.41   
                     
 
Gren 3, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Båving  2000  Luleå Simsällskap    55.41        1:54.62   
Dennis Hantman  2003  Spårvägen Simförening    1:31.46        3:05.75   
                     
 
Gren 3, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Borgsten  2002  Krokoms HIF    34.19        1:13.35   
Mattis Renlund  2001  Solens IF    43.70        1:31.41   
Lukas Antonsson  2001  Varbergs HI    41.87        1:32.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Tyringe Simsällskap    39.31        1:27.64   
Elin Hammarqvist  2004  Nacka HI    43.28        1:31.78   
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI    47.68        1:46.41   
Amanda Gidlöf  2001  Nacka HI    54.04        1:54.33   
Julia Nyberg  1997  Solens IF    53.36        2:07.09   
Klara Hafvenström  1997  Solens IF    1:33.51        3:18.15   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Munters  1996  Spårvägen Simförening    57.93        2:07.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:54   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: N 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Lindström  1992  Solens IF    31.47        1:06.58   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir    43.05        1:26.66  EXTRA 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:54 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  12:23   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 7, 400m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    1:06.77  2:18.60  3:27.19    4:35.62   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    1:09.71  2:30.09  3:50.81    5:08.02   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    1:12.05  2:31.50  3:51.73    5:10.74   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap    1:10.54  2:31.91  3:54.53    5:17.87   
Jacob Sjölander  1986  Solens IF    1:19.99  2:51.36  4:25.46    5:58.29   
Jimmy Norin  1983  Solens IF    1:23.19  2:57.93  4:36.03    6:14.81   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir    1:28.51  3:01.97  4:37.06    6:08.49   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    1:18.18  2:44.06  4:12.18    5:34.44   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erik Waldstam  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:31.13  3:22.98  5:14.12    7:02.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  12:23 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:32   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö    1:25.29  3:02.88  4:42.62    6:20.91   
Emma Danielsson  2002  Nacka HI    1:41.46  3:29.10  5:19.85    7:07.20   
Leida Kaaman  1995  Nacka HI    1:36.86  3:34.10  5:36.84    7:40.52   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    1:34.37  3:16.47  5:04.48    6:46.08   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI    1:33.34  3:18.95  5:05.61    6:57.03   
Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap    1:40.74  3:29.06  5:18.11    7:04.69   
Maria Carlsson  1983  Njurunda Simsällskap    1:55.16  4:02.31  6:07.61    8:07.44   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö    1:37.64  3:20.02  5:02.88    6:43.17   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Kramer  1998  IF Tre Hjärtan    1:29.68  3:58.96  5:36.73    6:23.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  11:32 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  12:23   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            1:06.58   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir            44.13   
Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians            55.57   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  12:23 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:59   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Funktionsnedsättning: 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skellefteå Parasport  Skellefteå Parasport            6:18.83   
  Fredrik Hedlund  1900      49.22  1:44.58      1:44.58   
  Alexander Engström  2001      55.26  2:01.79      3:46.37   
  Kristoffer Lindström  1996      37.20  1:24.02      5:10.39   
  Joel Stenwall  1996      31.03  1:08.44      6:18.83   
                     
Delfinerna  Solens IF            6:59.16   
  Ann-Christine Nordvall  1992      55.77  1:57.30      1:57.30   
  Jacob Sjölander  1986      41.47  1:32.02      3:29.32   
  Johanna Hasselryd  1982      58.71  2:06.34      5:35.66   
  Linnéa Bäckman  1989      36.45  1:23.50      6:59.16   
                     
Späckhuggarna  Solens IF            7:04.26   
  Therese Mattsson  1997      1:05.77  2:19.85      2:19.85   
  Teo Renlund  1997      48.61  1:42.58      4:02.43   
  Jimmy Norin  1983      38.93  1:30.93      5:33.36   
  Ellenor Engberg  1982      42.37  1:30.90      7:04.26   
                     
Örebro Simallians  Örebro Simallians            8:27.92   
  Rebecca Löf  2001      59.67  2:03.54      2:03.54   
  Albin Oscarsson  1991      55.79  1:54.08      3:57.62   
  Izabelle Hocanin  1997      1:42.12  3:16.95      7:14.57   
  Anton Daggert  1993      33.23  1:13.35      8:27.92   
                     
Tjejligan  Varbergs HI            9:10.81   
  Stina Gustafsson  1989      1:20.74  2:51.72      2:51.72   
  Ida Brandt  1984      1:12.65  2:45.16      5:36.88   
  Edit Sjöstrand  1991      48.95  1:55.04      7:31.92   
  Rose-Marie Robertsson  1986      45.04  1:38.89      9:10.81   
                     
Nacka Hi  Nacka HI            DSQ   
  Nicola St Clair-Maitland  2003      53.18  1:53.82      1:53.82   
  Emma Danielsson  2002      1:03.02  2:10.79      4:04.61   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  11:59 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:10   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 12, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            56.47   
                     
 
Gren 12, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Hjelmhagen  1994  Örebro Simallians            2:04.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:10 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:13   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians            1:23.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:13 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:11   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Persson  2000  Simklubben Vänersborg            43.85   
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap            47.62   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Lundgren  2004  Nacka HI            1:10.68   
Ludvig Skoglund  2002  Simklubben Solsta            1:20.53   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Båving  2000  Luleå Simsällskap            1:04.83   
Gustav Dahlberg  2006  Nacka HI            1:26.24   
Dennis Hantman  2003  Spårvägen Simförening            1:43.99   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Borgsten  2002  Krokoms HIF            40.08   
Lukas Antonsson  2001  Varbergs HI            44.09   
Mattis Renlund  2001  Solens IF            47.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:11 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:16   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Tyringe Simsällskap            48.14   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.23   
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI            51.96   
Elin Hammarqvist  2004  Nacka HI            55.44   
Amanda Gidlöf  2001  Nacka HI            1:01.45   
Julia Nyberg  1997  Solens IF            1:03.86   
Klara Hafvenström  1997  Solens IF            1:25.15   
                     
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Munters  1996  Spårvägen Simförening            1:06.11   
Emilia Almert  2003  Spårvägen Simförening            1:07.78   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:16 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:31   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB12 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Engström  2001  Skellefteå Parasport            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap    40.41        1:28.42   
Jacob Sjölander  1986  Solens IF    40.35        1:33.65   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap    41.98        1:33.75   
Teo Renlund  1997  Solens IF    48.45        1:41.37   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    48.58        1:43.67   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    51.20        1:47.49   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    51.28        1:51.41   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir    45.39        1:34.26   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josef Hassan  2000  Luleå Simsällskap    1:03.03        2:25.18   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    49.92        1:49.69   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    42.55        1:29.35   
Joel Stenwall  1996  Skellefteå Parasport    44.71        1:37.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:31 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:44   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Funktionsnedsättning: SB14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    41.56        1:29.51   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF    46.47        1:37.03   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    46.18        1:38.78   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    53.25        1:57.72   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    1:00.61        2:08.92   
Lotta Aksnés  1995  Solens IF    1:01.25        2:09.01   
Ann-Christine Nordvall  1992  Solens IF    58.87        2:10.13   
Maria Carlsson  1983  Njurunda Simsällskap    1:03.25        2:10.99   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF    1:02.52        2:13.29   
10  Therese Mattsson  1997  Solens IF    1:15.49        2:38.40   
11  Ida Brandt  1984  Varbergs HI    1:14.59        2:44.04   
12  Stina Gustafsson  1989  Varbergs HI    1:20.62        2:53.51   
Vanja Färdig  1993  Nacka HI            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Funktionsnedsättning: SB6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö    1:02.76        2:16.18   
                     
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Funktionsnedsättning: SB9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö    54.93        2:02.73   
Emma Danielsson  2002  Nacka HI    1:02.97        2:10.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:44 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  16:03   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: N 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Lindström  1992  Solens IF    38.56        1:20.23   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  16:03 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 20, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            1:00.88   
Mikael Hjelmhagen  1994  Örebro Simallians            2:45.42   
                     
 
Gren 20, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Engqvist  1989  Bromöllaortens Simsällskap            1:27.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:02   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 21, 50m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians            1:39.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  17:02 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  16:31   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 22, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    36.95        1:15.12   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport    39.81        1:23.62   
                     
 
Gren 22, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    36.67        1:18.59   
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap    38.48        1:18.64   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    38.44        1:20.27   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap    38.36        1:20.72   
Jimmy Norin  1983  Solens IF    44.38        1:33.04   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    46.09        1:35.76   
Teo Renlund  1997  Solens IF    52.36        1:46.37   
David Andersson  1997  Södertälje Simsällskap    1:02.94        2:15.85   
                     
 
Gren 22, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Hastö-Hardin  1999  Simklubben Solsta    1:11.74        2:28.65   
                     
 
Gren 22, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    44.97        1:31.02   
                     
 
Gren 22, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.92        1:24.82   
Erik Waldstam  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.44        1:43.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  16:31 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  16:45   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö    45.92        1:34.54   
Emma Danielsson  2002  Nacka HI    1:00.77        2:05.45   
Leida Kaaman  1995  Nacka HI    1:06.30        2:18.30   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    41.10        1:23.77   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF    46.67        1:38.05   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    52.94        1:50.70   
Ann-Christine Nordvall  1992  Solens IF    56.94        1:54.60   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF    56.82        1:56.03   
Vanja Färdig  1993  Nacka HI    57.81        1:56.84   
Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap    57.58        1:58.21   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI    58.90        2:01.63   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    59.91        2:07.45   
10  Johanna Hasselryd  1982  Solens IF    1:03.53        2:12.09   
11  Therese Mattsson  1997  Solens IF    1:09.26        2:28.23   
12  Lotta Aksnés  1995  Solens IF    1:08.81        2:28.35   
13  Irma Karaahmetovic  1998  Södertälje Simsällskap    1:13.99        2:37.06   
14  Stina Gustafsson  1989  Varbergs HI    1:25.16        3:00.93   
15  Ida Brandt  1984  Varbergs HI    1:21.83        3:13.28   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Bergbom  1990  Luleå Simsällskap    2:11.25        4:24.11   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö    54.10        1:48.44   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Kramer  1998  IF Tre Hjärtan    46.15        1:34.56   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  16:45 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  21 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:08   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 24, 4X100m Frisim Mixed, Funktionsnedsättning: 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skellefteå Parasport  Skellefteå Parasport            5:42.58   
  Alexander Engström  2001      58.62  2:06.49      2:06.49   
  Fredrik Hedlund  1900      35.76  1:19.34      3:25.83   
  Kristoffer Lindström  1996      33.07  1:09.18      4:35.01   
  Joel Stenwall  1996      31.38  1:07.57      5:42.58   
                     
Delfinerna  Solens IF            6:09.53   
  Ann-Christine Nordvall  1992      50.75  1:47.39      1:47.39   
  Jacob Sjölander  1986      36.39  1:16.18      3:03.57   
  Johanna Hasselryd  1982      49.44  1:43.70      4:47.27   
  Linnéa Bäckman  1989      37.26  1:22.26      6:09.53   
                     
Späckhuggarna  Solens IF            6:30.31   
  Therese Mattsson  1997      59.08  2:08.41      2:08.41   
  Teo Renlund  1997      40.60  1:26.63      3:35.04   
  Jimmy Norin  1983      36.52  1:19.62      4:54.66   
  Ellenor Engberg  1982      45.90  1:35.65      6:30.31   
                     
Nacka Hi  Nacka HI            6:37.65   
  Elin Hammarqvist  2004      46.50  1:36.06      1:36.06   
  Vanja Färdig  1993      50.16  1:46.80      3:22.86   
  Leida Kaaman  1995      45.44  1:37.35      5:00.21   
  Emma Danielsson  2002      47.82  1:37.44      6:37.65   
                     
Örebro Simallians  Örebro Simallians            7:41.77   
  Rebecca Löf  2001      47.29  1:41.29      1:41.29   
  Izabelle Hocanin  1997      1:28.14  3:07.22      4:48.51   
  Albin Oscarsson  1991      46.05  1:39.60      6:28.11   
  Anton Daggert  1993      34.52  1:13.66      7:41.77   
                     
Tjejligan  Varbergs HI            8:25.48   
  Ida Brandt  1984      1:14.02  2:39.49      2:39.49   
  Edit Sjöstrand  1991      44.52  1:36.48      4:15.97   
  Stina Gustafsson  1989      1:12.52  2:28.75      6:44.72   
  Rose-Marie Robertsson  1986      47.49  1:40.76      8:25.48   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  21 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  17:08 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: N 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Lindström  1992  Solens IF            31.02   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap            29.72   
Joel Stenwall  1996  Skellefteå Parasport            36.58   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport            37.59   
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap            45.77   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap            31.66   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap            34.20   
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap            34.54   
Jacob Sjölander  1986  Solens IF            35.30   
Jimmy Norin  1983  Solens IF            35.89   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians            40.95   
Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna            43.11   
Teo Renlund  1997  Solens IF            47.84   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            1:07.90   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin            39.84   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 26, 50m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI            DSQ   
                     
 
Gren 26, 50m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö            45.94   
                     
 
Gren 26, 50m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim            35.33   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            39.84   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF            41.12   
Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna            47.05   
Johanna Hasselryd  1982  Solens IF            52.49   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI            53.66   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI            54.01   
Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap            54.37   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians            56.09   
10  Vanja Färdig  1993  Nacka HI            57.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 27, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Persson  2000  Simklubben Vänersborg            53.62   
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap            55.60   
                     
 
Gren 27, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Lundgren  2004  Nacka HI            1:32.61   
                     
 
Gren 27, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: K3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Båving  2000  Luleå Simsällskap            1:01.93   
                     
 
Gren 27, 50m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: K4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Borgsten  2002  Krokoms HIF            45.16   
Mattis Renlund  2001  Solens IF            55.25   
Lukas Antonsson  2001  Varbergs HI            56.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 28, 50m Bröstsim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Tyringe Simsällskap            48.38   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            58.27   
Elin Hammarqvist  2004  Nacka HI            1:09.88   
Amanda Gidlöf  2001  Nacka HI            1:11.30   
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI            1:13.36   
Klara Hafvenström  1997  Solens IF            1:29.74   
Julia Nyberg  1997  Solens IF            DSQ   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Damer, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emilia Almert  2003  Spårvägen Simförening            1:09.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 29, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            1:07.05   
                     
 
Gren 29, 50m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians            53.71   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 30, 50m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: S5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians            1:18.63   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 31, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: N 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Lindström  1992  Solens IF    42.23        1:30.57   
                     
 
Gren 31, 100m Bröstsim Herrar, Funktionsnedsättning: SB5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir    44.37        1:34.69  EXTRA 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:04   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 33, 100m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    30.70        1:05.87   
                     
 
Gren 33, 100m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    32.60        1:11.96   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap    36.84        1:27.99   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    40.76        1:33.00   
                     
 
Gren 33, 100m Fjärilsim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.77        1:25.36   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:04 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:07   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    36.33        1:18.44   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    53.22        1:57.79   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI    56.43        2:00.45   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    1:02.07        2:09.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:07 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap            35.90   
Felix Persson  2000  Simklubben Vänersborg            36.21   
                     
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Skoglund  2002  Simklubben Solsta            59.77   
Linus Lundgren  2004  Nacka HI            1:22.27   
                     
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Båving  2000  Luleå Simsällskap            49.55   
Gustav Dahlberg  2006  Nacka HI            1:23.45   
                     
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: K4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Borgsten  2002  Krokoms HIF            32.96   
Lukas Antonsson  2001  Varbergs HI            38.89   
Mattis Renlund  2001  Solens IF            39.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:16   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 36, 50m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Tyringe Simsällskap            38.83   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.19   
Elin Hammarqvist  2004  Nacka HI            44.93   
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI            46.42   
Amanda Gidlöf  2001  Nacka HI            47.88   
Julia Nyberg  1997  Solens IF            52.98   
Klara Hafvenström  1997  Solens IF            1:29.98   
                     
 
Gren 36, 50m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emilia Almert  2003  Spårvägen Simförening            56.82   
Agnes Munters  1996  Spårvägen Simförening            56.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:16 
 
Resultat Gren 37 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 37 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 37, 50m Frisim Herrar, Försök 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap            28.23   
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap            28.66   
Rasmus Lindström  1992  Solens IF            28.88   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap            29.23   
Joel Stenwall  1996  Skellefteå Parasport            29.76   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap            30.43   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport            31.10   
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap            31.64   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap            32.30   
10  Jacob Sjölander  1986  Solens IF            32.31   
11  Anton Daggert  1993  Örebro Simallians            33.11   
12  Jimmy Norin  1983  Solens IF            33.31   
13  Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.77   
14  Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta            33.82   
15  Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin            34.54   
16  Erik Waldstam  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.30   
17  Teo Renlund  1997  Solens IF            35.84   
18  Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna            37.76   
19  Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir            40.21   
20  Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians            42.91   
21  David Andersson  1997  Södertälje Simsällskap            46.27   
22  Josef Hassan  2000  Luleå Simsällskap            52.02   
23  Alexander Engström  2001  Skellefteå Parasport            52.96   
24  Anton Hastö-Hardin  1999  Simklubben Solsta            56.03   
25  Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            57.17   
26  Mikael Hjelmhagen  1994  Örebro Simallians            3:10.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:34   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 37, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap            28.23   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap            28.99   
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap            29.04   
Rasmus Lindström  1992  Solens IF            29.13   
Joel Stenwall  1996  Skellefteå Parasport            29.84   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap            30.57   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport            31.56   
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap            31.70   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap            32.12   
10  Anton Daggert  1993  Örebro Simallians            33.36   
11  Jacob Sjölander  1986  Solens IF            33.63   
12  Jimmy Norin  1983  Solens IF            33.92   
13  Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta            34.09   
14  Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:34 
 
Resultat Gren 38 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 38 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 38, 50m Frisim Damer, Försök 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim            31.02   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            33.26   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF            34.65   
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö            35.62   
Agnes Kramer  1998  IF Tre Hjärtan            37.62   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF            39.58   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.68   
Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna            40.00   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians            41.35   
10  Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI            42.02   
11  Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI            42.40   
12  Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap            42.74   
13  Emma Danielsson  2002  Nacka HI            42.75   
14  Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö            43.21   
15  Leida Kaaman  1995  Nacka HI            43.34   
16  Ann-Christine Nordvall  1992  Solens IF            44.99   
17  Vanja Färdig  1993  Nacka HI            45.31   
18  Johanna Hasselryd  1982  Solens IF            45.67   
19  Therese Mattsson  1997  Solens IF            51.19   
20  Lotta Aksnés  1995  Solens IF            51.23   
21  Irma Karaahmetovic  1998  Södertälje Simsällskap            59.97   
22  Stina Gustafsson  1989  Varbergs HI            1:04.18   
23  Ida Brandt  1984  Varbergs HI            1:11.69   
24  Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians            1:15.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:37   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 38, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim            30.77   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF            33.76   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            33.83   
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö            35.67   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.83   
Agnes Kramer  1998  IF Tre Hjärtan            39.81   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF            40.54   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI            40.86   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI            40.97   
10  Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna            41.01   
11  Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians            41.44   
12  Emma Danielsson  2002  Nacka HI            42.41   
13  Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö            43.85   
14  Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap            44.69   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:37 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:14   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    30.12        1:01.46   
Joel Stenwall  1996  Skellefteå Parasport    31.60        1:06.82   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefteå Parasport    33.33        1:09.04   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S12 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Engström  2001  Skellefteå Parasport    54.80        1:59.97   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap    30.79        1:04.37   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap    31.27        1:06.32   
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    32.78        1:07.92   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    32.90        1:10.15   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap    33.12        1:10.42   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    33.67        1:13.03   
Jacob Sjölander  1986  Solens IF    34.62        1:13.44   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    38.63        1:17.52   
Jimmy Norin  1983  Solens IF    36.19        1:18.64   
10  Teo Renlund  1997  Solens IF    39.54        1:21.36   
11  Jens Carlsson  1983  KFUK-KFUM Kometerna    41.38        1:28.39   
12  David Andersson  1997  Södertälje Simsällskap    51.58        1:56.46   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim    1:04.03        2:10.46   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Forsman  1996  Simklubben Ägir    42.70        1:26.80   
Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians    44.83        1:37.32   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josef Hassan  2000  Luleå Simsällskap    55.66        1:56.95   
Anton Hastö-Hardin  1999  Simklubben Solsta    1:02.09        2:11.09   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    36.21        1:14.85   
                     
 
Gren 39, 100m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.97        1:13.69   
Erik Waldstam  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.31        1:25.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:14 
 
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:22   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Jönsson  1988  Fifh Malmö    37.61        1:21.17   
Emma Danielsson  2002  Nacka HI    45.64        1:33.96   
                     
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    32.34        1:07.86   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    35.39        1:14.01   
Linnéa Bäckman  1989  Solens IF    36.13        1:17.93   
Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna    42.06        1:28.10   
Ellenor Engberg  1982  Solens IF    43.36        1:30.26   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    43.54        1:33.35   
Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap    45.81        1:36.05   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI    47.01        1:38.82   
Ann-Christine Nordvall  1992  Solens IF    47.49        1:41.95   
10  Johanna Hasselryd  1982  Solens IF    49.83        1:42.40   
11  Vanja Färdig  1993  Nacka HI    48.90        1:44.07   
12  Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    43.15        1:45.22   
13  Maria Carlsson  1983  Njurunda Simsällskap    52.81        1:52.29   
14  Lotta Aksnés  1995  Solens IF    53.24        1:53.24   
15  Therese Mattsson  1997  Solens IF    57.97        2:07.03   
16  Irma Karaahmetovic  1998  Södertälje Simsällskap    1:01.58        2:12.09   
17  Ida Brandt  1984  Varbergs HI    1:15.36        2:38.75   
Stina Gustafsson  1989  Varbergs HI            DSQ   
                     
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S5 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Izabelle Hocanin  1997  Örebro Simallians    1:26.37        2:59.53   
                     
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Bergbom  1990  Luleå Simsällskap    2:13.75        4:29.36   
                     
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Andersson Wulf  1998  Fifh Malmö    44.25        1:33.60   
                     
 
Gren 40, 100m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Kramer  1998  IF Tre Hjärtan    41.33        1:27.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:22 
 
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:30   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 41, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Persson  2000  Simklubben Vänersborg    47.45        1:38.02   
Ludwig Rönnbäck  1999  Luleå Simsällskap    55.49        1:49.69   
                     
 
Gren 41, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K2 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Lundgren  2004  Nacka HI    1:10.09        2:28.54   
Ludvig Skoglund  2002  Simklubben Solsta    1:28.18        3:07.04   
                     
 
Gren 41, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Båving  2000  Luleå Simsällskap    1:05.00        2:16.53   
Gustav Dahlberg  2006  Nacka HI    1:31.08        3:08.91   
                     
 
Gren 41, 100m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: K4 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Borgsten  2002  Krokoms HIF    43.56        1:32.81   
Lukas Antonsson  2001  Varbergs HI    46.78        1:42.36   
Mattis Renlund  2001  Solens IF            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:30 
 
Resultat Gren 42 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 42 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:34   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 42, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: K1 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Tyringe Simsällskap    49.47        1:46.38   
Anna Philipson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    51.21        1:47.07   
Nicola St Clair-Maitland  2003  Nacka HI    52.38        1:54.78   
Elin Hammarqvist  2004  Nacka HI    56.30        1:59.20   
Amanda Gidlöf  2001  Nacka HI    1:02.96        2:13.07   
Julia Nyberg  1997  Solens IF    1:09.89        2:27.99   
Klara Hafvenström  1997  Solens IF    1:21.96        2:58.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:34 
 
Resultat Gren 43 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 43 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:43   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 43, 150m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM3 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim    1:09.21  2:34.17      3:41.67   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:43 
 
Resultat Gren 45 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 45 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:44   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 45, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: N 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Lindström  1992  Solens IF    33.66  1:20.34      2:54.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  14:44 
 
Resultat Gren 47 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 47 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:14   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 47, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM10 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    31.14  1:13.08  2:06.56    2:43.48   
                     
 
Gren 47, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andreas Nord  1991  Osby Simsällskap    36.83  1:20.92  2:08.09    2:43.63   
Gustav Ljungberg  1991  Njurunda Simsällskap    40.80  1:26.81  2:18.00    2:56.27   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap    37.83  1:24.73  2:24.78    3:00.11   
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    35.19  1:20.76  2:07.46    3:00.13   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    43.51  1:31.06  2:24.13    3:02.96   
Jacob Sjölander  1986  Solens IF    40.29  1:31.35  2:26.30    3:11.18   
Niklas Johansson  1996  Simklubben Solsta    41.84  1:33.99  2:33.63    3:16.04   
Jimmy Norin  1983  Solens IF    40.14  1:30.47  2:33.62    3:18.13   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    41.36  1:43.03  2:40.27    3:21.49   
                     
 
Gren 47, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM6 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Albin Oscarsson  1991  Örebro Simallians    58.36  2:29.35  3:40.75    4:42.66   
                     
 
Gren 47, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM8 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fabian Claésson  2002  Simsällskapet Delfin    39.86  1:29.06  2:28.69    3:09.92   
                     
 
Gren 47, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM9 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eje Olli  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.61  1:31.19  2:26.73    3:23.84   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:14 
 
Resultat Gren 48 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 48 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sim-SM 2016 Parasimning    Utskriftsdatum  22 maj 2016   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  15:24   
  Arrangör  Solens IF/Parasportförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  21 maj 2016         
 
 
Gren 48, 200m Medley Damer, Funktionsnedsättning: SM14 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    36.72  1:24.43  2:16.57    2:53.88   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    42.20  1:34.49  2:29.86    3:14.95   
Ylva Söderholm  1993  KFUK-KFUM Kometerna    40.09  1:47.41  2:48.01    3:39.78   
Edit Sjöstrand  1991  Varbergs HI    52.67  1:52.41  2:56.68    3:46.23   
Rebecca Löf  2001  Örebro Simallians    1:01.06  2:06.72  3:09.30    3:59.77   
Josefine Busk  1997  Södertälje Simsällskap    55.90  1:59.95  3:20.57    4:13.78   
Vanja Färdig  1993  Nacka HI    57.97  2:03.13  3:17.91    4:14.34   
Rose-Marie Robertsson  1986  Varbergs HI    58.99  2:08.87  3:32.64    4:23.77   
Johanna Hasselryd  1982  Solens IF            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 maj 2016 
Licensierad till: Parasport Sverige  Utskriftstid  15:24 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner