2019-11-19   04:59:34
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM Årgang Langbane

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  09:50   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Lærke Schelde-Mollerup  2003    589  31.45  1:06.07  1:40.37    2:14.76   
  Svømmeklubben Laksen  2:16.92                 
                     
Tine Petersen  2003    589  31.08  1:04.92  1:40.11    2:14.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.31                 
                     
Sofie Maagøe  2003    586  31.05  1:05.12  1:40.57    2:15.01   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.31                 
                     
Naya Modin Thomsen  2003    570  31.26  1:05.52  1:41.49    2:16.20   
  Køge Svømmeklub  2:16.92                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003    564  31.86  1:06.58  1:41.70    2:16.72   
  Gentofte Svømme Klub  2:15.85                 
                     
Clara Eskebæk Carlquist  2003    551  31.68  1:06.35  1:42.28    2:17.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.99                 
                     
Celia Puggaard  2003    539  32.63  1:07.96  1:43.20    2:18.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:16.40                 
                     
Rebekka Giessing  2003    531  32.34  1:08.07  1:44.05    2:19.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:19.41                 
                     
Emma Stecher  2003    530  32.70  1:09.52  1:45.29    2:19.53   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.39                 
                     
10  Sarah Sirek Hansen  2003    521  33.41  1:08.61  1:45.13    2:20.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:22.15                 
                     
11  Sofie Theophil Petersen  2003    519  32.59  1:07.83  1:44.51    2:20.58   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:18.48                 
                     
12  Mia Lindberg  2003    515  32.26  1:07.71  1:44.31    2:20.91   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.57                 
                     
13  Lærke Høgsted  2003    497  32.47  1:08.51  1:45.04    2:22.61   
  Svømmeklubben S 68  2:20.65                 
                     
14  Cornelia Bergqvist  2003    495  32.93  1:09.16  1:46.12    2:22.82   
  Sigma Swim Birkerød  2:19.69                 
                     
15  Ingrid Lindemann  2003    492  32.76  1:08.89  1:46.21    2:23.03   
  Sigma Swim Birkerød  2:25.01                 
                     
16  Naja Thomsen  2003    490  32.69  1:09.21  1:46.73    2:23.30   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.29                 
                     
17  Caroline Gøttrup Bagge  2003    485  32.89  1:10.26  1:48.31    2:23.72   
  Køge Svømmeklub  2:22.51                 
                     
18  Emma Fjordside Jensen  2003    484  32.70  1:09.67  1:47.90    2:23.85   
  Holstebro Svømme Club  2:26.89                 
                     
19  Terese Kjøller Rudbeck  2003    483  32.60  1:08.80  1:46.41    2:23.95   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:19.74                 
                     
20  Ella Christiansen  2003    478  33.18  1:09.82  1:47.04    2:24.46   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:24.56                 
                     
21  Elena Westmark Holm  2003    477  31.46  1:08.04  1:45.99    2:24.53   
  Hørsholm Svømmeforening  2:25.67                 
                     
22  Karoline Lagoni  2003    476  32.94  1:09.83  1:47.61    2:24.67   
  Horsens Svømmeklub  2:22.06                 
                     
23  Kirstine Mørk Rasmussen  2003    476  32.27  1:09.57  1:48.43    2:24.68   
  Herning Svømmeklub  2:19.22                 
                     
24  Katja Lorentzen  2003    470  32.73  1:09.73  1:48.19    2:25.27   
  Køge Svømmeklub  2:22.33                 
                     
25  Alberte Ehrenreich-Birn  2003    466  32.51  1:09.79  1:48.53    2:25.64   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:20.91                 
                     
26  Caroline Veggerby  2003    463  31.98  1:08.95  1:47.11    2:25.97   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:23.82                 
                     
27  My Phuong Bui  2003    459  33.40  1:09.69  1:48.07    2:26.42   
  O.S.L.F.  2:25.20                 
                     
28  Line Nøhr Petersen  2003    458  33.61  1:11.13  1:49.32    2:26.55   
  Køge Svømmeklub  2:24.74                 
                     
29  Mia Borgensgaard  2003    452  33.41  1:11.05  1:49.63    2:27.12   
  Agfs Svømmeafdeling  2:27.19                 
                     
30  Freya Nørlund Wentzel  2003    450  33.51  1:10.74  1:49.45    2:27.38   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:23.02                 
                     
31  Naya Høgholt Sejr  2003    450  33.56  1:10.56  1:48.58    2:27.42   
  Agfs Svømmeafdeling  2:24.08                 
                     
32  Marie Egeskjold Bruun  2003    448  33.71  1:11.12  1:49.81    2:27.58   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:29.85                 
                     
33  Sophie Grandjean  2003    445  34.37  1:12.75  1:51.78    2:27.98   
  Ringsted Svømme Klub  2:33.48                 
                     
34  Julie Bruun Jørgensen  2003    444  34.28  1:12.39  1:51.33    2:28.04   
  Svømmeklubben Syd  2:23.56                 
                     
35  Louise Dahl  2003    443  34.01  1:12.43  1:50.73    2:28.13   
  JGI Svømning  2:24.97                 
                     
36  Andrea Schulz Mikkelsen  2003    443  34.19  1:11.06  1:49.61    2:28.16   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:23.62                 
                     
37  Mie Bidsted Hansen  2003    440  33.32  1:11.25  1:49.66    2:28.53   
  Hvidovre Svømme Klub  2:38.84                 
                     
38  Sarah Bundgaard  2003    427  33.34  1:11.14  1:50.40    2:29.97   
  Viborg Svømme Klub  2:27.68                 
                     
38  Sofie Bach Nielsen  2003    427  34.50  1:12.74  1:51.51    2:29.97   
  Horsens Svømmeklub  2:25.35                 
                     
40  Christine Krogh  2003    419  32.72  1:10.76  1:50.86    2:30.89   
  O.S.L.F.  2:48.43                 
                     
41  Anna Bull Kramer  2003    416  33.17  1:11.51  1:51.47    2:31.29   
  Horsens Svømmeklub  2:26.02                 
                     
42  Mathilde Nielsen  2003    415  34.23  1:12.39  1:51.90    2:31.35   
  Holbæk Svømme Klub  2:23.67                 
                     
43  Kathrine Sofie Jensen  2003    414  35.04  1:14.35  1:53.17    2:31.49   
  Køge Svømmeklub  2:25.58                 
                     
44  Amalie Schou  2003    410  34.58  1:12.84  1:52.01    2:32.06   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:27.50                 
                     
45  Olivia Mammen  2003    409  33.69  1:12.80  1:53.16    2:32.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:25.60                 
                     
46  Emilia Naledi Madonsela  2003    407  33.99  1:12.68  1:52.30    2:32.33   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.37                 
                     
47  Line Lyskjær  2003    401  34.11  1:13.68  1:53.60    2:33.20   
  Silkeborg Svømmeklub  2:29.13                 
                     
48  Luna Fyller Jacobsen  2003    396  33.87  1:12.53  1:53.62    2:33.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:27.20                 
                     
49  Katrine Mols  2003    390  33.92  1:13.14  1:54.53    2:34.51   
  Lyseng IF  2:30.68                 
                     
50  Thea Pedersen  2003    390  34.32  1:15.13  1:55.56    2:34.63   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.55                 
                     
51  Alma Burgaard  2003    388  34.69  1:13.87  1:55.55    2:34.83   
  Odense Svømme Klub  2:33.17                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  09:50 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:31   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tine Petersen  2003    618  30.72  1:04.74  1:38.50    2:12.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.31                 
                     
Lærke Schelde-Mollerup  2003    613  30.50  1:04.18  1:38.56    2:12.93   
  Svømmeklubben Laksen  2:16.92                 
                     
Sofie Maagøe  2003    595  30.94  1:04.93  1:40.34    2:14.26   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.31                 
                     
Naya Modin Thomsen  2003    582  30.87  1:05.09  1:40.50    2:15.31   
  Køge Svømmeklub  2:16.92                 
                     
Clara Eskebæk Carlquist  2003    575  31.25  1:05.55  1:40.79    2:15.79   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.99                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003    574  31.52  1:05.67  1:41.11    2:15.91   
  Gentofte Svømme Klub  2:15.85                 
                     
Celia Puggaard  2003    538  32.78  1:07.27  1:43.19    2:18.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:16.40                 
                     
Rebekka Giessing  2003    512  32.35  1:08.11  1:44.99    2:21.16   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:19.41                 
                     
Emma Stecher  2003    550  32.22  1:07.62  1:42.93    2:17.85   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.39                 
                     
10  Mia Lindberg  2003    537  32.52  1:07.96  1:43.62    2:18.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.57                 
                     
11  Sarah Sirek Hansen  2003    521  33.11  1:09.30  1:45.27    2:20.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:22.15                 
                     
12  Sofie Theophil Petersen  2003    521  32.64  1:08.57  1:45.21    2:20.38   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:18.48                 
                     
13  Naja Thomsen  2003    512  33.02  1:09.09  1:45.55    2:21.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.29                 
                     
14  Cornelia Bergqvist  2003    506  33.22  1:09.44  1:45.75    2:21.77   
  Sigma Swim Birkerød  2:19.69                 
                     
15  Ingrid Lindemann  2003    485  33.03  1:09.67  1:47.11    2:23.72   
  Sigma Swim Birkerød  2:25.01                 
                     
16  Lærke Høgsted  2003    484  32.92  1:09.32  1:46.69    2:23.87   
  Svømmeklubben S 68  2:20.65                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:31 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  09:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 2, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Dyg Holme  2002    568  28.52  59.85  1:31.36    2:03.11   
  Ikast Svømmeklub  2:04.48                 
                     
Leo Badaker  2002    553  27.87  58.55  1:31.40    2:04.20   
  Gentofte Svømme Klub  2:06.26                 
                     
Frederik Møller  2002    535  28.44  59.90  1:32.90    2:05.59   
  Ringsted Svømme Klub  2:03.97                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002    519  29.78  1:01.39  1:34.33    2:06.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:10.80                 
                     
Frederik Eg Ibsen  2002    512  29.22  1:01.51  1:34.23    2:07.46   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.38                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002    505  29.48  1:01.74  1:34.89    2:08.02   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  2:04.53                 
                     
Carl-Emil Lønborg  2002    505  29.01  1:00.98  1:34.40    2:08.08   
  Gentofte Svømme Klub  2:06.93                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002    502  29.89  1:02.48  1:35.39    2:08.34   
  Aalborg Svømmeklub  2:06.97                 
                     
Joachim Hjertmann  2002    501  29.21  1:01.47  1:35.11    2:08.37   
  Lyseng IF  2:09.78                 
                     
10  Julius Henriksen  2002    494  29.87  1:02.94  1:36.91    2:09.00   
  Holstebro Svømme Club  2:10.06                 
                     
11  David Arneskov  2002    479  30.08  1:02.54  1:36.14    2:10.28   
  Holbæk Svømme Klub  2:14.32                 
                     
12  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    479  30.12  1:03.38  1:36.49    2:10.32   
  Swim Team Tåstrup - Vatcph  2:13.04                 
                     
13  August Schade Cantby  2002    478  29.57  1:02.79  1:37.66    2:10.37   
  Slagelse Svømmeklub  2:13.73                 
                     
14  Philip Andersen Ravn  2002    468  30.71  1:03.83  1:37.93    2:11.36   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:10.88                 
                     
15  Jakob Strunge Nissen  2002    462  29.80  1:03.66  1:37.92    2:11.86   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:09.91                 
                     
16  Jakob Alexander Jensen  2002    459  30.43  1:03.07  1:37.36    2:12.21   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:12.11                 
                     
17  Gustav Fabiansen  2002    455  30.58  1:04.05  1:38.32    2:12.59   
  Lyngby Svømmeklub  2:12.83                 
                     
18  Mikkel Eg Ibsen  2002    454  29.80  1:03.22  1:37.31    2:12.66   
  Sigma Swim Birkerød  2:11.71                 
                     
19  Frederik Bojesen  2002    450  30.52  1:04.35  1:39.20    2:13.05   
  JGI Svømning  2:12.21                 
                     
20  Gustav Stahl  2002    450  29.20  1:03.19  1:38.73    2:13.08   
  Odense Svømme Klub  2:12.06                 
                     
21  Jacob Tietgen  2002    445  30.34  1:04.14  1:39.50    2:13.52   
  Frem Odense  2:13.56                 
                     
22  Andreas Blaaberg  2002    441  30.04  1:03.85  1:39.62    2:13.94   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:12.60                 
                     
23  Jeroen Grimmelikhuijzen  2002    440  30.17  1:03.27  1:39.03    2:14.07   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:16.70                 
                     
24  Alfred Højberg  2002    432  29.70  1:03.97  1:39.65    2:14.88   
  Lyngby Svømmeklub  2:11.90                 
                     
25  Frede Meincke  2002    431  31.62  1:06.21  1:41.10    2:14.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:18.57                 
                     
26  August Ryom  2002    431  31.24  1:05.52  1:41.06    2:15.02   
  Køge Svømmeklub  2:13.86                 
                     
27  Nicolai Wiuff  2002    426  30.92  1:05.14  1:40.62    2:15.51   
  Herlev Svømning  2:12.30                 
                     
28  Jens Bomgaard  2002    425  30.66  1:05.65  1:41.18    2:15.60   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.06                 
                     
29  Casper Mørkhøj Hartington  2002    422  31.02  1:04.95  1:39.97    2:15.91   
  Greve Svømmeklub  2:16.29                 
                     
30  Esben F. Buchwaldt  2002    413  31.49  1:06.73  1:42.61    2:16.93   
  Esbjerg Svømmeklub  2:15.72                 
                     
31  Daniel Gallacher  2002    407  30.02  1:05.17  1:41.87    2:17.54   
  Skovbakken Svømmeafdeling  2:17.49                 
                     
32  Marcus Ipsen  2002    404  31.68  1:07.44  1:43.73    2:17.87   
  Slagelse Svømmeklub  2:18.02                 
                     
33  William Vig Stærmose  2002    402  32.16  1:07.27  1:43.56    2:18.14   
  Frem Odense  2:16.80                 
                     
34  Nikolaj Petlin Kock  2002    399  30.18  1:05.17  1:42.14    2:18.44   
  Agfs Svømmeafdeling  2:17.06                 
                     
35  Emil Steenberg  2002    399  32.11  1:06.52  1:43.22    2:18.45   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:16.46                 
                     
36  Emil Kayerød-Rasmussen  2002    388  32.14  1:08.24  1:44.57    2:19.80   
  Lyngby Svømmeklub  2:13.42                 
                     
37  Artúr Jegesi  2002    381  31.83  1:06.60  1:44.17    2:20.60   
  Agfs Svømmeafdeling  2:12.47                 
                     
38  Oskar Allerslev  2002    381  30.76  1:06.37  1:43.61    2:20.67   
  Holstebro Svømme Club  2:18.55                 
                     
39  Anders Skousen  2002    378  30.89  1:06.87  1:44.04    2:21.03   
  Hvidovre Svømme Klub  2:17.42                 
                     
40  Thomas Langvad  2002    368  32.00  1:09.92  1:48.01    2:22.25   
  Glostrup Svømme Klub  2:19.21                 
                     
41  Emil Frydenholm  2002    353  32.76  1:09.47  1:47.33    2:24.28   
  Esbjerg Svømmeklub  2:18.69                 
                     
42  Mikkel Podiss Petersen  2002    303  33.95  1:14.06  1:53.67    2:31.82   
  Frem Odense  2:30.33                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  09:53 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:31   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 2, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Leo Badaker  2002    577  27.65  58.55  1:31.00    2:02.50   
  Gentofte Svømme Klub  2:06.26                 
                     
Magnus Dyg Holme  2002    569  27.78  58.60  1:30.58    2:03.09   
  Ikast Svømmeklub  2:04.48                 
                     
Frederik Møller  2002    536  27.59  59.21  1:32.09    2:05.52   
  Ringsted Svømme Klub  2:03.97                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002    536  29.39  1:00.79  1:33.36    2:05.53   
  Aalborg Svømmeklub  2:06.97                 
                     
Frederik Eg Ibsen  2002    535  28.94  1:00.92  1:33.75    2:05.62   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.38                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002    526  28.87  1:00.76  1:33.61    2:06.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:10.80                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002    514  29.20  1:00.62  1:33.76    2:07.32   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  2:04.53                 
                     
Carl-Emil Lønborg  2002    507  29.43  1:01.45  1:34.85    2:07.87   
  Gentofte Svømme Klub  2:06.93                 
                     
Julius Henriksen  2002    498  28.93  1:01.52  1:34.86    2:08.65   
  Holstebro Svømme Club  2:10.06                 
                     
10  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    492  29.22  1:02.18  1:35.59    2:09.18   
  Swim Team Tåstrup - Vatcph  2:13.04                 
                     
11  Joachim Hjertmann  2002    486  30.01  1:02.91  1:36.49    2:09.73   
  Lyseng IF  2:09.78                 
                     
12  Philip Andersen Ravn  2002    485  30.50  1:03.05  1:37.23    2:09.78   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:10.88                 
                     
13  Jakob Strunge Nissen  2002    479  29.81  1:03.39  1:37.16    2:10.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:09.91                 
                     
14  August Schade Cantby  2002    478  29.55  1:03.38  1:37.62    2:10.37   
  Slagelse Svømmeklub  2:13.73                 
                     
15  Jakob Alexander Jensen  2002    476  29.48  1:03.00  1:37.45    2:10.61   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:12.11                 
                     
16  David Arneskov  2002    472  29.70  1:02.85  1:37.10    2:10.95   
  Holbæk Svømme Klub  2:14.32                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:31 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:01   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 3, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    645  28.91  1:01.86  1:35.76    2:10.70   
  Gentofte Svømme Klub  2:04.63                 
                     
Mille Moeslund Lausen  2002    645  31.15  1:03.80  1:37.19    2:10.75   
  Aalborg Svømmeklub  2:10.20                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    606  31.02  1:05.06  1:39.84    2:13.49   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:06.84                 
                     
Signe Fich Hansen  2002    597  31.25  1:05.23  1:39.98    2:14.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:12.57                 
                     
Camilla Brøgger-Andersen  2002    594  30.57  1:04.70  1:39.49    2:14.40   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.98                 
                     
Mille Graasbøll  2002    593  31.60  1:05.82  1:40.34    2:14.44   
  Sigma Swim Allerød  2:12.17                 
                     
Caroline Laursen  2002    580  31.49  1:05.74  1:41.29    2:15.41   
  Esbjerg Svømmeklub  2:17.51                 
                     
Regitze Gotthard  2002    574  31.75  1:06.03  1:41.30    2:15.93   
  Slagelse Svømmeklub  2:15.59                 
                     
Frederikke Skau Hansen  2002    574  31.08  1:05.91  1:41.29    2:15.94   
  Delta Svøm  2:16.75                 
                     
10  Thyra Jørgensen  2002    568  30.63  1:04.80  1:40.75    2:16.35   
  Svømmeklubben Syd  2:10.85                 
                     
11  Martha Vitus Tversted  2002    560  32.20  1:06.78  1:41.73    2:17.05   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  2:18.17                 
                     
12  Michelle Mortensen  2002    555  31.77  1:07.00  1:42.91    2:17.40   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:19.33                 
                     
13  Karoline Sørensen  2002    553  30.89  1:05.51  1:41.60    2:17.58   
  Thisted Svømmeklub  2:16.31                 
                     
14  Lea Serup Schøn  2002    550  31.73  1:06.55  1:42.77    2:17.85   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.74                 
                     
15  Chastine Melhede  2002    545  31.79  1:07.21  1:42.47    2:18.28   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:19.31                 
                     
16  Louise D. Liboriussen  2002    541  31.14  1:07.39  1:43.38    2:18.60   
  Viborg Svømme Klub  2:16.67                 
                     
17  Emilie Holst Lange  2002    541  31.84  1:06.95  1:42.51    2:18.65   
  Gentofte Svømme Klub  2:21.24                 
                     
18  Mathilde Menck Nielsen  2002    540  31.36  1:06.85  1:43.01    2:18.72   
  Helsingør Svømmeklub  2:14.88                 
                     
19  Thea Søe Bach  2002    537  32.41  1:07.97  1:44.27    2:18.95   
  Thisted Svømmeklub  2:18.51                 
                     
20  Bjørk Nelsing Petersen  2002    534  32.01  1:07.17  1:43.90    2:19.18   
  Gentofte Svømme Klub  2:16.58                 
                     
21  Emilie Krog  2002    534  32.27  1:07.46  1:43.90    2:19.20   
  Durup IF  2:18.63                 
                     
22  Katja Kjær Nielsen  2002    515  32.34  1:07.81  1:44.68    2:20.88   
  Ringsted Svømme Klub  2:18.84                 
                     
23  Lærke Rask Sander  2002    505  32.17  1:08.03  1:44.98    2:21.80   
  VAT Copenhagen-MK31  2:18.56                 
                     
24  Cassandra Louisa Lin Hans  2002    501  33.85  1:09.28  1:45.82    2:22.19   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:15.63                 
                     
25  Johanne B. Hansen  2002    501  32.42  1:08.14  1:45.21    2:22.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:20.45                 
                     
26  Caroline Liboriussen  2002    494  33.05  1:09.63  1:47.20    2:22.86   
  Horsens Svømmeklub  2:22.18                 
                     
27  Pernille Koch Sinding  2002    488  31.52  1:07.53  1:45.47    2:23.47   
  Herning Svømmeklub  2:14.91                 
                     
28  Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    484  32.95  1:09.77  1:47.23    2:23.81   
  Roskilde Svømning  2:20.88                 
                     
29  Astrid Nielsen  2002    483  32.95  1:09.19  1:47.23    2:23.92   
  Esbjerg Svømmeklub  2:19.10                 
                     
30  Alberte Sommerlund Peders  2002    483  33.13  1:09.44  1:47.36    2:23.94   
  Esbjerg Svømmeklub  2:18.13                 
                     
31  Ida Rishøj  2002    479  33.40  1:11.07  1:49.04    2:24.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:28.89                 
                     
32  Charlotte S. Jensen  2002    478  33.64  1:11.03  1:48.10    2:24.41   
  Svømmeklubben Nord  2:22.12                 
                     
33  Victoria Bæts Kristensen  2002    475  33.53  1:10.61  1:48.69    2:24.75   
  Næstved IF  2:20.82                 
                     
34  Maja Fridberg Madsen  2002    474  33.48  1:09.40  1:47.24    2:24.86   
  Odder IGF  2:22.43                 
                     
35  Patricia Andersen  2002    470  32.95  1:09.32  1:46.99    2:25.24   
  Slagelse Svømmeklub  2:20.02                 
                     
36  Katrine Brandt Nielsen  2002    467  33.16  1:11.15  1:49.18    2:25.61   
  Lyngby Svømmeklub  2:19.33                 
                     
37  Maria Bredal Larsen  2002    466  33.47  1:10.08  1:47.97    2:25.63   
  Nyborg Svømmeklub  2:19.00                 
                     
38  Victoria Leth  2002    465  33.77  1:10.19  1:47.51    2:25.79   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:24.44                 
                     
39  Ulrikke Veje  2002    464  31.74  1:08.43  1:48.88    2:25.86   
  Hillerød Svømmeklub  2:25.23                 
                     
40  Matilde Weibel  2002    441  33.46  1:11.96  1:50.76    2:28.43   
  Hillerød Svømmeklub  2:21.54                 
                     
41  Claudia Sperling  2002    426  34.29  1:12.13  1:50.99    2:30.13   
  Lyngby Svømmeklub  2:22.05                 
                     
42  Lærke Als  2002    422  34.09  1:11.31  1:50.91    2:30.61   
  Svømmeklubben Nord  2:28.46                 
                     
43  Frederikke Kruse  2002    418  34.32  1:11.97  1:51.57    2:31.04   
  Herning Svømmeklub  2:23.66                 
                     
Fie Tönshoff  2002              DNS   
  Helsingør Svømmeklub  2:22.36                 
                     
Ida Gelineck Padborg  2002              DNS   
  Lyngby Svømmeklub  2:29.95                 
                     
Maria Andersen  2002                Akut syg 
  Ringsted Svømme Klub  2:20.97                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:01 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:36   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 3, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    707  28.63  1:00.79  1:33.79    2:06.78   
  Gentofte Svømme Klub  2:04.63                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    669  29.67  1:02.16  1:35.40    2:09.14   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:06.84                 
                     
Mille Moeslund Lausen  2002    654  30.69  1:03.00  1:36.31    2:10.11   
  Aalborg Svømmeklub  2:10.20                 
                     
Mille Graasbøll  2002    601  31.41  1:05.94  1:40.66    2:13.82   
  Sigma Swim Allerød  2:12.17                 
                     
Signe Fich Hansen  2002    601  31.47  1:05.23  1:40.17    2:13.82   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:12.57                 
                     
Camilla Brøgger-Andersen  2002    577  31.07  1:05.79  1:40.76    2:15.65   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.98                 
                     
Caroline Laursen  2002    568  31.74  1:05.97  1:41.43    2:16.41   
  Esbjerg Svømmeklub  2:17.51                 
                     
Frederikke Skau Hansen  2002    556  31.26  1:06.28  1:42.28    2:17.38   
  Delta Svøm  2:16.75                 
                     
Martha Vitus Tversted  2002    596  31.09  1:05.34  1:40.37    2:14.25   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  2:18.17                 
                     
10  Karoline Sørensen  2002    568  31.47  1:06.23  1:41.65    2:16.36   
  Thisted Svømmeklub  2:16.31                 
                     
11  Michelle Mortensen  2002    560  31.77  1:06.57  1:41.88    2:17.06   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:19.33                 
                     
12  Chastine Melhede  2002    556  31.83  1:06.48  1:42.05    2:17.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:19.31                 
                     
13  Lea Serup Schøn  2002    556  32.02  1:07.50  1:42.96    2:17.33   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.74                 
                     
14  Louise D. Liboriussen  2002    529  32.34  1:07.40  1:44.13    2:19.67   
  Viborg Svømme Klub  2:16.67                 
                     
15  Thyra Jørgensen  2002    527  31.26  1:06.16  1:42.96    2:19.80   
  Svømmeklubben Syd  2:10.85                 
                     
16  Emilie Holst Lange  2002    527  32.02  1:06.77  1:43.13    2:19.87   
  Gentofte Svømme Klub  2:21.24                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:36 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:20   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 4, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jens Sørensen  2001    598  28.47  57.83  1:29.28    2:01.03   
  Herning Svømmeklub  1:58.17                 
                     
Matthias Hansen  2001    581  28.70  59.24  1:30.92    2:02.21   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:02.30                 
                     
Jonas M. Jørgensen  2001    573  28.60  1:00.25  1:32.26    2:02.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:04.29                 
                     
William Houen  2001    567  28.54  59.53  1:30.97    2:03.17   
  Helsingør Svømmeklub  2:00.91                 
                     
Oskar Lindholm  2001    559  29.44  1:01.18  1:32.96    2:03.82   
  Lyseng IF  2:04.44                 
                     
Alexander Rendlev  2001    558  28.80  1:00.16  1:32.22    2:03.89   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:03.16                 
                     
Chris Rasmussen  2001    552  29.21  1:00.52  1:32.55    2:04.27   
  Viborg Svømme Klub  2:05.30                 
                     
Oliver Frølund  2001    552  29.08  1:00.32  1:32.23    2:04.33   
  Silkeborg Svømmeklub  2:04.32                 
                     
Mads Toft  2001    538  29.23  1:00.65  1:32.73    2:05.37   
  Holbæk Svømme Klub  2:02.98                 
                     
10  Christoffer Weiss  2001    537  29.20  1:01.12  1:33.53    2:05.48   
  Gentofte Svømme Klub  2:07.32                 
                     
11  Mads Sørensen  2001    532  28.91  1:01.09  1:33.20    2:05.88   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:04.70                 
                     
12  Jonas Hansen  2001    531  29.85  1:01.96  1:34.35    2:05.92   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:09.40                 
                     
13  Christian L H Frederiksen  2001    524  29.18  1:01.48  1:34.07    2:06.46   
  Agfs Svømmeafdeling  2:06.12                 
                     
14  Malthe Letting  2001    518  28.84  1:01.17  1:34.40    2:06.99   
  Farum Svømmeklub  2:08.52                 
                     
15  Magnus Funder  2001    515  29.37  1:01.81  1:35.48    2:07.23   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:08.09                 
                     
16  Simon Juul Henriksen  2001    514  29.04  1:01.83  1:35.03    2:07.32   
  Odense Svømme Klub  2:05.68                 
                     
17  Lawrence Langley  2001    513  28.94  1:01.17  1:34.19    2:07.39   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  2:05.35                 
                     
18  Martin H. Abel  2001    512  27.22  58.48  1:32.33    2:07.44   
  Esbjerg Svømmeklub  2:04.70                 
                     
19  Christian Bonde  2001    511  29.43  1:01.48  1:34.62    2:07.55   
  Aalborg Svømmeklub  2:06.40                 
                     
20  Felix Lund  2001    506  28.48  1:00.45  1:34.18    2:07.97   
  Herlev Svømning  2:05.12                 
                     
21  Jannick Hansen  2001    501  29.88  1:01.77  1:35.26    2:08.39   
  Sigma Swim Allerød  2:08.92                 
                     
22  Gustav T Madsen  2001    500  29.57  1:01.68  1:34.86    2:08.47   
  Nakskov Svømme Klub  2:10.65                 
                     
23  Lauge Bastian Maar  2001    498  29.29  1:01.24  1:35.31    2:08.68   
  Næstved IF  2:07.27                 
                     
24  Mert Kaya  2001    494  29.65  1:02.23  1:35.83    2:08.96   
  Køge Svømmeklub  2:08.39                 
                     
25  Roar Andersen  2001    494  29.07  1:01.31  1:35.46    2:08.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:04.23                 
                     
26  August Weilguny  2001    494  28.57  1:00.35  1:34.24    2:09.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.86                 
                     
27  Mathias Rasmussen  2001    491  29.75  1:02.35  1:35.96    2:09.22   
  Holstebro Svømme Club  2:08.56                 
                     
28  Anders Nielsen  2001    487  29.76  1:02.75  1:36.74    2:09.56   
  Ringsted Svømme Klub  2:09.07                 
                     
29  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    487  30.75  1:03.84  1:37.25    2:09.61   
  Vest-Brøndby  2:09.54                 
                     
30  William Textor Broch  2001    487  28.34  1:00.80  1:35.03    2:09.62   
  Lyngby Svømmeklub  2:04.01                 
                     
31  Magnus Aasberg  2001    483  29.44  1:02.59  1:36.04    2:09.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:09.08                 
                     
32  Emil Kragh  2001    482  29.70  1:02.31  1:36.55    2:10.02   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:11.04                 
                     
33  Anders Vestergaard  2001    480  28.63  1:01.71  1:36.17    2:10.23   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.00                 
                     
34  Victor Bjerre  2001    467  29.81  1:03.06  1:37.18    2:11.40   
  Herning Svømmeklub  2:08.60                 
                     
35  Johann Kristian Møller  2001    466  29.49  1:02.57  1:36.96    2:11.56   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:11.07                 
                     
36  Rasmus Danielsen  2001    461  29.93  1:03.81  1:37.76    2:12.03   
  Køge Svømmeklub  2:08.60                 
                     
37  Valdemar Piihl Hansen  2001    458  30.54  1:03.77  1:38.11    2:12.24   
  Nakskov Svømme Klub  2:10.83                 
                     
38  Luis Veldsquez  2001    458  30.36  1:03.27  1:37.84    2:12.30   
  Esbjerg Svømmeklub  2:10.58                 
                     
39  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    456  30.05  1:03.75  1:38.34    2:12.44   
  Lyngby Svømmeklub  2:12.29                 
                     
40  Mike Johansen  2001    453  30.35  1:03.69  1:38.28    2:12.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:10.35                 
                     
41  Magnus Løhr  2001    452  29.54  1:03.00  1:38.08    2:12.85   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:07.61                 
                     
42  Mathias Aner  2001    448  30.92  1:04.47  1:39.30    2:13.29   
  Svømmeklubben Syd  2:13.58                 
                     
43  Oliver Mølby  2001    447  30.41  1:04.31  1:38.43    2:13.36   
  Esbjerg Svømmeklub  2:08.48                 
                     
44  Marcus Munkholm  2001    441  29.53  1:03.55  1:38.90    2:13.96   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:12.49                 
                     
45  Thomas Schiby  2001    436  31.09  1:05.34  1:40.39    2:14.42   
  Aalborg Svømmeklub  2:10.60                 
                     
46  Tobias Daniel Larsen  2001    427  31.03  1:05.75  1:41.21    2:15.41   
  Slagelse Svømmeklub  2:27.75                 
                     
47  Viktor Nysøe Rehling  2001    424  30.96  1:06.09  1:41.89    2:15.70   
  Farum Svømmeklub  2:16.76                 
                     
48  Sebastian Møller Jürgense  2001    391  31.62  1:06.74  1:42.99    2:19.44   
  Odder IGF  2:14.31                 
                     
49  Arthur Dalén Ellegaard  2001    377  32.26  1:08.65  1:45.30    2:21.13   
  Lyngby Svømmeklub  1:58.60                 
                     
50  Mads Bjørn Andersen  2001    366  31.84  1:07.15  1:44.97    2:22.48   
  Gentofte Svømme Klub  2:16.41                 
                     
51  Frederik Helms  2001    324  33.19  1:11.18  1:50.10    2:28.38   
  Vest-Brøndby  2:28.35                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:20 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 4, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jens Sørensen  2001    644  28.34  58.27  1:28.62    1:58.07   
  Herning Svømmeklub  1:58.17                 
                     
Matthias Hansen  2001    582  28.39  59.04  1:30.43    2:02.15   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:02.30                 
                     
William Houen  2001    569  28.03  58.56  1:29.87    2:03.04   
  Helsingør Svømmeklub  2:00.91                 
                     
Oskar Lindholm  2001    561  28.81  1:00.69  1:32.58    2:03.65   
  Lyseng IF  2:04.44                 
                     
Alexander Rendlev  2001    560  28.66  59.57  1:31.84    2:03.74   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:03.16                 
                     
Chris Rasmussen  2001    559  29.02  1:00.52  1:32.15    2:03.79   
  Viborg Svømme Klub  2:05.30                 
                     
Oliver Frølund  2001    558  28.64  59.92  1:32.06    2:03.89   
  Silkeborg Svømmeklub  2:04.32                 
                     
Jonas M. Jørgensen  2001    534  28.42  1:00.01  1:32.52    2:05.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:04.29                 
                     
Mads Toft  2001    567  28.40  59.18  1:30.60    2:03.23   
  Holbæk Svømme Klub  2:02.98                 
                     
10  Christoffer Weiss  2001    549  28.67  1:00.28  1:32.69    2:04.52   
  Gentofte Svømme Klub  2:07.32                 
                     
11  Mads Sørensen  2001    528  29.08  1:00.42  1:33.77    2:06.14   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:04.70                 
                     
12  Christian L H Frederiksen  2001    522  29.35  1:01.36  1:34.14    2:06.64   
  Agfs Svømmeafdeling  2:06.12                 
                     
13  Jonas Hansen  2001    519  29.54  1:01.44  1:34.21    2:06.85   
  Korsør Sv & Livr. Klub  2:09.40                 
                     
14  Simon Juul Henriksen  2001    510  29.11  1:01.63  1:35.45    2:07.63   
  Odense Svømme Klub  2:05.68                 
                     
15  Magnus Funder  2001    484  29.43  1:02.08  1:36.40    2:09.83   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:08.09                 
                     
16  Lawrence Langley  2001    457  29.09  1:02.52  1:37.90    2:12.35   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  2:05.35                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:27   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alberte V. Bisgaard  2003    594  33.81        1:09.13   
  Gentofte Svømme Klub  1:09.56                 
                     
Rebecca E. Jakobsen  2003    574  34.38        1:09.91   
  Viborg Svømme Klub  1:11.31                 
                     
Mia Rindshøj  2003    569  34.08        1:10.10   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.70                 
                     
Ida S Olesen  2003    543  34.33        1:11.24   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.64                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    538  35.26        1:11.45   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.08                 
                     
Amalie Nielsen  2003    515  34.77        1:12.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:12.05                 
                     
Maria Lund  2003    498  35.97        1:13.28   
  Sigma Swim Birkerød  1:13.62                 
                     
Cecilie Christiansen  2003    495  35.49        1:13.45   
  Holstebro Svømme Club  1:12.97                 
                     
Julie Laugesen  2003    479  35.71        1:14.25   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:11.69                 
                     
10  Celia Puggaard  2003    476  36.21        1:14.39   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:11.17                 
                     
11  Mathilde M Mosegaard  2003    474  36.65        1:14.51   
  Slagelse Svømmeklub  1:16.17                 
                     
11  Thea F. Johansen  2003    474  35.56        1:14.51   
  Herlev Svømning  1:11.93                 
                     
13  Katja Lorentzen  2003    474  36.03        1:14.53   
  Køge Svømmeklub  1:14.42                 
                     
14  Anna Haugsted Pihl  2003    473  36.07        1:14.58   
  Hillerød Svømmeklub  1:12.74                 
                     
15  Tine Petersen  2003    466  36.21        1:14.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:13.81                 
                     
16  Sofie Findahl Andersen  2003    462  36.70        1:15.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:14.61                 
                     
17  Sofia Norre Bendt  2003    461  36.63        1:15.19   
  Lyngby Svømmeklub  1:14.75                 
                     
18  Caroline Veggerby  2003    451  35.73        1:15.78   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:12.66                 
                     
19  Sofie Bach Nielsen  2003    450  37.45        1:15.81   
  Horsens Svømmeklub  1:17.07                 
                     
20  My Phuong Bui  2003    447  36.70        1:16.00   
  O.S.L.F.  1:13.34                 
                     
21  Caroline Brink  2003    446  36.94        1:16.05   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:14.52                 
                     
22  Caroline Buhl Schrøder  2003    444  37.66        1:16.14   
  Sigma Swim Allerød  1:15.34                 
                     
23  Esther Else Grubert  2003    443  36.67        1:16.24   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:14.68                 
                     
24  Sofie Nielsen  2003    442  37.01        1:16.26   
  Haslev Svømmeklub  1:15.44                 
                     
25  Luna Gammelgaard  2003    436  37.04        1:16.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:14.73                 
                     
26  Naya Høgholt Sejr  2003    435  37.67        1:16.69   
  Agfs Svømmeafdeling  1:15.63                 
                     
27  Luna Emilie Olsen  2003    434  36.70        1:16.75   
  Slangerup Svømmeklub  1:16.66                 
                     
28  Ella Stenholt  2003    430  36.72        1:16.95   
  Lyngby Svømmeklub  1:15.24                 
                     
29  Mathilde Yde Munkebæk  2003    430  38.14        1:16.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:18.31                 
                     
30  Freja Gjerløv  2003    420  37.65        1:17.56   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:17.99                 
                     
31  Caroline Broholm  2003    418  37.56        1:17.72   
  Ringe Svømme Klub  1:15.69                 
                     
32  Louise Jensen  2003    417  38.11        1:17.74   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:15.25                 
                     
33  Emilie Wolf Sørensen  2003    411  38.26        1:18.17   
  Skovbakken Svømmeafdeling  1:16.49                 
                     
34  Alberte Ehrenreich-Birn  2003    408  38.44        1:18.30   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:15.91                 
                     
35  Signe Thomsen  2003    408  38.27        1:18.33   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup  1:17.57                 
                     
36  Sarah Sirek Hansen  2003    403  38.61        1:18.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:18.13                 
                     
37  Sofie Trekær Klausen  2003    399  37.65        1:18.92   
  Brædstrup Svømmeklub  1:17.92                 
                     
38  Andrea Schulz Mikkelsen  2003    396  38.31        1:19.11   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:16.30                 
                     
39  Naya Modin Thomsen  2003    395  39.48        1:19.17   
  Køge Svømmeklub  1:15.23                 
                     
40  Karoline Kortbæk  2003    390  38.85        1:19.51   
  Lyngby Svømmeklub  1:17.08                 
                     
41  Cecilie Lauridsen  2003    390  38.24        1:19.54   
  Odder IGF  1:17.93                 
                     
42  Josefine Heuer  2003    389  38.71        1:19.56   
  Viborg Svømme Klub  1:16.96                 
                     
43  Amalie Kruse Enemærke  2003    377  38.76        1:20.41   
  Glostrup Svømme Klub  1:18.24                 
                     
44  Selma Pruzljanin  2003    362  39.76        1:21.54   
  Thisted Svømmeklub  1:19.85                 
                     
Frederikke Marie Hansen  2003              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:13.25                 
                     
Gro Grinda Rasmussen  2003              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:09.00                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:27 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alberte V. Bisgaard  2003    591  34.01        1:09.24   
  Gentofte Svømme Klub  1:09.56                 
                     
Rebecca E. Jakobsen  2003    585  33.96        1:09.46   
  Viborg Svømme Klub  1:11.31                 
                     
Mia Rindshøj  2003    578  33.98        1:09.74   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.70                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    559  34.70        1:10.53   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.08                 
                     
Ida S Olesen  2003    529  34.57        1:11.84   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.64                 
                     
Amalie Nielsen  2003    524  34.89        1:12.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:12.05                 
                     
Cecilie Christiansen  2003    501  35.75        1:13.13   
  Holstebro Svømme Club  1:12.97                 
                     
Maria Lund  2003    497  35.92        1:13.37   
  Sigma Swim Birkerød  1:13.62                 
                     
Tine Petersen  2003    516  36.00        1:12.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:13.81                 
                     
10  Thea F. Johansen  2003    501  36.09        1:13.14   
  Herlev Svømning  1:11.93                 
                     
11  Mathilde M Mosegaard  2003    489  36.12        1:13.73   
  Slagelse Svømmeklub  1:16.17                 
                     
12  Katja Lorentzen  2003    487  35.99        1:13.83   
  Køge Svømmeklub  1:14.42                 
                     
13  Celia Puggaard  2003    483  36.04        1:14.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:11.17                 
                     
14  Sofie Findahl Andersen  2003    478  36.37        1:14.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:14.61                 
                     
15  Julie Laugesen  2003    468  36.53        1:14.81   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:11.69                 
                     
16  Anna Haugsted Pihl  2003    460  36.15        1:15.29   
  Hillerød Svømmeklub  1:12.74                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:54 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:38   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nicklas Östman Pedersen  2002    642  28.48        1:00.20   
  Herlev Svømning  1:01.73                 
                     
Gustav Stjernholm  2002    523  31.18        1:04.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:05.20                 
                     
Mads Kloster  2002    496  31.83        1:05.61   
  Thisted Svømmeklub  1:06.99                 
                     
Tobias Dan Hansen  2002    476  31.81        1:06.51   
  Glostrup Svømme Klub  1:06.97                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    475  32.04        1:06.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:07.38                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002    457  32.12        1:07.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:07.24                 
                     
Artúr Jegesi  2002    436  33.42        1:08.48   
  Agfs Svømmeafdeling  1:07.49                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002    436  33.56        1:08.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:08.52                 
                     
Anders Skousen  2002    424  33.14        1:09.10   
  Hvidovre Svømme Klub  1:10.29                 
                     
10  Magnus Dolleris Schroll  2002    413  34.01        1:09.70   
  Odense Svømme Klub  1:09.36                 
                     
11  Mathias Pedersen  2002    411  33.68        1:09.85   
  Viborg Svømme Klub  1:08.63                 
                     
12  Johan Heeno Rasmussen  2002    410  34.27        1:09.89   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.22                 
                     
13  Julius Henriksen  2002    408  34.23        1:10.02   
  Holstebro Svømme Club  1:10.94                 
                     
14  Patrick Zakaryan Olsen  2002    407  32.77        1:10.03   
  Horsens Svømmeklub  1:10.35                 
                     
15  Mads Enghave  2002    407  33.92        1:10.08   
  Ishøj Svømme Klub  1:10.71                 
                     
16  Emil Kildahl Døssing  2002    402  34.27        1:10.35   
  Sigma Swim Birkerød  1:10.66                 
                     
17  Nikolaj Petlin Kock  2002    402  34.48        1:10.37   
  Agfs Svømmeafdeling  1:11.40                 
                     
18  Alfred Højberg  2002    397  33.81        1:10.66   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.44                 
                     
19  Emil Jøhnk Tramm  2002    397  34.60        1:10.67   
  Odense Svømme Klub  1:10.72                 
                     
20  Wilfred Hove Lasthein  2002    395  33.61        1:10.74   
  Skovbakken Svømmeafdeling  1:11.19                 
                     
21  Thor G. Nedergaard  2002    394  33.63        1:10.84   
  Odder IGF  1:08.75                 
                     
22  Jacob Tietgen  2002    392  34.08        1:10.92   
  Frem Odense  1:11.04                 
                     
23  Jakob Alexander Jensen  2002    388  35.13        1:11.17   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:08.92                 
                     
24  Peter Eskjær-Køppen  2002    386  34.40        1:11.33   
  Herlev Svømning  1:11.69                 
                     
25  Marcus Dessau  2002    367  35.19        1:12.51   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.82                 
                     
26  Rasmus Petersen  2002    364  35.45        1:12.68   
  Haderslev Svømme Klub  1:13.97                 
                     
27  Jens Bomgaard  2002    363  34.97        1:12.79   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:12.40                 
                     
28  Frederik Pedersen  2002    360  34.91        1:12.96   
  Holbæk Svømme Klub  1:13.64                 
                     
29  Mads Baltzer  2002    360  35.44        1:12.97   
  Greve Svømmeklub  1:13.40                 
                     
30  Vilhelm Damm Thorsell  2002    359  35.03        1:13.05   
  Skovbakken Svømmeafdeling  1:15.18                 
                     
31  Daniel Gallacher  2002    352  35.62        1:13.51   
  Skovbakken Svømmeafdeling  1:12.11                 
                     
32  William Vig Stærmose  2002    351  36.67        1:13.61   
  Frem Odense  1:11.35                 
                     
33  Janus Rosholm  2002    350  35.21        1:13.65   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  1:13.91                 
                     
34  Niels Skovbye Brandt  2002    337  36.07        1:14.60   
  Sigma Swim Allerød  1:12.50                 
                     
35  Mikkel Juul Pedersen  2002    324  36.37        1:15.60   
  Svømmeklubben Nord  1:13.34                 
                     
36  Marcus Ipsen  2002    320  38.03        1:15.90   
  Slagelse Svømmeklub  1:16.52                 
                     
37  Mikkel Podiss Petersen  2002    319  36.49        1:16.01   
  Frem Odense  1:14.70                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:38 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  17:58   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nicklas Östman Pedersen  2002    640  29.05        1:00.27   
  Herlev Svømning  1:01.73                 
                     
Gustav Stjernholm  2002    539  31.05        1:03.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:05.20                 
                     
Mads Kloster  2002    507  31.41        1:05.11   
  Thisted Svømmeklub  1:06.99                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    502  31.99        1:05.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:07.38                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002    478  32.22        1:06.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:07.24                 
                     
Artúr Jegesi  2002    442  33.41        1:08.15   
  Agfs Svømmeafdeling  1:07.49                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002    433  33.86        1:08.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:08.52                 
                     
Tobias Dan Hansen  2002    428  32.65        1:08.89   
  Glostrup Svømme Klub  1:06.97                 
                     
Anders Skousen  2002    419  33.38        1:09.38   
  Hvidovre Svømme Klub  1:10.29                 
                     
10  Patrick Zakaryan Olsen  2002    413  33.96        1:09.69   
  Horsens Svømmeklub  1:10.35                 
                     
11  Julius Henriksen  2002    409  34.09        1:09.95   
  Holstebro Svømme Club  1:10.94                 
                     
12  Johan Heeno Rasmussen  2002    408  34.29        1:09.98   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.22                 
                     
13  Mads Enghave  2002    404  34.40        1:10.21   
  Ishøj Svømme Klub  1:10.71                 
                     
14  Mathias Pedersen  2002    403  33.68        1:10.31   
  Viborg Svømme Klub  1:08.63                 
                     
15  Emil Kildahl Døssing  2002    400  34.12        1:10.46   
  Sigma Swim Birkerød  1:10.66                 
                     
16  Magnus Dolleris Schroll  2002    397  34.19        1:10.67   
  Odense Svømme Klub  1:09.36                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:58 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:46   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sofie Hansen  2002    676  31.99        1:06.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:05.37                 
                     
Liva Palmund  2002    671  32.26        1:06.37   
  Roskilde Svømning  1:07.88                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    619  32.69        1:08.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:06.07                 
                     
Cecilie Grøndal  2002    615  32.87        1:08.33   
  Horsens Svømmeklub  1:08.82                 
                     
Julie Stampe  2002    601  33.58        1:08.86   
  Sigma Swim Allerød  1:09.60                 
                     
Melanie Eggertsen  2002    579  33.56        1:09.71   
  Nakskov Svømme Klub  1:10.81                 
                     
Isabella Bach  2002    575  33.80        1:09.86   
  Holstebro Svømme Club  1:10.76                 
                     
Nicoline Ingemann-Petersen  2002    566  33.53        1:10.23   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:10.44                 
                     
Karoline Sørensen  2002    559  33.99        1:10.54   
  Thisted Svømmeklub  1:12.01                 
                     
10  Victoria Haahr Pallesen  2002    554  34.58        1:10.74   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.31                 
                     
11  Marie Christensen  2002    540  34.37        1:11.33   
  Odder IGF  1:09.95                 
                     
12  Johanne Hingebjerg  2002    538  34.70        1:11.44   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:10.06                 
                     
13  Karoline Bauer  2002    527  35.29        1:11.93   
  Kolding SK  1:11.63                 
                     
14  Caroline Laursen  2002    520  35.83        1:12.24   
  Esbjerg Svømmeklub  1:12.37                 
                     
15  Camilla Brøgger-Andersen  2002    497  35.79        1:13.36   
  Aalborg Svømmeklub  1:13.96                 
                     
16  Zara Wendel Andersen  2002    486  35.30        1:13.91   
  Odsherred Svømmeklub  1:14.91                 
                     
17  Claudia Sperling  2002    483  35.34        1:14.06   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.77                 
                     
18  Emma Ildal Djørup  2002    481  36.97        1:14.16   
  Aalborg Svømmeklub  1:14.37                 
                     
19  Abby Kristine Waterval  2002    479  36.16        1:14.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:10.93                 
                     
20  Sigrid Lei Lamberg  2002    464  36.25        1:15.04   
  Skovbakken Svømmeafdeling  1:15.41                 
                     
21  Heidi Glintborg  2002    462  36.82        1:15.16   
  O.S.L.F.  1:15.61                 
                     
22  Emma Bruhn  2002    461  36.36        1:15.23   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:14.36                 
                     
23  Emilie Knudsen  2002    459  36.47        1:15.31   
  Herning Svømmeklub  1:14.11                 
                     
24  Sofie S. Vegener  2002    445  36.95        1:16.12   
  Auning Svømmeklub  1:14.42                 
                     
25  Natasha Laigaard  2002    443  36.50        1:16.22   
  Hillerød Svømmeklub  1:12.71                 
                     
25  Olivia Olivarius Vølund  2002    443  36.66        1:16.22   
  Lyngby Svømmeklub  1:13.94                 
                     
27  Lærke Rask Sander  2002    433  36.92        1:16.77   
  VAT Copenhagen-MK31  1:11.68                 
                     
28  Regitze Lyngfeldt  2002    430  37.71        1:17.00   
  Helsingør Svømmeklub  1:14.84                 
                     
29  Emilia Lønborg  2002    421  38.05        1:17.54   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:16.76                 
                     
30  Cecilie V Jensen  2002    419  36.99        1:17.62   
  Svømmeklubben S 68  1:14.72                 
                     
31  Julie Kappel Petersen  2002    418  37.86        1:17.71   
  Thisted Svømmeklub  1:16.13                 
                     
32  Pernille Koch Sinding  2002    408  37.32        1:18.35   
  Herning Svømmeklub  1:10.74                 
                     
33  Alberte Sommerlund Peders  2002    405  38.46        1:18.52   
  Esbjerg Svømmeklub  1:15.87                 
                     
34  Kristine la Cour Hjelholt  2002    391  39.28        1:19.47   
  Esbjerg Svømmeklub  1:18.53                 
                     
35  Julie Frisch Hoff  2002    336  39.97        1:23.55   
  Hørsholm Svømmeforening  1:17.51                 
                     
36  Patricia Andersen  2002    301  42.16        1:26.70   
  Slagelse Svømmeklub  1:23.27                 
                     
Nicoline Kristiansen  2002              DNS   
  Agfs Svømmeafdeling  1:15.26                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:46 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  18:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sofie Hansen  2002    707  31.58        1:05.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:05.37                 
                     
Liva Palmund  2002    653  32.70        1:06.97   
  Roskilde Svømning  1:07.88                 
                     
Julie Stampe  2002    648  32.81        1:07.13   
  Sigma Swim Allerød  1:09.60                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    620  32.96        1:08.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:06.07                 
                     
Cecilie Grøndal  2002    610  33.19        1:08.50   
  Horsens Svømmeklub  1:08.82                 
                     
Nicoline Ingemann-Petersen  2002    578  33.80        1:09.74   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:10.44                 
                     
Melanie Eggertsen  2002    567  33.71        1:10.21   
  Nakskov Svømme Klub  1:10.81                 
                     
Isabella Bach  2002    537  34.62        1:11.50   
  Holstebro Svømme Club  1:10.76                 
                     
Karoline Sørensen  2002    574  33.64        1:09.92   
  Thisted Svømmeklub  1:12.01                 
                     
10  Johanne Hingebjerg  2002    536  35.31        1:11.54   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:10.06                 
                     
11  Marie Christensen  2002    518  35.14        1:12.35   
  Odder IGF  1:09.95                 
                     
12  Claudia Sperling  2002    511  34.79        1:12.69   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.77                 
                     
13  Caroline Laursen  2002    508  35.67        1:12.84   
  Esbjerg Svømmeklub  1:12.37                 
                     
14  Camilla Brøgger-Andersen  2002    485  36.21        1:13.93   
  Aalborg Svømmeklub  1:13.96                 
                     
15  Zara Wendel Andersen  2002    456  35.83        1:15.50   
  Odsherred Svømmeklub  1:14.91                 
                     
Karoline Bauer  2002              DSQ  armbånd på 
  Kolding SK  1:11.63                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:12 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  10:56   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    605  29.48        1:01.40   
  Slagelse Svømmeklub  1:00.91                 
                     
Frederik Riedel Lentz  2001    572  30.59        1:02.57   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.07                 
                     
Mads Raaby Jensen  2001    560  29.97        1:03.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:03.29                 
                     
Alfred August Grubert  2001    549  30.72        1:03.43   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.82                 
                     
Luccas Dam Brenner  2001    515  31.56        1:04.79   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:06.68                 
                     
Benjamin Peruchon  2001    508  31.35        1:05.08   
  Haderslev Svømme Klub  1:06.98                 
                     
Lucas Strøbæk  2001    500  31.89        1:05.44   
  Gentofte Svømme Klub  1:05.45                 
                     
Marius Nørgaard  2001    492  32.16        1:05.77   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.71                 
                     
Anders Rasmussen  2001    487  31.74        1:06.00   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:04.57                 
                     
10  Mathias Vestergaard  2001    483  32.44        1:06.17   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.78                 
                     
11  Nicolaj Løth Andersen  2001    479  32.05        1:06.36   
  Horsens Svømmeklub  1:05.41                 
                     
12  Rasmus Hald  2001    479  32.08        1:06.38   
  Kolding SK  1:06.95                 
                     
13  Magnus Bækgaard Andersen  2001    471  32.28        1:06.73   
  Hørsholm Svømmeforening  1:07.45                 
                     
14  Christian Crone  2001    469  32.63        1:06.83   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:05.50                 
                     
15  Magnus Funder  2001    468  32.68        1:06.86   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:06.54                 
                     
16  Victor Bendix Beiter  2001    455  32.66        1:07.52   
  Herlev Svømning  1:06.04                 
                     
17  Thomas Schiby  2001    451  32.99        1:07.69   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.76                 
                     
18  Mike Johansen  2001    448  32.82        1:07.86   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:07.70                 
                     
19  August Becktor  2001    447  32.82        1:07.90   
  Gentofte Svømme Klub  1:09.55                 
                     
20  August Houborg  2001    443  32.51        1:08.10   
  Lyngby Svømmeklub  1:08.11                 
                     
21  Jonas Hansen  2001    437  33.34        1:08.41   
  Korsør Sv & Livr. Klub  1:08.77                 
                     
22  Nicklas Andersen  2001    434  33.45        1:08.55   
  Frederiksværk Svømmeklub  1:11.73                 
                     
23  Lukas Jeppesen  2001    432  33.42        1:08.70   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:09.72                 
                     
24  Christoffer Weiss  2001    431  33.25        1:08.76   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.57                 
                     
25  Søren P. Rasmussen  2001    424  33.28        1:09.11   
  Aalborg Svømmeklub  1:10.74                 
                     
26  Aksel Munksgaard-Ottosen  2001    422  34.02        1:09.24   
  Svømmeklubben Sønderborg  1:09.52                 
                     
27  Frederik Bornemann  2001    421  33.66        1:09.25   
  Sigma Swim Allerød  1:09.81                 
                     
28  Lauge Bastian Maar  2001    415  34.26        1:09.62   
  Næstved IF  1:09.51                 
                     
29  Mert Kaya  2001    412  34.77        1:09.75   
  Køge Svømmeklub  1:09.06                 
                     
30  Anders Vestergaard  2001    412  33.93        1:09.77   
  Aalborg Svømmeklub  1:08.20                 
                     
31  Simon Juul Henriksen  2001    410  33.87        1:09.91   
  Odense Svømme Klub  1:08.47                 
                     
31  Villads Bomholt Larsen  2001    410  33.44        1:09.91   
  Helsingør Svømmeklub  1:07.27                 
                     
33  Hans Mølbak Petersen  2001    409  32.92        1:09.97   
  Greve Svømmeklub  1:05.91                 
                     
34  Johan Nielsen  2001    402  34.14        1:10.34   
  Viborg Svømme Klub  1:07.94                 
                     
35  Malthe Letting  2001    392  34.05        1:10.94   
  Farum Svømmeklub  1:08.53                 
                     
36  Jonathan P. Hedager  2001    386  34.93        1:11.32   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.51                 
                     
36  Rasmus Danielsen  2001    386  35.06        1:11.32   
  Køge Svømmeklub  1:09.72                 
                     
38  Tobias Daniel Larsen  2001    380  35.31        1:11.68   
  Slagelse Svømmeklub  1:10.96                 
                     
39  Andreas Gram Peters  2001    375  34.70        1:11.99   
  Helsinge Skytte & IF  1:12.70                 
                     
40  Mads Frydenholm  2001    372  34.78        1:12.19   
  Esbjerg Svømmeklub  1:09.31                 
                     
41  Rasmus Sander Berggreen  2001    335  35.08        1:14.72   
  Ikast Svømmeklub  1:11.65                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:56 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  18:20   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    599  29.99        1:01.60   
  Slagelse Svømmeklub  1:00.91                 
                     
Frederik Riedel Lentz  2001    595  30.43        1:01.73   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.07                 
                     
Alfred August Grubert  2001    571  30.65        1:02.60   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.82                 
                     
Mads Raaby Jensen  2001    559  30.53        1:03.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:03.29                 
                     
Luccas Dam Brenner  2001    522  31.41        1:04.49   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:06.68                 
                     
Lucas Strøbæk  2001    513  31.95        1:04.85   
  Gentofte Svømme Klub  1:05.45                 
                     
Benjamin Peruchon  2001    509  31.77        1:05.03   
  Haderslev Svømme Klub  1:06.98                 
                     
Marius Nørgaard  2001    498  31.98        1:05.52   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.71                 
                     
Anders Rasmussen  2001    496  31.71        1:05.61   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:04.57                 
                     
10  Rasmus Hald  2001    479  32.85        1:06.37   
  Kolding SK  1:06.95                 
                     
11  Nicolaj Løth Andersen  2001    477  32.32        1:06.45   
  Horsens Svømmeklub  1:05.41                 
                     
12  Mathias Vestergaard  2001    475  32.72        1:06.53   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.78                 
                     
13  Magnus Funder  2001    460  33.38        1:07.27   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:06.54                 
                     
14  Victor Bendix Beiter  2001    457  32.64        1:07.39   
  Herlev Svømning  1:06.04                 
                     
15  Christian Crone  2001    455  32.79        1:07.52   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:05.50                 
                     
16  Magnus Bækgaard Andersen  2001    454  33.03        1:07.57   
  Hørsholm Svømmeforening  1:07.45                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:20 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  11:23   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Brink  2003    627  36.30  1:17.20  1:58.85    2:42.45   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:44.13                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    594  38.58  1:20.48  2:03.06    2:45.42   
  Gentofte Svømme Klub  2:47.97                 
                     
Julie K Rose  2003    572  38.20  1:21.42  2:04.85    2:47.57   
  Sigma Swim Allerød  2:52.32                 
                     
Emilie Meng  2003    570  38.22  1:21.27  2:04.59    2:47.69   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:47.65                 
                     
Annika Hausgaard Godt  2003    552  38.11  1:21.13  2:05.07    2:49.48   
  Holstebro Svømme Club  2:56.10                 
                     
Kirstine Mørk Rasmussen  2003    549  38.18  1:21.50  2:06.41    2:49.84   
  Herning Svømmeklub  2:48.08                 
                     
Sofie Maagøe  2003    515  39.23  1:23.48  2:08.63    2:53.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:54.11                 
                     
Laura Fogh  2003    513  36.46  1:20.56  2:06.25    2:53.70   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin  2:55.28                 
                     
Amalie Michelsen  2003    512  40.97  1:25.99  2:10.49    2:53.83   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:56.08                 
                     
10  Hannah Höesch  2003    501  39.98  1:24.28  2:09.72    2:55.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:59.68                 
                     
11  Ida S Olesen  2003    483  41.11  1:26.12  2:11.57    2:57.20   
  Aalborg Svømmeklub  2:59.21                 
                     
12  Naja Thomsen  2003    475  40.73  1:27.44  2:12.31    2:58.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:10.96                 
                     
13  Pernille Elm Jensen  2003    472  40.34  1:26.22  2:12.81    2:58.58   
  JGI Svømning  2:57.23                 
                     
14  Caroline Gøttrup Bagge  2003    471  41.18  1:27.67  2:13.60    2:58.79   
  Køge Svømmeklub  2:57.26                 
                     
15  Nikoline Skovly Larsen  2003    467  38.98  1:25.23  2:12.19    2:59.25   
  Næstved IF  2:56.40                 
                     
16  Caroline Lysgaard Sørensen  2003    466  41.25  1:28.91  2:15.89    2:59.40   
  Lyseng IF  3:06.92                 
                     
17  Cecilie Batz  2003    463  40.44  1:26.68  2:13.24    2:59.73   
  Kolding SK  2:57.50                 
                     
17  Esther Marie Heunicke  2003    463  40.68  1:26.63  2:12.52    2:59.73   
  Sigma Swim Birkerød  3:01.65                 
                     
19  Louise Sjørup Jensen  2003    463  41.11  1:26.42  2:13.10    2:59.74   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:57.68                 
                     
20  Clara Eskebæk Carlquist  2003    455  41.07  1:26.96  2:13.86    3:00.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:55.04                 
                     
21  Amalie Nielsen  2003    455  41.04  1:27.02  2:12.95    3:00.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:02.43                 
                     
22  Liva Buchholt Johansen  2003    453  39.77  1:26.60  2:13.98    3:01.04   
  Slangerup Svømmeklub  2:52.48                 
                     
23  Ida-Marie Frydenlund  2003    453  41.41  1:28.00  2:14.52    3:01.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  3:06.00                 
                     
24  Line Nøhr Petersen  2003    444  41.95  1:28.64  2:15.42    3:02.25   
  Køge Svømmeklub  3:01.17                 
                     
25  Anna Bull Kramer  2003    435  41.30  1:27.81  2:15.73    3:03.59   
  Horsens Svømmeklub  3:10.08                 
                     
26  Sofie Theophil Petersen  2003    430  40.90  1:28.11  2:15.97    3:04.19   
  Vejle Svømmeklub Triton  3:03.40                 
                     
27  Karoline Lagoni  2003    429  41.68  1:28.11  2:16.20    3:04.32   
  Horsens Svømmeklub  3:02.81                 
                     
28  Astrid Thimmer  2003    429  39.60  1:25.93  2:14.73    3:04.38   
  Hørsholm Svømmeforening  3:08.63                 
                     
29  Johanne A Andersson  2003    422  41.97  1:29.35  2:17.09    3:05.32   
  Frem Odense  3:04.95                 
                     
30  Emilia Naledi Madonsela  2003    419  42.71  1:30.94  2:18.56    3:05.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:05.51                 
                     
31  Ella Christiansen  2003    411  43.00  1:30.81  2:18.84    3:06.97   
  Vejle Svømmeklub Triton  3:06.20                 
                     
32  Lærke Blond  2003    405  41.69  1:27.75  2:18.42    3:08.00   
  Vallensbæk IF Af 1939  3:05.78                 
                     
33  Emilie Egerup  2003    404  42.17  1:30.80  2:19.76    3:08.07   
  Silkeborg Svømmeklub  3:11.60                 
                     
34  Christine Henriksen  2003    404  42.51  1:31.07  2:20.46    3:08.08   
  JGI Svømning  3:09.71                 
                     
35  Luna Fyller Jacobsen  2003    398  42.97  1:31.04  2:20.15    3:08.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:10.74                 
                     
36  Amalie Schou  2003    394  42.21  1:30.18  2:19.14    3:09.60   
  Gladsaxe Idræts Forening  3:06.13                 
                     
37  Christine Krogh  2003    392  42.67  1:31.28  2:20.83    3:10.04   
  O.S.L.F.  3:09.83                 
                     
38  Mia Mørk Kuramoto  2003    390  43.81  1:31.42  2:21.07    3:10.38   
  Helsingør Svømmeklub  3:08.69                 
                     
39  Mathilde M Mosegaard  2003    388  43.41  1:32.04  2:21.36    3:10.58   
  Slagelse Svømmeklub  3:04.09                 
                     
40  Viola Demuth Andersen  2003    384  44.82  1:33.41  2:22.51    3:11.25   
  Gentofte Svømme Klub  3:08.54                 
                     
41  Sofie Bak  2003    382  43.14  1:32.46  2:22.75    3:11.58   
  Hvidovre Svømme Klub  3:07.26                 
                     
42  Josephine B. U. Danielsen  2003    382  43.15  1:31.54  2:22.77    3:11.60   
  Swim Team Tåstrup - Vatcph  3:06.01                 
                     
43  Olivia Mammen  2003    382  43.23  1:31.85  2:21.82    3:11.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  3:06.68                 
                     
44  Emilie Johanna Bülow  2003    376  43.45  1:32.29  2:21.94    3:12.66   
  Vejle Svømmeklub Triton  3:10.12                 
                     
45  Amalie Kanstrup  2003    368  43.11  1:32.17  2:22.35    3:14.10   
  Viborg Svømme Klub  3:09.25                 
                     
46  Matilde Iversen  2003    366  43.92  1:33.69  2:23.97    3:14.40   
  Aalborg Svømmeklub  3:08.03                 
                     
47  Luna Gammelgaard  2003    356  44.92  1:35.22  2:25.51    3:16.14   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:07.96                 
                     
48  Isabella Rosenberg  2003    344  44.55  1:34.50  2:26.19    3:18.42   
  VAT Copenhagen-MK31  3:11.05                 
                     
Anne Katrine Ryhammer  2003              DSQ  Tyvstart 
  Lyseng IF  3:05.00                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:23 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  18:31   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Brink  2003    653  36.13  1:16.99  1:58.07    2:40.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:44.13                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    618  37.53  1:19.07  2:01.05    2:43.27   
  Gentofte Svømme Klub  2:47.97                 
                     
Kirstine Mørk Rasmussen  2003    589  37.84  1:20.96  2:04.27    2:45.88   
  Herning Svømmeklub  2:48.08                 
                     
Julie K Rose  2003    569  37.47  1:20.57  2:04.27    2:47.86   
  Sigma Swim Allerød  2:52.32                 
                     
Emilie Meng  2003    562  37.92  1:20.79  2:05.04    2:48.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:47.65                 
                     
Annika Hausgaard Godt  2003    538  38.68  1:22.23  2:06.06    2:50.98   
  Holstebro Svømme Club  2:56.10                 
                     
Laura Fogh  2003    527  38.66  1:22.02  2:07.46    2:52.16   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin  2:55.28                 
                     
Sofie Maagøe  2003    466  40.97  1:26.71  2:13.42    2:59.43   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:54.11                 
                     
Amalie Michelsen  2003    532  38.99  1:22.31  2:06.87    2:51.67   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:56.08                 
                     
10  Naja Thomsen  2003    485  40.76  1:26.25  2:12.09    2:56.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:10.96                 
                     
11  Pernille Elm Jensen  2003    485  40.74  1:26.53  2:11.99    2:57.03   
  JGI Svømning  2:57.23                 
                     
12  Caroline Lysgaard Sørensen  2003    484  39.89  1:25.41  2:11.49    2:57.09   
  Lyseng IF  3:06.92                 
                     
13  Hannah Höesch  2003    482  39.92  1:25.65  2:10.95    2:57.38   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:59.68                 
                     
14  Ida S Olesen  2003    477  40.19  1:25.86  2:11.92    2:58.00   
  Aalborg Svømmeklub  2:59.21                 
                     
15  Nikoline Skovly Larsen  2003    467  39.87  1:26.60  2:13.51    2:59.22   
  Næstved IF  2:56.40                 
                     
Caroline Gøttrup Bagge  2003                Akut syg 
  Køge Svømmeklub  2:57.26                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.07  Udskriftsdato  25 juni 2016 
Licens til Helsingør Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:31 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2016   
  Stævne by  Helsingør    Udskriftstidspunkt  11:39   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Helsingør Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 juni 2016         
 
 
Løb 10, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Casper Mørkhøj Hartington  2002    538  35.07  1:14.18  1:54.37    2:36.14   
  Greve Svømmeklub  2:36.02                 
                     
Carl-Emil Lønborg  2002    524  35.01  1:14.88  1:55.65    2:37.45   
  Gentofte Svømme Klub  2:39.93                 
                     
Gustav Stjernholm  2002    520  36.49  1:17.44  1:57.96    2:37.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:39.26                 
                     
Magnus Dyg Holme  2002    513  35.97  1:15.95  1:57.15    2:38.57   
  Ikast Svømmeklub  2:40.85                 
                     
Bertram Dreyer Riis  2002    513  35.28  1:15.41  1:56.62    2:38.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:40.81                 
                     
Filip Cederstrøm  2002    488  36.41  1:18.48  1:59.77    2:41.26   
  Holstebro Svømme Club  2:44.27                 
                     
Alexander Søgaard  2002    479  35.95  1:17.02  1:59.36    2:42.30   
  Ringsted Svømme Klub  2:49.37                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002    478  37.08  1:17.99  2:00.21    2:42.38   
  Søllerød Svømmeklub SNIK  2:43.50                 
                     
Simon Perzynski  2002    461  36.47  1:18.31  2:00.99    2:44.32   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:41.60                 
                     
10  Oliver Hallenborg  2002    456  36.85  1:18.83  2:01.41    2:44.90   
  Odense Svømme Klub  2:49.84                 
                     
11  Asger Væver Hartvig  2002    455  36.47  1:19.67  2:02.48    2:45.05   
  Hørsholm Svømmeforening  2:46.46                 
                     
12  Gustav Stahl  2002    439  37.51  1:20.27  2:03.78    2:47.10   
  Odense Svømme Klub  2:47.87                 
                     
13  Anton Leth  2002    436  38.14  1:22.09  2:05.51    2:47.47   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:47.97                 
                     
14  Casper Koch Henriksen  2002    429  36.81  1:19.69  2:03.98    2:48.31   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:50.26                 
                     
15  Mathias Lund Hansen  2002    426  38.65  1:21.87  2:05.13    2:48.77   
  Agfs Svømmeafdeling  2:50.52                 
                     
16  Gustav Fløche Fuglsang  2002    418  37.70  1:20.89  2:05.20    2:49.81   
  Silkeborg Svømmeklub  2:50.29                 
                     
17  Esben F. Buchwaldt  2002    413  38.37  1:21.83  2:06.50    2:50.43   
  Esbjerg Svømmeklub  2:50.57                 
                     
18  Mingus Okkerholm  2002    412  34.10  1:15.99  2:02.61    2:50.60   
  Nyborg Svømmeklub  2:52.81                 
                     
19  Oliver Steenberg  2002    411  39.31  1:22.58  2:02.86    2:50.77   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:49.29                 
                     
20  Morten Østergaard  2002    406  37.85  1:21.21  2:05.99    2:51.44   
  Svømmeklubben Laksen  2:51.26                 
                     
21  William Ohrt  2002    398  39.57  1:23.42  2:08.42    2:52.63   
  Kolding SK  2:51.21                 
                     
22  Jacob Christensen  2002    393  39.39  1:24.07  2:08.28    2:53.27   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:56.67                 
                     
23  Valdemar D. Pedersen  2002    387  38.31  1:23.72  2:09.11    2:54.27   
  Horsens Svømmeklub  3:04.60