2018-04-24   10:54:10
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ullbergstrofén 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  07:28   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:49.68   
  Tor Leander  1999      27.39        27.39   
  Robin Andréasson  1988      28.36        55.75   
  Linnéa Lundborg  2000      27.97        1:23.72   
  Tova Olsson  2001      25.96        1:49.68   
                     
Nkk Mix Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:50.56   
  Hampus Lovinge  1998      26.37        26.37   
  Sara Wallberg  1999      32.13        58.50   
  Michelle Franzén  1993      29.23        1:27.73   
  Hugo Rydberg  1998      22.83        1:50.56   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:50.68   
  Linnéa Bielicz  1994      29.41        29.41   
  Teodor Widerberg  1998      28.27        57.68   
  Tilde Morin  2002      29.32        1:27.00   
  Joakim Löfgren  1992      23.68        1:50.68   
                     
Väsby SS Lag 1 Mix  1997  Väsby Simsällskap            1:52.47   
  Anton Widholm  1999      28.10        28.10   
  Karl Frylmark  1999      28.90        57.00   
  Anna Miram  1999      28.86        1:25.86   
  Tova Andersson  2001      26.61        1:52.47   
                     
Ängelholm Mix  2000  Ängelholms Simsällskap            1:52.52   
  Miranda Ingvarsson  2001      31.46        31.46   
  Daniel Kertes  1999      27.96        59.42   
  Oskar Hanstål  1999      25.20        1:24.62   
  Filippa Sundström  2001      27.90        1:52.52   
                     
Höganäs SS 1  Höganäs Simsällskap            1:53.10   
  Elin Widén  1998      31.10        31.10   
  Erik Juliusson  1998      29.94        1:01.04   
  Mika Persson  1998      24.74        1:25.78   
  Klara Juliusson  1997      27.32        1:53.10   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            1:53.54   
  Isak Meding  1998      27.32        27.32   
  Julia Månsson  2002      32.66        59.98   
  André Gradin  1994      26.11        1:26.09   
  Sandra Rääf  2000      27.45        1:53.54   
                     
Lass Mix Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:54.09   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      27.50        27.50   
  Gustav Henell  1999      30.46        57.96   
  Christin Heina  1996      29.12        1:27.08   
  Emma Magnusson  1998      27.01        1:54.09   
                     
Nkk Mix Lag 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:55.19   
  Max Engström  2001      28.05        28.05   
  Ella Lindroth  2001      33.78        1:01.83   
  Victor Lovinge  2000      25.53        1:27.36   
  Klara Gårdman  2002      27.83        1:55.19   
                     
10  Kungsbacka Lag 1  1974  Kungsbacka Simsällskap            1:55.25   
  Malin Andersson  1999      31.11        31.11   
  Oskar Johansson  1993      29.39        1:00.50   
  Anton Johansson  1996      25.57        1:26.07   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.18        1:55.25   
                     
11  Nkk Mix Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:55.33   
  Klara Eriksson  2000      31.76        31.76   
  Adina Eriksson  1999      34.22        1:05.98   
  Oscar Sjöblad  1997      25.38        1:31.36   
  Mikael Wåhlin  1989      23.97        1:55.33   
                     
12  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsällskap            1:55.37   
  Miranda Arvidsson  1998      30.25        30.25   
  Jacob Olsson  1998      31.09        1:01.34   
  Anna Sjölund  2000      29.71        1:31.05   
  Harald Madebrink  1998      24.32        1:55.37   
                     
13  Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:55.45   
  Kamelia Gradinarska  2001      31.89        31.89   
  Tobias Åberg  2000      30.61        1:02.50   
  Aron Qvirist  1998      26.12        1:28.62   
  Alice Lindhé  1999      26.83        1:55.45   
                     
14  Lass Mix Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:55.79   
  Vera Karlsson  2003      30.79        30.79   
  Nicola Lundqvist  2002      31.40        1:02.19   
  Mattias Grynning  1999      26.18        1:28.37   
  Elin Gunnarsson  2002      27.42        1:55.79   
                     
15  Väsby SS Lag 2 Mix  1997  Väsby Simsällskap            1:56.10   
  Simon Brandt  2000      28.78        28.78   
  Emma Wahlund  1998      33.90        1:02.68   
  Gustav Frödeberg  1997      26.33        1:29.01   
  Louise Halldén  1998      27.09        1:56.10   
                     
16  Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:56.13   
  Alexander Triantafillou  1997      28.64        28.64   
  Rickard Berglund  1987      29.81        58.45   
  Christina Ekstedt  1996      30.78        1:29.23   
  Andrea Reinhold  2001      26.90        1:56.13   
                     
17  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            1:56.30   
  Mellie Wijk  2002      31.01        31.01   
  Gunnar Widerberg  2000      30.45        1:01.46   
  Nikola Mackic  1999      26.59        1:28.05   
  Petronella Johansson  2000      28.25        1:56.30   
                     
18  S02 Mix Lag 1  Simklubben S 02            1:57.10   
  Hanna Gebart  2000      31.44        31.44   
  Anton Björck-Teuscher  1993      31.19        1:02.63   
  Selma Avdic  2003      30.60        1:33.23   
  Johannes Sköld  1996      23.87        1:57.10   
                     
19  Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:57.12   
  Joel Eliasson  1998      29.48        29.48   
  Thindra Hackwitz  2003      34.74        1:04.22   
  Sebastian Petersson  2000      26.10        1:30.32   
  Ida Swegmark  2000      26.80        1:57.12   
                     
20  Søllerød Mix  Søllerød Svømmeklub  DEN          1:57.21   
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      28.96        28.96   
  Martha Vitus Tversted  2002      35.09        1:04.05   
  Pierre Høgenhaug  1999      25.53        1:29.58   
  Frederikke Petri  2001      27.63        1:57.21   
                     
21  Lass Mix Lag 3  Linköpings Allmänna SS            1:59.18   
  Oliver Tykesson  2000      29.84        29.84   
  Elise Gidlöf  1999      35.23        1:05.07   
  Sixten Almén  1999      26.63        1:31.70   
  Alice Almén  2001      27.48        1:59.18   
                     
22  Karlskrona Mix 1  98  Karlskrona Simsällskap            1:59.98   
  Gustav Vallbo  1999      31.21        31.21   
  Disa Gladher  2002      34.70        1:05.91   
  Jakob Clemedtson  1996      26.04        1:31.95   
  Linn Rosenius  2002      28.03        1:59.98   
                     
23  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            2:00.11   
  Solveig Ramallo  1993      33.20        33.20   
  Max Feng  2001      31.38        1:04.58   
  Philip Borgström Bishop  1999      27.56        1:32.14   
  Hannah Hemberg  2002      27.97        2:00.11   
                     
24  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsällskap            2:00.57   
  Leia Karlsson  2002      32.86        32.86   
  Anton Arvidsson  2000      31.28        1:04.14   
  Garri Svensson  2000      26.77        1:30.91   
  Tilda Nordén  2001      29.66        2:00.57   
                     
25  SK Laxen Mix 3  Simklubben Laxen            2:01.27   
  Elsa Wahlbeck  2002      33.09        33.09   
  Walter Hero  2002      31.87        1:04.96   
  Julia Wollentz  2002      31.38        1:36.34   
  Julius Gustavsson  2002      24.93        2:01.27   
                     
26  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:01.57   
  Ebba Hellström  1992      32.79        32.79   
  Felix Wrakén  2003      33.88        1:06.67   
  Emma Abrahamsson  2003      30.69        1:37.36   
  Elias Gausel  1996      24.21        2:01.57   
                     
27  Säffle SS Mix  2005  Säffle Simsällskap            2:01.73   
  Ida Lithner  2004      32.95        32.95   
  Daniel Lithner  2001      33.62        1:06.57   
  Petra Johansson  1997      30.07        1:36.64   
  Ivo Kuijpers  1999      25.09        2:01.73   
                     
28  Ängelholm Mix 2  Ängelholms Simsällskap            2:02.36   
  Petter Hellzén  2000      29.71        29.71   
  Mattias Andersson  1996      32.45        1:02.16   
  Alma Sandberg  2002      31.51        1:33.67   
  Ellen Thunberg  2001      28.69        2:02.36   
                     
29  Höganäs SS 2  Höganäs Simsällskap            2:05.42   
  Jacob Engström  2000      31.95        31.95   
  Maja Johansson  1999      34.65        1:06.60   
  Jesper Lundqvist  1999      29.16        1:35.76   
  Heidi Winberg  1999      29.66        2:05.42   
                     
30  Karlskrona Mix 2  Karlskrona Simsällskap            2:05.74   
  Emma Ljungcrantz  2001      34.08        34.08   
  Ida Rosenius  2000      26.33        1:00.41   
  Axel Auer  2003      38.11        1:38.52   
  William Svensson  2003      27.22        2:05.74   
                     
31  Sundsvall Mix Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            2:07.92   
  Albin Hedlund  2003      31.11        31.11   
  Jonathan Nilsson  2003      35.18        1:06.29   
  Melina Sundström  2002      31.50        1:37.79   
  Emma Norlin  2002      30.13        2:07.92   
                     
32  Søllerød Mix 2  Søllerød Svømmeklub  DEN          2:08.32   
  Christoffer H. Andersen  2002      30.16        30.16   
  Pauline Drucker  2004      39.23        1:09.39   
  Anna Nørskov  2004      33.02        1:42.41   
  Christian Andersen  1999      25.91        2:08.32   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  30 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  07:28 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:26   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Serneke 
0 år och äldre: Mass Mix 1 1:53.57 2015-04-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:53.10   
  Linnéa Bielicz  1994      30.97        30.97   
  Joakim Löfgren  1992      29.62        1:00.59   
  Teodor Widerberg  1998      26.08        1:26.67   
  Tilde Morin  2002      26.43        1:53.10   
                     
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:53.81   
  Tor Leander  1999      28.45        28.45   
  Robin Andréasson  1988      30.11        58.56   
  Ida Swegmark  2000      28.89        1:27.45   
  Tova Olsson  2001      26.36        1:53.81   
                     
Nkk Mix Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:54.74   
  Klara Eriksson  2000      32.51        32.51   
  Sara Wallberg  1999      33.03        1:05.54   
  Hampus Lovinge  1998      25.62        1:31.16   
  Hugo Rydberg  1998      23.58        1:54.74   
                     
Ösa Lag 1  Örebro Simallians            1:55.52   
  Isak Meding  1998      28.30        28.30   
  Julia Månsson  2002      32.95        1:01.25   
  André Gradin  1994      26.57        1:27.82   
  Sandra Rääf  2000      27.70        1:55.52   
                     
Ängelholm Mix  2000  Ängelholms Simsällskap            1:56.76   
  Miranda Ingvarsson  2001      33.63        33.63   
  Daniel Kertes  1999      28.57        1:02.20   
  Oskar Hanstål  1999      25.90        1:28.10   
  Filippa Sundström  2001      28.66        1:56.76   
                     
Lass Mix Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:57.25   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      28.71        28.71   
  Gustav Henell  1999      31.85        1:00.56   
  Christin Heina  1996      29.41        1:29.97   
  Emma Magnusson  1998      27.28        1:57.25   
                     
Höganäs SS 1  Höganäs Simsällskap            1:57.75   
  Elin Widén  1998      31.67        31.67   
  Klara Juliusson  1997      33.78        1:05.45   
  Mika Persson  1998      25.36        1:30.81   
  Johan Killman  1999      26.94        1:57.75   
                     
Väsby SS Lag 1 Mix  1997  Väsby Simsällskap            1:58.70   
  Anton Widholm  1999      30.43        30.43   
  Karl Frylmark  1999      30.81        1:01.24   
  Anna Miram  1999      29.43        1:30.67   
  Louise Halldén  1998      28.03        1:58.70   
                     
Karlskrona Mix 1  98  Karlskrona Simsällskap            1:58.80   
  Sofie Karlsson  2000      32.74        32.74   
  Tea Gladher  2000      33.67        1:06.41   
  Jakob Clemedtson  1996      26.50        1:32.91   
  Marcus Barkrot  2002      25.89        1:58.80   
                     
10  Väsby SS Lag 2 Mix  1997  Väsby Simsällskap            1:59.83   
  Simon Brandt  2000      30.43        30.43   
  Emma Wahlund  1998      35.18        1:05.61   
  Gustav Frödeberg  1997      26.73        1:32.34   
  Tova Andersson  2001      27.49        1:59.83   
                     
11  Lass Mix Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:59.90   
  Vera Karlsson  2003      31.78        31.78   
  Nicola Lundqvist  2002      32.74        1:04.52   
  Mattias Grynning  1999      26.87        1:31.39   
  Elin Gunnarsson  2002      28.51        1:59.90   
                     
12  Kungsbacka Lag 1  1974  Kungsbacka Simsällskap            1:59.93   
  Malin Andersson  1999      32.34        32.34   
  Anton Dahlgren  1999      32.04        1:04.38   
  Anton Johansson  1996      26.32        1:30.70   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.23        1:59.93   
                     
13  Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:59.95   
  Kamelia Gradinarska  2001      33.40        33.40   
  Tobias Åberg  2000      31.51        1:04.91   
  Aron Qvirist  1998      27.27        1:32.18   
  Alice Lindhé  1999      27.77        1:59.95   
                     
14  Nkk Mix Lag 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:00.04   
  Max Engström  2001      29.49        29.49   
  Ella Lindroth  2001      35.08        1:04.57   
  Klara Gårdman  2002      30.85        1:35.42   
  Mikael Wåhlin  1989      24.62        2:00.04   
                     
15  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsällskap            2:00.40   
  Miranda Arvidsson  1998      30.86        30.86   
  Jacob Olsson  1998      32.94        1:03.80   
  Ellen Lindeby  1999      31.04        1:34.84   
  Harald Madebrink  1998      25.56        2:00.40   
                     
16  Nkk Mix Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:00.42   
  Victor Lovinge  2000      30.13        30.13   
  Adina Eriksson  1999      35.43        1:05.56   
  Oscar Sjöblad  1997      26.62        1:32.18   
  Michelle Franzén  1993      28.24        2:00.42   
                     
17  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            2:00.52   
  Mellie Wijk  2002      32.41        32.41   
  Gunnar Widerberg  2000      31.69        1:04.10   
  Max Ackerman  1995      27.64        1:31.74   
  Petronella Johansson  2000      28.78        2:00.52   
                     
18  Søllerød Mix  Søllerød Svømmeklub  DEN          2:01.42   
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      29.97        29.97   
  Martha Vitus Tversted  2002      36.11        1:06.08   
  Pierre Høgenhaug  1999      26.15        1:32.23   
  Frederikke Petri  2001      29.19        2:01.42   
                     
19  Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            2:01.69   
  Gustav Vallin  2001      30.86        30.86   
  Rickard Berglund  1987      31.42        1:02.28   
  Christina Ekstedt  1996      31.80        1:34.08   
  Andrea Reinhold  2001      27.61        2:01.69   
                     
20  Höganäs SS 2  Höganäs Simsällskap            2:02.74   
  Ida Widén  2001      33.10        33.10   
  Erik Juliusson  1998      30.86        1:03.96   
  Jesper Lundqvist  1999      30.31        1:34.27   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      28.47        2:02.74   
                     
21  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsällskap            2:03.30   
  Anton Hong  2000      30.35        30.35   
  Tilde Wolfgang  2001      35.76        1:06.11   
  Atis Stikáns  1999      27.88        1:33.99   
  Leia Karlsson  2002      29.31        2:03.30   
                     
22  Växjö SS Mix 1  Växjö Simsällskap            2:03.65   
  Gustav Franzén  2000      30.70        30.70   
  Clara Örnhem  2002      36.36        1:07.06   
  Mirza Dzafic  2000      27.93        1:34.99   
  Natalie Noreblad  2002      28.66        2:03.65   
                     
23  Haldens SK Lag 1  Haldens Svømmeklub  NOR          2:03.70   
  Synne Lauritzen  2001      31.99        31.99   
  Aurora Oseland  2000      37.70        1:09.69   
  Christer Melberg  2001      26.81        1:36.50   
  Herman Harbo  2001      27.20        2:03.70   
                     
24  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            2:03.72   
  Solveig Ramallo  1993      34.58        34.58   
  Max Feng  2001      32.85        1:07.43   
  Miro Torola  1995      26.97        1:34.40   
  Hannah Hemberg  2002      29.32        2:03.72   
                     
25  Varberg Mix 1  2003  Varberg Sim            2:03.80   
  Sara Westholm  2001      34.37        34.37   
  Cornelia Almqvist  2002      37.16        1:11.53   
  Jonatan Carlsson  2001      26.53        1:38.06   
  Jakob Sundén  1995      25.74        2:03.80   
                     
26  Lass Mix Lag 3  Linköpings Allmänna SS            2:04.14   
  Hilda Linné  2000      32.96        32.96   
  Wilma Holmertz  2003      37.23        1:10.19   
  Sixten Almén  1999      27.55        1:37.74   
  Sebastian Nilsson  2002      26.40        2:04.14   
                     
27  Nkk Mix Lag 4  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:04.51   
  Sofia Westerberg  2002      34.22        34.22   
  Axel Eriksson  1998      31.97        1:06.19   
  Eric Lundström Silke  2003      28.54        1:34.73   
  Josefine Härdelin  2001      29.78        2:04.51   
                     
28  S02 Mix Lag 1  Simklubben S 02            2:04.89   
  Hanna Gebart  2000      32.60        32.60   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      35.44        1:08.04   
  Selma Avdic  2003      31.42        1:39.46   
  Johannes Sköld  1996      25.43        2:04.89   
                     
29  Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:05.31   
  Joel Eliasson  1998      31.79        31.79   
  Isabelle Asserståhl  2000      36.47        1:08.26   
  Sebastian Petersson  2000      27.08        1:35.34   
  Elvira Skogsberg  2001      29.97        2:05.31   
                     
30  Väsby SS Lag 3 Mix  1997  Väsby Simsällskap            2:05.62   
  William Lernå  2002      31.80        31.80   
  Michelle Wissinger  2004      36.33        1:08.13   
  Christopher Lindholm  2002      29.18        1:37.31   
  Elin Peng  2003      28.31        2:05.62   
                     
31  SK Laxen Mix 3  Simklubben Laxen            2:06.58   
  Elsa Wahlbeck  2002      35.48        35.48   
  Walter Hero  2002      32.47        1:07.95   
  Julia Wollentz  2002      32.40        1:40.35   
  Julius Gustavsson  2002      26.23        2:06.58   
                     
32  Kungälv Mix  Kungälvs Simsällskap            2:07.92   
  Alice Götestam  2001      35.96        35.96   
  Lova Skanse  2003      39.28        1:15.24   
  Johan Hildesson  1992      27.75        1:42.99   
  Mathias Petrusson  1993      24.93        2:07.92   
                     
33  Säffle SS Mix  2005  Säffle Simsällskap            2:08.07   
  Ida Lithner  2004      33.91        33.91   
  Daniel Lithner  2001      36.78        1:10.69   
  Petra Johansson  1997      31.16        1:41.85   
  Ivo Kuijpers  1999      26.22        2:08.07   
                     
34  Søllerød Mix 2  Søllerød Svømmeklub  DEN          2:11.93   
  Ida Marie Platzer  2005      39.67        39.67   
  Christian Andersen  1999      33.22        1:12.89   
  Adam Hansen  1998      28.28        1:41.17   
  Anna Nørskov  2004      30.76        2:11.93   
                     
35  Sundsvall Mix Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            2:12.02   
  Albin Hedlund  2003      33.01        33.01   
  Jonathan Nilsson  2003      36.40        1:09.41   
  Melina Sundström  2002      32.19        1:41.60   
  Emma Norlin  2002      30.42        2:12.02   
                     
36  Växjö SS Mix 2  Växjö Simsällskap            2:12.60   
  Emanuel Tidåsen  2002      34.10        34.10   
  Mats Gadajev  2002      37.96        1:12.06   
  Saga Bodsjö  2002      30.67        1:42.73   
  Ebba Bergström  2000      29.87        2:12.60   
                     
37  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:13.13   
  Emma Abrahamsson  2003      37.02        37.02   
  Felix Wrakén  2003      36.64        1:13.66   
  Philip Bergstedt  1998      29.35        1:43.01   
  Maja Edvardsson  2003      30.12        2:13.13   
                     
38  Sundsvall Mix Lag 2  Sundsvalls Simsällskap            2:13.39   
  Nadja Rautiainen  2004      36.50        36.50   
  Leia Beijron  2004      39.44        1:15.94   
  Sebastian Karlsson  1992      26.73        1:42.67   
  Jason Walterstad  2004      30.72        2:13.39   
                     
39  Karlskrona Mix 2  Karlskrona Simsällskap            2:13.48   
  Tuva Pålsson  2003      36.63        36.63   
  Hannes Wrenne  2004      38.23        1:14.86   
  Gustav Vallbo  1999      29.12        1:43.98   
  Tove Lindén  2002      29.50        2:13.48   
                     
40  Trollhättan Mix Lag 1  Trollhättans Simsällskap            2:14.94   
  Olivia Rudqvist  2000      35.70        35.70   
  Hampus Johannesson  2000      35.82        1:11.52   
  Klara Hasslin  2001      30.75        1:42.27   
  Filip Klefsjö  2004      32.67        2:14.94   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  18:26 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Erica Dahlgren (1997) 2:04.99 2016-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.31  1:02.61  1:35.26    2:07.98   
Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    30.49  1:03.29  1:36.40    2:08.97   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.12  1:03.51  1:37.28    2:09.82   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.38  1:03.58  1:37.48    2:10.84   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.73  1:04.15  1:38.04    2:11.32   
Emilia Rönningdal  2002  S71    30.66  1:04.30  1:38.69    2:11.75   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.26  1:05.47  1:39.77    2:13.61   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.94  1:04.64  1:38.74    2:13.64   
Frederikke Petri  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN  31.41  1:05.14  1:40.06    2:14.69   
10  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.13  1:04.93  1:39.88    2:14.98   
11  Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.67  1:06.11  1:40.83    2:15.04   
12  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    31.49  1:06.26  1:41.57    2:15.39   
13  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    31.75  1:05.90  1:40.93    2:15.55   
14  Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    30.29  1:04.62  1:40.14    2:15.88   
15  Christin Heina  1996  Linköpings Allmänna SS    30.26  1:04.48  1:39.61    2:15.99   
16  Martha Vitus Tversted  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  31.27  1:06.30  1:41.46    2:16.10   
17  Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    31.16  1:05.37  1:41.30    2:16.15   
18  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    31.23  1:06.15  1:42.00    2:16.52   
19  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    31.83  1:06.75  1:42.26    2:16.68   
20  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    31.76  1:06.67  1:42.32    2:16.80   
21  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    31.73  1:06.76  1:42.50    2:17.04   
22  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    31.81  1:06.97  1:42.18    2:17.14   
23  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.95  1:05.09  1:40.91    2:17.21   
24  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    31.44  1:06.45  1:42.12    2:17.32   
25  Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    32.46  1:07.10  1:42.68    2:17.46   
26  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    32.26  1:07.49  1:42.67    2:17.56   
27  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    31.94  1:06.59  1:42.90    2:17.96   
28  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.55  1:07.27  1:43.09    2:18.00   
29  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    32.10  1:07.41  1:43.94    2:18.22   
30  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    32.66  1:07.90  1:43.18    2:18.29   
31  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    31.88  1:06.64  1:42.85    2:18.82   
32  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    32.02  1:07.74  1:43.66    2:19.40   
33  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.95  1:08.62  1:44.36    2:19.66   
34  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    31.34  1:06.54  1:43.07    2:19.74   
35  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    32.59  1:07.93  1:44.59    2:20.49   
36  Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    32.93  1:08.83  1:45.14    2:20.52   
37  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.46  1:08.08  1:44.38    2:20.75   
38  Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.99  1:07.35  1:44.09    2:20.94   
39  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsällskap    32.04  1:08.13  1:44.58    2:21.08   
40  Thyra Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svømmeklub  NOR  31.92  1:08.04  1:46.05    2:21.53   
41  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    32.54  1:08.56  1:45.60    2:21.99   
42  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.18  1:08.51  1:46.22    2:22.09   
43  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    33.05  1:08.89  1:45.88    2:22.27   
44  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    32.79  1:08.61  1:45.81    2:22.37   
45  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    32.26  1:08.80  1:47.86    2:22.62   
46  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.20  1:09.33  1:46.48    2:22.69   
47  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    32.59  1:08.54  1:46.00    2:22.70   
48  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    32.75  1:09.09  1:46.69    2:22.76   
49  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    32.33  1:08.97  1:46.52    2:22.79   
50  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    33.31  1:10.09  1:46.66    2:23.00   
51  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.10  1:08.68  1:46.45    2:23.03   
52  Helene Samuelsen  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  33.05  1:09.30  1:46.65    2:23.04   
53  Felicia Thonander  2001  Kungälvs Simsällskap    32.46  1:08.40  1:45.44    2:23.19   
54  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    32.14  1:07.98  1:45.78    2:23.29   
55  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    33.09  1:09.54  1:47.00    2:23.34   
56  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    32.78  1:09.20  1:46.93    2:23.51   
57  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    32.16  1:08.00  1:46.04    2:23.75   
58  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.78  1:08.88  1:47.14    2:23.82   
59  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    32.39  1:08.95  1:47.03    2:24.27   
59  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    32.70  1:09.87  1:47.06    2:24.27   
61  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.33  1:09.80  1:47.40    2:24.43   
62  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    32.06  1:08.98  1:47.02    2:24.52   
63  Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim    33.04  1:09.30  1:46.91    2:24.60   
64  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.03  1:07.80  1:46.25    2:24.63   
65  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    32.86  1:10.31  1:47.96    2:24.65   
66  Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    32.72  1:09.88  1:48.25    2:24.85   
67  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    33.41  1:11.05  1:48.65    2:25.22   
68  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsällskap    32.73  1:09.89  1:48.06    2:25.30   
69  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.91  1:09.98  1:47.99    2:25.65   
70  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    33.39  1:10.70  1:48.59    2:25.84   
71  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    32.33  1:08.39  1:47.19    2:25.94   
72  Melina Robertson  2001  Trollhättans Simsällskap    33.23  1:10.12  1:48.36    2:26.00   
73  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    33.68  1:10.70  1:48.51    2:26.50   
74  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap    32.79  1:10.20  1:48.86    2:27.32   
75  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    32.40  1:09.01  1:48.33    2:27.39   
76  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    32.87  1:10.11  1:49.07    2:27.41   
77  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    33.32  1:10.82  1:49.23    2:27.49   
78  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    33.06  1:10.17  1:49.12    2:27.58   
79  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    32.62  1:09.59  1:48.51    2:27.59   
80  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap    32.72  1:09.59  1:48.77    2:27.75   
81  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.55  1:10.14  1:49.08    2:27.88   
82  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.31  1:08.63  1:48.01    2:28.08   
83  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    34.22  1:12.39  1:50.68    2:28.28   
84  Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    34.22  1:12.21  1:51.21    2:28.59   
84  Lucrezia Vespertini  2002  Väsby Simsällskap    32.13  1:09.44  1:48.68    2:28.59   
86  Sandra Mokhtari  2001  Linköpings Allmänna SS    33.52  1:10.42  1:49.38    2:28.68   
87  Heidi Winberg  1999  Höganäs Simsällskap    34.16  1:11.50  1:51.55    2:30.93   
88  Adna Drincic  2001  Växjö Simsällskap    33.21  1:11.35  1:51.88    2:31.43   
89  Maja Hedström  2001  Varberg Sim    32.79  1:10.66  1:51.01    2:31.55   
90  Maja Baugeröd  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  33.61  1:12.41  1:52.84    2:32.85   
91  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    33.96  1:12.73  1:53.24    2:33.50   
92  Amanda Fjellstad  2003  Haldens Svømmeklub  NOR  36.34  1:16.13  1:58.12    2:38.45   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:27   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.63        51.30   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    25.53        52.44   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.89        53.36   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.80        54.29   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.43        54.31   
Miro Torola  1995  Göteborg Sim    26.56        54.55   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.05        55.32   
Pierre Høgenhaug  1999  Søllerød Svømmeklub  DEN  26.74        55.33   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    26.61        55.56   
10  Oscar Sjöblad  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.65        55.62   
11  Mikael Sydow Haugen  1999  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  27.00        55.73   
12  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    26.92        55.81   
13  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    26.97        56.01   
13  Sindre Gonsholt Molteberg  1999  Ski Svømmeklubb  NOR  27.03        56.01   
15  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    26.95        56.31   
16  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsällskap    26.95        56.42   
17  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    27.06        56.56   
18  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    27.58        56.64   
19  Dag Johan Fjelde  1999  Ski Svømmeklubb  NOR  27.71        57.03   
19  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    27.51        57.03   
21  Sixten Almén  1999  Linköpings Allmänna SS    28.03        57.09   
22  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.05        57.70   
23  Christian Andersen  1999  Søllerød Svømmeklub  DEN  27.89        57.87   
24  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap    27.63        57.92   
25  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    27.61        58.13   
26  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim    27.78        58.23   
27  Gustav Vallbo  1999  Karlskrona Simsällskap    28.17        58.34   
28  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    28.51        58.35   
29  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.94        58.53   
30  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim    27.48        58.67   
31  Johan Killman  1999  Höganäs Simsällskap    28.20        58.84   
32  Jesper Lundqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.58        59.14   
33  Lars Hogne Oseth  1999  Ski Svømmeklubb  NOR  28.57        59.25   
34  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    28.63        59.68   
35  Adam Hansen  1998  Søllerød Svømmeklub  DEN  28.92        59.81   
36  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    28.82        1:00.10   
37  Måns Tangvald  1995  Göteborg Sim    28.79        1:00.11   
38  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    28.18        1:00.17   
39  Fredrick Castillo Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.18        1:00.32   
40  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    28.91        1:00.55   
41  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    29.08        1:00.62   
41  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund    29.13        1:00.62   
43  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.46        1:00.91   
44  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    28.90        1:00.96   
45  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsällskap    29.92        1:01.67   
46  Tobias Aarum Halås  1999  Ski Svømmeklubb  NOR  29.50        1:02.10   
47  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim    30.02        1:02.88   
48  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap    30.51        1:04.08   
Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.76        55.50   
Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  26.80        55.65   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.55        56.09   
Alexander Aslak Nørgaard  2000  Søllerød Svømmeklub  DEN  27.62        56.50   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    27.31        56.74   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.37        56.79   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    27.71        57.16   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    27.19        57.28   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    27.54        57.31   
10  David Timmer Endal  2000  Ski Svømmeklubb  NOR  27.11        57.71   
11  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    27.95        57.76   
12  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    28.19        58.84   
13  Herman Harbo  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  28.43        59.17   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    28.35        59.31   
15  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    28.89        59.73   
16  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    28.25        1:00.00   
17  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    28.42        1:00.15   
17  Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.69        1:00.15   
19  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap    29.03        1:00.23   
20  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    28.55        1:00.24   
21  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    29.73        1:00.31   
22  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    29.42        1:00.46   
23  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    28.31        1:00.78   
24  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.40        1:00.93   
25  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.31        1:01.13   
25  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    28.52        1:01.13   
27  Max Feng  2001  Göteborg Sim    29.97        1:01.29   
28  Alexander Olafsson  2000  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  29.60        1:01.42   
29  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS    29.51        1:01.48   
30  Mathias Nørskov  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN  29.70        1:01.66   
31  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    29.55        1:01.82   
32  Karl Hallström  2000  Simklubben S 02    29.63        1:01.90   
33  Hampus Johannesson  2000  Trollhättans Simsällskap    29.58        1:01.98   
33  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    29.45        1:01.98   
35  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    29.93        1:02.19   
36  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    29.86        1:02.28   
37  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.57        1:02.29   
38  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    29.06        1:02.35   
39  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap    29.85        1:02.81   
40  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    30.07        1:02.95   
41  Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    29.52        1:03.00   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    28.17        57.02   
Malte Lundgren  2002  Lidköpings Gymnastik o SS    27.34        57.17   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.93        57.30   
Christoffer H. Andersen  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  27.69        57.42   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.51        57.54   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.51        57.66   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    27.61        57.81   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    27.99        58.60   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.28        58.88   
10  Eric Hansson  2002  Väsby Simsällskap    28.80        59.81   
11  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    28.96        59.84   
12  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS    28.23        1:00.03   
13  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap    29.06        1:00.06   
14  Janus Rosholm  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  28.96        1:00.34   
15  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.38        1:00.41   
16  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    29.31        1:00.50   
17  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    29.68        1:01.02   
18  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.44        1:01.04   
19  Noa Carlenius  2002  Varberg Sim    29.60        1:01.29   
20  Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.96        1:01.55   
21  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    29.73        1:01.62   
22  Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap    29.16        1:01.64   
23  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    29.44        1:01.95   
24  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    29.72        1:01.99   
25  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    29.39        1:02.56   
26  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    29.10        1:02.70   
27  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    29.77        1:02.71   
28  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.92        1:02.80   
29  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    29.03        1:02.81   
30  Karl Gustav B. Toft  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  30.59        1:02.85   
31  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    29.17        1:02.86   
32  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    30.30        1:02.87   
33  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    30.28        1:02.88   
34  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.52        1:03.00   
34  William Svensson  2003  Karlskrona Simsällskap    29.75        1:03.00   
36  Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    30.21        1:03.06   
37  Ludvig Hallum  2003  Växjö Simsällskap    30.14        1:03.22   
38  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    30.92        1:03.86   
39  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    31.03        1:04.82   
40  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    30.83        1:06.76   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.33        1:02.44   
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    29.98        1:02.52   
Linus Areblad  2004  Väsby Simsällskap    30.84        1:03.67   
Noah Malmgren  2004  S71    30.59        1:03.89   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    29.84        1:04.64   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.44        1:04.81   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap    31.17        1:05.65   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim    31.79        1:06.11   
Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap    31.15        1:06.47   
10  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    32.02        1:06.93   
11  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    32.38        1:07.07   
12  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    32.65        1:07.35   
13  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    32.63        1:07.83   
14  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    33.38        1:08.11   
15  Julian Birch  2004  Søllerød Svømmeklub  DEN  32.79        1:08.28   
15  Vincent Hua  2004  Hörby Simklubb    32.56        1:08.28   
17  Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.00        1:08.46   
18  David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS    32.71        1:08.50   
19  Anthon Huasson  2004  Hörby Simklubb    32.43        1:08.52   
20  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.56        1:08.94   
21  Julius Andersson  2005  Varberg Sim    32.73        1:10.39   
22  Karsten Hernaess  2004  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  34.16        1:10.51   
23  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    32.86        1:10.60   
24  Aldin Mandzo  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.15        1:10.67   
25  Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    33.44        1:10.98   
26  Marius Lundsteen Brøndum  2005  Søllerød Svømmeklub  DEN  33.16        1:11.14   
27  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap    33.97        1:11.85   
28  Felix Kinnander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.82        1:12.00   
29  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    34.22        1:12.64   
30  Filip Klefsjö  2004  Trollhättans Simsällskap    36.00        1:15.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:27 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  14:55   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.27        49.26   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.08        50.04   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    24.20        50.37   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.05        51.94   
Pierre Høgenhaug  1999  Søllerød Svømmeklub  DEN  25.27        52.16   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    24.41        52.77   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    25.72        52.81   
Miro Torola  1995  Göteborg Sim    25.62        52.86   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.12        52.29   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.66        53.48   
Alexander Aslak Nørgaard  2000  Søllerød Svømmeklub  DEN  25.96        53.73   
Christer Melberg  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  25.90        53.92   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.23        53.95   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    25.63        54.17   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    26.14        54.89   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    26.17        55.01   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    26.65        54.72   
Malte Lundgren  2002  Lidköpings Gymnastik o SS    26.44        54.78   
Christoffer H. Andersen  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  26.41        54.81   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    26.30        55.02   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    26.62        55.19   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.98        55.22   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.14        55.85   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    27.01        56.45   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.27        59.76   
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    28.48        1:00.17   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap    28.88        1:00.79   
Noah Malmgren  2004  S71    29.28        1:01.38   
Linus Areblad  2004  Väsby Simsällskap    29.87        1:01.82   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    29.01        1:02.74   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.60        1:03.25   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim    31.07        1:05.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  14:55 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.57        1:14.78   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    37.17        1:17.66   
Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.86        1:17.97   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.06        1:18.19   
Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    36.28        1:18.34   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    36.83        1:19.36   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.24        1:19.88   
Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    38.16        1:19.93   
Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    42.10        1:29.75   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.43        1:16.09   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.83        1:17.82   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.05        1:18.42   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  37.33        1:18.67   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.51        1:19.01   
Sanne Berggren  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  36.79        1:19.55   
Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    37.15        1:19.78   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    37.55        1:20.46   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    38.47        1:20.97   
10  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.27        1:21.10   
11  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap    37.67        1:21.13   
12  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    37.98        1:21.14   
13  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS    37.23        1:21.82   
14  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    38.22        1:21.85   
15  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    38.40        1:22.79   
16  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    38.32        1:23.00   
17  Lisa Andersson  2001  Kalmar Simsällskap    39.23        1:23.04   
17  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    38.52        1:23.04   
19  Aurora Oseland  2000  Haldens Svømmeklub  NOR  38.20        1:23.08   
20  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen    39.07        1:23.17   
21  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    38.56        1:23.44   
22  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    40.10        1:23.45   
23  Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    38.67        1:23.87   
24  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    40.33        1:23.98   
25  Kaja Godaker Furre  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  38.94        1:25.33   
26  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    39.89        1:26.63   
27  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.57        1:26.68   
28  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.98        1:27.17   
29  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.25        1:27.30   
30  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    41.27        1:27.35   
31  Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    41.46        1:27.36   
32  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    41.81        1:30.05   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    35.02        1:12.90   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    35.24        1:15.21   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    35.87        1:16.52   
Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    37.12        1:18.05  Deltar ej i final 
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    37.03        1:18.27   
Martha Vitus Tversted  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  36.98        1:19.63   
Emilia Rönningdal  2002  S71    36.90        1:19.91   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    37.93        1:19.93   
Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.27        1:20.36   
10  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    38.22        1:21.00   
10  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    37.41        1:21.00   
12  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    38.46        1:22.60   
13  Disa Gladher  2002  Karlskrona Simsällskap    38.84        1:23.26   
14  Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS    39.64        1:23.47   
14  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    39.22        1:23.47   
16  Tilda Johansson  2002  Höganäs Simsällskap    38.84        1:23.65   
17  Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.68        1:23.90   
18  Wilma Åhling  2002  Mariestads Simsällskap    39.11        1:24.30   
19  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    40.69        1:24.31   
20  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    40.00        1:24.72   
21  Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    39.79        1:24.79   
22  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    40.23        1:24.84   
23  Viola Berlin  2002  Göteborg Sim    39.97        1:25.05   
24  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin    39.27        1:25.08   
25  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    39.65        1:25.33   
26  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    40.15        1:25.68   
27  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    40.29        1:25.76   
28  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.32        1:26.97   
29  Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    41.85        1:27.46   
30  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    41.25        1:27.63   
31  Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.29        1:28.12   
32  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    41.45        1:28.59   
33  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    43.16        1:30.16   
34  Tina Hopmark  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.08        1:30.21   
35  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsällskap    42.26        1:31.05   
36  Lova Skanse  2003  Kungälvs Simsällskap    43.31        1:31.18   
37  Ebba Björkman  2002  Kungsbacka Simsällskap    43.31        1:31.95   
38  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    43.97        1:32.01   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Michelle Wissinger  2004  Väsby Simsällskap    38.04        1:21.20   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    38.35        1:21.47   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    38.37        1:22.12   
Hanna Åkerman  2004  Väsby Simsällskap    39.84        1:24.57   
Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    40.80        1:25.46   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    40.74        1:25.98   
Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    39.57        1:26.29   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    40.31        1:27.23   
Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    41.63        1:27.30   
10  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    41.29        1:27.45   
11  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.29        1:27.57   
12  Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    41.25        1:27.62   
13  Tove Pettersson  2004  Väsby Simsällskap    41.25        1:28.23   
14  Tindra D´aubigné  2004  Hörby Simklubb    41.62        1:28.30   
15  Tuva Gustavsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.54        1:28.77   
16  Elsa Jonsson  2004  Simklubben Laxen    42.02        1:29.26   
17  Hanna Persson  2004  Linköpings Allmänna SS    41.80        1:29.88   
18  Ebba Egnell  2005  Göteborg Sim    43.21        1:31.08   
19  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.67        1:31.86   
20  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    43.94        1:32.04   
21  Amanda Takala  2004  Väsby Simsällskap    43.20        1:32.11   
21  Elin Gustafsson  2005  Linköpings Allmänna SS    43.11        1:32.11   
21  Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    43.43        1:32.11   
24  Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    42.65        1:32.22   
25  Elina Wang  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.80        1:32.30   
26  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.63        1:32.41   
27  Klara Lundberg  2004  Linköpings Allmänna SS    43.18        1:32.57   
28  Pauline Drucker  2004  Søllerød Svømmeklub  DEN  43.78        1:32.78   
29  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    43.20        1:32.90   
30  Ida Marie Platzer  2005  Søllerød Svømmeklub  DEN  44.17        1:33.56   
31  Astrid Virén  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.31        1:34.00   
32  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    44.30        1:34.11   
33  Tilda Hilbert  2004  Kungsbacka Simsällskap    43.29        1:34.75   
34  Alba Lyhne Weiner  2004  Søllerød Svømmeklub  DEN  46.16        1:36.09   
35  Emma Nygård  2004  Väsby Simsällskap    45.46        1:36.45   
36  Amanda Voss  2004  Kungsbacka Simsällskap    45.16        1:37.46   
37  Lovisa Fantenberg  2004  Väsby Simsällskap    46.06        1:37.52   
38  Mille Vester-Christensen  2005  Søllerød Svømmeklub  DEN  45.64        1:37.71   
39  Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim    45.85        1:37.78   
40  Leah Ljungerud  2006  Ängelholms Simsällskap    45.76        1:37.98   
41  Ellen Persson  2004  Mariestads Simsällskap    46.95        1:39.44   
42  Liine Sundblad  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.68        1:39.47   
43  Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    46.18        1:39.59   
44  Ida Sahlberg  2004  Kungsbacka Simsällskap    45.97        1:40.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:08   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.66        1:10.18   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.11        1:11.63   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.62        1:14.09   
Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.00        1:14.53   
Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    34.66        1:15.32   
Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    35.43        1:15.38   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.41        1:16.42   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.42        1:17.10   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    33.18        1:10.87   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.72        1:11.62   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.16        1:14.11   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.60        1:14.80   
Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    35.61        1:15.27   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  35.32        1:15.48   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    35.60        1:15.65   
Sanne Berggren  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  35.82        1:16.82   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    33.46        1:10.80   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    33.92        1:11.68   
Emilia Rönningdal  2002  S71    34.52        1:12.88   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    34.45        1:13.08   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    34.93        1:14.68   
Martha Vitus Tversted  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN  35.77        1:15.84   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    36.07        1:16.16   
Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.94        1:17.72   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    35.04        1:15.17   
Michelle Wissinger  2004  Väsby Simsällskap    35.53        1:16.05   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    36.95        1:19.68   
Hanna Åkerman  2004  Väsby Simsällskap    37.55        1:20.16   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    38.59        1:21.44   
Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    39.87        1:23.38   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    39.19        1:24.04   
Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    39.10        1:24.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  15:08 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            29.49   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.52   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            30.59   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.69   
Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            30.77   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.80   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.20   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            31.26  Deltar ej i final 
Hans Martin Trandem  1998  Ski Svømmeklubb  NOR          31.91   
10  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap            32.09   
11  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            32.50   
12  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.56   
13  Pierre Høgenhaug  1999  Søllerød Svømmeklub  DEN          32.75   
14  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            33.33   
15  Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap            33.74   
16  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            34.06   
17  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            34.18   
18  Johan Killman  1999  Höganäs Simsällskap            34.26   
19  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            34.29   
20  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap            34.33   
21  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            34.56   
22  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            35.00   
23  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            35.01   
24  Lars Håkon Glenna Iversen  1998  Sandefjord Svømmeklubb  NOR          35.76   
25  Tobias Aarum Halås  1999  Ski Svømmeklubb  NOR          35.79   
26  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            36.00   
27  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap            36.06   
28  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsällskap            36.10   
29  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            36.37   
30  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap            36.72   
31  Oscar Brohammer  1998  Kungsbacka Simsällskap            37.84   
32  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02            38.40   
33  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim            39.20   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            31.74   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.38   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            32.69   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            32.94   
Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap            33.00   
Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsällskap            33.07   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            33.14   
Jacob Meilvåg  2001  Ski Svømmeklubb  NOR          33.22   
Erik Josefson  2000  Varberg Sim            33.42   
10  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            34.08   
11  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS            34.16   
12  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap            34.20   
13  Hampus Johannesson  2000  Trollhättans Simsällskap            34.26   
14  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            34.67   
15  Mark Wiskum  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN          34.77   
16  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim            35.02   
17  Johannes Aas  2000  Ski Svømmeklubb  NOR          35.31   
18  Nam Do  2001  Simklubben Laxen            35.33   
19  Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap            35.43   
20  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsällskap            35.91   
21  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen            36.50   
22  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            36.52   
23  Mathias Nørskov  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN          37.30   
24  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap            38.49   
25  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            38.57   
26  Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap            38.61   
27  Markus Börjesson  2001  S77 Stenungsund            38.98   
28  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap            39.31   
29  Mathias Gundrosen  2001  Haldens Svømmeklub  NOR          39.55   
30  Sander Aalbu  2001  Haldens Svømmeklub  NOR          41.56   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            32.59   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            32.85   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            32.93   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap            33.21   
William Lernå  2002  Väsby Simsällskap            33.22   
Christoffer H. Andersen  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN          33.74   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap            33.81   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            34.20   
Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.22   
10  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.35   
11  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            35.70   
12  Viking Josefson  2002  Varberg Sim            35.74   
13  Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap            35.86   
14  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.88   
15  Pelle Huldén  2002  Varberg Sim            36.24   
16  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            36.27   
17  Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap            36.35   
18  Mats Gadajev  2002  Växjö Simsällskap            36.39   
19  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            36.70   
20  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap            36.82   
21  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            37.12   
22  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02            37.13   
23  Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsällskap            37.41   
24  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02            37.59   
25  Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.68   
26  Gustav Hammarstedt  2002  Växjö Simsällskap            37.69   
27  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02            37.84   
28  William Svensson  2003  Karlskrona Simsällskap            38.18   
29  Karl Gustav B. Toft  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN          38.52   
30  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            38.54   
31  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            38.60   
32  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap            39.22   
33  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            39.26   
34  Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.73   
35  Måns Evertsson  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.25   
36  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim            40.27   
37  Andre Wester  2003  Ängelholms Simsällskap            40.30   
38  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap            41.33   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            35.63   
Noah Malmgren  2004  S71            36.45   
Anthon Huasson  2004  Hörby Simklubb            37.18   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap            37.35   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS            38.19   
Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            38.39   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            38.80   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.92   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.15   
10  Alexander Johansson  2004  Kungsbacka Simsällskap            40.28   
11  Filip Klefsjö  2004  Trollhättans Simsällskap            41.22   
12  David Malm  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.39   
13  Aldin Mandzo  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.43   
14  Vincent Hua  2004  Hörby Simklubb            41.71   
15  Sam Heidarpour  2004  Göteborg Sim            41.81   
16  Noah Andersen  2005  Ängelholms Simsällskap            42.33   
17  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen            42.68   
18  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen            43.89   
19  Julius Andersson  2005  Varberg Sim            44.10   
20  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap            45.20   
21  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            45.47   
22  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen            45.60   
23  Benjamin Huasson  2007  Hörby Simklubb            45.63   
24  Gustaf Wänt  2004  Kungsbacka Simsällskap            46.13   
25  Hektor Kvarnlöf  2004  Kungsbacka Simsällskap            46.21   
26  Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap            52.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:17   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            28.50   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.81   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.99   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            29.32   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.61   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.76   
Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            30.17   
Hans Martin Trandem  1998  Ski Svømmeklubb  NOR          30.54   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            30.51   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.90   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            31.01   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            31.12   
Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsällskap            31.22   
Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap            31.72   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            31.79   
Jacob Meilvåg  2001  Ski Svømmeklubb  NOR          32.12   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            31.01   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            31.49   
William Lernå  2002  Väsby Simsällskap            31.89   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            31.90   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap            32.23   
Christoffer H. Andersen  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN          32.62   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            33.14   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap            33.37   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            33.95   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap            34.40   
Noah Malmgren  2004  S71            34.75   
Anthon Huasson  2004  Hörby Simklubb            36.00   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.27   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS            36.52   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            37.05   
Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            37.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  15:17 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:47   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.98        1:05.21   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    31.27        1:06.98   
Christin Heina  1996  Linköpings Allmänna SS    30.96        1:07.45   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    31.29        1:07.53   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.78        1:08.78   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.15        1:08.79   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.02        1:09.96   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    32.79        1:10.61   
Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    32.64        1:10.89   
10  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.72        1:11.57   
11  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    32.30        1:12.52   
12  Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.79        1:12.58   
13  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    32.71        1:17.55   
14  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    35.83        1:19.70   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.87        1:05.35   
Felicia Huynh  2000  S71    31.04        1:07.62   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    31.34        1:07.65   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    31.94        1:09.07   
Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    31.70        1:09.47   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.12        1:09.65   
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    32.22        1:09.95   
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.10        1:09.98   
Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    32.46        1:10.12   
10  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    33.25        1:10.81   
11  Helene Samuelsen  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  32.59        1:10.90   
12  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.50        1:11.13   
13  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    33.15        1:12.15   
14  Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    33.17        1:12.42   
15  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    33.34        1:12.99   
16  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    34.06        1:13.20   
17  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    33.21        1:13.23   
18  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    34.24        1:13.66   
19  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    33.63        1:13.73   
20  Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    34.03        1:13.95   
21  Frederikke Petri  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN  33.82        1:14.39   
22  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    33.54        1:14.83   
23  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    34.63        1:15.45   
24  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    34.35        1:15.57   
25  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS    34.57        1:16.24   
26  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsällskap    36.23        1:16.27   
27  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    35.90        1:16.33   
28  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    34.14        1:16.81   
29  Melina Robertson  2001  Trollhättans Simsällskap    35.15        1:18.07   
30  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    34.96        1:18.18   
31  Pia Haavik  2001  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  35.64        1:19.66   
32  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    33.14        1:20.37   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    31.01        1:07.24   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.10        1:07.39   
Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    32.49        1:09.43   
Aleksandra Liveröd  2002  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  32.39        1:09.59   
Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    32.29        1:09.77   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    31.55        1:09.96   
Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    31.98        1:10.44   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.38        1:10.79   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    33.49        1:10.98   
10  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    32.77        1:11.09   
11  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.06        1:11.67   
12  Thyra Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svømmeklub  NOR  34.06        1:11.72   
13  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    34.05        1:11.88   
14  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.60        1:11.96   
15  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    34.05        1:12.08   
16  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    33.35        1:13.03   
17  Thea Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svømmeklub  NOR  34.22        1:13.16   
18  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    33.58        1:13.57   
19  Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim    34.26        1:13.63   
20  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.29        1:13.84   
21  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.99        1:13.89   
22  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    34.15        1:14.04   
23  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.55        1:14.21   
24  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    34.17        1:14.23   
25  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.32        1:14.40   
26  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    34.27        1:14.55   
27  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    34.30        1:14.87   
28  Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.59        1:14.97   
29  Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.51        1:14.98   
30  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    33.91        1:15.45   
31  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    34.37        1:15.58   
32  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    34.34        1:15.71   
33  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    34.88        1:16.38   
34  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    34.87        1:16.55   
35  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.78        1:17.20   
36  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    36.24        1:18.08   
37  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    35.78        1:18.24   
38  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    34.99        1:18.49   
39  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    35.03        1:18.83   
40  Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    35.92        1:20.13   
41  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    35.72        1:21.31   
Amanda Fjellstad  2003  Haldens Svømmeklub  NOR          DNS   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.92        1:09.96   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    32.40        1:12.29   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    33.13        1:12.35   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    33.35        1:12.74   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    33.39        1:13.33   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    34.72        1:14.42   
Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    34.34        1:14.44   
Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    34.93        1:15.93   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.27        1:16.93   
10  Anna Nørskov  2004  Søllerød Svømmeklub  DEN  36.10        1:18.77   
11  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    36.62        1:20.24   
12  Tindra D´aubigné  2004  Hörby Simklubb    37.10        1:20.96   
13  Tuva Gustavsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.85        1:21.54   
14  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    37.96        1:22.05   
15  Tove Pettersson  2004  Väsby Simsällskap    36.54        1:22.41   
16  Amanda Takala  2004  Väsby Simsällskap    38.27        1:23.28   
17  Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    39.69        1:23.30   
18  Michelle Wissinger  2004  Väsby Simsällskap    37.70        1:23.34   
19  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    38.74        1:23.46   
20  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    39.15        1:23.74   
21  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.49        1:24.88   
22  Astrid Virén  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.36        1:25.09   
23  Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    37.69        1:25.51   
24  Hanna Åkerman  2004  Väsby Simsällskap    39.13        1:26.52   
25  Erica Persson  2005  Ängelholms Simsällskap    38.68        1:27.18   
26  Ida Marie Platzer  2005  Søllerød Svømmeklub  DEN  40.58        1:27.96   
27  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.78        1:28.01   
28  Lovisa Fantenberg  2004  Väsby Simsällskap    41.56        1:30.40   
Siri Lindén  2005  Karlskrona Simsällskap            DNS   
Elin Kronkvist  2004  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:47 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:36   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    29.63        1:03.80   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    29.95        1:04.02   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.04        1:04.46   
Christin Heina  1996  Linköpings Allmänna SS    29.84        1:05.12   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    31.01        1:05.63   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.80        1:06.22   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    31.59        1:07.32   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    31.94        1:08.92   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.81        1:04.23   
Felicia Huynh  2000  S71    29.92        1:04.94   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    30.29        1:05.53   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    30.50        1:05.69   
Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    31.41        1:07.49   
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.05        1:07.62   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.81        1:07.65   
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    31.84        1:08.52   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    30.51        1:05.39   
Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    30.97        1:05.81   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    31.22        1:06.26   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    31.21        1:06.40   
Aleksandra Liveröd  2002  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  31.01        1:06.63   
Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    30.98        1:06.70   
Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    31.46        1:08.47   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.34        1:10.51   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    31.09        1:07.54   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.12        1:08.45   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    31.74        1:09.55   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.31        1:10.08   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    32.62        1:10.70   
Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.47        1:10.99   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    32.50        1:11.21   
Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    33.97        1:13.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  15:36 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:20   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.80        1:00.37   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.42        1:02.13   
Mikael Sydow Haugen  1999  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  31.67        1:03.48   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.53        1:04.01   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    30.25        1:04.47   
Jesper Lundqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.69        1:05.27   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    32.04        1:06.47   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    31.34        1:06.64   
Oscar Sjöblad  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.97        1:06.76   
10  Sindre Gonsholt Molteberg  1999  Ski Svømmeklubb  NOR  32.30        1:06.94   
11  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.77        1:08.60   
12  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    33.38        1:08.68   
13  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund    33.48        1:09.92   
14  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    34.00        1:10.14   
15  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    33.86        1:10.89   
16  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    34.86        1:11.10   
17  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    34.17        1:11.45   
18  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    35.72        1:13.58   
19  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim    36.62        1:14.70   
20  Gustav Vallbo  1999  Karlskrona Simsällskap    35.99        1:14.93   
21  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    36.50        1:16.94   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.95        1:03.48   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.05        1:03.71   
Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    30.72        1:04.25   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    30.69        1:04.31   
David Timmer Endal  2000  Ski Svømmeklubb  NOR  30.89        1:04.61   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    31.91        1:05.05   
Alexander Aslak Nørgaard  2000  Søllerød Svømmeklub  DEN  32.64        1:05.52   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    32.22        1:06.45   
Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    32.06        1:06.74   
10  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.63        1:07.12   
11  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    31.92        1:07.28   
12  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.72        1:07.44   
13  Mark Wiskum  2001  Søllerød Svømmeklub  DEN  33.17        1:08.75   
14  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    34.02        1:08.79   
15  Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.50        1:08.91   
16  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    32.51        1:09.33   
17  Alexander Olafsson  2000  Sandefjord Svømmeklubb  NOR  34.57        1:10.30   
18  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.16        1:10.40   
19  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    34.35        1:10.74   
20  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    33.62        1:10.81   
21  David Marcusson  2001  Kalmar Simsällskap    35.20        1:11.66   
22  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    34.91        1:11.79   
23  Markus Börjesson  2001  S77 Stenungsund    35.53        1:12.30   
24  Herman Harbo  2001  Haldens Svømmeklub  NOR  35.01        1:12.62   
25  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    35.67        1:13.02   
26  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    35.18        1:13.20   
27  Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap    35.87        1:14.38   
28  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    36.02        1:14.50   
29  Karol Kucharczyk  2000  Simklubben Laxen    36.33        1:14.66   
30  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap    35.90        1:14.88   
31  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.57        1:17.38   
32  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.42        1:17.51   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.03        1:05.31   
William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    32.40        1:07.71   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    32.86        1:08.45   
Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    33.95        1:08.48   
Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    32.94        1:08.99   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    32.22        1:09.32   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.96        1:09.38   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    33.48        1:09.64   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    33.68        1:10.84   
10  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.93        1:11.11   
11  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    33.56        1:11.22   
12  Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.54        1:11.54   
13  Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap    34.95        1:11.59   
14  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.55        1:11.68   
15  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.74        1:12.58   
16  William Malmborg  2003  Väsby Simsällskap    35.80        1:12.59   
17  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    35.76        1:12.81   
18  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.46        1:12.93   
19  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.44        1:13.60   
20  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    35.91        1:13.81   
21  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    35.97        1:14.19   
22  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    35.98        1:14.39   
23  Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.03        1:14.51   
24  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    37.24        1:16.75   
25  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.46        1:17.11   
26  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.71        1:17.50   
27  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap    36.90        1:17.78   
28  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    38.52        1:18.17   
29  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    37.37        1:18.68   
30  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    37.22        1:18.74   
31  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    38.10        1:18.90   
32  Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    37.58        1:19.05   
33  Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.62        1:19.52   
34  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    39.26        1:20.93   
35  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    39.82        1:21.71   
36  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    40.49        1:22.87   
Janus Rosholm  2002  Søllerød Svømmeklub  DEN          DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.06        1:10.03   
Linus Areblad  2004  Väsby Simsällskap    35.61        1:12.04   
Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    35.68&nbs