2021-10-24   02:33:57
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Ullbergstrofén 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  07:28   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Mix 1  Mlndals Allmnna Simsllskap            1:49.68   
  Tor Leander  1999      27.39        27.39   
  Robin Andrasson  1988      28.36        55.75   
  Linna Lundborg  2000      27.97        1:23.72   
  Tova Olsson  2001      25.96        1:49.68   
                     
Nkk Mix Lag 1  Norrkpings Kappsimningsklubb            1:50.56   
  Hampus Lovinge  1998      26.37        26.37   
  Sara Wallberg  1999      32.13        58.50   
  Michelle Franzn  1993      29.23        1:27.73   
  Hugo Rydberg  1998      22.83        1:50.56   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:50.68   
  Linna Bielicz  1994      29.41        29.41   
  Teodor Widerberg  1998      28.27        57.68   
  Tilde Morin  2002      29.32        1:27.00   
  Joakim Lfgren  1992      23.68        1:50.68   
                     
Vsby SS Lag 1 Mix  1997  Vsby Simsllskap            1:52.47   
  Anton Widholm  1999      28.10        28.10   
  Karl Frylmark  1999      28.90        57.00   
  Anna Miram  1999      28.86        1:25.86   
  Tova Andersson  2001      26.61        1:52.47   
                     
ngelholm Mix  2000  ngelholms Simsllskap            1:52.52   
  Miranda Ingvarsson  2001      31.46        31.46   
  Daniel Kertes  1999      27.96        59.42   
  Oskar Hanstl  1999      25.20        1:24.62   
  Filippa Sundstrm  2001      27.90        1:52.52   
                     
Hgans SS 1  Hgans Simsllskap            1:53.10   
  Elin Widn  1998      31.10        31.10   
  Erik Juliusson  1998      29.94        1:01.04   
  Mika Persson  1998      24.74        1:25.78   
  Klara Juliusson  1997      27.32        1:53.10   
                     
sa Lag 1  rebro Simallians            1:53.54   
  Isak Meding  1998      27.32        27.32   
  Julia Mnsson  2002      32.66        59.98   
  Andr Gradin  1994      26.11        1:26.09   
  Sandra Rf  2000      27.45        1:53.54   
                     
Lass Mix Lag 1  Linkpings Allmnna SS            1:54.09   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      27.50        27.50   
  Gustav Henell  1999      30.46        57.96   
  Christin Heina  1996      29.12        1:27.08   
  Emma Magnusson  1998      27.01        1:54.09   
                     
Nkk Mix Lag 3  Norrkpings Kappsimningsklubb            1:55.19   
  Max Engstrm  2001      28.05        28.05   
  Ella Lindroth  2001      33.78        1:01.83   
  Victor Lovinge  2000      25.53        1:27.36   
  Klara Grdman  2002      27.83        1:55.19   
                     
10  Kungsbacka Lag 1  1974  Kungsbacka Simsllskap            1:55.25   
  Malin Andersson  1999      31.11        31.11   
  Oskar Johansson  1993      29.39        1:00.50   
  Anton Johansson  1996      25.57        1:26.07   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.18        1:55.25   
                     
11  Nkk Mix Lag 2  Norrkpings Kappsimningsklubb            1:55.33   
  Klara Eriksson  2000      31.76        31.76   
  Adina Eriksson  1999      34.22        1:05.98   
  Oscar Sjblad  1997      25.38        1:31.36   
  Mikael Whlin  1989      23.97        1:55.33   
                     
12  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsllskap            1:55.37   
  Miranda Arvidsson  1998      30.25        30.25   
  Jacob Olsson  1998      31.09        1:01.34   
  Anna Sjlund  2000      29.71        1:31.05   
  Harald Madebrink  1998      24.32        1:55.37   
                     
13  Mass Mix 2  Mlndals Allmnna Simsllskap            1:55.45   
  Kamelia Gradinarska  2001      31.89        31.89   
  Tobias berg  2000      30.61        1:02.50   
  Aron Qvirist  1998      26.12        1:28.62   
  Alice Lindh  1999      26.83        1:55.45   
                     
14  Lass Mix Lag 2  Linkpings Allmnna SS            1:55.79   
  Vera Karlsson  2003      30.79        30.79   
  Nicola Lundqvist  2002      31.40        1:02.19   
  Mattias Grynning  1999      26.18        1:28.37   
  Elin Gunnarsson  2002      27.42        1:55.79   
                     
15  Vsby SS Lag 2 Mix  1997  Vsby Simsllskap            1:56.10   
  Simon Brandt  2000      28.78        28.78   
  Emma Wahlund  1998      33.90        1:02.68   
  Gustav Frdeberg  1997      26.33        1:29.01   
  Louise Halldn  1998      27.09        1:56.10   
                     
16  Gteborg Mix 1  Gteborg Sim            1:56.13   
  Alexander Triantafillou  1997      28.64        28.64   
  Rickard Berglund  1987      29.81        58.45   
  Christina Ekstedt  1996      30.78        1:29.23   
  Andrea Reinhold  2001      26.90        1:56.13   
                     
17  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            1:56.30   
  Mellie Wijk  2002      31.01        31.01   
  Gunnar Widerberg  2000      30.45        1:01.46   
  Nikola Mackic  1999      26.59        1:28.05   
  Petronella Johansson  2000      28.25        1:56.30   
                     
18  S02 Mix Lag 1  Simklubben S 02            1:57.10   
  Hanna Gebart  2000      31.44        31.44   
  Anton Bjrck-Teuscher  1993      31.19        1:02.63   
  Selma Avdic  2003      30.60        1:33.23   
  Johannes Skld  1996      23.87        1:57.10   
                     
19  Mass Mix 3  Mlndals Allmnna Simsllskap            1:57.12   
  Joel Eliasson  1998      29.48        29.48   
  Thindra Hackwitz  2003      34.74        1:04.22   
  Sebastian Petersson  2000      26.10        1:30.32   
  Ida Swegmark  2000      26.80        1:57.12   
                     
20  Sllerd Mix  Sllerd Svmmeklub  DEN          1:57.21   
  Alexander Aslak Nrgaard  2000      28.96        28.96   
  Martha Vitus Tversted  2002      35.09        1:04.05   
  Pierre Hgenhaug  1999      25.53        1:29.58   
  Frederikke Petri  2001      27.63        1:57.21   
                     
21  Lass Mix Lag 3  Linkpings Allmnna SS            1:59.18   
  Oliver Tykesson  2000      29.84        29.84   
  Elise Gidlf  1999      35.23        1:05.07   
  Sixten Almn  1999      26.63        1:31.70   
  Alice Almn  2001      27.48        1:59.18   
                     
22  Karlskrona Mix 1  98  Karlskrona Simsllskap            1:59.98   
  Gustav Vallbo  1999      31.21        31.21   
  Disa Gladher  2002      34.70        1:05.91   
  Jakob Clemedtson  1996      26.04        1:31.95   
  Linn Rosenius  2002      28.03        1:59.98   
                     
23  Gteborg Mix 2  Gteborg Sim            2:00.11   
  Solveig Ramallo  1993      33.20        33.20   
  Max Feng  2001      31.38        1:04.58   
  Philip Borgstrm Bishop  1999      27.56        1:32.14   
  Hannah Hemberg  2002      27.97        2:00.11   
                     
24  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsllskap            2:00.57   
  Leia Karlsson  2002      32.86        32.86   
  Anton Arvidsson  2000      31.28        1:04.14   
  Garri Svensson  2000      26.77        1:30.91   
  Tilda Nordn  2001      29.66        2:00.57   
                     
25  SK Laxen Mix 3  Simklubben Laxen            2:01.27   
  Elsa Wahlbeck  2002      33.09        33.09   
  Walter Hero  2002      31.87        1:04.96   
  Julia Wollentz  2002      31.38        1:36.34   
  Julius Gustavsson  2002      24.93        2:01.27   
                     
26  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:01.57   
  Ebba Hellstrm  1992      32.79        32.79   
  Felix Wrakn  2003      33.88        1:06.67   
  Emma Abrahamsson  2003      30.69        1:37.36   
  Elias Gausel  1996      24.21        2:01.57   
                     
27  Sffle SS Mix  2005  Sffle Simsllskap            2:01.73   
  Ida Lithner  2004      32.95        32.95   
  Daniel Lithner  2001      33.62        1:06.57   
  Petra Johansson  1997      30.07        1:36.64   
  Ivo Kuijpers  1999      25.09        2:01.73   
                     
28  ngelholm Mix 2  ngelholms Simsllskap            2:02.36   
  Petter Hellzn  2000      29.71        29.71   
  Mattias Andersson  1996      32.45        1:02.16   
  Alma Sandberg  2002      31.51        1:33.67   
  Ellen Thunberg  2001      28.69        2:02.36   
                     
29  Hgans SS 2  Hgans Simsllskap            2:05.42   
  Jacob Engstrm  2000      31.95        31.95   
  Maja Johansson  1999      34.65        1:06.60   
  Jesper Lundqvist  1999      29.16        1:35.76   
  Heidi Winberg  1999      29.66        2:05.42   
                     
30  Karlskrona Mix 2  Karlskrona Simsllskap            2:05.74   
  Emma Ljungcrantz  2001      34.08        34.08   
  Ida Rosenius  2000      26.33        1:00.41   
  Axel Auer  2003      38.11        1:38.52   
  William Svensson  2003      27.22        2:05.74   
                     
31  Sundsvall Mix Lag 1  Sundsvalls Simsllskap            2:07.92   
  Albin Hedlund  2003      31.11        31.11   
  Jonathan Nilsson  2003      35.18        1:06.29   
  Melina Sundstrm  2002      31.50        1:37.79   
  Emma Norlin  2002      30.13        2:07.92   
                     
32  Sllerd Mix 2  Sllerd Svmmeklub  DEN          2:08.32   
  Christoffer H. Andersen  2002      30.16        30.16   
  Pauline Drucker  2004      39.23        1:09.39   
  Anna Nrskov  2004      33.02        1:42.41   
  Christian Andersen  1999      25.91        2:08.32   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  30 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  07:28 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  18:26   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 r och ldre 
Sponsor: Serneke 
0 r och ldre: Mass Mix 1 1:53.57 2015-04-24 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:53.10   
  Linna Bielicz  1994      30.97        30.97   
  Joakim Lfgren  1992      29.62        1:00.59   
  Teodor Widerberg  1998      26.08        1:26.67   
  Tilde Morin  2002      26.43        1:53.10   
                     
Mass Mix 1  Mlndals Allmnna Simsllskap            1:53.81   
  Tor Leander  1999      28.45        28.45   
  Robin Andrasson  1988      30.11        58.56   
  Ida Swegmark  2000      28.89        1:27.45   
  Tova Olsson  2001      26.36        1:53.81   
                     
Nkk Mix Lag 1  Norrkpings Kappsimningsklubb            1:54.74   
  Klara Eriksson  2000      32.51        32.51   
  Sara Wallberg  1999      33.03        1:05.54   
  Hampus Lovinge  1998      25.62        1:31.16   
  Hugo Rydberg  1998      23.58        1:54.74   
                     
sa Lag 1  rebro Simallians            1:55.52   
  Isak Meding  1998      28.30        28.30   
  Julia Mnsson  2002      32.95        1:01.25   
  Andr Gradin  1994      26.57        1:27.82   
  Sandra Rf  2000      27.70        1:55.52   
                     
ngelholm Mix  2000  ngelholms Simsllskap            1:56.76   
  Miranda Ingvarsson  2001      33.63        33.63   
  Daniel Kertes  1999      28.57        1:02.20   
  Oskar Hanstl  1999      25.90        1:28.10   
  Filippa Sundstrm  2001      28.66        1:56.76   
                     
Lass Mix Lag 1  Linkpings Allmnna SS            1:57.25   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      28.71        28.71   
  Gustav Henell  1999      31.85        1:00.56   
  Christin Heina  1996      29.41        1:29.97   
  Emma Magnusson  1998      27.28        1:57.25   
                     
Hgans SS 1  Hgans Simsllskap            1:57.75   
  Elin Widn  1998      31.67        31.67   
  Klara Juliusson  1997      33.78        1:05.45   
  Mika Persson  1998      25.36        1:30.81   
  Johan Killman  1999      26.94        1:57.75   
                     
Vsby SS Lag 1 Mix  1997  Vsby Simsllskap            1:58.70   
  Anton Widholm  1999      30.43        30.43   
  Karl Frylmark  1999      30.81        1:01.24   
  Anna Miram  1999      29.43        1:30.67   
  Louise Halldn  1998      28.03        1:58.70   
                     
Karlskrona Mix 1  98  Karlskrona Simsllskap            1:58.80   
  Sofie Karlsson  2000      32.74        32.74   
  Tea Gladher  2000      33.67        1:06.41   
  Jakob Clemedtson  1996      26.50        1:32.91   
  Marcus Barkrot  2002      25.89        1:58.80   
                     
10  Vsby SS Lag 2 Mix  1997  Vsby Simsllskap            1:59.83   
  Simon Brandt  2000      30.43        30.43   
  Emma Wahlund  1998      35.18        1:05.61   
  Gustav Frdeberg  1997      26.73        1:32.34   
  Tova Andersson  2001      27.49        1:59.83   
                     
11  Lass Mix Lag 2  Linkpings Allmnna SS            1:59.90   
  Vera Karlsson  2003      31.78        31.78   
  Nicola Lundqvist  2002      32.74        1:04.52   
  Mattias Grynning  1999      26.87        1:31.39   
  Elin Gunnarsson  2002      28.51        1:59.90   
                     
12  Kungsbacka Lag 1  1974  Kungsbacka Simsllskap            1:59.93   
  Malin Andersson  1999      32.34        32.34   
  Anton Dahlgren  1999      32.04        1:04.38   
  Anton Johansson  1996      26.32        1:30.70   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.23        1:59.93   
                     
13  Mass Mix 2  Mlndals Allmnna Simsllskap            1:59.95   
  Kamelia Gradinarska  2001      33.40        33.40   
  Tobias berg  2000      31.51        1:04.91   
  Aron Qvirist  1998      27.27        1:32.18   
  Alice Lindh  1999      27.77        1:59.95   
                     
14  Nkk Mix Lag 3  Norrkpings Kappsimningsklubb            2:00.04   
  Max Engstrm  2001      29.49        29.49   
  Ella Lindroth  2001      35.08        1:04.57   
  Klara Grdman  2002      30.85        1:35.42   
  Mikael Whlin  1989      24.62        2:00.04   
                     
15  Kalmar SS Mix [1916]  Kalmar Simsllskap            2:00.40   
  Miranda Arvidsson  1998      30.86        30.86   
  Jacob Olsson  1998      32.94        1:03.80   
  Ellen Lindeby  1999      31.04        1:34.84   
  Harald Madebrink  1998      25.56        2:00.40   
                     
16  Nkk Mix Lag 2  Norrkpings Kappsimningsklubb            2:00.42   
  Victor Lovinge  2000      30.13        30.13   
  Adina Eriksson  1999      35.43        1:05.56   
  Oscar Sjblad  1997      26.62        1:32.18   
  Michelle Franzn  1993      28.24        2:00.42   
                     
17  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            2:00.52   
  Mellie Wijk  2002      32.41        32.41   
  Gunnar Widerberg  2000      31.69        1:04.10   
  Max Ackerman  1995      27.64        1:31.74   
  Petronella Johansson  2000      28.78        2:00.52   
                     
18  Sllerd Mix  Sllerd Svmmeklub  DEN          2:01.42   
  Alexander Aslak Nrgaard  2000      29.97        29.97   
  Martha Vitus Tversted  2002      36.11        1:06.08   
  Pierre Hgenhaug  1999      26.15        1:32.23   
  Frederikke Petri  2001      29.19        2:01.42   
                     
19  Gteborg Mix 1  Gteborg Sim            2:01.69   
  Gustav Vallin  2001      30.86        30.86   
  Rickard Berglund  1987      31.42        1:02.28   
  Christina Ekstedt  1996      31.80        1:34.08   
  Andrea Reinhold  2001      27.61        2:01.69   
                     
20  Hgans SS 2  Hgans Simsllskap            2:02.74   
  Ida Widn  2001      33.10        33.10   
  Erik Juliusson  1998      30.86        1:03.96   
  Jesper Lundqvist  1999      30.31        1:34.27   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      28.47        2:02.74   
                     
21  Kalmar SS Mix 2[1916]  Kalmar Simsllskap            2:03.30   
  Anton Hong  2000      30.35        30.35   
  Tilde Wolfgang  2001      35.76        1:06.11   
  Atis Stikns  1999      27.88        1:33.99   
  Leia Karlsson  2002      29.31        2:03.30   
                     
22  Vxj SS Mix 1  Vxj Simsllskap            2:03.65   
  Gustav Franzn  2000      30.70        30.70   
  Clara rnhem  2002      36.36        1:07.06   
  Mirza Dzafic  2000      27.93        1:34.99   
  Natalie Noreblad  2002      28.66        2:03.65   
                     
23  Haldens SK Lag 1  Haldens Svmmeklub  NOR          2:03.70   
  Synne Lauritzen  2001      31.99        31.99   
  Aurora Oseland  2000      37.70        1:09.69   
  Christer Melberg  2001      26.81        1:36.50   
  Herman Harbo  2001      27.20        2:03.70   
                     
24  Gteborg Mix 2  Gteborg Sim            2:03.72   
  Solveig Ramallo  1993      34.58        34.58   
  Max Feng  2001      32.85        1:07.43   
  Miro Torola  1995      26.97        1:34.40   
  Hannah Hemberg  2002      29.32        2:03.72   
                     
25  Varberg Mix 1  2003  Varberg Sim            2:03.80   
  Sara Westholm  2001      34.37        34.37   
  Cornelia Almqvist  2002      37.16        1:11.53   
  Jonatan Carlsson  2001      26.53        1:38.06   
  Jakob Sundn  1995      25.74        2:03.80   
                     
26  Lass Mix Lag 3  Linkpings Allmnna SS            2:04.14   
  Hilda Linn  2000      32.96        32.96   
  Wilma Holmertz  2003      37.23        1:10.19   
  Sixten Almn  1999      27.55        1:37.74   
  Sebastian Nilsson  2002      26.40        2:04.14   
                     
27  Nkk Mix Lag 4  Norrkpings Kappsimningsklubb            2:04.51   
  Sofia Westerberg  2002      34.22        34.22   
  Axel Eriksson  1998      31.97        1:06.19   
  Eric Lundstrm Silke  2003      28.54        1:34.73   
  Josefine Hrdelin  2001      29.78        2:04.51   
                     
28  S02 Mix Lag 1  Simklubben S 02            2:04.89   
  Hanna Gebart  2000      32.60        32.60   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      35.44        1:08.04   
  Selma Avdic  2003      31.42        1:39.46   
  Johannes Skld  1996      25.43        2:04.89   
                     
29  Mass Mix 3  Mlndals Allmnna Simsllskap            2:05.31   
  Joel Eliasson  1998      31.79        31.79   
  Isabelle Assersthl  2000      36.47        1:08.26   
  Sebastian Petersson  2000      27.08        1:35.34   
  Elvira Skogsberg  2001      29.97        2:05.31   
                     
30  Vsby SS Lag 3 Mix  1997  Vsby Simsllskap            2:05.62   
  William Lern  2002      31.80        31.80   
  Michelle Wissinger  2004      36.33        1:08.13   
  Christopher Lindholm  2002      29.18        1:37.31   
  Elin Peng  2003      28.31        2:05.62   
                     
31  SK Laxen Mix 3  Simklubben Laxen            2:06.58   
  Elsa Wahlbeck  2002      35.48        35.48   
  Walter Hero  2002      32.47        1:07.95   
  Julia Wollentz  2002      32.40        1:40.35   
  Julius Gustavsson  2002      26.23        2:06.58   
                     
32  Kunglv Mix  Kunglvs Simsllskap            2:07.92   
  Alice Gtestam  2001      35.96        35.96   
  Lova Skanse  2003      39.28        1:15.24   
  Johan Hildesson  1992      27.75        1:42.99   
  Mathias Petrusson  1993      24.93        2:07.92   
                     
33  Sffle SS Mix  2005  Sffle Simsllskap            2:08.07   
  Ida Lithner  2004      33.91        33.91   
  Daniel Lithner  2001      36.78        1:10.69   
  Petra Johansson  1997      31.16        1:41.85   
  Ivo Kuijpers  1999      26.22        2:08.07   
                     
34  Sllerd Mix 2  Sllerd Svmmeklub  DEN          2:11.93   
  Ida Marie Platzer  2005      39.67        39.67   
  Christian Andersen  1999      33.22        1:12.89   
  Adam Hansen  1998      28.28        1:41.17   
  Anna Nrskov  2004      30.76        2:11.93   
                     
35  Sundsvall Mix Lag 1  Sundsvalls Simsllskap            2:12.02   
  Albin Hedlund  2003      33.01        33.01   
  Jonathan Nilsson  2003      36.40        1:09.41   
  Melina Sundstrm  2002      32.19        1:41.60   
  Emma Norlin  2002      30.42        2:12.02   
                     
36  Vxj SS Mix 2  Vxj Simsllskap            2:12.60   
  Emanuel Tidsen  2002      34.10        34.10   
  Mats Gadajev  2002      37.96        1:12.06   
  Saga Bodsj  2002      30.67        1:42.73   
  Ebba Bergstrm  2000      29.87        2:12.60   
                     
37  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:13.13   
  Emma Abrahamsson  2003      37.02        37.02   
  Felix Wrakn  2003      36.64        1:13.66   
  Philip Bergstedt  1998      29.35        1:43.01   
  Maja Edvardsson  2003      30.12        2:13.13   
                     
38  Sundsvall Mix Lag 2  Sundsvalls Simsllskap            2:13.39   
  Nadja Rautiainen  2004      36.50        36.50   
  Leia Beijron  2004      39.44        1:15.94   
  Sebastian Karlsson  1992      26.73        1:42.67   
  Jason Walterstad  2004      30.72        2:13.39   
                     
39  Karlskrona Mix 2  Karlskrona Simsllskap            2:13.48   
  Tuva Plsson  2003      36.63        36.63   
  Hannes Wrenne  2004      38.23        1:14.86   
  Gustav Vallbo  1999      29.12        1:43.98   
  Tove Lindn  2002      29.50        2:13.48   
                     
40  Trollhttan Mix Lag 1  Trollhttans Simsllskap            2:14.94   
  Olivia Rudqvist  2000      35.70        35.70   
  Hampus Johannesson  2000      35.82        1:11.52   
  Klara Hasslin  2001      30.75        1:42.27   
  Filip Klefsj  2004      32.67        2:14.94   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  18:26 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  16:06   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 r och ldre 
0 r och ldre: Erica Dahlgren (1997) 2:04.99 2016-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Halldn  1998  Vsby Simsllskap    30.31  1:02.61  1:35.26    2:07.98   
Linna Bielicz  1994  Simklubben Laxen    30.49  1:03.29  1:36.40    2:08.97   
Emma Magnusson  1998  Linkpings Allmnna SS    30.12  1:03.51  1:37.28    2:09.82   
Tova Olsson  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.38  1:03.58  1:37.48    2:10.84   
Ida Swegmark  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.73  1:04.15  1:38.04    2:11.32   
Emilia Rnningdal  2002  S71    30.66  1:04.30  1:38.69    2:11.75   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.26  1:05.47  1:39.77    2:13.61   
Michelle Franzn  1993  Norrkpings Kappsimningsklubb    30.94  1:04.64  1:38.74    2:13.64   
Frederikke Petri  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN  31.41  1:05.14  1:40.06    2:14.69   
10  Smilla Lnnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.13  1:04.93  1:39.88    2:14.98   
11  Klara Eriksson  2000  Norrkpings Kappsimningsklubb    31.67  1:06.11  1:40.83    2:15.04   
12  Elsa Bergh  2002  Sderhamns Simsllskap    31.49  1:06.26  1:41.57    2:15.39   
13  Filippa Sundstrm  2001  ngelholms Simsllskap    31.75  1:05.90  1:40.93    2:15.55   
14  Tova Andersson  2001  Vsby Simsllskap    30.29  1:04.62  1:40.14    2:15.88   
15  Christin Heina  1996  Linkpings Allmnna SS    30.26  1:04.48  1:39.61    2:15.99   
16  Martha Vitus Tversted  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  31.27  1:06.30  1:41.46    2:16.10   
17  Astrid Nilsson  2004  Simsllskapet Delfin    31.16  1:05.37  1:41.30    2:16.15   
18  Olivia Rudqvist  2000  Trollhttans Simsllskap    31.23  1:06.15  1:42.00    2:16.52   
19  Natalie Noreblad  2002  Vxj Simsllskap    31.83  1:06.75  1:42.26    2:16.68   
20  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsllskap    31.76  1:06.67  1:42.32    2:16.80   
21  Ebba Andersson  2001  Vsby Simsllskap    31.73  1:06.76  1:42.50    2:17.04   
22  Annie Ltt  2001  Trollhttans Simsllskap    31.81  1:06.97  1:42.18    2:17.14   
23  Johanna berg  1997  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.95  1:05.09  1:40.91    2:17.21   
24  Ida Widn  2001  Hgans Simsllskap    31.44  1:06.45  1:42.12    2:17.32   
25  Cornelia Eklund  2000  Vsby Simsllskap    32.46  1:07.10  1:42.68    2:17.46   
26  Anna Miram  1999  Vsby Simsllskap    32.26  1:07.49  1:42.67    2:17.56   
27  Petra Johansson  1997  Sffle Simsllskap    31.94  1:06.59  1:42.90    2:17.96   
28  Andrea Palm  2000  Linkpings Allmnna SS    32.55  1:07.27  1:43.09    2:18.00   
29  Ebba Lfgren  2001  Vellinge-Nsets Simklubb    32.10  1:07.41  1:43.94    2:18.22   
30  Felicia Smedbck  2000  Linkpings Allmnna SS    32.66  1:07.90  1:43.18    2:18.29   
31  Matilda Savn  2000  Linkpings Allmnna SS    31.88  1:06.64  1:42.85    2:18.82   
32  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsllskap    32.02  1:07.74  1:43.66    2:19.40   
33  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb    32.95  1:08.62  1:44.36    2:19.66   
34  Elin Gunnarsson  2002  Linkpings Allmnna SS    31.34  1:06.54  1:43.07    2:19.74   
35  Alice Thrnros  2001  Linkpings Allmnna SS    32.59  1:07.93  1:44.59    2:20.49   
36  Louise Peacock  2001  Vsby Simsllskap    32.93  1:08.83  1:45.14    2:20.52   
37  Ida Larsson  2002  Vellinge-Nsets Simklubb    32.46  1:08.08  1:44.38    2:20.75   
38  Melina Sundstrm  2002  Sundsvalls Simsllskap    31.99  1:07.35  1:44.09    2:20.94   
39  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsllskap    32.04  1:08.13  1:44.58    2:21.08   
40  Thyra Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svmmeklub  NOR  31.92  1:08.04  1:46.05    2:21.53   
41  Amanda Weiding  2003  Linkpings Allmnna SS    32.54  1:08.56  1:45.60    2:21.99   
42  Emma Ragnarsson  2004  Simsllskapet Delfin    32.18  1:08.51  1:46.22    2:22.09   
43  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    33.05  1:08.89  1:45.88    2:22.27   
44  Ebba Holmdahl  2003  Gteborg Sim    32.79  1:08.61  1:45.81    2:22.37   
45  Ida Lithner  2004  Sffle Simsllskap    32.26  1:08.80  1:47.86    2:22.62   
46  Klara Eklf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.20  1:09.33  1:46.48    2:22.69   
47  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    32.59  1:08.54  1:46.00    2:22.70   
48  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsllskap    32.75  1:09.09  1:46.69    2:22.76   
49  Linnea Edgren  2002  Gteborg Sim    32.33  1:08.97  1:46.52    2:22.79   
50  Felicia Jrvikari  2002  Linkpings Allmnna SS    33.31  1:10.09  1:46.66    2:23.00   
51  Elsa Nordstrm  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.10  1:08.68  1:46.45    2:23.03   
52  Helene Samuelsen  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  33.05  1:09.30  1:46.65    2:23.04   
53  Felicia Thonander  2001  Kunglvs Simsllskap    32.46  1:08.40  1:45.44    2:23.19   
54  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    32.14  1:07.98  1:45.78    2:23.29   
55  Hannah Hemberg  2002  Gteborg Sim    33.09  1:09.54  1:47.00    2:23.34   
56  Johanna de Jonge  2001  Gteborg Sim    32.78  1:09.20  1:46.93    2:23.51   
57  Frida Rdin  2000  Vellinge-Nsets Simklubb    32.16  1:08.00  1:46.04    2:23.75   
58  Elsa Jrstam  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.78  1:08.88  1:47.14    2:23.82   
59  Clara Bergh  2004  Sderhamns Simsllskap    32.39  1:08.95  1:47.03    2:24.27   
59  Ellen Thunberg  2001  ngelholms Simsllskap    32.70  1:09.87  1:47.06    2:24.27   
61  Klara Rdin  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    33.33  1:09.80  1:47.40    2:24.43   
62  Linnea Lindgren  2001  Vsby Simsllskap    32.06  1:08.98  1:47.02    2:24.52   
63  Fannie Gronowitz  2003  Gteborg Sim    33.04  1:09.30  1:46.91    2:24.60   
64  Emma Cullberg  2002  rebro Simallians    31.03  1:07.80  1:46.25    2:24.63   
65  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    32.86  1:10.31  1:47.96    2:24.65   
66  Tea Winblad  2004  Kalmar Simsllskap    32.72  1:09.88  1:48.25    2:24.85   
67  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    33.41  1:11.05  1:48.65    2:25.22   
68  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsllskap    32.73  1:09.89  1:48.06    2:25.30   
69  Elvira Skogsberg  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.91  1:09.98  1:47.99    2:25.65   
70  Matilda Torn  2001  Lidkpings Gymnastik o SS    33.39  1:10.70  1:48.59    2:25.84   
71  Josephine lenius  2002  Simklubben Laxen    32.33  1:08.39  1:47.19    2:25.94   
72  Melina Robertson  2001  Trollhttans Simsllskap    33.23  1:10.12  1:48.36    2:26.00   
73  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsllskap    33.68  1:10.70  1:48.51    2:26.50   
74  Alice Gtestam  2001  Kunglvs Simsllskap    32.79  1:10.20  1:48.86    2:27.32   
75  Elin Widn  1998  Hgans Simsllskap    32.40  1:09.01  1:48.33    2:27.39   
76  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Hgans Simsllskap    32.87  1:10.11  1:49.07    2:27.41   
77  Hilda Linn  2000  Linkpings Allmnna SS    33.32  1:10.82  1:49.23    2:27.49   
78  Klara Flodmark  2001  ngelholms Simsllskap    33.06  1:10.17  1:49.12    2:27.58   
79  Michelle Trff  2002  Karlstads Simsllskap    32.62  1:09.59  1:48.51    2:27.59   
80  Thelma Jhncke  1999  Hgans Simsllskap    32.72  1:09.59  1:48.77    2:27.75   
81  Saga Janzn  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.55  1:10.14  1:49.08    2:27.88   
82  Isabella Klln  2001  Kungsbacka Simsllskap    32.31  1:08.63  1:48.01    2:28.08   
83  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    34.22  1:12.39  1:50.68    2:28.28   
84  Daniella Alstrm  2003  Trollhttans Simsllskap    34.22  1:12.21  1:51.21    2:28.59   
84  Lucrezia Vespertini  2002  Vsby Simsllskap    32.13  1:09.44  1:48.68    2:28.59   
86  Sandra Mokhtari  2001  Linkpings Allmnna SS    33.52  1:10.42  1:49.38    2:28.68   
87  Heidi Winberg  1999  Hgans Simsllskap    34.16  1:11.50  1:51.55    2:30.93   
88  Adna Drincic  2001  Vxj Simsllskap    33.21  1:11.35  1:51.88    2:31.43   
89  Maja Hedstrm  2001  Varberg Sim    32.79  1:10.66  1:51.01    2:31.55   
90  Maja Baugerd  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  33.61  1:12.41  1:52.84    2:32.85   
91  Magdalena Hagsten Skarda  2003  rebro Simallians    33.96  1:12.73  1:53.24    2:33.50   
92  Amanda Fjellstad  2003  Haldens Svmmeklub  NOR  36.34  1:16.13  1:58.12    2:38.45   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 4 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  16:27   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Frsk 18 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andrasson  1988  Mlndals Allmnna Simsllskap    24.63        51.30   
Daniel Kertes  1999  ngelholms Simsllskap    25.53        52.44   
Hugo Rydberg  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb    25.89        53.36   
Johan Hildesson  1992  Kunglvs Simsllskap    26.80        54.29   
Tor Leander  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap    26.43        54.31   
Miro Torola  1995  Gteborg Sim    26.56        54.55   
Mika Persson  1998  Hgans Simsllskap    26.05        55.32   
Pierre Hgenhaug  1999  Sllerd Svmmeklub  DEN  26.74        55.33   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsllskap    26.61        55.56   
10  Oscar Sjblad  1997  Norrkpings Kappsimningsklubb    26.65        55.62   
11  Mikael Sydow Haugen  1999  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  27.00        55.73   
12  Gustav Frdeberg  1997  Vsby Simsllskap    26.92        55.81   
13  Johannes Skld  1996  Simklubben S 02    26.97        56.01   
13  Sindre Gonsholt Molteberg  1999  Ski Svmmeklubb  NOR  27.03        56.01   
15  Fredrik Emanuelsson  1999  Kunglvs Simsllskap    26.95        56.31   
16  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsllskap    26.95        56.42   
17  Mathias Petrusson  1993  Kunglvs Simsllskap    27.06        56.56   
18  Rickard Berglund  1987  Gteborg Sim    27.58        56.64   
19  Dag Johan Fjelde  1999  Ski Svmmeklubb  NOR  27.71        57.03   
19  Oskar Hanstl  1999  ngelholms Simsllskap    27.51        57.03   
21  Sixten Almn  1999  Linkpings Allmnna SS    28.03        57.09   
22  Ivo Kuijpers  1999  Sffle Simsllskap    28.05        57.70   
23  Christian Andersen  1999  Sllerd Svmmeklub  DEN  27.89        57.87   
24  Tobias Josefsson  1997  Kunglvs Simsllskap    27.63        57.92   
25  Johan Ekstedt  1993  Gteborg Sim    27.61        58.13   
26  Jakob Sundn  1995  Varberg Sim    27.78        58.23   
27  Gustav Vallbo  1999  Karlskrona Simsllskap    28.17        58.34   
28  Mattias Grynning  1999  Linkpings Allmnna SS    28.51        58.35   
29  Aron Qvirist  1998  Mlndals Allmnna Simsllskap    26.94        58.53   
30  Simon Krrsj  1998  Gteborg Sim    27.48        58.67   
31  Johan Killman  1999  Hgans Simsllskap    28.20        58.84   
32  Jesper Lundqvist  1999  Hgans Simsllskap    28.58        59.14   
33  Lars Hogne Oseth  1999  Ski Svmmeklubb  NOR  28.57        59.25   
34  Atis Stikns  1999  Kalmar Simsllskap    28.63        59.68   
35  Adam Hansen  1998  Sllerd Svmmeklub  DEN  28.92        59.81   
36  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    28.82        1:00.10   
37  Mns Tangvald  1995  Gteborg Sim    28.79        1:00.11   
38  Gustav Henell  1999  Linkpings Allmnna SS    28.18        1:00.17   
39  Fredrick Castillo Karlsson  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.18        1:00.32   
40  Mattias Andersson  1996  ngelholms Simsllskap    28.91        1:00.55   
41  Hjalmar Lfvenborg  1999  Varberg Sim    29.08        1:00.62   
41  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund    29.13        1:00.62   
43  Joel Eliasson  1998  Mlndals Allmnna Simsllskap    28.46        1:00.91   
44  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    28.90        1:00.96   
45  Harald Madebrink  1998  Kalmar Simsllskap    29.92        1:01.67   
46  Tobias Aarum Hals  1999  Ski Svmmeklubb  NOR  29.50        1:02.10   
47  Erik Ahlstrand  1999  Gteborg Sim    30.02        1:02.88   
48  Martin Isaksson  1998  Kunglvs Simsllskap    30.51        1:04.08   
Torsten Bohlin  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Frsk 16 - 17 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tobias berg  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    26.76        55.50   
Christer Melberg  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  26.80        55.65   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsllskap    26.55        56.09   
Alexander Aslak Nrgaard  2000  Sllerd Svmmeklub  DEN  27.62        56.50   
Simon Brandt  2000  Vsby Simsllskap    27.31        56.74   
Max Engstrm  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    27.37        56.79   
Petter Hellzn  2000  ngelholms Simsllskap    27.71        57.16   
Gustav Vallin  2001  Gteborg Sim    27.19        57.28   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    27.54        57.31   
10  David Timmer Endal  2000  Ski Svmmeklubb  NOR  27.11        57.71   
11  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    27.95        57.76   
12  Jakob Petersen  2001  Simsllskapet Delfin    28.19        58.84   
13  Herman Harbo  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  28.43        59.17   
14  Oliver Tykesson  2000  Linkpings Allmnna SS    28.35        59.31   
15  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    28.89        59.73   
16  Mirza Dzafic  2000  Vxj Simsllskap    28.25        1:00.00   
17  Daniel Lithner  2001  Sffle Simsllskap    28.42        1:00.15   
17  Victor Garcia Blombck  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    28.69        1:00.15   
19  Jacob Engstrm  2000  Hgans Simsllskap    29.03        1:00.23   
20  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsllskap    28.55        1:00.24   
21  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    29.73        1:00.31   
22  Naevid Kiasat  2001  Linkpings Allmnna SS    29.42        1:00.46   
23  Gustav Nislander  2001  Gteborg Sim    28.31        1:00.78   
24  Viktor Sjstrm  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.40        1:00.93   
25  Sam Taheri  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.31        1:01.13   
25  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsllskap    28.52        1:01.13   
27  Max Feng  2001  Gteborg Sim    29.97        1:01.29   
28  Alexander Olafsson  2000  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  29.60        1:01.42   
29  Albert Oscarsson  2001  Linkpings Allmnna SS    29.51        1:01.48   
30  Mathias Nrskov  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN  29.70        1:01.66   
31  August Mathisen  2001  Karlstads Simsllskap    29.55        1:01.82   
32  Karl Hallstrm  2000  Simklubben S 02    29.63        1:01.90   
33  Hampus Johannesson  2000  Trollhttans Simsllskap    29.58        1:01.98   
33  William Segerdahl  2001  Gteborg Sim    29.45        1:01.98   
35  Karl Bohlin  2001  Gteborg Sim    29.93        1:02.19   
36  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsllskap    29.86        1:02.28   
37  Alexander Fredholm  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.57        1:02.29   
38  Ludwig Bjrudd  2001  Simklubben Laxen    29.06        1:02.35   
39  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsllskap    29.85        1:02.81   
40  Albin Staaf  2000  Linkpings Allmnna SS    30.07        1:02.95   
41  Marcus Nordh  2000  Bollns Simsllskap    29.52        1:03.00   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Frsk 14 - 15 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    28.17        57.02   
Malte Lundgren  2002  Lidkpings Gymnastik o SS    27.34        57.17   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.93        57.30   
Christoffer H. Andersen  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  27.69        57.42   
John Brolin  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb    28.51        57.54   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.51        57.66   
Johannes Strmberg  2002  Vellinge-Nsets Simklubb    27.61        57.81   
Birkan Ates  2002  Simsllskapet Delfin    27.99        58.60   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsllskap    28.28        58.88   
10  Eric Hansson  2002  Vsby Simsllskap    28.80        59.81   
11  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsllskap    28.96        59.84   
12  Nicola Lundqvist  2002  Linkpings Allmnna SS    28.23        1:00.03   
13  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsllskap    29.06        1:00.06   
14  Janus Rosholm  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  28.96        1:00.34   
15  Lukas Fredholm  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.38        1:00.41   
16  Sebastian Nilsson  2002  Linkpings Allmnna SS    29.31        1:00.50   
17  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    29.68        1:01.02   
18  Linus Hagedorn  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.44        1:01.04   
19  Noa Carlenius  2002  Varberg Sim    29.60        1:01.29   
20  Eric Lundstrm Silke  2003  Norrkpings Kappsimningsklubb    29.96        1:01.55   
21  Elias Axelsson  2002  Linkpings Allmnna SS    29.73        1:01.62   
22  Christopher Lindholm  2002  Vsby Simsllskap    29.16        1:01.64   
23  Felix Wrakn  2003  Simklubben S 02    29.44        1:01.95   
24  Hugo Vaide  2003  ngelholms Simsllskap    29.72        1:01.99   
25  Emanuel Tidsen  2002  Vxj Simsllskap    29.39        1:02.56   
26  Anton Strand  2003  Vxj Simsllskap    29.10        1:02.70   
27  Ruben Staaf  2002  Linkpings Allmnna SS    29.77        1:02.71   
28  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    28.92        1:02.80   
29  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    29.03        1:02.81   
30  Karl Gustav B. Toft  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  30.59        1:02.85   
31  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsllskap    29.17        1:02.86   
32  Edward Bjrkman  2002  Simklubben Laxen    30.30        1:02.87   
33  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsllskap    30.28        1:02.88   
34  Karl Skogsberg  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.52        1:03.00   
34  William Svensson  2003  Karlskrona Simsllskap    29.75        1:03.00   
36  Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsllskap    30.21        1:03.06   
37  Ludvig Hallum  2003  Vxj Simsllskap    30.14        1:03.22   
38  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    30.92        1:03.86   
39  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsllskap    31.03        1:04.82   
40  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    30.83        1:06.76   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Frsk 13 r och yngre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Vlkki  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.33        1:02.44   
Gustav Edlund  2004  Linkpings Allmnna SS    29.98        1:02.52   
Linus Areblad  2004  Vsby Simsllskap    30.84        1:03.67   
Noah Malmgren  2004  S71    30.59        1:03.89   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    29.84        1:04.64   
Max Swegmark  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    31.44        1:04.81   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsllskap    31.17        1:05.65   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim    31.79        1:06.11   
Axel Vaide  2005  ngelholms Simsllskap    31.15        1:06.47   
10  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    32.02        1:06.93   
11  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    32.38        1:07.07   
12  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    32.65        1:07.35   
13  Gustaf Stokholm  2004  ngelholms Simsllskap    32.63        1:07.83   
14  Erik Mulikov  2005  Sffle Simsllskap    33.38        1:08.11   
15  Julian Birch  2004  Sllerd Svmmeklub  DEN  32.79        1:08.28   
15  Vincent Hua  2004  Hrby Simklubb    32.56        1:08.28   
17  Hampus Klebom  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    33.00        1:08.46   
18  David Axelsson  2004  Linkpings Allmnna SS    32.71        1:08.50   
19  Anthon Huasson  2004  Hrby Simklubb    32.43        1:08.52   
20  Nikola Petrovic  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb    32.56        1:08.94   
21  Julius Andersson  2005  Varberg Sim    32.73        1:10.39   
22  Karsten Hernaess  2004  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  34.16        1:10.51   
23  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    32.86        1:10.60   
24  Aldin Mandzo  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb    33.15        1:10.67   
25  Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsllskap    33.44        1:10.98   
26  Marius Lundsteen Brndum  2005  Sllerd Svmmeklub  DEN  33.16        1:11.14   
27  Noa Rydn  2004  ngelholms Simsllskap    33.97        1:11.85   
28  Felix Kinnander  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    33.82        1:12.00   
29  Adam Feki  2005  Sffle Simsllskap    34.22        1:12.64   
30  Filip Klefsj  2004  Trollhttans Simsllskap    36.00        1:15.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  16:27 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  14:55   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 r och ldre 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 r och ldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 r: Oscar Ekstrm (1994) 50.14 2009-05-01 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andrasson  1988  Mlndals Allmnna Simsllskap    23.27        49.26   
Hugo Rydberg  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb    24.08        50.04   
Daniel Kertes  1999  ngelholms Simsllskap    24.20        50.37   
Tor Leander  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap    25.05        51.94   
Pierre Hgenhaug  1999  Sllerd Svmmeklub  DEN  25.27        52.16   
Mika Persson  1998  Hgans Simsllskap    24.41        52.77   
Johan Hildesson  1992  Kunglvs Simsllskap    25.72        52.81   
Miro Torola  1995  Gteborg Sim    25.62        52.86   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 r 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 r och ldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 r: Oscar Ekstrm (1994) 50.14 2009-05-01 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsllskap    25.12        52.29   
Tobias berg  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    25.66        53.48   
Alexander Aslak Nrgaard  2000  Sllerd Svmmeklub  DEN  25.96        53.73   
Christer Melberg  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  25.90        53.92   
Max Engstrm  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    26.23        53.95   
Simon Brandt  2000  Vsby Simsllskap    25.63        54.17   
Gustav Vallin  2001  Gteborg Sim    26.14        54.89   
Petter Hellzn  2000  ngelholms Simsllskap    26.17        55.01   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 r 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 r och ldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 r: Oscar Ekstrm (1994) 50.14 2009-05-01 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    26.65        54.72   
Malte Lundgren  2002  Lidkpings Gymnastik o SS    26.44        54.78   
Christoffer H. Andersen  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  26.41        54.81   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    26.30        55.02   
Johannes Strmberg  2002  Vellinge-Nsets Simklubb    26.62        55.19   
John Brolin  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb    26.98        55.22   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    27.14        55.85   
Birkan Ates  2002  Simsllskapet Delfin    27.01        56.45   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 r och yngre 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
18 r och ldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
14 - 15 r: Oscar Ekstrm (1994) 50.14 2009-05-01 
13 r och yngre: Manu Mntymki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Vlkki  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    28.27        59.76   
Gustav Edlund  2004  Linkpings Allmnna SS    28.48        1:00.17   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsllskap    28.88        1:00.79   
Noah Malmgren  2004  S71    29.28        1:01.38   
Linus Areblad  2004  Vsby Simsllskap    29.87        1:01.82   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim    29.01        1:02.74   
Max Swegmark  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.60        1:03.25   
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim    31.07        1:05.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  14:55 
 
Resultat Gren 5 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  17:42   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Frsk 18 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    35.57        1:14.78   
Emma Wahlund  1998  Vsby Simsllskap    37.17        1:17.66   
Adina Eriksson  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    36.86        1:17.97   
Klara Juliusson  1997  Hgans Simsllskap    36.06        1:18.19   
Maja Johansson  1999  Hgans Simsllskap    36.28        1:18.34   
Elise Gidlf  1999  Linkpings Allmnna SS    36.83        1:19.36   
Tilde Malm  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    37.24        1:19.88   
Linna Bielicz  1994  Simklubben Laxen    38.16        1:19.93   
Johanna Gunnarsson  1999  Linkpings Allmnna SS    42.10        1:29.75   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Frsk 16 - 17 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsllskap    35.43        1:16.09   
Tova Olsson  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.83        1:17.82   
Ella Lindroth  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    37.05        1:18.42   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  37.33        1:18.67   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.51        1:19.01   
Sanne Berggren  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  36.79        1:19.55   
Cornelia Eklund  2000  Vsby Simsllskap    37.15        1:19.78   
Ida Nederman  2000  rebro Simallians    37.55        1:20.46   
Lina Nederman  2000  rebro Simallians    38.47        1:20.97   
10  Isabelle Assersthl  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    38.27        1:21.10   
11  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsllskap    37.67        1:21.13   
12  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsllskap    37.98        1:21.14   
13  Erika Tudegrd  2001  Linkpings Allmnna SS    37.23        1:21.82   
14  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    38.22        1:21.85   
15  Andrea Reinhold  2001  Gteborg Sim    38.40        1:22.79   
16  Miranda Ingvarsson  2001  ngelholms Simsllskap    38.32        1:23.00   
17  Lisa Andersson  2001  Kalmar Simsllskap    39.23        1:23.04   
17  Smilla Lnnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    38.52        1:23.04   
19  Aurora Oseland  2000  Haldens Svmmeklub  NOR  38.20        1:23.08   
20  Erika Grneberger  2001  Simklubben Laxen    39.07        1:23.17   
21  Ida Widn  2001  Hgans Simsllskap    38.56        1:23.44   
22  Matilda Torn  2001  Lidkpings Gymnastik o SS    40.10        1:23.45   
23  Astrid Albertsson  2000  Vsby Simsllskap    38.67        1:23.87   
24  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsllskap    40.33        1:23.98   
25  Kaja Godaker Furre  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  38.94        1:25.33   
26  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Nsets Simklubb    39.89        1:26.63   
27  Josefine Hrdelin  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    39.57        1:26.68   
28  Elvira Skogsberg  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.98        1:27.17   
29  Elsa Jrstam  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.25        1:27.30   
30  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    41.27        1:27.35   
31  Matilda Pfeiff  2001  Vsby Simsllskap    41.46        1:27.36   
32  Johanna de Jonge  2001  Gteborg Sim    41.81        1:30.05   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Frsk 14 - 15 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julia Mnsson  2002  rebro Simallians    35.02        1:12.90   
Elsa Bergh  2002  Sderhamns Simsllskap    35.24        1:15.21   
Clara rnhem  2002  Vxj Simsllskap    35.87        1:16.52   
Linnea Edgren  2002  Gteborg Sim    37.12        1:18.05  Deltar ej i final 
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    37.03        1:18.27   
Martha Vitus Tversted  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  36.98        1:19.63   
Emilia Rnningdal  2002  S71    36.90        1:19.91   
Victoria Flyman  2003  Sderhamns Simsllskap    37.93        1:19.93   
Thindra Hackwitz  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.27        1:20.36   
10  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    38.22        1:21.00   
10  Wilma Holmertz  2003  Linkpings Allmnna SS    37.41        1:21.00   
12  Martina Karlsson  2003  Linkpings Allmnna SS    38.46        1:22.60   
13  Disa Gladher  2002  Karlskrona Simsllskap    38.84        1:23.26   
14  Alva Hgberg  2002  Linkpings Allmnna SS    39.64        1:23.47   
14  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    39.22        1:23.47   
16  Tilda Johansson  2002  Hgans Simsllskap    38.84        1:23.65   
17  Lovisa hrn  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb    39.68        1:23.90   
18  Wilma hling  2002  Mariestads Simsllskap    39.11        1:24.30   
19  Alma Sandberg  2002  ngelholms Simsllskap    40.69        1:24.31   
20  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    40.00        1:24.72   
21  Daniella Alstrm  2003  Trollhttans Simsllskap    39.79        1:24.79   
22  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsllskap    40.23        1:24.84   
23  Viola Berlin  2002  Gteborg Sim    39.97        1:25.05   
24  Tilda Joelsson  2002  Simsllskapet Delfin    39.27        1:25.08   
25  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    39.65        1:25.33   
26  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    40.15        1:25.68   
27  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    40.29        1:25.76   
28  Sara Nyqvist  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.32        1:26.97   
29  Emmie Andersson  2003  ngelholms Simsllskap    41.85        1:27.46   
30  Ella Simonsson  2002  Gteborg Sim    41.25        1:27.63   
31  Emilia Esborn  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.29        1:28.12   
32  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsllskap    41.45        1:28.59   
33  Oliwia Wierzbowska  2003  Gteborg Sim    43.16        1:30.16   
34  Tina Hopmark  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    42.08        1:30.21   
35  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsllskap    42.26        1:31.05   
36  Lova Skanse  2003  Kunglvs Simsllskap    43.31        1:31.18   
37  Ebba Bjrkman  2002  Kungsbacka Simsllskap    43.31        1:31.95   
38  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    43.97        1:32.01   
Lena rebo  2002  Linkpings Allmnna SS            DSQ   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Frsk 13 r och yngre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Michelle Wissinger  2004  Vsby Simsllskap    38.04        1:21.20   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsllskap    38.35        1:21.47   
Filippa Eklund  2004  Sderhamns Simsllskap    38.37        1:22.12   
Hanna kerman  2004  Vsby Simsllskap    39.84        1:24.57   
Johanna Edgren  2004  Gteborg Sim    40.80        1:25.46   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Vxj Simsllskap    40.74        1:25.98   
Kajsa Sderholm  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    39.57        1:26.29   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsllskap    40.31        1:27.23   
Maya Wallstrm  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    41.63        1:27.30   
10  Olivia Gustafsson  2004  Linkpings Allmnna SS    41.29        1:27.45   
11  Sara Hopmark  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.29        1:27.57   
12  Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsllskap    41.25        1:27.62   
13  Tove Pettersson  2004  Vsby Simsllskap    41.25        1:28.23   
14  Tindra Daubign  2004  Hrby Simklubb    41.62        1:28.30   
15  Tuva Gustavsson  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    41.54        1:28.77   
16  Elsa Jonsson  2004  Simklubben Laxen    42.02        1:29.26   
17  Hanna Persson  2004  Linkpings Allmnna SS    41.80        1:29.88   
18  Ebba Egnell  2005  Gteborg Sim    43.21        1:31.08   
19  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb    43.67        1:31.86   
20  Thilde Smedbck  2004  Linkpings Allmnna SS    43.94        1:32.04   
21  Amanda Takala  2004  Vsby Simsllskap    43.20        1:32.11   
21  Elin Gustafsson  2005  Linkpings Allmnna SS    43.11        1:32.11   
21  Mrta Hgfeldt  2005  Linkpings Allmnna SS    43.43        1:32.11   
24  Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsllskap    42.65        1:32.22   
25  Elina Wang  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    43.80        1:32.30   
26  Ebba Holgersson  2005  Norrkpings Kappsimningsklubb    43.63        1:32.41   
27  Klara Lundberg  2004  Linkpings Allmnna SS    43.18        1:32.57   
28  Pauline Drucker  2004  Sllerd Svmmeklub  DEN  43.78        1:32.78   
29  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    43.20        1:32.90   
30  Ida Marie Platzer  2005  Sllerd Svmmeklub  DEN  44.17        1:33.56   
31  Astrid Virn  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    44.31        1:34.00   
32  Alice Fransson  2004  Linkpings Allmnna SS    44.30        1:34.11   
33  Tilda Hilbert  2004  Kungsbacka Simsllskap    43.29        1:34.75   
34  Alba Lyhne Weiner  2004  Sllerd Svmmeklub  DEN  46.16        1:36.09   
35  Emma Nygrd  2004  Vsby Simsllskap    45.46        1:36.45   
36  Amanda Voss  2004  Kungsbacka Simsllskap    45.16        1:37.46   
37  Lovisa Fantenberg  2004  Vsby Simsllskap    46.06        1:37.52   
38  Mille Vester-Christensen  2005  Sllerd Svmmeklub  DEN  45.64        1:37.71   
39  Linnea Hgstedt  2004  Gteborg Sim    45.85        1:37.78   
40  Leah Ljungerud  2006  ngelholms Simsllskap    45.76        1:37.98   
41  Ellen Persson  2004  Mariestads Simsllskap    46.95        1:39.44   
42  Liine Sundblad  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    46.68        1:39.47   
43  Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsllskap    46.18        1:39.59   
44  Ida Sahlberg  2004  Kungsbacka Simsllskap    45.97        1:40.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  15:08   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Finaler 18 r och ldre 
13 r och yngre: Linna Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 r: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 r: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 r och ldre: Joline Hstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    32.66        1:10.18   
Klara Juliusson  1997  Hgans Simsllskap    33.11        1:11.63   
Emma Wahlund  1998  Vsby Simsllskap    34.62        1:14.09   
Adina Eriksson  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    35.00        1:14.53   
Maja Johansson  1999  Hgans Simsllskap    34.66        1:15.32   
Linna Bielicz  1994  Simklubben Laxen    35.43        1:15.38   
Elise Gidlf  1999  Linkpings Allmnna SS    35.41        1:16.42   
Tilde Malm  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    36.42        1:17.10   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Finaler 16 - 17 r 
13 r och yngre: Linna Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 r: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 r: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 r och ldre: Joline Hstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsllskap    33.18        1:10.87   
Tova Olsson  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    33.72        1:11.62   
Ella Lindroth  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    35.16        1:14.11   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.60        1:14.80   
Cornelia Eklund  2000  Vsby Simsllskap    35.61        1:15.27   
Synne Lauritzen  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  35.32        1:15.48   
Ida Nederman  2000  rebro Simallians    35.60        1:15.65   
Sanne Berggren  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  35.82        1:16.82   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Finaler 14 - 15 r 
13 r och yngre: Linna Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 r: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 r: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 r och ldre: Joline Hstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Julia Mnsson  2002  rebro Simallians    33.46        1:10.80   
Elsa Bergh  2002  Sderhamns Simsllskap    33.92        1:11.68   
Emilia Rnningdal  2002  S71    34.52        1:12.88   
Clara rnhem  2002  Vxj Simsllskap    34.45        1:13.08   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    34.93        1:14.68   
Martha Vitus Tversted  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN  35.77        1:15.84   
Victoria Flyman  2003  Sderhamns Simsllskap    36.07        1:16.16   
Thindra Hackwitz  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    35.94        1:17.72   
                     
 
Gren 5, 100m Brstsim Damer, Finaler 13 r och yngre 
13 r och yngre: Linna Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 r: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 r: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 r och ldre: Joline Hstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsllskap    35.04        1:15.17   
Michelle Wissinger  2004  Vsby Simsllskap    35.53        1:16.05   
Filippa Eklund  2004  Sderhamns Simsllskap    36.95        1:19.68   
Hanna kerman  2004  Vsby Simsllskap    37.55        1:20.16   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Vxj Simsllskap    38.59        1:21.44   
Johanna Edgren  2004  Gteborg Sim    39.87        1:23.38   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsllskap    39.19        1:24.04   
Kajsa Sderholm  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    39.10        1:24.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  15:08 
 
Resultat Gren 6 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  17:42   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Frsk 18 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  ngelholms Simsllskap            29.49   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.52   
Karl Frylmark  1999  Vsby Simsllskap            30.59   
Hugo Rydberg  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb            30.69   
Erik Juliusson  1998  Hgans Simsllskap            30.77   
Joakim Lfgren  1992  Simklubben Laxen            30.80   
Robin Andrasson  1988  Mlndals Allmnna Simsllskap            31.20   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            31.26  Deltar ej i final 
Hans Martin Trandem  1998  Ski Svmmeklubb  NOR          31.91   
10  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsllskap            32.09   
11  Jakob Sundn  1995  Varberg Sim            32.50   
12  Axel Eriksson  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb            32.56   
13  Pierre Hgenhaug  1999  Sllerd Svmmeklub  DEN          32.75   
14  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsllskap            33.33   
15  Pontus Jrgensen  1994  ngelholms Simsllskap            33.74   
16  Gustav Henell  1999  Linkpings Allmnna SS            34.06   
17  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            34.18   
18  Johan Killman  1999  Hgans Simsllskap            34.26   
19  Johan Ekstedt  1993  Gteborg Sim            34.29   
20  Tobias Josefsson  1997  Kunglvs Simsllskap            34.33   
21  Oskar Hanstl  1999  ngelholms Simsllskap            34.56   
22  Philip Borgstrm Bishop  1999  Gteborg Sim            35.00   
23  Mattias Andersson  1996  ngelholms Simsllskap            35.01   
24  Lars Hkon Glenna Iversen  1998  Sandefjord Svmmeklubb  NOR          35.76   
25  Tobias Aarum Hals  1999  Ski Svmmeklubb  NOR          35.79   
26  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linkpings Allmnna SS            36.00   
27  Robert Sjberg  1998  Kunglvs Simsllskap            36.06   
28  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsllskap            36.10   
29  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsllskap            36.37   
30  Martin Isaksson  1998  Kunglvs Simsllskap            36.72   
31  Oscar Brohammer  1998  Kungsbacka Simsllskap            37.84   
32  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02            38.40   
33  Samuel Sjgren  1999  Gteborg Sim            39.20   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Frsk 16 - 17 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsllskap            31.74   
Tobias berg  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap            32.38   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            32.69   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsllskap            32.94   
Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsllskap            33.00   
Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsllskap            33.07   
Max Feng  2001  Gteborg Sim            33.14   
Jacob Meilvg  2001  Ski Svmmeklubb  NOR          33.22   
Erik Josefson  2000  Varberg Sim            33.42   
10  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            34.08   
11  Albert Oscarsson  2001  Linkpings Allmnna SS            34.16   
12  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsllskap            34.20   
13  Hampus Johannesson  2000  Trollhttans Simsllskap            34.26   
14  Karl Bohlin  2001  Gteborg Sim            34.67   
15  Mark Wiskum  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN          34.77   
16  Robin Vondrak  2001  Gteborg Sim            35.02   
17  Johannes Aas  2000  Ski Svmmeklubb  NOR          35.31   
18  Nam Do  2001  Simklubben Laxen            35.33   
19  Theodor Skld  2001  Vsby Simsllskap            35.43   
20  Alexander Loo  2001  Kalmar Simsllskap            35.91   
21  Ludwig Bjrudd  2001  Simklubben Laxen            36.50   
22  Daniel Lithner  2001  Sffle Simsllskap            36.52   
23  Mathias Nrskov  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN          37.30   
24  Jacob Engstrm  2000  Hgans Simsllskap            38.49   
25  Albin Staaf  2000  Linkpings Allmnna SS            38.57   
26  Marcus Nordh  2000  Bollns Simsllskap            38.61   
27  Markus Brjesson  2001  S77 Stenungsund            38.98   
28  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsllskap            39.31   
29  Mathias Gundrosen  2001  Haldens Svmmeklub  NOR          39.55   
30  Sander Aalbu  2001  Haldens Svmmeklub  NOR          41.56   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Frsk 14 - 15 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            32.59   
Nicola Lundqvist  2002  Linkpings Allmnna SS            32.85   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            32.93   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsllskap            33.21   
William Lern  2002  Vsby Simsllskap            33.22   
Christoffer H. Andersen  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN          33.74   
Martin Schn  2003  Bollns Simsllskap            33.81   
Birkan Ates  2002  Simsllskapet Delfin            34.20   
Filiph Castillo Karlsson  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap            35.22   
10  John Brolin  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb            35.35   
11  Ruben Staaf  2002  Linkpings Allmnna SS            35.70   
12  Viking Josefson  2002  Varberg Sim            35.74   
13  Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsllskap            35.86   
14  Marcus Sundblad  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap            35.88   
15  Pelle Huldn  2002  Varberg Sim            36.24   
16  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsllskap            36.27   
17  Christopher Lindholm  2002  Vsby Simsllskap            36.35   
18  Mats Gadajev  2002  Vxj Simsllskap            36.39   
19  Mns Andersson  2002  Linkpings Allmnna SS            36.70   
20  Wilmer Ingvarsson  2003  ngelholms Simsllskap            36.82   
21  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            37.12   
22  Felix Wrakn  2003  Simklubben S 02            37.13   
23  Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsllskap            37.41   
24  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02            37.59   
25  Eric Lundstrm Silke  2003  Norrkpings Kappsimningsklubb            37.68   
26  Gustav Hammarstedt  2002  Vxj Simsllskap            37.69   
27  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02            37.84   
28  William Svensson  2003  Karlskrona Simsllskap            38.18   
29  Karl Gustav B. Toft  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN          38.52   
30  Erik Wallin  2003  Linkpings Allmnna SS            38.54   
31  Lucas rmon  2003  Vellinge-Nsets Simklubb            38.60   
32  Viggo Winberg  2002  Hgans Simsllskap            39.22   
33  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Nsets Simklubb            39.26   
34  Elliot Isni  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap            39.73   
35  Mns Evertsson  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap            40.25   
36  Loke Egnell  2003  Gteborg Sim            40.27   
37  Andre Wester  2003  ngelholms Simsllskap            40.30   
38  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsllskap            41.33   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Frsk 13 r och yngre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Gustav Edlund  2004  Linkpings Allmnna SS            35.63   
Noah Malmgren  2004  S71            36.45   
Anthon Huasson  2004  Hrby Simklubb            37.18   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsllskap            37.35   
David Axelsson  2004  Linkpings Allmnna SS            38.19   
Axel Vaide  2005  ngelholms Simsllskap            38.39   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            38.80   
Nikola Petrovic  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb            38.92   
Hampus Klebom  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap            40.15   
10  Alexander Johansson  2004  Kungsbacka Simsllskap            40.28   
11  Filip Klefsj  2004  Trollhttans Simsllskap            41.22   
12  David Malm  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb            41.39   
13  Aldin Mandzo  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb            41.43   
14  Vincent Hua  2004  Hrby Simklubb            41.71   
15  Sam Heidarpour  2004  Gteborg Sim            41.81   
16  Noah Andersen  2005  ngelholms Simsllskap            42.33   
17  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen            42.68   
18  Nils Grndahl  2004  Simklubben Laxen            43.89   
19  Julius Andersson  2005  Varberg Sim            44.10   
20  Noa Rydn  2004  ngelholms Simsllskap            45.20   
21  Erik Mulikov  2005  Sffle Simsllskap            45.47   
22  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen            45.60   
23  Benjamin Huasson  2007  Hrby Simklubb            45.63   
24  Gustaf Wnt  2004  Kungsbacka Simsllskap            46.13   
25  Hektor Kvarnlf  2004  Kungsbacka Simsllskap            46.21   
26  Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsllskap            52.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  15:17   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Finaler 18 r och ldre 
13 r och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 r: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 r: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 r och ldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  ngelholms Simsllskap            28.50   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.81   
Hugo Rydberg  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb            28.99   
Karl Frylmark  1999  Vsby Simsllskap            29.32   
Robin Andrasson  1988  Mlndals Allmnna Simsllskap            29.61   
Joakim Lfgren  1992  Simklubben Laxen            29.76   
Erik Juliusson  1998  Hgans Simsllskap            30.17   
Hans Martin Trandem  1998  Ski Svmmeklubb  NOR          30.54   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Finaler 16 - 17 r 
13 r och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 r: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 r: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 r och ldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsllskap            30.51   
Tobias berg  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap            30.90   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            31.01   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsllskap            31.12   
Anton Arvidsson  2000  Kalmar Simsllskap            31.22   
Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsllskap            31.72   
Max Feng  2001  Gteborg Sim            31.79   
Jacob Meilvg  2001  Ski Svmmeklubb  NOR          32.12   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Finaler 14 - 15 r 
13 r och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 r: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 r: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 r och ldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            31.01   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            31.49   
William Lern  2002  Vsby Simsllskap            31.89   
Nicola Lundqvist  2002  Linkpings Allmnna SS            31.90   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsllskap            32.23   
Christoffer H. Andersen  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN          32.62   
Birkan Ates  2002  Simsllskapet Delfin            33.14   
Martin Schn  2003  Bollns Simsllskap            33.37   
                     
 
Gren 6, 50m Brstsim Herrar, Finaler 13 r och yngre 
13 r och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 r: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 r: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 r och ldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land          Tid  Status 











 
Gustav Edlund  2004  Linkpings Allmnna SS            33.95   
Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsllskap            34.40   
Noah Malmgren  2004  S71            34.75   
Anthon Huasson  2004  Hrby Simklubb            36.00   
Nikola Petrovic  2004  Norrkpings Kappsimningsklubb            36.27   
David Axelsson  2004  Linkpings Allmnna SS            36.52   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            37.05   
Axel Vaide  2005  ngelholms Simsllskap            37.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  15:17 
 
Resultat Gren 7 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  17:47   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Frsk 18 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Nsets Simklubb    30.98        1:05.21   
Louise Halldn  1998  Vsby Simsllskap    31.27        1:06.98   
Christin Heina  1996  Linkpings Allmnna SS    30.96        1:07.45   
Anna Miram  1999  Vsby Simsllskap    31.29        1:07.53   
Michelle Franzn  1993  Norrkpings Kappsimningsklubb    31.78        1:08.78   
Petra Johansson  1997  Sffle Simsllskap    32.15        1:08.79   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsllskap    32.02        1:09.96   
Elise Gidlf  1999  Linkpings Allmnna SS    32.79        1:10.61   
Hanne Melin Romstad  1999  Vsby Simsllskap    32.64        1:10.89   
10  Alice Lindh  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap    31.72        1:11.57   
11  Christina Ekstedt  1996  Gteborg Sim    32.30        1:12.52   
12  Adina Eriksson  1999  Norrkpings Kappsimningsklubb    32.79        1:12.58   
13  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsllskap    32.71        1:17.55   
14  Johanna Gunnarsson  1999  Linkpings Allmnna SS    35.83        1:19.70   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Frsk 16 - 17 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.87        1:05.35   
Felicia Huynh  2000  S71    31.04        1:07.62   
Klara Hasslin  2001  Trollhttans Simsllskap    31.34        1:07.65   
Anna Sjlund  2000  Kalmar Simsllskap    31.94        1:09.07   
Ebba Lfgren  2001  Vellinge-Nsets Simklubb    31.70        1:09.47   
Kamelia Gradinarska  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.12        1:09.65   
Annie Ltt  2001  Trollhttans Simsllskap    32.22        1:09.95   
Elsa Nordstrm  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.10        1:09.98   
Cornelia Eklund  2000  Vsby Simsllskap    32.46        1:10.12   
10  Lina Nederman  2000  rebro Simallians    33.25        1:10.81   
11  Helene Samuelsen  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  32.59        1:10.90   
12  Smilla Lnnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.50        1:11.13   
13  Matilda Savn  2000  Linkpings Allmnna SS    33.15        1:12.15   
14  Tova Andersson  2001  Vsby Simsllskap    33.17        1:12.42   
15  Filippa Sundstrm  2001  ngelholms Simsllskap    33.34        1:12.99   
16  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsllskap    34.06        1:13.20   
17  Therese Plsson  2001  Simklubben Laxen    33.21        1:13.23   
18  Felicia Smedbck  2000  Linkpings Allmnna SS    34.24        1:13.66   
19  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    33.63        1:13.73   
20  Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    34.03        1:13.95   
21  Frederikke Petri  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN  33.82        1:14.39   
22  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    33.54        1:14.83   
23  Hilda Linn  2000  Linkpings Allmnna SS    34.63        1:15.45   
24  Ebba Andersson  2001  Vsby Simsllskap    34.35        1:15.57   
25  Alice Almn  2001  Linkpings Allmnna SS    34.57        1:16.24   
26  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsllskap    36.23        1:16.27   
27  Alice Thrnros  2001  Linkpings Allmnna SS    35.90        1:16.33   
28  Olivia Rudqvist  2000  Trollhttans Simsllskap    34.14        1:16.81   
29  Melina Robertson  2001  Trollhttans Simsllskap    35.15        1:18.07   
30  Matilda Torn  2001  Lidkpings Gymnastik o SS    34.96        1:18.18   
31  Pia Haavik  2001  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  35.64        1:19.66   
32  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    33.14        1:20.37   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Lovisa Grndahl  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Frsk 14 - 15 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsllskap    31.01        1:07.24   
Cornelia Johansson  2003  rebro Simallians    32.10        1:07.39   
Elin Gunnarsson  2002  Linkpings Allmnna SS    32.49        1:09.43   
Aleksandra Liverd  2002  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  32.39        1:09.59   
Elin Peng  2003  Vsby Simsllskap    32.29        1:09.77   
Vera Karlsson  2003  Linkpings Allmnna SS    31.55        1:09.96   
Saga Bodsj  2002  Vxj Simsllskap    31.98        1:10.44   
Emma Cullberg  2002  rebro Simallians    31.38        1:10.79   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    33.49        1:10.98   
10  Clara rnhem  2002  Vxj Simsllskap    32.77        1:11.09   
11  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.06        1:11.67   
12  Thyra Haugland Halvorsen  2002  Haldens Svmmeklub  NOR  34.06        1:11.72   
13  Felicia Jrvikari  2002  Linkpings Allmnna SS    34.05        1:11.88   
14  Sara Nyqvist  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    33.60        1:11.96   
15  Ida Larsson  2002  Vellinge-Nsets Simklubb    34.05        1:12.08   
16  Natalie Noreblad  2002  Vxj Simsllskap    33.35        1:13.03   
17  Thea Aksmo Svendsby  2003  Haldens Svmmeklub  NOR  34.22        1:13.16   
18  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    33.58        1:13.57   
19  Fannie Gronowitz  2003  Gteborg Sim    34.26        1:13.63   
20  Sofia Westerberg  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb    34.29        1:13.84   
21  Amayah Bergman  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    33.99        1:13.89   
22  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    34.15        1:14.04   
23  Klara Eklf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.55        1:14.21   
24  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsllskap    34.17        1:14.23   
25  Klara Rdin  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    34.32        1:14.40   
26  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    34.27        1:14.55   
27  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    34.30        1:14.87   
28  Klara Grdman  2002  Norrkpings Kappsimningsklubb    33.59        1:14.97   
29  Clara Sjstedt  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    34.51        1:14.98   
30  Lena rebo  2002  Linkpings Allmnna SS    33.91        1:15.45   
31  Hannah Hemberg  2002  Gteborg Sim    34.37        1:15.58   
32  Ebba Hellzn  2003  ngelholms Simsllskap    34.34        1:15.71   
33  Ella Simonsson  2002  Gteborg Sim    34.88        1:16.38   
34  Martina Karlsson  2003  Linkpings Allmnna SS    34.87        1:16.55   
35  Saga Janzn  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    34.78        1:17.20   
36  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    36.24        1:18.08   
37  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsllskap    35.78        1:18.24   
38  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    34.99        1:18.49   
39  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    35.03        1:18.83   
40  Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    35.92        1:20.13   
41  Oliwia Wierzbowska  2003  Gteborg Sim    35.72        1:21.31   
Amanda Fjellstad  2003  Haldens Svmmeklub  NOR          DNS   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Frsk 13 r och yngre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Boiana Gradinarska  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.92        1:09.96   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Vxj Simsllskap    32.40        1:12.29   
Thilde Smedbck  2004  Linkpings Allmnna SS    33.13        1:12.35   
Clara Bergh  2004  Sderhamns Simsllskap    33.35        1:12.74   
Astrid Nilsson  2004  Simsllskapet Delfin    33.39        1:13.33   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsllskap    34.72        1:14.42   
Emma Ragnarsson  2004  Simsllskapet Delfin    34.34        1:14.44   
Nelly Hansson  2004  ngelholms Simsllskap    34.93        1:15.93   
Ida Lithner  2004  Sffle Simsllskap    34.27        1:16.93   
10  Anna Nrskov  2004  Sllerd Svmmeklub  DEN  36.10        1:18.77   
11  Johanna Edgren  2004  Gteborg Sim    36.62        1:20.24   
12  Tindra Daubign  2004  Hrby Simklubb    37.10        1:20.96   
13  Tuva Gustavsson  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.85        1:21.54   
14  Maya Wallstrm  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    37.96        1:22.05   
15  Tove Pettersson  2004  Vsby Simsllskap    36.54        1:22.41   
16  Amanda Takala  2004  Vsby Simsllskap    38.27        1:23.28   
17  Mrta Hgfeldt  2005  Linkpings Allmnna SS    39.69        1:23.30   
18  Michelle Wissinger  2004  Vsby Simsllskap    37.70        1:23.34   
19  Nikki Berggren  2005  Varberg Sim    38.74        1:23.46   
20  Alice Fransson  2004  Linkpings Allmnna SS    39.15        1:23.74   
21  Sara Hopmark  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    38.49        1:24.88   
22  Astrid Virn  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    38.36        1:25.09   
23  Kajsa Sderholm  2004  Vellinge-Nsets Simklubb    37.69        1:25.51   
24  Hanna kerman  2004  Vsby Simsllskap    39.13        1:26.52   
25  Erica Persson  2005  ngelholms Simsllskap    38.68        1:27.18   
26  Ida Marie Platzer  2005  Sllerd Svmmeklub  DEN  40.58        1:27.96   
27  Ebba Holgersson  2005  Norrkpings Kappsimningsklubb    40.78        1:28.01   
28  Lovisa Fantenberg  2004  Vsby Simsllskap    41.56        1:30.40   
Siri Lindn  2005  Karlskrona Simsllskap            DNS   
Elin Kronkvist  2004  ngelholms Simsllskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  28 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  17:47 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  15:36   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  25m         
  Tvlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 18 r och ldre 
13 r och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 r: Cline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 r: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 r och ldre: Miranda Bnnsgrd (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Nsets Simklubb    29.63        1:03.80   
Anna Miram  1999  Vsby Simsllskap    29.95        1:04.02   
Louise Halldn  1998  Vsby Simsllskap    30.04        1:04.46   
Christin Heina  1996  Linkpings Allmnna SS    29.84        1:05.12   
Petra Johansson  1997  Sffle Simsllskap    31.01        1:05.63   
Michelle Franzn  1993  Norrkpings Kappsimningsklubb    30.80        1:06.22   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsllskap    31.59        1:07.32   
Elise Gidlf  1999  Linkpings Allmnna SS    31.94        1:08.92   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 16 - 17 r 
13 r och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 r: Cline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 r: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 r och ldre: Miranda Bnnsgrd (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.81        1:04.23   
Felicia Huynh  2000  S71    29.92        1:04.94   
Klara Hasslin  2001  Trollhttans Simsllskap    30.29        1:05.53   
Anna Sjlund  2000  Kalmar Simsllskap    30.50        1:05.69   
Ebba Lfgren  2001  Vellinge-Nsets Simklubb    31.41        1:07.49   
Elsa Nordstrm  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.05        1:07.62   
Kamelia Gradinarska  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.81        1:07.65   
Annie Ltt  2001  Trollhttans Simsllskap    31.84        1:08.52   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 14 - 15 r 
13 r och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 r: Cline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 r: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 r och ldre: Miranda Bnnsgrd (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsllskap    30.51        1:05.39   
Elin Peng  2003  Vsby Simsllskap    30.97        1:05.81   
Vera Karlsson  2003  Linkpings Allmnna SS    31.22        1:06.26   
Cornelia Johansson  2003  rebro Simallians    31.21        1:06.40   
Aleksandra Liverd  2002  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  31.01        1:06.63   
Elin Gunnarsson  2002  Linkpings Allmnna SS    30.98        1:06.70   
Saga Bodsj  2002  Vxj Simsllskap    31.46        1:08.47   
Emma Cullberg  2002  rebro Simallians    31.34        1:10.51   
                     
 
Gren 7, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 13 r och yngre 
13 r och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 r: Cline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 r: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 r och ldre: Miranda Bnnsgrd (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Thilde Smedbck  2004  Linkpings Allmnna SS    31.09        1:07.54   
Boiana Gradinarska  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.12        1:08.45   
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Vxj Simsllskap    31.74        1:09.55   
Astrid Nilsson  2004  Simsllskapet Delfin    32.31        1:10.08   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsllskap    32.62        1:10.70   
Emma Ragnarsson  2004  Simsllskapet Delfin    32.47        1:10.99   
Clara Bergh  2004  Sderhamns Simsllskap    32.50        1:11.21   
Nelly Hansson  2004  ngelholms Simsllskap    33.97        1:13.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  29 april 2017 
Licensierad till: Gteborg Sim  Utskriftstid  15:36 
 
Resultat Gren 8 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Frsk) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Ullbergstrofn 2017    Utskriftsdatum  28 april 2017   
  Tvlingsort  Gteborg    Utskriftstid  18:20   
  Arrangr  Gteborg Sim         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  28 april 2017         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Frsk 18 r och ldre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mlndals Allmnna Simsllskap    29.80        1:00.37   
Robin Andrasson  1988  Mlndals Allmnna Simsllskap    30.42        1:02.13   
Mikael Sydow Haugen  1999  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  31.67        1:03.48   
Hampus Lovinge  1998  Norrkpings Kappsimningsklubb    31.53        1:04.01   
Isak Meding  1998  rebro Simallians    30.25        1:04.47   
Jesper Lundqvist  1999  Hgans Simsllskap    31.69        1:05.27   
Mattias Grynning  1999  Linkpings Allmnna SS    32.04        1:06.47   
Anton Widholm  1999  Vsby Simsllskap    31.34        1:06.64   
Oscar Sjblad  1997  Norrkpings Kappsimningsklubb    31.97        1:06.76   
10  Sindre Gonsholt Molteberg  1999  Ski Svmmeklubb  NOR  32.30        1:06.94   
11  Joel Eliasson  1998  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.77        1:08.60   
12  Atis Stikns  1999  Kalmar Simsllskap    33.38        1:08.68   
13  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund    33.48        1:09.92   
14  Erik Juliusson  1998  Hgans Simsllskap    34.00        1:10.14   
15  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsllskap    33.86        1:10.89   
16  Hjalmar Lfvenborg  1999  Varberg Sim    34.86        1:11.10   
17  Fredrik Emanuelsson  1999  Kunglvs Simsllskap    34.17        1:11.45   
18  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    35.72        1:13.58   
19  Erik Ahlstrand  1999  Gteborg Sim    36.62        1:14.70   
20  Gustav Vallbo  1999  Karlskrona Simsllskap    35.99        1:14.93   
21  Samuel Sjgren  1999  Gteborg Sim    36.50        1:16.94   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Frsk 16 - 17 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Max Engstrm  2001  Norrkpings Kappsimningsklubb    30.95        1:03.48   
Victor Lovinge  2000  Norrkpings Kappsimningsklubb    31.05        1:03.71   
Anton Hong  2000  Kalmar Simsllskap    30.72        1:04.25   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsllskap    30.69        1:04.31   
David Timmer Endal  2000  Ski Svmmeklubb  NOR  30.89        1:04.61   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    31.91        1:05.05   
Alexander Aslak Nrgaard  2000  Sllerd Svmmeklub  DEN  32.64        1:05.52   
Petter Hellzn  2000  ngelholms Simsllskap    32.22        1:06.45   
Gustav Franzn  2000  Vxj Simsllskap    32.06        1:06.74   
10  Sebastian Petersson  2000  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.63        1:07.12   
11  Oliver Tykesson  2000  Linkpings Allmnna SS    31.92        1:07.28   
12  Viktor Sjstrm  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.72        1:07.44   
13  Mark Wiskum  2001  Sllerd Svmmeklub  DEN  33.17        1:08.75   
14  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    34.02        1:08.79   
15  Victor Garcia Blombck  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    32.50        1:08.91   
16  Gustav Vallin  2001  Gteborg Sim    32.51        1:09.33   
17  Alexander Olafsson  2000  Sandefjord Svmmeklubb  NOR  34.57        1:10.30   
18  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsllskap    34.16        1:10.40   
19  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    34.35        1:10.74   
20  Gustav Nislander  2001  Gteborg Sim    33.62        1:10.81   
21  David Marcusson  2001  Kalmar Simsllskap    35.20        1:11.66   
22  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsllskap    34.91        1:11.79   
23  Markus Brjesson  2001  S77 Stenungsund    35.53        1:12.30   
24  Herman Harbo  2001  Haldens Svmmeklub  NOR  35.01        1:12.62   
25  Naevid Kiasat  2001  Linkpings Allmnna SS    35.67        1:13.02   
26  William Segerdahl  2001  Gteborg Sim    35.18        1:13.20   
27  Theodor Skld  2001  Vsby Simsllskap    35.87        1:14.38   
28  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsllskap    36.02        1:14.50   
29  Karol Kucharczyk  2000  Simklubben Laxen    36.33        1:14.66   
30  Jacob Engstrm  2000  Hgans Simsllskap    35.90        1:14.88   
31  William Norland  2001  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.57        1:17.38   
32  August Mathisen  2001  Karlstads Simsllskap    37.42        1:17.51   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Frsk 14 - 15 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Johannes Strmberg  2002  Vellinge-Nsets Simklubb    32.03        1:05.31   
William Lern  2002  Vsby Simsllskap    32.40        1:07.71   
Birkan Ates  2002  Simsllskapet Delfin    32.86        1:08.45   
Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsllskap    33.95        1:08.48   
Emanuel Tidsen  2002  Vxj Simsllskap    32.94        1:08.99   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsllskap    32.22        1:09.32   
Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.96        1:09.38   
Hugo Vaide  2003  ngelholms Simsllskap    33.48        1:09.64   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsllskap    33.68        1:10.84   
10  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    33.93        1:11.11   
11  Philip Zasowski  2002  Gteborg Sim    33.56        1:11.22   
12  Felix Jedbratt  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    35.54        1:11.54   
13  Christopher Lindholm  2002  Vsby Simsllskap    34.95        1:11.59   
14  Linus Hagedorn  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    34.55        1:11.68   
15  Oscar Sjstrm  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    34.74        1:12.58   
16  William Malmborg  2003  Vsby Simsllskap    35.80        1:12.59   
17  Wilmer Ingvarsson  2003  ngelholms Simsllskap    35.76        1:12.81   
18  Karl Skogsberg  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.46        1:12.93   
19  Ludwig Lundborg  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    35.44        1:13.60   
20  Felix Wrakn  2003  Simklubben S 02    35.91        1:13.81   
21  Erik Wallin  2003  Linkpings Allmnna SS    35.97        1:14.19   
22  Stig Greiner  2003  ngelholms Simsllskap    35.98        1:14.39   
23  Filiph Castillo Karlsson  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.03        1:14.51   
24  Lucas rmon  2003  Vellinge-Nsets Simklubb    37.24        1:16.75   
25  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsllskap    37.46        1:17.11   
26  Lukas Fredholm  2003  Mlndals Allmnna Simsllskap    36.71        1:17.50   
27  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsllskap    36.90        1:17.78   
28  Loke Egnell  2003  Gteborg Sim    38.52        1:18.17   
29  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    37.37        1:18.68   
30  Mns Andersson  2002  Linkpings Allmnna SS    37.22        1:18.74   
31  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    38.10        1:18.90   
32  Martin Schn  2003  Bollns Simsllskap    37.58        1:19.05   
33  Axel Rosencrantz  2002  Mlndals Allmnna Simsllskap    38.62        1:19.52   
34  Edward Bjrkman  2002  Simklubben Laxen    39.26        1:20.93   
35  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsllskap    39.82        1:21.71   
36  Anton Strand  2003  Vxj Simsllskap    40.49        1:22.87   
Janus Rosholm  2002  Sllerd Svmmeklub  DEN          DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Frsk 13 r och yngre 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening  Land  50m        Tid  Status 











 
Alvin Vlkki  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    34.06        1:10.03   
Linus Areblad  2004  Vsby Simsllskap    35.61        1:12.04   
Gustav Edlund  2004  Linkpings Allmnna SS    35.68        1:13.36   
Max Swegmark  2004  Mlndals Allmnna Simsllskap    37.83        1:15.58   
Gustaf Stokholm  2004  ngelholms Simsllskap    37.01        1:16.05   
Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    37.36        1:16.77  Deltar ej i final 
Arvid Kvorning  2005  Varberg Sim