2019-03-21   07:40:03
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sum-Sim (25m) riksfinal 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 1, 200m Medley P 15-16 - Final
Sponsor: Sparbanken Rekarne
15 - 16 år: Anton Andersson (1993) 2:02.56 2009-12-12
FM: Emil Hassling 2:03.51
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap +0.62 747 2:00.81 Sum Sim Re
50m: 26.27
100m: 56.98
(30.71)
150m: 1:32.93
(35.95)
200m: 2:00.81
(27.88)
2 Linus Kahl 2001 Landskrona Simsällskap +0.66 716 2:02.50 +1.69
50m: 27.05
100m: 58.85
(31.80)
150m: 1:33.81
(34.96)
200m: 2:02.50
(28.69)
3 Johan Rydahl 2001 Karlstads Simsällskap +0.66 716 2:02.52 +1.71
50m: 25.96
100m: 56.75
(30.79)
150m: 1:33.74
(36.99)
200m: 2:02.52
(28.78)
4 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap +0.72 630 2:07.83 +7.02
50m: 27.27
100m: 59.36
(32.09)
150m: 1:36.50
(37.14)
200m: 2:07.83
(31.33)
5 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim +0.74 629 2:07.95 +7.14
50m: 26.81
100m: 58.99
(32.18)
150m: 1:37.49
(38.50)
200m: 2:07.95
(30.46)
6 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.66 609 2:09.29 +8.48
50m: 28.28
100m: 1:00.96
(32.68)
150m: 1:38.97
(38.01)
200m: 2:09.29
(30.32)
7 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.63 606 2:09.55 +8.74
50m: 27.94
100m: 1:01.35
(33.41)
150m: 1:39.80
(38.45)
200m: 2:09.55
(29.75)
8 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.70 596 2:10.22 +9.41
50m: 26.78
100m: 59.83
(33.05)
150m: 1:38.19
(38.36)
200m: 2:10.22
(32.03)
9 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap +0.67 585 2:11.01 +10.20
50m: 27.51
100m: 1:00.27
(32.76)
150m: 1:39.32
(39.05)
200m: 2:11.01
(31.69)
10 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb +0.70 584 2:11.09 +10.28
50m: 27.43
100m: 1:01.14
(33.71)
150m: 1:40.79
(39.65)
200m: 2:11.09
(30.30)
11 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim +0.69 582 2:11.30 +10.49
50m: 29.41
100m: 1:03.71
(34.30)
150m: 1:40.15
(36.44)
200m: 2:11.30
(31.15)
12 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.69 579 2:11.50 +10.69
50m: 28.84
100m: 1:01.58
(32.74)
150m: 1:40.09
(38.51)
200m: 2:11.50
(31.41)
13 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 566 2:12.52 +11.71
50m: 28.76
100m: 1:03.40
(34.64)
150m: 1:40.54
(37.14)
200m: 2:12.52
(31.98)
14 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.79 564 2:12.67 +11.86
50m: 27.48
100m: 1:00.66
(33.18)
150m: 1:40.85
(40.19)
200m: 2:12.67
(31.82)
15 Dexter Dalsgaard 2001 Simklubben Neptun +0.67 561 2:12.86 +12.05
50m: 28.41
100m: 1:02.81
(34.40)
150m: 1:40.52
(37.71)
200m: 2:12.86
(32.34)
16 Gustaf Hansson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.72 557 2:13.18 +12.37
50m: 28.36
100m: 1:03.02
(34.66)
150m: 1:42.42
(39.40)
200m: 2:13.18
(30.76)
17 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.71 553 2:13.56 +12.75
50m: 29.37
100m: 1:02.22
(32.85)
150m: 1:41.50
(39.28)
200m: 2:13.56
(32.06)
17 John Aldrin 2001 Södertälje Simsällskap +0.67 553 2:13.56 +12.75
50m: 27.64
100m: 1:01.25
(33.61)
150m: 1:42.92
(41.67)
200m: 2:13.56
(30.64)
19 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.79 541 2:14.52 +13.71
50m: 28.89
100m: 1:02.99
(34.10)
150m: 1:42.15
(39.16)
200m: 2:14.52
(32.37)
20 Andreas Wallén 2002 Spårvägen Simförening +0.62 532 2:15.23 +14.42
50m: 29.19
100m: 1:05.04
(35.85)
150m: 1:43.84
(38.80)
200m: 2:15.23
(31.39)
21 Marcus Johnsson 2002 Sala Simsällskap +0.64 523 2:16.02 +15.21
50m: 27.76
100m: 1:02.35
(34.59)
150m: 1:42.99
(40.64)
200m: 2:16.02
(33.03)
22 Linus Holmdahl 2001 S77 Stenungsund +0.75 520 2:16.25 +15.44
50m: 28.30
100m: 1:03.40
(35.10)
150m: 1:44.32
(40.92)
200m: 2:16.25
(31.93)
23 David Reinholdsson 2002 Simklubben Elfsborg +0.68 511 2:17.06 +16.25
50m: 27.95
100m: 1:05.74
(37.79)
150m: 1:46.21
(40.47)
200m: 2:17.06
(30.85)
24 Tim Brinkhagen 2001 Landskrona Simsällskap +0.71 500 2:18.09 +17.28
50m: 29.09
100m: 1:04.78
(35.69)
150m: 1:45.71
(40.93)
200m: 2:18.09
(32.38)
2017-12-09 09:39:31 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 2, 200m Fjärilsim F 15-16 - Final
Sponsor: ICA Maxi Simcup
15 - 16 år: Elin Podéus (1997) 2:12.77 2013-12-07
FM: Ida Swegmark 2:18.74
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap +0.77 684 2:15.69
50m: 31.00
100m: 1:07.09
(36.09)
150m: 1:41.38
(34.29)
200m: 2:15.69
(34.31)
2 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap +0.74 620 2:20.23 +4.54
50m: 31.85
100m: 1:07.40
(35.55)
150m: 1:43.73
(36.33)
200m: 2:20.23
(36.50)
3 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen +0.79 596 2:22.10 +6.41
50m: 31.27
100m: 1:07.46
(36.19)
150m: 1:44.86
(37.40)
200m: 2:22.10
(37.24)
4 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap +0.76 577 2:23.64 +7.95
50m: 31.70
100m: 1:08.11
(36.41)
150m: 1:46.16
(38.05)
200m: 2:23.64
(37.48)
5 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap +0.64 567 2:24.51 +8.82
50m: 32.02
100m: 1:08.80
(36.78)
150m: 1:46.58
(37.78)
200m: 2:24.51
(37.93)
6 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS +0.84 542 2:26.69 +11.00
50m: 33.30
100m: 1:11.34
(38.04)
150m: 1:50.37
(39.03)
200m: 2:26.69
(36.32)
7 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.77 538 2:27.02 +11.33
50m: 31.49
100m: 1:08.40
(36.91)
150m: 1:47.20
(38.80)
200m: 2:27.02
(39.82)
8 Lina Rehnman 2002 Västerås Simsällskap +0.87 531 2:27.66 +11.97
50m: 32.91
100m: 1:09.87
(36.96)
150m: 1:48.84
(38.97)
200m: 2:27.66
(38.82)
9 Mary Lagoguez 2001 Simklubben Poseidon +0.73 528 2:27.95 +12.26
50m: 33.19
100m: 1:11.58
(38.39)
150m: 1:49.98
(38.40)
200m: 2:27.95
(37.97)
10 Joyce Muzito 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.68 526 2:28.16 +12.47
50m: 32.78
100m: 1:10.24
(37.46)
150m: 1:48.66
(38.42)
200m: 2:28.16
(39.50)
11 Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.82 516 2:29.07 +13.38
50m: 32.95
100m: 1:10.66
(37.71)
150m: 1:48.33
(37.67)
200m: 2:29.07
(40.74)
12 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 515 2:29.20 +13.51
50m: 32.63
100m: 1:10.69
(38.06)
150m: 1:50.49
(39.80)
200m: 2:29.20
(38.71)
13 Tova Magnusson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.68 515 2:29.22 +13.53
50m: 32.35
100m: 1:09.55
(37.20)
150m: 1:49.27
(39.72)
200m: 2:29.22
(39.95)
14 Clara Thomasson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.58 506 2:30.04 +14.35
50m: 32.56
100m: 1:10.06
(37.50)
150m: 1:49.52
(39.46)
200m: 2:30.04
(40.52)
15 Linnéa Persson 2002 Kappsimningsklubben Karpen +0.60 495 2:31.16 +15.47
50m: 31.51
100m: 1:08.63
(37.12)
150m: 1:48.93
(40.30)
200m: 2:31.16
(42.23)
16 Saga Bäckström 2002 Strängnäs Simklubb +0.71 494 2:31.24 +15.55
50m: 33.48
100m: 1:11.72
(38.24)
150m: 1:51.08
(39.36)
200m: 2:31.24
(40.16)
17 Annie Lätt 2001 Trollhättans Simsällskap +0.73 492 2:31.46 +15.77
50m: 31.97
100m: 1:09.61
(37.64)
150m: 1:49.32
(39.71)
200m: 2:31.46
(42.14)
18 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen +0.81 491 2:31.59 +15.90
50m: 33.59
100m: 1:11.52
(37.93)
150m: 1:51.14
(39.62)
200m: 2:31.59
(40.45)
19 Elsa Nordström 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.32 491 2:31.60 +15.91
50m: 33.59
100m: 1:10.59
(37.00)
150m: 1:49.33
(38.74)
200m: 2:31.60
(42.27)
20 Jennifer Bergström 2002 Åkersberga Simsällskap +0.73 477 2:33.05 +17.36
50m: 32.40
100m: 1:09.80
(37.40)
150m: 1:50.52
(40.72)
200m: 2:33.05
(42.53)
21 Sara Stenberg 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 476 2:33.16 +17.47
50m: 33.15
100m: 1:11.57
(38.42)
150m: 1:51.91
(40.34)
200m: 2:33.16
(41.25)
22 Astrid Lilja 2002 Simklubben Elfsborg +0.69 465 2:34.31 +18.62
50m: 33.24
100m: 1:12.29
(39.05)
150m: 1:52.72
(40.43)
200m: 2:34.31
(41.59)
23 Alice Thörnros 2001 Jönköpings Simsällskap +0.78 465 2:34.34 +18.65
50m: 33.09
100m: 1:11.46
(38.37)
150m: 1:52.24
(40.78)
200m: 2:34.34
(42.10)
24 Amanda Bekkewold 2001 Simklubben Neptun +0.79 455 2:35.51 +19.82
50m: 32.41
100m: 1:11.14
(38.73)
150m: 1:52.80
(41.66)
200m: 2:35.51
(42.71)
2017-12-09 09:27:44 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 3, 200m Frisim P 14 - Final
Sponsor: Volvo Construction Equipment
14 år: Johan Rydahl (2001) 1:54.40 2015-12-05
FM: Erik Stensson 1:58.09
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 David Falk 2003 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 635 1:55.59
50m: 26.56
100m: 56.22
(29.66)
150m: 1:25.73
(29.51)
200m: 1:55.59
(29.86)
2 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap +0.62 592 1:58.28 +2.69
50m: 27.09
100m: 56.85
(29.76)
150m: 1:27.69
(30.84)
200m: 1:58.28
(30.59)
3 Henning Cederlund 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.79 581 1:59.06 +3.47
50m: 27.59
100m: 57.84
(30.25)
150m: 1:28.78
(30.94)
200m: 1:59.06
(30.28)
4 Troy Kroonder 2003 Simklubben Neptun +0.61 574 1:59.51 +3.92
50m: 27.99
100m: 58.15
(30.16)
150m: 1:28.60
(30.45)
200m: 1:59.51
(30.91)
5 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.53 573 1:59.57 +3.98
50m: 26.83
100m: 57.04
(30.21)
150m: 1:28.67
(31.63)
200m: 1:59.57
(30.90)
6 Axel Auer 2003 Karlskrona Simsällskap +0.64 573 1:59.63 +4.04
50m: 27.78
100m: 57.93
(30.15)
150m: 1:28.87
(30.94)
200m: 1:59.63
(30.76)
7 Lukas Miderbäck 2003 Simklubben Lödde +0.65 572 1:59.64 +4.05
50m: 26.90
100m: 56.90
(30.00)
150m: 1:28.04
(31.14)
200m: 1:59.64
(31.60)
8 Viktor Henrysson 2003 Oskarshamns Simsällskap +0.78 546 2:01.51 +5.92
50m: 27.46
100m: 57.86
(30.40)
150m: 1:29.46
(31.60)
200m: 2:01.51
(32.05)
9 Ludvig Holfve 2003 Turebergs Simklubb +0.67 535 2:02.34 +6.75
50m: 28.53
100m: 59.76
(31.23)
150m: 1:31.70
(31.94)
200m: 2:02.34
(30.64)
10 Job Sanders 2003 Jönköpings Simsällskap +0.74 527 2:02.97 +7.38
50m: 28.18
100m: 59.68
(31.50)
150m: 1:31.81
(32.13)
200m: 2:02.97
(31.16)
11 Jakub Majta 2003 Södertörns Simsällskap +0.70 520 2:03.54 +7.95
50m: 28.75
100m: 1:00.39
(31.64)
150m: 1:32.35
(31.96)
200m: 2:03.54
(31.19)
12 Gustav Ahlqvist 2003 Täby Sim +0.82 519 2:03.60 +8.01
50m: 27.23
100m: 58.35
(31.12)
150m: 1:30.96
(32.61)
200m: 2:03.60
(32.64)
13 Mattias Kvist 2003 Ösmo Simsällskap +0.73 510 2:04.31 +8.72
50m: 27.81
100m: 59.58
(31.77)
150m: 1:32.60
(33.02)
200m: 2:04.31
(31.71)
14 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap +0.70 481 2:06.75 +11.16
50m: 27.95
100m: 59.80
(31.85)
150m: 1:33.35
(33.55)
200m: 2:06.75
(33.40)
15 Felix Jedbratt 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.73 460 2:08.72 +13.13
50m: 28.54
100m: 1:00.82
(32.28)
150m: 1:34.83
(34.01)
200m: 2:08.72
(33.89)
16 Anton Strand 2003 Växjö Simsällskap +0.74 439 2:10.69 +15.10
50m: 28.78
100m: 1:01.48
(32.70)
150m: 1:36.06
(34.58)
200m: 2:10.69
(34.63)
2017-12-09 09:35:24 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 4, 200m Frisim F 14 - Final
Sponsor: Atea
14 år: Louise Hansson (1996) 2:03.40 2010-12-11
FM: Emilia Rönningdal 2:04.86
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annie Hegmegi 2003 Jönköpings Simsällskap +0.76 686 2:05.56
50m: 29.76
100m: 1:01.26
(31.50)
150m: 1:33.37
(32.11)
200m: 2:05.56
(32.19)
2 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap +0.76 684 2:05.73 +0.17
50m: 29.16
100m: 1:01.22
(32.06)
150m: 1:34.00
(32.78)
200m: 2:05.73
(31.73)
3 Linnéa Englund 2003 Karlstads Simsällskap +0.63 681 2:05.86 +0.30
50m: 29.71
100m: 1:01.28
(31.57)
150m: 1:33.65
(32.37)
200m: 2:05.86
(32.21)
4 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap +0.78 644 2:08.23 +2.67
50m: 30.32
100m: 1:02.97
(32.65)
150m: 1:35.76
(32.79)
200m: 2:08.23
(32.47)
5 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.71 637 2:08.75 +3.19
50m: 28.74
100m: 1:01.01
(32.27)
150m: 1:34.58
(33.57)
200m: 2:08.75
(34.17)
6 Emilia Nordén 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.78 616 2:10.13 +4.57
50m: 29.94
100m: 1:03.47
(33.53)
150m: 1:36.82
(33.35)
200m: 2:10.13
(33.31)
7 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb +0.72 614 2:10.31 +4.75
50m: 30.06
100m: 1:02.96
(32.90)
150m: 1:37.04
(34.08)
200m: 2:10.31
(33.27)
8 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap +0.77 614 2:10.32 +4.76
50m: 31.18
100m: 1:04.38
(33.20)
150m: 1:37.81
(33.43)
200m: 2:10.32
(32.51)
9 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.72 613 2:10.38 +4.82
50m: 30.91
100m: 1:03.59
(32.68)
150m: 1:37.06
(33.47)
200m: 2:10.38
(33.32)
10 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.76 609 2:10.68 +5.12
50m: 30.10
100m: 1:03.55
(33.45)
150m: 1:37.15
(33.60)
200m: 2:10.68
(33.53)
11 Linnea Gipperth 2003 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.65 608 2:10.70 +5.14
50m: 30.55
100m: 1:03.61
(33.06)
150m: 1:37.14
(33.53)
200m: 2:10.70
(33.56)
12 Linn Thid 2003 Simklubben Elfsborg +0.70 596 2:11.59 +6.03
50m: 30.04
100m: 1:03.43
(33.39)
150m: 1:37.72
(34.29)
200m: 2:11.59
(33.87)
13 Tindra Aminoff 2003 Simklubben Elfsborg +0.63 595 2:11.67 +6.11
50m: 30.61
100m: 1:04.06
(33.45)
150m: 1:37.84
(33.78)
200m: 2:11.67
(33.83)
14 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.73 591 2:11.94 +6.38
50m: 30.66
100m: 1:03.76
(33.10)
150m: 1:37.97
(34.21)
200m: 2:11.94
(33.97)
15 Lovisa Bjurnemark 2003 Malmö Kappsimningsklubb +0.81 581 2:12.75 +7.19
50m: 29.97
100m: 1:03.34
(33.37)
150m: 1:37.88
(34.54)
200m: 2:12.75
(34.87)
16 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 566 2:13.88 +8.32
50m: 29.91
100m: 1:03.84
(33.93)
150m: 1:38.86
(35.02)
200m: 2:13.88
(35.02)
2017-12-09 09:48:22 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 5, 1500m Frisim P 15-16 - Final
Sponsor: EKO-Priser
15 - 16 år: Victor Johansson (1998) 15:38.80 2014-12-06
FM: Robin Hanson 15:45.74
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap +0.66 754 15:31.75 MR
50m: 28.06
100m: 58.86
(30.80)
150m: 1:29.79
(30.93)
200m: 2:00.74
(30.95)
250m: 2:31.77
(31.03)
300m: 3:02.83
(31.06)
350m: 3:34.17
(31.34)
400m: 4:05.31
(31.14)
450m: 4:36.20
(30.89)
500m: 5:07.47
(31.27)
550m: 5:38.57
(31.10)
600m: 6:09.44
(30.87)
650m: 6:40.86
(31.42)
700m: 7:13.03
(32.17)
750m: 7:44.30
(31.27)
800m: 8:15.38
(31.08)
850m: 8:46.78
(31.40)
900m: 9:17.77
(30.99)
950m: 9:48.92
(31.15)
1000m: 10:20.37
(31.45)
1050m: 10:51.71
(31.34)
1100m: 11:23.16
(31.45)
1150m: 11:54.65
(31.49)
1200m: 12:26.25
(31.60)
1250m: 12:57.67
(31.42)
1300m: 13:28.49
(30.82)
1350m: 14:00.00
(31.51)
1400m: 14:31.77
(31.77)
1450m: 15:02.66
(30.89)
1500m: 15:31.75
(29.09)
2 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun +0.72 668 16:09.85 +38.10
50m: 29.73
100m: 1:01.93
(32.20)
150m: 1:33.98
(32.05)
200m: 2:05.93
(31.95)
250m: 2:37.83
(31.90)
300m: 3:10.03
(32.20)
350m: 3:41.93
(31.90)
400m: 4:13.91
(31.98)
450m: 4:46.13
(32.22)
500m: 5:18.32
(32.19)
550m: 5:50.01
(31.69)
600m: 6:22.03
(32.02)
650m: 6:54.33
(32.30)
700m: 7:26.42
(32.09)
750m: 7:58.59
(32.17)
800m: 8:30.93
(32.34)
850m: 9:03.25
(32.32)
900m: 9:35.78
(32.53)
950m: 10:08.79
(33.01)
1000m: 10:41.67
(32.88)
1050m: 11:14.20
(32.53)
1100m: 11:47.14
(32.94)
1150m: 12:19.84
(32.70)
1200m: 12:53.09
(33.25)
1250m: 13:25.80
(32.71)
1300m: 13:58.85
(33.05)
1350m: 14:31.45
(32.60)
1400m: 15:04.48
(33.03)
1450m: 15:37.74
(33.26)
1500m: 16:09.85
(32.11)
3 Gabriel Henkel 2001 Skuru Idrottsklubb +0.71 643 16:22.49 +50.74
50m: 29.50
100m: 1:01.25
(31.75)
150m: 1:32.74
(31.49)
200m: 2:04.93
(32.19)
250m: 2:37.31
(32.38)
300m: 3:10.08
(32.77)
350m: 3:42.54
(32.46)
400m: 4:15.12
(32.58)
450m: 4:47.64
(32.52)
500m: 5:20.43
(32.79)
550m: 5:53.25
(32.82)
600m: 6:25.92
(32.67)
650m: 6:59.13
(33.21)
700m: 7:32.06
(32.93)
750m: 8:05.12
(33.06)
800m: 8:38.43
(33.31)
850m: 9:11.42
(32.99)
900m: 9:44.74
(33.32)
950m: 10:17.98
(33.24)
1000m: 10:51.64
(33.66)
1050m: 11:25.12
(33.48)
1100m: 11:58.65
(33.53)
1150m: 12:31.60
(32.95)
1200m: 13:05.03
(33.43)
1250m: 13:38.30
(33.27)
1300m: 14:11.49
(33.19)
1350m: 14:44.81
(33.32)
1400m: 15:18.02
(33.21)
1450m: 15:51.50
(33.48)
1500m: 16:22.49
(30.99)
4 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.67 626 16:31.18 +59.43
50m: 29.71
100m: 1:02.24
(32.53)
150m: 1:34.22
(31.98)
200m: 2:06.27
(32.05)
250m: 2:38.48
(32.21)
300m: 3:10.69
(32.21)
350m: 3:43.16
(32.47)
400m: 4:15.69
(32.53)
450m: 4:48.73
(33.04)
500m: 5:21.76
(33.03)
550m: 5:54.78
(33.02)
600m: 6:27.86
(33.08)
650m: 7:00.84
(32.98)
700m: 7:34.10
(33.26)
750m: 8:07.52
(33.42)
800m: 8:40.93
(33.41)
850m: 9:14.48
(33.55)
900m: 9:48.15
(33.67)
950m: 10:21.86
(33.71)
1000m: 10:55.74
(33.88)
1050m: 11:29.34
(33.60)
1100m: 12:03.08
(33.74)
1150m: 12:36.62
(33.54)
1200m: 13:10.50
(33.88)
1250m: 13:44.43
(33.93)
1300m: 14:18.30
(33.87)
1350m: 14:52.06
(33.76)
1400m: 15:25.86
(33.80)
1450m: 15:59.36
(33.50)
1500m: 16:31.18
(31.82)
5 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.68 623 16:32.87 +1:01.12
50m: 28.60
100m: 1:00.23
(31.63)
150m: 1:32.30
(32.07)
200m: 2:04.94
(32.64)
250m: 2:37.52
(32.58)
300m: 3:10.04
(32.52)
350m: 3:43.26
(33.22)
400m: 4:16.19
(32.93)
450m: 4:49.26
(33.07)
500m: 5:22.27
(33.01)
550m: 5:55.25
(32.98)
600m: 6:28.53
(33.28)
650m: 7:02.22
(33.69)
700m: 7:35.61
(33.39)
750m: 8:09.30
(33.69)
800m: 8:42.63
(33.33)
850m: 9:16.50
(33.87)
900m: 9:50.31
(33.81)
950m: 10:23.79
(33.48)
1000m: 10:57.64
(33.85)
1050m: 11:31.05
(33.41)
1100m: 12:04.77
(33.72)
1150m: 12:38.67
(33.90)
1200m: 13:12.98
(34.31)
1250m: 13:46.85
(33.87)
1300m: 14:20.28
(33.43)
1350m: 14:53.53
(33.25)
1400m: 15:27.00
(33.47)
1450m: 16:00.51
(33.51)
1500m: 16:32.87
(32.36)
6 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.70 618 16:35.61 +1:03.86
50m: 29.32
100m: 1:02.19
(32.87)
150m: 1:34.92
(32.73)
200m: 2:07.89
(32.97)
250m: 2:40.91
(33.02)
300m: 3:13.93
(33.02)
350m: 3:47.18
(33.25)
400m: 4:20.42
(33.24)
450m: 4:53.85
(33.43)
500m: 5:27.56
(33.71)
550m: 6:01.36
(33.80)
600m: 6:34.34
(32.98)
650m: 7:07.91
(33.57)
700m: 7:41.40
(33.49)
750m: 8:14.78
(33.38)
800m: 8:48.00
(33.22)
850m: 9:21.45
(33.45)
900m: 9:54.85
(33.40)
950m: 10:28.43
(33.58)
1000m: 11:01.79
(33.36)
1050m: 11:35.20
(33.41)
1100m: 12:09.09
(33.89)
1150m: 12:42.78
(33.69)
1200m: 13:16.22
(33.44)
1250m: 13:49.59
(33.37)
1300m: 14:23.19
(33.60)
1350m: 14:57.00
(33.81)
1400m: 15:30.40
(33.40)
1450m: 16:03.79
(33.39)
1500m: 16:35.61
(31.82)
7 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.68 596 16:47.37 +1:15.62
50m: 30.00
100m: 1:03.19
(33.19)
150m: 1:36.90
(33.71)
200m: 2:10.62
(33.72)
250m: 2:44.69
(34.07)
300m: 3:18.46
(33.77)
350m: 3:52.28
(33.82)
400m: 4:26.21
(33.93)
450m: 5:00.04
(33.83)
500m: 5:33.90
(33.86)
550m: 6:07.82
(33.92)
600m: 6:41.57
(33.75)
650m: 7:15.40
(33.83)
700m: 7:49.09
(33.69)
750m: 8:22.81
(33.72)
800m: 8:56.52
(33.71)
850m: 9:30.24
(33.72)
900m: 10:04.17
(33.93)
950m: 10:37.90
(33.73)
1000m: 11:11.78
(33.88)
1050m: 11:45.75
(33.97)
1100m: 12:19.59
(33.84)
1150m: 12:53.27
(33.68)
1200m: 13:27.03
(33.76)
1250m: 14:00.80
(33.77)
1300m: 14:34.44
(33.64)
1350m: 15:08.02
(33.58)
1400m: 15:41.51
(33.49)
1450m: 16:15.17
(33.66)
1500m: 16:47.37
(32.20)
8 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.63 591 16:50.30 +1:18.55
50m: 29.10
100m: 1:01.06
(31.96)
150m: 1:33.17
(32.11)
200m: 2:05.28
(32.11)
250m: 2:37.84
(32.56)
300m: 3:10.41
(32.57)
350m: 3:43.30
(32.89)
400m: 4:16.35
(33.05)
450m: 4:49.72
(33.37)
500m: 5:23.22
(33.50)
550m: 5:57.07
(33.85)
600m: 6:30.88
(33.81)
650m: 7:04.84
(33.96)
700m: 7:39.11
(34.27)
750m: 8:13.64
(34.53)
800m: 8:48.11
(34.47)
850m: 9:22.53
(34.42)
900m: 9:56.94
(34.41)
950m: 10:31.64
(34.70)
1000m: 11:05.95
(34.31)
1050m: 11:40.48
(34.53)
1100m: 12:14.36
(33.88)
1150m: 12:48.79
(34.43)
1200m: 13:23.37
(34.58)
1250m: 13:57.94
(34.57)
1300m: 14:32.62
(34.68)
1350m: 15:07.39
(34.77)
1400m: 15:42.09
(34.70)
1450m: 16:16.66
(34.57)
1500m: 16:50.30
(33.64)
9 Wilhelm Muzikants 2001 Täby Sim +0.64 554 17:12.43 +1:40.68
50m: 29.75
100m: 1:03.14
(33.39)
150m: 1:36.81
(33.67)
200m: 2:10.38
(33.57)
250m: 2:44.27
(33.89)
300m: 3:18.17
(33.90)
350m: 3:52.24
(34.07)
400m: 4:26.34
(34.10)
450m: 5:00.47
(34.13)
500m: 5:34.79
(34.32)
550m: 6:09.00
(34.21)
600m: 6:43.50
(34.50)
650m: 7:18.18
(34.68)
700m: 7:52.71
(34.53)
750m: 8:27.56
(34.85)
800m: 9:02.36
(34.80)
850m: 9:37.50
(35.14)
900m: 10:12.59
(35.09)
950m: 10:48.16
(35.57)
1000m: 11:23.24
(35.08)
1050m: 11:58.35
(35.11)
1100m: 12:33.49
(35.14)
1150m: 13:08.64
(35.15)
1200m: 13:43.54
(34.90)
1250m: 14:18.54
(35.00)
1300m: 14:53.34
(34.80)
1350m: 15:28.71
(35.37)
1400m: 16:03.86
(35.15)
1450m: 16:38.64
(34.78)
1500m: 17:12.43
(33.79)
10 Albin Svenneby 2001 Simklubben Elfsborg +0.73 550 17:15.04 +1:43.29
50m: 29.96
100m: 1:02.78
(32.82)
150m: 1:36.68
(33.90)
200m: 2:10.40
(33.72)
250m: 2:43.93
(33.53)
300m: 3:17.77
(33.84)
350m: 3:52.00
(34.23)
400m: 4:26.14
(34.14)
450m: 5:00.42
(34.28)
500m: 5:34.47
(34.05)
550m: 6:09.05
(34.58)
600m: 6:43.58
(34.53)
650m: 7:18.14
(34.56)
700m: 7:52.71
(34.57)
750m: 8:27.82
(35.11)
800m: 9:02.93
(35.11)
850m: 9:38.07
(35.14)
900m: 10:13.38
(35.31)
950m: 10:48.23
(34.85)
1000m: 11:23.45
(35.22)
1050m: 11:58.92
(35.47)
1100m: 12:33.95
(35.03)
1150m: 13:09.43
(35.48)
1200m: 13:44.66
(35.23)
1250m: 14:20.24
(35.58)
1300m: 14:55.33
(35.09)
1350m: 15:31.01
(35.68)
1400m: 16:05.98
(34.97)
1450m: 16:41.02
(35.04)
1500m: 17:15.04
(34.02)
11 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.61 542 17:19.57 +1:47.82
50m: 29.84
100m: 1:02.67
(32.83)
150m: 1:36.31
(33.64)
200m: 2:10.06
(33.75)
250m: 2:44.23
(34.17)
300m: 3:18.54
(34.31)
350m: 3:52.97
(34.43)
400m: 4:27.34
(34.37)
450m: 5:01.87
(34.53)
500m: 5:36.50
(34.63)
550m: 6:11.78
(35.28)
600m: 6:46.79
(35.01)
650m: 7:21.89
(35.10)
700m: 7:56.84
(34.95)
750m: 8:32.19
(35.35)
800m: 9:07.35
(35.16)
850m: 9:42.78
(35.43)
900m: 10:17.84
(35.06)
950m: 10:53.10
(35.26)
1000m: 11:28.12
(35.02)
1050m: 12:03.41
(35.29)
1100m: 12:39.23
(35.82)
1150m: 13:14.44
(35.21)
1200m: 13:49.78
(35.34)
1250m: 14:25.48
(35.70)
1300m: 15:00.05
(34.57)
1350m: 15:34.88
(34.83)
1400m: 16:10.21
(35.33)
1450m: 16:45.21
(35.00)
1500m: 17:19.57
(34.36)
12 Ian Hangård 2002 Simklubben Lödde +0.81 535 17:24.52 +1:52.77
50m: 29.01
100m: 1:01.95
(32.94)
150m: 1:36.13
(34.18)
200m: 2:10.48
(34.35)
250m: 2:45.03
(34.55)
300m: 3:19.72
(34.69)
350m: 3:54.83
(35.11)
400m: 4:30.10
(35.27)
450m: 5:05.07
(34.97)
500m: 5:40.53
(35.46)
550m: 6:15.87
(35.34)
600m: 6:51.03
(35.16)
650m: 7:27.00
(35.97)
700m: 8:01.74
(34.74)
750m: 8:37.53
(35.79)
800m: 9:13.11
(35.58)
850m: 9:48.84
(35.73)
900m: 10:24.51
(35.67)
950m: 10:58.94
(34.43)
1000m: 11:34.67
(35.73)
1050m: 12:10.63
(35.96)
1100m: 12:46.65
(36.02)
1150m: 13:22.99
(36.34)
1200m: 13:58.94
(35.95)
1250m: 14:33.79
(34.85)
1300m: 15:08.13
(34.34)
1350m: 15:42.64
(34.51)
1400m: 16:17.51
(34.87)
1450m: 16:51.43
(33.92)
1500m: 17:24.52
(33.09)
13 Johan Alderbrink 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.66 527 17:29.73 +1:57.98
50m: 29.66
100m: 1:02.76
(33.10)
150m: 1:35.96
(33.20)
200m: 2:10.16
(34.20)
250m: 2:44.62
(34.46)
300m: 3:19.01
(34.39)
350m: 3:53.80
(34.79)
400m: 4:29.26
(35.46)
450m: 5:04.37
(35.11)
500m: 5:39.93
(35.56)
550m: 6:15.48
(35.55)
600m: 6:50.87
(35.39)
650m: 7:26.39
(35.52)
700m: 8:02.00
(35.61)
750m: 8:37.53
(35.53)
800m: 9:13.01
(35.48)
850m: 9:48.51
(35.50)
900m: 10:23.39
(34.88)
950m: 10:58.95
(35.56)
1000m: 11:34.62
(35.67)
1050m: 12:10.34
(35.72)
1100m: 12:45.96
(35.62)
1150m: 13:21.53
(35.57)
1200m: 13:56.86
(35.33)
1250m: 14:32.14
(35.28)
1300m: 15:08.08
(35.94)
1350m: 15:43.75
(35.67)
1400m: 16:19.38
(35.63)
1450m: 16:54.94
(35.56)
1500m: 17:29.73
(34.79)
14 Patrik Petkoczi 2002 Jönköpings Simsällskap +0.71 517 17:36.35 +2:04.60
50m: 30.86
100m: 1:05.09
(34.23)
150m: 1:39.44
(34.35)
200m: 2:13.91
(34.47)
250m: 2:48.29
(34.38)
300m: 3:22.80
(34.51)
350m: 3:57.21
(34.41)
400m: 4:31.97
(34.76)
450m: 5:06.47
(34.50)
500m: 5:41.88
(35.41)
550m: 6:16.79
(34.91)
600m: 6:51.81
(35.02)
650m: 7:27.53
(35.72)
700m: 8:02.72
(35.19)
750m: 8:37.66
(34.94)
800m: 9:12.87
(35.21)
850m: 9:47.98
(35.11)
900m: 10:23.29
(35.31)
950m: 10:59.86
(36.57)
1000m: 11:35.33
(35.47)
1050m: 12:10.22
(34.89)
1100m: 12:46.42
(36.20)
1150m: 13:22.41
(35.99)
1200m: 13:58.71
(36.30)
1250m: 14:34.95
(36.24)
1300m: 15:11.64
(36.69)
1350m: 15:48.31
(36.67)
1400m: 16:24.40
(36.09)
1450m: 17:00.77
(36.37)
1500m: 17:36.35
(35.58)
15 David Albringer 2001 Karlstads Simsällskap +0.69 506 17:43.85 +2:12.10
50m: 29.61
100m: 1:02.81
(33.20)
150m: 1:37.13
(34.32)
200m: 2:11.08
(33.95)
250m: 2:45.43
(34.35)
300m: 3:19.82
(34.39)
350m: 3:54.15
(34.33)
400m: 4:29.51
(35.36)
450m: 5:04.93
(35.42)
500m: 5:40.67
(35.74)
550m: 6:16.67
(36.00)
600m: 6:53.03
(36.36)
650m: 7:29.80
(36.77)
700m: 8:05.85
(36.05)
750m: 8:42.03
(36.18)
800m: 9:18.07
(36.04)
850m: 9:54.48
(36.41)
900m: 10:30.72
(36.24)
950m: 11:07.16
(36.44)
1000m: 11:43.90
(36.74)
1050m: 12:20.00
(36.10)
1100m: 12:56.11
(36.11)
1150m: 13:32.47
(36.36)
1200m: 14:08.02
(35.55)
1250m: 14:44.81
(36.79)
1300m: 15:21.33
(36.52)
1350m: 15:58.01
(36.68)
1400m: 16:33.80
(35.79)
1450m: 17:09.13
(35.33)
1500m: 17:43.85
(34.72)
16 Anton Jansson 2002 Ystads Simsällskap +0.68 468 18:12.14 +2:40.39
50m: 29.10
100m: 1:02.57
(33.47)
150m: 1:36.69
(34.12)
200m: 2:10.71
(34.02)
250m: 2:44.88
(34.17)
300m: 3:18.89
(34.01)
350m: 3:53.88
(34.99)
400m: 4:29.53
(35.65)
450m: 5:06.05
(36.52)
500m: 5:43.06
(37.01)
550m: 6:19.58
(36.52)
600m: 6:55.44
(35.86)
650m: 7:31.89
(36.45)
700m: 8:07.41
(35.52)
750m: 8:44.34
(36.93)
800m: 9:20.44
(36.10)
850m: 9:57.41
(36.97)
900m: 10:34.24
(36.83)
950m: 11:11.05
(36.81)
1000m: 11:49.63
(38.58)
1050m: 12:28.74
(39.11)
1100m: 13:06.71
(37.97)
1150m: 13:44.77
(38.06)
1200m: 14:22.58
(37.81)
1250m: 15:01.67
(39.09)
1300m: 15:40.06
(38.39)
1350m: 16:18.99
(38.93)
1400m: 16:57.38
(38.39)
1450m: 17:35.30
(37.92)
1500m: 18:12.14
(36.84)
2017-12-09 10:28:52 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 6, 200m Frisim F 15-16 - Final
Sponsor: Malmsten
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:00.90 2014-12-06
FM: Emma Sundstrand 2:03.51
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Bergman 2001 Simklubben Poseidon +0.76 759 2:01.40
50m: 29.13
100m: 1:00.10
(30.97)
150m: 1:30.35
(30.25)
200m: 2:01.40
(31.05)
2 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.75 730 2:03.02 +1.62
50m: 29.46
100m: 1:00.86
(31.40)
150m: 1:31.96
(31.10)
200m: 2:03.02
(31.06)
3 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.77 724 2:03.33 +1.93
50m: 28.53
100m: 59.70
(31.17)
150m: 1:31.36
(31.66)
200m: 2:03.33
(31.97)
4 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.71 717 2:03.76 +2.36
50m: 28.17
100m: 59.60
(31.43)
150m: 1:31.88
(32.28)
200m: 2:03.76
(31.88)
5 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.69 707 2:04.33 +2.93
50m: 29.40
100m: 1:00.71
(31.31)
150m: 1:32.66
(31.95)
200m: 2:04.33
(31.67)
6 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim +0.73 698 2:04.88 +3.48
50m: 29.16
100m: 1:01.19
(32.03)
150m: 1:33.34
(32.15)
200m: 2:04.88
(31.54)
7 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.76 694 2:05.11 +3.71
50m: 28.17
100m: 59.21
(31.04)
150m: 1:32.19
(32.98)
200m: 2:05.11
(32.92)
8 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap +0.70 674 2:06.31 +4.91
50m: 29.31
100m: 1:01.72
(32.41)
150m: 1:34.60
(32.88)
200m: 2:06.31
(31.71)
9 Emilia Rönningdal 2002 S71 +0.73 670 2:06.55 +5.15
50m: 29.09
100m: 1:01.25
(32.16)
150m: 1:33.86
(32.61)
200m: 2:06.55
(32.69)
10 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.73 665 2:06.88 +5.48
50m: 29.24
100m: 1:01.24
(32.00)
150m: 1:34.22
(32.98)
200m: 2:06.88
(32.66)
11 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.75 657 2:07.39 +5.99
50m: 29.53
100m: 1:02.27
(32.74)
150m: 1:35.01
(32.74)
200m: 2:07.39
(32.38)
12 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap +0.84 651 2:07.78 +6.38
50m: 29.59
100m: 1:01.56
(31.97)
150m: 1:34.36
(32.80)
200m: 2:07.78
(33.42)
13 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap +0.85 635 2:08.88 +7.48
50m: 30.09
100m: 1:03.30
(33.21)
150m: 1:36.46
(33.16)
200m: 2:08.88
(32.42)
14 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 632 2:09.04 +7.64
50m: 30.00
100m: 1:02.49
(32.49)
150m: 1:35.45
(32.96)
200m: 2:09.04
(33.59)
15 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 623 2:09.69 +8.29
50m: 30.54
100m: 1:03.41
(32.87)
150m: 1:36.61
(33.20)
200m: 2:09.69
(33.08)
16 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen +0.70 615 2:10.25 +8.85
50m: 28.52
100m: 1:01.30
(32.78)
150m: 1:35.97
(34.67)
200m: 2:10.25
(34.28)
17 Alexandra Jensen 2001 Täby Sim +0.57 613 2:10.40 +9.00
50m: 29.93
100m: 1:02.84
(32.91)
150m: 1:36.57
(33.73)
200m: 2:10.40
(33.83)
18 Jennifer Bergström 2002 Åkersberga Simsällskap +0.70 604 2:10.99 +9.59
50m: 30.04
100m: 1:03.51
(33.47)
150m: 1:38.51
(35.00)
200m: 2:10.99
(32.48)
19 Astrid Eriksson 2001 Turebergs Simklubb +0.70 604 2:11.03 +9.63
50m: 30.06
100m: 1:02.30
(32.24)
150m: 1:36.26
(33.96)
200m: 2:11.03
(34.77)
20 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.70 601 2:11.23 +9.83
50m: 30.36
100m: 1:03.83
(33.47)
150m: 1:37.91
(34.08)
200m: 2:11.23
(33.32)
21 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.77 595 2:11.69 +10.29
50m: 30.12
100m: 1:02.92
(32.80)
150m: 1:37.22
(34.30)
200m: 2:11.69
(34.47)
22 Natalie Noreblad 2002 Växjö Simsällskap +0.69 584 2:12.50 +11.10
50m: 30.02
100m: 1:03.97
(33.95)
150m: 1:38.80
(34.83)
200m: 2:12.50
(33.70)
23 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.81 573 2:13.32 +11.92
50m: 30.33
100m: 1:04.06
(33.73)
150m: 1:38.74
(34.68)
200m: 2:13.32
(34.58)
24 Ellen Rosdahl 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.72 550 2:15.15 +13.75
50m: 30.79
100m: 1:05.13
(34.34)
150m: 1:40.44
(35.31)
200m: 2:15.15
(34.71)
2017-12-09 10:44:43 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: IC Control Media & Sport
Document
Resultat
Sum-Sim Riksfinal 2017
Arrangör:
Plats: Munktellbadet, Eskilstuna Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2017 till den 10 dec 2017
Event 7, 400m Frisim P 13 o y - Final
Sponsor: EK-Kyl
13 år och yngre: Johan Rydahl (2001) 4:10.25 2014-12-06
FM: Simon Fröde 4:15.42
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.68 509 4:25.74
50m: 28.32
100m: 1:00.53
(32.21)
150m: 1:33.66
(33.13)
200m: 2:07.60
(33.94)
250m: 2:41.90
(34.30)
300m: 3:16.93
(35.03)
350m: 3:51.64
(34.71)
400m: 4:25.74
(34.10)
2 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS +0.68 486 4:29.92 +4.18
50m: 28.54
100m: 1:00.80
(32.26)
150m: 1:34.38
(33.58)
200m: 2:08.90
(34.52)
250m: 2:43.66
(34.76)
300m: 3:18.84
(35.18)
350m: 3:54.88