2020-01-28   16:04:33
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SUM-SIM Regionsfinal 2, Falun

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:12   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 1, 200m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.47  58.38  1:38.00    2:08.14   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    27.86  1:02.61  1:41.79    2:14.33   
Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap    28.79  1:03.86  1:44.57    2:15.88   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    30.03  1:05.06  1:46.48    2:18.97   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    30.63  1:03.54  1:47.20    2:19.61   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    28.88  1:05.90  1:51.11    2:24.46   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    28.90  1:07.86  1:51.29    2:25.34   
Philip Rosvall  2001  Upsala Simsällskap    29.75  1:07.47  1:50.07    2:25.71   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    32.49  1:09.23  1:52.88    2:26.23   
10  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    32.69  1:10.98  1:55.90    2:29.44   
11  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    30.50  1:11.26  1:56.57    2:31.43   
12  Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    32.98  1:14.59  1:57.64    2:33.97   
13  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    32.86  1:13.96  1:58.13    2:34.32   
14  Alexander Karlsson  2002  Upsala Simsällskap    32.21  1:12.56  2:01.08    2:34.87   
15  Nicklas Evaldsson  2001  Falu Simsällskap    31.95  1:12.03  2:01.10    2:38.47   
16  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    33.98  1:17.01  2:00.96    2:39.00   
17  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    35.50  1:17.29  2:01.00    2:40.75   
18  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    35.95  1:17.28  2:04.99    2:41.99   
19  Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    31.78  1:10.46  2:03.53    2:42.17   
20  Elias Holst  2002  Upsala Simsällskap    35.96  1:18.65  2:06.85    2:47.67   
21  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    38.37  1:21.64  2:10.96    2:49.20   
22  William Forsström  2002  Örebro Simallians    35.45  1:19.65  2:10.74    2:52.67   
23  Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    34.50  1:18.40  2:11.26    2:53.04   
24  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    42.04  1:31.49  2:26.47    3:14.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:12 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:20   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.47  1:06.72  1:42.58    2:18.40   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    34.02  1:11.93  1:50.31    2:29.64   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    33.79  1:11.93  1:51.43    2:32.33   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.65  1:14.43  1:55.84    2:38.18   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    35.18  1:18.39  2:04.16    2:50.14   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    36.51  1:19.03  2:04.44    2:51.00   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    35.80  1:18.44  2:03.65    2:51.91   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    39.46  1:25.13  2:12.15    2:57.70   
Malla Myrelid  2002  Upsala Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:20 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 3, 200m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    27.73  58.41  1:30.12    2:01.26   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    29.03  1:01.20  1:34.67    2:06.84   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    29.50  1:02.26  1:35.93    2:09.01   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    28.72  1:01.18  1:36.01    2:10.69   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    32.22  1:05.89  1:40.07    2:14.19   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    29.56  1:03.45  1:39.46    2:14.47   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    30.04  1:03.82  1:39.31    2:14.63   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    30.67  1:04.72  1:40.23    2:15.10   
Oskar Andersson  2003  Upsala Simsällskap    32.73  1:08.36  1:44.83    2:20.31   
10  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    32.09  1:08.84  1:46.15    2:22.58   
11  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    32.84  1:09.88  1:47.71    2:23.58   
12  Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    31.70  1:08.24  1:47.63    2:23.83   
13  Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    32.46  1:11.57  1:50.97    2:25.04   
14  Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.81  1:08.73  1:45.59    2:25.72   
15  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    33.44  1:12.79  1:52.42    2:32.40   
16  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    34.69  1:13.56  1:53.74    2:32.72   
17  Joel Pelling  2003  Upsala Simsällskap    34.61  1:14.21  1:55.01    2:32.94   
18  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    34.03  1:13.05  1:52.06    2:35.12   
19  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    35.69  1:15.85  1:56.26    2:35.13   
20  Samuel Delvenne  2003  Upsala Simsällskap    34.30  1:14.35  1:55.69    2:35.27   
21  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    34.39  1:14.32  1:56.55    2:38.67   
22  Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap    34.16  1:13.88  1:57.63    2:41.74   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 4, 200m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    30.48  1:02.79  1:35.22    2:07.99   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    30.56  1:03.24  1:36.46    2:10.37   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    30.67  1:03.93  1:38.66    2:14.04   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    31.21  1:05.54  1:40.96    2:15.85   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    31.87  1:07.24  1:44.12    2:18.52   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    32.69  1:08.08  1:43.89    2:19.01   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    32.53  1:08.28  1:44.23    2:19.37   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    31.92  1:07.77  1:44.66    2:19.78   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    32.09  1:08.78  1:45.57    2:21.88   
10  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    32.62  1:08.14  1:45.23    2:22.44   
11  Linnea Bergqvist  2003  Upsala Simsällskap    32.66  1:09.26  1:47.00    2:24.52   
12  Vera Hermansson  2003  Upsala Simsällskap    32.23  1:08.89  1:47.02    2:24.63   
13  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    32.77  1:09.26  1:47.29    2:25.89   
14  Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    34.05  1:12.56  1:52.45    2:31.23   
15  Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.17  1:13.35  1:53.62    2:31.24   
16  Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    33.07  1:11.85  1:52.94    2:32.56   
17  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    33.28  1:11.64  1:52.81    2:33.23   
18  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    34.67  1:13.86  1:55.21    2:33.57   
19  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    33.91  1:11.71  1:52.64    2:33.87   
20  Carolina Modig  2003  Sala Simsällskap    35.04  1:15.07  1:56.12    2:34.43   
21  Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    35.17  1:15.01  1:56.73    2:36.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:02   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 5, 1500m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.27  2:14.34  3:24.72  4:35.77  17:38.75   
          5:47.49  6:58.89  8:11.19  9:23.77     
          10:35.42  11:46.62  12:58.00  14:09.23     
          15:19.78  16:32.10         
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:03.79  2:13.67  3:24.31  4:35.52  17:39.07   
          5:47.24  6:58.27  8:10.92  9:23.19     
          10:34.55  11:45.89  12:56.83  14:07.93     
          15:19.53  16:32.30         
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:03.98  2:13.71  3:24.40  4:35.13  17:41.66   
          5:47.02  6:57.43  8:09.30  9:21.40     
          10:33.47  11:45.97  12:57.50  14:08.41     
          15:19.75  16:32.33         
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:04.67  2:14.96  3:25.32  4:37.08  17:52.43   
          5:49.60  7:01.49  8:13.94  9:26.99     
          10:38.89  11:51.94  13:04.16  14:17.28     
          15:29.99  16:42.36         
Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    1:10.78  2:31.56  3:53.33  5:14.65  20:34.22   
          6:36.65  7:59.53  9:22.62  10:45.55     
          12:09.06  13:33.44  14:57.85  16:22.80     
          17:47.69  19:11.29         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:02 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:11   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 6, 200m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Nomor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.44  1:03.77  1:36.38    2:08.89   
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    30.38  1:03.63  1:37.22    2:10.17   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    30.62  1:04.26  1:39.02    2:13.57   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    30.76  1:04.10  1:38.58    2:14.44   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    32.13  1:06.56  1:41.80    2:17.00   
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    30.65  1:05.19  1:41.33    2:17.56   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    32.67  1:07.33  1:43.24    2:18.10   
Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    32.64  1:08.09  1:43.66    2:19.19   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    31.33  1:06.20  1:42.87    2:19.75   
10  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    32.03  1:07.73  1:44.23    2:20.18   
11  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    32.44  1:07.73  1:44.85    2:20.63   
12  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.37  1:08.08  1:44.64    2:20.68   
13  Moa Holmström  2001  Falu Simsällskap    32.12  1:08.73  1:45.95    2:21.78   
14  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    32.24  1:08.20  1:45.05    2:22.44   
15  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    33.14  1:09.11  1:45.88    2:22.53   
16  Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    32.12  1:08.25  1:45.39    2:22.63   
17  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    32.69  1:08.60  1:45.92    2:23.42   
18  Jonna Löding  2002  Upsala Simsällskap    32.57  1:09.20  1:47.49    2:24.02   
19  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    32.80  1:10.30  1:48.68    2:26.64   
20  Salma Gabot  2001  Upsala Simsällskap    32.47  1:10.18  1:49.76    2:29.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:11 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:46   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 7, 400m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    1:04.66  2:15.39  3:26.77    4:38.32   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:05.42  2:17.18  3:32.04    4:45.56   
Danny Simaleza  2005  Upsala Simsällskap    1:05.93  2:17.93  3:32.87    4:47.75   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    1:08.79  2:24.02  3:39.69    4:50.90   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    1:06.84  2:20.73  3:36.72    4:51.31   
Lukas Höglund  2004  Upsala Simsällskap    1:09.23  2:24.01  3:39.04    4:51.71   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:07.89  2:24.59  3:42.27    4:58.78   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    1:10.98  2:26.84  3:43.97    4:59.46   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:10.51  2:27.13  3:44.10    4:59.83   
10  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    1:12.53  2:30.54  3:48.76    5:03.31   
11  Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    1:12.50  2:31.46  3:49.76    5:05.44   
12  Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:12.27  2:30.84  3:49.92    5:05.78   
13  William Rismyhr  2004  Upsala Simsällskap    1:07.22  2:24.92  3:46.37    5:09.17   
14  Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    1:13.38  2:32.75  3:53.13    5:12.22   
15  Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    1:10.82  2:30.69  3:52.61    5:12.53   
16  Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    1:13.20  2:33.43  3:55.58    5:15.61   
17  Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:06.83  2:23.77  3:48.93    5:15.67   
18  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    1:13.75  2:34.11  3:55.63    5:16.34   
19  Botvid Wiell  2005  Upsala Simsällskap    1:14.63  2:39.58  4:05.15    5:24.49   
20  Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    1:13.29  2:36.12  4:01.32    5:25.18   
21  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:13.26  2:30.95  3:54.79    5:25.67   
22  August Jansson  2005  Örebro Simallians    1:14.66  2:39.20  4:05.25    5:25.81   
23  Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:12.91  2:35.36  4:02.19    5:29.26   
24  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    1:14.71  2:40.48  4:08.19    5:34.55   
25  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:15.41  2:42.91  4:12.54    5:36.29   
26  Gustav Buvik Spännare  2004  Bollnäs Simsällskap    1:17.89  2:44.48  4:11.69    5:37.31   
27  Arvid Lind  2005  Bollnäs Simsällskap    1:17.70  2:49.60  4:23.24    5:53.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:46 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:56   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 8, 200m Medley F 13 o y, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    32.09  1:11.00  1:54.87    2:32.30   
Lisa Nystrand  2006  Sala Simsällskap    34.89  1:14.27  1:58.85    2:34.03   
Amanda Viksten  2004  Upsala Simsällskap    33.88  1:12.39  1:59.15    2:34.97   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    35.58  1:16.64  1:58.16    2:35.91   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    33.13  1:11.10  1:58.16    2:36.34   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    32.34  1:11.52  1:59.88    2:38.10   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    32.44  1:14.77  2:02.54    2:38.73   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    31.73  1:12.86  2:01.73    2:40.43   
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    35.72  1:17.86  2:04.14    2:40.46   
10  Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.86  1:16.07  2:04.06    2:40.70   
11  Tara Klarbo Egan  2005  Västerås Simsällskap    34.04  1:15.45  2:05.41    2:42.06   
12  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    35.07  1:18.59  2:05.74    2:43.06   
13  Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    35.42  1:19.66  2:04.91    2:43.80   
14  Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    34.12  1:15.97  2:05.91    2:43.85   
15  Elin Logander  2005  Strängnäs Simklubb    36.10  1:20.00  2:07.27    2:44.54   
16  Estelle Gyoni  2004  Västerås Simsällskap    37.18  1:18.69  2:05.67    2:44.86   
17  Klara Pettersson  2004  Upsala Simsällskap    36.68  1:19.11  2:06.18    2:45.09   
18  Matilda Olausson  2004  Västerås Simsällskap    36.68  1:21.82  2:07.26    2:48.49   
19  Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    36.26  1:18.85  2:10.82    2:48.98   
20  Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    36.14  1:19.20  2:10.36    2:56.09   
Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:56 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 9, 200m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    32.81  1:10.25  1:47.74    2:24.23   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    32.94  1:11.21  1:47.93    2:24.90   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    34.00  1:12.05  1:51.13    2:31.46   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    33.94  1:13.41  1:54.48    2:35.74   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    33.88  1:13.63  1:55.37    2:38.31   
Philip Rosvall  2001  Upsala Simsällskap    35.00  1:15.01  1:57.80    2:40.53   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    35.85  1:17.07  1:59.52    2:41.66   
Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    36.81  1:18.72  2:02.13    2:46.49   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    37.70  1:20.12  2:03.13    2:47.70   
10  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    36.49  1:18.99  2:03.94    2:49.04   
11  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    37.71  1:21.30  2:06.99    2:53.44   
12  Elias Holst  2002  Upsala Simsällskap    39.53  1:24.69  2:11.51    2:58.31   
13  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    41.09  1:28.75  2:16.90    3:04.41   
14  Alexander Karlsson  2002  Upsala Simsällskap    39.67  1:26.86  2:16.28    3:04.49   
15  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    43.11  1:35.83  2:30.73    3:24.05   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:07 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    31.31        1:04.47   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    32.76        1:06.94   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    33.47        1:09.36   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    33.79        1:09.51   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    33.34        1:09.60   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    32.85        1:09.76   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.86        1:10.54   
Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    34.04        1:11.73   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    35.32        1:12.26   
10  Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    35.16        1:12.35   
11  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    35.22        1:12.81   
12  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.39        1:13.43   
13  Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    34.90        1:13.46   
14  Emilia Boberg  2002  Västerås Simsällskap    35.95        1:13.55   
15  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    35.78        1:13.93   
16  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    36.64        1:14.57   
17  Lovisa Königsson  2002  Sala Simsällskap    36.38        1:14.91   
18  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    36.15        1:14.97   
19  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    36.46        1:15.01   
20  Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    36.09        1:15.51   
21  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    36.51        1:15.59   
22  Clara Lönnberg  2001  Eskilstuna Simklubb    36.73        1:15.71   
23  Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    36.68        1:15.72   
24  Salma Gabot  2001  Upsala Simsällskap    35.78        1:15.87   
25  Wilma Nääf  2002  Västerås Simsällskap    36.72        1:16.32   
26  Malla Myrelid  2002  Upsala Simsällskap    38.30        1:16.99   
27  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    37.03        1:17.19   
28  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.87        1:17.38   
29  Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    37.51        1:17.95   
30  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    38.00        1:18.00   
31  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    37.35        1:18.31   
32  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    37.92        1:18.84   
33  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.20        1:19.36   
34  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    38.87        1:19.62   
35  Ida Ullstrand  2001  Falu Simsällskap    36.70        1:19.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:23   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 11, 100m Fjärilsim P 14, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    28.80        1:01.51   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    29.40        1:05.67   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    31.23        1:07.54   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    31.19        1:07.81   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    31.76        1:09.58   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.28        1:10.42   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    31.55        1:10.80   
Julius Grell  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    31.84        1:12.06   
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    34.18        1:12.98   
10  Joel Fischer  2003  Upsala Simsällskap    33.86        1:13.96   
11  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    33.69        1:15.64   
12  Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    35.49        1:16.44   
13  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    34.21        1:17.42   
14  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    36.07        1:17.90   
15  Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.41        1:17.92   
16  Joel Pelling  2003  Upsala Simsällskap    36.46        1:18.11   
17  Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    35.11        1:18.88   
18  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    35.77        1:19.39   
19  Oskar Andersson  2003  Upsala Simsällskap    37.38        1:20.82   
20  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    36.55        1:23.13   
21  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    39.02        1:23.98   
22  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    36.88        1:24.91   
23  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    39.13        1:25.17   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Samuel Delvenne  2003  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:23 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:31   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim F 14, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    30.98        1:06.12   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    31.86        1:06.60   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    31.52        1:06.85   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    31.98        1:09.08   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    32.74        1:10.24   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    32.70        1:11.29   
Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    33.58        1:12.07   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    32.66        1:12.95   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.64        1:17.42   
10  Sofi Holmberg  2003  Västerås Simsällskap    36.80        1:19.85   
11  Vera Hermansson  2003  Upsala Simsällskap    35.04        1:20.66   
12  Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    37.02        1:21.35   
13  Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    37.35        1:22.24   
14  Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.77        1:23.29   
14  Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    36.56        1:23.29   
16  Linnea Bergqvist  2003  Upsala Simsällskap    38.10        1:23.91   
17  Emma Alfredeen  2003  Upsala Simsällskap    37.84        1:24.06   
18  Amy Smit  2003  Bålsta Simklubb    37.67        1:24.36   
19  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    36.94        1:25.17   
20  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    39.53        1:25.32   
21  Carolina Modig  2003  Sala Simsällskap    37.94        1:25.33   
22  Ive Fröman  2003  Upsala Simsällskap    39.63        1:26.87   
23  Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    39.46        1:27.28   
24  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    45.55        1:40.13   
25  Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    47.18        1:42.61   
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:31 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:54   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 13, 4X100m Medley P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Mighty Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Karlstads SS Lag 1  2001  Karlstads Simsällskap            4:06.16   
  Johan Rydahl  2001      27.76  58.59      58.59   
  August Mathisen  2001      28.91  1:04.62      2:03.21   
  David Albringer  2001      29.71  1:03.95      3:07.16   
  Ludvig Mathisen  2003      27.99  59.00      4:06.16   
                     
Sala SS  2001  Sala Simsällskap            4:11.11   
  Edwin Nystrand  2002      31.82  1:05.17      1:05.17   
  Joel Larsson  2001      32.80  1:11.80      2:16.97   
  Marcus Johnsson  2002      27.95  1:00.12      3:17.09   
  Elias Nordgren  2001      26.02  54.02      4:11.11   
                     
Västerås SS  2001  Västerås Simsällskap            4:17.33   
  Johan Brewitz  2001      29.88  1:02.02      1:02.02   
  Peter Khabarov  2002      34.99  1:15.81      2:17.83   
  Gellert Szabo  2001      27.83  1:00.26      3:18.09   
  Per Granlund  2002      28.04  59.24      4:17.33   
                     
Örebro Sa Lag 1  2002  Örebro Simallians            4:23.31   
  Hannes Börjel  2002      32.84  1:08.68      1:08.68   
  Adrijan Danqi  2002      32.80  1:14.38      2:23.06   
  Michal Laszewski  2002      28.52  1:03.35      3:26.41   
  Oscar Wilhelmsson  2002      26.76  56.90      4:23.31   
                     
Upsala S  2001  Upsala Simsällskap            4:33.43   
  Johan Ljunggren  2001      34.99  1:11.79      1:11.79   
  Elias Holst  2002      37.80  1:20.93      2:32.72   
  Philip Rosvall  2001      28.36  1:01.37      3:34.09   
  Alexander Karlsson  2002      27.79  59.34      4:33.43   
                     
Karlskoga SF  2001  Karlskoga Simförening            4:55.74   
  Philip Löfbom  2003      33.57  1:09.19      1:09.19   
  Oskar Högqvist  2003      39.31  1:22.37      2:31.56   
  Oscar Björstam  2003      36.18  1:17.15      3:48.71   
  Gabriel Hökemyr  2002      32.27  1:07.03      4:55.74   
                     
Karlstads SS Lag 2  2001  Karlstads Simsällskap            4:56.43   
  Elias Sjölander  2003      37.17  1:17.39      1:17.39   
  Axel Rönnquist  2001      34.75  1:16.29      2:33.68   
  Marcus Bülund  2004      36.58  1:21.35      3:55.03   
  Samuel Vestin  2002      29.24  1:01.40      4:56.43   
                     
Örebro Sa Lag 2  2002  Örebro Simallians            5:02.18   
  Anton Svennberg  2002      36.12  1:14.82      1:14.82   
  Simon Baastad  2002      34.58  1:15.42      2:30.24   
  William Forsström  2002      36.79  1:22.98      3:53.22   
  August Jansson  2005      31.90  1:08.96      5:02.18   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:54 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  12:06   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 14, 4X100m Frisim F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Nomor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås SS Lag 1  2001  Västerås Simsällskap            4:00.58   
  Filippa Sterling  2002      29.20  1:00.88      1:00.88   
  Malin Eklund  2001      28.66  59.95      2:00.83   
  Emelie Hellgren  2001      29.00  1:01.43      3:02.26   
  Edith Jernstedt  2002      27.87  58.32      4:00.58   
                     
Eskilstuna SK Lag 1  2001  Eskilstuna Simklubb            4:12.21   
  Wilma Wennerberg  2001      29.74  1:01.91      1:01.91   
  Frida Gustafsson  2001      29.53  1:02.46      2:04.37   
  Josefin Fundberg  2004      30.69  1:05.12      3:09.49   
  Alva Abrahamsson  2004      29.98  1:02.72      4:12.21   
                     
Västerås SS Lag 2  2001  Västerås Simsällskap            4:16.55   
  Edith Engström  2002      30.77  1:04.20      1:04.20   
  Julia Holmberg  2002      29.95  1:03.10      2:07.30   
  Adelina Walldén  2002      30.87  1:05.29      3:12.59   
  Lina Rehnman  2002      30.68  1:03.96      4:16.55   
                     
Örebro Sa  2003  Örebro Simallians            4:17.57   
  Emma Cullberg  2002      30.04  1:03.97      1:03.97   
  Cornelia Johansson  2003      31.30  1:05.59      2:09.56   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      30.84  1:04.24      3:13.80   
  Julia Månsson  2002      30.00  1:03.77      4:17.57   
                     
Strängnäs SK  2001  Strängnäs Simklubb            4:17.63   
  Elin Logander  2005      32.06  1:05.46      1:05.46   
  Elsa Staaf  2003      30.82  1:04.19      2:09.65   
  Emelie Widhe  2001      30.80  1:04.83      3:14.48   
  Saga Bäckström  2002      30.45  1:03.15      4:17.63   
                     
Falu SS Lag 1  2001  Falu Simsällskap            4:18.99   
  Emmy Östling  2001      31.12  1:04.46      1:04.46   
  Hilda Sander  2002      30.81  1:04.60      2:09.06   
  Moa Holmström  2001      30.42  1:04.63      3:13.69   
  Nelly Antlöv  2002      31.00  1:05.30      4:18.99   
                     
Eskilstuna SK Lag 2  2001  Eskilstuna Simklubb            4:24.33   
  Maja Gustafsson  2001      31.01  1:05.11      1:05.11   
  Tilda Wik  2001      30.14  1:05.05      2:10.16   
  Clara Lönnberg  2001      31.38  1:07.21      3:17.37   
  Walda Jonsson  2001      30.97  1:06.96      4:24.33   
                     
Upsala S  2001  Upsala Simsällskap            4:26.37   
  Matilda Lantz  2002      31.06  1:04.05      1:04.05   
  Jonna Löding  2002      30.85  1:05.55      2:09.60   
  Salma Gabot  2001      31.67  1:08.33      3:17.93   
  Malla Myrelid  2002      32.45  1:08.44      4:26.37   
                     
Karlskoga SF Lag 1  2001  Karlskoga Simförening            4:29.90   
  Saga Grandelius  2001      31.63  1:06.53      1:06.53   
  Elin Nilsson  2001      32.38  1:08.81      2:15.34   
  Stina Andersson  2002      33.03  1:09.70      3:25.04   
  Sanna Lekberg  2001      30.90  1:04.86      4:29.90   
                     
10  Borlänge SS  2001  Borlänge Simsällskap            4:34.88   
  Louise Haglöv  2003      30.92  1:04.65      1:04.65   
  Emilia Lövstrand  2002      35.01  1:15.04      2:19.69   
  Anna Falk  2001      33.52  1:10.85      3:30.54   
  Emma Larsson  2002      30.98  1:04.34      4:34.88   
                     
11  Bålsta SK  2001  Bålsta Simklubb            4:35.26   
  Alma Norgren  2004      32.16  1:07.24      1:07.24   
  Emily Sandberg  2004      32.62  1:08.76      2:16.00   
  Matilda Ardanius  2001      33.91  1:12.47      3:28.47   
  Alicia Budden  2004      31.98  1:06.79      4:35.26   
                     
12  Västerås SS Lag 3  2001  Västerås Simsällskap            4:36.06   
  Sofia Båvenäs  2002      32.12  1:07.00      1:07.00   
  Wilma Nääf  2002      32.11  1:07.81      2:14.81   
  Ebba Rydberg  2001      33.34  1:11.35      3:26.16   
  Mira Myllylä  2002      33.24  1:09.90      4:36.06   
                     
13  Karlskoga SF Lag 2  2003  Karlskoga Simförening            4:43.99   
  Moa Hammarbäck  2003      31.95  1:08.19      1:08.19   
  Matilda Ek  2002      33.59  1:10.60      2:18.79   
  Maja Nyberg  2004      32.72  1:10.58      3:29.37   
  Alice Bergström  2004      35.11  1:14.62      4:43.99   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  12:06 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:13   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 15, 200m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    29.95  1:06.12  1:46.22    2:20.00   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    32.53  1:10.35  1:50.60    2:25.27   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    32.10  1:10.93  1:52.21    2:26.66   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    35.67  1:16.46  1:54.45    2:31.96   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    32.96  1:12.62  1:58.61    2:33.79   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    33.43  1:13.21  1:58.45    2:34.96   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.23  1:11.88  2:01.12    2:37.20   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    34.93  1:16.03  2:01.56    2:38.75   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    33.32  1:12.66  2:02.67    2:39.38   
10  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    34.45  1:15.20  2:03.00    2:39.71   
11  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    33.82  1:16.29  2:02.02    2:41.00   
12  Jonna Löding  2002  Upsala Simsällskap    35.12  1:17.87  2:05.21    2:42.16   
13  Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    35.22  1:20.15  2:05.15    2:42.36   
14  Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.90  1:17.29  2:05.56    2:43.04   
15  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    34.50  1:15.09  2:03.80    2:43.63   
16  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    34.98  1:19.20  2:06.44    2:44.10   
17  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    35.28  1:18.45  2:07.93    2:44.78   
18  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.91  1:19.82  2:07.46    2:46.89   
19  Salma Gabot  2001  Upsala Simsällskap    35.02  1:15.93  2:07.21    2:47.82   
20  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.34  1:18.60  2:09.63    2:48.06   
21  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    37.80  1:21.39  2:13.00    2:53.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:13 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 16, 200m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    29.06  1:03.39  1:38.42    2:12.93   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    29.95  1:04.08  1:39.07    2:13.14   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    30.09  1:04.79  1:40.90    2:22.10   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    31.66  1:08.26  1:47.49    2:28.03   
Philip Rosvall  2001  Upsala Simsällskap    31.49  1:09.65  1:50.31    2:31.34   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    31.85  1:09.17  1:49.00    2:32.42   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    41.03  1:31.76  2:22.59    3:12.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 17, 100m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    29.65        1:01.69   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    29.47        1:02.95   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    30.42        1:03.13   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    30.31        1:03.28   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    30.20        1:03.36   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    30.88        1:03.50   
Tara Klarbo Egan  2005  Västerås Simsällskap    30.66        1:03.86   
Matilda Olausson  2004  Västerås Simsällskap    30.67        1:04.65   
Lisa Nystrand  2006  Sala Simsällskap    30.88        1:04.67   
10  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    31.21        1:04.89   
11  Elin Logander  2005  Strängnäs Simklubb    30.96        1:05.21   
12  Amanda Viksten  2004  Upsala Simsällskap    31.31        1:05.54   
13  Amalia Mowafy  2005  Västerås Simsällskap    31.81        1:05.80   
14  Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    31.29        1:06.14   
15  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    31.94        1:06.30   
16  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    31.88        1:06.31   
17  Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.27        1:06.35   
18  Ida Dalin  2005  Sala Simsällskap    31.48        1:06.39   
19  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    31.15        1:06.67   
20  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    32.20        1:06.73   
21  Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    32.43        1:07.01   
22  Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    32.20        1:07.46   
23  Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    32.69        1:07.67   
24  Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    31.79        1:07.68   
25  Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    32.76        1:07.76   
26  Joanna Sundqvist  2005  Upsala Simsällskap    32.39        1:08.05   
27  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    32.01        1:08.18   
28  Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    32.98        1:08.38   
29  Estelle Gyoni  2004  Västerås Simsällskap    32.33        1:08.65   
30  Agnes Wilde  2005  Karlstads Simsällskap    32.65        1:08.98   
31  Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    33.18        1:09.09   
32  Matilda Holmström  2005  Upsala Simsällskap    33.06        1:09.22   
33  Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    33.41        1:09.28   
34  Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    33.19        1:09.46   
35  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    33.19        1:09.60   
36  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    33.80        1:10.15   
37  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    33.87        1:10.39   
38  Klara Pettersson  2004  Upsala Simsällskap    34.22        1:10.95   
39  Clara Frykberg  2005  Upsala Simsällskap    33.49        1:11.07   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:30   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 18, 100m Ryggsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    30.90        1:03.89   
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    32.31        1:06.85   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.08        1:10.23   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    34.02        1:10.44   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    35.35        1:10.79   
Danny Simaleza  2005  Upsala Simsällskap    35.58        1:13.62   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    36.35        1:14.66   
Lukas Höglund  2004  Upsala Simsällskap    36.96        1:14.69   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    36.42        1:15.74   
10  Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.31        1:16.58   
11  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    37.73        1:16.91   
12  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    38.07        1:17.24   
13  Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    37.53        1:17.48   
14  Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    37.99        1:18.22   
15  William Rismyhr  2004  Upsala Simsällskap    38.21        1:18.24   
16  Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    38.12        1:18.58   
17  Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    37.94        1:18.90   
18  Botvid Wiell  2005  Upsala Simsällskap    39.65        1:20.67   
19  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    38.67        1:20.76   
20  August Jansson  2005  Örebro Simallians    40.18        1:21.22   
20  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    39.18        1:21.22   
22  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    39.95        1:21.58   
23  Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    39.97        1:22.46   
24  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    40.19        1:22.65   
25  Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    39.98        1:23.03   
26  Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    39.83        1:23.38   
27  Arvid Lind  2005  Bollnäs Simsällskap    40.87        1:23.80   
28  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    40.71        1:24.46   
29  Markus Brenning  2005  Upsala Simsällskap    40.67        1:24.49   
30  Adrian Jonsson  2004  Bollnäs Simsällskap    42.03        1:27.49   
31  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    42.52        1:27.58   
32  Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    45.55        1:33.50   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:30 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:40   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 19, 200m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Nomor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    33.26  1:11.03  1:49.53    2:27.70   
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    36.06  1:15.62  1:56.20    2:36.36   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    35.55  1:15.97  1:57.08    2:39.12   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    37.23  1:17.56  1:58.26    2:39.72   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    36.93  1:19.23  2:02.61    2:45.86   
Moa Holmström  2001  Falu Simsällskap    37.63  1:20.78  2:04.37    2:48.65   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    38.21  1:20.97  2:04.99    2:50.15   
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    38.80  1:22.99  2:07.90    2:52.12   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    38.87  1:23.88  2:09.24    2:54.80   
10  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    41.30  1:27.25  2:13.69    2:59.11   
11  Jonna Löding  2002  Upsala Simsällskap    41.55  1:27.62  2:14.52    3:00.57   
12  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    40.16  1:25.12  2:11.72    3:00.93   
13  Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    40.50  1:26.41  2:14.04    3:01.14   
14  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    40.78  1:26.86  2:14.60    3:01.92   
15  Matilda Bohman  2002  Upsala Simsällskap    39.92  1:27.04  2:15.71    3:02.24   
16  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    41.50  1:29.13  2:17.09    3:04.93   
17  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    42.79  1:30.96  2:18.67    3:06.59   
18  Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    42.02  1:30.00  2:19.22    3:07.56   
19  Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.68  1:29.64  2:19.63    3:08.67   
20  Ulrika Jansson  2002  Västerås Simsällskap    42.34  1:32.21  2:21.34    3:10.08   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:40 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  16:48   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 20, 200m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.16  55.12  1:24.24    1:52.34   
Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap    28.32  59.47  1:31.07    2:01.99   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    28.31  59.03  1:30.93    2:02.16   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    28.03  58.78  1:31.37    2:04.52   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    28.72  1:00.16  1:32.97    2:05.37   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    28.59  1:00.80  1:33.80    2:06.38   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    28.06  59.90  1:33.86    2:07.78   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    28.60  1:00.37  1:34.24    2:08.68   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    28.80  1:01.61  1:35.64    2:09.09   
10  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    29.84  1:03.25  1:38.05    2:10.00   
11  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    30.19  1:03.88  1:37.65    2:10.46   
12  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    30.22  1:03.97  1:38.24    2:10.78   
13  Alexander Karlsson  2002  Upsala Simsällskap    29.47  1:03.05  1:37.52    2:11.23   
14  Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    29.59  1:03.19  1:38.26    2:13.75   
15  Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    30.18  1:03.94  1:39.01    2:13.80   
16  Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    30.13  1:04.44  1:41.68    2:17.20   
17  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    30.92  1:06.49  1:42.83    2:17.35   
18  Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    30.82  1:05.22  1:41.28    2:17.40   
19  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    31.00  1:06.64  1:42.90    2:17.66   
20  Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    30.86  1:07.20  1:44.68    2:22.05   
21  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    31.65  1:07.84  1:45.53    2:22.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  16:48 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  17:17   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 21, 400m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    1:10.71  2:36.08  4:00.28    5:12.82   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    1:12.93  2:32.25  4:00.60    5:14.25   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:15.44  2:35.71  4:09.19    5:20.19   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    1:16.35  2:47.15  4:20.71    5:36.03   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    1:11.03  2:34.88  4:13.07    5:36.60   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    1:19.19  2:43.25  4:29.97    5:52.04   
Linnea Bergqvist  2003  Upsala Simsällskap    1:25.23  2:56.17  4:35.23    5:54.28   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    1:27.40  2:57.69  4:35.32    5:56.46   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:18.31  2:53.81  4:34.76    5:56.75   
10  Vera Hermansson  2003  Upsala Simsällskap    1:22.86  2:51.27  4:38.10    5:59.92   
11  Ive Fröman  2003  Upsala Simsällskap    1:30.82  2:59.63  4:38.91    6:02.71   
12  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    1:17.20  2:50.49  4:43.93    6:07.53   
13  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:35.36  3:13.31  4:58.69    6:24.50   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  17:17 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 22, 400m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:04.42  2:20.55  3:42.18    4:47.71   
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    1:14.74  2:35.55  3:59.34    5:08.30   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:12.89  2:31.78  4:03.61    5:16.83   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:13.92  2:33.90  4:07.54    5:20.29   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    1:13.83  2:36.26  4:04.65    5:20.69   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    1:15.45  2:41.79  4:10.16    5:25.15   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:18.56  2:43.42  4:15.77    5:26.34   
Oskar Andersson  2003  Upsala Simsällskap    1:22.41  2:44.27  4:24.37    5:38.91   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:16.45  2:46.20  4:21.88    5:41.62   
10  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    1:21.14  2:46.54  4:23.20    5:43.31   
11  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    1:26.42  2:56.15  4:38.72    5:58.35   
12  Joel Fischer  2003  Upsala Simsällskap    1:18.09  2:48.61  4:38.68    5:59.14   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 23, 100m Fjärilsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    31.98        1:09.74   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    33.69        1:12.78   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    33.06        1:12.83   
Amanda Viksten  2004  Upsala Simsällskap    33.90        1:12.93   
Lisa Nystrand  2006  Sala Simsällskap    33.88        1:13.14   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    33.84        1:14.19   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    33.37        1:15.83   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    33.12        1:16.40   
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    35.07        1:17.68   
10  Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    35.25        1:18.72   
11  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    35.37        1:19.53   
12  Ellen Lundin  2005  Falu Simsällskap    35.49        1:19.72   
13  Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    36.74        1:19.86   
14  Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    35.96        1:20.24   
15  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    35.32        1:20.87   
16  Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    36.53        1:21.00   
17  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    36.87        1:21.04   
18  Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    37.52        1:21.14   
19  Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    37.04        1:21.18   
20  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    37.65        1:21.49   
21  Klara Pettersson  2004  Upsala Simsällskap    37.60        1:21.58   
22  Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    36.13        1:21.61   
23  Agnes Edvinsson  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.26        1:22.17   
24  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    38.84        1:22.85   
25  Joanna Sundqvist  2005  Upsala Simsällskap    36.67        1:23.17   
26  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    37.17        1:23.42   
27  Alma Bergqvist  2005  Upsala Simsällskap    39.01        1:24.72   
28  Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    36.82        1:25.00   
29  Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    38.93        1:26.52   
30  Estelle Gyoni  2004  Västerås Simsällskap    38.49        1:26.67   
31  Matilda Holmström  2005  Upsala Simsällskap    38.01        1:26.85   
32  Lisen Myrelid  2005  Upsala Simsällskap    39.02        1:26.92   
33  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    39.42        1:29.18   
Malva Morell  2004  Upsala Simsällskap            DNF   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  17:45   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 24, 100m Bröstsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    34.74        1:12.82   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    35.56        1:13.50   
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    35.46        1:15.69   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.33        1:15.92   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    38.04        1:20.67   
Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    38.40        1:21.73   
William Rismyhr  2004  Upsala Simsällskap    38.70        1:23.36   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    39.49        1:23.64   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    40.07        1:23.95   
10  Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    41.05        1:26.33   
11  Botvid Wiell  2005  Upsala Simsällskap    41.62        1:26.80   
12  Danny Simaleza  2005  Upsala Simsällskap    40.79        1:26.96   
13  Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    41.54        1:28.18   
14  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    40.77        1:29.14   
15  Arvid Lind  2005  Bollnäs Simsällskap    42.15        1:29.54   
16  Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    42.25        1:30.44   
17  Gustav Buvik Spännare  2004  Bollnäs Simsällskap    43.55        1:31.11   
18  Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    43.19        1:31.91   
19  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    44.11        1:31.95   
20  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    42.26        1:32.03   
21  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    43.02        1:32.74   
22  Markus Brenning  2005  Upsala Simsällskap    44.42        1:33.77   
23  Adrian Jonsson  2004  Bollnäs Simsällskap    44.48        1:35.22   
24  August Jansson  2005  Örebro Simallians    46.56        1:37.68   
25  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    47.03        1:40.49   
26  Isac Mörtstrand  2007  Västerås Simsällskap    50.13        1:45.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  17:45 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  18:28   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 25, 1500m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:06.33  2:17.55  3:28.21  4:38.85  17:30.56   
          5:49.86  7:01.22  8:12.49  9:23.29     
          10:34.15  11:44.40  12:54.39  14:04.15     
          15:14.03  16:22.94         
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    1:10.74  2:26.71  3:40.73  4:55.33  18:33.14   
          6:09.84  7:23.28  8:37.69  9:51.63     
          11:06.44  12:19.83  13:34.68  14:49.89     
          16:05.58  17:20.55         
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:11.14  2:27.06  3:43.48  5:00.40  18:55.27   
          6:16.28  7:32.60  8:49.14  10:05.05     
          11:21.30  12:37.78  13:54.09  15:10.43     
          16:26.63  17:42.48         
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    1:10.40  2:26.18  3:41.77  4:57.89  18:56.68   
          6:14.69  7:32.14  8:50.99  10:09.38     
          11:26.65  12:42.41  13:58.36  15:14.80     
          16:30.35  17:44.90         
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:10.30  2:26.32  3:43.23  5:00.21  19:06.27   
          6:17.38  7:34.29  8:51.55  10:08.35     
          11:25.49  12:42.98  14:00.08  15:18.01     
          16:35.14  17:52.05         
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    1:11.57  2:27.73  3:44.82  5:02.66  19:08.49   
          6:20.09  7:37.24  8:53.89  10:10.17     
          11:25.84  12:41.77  13:58.82  15:16.53     
          16:35.51  17:53.39         
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:09.65  2:26.32  3:43.56  5:00.45  19:11.38   
          6:17.16  7:34.31  8:51.92  10:08.97     
          11:26.30  12:43.44  14:01.03  15:18.53     
          16:36.78  17:55.17         
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:12.66  2:30.75  3:49.12  5:08.03  19:36.74   
          6:27.31  7:46.23  9:06.15  10:25.21     
          11:44.24  13:04.37  14:23.83  15:42.71     
          17:02.01  18:20.68         
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    1:12.32  2:30.82  3:50.01  5:08.92  19:46.43   
          6:28.52  7:48.49  9:08.62  10:28.41     
          11:49.12  13:10.10  14:31.32  15:51.25     
          17:11.24  18:30.41         
10  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:21.16  2:49.66  4:18.53  5:46.94  21:43.85   
          7:12.02  8:40.40  10:07.56  11:36.57     
          13:04.96  14:32.37  16:01.87  17:29.93     
          18:57.00  20:23.07         
11  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:25.23  2:57.08  4:30.73  6:06.13  23:14.89   
          7:39.95  9:14.56  10:47.87  12:22.39     
          13:56.98  15:31.51  17:06.15  18:39.90     
          20:13.05  21:45.47         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  18:28 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 26, 100m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.58        56.93   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.39        59.39   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    29.13        1:00.05   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    29.58        1:02.09   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    31.86        1:05.17   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    32.37        1:06.14   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    32.02        1:06.36   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    32.50        1:06.41   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    32.96        1:07.44   
10  Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    32.99        1:09.94   
11  Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    32.96        1:09.97   
12  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    34.88        1:12.00   
13  Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    35.09        1:12.17   
14  Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    35.88        1:13.49   
15  Nicklas Evaldsson  2001  Falu Simsällskap    36.13        1:14.11   
16  Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    36.03        1:15.12   
17  Elias Holst  2002  Upsala Simsällskap    36.31        1:15.36   
18  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    36.70        1:16.46   
19  William Forsström  2002  Örebro Simallians    39.08        1:19.92   
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  18:57   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 27, 4X100m Frisim F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Mighty Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås SS Lag 1  2003  Västerås Simsällskap            4:08.41   
  Elvira Mörtstrand  2003      29.04  59.84      59.84   
  Tara Klarbo Egan  2005      29.83  1:02.89      2:02.73   
  Hanna Degerlund  2004      30.70  1:04.24      3:06.97   
  Felicia Rogell  2003      29.05  1:01.44      4:08.41   
                     
Karlstads SS  2003  Karlstads Simsällskap            4:09.59   
  Isabelle Rydahl  2003      29.55  1:01.18      1:01.18   
  Linnéa Englund  2003      27.90  57.96      1:59.14   
  Linnea Lindberg  2005      31.29  1:06.73      3:05.87   
  Clara Gustavson  2003      29.97  1:03.72      4:09.59   
                     
Söderhamns SS  2003  Söderhamns Simsällskap            4:16.89   
  Victoria Flyman  2003      30.40  1:03.04      1:03.04   
  Filippa Eklund  2004      29.99  1:03.33      2:06.37   
  Junia Eklund  2006      32.27  1:07.22      3:13.59   
  Clara Bergh  2004      30.07  1:03.30      4:16.89   
                     
Sala SS  2003  Sala Simsällskap            4:23.43   
  Elvira Dalin  2003      30.47  1:02.76      1:02.76   
  Ida Dalin  2005      30.76  1:07.98      2:10.74   
  Carolina Modig  2003      32.73  1:08.53      3:19.27   
  Lisa Nystrand  2006      30.09  1:04.16      4:23.43   
                     
Gävle SS  2003  Gävle Simsällskap            4:25.03   
  Frida Florén  2004      31.81  1:07.62      1:07.62   
  Juni Rogström  2004      30.70  1:00.51      2:08.13   
  Helmi Swanson  2004      35.28  1:09.17      3:17.30   
  Alina Umbaeva  2005      31.73  1:07.73      4:25.03   
                     
Falu SS  2003  Falu Simsällskap            4:27.78   
  Julia Lindgren  2004      30.00  1:03.17      1:03.17   
  Amanda Jobs  2003      30.83  1:05.14      2:08.31   
  Anna Nyberg  2003      34.14  1:11.67      3:19.98   
  Ellen Lundin  2005      32.47  1:07.80      4:27.78   
                     
Upsala S Lag 1  2003  Upsala Simsällskap            4:28.92   
  Vera Hermansson  2003      31.32  1:06.00      1:06.00   
  Geshin Zarei  2003      32.99  1:09.69      2:15.69   
  Linnea Bergqvist  2003      31.39  1:06.95      3:22.64   
  Amanda Viksten  2004      31.37  1:06.28      4:28.92   
                     
Västerås SS Lag 2  2003  Västerås Simsällskap            4:29.26   
  Astrid Engström  2004      32.67  1:08.87      1:08.87   
  Estelle Gyoni  2004      33.25  1:10.27      2:19.14   
  Matilda Olausson  2004      30.75  1:05.28      3:24.42   
  Amalia Mowafy  2005      30.81  1:04.84      4:29.26   
                     
Eskilstuna SK  2003  Eskilstuna Simklubb            4:45.48   
  Madeleine Bengtsson  2005      33.32  1:08.80      1:08.80   
  Sammi Thai  2005      34.08  1:12.96      2:21.76   
  Lovisa Laine  2005      32.66  1:10.73      3:32.49   
  Rebecka Jungstedt  2003      34.33  1:12.99      4:45.48   
                     
10  Upsala S Lag 2  2003  Upsala Simsällskap            4:46.64   
  Matilda Holmström  2005      33.69  1:11.60      1:11.60   
  Joanna Sundqvist  2005      33.43  1:11.30      2:22.90   
  Klara Pettersson  2004      34.50  1:12.66      3:35.56   
  Clara Frykberg  2005      33.64  1:11.08      4:46.64   
                     
11  Grums SS  2003  Grums Simsällskap            4:48.00   
  Pauline Grubb  2003      32.56  1:08.31      1:08.31   
  Amanda Blom  2004      36.36  1:15.39      2:23.70   
  Anna Kumm  2004      35.31  1:13.73      3:37.43   
  Ella Sjöbom  2005      32.14  1:10.57      4:48.00   
                     
12  Västerås SS Lag 3  2003  Västerås Simsällskap            4:55.97   
  Sofi Holmberg  2003      34.61  1:12.33      1:12.33   
  Ebba Wolfbrandt  2003      34.62  1:12.98      2:25.31   
  Matilda Lindgren  2004      36.29  1:18.43      3:43.74   
  Sarah von der Burg  2004      33.80  1:12.23      4:55.97   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  18:57 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  11 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  19:26   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 28, 4X100m Medley P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Upsala S Lag 1  2003  Upsala Simsällskap            4:31.67   
  Adi Ramovic  2004      32.27  1:06.34      1:06.34   
  Mikael Söderberg  2003      33.04  1:11.58      2:17.92   
  Joel Fischer  2003      33.30  1:13.17      3:31.09   
  Danny Simaleza  2005      28.88  1:00.58      4:31.67   
                     
Eskilstuna SK  2003  Eskilstuna Simklubb            4:31.99   
  Alex Ly  2003      32.22  1:07.62      1:07.62   
  Samuel Paulson  2004      34.40  1:14.56      2:22.18   
  Evert Jonsson  2003      31.70  1:08.99      3:31.17   
  Eskil Jonsson  2003      28.83  1:00.82      4:31.99   
                     
Västerås SS  2003  Västerås Simsällskap            4:38.86   
  Lucas Sterling  2004      31.07  1:04.14      1:04.14   
  Gustaf Walldén  2003      35.79  1:15.42      2:19.56   
  Isak Rehnman  2004      34.73  1:15.60      3:35.16   
  Tom Dijkhuizen  2003      29.55  1:03.70      4:38.86   
                     
Upsala S Lag 2  2003  Upsala Simsällskap            5:04.22   
  Lukas Höglund  2004      36.63  1:14.49      1:14.49   
  William Rismyhr  2004      38.80  1:25.77      2:40.26   
  Joel Pelling  2003      35.63  1:18.15      3:58.41   
  Oskar Andersson  2003      31.27  1:05.81      5:04.22   
                     
Bollnäs SS  2003  Bollnäs Simsällskap            5:13.18   
  Adrian Jonsson  2004      43.13  1:29.25      1:29.25   
  Martin Schön  2003      31.62  1:07.20      2:36.45   
  Gustav Buvik Spännare  2004      38.42  1:24.07      4:00.52   
  Arvid Lind  2005      33.62  1:12.66      5:13.18   
                     
Säffle SS  2005  Säffle Simsällskap            5:36.39   
  Jesper Andersson  2004      39.16  1:23.22      1:23.22   
  Adam Feki  2005      47.26  1:43.22      3:06.44   
  Erik Mulikov  2005      34.35  1:19.17      4:25.61   
  Hugo Koivumäki  2004      34.04  1:10.78      5:36.39   
                     
Gävle SS  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
  Albin Östlund  2004      34.93  1:12.05      1:12.05   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  19:26 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:15   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 29, 400m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:06.37  2:16.40  3:25.61    4:33.04   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:06.60  2:17.74  3:26.86    4:34.24   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    1:09.14  2:21.70  3:34.07    4:45.56   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:10.02  2:23.39  3:35.77    4:47.69   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:10.23  2:24.24  3:38.19    4:49.78   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:08.20  2:22.98  3:37.40    4:51.23   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    1:09.30  2:23.80  3:38.28    4:51.30   
Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    1:10.33  2:24.05  3:39.72    4:53.45   
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    1:09.52  2:24.94  3:40.48    4:53.50   
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    1:11.24  2:26.53  3:41.62    4:53.50   
11  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:08.54  2:24.11  3:40.72    4:55.62   
12  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    1:12.25  2:28.97  3:44.52    4:59.06   
13  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    1:11.52  2:27.94  3:45.86    5:01.59   
14  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:11.54  2:28.31  3:45.41    5:02.02   
15  Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:11.02  2:28.53  3:45.92    5:02.36   
16  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:11.29  2:28.06  3:46.71    5:07.18   
17  Jonna Löding  2002  Upsala Simsällskap    1:12.14  2:31.66  3:51.27    5:10.20   
18  Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:12.44  2:34.65  3:58.53    5:17.67   
19  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    1:15.24  2:35.62  3:58.44    5:19.65   
20  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:14.15  2:36.75  4:00.58    5:22.82   
21  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:16.05  2:40.04  4:04.13    5:26.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:15 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:22   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 30, 100m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.66        52.83   
Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap    26.59        54.90   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    26.91        55.77   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    27.15        56.24   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    26.94        56.36   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    27.13        56.67   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    27.40        57.16   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    27.56        57.39   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    27.37        59.02   
10  Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    27.74        59.18   
11  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    28.97        59.68   
12  Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    28.26        59.85   
13  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    28.96        59.98   
14  Alexander Karlsson  2002  Upsala Simsällskap    28.97        1:00.14   
15  Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    29.19        1:00.20   
16  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    29.39        1:00.35   
17  Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    29.16        1:01.15   
18  Leo Henry Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap    28.72        1:02.16   
19  Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    29.70        1:02.57   
20  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    29.78        1:03.23   
21  Nicklas Evaldsson  2001  Falu Simsällskap    30.54        1:03.92   
22  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    30.02        1:04.26   
23  Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    31.74        1:04.94   
24  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    30.82        1:04.96   
25  Elias Holst  2002  Upsala Simsällskap    31.45        1:06.51   
26  Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    31.95        1:06.73   
27  William Forsström  2002  Örebro Simallians    32.39        1:07.64   
28  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    32.76        1:07.78   
29  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    35.88        1:15.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:22 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 31, 200m Ryggsim F 14, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    35.42  1:12.39  1:49.28    2:25.54   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    35.01  1:11.85  1:50.03    2:27.43   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    36.04  1:14.03  1:52.64    2:30.75   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    36.02  1:14.84  1:54.47    2:32.46   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    36.58  1:15.88  1:55.29    2:32.96   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    34.56  1:13.10  1:52.80    2:33.50   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    36.33  1:15.84  1:57.31    2:37.95   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    36.28  1:15.72  1:57.30    2:38.85   
Vera Hermansson  2003  Upsala Simsällskap    37.76  1:19.40  2:02.18    2:43.43   
10  Linnea Bergqvist  2003  Upsala Simsällskap    38.55  1:20.16  2:02.43    2:43.48   
11  Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    39.50  1:22.17  2:05.26    2:46.47   
12  Cassandra Sjösten  2003  Sala Simsällskap    38.37  1:20.82  2:04.62    2:48.77   
13  Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    39.43  1:22.86  2:07.17    2:50.69   
14  Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.56  1:23.69  2:08.20    2:51.58   
15  Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    41.32  1:26.08  2:10.43    2:53.12   
16  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    40.57  1:25.37  2:11.12    2:53.67   
17  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    38.72  1:22.81  2:09.81    2:55.67   
18  Ive Fröman  2003  Upsala Simsällskap    41.51  1:26.93  2:13.82    2:56.79   
19  Emma Alfredeen  2003  Upsala Simsällskap    42.03  1:28.13  2:13.88    2:57.23   
20  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    41.27  1:27.50  2:14.37    2:58.72   
21  Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    41.97  1:27.20  2:14.00    2:58.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:46   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 32, 200m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    28.87  1:05.97  1:46.14    2:18.18   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    30.29  1:09.01  1:47.77    2:22.05   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    31.84  1:07.64  1:51.16    2:25.48   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    32.70  1:12.07  1:53.92    2:29.39   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    31.67  1:10.06  1:53.77    2:29.56   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    30.88  1:09.38  1:57.26    2:32.50   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    32.31  1:13.81  1:59.08    2:34.90   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    35.47  1:18.09  2:02.16    2:37.83   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    34.69  1:17.08  2:03.09    2:39.37   
10  Oskar Andersson  2003  Upsala Simsällskap    37.80  1:15.95  2:04.82    2:40.56   
11  Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    32.80  1:16.24  2:07.69    2:44.65   
12  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    34.97  1:16.97  2:06.32    2:44.84   
13  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    36.59  1:19.67  2:08.01    2:46.49   
14  Joel Pelling  2003  Upsala Simsällskap    35.00  1:17.13  2:08.07    2:47.12   
15  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    36.10  1:20.50  2:09.45    2:48.59   
16  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    34.32  1:18.25  2:06.97    2:49.43   
17  Joel Fischer  2003  Upsala Simsällskap    35.17  1:17.56  2:11.18    2:50.60   
18  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    39.50  1:23.64  2:13.65    2:50.79   
19  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    38.11  1:21.80  2:12.11    2:51.14   
20  Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    34.81  1:21.85  2:14.24    2:52.09   
21  Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.76  1:24.33  2:17.19    2:55.89   
22  Samuel Delvenne  2003  Upsala Simsällskap    41.68  1:28.37  2:16.51    2:57.00   
23  Marcus Ardanius  2003  Bålsta Simklubb    40.98  1:31.62  2:29.74    3:09.65   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:46 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  09:55   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 33, 200m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Varsegod Present 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    32.52  1:08.25  1:43.94    2:19.51   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    34.02  1:10.73  1:47.61    2:23.54   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    34.63  1:12.14  1:50.84    2:29.42   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    35.08  1:13.14  1:53.44    2:33.32   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    36.30  1:14.88  1:54.42    2:33.91   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    36.58  1:16.09  1:56.65    2:36.44   
Salma Gabot  2001  Upsala Simsällskap    36.11  1:15.83  1:56.50    2:36.53   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    37.01  1:17.19  1:58.24    2:38.19   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    37.32  1:16.93  1:57.95    2:38.61   
10  Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    37.79  1:17.76  1:58.69    2:38.87   
11  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    36.75  1:17.49  1:58.83    2:38.97   
12  Lovisa Königsson  2002  Sala Simsällskap    37.21  1:16.74  1:58.34    2:39.22   
13  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    37.23  1:16.71  1:57.89    2:39.53   
14  Jonna Löding  2002  Upsala Simsällskap    37.89  1:18.06  2:01.25    2:40.68   
15  Malla Myrelid  2002  Upsala Simsällskap    38.41  1:19.58  2:02.03    2:43.50   
16  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    37.68  1:19.31  2:02.21    2:43.52   
17  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    38.41  1:20.36  2:03.09    2:44.83   
18  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    38.79  1:19.90  2:03.28    2:45.09   
19  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    38.86  1:21.13  2:04.87    2:47.28   
20  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.70  1:21.66  2:05.21    2:48.42   
21  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    39.58  1:23.46  2:08.78    2:52.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  09:55 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:02   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 34, 100m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    31.51        1:07.37   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    31.94        1:08.45   
Philip Rosvall  2001  Upsala Simsällskap    33.71        1:11.55   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    33.33        1:11.94   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    34.15        1:12.28   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    33.77        1:12.69   
Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap    34.49        1:12.91   
Peter Khabarov  2002  Västerås Simsällskap    34.61        1:13.58   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    33.85        1:14.90   
10  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    36.02        1:15.80   
11  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    36.00        1:18.11   
12  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    36.10        1:18.17   
13  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    37.42        1:18.95   
14  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    37.52        1:19.47   
15  Elias Holst  2002  Upsala Simsällskap    38.34        1:21.76   
16  Nicklas Evaldsson  2001  Falu Simsällskap    38.94        1:23.18   
17  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    41.07        1:26.57   
18  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    41.02        1:27.50   
19  William Forsström  2002  Örebro Simallians    42.89        1:30.71   
20  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    43.91        1:35.09   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:02 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 35, 400m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    1:06.74  2:22.15  3:37.18    4:49.65   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    1:07.92  2:22.48  3:37.61    4:50.75   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    1:08.17  2:23.94  3:40.21    4:53.12   
Tara Klarbo Egan  2005  Västerås Simsällskap    1:08.29  2:23.48  3:39.72    4:54.31   
Amanda Viksten  2004  Upsala Simsällskap    1:08.15  2:23.99  3:40.11    4:54.61   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    1:09.86  2:25.82  3:42.64    4:57.93   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    1:08.97  2:25.12  3:41.57    4:57.93   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    1:12.83  2:29.96  3:47.00    5:02.17   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:12.80  2:29.56  3:47.01    5:02.87   
10  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    1:09.30  2:26.71  3:45.79    5:03.81   
11  Lisa Nystrand  2006  Sala Simsällskap    1:11.68  2:30.64  3:50.73    5:04.93   
12  Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    1:11.51  2:29.11  3:47.63    5:07.41   
13  Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    1:12.47  2:31.33  3:52.30    5:09.87   
14  Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:12.97  2:31.09  3:52.05    5:10.16   
15  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:11.95  2:30.55  3:50.71    5:10.39   
16  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    1:12.77  2:31.83  3:52.16    5:12.64   
17  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    1:11.39  2:31.87  3:54.30    5:13.17   
18  Ellen Lundin  2005  Falu Simsällskap    1:14.67  2:35.96  3:57.53    5:16.27   
19  Joanna Sundqvist  2005  Upsala Simsällskap    1:13.53  2:35.89  3:57.64    5:18.59   
20  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    1:14.10  2:36.07  3:56.80    5:19.01   
21  Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    1:13.09  2:36.40  4:01.39    5:25.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:29 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 36, 200m Medley P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Scandic Hotels 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    31.15  1:09.24  1:51.96    2:24.52   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.17  1:13.16  1:57.57    2:36.28   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    35.95  1:19.76  2:03.74    2:37.68   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    33.96  1:14.73  2:01.91    2:37.98   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    34.35  1:14.96  2:02.47    2:38.08   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.68  1:16.03  2:02.89    2:38.18   
Danny Simaleza  2005  Upsala Simsällskap    33.12  1:14.06  2:02.38    2:38.27   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    34.80  1:15.39  2:02.94    2:38.53   
Lukas Höglund  2004  Upsala Simsällskap    36.20  1:15.67  2:03.57    2:39.78   
10  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    35.76  1:17.20  2:04.18    2:40.45   
11  William Rismyhr  2004  Upsala Simsällskap    35.67  1:16.79  2:04.08    2:40.97   
12  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    35.51  1:16.27  2:05.20    2:42.76   
13  Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    36.66  1:18.74  2:05.42    2:42.81   
14  Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    36.79  1:19.15  2:08.51    2:46.41   
15  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    34.12  1:19.32  2:11.61    2:47.72   
16  Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    35.48  1:19.45  2:08.19    2:47.94   
17  Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.47  1:18.75  2:10.34    2:48.08   
18  Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    36.41  1:19.29  2:09.75    2:50.59   
19  Arvid Lind  2005  Bollnäs Simsällskap    36.78  1:21.13  2:11.44    2:52.83   
20  Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    34.53  1:18.03  2:11.01    2:53.47   
21  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    38.65  1:24.19  2:14.67    2:54.47   
22  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    39.95  1:24.10  2:17.48    2:55.60   
23  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    37.35  1:25.12  2:14.87    2:55.84   
24  August Jansson  2005  Örebro Simallians    37.84  1:24.20  2:15.65    2:56.72   
25  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    36.37  1:21.53  2:18.52    3:02.33   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:44 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 37, 100m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Stadium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    29.16        1:02.70   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    31.44        1:07.86   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    31.09        1:07.88   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    32.50        1:08.19   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    32.72        1:08.59   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.21        1:09.36   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    33.29        1:11.88   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    33.95        1:12.41   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    32.63        1:12.58   
10  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.76        1:12.59   
11  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    31.83        1:12.78   
12  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    34.54        1:13.38   
13  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    34.65        1:14.27   
14  Moa Holmström  2001  Falu Simsällskap    33.56        1:14.52   
15  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.41        1:14.94   
16  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    33.39        1:15.42   
17  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.41        1:16.34   
18  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    34.72        1:16.71   
19  Ulrika Jansson  2002  Västerås Simsällskap    37.32        1:18.11   
20  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    35.60        1:18.58   
21  Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    37.25        1:20.57   
22  Malla Myrelid  2002  Upsala Simsällskap    37.79        1:20.73   
23  Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    38.03        1:24.12   
24  Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    35.93        1:24.85   
25  Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    37.92        1:26.19   
26  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    39.40        1:26.41   
27  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    40.54        1:32.73   
28  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    41.44        1:33.16   
29  Matilda Bohman  2002  Upsala Simsällskap    40.65        1:34.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  10:58   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 38, 400m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: 2XU 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:00.09  2:11.15  3:34.00    4:37.72   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    1:05.46  2:19.80  3:44.68    4:50.11   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:03.72  2:18.11  3:41.89    4:52.00   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    1:07.61  2:32.78  4:00.64    5:14.26   
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:14.21  2:36.90  4:16.22    5:29.03   
Alexander Karlsson  2002  Upsala Simsällskap    1:14.74  2:39.00  4:21.39    5:31.20   
Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    1:18.26  2:45.29  4:26.26    5:45.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  10:58 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:10   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 39, 200m Bröstsim F 14, Finaler 
Sponsor: Speedo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    35.47  1:16.57  1:57.78    2:38.58   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    37.54  1:21.33  2:06.37    2:49.51   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    38.58  1:22.27  2:06.56    2:50.96   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    37.87  1:21.82  2:08.07    2:54.76   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    39.93  1:26.59  2:12.97    3:02.12   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    41.97  1:28.58  2:15.90    3:02.22   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    41.20  1:28.28  2:16.11    3:04.31   
Ive Fröman  2003  Upsala Simsällskap    41.66  1:29.12  2:17.43    3:04.72   
Linnea Bergqvist  2003  Upsala Simsällskap    40.35  1:26.18  2:15.42    3:04.84   
10  Sofi Holmberg  2003  Västerås Simsällskap    42.18  1:29.37  2:17.23    3:06.78   
11  Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    41.99  1:32.17  2:22.06    3:13.01   
12  Vera Hermansson  2003  Upsala Simsällskap    42.37  1:32.09  2:23.91    3:13.47   
13  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.11  1:33.75  2:25.82    3:14.82   
14  Emelie Nordqvist  2003  Bollnäs Simsällskap    43.37  1:33.65  2:25.89    3:17.64   
15  Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    43.26  1:34.04  2:27.95    3:19.21   
16  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    41.46  1:31.73  2:26.51    3:21.89   
17  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    44.93  1:36.09  2:30.18    3:22.89   
18  Emma Alfredeen  2003  Upsala Simsällskap    47.27  1:39.64  2:34.87    3:28.67   
19  Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    47.22  1:41.87  2:37.35    3:32.29   
Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:10 
 
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 40, 800m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Hooka Oneone skor 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:01.47  2:08.25  3:15.43  4:22.31  8:49.34   
          5:29.58  6:36.80  7:44.06       
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:06.14  2:17.91  3:30.44  4:43.76  9:37.61   
          5:57.10  7:11.48  8:25.25       
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    1:07.10  2:20.12  3:33.90  4:47.83  9:40.00   
          6:02.63  7:16.65  8:30.08       
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    1:09.70  2:23.14  3:37.20  4:51.38  9:42.77   
          6:05.09  7:18.80  8:32.30       
Oskar Andersson  2003  Upsala Simsällskap    1:09.68  2:24.74  3:40.22  4:56.27  9:59.21   
          6:12.09  7:28.99  8:44.76       
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    1:13.11  2:32.83  3:52.72  5:12.39  10:21.00   
          6:31.54  7:49.29  9:06.93       
Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    1:13.90  2:33.69  3:55.55  5:19.29  10:50.01   
          6:43.49  8:07.52  9:30.09       
Joel Pelling  2003  Upsala Simsällskap    1:18.41  2:45.28  4:13.08  5:38.95  11:16.40   
          7:05.65  8:30.38  9:55.84       
Joel Fischer  2003  Upsala Simsällskap    1:17.01  2:43.49  4:12.21  5:38.62  11:19.41   
          7:05.59  8:30.66  9:57.23       
10  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    1:17.81  2:43.73  4:12.35  5:39.12  11:24.03   
          7:06.13  8:34.00  10:02.06       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 november 2017 
Licensierad till: Falu Simsällskap  Utskriftstid  11:33 
 
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim Region 2 2017    Utskriftsdatum  12 november 2017   
  Tävlingsort  Falun    Utskriftstid  12:10   
  Arrangör  Falu Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 november 2017         
 
 
Gren 41, 4X100m Medley F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Mighty Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås SS Lag 1  2001  Västerås Simsällskap            4:21.21   
  Filippa Sterling  2002      31.61  1:05.64      1:05.64   
  Malin Eklund  2001      33.96  1:12.46      2:18.10   
  Edith Jernstedt  2002      28.65  1:02.01      3:20.11