2017-12-14   01:38:21
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Nordic Open Masters 2017

Below are all results from the competition shown by session.

Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  18:41   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1938-1942 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Håkan Bengtsson  1942    131          6:57.66   
  Stockholmspolisens IF SF  6:50.00                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kent Hamberg  1951    228  1:22.75  2:50.04  4:18.81    5:47.36   
  Helsingborgs Simsällskap  5:33.00                 
                     
Jan Kragerup  1952    202          6:01.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  6:10.00                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Conny Mindemark  1957    351  1:08.24  2:24.73  3:43.25    5:00.84   
  Nyköpings Simsällskap  4:57.13                 
                     
Jozef Krcík  1957    274  1:18.69  2:41.62      5:26.49   
  Three Pools  6:00.00                 
                     
Mats Örth  1955    266  1:19.33  2:42.91  4:05.96    5:29.67   
  Helsingborgs Simsällskap  5:11.64                 
                     
Seppo Hytönen  1956    174          6:19.72   
  Swimming Jyväskylä  6:23.20                 
                     
Jesper Roed  1953    164          6:27.07   
  DeltaSwim  6:26.43                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Magne Klementsen  1961    365  1:09.10  2:23.68  3:40.21    4:56.93   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  5:00.00                 
                     
Per F. Møller  1960    328  1:11.90  2:31.25  3:49.93    5:07.50   
  Næstved IF  5:00.00                 
                     
Anders Meinert Pedersen  1961    303  1:12.25  2:32.22  3:54.22    5:15.83   
  DeltaSwim  5:09.01                 
                     
Henrik Bodén  1959    264  1:22.27  2:50.47  4:13.67    5:30.71   
  Danderyds Sim  5:43.54                 
                     
Ulrik Schäfer  1962              DNF   
  Sigma Swim Birkerød  5:27.49                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Mads Gjerløv  1972    491  1:05.47  2:14.97  3:23.42    4:28.91   
  Sigma Swim Birkerød  4:26.01                 
                     
Roger Andrée  1971    435  1:08.14  2:18.79  3:30.02    4:39.97   
  Trollhättans Simsällskap  4:40.00                 
                     
Geir Inge Rimmereid  1970    430  1:09.02  2:21.63  3:32.11    4:41.02   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  4:45.00                 
                     
Christian Petersen  1971    414  1:07.52  2:19.03  3:31.48    4:44.61   
  Næstved IF  4:36.00                 
                     
Henry Stokholm  1969    348  1:09.55  2:22.56  3:41.05    5:01.72   
  Esbjerg Svømmeklub  4:58.00                 
                     
Martin Backs  1972    331  1:12.35  2:31.62  3:51.54    5:06.53   
  Køge Svømmeklub  5:01.32                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Jesper Waterval  1975    401  1:06.67  2:19.84  3:33.83    4:47.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:48.26                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Johan Bergendorff  1978    317  1:11.15  2:29.91  3:49.86    5:11.12   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:45.80                 
                     
 
Event 1, 400m Freestyle Men, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Gustaf Toll  1985    508  1:03.88  2:10.75  3:18.65    4:25.95   
  Danderyds Sim  4:30.20                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  18:41 
 
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  18:39   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Elisabeth Ketelsen  1943    201  1:33.96  3:16.93  5:00.45    6:40.01   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  6:36.19                 
                     
Randi Larsen  1946    172  1:39.94  3:26.87  5:15.45    7:01.10   
  Asker Svømmeklubb  7:04.25                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Margareta Rainer  1949    266  1:24.54  2:57.28  4:31.07    6:04.24   
  Gävle Simsällskap  6:15.00                 
                     
Guðmunda Ólöf Jónasdóttir  1949    137  1:46.36  3:42.80  5:39.99    7:34.30   
  Ums Borgarfjarder  7:19.91                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Tone Grimsrud  1955    191  1:35.15  3:19.74  5:04.42    6:47.13   
  Asker Svømmeklubb  6:49.49                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Margareta Maunsbach  1962    373  1:16.12  2:38.84  4:02.65    5:25.53   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  5:25.00                 
                     
Anne-Mette L. Pedersen  1960    217  1:30.46  3:10.76  4:52.70    6:30.24   
  Hovedstadens Svømmeklub  6:22.00                 
                     
Lotta Örne  1959    212  1:32.86  3:13.26  4:54.71    6:33.22   
  Kungsbacka Simsällskap  6:32.36                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Karin Elmberg  1965    432  1:14.03  2:32.40  3:51.75    5:10.13   
  Kristianstads SLS  5:04.19                 
                     
Trine Aasland Sekkesæter  1967    377  1:13.65  2:35.12  3:58.96    5:24.42   
  Roma  5:09.00                 
                     
Lena Brunnberg  1965    312  1:20.16  2:46.69  4:15.23    5:45.70   
  Upsala Simsällskap  5:27.34                 
                     
Ulla Olin  1963    306  1:24.95  2:53.80  4:22.26    5:47.77   
  Sigma Swim Birkerød  5:56.32                 
                     
Ingrid Therese Holst  1966    305  1:20.99  2:50.96  4:22.33    5:48.14   
  Asker Svømmeklubb  5:51.49                 
                     
Marjut Hyvönen  1966    227  1:26.64  3:06.16  4:45.85    6:24.22   
  Tuusulan Uimaseura  6:08.84                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Ulrika Thuné  1972    525  1:12.09  2:27.19  3:40.89    4:50.53   
  Simklubben Sydsim  5:01.50                 
                     
Susanne Metzsch  1968    504  1:11.90  2:26.31  3:40.09    4:54.59   
  H2Odense  4:51.15                 
                     
Helén Johansson  1968    287  1:21.55  2:52.78  4:24.95    5:55.29   
  Kungsbacka Simsällskap  6:02.72                 
                     
Anna Lena Vilhelmsson  1970              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kirsten Cameron  1973    670  1:04.89  2:12.48  3:20.29    4:27.99   
  Malvern Marlins  4:30.00                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louise Delani  1984    455  1:12.06  2:28.17  3:46.26    5:04.76   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:00.22                 
                     
Sara Persson  1983    319  1:18.80  2:46.99  4:16.12    5:43.05   
  Göteborg Sim  5:43.98                 
                     
 
Event 2, 400m Freestyle Women, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  100m  200m  300m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna-Marie Christiansen  1990    482  1:11.38  2:28.30  3:43.54    4:59.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:10.00                 
                     
Elin Nilsson  1991    460  1:11.70  2:28.24  3:45.74    5:03.72   
  Malmö Kappsimningsklubb  5:12.01                 
                     
Ane Andersen  1990    370  1:16.32  2:40.00  4:04.10    5:26.41   
  Sigma Swim Birkerød  5:30.00                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  18:39 
 
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  19:49   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1938-1942 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Jan Johansen  1940    140          41.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  40.00                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bo Ljungberg  1945    210          36.66   
  Hellas Simklubb  35.52                 
Nils Wahlberg  1943              38.25   
  Stockholmspolisens IF SF  37.50                 
Nabil Aziz  1943    151          40.91   
  Hovedstadens Svømmeklub  39.00                 
Tor Kalleklev  1946    122          43.86   
  Bergens Svømme Club  44.00                 
Josef Borbas  1943    57          56.40   
  Simklubben Sydsim  56.56                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Leonard Bielicz  1951    374          30.24   
  Göteborg Sim  29.30                 
Alexander Wilson Mills  1951    312          32.13   
  Hamar IL  32.00                 
Glen Bengtson  1949    292          32.84   
  Bergen og Omegn Masters  33.00                 
Bjerke Yngvar  1952    177          38.81   
  Oslo Idrettslag  39.50                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Rolf A. Skeide  1957    284          33.16   
  Kristiansund SLK  32.30                 
Karl Justh  1957    273          33.59   
  Göteborg Sim  32.72                 
Reidar Lorentzen  1956    265          33.92   
  Trondhjem SLK  32.60                 
Sekse Tom Olav  1954    204          37.01   
  Oslo Idrettslag  36.60                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Lennart Mentor  1960    383          30.01   
  Göteborg Sim  28.31                 
Magne Klementsen  1961    366          30.47   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  29.50                 
Dag Mathisen  1961    323          31.77   
  Hamar IL  30.80                 
Knut Måløy  1961    321          31.81   
  Hamar IL  30.80                 
Jes Gydesen  1961    317          31.94   
  Sigma Swim Allerød  31.11                 
Torsten Ringberg  1958    310          32.19   
  Gentofte Svømme Klub  31.14                 
Henrik Bodén  1959    285          33.10   
  Danderyds Sim  31.04                 
Peter Krogh  1961    225          35.79   
  Gentofte Svømme Klub  34.59                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bo Jacobsen  1967    468          28.06   
  Esbjerg Svømmeklub  27.33                 
Anders Bæk  1966    372          30.30   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  30.98                 
Henrik Schramm Rasmussen  1967    344          31.09   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  29.01                 
Mads Bo Larsen  1964    344          31.09   
  Køge Svømmeklub  31.13                 
Jesper Lange  1967    327          31.62   
  Hvidovre Svømme Klub  32.09                 
Michael Schacht  1967    321          31.81   
  Hørsholm Svømmeforening  31.00                 
Lennart Marmetschke  1966    317          31.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  31.00                 
Søren Bjørn  1964    278          33.37   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  31.00                 
Alex Pakaslahti  1965    185          38.23   
  Vanders  37.26                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Asle Jøssang  1972    396          29.68   
  Bergen og Omegn Masters  29.00                 
Stefan Scherling  1972    348          30.99   
  Täby Sim  28.61                 
Anders Dalsgaard  1970    345          31.08   
  Sigma Swim Birkerød  29.51                 
Lasse Lahtinen  1971    339          31.24   
  Vanders  30.45                 
Jacob Olsen  1972    322          31.79   
  Køge Svømmeklub  30.34                 
Ronny Onarheim  1969    304          32.42   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  31.50                 
Jun Kojima  1971    264          33.96   
  Vanders  33.91                 
Klaus Moeslund  1968    204          37.02   
  Aalborg Svømmeklub  35.41                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Ola Fagerstrand  1977    544          26.69   
  Malmö Kappsimningsklubb  25.99                 
Anders Kilen  1975    491          27.62   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.50                 
Morten Nørregaard  1977    467          28.09   
  DeltaSwim  27.98                 
Stefan Behring  1974    373          30.26   
  Solna Sundbyberg SS 04  29.73                 
Lars Erik Hasle  1976    340          31.21   
  Asker Svømmeklubb  30.24                 
Johan Meurling  1973    307          32.29   
  S77 Stenungsund  31.77                 
Daniel Gertmo  1973    298          32.62   
  S77 Stenungsund  32.11                 
Nicklas Täck  1973    295          32.73   
  S77 Stenungsund  31.31                 
Ulf Tjärnström  1973    291          32.87   
  Nyköpings Simsällskap  33.15                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Michael Smee  1980    504          27.38   
  Vanders  27.37                 
Anders Bo Pedersen  1981    495          27.55   
  H2Odense  25.82                 
Ville-Mikko Korkka  1980    462          28.18   
  Vanders  30.90                 
Rodrigo Martins Alves  1980    459          28.25   
  Asker Svømmeklubb  28.43                 
Jarno Tynkkynen  1980    394          29.73   
  Vanders  28.57                 
Ole Garm Nissen  1978    371          30.33   
  Sigma Swim Birkerød  29.85                 
Vladimir Marheefka  1980    185          38.24   
  Three Pools  37.00                 
 
Event 3, 50m Butterfly Men, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Peter Lund Hansen  1992    462          28.18   
  Esbjerg Svømmeklub  28.00                 
Jeppe Jensen  1992    406          29.43   
  U.S.G  29.00                 
Morten Andersen  1990    332          31.48   
  U.S.G  31.00                 
Thomas Vestergaard  1989              DNS   
  U.S.G  28.80                 
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  19:49 
 
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  18:48   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kirsten Møller  1952    168          44.12   
  Aalborg Svømmeklub  43.02                 
Kaarina Markkula  1952    147          46.11   
  Cetus Espoo  44.72                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Caroline Magnusson  1956    207          41.16   
  Täby Sim  41.34                 
Inge-Lise Damberg  1957    180          43.15   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  44.99                 
Hanne Stevnsborg  1957    160          44.90   
  Køge Svømmeklub  42.52                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Annika Svanberg  1962    304          36.25   
  S77 Stenungsund  36.52                 
Tomren Torill  1961    247          38.81   
  Volda TIL  37.18                 
Hilde Rygh  1958    234          39.52   
  Trondhjem SLK  39.10                 
Majken Johansen  1958    109          51.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.20                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anette Philipsson  1965    529          30.14   
  Linköpings Allmänna SS  30.04                 
Maria Norberg  1963    436          32.13   
  Kristianstads SLS  30.33                 
Cordelia Bracht  1964    309          36.03   
  Simklubben Hajen  33.22                 
Katarina Hallerstedt  1966    296          36.57   
  S77 Stenungsund  37.10                 
Mette Hustoft  1967    210          41.01   
  Asker Svømmeklubb  39.12                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anne-Sofie Pii  1970    305          36.18   
  H2Odense  35.66                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Sophia Skou  1975    567          29.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.00                 
Helena Gällerdal Högfeldt  1975    389          33.39   
  Linköpings Allmänna SS  32.82                 
Nina Bertilsdotter  1976    375          33.79   
  Göteborg Sim  34.34                 
Petra Mellbrand  1977    181          43.04   
  Malmö Kappsimningsklubb  41.48                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louisefiskaali Gammelmark  1981    446          31.89   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  31.80                 
Sara Lundeholm  1980    441          32.02   
  S77 Stenungsund  31.89                 
Heini Bargum  1981    432          32.25   
  Vanders  31.21                 
Helena Dahlerus  1979    400          33.07   
  Kristianstads SLS  31.62                 
Christel Hollund  1979    238          39.32   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  40.50                 
Silje Marie Hellanddahl  1979    197          41.83   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  40.50                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anne Roslyng  1983    316          35.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  35.75                 
Katja Bozic  1983              DNS   
  Roma  32.48                 
 
Event 4, 50m Butterfly Women, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kit Ballegaard  1988    397          33.17   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  33.80                 
Carola Pedersen  1989    381          33.61   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.00                 
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  18:48 
 
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  18:48   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Olof Burebo  1944    164  47.87        1:41.53   
  Hellas Simklubb  1:34.66                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Arentz Øyvind  1950    206  45.05        1:34.01   
  Oslo Idrettslag  1:45.50                 
                     
Ragnar Jensen  1948    161  47.65        1:42.17   
  Hamar IL  1:38.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bernakiewicz Rolf Georg Michael  1957    202  44.71        1:34.67   
  Oslo Idrettslag  1:35.00                 
                     
Peter Nahalka  1953              DNS   
  Pvk Bratislava  1:35.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Magne Klementsen  1961    364  37.18        1:17.85   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:16.00                 
                     
Nymo Svein Erik  1959    314  38.48        1:21.77   
  Oslo Idrettslag  1:17.77                 
                     
Lars Kruse Byron  1960    286  39.55        1:24.32   
  U.S.G  1:22.00                 
                     
Johan Kvæken  1959              DNS   
  Hamar IL  1:32.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Mika Pöyhölä  1966    351  36.34        1:18.80   
  S.C.Pingviinit  1:14.15                 
                     
Søren Bjørn  1964    292  39.13        1:23.73   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  1:19.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Odd Roar Kaspersen  1971    483  33.55        1:10.85   
  Lambertseter Svømmeklubb  1:10.20                 
                     
Stefan Scherling  1972    471  34.18        1:11.44   
  Täby Sim  1:05.90                 
                     
Joakim Magnusson  1968    367  36.22        1:17.64   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:16.28                 
                     
Mark André Kohnagel  1972    350  36.69        1:18.86   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:17.50                 
                     
Ronny Onarheim  1969    338  37.56        1:19.77   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:19.00                 
                     
Geir Inge Rimmereid  1970              DSQ  SW7.1 
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:15.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Martin Utiger Sørensen  1977    475  33.59        1:11.23   
  Esbjerg Svømmeklub  1:10.00                 
                     
Aarne Hakanen  1977    337  37.23        1:19.90   
  Swimming Team Rauma  1:18.46                 
                     
Bård Gunnerud-Åhlén  1977    150  47.81        1:44.58   
  Hamar IL  1:46.00                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Christian A. Frederiksen  1981    516  31.75        1:09.31   
  Næstved IF  1:09.00                 
                     
Rasmus Fog Jørgensen  1981    330  36.57        1:20.41   
  U.S.G  1:19.24                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Philipp Haselbach  1984    423  34.41        1:14.06   
  U.S.G  1:12.80                 
                     
Emil Eriksen  1983              DSQ  SW7.1 
  Køge Svømmeklub  1:08.94                 
                     
 
Event 5, 100m Breaststroke Men, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Sørin Martin Johannessen  1991    541  32.32        1:08.24   
  Esbjerg Svømmeklub  1:08.36                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  18:48 
 
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  18:53   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Pirjo-Leena Pitkänen  1945    134  57.70        2:01.61   
  Swimming Jyväskylä  1:54.03                 
                     
Sigubjörg Sigurpálsdottir  1945    118  58.26        2:06.79   
  Sunddeild Fjölnis  2:08.70                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Berit Marx Pedersen  1950    201  51.42        1:46.30   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:55.98                 
                     
Ragna María Ragnarsdóttir  1948    54  1:18.76        2:44.65   
  Sundfelagid Ægir  2:44.11                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bruusgaard Eva Cathinka  1954    295  45.13        1:33.63   
  Oslo Idrettslag  1:34.50                 
                     
Kristin Stallvik  1956    284  44.22        1:34.79   
  Trondhjem SLK  1:32.24                 
                     
Anna-Lena Bryngelsson  1954    236  48.13        1:40.89   
  Stockholmspolisens IF SF  1:35.00                 
                     
Lydersen Wenche Leonore  1954    232  48.15        1:41.37   
  Oslo Idrettslag  1:44.00                 
                     
Roscher Ingrid  1957    204  23.33        1:45.92   
  Oslo Idrettslag  1:47.00                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Pia Thulstrup  1961    450  39.22        1:21.34   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:19.01                 
                     
Elin Knag  1959    347  40.47        1:28.68   
  Bergens Svømme Club  1:27.51                 
                     
Tina Mjelde  1962    336  42.78        1:29.68   
  Asker Svømmeklubb  1:26.33                 
                     
Ingebjørg Berge  1960    239  46.76        1:40.41   
  Roma  1:38.72                 
                     
Hanne Møller  1958    197  49.30        1:47.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:42.00                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anette Philipsson  1965    474  38.56        1:19.95   
  Linköpings Allmänna SS  1:20.06                 
                     
Sanne Juel  1965    400  40.14        1:24.60   
  Næstved IF  1:27.27                 
                     
Bente Holm Gottlieb  1966    243  47.33        1:39.92   
  Hørsholm Svømmeforening  1:37.00                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna Lena Vilhelmsson  1970    473  38.11        1:20.01   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:18.10                 
                     
Caroline Suhr  1971    449  38.63        1:21.42   
  Sigma Swim Birkerød  1:17.80                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna Jensen  1974    509  36.64        1:18.06   
  Göteborg Sim  1:19.71                 
                     
Mariann Thuv  1976    458  38.91        1:20.86   
  Roma  1:21.51                 
                     
Charlotte Them  1976    377  39.30        1:26.27   
  Køge Svømmeklub  1:20.98                 
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975    363  41.67        1:27.36   
  Linköpings Allmänna SS  1:26.98                 
                     
Elin Mellbrand  1977    238  47.40        1:40.56   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:46.83                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louise Green Engberg  1978    313  44.16        1:31.75   
  Ringsted Svømme Klub  1:30.48                 
                     
Silje Marie Hellanddahl  1979    278  45.04        1:35.48   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:25.00                 
                     
Christel Hollund  1979    278  45.54        1:35.50   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:25.00                 
                     
Linda Hammarsland  1979    247  46.91        1:39.34   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:34.00                 
                     
 
Event 6, 100m Breaststroke Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Gøril Gripsgård  1985    399  40.03        1:24.70   
  Roma  1:21.37                 
                     
Louise Delani  1984    349  41.97        1:28.52   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:25.91                 
                     
Sara Persson  1983    330  42.26        1:30.22   
  Göteborg Sim  1:30.24                 
                     
Karen Mikkelsen  1986    317  43.28        1:31.38   
  H2Odense  1:30.00                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  18:53 
 
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  19:01   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1938-1942 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Jan Johansen  1940    110  47.79        1:42.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:44.00                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kjell Hansenius  1947    169  40.93        1:28.33   
  Hellas Simklubb  1:21.98                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Ebbe Rasmussen  1949    219  39.61        1:21.15   
  U.S.G  1:22.40                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Rolf A. Skeide  1957    221  39.79        1:20.84   
  Kristiansund SLK  1:18.44                 
                     
Thomas Skålnes  1956    196  40.62        1:24.19   
  Bergen og Omegn Masters  1:24.67                 
                     
Haakonsen Jan Monteverde  1955    182  43.54        1:26.31   
  Oslo Idrettslag  1:20.54                 
                     
Kim Larsen  1957    177  41.47        1:26.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:19.00                 
                     
Steen Elborne  1957    100  50.24        1:45.19   
  Sigma Swim Allerød  1:41.54                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Lennart Mentor  1960    317  34.89        1:11.72   
  Göteborg Sim  1:08.66                 
                     
Torsten Ringberg  1958    279  36.03        1:14.84   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.18                 
                     
Flemming Hermann  1961    271  36.31        1:15.59   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  1:15.50                 
                     
Knut Måløy  1961    258  37.58        1:16.77   
  Hamar IL  1:13.00                 
                     
Stein Tore Sebergsen  1961    253  36.33        1:17.28   
  Vadsø Svømmeklubb  1:15.43                 
                     
Magne Klementsen  1961    184  43.15        1:25.99   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:20.00                 
                     
Jan Råsø  1962    172  41.37        1:27.83   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:28.17                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bo Jacobsen  1967    351  32.97        1:09.34   
  Esbjerg Svømmeklub  1:06.00                 
                     
Jesper Lange  1967    205  39.08        1:22.87   
  Hvidovre Svømme Klub  1:26.71                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Mark Vogel  1970    484  30.30        1:02.28   
  Gentofte Svømme Klub  1:03.07                 
                     
Henry Stokholm  1969    304  35.33        1:12.68   
  Esbjerg Svømmeklub  1:10.00                 
                     
Geir Inge Rimmereid  1970    290  36.89        1:13.84   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:11.00                 
                     
Henrik Petersen  1969    258  38.44        1:16.79   
  Hørsholm Svømmeforening  1:20.00                 
                     
Ronny Onarheim  1969    249  38.66        1:17.66   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:19.00                 
                     
Anders Dalsgaard  1970    246  38.59        1:18.05   
  Sigma Swim Birkerød  1:15.00                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Morten Nørregaard  1977    401  32.09        1:06.30   
  DeltaSwim  1:05.80                 
                     
Jesper Waterval  1975    394  32.48        1:06.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:04.26                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Rune Solvang  1980    349  33.57        1:09.43   
  U.S.G  1:07.00                 
                     
Johan Bergendorff  1978    337  33.63        1:10.27   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:07.20                 
                     
Ole Garm Nissen  1978    302  35.02        1:12.89   
  Sigma Swim Birkerød  1:13.43                 
                     
 
Event 7, 100m Backstroke Men, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Peter Lund Hansen  1992    412  31.46        1:05.70   
  Esbjerg Svømmeklub  1:05.00                 
                     
Morten Andersen  1990    309  35.62        1:12.34   
  U.S.G  1:12.00                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  19:01 
 
Results Event 8 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 8 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  19:33   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1938-1942 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna Pyrrö  1941    62  1:05.74        2:18.54   
  Swimming Jyväskylä  2:12.79                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Elisabeth Ketelsen  1943    206  45.61        1:33.12   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:31.29                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Gjertrud Leversen  1957    249  41.93        1:27.38   
  Åstveit Svømmeklubb  1:28.31                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Solberg Gry  1960    256  42.00        1:26.56   
  Oslo Idrettslag  1:24.49                 
                     
Hilde Rygh  1958    209  44.95        1:32.71   
  Trondhjem SLK  1:31.80                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Caroline Lindborg  1966    426  34.82        1:13.12   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:12.92                 
                     
Ann Kristin Sebergsen  1965    264  40.25        1:25.68   
  Eidsvoll Svømmeklubb  1:23.63                 
                     
Marjut Hyvönen  1966    170  47.70        1:39.23   
  Tuusulan Uimaseura  1:35.61                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anette Hallberg  1972    394  36.16        1:15.01   
  Roma  1:13.70                 
                     
Margit Sørensen  1972    386  37.30        1:15.56   
  Ringsted Svømme Klub  1:14.73                 
                     
Jannie Aarkrogh Steen  1968    347  37.98        1:18.28   
  Næstved IF  1:16.82                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anja Kostecki  1973    177  48.24        1:37.94   
  Sigma Swim Birkerød  1:30.00                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kirsten Povlsen  1978    357  38.05        1:17.53   
  H2Odense  1:16.69                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anne Roslyng  1983    355  37.56        1:17.66   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:15.32                 
                     
Karen Mikkelsen  1986    199  46.33        1:34.12   
  H2Odense  1:30.80                 
                     
 
Event 8, 100m Backstroke Women, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna-Marie Christiansen  1990    488  33.06        1:09.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:09.04                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  19:33 
 
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  19:29   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Bo Ljungberg  1945    206  41.21  1:23.83  2:07.74    2:48.01   
  Hellas Simklubb  2:41.25                 
                     
Josef Borbas  1943    124  43.58  1:33.51  2:26.28    3:18.81   
  Simklubben Sydsim  3:31.28                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Alexander Wilson Mills  1951    306  33.02  1:10.11  1:48.82    2:27.35   
  Hamar IL  2:25.00                 
                     
Bo Hyllested  1949    231  35.00  1:14.49  1:58.98    2:41.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:40.00                 
                     
Ragnar Jensen  1948    144  44.08  1:31.79  2:20.07    3:09.44   
  Hamar IL  3:03.60                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Conny Mindemark  1957    345  31.92  1:07.56  1:44.83    2:21.57   
  Nyköpings Simsällskap  2:21.07                 
                     
Mats Örth  1955    251  33.82  1:12.64  1:54.49    2:37.43   
  Helsingborgs Simsällskap  2:26.49                 
                     
Jesper Roed  1953    155  42.25  1:29.43  2:18.48    3:04.88   
  DeltaSwim  3:07.46                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Dan Ole Johansen  1960    390  32.57  1:08.42  1:43.34    2:15.91   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:18.29                 
                     
Magne Klementsen  1961    386  31.84  1:05.90  1:41.89    2:16.41   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  2:20.00                 
                     
Ulrik Schäfer  1962    277  34.78  1:13.31  1:52.71    2:32.31   
  Sigma Swim Birkerød  2:32.56                 
                     
Dag Mathisen  1961    274  32.65  1:11.10  1:51.90    2:32.82   
  Hamar IL  2:30.00                 
                     
Robert Fransson  1962    167  39.39  1:25.03  2:12.27    3:00.26   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:58.00                 
                     
Anders Meinert Pedersen  1961              DNS   
  DeltaSwim  2:32.10                 
                     
Henrik Bodén  1959              DNS   
  Danderyds Sim  2:20.64                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Henrik Pedersen  1965    446  30.18  1:02.96  1:36.73    2:10.04   
  Sigma Swim Birkerød  2:10.37                 
                     
Jens Bjørn Andersen  1966    393  31.86  1:05.76  1:40.44    2:15.61   
  Gentofte Svømme Klub  2:19.50                 
                     
Mads Bo Larsen  1964    351  33.05  1:09.45  1:46.57    2:20.80   
  Køge Svømmeklub  2:29.00                 
                     
Magnus Wahlberg  1966    340  32.40  1:07.40  1:44.85    2:22.24   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:21.85                 
                     
Lennart Marmetschke  1966    320  31.21  1:06.90  1:45.88    2:25.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:15.00                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Mads Gjerløv  1972    494  29.17  1:01.46  1:34.32    2:05.70   
  Sigma Swim Birkerød  2:00.28                 
                     
Roger Andrée  1971    434  30.60  1:04.24  1:38.26    2:11.20   
  Trollhättans Simsällskap  2:10.00                 
                     
Geir Inge Rimmereid  1970    414  31.68  1:05.10  1:39.02    2:13.27   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  2:11.00                 
                     
Stefan Scherling  1972    356  32.39  1:07.46  1:43.96    2:20.15   
  Täby Sim  2:19.86                 
                     
Asle Jøssang  1972    351  32.82  1:08.13  1:44.49    2:20.74   
  Bergen og Omegn Masters  2:18.00                 
                     
Mark André Kohnagel  1972    326  32.87  1:09.68  1:47.68    2:24.24   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:22.00                 
                     
Klaus Moeslund  1968    229  35.76  1:15.59  1:59.20    2:42.23   
  Aalborg Svømmeklub  2:41.36                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Stefan Behring  1974    413  30.83  1:03.80  1:38.96    2:13.34   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:13.55                 
                     
Lars Erik Hasle  1976    406  31.94  1:05.71  1:39.26    2:14.12   
  Asker Svømmeklubb  2:15.25                 
                     
Jason Byskov  1975    371  30.05  1:04.06  1:41.09    2:18.20   
  Næstved IF  2:15.00                 
                     
Karl Sommaström  1974    350  32.06  1:07.57  1:44.55    2:20.90   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:18.39                 
                     
Nicklas Täck  1973    319  33.47  1:10.03  1:48.19    2:25.43   
  S77 Stenungsund  2:20.00                 
                     
Oskar Börjesson  1973    303  32.79  1:08.48  1:47.26    2:27.83   
  S77 Stenungsund  2:16.80                 
                     
Aarne Hakanen  1977    275  34.31  1:13.16  1:53.48    2:32.77   
  Swimming Team Rauma  2:32.04                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Tobias Lindbom  1979    451  30.38  1:03.60  1:36.62    2:09.57   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:05.10                 
                     
Johan Bergendorff  1978                acute sick 
  Gladsaxe Svømmeklub  2:08.20                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Gustaf Toll  1985    506  28.83  1:00.84  1:32.98    2:04.67   
  Danderyds Sim  2:02.50                 
                     
Michael Nielsen  1985    397  29.76  1:03.12  1:39.01    2:15.13   
  Sigma Swim Birkerød  2:10.73                 
                     
Ivan Arana  1983    231  33.63  1:13.36  1:57.11    2:41.90   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:30.00                 
                     
 
Event 9, 200m Freestyle Men, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Thomas Reux  1991    505  29.19  1:00.49  1:32.52    2:04.71   
  Göteborg Sim  2:02.48                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  19:29 
 
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  20:13   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Margareta Rainer  1949    277  39.13  1:22.42  2:06.74    2:49.79   
  Gävle Simsällskap  2:55.00                 
                     
Kaarina Markkula  1952    186  44.44  1:33.15  2:23.50    3:13.78   
  Cetus Espoo  3:14.51                 
                     
Guðmunda Ólöf Jónasdóttir  1949    132  49.55  1:46.00  2:43.13    3:37.39   
  Ums Borgarfjarder  3:34.79                 
                     
Ragna María Ragnarsdóttir  1948    72  58.83  2:04.75  3:15.87    4:26.14   
  Sundfelagid Ægir  4:26.82                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Tone Grimsrud  1955    178  44.98  1:35.00  2:26.62    3:16.72   
  Asker Svømmeklubb  3:14.97                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Tina Mjelde  1962    353  35.87  1:15.46  1:56.78    2:36.72   
  Asker Svømmeklubb  2:36.33                 
                     
Solberg Gry  1960    275  38.21  1:22.00  2:06.86    2:50.28   
  Oslo Idrettslag  2:47.18                 
                     
Anne-Mette L. Pedersen  1960    196  41.55  1:30.72  2:21.85    3:10.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:01.13                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Karin Elmberg  1965    415  34.08  1:11.83  1:50.52    2:28.42   
  Kristianstads SLS  2:25.59                 
                     
Trine Aasland Sekkesæter  1967    393  33.83  1:11.58  1:51.17    2:31.16   
  Roma  2:25.00                 
                     
Maria Norberg  1963    358  34.58  1:12.90  1:53.75    2:35.88   
  Kristianstads SLS  2:24.88                 
                     
Lena Brunnberg  1965    323  37.31  1:18.56  2:00.19    2:41.38   
  Upsala Simsällskap  2:31.60                 
                     
Katarina Hallerstedt  1966    316  37.24  1:19.48  2:02.24    2:42.61   
  S77 Stenungsund  2:49.35                 
                     
Ingrid Therese Holst  1966    294  36.71  1:20.39  2:05.56    2:46.60   
  Asker Svømmeklubb  2:50.13                 
                     
Ulla Olin  1963    264  40.02  1:23.98  2:09.25    2:52.55   
  Sigma Swim Birkerød  2:46.08                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Susanne Metzsch  1968    530  32.54  1:07.39  1:42.38    2:16.81   
  H2Odense  2:16.96                 
                     
Ulrika Thuné  1972    524  33.21  1:08.43  1:43.98    2:17.40   
  Simklubben Sydsim  2:21.52                 
                     
Nina Hlatka  1968              DNS   
  Mpk Prievidza  2:45.70                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kirsten Cameron  1973    618  31.33  1:03.74  1:37.10    2:10.03   
  Malvern Marlins  2:10.00                 
                     
Malin Nilsson  1973    563  30.26  1:03.24  1:37.78    2:14.09   
  Göteborg Sim  2:18.39                 
                     
Tilde Juul  1974    407  34.55  1:12.10  1:51.02    2:29.37   
  Sigma Swim Birkerød  2:29.29                 
                     
Petra Mellbrand  1977    273  40.13  1:23.06  2:07.16    2:50.72   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:54.50                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louisefiskaali Gammelmark  1981    498  32.42  1:07.29  1:43.95    2:19.75   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  2:21.00                 
                     
Anna Olsson  1978    476  32.85  1:08.59  1:45.36    2:21.81   
  Göteborg Sim  2:21.50                 
                     
Heini Bargum  1981    425  34.08  1:11.21  1:48.93    2:27.32   
  Vanders  2:30.00                 
                     
Sidsel Homann  1978    305  36.32  1:18.35  2:01.79    2:44.43   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  2:38.00                 
                     
Linda Hammarsland  1979    264  38.83  1:20.77  2:05.16    2:52.52   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  2:40.00                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Heidi L. Thranum  1987    499  32.46  1:07.66  1:43.79    2:19.58   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  2:20.00                 
                     
Louise Delani  1984    419  34.03  1:11.42  1:49.98    2:27.93   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:26.89                 
                     
Sara Persson  1983    307  33.97  1:15.05  2:00.26    2:44.05   
  Göteborg Sim  2:45.31                 
                     
 
Event 10, 200m Freestyle Women, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Ane Andersen  1990    366  35.68  1:14.97  1:54.90    2:34.78   
  Sigma Swim Birkerød  2:35.00                 
                     
Carola Pedersen  1989    366  35.45  1:14.86  1:56.17    2:34.84   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:32.59                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  20:13 
 
Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 11 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  20:13   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 11, 4X50m Freestyle Men, Finals Year 0-1657 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Esbjerg Herrer B  159    512          1:43.23   
  Esbjerg Svømmeklub  1:42.00                 
  Sørin Martin Johannessen  1991      25.08        25.08   
  Martin Utiger Sørensen  1977      26.68        51.76   
  Bo Jacobsen  1967      26.02        1:17.78   
  Martin Reimer  1984      25.45        1:43.23   
                     
Vanders Miehet [1858]  120    512          1:43.24   
  Vanders  1:42.00                 
  Jarno Tynkkynen  1980      27.47        27.47   
  Ville Saxén  1981      25.40        52.87   
  Ville-Mikko Korkka  1980      25.34        1:18.21   
  Michael Smee  1980      25.03        1:43.24   
                     
Fri D Sigma Swim  200    472          1:46.06   
  Sigma Swim  1:45.52                 
  Jes Gydesen  1961      28.84        28.84   
  Mads Gjerløv  1972      24.83        53.67   
  Henrik Pedersen  1965      26.12        1:19.79   
  Anders Dalsgaard  1970      26.27        1:46.06   
                     
Mkk Lag C  168    454          1:47.46   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:43.10                 
  Karl Sommaström  1974      27.78        27.78   
  Tobias Lindbom  1979      26.40        54.18   
  Magnus Wahlberg  1966      28.39        1:22.57   
  Ola Fagerstrand  1977      24.89        1:47.46   
                     
Køge  198    452          1:47.63   
  Køge Svømmeklub  1:47.00                 
  Martin Backs  1972      29.22        29.22   
  Jacob Olsen  1972      27.27        56.49   
  Mads Bo Larsen  1964      27.00        1:23.49   
  Emil Eriksen  1983      24.14        1:47.63   
                     
Fri B Sigma Swim  158    448          1:47.88   
  Sigma Swim  1:47.06                 
  Ulrik Schäfer  1962      30.59        30.59   
  Thomas Lianee  1985      24.28        54.87   
  Michael Nielsen  1985      25.60        1:20.47   
  Ole Garm Nissen  1978      27.41        1:47.88   
                     
Göteborg 11  239    430          1:49.37   
  Göteborg Sim  1:47.00                 
  Leonard Bielicz  1951      28.17        28.17   
  Glen Christiansen  1957                 
  Thomas Reux  1991      1:22.21        1:22.21   
  Lennart Mentor  1960      27.16        1:49.37   
                     
Stt Herrer Stt Herrer  239    392          1:52.83   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:49.99                 
  Dan Ole Johansen  1960      26.94        26.94   
  Anders Bæk  1966      27.71        54.65   
  Henrik Schramm Rasmussen  1967      27.91        1:22.56   
  Jan Råsø Rasmussen  1962      30.27        1:52.83   
                     
Usg Herrer B  159    391          1:52.91   
  U.S.G  1:52.00                 
  Rune Solvang  1980      27.89        27.89   
  Morten Andersen  1990      28.40        56.29   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981      29.98        1:26.27   
  Jeppe Jensen  1992      26.64        1:52.91   
                     
10  Lag 1 S77  199    372          1:54.82   
  S77 Stenungsund  1:54.39                 
  Johan Meurling  1973      28.05        28.05   
  Nicklas Täck  1973      29.07        57.12   
  Oskar Börjesson  1973      28.77        1:25.89   
  Daniel Gertmo  1973      28.93        1:54.82   
                     
11  Vanders Miehet [1818]  160    340          1:58.31   
  Vanders  1:55.11                 
  Jun Kojima  1971      30.11        30.11   
  Lasse Lahtinen  1971      27.02        57.13   
  Alex Pakaslahti  1965      33.75        1:30.88   
  Sami Wahlman  1973      27.43        1:58.31   
                     
12  Hamar IL G1 240-279  279    300          2:03.28   
  Hamar IL  1:59.00                 
  Alexander Wilson Mills  1951      28.67        28.67   
  Knut Måløy  1961      28.73        57.40   
  Ragnar Jensen  1948      36.76        1:34.16   
  Dag Mathisen  1961      29.12        2:03.28   
                     
13  Oslo Idrettslag H E  279    288          2:04.96   
  Oslo Idrettslag  2:06.71                 
  Nymo Svein Erik  1959      29.32        29.32   
  Haakonsen Jan Monteverde  1955      32.06        1:01.38   
  Sekse Tom Olav  1954      31.41        1:32.79   
  Bjerke Yngvar  1952      32.17        2:04.96   
                     
14  Hellas SK Herrar 240  240    251          2:10.81   
  Hellas Simklubb  2:10.00                 
  Kjell Hansenius  1947      31.59        31.59   
  Olof Burebo  1944      35.08        1:06.67   
  Bo Ljungberg  1945      32.78        1:39.45   
  Bo Fogelberg  1957      31.36        2:10.81   
                     
15  Bergens Sc G1 Sr. F  320    167          2:29.72   
  Bergens Svømme Club  2:22.50                 
  Inge Glambek  1951      34.36        34.36   
  Jan Allers  1940      40.97        1:15.33   
  Egill Knag  1949      36.95        1:52.28   
  Tor Kalleklev  1946      37.44        2:29.72   
                     
16  Hamar IL G2 240-279  279    159          2:32.37   
  Hamar IL  2:34.00                 
  Terje Benjaminsen  1943      37.65        37.65   
  Jardar Strand  1948      45.35        1:23.00   
  Johan Kvæken  1959      32.59        1:55.59   
  Bård Gunnerud-Åhlén  1977      36.78        2:32.37   
                     
Kappsymjarlaget 200  200              DNS   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:51.00                 
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  20:13 
 
Results Event 12 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 12 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  06 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  20:15   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 12, 4X50m Freestyle Women, Finals Year 0-1657 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Göteborg 12  199    517          1:57.36   
  Göteborg Sim  1:55.00                 
  Nina Bertilsdotter  1976      30.37        30.37   
  Anna Olsson  1978      28.30        58.67   
  Anna Jensen  1974      30.47        1:29.14   
  Malin Nilsson  1973      28.22        1:57.36   
                     
Roma Damer C  160    460          2:02.01   
  Roma  1:59.53                 
  Gøril Gripsgård  1985      30.97        30.97   
  Anette Hallberg  1972      30.28        1:01.25   
  Mariann Thuv  1976      30.49        1:31.74   
  Trine Aasland Sekkesæter  1967      30.27        2:02.01   
                     
Unge Damer Hermes Masters  122    452          2:02.74   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:01.00                 
  Anna-Marie Christiansen  1990      29.30        29.30   
  Louise Delani  1984      31.76        1:01.06   
  Anne Roslyng  1983      30.78        1:31.84   
  Carola Pedersen  1989      30.90        2:02.74   
                     
ASS C  199    429          2:04.95   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  2:01.00                 
  Louisefiskaali Gammelmark  1981      30.12        30.12   
  Sidsel Homann  1978      32.71        1:02.83   
  Margareta Maunsbach  1962      32.59        1:35.42   
  Heidi L. Thranum  1987      29.53        2:04.95   
                     
Fri C Sigma Swim  170    398          2:08.10   
  Sigma Swim  2:05.19                 
  Caroline Suhr  1971      30.66        30.66   
  Ane Andersen  1990      31.12        1:01.78   
  Ulla Olin  1963      35.51        1:37.29   
  Tilde Juul  1974      30.81        2:08.10   
                     
Stt Fri Damer Stt E Damer  279    341          2:14.84   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:13.74                 
  Elisabeth Ketelsen  1943      37.23        37.23   
  Pia Thulstrup  1961      31.48        1:08.71   
  Inge-Lise Damberg  1957      34.59        1:43.30   
  Pia Klarskov  1967      31.54        2:14.84   
                     
Oslo Idrettslag K E  279    267          2:26.21   
  Oslo Idrettslag  2:22.80                 
  Solberg Gry  1960      34.32        34.32   
  Lydersen Wenche Leonore  1954      35.28        1:09.60   
  Johansen Gun Bente  1961      35.49        1:45.09   
  Larsen Grethe Adelheid Solberg  1952      41.12        2:26.21   
                     
Asker SK Kvinne Master E  279    241          2:31.27   
  Asker Svømmeklubb  2:30.52                 
  Tina Mjelde  1962      33.29        33.29   
  Randi Larsen  1946      37.03        1:10.32   
  Ann-Kristin Hammer  1964      39.17        1:49.49   
  Tone Grimsrud  1955      41.78        2:31.27   
                     
Old Ladies Hermes Masters  250    154          2:55.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:03.00                 
  Majken Johansen  1958      45.66        45.66   
  Kirsten Johansen  1944      50.72        1:36.38   
  Anne-Mette L. Pedersen  1960      38.60        2:14.98   
  Hanne Møller  1958      40.66        2:55.64   
                     
H2Odense Women  166              DNS   
  H2Odense  2:06.00                 
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  06 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  20:15 
 
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  07 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  09:54   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Kjell Hansenius  1947    236  34.55        1:12.65   
  Hellas Simklubb  1:10.15                 
                     
Bo Ljungberg  1945    216  36.71        1:14.79   
  Hellas Simklubb  1:11.61                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Leonard Bielicz  1951    337  31.14        1:04.55   
  Göteborg Sim  1:00.37                 
                     
Bjerke Yngvar  1952    220  35.80        1:14.38   
  Oslo Idrettslag  1:14.00                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Karl Justh  1957    355  30.59        1:03.44   
  Göteborg Sim  1:04.50                 
                     
Conny Mindemark  1957    308  31.56        1:06.52   
  Nyköpings Simsällskap  1:04.61                 
                     
Mats Örth  1955    272  32.92        1:09.32   
  Helsingborgs Simsällskap  1:02.88                 
                     
Thomas Skålnes  1956    236  34.31        1:12.63   
  Bergen og Omegn Masters  1:11.68                 
                     
Bo Fogelberg  1957    227  35.09        1:13.61   
  Hellas Simklubb  1:09.33                 
                     
Seppo Hytönen  1956    216  34.95        1:14.90   
  Swimming Jyväskylä  1:13.19                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Dan Ole Johansen  1960    421  28.81        59.92   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  59.63                 
                     
Magne Klementsen  1961    376  30.04        1:02.24   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:02.50                 
                     
Henrik Bodén  1959    297  32.90        1:07.34   
  Danderyds Sim  1:02.21                 
                     
Ulrik Schäfer  1962    283  33.56        1:08.38   
  Sigma Swim Birkerød  1:06.67                 
                     
Johan Kvæken  1959    216  36.62        1:14.86   
  Hamar IL  1:11.00                 
                     
Robert Fransson  1962    181  38.09        1:19.37   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:17.40                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Henrik Pedersen  1965    458  28.11        58.28   
  Sigma Swim Birkerød  57.42                 
                     
Jens Bjørn Andersen  1966    384  29.44        1:01.81   
  Gentofte Svømme Klub  1:03.00                 
                     
Lars Nikolajsen  1967    380  29.60        1:02.01   
  Esbjerg Svømmeklub  59.00                 
                     
Kenneth Hystad  1966    277  31.75        1:08.88   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:07.00                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Geir Inge Rimmereid  1970    434  28.30        59.35   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  59.20                 
                     
Roger Andrée  1971    426  29.13        59.70   
  Trollhättans Simsällskap  59.00                 
                     
Jacob Olsen  1972    382  30.03        1:01.89   
  Køge Svømmeklub  1:02.09                 
                     
Anders Dalsgaard  1970    382  29.27        1:01.90   
  Sigma Swim Birkerød  59.78                 
                     
Christian Drachmann  1968    354  30.02        1:03.51   
  Sigma Swim Birkerød  1:00.47                 
                     
Ronny Onarheim  1969    326  31.21        1:05.26   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:03.50                 
                     
John Bøgehus Pedersen  1968    280  32.76        1:08.64   
  Sigma Swim Birkerød  1:04.89                 
                     
Claus Bobjerg Juul  1972    248  34.74        1:11.44   
  Hørsholm Svømmeforening  1:10.77                 
                     
Klaus Moeslund  1968    244  34.87        1:11.88   
  Aalborg Svømmeklub  1:12.39                 
                     
10  Fredrik Svensson  1971    226  34.21        1:13.76   
  Simklubben Sydsim  1:14.09                 
                     
Joakim Magnusson  1968              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:02.34                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Stefan Behring  1974    443  29.03        58.94   
  Solna Sundbyberg SS 04  59.57                 
                     
Lars Erik Hasle  1976    395  29.75        1:01.20   
  Asker Svømmeklubb  1:00.96                 
                     
Jason Byskov  1975    376  29.23        1:02.21   
  Næstved IF  1:06.00                 
                     
Johan Meurling  1973    369  29.10        1:02.65   
  S77 Stenungsund  1:02.57                 
                     
Karl Sommaström  1974    364  29.90        1:02.93   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:00.62                 
                     
Ulf Tjärnström  1973    348  30.46        1:03.85   
  Nyköpings Simsällskap  1:07.83                 
                     
Fredrik Ohlson  1977    347  30.53        1:03.91   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:01.93                 
                     
Nicklas Täck  1973    312  31.85        1:06.25   
  S77 Stenungsund  1:03.45                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Tobias Lindbom  1979    468  27.72        57.88   
  Malmö Kappsimningsklubb  56.81                 
                     
Ville Saxén  1981    440  28.44        59.06   
  Vanders  1:00.00                 
                     
Przemyslaw Kucharczyk  1978    414  29.62        1:00.28   
  Smålandsstenars Simsällskap  1:02.50                 
                     
Anders Petersen  1979    371  29.65        1:02.53   
  U.S.G  1:03.49                 
                     
Lars Kruse  1982    244  33.88        1:11.89   
  Hørsholm Svømmeforening  1:10.00                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Alastair Morrison  1987    544  26.84        55.02   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  55.00                 
                     
Martin Reimer  1984    470  27.70        57.79   
  Esbjerg Svømmeklub  57.90                 
                     
Michael Nielsen  1985    461  27.71        58.16   
  Sigma Swim Birkerød  57.06                 
                     
Gustaf Toll  1985    459  27.84        58.22   
  Danderyds Sim  57.02                 
                     
Ivan Arana  1983    240  33.84        1:12.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:15.00                 
                     
 
Event 13, 100m Freestyle Men, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Claus Holst Fischer  1992    510  27.05        56.24   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  55.40                 
                     
Thomas Reux  1991    493  27.54        56.85   
  Göteborg Sim  55.59                 
                     
Mads Tuxen  1992    430  28.58        59.50   
  U.S.G  58.00                 
                     
Mads Kerrn  1992    369  29.38        1:02.63   
  U.S.G  59.00                 
                     
Morten Andersen  1990    362  30.54        1:03.02   
  U.S.G  1:03.00                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  07 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  09:54 
 
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  07 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  09:55   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Elisabeth Ketelsen  1943    220  40.28        1:24.24   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:21.19                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Margareta Rainer  1949    272  37.55        1:18.48   
  Gävle Simsällskap  1:19.00                 
                     
Kirsten Møller  1952    200  40.44        1:26.99   
  Aalborg Svømmeklub  1:30.16                 
                     
Kaarina Markkula  1952    191  41.98        1:28.39   
  Cetus Espoo  1:27.57                 
                     
Guðmunda Ólöf Jónasdóttir  1949    140  46.37        1:38.00   
  Ums Borgarfjarder  1:41.79                 
                     
Ragna María Ragnarsdóttir  1948    63  58.39        2:07.32   
  Sundfelagid Ægir  2:09.33                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1953-1957 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Gjertrud Leversen  1957    327  34.71        1:13.89   
  Åstveit Svømmeklubb  1:13.16                 
                     
Inge-Lise Damberg  1957    260  37.37        1:19.70   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:27.00                 
                     
Tone Grimsrud  1955    166  44.58        1:32.47   
  Asker Svømmeklubb  1:29.93                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Margareta Maunsbach  1962    373  33.96        1:10.70   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  1:09.00                 
                     
Solberg Gry  1960    305  35.92        1:15.62   
  Oslo Idrettslag  1:12.99                 
                     
Johansen Gun Bente  1961    261  38.08        1:19.58   
  Oslo Idrettslag  1:23.02                 
                     
Carina Andersson  1961    228  40.87        1:23.27   
  Simklubben Sydsim  1:21.51                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anette Philipsson  1965    583  29.15        1:00.91   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.22                 
                     
Trine Aasland Sekkesæter  1967    429  32.13        1:07.47   
  Roma  1:05.00                 
                     
Karin Elmberg  1965    395  33.41        1:09.35   
  Kristianstads SLS  1:04.68                 
                     
Minna Karhama  1966    204  41.45        1:26.35   
  Vanders  1:25.16                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Susanne Metzsch  1968    502  30.49        1:04.05   
  H2Odense  1:03.07                 
                     
Ulrika Thuné  1972    488  31.14        1:04.65   
  Simklubben Sydsim  1:04.89                 
                     
Margit Sørensen  1972    422  33.19        1:07.87   
  Ringsted Svømme Klub  1:07.00                 
                     
Helen Haas  1968    102  49.25        1:48.78   
  Horsens Svømmeklub  1:42.00                 
                     
Nina Hlatka  1968              DNS   
  Mpk Prievidza  1:14.20                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Malin Nilsson  1973    561  29.34        1:01.70   
  Göteborg Sim  1:05.09                 
                     
Tilde Juul  1974    428  32.48        1:07.55   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.22                 
                     
Karin Kjeldahl  1977    337  34.58        1:13.09   
  Sigma Swim Allerød  1:11.60                 
                     
Maria Thom  1974    333  34.80        1:13.38   
  Smålandsstenars Simsällskap  1:14.00                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1978-1982 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louisefiskaali Gammelmark  1981    522  31.33        1:03.19   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  1:02.90                 
                     
Anna Olsson  1978    521  30.31        1:03.25   
  Göteborg Sim  1:02.70                 
                     
Sara Lundeholm  1980    471  32.02        1:05.41   
  S77 Stenungsund  1:10.30                 
                     
Kirsten Povlsen  1978    423  32.43        1:07.77   
  H2Odense  1:08.35                 
                     
Linda Hammarsland  1979    336  35.34        1:13.20   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:10.00                 
                     
Sidsel Homann  1978    329  34.93        1:13.71   
  Aarhus Studenternes Svømmeafde  1:14.00                 
                     
Silje Marie Hellanddahl  1979    325  35.18        1:13.99   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:10.00                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1983-1987 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Louise Delani  1984    420  32.86        1:07.98   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.81                 
                     
Anne Roslyng  1983    410  32.86        1:08.48   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.94                 
                     
Karen Mikkelsen  1986    367  33.84        1:11.05   
  H2Odense  1:12.59                 
                     
Sara Persson  1983    347  33.45        1:12.41   
  Göteborg Sim  1:17.13                 
                     
Katja Bozic  1983              DNS   
  Roma  1:08.22                 
                     
 
Event 14, 100m Freestyle Women, Finals Year 1988-1992 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Anna-Marie Christiansen  1990    460  31.59        1:05.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:04.16                 
                     
Kit Ballegaard  1988    442  31.85        1:06.79   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:07.01                 
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.26.00  Print Date  07 October 2017 
Licensed to: Hovedstadens Svømmeklub  Print Time  09:55 
 
Results Event 15 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 15 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Nordic Open Masters 2017    Print Date  07 October 2017   
  Competition place  Copenhagen    Print Time  09:56   
  Organizer  Danish Swimming Federation         
  Pool  25m         
  Competition date  01 August 2017         
 
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1938-1942 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Håkan Bengtsson  1942    75  54.32        1:54.44   
  Stockholmspolisens IF SF  2:00.00                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1943-1947 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Nils Wahlberg  1943    73  51.93        1:55.46   
  Stockholmspolisens IF SF  1:50.00                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1948-1952 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Leonard Bielicz  1951    281  34.94        1:13.89   
  Göteborg Sim  1:07.79                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1958-1962 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Magne Klementsen  1961    340  32.09        1:09.35   
  Kappsymjarlaget Stord Masters  1:10.00                 
                     
Knut Måløy  1961    269  34.56        1:14.99   
  Hamar IL  1:12.50                 
                     
Dag Mathisen  1961    261  34.48        1:15.77   
  Hamar IL  1:15.10                 
                     
Peter Krogh  1961    222  37.70        1:19.94   
  Gentofte Svømme Klub  1:16.34                 
                     
Jes Gydesen  1961              DNF   
  Sigma Swim Allerød  1:13.23                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1963-1967 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Jesper Lange  1967    251  34.73        1:16.70   
  Hvidovre Svømme Klub  1:17.52                 
                     
Magnus Wahlberg  1966              DSQ  tyvstart 
  Malmö Kappsimningsklubb  1:07.28                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1968-1972 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Mark Vogel  1970    460  29.51        1:02.73   
  Gentofte Svømme Klub  1:01.59                 
                     
Mads Gjerløv  1972    405  30.85        1:05.46   
  Sigma Swim Birkerød  1:04.12                 
                     
Jun Kojima  1971    221  37.94        1:20.10   
  Vanders  1:23.73                 
                     
 
Event 15, 100m Butterfly Men, Finals Year 1973-1977 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club  EntryTime    Code             











 
Jesper Waterval  1975    385  30.43        1:06.54   <