2019-11-18   16:15:42
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 2 2017-2018 plus Sandaredsracet Vinter, Borås

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:46   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02    33.23  1:11.07  1:50.05    2:25.90   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    35.14  1:12.92  1:52.35    2:32.34   
Elin Salegård  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    34.41  1:13.60  1:55.13    2:34.25   
Elsa Dittmer  2005  Simklubben S 02    34.63  1:13.69  1:55.06    2:34.44   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02    35.02  1:14.72  1:56.38    2:35.72   
Nelly Gripfors  2005  Simklubben S 02    35.40  1:15.83  1:58.13    2:37.80   
Clara Axelsson  2005  Kungälvs Simsällskap    37.01  1:19.34  2:02.44    2:41.71   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    36.23  1:19.41  2:02.63    2:43.59   
Lisa Andersson  2005  Simklubben Götene    35.36  1:18.03  2:02.63    2:44.05   
10  Rebecka Berlin  2005  Kungsbacka Simsällskap    38.61  1:21.69  2:06.11    2:48.24   
11  Linnéa Fabian  2005  Kungsbacka Simsällskap    38.93  1:22.89  2:05.73    2:48.65   
12  Möja Flink  2005  Trollhättans Simsällskap    37.82  1:22.39  2:07.46    2:52.47   
13  Olivia Leijon  2005  Varberg Sim    39.31  1:23.54  2:08.73    2:53.03   
14  Elly Sjöberg  2005  Simklubben Elfsborg    37.15  1:20.94  2:07.45    2:53.97   
15  Thea Qvarnström  2005  Falkenbergs Simklubb    38.72  1:24.34  2:11.37    2:55.74   
16  Tove Öjersson  2005  Simklubben Götene    39.42  1:25.95  2:12.76    2:56.16   
17  Elsa Jernevad  2005  Mariestads Simsällskap    39.44  1:24.76  2:12.28    2:57.74   
18  Emelie Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    39.42  1:26.35  2:15.10    3:02.66   
19  Gaëlle Ovise  2005  Kungsbacka Simsällskap    39.80  1:26.86  2:15.84    3:02.68   
20  Klara Blomberg  2005  Kungsbacka Simsällskap    41.50  1:28.80  2:17.53    3:04.44   
21  Bianca Havner  2005  Falkenbergs Simklubb    41.88  1:29.03  2:18.07    3:06.52   
22  Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    40.79  1:30.54  2:23.71    3:15.24   
23  Clara Nordensson  2005  Trollhättans Simsällskap    44.31  1:34.25  2:27.12    3:17.89   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Madison Lind  2004  Simklubben S 02    31.68  1:06.92  1:43.60    2:19.67   
Julia Jonsson  2004  Falköpings Simsällskap    31.60  1:07.24  1:44.80    2:22.12   
Lia Bromander  2004  Simklubben S 02    33.38  1:09.75  1:47.99    2:25.44   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    33.22  1:10.17  1:48.28    2:25.50   
Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    32.12  1:09.58  1:49.76    2:28.84   
Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    33.86  1:11.19  1:49.76    2:29.31   
Emmie Dahlgren  2004  Varberg Sim    33.44  1:12.42  1:53.38    2:32.95   
Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb    36.00  1:16.51  1:55.91    2:33.69   
Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen    34.58  1:14.43  1:54.33    2:34.35   
10  Sofia Viberg  2004  Kungälvs Simsällskap    35.20  1:14.67  1:56.29    2:35.78   
11  Tilda Hilbert  2004  Varberg Sim    35.47  1:15.47  1:57.70    2:36.94   
12  Ebba Skoog  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    36.29  1:16.69  1:59.27    2:39.47   
13  Gabriella Björkdahl  2004  Lidköpings Gymnastik o SS    36.15  1:16.31  1:58.56    2:40.30   
14  Linnea Andersson  2004  Falkenbergs Simklubb    35.25  1:15.94  1:59.27    2:40.58   
15  Matilda Hörder  2004  Simklubben 1970    35.88  1:19.11  2:03.26    2:43.92   
16  Amanda Voss  2004  Kungsbacka Simsällskap    36.97  1:18.47  2:02.52    2:45.52   
17  Wilma Andrée  2004  Trollhättans Simsällskap    39.52  1:23.50  2:07.60    2:47.47   
18  Saga Nikumaa  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    38.12  1:20.31  2:05.79    2:47.83   
19  Ida Sahlberg  2004  Kungsbacka Simsällskap    37.91  1:21.10  2:05.74    2:48.39   
20  Linnea Olofsson  2004  S77 Stenungsund    36.90  1:20.01  2:05.65    2:49.78   
21  Maria Balslev  2004  Varberg Sim    38.39  1:22.47  2:07.96    2:51.67   
22  Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    39.72  1:24.94  2:10.42    2:55.18   
23  Camilla Edvinsson  2004  Simklubben 1970    39.48  1:25.10  2:12.98    2:59.10   
24  Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund    39.84  1:26.88  2:15.63    3:00.95   
25  Izabelle Andersson  2004  Varberg Sim    39.62  1:26.60  2:14.94    3:02.82   
26  Felicia Anderström  2004  Kungälvs Simsällskap    40.84  1:27.10  2:15.77    3:04.30   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    30.75  1:05.00  1:38.74    2:12.52   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    30.62  1:04.57  1:39.13    2:14.04   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    30.96  1:05.41  1:40.64    2:16.04   
Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    31.43  1:06.51  1:43.74    2:20.61   
Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    32.95  1:10.52  1:48.57    2:25.55   
Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    34.68  1:12.29  1:50.62    2:27.16   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    33.67  1:10.81  1:49.64    2:27.18   
Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    33.45  1:11.28  1:51.08    2:30.82   
Emma Jobe  2003  Trollhättans Simsällskap    35.09  1:13.39  1:52.66    2:31.23   
10  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    35.70  1:17.09  1:59.78    2:38.94   
11  Elsa Olsson  2003  Mariestads Simsällskap    36.58  1:17.24  1:59.21    2:39.36   
12  Moa Simonsson  2003  Kungsbacka Simsällskap    35.48  1:17.43  2:01.00    2:43.28   
13  Alexandra Olausson  2003  Varberg Sim    35.80  1:16.92  2:00.56    2:45.11   
14  Sarah Nilsson  2003  Simklubben Elfsborg    39.05  1:21.67  2:06.14    2:47.86   
15  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    36.25  1:18.79  2:04.43    2:49.68   
16  Hanna Månendahl  2003  Kungsbacka Simsällskap    38.06  1:22.96  2:07.63    2:52.28   
Josefine Stensson  2003  Falköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    32.05  1:07.68  1:44.21    2:20.57   
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    32.75  1:08.58  1:45.77    2:20.76   
Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    32.27  1:08.53  1:45.73    2:22.69   
Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02    33.23  1:11.07  1:49.61    2:26.80   
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    32.57  1:08.70  1:47.85    2:26.82   
Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    33.91  1:11.84  1:52.00    2:31.52   
Lupin Flink  2002  Trollhättans Simsällskap    35.56  1:15.77  1:56.82    2:37.81   
Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    35.98  1:16.12  1:58.03    2:38.32   
Elsa Ek  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    39.46  1:25.59  2:14.22    3:03.64   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    31.06  1:04.69  1:39.15    2:12.89   
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    30.88  1:03.73  1:38.03    2:12.94   
Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    30.88  1:05.02  1:40.65    2:17.39   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    31.65  1:06.28  1:42.75    2:18.55   
Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.06  1:07.64  1:44.84    2:20.75   
Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    31.69  1:06.56  1:43.83    2:20.92   
Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    32.39  1:07.96  1:45.28    2:22.34   
Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    32.53  1:08.39  1:45.73    2:22.56   
Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.61  1:08.79  1:46.44    2:23.75   
10  Daniela Broner Fredriksson  2000  Kungsbacka Simsällskap    33.07  1:09.58  1:47.40    2:25.33   
11  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    33.26  1:10.34  1:47.91    2:25.51   
12  Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    32.36  1:08.98  1:47.83    2:26.22   
13  Hannah Lornell  2000  Simklubben Elfsborg    33.83  1:12.32  1:53.56    2:35.05   
14  Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    35.59  1:15.16  1:56.51    2:37.36   
15  Sadaf Paktinat  2001  Simklubben S 02    36.77  1:17.63  1:59.47    2:40.02   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    30.47  1:04.46  1:39.31    2:13.78   
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.17  1:06.54  1:42.71    2:19.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  09:46 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:53   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Kraemer  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    32.76        1:10.89   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    36.25        1:19.22   
William Dahlqvist  2005  Simklubben Elfsborg    36.16        1:20.53   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap    43.25        1:33.26   
Melker Boman  2005  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb    30.78        1:08.55   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    32.68        1:09.87   
Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    32.96        1:13.52   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    35.46        1:17.24   
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap    36.66        1:19.65   
Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    35.95        1:20.84   
Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    36.94        1:21.22   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    37.57        1:21.31   
Gustaf Wänt  2004  Kungsbacka Simsällskap    38.58        1:23.19   
10  Albin Rilby  2004  Simklubben S 02    39.10        1:25.71   
11  Simon Karlsson  2004  S77 Stenungsund    38.51        1:26.58   
12  Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    40.82        1:26.83   
13  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    42.26        1:36.58   
David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund            DSQ   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    31.06        1:05.03   
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    31.82        1:06.74   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    32.76        1:10.76   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    33.39        1:12.32   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    34.42        1:15.70   
Samuel Lövenklev  2003  Varberg Sim    36.97        1:16.42   
Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    36.49        1:17.29   
Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    30.08        1:05.53   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    30.29        1:06.51   
Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    30.26        1:07.06   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    33.05        1:11.73   
Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsällskap    33.49        1:13.70   
William Hägg  2002  Trollhättans Simsällskap    34.34        1:15.83   
Filip Håll  2002  Kungälvs Simsällskap    39.20        1:28.76   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    29.64        1:00.69   
Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap    28.33        1:01.89   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    30.15        1:03.52   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    30.93        1:05.52   
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    31.11        1:06.00   
Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.01        1:08.95   
Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    30.16        1:09.94   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    32.32        1:10.09   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    32.44        1:10.12   
10  Albert Madurel  2001  Jönköpings Simsällskap    32.21        1:11.35   
11  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    32.32        1:12.30   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Bergwall  1999  Jönköpings Simsällskap    29.45        1:02.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  09:53 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:13   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Torén  2006  Lidköpings Gymnastik o SS    39.67        1:24.46   
Hilda Hou Vasiiliagou  2006  Simklubben Elfsborg    43.46        1:30.73   
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    42.55        1:32.54   
Alma Berge Kleber  2006  Simklubben Elfsborg    45.11        1:34.16   
Sofia Tranberg  2006  Trollhättans Simsällskap    45.76        1:35.73   
Agnes Carlsson-Djerf  2006  Lidköpings Gymnastik o SS    46.34        1:37.19   
Saga Sillerström  2006  Simklubben S 02    46.33        1:38.20   
Elise Dahlberg  2006  Falkenbergs Simklubb    47.57        1:40.41   
Maja Gustafsson  2007  Falkenbergs Simklubb    48.62        1:42.06   
10  Agnes Alfredsson  2006  Simklubben Götene    48.43        1:43.96   
11  Ella Flyckt  2007  Simklubben Elfsborg    49.14        1:44.48   
12  Hilda Boman  2008  Simklubben 1970    50.80        1:46.43   
13  Alma Strömberg  2007  Simklubben Elfsborg    50.00        1:46.53   
14  Agnes Hörder  2007  Simklubben 1970    49.39        1:46.79   
15  Maja Mcadam  2006  Falkenbergs Simklubb    49.78        1:47.56   
16  Freja Borgkvist  2006  Falkenbergs Simklubb    53.09        1:50.81   
17  Linnea Alfredsson  2006  Trollhättans Simsällskap    52.86        1:51.90   
18  Edith Fredriksson  2007  Simklubben Elfsborg    53.13        1:53.72   
19  Tova Figas  2006  Simklubben Elfsborg    55.36        1:54.04   
20  Emma Wikberg  2007  Trollhättans Simsällskap    53.52        1:55.44   
21  Märta Skogh  2006  Trollhättans Simsällskap    54.62        1:57.53   
22  Maja Ericsson  2007  Trollhättans Simsällskap    56.05        1:59.54   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    37.14        1:19.48   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    39.19        1:24.06   
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02    43.11        1:29.62   
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    42.90        1:30.67   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02    42.67        1:30.77   
Elin Salegård  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    44.74        1:32.78   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    44.99        1:35.59   
Nelly Gripfors  2005  Simklubben S 02    45.55        1:36.73   
Märta Arnqvist  2005  Varberg Sim    46.63        1:37.43   
10  Emelie Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    47.95        1:40.74   
11  Moa Larsson  2005  Trollhättans Simsällskap    48.74        1:41.29   
12  Rebecka Berlin  2005  Kungsbacka Simsällskap    50.15        1:42.34   
13  Klara Blomberg  2005  Kungsbacka Simsällskap    49.55        1:43.33   
14  Elsa Dittmer  2005  Simklubben S 02    47.90        1:43.47   
15  Elsa Jernevad  2005  Mariestads Simsällskap    50.74        1:43.48   
16  Lisa Andersson  2005  Simklubben Götene    51.33        1:43.63   
17  Emelie Särkiniemi Carlsson  2005  Trollhättans Simsällskap    50.89        1:44.20   
18  Elly Sjöberg  2005  Simklubben Elfsborg    48.43        1:45.07   
19  Clara Nordensson  2005  Trollhättans Simsällskap    48.50        1:45.70   
20  Möja Flink  2005  Trollhättans Simsällskap    50.81        1:48.30   
21  Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    50.96        1:49.69   
22  Thea Qvarnström  2005  Falkenbergs Simklubb    53.74        1:51.88   
23  Olivia Leijon  2005  Varberg Sim    53.17        1:51.97   
24  Bianca Havner  2005  Falkenbergs Simklubb    56.52        1:58.28   
25  Gaëlle Ovise  2005  Kungsbacka Simsällskap    59.42        2:07.79   
Ida Hansson  2005  Simklubben 1970            DNS   
Clara Axelsson  2005  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    40.83        1:24.59   
Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    40.61        1:25.13   
Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    39.22        1:25.45   
Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    41.37        1:26.00   
Clara Westh  2004  Lidköpings Gymnastik o SS    41.07        1:26.22   
Anna Kis  2004  Trollhättans Simsällskap    42.27        1:28.85   
Tilda Hilbert  2004  Varberg Sim    40.49        1:29.73   
Madison Lind  2004  Simklubben S 02    42.12        1:29.87   
Amanda Voss  2004  Kungsbacka Simsällskap    42.61        1:30.35   
10  Emmie Dahlgren  2004  Varberg Sim    43.71        1:33.40   
11  Ida Sahlberg  2004  Kungsbacka Simsällskap    44.04        1:34.68   
12  Maria Balslev  2004  Varberg Sim    45.35        1:35.06   
13  Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    44.80        1:35.40   
14  Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen    45.12        1:36.43   
15  Felicia Anderström  2004  Kungälvs Simsällskap    45.83        1:37.55   
16  Izabelle Andersson  2004  Varberg Sim    46.55        1:38.24   
17  Ebba Skoog  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    45.08        1:39.32   
18  Linnea Andersson  2004  Falkenbergs Simklubb    48.56        1:40.40   
19  Saga Nikumaa  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    48.18        1:41.83   
20  Alva Paulsson  2004  Simklubben 1970    48.14        1:43.10   
21  Camilla Edvinsson  2004  Simklubben 1970    48.58        1:43.63   
22  Wilma Andrée  2004  Trollhättans Simsällskap    55.78        1:55.36   
Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb            DSQ   
Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    35.52        1:15.37   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    38.99        1:21.31   
Lova Skanse  2003  Simklubben S 02    39.41        1:21.93   
Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970    38.90        1:22.99   
Alva Jonsson  2003  Lidköpings Gymnastik o SS    39.43        1:23.85   
Sophie Svensson  2003  Simklubben S 02    41.89        1:28.02   
Alexandra Olausson  2003  Varberg Sim    41.23        1:29.09   
Elsa Olsson  2003  Mariestads Simsällskap    43.36        1:32.29   
Sarah Nilsson  2003  Simklubben Elfsborg    44.58        1:33.23   
10  Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    43.94        1:34.60   
11  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    45.63        1:36.10   
12  Emma Jobe  2003  Trollhättans Simsällskap    44.90        1:36.19   
13  Hanna Månendahl  2003  Kungsbacka Simsällskap    47.68        1:38.95   
14  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    46.38        1:39.30   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    38.07        1:18.74   
Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    37.78        1:19.66   
Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.56        1:21.67   
Wilma Åhling  2002  Mariestads Simsällskap    38.60        1:21.96   
Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    39.19        1:22.77   
Sofia Wallengren  2002  Mariestads Simsällskap    40.16        1:23.18   
Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    40.37        1:26.16   
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    42.75        1:27.96   
Lupin Flink  2002  Trollhättans Simsällskap    49.16        1:42.06   
Elsa Ek  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    35.72        1:17.71   
Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    38.53        1:20.37   
Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    38.60        1:21.45   
Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    39.16        1:22.35   
Daniela Broner Fredriksson  2000  Kungsbacka Simsällskap    40.74        1:25.59   
Alva Emardson  2001  Simklubben 1970    40.80        1:26.25   
Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    42.22        1:27.79   
Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    42.88        1:30.33   
Sadaf Paktinat  2001  Simklubben S 02    44.10        1:30.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  10:13 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Dahlqvist  2005  Simklubben Elfsborg    44.20  1:33.97  2:23.91    3:13.77   
Noah Johansson  2005  Kungsbacka Simsällskap    44.43  1:34.55  2:24.57    3:13.86   
Noel Heal  2005  Trollhättans Simsällskap    44.50  1:34.99  2:27.63    3:18.16   
Filip Hoff  2005  Simklubben Elfsborg    48.78  1:43.29  2:39.82    3:36.17   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap    50.57  1:47.50  2:44.69    3:44.24   
Fabian Lövgren  2005  Simklubben Götene    54.74  1:57.06  3:00.29    4:03.03   
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    38.54  1:20.76  2:04.08    2:45.26   
Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    41.82  1:29.18  2:17.46    3:03.20   
David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    41.65  1:28.18  2:17.31    3:04.98   
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    41.53  1:28.26  2:16.83    3:05.37   
Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    41.43  1:29.16  2:18.07    3:06.65   
Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    42.41  1:30.75  2:20.65    3:10.67   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    43.52  1:33.28  2:22.51    3:11.55   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    44.94  1:34.65  2:23.82    3:12.71   
Emil Storberg  2004  Falkenbergs Simklubb    42.77  1:33.18  2:23.97    3:12.92   
10  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    43.92  1:36.73  2:27.65    3:17.98   
11  Simon Karlsson  2004  S77 Stenungsund    49.33  1:45.07  2:40.25    3:35.63   
Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    35.67  1:16.63  1:57.67    2:38.90   
Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    38.17  1:20.70  2:03.74    2:46.00   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    39.84  1:27.36  2:15.65    3:03.95   
Sebastian Jönsson  2003  Åsundens Simsällskap    43.52  1:34.23  2:27.82    3:18.52   
Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    44.27  1:36.45  2:28.86    3:20.96   
Leon Heal  2003  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    36.23  1:16.14  1:55.73    2:35.63   
Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    35.57  1:18.55  2:03.43    2:47.05   
Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.19  1:22.28  2:08.33    2:53.07   
Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    39.58  1:24.48  2:09.78    2:53.92   
Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    38.38  1:22.12  2:08.23    2:54.04   
Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsällskap    41.30  1:28.44  2:16.37    3:01.34   
Filip Håll  2002  Kungälvs Simsällskap    43.16  1:32.27  2:22.77    3:11.65   
Kristoffer Grönhaug  2002  Åsundens Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    34.54  1:15.00  1:56.15    2:36.49   
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    37.89  1:18.27  1:58.33    2:38.29   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.66  1:16.53  1:57.44    2:41.40   
Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    38.08  1:22.26  2:08.53    2:54.48   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    38.58  1:22.47  2:08.77    2:56.17   
Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund    45.94  1:36.19  2:27.05    3:17.46   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  10:29 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    1:21.62  2:52.89  4:35.94    5:55.72   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lia Bromander  2004  Simklubben S 02    1:23.09  2:46.81  4:26.64    5:42.49   
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    1:18.73  2:51.58  4:27.90    5:45.76   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    1:19.80  2:48.18  4:34.60    5:54.17   
Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    1:26.19  3:01.10  4:41.52    6:01.51   
Sofia Viberg  2004  Kungälvs Simsällskap    1:29.60  3:05.81  5:01.01    6:27.76   
Linnea Olofsson  2004  S77 Stenungsund    1:33.81  3:15.17  5:18.09    6:50.81   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    1:12.93  2:35.70  4:06.84    5:18.78   
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    1:17.06  2:41.00  4:15.78    5:27.10   
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    1:12.57  2:39.60  4:16.99    5:30.62   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    1:17.08  2:43.82  4:19.79    5:35.06   
Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    1:22.07  2:51.10  4:29.19    5:47.54   
Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen    1:18.44  2:46.50  4:30.19    5:49.00   
Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    1:21.91  2:56.71  4:42.90    6:01.93   
Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    1:30.82  3:02.51  4:35.77    6:02.63   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02    1:16.83  2:43.67  4:22.94    5:38.54   
Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    1:23.22  3:00.29  4:30.09    5:55.36   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    1:17.45  2:39.25  4:23.59    5:32.83   
Daniela Broner Fredriksson  2000  Kungsbacka Simsällskap    1:21.40  2:45.66  4:19.86    5:38.75   
Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    1:22.53  2:49.26  4:22.62    5:41.47   
Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    1:18.93  2:47.99  4:29.47    5:47.98   
Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS            DNS   
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    1:26.39  2:59.05  4:39.92    6:01.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    1:11.36  2:28.57  3:47.21  5:05.78  19:33.99   
          6:25.65  7:43.79  9:03.98  10:25.35     
          11:44.89  13:04.71  14:24.46  15:45.85     
          17:05.53  18:21.03         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustaf Wänt  2004  Kungsbacka Simsällskap    1:14.27  2:34.85  3:56.09  5:17.58  20:17.75   
          6:38.82  8:01.16  9:23.50  10:45.73     
          12:07.64  13:30.11  14:52.99  16:15.49     
          17:38.64  19:00.00         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    1:18.48  2:41.85  4:07.00  5:32.63  21:03.07   
          6:57.35  8:22.96  9:48.77  11:14.02     
          12:40.54  14:04.54  15:29.33  16:54.58     
          18:18.40  19:42.15         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    1:08.67  2:20.96  3:32.75  4:44.38  17:54.93   
          5:54.98  7:05.63  8:16.81  9:28.10     
          10:39.54  11:51.50  13:03.61  14:16.40     
          15:29.97  16:42.79         
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    1:13.51  2:32.88  3:53.00  5:13.01  19:48.94   
          6:33.29  7:53.69  9:14.80  10:34.86     
          11:54.50  13:14.68  14:35.07  15:55.48     
          17:14.72  18:33.09         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  11:33 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  12:21   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Henrik Kraemer  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    1:14.47  2:34.61  3:54.41  5:14.82  10:23.85   
          6:34.41  7:52.41  9:09.69       
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap    1:21.00  2:48.15  4:17.44  5:45.39  11:28.01   
          7:12.53  8:40.08  10:06.98       
Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    1:18.93  2:47.20  4:16.69  5:47.61  11:44.59   
          7:18.67  8:48.65  10:19.02       
Christoffer Larsson  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    1:22.69  2:53.24  4:24.54  5:55.00  11:53.82   
          7:26.26  8:57.14  10:28.08       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    1:06.52  2:18.39  3:31.22  4:44.57  9:36.44   
          5:58.46  7:11.95  8:25.44       
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    1:08.80  2:22.58  3:36.44  4:50.36  9:36.80   
          6:03.90  7:16.84  8:29.27       
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap    1:13.54  2:33.29  3:54.13  5:14.88  10:30.52   
          6:34.75  7:55.59  9:15.69       
Albin Rilby  2004  Simklubben S 02    1:13.79  2:30.80  3:49.26  5:09.52  10:31.88   
          6:31.04  7:52.31  9:12.75       
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    1:14.73  2:34.92  3:55.21  5:15.54  10:34.41   
          6:36.28  7:56.36  9:17.07       
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    1:16.81  2:38.57  4:01.76  5:23.96  10:40.10   
          6:46.09  8:07.82  9:25.50       
Hektor Kvarnlöf  2004  Kungsbacka Simsällskap    1:18.31  2:39.94  4:02.55  5:24.61  10:41.90   
          6:48.09  8:08.65  9:28.00       
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    1:15.02  2:35.87  3:58.17  5:22.07  10:48.46   
          6:46.45  8:11.38  9:34.48       
Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    1:15.42  2:37.91  4:02.56  5:28.77  11:07.26   
          6:55.20  8:21.74  9:47.18       
10  David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    1:19.60  2:45.49  4:12.26  5:40.08  11:21.25   
          7:07.43  8:34.41  10:00.05       
11  Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    1:19.96  2:46.99  4:15.09  5:43.69  11:32.04   
          7:12.46  8:40.66  10:08.96       
12  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    1:22.00  2:53.40  4:27.40  6:00.79  12:00.75   
          7:33.64  9:04.27  10:36.04       
13  Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    1:21.48  2:50.88  4:22.20  5:54.46  12:01.08   
          7:27.24  9:01.14  10:33.69       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    1:06.84  2:18.11  3:29.60  4:41.74  9:25.86   
          5:53.42  7:04.34  8:15.71       
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    1:07.75  2:20.19  3:34.07  4:46.87  9:31.91   
          5:58.19  7:10.16  8:21.51       
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    1:08.96  2:22.81  3:36.80  4:50.65  9:38.47   
          6:04.49  7:17.15  8:29.33       
Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    1:08.38  2:22.26  3:38.30  4:53.94  9:58.40   
          6:10.92  7:27.75  8:45.28       
Leon Heal  2003  Trollhättans Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    1:05.78  2:18.51  3:32.58  4:47.48  9:46.10   
          6:03.18  7:18.83  8:34.63       
Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    1:12.08  2:30.44  3:51.29  5:12.42  10:26.49   
          6:32.50  7:52.34  9:10.82       
William Hägg  2002  Trollhättans Simsällskap    1:11.78  2:34.66  3:58.58  5:23.74  10:57.21   
          6:49.86  8:15.00  9:38.84       
Kristoffer Grönhaug  2002  Åsundens Simsällskap    1:14.16  2:33.79  3:56.92  5:21.67  10:59.39   
          6:48.66  8:13.62  9:37.93       
Filip Håll  2002  Kungälvs Simsällskap    1:22.96  2:52.93  4:26.01  5:59.96  11:57.99   
          7:34.79  9:07.05  10:35.69       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    1:03.49  2:10.67  3:19.13  4:27.80  9:00.32   
          5:37.55  6:47.01  7:54.72       
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:03.41  2:10.04  3:18.94  4:27.53  9:00.55   
          5:36.47  6:46.07  7:54.44       
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    1:06.93  2:18.41  3:30.74  4:43.64  9:42.53   
          5:58.74  7:14.18  8:28.06       
Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    1:08.50  2:20.57  3:34.03  4:47.67  9:42.98   
          6:01.42  7:15.33  8:29.46       
Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    1:11.09  2:28.12  3:45.79  5:03.96  10:08.81   
          6:20.90  7:37.90  8:54.64       
Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund    1:20.15  2:47.03  4:16.98  5:45.54  11:37.02   
          7:15.06  8:44.14  10:12.00       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  12:21 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  14:37   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    34.55  1:17.58  2:01.51    2:43.19   
Tove Öjersson  2005  Simklubben Götene    44.79  1:38.97  2:33.58    3:26.80   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    36.72  1:17.20  2:02.41    2:45.98   
Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    37.52  1:20.45  2:05.82    2:53.50   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    37.69  1:22.77  2:09.56    2:57.35   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    35.15  1:13.94  1:53.78    2:33.79   
Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    38.28  1:20.38  2:04.33    2:46.02   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    36.60  1:18.57  2:02.79    2:46.37   
Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    36.29  1:18.97  2:03.79    2:49.23   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Astrid Lilja  2002  Simklubben Elfsborg    34.03  1:12.71  1:52.61    2:31.39   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    34.46  1:14.01  1:55.85    2:38.20   
Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    35.47  1:16.68  2:00.70    2:45.32   
Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.93  1:20.67  2:06.53    2:53.16   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    32.27  1:10.01  1:49.83    2:32.93   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    39.28  1:28.51  2:18.75    3:04.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  14:37 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  15:01   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Henrik Kraemer  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    35.87  1:18.81  2:06.45    2:41.67   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    35.84  1:17.69  2:08.36    2:42.60   
William Dahlqvist  2005  Simklubben Elfsborg    36.92  1:23.58  2:12.91    2:52.88   
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap    39.73  1:31.64  2:23.34    3:01.21   
Melker Boman  2005  Simklubben 1970    40.00  1:31.07  2:25.27    3:08.16   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap    44.26  1:34.45  2:31.87    3:17.23   
Filip Hoff  2005  Simklubben Elfsborg    51.06  1:42.41  2:40.44    3:25.58   
Noel Heal  2005  Trollhättans Simsällskap    49.47  1:44.34  2:40.56    3:28.74   
Milton Hedendahl  2005  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    32.93  1:14.19  1:58.14    2:29.77   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    32.98  1:13.37  2:00.73    2:35.75   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    35.48  1:15.63  2:05.44    2:41.41   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    37.34  1:19.90  2:09.09    2:44.57   
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap    36.34  1:18.90  2:07.85    2:45.80   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    37.61  1:24.01  2:08.75    2:46.33   
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    38.76  1:22.79  2:10.06    2:49.28   
Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    37.57  1:23.36  2:10.65    2:49.45   
David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    38.75  1:23.50  2:10.72    2:50.19   
10  Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    38.37  1:24.07  2:13.56    2:53.40   
11  Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    39.90  1:27.56  2:19.75    2:59.48   
12  Alfred Hedberg  2004  Varberg Sim    41.01  1:24.35  2:20.00    3:00.25   
13  Simon Karlsson  2004  S77 Stenungsund    38.11  1:24.91  2:20.32    3:00.90   
14  Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    41.84  1:29.80  2:19.08    3:01.90   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    30.60  1:08.10  1:50.01    2:24.45   
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    32.62  1:12.81  1:56.35    2:29.97   
Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    31.04  1:12.16  1:58.24    2:32.18   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    32.69  1:14.38  1:58.49    2:32.37   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    35.28  1:15.17  2:02.87    2:38.98   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    33.06  1:17.21  2:03.08    2:40.34   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    36.11  1:18.01  2:07.55    2:43.67   
Sebastian Jönsson  2003  Åsundens Simsällskap    35.58  1:22.55  2:11.38    2:48.46   
Samuel Lövenklev  2003  Varberg Sim    35.48  1:21.69  2:12.78    2:51.75   
10  Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    38.53  1:26.90  2:22.36    3:04.26   
Jacob Hassan  2003  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    30.95  1:08.59  1:48.73    2:21.50   
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    31.14  1:11.48  1:54.79    2:28.39   
Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    32.52  1:12.68  1:56.66    2:29.95   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    31.35  1:12.32  1:56.32    2:30.39   
Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    37.03  1:20.36  2:06.10    2:42.42   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap    33.15  1:18.54  2:07.26    2:44.15   
William Hägg  2002  Trollhättans Simsällskap    34.48  1:20.05  2:08.04    2:44.40   
Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.31  1:22.16  2:08.21    2:45.15   
Filip Håll  2002  Kungälvs Simsällskap    38.81  1:27.20  2:15.76    2:56.02   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    29.41  1:06.60  1:47.26    2:17.39   
Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    29.26  1:06.26  1:48.95    2:23.79   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    30.44  1:08.68  1:51.95    2:25.29   
Albert Madurel  2001  Jönköpings Simsällskap    32.76  1:13.97  2:00.09    2:34.41   
Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.06  1:13.64  1:59.49    2:34.91   
Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    34.57  1:17.58  2:02.36    2:38.37   
Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund    42.62  1:31.26  2:22.90    3:00.53   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Bergwall  1999  Jönköpings Simsällskap    29.16  1:02.89  1:47.63    2:20.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  15:01 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  15:51   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02    1:13.81  2:34.87  3:54.56    5:16.22   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    1:14.85  2:36.02  3:57.93    5:19.21   
Elin Salegård  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    1:14.83  2:39.65  4:02.50    5:25.20   
Elsa Dittmer  2005  Simklubben S 02    1:18.89  2:41.94  4:05.67    5:26.89   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02    1:17.47  2:40.37  4:04.37    5:29.58   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    1:18.46  2:42.78  4:08.21    5:33.48   
Clara Axelsson  2005  Kungälvs Simsällskap    1:22.65  2:51.29  4:17.77    5:37.54   
Nelly Gripfors  2005  Simklubben S 02    1:21.30  2:49.18  4:17.46    5:41.05   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    1:21.50  2:51.27  4:21.33    5:48.25   
10  Lisa Andersson  2005  Simklubben Götene    1:24.75  2:55.56  4:26.63    5:48.96   
11  Ellen Bergman  2005  S77 Stenungsund    1:22.28  2:53.19  4:24.42    5:50.66   
12  Linnéa Fabian  2005  Kungsbacka Simsällskap    1:23.45  2:54.95  4:26.88    5:54.94   
13  Olivia Leijon  2005  Varberg Sim    1:25.93  2:59.11  4:32.59    6:02.73   
14  Lina Back  2005  S77 Stenungsund    1:26.77  3:03.10  4:37.28    6:09.53   
15  Gaëlle Ovise  2005  Kungsbacka Simsällskap    1:25.65  3:01.84  4:39.35    6:13.63   
16  Möja Flink  2005  Trollhättans Simsällskap    1:28.46  3:06.10  4:44.19    6:14.13   
17  Tove Öjersson  2005  Simklubben Götene    1:31.51  3:11.21  4:50.35    6:24.70   
18  Jennifer Törnqvist  2005  Kungälvs Simsällskap    1:29.40  3:09.06  4:50.45    6:24.91   
19  Emelie Särkiniemi Carlsson  2005  Trollhättans Simsällskap    1:31.45  3:09.80  4:48.66    6:27.01   
20  Emelie Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    1:29.30  3:11.84  4:54.77    6:30.53   
21  Moa Larsson  2005  Trollhättans Simsällskap    1:29.69  3:11.71  4:54.95    6:32.17   
22  Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    1:32.45  3:16.04  4:58.98    6:40.23   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    1:11.03  2:26.14  3:42.69    4:58.58   
Lia Bromander  2004  Simklubben S 02    1:12.09  2:28.68  3:45.37    5:00.59   
Madison Lind  2004  Simklubben S 02    1:12.75  2:30.69  3:48.56    5:05.11   
Julia Jonsson  2004  Falköpings Simsällskap    1:09.84  2:28.32  3:47.84    5:05.58   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    1:13.08  2:31.40  3:50.08    5:06.40   
Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    1:11.26  2:31.12  3:51.36    5:11.35   
Emmie Dahlgren  2004  Varberg Sim    1:13.86  2:36.04  3:58.87    5:22.85   
Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    1:17.16  2:40.49  4:05.45    5:28.01   
Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    1:16.27  2:40.67  4:05.52    5:28.36   
10  Klara Martinez Jonsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    1:15.60  2:40.43  4:06.52    5:28.44   
11  Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb    1:20.50  2:46.36  4:11.98    5:33.89   
12  Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen    1:18.77  2:43.84  4:09.83    5:34.13   
13  Gabriella Björkdahl  2004  Lidköpings Gymnastik o SS    1:18.48  2:43.93  4:10.48    5:35.12   
14  Sofia Viberg  2004  Kungälvs Simsällskap    1:18.70  2:44.01  4:10.53    5:35.30   
15  Anna Kis  2004  Trollhättans Simsällskap    1:19.97  2:47.50  4:16.22    5:42.54   
16  Linnea Olofsson  2004  S77 Stenungsund    1:22.56  2:53.42  4:24.24    5:51.10   
17  Ebba Honsberg  2004  Kungälvs Simsällskap    1:24.01  2:54.48  4:26.01    5:58.16   
18  Wilma Andrée  2004  Trollhättans Simsällskap    1:27.71  3:01.09  4:33.54    6:03.20   
19  Maria Balslev  2004  Varberg Sim    1:26.61  3:01.03  4:35.00    6:06.74   
20  Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund    1:28.74  3:05.75  4:43.22    6:18.17   
21  Freja Gustafsson  2004  Varberg Sim    1:29.40  3:06.47  4:44.98    6:20.16   
22  Felicia Anderström  2004  Kungälvs Simsällskap    1:30.81  3:12.61  5:00.19    6:41.19   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    1:06.83  2:17.99  3:28.26    4:38.83   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    1:08.62  2:22.61  3:37.96    4:51.89   
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    1:10.90  2:26.20  3:40.22    4:51.92   
Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    1:10.38  2:27.24  3:43.63    4:58.71   
Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    1:10.92  2:28.86  3:45.84    5:03.03   
Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    1:14.88  2:35.20  3:55.54    5:13.84   
Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    1:14.59  2:36.10  3:56.31    5:15.55   
Emma Jobe  2003  Trollhättans Simsällskap    1:16.13  2:38.95  4:00.73    5:19.78   
Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    1:16.92  2:38.92  4:00.64    5:20.00   
10  Lova Skanse  2003  Simklubben S 02    1:16.21  2:38.24  4:00.72    5:21.73   
11  Elsa Olsson  2003  Mariestads Simsällskap    1:19.70  2:46.07  4:13.43    5:37.96   
12  Josefine Stensson  2003  Falköpings Simsällskap    1:24.00  2:56.76  4:29.84    6:00.70   
13  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    1:20.31  2:52.62  4:27.01    6:00.91   
14  Hanna Månendahl  2003  Kungsbacka Simsällskap    1:22.86  2:55.24  4:30.58    6:01.45   
15  Sarah Nilsson  2003  Simklubben Elfsborg    1:24.72  2:58.31  4:34.47    6:06.91   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    1:11.17  2:26.51  3:41.32    4:55.77   
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    1:10.99  2:27.07  3:43.25    4:57.69   
Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    1:12.13  2:28.04  3:44.31    5:00.32   
Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    1:12.42  2:30.12  3:47.62    5:04.88   
Sofia Wallengren  2002  Mariestads Simsällskap    1:13.19  2:32.14  3:50.96    5:09.27   
Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    1:13.36  2:33.03  3:51.63    5:09.36   
Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    1:12.35  2:31.59  3:52.33    5:11.53   
Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    1:17.41  2:40.68  4:04.93    5:28.11   
Lupin Flink  2002  Trollhättans Simsällskap    1:19.56  2:44.65  4:10.72    5:35.88   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    1:05.15  2:14.55  3:24.85    4:35.74   
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    1:06.53  2:16.70  3:29.17    4:40.92   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    1:06.98  2:21.47  3:36.70    4:51.37   
Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.38  2:25.21  3:40.25    4:55.45   
Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    1:10.20  2:26.00  3:42.41    4:58.71   
Alva Emardson  2001  Simklubben 1970    1:12.60  2:29.12  3:46.63    5:04.45   
Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    1:11.52  2:29.06  3:48.58    5:07.74   
Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    1:14.84  2:35.90  3:58.26    5:20.64   
Hannah Lornell  2000  Simklubben Elfsborg    1:14.59  2:35.78  3:59.91    5:26.17   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.31  2:15.15  3:25.96    4:37.02   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Holmblad  2006  Simklubben Elfsborg    1:13.92  2:35.91  4:00.23    5:20.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  15:51 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:25   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Windeman  2006  Kungsbacka Simsällskap    38.72        1:19.23   
Lowe Stenberg  2006  Simklubben Elfsborg    39.62        1:22.18   
Hannes Bergnell  2006  Simklubben Elfsborg    42.11        1:27.79   
Albin Amrén  2006  Kungsbacka Simsällskap    43.71        1:29.99   
Gustav Freiholtz  2006  Kungsbacka Simsällskap    45.27        1:32.39   
Jonas Shafie  2006  Simklubben S 02    44.91        1:33.18   
Milton Krantz  2006  Simklubben 1970    45.66        1:33.67   
Max Törnqvist  2006  Kungsbacka Simsällskap    46.77        1:34.71   
Alejandro Poller  2007  Kungsbacka Simsällskap    48.62        1:37.07   
10  Ludvig Kobel  2006  Kungälvs Simsällskap    50.05        1:40.48   
11  Maximilian Thorsell  2007  Kungsbacka Simsällskap    49.45        1:40.83   
12  Max Askengren Stråhle  2006  Simklubben Elfsborg    50.56        1:42.94   
13  Viggo Johnsson  2006  Kungsbacka Simsällskap    50.95        1:47.05   
14  Emrik Hammar  2007  Kungsbacka Simsällskap    53.03        1:47.55   
15  Hugo Locking  2006  Kungsbacka Simsällskap    54.65        1:56.40   
16  Victor Millheim  2006  Kungsbacka Simsällskap    1:01.79        2:03.67   
Karl Holm  2006  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Max Andersson  2007  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    36.39        1:15.44   
Henrik Kraemer  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    37.28        1:18.11   
Christoffer Larsson  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    40.55        1:24.42   
Milton Hedendahl  2005  Simklubben 1970    42.32        1:28.20   
David Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    45.27        1:33.61   
Erik Isaksson  2005  Kungälvs Simsällskap    46.34        1:34.52   
Alvar Ejdesjö  2005  Simklubben Elfsborg    46.89        1:36.11   
Noel Heal  2005  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    34.97        1:10.99   
Hektor Kvarnlöf  2004  Kungsbacka Simsällskap    35.13        1:11.72   
William Meurling  2004  S77 Stenungsund    35.25        1:13.38   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    35.74        1:13.44   
Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg    36.87        1:17.86   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    39.25        1:21.06   
Alfred Hedberg  2004  Varberg Sim    39.47        1:21.13   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    40.16        1:21.65   
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    39.62        1:21.77   
10  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    39.32        1:22.46   
11  Albin Rilby  2004  Simklubben S 02    40.33        1:23.13   
12  Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    41.65        1:25.75   
13  Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    41.70        1:25.78   
14  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    41.42        1:26.60   
15  Emil Storberg  2004  Falkenbergs Simklubb    44.06        1:28.73   
Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    34.80        1:11.27   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    35.79        1:12.51   
Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    35.63        1:15.40   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    37.82        1:17.72   
Sebastian Jönsson  2003  Åsundens Simsällskap    37.87        1:18.57   
Samuel Lövenklev  2003  Varberg Sim    39.74        1:20.91   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970    33.14        1:08.31   
Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    33.42        1:08.89   
Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    37.86        1:17.97   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap    30.40        1:02.30   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    31.87        1:05.33   
Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    31.99        1:05.93   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    31.71        1:06.54   
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    33.93        1:09.94   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    34.60        1:10.18   
Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    33.91        1:11.14   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Bergwall  1999  Jönköpings Simsällskap    30.61        1:03.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  16:25 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:54   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nelly Gripfors  2005  Simklubben S 02    38.21  1:20.77  2:05.46    2:45.53   
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    39.71  1:23.02  2:06.36    2:46.76   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    39.55  1:22.20  2:04.54    2:46.95   
Elsa Dittmer  2005  Simklubben S 02    40.70  1:25.39  2:10.65    2:54.74   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02    41.89  1:27.05  2:12.61    2:57.23   
Ellen Bergman  2005  S77 Stenungsund    42.37  1:28.35  2:14.75    2:59.11   
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02    42.87  1:28.36  2:14.53    2:59.16   
Olivia Leijon  2005  Varberg Sim    43.00  1:29.42  2:15.63    2:59.84   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    39.79  1:26.71  2:15.38    3:02.61   
10  Thea Qvarnström  2005  Falkenbergs Simklubb    43.80  1:32.71  2:21.38    3:07.52   
11  Lina Back  2005  S77 Stenungsund    47.06  1:36.57  2:27.64    3:16.59   
12  Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    46.16  1:37.95  2:30.40    3:20.07   
13  Möja Flink  2005  Trollhättans Simsällskap    47.57  1:41.14  2:34.56    3:22.76   
14  Linnéa Fabian  2005  Kungsbacka Simsällskap    48.40  1:39.72  2:32.50    3:23.69   
15  Theresa Melin  2005  Mariestads Simsällskap    46.73  1:40.89  2:34.70    3:24.24   
16  Bianca Havner  2005  Falkenbergs Simklubb    50.19  1:44.35  2:38.53    3:30.96   
17  Clara Nordensson  2005  Trollhättans Simsällskap    52.40  1:52.29  2:53.29    3:50.95   
Klara Blomberg  2005  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Madison Lind  2004  Simklubben S 02    36.84  1:16.99  1:56.92    2:35.94   
Lia Bromander  2004  Simklubben S 02    36.62  1:16.18  1:56.33    2:36.39   
Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    39.06  1:21.90  2:05.09    2:47.72   
Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    40.90  1:24.62  2:08.42    2:50.23   
Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    39.77  1:23.11  2:07.86    2:51.51   
Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    42.49  1:27.08  2:12.61    2:55.48   
Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb    42.03  1:27.09  2:13.09    2:56.10   
Tilda Hilbert  2004  Varberg Sim    39.86  1:25.83  2:12.26    2:57.97   
Sofia Viberg  2004  Kungälvs Simsällskap    41.58  1:28.16  2:15.11    2:58.96   
10  Ida Sahlberg  2004  Kungsbacka Simsällskap    42.39  1:27.95  2:15.72    3:00.12   
11  Linnea Olofsson  2004  S77 Stenungsund    42.99  1:28.81  2:16.56    3:01.72   
12  Anna Kis  2004  Trollhättans Simsällskap    43.05  1:30.13  2:18.37    3:03.46   
13  Linnea Andersson  2004  Falkenbergs Simklubb    42.60  1:30.08  2:18.32    3:04.68   
14  Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    43.77  1:31.63  2:20.33    3:06.51   
15  Ebba Honsberg  2004  Kungälvs Simsällskap    43.40  1:30.04  2:19.88    3:06.82   
16  Izabelle Andersson  2004  Varberg Sim    43.42  1:31.64  2:22.05    3:10.03   
17  Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund    44.98  1:34.28  2:23.86    3:10.70   
18  Wilma Andrée  2004  Trollhättans Simsällskap    47.06  1:37.88  2:27.35    3:15.26   
19  Saga Nikumaa  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    47.82  1:37.78  2:28.73    3:16.48   
20  Freja Gustafsson  2004  Varberg Sim    47.32  1:40.23  2:34.69    3:26.28   
Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen            DSQ   
Emmie Dahlgren  2004  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    36.32  1:14.22  1:51.51    2:28.68   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    36.05  1:15.44  1:55.47    2:34.15   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    36.96  1:16.99  1:57.80    2:38.35   
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    37.44  1:17.57  1:59.15    2:39.19   
Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen    38.67  1:19.35  1:59.76    2:39.55   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    38.71  1:20.11  2:01.75    2:39.64   
Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    38.56  1:19.31  2:00.83    2:40.08   
Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap    37.28  1:17.61  1:59.87    2:40.96   
Linnea Andersson  2003  Simklubben 1970    37.71  1:21.18  2:03.86    2:44.37   
10  Sophie Svensson  2003  Simklubben S 02    38.90  1:20.46  2:02.72    2:45.09   
11  Moa Simonsson  2003  Kungsbacka Simsällskap    39.83  1:23.06  2:08.15    2:50.84   
12  Alexandra Olausson  2003  Varberg Sim    41.69  1:27.10  2:12.63    2:57.66   
13  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    42.65  1:30.67  2:19.90    3:05.62   
14  Emma Jobe  2003  Trollhättans Simsällskap    45.06  1:32.05  2:20.44    3:07.55   
15  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    43.37  1:31.95  2:20.66    3:08.00   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02    37.68  1:18.21  1:58.96    2:39.77   
Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    37.63  1:18.70  2:00.04    2:41.56   
Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    37.30  1:18.51  2:00.41    2:41.67   
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    38.68  1:20.01  2:02.03    2:42.31   
Wilma Åhling  2002  Mariestads Simsällskap    38.25  1:20.39  2:03.06    2:44.00   
Sofia Wallengren  2002  Mariestads Simsällskap    39.31  1:22.17  2:04.51    2:46.12   
Astrid Lilja  2002  Simklubben Elfsborg    39.25  1:21.35  2:04.43    2:46.74   
Lupin Flink  2002  Trollhättans Simsällskap    41.51  1:26.57  2:13.57    2:57.89   
Elsa Ek  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    46.22  1:37.62  2:31.99    3:25.42   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    34.62  1:12.95  1:51.64    2:30.77   
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    35.67  1:14.44  1:53.65    2:32.51   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    36.41  1:15.56  1:54.99    2:33.68   
Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    35.20  1:14.66  1:54.96    2:35.06   
Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    37.03  1:16.39  1:56.77    2:35.76   
Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    38.93  1:21.88  2:06.14    2:47.96   
Sadaf Paktinat  2001  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Holmblad  2006  Simklubben Elfsborg    37.19  1:19.47  2:01.85    2:40.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  16:54 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  27 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:14   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Windeman  2006  Kungsbacka Simsällskap    33.28        1:08.71   
Lowe Stenberg  2006  Simklubben Elfsborg    34.41        1:11.76   
Hannes Bergnell  2006  Simklubben Elfsborg    34.54        1:12.97   
Svante Tjernström  2007  Kungälvs Simsällskap    35.51        1:16.35   
Milton Krantz  2006  Simklubben 1970    36.63        1:18.72   
Ludvig Kobel  2006  Kungälvs Simsällskap    38.01        1:19.58   
Gustav Freiholtz  2006  Kungsbacka Simsällskap    38.79        1:21.88   
Alejandro Poller  2007  Kungsbacka Simsällskap    39.03        1:23.36   
Albin Amrén  2006  Kungsbacka Simsällskap    39.23        1:23.94   
10  Max Törnqvist  2006  Kungsbacka Simsällskap    40.87        1:24.91   
11  Maximilian Thorsell  2007  Kungsbacka Simsällskap    40.73        1:26.26   
12  Jonas Shafie  2006  Simklubben S 02    40.01        1:26.44   
13  Viggo Johnsson  2006  Kungsbacka Simsällskap    41.95        1:31.08   
14  Hugo Locking  2006  Kungsbacka Simsällskap    42.89        1:31.27   
15  Emrik Hammar  2007  Kungsbacka Simsällskap    45.72        1:33.08   
16  Hugo Andersson  2006  Simklubben Götene    43.75        1:36.12   
17  Max Andersson  2007  Kungsbacka Simsällskap    47.52        1:40.77   
18  Victor Millheim  2006  Kungsbacka Simsällskap    52.93        1:57.50   
Karl Holm  2006  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Kraemer  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    32.10        1:06.94   
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap    33.10        1:09.18   
William Dahlqvist  2005  Simklubben Elfsborg    35.90        1:14.20   
Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    35.76        1:14.78   
Milton Hedendahl  2005  Simklubben 1970    35.40        1:15.25   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap    37.29        1:16.85   
Christoffer Larsson  2005  Lidköpings Gymnastik o SS    37.45        1:18.43   
Melker Boman  2005  Simklubben 1970    37.82        1:18.44   
Filip Hoff  2005  Simklubben Elfsborg    38.22        1:21.84   
10  Joar Kivistö  2005  Simklubben 1970    39.99        1:25.67   
11  Erik Isaksson  2005  Kungälvs Simsällskap    42.01        1:25.85   
12  Noel Heal  2005  Trollhättans Simsällskap    42.57        1:28.14   
13  Alvar Ejdesjö  2005  Simklubben Elfsborg    42.28        1:29.48   
14  David Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    43.47        1:32.89   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    28.90        59.37   
Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb    28.67        1:01.37   
Hektor Kvarnlöf  2004  Kungsbacka Simsällskap    30.69        1:03.78   
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap    30.66        1:03.82   
Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    30.53        1:04.29   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    32.04        1:07.10   
Alfred Hedberg  2004  Varberg Sim    32.18        1:07.51   
Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    32.07        1:07.83   
Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg    31.92        1:08.12   
10  William Meurling  2004  S77 Stenungsund    32.62        1:08.32   
11  Albin Rilby  2004  Simklubben S 02    33.17        1:09.18   
12  David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    34.02        1:10.74   
13  Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    34.07        1:11.53   
14  Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    34.95        1:11.69   
15  Simon Karlsson  2004  S77 Stenungsund    34.31        1:11.85   
16  Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    33.58        1:12.01   
17  Olle Sköld  2004  Simklubben S 02    34.28        1:12.16   
18  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    35.01        1:13.96   
19  Emil Storberg  2004  Falkenbergs Simklubb    35.58        1:14.55   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    28.12        58.71   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    29.11        59.83   
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    30.41        1:03.23   
Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    30.41        1:03.24   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    30.85        1:04.23   
Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    31.03        1:04.33   
Sebastian Jönsson  2003  Åsundens Simsällskap    31.92        1:04.62   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    31.18        1:04.83   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    30.83        1:04.88   
10  Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    36.08        1:15.94   
11  Jacob Hassan  2003  Kungälvs Simsällskap    39.69        1:21.55   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    26.84        56.49   
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    27.94        58.18   
Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    27.92        59.65   
Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    28.69        1:00.20   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap    28.85        1:00.67   
Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970    28.72        1:00.77   
Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    29.18        1:01.00   
Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsällskap    30.02        1:02.78   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    29.60        1:03.26   
10  William Hägg  2002  Trollhättans Simsällskap    30.77        1:04.41   
11  Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    32.31        1:06.82   
12  Kristoffer Grönhaug  2002  Åsundens Simsällskap    32.30        1:07.65   
13  Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    32.57        1:08.29   
14  Filip Håll  2002  Kungälvs Simsällskap    35.81        1:14.18   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    27.86        56.81   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    27.61        58.48   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    28.27        58.92   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    28.35        58.94   
Albert Madurel  2001  Jönköpings Simsällskap    28.74        59.07   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    28.73        59.59   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    29.36        59.98   
Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    28.58        1:00.61   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    29.93        1:01.89   
10  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    29.59        1:02.18   
11  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    29.88        1:02.47   
12  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    30.36        1:03.17   
13  Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund    36.30        1:14.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  27 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  17:14 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:16   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    32.36  1:09.21  1:46.00    2:21.44   
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap    33.84  1:12.08  1:52.42    2:30.64   
Noah Johansson  2005  Kungsbacka Simsällskap    37.37  1:20.31  2:04.69    2:47.14   
Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    35.76  1:18.91  2:04.36    2:47.30   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap    39.20  1:22.87  2:07.20    2:49.40   
Filip Hoff  2005  Simklubben Elfsborg    39.02  1:25.67  2:15.02    3:02.82   
Erik Isaksson  2005  Kungälvs Simsällskap    41.59  1:28.21  2:17.78    3:05.24   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    30.51  1:03.76  1:37.48    2:10.03   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    29.43  1:02.70  1:37.94    2:12.99   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    31.27  1:05.92  1:42.82    2:17.48   
Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    32.16  1:08.91  1:46.89    2:23.58   
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap    32.34  1:09.34  1:47.98    2:24.69   
Albin Rilby  2004  Simklubben S 02    33.43  1:09.69  1:48.01    2:24.98   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    32.81  1:10.63  1:49.34    2:25.57   
William Meurling  2004  S77 Stenungsund    33.51  1:11.18  1:49.76    2:26.97   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    33.91  1:11.81  1:50.26    2:27.25   
10  Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    33.95  1:11.63  1:50.58    2:29.02   
11  Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    33.14  1:11.35  1:51.10    2:30.26   
12  Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg    33.89  1:12.72  1:53.81    2:32.70   
13  Alfred Hedberg  2004  Varberg Sim    34.65  1:13.00  1:53.79    2:35.48   
14  Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    36.87  1:17.62  2:00.22    2:42.51   
15  Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    34.87  1:16.09  2:00.39    2:43.64   
16  Christoffer Good  2004  Simklubben Elfsborg    34.33  1:13.97  1:59.57    2:44.79   
17  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    35.55  1:19.74  2:04.32    2:46.14   
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    30.81  1:04.03  1:38.22    2:11.93   
Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    31.15  1:04.81  1:39.15    2:13.56   
Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    30.42  1:05.10  1:41.89    2:19.20   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    31.92  1:07.62  1:44.89    2:21.59   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    31.99  1:08.14  1:47.06    2:26.01   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    33.07  1:11.17  1:50.48    2:27.38   
Samuel Lövenklev  2003  Varberg Sim    35.87  1:15.55  1:56.90    2:34.80   
Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    37.26  1:21.41  2:06.71    2:50.61   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    29.08  1:01.44  1:35.45    2:09.09   
Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    29.51  1:02.61  1:37.40    2:10.84   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    30.32  1:05.70  1:43.93    2:22.45   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap    30.72  1:06.48  1:45.34    2:23.18   
Kristoffer Grönhaug  2002  Åsundens Simsällskap    33.70  1:10.97  1:49.52    2:25.69   
Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    33.29  1:11.08  1:49.08    2:26.54   
Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    33.86  1:12.53  1:52.69    2:29.67   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap    28.65  1:00.85  1:33.89    2:06.06   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    28.88  1:01.19  1:34.13    2:06.60   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    29.57  1:02.14  1:35.40    2:09.61   
Albert Madurel  2001  Jönköpings Simsällskap    30.19  1:03.98  1:39.18    2:14.11   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    31.25  1:05.40  1:40.53    2:14.26   
Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    30.43  1:03.76  1:39.33    2:15.79   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    30.72  1:05.75  1:42.49    2:19.76   
Simon Akervall  2001  S77 Stenungsund    32.87  1:11.60  1:53.18    2:35.02   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Bergwall  1999  Jönköpings Simsällskap    28.38  59.43  1:31.42    2:03.45   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  28 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  09:16 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:31   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    35.82        1:14.38   
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02    34.56        1:19.55   
Elsa Dittmer  2005  Simklubben S 02    38.40        1:25.54   
Tove Öjersson  2005  Simklubben Götene    43.86        1:32.95   
Möja Flink  2005  Trollhättans Simsällskap    40.41        1:34.55   
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    43.05        1:35.74   
Linnéa Fabian  2005  Kungsbacka Simsällskap    45.43        1:40.53   
Rebecka Berlin  2005  Kungsbacka Simsällskap    49.76        1:47.01   
Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    47.78        1:48.91   
10  Gaëlle Ovise  2005  Kungsbacka Simsällskap    50.79        1:54.07   
11  Lisa Andersson  2005  Simklubben Götene    50.88        1:54.87   
12  Mira Löfgren  2005  Simklubben Alingsås    57.59        2:06.10   
Linnéa Brüdigam  2005  Kungälvs Simsällskap            DNF   
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg            DNF   
Clara Axelsson  2005  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
Ellen Bergman  2005  S77 Stenungsund            DSQ   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02            DSQ   
Moa Larsson  2005  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    34.64        1:14.86   
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    35.23        1:15.50   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    35.31        1:15.62   
Madison Lind  2004  Simklubben S 02    34.69        1:16.95   
Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    36.76        1:19.17   
Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen    38.25        1:22.30   
Klara Martinez Jonsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    37.08        1:23.25   
Tilda Hilbert  2004  Varberg Sim    36.70        1:23.32   
Sofia Viberg  2004  Kungälvs Simsällskap    39.33        1:25.72   
10  Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    38.48        1:25.79   
11  Linnea Olofsson  2004  S77 Stenungsund    41.79        1:29.59   
12  Saga Nikumaa  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    42.27        1:32.24   
13  Anna Kis  2004  Trollhättans Simsällskap    42.76        1:33.85   
14  Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    44.09        1:36.88   
15  Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund    46.71        1:38.04   
16  Wilma Andrée  2004  Trollhättans Simsällskap    54.53        1:58.73   
Lia Bromander  2004  Simklubben S 02            DNS   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    32.37        1:09.09   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    32.91        1:12.58   
Emma Jobe  2003  Trollhättans Simsällskap    34.06        1:14.34   
Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    34.82        1:14.48   
Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen    34.56        1:16.38   
Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    36.75        1:19.66   
Johanna Kuylenstjerna  2003  Varberg Sim    43.22        1:30.58   
Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970            DNS   
Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Astrid Lilja  2002  Simklubben Elfsborg    32.02        1:08.12   
Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02    34.54        1:12.80   
Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    35.40        1:13.83   
Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    34.55        1:14.94   
Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    36.69        1:23.83   
Lupin Flink  2002  Trollhättans Simsällskap    41.29        1:29.79   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    32.78        1:10.72   
Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    32.83        1:11.42   
Agnes Svantesson  2001  Simklubben S 02    34.23        1:13.95   
Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    34.12        1:14.06   
Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    34.66        1:14.39   
Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    35.46        1:17.33   
Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    35.68        1:19.92   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 19 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.52        1:07.76   
Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    31.45        1:08.11   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    37.61        1:17.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  28 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  09:31 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:45   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hannes Bergnell  2006  Simklubben Elfsborg    45.55        1:34.73   
Ludvig Kobel  2006  Kungälvs Simsällskap    52.94        1:51.52   
Karl Holm  2006  Trollhättans Simsällskap    56.94        1:57.78   
Lowe Stenberg  2006  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Noah Johansson  2005  Kungsbacka Simsällskap    43.58        1:30.58   
Noel Heal  2005  Trollhättans Simsällskap    43.30        1:30.68   
Rasmus Faarinen  2005  Trollhättans Simsällskap    44.93        1:33.98   
Melker Boman  2005  Simklubben 1970    45.95        1:38.97   
Filip Hoff  2005  Simklubben Elfsborg    48.77        1:43.59   
Joar Kivistö  2005  Simklubben 1970    49.01        1:44.02   
Erik Isaksson  2005  Kungälvs Simsällskap    53.75        1:52.18   
David Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    52.66        1:53.34   
Alvar Ejdesjö  2005  Simklubben Elfsborg            DNS   
Love Nystedt  2005  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrik Ekholm  2004  Kungsbacka Simsällskap    38.57        1:23.96   
David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    39.46        1:24.64   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    40.51        1:25.84   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    39.46        1:27.35   
Roque Andersson Benedet  2004  Simklubben S 02    41.63        1:29.25   
Rasmus Kristiansson  2004  Trollhättans Simsällskap    42.77        1:29.67   
Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    42.98        1:30.79   
Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg    42.21        1:30.82   
Joel Meuller  2004  Simklubben Laxen    45.21        1:34.03   
10  Christoffer Good  2004  Simklubben Elfsborg    44.57        1:34.30   
11  Alfred Hedberg  2004  Varberg Sim    47.66        1:41.27   
12  Anton Hägg  2004  Trollhättans Simsällskap    51.03        1:48.34   
Olle Sköld  2004  Simklubben S 02            DNS   
Gustav Lokrantz  2004  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    33.90        1:12.44   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    39.06        1:23.05   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    39.68        1:23.07   
Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    43.04        1:28.01   
Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    41.90        1:28.90   
Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    44.84        1:35.30   
Samuel Lövenklev  2003  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    38.13        1:18.76   
Marcus Leijon  2002  Mariestads Simsällskap    37.70        1:19.54   
Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.98        1:22.21   
Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    36.07        1:22.47   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap    40.22        1:25.50   
Kristoffer Grönhaug  2002  Åsundens Simsällskap    43.23        1:28.41   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    35.97        1:14.35   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.59        1:17.34   
Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    36.83        1:18.97   
David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    38.28        1:21.28   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    38.60        1:21.91   
Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund    44.01        1:32.24   
Simon Akervall  2001  S77 Stenungsund            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  28 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  09:45 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:07   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Dahlgren  2005  Kungsbacka Simsällskap    40.12  1:26.70  2:14.65    3:00.47   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    40.70  1:28.14  2:18.81    3:03.17   
Miray Beybutov  2005  Simklubben S 02    44.27  1:33.87  2:24.85    3:12.80   
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    44.21  1:35.91  2:28.23    3:18.23   
Ellen Bergman  2005  S77 Stenungsund    45.24  1:36.57  2:29.04    3:19.18   
Lina Back  2005  S77 Stenungsund    46.61  1:40.27  2:34.22    3:26.41   
Ida Hansson  2005  Simklubben 1970    48.14  1:41.68  2:37.06    3:28.98   
Klara Blomberg  2005  Kungsbacka Simsällskap    48.90  1:44.02  2:42.56    3:36.64   
Emelie Johansson  2005  Simklubben Elfsborg    49.35  1:45.55  2:41.07    3:37.61   
10  Märta Arnqvist  2005  Varberg Sim    49.70  1:46.01  2:41.98    3:38.25   
11  Emelie Särkiniemi Carlsson  2005  Trollhättans Simsällskap    51.62  1:48.58  2:44.05    3:38.87   
12  Moa Larsson  2005  Trollhättans Simsällskap    50.73  1:48.04  2:45.71    3:41.64   
13  Clara Nordensson  2005  Trollhättans Simsällskap    50.83  1:50.29  2:51.40    3:50.74   
14  Linn Andersson  2005  Kungsbacka Simsällskap    52.08  1:53.25  2:54.08    3:54.76   
15  Mira Löfgren  2005  Simklubben Alingsås    56.68  2:00.35  3:02.79    4:02.76   
Gaëlle Ovise  2005  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Nelly Gripfors  2005  Simklubben S 02            DNS   
Amanda Cederqvist  2005  Simklubben S 02            DSQ   
Frida Arvidsson  2005  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    41.43  1:27.31  2:13.87    3:00.55   
Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    41.98  1:29.63  2:17.46    3:04.01   
Alice Karlsson  2004  Kungsbacka Simsällskap    42.11  1:29.31  2:18.59    3:06.58   
Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    42.05  1:30.94  2:22.50    3:12.74   
Anna Kis  2004  Trollhättans Simsällskap    43.58  1:32.73  2:22.60    3:12.86   
Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen    45.29  1:37.28  2:29.32    3:19.16   
Emmie Dahlgren  2004  Varberg Sim    44.73  1:34.43  2:26.54    3:19.44   
Tindra Gustafsson  2004  S77 Stenungsund    47.78  1:39.72  2:33.27    3:25.74   
Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    46.80  1:40.11  2:34.08    3:27.39   
10  Saga Nikumaa  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    50.63  1:46.81  2:43.85    3:37.34   
11  Ebba Skoog  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    49.58  1:45.97  2:45.57    3:40.07   
Tilda Hilbert  2004  Varberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    39.08  1:23.37  2:09.43    2:54.40   
Alva Jonsson  2003  Lidköpings Gymnastik o SS    41.34  1:27.53  2:15.31    3:00.64   
Lova Skanse  2003  Simklubben S 02    40.93  1:26.97  2:14.60    3:01.04   
Sarah Nilsson  2003  Simklubben Elfsborg    44.60  1:34.04  2:24.92    3:16.85   
Emilia Hedman  2003  Simklubben Laxen    45.84  1:37.01  2:29.69    3:19.07   
Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    47.17  1:42.04  2:39.28    3:36.91   
Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Elsa Olsson  2003  Mariestads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    39.52  1:23.15  2:08.73    2:54.91   
Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    39.00  1:23.77  2:09.31    2:55.46   
Sofia Wallengren  2002  Mariestads Simsällskap    40.83  1:26.42  2:14.37    2:59.41   
Wilma Åhling  2002  Mariestads Simsällskap    39.89  1:26.01  2:13.51    2:59.59   
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    42.78  1:30.43  2:19.98    3:08.75   
Emmy Löfgren  2002  Simklubben Alingsås    56.50  2:01.42  3:10.07    4:16.42   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    38.26  1:21.87  2:06.27    2:51.15   
Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    40.42  1:24.32  2:10.87    2:57.09   
Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    42.89  1:29.97  2:17.00    3:03.94   
Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    42.91  1:30.89  2:20.53    3:10.65   
Sadaf Paktinat  2001  Simklubben S 02    44.51  1:34.77  2:26.00    3:15.05   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Torén  2006  Lidköpings Gymnastik o SS    40.98  1:28.76  2:17.71    3:07.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  28 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  10:07 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    1:26.18  2:56.34  4:36.14    5:51.83   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    1:13.84  2:40.07  4:12.28    5:24.97   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    1:15.26  2:39.89  4:18.11    5:30.13   
Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    1:28.12  3:02.18  4:37.66    5:56.58   
Gustaf Wänt  2004  Kungsbacka Simsällskap    1:27.18  2:59.90  4:45.69    6:04.62   
David Kjellgren  2004  S77 Stenungsund    1:30.92  3:10.37  4:55.79    6:27.02   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    1:11.00  2:30.59  3:58.92    5:07.91   
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    1:13.21  2:33.42  3:59.60    5:10.87   
Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    1:18.99  2:43.80  4:23.22    5:38.59   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    1:07.71  2:33.97  4:09.58    5:21.67   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    1:06.96  2:24.53  3:48.46    4:53.77   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    1:12.49  2:28.30  4:04.13    5:16.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  28 januari 2018 
Licensierad till: Simklubben 1970  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  28 januari 2018   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  SK 70 (Simklubben 1970)         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 januari 2018         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    1:16.06  2:39.58  4:02.71  5:27.11  21:00.51   
          6:51.27  8:16.01  9:40.56  11:04.37     
          12:28.88  13:53.84  15:19.11  16:45.39     
          18:11.94  19:38.46         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    1:10.76  2:26.64  3:41.45  4:56.17  18:44.21   
          6:11.43  7:26.50  8:41.55  9:56.61     
          11:11.87  12:27.42  13:42.88  14:58.64     
          16:14.62  17:31.08         
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    1:10.39  2:26.43  3:41.53  4:57.72  18:54.96   
          6:13.82  7:31.16  8:48.28  10:04.22     
          11:20.65  12:35.60  13:50.74  15:07.53     
          16:24.14  17:40.66         
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    1:12.58  2:31.29  3:51.25  5:12.09  19:40.81   
          6:32.88  7:53.28  9:12.40  10:31.47     
          11:50.59  13:09.56  14:29.04  15:47.95     
          17:05.93  18:24.38         
Rebecka Larsson  2003  Lidköpings Gymnastik o SS    1:26.62  3:01.35  4:35.85  6:11.17  23:19.78   
          7:47.28  9:20.72  10:56.07  12:29.92     
          14:04.26  15:38.77  17:13.09  18:45.26     
          20:18.66  21:50.94         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund    1:13.10  2:31.97  3:50.71  5:10.59  19:38.54   
          6:29.12  7:47.38  9:05.95  10:25.30     
          11:44.18  13:03.27  14:22.61  15:42.53     
          17:01.44  18:21.21         
Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    1:10.93  2:28.51  3:47.00  5:07.50  19:54.55   
          6:27.78  7:48.09  9:08.62  10:29.41     
          11:50.18  13:11.04  14:31.35  15:52.60     
          17:13.51  18:34.98         
Ida Hildebrand  2002  Kungälvs Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m