2019-10-21   00:43:40
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Skomakardoppet 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:02   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim po. A-B, Finaler 14 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Herrar  Örebro Simallians            1:42.26   
  Oscar Wilhelmsson  2002      25.71        25.71   
  Adrijan Danqi  2002      28.56        54.27   
  Jonathan Kling  1993      22.43        1:16.70   
  Rudolfs Stupans  1999      25.56        1:42.26   
                     
Mass Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:57.02   
  Elliot Iséni  2003      30.17        30.17   
  Karl Skogsberg  2003      27.96        58.13   
  Rikard Kristensson  2004      30.27        1:28.40   
  Simon Wretborn  2003      28.62        1:57.02   
                     
Ösa Herrar [2]  1999  Örebro Simallians            1:57.13   
  Anton Wallin  2000      27.42        27.42   
  Anton Svennberg  2002      28.08        55.50   
  William Forsström  2002      30.59        1:26.09   
  Anton Daggert  1993      31.04        1:57.13   
                     
Mass Lag 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:58.68   
  Sixten Bohlin  2003      29.41        29.41   
  Axel Rosencrantz  2002      29.27        58.68   
  Hampus Klebom  2004      29.77        1:28.45   
  Isak Andersson  2004      30.23        1:58.68   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:02 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:06   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 2, 4X50m Frisim po. C-D, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Herrar [2005]  2005  Örebro Simallians            2:18.08   
  August Jansson  2005      30.57        30.57   
  Mathias Kördel  2006      34.52        1:05.09   
  Gustav Larsson  2005      33.43        1:38.52   
  Emil Jörstad  2008      39.56        2:18.08   
                     
Finspång Herrar [2005]  2005  Finspångs Simklubb            2:19.23   
  Oskar Glawing  2005      31.51        31.51   
  Kasper Glawing  2008      36.92        1:08.43   
  Alvar Aktner  2006      36.74        1:45.17   
  Hugo Eriksson  2006      34.06        2:19.23   
                     
Katrinehol Herrar [2005]  2005  Katrineholms Simsällskap            2:31.40   
  Felix Eriksson  2005      35.75        35.75   
  August Siverskog  2007      44.52        1:20.27   
  Karam Abo Shame  2005      36.89        1:57.16   
  Gustav Fager  2007      34.24        2:31.40   
                     
Karlsko SF Herrar [2005]  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:06 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:24   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 3, 50m Frisim fl. Öppen kl., Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            28.26   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            28.64   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.11   
Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb            29.36   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians            29.37   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            29.86   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap            29.87   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap            29.87   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            29.90   
10  Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians            30.08   
11  Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.11   
12  Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap            30.46   
13  Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening            30.65   
14  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            30.76   
15  Ellen Kampe  2003  Mariestads Simsällskap            30.81   
16  Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap            30.93   
17  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians            30.95   
18  Matilda Scheutz Attefors  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.08   
19  Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            31.09   
20  Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.15   
21  Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening            31.16   
22  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            31.17   
23  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians            31.21   
24  Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians            31.25   
25  Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.35   
26  Astrid Gunnarsson  2003  Nora Simsällskap            31.38   
27  Ebba Söderberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.56   
28  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap            31.79   
29  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians            31.87   
29  Isabella Viklund  2006  Lindesbergs Simsällskap            31.87   
31  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.97   
32  Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap            32.18   
33  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            32.19   
34  Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.30   
35  Elsa Höstner  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.34   
36  Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening            32.41   
37  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            32.51   
38  Frida Olofsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.75   
38  Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening            32.75   
40  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            32.84   
41  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians            33.02   
42  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            33.21   
43  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.28   
44  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians            33.31   
45  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb            33.57   
46  Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.61   
46  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians            33.61   
48  Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap            33.63   
49  Melis Suleyman  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.72   
50  Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians            33.74   
51  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            33.85   
52  Emilia Arnell  2004  Finspångs Simklubb            33.90   
53  Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            34.00   
54  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.03   
55  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians            34.08   
56  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb            34.14   
57  Emilia Isberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.15   
58  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.68   
59  Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb            34.88   
60  Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.08   
61  Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.09   
62  Isabel Sundberg  1992  Hallsberg Kumla Simklubb            35.15   
63  Ingrid Toresäter  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.39   
64  Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.58   
65  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.69   
66  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians            35.90   
67  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians            35.94   
68  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening            36.11   
69  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb            36.47   
70  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb            36.49   
71  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.75   
72  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            36.98   
73  Ester Josbo  2006  Karlskoga Simförening            37.54   
74  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians            37.73   
75  Julia Adolfsson  2006  Lindesbergs Simsällskap            38.00   
76  Ellen Jörstad  2007  Örebro Simallians            38.09   
77  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians            38.26   
78  Amanda Wärn  2004  Finspångs Simklubb            38.67   
79  Maja Sörling  2005  Örebro Simallians            39.20   
80  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians            39.58   
81  Oliwia Englund  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            39.65   
82  Emelie Cen  2004  Örebro Simallians            39.76   
83  Amina Asker  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            40.18   
84  Ida Emilsson  2006  Nora Simsällskap            40.86   
85  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians            41.29   
86  Anna Söderqvist  2006  Motala Simsällskap            41.34   
87  My Semstrand  2004  Nora Simsällskap            41.40   
88  Emilia Nilsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            41.90   
89  Isabelle Pettersson  2006  Hallsberg Kumla Simklubb            43.31   
90  Felicia Lundström  2002  Katrineholms Simsällskap            43.73   
91  Alice Larsson  2006  Örebro Simallians            43.90   
92  Ingrid Hiding  2006  Örebro Simallians            45.36   
93  Saga Isacsson  2005  Nora Simsällskap            45.75   
94  Josefine Forsström  2007  Örebro Simallians            47.59   
95  Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians            51.80   
Matilda Lundberg  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
Lovisa Jansson  2007  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:24 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:35   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 4, 200m Medley po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    27.22  1:03.63  1:44.41    2:17.08   
Rudolfs Stupans  1999  Örebro Simallians    30.72  1:07.35  1:49.06    2:21.32   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    29.04  1:09.12  1:49.55    2:22.82   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    30.19  1:07.68  1:51.91    2:24.66   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.44  1:08.02  1:52.71    2:26.16   
Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    36.81  1:27.47  2:18.33    2:57.01   
                     
 
Gren 4, 200m Medley po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    31.73  1:10.03  1:50.60    2:24.67   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.89  1:11.92  1:56.85    2:31.95   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.90  1:20.62  2:11.41    2:48.08   
Rikard Kristensson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.67  1:19.67  2:11.49    2:48.83   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.57  1:24.14  2:12.05    2:49.81   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.34  1:18.65  2:08.98    2:50.32   
Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.93  1:25.19  2:14.52    2:53.41   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    39.75  1:27.51  2:17.85    3:00.50   
Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    38.90  1:23.00  2:17.91    3:02.02   
10  Jonathan Grothérus  2004  Katrineholms Simsällskap    42.31  1:28.44  2:25.43    3:08.16   
11  Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians    44.67  1:33.83  2:29.44    3:19.41   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:35 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:51   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 5, 200m Medley fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    34.26  1:15.83  2:02.73    2:41.57   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    35.99  1:18.89  2:07.91    2:44.60   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    37.89  1:24.81  2:16.03    2:52.10   
Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.65  1:25.35  2:18.04    2:59.44   
Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening    39.73  1:28.15  2:22.83    3:03.10   
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    42.60  1:30.92  2:22.84    3:03.23   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    37.96  1:24.04  2:23.28    3:05.99   
Selma Hasanbegovic  2005  Eskilstuna Simklubb    38.53  1:27.33  2:23.96    3:06.54   
Melis Suleyman  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.28  1:34.28  2:26.09    3:09.05   
10  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    45.22  1:35.41  2:27.61    3:12.51   
11  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    40.97  1:31.87  2:30.28    3:13.84   
12  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    43.19  1:35.21  2:33.64    3:15.24   
13  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    41.41  1:34.01  2:31.32    3:18.59   
14  Ingrid Toresäter  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.43  1:33.69  2:34.01    3:20.73   
15  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.03  1:32.67  2:34.90    3:20.97   
16  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.80  1:36.94  2:38.82    3:26.64   
17  Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb    46.45  1:41.69  2:39.21    3:30.22   
18  Amina Asker  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    51.21  1:43.14  2:44.01    3:37.15   
Matilda Lundberg  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNF   
Maja Sörling  2005  Örebro Simallians            DSQ   
Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Medley fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    43.70  1:31.54  2:27.46    3:09.59   
Ellen Jörstad  2007  Örebro Simallians    46.31  1:38.28  2:38.22    3:27.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:51 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:00   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 6, 100m Frisim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.50        1:05.30   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    33.00        1:08.90   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    33.40        1:10.06   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    34.33        1:11.55   
Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    34.59        1:13.21   
Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap    34.69        1:13.92   
Elias Jansson  2006  Karlskoga Simförening    35.85        1:14.01   
Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    36.31        1:16.49   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    37.24        1:16.59   
10  Hugo Eriksson  2006  Finspångs Simklubb    37.35        1:16.88   
11  Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    37.06        1:17.19   
12  Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.95        1:17.29   
13  Mathias Kördel  2006  Örebro Simallians    39.86        1:21.81   
14  Felix Eriksson  2005  Katrineholms Simsällskap    39.10        1:23.03   
15  Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap    38.89        1:23.88   
16  Alvar Aktner  2006  Finspångs Simklubb    40.93        1:24.29   
17  Karam Abo Shame  2005  Katrineholms Simsällskap    39.66        1:28.10   
Lucas Ramberg  2006  Motala Simsällskap            DNF   
Karl Person  2006  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Fager  2007  Katrineholms Simsällskap    37.16        1:18.56   
Kasper Glawing  2008  Finspångs Simklubb    39.59        1:23.84   
Emil Jörstad  2008  Örebro Simallians    42.92        1:29.90   
August Siverskog  2007  Katrineholms Simsällskap    47.86        1:44.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:00 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 7, 100m Frisim fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    29.55        1:01.84   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    29.88        1:03.61   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    31.58        1:05.60   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    31.62        1:05.77   
Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians    32.33        1:07.13   
Awaz Nabi Pour  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    32.36        1:07.49   
Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.91        1:08.58   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    32.96        1:08.81   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    32.87        1:08.85   
10  Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.73        1:09.19   
11  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    33.38        1:09.85   
12  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    33.13        1:10.41   
13  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.70        1:12.28   
14  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    35.80        1:14.06   
15  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.34        1:14.36   
16  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    36.04        1:16.12   
17  Evelina Larsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    38.50        1:20.30   
18  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    37.28        1:20.62   
19  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    39.69        1:21.63   
20  Felicia Lundström  2002  Katrineholms Simsällskap    45.84        1:38.59   
                     
 
Gren 7, 100m Frisim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    30.27        1:03.19   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.83        1:04.88   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    31.37        1:05.12   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.42        1:05.40   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    31.11        1:05.98   
Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb    31.49        1:06.09   
Elina Wang  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.37        1:07.05   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    32.50        1:07.52   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    32.54        1:07.79   
10  Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    32.73        1:08.53   
11  Matilda Scheutz Attefors  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.54        1:09.52   
12  Ellen Kampe  2003  Mariestads Simsällskap    33.40        1:09.58   
13  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    33.85        1:09.60   
14  Anya Chen  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.47        1:09.77   
15  Ebba Söderberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45        1:10.17   
16  Elsa Höstner  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.87        1:10.55   
17  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    35.12        1:10.86   
18  Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.56        1:11.10   
19  Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    34.40        1:11.36   
20  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.83        1:11.78   
21  Astrid Gunnarsson  2003  Nora Simsällskap    35.99        1:12.52   
22  Ida Nylander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.23        1:12.73   
23  Emilia Isberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.24        1:13.28   
24  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    34.07        1:14.27   
25  Lia Wallström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.30        1:14.28   
26  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    35.44        1:14.57   
27  Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    36.68        1:15.44   
28  Frida Olofsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.61        1:15.81   
29  Emilia Arnell  2004  Finspångs Simklubb    36.04        1:15.84   
30  Fanny Sjöström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.50        1:16.66   
31  Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap    37.56        1:17.23   
32  Gabriella Rolf  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.76        1:17.74   
33  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.59        1:18.08   
34  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.13        1:19.03   
35  Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.94        1:19.89   
36  Ebba Carlsson  2004  Nora Simsällskap    38.48        1:20.48   
37  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    37.51        1:21.44   
38  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    38.73        1:23.05   
39  Amanda Wärn  2004  Finspångs Simklubb    41.17        1:27.47   
40  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    43.08        1:29.49   
41  Emelie Cen  2004  Örebro Simallians    43.38        1:31.21   
42  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    41.48        1:32.71   
43  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    46.08        1:37.00   
44  Emilia Nilsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    47.75        1:37.27   
45  Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians    54.90        1:57.00   
Oliwia Englund  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
Tanya Krivda  2003  Nora Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:50   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 8, 200m Bröstsim po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    36.14  1:17.01  2:00.06    2:41.11   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    39.21  1:20.99  2:05.78    2:48.54   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    43.16  1:31.59  2:20.08    3:07.87   
                     
 
Gren 8, 200m Bröstsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    34.56  1:13.79  1:53.19    2:33.02   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.59  1:20.23  2:03.06    2:45.34   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.40  1:25.40  2:12.40    2:58.62   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    42.39  1:31.16  2:20.69    3:10.28   
Mårten Emilsson  2004  Nora Simsällskap    42.32  1:32.29  2:22.16    3:10.48   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.78  1:31.34  2:21.69    3:12.12   
Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians    45.23  1:35.87  2:29.55    3:20.92   
Gustav Olsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:50 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 9, 200m Bröstsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    39.33  1:23.45  2:09.03    2:52.94   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    41.89  1:29.71  2:16.99    3:03.66   
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    43.96  1:30.48  2:19.35    3:06.74   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    42.72  1:30.77  2:19.70    3:08.01   
Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.18  1:32.44  2:25.41    3:17.30   
Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    41.88  1:32.47  2:25.32    3:18.69   
Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    45.20  1:37.26  2:29.05    3:22.01   
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    46.38  1:37.01  2:29.91    3:22.82   
Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    46.83  1:40.23  2:34.49    3:25.02   
10  Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.35  1:37.52  2:31.79    3:25.92   
11  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    46.41  1:40.11  2:34.19    3:26.83   
12  Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb    45.93  1:41.42  2:38.08    3:31.73   
13  Anna Söderqvist  2006  Motala Simsällskap    48.49  1:44.61  2:41.17    3:36.90   
14  Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.17  1:45.27  2:41.82    3:39.25   
15  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.69  1:46.63  2:45.24    3:44.18   
16  Amina Asker  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    53.33  1:52.26  2:52.25    3:49.52   
17  Ester Josbo  2006  Karlskoga Simförening    57.72  2:02.90  3:10.16    4:17.52   
Maja Sörling  2005  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    49.94  1:46.54  2:44.01    3:41.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:20   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim po.C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
August Jansson  2005  Örebro Simallians    38.98        1:18.30   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    39.71        1:20.82   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    39.27        1:22.10   
Arvid Höglund  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.96        1:25.05   
Hugo Eriksson  2006  Finspångs Simklubb    41.78        1:25.24   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    42.80        1:29.42   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    46.19        1:33.46   
Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.93        1:35.04   
Alvar Aktner  2006  Finspångs Simklubb    48.59        1:38.74   
10  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    49.60        1:42.87   
11  Felix Eriksson  2005  Katrineholms Simsällskap    50.58        1:43.99   
12  Karl Person  2006  Motala Simsällskap    1:04.44        2:17.93   
Mathias Kördel  2006  Örebro Simallians            DNS   
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim po.C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Fager  2007  Katrineholms Simsällskap    41.93        1:30.95   
Kasper Glawing  2008  Finspångs Simklubb    49.66        1:43.03   
August Siverskog  2007  Katrineholms Simsällskap    55.89        1:56.64   
Emil Jörstad  2008  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:20 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:36   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    33.76        1:11.40   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    35.54        1:13.31   
Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    35.43        1:14.13   
Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians    36.46        1:15.72   
Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.22        1:16.26   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.27        1:16.88   
Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.88        1:17.70   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    39.42        1:21.70   
Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.00        1:23.44   
10  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    40.97        1:24.19   
11  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    41.54        1:26.44   
12  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    48.18        1:37.47   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians            DSQ   
Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    33.22        1:08.52   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.94        1:13.18   
Elina Wang  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.76        1:16.01   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    37.98        1:19.15   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.41        1:19.50   
Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:19.68   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    38.68        1:19.76   
Ida Nylander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.89        1:19.80   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    39.57        1:19.84   
10  Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    39.29        1:19.85   
11  Anya Chen  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.97        1:21.62   
12  Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb    38.51        1:21.77   
13  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.92        1:22.06   
14  Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.10        1:22.09   
15  Elsa Höstner  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.36        1:22.50   
16  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.88        1:22.80   
17  Matilda Scheutz Attefors  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.53        1:22.84   
18  Fanny Sjöström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.84        1:23.13   
19  Astrid Gunnarsson  2003  Nora Simsällskap    41.37        1:24.26   
20  Emilia Isberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.39        1:24.90   
21  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    42.44        1:25.93   
22  Lia Wallström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.81        1:26.66   
23  Frida Olofsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.07        1:29.68   
24  Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.09        1:32.47   
25  Gabriella Rolf  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.23        1:33.83   
26  Amanda Wärn  2004  Finspångs Simklubb    49.14        1:37.74   
27  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    49.58        1:38.39   
28  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    48.73        1:39.63   
29  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    49.04        1:40.88   
30  Tanya Krivda  2003  Nora Simsällskap    48.01        1:41.15   
31  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    55.30        1:48.76   
32  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    52.45        1:52.22   
33  Emelie Cen  2004  Örebro Simallians    51.86        1:52.74   
Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap            DSQ   
Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians            DSQ   
Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians            DSQ   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:36 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:53   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 12, 400m Frisim po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:01.73  2:08.04  3:14.51    4:19.34   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    1:00.53  2:07.74  3:16.63    4:27.25   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    1:05.11  2:16.94  3:27.28    4:32.65   
Rudolfs Stupans  1999  Örebro Simallians    1:05.18  2:15.77  3:27.46    4:32.71   
Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    1:06.85  2:23.39  3:39.87    4:54.33   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.06  2:27.67  3:44.43    5:00.98   
William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    1:02.04  2:09.72  3:19.01    4:27.42   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.26  2:27.17  3:44.34    4:58.96   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.81  2:35.99  3:57.47    5:18.98   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.49  2:37.15  4:02.18    5:24.83   
Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.34  2:37.93  4:04.24    5:25.35   
Rikard Kristensson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:15.47  2:40.76  4:06.40    5:29.19   
Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.80  2:40.25  4:06.63    5:31.07   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    1:14.87  2:40.47  4:10.85    5:35.48   
Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    1:15.57  2:42.87  4:11.90    5:38.86   
10  Jonathan Grothérus  2004  Katrineholms Simsällskap    1:19.06  2:48.87  4:18.88    5:44.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:53 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  15:18   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 13, 400m Frisim fl.C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    1:11.10  2:29.17  3:48.15    5:05.00   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    1:15.75  2:41.07  4:08.00    5:32.37   
Isabella Viklund  2006  Lindesbergs Simsällskap    1:17.41  2:43.76  4:11.51    5:37.70   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    1:19.99  2:47.48  4:14.68    5:38.60   
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    1:21.41  2:48.57  4:14.21    5:40.58   
Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:21.20  2:50.60  4:19.71    5:46.44   
Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:20.29  2:49.26  4:19.21    5:47.29   
Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:24.28  2:56.46  4:29.56    5:58.27   
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    1:23.27  2:56.48  4:29.47    5:58.94   
10  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    1:25.27  2:57.34  4:30.11    5:59.16   
11  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    1:24.14  3:02.28  4:42.50    6:20.05   
12  Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    1:30.34  3:08.30  4:47.03    6:26.17   
13  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    1:30.47  3:11.65  4:53.53    6:34.13   
Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim fl.C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    1:26.25  3:02.05  4:37.88    6:09.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:18 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  15:31   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.16        1:26.48   
Arvid Höglund  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.94        1:32.32   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    45.93        1:34.51   
Max Månsson  2006  Örebro Simallians    45.34        1:34.82   
Elias Jansson  2006  Karlskoga Simförening    44.53        1:34.99   
Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    45.54        1:36.24   
Karam Abo Shame  2005  Katrineholms Simsällskap    46.86        1:38.67   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    47.46        1:39.84   
Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    46.34        1:40.49   
10  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    49.18        1:44.87   
11  Hugo Eriksson  2006  Finspångs Simklubb    50.20        1:45.46   
12  Lucas Ramberg  2006  Motala Simsällskap    49.78        1:50.94   
13  Alvar Aktner  2006  Finspångs Simklubb    54.58        1:54.03   
14  Felix Eriksson  2005  Katrineholms Simsällskap    51.60        1:54.96   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Fager  2007  Katrineholms Simsällskap    48.18        1:42.06   
Kasper Glawing  2008  Finspångs Simklubb    52.21        1:52.61   
August Siverskog  2007  Katrineholms Simsällskap    57.60        2:01.33   
Emil Jörstad  2008  Örebro Simallians    59.89        2:05.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:31 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  15:51   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 15, 100m Bröstsim fl. A - B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    36.47        1:18.36   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    38.47        1:21.05   
Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    40.14        1:22.96   
Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.54        1:24.13   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    40.62        1:26.14   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    41.16        1:26.31   
Awaz Nabi Pour  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    40.14        1:26.67   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    40.47        1:27.14   
Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.46        1:28.45   
10  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.56        1:31.09   
11  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    42.64        1:31.36   
12  Evelina Larsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    47.89        1:40.06   
13  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    46.95        1:41.07   
14  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    49.52        1:42.87   
15  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    50.86        1:46.62   
16  Felicia Lundström  2002  Katrineholms Simsällskap    53.37        1:56.27   
17  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    53.79        1:56.96   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim fl. A - B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap    38.20        1:20.23   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.38        1:21.21   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    38.99        1:22.36   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    39.01        1:23.28   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    39.43        1:24.03   
Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.13        1:24.40   
Elina Wang  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.14        1:25.06   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.87        1:26.08   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    40.36        1:26.97   
10  Ebba Söderberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.34        1:27.32   
11  Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.19        1:27.52   
12  Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb    41.16        1:27.85   
13  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.89        1:31.47   
14  Anya Chen  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.91        1:33.81   
15  Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    46.33        1:35.66   
16  Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.48        1:35.85   
17  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.35        1:36.75   
18  Fanny Sjöström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.35        1:37.35   
19  Lia Wallström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.45        1:38.29   
20  Emilia Isberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.14        1:38.61   
21  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.96        1:38.66   
22  Emilia Arnell  2004  Finspångs Simklubb    46.98        1:38.68   
23  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    48.30        1:42.74   
24  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    49.40        1:44.29   
25  Emilia Nilsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    49.44        1:44.41   
26  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    49.38        1:44.75   
27  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    49.70        1:44.94   
28  Gabriella Rolf  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.38        1:46.76   
29  Ebba Carlsson  2004  Nora Simsällskap    51.94        1:49.46   
30  Emelie Cen  2004  Örebro Simallians    52.85        1:50.93   
31  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    53.06        1:52.83   
32  Amanda Wärn  2004  Finspångs Simklubb    55.88        1:59.97   
33  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    53.47        2:00.46   
34  Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians    59.72        2:03.02   
35  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    58.22        2:03.25   
36  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    58.12        2:03.42   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap            DSQ   
Matilda Scheutz Attefors  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:51 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    32.39  1:07.59  1:43.94    2:19.49   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    34.96  1:12.21  1:50.29    2:27.68   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    35.93  1:14.19  1:54.44    2:33.89   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.16  1:17.22  1:57.75    2:37.41   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.99  1:14.95  1:54.79    2:32.32   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.20  1:19.53  2:02.17    2:45.00   
Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.88  1:21.60  2:07.06    2:50.78   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    40.25  1:25.10  2:09.47    2:50.90   
Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.10  1:23.93  2:08.66    2:52.05   
Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    39.40  1:24.52  2:10.44    2:53.18   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.92  1:25.83  2:12.81    2:57.45   
Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians    44.23  1:33.07  2:24.09    3:12.75   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    44.02  1:33.71  2:25.67    3:14.39   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  16:09   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 17, 200m Ryggsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    39.65  1:23.60  2:07.17    2:47.85   
Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening    40.75  1:26.05  2:13.18    2:57.80   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    44.01  1:31.97  2:18.02    3:03.54   
Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening    42.73  1:31.09  2:19.34    3:05.36   
Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.01  1:31.12  2:21.11    3:09.11   
Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    45.33  1:34.89  2:22.55    3:10.17   
Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.64  1:33.70  2:24.48    3:12.39   
Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.13  1:34.31  2:24.68    3:12.96   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap            DNS   
Maja Sörling  2005  Örebro Simallians            DSQ   
Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:09 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 18, 100m Fjärilsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Arvid Höglund  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.85        1:22.89   
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.66        1:24.88   
Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap    39.18        1:28.10   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    41.04        1:29.25   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    44.20        1:31.51   
Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.68        1:34.08   
Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    43.02        1:37.58   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  16:51   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 19, 100m Fjärilsim fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    31.00        1:09.25   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.73        1:10.59   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    34.28        1:14.83   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.21        1:15.60   
Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.52        1:19.01   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.20        1:20.71   
Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    37.45        1:23.45   
Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.51        1:23.83   
Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    40.16        1:26.90   
10  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    40.06        1:28.58   
11  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    40.51        1:29.47   
12  Evelina Larsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    48.09        1:44.10   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            DNF   
                     
 
Gren 19, 100m Fjärilsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    33.87        1:13.32   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    34.41        1:13.98   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    34.57        1:15.17   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.82        1:15.67   
Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb    34.52        1:18.41   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.90        1:21.15   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    35.44        1:21.66   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    38.50        1:21.99   
Elsa Höstner  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.89        1:22.06   
10  Ida Nylander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.74        1:23.65   
11  Ebba Söderberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.39        1:25.40   
12  Frida Olofsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.33        1:25.52   
13  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    39.58        1:26.19   
14  Emilia Arnell  2004  Finspångs Simklubb    41.08        1:29.25   
15  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.46        1:31.20   
16  Anya Chen  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.99        1:33.71   
17  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.62        1:38.88   
18  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    44.32        1:42.42   
19  Fanny Sjöström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.84        1:42.58   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap            DNS   
Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:51 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  17:00   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 20, 100m Medley po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    27.33        59.06   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    30.68        1:04.35   
Rudolfs Stupans  1999  Örebro Simallians    30.54        1:04.85   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    29.50        1:05.70   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.29        1:06.97   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    31.19        1:07.11   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    34.21        1:10.20   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    32.89        1:10.62   
Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    33.73        1:10.63   
10  Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.16        1:16.55   
11  William Forsström  2002  Örebro Simallians    36.27        1:17.94   
12  Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    40.14        1:22.49   
Parsa Najafi  1999  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 20, 100m Medley po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    32.04        1:06.58   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.17        1:08.81   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.74        1:16.48   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.55        1:16.89   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.67        1:17.20   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.89        1:20.28   
Jonathan Grothérus  2004  Katrineholms Simsällskap    36.99        1:21.67   
Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.77        1:22.00   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    38.30        1:22.26   
10  Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    41.40        1:25.94   
Gustav Olsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:00 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  17:15   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 21, 100m Medley fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    33.92        1:15.18   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    35.91        1:16.41   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    36.37        1:17.28   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    38.78        1:18.62   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    36.91        1:20.71   
Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.84        1:21.33   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    40.38        1:23.01   
Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    39.35        1:24.57   
Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening    39.59        1:24.96   
10  Selma Hasanbegovic  2005  Eskilstuna Simklubb    39.59        1:25.17   
11  Melis Suleyman  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.14        1:25.26   
12  Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.51        1:25.45   
13  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    42.09        1:26.25   
14  Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening    41.23        1:26.38   
15  Isabella Viklund  2006  Lindesbergs Simsällskap    37.21        1:26.54   
16  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    40.40        1:27.59   
17  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.66        1:28.53   
18  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    40.83        1:29.01   
19  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    43.53        1:29.41   
20  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    40.49        1:29.60   
21  Ingrid Toresäter  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.79        1:30.20   
22  Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.65        1:30.26   
23  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.71        1:32.25   
24  Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    41.56        1:32.61   
25  Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb    44.37        1:35.09   
26  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    47.68        1:35.39   
27  Amina Asker  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    44.85        1:36.78   
28  Maja Sörling  2005  Örebro Simallians    48.58        1:38.83   
29  Alice Larsson  2006  Örebro Simallians    48.04        1:42.46   
30  Ester Josbo  2006  Karlskoga Simförening    51.34        1:43.30   
31  Anna Söderqvist  2006  Motala Simsällskap    52.61        1:44.84   
Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap            DNS   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap            DNS   
Matilda Lundberg  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Isabelle Pettersson  2006  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m Medley fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    41.71        1:30.91   
Ellen Jörstad  2007  Örebro Simallians    43.31        1:34.64   
Josefine Forsström  2007  Örebro Simallians            DSQ   
Lovisa Jansson  2007  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:15 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 22, 4X50m Medley po. C-D, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Finspång Herrar [2005]  2005  Finspångs Simklubb            2:45.62   
  Kasper Glawing  2008      44.67        44.67   
  Oskar Glawing  2005      42.79        1:27.46   
  Hugo Eriksson  2006      40.74        2:08.20   
  Alvar Aktner  2006      37.42        2:45.62   
                     
Karlskoga SF  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
  Linus Åkesson  2005      43.00        43.00   
  Lukas Franz  2005      40.78        1:23.78   
                     
Ösa Herrar [2005]  2005  Örebro Simallians            DSQ   
  Mathias Kördel  2006      41.72        41.72   
  Max Månsson  2006      44.69        1:26.41   
  August Jansson  2005      34.22        2:00.63   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  03 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 23, 4X50m Medley po. A-B, Finaler 14 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Herrar  Örebro Simallians            1:54.06   
  Rudolfs Stupans  1999      30.00        30.00   
  Anton Svennberg  2002      33.71        1:03.71   
  Jonathan Kling  1993      24.35        1:28.06   
  Oscar Wilhelmsson  2002      26.00        1:54.06   
                     
Ösa Herrar [2]  1999  Örebro Simallians            2:03.48   
  Anton Wallin  2000      33.75        33.75   
  Adrijan Danqi  2002      32.17        1:05.92   
  Robin Flyman  1995      30.25        1:36.17   
  Parsa Najafi  1999      27.31        2:03.48   
                     
Mass Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:11.81   
  Elliot Iséni  2003      35.20        35.20   
  Hampus Klebom  2004      37.00        1:12.20   
  Karl Skogsberg  2003      30.77        1:42.97   
  Simon Wretborn  2003      28.84        2:11.81   
                     
Mass Lag 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:18.19   
  Axel Rosencrantz  2002      34.76        34.76   
  Felix Sjögren  2005      39.19        1:13.95   
  Isak Andersson  2004      34.85        1:48.80   
  Sixten Bohlin  2003      29.39        2:18.19   
                     
Mass Lag 3  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:30.28   
  Vincent Olsson  2004      38.10        38.10   
  Rikard Kristensson  2004      42.39        1:20.49   
  Arvid Höglund  2005      35.49        1:55.98   
  Erik Larsson  2005      34.30        2:30.28   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:08   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 24, 4X50m Frisim fl. A-B, Finaler 14 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Damer Lag 1  2003  Örebro Simallians            1:59.40   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      29.36        29.36   
  Filippa Sjöholm Sundström  2003      31.27        1:00.63   
  Elsa Bylin  2002      30.83        1:31.46   
  Emma Cullberg  2002      27.94        1:59.40   
                     
Karlskoga SF  2000  Karlskoga Simförening            1:59.83   
  Alexandra Kinell  2000      27.95        27.95   
  Matilda Ek  2002      32.39        1:00.34   
  Agnes Rydh-Dufva  2002      29.95        1:30.29   
  Moa Hammarbäck  2003      29.54        1:59.83   
                     
Mass Lag 1  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:00.00   
  Olivia Sandberg  2003      29.82        29.82   
  Matilda Scheutz Attefors  2004      30.97        1:00.79   
  Elina Wang  2004      30.68        1:31.47   
  Melissa Nyberg  2003      28.53        2:00.00   
                     
Motala SS Lag 1  Motala Simsällskap            2:00.27   
  Isadora Rosén  2002      30.12        30.12   
  Tilda Carlsson  2003      29.50        59.62   
  Emma Bengtsson  2002      31.23        1:30.85   
  Emilia Eriksson  2004      29.42        2:00.27   
                     
Mass Lag 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:02.58   
  Wilma Ericsson  2002      30.78        30.78   
  Linnea Reuterberg  2001      30.61        1:01.39   
  Ebba Söderberg  2003      30.77        1:32.16   
  Anya Chen  2004      30.42        2:02.58   
                     
Hk Sim Damer 1  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            2:03.06   
  Jennie Lundgren  2001      31.59        31.59   
  Josefine Stenman  2002      30.79        1:02.38   
  Ellen Eriksson  2001      30.82        1:33.20   
  Elsa Jansson  2002      29.86        2:03.06   
                     
Lindesberg Damer [2003]  2003  Lindesbergs Simsällskap            2:04.50   
  Alice Nordén  2003      31.99        31.99   
  Lovisa Hodell  2004      32.35        1:04.34   
  Isabella Viklund  2006      31.26        1:35.60   
  Elise Tegin  2004      28.90        2:04.50   
                     
Mass Lag 3  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.52   
  Ida Nylander  2004      31.42        31.42   
  Alva Ström  2003      32.25        1:03.67   
  Emilia Esborn  2003      31.16        1:34.83   
  Elsa Höstner  2003      31.69        2:06.52   
                     
Hk Sim Damer 2  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            2:08.03   
  Emma Sebelius  2002      31.70        31.70   
  Awaz Nabi Pour  2000      31.10        1:02.80   
  Wilma Pettersson  2004      32.25        1:35.05   
  Carla Rye  2004      32.98        2:08.03   
                     
10  Mass Lag 4  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:14.02   
  Frida Olofsson  2004      32.05        32.05   
  Lia Wallström  2004      33.98        1:06.03   
  Agnes Gustafsson  2002      33.72        1:39.75   
  Emilia Isberg  2003      34.27        2:14.02   
                     
11  Mass Lag 5  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:17.95   
  Fanny Sjöström  2004      33.80        33.80   
  Gabriella Rolf  2004      35.15        1:08.95   
  Fiona Ernst  2004      35.58        1:44.53   
  Tova Söderberg  2004      33.42        2:17.95   
                     
12  Hk Sim Damer 3  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            2:37.46   
  Evelina Larsson  2002      37.39        37.39   
  Isabelle Pettersson  2006      42.73        1:20.12   
  Emilia Nilsson  2004      42.11        2:02.23   
  Frida Lundström  2002      35.23        2:37.46   
                     
13  Ösa Damer Lag 6  Örebro Simallians            2:41.39   
  Tess Fransson  2004      39.67        39.67   
  Linnea Eriksson  2004      48.54        1:28.21   
  Jessica Sandström  2003      35.64        2:03.85   
  Tove Oskarsson  2004      37.54        2:41.39   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:08 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:16   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 25, 4X50m Frisim fl. C-D, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Damer  2005  Örebro Simallians            2:04.41   
  Julia Pietsch  2005      30.90        30.90   
  Alina Umbaeva  2005      30.74        1:01.64   
  Josefina Näsén  2005      30.50        1:32.14   
  Alma Mühr  2005      32.27        2:04.41   
                     
Hk Sim Damer 1  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            2:08.45   
  Felicia Sobotka  2005      32.67        32.67   
  Emily Rye  2006      33.38        1:06.05   
  Runa Eriksson  2005      33.04        1:39.09   
  Linnea Larsson  2005      29.36        2:08.45   
                     
Karlsko SF Damer [2005]  2005  Karlskoga Simförening            2:09.86   
  Isabelle Johansson  2005      30.45        30.45   
  Nathalie Johansson  2006      33.24        1:03.69   
  Mia Larsson  2006      31.16        1:34.85   
  Linneá Therus  2005      35.01        2:09.86   
                     
Mass Lag 1  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:10.61   
  Magdalena Pantaleeva  2005      32.73        32.73   
  Melis Suleyman  2005      33.22        1:05.95   
  Alva Sonberger  2005      31.56        1:37.51   
  Ebba Carlström  2006      33.10        2:10.61   
                     
Eskilstuna SK  2005  Eskilstuna Simklubb            2:15.62   
  Selma Hasanbegovic  2005      33.67        33.67   
  Emilia Widing  2005      34.24        1:07.91   
  Ronja Larsen  2006      34.06        1:41.97   
  Ellen Roos  2005      33.65        2:15.62   
                     
Motala SS Damer [2005]  2005  Motala Simsällskap            2:20.48   
  Leija Johansson Junttila  2006      30.25        30.25   
  Hanna Manninen  2006      35.32        1:05.57   
  Astrid Rosén  2005      33.62        1:39.19   
  Anna Söderqvist  2006      41.29        2:20.48   
                     
Mass Lag 2  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:20.83   
  Anna Ström  2006      34.78        34.78   
  Alicia Smith  2005      33.75        1:08.53   
  Ingrid Toresäter  2005      34.74        1:43.27   
  Alice Alsterstad  2005      37.56        2:20.83   
                     
Katrinehol Damer [2005]  2005  Katrineholms Simsällskap            2:24.60   
  Elin Andersson  2005      34.67        34.67   
  Agnes Skog  2006      39.18        1:13.85   
  Oliwia Rönnelin  2007      38.77        1:52.62   
  Katarina Pettersson  2005      31.98        2:24.60   
                     
Ösa Damer Lag 5  2006  Örebro Simallians            2:53.58   
  Alice Larsson  2006      42.06        42.06   
  Ingrid Hiding  2006      44.62        1:26.68   
  Lovisa Jansson  2007      39.97        2:06.65   
  Josefine Forsström  2007      46.93        2:53.58   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:16 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:28   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 26, 50m Frisim po. öppen kl., Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians            25.56   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            25.93   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            26.05   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians            26.28   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            26.71   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap            26.90   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians            27.13   
Parsa Najafi  1999  Örebro Simallians            27.48   
Peter Hammar  1972  Hallsberg Kumla Simklubb            27.61   
10  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians            27.75   
11  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.78   
12  Patrik Hammar  1972  Hallsberg Kumla Simklubb            28.32   
13  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians            28.63   
14  Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            28.68   
15  Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.12   
16  Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.02   
17  Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.19   
18  Rikard Kristensson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.28   
19  Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.43   
20  August Jansson  2005  Örebro Simallians            30.80   
21  William Forsström  2002  Örebro Simallians            30.98   
22  Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians            31.37   
23  Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb            31.83   
24  Anton Daggert  1993  Örebro Simallians            31.89   
25  Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.91   
26  Mårten Emilsson  2004  Nora Simsällskap            31.94   
27  Arvid Höglund  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.11   
28  Nathaniel Miles  2004  Örebro Simallians            32.19   
29  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap            32.24   
30  Jonathan Grothérus  2004  Katrineholms Simsällskap            32.37   
31  Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap            32.48   
32  Elias Jansson  2006  Karlskoga Simförening            32.94   
33  Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap            33.13   
34  Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap            33.28   
35  Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb            34.21   
36  Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.50   
37  Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening            34.58   
38  Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians            34.60   
39  Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians            34.85   
40  Hugo Eriksson  2006  Finspångs Simklubb            35.80   
41  Max Månsson  2006  Örebro Simallians            35.94   
42  Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap            36.34   
43  Alvar Aktner  2006  Finspångs Simklubb            37.35   
44  Nila Spiik  2004  Katrineholms Simsällskap            39.02   
45  Oscar Åhlén  2008  Eskilstuna Simklubb            39.48   
46  Alexander Albringer  2007  Karlstads Simsällskap            39.49   
47  Emil Jörstad  2008  Örebro Simallians            39.65   
48  Gustav Olsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb            47.42   
Alvin Palmqvist  2007  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:28 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  09:58   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 27, 200m Medley fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    31.73  1:13.87  2:01.04    2:39.98   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    32.76  1:14.31  2:03.89    2:40.77   
Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.66  1:18.33  2:04.39    2:41.94   
Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.20  1:18.20  2:07.46    2:44.40   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.21  1:20.75  2:07.03    2:44.98   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    34.73  1:20.14  2:08.63    2:48.05   
Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06  1:22.87  2:10.73    2:48.79   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.18  1:19.41  2:09.47    2:49.67   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    38.61  1:24.13  2:15.64    2:56.11   
10  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    38.81  1:24.89  2:16.50    2:58.41   
11  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    40.60  1:27.37  2:20.05    3:01.38   
12  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    39.77  1:29.48  2:27.35    3:08.75   
13  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    43.51  1:35.91  2:32.58    3:16.59   
14  Evelina Larsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    47.59  1:39.85  2:33.44    3:17.08   
Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 27, 200m Medley fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    32.88  1:11.65  1:56.72    2:31.94   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.18  1:12.65  1:58.95    2:37.36   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    33.91  1:16.12  2:03.95    2:41.76   
Melissa Nyberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.57  1:20.95  2:07.38    2:45.42   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    37.00  1:19.19  2:06.50    2:45.87   
Elina Wang  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.88  1:21.95  2:09.47    2:48.73   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    36.45  1:20.28  2:11.94    2:51.17   
Ellen Roslund  2003  Karlsborgs Simklubb    35.57  1:22.91  2:12.05    2:51.33   
Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.85  1:26.55  2:16.18    2:57.79   
10  Ida Nylander  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.49  1:23.88  2:18.89    2:58.46   
11  Alva Ström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.70  1:27.12  2:18.90    3:00.83   
12  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    40.27  1:23.87  2:22.50    3:02.23   
13  Astrid Gunnarsson  2003  Nora Simsällskap    35.66  1:21.54  2:21.43    3:02.72   
14  Elsa Höstner  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.54  1:25.59  2:21.64    3:02.88   
15  Matilda Scheutz Attefors  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.29  1:25.54  2:23.61    3:05.32   
16  Emilia Isberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.55  1:28.85  2:22.89    3:05.57   
17  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    39.11  1:24.82  2:23.44    3:06.57   
18  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    40.54  1:23.75  2:24.28    3:06.72   
19  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.36  1:34.71  2:28.27    3:07.61   
20  Fanny Sjöström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.94  1:30.51  2:26.02    3:08.50   
21  Frida Olofsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.93  1:30.64  2:27.46    3:10.23   
22  Lia Wallström  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.27  1:34.53  2:31.67    3:13.86   
23  Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.67  1:33.83  2:29.02    3:14.19   
24  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    43.31  1:36.24  2:34.08    3:21.04   
25  Gabriella Rolf  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.58  1:36.76  2:39.08    3:24.18   
26  Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    43.64  1:40.38  2:39.53    3:25.58   
27  Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.25  1:42.70  2:38.46    3:25.98   
28  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    48.99  1:43.00  2:44.38    3:35.02   
29  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    47.58  1:41.81  2:47.42    3:39.23   
30  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    46.98  1:46.41  2:55.72    3:52.58   
Amanda Wärn  2004  Finspångs Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:58 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:10   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 28, 200m Medley po. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    32.14  1:12.01  1:58.45    2:33.91   
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.61  1:19.90  2:11.19    2:53.02   
Arvid Höglund  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.67  1:22.60  2:16.36    2:55.12   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    41.20  1:26.42  2:19.23    3:00.20   
Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap    41.00  1:28.04  2:24.04    3:05.49   
Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.17  1:33.88  2:29.17    3:12.55   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    43.50  1:35.45  2:31.65    3:16.32   
Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap    48.63  1:44.64  2:41.91    3:30.92   
Alvar Aktner  2006  Finspångs Simklubb    48.75  1:42.18  2:43.34    3:31.36   
August Jansson  2005  Örebro Simallians            DNS   
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Hugo Eriksson  2006  Finspångs Simklubb            DSQ   
Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 28, 200m Medley po. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    38.79  1:24.29  2:15.23    2:53.89   
Alexander Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    54.49  1:46.03  2:45.90    3:37.45   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:10 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:28   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 29, 100m Frisim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    32.01        1:05.16   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    31.93        1:05.54   
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    33.24        1:07.75   
Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    33.39        1:07.94   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    32.80        1:08.29   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    33.50        1:09.01   
Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening    33.22        1:09.09   
Isabella Viklund  2006  Lindesbergs Simsällskap    32.78        1:10.08   
Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.89        1:11.92   
10  Katarina Pettersson  2005  Katrineholms Simsällskap    34.19        1:12.58   
11  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    34.74        1:12.73   
12  Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening    34.93        1:13.97   
13  Melis Suleyman  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.61        1:14.14   
14  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    34.92        1:14.16   
15  Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.92        1:14.29   
16  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    34.98        1:15.13   
17  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    37.24        1:15.97   
18  Felicia Gustavsson  2006  Finspångs Simklubb    35.61        1:16.41   
19  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    36.64        1:16.44   
20  Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.27        1:16.79   
21  Astrid Rosén  2005  Motala Simsällskap    36.57        1:16.89   
22  Ingrid Toresäter  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.44        1:17.07   
23  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.52        1:17.50   
24  Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    37.34        1:18.09   
25  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    37.13        1:18.13   
26  Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.71        1:18.14   
27  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    37.58        1:18.27   
28  Elin Andersson  2005  Katrineholms Simsällskap    36.77        1:19.75   
29  Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap    39.36        1:19.76   
30  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    37.84        1:21.11   
31  Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb    37.38        1:21.58   
32  Ester Josbo  2006  Karlskoga Simförening    39.34        1:24.44   
33  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.14        1:25.62   
34  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    39.81        1:26.47   
35  Maja Sörling  2005  Örebro Simallians    41.41        1:27.23   
36  Agnes Skog  2006  Katrineholms Simsällskap    43.13        1:29.74   
37  Isabelle Pettersson  2006  Hallsberg Kumla Simklubb    46.44        1:33.70   
38  Anna Söderqvist  2006  Motala Simsällskap    45.56        1:34.33   
39  Cindra Lindström  2006  Katrineholms Simsällskap    45.92        1:35.02   
40  Alice Larsson  2006  Örebro Simallians    44.07        1:35.12   
41  Ingrid Hiding  2006  Örebro Simallians    50.57        1:48.22   
Matilda Lundberg  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 29, 100m Frisim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    37.54        1:17.94   
Oliwia Rönnelin  2007  Katrineholms Simsällskap    39.83        1:25.15   
Ellen Jörstad  2007  Örebro Simallians    40.40        1:26.42   
Emilia Hodell  2007  Lindesbergs Simsällskap    43.90        1:31.73   
Telin Jonsson  2007  Lindesbergs Simsällskap    42.07        1:32.19   
Lovisa Jansson  2007  Örebro Simallians    42.56        1:32.52   
Josefine Forsström  2007  Örebro Simallians    50.51        1:48.13   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:28 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 30, 100m Frisim po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    26.97        55.55   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    27.24        56.43   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    27.53        56.49   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    28.64        58.95   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    28.26        59.24   
Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    28.76        1:00.20   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    28.92        1:00.30   
Parsa Najafi  1999  Örebro Simallians    28.97        1:00.73   
William Nordkvist  2002  Mariestads Simsällskap    28.44        1:01.03   
10  Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.80        1:05.55   
11  Anton Daggert  1993  Örebro Simallians    32.59        1:08.31   
                     
 
Gren 30, 100m Frisim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    28.07        58.03   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.14        59.74   
Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.26        1:04.91   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.43        1:05.09   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.85        1:07.25   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.04        1:07.44   
Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.75        1:07.88   
Rikard Kristensson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.16        1:07.90   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    32.97        1:08.95   
10  Jonathan Grothérus  2004  Katrineholms Simsällskap    34.12        1:11.17   
11  Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.40        1:11.76   
12  Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    34.36        1:12.46   
13  Nathaniel Miles  2004  Örebro Simallians    35.18        1:16.20   
14  Mårten Emilsson  2004  Nora Simsällskap    36.06        1:17.97   
15  Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians    38.70        1:21.89   
16  Gustav Olsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    40.61        1:24.29   
17  Nila Spiik  2004  Katrineholms Simsällskap    42.01        1:32.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 31, 200m Bröstsim fl. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.59  1:29.12  2:16.77    3:04.33   
Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.55  1:33.74  2:24.80    3:17.61   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    44.33  1:35.27  2:27.04    3:18.06   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 31, 200m Bröstsim fl. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap    39.58  1:23.69  2:09.19    2:55.38   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    39.64  1:25.51  2:12.48    2:58.58   
Emilia Esborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.41  1:25.69  2:12.51    3:01.25   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    42.63  1:29.73  2:17.44    3:02.34   
Tove Ylvén  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.02  1:32.04  2:21.16    3:10.67   
Ebba Söderberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.30  1:30.14  2:21.02    3:11.73   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    42.28  1:31.61  2:22.53    3:12.08   
Elsa Stenfeldt  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.76  1:38.26  2:32.29    3:25.85   
Fiona Ernst  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.86  1:42.55  2:35.63    3:28.04   
10  Carla Rye  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    47.66  1:42.72  2:38.38    3:30.42   
11  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    48.97  1:45.26  2:43.72    3:40.31   
12  Emmy Dyrkell  2004  Finspångs Simklubb    50.24  1:48.31  2:46.07    3:44.26   
13  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    50.64  1:49.27  2:48.81    3:49.60   
14  Emilia Nilsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    50.12  1:50.98  2:52.48    3:51.95   
15  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    55.55  1:57.45  3:00.10    4:00.94   
16  Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians    57.14  2:01.68  3:08.40    4:14.85   
Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians            DNS   
Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:25   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 32, 200m Bröstsim po. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    39.77  1:25.26  2:12.15    2:57.08   
Felix Sjögren  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.70  1:31.84  2:21.74    3:12.47   
Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    46.89  1:38.91  2:32.07    3:25.07   
Erik Larsson  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.97  1:38.72  2:33.97    3:30.63   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    49.03  1:43.50  2:39.66    3:34.98   
                     
 
Gren 32, 200m Bröstsim po. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lex Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    43.49  1:32.91  2:23.99    3:12.86   
Alexander Albringer  2007  Karlstads Simsällskap    52.89  1:51.30  2:50.36    3:49.56   
Oscar Åhlén  2008  Eskilstuna Simklubb    54.81  1:58.66  3:01.58    4:04.40   
Alvin Palmqvist  2007  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:25 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 33, 100m Ryggsim fl. C-D, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    35.99        1:13.23   
Josefina Näsén  2005  Örebro Simallians    36.84        1:14.80   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    38.18        1:17.27   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    38.99        1:19.73   
Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    38.90        1:20.72   
Magdalena Pantaleeva  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.88        1:22.49   
Mia Larsson  2006  Karlskoga Simförening    39.84        1:22.87   
Isabella Viklund  2006  Lindesbergs Simsällskap    40.59        1:23.44   
Selma Hasanbegovic  2005  Eskilstuna Simklubb    41.73        1:24.04   
10  Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    42.15        1:25.64   
11  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    43.14        1:26.37   
12  Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening    42.49        1:26.71   
13  Alva Sonberger  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.31        1:26.83   
14  Melis Suleyman  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.24        1:27.09   
15  Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    43.02        1:27.14   
16  Ebba Carlström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.98        1:27.29   
17  Felicia Gustavsson  2006  Finspångs Simklubb    42.63        1:27.61   
18  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    42.67        1:27.68   
19  Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap    44.05        1:27.78   
20  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    42.38        1:27.96   
21  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    44.20        1:28.56   
22  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    44.19        1:29.49   
23  Anna Ström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.67        1:30.24   
24  Alicia Smith  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.65        1:30.31   
25  Ingrid Toresäter  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.56        1:30.67   
26  Elin Andersson  2005  Katrineholms Simsällskap    44.74        1:32.02   
27  Alice Alsterstad  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.13        1:34.34   
28  Alice Larsson  2006  Örebro Simallians    47.38        1:38.56   
29  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    47.44        1:39.23   
30  Ester Josbo  2006  Karlskoga Simförening    51.01        1:43.98   
31  Agnes Skog  2006  Katrineholms Simsällskap    51.69        1:45.48   
32  Maja Sörling  2005  Örebro Simallians    53.73        1:46.13   
33  Anna Söderqvist  2006  Motala Simsällskap    53.01        1:47.81   
34  Ingrid Hiding  2006  Örebro Simallians    52.49        1:48.24   
35  Cindra Lindström  2006  Katrineholms Simsällskap    56.40        1:58.76   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            DNS   
Matilda Lundberg  2005  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Astrid Rosén  2005  Motala Simsällskap            DSQ   
Emily Rye  2006  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
Isabelle Pettersson  2006  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
Katarina Pettersson  2005  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 33, 100m Ryggsim fl. C-D, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    41.86        1:25.97   
Oliwia Rönnelin  2007  Katrineholms Simsällskap    48.91        1:40.50   
Telin Jonsson  2007  Lindesbergs Simsällskap    48.77        1:43.05   
Lovisa Jansson  2007  Örebro Simallians    50.97        1:44.38   
Ellen Jörstad  2007  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:43 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Skomakardoppet    Utskriftsdatum  04 mars 2018   
  Tävlingsort  Hallsberg    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  Hallsberg Kumla Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 mars 2018         
 
 
Gren 34, 100m Ryggsim po. A-B, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    31.83        1:05.05   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    32.18        1:08.11   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    35.05        1:11.85   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.47        1:14.21   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    38.63        1:18.28   
                     
 
Gren 34, 100m Ryggsim po. A-B, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    33.70        1:09.51   
Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.60        1:10.12   
Isak Andersson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.95        1:14.94   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.38        1:15.60   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    38.19        1:18.90   
Rikard Kristensson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.51        1:19.05   
Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.93        1:19.58   
Marcus Manninen  2004  Motala Simsällskap    38.29        1:19.60   
Vincent Olsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.61        1:21.55   
10  Hampus Klebom  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.30        1:23.89   
11  Nathaniel Miles  2004  Örebro Simallians    40.66        1:25.00   
12  Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians    43.72        1:29.91   
13  Gustav Olsson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    49.81        1:37.53   
Sixten Bohlin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  04 mars 2018 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:52