2019-08-22   14:29:33
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Torsdag 5 juli 2018 kl. 10:00

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 17, 800m Frisim Damer Junior - Final
WR: Katie Ledecky (1997) 8:04.79 2016-08-12
ER: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16
WJ: Kathie Ledecky (1997) 8:11.00 2014-06-22
EJ: JEB (1900) 8:23.07 2015-01-01
NR: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14
SJ: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19
FM: Hanna Eriksson (1999) 8:54.61
FJ: Hanna Eriksson (1999) 8:54.61
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap +0.91 769 8:49.02
50m: 30.51
100m: 1:03.27
(32.76)
150m: 1:36.84
(33.57)
200m: 2:10.64
(33.80)
250m: 2:44.09
(33.45)
300m: 3:17.62
(33.53)
350m: 3:51.13
(33.51)
400m: 4:24.28
(33.15)
450m: 4:57.06
(32.78)
500m: 5:30.37
(33.31)
550m: 6:03.79
(33.42)
600m: 6:37.00
(33.21)
650m: 7:10.09
(33.09)
700m: 7:43.35
(33.26)
750m: 8:16.38
(33.03)
800m: 8:49.02
(32.64)
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.78 741 8:55.69 +6.67
50m: 31.23
100m: 1:04.29
(33.06)
150m: 1:38.13
(33.84)
200m: 2:11.64
(33.51)
250m: 2:45.38
(33.74)
300m: 3:18.84
(33.46)
350m: 3:52.70
(33.86)
400m: 4:26.29
(33.59)
450m: 5:00.03
(33.74)
500m: 5:33.68
(33.65)
550m: 6:07.76
(34.08)
600m: 6:42.03
(34.27)
650m: 7:15.90
(33.87)
700m: 7:49.74
(33.84)
750m: 8:23.39
(33.65)
800m: 8:55.69
(32.30)
3 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.78 714 9:02.25 +13.23
50m: 31.63
100m: 1:05.28
(33.65)
150m: 1:39.43
(34.15)
200m: 2:13.35
(33.92)
250m: 2:47.49
(34.14)
300m: 3:21.43
(33.94)
350m: 3:56.05
(34.62)
400m: 4:30.13
(34.08)
450m: 5:04.58
(34.45)
500m: 5:38.95
(34.37)
550m: 6:13.03
(34.08)
600m: 6:47.22
(34.19)
650m: 7:21.46
(34.24)
700m: 7:55.62
(34.16)
750m: 8:29.60
(33.98)
800m: 9:02.25
(32.65)
4 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 683 9:10.47 +21.45
50m: 31.96
100m: 1:05.04
(33.08)
150m: 1:38.94
(33.90)
200m: 2:12.67
(33.73)
250m: 2:46.88
(34.21)
300m: 3:21.04
(34.16)
350m: 3:55.47
(34.43)
400m: 4:29.82
(34.35)
450m: 5:04.64
(34.82)
500m: 5:39.27
(34.63)
550m: 6:14.46
(35.19)
600m: 6:49.30
(34.84)
650m: 7:24.75
(35.45)
700m: 7:59.82
(35.07)
750m: 8:35.68
(35.86)
800m: 9:10.47
(34.79)
5 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.84 675 9:12.59 +23.57
50m: 32.28
100m: 1:07.34
(35.06)
150m: 1:42.54
(35.20)
200m: 2:18.02
(35.48)
250m: 2:53.22
(35.20)
300m: 3:28.37
(35.15)
350m: 4:03.42
(35.05)
400m: 4:38.42
(35.00)
450m: 5:13.91
(35.49)
500m: 5:48.86
(34.95)
550m: 6:23.55
(34.69)
600m: 6:58.03
(34.48)
650m: 7:32.43
(34.40)
700m: 8:06.48
(34.05)
750m: 8:39.92
(33.44)
800m: 9:12.59
(32.67)
6 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.75 668 9:14.54 +25.52
50m: 31.82
100m: 1:05.59
(33.77)
150m: 1:40.49
(34.90)
200m: 2:14.66
(34.17)
250m: 2:49.48
(34.82)
300m: 3:23.99
(34.51)
350m: 3:58.96
(34.97)
400m: 4:33.68
(34.72)
450m: 5:08.78
(35.10)
500m: 5:43.51
(34.73)
550m: 6:19.28
(35.77)
600m: 6:54.53
(35.25)
650m: 7:30.21
(35.68)
700m: 8:05.25
(35.04)
750m: 8:40.62
(35.37)
800m: 9:14.54
(33.92)
7 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim +0.71 662 9:16.22 +27.20
50m: 31.46
100m: 1:05.94
(34.48)
150m: 1:41.27
(35.33)
200m: 2:16.39
(35.12)
250m: 2:51.43
(35.04)
300m: 3:26.49
(35.06)
350m: 4:01.81
(35.32)
400m: 4:36.83
(35.02)
450m: 5:11.89
(35.06)
500m: 5:46.68
(34.79)
550m: 6:21.78
(35.10)
600m: 6:56.79
(35.01)
650m: 7:32.04
(35.25)
700m: 8:07.52
(35.48)
750m: 8:42.68
(35.16)
800m: 9:16.22
(33.54)
8 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim +0.82 651 9:19.10 +30.08
50m: 31.71
100m: 1:06.09
(34.38)
150m: 1:41.26
(35.17)
200m: 2:16.13
(34.87)
250m: 2:51.37
(35.24)
300m: 3:26.36
(34.99)
350m: 4:02.08
(35.72)
400m: 4:37.33
(35.25)
450m: 5:12.84
(35.51)
500m: 5:48.40
(35.56)
550m: 6:23.73
(35.33)
600m: 6:59.19
(35.46)
650m: 7:34.53
(35.34)
700m: 8:09.97
(35.44)
750m: 8:44.81
(34.84)
800m: 9:19.10
(34.29)
9 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap +0.71 643 9:21.45 +32.43
50m: 31.44
100m: 1:05.37
(33.93)
150m: 1:39.86
(34.49)
200m: 2:14.28
(34.42)
250m: 2:49.26
(34.98)
300m: 3:23.96
(34.70)
350m: 3:59.30
(35.34)
400m: 4:34.43
(35.13)
450m: 5:10.01
(35.58)
500m: 5:45.30
(35.29)
550m: 6:21.51
(36.21)
600m: 6:57.58
(36.07)
650m: 7:34.10
(36.52)
700m: 8:10.62
(36.52)
750m: 8:46.80
(36.18)
800m: 9:21.45
(34.65)
10 Ebba Hallbäck 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.81 639 9:22.59 +33.57
50m: 31.86
100m: 1:06.45
(34.59)
150m: 1:41.60
(35.15)
200m: 2:16.06
(34.46)
250m: 2:51.17
(35.11)
300m: 3:25.84
(34.67)
350m: 4:01.60
(35.76)
400m: 4:36.54
(34.94)
450m: 5:12.64
(36.10)
500m: 5:48.05
(35.41)
550m: 6:24.16
(36.11)
600m: 7:00.13
(35.97)
650m: 7:36.38
(36.25)
700m: 8:12.31
(35.93)
750m: 8:48.62
(36.31)
800m: 9:22.59
(33.97)
11 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.78 635 9:23.83 +34.81
50m: 32.36
100m: 1:07.34
(34.98)
150m: 1:42.79
(35.45)
200m: 2:18.27
(35.48)
250m: 2:53.67
(35.40)
300m: 3:28.70
(35.03)
350m: 4:04.12
(35.42)
400m: 4:39.39
(35.27)
450m: 5:15.19
(35.80)
500m: 5:50.95
(35.76)
550m: 6:27.23
(36.28)
600m: 7:02.90
(35.67)
650m: 7:38.74
(35.84)
700m: 8:14.39
(35.65)
750m: 8:49.80
(35.41)
800m: 9:23.83
(34.03)
12 Moa Karlsson 2002 Simklubben Poseidon +0.74 620 9:28.47 +39.45
50m: 32.79
100m: 1:07.75
(34.96)
150m: 1:43.76
(36.01)
200m: 2:19.11
(35.35)
250m: 2:55.12
(36.01)
300m: 3:30.56
(35.44)
350m: 4:06.70
(36.14)
400m: 4:42.12
(35.42)
450m: 5:17.97
(35.85)
500m: 5:53.53
(35.56)
550m: 6:29.66
(36.13)
600m: 7:05.26
(35.60)
650m: 7:41.21
(35.95)
700m: 8:17.23
(36.02)
750m: 8:53.32
(36.09)
800m: 9:28.47
(35.15)
13 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.77 616 9:29.71 +40.69
50m: 32.52
100m: 1:07.65
(35.13)
150m: 1:43.05
(35.40)
200m: 2:18.42
(35.37)
250m: 2:54.16
(35.74)
300m: 3:29.32
(35.16)
350m: 4:05.33
(36.01)
400m: 4:41.18
(35.85)
450m: 5:17.47
(36.29)
500m: 5:53.47
(36.00)
550m: 6:29.70
(36.23)
600m: 7:06.05
(36.35)
650m: 7:42.31
(36.26)
700m: 8:18.40
(36.09)
750m: 8:54.51
(36.11)
800m: 9:29.71
(35.20)
14 Johanna Palmkvist 1999 Helsingborgs Simsällskap +0.76 608 9:32.13 +43.11
50m: 32.72
100m: 1:06.85
(34.13)
150m: 1:42.98
(36.13)
200m: 2:18.11
(35.13)
250m: 2:54.67
(36.56)
300m: 3:30.23
(35.56)
350m: 4:07.11
(36.88)
400m: 4:42.56
(35.45)
450m: 5:19.30
(36.74)
500m: 5:55.33
(36.03)
550m: 6:32.71
(37.38)
600m: 7:08.66
(35.95)
650m: 7:45.77
(37.11)
700m: 8:21.72
(35.95)
750m: 8:58.36
(36.64)
800m: 9:32.13
(33.77)
15 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.73 607 9:32.30 +43.28
50m: 32.64
100m: 1:08.37
(35.73)
150m: 1:45.00
(36.63)
200m: 2:21.30
(36.30)
250m: 2:57.56
(36.26)
300m: 3:33.46
(35.90)
350m: 4:09.13
(35.67)
400m: 4:44.90
(35.77)
450m: 5:20.91
(36.01)
500m: 5:56.68
(35.77)
550m: 6:32.77
(36.09)
600m: 7:08.82
(36.05)
650m: 7:45.34
(36.52)
700m: 8:21.46
(36.12)
750m: 8:57.77
(36.31)
800m: 9:32.30
(34.53)
16 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap +0.76 605 9:33.19 +44.17
50m: 32.20
100m: 1:06.61
(34.41)
150m: 1:42.03
(35.42)
200m: 2:17.62
(35.59)
250m: 2:53.85
(36.23)
300m: 3:30.04
(36.19)
350m: 4:06.91
(36.87)
400m: 4:43.33
(36.42)
450m: 5:19.64
(36.31)
500m: 5:56.07
(36.43)
550m: 6:32.59
(36.52)
600m: 7:09.03
(36.44)
650m: 7:45.49
(36.46)
700m: 8:21.56
(36.07)
750m: 8:57.84
(36.28)
800m: 9:33.19
(35.35)
17 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap +0.81 602 9:33.89 +44.87
50m: 32.76
100m: 1:07.88
(35.12)
150m: 1:43.82
(35.94)
200m: 2:19.23
(35.41)
250m: 2:55.35
(36.12)
300m: 3:30.88
(35.53)
350m: 4:07.09
(36.21)
400m: 4:43.43
(36.34)
450m: 5:19.46
(36.03)
500m: 5:56.14
(36.68)
550m: 6:32.72
(36.58)
600m: 7:09.36
(36.64)
650m: 7:46.60
(37.24)
700m: 8:23.19
(36.59)
750m: 8:59.32
(36.13)
800m: 9:33.89
(34.57)
18 Emilia Nordén 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.80 602 9:34.09 +45.07
50m: 32.85
100m: 1:07.82
(34.97)
150m: 1:44.25
(36.43)
200m: 2:19.87
(35.62)
250m: 2:56.60
(36.73)
300m: 3:32.56
(35.96)
350m: 4:09.19
(36.63)
400m: 4:45.25
(36.06)
450m: 5:21.82
(36.57)
500m: 5:58.21
(36.39)
550m: 6:35.02
(36.81)
600m: 7:11.59
(36.57)
650m: 7:48.40
(36.81)
700m: 8:24.55
(36.15)
750m: 9:00.60
(36.05)
800m: 9:34.09
(33.49)
19 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.70 598 9:35.40 +46.38
50m: 33.15
100m: 1:08.23
(35.08)
150m: 1:44.67
(36.44)
200m: 2:20.53
(35.86)
250m: 2:57.25
(36.72)
300m: 3:33.37
(36.12)
350m: 4:10.05
(36.68)
400m: 4:45.81
(35.76)
450m: 5:22.39
(36.58)
500m: 5:58.53
(36.14)
550m: 6:34.87
(36.34)
600m: 7:11.34
(36.47)
650m: 7:48.18
(36.84)
700m: 8:24.65
(36.47)
750m: 9:01.69
(37.04)
800m: 9:35.40
(33.71)
20 Agnes Arberg 2001 Jönköpings Simsällskap +0.81 594 9:36.68 +47.66
50m: 34.08
100m: 1:09.65
(35.57)
150m: 1:46.66
(37.01)
200m: 2:22.44
(35.78)
250m: 2:59.41
(36.97)
300m: 3:35.64
(36.23)
350m: 4:12.40
(36.76)
400m: 4:48.80
(36.40)
450m: 5:25.21
(36.41)
500m: 6:01.54
(36.33)
550m: 6:38.19
(36.65)
600m: 7:14.30
(36.11)
650m: 7:50.80
(36.50)
700m: 8:26.57
(35.77)
750m: 9:02.64
(36.07)
800m: 9:36.68
(34.04)
21 Alice Thörnros 2001 Jönköpings Simsällskap +0.82 594 9:36.71 +47.69
50m: 32.67
100m: 1:07.53
(34.86)
150m: 1:43.74
(36.21)
200m: 2:19.71
(35.97)
250m: 2:56.66
(36.95)
300m: 3:33.13
(36.47)
350m: 4:09.98
(36.85)
400m: 4:45.86
(35.88)
450m: 5:22.09
(36.23)
500m: 5:58.20
(36.11)
550m: 6:34.65
(36.45)
600m: 7:11.05
(36.40)
650m: 7:47.90
(36.85)
700m: 8:24.45
(36.55)
750m: 9:01.09
(36.64)
800m: 9:36.71
(35.62)
22 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim +0.74 582 9:40.58 +51.56
50m: 32.95
100m: 1:07.61
(34.66)
150m: 1:43.55
(35.94)
200m: 2:19.24
(35.69)
250m: 2:56.04
(36.80)
300m: 3:32.31
(36.27)
350m: 4:09.60
(37.29)
400m: 4:46.70
(37.10)
450m: 5:24.51
(37.81)
500m: 6:01.70
(37.19)
550m: 6:38.89
(37.19)
600m: 7:15.82
(36.93)
650m: 7:53.05
(37.23)
700m: 8:29.65
(36.60)
750m: 9:06.39
(36.74)
800m: 9:40.58
(34.19)
23 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap +0.88 582 9:40.62 +51.60
50m: 31.68
100m: 1:06.69
(35.01)
150m: 1:43.35
(36.66)
200m: 2:19.52
(36.17)
250m: 2:55.73
(36.21)
300m: 3:31.89
(36.16)
350m: 4:08.50
(36.61)
400m: 4:46.08
(37.58)
450m: 5:23.33
(37.25)
500m: 6:00.50
(37.17)
550m: 6:38.02
(37.52)
600m: 7:15.73
(37.71)
650m: 7:53.43
(37.70)
700m: 8:30.90
(37.47)
750m: 9:06.61
(35.71)
800m: 9:40.62
(34.01)
24 Sandra Bergerstam 2001 Järfälla Simsällskap +0.79 580 9:41.13 +52.11
50m: 33.20
100m: 1:08.16
(34.96)
150m: 1:44.53
(36.37)
200m: 2:20.76
(36.23)
250m: 2:57.37
(36.61)
300m: 3:33.94
(36.57)
350m: 4:10.93
(36.99)
400m: 4:47.68
(36.75)
450m: 5:24.68
(37.00)
500m: 6:01.72
(37.04)
550m: 6:38.85
(37.13)
600m: 7:15.61
(36.76)
650m: 7:52.58
(36.97)
700m: 8:29.13
(36.55)
750m: 9:06.10
(36.97)
800m: 9:41.13
(35.03)
25 Ebba  Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.84 578 9:41.84 +52.82
50m: 32.39
100m: 1:07.52
(35.13)
150m: 1:43.56
(36.04)
200m: 2:19.10
(35.54)
250m: 2:55.19
(36.09)
300m: 3:31.02
(35.83)
350m: 4:07.40
(36.38)
400m: 4:43.25
(35.85)
450m: 5:20.15
(36.90)
500m: 5:57.05
(36.90)
550m: 6:34.25
(37.20)
600m: 7:11.74
(37.49)
650m: 7:50.31
(38.57)
700m: 8:27.90
(37.59)
750m: 9:05.51
(37.61)
800m: 9:41.84
(36.33)
26 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap +0.80 577 9:42.05 +53.03
50m: 32.02
100m: 1:07.09
(35.07)
150m: 1:43.47
(36.38)
200m: 2:19.27
(35.80)
250m: 2:55.79
(36.52)
300m: 3:32.95
(37.16)
350m: 4:09.99
(37.04)
400m: 4:47.44
(37.45)
450m: 5:24.45
(37.01)
500m: 6:02.12
(37.67)
550m: 6:38.94
(36.82)
600m: 7:15.86
(36.92)
650m: 7:52.78
(36.92)
700m: 8:30.34
(37.56)
750m: 9:06.52
(36.18)
800m: 9:42.05
(35.53)
27 Tyra Littorin 2004 Helsingborgs Simsällskap +0.67 565 9:46.21 +57.19
50m: 32.86
100m: 1:08.60
(35.74)
150m: 1:45.30
(36.70)
200m: 2:21.57
(36.27)
250m: 2:58.92
(37.35)
300m: 3:35.80
(36.88)
350m: 4:13.07
(37.27)
400m: 4:49.85
(36.78)
450m: 5:27.36
(37.51)
500m: 6:04.14
(36.78)
550m: 6:41.90
(37.76)
600m: 7:18.91
(37.01)
650m: 7:56.15
(37.24)
700m: 8:33.25
(37.10)
750m: 9:10.31
(37.06)
800m: 9:46.21
(35.90)
28 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap +0.71 555 9:49.70 +1:00.68
50m: 33.44
100m: 1:08.98
(35.54)
150m: 1:45.78
(36.80)
200m: 2:21.96
(36.18)
250m: 2:59.01
(37.05)
300m: 3:35.78
(36.77)
350m: 4:13.13
(37.35)
400m: 4:50.04
(36.91)
450m: 5:27.68
(37.64)
500m: 6:04.68
(37.00)
550m: 6:42.55
(37.87)
600m: 7:19.86
(37.31)
650m: 7:57.88
(38.02)
700m: 8:35.03
(37.15)
750m: 9:12.97
(37.94)
800m: 9:49.70
(36.73)
29 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap +0.82 543 9:54.09 +1:05.07
50m: 32.84
100m: 1:07.92
(35.08)
150m: 1:44.42
(36.50)
200m: 2:19.96
(35.54)
250m: 2:57.23
(37.27)
300m: 3:33.56
(36.33)
350m: 4:11.11
(37.55)
400m: 4:48.47
(37.36)
450m: 5:26.82
(38.35)
500m: 6:04.24
(37.42)
550m: 6:43.05
(38.81)
600m: 7:21.14
(38.09)
650m: 7:59.65
(38.51)
700m: 8:37.97
(38.32)
750m: 9:16.49
(38.52)
800m: 9:54.09
(37.60)
2018-07-05 18:57:50 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner