2020-06-05   06:28:23
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Söndag 8 juli 2018 kl. 09:30

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 41, 100m Frisim Damer Senior - Försök
WR: Sarah Sjöström (1993) 51.71 2017-07-23
ER: Sarah Sjöström (1993) 51.71 2017-07-23
WJ: Penelope Oleksiak (2000) 52.70 2016-08-11
EJ: Freya Anderson (2001) 53.91 2017-07-27
NR: Sarah Sjöström (1993) 51.71 2017-07-23
SR: Sarah Sjöström (1993) 51.71 2017-07-23
SJ: Sarah Sjöström (1993) 52.54 2017-04-11
MR: Sarah Sjöström (1993) 52.97 2015-07-05
FM: Louise Hansson (1996) 55.58
FJ: Alida Ramdén (1997) 57.47
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap +0.74 770 56.40 QA
50m: 27.48
100m: 56.40
(28.92)
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap +0.70 758 56.71 +0.31 QA
50m: 27.08
100m: 56.71
(29.63)
3 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS +0.70 740 57.15 +0.75 QA
50m: 27.82
100m: 57.15
(29.33)
4 Magdalena Kuras 1988 SK Triton +0.71 736 57.27 +0.87 QA
50m: 27.36
100m: 57.27
(29.91)
5 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap +0.74 734 57.30 +0.90 QA
50m: 27.85
100m: 57.30
(29.45)
6 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap +0.67 733 57.33 +0.93 QA
50m: 27.49
100m: 57.33
(29.84)
7 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.78 710 57.94 +1.54 QA
50m: 28.15
100m: 57.94
(29.79)
8 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap +0.68 710 57.95 +1.55 QA
50m: 27.53
100m: 57.95
(30.42)
9 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS +0.73 707 58.04 +1.64 QB
50m: 27.64
100m: 58.04
(30.40)
10 Wanda Dollmayer 1996 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 704 58.11 +1.71 QB
50m: 27.99
100m: 58.11
(30.12)
11 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap +0.72 704 58.12 +1.72 QB
50m: 27.82
100m: 58.12
(30.30)
12 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap +0.71 677 58.89 +2.49 QB
50m: 28.22
100m: 58.89
(30.67)
13 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun +0.77 662 59.32 +2.92 QB
50m: 28.32
100m: 59.32
(31.00)
14 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap +0.73 659 59.41 +3.01 QB
50m: 28.38
100m: 59.41
(31.03)
15 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.69 658 59.45 +3.05 QB
50m: 28.03
100m: 59.45
(31.42)
16 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS +0.67 656 59.51 +3.11 QB
50m: 28.41
100m: 59.51
(31.10)
17 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.70 654 59.55 +3.15
50m: 28.33
100m: 59.55
(31.22)
18 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.75 652 59.62 +3.22
50m: 28.41
100m: 59.62
(31.21)
19 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb +0.75 652 59.63 +3.23
50m: 28.32
100m: 59.63
(31.31)
20 Sofia Åstedt 2003 Simklubben Elfsborg +0.84 651 59.66 +3.26
50m: 28.36
100m: 59.66
(31.30)
21 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening +0.78 645 59.84 +3.44
50m: 29.25
100m: 59.84
(30.59)
22 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap +0.71 644 59.86 +3.46
50m: 28.54
100m: 59.86
(31.32)
23 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 643 59.89 +3.49
50m: 28.70
100m: 59.89
(31.19)
24 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb +0.77 642 59.92 +3.52
50m: 29.39
100m: 59.92
(30.53)
25 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.71 642 59.93 +3.53
50m: 28.94
100m: 59.93
(30.99)
26 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.77 641 59.96 +3.56
50m: 28.66
100m: 59.96
(31.30)
27 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.71 630 1:00.30 +3.90
50m: 28.86
100m: 1:00.30
(31.44)
28 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.80 627 1:00.39 +3.99
50m: 29.27
100m: 1:00.39
(31.12)
29 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS +0.60 620 1:00.63 +4.23
50m: 28.94
100m: 1:00.63
(31.69)
30 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim +0.73 569 1:02.38 +5.98 PQ S14 SR
50m: 30.03
100m: 1:02.38
(32.35)
31 Rebecka Gustafsson 1998 Södertälje Simsällskap +0.65 563 1:02.61 +6.21
50m: 29.44
100m: 1:02.61
(33.17)
32 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap +0.70 531 1:03.82 +7.42
50m: 29.83
100m: 1:03.82
(33.99)
33 Helena Fältman 1980 Täby Sim +0.67 393 1:10.57 +14.17 PQ S10
50m: 33.83
100m: 1:10.57
(36.74)
34 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna +0.77 377 1:11.54 +15.14 PQ S14
50m: 34.33
100m: 1:11.54
(37.21)
35 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening +0.71 327 1:15.02 +18.62 PQ S11
50m: 34.69
100m: 1:15.02
(40.33)
36 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb +0.76 282 1:18.82 +22.42 PQ S8 SR
50m: 37.11
100m: 1:18.82
(41.71)
37 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap +0.73 266 1:20.38 +23.98 PQ S8
50m: 39.02
100m: 1:20.38
(41.36)
38 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim +0.54 263 1:20.68 +24.28 PQ S9
50m: 38.37
100m: 1:20.68
(42.31)
39 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 221 1:25.41 +29.01 PQ S7 SR
50m: 40.40
100m: 1:25.41
(45.01)
40 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians +0.83 202 1:28.03 +31.63 S14
50m: 40.75
100m: 1:28.03
(47.28)
41 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.64 188 1:30.16 +33.76 S14
50m: 42.15
100m: 1:30.16
(48.01)
42 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening +0.99 168 1:33.61 +37.21 S14
50m: 44.74
100m: 1:33.61
(48.87)
43 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 161 1:35.04 +38.64 S14
50m: 44.10
100m: 1:35.04
(50.94)
- Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap +0.85 DSQ S14
2018-07-08 10:50:53 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner