2019-08-26   05:45:26
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sollentuna simfestival 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 1, 25m Frisim damer Simcup Alla åldrar - Försök
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alice Lindgren 2005 Väsby Simsällskap 12.83 Q
2 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb 12.84 +0.01 Q
3 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 12.85 +0.02 Q
4 Astrid Eriksson 2001 Turebergs Simklubb 13.07 +0.24 Q
5 Moa Zetterström 2005 Norrtälje Simklubb 13.28 +0.45 Q
6 Jenny Ek 1999 Ålands Simförening 13.34 +0.51 Q
7 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb 13.52 +0.69 Q
8 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb 13.53 +0.70 Q
9 Cornelia Ericsson 2003 Turebergs Simklubb 13.57 +0.74 Q
10 Milla Wahlund 2006 Väsby Simsällskap 13.80 +0.97 Q
11 Hanna Blomqvist 2005 Ålands Simförening 13.90 +1.07 Q
12 Jessica Lindholm 2001 Ålands Simförening 13.96 +1.13 Q
13 Elsa Brandt 2006 Väsby Simsällskap 13.97 +1.14 Q
13 Hanna Melander 2007 Väsby Simsällskap 13.97 +1.14 Q
15 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb 14.08 +1.25 Q
16 Fanny Ek 1999 Ålands Simförening 14.10 +1.27 Q
17 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb 14.27 +1.44 Q
17 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap 14.27 +1.44 Q
19 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap 14.29 +1.46 Q
20 Frida Steen 2005 Väsby Simsällskap 14.36 +1.53 Q
21 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb 14.37 +1.54 Q
22 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb 14.40 +1.57 Q
23 Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap 14.57 +1.74 Q
24 Ebba Fors 2006 Upplands-Bro Simsällskap 14.62 +1.79 Q
25 Isabelle Skytt 2005 Väsby Simsällskap 14.70 +1.87 Q
26 Signe Lundh 2005 Väsby Simsällskap 14.77 +1.94 Q
27 Ebba  Pihl 2005 Turebergs Simklubb 14.79 +1.96 Q
28 Ella Faleij 2003 Turebergs Simklubb 14.81 +1.98 Q
29 Julia Liu 2004 Turebergs Simklubb 14.89 +2.06
30 Clara Sundgren 2005 Väsby Simsällskap 15.28 +2.45
31 Céline Flöjt 2005 Ålands Simförening 15.32 +2.49
32 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb 15.37 +2.54
33 Emelie Måtar 2004 Ålands Simförening 15.43 +2.60
34 Elin Höök 2005 Väsby Simsällskap 15.46 +2.63
35 Amelie Jäntti 2005 Solna Sundbyberg SS 04 15.51 +2.68
36 Tindra Funke 2006 Väsby Simsällskap 15.56 +2.73
37 Alice Jeansson 2008 Solna Sundbyberg SS 04 15.60 +2.77
38 Hanna Sköld 2005 Väsby Simsällskap 15.69 +2.86
39 Stella Gammel 2006 Solna Sundbyberg SS 04 15.70 +2.87
40 Alexandra Ward 2005 Väsby Simsällskap 15.75 +2.92
41 Julia Marklund 2006 Turebergs Simklubb 15.84 +3.01
42 Fernanda Vasquez 2007 Turebergs Simklubb 15.88 +3.05
43 Vera Wijk 2006 Väsby Simsällskap 15.93 +3.10
44 Cecilia Eklund 2005 Väsby Simsällskap 15.95 +3.12
45 Emma Arnö 2008 Turebergs Simklubb 16.01 +3.18
46 Isa Andersson 2006 Turebergs Simklubb 16.02 +3.19
47 Ida Söderlund 2006 Turebergs Simklubb 16.04 +3.21
48 Wilma Danielsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 16.14 +3.31
49 Elise Blomström 2006 Solna Sundbyberg SS 04 16.20 +3.37
50 Mathilda Wahlstedt 2006 Ålands Simförening 16.32 +3.49
51 Julia Sundqvist 2007 Turebergs Simklubb 16.35 +3.52
52 Tina Najafzadeh 2006 Turebergs Simklubb 16.42 +3.59
53 Elvira Wänman 2008 Turebergs Simklubb 16.47 +3.64
54 Maja Dunder 2005 Solna Sundbyberg SS 04 16.66 +3.83
55 Hanna Areblad 2007 Väsby Simsällskap 16.76 +3.93
56 Alexandra Silverryd 2005 Solna Sundbyberg SS 04 16.78 +3.95
57 Frida Berglund 2006 Solna Sundbyberg SS 04 16.83 +4.00
58 Joanna Terander 2007 Turebergs Simklubb 16.94 +4.11
59 Felicia Wadell 2006 Solna Sundbyberg SS 04 17.01 +4.18
60 Elise Klingh 2005 Väsby Simsällskap 17.21 +4.38
61 Ellen Melin 2002 Ålands Simförening 17.40 +4.57
62 Tilda Flodin 2007 Väsby Simsällskap 17.43 +4.60
63 Fanny Krekula 2006 Väsby Simsällskap 17.51 +4.68
64 Ebba Björkén 2007 Väsby Simsällskap 17.52 +4.69
65 Mila Ekfeldt 2006 Väsby Simsällskap 17.57 +4.74
66 Isabell Andersson 2007 Turebergs Simklubb 17.72 +4.89
67 Olivia Nietzsche 2006 Solna Sundbyberg SS 04 17.98 +5.15
68 Kristina Eriksson 2006 Väsby Simsällskap 18.00 +5.17
69 madeleine sandell 2006 Solna Sundbyberg SS 04 18.02 +5.19
70 Isabel Holmertz 2007 Turebergs Simklubb 18.18 +5.35
71 Emilia Blomström 2008 Solna Sundbyberg SS 04 18.28 +5.45
72 Ella Omazic 2007 Turebergs Simklubb 18.36 +5.53
73 Ella Lynch 2007 Solna Sundbyberg SS 04 18.43 +5.60
74 Isabelle Kashani 2009 Solna Sundbyberg SS 04 19.67 +6.84
75 Rebecka Rang 2006 Väsby Simsällskap 19.86 +7.03
76 Vilma Karlsson 2009 Hellas Simklubb 25.36 +12.53
- Klara Broms 2006 Turebergs Simklubb DSQ
- Rebecka Åshuvud 2003 Turebergs Simklubb DSQ
- Emelie Araya Pimentel 2005 Turebergs Simklubb DNS
- Felicia Engberg 2005 Väsby Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 09:06:19
2019-02-16 09:14:03 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 2, 25m Frisim Herrar Simcup - Försök
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Simon Lund 1989 Södertörns Simsällskap 12.20 Q
2 Magnus Lindström 2004 Luleå Simsällskap 12.48 +0.28 Q
2 Isac Persson Taylor 2003 Turebergs Simklubb 12.48 +0.28 Q
4 Marcus Stolt 1995 Södertörns Simsällskap 12.56 +0.36 Q
5 Rasmus Skyving 2003 Norrtälje Simklubb 12.57 +0.37 Q
6 Victor Karell 2003 Norrtälje Simklubb 12.58 +0.38 Q
7 Michael Stille 2002 Turebergs Simklubb 12.61 +0.41 Q
8 Rasmus Kalvik 2004 Ålands Simförening 12.64 +0.44 Q
9 August Eriksson 2004 Turebergs Simklubb 12.67 +0.47 Q
10 Nicholas Weis Shore 2002 Solna Sundbyberg SS 04 12.80 +0.60 Q
11 Filip Westlund 2003 Turebergs Simklubb 12.85 +0.65 Q
12 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb 12.87 +0.67 Q
13 Artjom Ponomarjov 2004 Solna Sundbyberg SS 04 12.90 +0.70 Q
14 Linus Eriksson 2001 Ålands Simförening 13.19 +0.99 Q
15 Johan Montero 2005 Väsby Simsällskap 13.21 +1.01 Q
16 Tobias Eknor 2000 Solna Sundbyberg SS 04 13.25 +1.05 Q
17 Hannes Olin 2003 Ålands Simförening 13.26 +1.06 Q
18 Casper Rengart 2006 Väsby Simsällskap 13.70 +1.50 Q
19 Eddie Peng 2007 Väsby Simsällskap 13.87 +1.67 Q
20 Jesper Sandström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 14.06 +1.86 Q
21 Einar Melin 2004 Ålands Simförening 14.21 +2.01 Q
22 Viktor Ramsthaler 2003 Solna Sundbyberg SS 04 14.52 +2.32 Q
23 Erik Frantz 2006 Väsby Simsällskap 14.70 +2.50 Q
24 Henrik Fjellström 2006 Väsby Simsällskap 15.09 +2.89 Q
25 Benedek Kovacs 2006 Väsby Simsällskap 15.44 +3.24 Q
26 William Wu 2003 Väsby Simsällskap 15.60 +3.40 Q
27 Alexander Källström 2006 Solna Sundbyberg SS 04 15.98 +3.78 Q
28 Erik Svensson 2007 Väsby Simsällskap 16.13 +3.93 Q
29 Junes Khattab 2006 Väsby Simsällskap 16.55 +4.35
30 Axel Mickelsson 2006 Turebergs Simklubb 16.69 +4.49
31 Elwe Montelius 2008 Solna Sundbyberg SS 04 17.00 +4.80
32 Ted Körberg 2008 Turebergs Simklubb 17.11 +4.91
33 Noah Björkhed 2007 Väsby Simsällskap 18.70 +6.50
34 Hugo Bentzer 2009 Solna Sundbyberg SS 04 19.85 +7.65
35 Filip Måtar 2006 Ålands Simförening 20.96 +8.76
- Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 09:20:36
2019-02-16 09:20:43 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 3, 200m Fjärilsim Damer ABC 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap 436 2:37.73
50m: 33.93
100m: 1:13.12
(39.19)
150m: 1:55.26
(42.14)
200m: 2:37.73
(42.47)
2 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb 429 2:38.56 +0.83
50m: 35.32
100m: 1:16.09
(40.77)
150m: 1:57.52
(41.43)
200m: 2:38.56
(41.04)
Grenen officiell:  2019-02-16 09:53:48
Event 3, 200m Fjärilsim Damer ABC 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb 474 2:33.37
50m: 34.14
100m: 1:13.40
(39.26)
150m: 1:53.16
(39.76)
200m: 2:33.37
(40.21)
Grenen officiell:  2019-02-16 09:53:48
2019-02-16 09:53:51 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 4, 200m Frisim Herrar ABCD 13 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Casper Rengart 2006 Väsby Simsällskap +0.63 369 2:18.46
50m: 31.33
100m: 1:05.94
(34.61)
150m: 1:41.83
(35.89)
200m: 2:18.46
(36.63)
2 Eddie Peng 2007 Väsby Simsällskap +0.61 321 2:25.05 +6.59
50m: 33.15
100m: 1:09.89
(36.74)
150m: 1:47.87
(37.98)
200m: 2:25.05
(37.18)
3 Lucas Goulet 2008 Spårvägen Simförening +0.55 302 2:27.98 +9.52
50m: 33.95
100m: 1:10.97
(37.02)
150m: 1:49.77
(38.80)
200m: 2:27.98
(38.21)
4 Henrik Larsson 2006 Turebergs Simklubb +0.61 278 2:32.21 +13.75
50m: 33.83
100m: 1:12.38
(38.55)
150m: 1:52.74
(40.36)
200m: 2:32.21
(39.47)
5 Oliver Geaney 2006 Spårvägen Simförening +0.54 243 2:39.22 +20.76
50m: 34.44
100m: 1:14.49
(40.05)
150m: 1:57.64
(43.15)
200m: 2:39.22
(41.58)
6 Erik Frantz 2006 Väsby Simsällskap 238 2:40.16 +21.70
50m: 35.63
100m: 1:15.94
(40.31)
150m: 1:58.23
(42.29)
200m: 2:40.16
(41.93)
7 Julius Dorch Juliusson 2007 Södertörns Simsällskap 209 2:47.19 +28.73
50m: 37.38
100m: 1:21.02
(43.64)
150m: 2:05.07
(44.05)
200m: 2:47.19
(42.12)
8 Henrik Fjellström 2006 Väsby Simsällskap +0.69 202 2:49.33 +30.87
50m: 36.50
100m: 1:18.63
(42.13)
150m: 2:04.04
(45.41)
200m: 2:49.33
(45.29)
9 Erik Svensson 2007 Väsby Simsällskap +0.42 181 2:55.44 +36.98
50m: 38.61
100m: 1:22.42
(43.81)
150m: 2:09.21
(46.79)
200m: 2:55.44
(46.23)
10 Junes Khattab 2006 Väsby Simsällskap +0.68 179 2:56.10 +37.64
50m: 39.72
100m: 1:24.90
(45.18)
150m: 2:11.08
(46.18)
200m: 2:56.10
(45.02)
11 Axel Svensson 2006 Upplands-Bro Simsällskap +0.79 170 2:59.37 +40.91
50m: 41.74
100m: 1:27.65
(45.91)
150m: 2:14.28
(46.63)
200m: 2:59.37
(45.09)
12 Benedek Kovacs 2006 Väsby Simsällskap +0.82 157 3:03.99 +45.53
50m: 39.71
100m: 1:28.24
(48.53)
150m: 2:18.21
(49.97)
200m: 3:03.99
(45.78)
13 Axel Mickelsson 2006 Turebergs Simklubb +0.78 118 3:22.56 +1:04.10
50m: 44.14
100m: 1:36.27
(52.13)
150m: 2:32.34
(56.07)
200m: 3:22.56
(50.22)
Grenen officiell:  2019-02-16 09:43:29
Event 4, 200m Frisim Herrar ABCD 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rasmus Kalvik 2004 Ålands Simförening +0.73 485 2:06.39
50m: 28.35
100m: 59.87
(31.52)
150m: 1:33.19
(33.32)
200m: 2:06.39
(33.20)
2 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb +0.84 409 2:13.83 +7.44
50m: 30.96
100m: 1:04.59
(33.63)
150m: 1:38.93
(34.34)
200m: 2:13.83
(34.90)
3 Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb +0.56 368 2:18.66 +12.27
50m: 31.95
100m: 1:06.61
(34.66)
150m: 1:42.77
(36.16)
200m: 2:18.66
(35.89)
4 Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb 324 2:24.57 +18.18
50m: 32.70
100m: 1:08.99
(36.29)
150m: 1:46.62
(37.63)
200m: 2:24.57
(37.95)
5 Artjom Ponomarjov 2004 Solna Sundbyberg SS 04 +0.77 290 2:30.03 +23.64
50m: 33.27
100m: 1:11.13
(37.86)
150m: 1:51.53
(40.40)
200m: 2:30.03
(38.50)
6 Einar Melin 2004 Ålands Simförening +0.76 289 2:30.27 +23.88
50m: 33.70
100m: 1:11.70
(38.00)
150m: 1:51.81
(40.11)
200m: 2:30.27
(38.46)
7 Malcolm Honkanen 2005 Södertörns Simsällskap +0.73 233 2:41.30 +34.91
50m: 34.46
100m: 1:14.66
(40.20)
150m: 1:58.86
(44.20)
200m: 2:41.30
(42.44)
8 Emil Johanson 2005 Södertörns Simsällskap +0.63 200 2:49.69 +43.30
50m: 35.67
100m: 1:18.74
(43.07)
150m: 2:05.45
(46.71)
200m: 2:49.69
(44.24)
Grenen officiell:  2019-02-16 09:43:29
Event 4, 200m Frisim Herrar ABCD 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Victor Karell 2003 Norrtälje Simklubb +0.68 398 2:15.00
50m: 28.95
100m: 1:03.03
(34.08)
150m: 1:39.11
(36.08)
200m: 2:15.00
(35.89)
2 Filip Westlund 2003 Turebergs Simklubb +0.69 350 2:20.93 +5.93
50m: 30.35
100m: 1:05.72
(35.37)
150m: 1:43.01
(37.29)
200m: 2:20.93
(37.92)
3 Oskar Kristoffersson 2003 Upplands-Bro Simsällskap +0.75 317 2:25.62 +10.62
50m: 32.89
100m: 1:08.95
(36.06)
150m: 1:48.85
(39.90)
200m: 2:25.62
(36.77)
4 Jesper Sandström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 +0.78 281 2:31.71 +16.71
50m: 34.94
100m: 1:13.74
(38.80)
150m: 1:53.37
(39.63)
200m: 2:31.71
(38.34)
5 Noa Sigfelt 2003 Södertörns Simsällskap +0.73 244 2:39.01 +24.01
50m: 34.93
100m: 1:14.86
(39.93)
150m: 1:58.66
(43.80)
200m: 2:39.01
(40.35)
6 William Wu 2003 Väsby Simsällskap +0.63 186 2:53.89 +38.89
50m: 39.02
100m: 1:23.07
(44.05)
150m: 2:08.70
(45.63)
200m: 2:53.89
(45.19)
7 Viktor Ramsthaler 2003 Solna Sundbyberg SS 04 +0.69 162 3:02.28 +47.28
50m: 36.99
100m: 1:23.11
(46.12)
150m: 2:13.05
(49.94)
200m: 3:02.28
(49.23)
Grenen officiell:  2019-02-16 09:43:29
2019-02-16 09:43:34 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 5, 100m Ryggsim Damer ABCD 13 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.66 422 1:13.36
50m: 35.90
100m: 1:13.36
(37.46)
2 Hanna Melander 2007 Väsby Simsällskap +0.81 406 1:14.28 +0.92
50m: 36.33
100m: 1:14.28
(37.95)
3 Elsa Brandt 2006 Väsby Simsällskap +0.58 393 1:15.11 +1.75
50m: 36.33
100m: 1:15.11
(38.78)
4 Johanna Claesson 2006 Spårvägen Simförening +0.76 366 1:16.90 +3.54
50m: 36.74
100m: 1:16.90
(40.16)
5 Milla Wahlund 2006 Väsby Simsällskap +0.65 346 1:18.37 +5.01
50m: 38.31
100m: 1:18.37
(40.06)
6 Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap +0.70 325 1:19.99 +6.63
50m: 39.30
100m: 1:19.99
(40.69)
7 Ebba Fors 2006 Upplands-Bro Simsällskap +0.74 299 1:22.21 +8.85
50m: 39.52
100m: 1:22.21
(42.69)
8 Tindra Funke 2006 Väsby Simsällskap +0.80 293 1:22.78 +9.42
50m: 41.05
100m: 1:22.78
(41.73)
9 Carla Rollvén 2006 Spårvägen Simförening +0.85 292 1:22.87 +9.51
50m: 39.55
100m: 1:22.87
(43.32)
10 Stella  Egmar 2006 Spårvägen Simförening +0.80 291 1:22.99 +9.63
50m: 40.62
100m: 1:22.99
(42.37)
11 Vera Wijk 2006 Väsby Simsällskap +0.75 275 1:24.57 +11.21
50m: 41.93
100m: 1:24.57
(42.64)
12 Agnes Thunberg 2007 Spårvägen Simförening +0.68 270 1:25.10 +11.74
50m: 40.57
100m: 1:25.10
(44.53)
13 Frida Loqvist 2006 Spårvägen Simförening +0.65 268 1:25.25 +11.89
50m: 40.44
100m: 1:25.25
(44.81)
14 Ella Holmberg 2006 Spårvägen Simförening +0.69 266 1:25.48 +12.12
50m: 41.37
100m: 1:25.48
(44.11)
15 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb +0.70 250 1:27.33 +13.97
50m: 42.83
100m: 1:27.33
(44.50)
16 Hanna Areblad 2007 Väsby Simsällskap +0.83 249 1:27.44 +14.08
50m: 42.12
100m: 1:27.44
(45.32)
17 Emma Arnö 2008 Turebergs Simklubb +0.65 226 1:30.29 +16.93
50m: 43.76
100m: 1:30.29
(46.53)
18 Ida Söderlund 2006 Turebergs Simklubb +0.73 224 1:30.54 +17.18
50m: 44.00
100m: 1:30.54
(46.54)
19 Frida Berglund 2006 Solna Sundbyberg SS 04 +0.77 224 1:30.59 +17.23
50m: 44.37
100m: 1:30.59
(46.22)
20 Nellie Edström 2008 Solna Sundbyberg SS 04 +0.80 208 1:32.81 +19.45
50m: 45.37
100m: 1:32.81
(47.44)
21 Asta Revsäter 2007 Solna Sundbyberg SS 04 +0.84 203 1:33.53 +20.17
50m: 44.34
100m: 1:33.53
(49.19)
22 Fernanda Vasquez 2007 Turebergs Simklubb +0.76 199 1:34.23 +20.87
50m: 45.99
100m: 1:34.23
(48.24)
23 Felicia Wadell 2006 Solna Sundbyberg SS 04 +0.77 174 1:38.47 +25.11
50m: 45.89
100m: 1:38.47
(52.58)
24 Tina Najafzadeh 2006 Turebergs Simklubb +0.76 172 1:38.93 +25.57
50m: 47.83
100m: 1:38.93
(51.10)
25 Mila Ekfeldt 2006 Väsby Simsällskap +0.86 164 1:40.46 +27.10
50m: 48.80
100m: 1:40.46
(51.66)
26 Anna Gomez 2007 Solna Sundbyberg SS 04 +0.73 158 1:41.70 +28.34
50m: 49.43
100m: 1:41.70
(52.27)
27 Olivia Nietzsche 2006 Solna Sundbyberg SS 04 156 1:42.10 +28.74
50m: 49.72
100m: 1:42.10
(52.38)
28 Edith Forsell 2007 Turebergs Simklubb +0.77 141 1:45.64 +32.28
50m: 51.16
100m: 1:45.64
(54.48)
29 Elvira Wänman 2008 Turebergs Simklubb +0.75 136 1:46.96 +33.60
50m: 53.36
100m: 1:46.96
(53.60)
30 Isabelle Kashani 2009 Solna Sundbyberg SS 04 +0.82 122 1:50.92 +37.56
50m: 54.21
100m: 1:50.92
(56.71)
- Joanna Terander 2007 Turebergs Simklubb +0.10 DSQ
- Isabell Andersson 2007 Turebergs Simklubb +0.78 DSQ
- Rebecka Rang 2006 Väsby Simsällskap +0.88 DSQ
- Ella Lynch 2007 Solna Sundbyberg SS 04 +0.81 DSQ
- Isa Andersson 2006 Turebergs Simklubb +0.73 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 10:11:54
Event 5, 100m Ryggsim Damer ABCD 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb +0.80 469 1:10.78
50m: 34.43
100m: 1:10.78
(36.35)
2 Alice Lindgren 2005 Väsby Simsällskap +0.72 442 1:12.21 +1.43
50m: 34.73
100m: 1:12.21
(37.48)
3 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.65 361 1:17.27 +6.49
50m: 38.22
100m: 1:17.27
(39.05)
4 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb +0.74 354 1:17.75 +6.97
50m: 37.82
100m: 1:17.75
(39.93)
5 Clara Sundgren 2005 Väsby Simsällskap +0.99 337 1:19.04 +8.26
50m: 39.38
100m: 1:19.04
(39.66)
6 Céline Flöjt 2005 Ålands Simförening +0.83 326 1:19.90 +9.12
50m: 39.03
100m: 1:19.90
(40.87)
7 Johanna  Klingenstierna 2005 Turebergs Simklubb +0.88 325 1:19.96 +9.18
50m: 38.41
100m: 1:19.96
(41.55)
8 Alexandra Ward 2005 Väsby Simsällskap +0.91 294 1:22.68 +11.90
50m: 39.75
100m: 1:22.68
(42.93)
9 Julia Liu 2004 Turebergs Simklubb +0.62 281 1:23.93 +13.15
50m: 39.14
100m: 1:23.93
(44.79)
10 Wilma Groth 2005 Spårvägen Simförening +0.81 273 1:24.80 +14.02
50m: 40.35
100m: 1:24.80
(44.45)
11 Maja Dunder 2005 Solna Sundbyberg SS 04 +0.69 268 1:25.31 +14.53
50m: 42.63
100m: 1:25.31
(42.68)
12 Jennifer Geaney 2005 Spårvägen Simförening +0.82 262 1:25.94 +15.16
50m: 41.56
100m: 1:25.94
(44.38)
13 Linnea Malm 2005 Upplands-Bro Simsällskap +0.69 255 1:26.77 +15.99
50m: 43.12
100m: 1:26.77
(43.65)
14 Milana Gheorghiu 2005 Turebergs Simklubb +0.82 246 1:27.72 +16.94
50m: 42.06
100m: 1:27.72
(45.66)
15 Cecilia Eklund 2005 Väsby Simsällskap 246 1:27.78 +17.00
50m: 43.14
100m: 1:27.78
(44.64)
16 Tilja Stålnacke 2005 Södertörns Simsällskap +0.63 240 1:28.45 +17.67
50m: 42.56
100m: 1:28.45
(45.89)
17 Moa Karlsson 2005 Hellas Simklubb +0.74 234 1:29.24 +18.46
50m: 44.81
100m: 1:29.24
(44.43)
18 Emily Yao 2005 Lidingö Simklubb +0.87 218 1:31.43 +20.65
50m: 43.39
100m: 1:31.43
(48.04)
19 Karolina Nivenius 2005 Spårvägen Simförening +0.82 212 1:32.27 +21.49
50m: 43.70
100m: 1:32.27
(48.57)
20 Elise Klingh 2005 Väsby Simsällskap +0.92 205 1:33.18 +22.40
50m: 46.05
100m: 1:33.18
(47.13)
21 Clara Liljeberg 2005 Lidingö Simklubb +0.88 190 1:35.58 +24.80
50m: 46.06
100m: 1:35.58
(49.52)
22 Ida Herold 2005 Lidingö Simklubb +0.72 190 1:35.59 +24.81
50m: 47.06
100m: 1:35.59
(48.53)
23 Ebba  Pihl 2005 Turebergs Simklubb +0.77 169 1:39.49 +28.71
50m: 45.89
100m: 1:39.49
(53.60)
- Natalie Nilsson 2005 Södertörns Simsällskap +0.67 DSQ
- Isabelle Skytt 2005 Väsby Simsällskap +0.81 DSQ
- Emelie Araya Pimentel 2005 Turebergs Simklubb DSQ
- Felicia Engberg 2005 Väsby Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 10:11:54
Event 5, 100m Ryggsim Damer ABCD 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb +0.72 500 1:09.31
50m: 34.00
100m: 1:09.31
(35.31)
2 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb +0.77 482 1:10.15 +0.84
50m: 34.50
100m: 1:10.15
(35.65)
3 Cornelia Ericsson 2003 Turebergs Simklubb +0.72 386 1:15.56 +6.25
50m: 36.76
100m: 1:15.56
(38.80)
4 Alice Fahlén 2003 Lidingö Simklubb +0.66 280 1:24.08 +14.77
50m: 40.05
100m: 1:24.08
(44.03)
5 Ella Faleij 2003 Turebergs Simklubb +0.61 252 1:27.03 +17.72
50m: 42.31
100m: 1:27.03
(44.72)
6 Rebecka Åshuvud 2003 Turebergs Simklubb +0.70 187 1:36.19 +26.88
50m: 44.98
100m: 1:36.19
(51.21)
- Alexandra Eriksson 2002 Spårvägen Simförening +0.80 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 10:11:54
Event 5, 100m Ryggsim Damer ABCD 18 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.87 541 1:07.52
50m: 32.83
100m: 1:07.52
(34.69)
2 Astrid Eriksson 2001 Turebergs Simklubb +0.80 513 1:08.71 +1.19
50m: 33.58
100m: 1:08.71
(35.13)
3 Fanny Ek 1999 Ålands Simförening +0.89 385 1:15.59 +8.07
50m: 36.09
100m: 1:15.59
(39.50)
4 Hannah Berndtson 1996 Solna Sundbyberg SS 04 +0.63 330 1:19.56 +12.04
50m: 38.03
100m: 1:19.56
(41.53)
Grenen officiell:  2019-02-16 10:11:54
2019-02-16 10:11:58 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 6, 400m Medley Herrar ABC 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 August Eriksson 2004 Turebergs Simklubb +0.69 503 4:56.06
50m: 30.18
100m: 1:06.77
(36.59)
150m: 1:46.03
(39.26)
200m: 2:24.71
(38.68)
250m: 3:04.86
(40.15)
300m: 3:44.92
(40.06)
350m: 4:21.33
(36.41)
400m: 4:56.06
(34.73)
2 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb +0.77 350 5:34.12 +38.06
50m: 33.57
100m: 1:14.34
(40.77)
150m: 1:57.59
(43.25)
200m: 2:40.12
(42.53)
250m: 3:25.15
(45.03)
300m: 4:12.65
(47.50)
350m: 4:54.49
(41.84)
400m: 5:34.12
(39.63)
- Magnus Lindström 2004 Luleå Simsällskap +0.72 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 10:18:31
Event 6, 400m Medley Herrar ABC 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rasmus Skyving 2003 Norrtälje Simklubb +0.68 455 5:06.01
50m: 32.12
100m: 1:10.41
(38.29)
150m: 1:48.95
(38.54)
200m: 2:26.53
(37.58)
250m: 3:12.25
(45.72)
300m: 3:59.00
(46.75)
350m: 4:33.07
(34.07)
400m: 5:06.01
(32.94)
Grenen officiell:  2019-02-16 10:18:31
Event 6, 400m Medley Herrar ABC 18 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Andersson 2001 Norrtälje Simklubb +0.74 439 5:09.83
50m: 30.93
100m: 1:07.36
(36.43)
150m: 1:47.16
(39.80)
200m: 2:27.15
(39.99)
250m: 3:10.98
(43.83)
300m: 3:56.07
(45.09)
350m: 4:32.61
(36.54)
400m: 5:09.83
(37.22)
Grenen officiell:  2019-02-16 10:18:31
2019-02-16 10:19:51 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sollentuna simfestival 2019
Arrangör:
Plats: Sollentuna sim & sporthall Turebergs simklubb
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 7, 100m Bröstsim Damer ABCD 13 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Milla Wahlund 2006 Väsby Simsällskap +0.79 443 1:21.76
50m: 38.49
100m: 1:21.76
(43.27)
2 Hanna Melander 2007 Väsby Simsällskap +0.69 350 1:28.42 +6.66
50m: 40.64
100m: 1:28.42
(47.78)
3 Ellinor Eldh 2006 Södertörns Simsällskap +0.76 345 1:28.91 +7.15
50m: 41.24
100m: 1:28.91
(47.67)
4 Emma Johanson 2008 Södertörns Simsällskap +0.45 319 1:31.26 +9.50
50m: 43.23
100m: 1:31.26
(48.03)
5 Juni Stenbacka 2007 Södertörns Simsällskap +0.76 311 1:32.00 +10.24
50m: 43.24
100m: 1:32.00
(48.76)
6 Isa Andersson 2006 Turebergs Simklubb +0.74 304 1:32.72 +10.96
50m: 42.94
100m: 1:32.72
(49.78)
7 Ella Holmberg 2006 Spårvägen Simförening 295 1:33.62 +11.86
50m: 43.79
100m: 1:33.62
(49.83)
8 Ebba Fors 2006 Upplands-Bro Simsällskap +0.89 292 1:33.93 +12.17
50m: 43.48
100m: 1:33.93
(50.45)
9 Asta Revsäter 2007 Solna Sundbyberg SS 04 +0.90 285 1:34.71 +12.95
50m: 46.16
100m: 1:34.71
(48.55)
10 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb +0.60 284 1:34.85 +13.09
50m: 44.74
100m: 1:34.85
(50.11)
11 Wilma Danielsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 280 1:35.21 +13.45
50m: 44.27
100m: 1:35.21
(50.94)
12 Chanel Matilainen 2007 Södertörns Simsällskap +0.94 270 1:36.42 +14.66
50m: 44.81
100m: 1:36.42
(51.61)
13 Fanny Krekula 2006 Väsby Simsällskap 265 1:37.03 +15.27
50m: 45.97
100m: 1:37.03
(51.06)
14 Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap +0.79 251 1:38.79 +17.03
50m: 46.78
100m: 1:38.79
(52.01)
15 Elin Söderlund 2006 Upplands-Bro Simsällskap 237 1:40.70 +18.94
50m: 47.57
100m: 1:40.70
(53.13)
16 Elise Blomström 2006 Solna Sundbyberg SS 04 +0.75 237 1:40.76 +19.00
50m: 47.47
100m: 1:40.76
(53.29)
17 Tilda Flodin 2007 Väsby Simsällskap +0.58 232 1:41.35 +19.59
50m: 47.03
100m: 1:41.35
(54.32)
18 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb +0.58 232 1:41.45 +19.69
50m: 47.66
100m: 1:41.45
(53.79)
19 Julia Marklund 2006 Turebergs Simklubb +0.72 219 1:43.41 +21.65
50m: 49.03
100m: 1:43.41
(54.38)
19 Sofia Glifberg 2008 Lidingö Simklubb +0.52 219 1:43.41 +21.65
50m: 49.03
100m: 1:43.41
(54.38)
21 Mathilda Wahlstedt 2006 Ålands Simförening 218 1:43.47 +21.71
50m: 48.98
100m: 1:43.47
(54.49)
22 Tindra Funke 2006 Väsby Simsällskap +0.60 218 1:43.48 +21.72
50m: 48.74
100m: 1:43.48
(54.74)
23 Ebba Björkén 2007 Väsby Simsällskap 217 1:43.69 +21.93
50m: 49.65
100m: 1:43.69
(54.04)
24 Nora Hodneland 2007 Södertörns Simsällskap +0.90 213 1:44.36 +22.60
50m: 48.51
100m: 1:44.36
(55.85)
25 Klara Broms 2006 Turebergs Simklubb +0.91 213 1:44.38 +22.62
50m: 49.92
100m: 1:44.38
(54.46)
26 Edith Forsell 2007 Turebergs Simklubb 197 1:47.03 +25.27
50m: 51.17
100m: 1:47.03
(55.86)
27 Leia Matejic Elvin 2007 Solna Sundbyberg SS 04 191 1:48.27 +26.51
50m: 50.38
100m: 1:48.27
(57.89)
28 Anna Gomez 2007 Solna Sundbyberg SS 04 +0.75 189 1:48.64 +26.88
50m: 52.09
100m: 1:48.64
(56.55)
29 Stella Gammel 2006 Solna Sundbyberg SS 04 188 1:48.76 +27.00
50m: 50.89
100m: 1:48.76
(57.87)
30 Isabell Andersson 2007 Turebergs Simklubb 177 1:50.86 +29.10
50m: 53.40
100m: 1:50.86
(57.46)
31 Ella Omazic 2007 Turebergs Simklubb +0.77 172 1:52.10 +30.34
50m: 52.52
100m: 1:52.10
(59.58)
32 Tyra Ruin 2006 Turebergs Simklubb +0.78 165 1:53.65 +31.89
50m: 53.09
100m: 1:53.65
(1:00.56)
33 Julia Sundqvist 2007 Turebergs Simklubb +0.52 162 1:54.35 +32.59
50m: 54.81
100m: 1:54.35
(59.54)
34 Louise Axland 2007 Solna Sundbyberg SS 04 157 1:55.48 +33.72
50m: 55.41
100m: 1:55.48
(1:00.07)
35 Ella Lynch 2007 Solna Sundbyberg SS 04 148 1:57.67 +35.91
50m: 53.02
100m: 1:57.67
(1:04.65)
36 Tina Najafzadeh 2006 Turebergs Simklubb +0.80 147 1:58.14 +36.38
50m: 55.22
100m: 1:58.14
(1:02.92)
37 Elvira Wänman 2008 Turebergs Simklubb +0.48 133 2:02.05 +40.29
50m: 57.45
100m: 2:02.05
(1:04.60)
38 Isabel Holmertz 2007 Turebergs Simklubb 122 2:05.53 +43.77
50m: 59.19
100m: 2:05.53
(1:06.34)
39 Isabelle Kashani 2009 Solna Sundbyberg SS 04 119 2:06.51 +44.75
50m: 1:00.03
100m: 2:06.51
(1:06.48)
- madeleine sandell 2006 Solna Sundbyberg SS 04 +0.86 DSQ
- Kristina Eriksson 2006 Väsby Simsällskap +0.82 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 10:42:51
Event 7, 100m Bröstsim Damer ABCD 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.60 525 1:17.30
50m: 37.10
100m: 1:17.30
(40.20)
2 Alice Lindgren 2005 Väsby Simsällskap +0.80 450 1:21.35 +4.05
50m: 37.82
100m: 1:21.35
(43.53)
3 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap +0.69 406 1:24.20 +6.90
50m: 39.96
100m: 1:24.20
(44.24)
4 Frida Steen 2005 Väsby Simsällskap +0.86 381 1:26.00 +8.70
50m: 40.69
100m: 1:26.00
(45.31)
5 Emelie Måtar 2004 Ålands Simförening +0.69 357 1:27.90 +10.60
50m: 41.08
100m: 1:27.90
(46.82)
6 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb +0.75 351 1:28.35 +11.05
50m: 41.18
100m: 1:28.35
(47.17)
7 Emily Yao 2005 Lidingö Simklubb +0.62 321 1:31.07 +13.77
50m: 41.86
100m: 1:31.07
(49.21)
8 Johanna  Klingenstierna 2005 Turebergs Simklubb +0.72 311 1:32.01 +14.71
50m: 43.48
100m: 1:32.01
(48.53)
9 Moa Karlsson 2005 Hellas Simklubb +0.53 304 1:32.70 +15.40
50m: 43.27
100m: 1:32.70
(49.43)
10 Wilma Groth 2005 Spårvägen Simförening 290 1:34.17 +16.87
50m: 44.77
100m: 1:34.17
(49.40)
11 Karolina Nivenius 2005 Spårvägen Simförening +0.80 287 1:34.43 +17.13
50m: 44.63
100m: 1:34.43
(49.80)
12 Alexandra Ward 2005 Väsby Simsällskap +0.72 277 1:35.56 +18.26
50m: 44.69
100m: 1:35.56
(50.87)
13 Sofia Bäckström 2004 Solna Sundbyberg SS 04 +0.82 272 1:36.22 +18.92
50m: 46.99
100m: 1:36.22
(49.23)
14 Liv Dahl 2005 Spårvägen Simförening 265 1:37.08 +19.78
50m: 44.87
100m: 1:37.08
(52.21)
15 Alexandra Silverryd 2005 Solna Sundbyberg SS 04 +0.78 258 1:37.89 +20.59
50m: 45.75
100m: 1:37.89
(52.14)
16 Milana Gheorghiu 2005 Turebergs Simklubb +0.79 252 1:38.69 +21.39
50m: 46.99
100m: 1:38.69
(51.70)
17 rut nordberg 2004 Lidingö Simklubb +0.87 226 1:42.28 +24.98
50m: 47.83
100m: 1:42.28
(54.45)
18 Ida Herold 2005 Lidingö Simklubb 223 1:42.80 +25.50
50m: 49.24
100m: 1:42.80
(53.56)
19 Amelie Jäntti 2005 Solna Sundbyberg SS 04 +0.87 221 1:43.03 +25.73
50m: 48.51
100m: 1:43.03
(54.52)
20 Linnea Malm 2005 Upplands-Bro Simsällskap +0.72