2019-10-18   06:55:12
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ullbergstrofén 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Ullbergstrofen 2019
Arrangör:
Plats: Valhallabadet Göteborg Sim
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 26 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 1, 4X50m Medley Mixed Alla åldrar - Final
1:53.10 Simklubben Laxen 2000 SWE 2017-04-30
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Norrköpings Kappsimningsklu 20 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:54.65
Emil Kernen 2002 AC7702 0.67 27.97 27.97
Sara Wallberg 1999 AJ2899 32.60 1:00.57
Victor Lovinge 2000 AD6300 26.20 1:26.77
Ella Lindroth 2001 AE1201 27.88 1:54.65
2 Helsingør 1 17 Helsingør Svømmeklub 1:54.97 +0.32
Johan Heeno Rasmussen 2002 0259AG 0.67 29.35 29.35
Oliver Bak Jensen 2002 0257AT 31.07 1:00.42
Mathilde Menck Nielsen 2002 0246AC 27.98 1:28.40
Mathilde Maria Thorsen 2004 0484AI 26.57 1:54.97
3 Kungsbacka Simsällskap Lag 1 26 Kungsbacka Simsällskap 1:55.85 +1.20
Oskar Johansson 1993 AY7593 0.75 29.08 29.08
Lina Dahlgren 2005 AD8805 33.42 1:02.50
Anton Johansson 1996 AJ5996 25.51 1:28.01
Jonna Jauhiainen 2000 BS9800 27.84 1:55.85
4 Linköpings Allmänna SS 20 Linköpings Allmänna SS 1:56.21 +1.56
Martin Falk 1999 AC1199 0.64 28.01 28.01
Gustav Henell 1999 AG1399 32.17 1:00.18
Hilda Linné 2000 BG1800 29.00 1:29.18
Tea Gladher 2000 AB1400 27.03 1:56.21
5 Simklubben Laxen 24 Simklubben Laxen 1:56.83 +2.18
Mellie Wijk 2002 AM1602 0.68 32.25 32.25
Max Ackermann 1995 AN8195 30.01 1:02.26
Gunnar Widerberg 2000 AG3700 27.31 1:29.57
Tilde Morin 2002 AM5202 27.26 1:56.83
6 Stockholmspolisens IF SF 21 Stockholmspolisens IF SF 1:58.13 +3.48
Gustav Niring 2004 AE6304 0.66 30.28 30.28
Lea Granert 2001 BQ1401 34.78 1:05.06
Jacob Danielsson 1998 AB9798 25.00 1:30.06
Sofia Walsh 2002 AF3402 28.07 1:58.13
7 HSK mix 1 18 Haldens SK 1:58.35 +3.70
Synne Kristine Lauritzen 2001 0.72 31.34 31.34
Nora Ellingsen 2003 34.38 1:05.72
Sander Aalbu 2001 27.59 1:33.31
Christer Melberg 2001 25.04 1:58.35
8 MASS Lag 1 31 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:58.64 +3.99
Alvin Välkki 2004 AE3504 0.69 30.52 30.52
Isabelle Asserståhl 2000 AZ4600 35.88 1:06.40
Boiana Gradinarska 2004 AJ5204 28.98 1:35.38
Robin Andréasson 1988 AN7788 23.26 1:58.64
9 Göteborg Sim Lag 1 18 Göteborg Sim 1:59.23 +4.58
Love Mellegård Fastén 2003 AS9503 0.72 31.42 31.42
Max Feng 2001 AR6301 31.06 1:02.48
Hannah Hemberg 2002 AD2402 29.05 1:31.53
Marion Hanquet 2001 BY2401 27.70 1:59.23
10 Väsby Simsällskap 22 Väsby Simsällskap 1:59.66 +5.01
Louise Peacock 2001 AL3601 0.76 33.67 33.67
Michelle Wissinger 2004 BN3604 34.65 1:08.32
Gustav Frödeberg 1997 AA5197 25.73 1:34.05
Simon Brandt 2000 AJ4700 25.61 1:59.66
11 Norrköpings Kappsimningsklu 21 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:59.73 +5.08
Ebba Holgersson 2005 AE7205 0.74 32.87 32.87
Axel Eriksson 1998 AM5598 31.28 1:04.15
Eric Lundström Silke 2003 AF8903 27.55 1:31.70
Ebba Bladh Hazard 2004 AC5204 28.03 1:59.73
12 Helsingør 2 18 Helsingør Svømmeklub 2:00.05 +5.40
Linnea Hietala 2004 0442AE 0.72 32.06 32.06
Caroline Villum Færch 2005 0502AG 35.30 1:07.36
Villads Bomholt Larsen 2001 0137AM 26.83 1:34.19
Thorvald Bomholt Larsen 2003 0389AL 25.86 2:00.05
13 MASS Lag 2 19 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:00.14 +5.49
Wilma Christensen 2003 CA8203 0.72 32.70 32.70
Måns Evertsson 2003 AR2103 33.88 1:06.58
Ida Swegmark 2000 AZ6600 29.11 1:35.69
Felix Jedbratt 2003 AJ7703 24.45 2:00.14
14 Kungsbacka Simsällskap Lag 2 20 Kungsbacka Simsällskap 2:00.39 +5.74
Malin Andersson 1999 AL0899 0.74 31.70 31.70
Richard Ekholm 2002 AV1702 30.68 1:02.38
Jonathan Einarsson 2001 AQ4101 28.83 1:31.21
Tina Hopmark 2002 BE9602 29.18 2:00.39
15 Linköpings Allmänna SS lag 2 20 Linköpings Allmänna SS 2:00.87 +6.22
Thilde Smedbäck 2004 AD3404 0.85 33.13 33.13
Elise Gidlöf 1999 AI8499 36.09 1:09.22
Mattias Grynning 1999 AJ0599 26.35 1:35.57
Nicola Lundqvist 2002 AM0302 25.30 2:00.87
16 Karlskrona lag 1 17 Karlskrona Simsällskap 2:01.44 +6.79
Axel Auer 2003 AB8103 0.64 30.38 30.38
Hannes Wrenne 2004 AC4304 32.26 1:02.64
Linn Rosenius 2002 AA4602 29.70 1:32.34
Tuva Pålsson 2003 AC8803 29.10 2:01.44
17 Simklubben Laxen lag 2 17 Simklubben Laxen 2:01.74 +7.09
Alexander McAdam 2004 AE7504 0.75 31.85 31.85
Edith Axelsson-Wiesel 2002 AO3602 33.47 1:05.32
Mats Rehn 2002 AW8902 28.14 1:33.46
Petronella Ottosson 2002 AN8802 28.28 2:01.74
18 MASS Lag 3 20 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:02.56 +7.91
Torsten Bohlin 1999 AX5999 0.61 31.27 31.27
Thindra Hackwitz 2003 BG9403 36.02 1:07.29
Clara Sjöstedt 2003 BG6603 29.86 1:37.15
Linus Hagedorn 2002 AI9702 25.41 2:02.56
19 S02 Lag 1 17 Simklubben S 02 2:02.68 +8.03
Philip Zasowski 2002 AM5302 0.59 31.48 31.48
Felix Wrakén 2003 AB8903 32.71 1:04.19
Ella Holmqvist 2005 AY3405 30.17 1:34.36
Selma Avdic 2003 AM6803 28.32 2:02.68
20 Ängelholms Simsällskap mix 1 21 Ängelholms Simsällskap 2:02.87 +8.22
Hugo Vaide 2003 AD8903 0.71 29.54 29.54
Erik Juliusson 1998 AQ2798 30.11 59.65
Erica Persson 2005 BA5605 33.33 1:32.98
Tilda Stenmark 2007 AP9807 29.89 2:02.87
21 Linköpings Allmänna SS lag 4 17 Linköpings Allmänna SS 2:03.12 +8.47
Märta Högfeldt 2005 AM0805 0.69 33.81 33.81
Ruben Staaf 2002 AI2702 33.15 1:06.96
Kian Hassani 2003 BR0303 28.16 1:35.12
Amanda Weiding 2003 BF9803 28.00 2:03.12
22 Föreningen Varbergs Sim lag 1 19 Varberg Sim 2:04.01 +9.36
Thea Carlsson 2002 AM9402 0.73 34.71 34.71
Erik Josefson 2000 AG2500 31.61 1:06.32
Clara Balslev 2001 AE7601 31.72 1:38.04
Teo Mravac 2004 AC8504 25.97 2:04.01
23 Karlskrona lag 2 17 Karlskrona Simsällskap 2:04.14 +9.49
William Svensson 2003 AB9103 0.76 31.61 31.61
Disa Gladher 2002 AA2202 36.00 1:07.61
Aurora Nilsson 2002 AL9602 30.92 1:38.53
Marcus Barkrot 2002 AD7502 25.61 2:04.14
24 Sundsvalls Simsällskap 22 Sundsvalls Simsällskap 2:04.21 +9.56
Olivia Ericsson 2006 AB8406 0.69 34.40 34.40
Tove Wikström 2001 AC0201 36.54 1:10.94
Johan Strandberg 1997 AL3197 27.65 1:38.59
Albin Hedlund 2003 AA0903 25.62 2:04.21
25 Göteborg Sim Lag 2 18 Göteborg Sim 2:04.76 +10.11
Linnea Högstedt 2004 BK2404 0.73 35.04 35.04
Karl Bohlin 2001 AV6301 32.49 1:07.53
Loke Egnell 2003 AR2703 29.82 1:37.35
Lucie Hanquet 2003 CC2403 27.41 2:04.76
26 Stockholmspolisens IF SF lag 2 23 Stockholmspolisens IF SF 2:05.12 +10.47
Liv Asp Olsson 2005 AH3205 0.71 34.07 34.07
Esbjörn Ohlsson 1996 AL5196 31.89 1:05.96
Ida Lindström 2004 BK1404 33.68 1:39.64
Erik Falk 2003 AL0103 25.48 2:05.12
27 S02 Lag 2 16 Simklubben S 02 2:05.32 +10.67
Oscar Sjöström 2003 AA2103 0.64 31.57 31.57
Linus Olofsson 2003 AL6503 32.79 1:04.36
Ellen Vråmo 2004 BF8604 32.24 1:36.60
Amanda Cederqvist 2005 AY2405 28.72 2:05.32
28 HSK mix 2 18 Haldens SK 2:05.61 +10.96
Jens William Strand 2003 0.68 31.68 31.68
Mathias Gundrosen 2001 34.10 1:05.78
Thea Amalie Aksmo Svendsb 2003 31.49 1:37.27
Thyra Noomi Haugland Halv 2002 28.34 2:05.61
29 Växjö Simsällskap 17 Växjö Simsällskap 2:06.17 +11.52
Tove Gustafsson 2004 AH7204 0.67 34.82 34.82
Oskar Axandersson 2002 AN7502 32.16 1:06.98
Mircea Gabriel Hristodor 2004 AT8904 30.40 1:37.38
Liv Elgaard Fonnesbech 2004 BC2604 28.79 2:06.17
30 Linköpings Allmänna SS lag 5 18 Linköpings Allmänna SS 2:06.37 +11.72
William Barkehed 2003 AH3903 0.66 31.42 31.42
Hanna Persson 2004 AF2204 36.16 1:07.58
Darja Koutchinskaia 2003 AQ5203 31.53 1:39.11
Naevid Kiasat 2001 AF6501 27.26 2:06.37
31 Sundsvalls Simsällskap lag 2 17 Sundsvalls Simsällskap 2:06.66 +12.01
Melina Sundström 2002 AP8202 0.91 35.53 35.53
Jonathan Nilsson 2003 AD5103 32.45 1:07.98
Jason Walterstad 2004 AH5904 29.25 1:37.23
Leia Beijron 2004 BO5402 29.43 2:06.66
32 Norrköpings Kappsimningsklu 17 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:07.77 +13.12
Annie Westerlund 2002 BI6402 0.90 35.01 35.01
Sergej Basov 2003 BA8103 34.80 1:09.81
Nikola Petrovic 2004 AF5704 29.08 1:38.89
Ylva Andersson 2005 AQ3405 28.88 2:07.77
33 S 77 Stenungsund 18 S77 Stenungsund 2:08.16 +13.51
Jens Pettersson 2001 AG9101 0.66 31.25 31.25
Alva Back 2002 AQ8802 35.31 1:06.56
Frida Rångeby 2005 AZ8205 32.90 1:39.46
William Meurling 2004 AG9704 28.70 2:08.16
34 Göteborg Sim Lag 3 17 Göteborg Sim 2:08.39 +13.74
Saga Johannesson 2005 AE3705 0.92 34.38 34.38
Viola Berlin 2002 BO9602 35.65 1:10.03
Kevin Chen 2004 AZ2504 29.73 1:39.76
Axel Lindström 2003 AW4503 28.63 2:08.39
35 HSK mix 3 17 Haldens SK 2:08.75 +14.10
Andreas Forsstrxm 2002 0.69 32.79 32.79
Nora Solhaug 2003 36.33 1:09.12
Amanda Fjellstad 2003 32.41 1:41.53
Nils Arthur Dahl 2003 27.22 2:08.75
36 Ängelholms Simsällskap lag 2 17 Ängelholms Simsällskap 2:09.12 +14.47
Gustaf Stokholm 2004 AD8504 0.67 32.48 32.48
Axel Vaide 2005 AB2705 34.46 1:06.94
Alma Sandberg 2002 AU3802 32.73 1:39.67
Felicia Zander 2004 BK9804 29.45 2:09.12
37 S02 Lag 3 17 Simklubben S 02 2:09.75 +15.10
Lia Bromander 2004 AZ4604 0.78 34.88 34.88
Klara Sillerström 2003 BR1603 37.97 1:12.85
Noah Emanuelsson 2003 AI8703 29.89 1:42.74
Lorand Vari 2002 AK7502 27.01 2:09.75
38 Karlskrona lag 3 19 Karlskrona Simsällskap 2:12.43 +17.78
Jakob Werner 2000 AN3100 0.70 32.83 32.83
Axel Gladher 2006 AA1106 37.26 1:10.09
Tove Lindén 2002 AH8702 32.24 1:42.33
Thea Greco 2004 AA4604 30.10 2:12.43
39 Södertörns Simsällskap 17 Södertörns Simsällskap 2:12.87 +18.22
Michelle Aspberg 2002 AT8402 0.73 35.73 35.73
Lucas Vainio 2004 AN2504 37.54 1:13.27
Rebecka Axelmalm 2003 BG7603 33.60 1:46.87
Gustav Jonsson 2002 AG6502 26.00 2:12.87
40 Växjö Simsällskap lag 2 16 Växjö Simsällskap 2:13.90 +19.25
Agnes  Hildebrand Westerberg 2004 BF9404 0.72 35.99 35.99
Alvin Eriksson 2003 AQ3703 34.82 1:10.81
Alva Wardrum 2003 AQ1805 34.23 1:45.04
Liam Nilsson 2006 AM0306 28.86 2:13.90
41 S02 Lag 4 16 Simklubben S 02 2:14.47 +19.82
Maximus Murray 2003 AB0903 0.75 33.82 33.82
Miray Beybutov 2005 AY1405 38.06 1:11.88
Elna Magnusson 2004 BG1804 33.81 1:45.69
Hampus Klebom 2004 AC4504 28.78 2:14.47
42 Grums Simsällskap 16 Grums Simsällskap 2:14.66 +20.01
Pauline Grubb 2003 AA4403 0.62 36.46 36.46
Emil Axelsson 2004 AD4704 38.85 1:15.31
Ella Sjöbom 2005 AH3605 31.77 1:47.08
Edvin Axelsson 2004 AD5704 27.58 2:14.66
43 Landskrona Simsällskap 3 16 Landskrona Simsällskap 2:15.37 +20.72
Ludvig Hoff 2005 AB8705 0.71 34.49 34.49
Rasmus Pedersen 2003 AQ7303 37.65 1:12.14
My Pettersson 2006 AF2206 33.14 1:45.28
Fanny Hess 2004 AD4404 30.09 2:15.37
44 Kungälvs Simsällskap 16 Kungälvs Simsällskap 2:15.60 +20.95
Oscar Löfdahl 2004 AA0504 0.66 35.67 35.67
Linus Krohn 2005 AS3505 37.30 1:12.97
Lina Gustafsson 2003 AM9203 32.19 1:45.16
Clara Axelsson 2005 BG9805 30.44 2:15.60
45 Landskrona Simsällskap 2 15 Landskrona Simsällskap 2:21.15 +26.50
Yasmine Strandh 2006 AB7406 0.89 35.89 35.89
Viggo Thomsen 2004 AE4904 39.24 1:15.13
Isabelle Persson-Giribaldi 2005 BL1205 32.54 1:47.67
Andy Hadzic 2007 AL2107 33.48 2:21.15
46 Södertörns Simsällskap lag 2 15 Södertörns Simsällskap 2:23.14 +28.49
Filip Hägglund 2004 AV5304 0.70 35.14 35.14
Emma Johanson 2008 AL9608 44.41 1:19.55
Alvin Hamzehnejad 2004 AV9304 31.97 1:51.52
Felicia Camacho 2004 BL9404 31.62 2:23.14
47 Sundsvalls Simsällskap lag 3 13 Sundsvalls Simsällskap 2:36.65 +42.00
Nike Norlander 2007 AE8407 0.76 36.25 36.25
Vide Starrin 2008 AE9508 51.96 1:28.21
Anna Öberg 2006 AB9406 35.43 2:03.64
Marcus  Hamberg 2007 AA0707 33.01 2:36.65
48 Sundsvalls Simsällskap lag 4 12 Sundsvalls Simsällskap 2:50.43 +55.78
Anton Ericsson 2008 AA6708 0.78 45.84 45.84
Astrid Newsham 2008 AI9808 44.60 1:30.44
Lily Utterberg 2008 AT3808 42.44 2:12.88
Claes Renström-Halling 2007 AF8507 37.55 2:50.43
- Linköpings Allmänna SS lag 3 22 Linköpings Allmänna SS DSQ
Lena Årebo 2002 AJ1202 0.76 34.00 34.00
Wilma Holmertz 2003 AD1803 37.44 1:11.44
Alfred Åström 1997 AP0197 26.94 1:38.38
Oliver Tykesson 2000 AJ3700 1:38.38
2019-04-26 18:53:55 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Göteborg Sim
Document
Resultat
Ullbergstrofen 2019
Arrangör:
Plats: Valhallabadet Göteborg Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 26 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 2, 4X50m Medley Mixed - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Linköpings Allmänna SS 20 Linköpings Allmänna SS 1:51.62
Martin Falk 1999 AC1199 +0.66 26.69 26.69
Tea Gladher 2000 AB1400 +0.30 32.41 59.10
Hilda Linné 2000 BG1800 +0.46 28.81 1:27.91
Gustav Henell 1999 AG1399 +0.33 23.71 1:51.62
2 Norrköpings Kappsimningsklu 20 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:51.94 +0.32
Emil Kernen 2002 AC7702 +0.73 26.95 26.95
Sara Wallberg 1999 AJ2899 +0.33 31.99 58.94
Victor Lovinge 2000 AD6300 +0.27 25.39 1:24.33
Ella Lindroth 2001 AE1201 +0.09 27.61 1:51.94
3 Simklubben Laxen 24 Simklubben Laxen 1:52.59 +0.97
Teodor Widerberg 1998 AG0398 +0.74 28.36 28.36
Max Ackermann 1995 AN8195 +0.05 29.39 57.75
Mellie Wijk 2002 AM1602 +0.42 28.57 1:26.32
Tilde Morin 2002 AM5202 +0.52 26.27 1:52.59
4 Helsingør 1 17 Helsingør Svømmeklub 1:52.67 +1.05
Johan Heeno Rasmussen 2002 0259AG +0.71 27.67 27.67
Oliver Bak Jensen 2002 0257AT +0.07 30.34 58.01
Mathilde Menck Nielsen 2002 0246AC +0.29 28.17 1:26.18
Mathilde Maria Thorsen 2004 0484AI +0.23 26.49 1:52.67
5 Kungsbacka Simsällskap Lag 1 26 Kungsbacka Simsällskap 1:53.76 +2.14
Oskar Johansson 1993 AY7593 +0.70 27.13 27.13
Lina Dahlgren 2005 AD8805 +0.46 33.45 1:00.58
Anton Johansson 1996 AJ5996 +1.75 25.45 1:26.03
Jonna Jauhiainen 2000 BS9800 +0.22 27.73 1:53.76
6 MASS Lag 1 31 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:53.94 +2.32
Alvin Välkki 2004 AE3504 +1.01 28.70 28.70
Robin Andréasson 1988 AN7788 +0.17 28.79 57.49
Boiana Gradinarska 2004 AJ5204 +0.43 29.15 1:26.64
Ida Swegmark 2000 AZ6600 +0.24 27.30 1:53.94
7 Väsby Simsällskap 22 Väsby Simsällskap 1:55.14 +3.52
Louise Peacock 2001 AL3601 +0.63 32.65 32.65
Michelle Wissinger 2004 BN3604 +0.32 32.91 1:05.56
Gustav Frödeberg 1997 AA5197 +0.40 25.46 1:31.02
Simon Brandt 2000 AJ4700 +0.50 24.12 1:55.14
8 Simklubben Laxen lag 2 19 Simklubben Laxen 1:55.98 +4.36
Gunnar Widerberg 2000 AG3700 +0.67 29.55 29.55
Edith Axelsson-Wiesel 2002 AO3602 +0.06 31.80 1:01.35
Alexander McAdam 2004 AE7504 +0.29 27.54 1:28.89
Moa Bergdahl 2003 BB8603 +0.16 27.09 1:55.98
9 Helsingør 2 18 Helsingør Svømmeklub 1:56.02 +4.40
Linnea Hietala 2004 0442AE +0.75 31.29 31.29
Caroline Villum Færch 2005 0502AG +0.08 34.02 1:05.31
Villads Bomholt Larsen 2001 0137AM +1.34 25.81 1:31.12
Thorvald Bomholt Larsen 2003 0389AL +0.41 24.90 1:56.02
10 Kungsbacka Simsällskap lag 2 20 Kungsbacka Simsällskap 1:56.55 +4.93
Malin Andersson 1999 AL0899 +0.84 31.15 31.15
Hampus Dahlgren 2001 AG7501 +0.24 29.92 1:01.07
Richard Ekholm 2002 AV1702 +0.27 27.37 1:28.44
Tina Hopmark 2002 BE9602 +0.16 28.11 1:56.55
11 Norrköpings Kappsimningsklu 21 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:56.71 +5.09
Ebba Holgersson 2005 AE7205 +0.70 32.11 32.11
Axel Eriksson 1998 AM5598 +0.25 30.11 1:02.22
Eric Lundström Silke 2003 AF8903 +0.42 26.83 1:29.05
Ebba Bladh Hazard 2004 AC5204 +0.04 27.66 1:56.71
12 Linköpings Allmänna SS lag 2 20 Linköpings Allmänna SS 1:56.96 +5.34
Thilde Smedbäck 2004 AD3404 +0.74 31.69 31.69
Elise Gidlöf 1999 AI8499 +0.51 34.62 1:06.31
Mattias Grynning 1999 AJ0599 +0.21 25.74 1:32.05
Nicola Lundqvist 2002 AM0302 +0.52 24.91 1:56.96
13 Karlskrona lag 1 17 Karlskrona Simsällskap 1:57.15 +5.53
Axel Auer 2003 AB8103 +0.65 28.52 28.52
Hannes Wrenne 2004 AC4304 +0.49 31.52 1:00.04
Linn Rosenius 2002 AA4602 +0.25 29.08 1:29.12
Tuva Pålsson 2003 AC8803 +0.31 28.03 1:57.15
14 MASS Lag 2 17 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:58.00 +6.38
Wilma Christensen 2003 CA8203 +0.78 32.02 32.02
Filiph Castillo Karlsson 2002 AO4902 +0.02 31.93 1:03.95
Clara Sjöstedt 2003 BG6603 +0.36 30.22 1:34.17
Felix Jedbratt 2003 AJ7703 +0.32 23.83 1:58.00
15 S02 Lag 1 17 Simklubben S 02 1:59.41 +7.79
Philip Zasowski 2002 AM5302 +0.58 29.23 29.23
Linus Olofsson 2003 AL6503 +0.38 32.24 1:01.47
Ella Holmqvist 2005 AY3405 +0.49 29.93 1:31.40
Selma Avdic 2003 AM6803 +0.31 28.01 1:59.41
16 Linköpings Allmänna SS lag 3 22 Linköpings Allmänna SS 1:59.96 +8.34
Märta Högfeldt 2005 AM0805 +0.69 32.22 32.22
Hanna Persson 2004 AF2204 +0.39 35.61 1:07.83
Alfred Åström 1997 AP0197 +0.26 26.54 1:34.37
Oliver Tykesson 2000 AJ3700 +0.44 25.59 1:59.96
17 Göteborg Sim Lag 2 18 Göteborg Sim 2:00.13 +8.51
Linnea Högstedt 2004 BK2404 +0.63 31.95 31.95
Karl Bohlin 2001 AV6301 +0.46 31.93 1:03.88
Kevin Chen 2004 AZ2504 +0.35 29.02 1:32.90
Hannah Hemberg 2002 AD2402 +0.17 27.23 2:00.13
18 Växjö Simsällskap lag 2 17 Växjö Simsällskap 2:00.32 +8.70
Tove Gustafsson 2004 AH7204 +0.67 33.15 33.15
Gustav Hammarstedt 2002 AL1302 +0.16 32.48 1:05.63
Liv Elgaard Fonnesbech 2004 BC2604 +0.23 29.76 1:35.39
Alvin Eriksson 2003 AQ3703 +0.33 24.93 2:00.32
19 Växjö Simsällskap 17 Växjö Simsällskap 2:00.56 +8.94
Emanuel Tidåsen 2002 AQ3702 +0.70 29.08 29.08
Oskar Axandersson 2002 AN7502 +0.55 31.82 1:00.90
Alva Wardrum 2003 AQ1805 +0.31 30.41 1:31.31
Agnes  Hildebrand Westerberg 2004 BF9404 +0.41 29.25 2:00.56
20 Linköpings Allmänna SS lag 4 17 Linköpings Allmänna SS 2:01.22 +9.60
Lena Årebo 2002 AJ1202 +0.78 32.18 32.18
Ruben Staaf 2002 AI2702 +0.34 32.80 1:04.98
Kian Hassani 2003 BR0303 +0.57 28.76 1:33.74
Amanda Weiding 2003 BF9803 -0.22 27.48 2:01.22
21 MASS Lag 3 20 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:01.46 +9.84
Torsten Bohlin 1999 AX5999 +0.66 30.86 30.86
Isabelle Asserståhl 2000 AZ4600 +0.42 35.31 1:06.17
Thindra Hackwitz 2003 BG9403 +0.39 30.27 1:36.44
Linus Hagedorn 2002 AI9702 +0.15 25.02 2:01.46
22 S02 Lag 2 16 Simklubben S 02 2:01.48 +9.86
Oscar Sjöström 2003 AA2103 +0.63 30.05 30.05
Felix Wrakén 2003 AB8903 +0.56 31.83 1:01.88
Ellen Vråmo 2004 BF8604 +0.64 30.96 1:32.84
Amanda Cederqvist 2005 AY2405 +0.66 28.64 2:01.48
23 Linköpings Allmänna SS lag 5 18 Linköpings Allmänna SS 2:02.24 +10.62
William Barkehed 2003 AH3903 +0.65 29.83 29.83
Wilma Holmertz 2003 AD1803 +0.29 35.25 1:05.08
Darja Koutchinskaia 2003 AQ5203 +0.18 30.93 1:36.01
Naevid Kiasat 2001 AF6501 +0.20 26.23 2:02.24
24 Göteborg Sim Lag 3 16 Göteborg Sim 2:04.83 +13.21
Loke Egnell 2003 AR2703 +0.72 32.65 32.65
Ebba Egnell 2005 AX3805 +0.41 34.32 1:06.97
Johanna Edgren 2004 AZ5604 +0.44 30.39 1:37.36
Axel Lindström 2003 AW4503 +0.46 27.47 2:04.83
25 Norrköpings Kappsimningsklu 17 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:04.89 +13.27
Annie Westerlund 2002 BI6402 +0.83 33.86 33.86
Sergej Basov 2003 BA8103 +0.53 32.68 1:06.54
Nikola Petrovic 2004 AF5704 +0.42 29.64 1:36.18
Ylva Andersson 2005 AQ3405 +0.22 28.71 2:04.89
26 Landskrona Simsällskap 31 Landskrona Simsällskap 2:05.08 +13.46
Tova Siversson 2005 AE4805 +0.65 33.62 33.62
Jonatan Wede 1988 AB7388 +0.38 33.81 1:07.43
Maja Jensen 2006 BA4606 +0.42 31.09 1:38.52
Anton Liebenhagen 2005 AK8505 +0.31 26.56 2:05.08
27 S02 Lag 3 17 Simklubben S 02 2:06.03 +14.41
Lia Bromander 2004 AZ4604 +0.81 32.87 32.87
Klara Sillerström 2003 BR1603 +0.37 37.27 1:10.14
Noah Emanuelsson 2003 AI8703 +0.17 29.11 1:39.25
Lorand Vari 2002 AK7502 +0.38 26.78 2:06.03
28 S02 Lag 4 16 Simklubben S 02 2:10.28 +18.66
Elsa Dittmer 2005 BR3805 +0.71 34.62 34.62
Maximus Murray 2003 AB0903 +0.24 34.26 1:08.88
Elna Magnusson 2004 BG1804 +0.31 32.53 1:41.41
Albin Rilby 2004 AP7104 +0.43 28.87 2:10.28
- Göteborg Sim Lag 1 18 Göteborg Sim DSQ
Love Mellegård Fastén 2003 AS9503 +0.71 30.09 30.09
Max Feng 2001 AR6301 +0.08 29.79 59.88
Marion Hanquet 2001 BY2401 +1.88 29.96 1:29.84
Lucie Hanquet 2003 CC2403 -0.05
2019-04-27 17:52:01 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Göteborg Sim
Document
Resultat
Ullbergstrofen 2019
Arrangör:
Plats: Valhallabadet Göteborg Sim
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 26 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 3, 200m Frisim Damer - Final
2:04.99 Erica Dahlgren 1997 SWE 2016-04-30
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Marion Hanquet 2001 Göteborg Sim 0.54 697 2:07.42
50m: 30.02
100m: 1:02.30
(32.28)
150m: 1:35.65
(33.35)
200m: 2:07.42
(31.77)
2 Lucie Hanquet 2003 Göteborg Sim 693 2:07.67 +0.25
50m: 29.51
100m: 1:02.05
(32.54)
150m: 1:35.38
(33.33)
200m: 2:07.67
(32.29)
3 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap 0.72 669 2:09.13 +1.71
50m: 31.09
100m: 1:04.00
(32.91)
150m: 1:36.73
(32.73)
200m: 2:09.13
(32.40)
4 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 0.61 655 2:10.03 +2.61
50m: 30.54
100m: 1:03.38
(32.84)
150m: 1:36.89
(33.51)
200m: 2:10.03
(33.14)
5 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 0.65 653 2:10.16 +2.74
50m: 30.57
100m: 1:03.71
(33.14)
150m: 1:37.00
(33.29)
200m: 2:10.16
(33.16)
6 Linn Suchomel 2003 Skövde Simsällskap 621 2:12.41 +4.99
50m: 31.73
100m: 1:05.21
(33.48)
150m: 1:38.92
(33.71)
200m: 2:12.41
(33.49)
7 Mathilde Menck Nielsen 2002 Helsingør Svømmeklub 0.55 620 2:12.48 +5.06
50m: 30.20
100m: 1:03.47
(33.27)
150m: 1:37.73
(34.26)
200m: 2:12.48
(34.75)
8 Johanna Edgren 2004 Göteborg Sim 614 2:12.86 +5.44
50m: 30.98
100m: 1:04.37
(33.39)
150m: 1:39.01
(34.64)
200m: 2:12.86
(33.85)
9 Trine Forss 2003 Skövde Simsällskap 0.75 614 2:12.92 +5.50
50m: 30.10
100m: 1:03.72
(33.62)
150m: 1:37.97
(34.25)
200m: 2:12.92
(34.95)
10 Ebba Bladh Hazard 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.65 613 2:12.96 +5.54
50m: 31.71
100m: 1:05.52
(33.81)
150m: 1:39.66
(34.14)
200m: 2:12.96
(33.30)
11 Caroline Trøjgaard 2005 Helsingør Svømmeklub 600 2:13.91 +6.49
50m: 30.73
100m: 1:04.17
(33.44)
150m: 1:39.29
(35.12)
200m: 2:13.91
(34.62)
12 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 600 2:13.95 +6.53
50m: 30.65
100m: 1:04.24
(33.59)
150m: 1:38.66
(34.42)
200m: 2:13.95
(35.29)
13 Sofia Abrahamsson 2005 Uddevalla Sim 0.81 599 2:14.00 +6.58
50m: 30.90
100m: 1:04.73
(33.83)
150m: 1:39.54
(34.81)
200m: 2:14.00
(34.46)
14 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 594 2:14.40 +6.98
50m: 31.70
100m: 1:05.26
(33.56)
150m: 1:39.75
(34.49)
200m: 2:14.40
(34.65)
15 Jonna Jauhiainen 2000 Kungsbacka Simsällskap 0.57 585 2:15.07 +7.65
50m: 31.46
100m: 1:05.45
(33.99)
150m: 1:40.49
(35.04)
200m: 2:15.07
(34.58)
16 Hannah Hemberg 2002 Göteborg Sim 0.71 578 2:15.56 +8.14
50m: 31.46
100m: 1:06.03
(34.57)
150m: 1:41.34
(35.31)
200m: 2:15.56
(34.22)
17 Marit Cuperus 2002 Uddevalla Sim 0.64 574 2:15.90 +8.48
50m: 31.07
100m: 1:05.24
(34.17)
150m: 1:40.50
(35.26)
200m: 2:15.90
(35.40)
18 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen 0.77 563 2:16.81 +9.39
50m: 32.44
100m: 1:07.69
(35.25)
150m: 1:42.22
(34.53)
200m: 2:16.81
(34.59)
19 Liv Bexell 2005 Helsingborgs Simsällskap 0.79 560 2:17.02 +9.60
50m: 31.21
100m: 1:06.35
(35.14)
150m: 1:42.23
(35.88)
200m: 2:17.02
(34.79)
20 Filippa Eklund 2004 Söderhamns Simsällskap 0.74 560 2:17.06 +9.64
50m: 31.33
100m: 1:06.03
(34.70)
150m: 1:41.45
(35.42)
200m: 2:17.06
(35.61)
21 Ebba Holmdahl 2003 Göteborg Sim 0.61 559 2:17.09 +9.67
50m: 31.31
100m: 1:06.24
(34.93)
150m: 1:48.35
(42.11)
200m: 2:17.09
(28.74)
22 Elsa Andersson 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.64 557 2:17.29 +9.87
50m: 31.53
100m: 1:05.86
(34.33)
150m: 1:41.63
(35.77)
200m: 2:17.29
(35.66)
23 Sara Nyqvist 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 554 2:17.49 +10.07
50m: 31.25
100m: 1:06.08
(34.83)
150m: 1:41.35
(35.27)
200m: 2:17.49
(36.14)
24 Freja A. Skov 2000 Helsingør Svømmeklub 0.57 554 2:17.55 +10.13
50m: 31.24
100m: 1:05.93
(34.69)
150m: 1:42.33
(36.40)
200m: 2:17.55
(35.22)
25 Mathilde Maria Thorsen 2004 Helsingør Svømmeklub 0.63 550 2:17.85 +10.43
50m: 31.22
100m: 1:05.56
(34.34)
150m: 1:41.24
(35.68)
200m: 2:17.85
(36.61)
26 Ida Kristiansson 2004 Skövde Simsällskap 0.78 541 2:18.57 +11.15
50m: 32.09
100m: 1:07.62
(35.53)
150m: 1:42.99
(35.37)
200m: 2:18.57
(35.58)
27 Thea Carlsson 2002 Varberg Sim 0.77 538 2:18.90 +11.48
50m: 31.53
100m: 1:06.71
(35.18)
150m: 1:42.92
(36.21)
200m: 2:18.90
(35.98)
28 Tove Wikström 2001 Sundsvalls Simsällskap 537 2:18.94 +11.52
50m: 31.85
100m: 1:07.04
(35.19)
150m: 1:43.22
(36.18)
200m: 2:18.94
(35.72)
29 Thyra Noomi Haugland Halv 2002 Haldens SK 535 2:19.11 +11.69
50m: 31.72
100m: 1:07.05
(35.33)
150m: 1:43.41
(36.36)
200m: 2:19.11
(35.70)
30 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap 0.58 535 2:19.17 +11.75
50m: 33.03
100m: 1:07.41
(34.38)
150m: 1:43.35
(35.94)
200m: 2:19.17
(35.82)
31 Ebba Jönsson 2005 Helsingborgs Simsällskap 0.70 534 2:19.24 +11.82
50m: 32.20
100m: 1:08.04
(35.84)
150m: 1:44.54
(36.50)
200m: 2:19.24
(34.70)
32 Darja Koutchinskaia 2003 Linköpings Allmänna SS 0.58 531 2:19.47 +12.05
50m: 32.30
100m: 1:07.65
(35.35)
150m: 1:44.12
(36.47)
200m: 2:19.47
(35.35)
33 Olivia Gustafsson 2004 Linköpings Allmänna SS 0.77 530 2:19.59 +12.17
50m: 32.74
100m: 1:08.07
(35.33)
150m: 1:44.65
(36.58)
200m: 2:19.59
(34.94)
33 Polina Zhirkova 2004 Göteborg Sim 530 2:19.59 +12.17
50m: 31.03
100m: 1:06.24
(35.21)
150m: 1:42.85
(36.61)
200m: 2:19.59
(36.74)
35 Cajsa Wöhl 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.56 528 2:19.70 +12.28
50m: 31.49
100m: 1:06.79
(35.30)
150m: 1:43.42
(36.63)
200m: 2:19.70
(36.28)
36 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 0.80 528 2:19.71 +12.29
50m: 32.10
100m: 1:07.44
(35.34)
150m: 1:43.68
(36.24)
200m: 2:19.71
(36.03)
37 Melina Sundström 2002 Sundsvalls Simsällskap 0.75 525 2:19.97 +12.55
50m: 31.49
100m: 1:06.37
(34.88)
150m: 1:42.99
(36.62)
200m: 2:19.97
(36.98)
38 Sissy Olsson 2001 Göteborg Sim 0.71 524 2:20.05 +12.63
50m: 31.99
100m: 1:07.54
(35.55)
150m: 1:44.33
(36.79)
200m: 2:20.05
(35.72)
39 Tove Gustafsson 2004 Växjö Simsällskap 0.77 521 2:20.38 +12.96
50m: 31.92
100m: 1:07.71
(35.79)
150m: 1:44.77
(37.06)
200m: 2:20.38
(35.61)
40 Wilma Roloff 2000 Södertörns Simsällskap 520 2:20.43 +13.01
50m: 31.42
100m: 1:06.47
(35.05)
150m: 1:42.78
(36.31)
200m: 2:20.43
(37.65)
40 Ellen Vråmo 2004 Simklubben S 02 0.85 520 2:20.43 +13.01
50m: 32.72
100m: 1:08.33
(35.61)
150m: 1:44.41
(36.08)
200m: 2:20.43
(36.02)
42 Hilma Hagberg Moberg 2003 Södertörns Simsällskap 520 2:20.44 +13.02
50m: 31.82
100m: 1:06.78
(34.96)
150m: 1:43.79
(37.01)
200m: 2:20.44
(36.65)
43 Zeline Bengtson 2003 Södertörns Simsällskap 0.65 519 2:20.57 +13.15
50m: 32.64
100m: 1:07.79
(35.15)
150m: 1:44.61
(36.82)
200m: 2:20.57
(35.96)
44 Junia Eklund 2006 Söderhamns Simsällskap 0.71 518 2:20.60 +13.18
50m: 33.03
100m: 1:09.69
(36.66)
150m: 1:45.99
(36.30)
200m: 2:20.60
(34.61)
45 Linnea Hietala 2004 Helsingør Svømmeklub 518 2:20.64 +13.22
50m: 32.14
100m: 1:08.27
(36.13)
150m: 1:44.32
(36.05)
200m: 2:20.64
(36.32)
46 Lia Bromander 2004 Simklubben S 02 0.63 518 2:20.66 +13.24
50m: 31.90
100m: 1:07.33
(35.43)
150m: 1:43.93
(36.60)
200m: 2:20.66
(36.73)
47 Olivia Ida Madsen 2003 Helsingør Svømmeklub 0.71 517 2:20.69 +13.27
50m: 32.57
100m: 1:08.19
(35.62)
150m: 1:44.57
(36.38)
200m: 2:20.69
(36.12)
48 Matilda Hallman 2003 Simklubben 1970 512 2:21.22 +13.80
50m: 31.89
100m: 1:07.44
(35.55)
150m: 1:45.22
(37.78)
200m: 2:21.22
(36.00)
49 Sara  Hopmark 2004 Göteborg Sim 0.62 510 2:21.37 +13.95
50m: 31.42
100m: 1:06.92
(35.50)
150m: 1:44.09
(37.17)
200m: 2:21.37
(37.28)
49 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap 510 2:21.37 +13.95
50m: 31.83
100m: 1:06.82
(34.99)
150m: 1:43.94
(37.12)
200m: 2:21.37
(37.43)
51 Emilia Ström 2002 Uddevalla Sim 0.81 508 2:21.53 +14.11
50m: 32.72
100m: 1:08.48
(35.76)
150m: 1:45.46
(36.98)
200m: 2:21.53
(36.07)
52 Lina Nielsen 2005 Uddevalla Sim 507 2:21.64 +14.22
50m: 33.34
100m: 1:09.74
(36.40)
150m: 1:46.36
(36.62)
200m: 2:21.64
(35.28)
53 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.77 507 2:21.68 +14.26
50m: 33.31
100m: 1:10.37
(37.06)
150m: 1:47.79
(37.42)
200m: 2:21.68
(33.89)
54 Amanda Fjellstad 2003 Haldens SK 0.57 505 2:21.79 +14.37
50m: 33.20
100m: 1:09.32
(36.12)
150m: 1:46.28
(36.96)
200m: 2:21.79
(35.51)
55 Hilda Eriksson 2004 Uddevalla Sim 505 2:21.84 +14.42
50m: 32.13
100m: 1:08.28
(36.15)
150m: 1:45.18
(36.90)
200m: 2:21.84
(36.66)
56 Evelina Wester 2004 Uddevalla Sim 0.70 504 2:21.89 +14.47
50m: 32.34
100m: 1:08.04
(35.70)
150m: 1:45.13
(37.09)
200m: 2:21.89
(36.76)
57 Amanda Cederqvist 2005 Simklubben S 02 0.76 502 2:22.09 +14.67
50m: 30.93
100m: 1:06.23
(35.30)
150m: 1:44.14
(37.91)
200m: 2:22.09
(37.95)
58 Karla Stjepanetic 2003 Helsingborgs Simsällskap 0.70 501 2:22.21 +14.79
50m: 31.96
100m: 1:07.82
(35.86)
150m: 1:44.91
(37.09)
200m: 2:22.21
(37.30)
59 Isabella Wahlström 2003 Skövde Simsällskap 0.70 500 2:22.31 +14.89
50m: 31.97
100m: 1:08.37
(36.40)
150m: 1:45.57
(37.20)
200m: 2:22.31
(36.74)
60 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 498 2:22.47 +15.05
50m: 32.80
100m: 1:09.00
(36.20)
150m: 1:45.89
(36.89)
200m: 2:22.47
(36.58)
61 Veronika Hiram 2004 Södertörns Simsällskap 0.72 498 2:22.53 +15.11
50m: 33.07
100m: 1:09.00
(35.93)
150m: 1:45.61
(36.61)
200m: 2:22.53
(36.92)
62 Stella Warborn 2003 Varberg Sim 0.61 497 2:22.62 +15.20
50m: 33.34
100m: 1:10.32
(36.98)
150m: 1:46.90
(36.58)
200m: 2:22.62
(35.72)
63 Kornelia Pavlovic 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.85 496 2:22.66 +15.24
50m: 32.31
100m: 1:08.27
(35.96)
150m: 1:45.29
(37.02)
200m: 2:22.66
(37.37)
64 Tilda Hellström