2021-12-03   10:23:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Laxaleken 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 3 lördag 25/5 start kl: 15:00 (insim 13:45)

Document
Resultat
Laxaleken 2019
Arrangör:
Plats: Simstadion, Brottet Simklubben Laxen
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 24 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 19, 200m Bröstsim Herrar - Öppen klass  - Final
Sponsor: Skånskan
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.65 646 2:26.49
50m: 32.50
100m: 1:10.04
(37.54)
150m: 1:47.82
(37.78)
200m: 2:26.49
(38.67)
2 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap +0.66 628 2:27.88 +1.39
50m: 33.76
100m: 1:11.81
(38.05)
150m: 1:50.05
(38.24)
200m: 2:27.88
(37.83)
3 Oskar Robertsson 2000 Uddevalla Sim +0.70 618 2:28.70 +2.21
50m: 33.33
100m: 1:11.81
(38.48)
150m: 1:49.89
(38.08)
200m: 2:28.70
(38.81)
4 Lucas Lindblom 2000 Landskrona Simsällskap +0.65 605 2:29.74 +3.25
50m: 33.99
100m: 1:13.21
(39.22)
150m: 1:52.19
(38.98)
200m: 2:29.74
(37.55)
5 Felix Nilsson 1990 Malmö Kappsimningsklubb +0.62 604 2:29.79 +3.30
50m: 34.77
100m: 1:13.66
(38.89)
150m: 1:51.78
(38.12)
200m: 2:29.79
(38.01)
6 Gunnar Widerberg 2000 Simklubben Laxen +0.62 535 2:35.97 +9.48
50m: 34.64
100m: 1:14.09
(39.45)
150m: 1:55.13
(41.04)
200m: 2:35.97
(40.84)
7 Ossian Arvidsson 1992 Kungälvs Simsällskap +0.75 492 2:40.43 +13.94
50m: 34.61
100m: 1:15.06
(40.45)
150m: 1:56.80
(41.74)
200m: 2:40.43
(43.63)
8 Malte Laurén 2004 Simklubben Hajen +0.66 491 2:40.50 +14.01
50m: 36.63
100m: 1:18.59
(41.96)
150m: 1:59.87
(41.28)
200m: 2:40.50
(40.63)
9 Simon Persson 2003 Kappsimningsklubben Karpen +0.54 460 2:44.03 +17.54
50m: 37.12
100m: 1:19.36
(42.24)
150m: 2:02.50
(43.14)
200m: 2:44.03
(41.53)
10 Jonatan Wede 1988 Landskrona Simsällskap +0.74 436 2:47.01 +20.52
50m: 37.46
100m: 1:20.19
(42.73)
150m: 2:02.90
(42.71)
200m: 2:47.01
(44.11)
11 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg +0.68 433 2:47.36 +20.87
50m: 37.52
100m: 1:20.46
(42.94)
150m: 2:04.50
(44.04)
200m: 2:47.36
(42.86)
12 Casper Svärd 2001 Landskrona Simsällskap +0.63 421 2:48.95 +22.46
50m: 35.93
100m: 1:18.74
(42.81)
150m: 2:04.03
(45.29)
200m: 2:48.95
(44.92)
13 Alexander Johansson 2004 Kungsbacka Simsällskap +0.70 417 2:49.49 +23.00
50m: 37.93
100m: 1:21.37
(43.44)
150m: 2:05.64
(44.27)
200m: 2:49.49
(43.85)
14 Wilmer Ingvarsson 2003 Ängelholms Simsällskap +0.67 413 2:49.96 +23.47
50m: 38.03
100m: 1:21.20
(43.17)
150m: 2:06.73
(45.53)
200m: 2:49.96
(43.23)
15 Noah Emanuelsson 2003 Simklubben S 02 +0.73 413 2:49.98 +23.49
50m: 38.87
100m: 1:23.52
(44.65)
150m: 2:07.08
(43.56)
200m: 2:49.98
(42.90)
16 Maximus Murray 2003 Simklubben S 02 +0.73 411 2:50.31 +23.82
50m: 37.65
100m: 1:21.63
(43.98)
150m: 2:05.41
(43.78)
200m: 2:50.31
(44.90)
17 Hannes Wrenne 2004 Karlskrona Simsällskap +0.67 410 2:50.47 +23.98
50m: 35.99
100m: 1:18.80
(42.81)
150m: 2:04.13
(45.33)
200m: 2:50.47
(46.34)
18 Nayan Ljungholm 2005 Simklubben Poseidon +0.63 409 2:50.60 +24.11
50m: 38.48
100m: 1:21.56
(43.08)
150m: 2:06.20
(44.64)
200m: 2:50.60
(44.40)
19 Linus Olofsson 2003 Simklubben S 02 +0.79 408 2:50.73 +24.24
50m: 37.33
100m: 1:21.06
(43.73)
150m: 2:05.23
(44.17)
200m: 2:50.73
(45.50)
20 Hugo Hilmersson 2002 Kungsbacka Simsällskap +0.56 404 2:51.24 +24.75
50m: 38.30
100m: 1:22.61
(44.31)
150m: 2:07.56
(44.95)
200m: 2:51.24
(43.68)
21 Oscar Bjering 2004 Simklubben Laxen +0.72 402 2:51.59 +25.10
50m: 38.89
100m: 1:23.23
(44.34)
150m: 2:08.04
(44.81)
200m: 2:51.59
(43.55)
22 Joel Henriksson 2003 Simklubben Poseidon +0.71 395 2:52.62 +26.13
50m: 39.01
100m: 1:22.86
(43.85)
150m: 2:07.94
(45.08)
200m: 2:52.62
(44.68)
23 Niels Kwant 2003 Kappsimningsklubben Karpen +0.61 390 2:53.33 +26.84
50m: 38.87
100m: 1:22.79
(43.92)
150m: 2:08.44
(45.65)
200m: 2:53.33
(44.89)
24 Elias Robertsson 2004 Uddevalla Sim +0.76 387 2:53.75 +27.26
50m: 37.05
100m: 1:20.70
(43.65)
150m: 2:07.57
(46.87)
200m: 2:53.75
(46.18)
25 Viktor Johansson 1999 Simklubben Elfsborg +0.65 381 2:54.62 +28.13
50m: 37.22
100m: 1:20.93
(43.71)
150m: 2:07.59
(46.66)
200m: 2:54.62
(47.03)
26 Erik Olsson 2004 Simklubben Laxen +0.76 347 3:00.22 +33.73
50m: 38.81
100m: 1:25.16
(46.35)
150m: 2:13.77
(48.61)
200m: 3:00.22
(46.45)
27 Fredrik Ekholm 2004 Kungsbacka Simsällskap +0.62 343 3:00.85 +34.36
50m: 37.74
100m: 1:25.01
(47.27)
150m: 2:13.52
(48.51)
200m: 3:00.85
(47.33)
28 Hampus Klebom 2004 Simklubben S 02 +0.70 328 3:03.51 +37.02
50m: 40.73
100m: 1:28.05
(47.32)
150m: 2:15.95
(47.90)
200m: 3:03.51
(47.56)
- Jakob Lindskoug 2004 Simklubben Poseidon +0.72 DSQ
- Felix Wrakén 2003 Simklubben S 02 +0.67 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 18:16:55
2019-05-25 18:17:10 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Simklubben Laxen

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner