Resultat för Danish Open 2019 & DMJ-L 2019
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
B-Finaler søndag
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Arrangør |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Taastrup svømmehal |
Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50m |
Stævne dato: |
5. apr 2019 to 9. apr 2019 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 36, 200m Rygsvømning Damer, DMJ - A Finale |
|
|
|
2:10.27 |
|
|
|
Pernille Larsen |
1992 |
AGF |
DEN |
Rom, Italien |
|
31-07-2009 |
|
|
|
|
|
JR |
2:11.97 |
|
|
|
Mie Østergaard Nielsen |
1996 |
Aalborg Sv |
DEN |
Bellahøj, Danmark |
|
25-03-2012 |
|
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Karoline Sørensen |
2002 |
Thisted Svømmeklub |
+0.58 |
745 |
2:16.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Julie Stampe |
2002 |
Sigma Swim Allerød |
+0.64 |
722 |
2:18.25 |
+1.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Liva Palmund |
2002 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
+0.71 |
690 |
2:20.35 |
+3.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Katrine Bonefeld |
2004 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.61 |
663 |
2:22.24 |
+5.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Caroline Laursen |
2002 |
Esbjerg Svømmeklub |
+0.71 |
658 |
2:22.58 |
+5.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Cecilie Grøndal |
2002 |
Horsens Svømmeklub |
+0.71 |
635 |
2:24.32 |
+7.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Alma Heyn Stage |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.58 |
634 |
2:24.37 |
+7.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Melanie Eggertsen |
2002 |
Nakskov Svømme Klub |
+0.54 |
585 |
2:28.33 |
+11.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 07-04-2019 19:36:23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 36, 200m Rygsvømning Damer, DMJ - B Finale |
|
|
|
2:10.27 |
|
|
|
Pernille Larsen |
1992 |
AGF |
DEN |
Rom, Italien |
|
31-07-2009 |
|
|
|
|
|
JR |
2:11.97 |
|
|
|
Mie Østergaard Nielsen |
1996 |
Aalborg Sv |
DEN |
Bellahøj, Danmark |
|
25-03-2012 |
|
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Frederikke Marie Hansen |
2003 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.65 |
657 |
2:22.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Alberte V. Bisgaard |
2003 |
Gentofte Svømme Klub |
+0.66 |
627 |
2:24.89 |
+2.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Marie Christensen |
2002 |
Agfs Svømmeafdeling |
+0.62 |
622 |
2:25.29 |
+2.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Esther Else Grubert |
2003 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.64 |
613 |
2:25.98 |
+3.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Cecilie Hingebjerg |
2004 |
Vejle Svømmeklub |
+0.63 |
571 |
2:29.51 |
+6.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Nicoline Ingeman-Petersen |
2002 |
Herlev Svømning |
+0.64 |
559 |
2:30.60 |
+7.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Karoline K. Larsen |
2004 |
Farum Svømmeklub |
+0.70 |
542 |
2:32.10 |
+9.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Cassandra G. Nygaard |
2003 |
Sigma Swim Allerød |
+0.72 |
525 |
2:33.77 |
+11.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 07-04-2019 19:36:23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
07-04-2019 19:36.34 |
Datahandling: WinGrodan 2.3 |
Licens til: Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|