2019-08-18   09:47:56
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Knattesimmet 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:02   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 1, 50m Frisim/VU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eetu Ääri  2010    118          41.28   
  Uimaseura Kaarina  43.10                 
Justus Tikkanen  2010    99          43.66   
  TaTu Tampere  45.17                 
Eino Rantala  2011    86          45.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  50.13                 
Arttu Kankaanpää  2010    64          50.59   
  Porin Uimaseura  51.47                 
Eliel Fey  2010    37          1:00.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:02 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 2, 50m Frisim/VU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hippu Rauhala  2010    226          37.63   
  Nokian Pyry  38.32                 
Wivian Orpana  2010    179          40.66   
  Kankaanpään Uimarit  40.23                 
Anni Sorsa  2010    172          41.22   
  Nokian Pyry  42.99                 
Viola Tojander  2010    143          43.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  44.14                 
Helmi Rantala  2010    119          46.54   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  45.24                 
Helmi Rantala  2010    97          49.74   
  Porin Uimaseura  49.74                 
Hertta Myllymäki  2010    96          49.92   
  TaTu Tampere  48.33                 
Iida Korpi  2012    93          50.52   
  Uimaseura Kaarina                   
Ella Ääri  2011    93          50.59   
  Uimaseura Kaarina  51.03                 
10  Jenna Paasimaa  2010    62          57.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:00.40                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:16   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim/SU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonatan Lönngren  2009    152          41.61   
  Ålands Simförening  44.24                 
Daniel Przado  2008    139          42.87   
  Rauman Uimaseura  44.93                 
Konsta Horppu  2008    138          42.98   
  Nokian Pyry  44.44                 
Milo Kallio  2008    129          43.97   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  46.82                 
Nikita Zuravljov  2008    119          45.08   
  TaTu Tampere  45.79                 
Amos Korin  2008    114          45.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  46.20                 
Eetu Nissinen  2008    109          46.47   
  TaTu Tampere  49.44                 
Hannes Heino  2009    103          47.34   
  Rauman Uimaseura  48.67                 
Maxim Zuravljov  2009    98          48.18   
  TaTu Tampere  50.04                 
10  Niklas Honkanen  2008    97          48.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  48.77                 
11  Taito Aaltonen  2009    92          49.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  50.28                 
12  Severi Saario  2008    87          49.97   
  Uinti-Vakka  48.15                 
13  Matias Rauhala  2008    83          50.88   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  52.81                 
14  Olli Vanne  2009    82          51.11   
  Swimming Team Rauma  50.09                 
15  Roope Rantanen  2008    72          53.38   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  53.44                 
16  Veeti Elonen  2009    71          53.49   
  Swimming Team Rauma  55.50                 
17  Jasper Pihlava  2008    67          54.51   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  55.21                 
18  Elias Suominen  2008    66          54.75   
  TaTu Tampere  58.08                 
19  Eeli Mikkonen  2009    53          58.90   
  Swimming Team Rauma  58.56                 
20  Eero Silander  2008    49          1:00.53   
  Rauman Uimaseura  57.49                 
21  Kasper Snickars  2008    42          1:03.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.44                 
22  Eemeli Eloranta  2008    33          1:09.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.65                 
23  Aarne Lehtonen  2009    25          1:15.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.11                 
24  Ivan Lukichev  2009    25          1:15.49   
  TaTu Tampere  1:11.65                 
Eemeli Pennanen  2009              DSQ  Felaktigt simsätt 
  TaTu Tampere  52.96                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:16 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:28   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 4, 50m Ryggsim/SU F/T1, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lotta Luotola  2008    261          40.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  44.51                 
Amanda Ruusuvaara  2008    238          41.38   
  Uimaseura Kaarina  44.61                 
Oona Valtonen  2008    238          41.41   
  TaTu Tampere  41.40                 
Emma Tieaho  2008    222          42.37   
  Nokian Pyry  42.12                 
Viivi Elonen  2008    219          42.54   
  Swimming Team Rauma  44.86                 
Selma Syrjänen  2009    215          42.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  45.09                 
Iiris Myllymäki  2008    197          44.08   
  TaTu Tampere  45.83                 
Saara Pakomäki  2008    191          44.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  49.02                 
Vilja Suominen  2009    186          44.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  47.95                 
10  Sofia Maude  2008    183          45.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  45.15                 
11  Krista Pajula  2008    180          45.43   
  Kankaanpään Uimarit  47.28                 
12  Ilona Nordman  2008    169          46.35   
  Swimming Team Rauma                   
13  Helka Känkänen  2008    168          46.43   
  Porin Uimaseura  47.36                 
14  Lotta Malmelin  2009    165          46.71   
  Nokian Pyry  51.42                 
15  Viiu Levola  2008    165          46.72   
  TaTu Tampere  50.31                 
16  Iisa Vanne  2008    161          47.09   
  Swimming Team Rauma  51.34                 
17  Minttu Mäkihannu  2008    160          47.26   
  TaTu Tampere  46.08                 
18  Josefiina Björklöf  2008    139          49.48   
  Swimming Team Rauma  51.05                 
19  Emilia Valtonen  2009    138          49.59   
  Rauman Uimaseura  55.74                 
20  Vilma Keski-Korsu  2009    137          49.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  48.45                 
21  Emilia Repo  2009    133          50.18   
  Kankaanpään Uimarit  1:00.20                 
22  Siiri Simula  2008    133          50.23   
  Swimming Team Rauma                   
23  Heidi Huppunen  2008    132          50.37   
  Porin Uimaseura                   
24  Lisette Schaper  2009    129          50.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  50.69                 
25  Emmi Oksanen  2009    125          51.26   
  TaTu Tampere  52.37                 
26  Minea Moisio  2009    125          51.28   
  TaTu Tampere  49.27                 
27  Olivia Saukko  2009    122          51.64   
  TaTu Tampere  49.60                 
28  Hilkka Salo  2009    122          51.72   
  Rauman Uimaseura                   
29  Emma Nygård  2008    118          52.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  52.54                 
30  Ida Hamilton  2008    117          52.42   
  TaTu Tampere  53.26                 
31  Elsa Ailanen  2009    107          54.02   
  Swimming Team Rauma  54.49                 
32  Edla Heino  2009    102          54.81   
  Swimming Team Rauma  56.10                 
33  Ida Sulonen  2009    101          54.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.62                 
34  Emma Karimäki  2009    98          55.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  53.53                 
35  Annika Andersen  2008    97          55.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:01.03                 
36  Miisa Yltävä  2008    94          56.32   
  TaTu Tampere  52.03                 
37  Kia Kuusela  2009    94          56.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  55.26                 
38  Sanni Korhonen  2009    93          56.58   
  TaTu Tampere  56.34                 
39  Nea Veiro  2008    92          56.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  57.90                 
40  Enna Hautero  2008    90          57.22   
  Rauman Uimaseura                   
41  Venla Kämäräinen  2009    51          1:08.78   
  Porin Uimaseura                   
Iida Pennanen  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  TaTu Tampere  47.44                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
Laura Räikkälä  2009              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Kankaanpään Uimarit  1:06.80                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
Sanni Mäkinen  2009              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Rauman Uimaseura  55.38                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:28 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:39   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 5, 100m Frisim/VU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri-pekka Pakomäki  2006    305  32.00        1:06.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:08.59                 
                     
Onni Lehtimäki  2006    275  33.62        1:09.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:11.58                 
                     
Matias Seppä  2006    247  33.62        1:11.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:13.77                 
                     
Onni Yrjälä  2006    243  34.04        1:11.92   
  Rauman Uimaseura  1:14.16                 
                     
Vilho Okkonen  2006    236  35.34        1:12.72   
  Rauman Uimaseura  1:16.29                 
                     
Milo Bergman  2006    227  34.70        1:13.62   
  Ålands Simförening  1:15.70                 
                     
Julius Linde  2007    225  35.56        1:13.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.54                 
                     
Linus Korin  2006    214  35.84        1:15.04   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.85                 
                     
Leevi Saarinen  2006    205  36.32        1:16.17   
  Uinti-Vakka  1:16.03                 
                     
10  Eelis Lummaa  2007    196  36.24        1:17.33   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:20.31                 
                     
11  Osmo Räikkälä  2006    180  37.58        1:19.49   
  Kankaanpään Uimarit  1:21.39                 
                     
12  Frans Sandblom  2006    176  37.36        1:20.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.51                 
                     
13  Joel Sulonen  2007    167  38.68        1:21.49   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:24.10                 
                     
14  Christian Edelman  2007    167  38.31        1:21.56   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:29.08                 
                     
15  Niklas Tikkanen  2007    154  39.16        1:23.70   
  TaTu Tampere  1:23.79                 
                     
16  Miki Vierre  2006    146  40.92        1:25.22   
  TaTu Tampere  1:22.47                 
                     
17  Eino Jussinoja  2006    145  42.46        1:25.43   
  Swimming Team Rauma  1:25.17                 
                     
18  Hugo Mirén  2006    142  37.71        1:26.03   
  Ålands Simförening  1:30.28                 
                     
19  Vili Niemi  2006    134  40.76        1:27.70   
  TaTu Tampere  1:27.88                 
                     
20  Ismail Fedulin  2006    128  37.87        1:28.97   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.01                 
                     
21  Niklas Kallio  2007    118  45.61        1:31.48   
  TaTu Tampere  1:33.40                 
                     
22  Veikko Saarinen  2006    117  43.10        1:31.66   
  TaTu Tampere  1:33.91                 
                     
23  Ilari Linderborg  2006    117  43.25        1:31.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:31.17                 
                     
24  Sisu Korpinen  2006    111  42.47        1:33.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:34.83                 
                     
25  Juho Räikkälä  2007    110  46.45        1:33.78   
  Kankaanpään Uimarit  1:37.21                 
                     
26  Eino Anttila  2007    109  44.13        1:33.91   
  TaTu Tampere  1:34.81                 
                     
27  Leo Lehtonen  2006    107  44.91        1:34.40   
  TaTu Tampere  1:38.40                 
                     
28  Kaapo Jokinen  2007    101  45.19        1:36.40   
  Swimming Team Rauma  1:35.36                 
                     
29  Akseli Niskala  2007    77  46.98        1:45.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.00                 
                     
30  Joa Siltakoski  2007    76  50.42        1:45.81   
  TaTu Tampere  1:47.79                 
                     
31  Miska Moisio  2007    75  48.64        1:46.37   
  TaTu Tampere  1:49.45                 
                     
32  Filip Måtar  2006    73  51.86        1:47.13   
  Ålands Simförening  1:45.24                 
                     
33  Alex Hamilton  2006    62  52.28        1:53.07   
  TaTu Tampere  1:44.76                 
                     
Dilen Jalonen  2006              DSQ  Felatig start 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.98                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Ferdinand Backman  2006              DSQ  Fealktig start 
  TaTu Tampere  1:26.08                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Måns Manelius  2006              DSQ  Felaktig start 
  Ålands Simförening  1:13.94                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:39 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:51   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 6, 100m Frisim/VU F/T13, Finaler 12 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anni Frusti  2007    434  31.71        1:06.32   
  Nokian Pyry  1:08.39                 
                     
Jenna Juhola  2006    420  31.84        1:07.05   
  Rauman Uimaseura  1:11.32                 
                     
Emilia Rahola  2006    417  32.20        1:07.24   
  Porin Uimaseura  1:09.90                 
                     
Erin Heinikangas  2007    384  33.20        1:09.11   
  Rauman Uimaseura  1:10.27                 
                     
Petra Soini  2007    373  34.14        1:09.80   
  Nokian Pyry  1:12.25                 
                     
Amanda Vuori  2007    368  34.30        1:10.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:13.15                 
                     
Saara Lehto  2007    363  33.60        1:10.43   
  Rauman Uimaseura  1:11.78                 
                     
Hanna Törmä  2007    343  33.85        1:11.77   
  Porin Uimaseura  1:10.55                 
                     
Veera Malmelin  2007    333  33.98        1:12.43   
  Nokian Pyry  1:12.49                 
                     
10  Peppi Lehtinen  2007    329  33.81        1:12.74   
  Kankaanpään Uimarit  1:13.26                 
                     
11  Naomi Leo  2007    328  35.11        1:12.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:13.03                 
                     
12  Agnes Ruusumo  2007    309  35.10        1:14.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.10                 
                     
13  Hilla-maaria Juhola  2007    299  35.67        1:15.11   
  Porin Uimaseura  1:15.03                 
                     
14  Pinja Pakkanen  2006    296  35.30        1:15.33   
  Kankaanpään Uimarit  1:16.09                 
                     
15  Olivia Levula  2006    296  35.00        1:15.37   
  Kankaanpään Uimarit  1:15.16                 
                     
16  Maikki Hämäläinen  2006    291  36.35        1:15.79   
  Uimaseura Kaarina  1:20.25                 
                     
17  Nanna Kotkatvuori  2006    290  36.98        1:15.85   
  Uimaseura Kaarina  1:19.26                 
                     
18  Lyyli Järvi  2007    289  36.29        1:15.93   
  Porin Uimaseura  1:15.47                 
                     
19  Piitu Perkola  2006    283  36.63        1:16.46   
  TaTu Tampere  1:19.86                 
                     
20  Pia Hellmann  2006    279  36.35        1:16.81   
  Rauman Uimaseura  1:19.84                 
                     
21  Sofia Mustonen  2006    271  36.94        1:17.65   
  TaTu Tampere  1:17.14                 
                     
22  Elli Isometsä  2007    267  36.01        1:17.98   
  Kankaanpään Uimarit  1:16.75                 
                     
23  Amanda Ahinko  2007    261  37.23        1:18.63   
  Kampuksen Plaani  1:22.47                 
                     
24  Elsa Joseph  2007    253  37.28        1:19.44   
  TaTu Tampere  1:23.97                 
                     
25  Mathilda Wahlstedt  2006    250  37.53        1:19.70   
  Ålands Simförening  1:24.01                 
                     
26  Nova Larsson  2007    249  39.22        1:19.78   
  Ålands Simförening  1:22.24                 
                     
27  Maija Salokorpi  2007    247  37.65        1:20.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.13                 
                     
28  Fia Metsola  2007    245  38.82        1:20.26   
  Ålands Simförening  1:21.45                 
                     
29  Theresia Lindholm  2006    244  38.52        1:20.35   
  Ålands Simförening  1:21.86                 
                     
30  Inari Sonkkila  2006    230  38.44        1:22.01   
  Uimaseura Kaarina  1:20.83                 
                     
31  Alina Vanhatalo  2006    193  41.25        1:26.83   
  Uimaseura Kaarina  1:29.99                 
                     
32  Nelli Hietala  2007    191  40.25        1:27.15   
  TaTu Tampere  1:34.45                 
                     
33  Mandi Hämäläinen  2006    164  43.73        1:31.74   
  Uimaseura Kaarina  1:37.80                 
                     
34  Jade Niemelä  2007    164  43.67        1:31.78   
  Kankaanpään Uimarit  1:33.30                 
                     
35  Stella Seppälä  2007    160  44.22        1:32.50   
  Porin Uimaseura  1:34.93                 
                     
36  Senni Jalonen  2006    138  45.28        1:37.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
37  Venla Rauta  2007    136  43.87        1:37.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:35.19                 
                     
38  Selma Mäenpää  2007    130  47.07        1:39.18   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:48.15                 
                     
39  Lila Reiman  2007    119  46.45        1:41.96   
  TaTu Tampere  1:44.81                 
                     
40  Aino Norrdal  2006    117  48.04        1:42.67   
  Uimaseura Kaarina  1:42.26                 
                     
41  Liia Kivi  2007    112  46.60        1:44.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
42  Heta Allén  2007    104  50.06        1:46.81   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:53.70                 
                     
43  Aava Sulanterä  2007    91  51.65        1:51.35   
  Uimaseura Kaarina  1:53.03                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:51 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:10   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 7, 50m Bröstsim/RU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Justus Tikkanen  2010    81          58.14   
  TaTu Tampere  57.45                 
Eino Rantala  2011    75          59.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Eliel Fey  2010    49          1:08.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Arttu Kankaanpää  2010              DSQ  Felaktig start 
  Porin Uimaseura  1:08.52                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
Eetu Ääri  2010              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Uimaseura Kaarina  1:14.00                 
  SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:10 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:11   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 8, 50m Bröstsim/RU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Viola Tojander  2010    162          52.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  58.30                 
Hippu Rauhala  2010    150          53.87   
  Nokian Pyry  57.63                 
Helmi Rantala  2010    142          54.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  56.14                 
Wivian Orpana  2010    138          55.42   
  Kankaanpään Uimarit  54.49                 
Anni Sorsa  2010    129          56.59   
  Nokian Pyry  57.57                 
Hertta Myllymäki  2010    85          1:05.04   
  TaTu Tampere  59.18                 
Helmi Rantala  2010    53          1:15.98   
  Porin Uimaseura                   
Ella Ääri  2011    45          1:20.03   
  Uimaseura Kaarina  1:28.68                 
Jenna Paasimaa  2010              DSQ  Felaktig start 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:11 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amos Korin  2008    161  48.52        1:42.05   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:48.50                 
                     
Hannes Heino  2009    159  47.92        1:42.50   
  Rauman Uimaseura  1:48.81                 
                     
Daniel Przado  2008    134  51.11        1:48.65   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Elias Suominen  2008    122  53.25        1:52.00   
  TaTu Tampere                   
                     
Jonatan Lönngren  2009    120  53.20        1:52.47   
  Ålands Simförening  2:01.09                 
                     
Milo Kallio  2008    114  53.88        1:54.68   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.05                 
                     
Konsta Horppu  2008    112  53.85        1:55.19   
  Nokian Pyry  2:04.57                 
                     
Jasper Pihlava  2008    105  56.12        1:57.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:05.35                 
                     
Veeti Elonen  2009    104  56.74        1:58.22   
  Swimming Team Rauma  2:07.10                 
                     
10  Severi Saario  2008    95  59.32        2:01.75   
  Uinti-Vakka  2:07.21                 
                     
11  Eero Silander  2008    84  1:02.52        2:06.80   
  Rauman Uimaseura  2:19.94                 
                     
12  Olli Vanne  2009    80  1:00.80        2:08.72   
  Swimming Team Rauma  2:08.87                 
                     
13  Matias Rauhala  2008    64  1:05.95        2:18.40   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:18.51                 
                     
14  Roope Rantanen  2008    60  1:07.96        2:21.61   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:29.85                 
                     
Aarne Lehtonen  2009              DSQ  Felaktig vändning 75 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Eemeli Eloranta  2008              DSQ  Felaktig vändning 75 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Eemeli Pennanen  2009              DSQ  Felaktig start 
  TaTu Tampere                   
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Eetu Nissinen  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  TaTu Tampere                   
  SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen               
                     
Kasper Snickars  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:28.34                 
  SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen               
                     
Niklas Honkanen  2008              DSQ  Felaktig vändning 75 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:22.16                 
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:28   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim/RU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Viivi Elonen  2008    238  47.47        1:40.55   
  Swimming Team Rauma  1:42.97                 
                     
Oona Valtonen  2008    229  47.30        1:41.81   
  TaTu Tampere  1:45.54                 
                     
Lotta Luotola  2008    227  49.59        1:42.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:53.81                 
                     
Saara Pakomäki  2008    217  51.14        1:43.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:46.25                 
                     
Minttu Mäkihannu  2008    212  49.33        1:44.53   
  TaTu Tampere  1:52.01                 
                     
Emma Tieaho  2008    209  50.34        1:45.07   
  Nokian Pyry  1:53.79                 
                     
Sofia Maude  2008    205  50.04        1:45.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:52.85                 
                     
Siiri Simula  2008    200  51.18        1:46.48   
  Swimming Team Rauma  1:50.68                 
                     
Selma Syrjänen  2009    196  50.60        1:47.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:56.09                 
                     
10  Iisa Vanne  2008    195  52.05        1:47.47   
  Swimming Team Rauma  1:51.25                 
                     
11  Helka Känkänen  2008    192  51.36        1:48.06   
  Porin Uimaseura  1:47.82                 
                     
12  Senja Pakkanen  2008    188  51.50        1:48.80   
  Kankaanpään Uimarit  1:49.62                 
                     
13  Lisette Schaper  2009    170  52.19        1:52.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.36                 
                     
14  Emma Karimäki  2009    168  54.88        1:52.91   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.17                 
                     
15  Vilja Suominen  2009    165  53.30        1:53.67  TLB 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:58.32                 
                     
16  Tiia Mattila  2008    164  56.10        1:53.77   
  Uinti-Vakka  1:57.92                 
                     
17  Olivia Saukko  2009    163  53.06        1:54.05   
  TaTu Tampere  1:55.83                 
                     
18  Ilona Nordman  2008    142  56.42        1:59.38   
  Swimming Team Rauma                   
                     
19  Minea Moisio  2009    138  55.86        2:00.44   
  TaTu Tampere  1:53.56                 
                     
20  Kia Kuusela  2009    138  58.03        2:00.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.35                 
                     
21  Peppiina Lettosunti  2008    135  57.18        2:01.51   
  Porin Uimaseura  2:03.61                 
                     
22  Viiu Levola  2008    129  58.34        2:03.17   
  TaTu Tampere  2:01.69                 
                     
23  Emmi Oksanen  2009    124  59.30        2:05.04   
  TaTu Tampere                   
                     
24  Nea Veiro  2008    122  58.52        2:05.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:10.72                 
                     
25  Ida Hamilton  2008    121  57.90        2:05.88   
  TaTu Tampere  2:07.55                 
                     
26  Krista Pajula  2008    120  58.15        2:06.29   
  Kankaanpään Uimarit  2:00.49                 
                     
27  Sanni Mäkinen  2009    118  1:00.53        2:06.89   
  Rauman Uimaseura  2:12.81                 
                     
28  Edla Heino  2009    117  59.06        2:07.27   
  Swimming Team Rauma  2:10.15                 
                     
29  Annika Andersen  2008    101  1:04.72        2:13.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:23.35                 
                     
30  Miisa Yltävä  2008    95  1:04.83        2:16.50   
  TaTu Tampere  2:15.08                 
                     
31  Sanni Korhonen  2009    93  1:06.89        2:17.43   
  TaTu Tampere                   
                     
32  Laura Räikkälä  2009    87  1:06.94        2:20.26   
  Kankaanpään Uimarit  2:28.59                 
                     
33  Heidi Huppunen  2008    85  1:07.58        2:21.62   
  Porin Uimaseura                   
                     
34  Enna Hautero  2008    82  1:06.51        2:22.98   
  Rauman Uimaseura                   
                     
35  Elsa Ailanen  2009    78  1:05.29        2:25.77   
  Swimming Team Rauma  2:15.70                 
                     
36  Hilkka Salo  2009    74  1:08.94        2:28.40   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Amanda Ruusuvaara  2008              DSQ  Felaktig vändning 75 
  Uimaseura Kaarina  1:58.79                 
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Emilia Repo  2009              DSQ  Felatig vändning 25 
  Kankaanpään Uimarit                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Emilia Valtonen  2009              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Rauman Uimaseura                   
  SW 7.5 Jalkaterä sisäänpäin potkussa               
                     
Iida Pennanen  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  TaTu Tampere  1:45.83                 
  SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen               
                     
Iiris Myllymäki  2008              DSQ  Felaktig start 
  TaTu Tampere  1:48.41                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Lotta Malmelin  2009              DSQ  Felaktig vändning 25 
  Nokian Pyry                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Venla Kämäräinen  2009              DSQ  Felaktig vändning 50 
  Porin Uimaseura                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Vilma Keski-Korsu  2009              DSQ  Felaktig vändning 25 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:28 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 11, 200m Medley/SKU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri-pekka Pakomäki  2006    311  35.15  1:17.38  2:04.56    2:41.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:46.01                 
                     
Onni Lehtimäki  2006    246  35.28  1:23.77  2:15.36    2:54.91   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:01.70                 
                     
Vilho Okkonen  2006    224  40.66  1:24.41  2:18.03    3:00.26   
  Rauman Uimaseura  3:09.80                 
                     
Milo Bergman  2006    218  44.39  1:30.51  2:20.56    3:01.98   
  Ålands Simförening  2:59.13                 
                     
Onni Yrjälä  2006    200  40.07  1:27.42  2:23.67    3:07.27   
  Rauman Uimaseura  3:07.17                 
                     
Julius Linde  2007    199  43.02  1:30.92  2:28.79    3:07.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:07.62                 
                     
Eelis Lummaa  2007    197  43.67  1:32.74  2:27.85    3:08.29   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:14.12                 
                     
Frans Sandblom  2006    168  50.84  1:43.17  2:36.62    3:18.64   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:23.83                 
                     
Niklas Tikkanen  2007    166  44.71  1:34.77  2:34.29    3:19.39   
  TaTu Tampere  3:19.84                 
                     
10  Osmo Räikkälä  2006    162  44.65  1:35.34  2:35.24    3:21.04   
  Kankaanpään Uimarit                   
                     
11  Joel Sulonen  2007    162  45.39  1:36.07  2:38.43    3:21.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:56.56                 
                     
12  Måns Manelius  2006    159  51.35  1:46.99  2:41.58    3:22.06   
  Ålands Simförening  3:24.14                 
                     
13  Miki Vierre  2006    150  45.10  1:37.93  2:40.81    3:25.96   
  TaTu Tampere  3:24.44                 
                     
14  Ferdinand Backman  2006    123  52.17  1:53.12  2:51.82    3:39.88   
  TaTu Tampere  3:48.61                 
                     
15  Niklas Kallio  2007    105  53.29  1:54.50  3:00.35    3:51.87   
  TaTu Tampere                   
                     
16  Eino Anttila  2007    103  46.75  1:46.34  3:00.97    3:53.36   
  TaTu Tampere  3:57.86                 
                     
17  Hugo Mirén  2006    63  52.04  2:06.61  3:39.88    4:35.23   
  Ålands Simförening                   
                     
18  Filip Måtar  2006    62  1:14.45  2:25.06  3:38.60    4:35.92   
  Ålands Simförening                   
                     
Akseli Niskala  2007              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 8.3 Rintauinnin potku               
                     
Christian Edelman  2007              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:24.06                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Dilen Jalonen  2006              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 9.1 Väärä lajijärjestys (pu, su, ru, vu)               
                     
Eino Jussinoja  2006              DSQ  Felaktig vändn 150 
  Swimming Team Rauma                   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Ilari Linderborg  2006              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:03.84                 
  SW 8.2 Käsien palautus ei tapahtunut veden pinnan yläpuolella               
                     
Leo Lehtonen  2006              DSQ  Felaktig vändning 75 
  TaTu Tampere  3:49.41                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Linus Korin  2006              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:16.28                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Matias Seppä  2006              DSQ  Felaktig målgång 100 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:20.73                 
  SW 9.4 Uintiosuus ei päättynyt ao. lajin mukaisesti               
                     
Sisu Korpinen  2006              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:02 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:31   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 12, 200m Medley/SKU F/T13, Finaler 12 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emilia Rahola  2006    403  38.71  1:20.71  2:07.30    2:44.88   
  Porin Uimaseura  2:48.30                 
                     
Erin Heinikangas  2007    383  35.68  1:22.52  2:11.54    2:47.80   
  Rauman Uimaseura  2:53.55                 
                     
Jenna Juhola  2006    382  33.89  1:16.15  2:09.03    2:47.85   
  Rauman Uimaseura  2:56.65                 
                     
Anni Frusti  2007    359  38.39  1:23.07  2:14.40    2:51.45   
  Nokian Pyry  2:55.85                 
                     
Hanna Törmä  2007    338  40.21  1:25.23  2:14.96    2:54.83   
  Porin Uimaseura  2:58.05                 
                     
Saara Lehto  2007    322  37.58  1:23.98  2:19.32    2:57.70   
  Rauman Uimaseura  3:10.03                 
                     
Veera Malmelin  2007    306  39.36  1:24.42  2:19.63    3:00.75   
  Nokian Pyry  3:03.34                 
                     
Peppi Lehtinen  2007    281  40.53  1:28.63  2:23.42    3:05.91   
  Kankaanpään Uimarit  3:06.42                 
                     
Nanna Kotkatvuori  2006    274  41.90  1:30.92  2:27.08    3:07.52   
  Uimaseura Kaarina  3:10.83                 
                     
10  Hilla-maaria Juhola  2007    274  42.40  1:31.54  2:25.69    3:07.57   
  Porin Uimaseura  3:10.23                 
                     
11  Amanda Ahinko  2007    271  41.41  1:31.45  2:23.45    3:08.22   
  Kampuksen Plaani  3:16.89                 
                     
12  Maikki Hämäläinen  2006    271  44.48  1:33.48  2:28.70    3:08.24   
  Uimaseura Kaarina  3:08.14                 
                     
13  Mathilda Wahlstedt  2006    260  40.22  1:31.11  2:24.67    3:10.80   
  Ålands Simförening                   
                     
14  Lyyli Järvi  2007    260  40.20  1:31.08  2:25.32    3:10.84   
  Porin Uimaseura  3:02.24                 
                     
15  Agnes Ruusumo  2007    259  43.46  1:33.06  2:29.54    3:11.16   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:14.36                 
                     
16  Elli Isometsä  2007    247  42.55  1:33.51  2:28.48    3:14.02   
  Kankaanpään Uimarit  3:12.72                 
                     
17  Sofia Mustonen  2006    239  42.16  1:33.23  2:31.27    3:16.15   
  TaTu Tampere  3:15.17                 
                     
18  Nova Larsson  2007    239  47.71  1:36.90  2:30.24    3:16.27   
  Ålands Simförening  3:52.63                 
                     
19  Piitu Perkola  2006    231  47.10  1:37.87  2:35.52    3:18.38   
  TaTu Tampere  3:22.25                 
                     
20  Maija Salokorpi  2007    223  47.91  1:40.91  2:39.27    3:20.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:46.13                 
                     
21  Pinja Pakkanen  2006    222  47.94  1:39.99  2:37.52    3:21.22   
  Kankaanpään Uimarit                   
                     
22  Theresia Lindholm  2006    216  41.80  1:38.02  2:37.07    3:22.82   
  Ålands Simförening  3:25.66                 
                     
23  Alina Vanhatalo  2006    211  46.68  1:37.35  2:38.35    3:24.66   
  Uimaseura Kaarina  3:35.36                 
                     
24  Inari Sonkkila  2006    206  45.26  1:40.47  2:41.21    3:26.18   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
25  Elsa Joseph  2007    204  46.41  1:42.74  2:39.15    3:26.87   
  TaTu Tampere  3:20.84                 
                     
26  Fia Metsola  2007    194  46.91  1:39.98  2:44.60    3:30.18   
  Ålands Simförening  3:52.19                 
                     
27  Mandi Hämäläinen  2006    170  51.74  1:48.00  2:50.62    3:39.78   
  Uimaseura Kaarina  3:44.75                 
                     
28  Aino Norrdal  2006    140  58.32  1:56.23  2:55.47    3:54.43   
  Uimaseura Kaarina  3:50.79                 
                     
29  Selma Mäenpää  2007    124  1:01.58  2:03.80  3:11.76    4:04.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Naomi Leo  2007              DSQ  Felaktig målgång ry 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:09.24                 
  SW 9.4 Uintiosuus ei päättynyt ao. lajin mukaisesti               
                     
Olivia Levula  2006              DSQ  Felaktig målgång ry 
  Kankaanpään Uimarit  3:22.67                 
  SW 9.4 Uintiosuus ei päättynyt ao. lajin mukaisesti               
                     
Petra Soini  2007              DSQ  Felaktig vändn 125 
  Nokian Pyry  3:01.22                 
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
Pia Hellmann  2006              DSQ  Felaktig start 
  Rauman Uimaseura                   
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Stella Seppälä  2007              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Porin Uimaseura                   
  SW 8.5 Ylimääräinen käsiveto sukelluksissa lähdön / käännöksen jälkeen               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:31 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:38   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 13, 4X50m Frisim/VUV P11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK Prätkähiiret  2008    141          2:38.45   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:33.86                 
  Matias Rauhala  2008      40.65        40.65   
  Niklas Honkanen  2008      39.02        1:19.67   
  Milo Kallio  2008      41.44        2:01.11   
  Amos Korin  2008      37.34        2:38.45   
                     
TaTU Tampere jääkarhut 1  2008    121          2:46.91   
  TaTu Tampere  2:53.42                 
  Nikita Zuravljov  2008      38.28        38.28   
  Eetu Nissinen  2008      41.26        1:19.54   
  Maxim Zuravljov  2009      41.49        2:01.03   
  Eemeli Pennanen  2009      45.88        2:46.91   
                     
ÅSK Oktonautit  2008    87          3:05.82   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  Eino Rantala  2011      47.55        47.55   
  Jasper Pihlava  2008      44.09        1:31.64   
  Eemeli Eloranta  2008      52.37        2:24.01   
  Roope Rantanen  2008      41.81        3:05.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:38 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim/VUV F/T11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
TaTU Tampere jääladyt 1  2008    282          2:23.08   
  TaTu Tampere  2:28.03                 
  Oona Valtonen  2008      36.06        36.06   
  Minttu Mäkihannu  2008      36.00        1:12.06   
  Iiris Myllymäki  2008      35.55        1:47.61   
  Iida Pennanen  2008      35.47        2:23.08   
                     
ÅSK Muumit  2008    271          2:25.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:32.18                 
  Selma Syrjänen  2009      37.20        37.20   
  Saara Pakomäki  2008      37.21        1:14.41   
  Sofia Maude  2008      37.23        1:51.64   
  Lotta Luotola  2008      33.36        2:25.00   
                     
Swimming Team Rauma  2008    223          2:34.68   
  Swimming Team Rauma  2:37.07                 
  Iisa Vanne  2008      36.57        36.57   
  Edla Heino  2009      42.96        1:19.53   
  Siiri Simula  2008      40.29        1:59.82   
  Viivi Elonen  2008      34.86        2:34.68   
                     
Nokian Pyry 2  2009    204          2:39.44   
  Nokian Pyry  2:46.54                 
  Hippu Rauhala  2010      38.83        38.83   
  Lotta Malmelin  2009      42.27        1:21.10   
  Anni Sorsa  2010      41.96        2:03.06   
  Emma Tieaho  2008      36.38        2:39.44   
                     
Kankaanpään Uimarit  2008    179          2:46.37   
  Kankaanpään Uimarit  2:46.92                 
  Wivian Orpana  2010      42.53        42.53   
  Laura Räikkälä  2009      45.86        1:28.39   
  Krista Pajula  2008      39.10        2:07.49   
  Senja Pakkanen  2008      38.88        2:46.37   
                     
ÅSK My Little Pony  2009    178          2:46.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:51.96                 
  Lisette Schaper  2009      39.61        39.61   
  Viola Tojander  2010      44.50        1:24.11   
  Helmi Rantala  2010      44.47        2:08.58   
  Vilja Suominen  2009      38.36        2:46.94   
                     
PUS  2008    154          2:55.05   
  Porin Uimaseura  3:00.36                 
  Heidi Huppunen  2008      40.50        40.50   
  Venla Kämäräinen  2009      50.31        1:30.81   
  Helmi Rantala  2010      46.57        2:17.38   
  Helka Känkänen  2008      37.67        2:55.05   
                     
TaTU Tampere jääladyt 2  2008    153          2:55.47   
  TaTu Tampere  2:55.43                 
  Minea Moisio  2009      43.43        43.43   
  Olivia Saukko  2009      45.10        1:28.53   
  Viiu Levola  2008      43.39        2:11.92   
  Miisa Yltävä  2008      43.55        2:55.47   
                     
ÅSK Barbit  2008    136          3:02.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:14.72                 
  Nea Veiro  2008      44.23        44.23   
  Kia Kuusela  2009      48.04        1:32.27   
  Annika Andersen  2008      45.25        2:17.52   
  Emma Karimäki  2009      45.07        3:02.59   
                     
10  TaTU Tampere jääladyt 3  2008    122          3:09.21   
  TaTu Tampere  3:14.53                 
  Hertta Myllymäki  2010      48.08        48.08   
  Ida Hamilton  2008      46.18        1:34.26   
  Sanni Korhonen  2009      46.86        2:21.12   
  Emmi Oksanen  2009      48.09        3:09.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:09   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim/PU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri-pekka Pakomäki  2006    220  36.15        1:19.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.40                 
                     
Onni Lehtimäki  2006    179  39.10        1:25.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:33.01                 
                     
Vilho Okkonen  2006    144  41.46        1:31.65   
  Rauman Uimaseura  1:40.18                 
                     
Eelis Lummaa  2007    143  41.83        1:31.92   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Julius Linde  2007    142  42.94        1:32.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:34.45                 
                     
Matias Seppä  2006    130  40.26        1:34.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Leevi Saarinen  2006    118  41.75        1:37.85   
  Uinti-Vakka  1:41.24                 
                     
Niklas Tikkanen  2007    117  43.47        1:38.13   
  TaTu Tampere                   
                     
Milo Bergman  2006    110  45.19        1:40.07   
  Ålands Simförening  1:38.31                 
                     
10  Måns Manelius  2006    92  48.00        1:46.35   
  Ålands Simförening  1:53.39                 
                     
11  Miki Vierre  2006    85  48.65        1:48.97   
  TaTu Tampere  1:46.38                 
                     
Onni Yrjälä  2006              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Rauman Uimaseura  1:27.09                 
  SW 8.2 Käsien palautus ei tapahtunut veden pinnan yläpuolella               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:09 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  09:49   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 16, 100m Fjärilsim/PU F/T13, Finaler 12 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jenna Juhola  2006    346  34.42        1:17.74   
  Rauman Uimaseura  1:29.99                 
                     
Petra Soini  2007    339  38.22        1:18.26   
  Nokian Pyry  1:16.68                 
                     
Saara Lehto  2007    296  37.97        1:21.91   
  Rauman Uimaseura  1:20.80                 
                     
Anni Frusti  2007    272  37.82        1:24.27   
  Nokian Pyry  1:26.77                 
                     
Emilia Rahola  2006    267  39.17        1:24.75   
  Porin Uimaseura  1:27.31                 
                     
Lyyli Järvi  2007    232  40.30        1:28.80   
  Porin Uimaseura                   
                     
Nanna Kotkatvuori  2006    230  41.52        1:29.08   
  Uimaseura Kaarina  1:36.77                 
                     
Naomi Leo  2007    222  39.96        1:30.07   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:29.70                 
                     
Veera Malmelin  2007    213  42.40        1:31.39   
  Nokian Pyry  1:30.87                 
                     
10  Hilla-maaria Juhola  2007    199  42.56        1:33.44   
  Porin Uimaseura  1:36.16                 
                     
11  Pia Hellmann  2006    195  42.89        1:34.07   
  Rauman Uimaseura  1:46.77                 
                     
12  Amanda Ahinko  2007    195  42.26        1:34.08   
  Kampuksen Plaani  1:40.76                 
                     
13  Mathilda Wahlstedt  2006    193  42.61        1:34.36   
  Ålands Simförening  1:38.91                 
                     
14  Agnes Ruusumo  2007    188  42.74        1:35.18   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:31.47                 
                     
15  Elli Isometsä  2007    187  44.06        1:35.35   
  Kankaanpään Uimarit  1:36.89                 
                     
16  Theresia Lindholm  2006    175  43.38        1:37.46   
  Ålands Simförening  1:37.21                 
                     
17  Piitu Perkola  2006    150  45.82        1:42.74   
  TaTu Tampere                   
                     
18  Elsa Joseph  2007    118  48.95        1:51.08   
  TaTu Tampere  1:49.83                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  09:49 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  09:52   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 17, 100m Medley/SKU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Konsta Horppu  2008    152  42.48        1:34.22   
  Nokian Pyry                   
                     
Jonatan Lönngren  2009    140  44.71        1:36.66   
  Ålands Simförening  1:42.49                 
                     
Amos Korin  2008    136  47.44        1:37.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.62                 
                     
Daniel Przado  2008    129  48.63        1:39.53   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Milo Kallio  2008    124  46.01        1:40.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Maxim Zuravljov  2009    117  47.64        1:42.79   
  TaTu Tampere                   
                     
Niklas Honkanen  2008    111  48.50        1:44.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:11.48                 
                     
Elias Suominen  2008    102  52.03        1:47.60   
  TaTu Tampere                   
                     
Severi Saario  2008    102  53.15        1:47.62   
  Uinti-Vakka                   
                     
10  Veeti Elonen  2009    92  55.05        1:51.35   
  Swimming Team Rauma                   
                     
11  Jasper Pihlava  2008    81  58.81        1:56.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
12  Olli Vanne  2009    71  56.92        2:01.10   
  Swimming Team Rauma                   
                     
Eetu Nissinen  2008              DSQ  Felaktig vändning 50 
  TaTu Tampere  2:07.73                 
  SW 6.4 Ei kosketusta seinään käännöksessä               
                     
Matias Rauhala  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 8.2 Käsien palautus ei tapahtunut veden pinnan yläpuolella               
                     
Roope Rantanen  2008              DSQ  Felaktig start 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  09:52 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  09:59   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 18, 100m Medley/SKU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lotta Luotola  2008    257  41.51        1:28.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:38.84                 
                     
Viivi Elonen  2008    254  41.83        1:29.20   
  Swimming Team Rauma  1:34.81                 
                     
Iiris Myllymäki  2008    247  44.20        1:30.01   
  TaTu Tampere  1:36.45                 
                     
Oona Valtonen  2008    245  42.00        1:30.22   
  TaTu Tampere  1:34.02                 
                     
Emma Tieaho  2008    234  43.07        1:31.61   
  Nokian Pyry  1:40.94                 
                     
Iida Pennanen  2008    232  45.62        1:31.92   
  TaTu Tampere  1:43.38                 
                     
Selma Syrjänen  2009    220  45.73        1:33.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:44.99                 
                     
Amanda Ruusuvaara  2008    217  44.64        1:33.91   
  Uimaseura Kaarina  1:40.39                 
                     
Minttu Mäkihannu  2008    208  47.21        1:35.29   
  TaTu Tampere  1:37.77                 
                     
10  Saara Pakomäki  2008    207  44.79        1:35.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.29                 
                     
11  Sofia Maude  2008    205  43.93        1:35.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:49.60                 
                     
12  Helka Känkänen  2008    194  47.79        1:37.57   
  Porin Uimaseura  1:36.55                 
                     
13  Tiia Mattila  2008    187  44.78        1:38.80   
  Uinti-Vakka  1:41.77                 
                     
14  Iisa Vanne  2008    186  49.54        1:38.93   
  Swimming Team Rauma  1:41.89                 
                     
15  Vilja Suominen  2009    183  45.95        1:39.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
16  Senja Pakkanen  2008    178  49.13        1:40.32   
  Kankaanpään Uimarit  1:44.53                 
                     
17  Peppiina Lettosunti  2008    170  46.99        1:41.94   
  Porin Uimaseura  1:51.19                 
                     
18  Viiu Levola  2008    166  47.15        1:42.72   
  TaTu Tampere  1:47.02                 
                     
19  Olivia Saukko  2009    154  53.78        1:45.21   
  TaTu Tampere                   
                     
20  Siiri Simula  2008    149  54.54        1:46.54   
  Swimming Team Rauma  1:46.73                 
                     
21  Lotta Malmelin  2009    145  51.37        1:47.45   
  Nokian Pyry                   
                     
22  Lisette Schaper  2009    137  55.89        1:49.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
23  Josefiina Björklöf  2008    131  50.94        1:51.22   
  Swimming Team Rauma  1:56.23                 
                     
24  Nea Veiro  2008    129  55.55        1:51.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
25  Edla Heino  2009    128  56.30        1:51.84   
  Swimming Team Rauma                   
                     
26  Minea Moisio  2009    127  55.12        1:52.20   
  TaTu Tampere  1:51.44                 
                     
27  Emma Karimäki  2009    126  57.47        1:52.61   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
28  Miisa Yltävä  2008    123  55.07        1:53.47   
  TaTu Tampere                   
                     
29  Kia Kuusela  2009    118  56.63        1:55.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
30  Annika Andersen  2008    97  1:00.04        2:02.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  09:59 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:14   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 19, 50m Ryggsim/SU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eetu Ääri  2010    89          49.71   
  Uimaseura Kaarina  53.18                 
Justus Tikkanen  2010    73          53.16   
  TaTu Tampere  57.38                 
Eino Rantala  2011    66          54.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  53.31                 
Arttu Kankaanpää  2010    60          56.68   
  Porin Uimaseura                   
Eliel Fey  2010    54          58.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:14 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:11   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 20, 50m Ryggsim/SU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hippu Rauhala  2010    200          43.84   
  Nokian Pyry  45.32                 
Anni Sorsa  2010    170          46.27   
  Nokian Pyry  48.38                 
Iina Tieaho  2010    145          48.78   
  Nokian Pyry                   
Helmi Rantala  2010    131          50.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  52.77                 
Wivian Orpana  2010    106          54.12   
  Kankaanpään Uimarit  55.03                 
Hertta Myllymäki  2010    102          54.82   
  TaTu Tampere  53.25                 
Iida Korpi  2012    92          56.71   
  Uimaseura Kaarina                   
Jenna Paasimaa  2010    81          59.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:01.87                 
Helmi Rantala  2010    81          59.31   
  Porin Uimaseura  1:02.88                 
10  Ella Ääri  2011    73          1:01.17   
  Uimaseura Kaarina  56.36                 
Viola Tojander  2010              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  53.73                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:11 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 21, 100m Ryggsim/SU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri-pekka Pakomäki  2006    248  38.40        1:17.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.60                 
                     
Vilho Okkonen  2006    228  39.78        1:20.04   
  Rauman Uimaseura  1:24.62                 
                     
Onni Lehtimäki  2006    227  40.17        1:20.07   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.43                 
                     
Julius Linde  2007    180  42.59        1:26.45   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.77                 
                     
Leevi Saarinen  2006    176  41.83        1:27.13   
  Uinti-Vakka  1:30.53                 
                     
Onni Yrjälä  2006    173  42.41        1:27.65   
  Rauman Uimaseura  1:27.67                 
                     
Osmo Räikkälä  2006    164  43.83        1:29.32   
  Kankaanpään Uimarit                   
                     
Eelis Lummaa  2007    160  43.44        1:29.91   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.06                 
                     
Dilen Jalonen  2006    156  43.66        1:30.73   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.34                 
                     
10  Joel Sulonen  2007    148  44.80        1:32.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.85                 
                     
11  Linus Korin  2006    143  46.00        1:33.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:34.12                 
                     
12  Matias Seppä  2006    140  45.24        1:34.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:45.10                 
                     
13  Eino Jussinoja  2006    135  46.87        1:35.21   
  Swimming Team Rauma                   
                     
14  Miki Vierre  2006    134  47.15        1:35.42   
  TaTu Tampere  1:38.42                 
                     
15  Christian Edelman  2007    133  46.37        1:35.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:41.03                 
                     
16  Niklas Tikkanen  2007    131  46.26        1:36.14   
  TaTu Tampere  1:35.16                 
                     
17  Frans Sandblom  2006    129  47.70        1:36.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:38.91                 
                     
18  Vili Niemi  2006    123  47.09        1:38.18   
  TaTu Tampere  1:38.36                 
                     
19  Sisu Korpinen  2006    108  49.66        1:42.39   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
20  Eino Anttila  2007    105  51.49        1:43.61   
  TaTu Tampere                   
                     
21  Niklas Kallio  2007    104  51.39        1:43.87   
  TaTu Tampere  1:54.55                 
                     
22  Kaapo Jokinen  2007    102  50.77        1:44.56   
  Swimming Team Rauma                   
                     
23  Ilari Linderborg  2006    93  54.02        1:47.56   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:49.34                 
                     
24  Ferdinand Backman  2006    90  53.06        1:49.05   
  TaTu Tampere  1:47.59                 
                     
25  Ismail Fedulin  2006    89  52.26        1:49.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
26  Juho Räikkälä  2007    89  53.05        1:49.49   
  Kankaanpään Uimarit                   
                     
27  Veikko Saarinen  2006    88  52.08        1:49.61   
  TaTu Tampere  2:11.64                 
                     
28  Joa Siltakoski  2007    78  58.32        1:54.00   
  TaTu Tampere  1:49.39                 
                     
29  Miska Moisio  2007    77  58.43        1:54.48   
  TaTu Tampere  2:01.11                 
                     
30  Alex Hamilton  2006    77  55.44        1:54.65   
  TaTu Tampere  2:07.07                 
                     
31  Filip Måtar  2006    52  1:04.83        2:10.81   
  Ålands Simförening  2:04.52                 
                     
Akseli Niskala  2007              DSQ  Felaktig vändning 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:24.85                 
  SW 6.4 Ei kosketusta seinään käännöksessä               
                     
Leo Lehtonen  2006              DSQ  Felaktig vändning 
  TaTu Tampere  1:46.53                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
Milo Bergman  2006              DSQ  Felaktig vändning 25 
  Ålands Simförening  1:23.60                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 22, 100m Ryggsim/SU F/T13, Finaler 12 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jenna Juhola  2006    403  34.94        1:14.49   
  Rauman Uimaseura  1:15.49                 
                     
Emilia Rahola  2006    341  38.47        1:18.71   
  Porin Uimaseura  1:22.25                 
                     
Veera Malmelin  2007    340  38.25        1:18.81   
  Nokian Pyry  1:21.27                 
                     
Hanna Törmä  2007    317  39.19        1:20.64   
  Porin Uimaseura  1:23.41                 
                     
Amanda Vuori  2007    288  39.94        1:23.25   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.02                 
                     
Petra Soini  2007    286  42.26        1:23.46   
  Nokian Pyry  1:27.32                 
                     
Naomi Leo  2007    286  41.27        1:23.48   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.16                 
                     
Saara Lehto  2007    285  41.84        1:23.62   
  Rauman Uimaseura  1:30.95                 
                     
Anni Frusti  2007    282  40.90        1:23.86   
  Nokian Pyry  1:24.82                 
                     
10  Peppi Lehtinen  2007    276  40.63        1:24.42   
  Kankaanpään Uimarit  1:25.56                 
                     
11  Maikki Hämäläinen  2006    261  42.46        1:26.10   
  Uimaseura Kaarina  1:29.35                 
                     
12  Fia Metsola  2007    238  43.91        1:28.69   
  Ålands Simförening  1:29.54                 
                     
13  Pinja Pakkanen  2006    231  42.74        1:29.64   
  Kankaanpään Uimarit  1:43.45                 
                     
14  Agnes Ruusumo  2007    228  43.34        1:30.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.00                 
                     
15  Hilla-maaria Juhola  2007    228  44.54        1:30.05   
  Porin Uimaseura  1:28.38                 
                     
16  Nova Larsson  2007    225  44.43        1:30.37   
  Ålands Simförening  1:27.55                 
                     
17  Pia Hellmann  2006    216  44.64        1:31.58   
  Rauman Uimaseura  1:35.82                 
                     
18  Alina Vanhatalo  2006    214  45.87        1:31.97   
  Uimaseura Kaarina  1:35.78                 
                     
19  Amanda Ahinko  2007    197  45.54        1:34.44   
  Kampuksen Plaani  1:39.40                 
                     
20  Venla Rauta  2007    179  46.93        1:37.60   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:58.95                 
                     
21  Theresia Lindholm  2006    168  48.88        1:39.55   
  Ålands Simförening  1:39.70                 
                     
22  Mathilda Wahlstedt  2006    165  48.82        1:40.14   
  Ålands Simförening  1:41.10                 
                     
23  Nelli Hietala  2007    159  47.44        1:41.52   
  TaTu Tampere                   
                     
24  Inari Sonkkila  2006    155  49.16        1:42.37   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
25  Mandi Hämäläinen  2006    151  51.62        1:43.29   
  Uimaseura Kaarina  1:46.32                 
                     
26  Stella Seppälä  2007    139  51.65        1:46.16   
  Porin Uimaseura  1:52.89                 
                     
27  Selma Mäenpää  2007    132  51.40        1:47.92   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:06.07                 
                     
28  Jade Niemelä  2007    126  52.13        1:49.57   
  Kankaanpään Uimarit  2:06.93                 
                     
29  Lila Reiman  2007    100  54.45        1:58.19   
  TaTu Tampere  2:02.46                 
                     
30  Heta Allén  2007    91  1:00.54        2:01.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
31  Aava Sulanterä  2007    76  1:02.02        2:09.80   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
32  Liia Kivi  2007    72  1:01.78        2:12.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Aino Norrdal  2006              DSQ  Felaktig vänd 50 
  Uimaseura Kaarina  1:49.62                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Elsa Joseph  2007              DSQ  Felaktig vändn 50 
  TaTu Tampere  1:33.81                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
Maija Salokorpi  2007              DSQ  Felaktig vändn 75 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.07                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
Olivia Levula  2006              DSQ  Felaktig vändn 50 
  Kankaanpään Uimarit  1:33.18                 
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Piitu Perkola  2006              DSQ  Felaktig vändn 25 
  TaTu Tampere  1:38.03                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
Senni Jalonen  2006              DSQ  Felaktig vändn 50 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  SW 6.2 Uintia vatsallaan               
                     
Sofia Mustonen  2006              DSQ  Felaktig vändn 25 
  TaTu Tampere  1:39.00                 
  SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  10:57   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 23, 100m Frisim/VU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Przado  2008    181  37.57        1:19.38   
  Rauman Uimaseura  1:19.86                 
                     
Konsta Horppu  2008    178  37.90        1:19.76   
  Nokian Pyry  1:21.03                 
                     
Nikita Zuravljov  2008    150  39.33        1:24.50   
  TaTu Tampere  1:25.53                 
                     
Hannes Heino  2009    134  40.64        1:27.63   
  Rauman Uimaseura  1:31.47                 
                     
Milo Kallio  2008    132  41.68        1:28.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:28.22                 
                     
Amos Korin  2008    120  41.27        1:30.88   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:27.04                 
                     
Niklas Honkanen  2008    119  43.54        1:31.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.01                 
                     
Eetu Nissinen  2008    117  43.86        1:31.84   
  TaTu Tampere  1:30.83                 
                     
Eero Silander  2008    107  44.74        1:34.43   
  Rauman Uimaseura                   
                     
10  Maxim Zuravljov  2009    104  44.37        1:35.54   
  TaTu Tampere  1:39.47                 
                     
11  Veeti Elonen  2009    100  45.32        1:36.60   
  Swimming Team Rauma  1:40.24                 
                     
12  Eemeli Pennanen  2009    96  46.24        1:38.13   
  TaTu Tampere  1:41.10                 
                     
13  Roope Rantanen  2008    89  47.05        1:40.38   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:43.06                 
                     
14  Olli Vanne  2009    83  47.97        1:42.75   
  Swimming Team Rauma  1:44.32                 
                     
15  Eeli Mikkonen  2009    70  52.95        1:48.67   
  Swimming Team Rauma                   
                     
16  Taito Aaltonen  2009    60  51.87        1:54.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:55.29                 
                     
17  Kasper Snickars  2008    56  54.14        1:57.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:21.55                 
                     
18  Ivan Lukichev  2009    32  1:05.83        2:20.86   
  TaTu Tampere  2:55.85                 
                     
19  Aarne Lehtonen  2009    22  1:15.19        2:39.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Eemeli Eloranta  2008              DSQ  Felaktig start 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:09.26                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Jasper Pihlava  2008              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:46.17                 
  SW 10.5 Seisominen altaan pohjassa               
                     
Jonatan Lönngren  2009              DSQ  Felaktig start 
  Ålands Simförening  1:29.52                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
Matias Rauhala  2008              DSQ  Felaktig start 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:33.52                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 april 2019 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  10:57 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2019   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  11:10   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 april 2019         
 
 
Gren 24, 100m Frisim/VU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lotta Luotola  2008    328  35.43        1:12.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.48                 
                     
Viivi Elonen  2008    296  35.27        1:15.33   
  Swimming Team Rauma  1:18.38                 
                     
Emma Tieaho  2008    261  37.33        1:18.54   
  Nokian Pyry  1:19.39                 
                     
Iisa Vanne  2008    244  38.87        1:20.39   
  Swimming Team Rauma  1:23.05                 
                     
Iiris Myllymäki  2008    234  37.88        1:21.52   
  TaTu Tampere  1:20.98                 
                     
Oona Valtonen  2008    228  38.97        1:22.14   
  TaTu Tampere  1:22.91                 
                     
Iida Pennanen  2008    228  38.66        1:22.16   
  TaTu Tampere                   
                     
Sofia Maude  2008    224  39.22        1:22.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.74                 
                     
Minttu Mäkihannu  2008    223  38.06        1:22.78   
  TaTu Tampere  1:27.84                 
                     
10  Helka Känkänen  2008    215  40.31        1:23.82   
  Porin Uimaseura  1:24.44                 
                     
11  Senja Pakkanen  2008    213  40.17        1:24.10   
  Kankaanpään Uimarit  1:29.05                 
                     
12  Amanda Ruusuvaara  2008    211  40.38        1:24.38   
  Uimaseura Kaarina  1:24.95                 
                     
13  Vilja Suominen  2009    210  39.73        1:24.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.35                 
                     
14  Saara Pakomäki  2008    208  40.35        1:24.68   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:27.31                 
                     
15  Selma Syrjänen  2009    205  41.86        1:25.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:24.37                 
                     
16  Tiia Mattila  2008    200  40.98        1:25.83   
  Uinti-Vakka  1:24.43                 
                     
17  Krista Pajula  2008    189  39.95        1:27.55   
  Kankaanpään Uimarit  1:31.47                 
                     
18  Peppiina Lettosunti  2008    184  41.24        1:28.26   
  Porin Uimaseura  1:36.44                 
                     
19  Siiri Simula  2008    174  43.12        1:29.91   
  Swimming Team Rauma  1:27.56