Tulokset Masters Mestaruusuinnit 2019
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters-mestaruuskilpailut | Utskriftsdatum | 31 mars 2019 | |||
Tävlingsort | Godby | Utskriftstid | 12:33 | |||
Arrangör | ÅSF | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 29 mars 2019 |
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Cetus Espoo F | 286 | 18 | 2:40.84 | ||||||
Cetus Espoo | 2:33.41 | |||||||||
Lauri Malk | 1937 | 35.01 | 35.01 | |||||||
Sari Komulainen | 1962 | 35.04 | 1:10.05 | |||||||
Martti Lahti | 1937 | 49.57 | 1:59.62 | |||||||
Leena Kaseva | 1954 | 41.22 | 2:40.84 | |||||||
- | Uintiklubi Nereus | 290 | DSQ | |||||||
Uintiklubi Nereus | 2:49.10 | |||||||||
Heli Paalosalo | 1938 | 44.24 | 44.24 | |||||||
Pirkko Siikarla | 1946 | 48.56 | 1:32.80 | |||||||
Kalevin Näveri | 1948 | 44.07 | 2:16.87 | |||||||
SW 10.8 Kielletty varuste tai vartalon teippaus | ||||||||||
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Cetus Espoo E | 244 | 18 | 2:12.75 | ||||||
Cetus Espoo | 2:11.52 | |||||||||
Simo-Pekka Torsti | 1960 | 29.56 | 29.56 | |||||||
Kaarina Markkula | 1952 | 38.53 | 1:08.09 | |||||||
Timo Teponoja | 1955 | 33.11 | 1:41.20 | |||||||
Johanna Kara | 1965 | 31.55 | 2:12.75 | |||||||
2 | Uintiklubi Nereus J´joukkue 2 | 240 | 14 | 2:17.65 | ||||||
Uintiklubi Nereus | 2:13.00 | |||||||||
Mikko Sirkka | 1945 | 34.41 | 34.41 | |||||||
Matti Hienonen | 1985 | 26.05 | 1:00.46 | |||||||
Kirsti Kanerva | 1952 | 39.39 | 1:39.85 | |||||||
Ansa Toivola | 1954 | 37.80 | 2:17.65 | |||||||
3 | Aurajoen Uinti Mix E | 260 | 12 | 2:20.21 | ||||||
Aurajoen Uinti | 2:17.00 | |||||||||
Juha Lairola | 1955 | 32.30 | 32.30 | |||||||
Sirpa Visakoski | 1952 | 39.59 | 1:11.89 | |||||||
Arja Miettinen | 1947 | 38.94 | 1:50.83 | |||||||
Antti Wihanto | 1962 | 29.38 | 2:20.21 | |||||||
4 | Ou E | 240 | 10 | 2:24.67 | ||||||
Oulun Uinti 1906 | 2:22.00 | |||||||||
Tiia Kujala | 1968 | 35.02 | 35.02 | |||||||
Annikki Liakka | 1954 | 43.49 | 1:18.51 | |||||||
Pekka Siltanen | 1949 | 37.98 | 1:56.49 | |||||||
Esa Päätalo | 1965 | 28.18 | 2:24.67 | |||||||
5 | Swim Mix | 277 | 8 | 3:04.66 | ||||||
Swimming Jyväskylä | 2:30.61 | |||||||||
Heikki Pykäläinen | 1952 | 34.42 | 34.42 | |||||||
Anna Pyrrö | 1941 | 49.67 | 1:24.09 | |||||||
Päivi Hytönen | 1954 | 1:04.24 | 2:28.33 | |||||||
Ilkka Keskinen | 1952 | 36.33 | 3:04.66 | |||||||
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Cetus Espoo D | 201 | 18 | 2:08.35 | ||||||
Cetus Espoo | 2:09.14 | |||||||||
Ville Alopaeus | 1971 | 27.50 | 27.50 | |||||||
Kari Härkönen | 1970 | 31.85 | 59.35 | |||||||
Mari Kasvio | 1970 | 32.05 | 1:31.40 | |||||||
Meri Santaholma | 1964 | 36.95 | 2:08.35 | |||||||
2 | Ou D | 200 | 14 | 2:15.11 | ||||||
Oulun Uinti 1906 | 2:16.41 | |||||||||
Miikka Mattila | 1977 | 31.51 | 31.51 | |||||||
Aino Liakka | 1955 | 37.05 | 1:08.56 | |||||||
Yuhong Qiu-Kaikkonen | 1968 | 37.48 | 1:46.04 | |||||||
Teemu Torvikoski | 1976 | 29.07 | 2:15.11 | |||||||
3 | Riihimäen Uimaseura | 202 | 12 | 2:19.68 | ||||||
Riihimäen Uimaseura | 2:20.00 | |||||||||
Katja Anttila | 1978 | 36.33 | 36.33 | |||||||
Mauri Ekholm | 1943 | 37.49 | 1:13.82 | |||||||
Tuija Alanko | 1963 | 37.28 | 1:51.10 | |||||||
Juha-Matti Halonen | 1990 | 28.58 | 2:19.68 | |||||||
- | Helsingfors Simsällskap Mix D | 212 | DSQ | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 2:04.50 | |||||||||
Lotta Rutanen | 1974 | 32.36 | 32.36 | |||||||
SW 10.11 Vaihtorikko | ||||||||||
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Cetus Espoo C | 170 | 18 | 1:51.69 | ||||||
Cetus Espoo | 1:51.81 | |||||||||
Valtteri Rahkonen | 1975 | 26.45 | 26.45 | |||||||
Satu Rahkonen | 1977 | 28.27 | 54.72 | |||||||
Sanna Hokkanen | 1977 | 30.64 | 1:25.36 | |||||||
Aki Jormanainen | 1977 | 26.33 | 1:51.69 | |||||||
2 | Helsingfors Simsällskap Mix C 1 | 175 | 14 | 1:54.33 | ||||||
Helsingfors Simsällskap | 1:52.50 | |||||||||
Anu Ilander | 1968 | 30.68 | 30.68 | |||||||
Eerikki Rutanen | 1972 | 26.98 | 57.66 | |||||||
Salla Valtari | 1985 | 29.66 | 1:27.32 | |||||||
Jon Berndtsson | 1976 | 27.01 | 1:54.33 | |||||||
3 | Simmis Wanda 1 | 172 | 12 | 1:58.99 | ||||||
Simmis Wanda | 1:58.66 | |||||||||
Juha Viitanen | 1967 | 29.38 | 29.38 | |||||||
Ninni From | 1988 | 29.63 | 59.01 | |||||||
Päivi Steffen | 1971 | 31.79 | 1:30.80 | |||||||
Tarmo Helander | 1978 | 28.19 | 1:58.99 | |||||||
4 | Swimming Team Rauma 1 | 195 | 10 | 2:01.20 | ||||||
Swimming Team Rauma | 1:58.73 | |||||||||
Liisa Ailanen | 1978 | 29.84 | 29.84 | |||||||
Aarne Hakanen | 1977 | 29.46 | 59.30 | |||||||
Satu Hyvärinen | 1967 | 31.90 | 1:31.20 | |||||||
Tom Nylund | 1959 | 30.00 | 2:01.20 | |||||||
5 | Helsingin Uimarit | 164 | 8 | 2:07.90 | ||||||
Helsingin Uimarit | 2:02.00 | |||||||||
Emil Svartström | 1985 | 28.17 | 28.17 | |||||||
Mona Mattila | 1961 | 41.09 | 1:09.26 | |||||||
Jenna Johansson | 1980 | 32.52 | 1:41.78 | |||||||
Mikael Koponen | 1986 | 26.12 | 2:07.90 | |||||||
6 | Orca Helsinki | 162 | 6 | 2:18.29 | ||||||
ORCA Helsinki | 2:40.00 | |||||||||
Emma Kyrklund | 1991 | 34.04 | 34.04 | |||||||
Eero Judin | 1981 | 37.38 | 1:11.42 | |||||||
Päivi Halme | 1964 | 35.97 | 1:47.39 | |||||||
Martti Näsäkkälä | 1978 | 30.90 | 2:18.29 | |||||||
7 | Simmis Wanda J´joukkue 2 | 194 | 4 | 2:19.79 | ||||||
Simmis Wanda | 2:22.05 | |||||||||
Matti Alpola | 1953 | 36.67 | 36.67 | |||||||
Mia Löija | 1972 | 37.62 | 1:14.29 | |||||||
Raisa Friberg | 1976 | 37.37 | 1:51.66 | |||||||
Vili Nykänen | 1981 | 28.13 | 2:19.79 | |||||||
8 | Ou C | 172 | 2 | 2:22.05 | ||||||
Oulun Uinti 1906 | 2:24.83 | |||||||||
Marja Nurkkala | 1993 | 29.36 | 29.36 | |||||||
Mervi Ukkola | 1970 | 44.90 | 1:14.26 | |||||||
Mika Piirainen | 1973 | 36.48 | 1:50.74 | |||||||
Heikki Koskela | 1968 | 31.31 | 2:22.05 | |||||||
9 | Kempy Mix C | 163 | 2:34.89 | |||||||
Kempeleen Pyrintö | 2:30.00 | |||||||||
Johan Carlson | 1978 | 39.93 | 39.93 | |||||||
Heikki Posio | 1963 | 40.57 | 1:20.50 | |||||||
Zsuzsanna Törmänen | 1978 | 40.81 | 2:01.31 | |||||||
Sofia Posio | 1994 | 33.58 | 2:34.89 | |||||||
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Aurajoen Uinti Mix B | 128 | 18 | 1:46.59 | ||||||
Aurajoen Uinti | 1:47.50 | |||||||||
Joni Lairola | 1992 | 25.20 | 25.20 | |||||||
Henri Kyynäräinen | 1994 | 24.31 | 49.51 | |||||||
Anu Tolvanen | 1982 | 29.66 | 1:19.17 | |||||||
Mari Ääri | 1980 | 27.42 | 1:46.59 | |||||||
2 | Swimming Team Rauma 2 | 132 | 14 | 2:08.64 | ||||||
Swimming Team Rauma | 2:08.70 | |||||||||
Janina Lehti | 1990 | 38.14 | 38.14 | |||||||
Hannele Koivula | 1990 | 32.53 | 1:10.67 | |||||||
Saku Ailanen | 1975 | 30.63 | 1:41.30 | |||||||
Federice Barbano | 1989 | 27.34 | 2:08.64 | |||||||
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Aurajoen Uinti Mix A | 115 | 18 | 1:53.60 | ||||||
Aurajoen Uinti | 1:51.00 | |||||||||
Rene Rokka | 1992 | 26.43 | 26.43 | |||||||
Eetu Päivärinta | 1994 | 27.46 | 53.89 | |||||||
Heidi Herlevi | 1990 | 30.00 | 1:23.89 | |||||||
Karine Gagnon | 1985 | 29.71 | 1:53.60 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.08 | Utskriftsdatum | 31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening | Utskriftstid | 12:33 |