2019-11-15   12:23:21
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Mora Cup 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 1, 50m Frisim Damer - Heat
MCR 27.11 Josefin Lindkvist Ludvika SS 2008-04-26
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Louise Haglöv 2003 Borlänge Simsällskap 497 28.93 Q
2 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 487 29.13 +0.20 Q
3 Eline Søfting Svarstad 2004 Elverum Svømming 484 29.19 +0.26 Q
4 Aurora Harviken 2002 Elverum Svømming 480 29.28 +0.35 Q
5 Ingrid Vie 2003 Elverum Svømming 453 29.84 +0.91 Q
6 Ellen Lundin 2005 Falu Simsällskap 439 30.15 +1.22 Q
7 Jessika Borbos 2001 Falu Simsällskap 429 30.38 +1.45 Q
8 Alva Viker 2003 Falu Simsällskap 417 30.69 +1.76 Q
9 Olivia Nyström 2006 Borlänge Simsällskap 413 30.78 +1.85 Q
10 Liv Jonsson 2004 Simsällskapet Mora 396 31.22 +2.29 Q
11 Anna Jönsson 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 387 31.46 +2.53 Q
12 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap 366 32.03 +3.10 Q
13 Elise Käck 2006 Vansbro AIK Simklubb 361 32.18 +3.25
14 Moa Kvarnlöf 2004 Sandvikens Sim o Hoppklubb 352 32.45 +3.52
15 Stella Karlsson 2006 Gimo Simsällskap 340 32.83 +3.90
15 Agnes Sundqvist 2005 Söderhamns Simsällskap 340 32.83 +3.90
17 Maja  Wikström 2002 Sandvikens Sim o Hoppklubb 339 32.87 +3.94
18 Emilie Alexandra Hagen 2005 Elverum Svømming 328 33.23 +4.30
19 Elena Mortazavi 2004 Borlänge Simsällskap 327 33.25 +4.32
19 Emma Färlin 2006 Falu Simsällskap 327 33.25 +4.32
21 Märta Karlsson 2007 Söderhamns Simsällskap 326 33.29 +4.36
22 Hanne Rugsveen 2002 Elverum Svømming 320 33.50 +4.57
23 Melina Abrishami 2006 Borlänge Simsällskap 313 33.76 +4.83
24 Hennie Harviken 2006 Elverum Svømming 311 33.83 +4.90
25 Linn Roos 2003 Borlänge Simsällskap 309 33.90 +4.97
26 Elisha Cloudy Weerasinghe 2006 Hedemora Simsällskap 302 34.16 +5.23
27 Ida Tengvall Williams 2005 Falu Simsällskap 300 34.22 +5.29
28 Olivia Eriksson 2007 Falu Simsällskap 299 34.27 +5.34
29 Edith Trapp-Östling 2006 Simsällskapet Mora 297 34.35 +5.42
30 Klara  Sundstedt 2005 Borlänge Simsällskap 295 34.43 +5.50
31 Moa Öhlund 2005 Falu Simsällskap 294 34.46 +5.53
32 Emmy Nilsson 2003 Hedemora Simsällskap 287 34.75 +5.82
33 Isabella Ihrlund 2007 Falu Simsällskap 286 34.80 +5.87
34 Elise Sveen-Bratvold 2004 Elverum Svømming 284 34.86 +5.93
35 Hanna Frank 2006 Falu Simsällskap 284 34.88 +5.95
36 Alice Lundin 2007 Falu Simsällskap 277 35.15 +6.22
37 Anna Sisell 2003 Simsällskapet Mora 277 35.17 +6.24
38 Emilia Nordin 2003 Hedemora Simsällskap 276 35.18 +6.25
39 Emma Mathea Kulmala 2007 Elverum Svømming 273 35.31 +6.38
40 Karin Sadeghi 2005 Falu Simsällskap 265 35.66 +6.73
41 Eldri Myrvold Stener 2005 Elverum Svømming 264 35.70 +6.77
41 Milena Voskanyn 2007 Hedemora Simsällskap 264 35.70 +6.77
43 Emma Dolan 2006 Hedemora Simsällskap 262 35.79 +6.86
44 Helena Tholen 2005 Rättviks simförening 260 35.92 +6.99
45 Carla Karsberg 2007 Falu Simsällskap 251 36.32 +7.39
46 Thea Klingberg 2006 Falu Simsällskap 249 36.40 +7.47
47 Tindra  Nyström 2005 Hedemora Simsällskap 246 36.58 +7.65
48 Klara Appelgren 2007 Sandvikens Sim o Hoppklubb 242 36.78 +7.85
49 Tindra Ahlgren 2006 Simsällskapet Mora 240 36.86 +7.93
50 Emelie Ekvall 2003 Falu Simsällskap 239 36.94 +8.01
51 Doris von Hofsten 2008 Falu Simsällskap 237 37.03 +8.10
52 Ida Karlsson 2005 Söderhamns Simsällskap 227 37.54 +8.61
53 Maja Nyström 2007 Falu Simsällskap 225 37.68 +8.75
54 Josefin Zetterberg 2008 Falu Simsällskap 222 37.84 +8.91
55 Carolin Zetterberg 2006 Falu Simsällskap 216 38.16 +9.23
56 Saimi Lylander 2009 Borlänge Simsällskap 212 38.43 +9.50
57 Mira Björkman 2010 Hedemora Simsällskap 211 38.47 +9.54
58 Alva Brandt 2007 Söderhamns Simsällskap 211 38.48 +9.55
59 Moa Sjödin 2007 Leksands Simförening 204 38.93 +10.00
60 Emma Nilsson 2006 Falu Simsällskap 200 39.20 +10.27
61 Nora Tjugum Amundsen 2006 Elverum Svømming 194 39.59 +10.66
62 Lovisa Morén 2006 Falu Simsällskap 188 39.96 +11.03
63 Melly Lindberg Sköld 2008 Sandvikens Sim o Hoppklubb 188 40.02 +11.09
64 Linn Olsson 2010 Borlänge Simsällskap 175 40.97 +12.04
65 Mathilda Flyckt 2008 Hedemora Simsällskap 165 41.74 +12.81
66 Ronja Koij 2007 Falu Simsällskap 157 42.50 +13.57
67 Olga Helldal 2006 Falu Simsällskap 133 44.82 +15.89
68 Kajsa Särnholm 2009 Falu Simsällskap 128 45.39 +16.46
69 Wilma Svantes 2009 Borlänge Simsällskap 122 46.15 +17.22
70 Sara Hydén 2008 Borlänge Simsällskap 118 46.65 +17.72
71 Alice Jämte Lindholm 2008 Borlänge Simsällskap 96 49.96 +21.03
72 Linn Sterkenburg 2009 Borlänge Simsällskap 82 52.62 +23.69
73 Ronja Norgren 2006 Söderhamns Simsällskap 75 54.28 +25.35
74 Elin Finn Mossberg 2008 Simsällskapet Mora 66 56.53 +27.60
75 Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora 43 1:05.13 +36.20
Grenen officiell:  2019-04-28 09:18:13
2019-04-28 09:25:46 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 1, 50m Frisim Damer - Semifinal
MCR 27.11 Josefin Lindkvist Ludvika SS 2008-04-26
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Louise Haglöv 2003 Borlänge Simsällskap 498 28.91 Q
2 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 488 29.12 +0.21 Q
3 Ingrid Vie 2003 Elverum Svømming 483 29.21 +0.30 Q
4 Eline Søfting Svarstad 2004 Elverum Svømming 475 29.38 +0.47 Q
5 Aurora Harviken 2002 Elverum Svømming 472 29.44 +0.53 Q
6 Jessika Borbos 2001 Falu Simsällskap 460 29.69 +0.78 Q
7 Liv Jonsson 2004 Simsällskapet Mora 439 30.16 +1.25
8 Ellen Lundin 2005 Falu Simsällskap 439 30.17 +1.26
9 Alva Viker 2003 Falu Simsällskap 427 30.45 +1.54
10 Olivia Nyström 2006 Borlänge Simsällskap 409 30.88 +1.97
11 Anna Jönsson 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 393 31.30 +2.39
12 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap 384 31.52 +2.61
Grenen officiell:  2019-04-28 14:34:37
2019-04-28 14:42:13 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Heatresultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 1, 50m Frisim Damer - Final
MCR 27.11 Josefin Lindkvist Ludvika SS 2008-04-26
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 493 29.01
2 Ingrid Vie 2003 Elverum Svømming 492 29.03 +0.02
3 Louise Haglöv 2003 Borlänge Simsällskap 484 29.20 +0.19
4 Aurora Harviken 2002 Elverum Svømming 472 29.44 +0.43
5 Jessika Borbos 2001 Falu Simsällskap 464 29.60 +0.59
6 Eline Søfting Svarstad 2004 Elverum Svømming 463 29.63 +0.62
Grenen officiell:  2019-04-28 16:23:39
2019-04-28 16:23:56 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 2, 50m Frisim Herrar  - Heat
MCR 22.75 Per Johansson Borlänge SS 1986-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rick Sol 2001 Elverum Svømming 427 26.90 Q
2 Julius Grell 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 422 27.01 +0.11 Q
3 Daniel Ruijs 2004 Borlänge Simsällskap 420 27.04 +0.14 Q
4 Nicklas Evaldsson 2001 Hedemora Simsällskap 406 27.34 +0.44 -
5 Malte Svärd 2003 Falu Simsällskap 406 27.35 +0.45 Q
6 Geirr Nome 1985 Elverum Svømming 405 27.38 +0.48 Q
7 Tobias Flykt 2004 Hedemora Simsällskap 385 27.83 +0.93 Q
8 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 376 28.05 +1.15 Q
9 Johan Werkmästar 2002 Falu Simsällskap 354 28.63 +1.73 Q
10 Viggo Reit 2003 Hudiksvalls Simsällskap 348 28.78 +1.88 Q
11 Gustaf Sandström 2003 Hudiksvalls Simsällskap 348 28.79 +1.89 Q
12 Quintin Bröms 2003 Simsällskapet Mora 333 29.22 +2.32 Q
13 Alvin Daniels 2004 Rättviks simförening 299 30.27 +3.37 Q
14 Linus von Hofsten 2006 Falu Simsällskap 277 31.06 +4.16
15 Oscar Westman 2005 Falu Simsällskap 274 31.18 +4.28
16 Erik Sundman 2005 Söderhamns Simsällskap 236 32.76 +5.86
17 Oliver  Axelsson 2007 Borlänge Simsällskap 206 34.30 +7.40
18 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap 200 34.62 +7.72
19 Linus Bäcke 2006 Falu Simsällskap 156 37.56 +10.66
20 Eric Viker 2008 Falu Simsällskap 137 39.28 +12.38
21 Joacim Nilsson 2005 Hedemora Simsällskap 116 41.47 +14.57
22 Melvin Bergman 2009 Borlänge Simsällskap 79 47.02 +20.12
23 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap 74 48.24 +21.34 S5
24 Algot Daniels 2010 Rättviks simförening 44 57.31 +30.41
- Endre Stenbakken Andersen 2004 Elverum Svømming DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 09:24:44
2019-04-28 10:32:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 2, 50m Frisim Herrar - Semifinal
MCR 22.75 Per Johansson Borlänge SS 1986-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rick Sol 2001 Elverum Svømming 457 26.30 Q
2 Daniel Ruijs 2004 Borlänge Simsällskap 438 26.66 +0.36 Q
3 Julius Grell 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 432 26.80 +0.50 Q
4 Malte Svärd 2003 Falu Simsällskap 408 27.30 +1.00 Q
5 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 384 27.87 +1.57 Q
6 Geirr Nome 1985 Elverum Svømming 370 28.21 +1.91 Q
7 Tobias Flykt 2004 Hedemora Simsällskap 368 28.26 +1.96
8 Johan Werkmästar 2002 Falu Simsällskap 353 28.66 +2.36
9 Gustaf Sandström 2003 Hudiksvalls Simsällskap 347 28.81 +2.51
10 Viggo Reit 2003 Hudiksvalls Simsällskap 343 28.92 +2.62
11 Quintin Bröms 2003 Simsällskapet Mora 313 29.81 +3.51
12 Alvin Daniels 2004 Rättviks simförening 291 30.56 +4.26
Grenen officiell:  2019-04-28 14:38:14
2019-04-28 14:42:20 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Heatresultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 2, 50m Frisim Herrar - Final
MCR 22.75 Per Johansson Borlänge SS 1986-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rick Sol 2001 Elverum Svømming 435 26.73
2 Daniel Ruijs 2004 Borlänge Simsällskap 434 26.74 +0.01
3 Julius Grell 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 426 26.91 +0.18
4 Malte Svärd 2003 Falu Simsällskap 395 27.60 +0.87
5 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 384 27.87 +1.14
6 Geirr Nome 1985 Elverum Svømming 361 28.43 +1.70
Grenen officiell:  2019-04-28 16:25:35
2019-04-28 16:25:46 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 3, 100m Ryggsim Damer D 12 oy - Final
Klass A 1:07.03 Petra Allestad Wisby SS 2007-04-01
Klass B 1:06.35 Elin Svärd Falu SS 2014-04-12
Klass C 1:09.32 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 1:15.66 Paulina Björkbacka Harnäs-Skutskärs SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Eriksson 2007 Falu Simsällskap 229 1:29.94
50m: 43.95
100m: 1:29.94
(45.99)
2 Alice Lundin 2007 Falu Simsällskap 207 1:32.90 +2.96
50m: 44.57
100m: 1:32.90
(48.33)
3 Doris von Hofsten 2008 Falu Simsällskap 207 1:32.97 +3.03
50m: 46.51
100m: 1:32.97
(46.46)
4 Carla Karsberg 2007 Falu Simsällskap 190 1:35.70 +5.76
50m: 48.26
100m: 1:35.70
(47.44)
5 Mira Björkman 2010 Hedemora Simsällskap 164 1:40.48 +10.54
50m: 49.97
100m: 1:40.48
(50.51)
6 Milena Voskanyn 2007 Hedemora Simsällskap 163 1:40.60 +10.66
50m: 47.08
100m: 1:40.60
(53.52)
7 Melly Lindberg Sköld 2008 Sandvikens Sim o Hoppklubb 140 1:45.76 +15.82
50m: 52.80
100m: 1:45.76
(52.96)
8 Josefin Zetterberg 2008 Falu Simsällskap 128 1:49.10 +19.16
50m: 54.76
100m: 1:49.10
(54.34)
9 Mathilda Flyckt 2008 Hedemora Simsällskap 105 1:56.46 +26.52
50m: 55.80
100m: 1:56.46
(1:00.66)
10 Elin Finn Mossberg 2008 Simsällskapet Mora 42 2:37.26 +1:07.32
50m: 1:14.51
100m: 2:37.26
(1:22.75)
- Saimi Lylander 2009 Borlänge Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 09:41:39
Gren 3, 100m Ryggsim Damer C 13-14 - Final
Klass A 1:07.03 Petra Allestad Wisby SS 2007-04-01
Klass B 1:06.35 Elin Svärd Falu SS 2014-04-12
Klass C 1:09.32 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 1:15.66 Paulina Björkbacka Harnäs-Skutskärs SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 372 1:16.48
50m: 36.28
100m: 1:16.48
(40.20)
2 Edith Trapp-Östling 2006 Simsällskapet Mora 312 1:21.05 +4.57
50m: 39.08
100m: 1:21.05
(41.97)
3 Stella Karlsson 2006 Gimo Simsällskap 304 1:21.77 +5.29
50m: 40.74
100m: 1:21.77
(41.03)
4 Eldri Myrvold Stener 2005 Elverum Svømming 278 1:24.29 +7.81
50m: 41.45
100m: 1:24.29
(42.84)
5 Hennie Harviken 2006 Elverum Svømming 252 1:27.05 +10.57
50m: 42.39
100m: 1:27.05
(44.66)
6 Hanna Frank 2006 Falu Simsällskap 251 1:27.15 +10.67
50m: 42.90
100m: 1:27.15
(44.25)
7 Elisha Cloudy Weerasinghe 2006 Hedemora Simsällskap 240 1:28.50 +12.02
50m: 43.49
100m: 1:28.50
(45.01)
8 Emma Dolan 2006 Hedemora Simsällskap 218 1:31.38 +14.90
50m: 43.98
100m: 1:31.38
(47.40)
9 Ida Karlsson 2005 Söderhamns Simsällskap 202 1:33.75 +17.27
50m: 45.69
100m: 1:33.75
(48.06)
10 Karin Sadeghi 2005 Falu Simsällskap 199 1:34.15 +17.67
50m: 45.65
100m: 1:34.15
(48.50)
11 Tindra  Nyström 2005 Hedemora Simsällskap 151 1:43.28 +26.80
50m: 49.49
100m: 1:43.28
(53.79)
- Elise Käck 2006 Vansbro AIK Simklubb DSQ
- Carolin Zetterberg 2006 Falu Simsällskap DNF
Grenen officiell:  2019-04-28 09:41:39
Gren 3, 100m Ryggsim Damer B 15-16 - Final
Klass A 1:07.03 Petra Allestad Wisby SS 2007-04-01
Klass B 1:06.35 Elin Svärd Falu SS 2014-04-12
Klass C 1:09.32 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 1:15.66 Paulina Björkbacka Harnäs-Skutskärs SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Boråker 2004 Sandvikens Sim o Hoppklubb 395 1:14.95
50m: 36.66
100m: 1:14.95
(38.29)
2 Ingrid Vie 2003 Elverum Svømming 324 1:20.04 +5.09
50m: 39.32
100m: 1:20.04
(40.72)
3 Eline Søfting Svarstad 2004 Elverum Svømming 307 1:21.49 +6.54
50m: 38.19
100m: 1:21.49
(43.30)
4 Emilia Nordin 2003 Hedemora Simsällskap 232 1:29.44 +14.49
50m: 44.14
100m: 1:29.44
(45.30)
5 Anna Sisell 2003 Simsällskapet Mora 196 1:34.65 +19.70
50m: 45.43
100m: 1:34.65
(49.22)
6 Vera Sol 2004 Elverum Svømming 184 1:36.59 +21.64
50m: 46.33
100m: 1:36.59
(50.26)
7 Emmy Nilsson 2003 Hedemora Simsällskap 160 1:41.19 +26.24
50m: 49.41
100m: 1:41.19
(51.78)
Grenen officiell:  2019-04-28 09:41:39
Gren 3, 100m Ryggsim Damer A 17 oä - Final
Klass A 1:07.03 Petra Allestad Wisby SS 2007-04-01
Klass B 1:06.35 Elin Svärd Falu SS 2014-04-12
Klass C 1:09.32 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 1:15.66 Paulina Björkbacka Harnäs-Skutskärs SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jessika Borbos 2001 Falu Simsällskap 396 1:14.89
50m: 35.90
100m: 1:14.89
(38.99)
2 Maja  Wikström 2002 Sandvikens Sim o Hoppklubb 298 1:22.35 +7.46
50m: 40.40
100m: 1:22.35
(41.95)
3 Hanne Rugsveen 2002 Elverum Svømming 272 1:24.89 +10.00
50m: 40.78
100m: 1:24.89
(44.11)
Grenen officiell:  2019-04-28 09:41:39
2019-04-28 09:43:21 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar D 12 oy - Final
Klass A 1:00.26 Erik Samuelsson Väsby SS 2006-04-01
Klass B 1:00.66 Pontus Renholm Stockholmspolisen 2002-04-01
Klass C 1:05.85 Andreas Ottesen Turebergs SK 1999-04-01
Klass D 1:11.07 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oliver  Axelsson 2007 Borlänge Simsällskap 167 1:28.79
50m: 43.74
100m: 1:28.79
(45.05)
2 Melvin Bergman 2009 Borlänge Simsällskap 94 1:47.30 +18.51
50m: 53.64
100m: 1:47.30
(53.66)
Grenen officiell:  2019-04-28 09:47:51
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar C 13-14 - Final
Klass A 1:00.26 Erik Samuelsson Väsby SS 2006-04-01
Klass B 1:00.66 Pontus Renholm Stockholmspolisen 2002-04-01
Klass C 1:05.85 Andreas Ottesen Turebergs SK 1999-04-01
Klass D 1:11.07 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linus von Hofsten 2006 Falu Simsällskap 262 1:16.41
50m: 37.68
100m: 1:16.41
(38.73)
2 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap 155 1:30.87 +14.46
50m: 43.85
100m: 1:30.87
(47.02)
3 Linus Bäcke 2006 Falu Simsällskap 128 1:36.91 +20.50
50m: 47.91
100m: 1:36.91
(49.00)
4 Sebastian Svensson 2006 Härjedalens Simklubb 120 1:38.91 +22.50
50m: 48.06
100m: 1:38.91
(50.85)
- Joacim Nilsson 2005 Hedemora Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 09:47:51
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar B 15-16 - Final
Klass A 1:00.26 Erik Samuelsson Väsby SS 2006-04-01
Klass B 1:00.66 Pontus Renholm Stockholmspolisen 2002-04-01
Klass C 1:05.85 Andreas Ottesen Turebergs SK 1999-04-01
Klass D 1:11.07 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julius Grell 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 470 1:02.89
50m: 30.32
100m: 1:02.89
(32.57)
2 Tobias Flykt 2004 Hedemora Simsällskap 272 1:15.41 +12.52
50m: 36.55
100m: 1:15.41
(38.86)
3 Quintin Bröms 2003 Simsällskapet Mora 225 1:20.35 +17.46
50m: 39.63
100m: 1:20.35
(40.72)
4 Endre Stenbakken Andersen 2004 Elverum Svømming 195 1:24.29 +21.40
50m: 40.89
100m: 1:24.29
(43.40)
Grenen officiell:  2019-04-28 09:47:51
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar A 17 oä - Final
Klass A 1:00.26 Erik Samuelsson Väsby SS 2006-04-01
Klass B 1:00.66 Pontus Renholm Stockholmspolisen 2002-04-01
Klass C 1:05.85 Andreas Ottesen Turebergs SK 1999-04-01
Klass D 1:11.07 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Werkmästar 2002 Falu Simsällskap 273 1:15.30
50m: 36.14
100m: 1:15.30
(39.16)
2 Nicklas Evaldsson 2001 Hedemora Simsällskap 254 1:17.21 +1.91
50m: 36.93
100m: 1:17.21
(40.28)
Grenen officiell:  2019-04-28 09:47:51
2019-04-28 09:51:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer D 12 oy - Final
Klass C 31.05 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 33.35 Hanna Orre Hedemora SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Märta Karlsson 2007 Söderhamns Simsällskap 259 38.24
2 Isabella Ihrlund 2007 Falu Simsällskap 219 40.40 +2.16
3 Olivia Eriksson 2007 Falu Simsällskap 217 40.56 +2.32
4 Carla Karsberg 2007 Falu Simsällskap 211 40.94 +2.70
5 Emma Mathea Kulmala 2007 Elverum Svømming 200 41.64 +3.40
6 Doris von Hofsten 2008 Falu Simsällskap 160 44.82 +6.58
7 Mira Björkman 2010 Hedemora Simsällskap 159 44.92 +6.68
7 Alice Lundin 2007 Falu Simsällskap 159 44.92 +6.68
9 Milena Voskanyn 2007 Hedemora Simsällskap 154 45.44 +7.20
10 Maja Nyström 2007 Falu Simsällskap 132 47.82 +9.58
11 Saimi Lylander 2009 Borlänge Simsällskap 119 49.46 +11.22
12 Mathilda Flyckt 2008 Hedemora Simsällskap 104 51.69 +13.45
13 Josefin Zetterberg 2008 Falu Simsällskap 67 59.87 +21.63
14 Wilma Svantes 2009 Borlänge Simsällskap 56 1:03.59 +25.35
- Linn Olsson 2010 Borlänge Simsällskap DSQ
- Melly Lindberg Sköld 2008 Sandvikens Sim o Hoppklubb DNS
Grenen officiell:  2019-04-28 10:00:53
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer C 13-14 - Final
Klass C 31.05 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 33.35 Hanna Orre Hedemora SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ellen Lundin 2005 Falu Simsällskap 429 32.31
2 Olivia Nyström 2006 Borlänge Simsällskap 348 34.66 +2.35
3 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 347 34.69 +2.38
4 Elise Käck 2006 Vansbro AIK Simklubb 310 36.00 +3.69
5 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap 297 36.54 +4.23
6 Hanna Frank 2006 Falu Simsällskap 289 36.86 +4.55
7 Emilie Alexandra Hagen 2005 Elverum Svømming 284 37.09 +4.78
8 Moa Öhlund 2005 Falu Simsällskap 273 37.55 +5.24
9 Hennie Harviken 2006 Elverum Svømming 271 37.64 +5.33
10 Agnes Sundqvist 2005 Söderhamns Simsällskap 239 39.24 +6.93
11 Stella Karlsson 2006 Gimo Simsällskap 217 40.54 +8.23
12 Emma Färlin 2006 Falu Simsällskap 214 40.73 +8.42
13 Edith Trapp-Östling 2006 Simsällskapet Mora 214 40.74 +8.43
14 Emma Dolan 2006 Hedemora Simsällskap 206 41.22 +8.91
15 Melina Abrishami 2006 Borlänge Simsällskap 202 41.49 +9.18
16 Elisha Cloudy Weerasinghe 2006 Hedemora Simsällskap 186 42.68 +10.37
17 Helena Tholen 2005 Rättviks simförening 174 43.60 +11.29
18 Carolin Zetterberg 2006 Falu Simsällskap 167 44.21 +11.90
19 Tindra  Nyström 2005 Hedemora Simsällskap 130 48.10 +15.79
- Nora Tjugum Amundsen 2006 Elverum Svømming DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 10:00:53
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer B 15-16 - Final
Klass C 31.05 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 33.35 Hanna Orre Hedemora SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Louise Haglöv 2003 Borlänge Simsällskap 423 32.47
2 Saga Boråker 2004 Sandvikens Sim o Hoppklubb 420 32.55 +0.08
3 Eline Søfting Svarstad 2004 Elverum Svømming 389 33.37 +0.90
4 Liv Jonsson 2004 Simsällskapet Mora 380 33.64 +1.17
5 Alva Viker 2003 Falu Simsällskap 373 33.84 +1.37
6 Anna Jönsson 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 326 35.39 +2.92
7 Elena Mortazavi 2004 Borlänge Simsällskap 291 36.75 +4.28
8 Ingrid Vie 2003 Elverum Svømming 262 38.09 +5.62
9 Emmy Nilsson 2003 Hedemora Simsällskap 152 45.61 +13.14
10 Vera Sol 2004 Elverum Svømming 136 47.36 +14.89
11 Emilia Nordin 2003 Hedemora Simsällskap 135 47.43 +14.96
Grenen officiell:  2019-04-28 10:00:53
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer A 17 oä - Final
Klass C 31.05 Nea Hjortsberg Södertörns SS 2018-04-21
Klass D 33.35 Hanna Orre Hedemora SS 2007-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Aurora Harviken 2002 Elverum Svømming 389 33.39
2 Jessika Borbos 2001 Falu Simsällskap 347 34.69 +1.30
3 Hanne Rugsveen 2002 Elverum Svømming 182 43.00 +9.61
Grenen officiell:  2019-04-28 10:00:53
2019-04-28 10:37:01 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar D 12 oy - Final
Klass C 29.24 Elias Persson SS Mora 2016-04-09
Klass D 33.00 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Viker 2008 Falu Simsällskap 95 47.70
Grenen officiell:  2019-04-28 10:05:46
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar C 13-14 - Final
Klass C 29.24 Elias Persson SS Mora 2016-04-09
Klass D 33.00 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 353 30.83
2 Oscar Westman 2005 Falu Simsällskap 263 34.02 +3.19
3 Linus von Hofsten 2006 Falu Simsällskap 205 36.92 +6.09
4 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap 158 40.24 +9.41
- Joacim Nilsson 2005 Hedemora Simsällskap DSQ
- Erik Sundman 2005 Söderhamns Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-04-28 10:05:46
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar B 15-16 - Final
Klass C 29.24 Elias Persson SS Mora 2016-04-09
Klass D 33.00 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Daniel Ruijs 2004 Borlänge Simsällskap 449 28.45
2 Julius Grell 2003 Sandvikens Sim o Hoppklubb 419 29.11 +0.66
3 Gustaf Sandström 2003 Hudiksvalls Simsällskap 399 29.59 +1.14
4 Tobias Flykt 2004 Hedemora Simsällskap 334 31.41 +2.96
5 Viggo Reit 2003 Hudiksvalls Simsällskap 325 31.69 +3.24
6 Malte Svärd 2003 Falu Simsällskap 309 32.23 +3.78
- Quintin Bröms 2003 Simsällskapet Mora DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 10:05:46
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar A 17 oä - Final
Klass C 29.24 Elias Persson SS Mora 2016-04-09
Klass D 33.00 Bærumsvømmerne 2015-04-11
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Martin Kregnes Søstuen 2002 Elverum Svømming 389 29.84
2 Nicklas Evaldsson 2001 Hedemora Simsällskap 346 31.03 +1.19
3 Johan Werkmästar 2002 Falu Simsällskap 294 32.75 +2.91
4 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap 96 47.58 +17.74 S5
Grenen officiell:  2019-04-28 10:05:46
2019-04-28 10:39:15 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Mora Cup 2019
Arrangör:
Plats: Mora Simhall Simsällskapet Mora
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 7, 100m Bröstsim Damer D 12 oy - Final
Klass A 1:12.11 Jeanette Engzell Falu SS 2006-04-01
Klass B 1:14.09 Saga Boråker 2004 SWE Mora Simhall SWE 2019-04-28
Klass C 1:17.58 Amanda Hovlind Borlänge SS 1997-04-01
Klass D 1:24.95 Amanda Johansson Deje SS 2017-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Märta Karlsson 2007 Söderhamns Simsällskap 305 1:32.64
50m: 44.67
100m: 1:32.64
(47.97)
2 Maja Nyström 2007 Falu Simsällskap 304 1:32.66 +0.02
50m: 42.71
100m: 1:32.66
(49.95)
3 Doris von Hofsten 2008 Falu Simsällskap 231 1:41.54 +8.90
50m: 49.04
100m: 1:41.54
(52.50)
4 Moa Sjödin 2007 Leksands Simförening 230 1:41.70 +9.06
50m: 48.62
100m: 1:41.70
(53.08)
5 Olivia Eriksson 2007 Falu Simsällskap 225 1:42.50 +9.86
50m: 48.62
100m: 1:42.50
(53.88)
6 Emma Mathea Kulmala 2007 Elverum Svømming 211 1:44.72 +12.08
50m: 50.64
100m: 1:44.72
(54.08)
7 Carla Karsberg 2007 Falu Simsällskap 188 1:48.77 +16.13
50m: 53.50
100m: 1:48.77
(55.27)
8 Klara Appelgren 2007 Sandvikens Sim o Hoppklubb 187 1:48.93 +16.29
50m: 53.35
100m: 1:48.93
(55.58)
9 Alva Brandt 2007 Söderhamns Simsällskap 178 1:50.73 +18.09
50m: 52.72
100m: 1:50.73
(58.01)
10 Milena Voskanyn 2007 Hedemora Simsällskap 166 1:53.28 +20.64
50m: 54.96
100m: 1:53.28
(58.32)
11 Linn Sterkenburg 2009 Borlänge Simsällskap 165 1:53.47 +20.83
50m: 55.12
100m: 1:53.47
(58.35)
12 Josefin Zetterberg 2008 Falu Simsällskap 162 1:54.31 +21.67
50m: 55.21
100m: 1:54.31
(59.10)
13 Kajsa Särnholm 2009 Falu Simsällskap 154 1:56.21 +23.57
50m: 56.39
100m: 1:56.21
(59.82)
14 Mathilda Flyckt 2008 Hedemora Simsällskap 152 1:56.71 +24.07
50m: 55.33
100m: 1:56.71
(1:01.38)
15 Elina Skogsmark 2007 Falu Simsällskap 151 1:57.09 +24.45
50m: 56.80
100m: 1:57.09
(1:00.29)
16 Isabella Ihrlund 2007 Falu Simsällskap 149 1:57.38 +24.74
50m: 54.87
100m: 1:57.38
(1:02.51)
17 Mira Björkman 2010 Hedemora Simsällskap 148 1:57.65 +25.01
50m: 57.42
100m: 1:57.65
(1:00.23)
18 Elin Finn Mossberg 2008 Simsällskapet Mora 59 2:40.04 +1:07.40
50m: 1:13.35
100m: 2:40.04
(1:26.69)
- Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora DSQ
Grenen officiell:  2019-04-28 10:55:07
Gren 7, 100m Bröstsim Damer C 13-14 - Final
Klass A 1:12.11 Jeanette Engzell Falu SS 2006-04-01
Klass B 1:14.09 Saga Boråker 2004 SWE Mora Simhall SWE 2019-04-28
Klass C 1:17.58 Amanda Hovlind Borlänge SS 1997-04-01
Klass D 1:24.95 Amanda Johansson Deje SS 2017-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sara Strömsöe 2006 Falu Simsällskap 367 1:27.08
50m: 40.68
100m: 1:27.08
(46.40)
2 Agnes Sundqvist 2005 Söderhamns Simsällskap 318 1:31.36 +4.28
50m: 43.52
100m: 1:31.36
(47.84)
3 Eldri Myrvold Stener 2005 Elverum Svømming 306 1:32.53 +5.45
50m: 43.58
100m: 1:32.53
(48.95)
4 Hennie Harviken 2006 Elverum Svømming 294 1:33.75 +6.67
50m: 43.83
100m: 1:33.75
(49.92)
5 Thea Klingberg 2006 Falu Simsällskap 270 1:36.44 +9.36
50m: 45.02
100m: 1:36.44
(51.42)
6 Melina Abrishami 2006 Borlänge Simsällskap 269 1:36.58 +9.50
50m: 44.20
100m: 1:36.58
(52.38)
7 Elisha Cloudy Weerasinghe 2006 Hedemora Simsällskap 266 1:36.91 +9.83
50m: 46.26
100m: 1:36.91
(50.65)
8 Karin Sadeghi 2005 Falu Simsällskap 263 1:37.33 +10.25
50m: 45.37
100m: 1:37.33
(51.96)
9 Edith Trapp-Östling 2006 Simsällskapet Mora 254 1:38.39 +11.31
50m: 45.07
100m: 1:38.39
(53.32)
10 Emma Färlin 2006 Falu Simsällskap 223 1:42.76 +15.68
50m: 48.68
100m: 1:42.76
(54.08)
11 Tindra Ahlgren 2006 Simsällskapet Mora 197 1:47.07 +19.99
50m: 49.65
100m: 1:47.07
(57.42)
12 Carolin Zetterberg 2006 Falu Simsällskap 168 1:52.97 +25.89
50m: 53.90
100m: 1:52.97
(59.07)
13 Emma Dolan 2006 Hedemora Simsällskap 156 1:55.69 +28.61
50m: 53.28
100m: 1:55.69
(1:02.41)
14 Tindra  Nyström 2005 Hedemora Simsällskap 122 2:05.60 +38.52
50m: 58.24
100m: 2:05.60
(1:07.36)
15 Ronja Norgren 2006 Söderhamns Simsällskap 110 2:09.82 +42.74
50m: 1:01.05
100m: 2:09.82
(1:08.77)
- Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap DNS
- Matilda Jonsson 2006 Härjedalens Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-04-28 10:55:07
Gren 7, 100m Bröstsim Damer B 15-16 - Final
Klass A 1:12.11 Jeanette Engzell Falu SS 2006-04-01
Klass B 1:14.09 Saga Boråker 2004 SWE Mora Simhall SWE