2019-11-15   12:16:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Vårsimiaden 2019, Kvissleby

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 1, 25m Frisim Damer 0-9 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wira Andersson 2010 Njurunda Simsällskap 18.68
2 Molly Hammarstedh 2011 Sundsvalls Simsällskap 19.65 +0.97
3 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap 20.53 +1.85
4 Ebba Åberg 2011 Sundsvalls Simsällskap +0.84 21.65 +2.97
5 Embla Holmvall 2010 Sundsvalls Simsällskap 22.54 +3.86
6 Lilly Palin 2010 Njurunda Simsällskap 24.60 +5.92
7 Nova Svensson 2011 Njurunda Simsällskap +0.59 25.58 +6.90
8 Ellen Karlsson 2011 Härnösands Simsällskap 26.12 +7.44
9 Molly Modin 2011 Njurunda Simsällskap 30.16 +11.48
10 Emelie Bringmo 2011 Njurunda Simsällskap 31.32 +12.64
11 Alice Thungström 2011 Njurunda Simsällskap 32.66 +13.98
- Marion Laurin 2010 Njurunda Simsällskap +0.51 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 09:13:26
2019-05-04 09:23:59 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 2, 25m Frisim Herrar 0-9 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Phoenix Stenling 2010 Sundsvalls Simsällskap 19.51
2 André Palmén 2011 Sollefteå Allmänna Simsällskap 27.89 +8.38
3 Malte Nordin 2010 Njurunda Simsällskap +0.63 28.73 +9.22
4 Arvid Sjödin 2011 Sundsvalls Simsällskap 31.71 +12.20
Grenen officiell:  2019-05-04 09:14:44
2019-05-04 09:24:03 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 3, 50m Ryggsim Damer 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Meya Berg 2009 Njurunda Simsällskap +0.69 45.61
2 Moa Sjödin 2009 Härnösands Simsällskap +0.76 49.80 +4.19
3 Hanna Nordberg 2009 Njurunda Simsällskap +0.44 50.92 +5.31
4 Haben Tsegay 2009 Njurunda Simsällskap +0.75 50.98 +5.37
5 Julie Bonnerud Dahlbom 2009 Njurunda Simsällskap +0.95 51.08 +5.47
6 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.78 51.12 +5.51
7 Stina Jonsson 2009 Härnösands Simsällskap +0.73 56.26 +10.65
8 Isolde Lönnefors 2009 Härnösands Simsällskap +0.86 57.08 +11.47
9 Signe Schön 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap 1:02.30 +16.69
10 Alicia Lönnberg 2009 Njurunda Simsällskap +0.73 1:02.37 +16.76
11 Ellen Magnusdotter 2009 Njurunda Simsällskap +0.80 1:03.84 +18.23
12 Anna Brandström 2010 Njurunda Simsällskap +0.77 1:04.77 +19.16
13 Erna-Stina Edholm Skanfors 2009 Härnösands Simsällskap +0.85 1:06.43 +20.82
- Amanda Ljungdahl 2009 Härnösands Simsällskap +0.77 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 09:22:05
2019-05-04 09:24:07 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 4, 50m Ryggsim Herrar 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Albin Domeij 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.73 58.28
2 Isak Norgren 2009 Sundsvalls Simsällskap +0.81 58.32 +0.04
3 Theo Linnér 2009 Njurunda Simsällskap +0.68 1:02.00 +3.72
4 Rasmus Olsson 2009 Njurunda Simsällskap +0.80 1:04.75 +6.47
5 Loke Karlsson 2009 Njurunda Simsällskap +0.78 1:09.74 +11.46
6 Sebastian Ryd 2009 Sundsvalls Simsällskap +0.69 1:35.59 +37.31
- André Palmén 2011 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.67 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 09:26:30
2019-05-04 09:26:41 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 5, 100m Frisim Damer 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap 1:14.51
50m: 35.71
100m: 1:14.51
(38.80)
2 Milla Zell 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.87 1:15.11 +0.60
50m: 35.57
100m: 1:15.11
(39.54)
3 Emma Bergqvist 2008 Njurunda Simsällskap +0.71 1:16.53 +2.02
50m: 36.53
100m: 1:16.53
(40.00)
4 Astrid Newsham 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.82 1:18.44 +3.93
50m: 36.79
100m: 1:18.44
(41.65)
5 Emelie Betzel 2008 Simklubben Ägir 1:21.79 +7.28
50m: 40.35
100m: 1:21.79
(41.44)
6 Elsa  Larsson 2008 Njurunda Simsällskap 1:22.32 +7.81
50m: 38.37
100m: 1:22.32
(43.95)
7 Lily Utterberg 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.76 1:22.36 +7.85
50m: 38.49
100m: 1:22.36
(43.87)
8 Elma Neuman 2008 Njurunda Simsällskap +0.60 1:25.64 +11.13
50m: 39.73
100m: 1:25.64
(45.91)
9 Maja Henningsson 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:25.82 +11.31
50m: 39.95
100m: 1:25.82
(45.87)
10 Julia Johansson 2008 Simklubben Ägir 1:35.37 +20.86
50m: 44.44
100m: 1:35.37
(50.93)
11 Jennielee Oppgård 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:39.44 +24.93
50m: 48.26
100m: 1:39.44
(51.18)
12 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.69 1:40.75 +26.24
50m: 45.64
100m: 1:40.75
(55.11)
13 Elisabeth Engberg 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:42.47 +27.96
50m: 49.56
100m: 1:42.47
(52.91)
14 Jonna Johansson 2008 Härnösands Simsällskap +0.80 1:43.74 +29.23
50m: 45.63
100m: 1:43.74
(58.11)
15 Jennifer Carlén 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:52.45 +37.94
50m: 49.81
100m: 1:52.45
(1:02.64)
16 Ester Magnusdotter 2008 Njurunda Simsällskap 1:56.60 +42.09
50m: 55.14
100m: 1:56.60
(1:01.46)
Grenen officiell:  2019-05-04 09:37:07
2019-05-04 09:37:16 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 6, 100m Frisim Herrar 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elis Täljsten 2008 Njurunda Simsällskap 1:26.85
100m: 1:26.85
(1:26.85)
2 Lukas Sagmo 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:31.82 +4.97
100m: 1:31.82
(1:31.82)
Grenen officiell:  2019-05-04 09:44:08
2019-05-04 09:44:15 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 7, 100m Frisim Damer 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Betzel 2007 Simklubben Ägir 1:17.23
50m: 38.54
100m: 1:17.23
(38.69)
2 Jasmine Rydefjord 2007 Simklubben Ägir 1:20.96 +3.73
50m: 39.22
100m: 1:20.96
(41.74)
3 Elsa von Essen 2007 Njurunda Simsällskap +0.69 1:21.24 +4.01
50m: 39.39
100m: 1:21.24
(41.85)
4 Anna-Klara Sundström 2007 Njurunda Simsällskap +0.68 1:23.00 +5.77
100m: 1:23.00
(1:23.00)
5 Freja Engström 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.54 1:23.94 +6.71
50m: 39.39
100m: 1:23.94
(44.55)
6 Freja Lorentzen 2007 Simklubben Ägir +0.77 1:25.98 +8.75
50m: 41.74
100m: 1:25.98
(44.24)
7 Emilia Sundholm 2007 Njurunda Simsällskap +0.79 1:29.16 +11.93
50m: 43.08
100m: 1:29.16
(46.08)
8 Lilly Utterström 2007 Njurunda Simsällskap +0.71 1:31.16 +13.93
100m: 1:31.16
(1:31.16)
9 Noelia Frank 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:33.26 +16.03
100m: 1:33.26
(1:33.26)
10 Vendela Holmvall 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:34.44 +17.21
100m: 1:34.44
(1:34.44)
Grenen officiell:  2019-05-04 09:49:15
2019-05-04 09:49:26 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 8, 100m Frisim Herrar 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Marcus  Hamberg 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:11.06
50m: 34.07
100m: 1:11.06
(36.99)
2 Albin Svärd 2007 Simklubben Ägir +0.52 1:11.29 +0.23
50m: 34.37
100m: 1:11.29
(36.92)
3 Joel Täljsten 2007 Njurunda Simsällskap 1:12.13 +1.07
50m: 35.30
100m: 1:12.13
(36.83)
4 Lukas Bringmo 2007 Njurunda Simsällskap +0.87 1:30.07 +19.01
50m: 42.02
100m: 1:30.07
(48.05)
5 Jonas Lidén 2007 Sundsvalls Simsällskap +0.86 1:32.88 +21.82
50m: 43.64
100m: 1:32.88
(49.24)
Grenen officiell:  2019-05-04 09:51:33
2019-05-04 09:51:36 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 9, 400m Frisim Damer 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Arwen Wikström 2006 Simklubben Ägir 5:18.88
50m: 35.27
100m: 1:14.63
(39.36)
150m: 1:55.13
(40.50)
200m: 2:35.95
(40.82)
250m: 3:16.74
(40.79)
300m: 3:58.15
(41.41)
350m: 4:39.33
(41.18)
400m: 5:18.88
(39.55)
2 Meja Boson 2006 Simklubben Ägir 5:29.65 +10.77
50m: 35.79
100m: 1:15.74
(39.95)
150m: 1:56.34
(40.60)
200m: 2:38.63
(42.29)
250m: 3:21.55
(42.92)
300m: 4:04.37
(42.82)
350m: 4:47.79
(43.42)
400m: 5:29.65
(41.86)
3 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap +0.78 5:46.90 +28.02
50m: 35.79
100m: 1:17.91
(42.12)
150m: 2:02.75
(44.84)
200m: 2:47.10
(44.35)
250m: 3:32.58
(45.48)
300m: 4:17.97
(45.39)
350m: 5:03.97
(46.00)
400m: 5:46.90
(42.93)
4 Theresia Haraldsson 2006 Simklubben Ägir +0.96 5:51.32 +32.44
50m: 36.88
100m: 1:19.76
(42.88)
150m: 2:04.85
(45.09)
200m: 2:51.53
(46.68)
250m: 3:37.08
(45.55)
300m: 4:22.83
(45.75)
350m: 5:08.03
(45.20)
400m: 5:51.32
(43.29)
5 Shewita Tsegay 2006 Njurunda Simsällskap +0.89 6:51.96 +1:33.08
50m: 41.03
100m: 1:28.68
(47.65)
150m: 2:20.92
(52.24)
200m: 3:15.46
(54.54)
250m: 4:11.08
(55.62)
300m: 5:05.75
(54.67)
350m: 6:00.56
(54.81)
400m: 6:51.96
(51.40)
- Evelina Hansson 2006 Njurunda Simsällskap DNF
Grenen officiell:  2019-05-04 10:06:09
2019-05-04 10:06:14 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 10, 400m Frisim Herrar 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joppe Berglin 2006 Njurunda Simsällskap +0.40 5:35.04
50m: 34.40
100m: 1:14.60
(40.20)
150m: 1:56.00
(41.40)
200m: 2:38.43
(42.43)
250m: 3:21.34
(42.91)
300m: 4:04.94
(43.60)
350m: 4:49.01
(44.07)
400m: 5:35.04
(46.03)
Grenen officiell:  2019-05-04 10:11:46
2019-05-04 10:11:50 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 11, 25m Bröstsim Damer 0-9 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Molly Hammarstedh 2011 Sundsvalls Simsällskap 27.40
2 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap 27.79 +0.39
3 Ebba Åberg 2011 Sundsvalls Simsällskap 29.57 +2.17
4 Embla Holmvall 2010 Sundsvalls Simsällskap 30.27 +2.87
5 Nova Svensson 2011 Njurunda Simsällskap 31.42 +4.02
6 Lilly Palin 2010 Njurunda Simsällskap 32.54 +5.14
7 Mariette Wenzel 2010 Njurunda Simsällskap 32.73 +5.33
8 Molly Modin 2011 Njurunda Simsällskap 34.82 +7.42
9 Tove Wester 2010 Njurunda Simsällskap 37.01 +9.61
10 Emelie Bringmo 2011 Njurunda Simsällskap 43.99 +16.59
- Ester Forberg 2010 Njurunda Simsällskap DSQ
- Marion Laurin 2010 Njurunda Simsällskap DSQ
- Elina Antonsson 2011 Njurunda Simsällskap DSQ
- Ellen Karlsson 2011 Härnösands Simsällskap DSQ
- Alice Thungström 2011 Njurunda Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 10:19:03
2019-05-04 10:19:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 12, 25m Bröstsim Herrar 0-9 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Phoenix Stenling 2010 Sundsvalls Simsällskap 26.72
2 Malte Nordin 2010 Njurunda Simsällskap 28.04 +1.32
- André Palmén 2011 Sollefteå Allmänna Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 10:20:13
2019-05-04 10:20:17 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 13, 50m Bröstsim Damer 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isolde Lönnefors 2009 Härnösands Simsällskap 53.56
2 Moa Sjödin 2009 Härnösands Simsällskap +0.87 53.83 +0.27
3 Nathalie Eriksson 2009 Njurunda Simsällskap 54.40 +0.84
4 Meya Berg 2009 Njurunda Simsällskap 54.60 +1.04
5 Wira Andersson 2010 Njurunda Simsällskap +0.78 56.55 +2.99
6 Signe Schön 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap 56.58 +3.02
7 Haben Tsegay 2009 Njurunda Simsällskap +0.67 59.40 +5.84
8 Erna-Stina Edholm Skanfors 2009 Härnösands Simsällskap 59.76 +6.20
9 Julie Bonnerud Dahlbom 2009 Njurunda Simsällskap 1:00.01 +6.45
10 Amanda Ljungdahl 2009 Härnösands Simsällskap +0.95 1:00.34 +6.78
11 Hanna Nordberg 2009 Njurunda Simsällskap +0.66 1:00.71 +7.15
12 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap 1:00.77 +7.21
13 Embla Holmvall 2010 Sundsvalls Simsällskap 1:08.47 +14.91
14 Alicia Lönnberg 2009 Njurunda Simsällskap 1:13.80 +20.24
- Stina Jonsson 2009 Härnösands Simsällskap +0.86 DSQ
- Anna Brandström 2010 Njurunda Simsällskap DSQ
- Ellen Magnusdotter 2009 Njurunda Simsällskap DSQ
- Molly Hammarstedh 2011 Sundsvalls Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 10:31:38
2019-05-04 10:31:42 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 14, 50m Bröstsim Herrar 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isak Norgren 2009 Sundsvalls Simsällskap 56.02
2 André Palmén 2011 Sollefteå Allmänna Simsällskap 1:01.49 +5.47
3 Theo Linnér 2009 Njurunda Simsällskap 1:16.32 +20.30
- Albin Domeij 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap DSQ
- Rasmus Olsson 2009 Njurunda Simsällskap DSQ
- Sebastian Ryd 2009 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Loke Karlsson 2009 Njurunda Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-05-04 10:36:58
2019-05-04 10:39:34 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 15, 100m Bröstsim Damer 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Newsham 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:35.24
50m: 45.43
100m: 1:35.24
(49.81)
2 Milla Zell 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:37.44 +2.20
50m: 47.31
100m: 1:37.44
(50.13)
3 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap +0.70 1:39.47 +4.23
50m: 46.99
100m: 1:39.47
(52.48)
4 Maja Henningsson 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:47.81 +12.57
50m: 52.21
100m: 1:47.81
(55.60)
5 Elma Neuman 2008 Njurunda Simsällskap 1:51.19 +15.95
50m: 52.27
100m: 1:51.19
(58.92)
6 Elsa  Larsson 2008 Njurunda Simsällskap +0.66 1:53.53 +18.29
50m: 53.31
100m: 1:53.53
(1:00.22)
7 Lily Utterberg 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:54.55 +19.31
50m: 53.23
100m: 1:54.55
(1:01.32)
8 Jonna Johansson 2008 Härnösands Simsällskap +0.66 1:58.99 +23.75
50m: 54.69
100m: 1:58.99
(1:04.30)
9 Jennielee Oppgård 2008 Sundsvalls Simsällskap 2:00.04 +24.80
50m: 56.54
100m: 2:00.04
(1:03.50)
10 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap 2:03.33 +28.09
50m: 57.36
100m: 2:03.33
(1:05.97)
11 Ester Magnusdotter 2008 Njurunda Simsällskap 2:07.70 +32.46
50m: 59.00
100m: 2:07.70
(1:08.70)
12 Jennifer Carlén 2008 Sundsvalls Simsällskap 2:16.34 +41.10
50m: 1:02.55
100m: 2:16.34
(1:13.79)
- Emelie Betzel 2008 Simklubben Ägir +0.73 DSQ
- Emma Bergqvist 2008 Njurunda Simsällskap +0.75 DSQ
- Julia Johansson 2008 Simklubben Ägir +0.94 DSQ
- Elisabeth Engberg 2008 Sundsvalls Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 10:46:07
2019-05-04 10:46:10 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lukas Sagmo 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:45.25
50m: 49.30
100m: 1:45.25
(55.95)
Grenen officiell:  2019-05-04 10:47:35
2019-05-04 10:47:38 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 17, 100m Bröstsim Damer 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Vendela Holmvall 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:40.61
50m: 47.52
100m: 1:40.61
(53.09)
2 Linnea Betzel 2007 Simklubben Ägir 1:42.09 +1.48
50m: 49.30
100m: 1:42.09
(52.79)
3 Elsa von Essen 2007 Njurunda Simsällskap 1:43.96 +3.35
50m: 48.79
100m: 1:43.96
(55.17)
4 Freja Engström 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap 1:45.44 +4.83
50m: 51.05
100m: 1:45.44
(54.39)
5 Freja Lorentzen 2007 Simklubben Ägir 1:49.98 +9.37
50m: 53.43
100m: 1:49.98
(56.55)
6 Anna-Klara Sundström 2007 Njurunda Simsällskap 1:50.32 +9.71
50m: 51.14
100m: 1:50.32
(59.18)
7 Jasmine Rydefjord 2007 Simklubben Ägir 1:56.67 +16.06
50m: 54.89
100m: 1:56.67
(1:01.78)
8 Lilly Utterström 2007 Njurunda Simsällskap 1:58.96 +18.35
50m: 56.09
100m: 1:58.96
(1:02.87)
9 Noelia Frank 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:59.52 +18.91
50m: 57.63
100m: 1:59.52
(1:01.89)
Grenen officiell:  2019-05-04 11:07:52
2019-05-04 11:07:55 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Täljsten 2007 Njurunda Simsällskap 1:31.33
50m: 42.52
100m: 1:31.33
(48.81)
2 Albin Svärd 2007 Simklubben Ägir 1:45.09 +13.76
50m: 48.66
100m: 1:45.09
(56.43)
3 Marcus  Hamberg 2007 Sundsvalls Simsällskap 1:49.08 +17.75
50m: 50.61
100m: 1:49.08
(58.47)
- Jonas Lidén 2007 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Lukas Bringmo 2007 Njurunda Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-05-04 11:14:31
2019-05-04 11:14:34 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 19, 100m Bröstsim Damer 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Sjöberg 2006 Härnösands Simsällskap 1:24.87
50m: 40.00
100m: 1:24.87
(44.87)
2 Alva Sjödin 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.76 1:30.77 +5.90
50m: 42.39
100m: 1:30.77
(48.38)
3 Arwen Wikström 2006 Simklubben Ägir +0.71 1:31.46 +6.59
50m: 43.29
100m: 1:31.46
(48.17)
4 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap +0.56 1:31.56 +6.69
50m: 43.27
100m: 1:31.56
(48.29)
5 Alva Norgren 2006 Sundsvalls Simsällskap 1:34.66 +9.79
50m: 43.68
100m: 1:34.66
(50.98)
6 Meja Boson 2006 Simklubben Ägir +0.78 1:38.29 +13.42
50m: 46.04
100m: 1:38.29
(52.25)
7 Emilia Olsen 2006 Njurunda Simsällskap +0.59 1:39.81 +14.94
50m: 45.38
100m: 1:39.81
(54.43)
8 Evelina Hansson 2006 Njurunda Simsällskap 1:47.83 +22.96
50m: 49.46
100m: 1:47.83
(58.37)
9 Shewita Tsegay 2006 Njurunda Simsällskap +0.86 1:51.52 +26.65
50m: 52.22
100m: 1:51.52
(59.30)
- Vanja Brändfors 2006 Simklubben Ägir +0.90 DSQ
- Alexandra Lekander 2006 Härjedalens Simklubb DNF
Grenen officiell:  2019-05-04 12:44:25
2019-05-04 12:48:15 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sebastian Svensson 2006 Härjedalens Simklubb 1:43.02
50m: 48.48
100m: 1:43.02
(54.54)
2 Oscar Hägglund 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.93 1:51.86 +8.84
50m: 50.45
100m: 1:51.86
(1:01.41)
3 Emil Ingelsson 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.89 1:59.81 +16.79
50m: 54.10
100m: 1:59.81
(1:05.71)
- Dante Rombouts 2006 Härnösands Simsällskap +0.91 DSQ
- Joppe Berglin 2006 Njurunda Simsällskap +0.68 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 11:38:34
2019-05-04 11:38:44 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 21, 100m Medley Damer 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Haben Tsegay 2009 Njurunda Simsällskap +0.65 1:52.52
50m: 54.06
100m: 1:52.52
(58.46)
- Meya Berg 2009 Njurunda Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 11:43:07
2019-05-04 11:43:11 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 22, 100m Medley Herrar 0-10 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Phoenix Stenling 2010 Sundsvalls Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 11:44:34
2019-05-04 11:44:41 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 23, 100m Medley Damer 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Milla Zell 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:24.95
50m: 39.06
100m: 1:24.95
(45.89)
2 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap 1:25.30 +0.35
50m: 41.55
100m: 1:25.30
(43.75)
3 Astrid Newsham 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.59 1:26.38 +1.43
50m: 42.48
100m: 1:26.38
(43.90)
4 Elsa  Larsson 2008 Njurunda Simsällskap 1:32.49 +7.54
50m: 43.15
100m: 1:32.49
(49.34)
5 Lily Utterberg 2008 Sundsvalls Simsällskap 1:36.64 +11.69
50m: 46.34
100m: 1:36.64
(50.30)
6 Emelie Betzel 2008 Simklubben Ägir +0.39 1:36.92 +11.97
50m: 47.40
100m: 1:36.92
(49.52)
7 Maja Henningsson 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.74 1:38.41 +13.46
50m: 46.14
100m: 1:38.41
(52.27)
8 Elma Neuman 2008 Njurunda Simsällskap +0.60 1:38.60 +13.65
50m: 46.25
100m: 1:38.60
(52.35)
9 Jennifer Carlén 2008 Sundsvalls Simsällskap 2:03.22 +38.27
50m: 56.97
100m: 2:03.22
(1:06.25)
- Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.51 DSQ
- Jennielee Oppgård 2008 Sundsvalls Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 11:53:55
2019-05-04 11:53:58 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 24, 100m Medley Herrar 11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lukas Sagmo 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.58 1:38.80
50m: 47.40
100m: 1:38.80
(51.40)
- Elis Täljsten 2008 Njurunda Simsällskap +0.78 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 11:54:34
2019-05-04 11:54:37 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 25, 200m Medley Damer 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Betzel 2007 Simklubben Ägir +0.76 3:12.14
50m: 43.66
100m: 1:33.94
(50.28)
150m: 2:31.34
(57.40)
200m: 3:12.14
(40.80)
- Emilia Sundholm 2007 Njurunda Simsällskap +0.89 DSQ
- Freja Lorentzen 2007 Simklubben Ägir +0.76 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 12:00:52
2019-05-04 12:00:55 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 26, 200m Medley Herrar 12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Täljsten 2007 Njurunda Simsällskap +0.75 3:07.39
50m: 42.89
100m: 1:35.78
(52.89)
150m: 2:27.17
(51.39)
200m: 3:07.39
(40.22)
2 Albin Svärd 2007 Simklubben Ägir +0.74 3:09.86 +2.47
50m: 44.48
100m: 1:35.20
(50.72)
150m: 2:31.44
(56.24)
200m: 3:09.86
(38.42)
Grenen officiell:  2019-05-04 12:02:22
2019-05-04 12:02:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 27, 200m Medley Damer 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Arwen Wikström 2006 Simklubben Ägir 2:48.16
50m: 34.53
100m: 1:20.86
(46.33)
150m: 2:10.72
(49.86)
200m: 2:48.16
(37.44)
2 Linnea Sjöberg 2006 Härnösands Simsällskap +0.75 2:48.67 +0.51
50m: 39.65
100m: 1:24.83
(45.18)
150m: 2:10.40
(45.57)
200m: 2:48.67
(38.27)
3 Meja Boson 2006 Simklubben Ägir 2:55.45 +7.29
50m: 39.03
100m: 1:24.90
(45.87)
150m: 2:19.15
(54.25)
200m: 2:55.45
(36.30)
4 Alva Sjödin 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.78 3:07.32 +19.16
50m: 42.66
100m: 1:30.57
(47.91)
150m: 2:23.11
(52.54)
200m: 3:07.32
(44.21)
5 Alva Norgren 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.54 3:15.79 +27.63
50m: 44.05
100m: 1:33.02
(48.97)
150m: 2:28.83
(55.81)
200m: 3:15.79
(46.96)
6 Emilia Olsen 2006 Njurunda Simsällskap +0.67 3:27.82 +39.66
50m: 48.55
100m: 1:42.94
(54.39)
150m: 2:39.61
(56.67)
200m: 3:27.82
(48.21)
7 Shewita Tsegay 2006 Njurunda Simsällskap +0.87 3:39.38 +51.22
50m: 48.77
100m: 1:46.56
(57.79)
150m: 2:47.24
(1:00.68)
200m: 3:39.38
(52.14)
- Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap +0.74 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-04 12:10:30
2019-05-04 12:10:33 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Njurunda Simsällskap
Document
Resultat
Simiaden 2019
Arrangör:
Plats: Njurundahallen Njurunda Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 4 maj 2019 till den 4 maj 2019
Gren 28, 200m Medley Herrar 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joppe Berglin 2006 Njurunda Simsällskap +0.72 2:57.03
50m: 37.96
100m: 1:23.70
(45.74)
150m: 2:15.72
(52.02)
200m: 2:57.03
(41.31)
-