2024-06-21   09:15:30
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Program for Open Nordic Masters 2019

Below are all entry- and startlists shown by session.

Lauantai-ilta

Document
Start list
Open Nordic Masters 2019
Place: Organizer: Vanders
Pool: 50m Competition Date: Oct 25, 2019 to Oct 27, 2019
Event 19, 50m Rintauinti Miehet
Final 1 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
16.49
Entry time
Pool
Start:
627 1 Sami Kujala 1977 Plaani 50m
519 2 Aleksi Kuhajärvi 1984 KemPy 50m
538 3 Joonas Harjukallio 1987 Gladius 50m
183 4 Tuomas Lindholm 1982 JUK 50m
108 5 Daniel Brooke 1991 HSS 50m
277 6 Arto Mynttinen 1948 Cetus 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 2 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.50
193 1 Juho Pohjonen 1994 RiUS 50m
271 2 Matti Väätänen 1947 Cetus 1:01.59 50m
270 3 Martti Lahti 1937 Cetus 56.00 50m
441 4 Tenho Hietanen 1944 S.C.P. 57.97 50m
379 5 Otto Kaipio 1978 SWIM 50m
634 6 Daniele David 1989 STR 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 3 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.51
448 1 Rafik Neuman 1948 S.C.P. 51.37 50m
282 2 Juha Koski 1942 Cetus 51.35 50m
369 3 Juha Parviainen 1945 SWIM 50.50 50m
118 4 Ralf Sund 1955 HSS 50.91 50m
292 5 Pekka Purra 1946 Cetus 51.36 50m
518 6 Heikki Posio 1963 KemPy 55.38 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 4 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.52
607 1 Jukka Tuohino 1981 Vanders 49.47 50m
428 2 Matti Kanervo 1973 HäUS 46.99 50m
431 3 Teemu Vuorinen 1975 HäUS 45.82 50m
373 4 Esa Mangeloja 1968 SWIM 46.43 50m
446 5 Heikki Asell 1947 S.C.P. 49.01 50m
364 6 Markku Ikkala 1947 SWIM 50.48 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 5 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.53
523 1 Johan Carlson 1978 KemPy 45.02 50m
79 2 Peter Karlsson 1963 VÄSTERÅS 44.87 50m
40 3 Pål Brage Gundersen 1981 Asker SK 44.65 50m
78 4 Ulf Brangefält 1942 VÄSTERÅS 44.84 50m
332 5 Juha Kainulainen 1954 KuUS 44.97 50m
774 6 Aarni Oinonen 1976 HyUS 45.46 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 6 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.54
80 1 Håkan Quist 1961 VÄSTERÅS 44.19 50m
592 2 Esa Ihalainen 1954 UI 43.63 50m
349 3 Markku Mäki-Hokkonen 1970 LrU 43.21 50m
703 4 Oleg Tkachenko 1941 Neva Stars 43.55 50m
631 5 Saku Ailanen 1975 STR 43.88 50m
331 6 Markku Korhonen 1969 KuUS 44.54 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 7 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
16.55
Entry time
Pool
Start:
215 1 Teemu Smalin 1977 SiWa 43.15 50m
761 2 Jens Halgreen 1954 HERLEV 42.88 50m
667 3 Ossi Vallemaa 1954 Meisteruju 42.16 50m
505 4 Jaakko Erkinaro 1963 OU 42.35 50m
598 5 Arvo Musikka 1959 Vanders 43.00 50m
296 6 Sami Uitti 1971 Cetus 43.19 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 8 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.56
359 1 Timo Rastas 1976 VarU 41.71 50m
753 2 Torbjørn Hiis  Bergh 1959 BOM 41.50 50m
425 3 Teemu Rintala 1974 HäUS 41.48 50m
542 4 Hannu Koivisto 1953 ORCA 41.50 50m
65 5 Carl Magnus Helin 1976 LIDINGÖ SK 41.56 50m
344 6 Matti Kurki 1975 LaKa 41.80 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 9 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.57
12 1 Mats Örth 1955 HS 40.89 50m
508 2 Miikka Mattila 1977 OU 40.60 50m
556 3 Rami Laakso 1968 Hydra 40.35 50m
249 4 Jyrki Ikonen 1964 TuUS 40.58 50m
371 5 Jukka Pellinen 1967 SWIM 40.78 50m
770 6 Harri Koski 1957 HyUS 41.11 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 10 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.58
682 1 Guðmundur Björnsson 1975  Brei 40.09 50m
781 2 Peter Herzig 1980 SKBE 39.99 50m
301 3 Aki Kattelus 1972 Cetus 39.24 50m
704 4 Alexander Kharchenko 1947 Neva Stars 39.79 50m
28 5 Pär Angerfelt 1973 TYRESÖ SS 40.00 50m
671 6 Aksel Luige 1949 Meisteruju 40.12 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 11 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
16.59
744 1 Rolf Martin  Breisnes 1965 Sogndal IL 38.40 50m
746 2 Rolf Skeide 1957 Kristiansund Svømmek 38.25 50m
445 3 Mikko Porali 1971 S.C.P. 38.04 50m
804 4 Alexander Mills 1951 Hamar 38.20 50m
457 5 Mikko Viitala 1962 S.C.P. 38.30 50m
497 6 Timo Siika-aho 1968 OuLo 39.24 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 12 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.00
562 1 Vesa Kälviäinen 1968 SUH 37.72 50m
668 2 Aleksandr Batistsev 1953 Meisteruju 37.70 50m
741 3 Magne Klementsen 1961 Stord 37.50 50m
503 4 Esa Päätalo 1965 OU 37.65 50m
352 5 Ensio Vatanen 1964 BraUi 37.70 50m
488 6 Tommi Kahlos 1978 AUi 37.87 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 13 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
17.01
Entry time
Pool
Start:
116 1 Mika Meller 1967 HSS 37.32 50m
9 2 Bo Almqvist 1958 HS 37.06 50m
4 3 Andreas Welander 1985 DANDERYD 36.93 50m
734 4 Svein Erik Nymo 1959 Oslo IL 37.01 50m
112 5 Tuomas Iivanainen 1970 HSS 37.11 50m
397 6 Christer Burman 1968 VUS-VSS 37.40 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 14 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.01
601 1 István Beszteri 1973 Vanders 36.75 50m
560 2 Sami Kähkönen 1969 Hydra 36.54 50m
462 3 Vesa Perttula 1981 S.C.P. 36.20 50m
628 4 Aarne Hakanen 1977 STR 36.23 50m
403 5 Kai Mustonen 1966 VUS-VSS 36.56 50m
354 6 Esa Vatanen 1967 BraUi 36.90 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 15 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.02
421 1 Mauri Kanto 1963 KaKa 35.94 50m
574 2 Kim Ohtonen 1966 Speedo 35.77 50m
554 3 Markku Ahonen 1981 UPOT 35.72 50m
348 4 Jari Johansson 1977 LrU 35.73 50m
6 5 Henrik Roos 1964 ESKILSTUNA 35.90 50m
676 6 Finnbjörn Aðalheiðarson 1969 Ægir 36.00 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 16 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.03
57 1 Anders Jørgensen 1992 TRITON B 35.52 50m
593 2 Juha Iivonen 1959 UI 35.39 50m
450 3 Mika Pöyhölä 1966 S.C.P. 35.09 50m
21 4 Oscar Åkesson 1977 SK SYDSIM 35.33 50m
686 5 Hákon Jónsson 1985  Brei 35.50 50m
376 6 Tuomas Virtanen 1992 SWIM 35.68 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 17 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.04
216 1 Vili Nykänen 1981 SiWa 35.05 50m
64 2 Eric Sjöström 1959 LIDINGÖ SK 34.89 50m
120 3 Jussi Kujala 1980 HSS 34.71 50m
772 4 Pekka Koskinen 1978 HyUS 34.81 50m
747 5 Jan Mandahl 1961 UPSALA S 34.89 50m
303 6 Igor Korolev 1985 Cetus 35.07 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 18 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.05
90 1 Johan Carlén 1976 TÄBY SIM 34.22 50m
326 2 Aki Tuomaala 1991 KoU 33.98 50m
662 3 Aleksandr Fedotov 1980 Meisteruju 33.66 50m
647 4 Lars Hennert 1961 SS04 33.96 50m
740 5 Pål Helland 1972 Stord 34.00 50m
289 6 Aki Inkilä 1977 Cetus 34.67 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 19 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.06
363 1 Janne Kekkonen 1989 SWIM 33.54 50m
31 2 Bernhard Auner 1965 Salzburger 33.35 50m
392 3 Kaleva Latvala 1984 KUS-GSS 33.08 50m
171 4 Emil Svartström 1985 HU 33.32 50m
695 5 Andrejs Hodjuks 1983 Rezeknes p 33.44 50m
496 6 Matti Nikula 1960 OuLo 33.64 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 20 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
17.06
Entry time
Pool
Start:
52 1 Emil Møhl 1994 TRITON B 33.05 50m
484 2 Rene Rokka 1992 AUi 32.51 50m
96 3 Eerikki Rutanen 1972 HSS 32.34 50m
595 4 Ville Lindfors 1976 Vanders 32.41 50m
391 5 Antti Korri 1992 KUS-GSS 32.85 50m
298 6 Ville-Mikko Korkka 1980 Cetus 33.06 50m
Event 19, 50m Rintauinti Miehet Final 21 (21)
ID
Lane
Name
Born
Club
Entry time
Pool
Start:
17.07
645 1 Erik Löfgren-Bengtson 1989 SS04 31.47 50m
714 2 Sergey Gogol 1981 Neva Stars 30.27 50m
482 3 Joni Lairola 1992 AUi 29.83 50m
401 4 Juha Kollin 1993 VUS-VSS 29.84 50m
358 5 Lauri Vilhunen 1985 VarU 31.20 50m
56 6 Emil Andersen 1992 TRITON B 32.01 50m
2019-10-26 16.11.56 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Vanders

Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner