Resultat för Vattenfall Swim Cup 2012 Finals SD
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (Fin) | Print Date | 19 May 2012 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:22 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 18 May 2012 |
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Erik Steinhagen | 1989 | 9 | 1000 | 10.53 | |||||
Sg Essen | ||||||||||
2 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 7 | 948 | 10.72 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Mika Sola | 1991 | 6 | 914 | 10.85 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Leif-Henning Klüver | 1993 | 5 | 884 | 10.97 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
5 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 4 | 836 | 11.18 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Karsten Schütt | 1991 | 3 | 824 | 11.23 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Andreas Myhrberg | 1993 | 2 | 807 | 11.31 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Tony Wiegmann | 1991 | 1 | 790 | 11.39 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Martin Terp Olesen | 1994 | 9 | 892 | 10.94 | Agegroup Record | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Mads Christensen | 1994 | 7 | 847 | 11.13 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | William Wihanto | 1994 | 6 | 838 | 11.17 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Erik Tränkner | 1994 | 5 | 820 | 11.25 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
5 | Tuomas Pokkinen | 1995 | 4 | 818 | 11.26 | |||||
Cetus | ||||||||||
6 | Malte Schölermann | 1994 | 3 | 803 | 11.33 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E.v. | ||||||||||
7 | Jan Habermann | 1995 | 2 | 786 | 11.41 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Ulrik Peter Willén | 1995 | 1 | 760 | 11.54 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rasmus Wetterborg | 1996 | 9 | 799 | 11.35 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Johannes Lindroos | 1996 | 7 | 737 | 11.66 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Roope Lehtonen | 1996 | 6 | 691 | 11.91 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Jakob Brinkmann | 1996 | 5 | 689 | 11.92 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
5 | Eetu Soini | 1996 | 4 | 649 | 12.16 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Timo Schütt | 1996 | 3 | 640 | 12.22 | |||||
Sport-Club Itzehoe | ||||||||||
7 | Janis Costard | 1996 | 2 | 609 | 12.42 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Sven Torben Lesny | 1996 | 1 | 577 | 12.65 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Braga Verhage | 1997 | 9 | 805 | 11.32 | |||||
Westcoast Swim Club | ||||||||||
2 | Lars Andre Großmann | 1997 | 7 | 714 | 11.78 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Janne Rissanen | 1997 | 6 | 634 | 12.26 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Robin Sandgren | 1997 | 5 | 623 | 12.33 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
5 | Mikkel Vølund | 1997 | 4 | 618 | 12.36 | |||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
6 | Marcus Alexandersson | 1997 | 3 | 614 | 12.39 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
7 | Mikkel Boisen | 1997 | 2 | 609 | 12.42 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
8 | Franz Schmidt | 1997 | 1 | 557 | 12.80 | |||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 9 | 712 | 11.79 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Max Sziburies | 1998 | 7 | 591 | 12.55 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Juho Grönblom | 1998 | 6 | 580 | 12.63 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Konrad Schubert | 1998 | 6 | 580 | 12.63 | |||||
Svv Plauen | ||||||||||
5 | Casper Salminen | 1998 | 4 | 567 | 12.72 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Jeffrey Ketzscher | 1998 | 3 | 566 | 12.73 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
7 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 2 | 561 | 12.77 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Thomas Bech | 1998 | 1 | 535 | 12.97 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Casper Eickhardt | 1999 | 9 | 631 | 12.28 | Agegroup Record | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 7 | 578 | 12.64 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
3 | Daniel Furman | 1999 | 6 | 545 | 12.89 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
4 | Elias Christiansen | 1999 | 5 | 541 | 12.92 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
5 | Marcus Piil Pedersen | 1999 | 4 | 531 | 13.00 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
6 | Niklas Jagerstål | 1999 | 3 | 527 | 13.04 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
7 | Gustav Westerlin Larsen | 1999 | 2 | 492 | 13.34 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | David Kurilenko | 1999 | 1 | 427 | 13.98 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Fabian Fröhlich | 2000 | 9 | 463 | 13.61 | |||||
Sv Zwickau 04 | ||||||||||
2 | Buzon Daniel | 2000 | 7 | 420 | 14.06 | |||||
Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
3 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | 6 | 405 | 14.23 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
4 | Till Otto Göttmann | 2000 | 5 | 400 | 14.29 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
5 | Bennet Jöns | 2000 | 4 | 379 | 14.55 | |||||
Sport-Club Itzehoe | ||||||||||
6 | Garri Svensson | 2000 | 3 | 377 | 14.58 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
7 | Hendrik Wagner | 2000 | 2 | 365 | 14.74 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
8 | Justin Heilmann | 2000 | 1 | 358 | 14.83 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Jonas Mier | 2001 | 9 | 423 | 14.03 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
2 | Gustaf Palmqvist | 2001 | 7 | 415 | 14.12 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Finn Große-Freese | 2001 | 6 | 379 | 14.55 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
4 | Ludwig Müller | 2001 | 5 | 352 | 14.91 | |||||
Svv Plauen | ||||||||||
5 | Moritz Schimnick | 2002 | 4 | 348 | 14.97 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
5 | Philipp Spiegel | 2002 | 4 | 348 | 14.97 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
7 | Luca Füllbrandt | 2001 | 2 | 347 | 14.99 | |||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
8 | Martin H. Abel | 2001 | 1 | 277 | 16.16 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.19.08 | Print Date | 19 May 2012 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:22 |