Results for Danske Ã…rgangsmesterskaber Grp. 1
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danske Årgang grp 1 | Udskriftsdato | 27 juni 2014 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 11:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 26 juni 2014 |
Løb 11, 100m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Melanie Degner | 2000 | 617 | 35.57 | 1:15.69 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 615 | 36.28 | 1:15.76 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
3 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 598 | 36.06 | 1:16.48 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
4 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 597 | 36.34 | 1:16.50 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | 591 | 36.63 | 1:16.79 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
6 | Mia Steen Duus | 2001 | 586 | 36.59 | 1:16.98 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
7 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 582 | 36.60 | 1:17.15 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Michelle Franow | 2001 | 567 | 36.69 | 1:17.84 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
9 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | 566 | 36.93 | 1:17.90 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Mathilde Hager | 2001 | 562 | 37.79 | 1:18.08 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
11 | Christina Christensen | 2000 | 558 | 36.72 | 1:18.26 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
12 | Maria Møller Glargaard | 2001 | 546 | 37.44 | 1:18.83 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Frederikke Mertins | 2000 | 544 | 37.08 | 1:18.91 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
14 | Johanna Berthelsen | 2000 | 524 | 37.72 | 1:19.90 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | ||||||||||
15 | Anne Sofie Sølvkjær | 2000 | 524 | 37.78 | 1:19.94 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
16 | Regitze Gaard | 2001 | 519 | 37.92 | 1:20.15 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
17 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 517 | 38.20 | 1:20.29 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
18 | Caroline Bo Nielsen | 2001 | 515 | 37.32 | 1:20.40 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
19 | Liva Schmid | 2000 | 506 | 37.44 | 1:20.87 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
20 | Alberte Kjærsgaard | 2001 | 498 | 38.49 | 1:21.30 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
21 | Mette Bruun-Petersen | 2001 | 489 | 38.51 | 1:21.80 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
22 | Rosemarie Blicher | 2000 | 488 | 38.68 | 1:21.82 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
23 | Nicole Bennetsen | 2000 | 485 | 37.12 | 1:21.99 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
24 | Helene Olesen | 2000 | 484 | 38.47 | 1:22.05 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
25 | Maria Munch-Menzer | 2001 | 479 | 39.18 | 1:22.33 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
26 | Josefine Bladt Wichmann | 2000 | 478 | 38.54 | 1:22.40 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
27 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 472 | 38.68 | 1:22.75 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Anna Fiedler | 2001 | 464 | 39.23 | 1:23.20 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
29 | Jannie Eickhardt | 2001 | 463 | 39.23 | 1:23.25 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Nadia Nørskov Vogt | 2000 | 463 | 38.66 | 1:23.25 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Helena Højsted Eriksen | 2000 | 461 | 39.61 | 1:23.39 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
32 | Christine Nielsen | 2001 | 458 | 39.19 | 1:23.57 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
33 | Rebecca Haahr Pallesen | 2000 | 457 | 39.56 | 1:23.66 | |||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
34 | Josefine Due Christensen | 2001 | 451 | 39.84 | 1:24.00 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
35 | Amalie Krogh Rohrberg | 2000 | 449 | 40.08 | 1:24.16 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
36 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 448 | 38.97 | 1:24.21 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
37 | Mette S. Køhler | 2001 | 444 | 38.90 | 1:24.42 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
38 | Sille Ibsen | 2001 | 444 | 38.97 | 1:24.47 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
39 | Amalie Pedersen | 2000 | 437 | 39.43 | 1:24.87 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
40 | Alberte Mammen | 2001 | 435 | 40.71 | 1:25.03 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
41 | Marina Nissen Jakobsen | 2000 | 435 | 39.85 | 1:25.04 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
42 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 434 | 40.63 | 1:25.09 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
43 | Sarah Daly | 2001 | 430 | 39.20 | 1:25.38 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
44 | Mathilde Snitgaard | 2000 | 425 | 40.67 | 1:25.69 | |||||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
45 | Stella Krogh Lund | 2000 | 422 | 40.62 | 1:25.91 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
46 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | 420 | 40.66 | 1:26.01 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
47 | Silke Mehr | 2000 | 419 | 40.44 | 1:26.12 | |||||
Roskilde Svømning | ||||||||||
48 | Michelle Jatta | 2001 | 418 | 40.87 | 1:26.19 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
49 | Mille Bruun Høvring | 2001 | 412 | 40.63 | 1:26.55 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | ||||||||||
50 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | 411 | 41.32 | 1:26.62 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
51 | Pernille Pedersen | 2001 | 411 | 41.04 | 1:26.63 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
52 | Lisa Rijkhoff | 2001 | 411 | 41.21 | 1:26.67 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Marta Kruse Johansen | 2000 | 411 | 41.33 | 1:26.67 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
54 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 409 | 40.49 | 1:26.78 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
55 | Snæfridur Sol | 2000 | 408 | 40.68 | 1:26.83 | |||||
Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin | ||||||||||
56 | Nicoline Fejer | 2001 | 407 | 40.83 | 1:26.92 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
57 | Karina Garne Larsen | 2000 | 404 | 41.12 | 1:27.18 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
58 | Caroline Camilla Castella | 2001 | 402 | 41.52 | 1:27.28 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
59 | Nikoline Mathiesen | 2000 | 402 | 41.34 | 1:27.32 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
60 | Natascha Holm Byskov | 2000 | 401 | 41.27 | 1:27.37 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
61 | Xandra Huryn | 2001 | 400 | 41.45 | 1:27.43 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
62 | Emma Mikkelsen | 2001 | 400 | 40.84 | 1:27.44 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
63 | Celine Termark Brock | 2000 | 397 | 41.89 | 1:27.64 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
64 | Katharina N Møller | 2001 | 396 | 41.72 | 1:27.70 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
65 | Line Gertz | 2001 | 396 | 40.86 | 1:27.75 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
66 | Alberte R. Jakobsen | 2001 | 390 | 42.12 | 1:28.15 | |||||
Glostrup Svømme Klub | ||||||||||
66 | Johanne A. Christiansen | 2000 | 390 | 41.25 | 1:28.15 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
68 | Dianna Au | 2000 | 386 | 41.02 | 1:28.46 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
69 | Ida Sophie Ahm | 2001 | 385 | 41.37 | 1:28.58 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
70 | Ida Just Mikkelsen | 2001 | 382 | 41.47 | 1:28.76 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
71 | Amalie Frederiksen | 2001 | 381 | 42.01 | 1:28.83 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
72 | Emilie Nyegaard | 2001 | 379 | 42.32 | 1:29.04 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
73 | Freya Ellehus | 2000 | 378 | 41.18 | 1:29.07 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
74 | Camilla D. Hansen | 2000 | 376 | 41.97 | 1:29.23 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
75 | Sophia Lindegaard | 2001 | 372 | 41.67 | 1:29.54 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
76 | Mette Hegelund | 2000 | 370 | 41.74 | 1:29.73 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
77 | Lea Alberte Olsen | 2000 | 361 | 43.41 | 1:30.45 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | ||||||||||
78 | Julie Fink | 2001 | 357 | 42.97 | 1:30.80 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
79 | Caroline Nørby | 2001 | 357 | 42.54 | 1:30.85 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
80 | Camilla Friis | 2001 | 345 | 43.75 | 1:31.83 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
81 | Laura Gam | 2001 | 308 | 45.66 | 1:35.35 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
- | Julie Søgaard | 2001 | DSQ | SW 7.4 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Nicoline Ahrentsen | 2000 | DSQ | Flyben f. arm v star | ||||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 | Udskriftsdato | 27 juni 2014 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 11:03 |