2020-05-25   19:59:37
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danske Årgangsmesterskaber gr. 1

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  14:29   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 1, 4X200m Ind. Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kvik Kastrup Piger  2001              9:35.28   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Kajsa Gregersen  2001      1:08.72  2:26.43      2:26.43   
  Regitze Gaard  2001      1:07.97  2:22.98      4:49.41   
  Sofie Hansen  2002      1:06.97  2:22.73      7:12.14   
  Laura Findahl Andersen  2001      1:07.94  2:23.14      9:35.28   
                     
Triton Piger 1  2001              9:59.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Kamille Auerbach-Lind  2001      1:12.45  2:30.45      2:30.45   
  Julie Brandt  2001      1:10.61  2:28.38      4:58.83   
  Josephine G. Lauridsen  2001      1:09.56  2:27.07      7:25.90   
  Line Strandby  2001      1:13.14  2:33.13      9:59.03   
                     
Hvidovre Piger B  2001              10:05.36   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Josefine Brosbøl Olsen  2001      1:10.52  2:29.77      2:29.77   
  Cecilie Elkjær  2001      1:08.96  2:32.75      5:02.52   
  Laura Lange  2001      1:12.30  2:32.65      7:35.17   
  Silja Nielsdóttir Hansen  2001      1:10.80  2:30.19      10:05.36   
                     
Roskilde Piger 1  2001              10:12.71   
  Roskilde Svømning                   
  Ingrid Bo Andersen  2001      1:09.74  2:29.23      2:29.23   
  Liva Palmund  2002      1:09.99  2:31.85      5:01.08   
  Frederikke Echardt  2002      1:16.68  2:36.27      7:37.35   
  Andrea Paaske  2001      1:12.24  2:35.36      10:12.71   
                     
Gentofte Piger 1  2001              10:16.49   
  Gentofte Svømme Klub                   
  Sofie Louise Nimb  2001      1:10.71  2:30.20      2:30.20   
  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002      1:10.50  2:38.27      5:08.47   
  Maria Munch-Menzer  2001      1:16.74  2:35.97      7:44.44   
  Frida Hausting Jørgensen  2001      1:12.64  2:32.05      10:16.49   
                     
As Piger 1  2001              10:16.80   
  Aalborg Svømmeklub                   
  Louise Bach Andersen  2001      1:11.03  2:30.27      2:30.27   
  Mille Moeslund Lausen  2002      1:13.63  2:34.73      5:05.00   
  Johanne Marie Poulsen  2001      1:13.43           
  Lisa Rijkhoff  2001      8:57.70  10:16.80      10:16.80   
                     
Horsens Piger 1  2001              10:30.40   
  Horsens Svømmeklub                   
  Josefine Due Christensen  2001        2:34.00      2:34.00   
  Cecilie Grøndal  2002                 
  Sille Ibsen  2001                 
  Michelle Franow  2001        10:30.40      10:30.40   
                     
Gsc Piger  2001              10:32.68   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
  Ida Just Mikkelsen  2001      1:11.70  2:33.24      2:33.24   
  Cassandra L. L. Hansen  2002      1:15.55           
  Zenia Aarestrup  2001      6:25.89  7:50.97      7:50.97   
  Astrid Ulrich-Jørgensen  2002      1:15.15  2:41.71      10:32.68   
                     
Aarhus Swim Piger  2001              10:37.13   
  Aarhus Swim                   
  Mia Seehausen  2001      1:11.84  2:38.86      2:38.86   
  Ida Bøgh Hald  2001      1:12.78  2:37.08      5:15.94   
  Mathilde Hvass Olesen  2001      1:19.83  3:22.09      8:38.03   
  Line Johannsen  2001      1:23.54  1:59.10      10:37.13   
                     
10  Tornado-Tøzerne  2001              10:37.85   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Johanne Hingebjerg  2002      1:13.46  2:39.96      2:39.96   
  Benedikte Dam Hoffmann  2001      1:13.41  2:34.86      5:14.82   
  Mathilde Kiilgaard  2001      1:17.16  2:39.33      7:54.15   
  Charlotte Malberg  2002      1:20.52  2:43.70      10:37.85   
                     
11  Elite Swim Vejle  2001              10:37.87   
  Elite Swim Vejle                   
  Line J. V. Hededal  2001      1:08.00  2:27.98      2:27.98   
  Michelle Jatta  2001      1:14.95           
  Louise Hvarre  2001      6:22.12  7:46.26      7:46.26   
  Astrid Nielsen  2002      1:23.51  2:51.61      10:37.87   
                     
12  Triton Piger 2  2001              10:43.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Abby Kristine Waterval  2002      1:15.16  2:41.62      2:41.62   
  Alberte Mammen  2001      1:15.91  2:32.55      5:14.17   
  Josefine H. Lundstrøm  2001      1:13.43  2:43.35      7:57.52   
  Isabel Kol Eriksen  2001      1:19.21  2:45.49      10:43.01   
                     
13  Stv Piger  2001              10:57.20   
  Swim Team Vestsjælland                   
  Sofie Nielsen  2001        2:34.78      2:34.78   
  Sofie Andersen  2001                 
  Patricia Andersen  2002                 
  Regitze Gotthard  2002        10:57.20      10:57.20   
                     
14  Agf Piger  2001              11:04.07   
  Agfs Svømmeafdeling                   
  Matilde Bodilsen  2001      1:15.57  2:50.28      2:50.28   
  Line Gertz  2001      1:21.83  2:43.43      5:33.71   
  Nicoline Kristiansen  2002      1:17.26  2:46.49      8:20.20   
  Julie Nykvist Jensen  2001      1:13.50  2:43.87      11:04.07   
                     
15  Sto Piger  2001              11:04.23   
  Swim Team Odense                   
  Mette Bruun-Petersen  2001        2:38.99      2:38.99   
  Karen Hazell Brink  2002                 
  Christine Nielsen  2001                 
  Silja Ösp Logadottir  2001        11:04.23      11:04.23   
                     
Sigma Piger 1  2001              DSQ  ej fort bevæg v75 
  Sigma Swim                   
                     
Sigma Piger 2  2001              DSQ  bryd ej vand 2 br ta 
  Sigma Swim                   
  Lea Joensen  2001      1:12.08  2:33.04      2:33.04   
                     
Stm Piger  2001              DSQ  ryglig eft 225 
  Swim Team Midtjylland                   
  Amalie Søby Mortensen  2001      1:10.41  2:29.41      2:29.41   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  14:29 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  14:02   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 2, 4X200m Ind. Medley Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Drenge  1999              8:43.09   
  Sigma Swim                   
  Sebastian Tullberg  2000      1:01.83  2:08.00      2:08.00   
  Emil Engels Henriksen  1999      1:01.63  2:12.03      4:20.03   
  Anton Borring Andersen  1999      1:00.22  2:07.14      6:27.17   
  Alexander Eggers  1999      1:05.11  2:15.92      8:43.09   
                     
Vat-Cph Herrer A  1999              8:44.91   
  Vat Copenhagen                   
  Marcus Dan Hansen  1999      1:01.53  2:10.53      2:10.53   
  Frederik Hatting Petersen  2000      1:02.69  2:13.70      4:24.23   
  Mikkel Salmansen  2000      1:01.23  2:12.13      6:36.36   
  Johan Bragason  1999      1:00.98  2:08.55      8:44.91   
                     
Stm Drenge  1999              8:53.50   
  Swim Team Midtjylland                   
  Magnus B. Høgild  1999      59.47  2:05.33      2:05.33   
  Toke Michaelsen  1999      1:01.71  2:13.95      4:19.28   
  Arnas Jefimanka  1999      1:04.38  2:21.30      6:40.58   
  Søren B. Jeppesen  1999      1:02.74  2:12.92      8:53.50   
                     
Gsc Drenge  1999              8:53.52   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
  Frederik Rindshøj  1999      1:02.11  2:08.57      2:08.57   
  Jonas Hyllested  1999      1:03.40  2:13.47      4:22.04   
  Thor Nilsson Pedersen  2000      1:03.62  2:18.23      6:40.27   
  Rasmus Steenberg  2000      1:03.48  2:13.25      8:53.52   
                     
Vat-Cph Herrer B  1999              9:02.83   
  Vat Copenhagen                   
  Valdemar Mariegaard  1999      1:05.67  2:19.07      2:19.07   
  Oliver Thor Sørensen  2000      1:01.40  2:13.87      4:32.94   
  Nikolai Hougaard  1999      1:04.92  2:18.21      6:51.15   
  Mathias Immerkjær  1999      1:01.49  2:11.68      9:02.83   
                     
Triton Drenge 1  1999              9:07.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Johan Joensen  2000      1:03.41  2:16.41      2:16.41   
  Mikkel S. Hansen  2000      1:05.61  2:14.19      4:30.60   
  Jakob Schmidt  1999      1:03.39  2:18.86      6:49.46   
  Marius Møldrup  1999      1:03.60  2:17.89      9:07.35   
                     
Kvik Kastrup Drenge  1999              9:13.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Lukas Storm  1999      1:04.57  2:15.93      2:15.93   
  Simon Krøyer Svendsen  1999      1:02.75  2:17.38      4:33.31   
  Ferdinand Wahl  2000      1:07.61  2:22.28      6:55.59   
  Emil Hedegaard  1999      1:06.16  2:18.21      9:13.80   
                     
Hsk Drenge  1999              9:31.02   
  Haderslev Svømme Klub                   
  Frederik Oxenvad  1999      1:05.90  2:22.55      2:22.55   
  Victor Kristensen  1999      1:08.87  2:24.18      4:46.73   
  Magnus Stender Berg  1999      1:04.88  2:20.61      7:07.34   
  Emil Knudsen  1999      1:10.36  2:23.68      9:31.02   
                     
Agf Drenge  1999              9:32.35   
  Agfs Svømmeafdeling                   
  Jonas Hørslev Sørensen  1999      1:09.23  2:20.88      2:20.88   
  August Stamp Kirkeby  1999      1:04.04  2:17.78      4:38.66   
  David Hjort  2000      1:05.57  2:23.69      7:02.35   
  Magnus Gertz  2000      1:14.02  2:30.00      9:32.35   
                     
10  Horsens Drenge  1999              9:33.47   
  Horsens Svømmeklub                   
  Rasmus Udbye  2000      1:03.56  2:14.28      2:14.28   
  Nicklas Steen Hansen  1999      1:09.02  2:24.96      4:39.24   
  Daniel H. Johannesen  1999      1:11.39  2:30.37      7:09.61   
  Esben Vad Arentoft  1999      1:11.50  2:23.86      9:33.47   
                     
11  Kalundborg Drenge  1999              9:33.60   
  Kalundborg SK                   
  Oliver H. Andersen  1999      1:04.38  2:15.90      2:15.90   
  Mads Møller  2000      1:06.61  2:21.91      4:37.81   
  Mads Witthøft  2000      1:04.41  2:23.94      7:01.75   
  Tobias K Jørgensen  2000      1:15.03  2:31.85      9:33.60   
                     
12  Triton Drenge 2  1999              9:38.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Mads Rishøj  1999      1:09.66  2:24.18      2:24.18   
  Daniel Berg Wenk  2000      1:08.64  2:26.43      4:50.61   
  Niels Paulli Sparholt  2000      1:07.89  2:21.56      7:12.17   
  Jacob Friland  1999      1:10.11  2:26.07      9:38.24   
                     
13  Køge Drenge  1999              9:43.58   
  Køge Svømmeklub                   
  Benjamin Ørnebjerg Larsen  2000      1:07.67  2:20.92      2:20.92   
  Andreas L. Damgård  2000      1:13.06  2:32.53      4:53.45   
  Thor B. Hansen  2000      1:07.33  2:24.65      7:18.10   
  Jacob Holm  2000      1:09.58  2:25.48      9:43.58   
                     
14  Hvidovre Drenge B  1999              9:45.11   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Jakob Petersen  1999      1:07.24  2:22.08      2:22.08   
  Marcus Rappenborg  1999      1:06.45  2:28.41      4:50.49   
  Mads Haugård Hansen  2000      1:12.67  2:31.47      7:21.96   
  Owais Hamid  2000      1:08.75  2:23.15      9:45.11   
                     
15  Silkeborg Dregne  1999              9:58.04   
  Silkeborg Svømmeklub                   
  Mikkel Kirkegaard  1999      1:10.83  2:27.23      2:27.23   
  Jens Riisgaard  2000      1:11.70  2:33.68      5:00.91   
  Markus Kjeldsen  2000      1:07.19  2:24.38      7:25.29   
  Jacob F. Frederiksen  1999      1:12.47  2:32.75      9:58.04   
                     
16  Sto Drenge  2000              10:28.25   
  Swim Team Odense                   
  Christian Rasmussen  2000      1:12.06  2:33.68      2:33.68   
  Mads Sørensen  2000      1:11.66  2:26.83      5:00.51   
  Malthe Burgaard  2000      1:22.66  2:56.75      7:57.26   
  Benjamin Mads Andresen  2000      1:11.44  2:30.99      10:28.25   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  14:02 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  14:17   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathilde Hager  2001    627          27.14   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Karoline Barrett  2002    620          27.24   
  Greve Svømmeklub                   
Amalie Søby Mortensen  2001    615          27.32   
  Herning Svømmeklub                   
Line J. V. Hededal  2001    602          27.51   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
Julie Krøyer Svendsen  2002    601          27.53   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    582          27.83   
  Gentofte Svømme Klub                   
Louise Bach Andersen  2001    577          27.90   
  Aalborg Svømmeklub                   
Sarah Missing  2001    576          27.92   
  Vest-Brøndby                   
Lea Joensen  2001    574          27.95   
  Sigma Swim Birkerød                   
10  Caroline Bo Nielsen  2001    570          28.02   
  Kolding SK                   
11  Cassandra Hammershøj  2001    568          28.05   
  Lyngby Svømmeklub                   
12  Katja Korbo Petersson  2001    547          28.41   
  JGI Svømning                   
13  Julie Brandt  2001    546          28.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
14  Ida Just Mikkelsen  2001    539          28.54   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
15  Mia Steen Duus  2001    535          28.62   
  Sigma Swim Birkerød                   
16  Louise D. Liboriussen  2002    534          28.63   
  Viborg Svømme Klub                   
17  Frederikke Petri  2001    532          28.67   
  Søllerød Svømmeklub                   
18  Frida Hausting Jørgensen  2001    530          28.71   
  Gentofte Svømme Klub                   
19  Amalie Frederiksen  2001    529          28.72   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
19  Josephine G. Lauridsen  2001    529          28.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
21  Josephine Kruse  2002    529          28.73   
  Søllerød Svømmeklub                   
22  Michelle Jatta  2001    528          28.74   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
23  Andrea Paaske  2001    528          28.75   
  Roskilde Svømning                   
23  Mette Bruun-Petersen  2001    528          28.75   
  Odense Svømme Klub                   
25  Johanne Marie Poulsen  2001    526          28.78   
  Aalborg Svømmeklub                   
26  Emilie Larsen  2001    524          28.81   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
27  Martha Vitus Tversted  2002    523          28.83   
  Søllerød Svømmeklub                   
28  Johanne Hingebjerg  2002    522          28.86   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
29  Karina Høybye Olesen  2001    519          28.91   
  Nyborg Svømmeklub                   
30  Ida Gelineck Padborg  2002    518          28.93   
  Lyngby Svømmeklub                   
31  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    512          29.05   
  Hvidovre Svømme Klub                   
32  Josefine Nickelsen  2001    511          29.06   
  Swim Team Tåstrup                   
33  Amalie W. Olsen  2001    509          29.09   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
34  Claudia Sperling  2002    509          29.10   
  Lyngby Svømmeklub                   
35  Karla Louise Balle  2001    503          29.22   
  Helsingør Svømmeklub                   
36  Sofie Louise Nimb  2001    499          29.30   
  Gentofte Svømme Klub                   
37  Karoline Kjær  2001    497          29.32   
  Ringe Svømme Klub                   
38  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    496          29.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
39  Clara Neumann  2001    494          29.39   
  Svømmeklubben Syd                   
39  Emma Jørgensen  2001    494          29.39   
  Esbjerg Svømmeklub                   
41  Cecilie B. Andersen  2001    493          29.40   
  Horsens Svømmeklub                   
42  Mille Graasbøll  2002    493          29.41   
  Sigma Swim Allerød                   
43  Lærke Rask Sander  2002    490          29.46   
  Vat Copenhagen/mk31                   
44  Julie Søgaard  2001    488          29.50   
  Viborg Svømme Klub                   
45  Maria Bredal Larsen  2002    486          29.54   
  Nyborg Svømmeklub                   
46  Julie Stampe Meier  2001    486          29.55   
  Sigma Swim Birkerød                   
47  Alberte Kjærsgaard  2001    484          29.58   
  Hillerød Svømmeklub                   
47  Pernille Koch Sinding  2002    484          29.58   
  Herning Svømmeklub                   
49  Isabella Bach  2002    483          29.61   
  Holstebro Svømme Club                   
50  Marie Christensen  2002    483          29.62   
  Odder IGF                   
51  Cecilie Tommerup Sørensen  2001    481          29.65   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen                   
52  Josefine Due Christensen  2001    479          29.70   
  Horsens Svømmeklub                   
53  Caroline Waage Nowak  2001    477          29.74   
  Gentofte Svømme Klub                   
53  Emma Brogaard  2001    477          29.74   
  Hillerød Svømmeklub                   
55  Cecilie Elkjær  2001    474          29.79   
  Hvidovre Svømme Klub                   
56  Nicoline Fejer  2001    473          29.81   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
57  Astrid Ulrich-Jørgensen  2002    472          29.84   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
57  Mille Moeslund Lausen  2002    472          29.84   
  Aalborg Svømmeklub                   
59  Michelle Franow  2001    470          29.87   
  Horsens Svømmeklub                   
60  Laura Janner  2002    469          29.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
61  Sara Mortensen  2001    467          29.94   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
62  Maja Meinert  2001    466          29.97   
  Aalborg Svømmeklub                   
63  Mathilde Menck Nielsen  2002    464          30.01   
  Helsingør Svømmeklub                   
64  Bjørk Nelsing Petersen  2002    463          30.04   
  Gentofte Svømme Klub                   
65  Nicoline Kristiansen  2002    462          30.06   
  Agfs Svømmeafdeling                   
66  Louise Høyer-Nissen  2001    454          30.22   
  Ringe Svømme Klub                   
67  Karoline Sørensen  2002    454          30.23   
  Thisted Svømmeklub                   
68  Rebecca Hauerberg Terp  2001    453          30.24   
  JGI Svømning                   
69  Katrine Brandt Nielsen  2002    451          30.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
70  Emma Petersen  2002    450          30.31   
  Hvidovre Svømme Klub                   
71  Iben Bak  2001    445          30.43   
  Nyborg Svømmeklub                   
72  Maja Emilie Nielsen  2002    445          30.44   
  Hvidovre Svømme Klub                   
73  Regitze Lyngfeldt  2002    435          30.66   
  Helsingør Svømmeklub                   
74  Astrid Nielsen  2002    430          30.78   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
75  Emilia Steen  2002    429          30.81   
  Rønne Svømmeklub                   
76  Anna Fiedler  2001    427          30.84   
  Hørsholm Svømmeforening                   
77  Laura Lyngbye Nybroe  2002    424          30.93   
  Vest-Brøndby                   
78  Patricia Andersen  2002    422          30.96   
  Slagelse Svømmeklub                   
79  Mathilde van der Linden  2002    417          31.10   
  Lyngby Svømmeklub                   
80  Regitze Gotthard  2002    416          31.13   
  Slagelse Svømmeklub                   
81  Matilde Weibel  2002    412          31.22   
  Hillerød Svømmeklub                   
82  Emma Bruhn  2002    409          31.30   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
83  Johanne S. Christiansen  2002    408          31.32   
  Svømmeklubben Sønderborg                   
84  Natascha Laigaard  2002    406          31.37   
  Helsingør Svømmeklub                   
85  Alberte Sommerlund Peders  2002    404          31.42   
  Nngu - Team Blåbjerg                   
86  Karoline Weltz Jørgensen  2002    356          32.78   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
87  Cecilie Væver  2002    306          34.48   
  Svømmeklubben Nord                   
Sofie Villum Færch  2002              DSQ  tyvstart 
  Helsingør Svømmeklub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  14:17 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  14:30   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sebastian Tullberg  2000    628          23.70   
  Sigma Swim Birkerød                   
Johan Bragason  1999    624          23.75   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Christian Holm Jørgensen  1999    613          23.89   
  Svømmeklubben Opnør                   
Frederik Rindshøj  1999    579          24.35   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Oliver Broholm  1999    568          24.50   
  Ringe Svømme Klub                   
Michael Terp Olesen  1999    564          24.56   
  Struer Svømmeklub                   
Nikolaj Isdahl  1999    563          24.57   
  Odder IGF                   
Casper Eickhardt  1999    550          24.77   
  Esbjerg Svømmeklub                   
Magnus Stender Berg  1999    536          24.98   
  Haderslev Svømme Klub                   
10  Mathias Immerkjær  1999    534          25.02   
  Swim Team Tåstrup                   
11  August Korsgaard  1999    531          25.06   
  Ringe Svømme Klub                   
12  Thomas Thingstrup Mehlsen  1999    530          25.08   
  Herning Svømmeklub                   
13  Lars Lyhne  1999    529          25.10   
  Aalborg Svømmeklub                   
14  Jacob F. Frederiksen  1999    527          25.13   
  Silkeborg Svømmeklub                   
15  Andreas Bui  2000    523          25.18   
  O.S.L.F.                   
16  Simon Brixner  2000    514          25.33   
  Holbæk Svømme Klub                   
17  Gustav Yde  2000    514          25.34   
  Svømmeklubben S 68                   
18  Mads Ørsted Nielsen  1999    511          25.39   
  Swim Team Tåstrup                   
19  Sander Schmidt  1999    510          25.40   
  Horsens Svømmeklub                   
20  Johan Wentorf  1999    505          25.49   
  Frederikssund Svømmeklub                   
21  Mathias Yu Fagerberg  2000    503          25.51   
  Ishøj Svømme Klub                   
22  Matthias Bach Mikkelsen  2000    502          25.54   
  Kolding SK                   
23  Rasmus Udbye  2000    494          25.67   
  Horsens Svømmeklub                   
24  Emil Engels Henriksen  1999    491          25.72   
  Sigma Swim Allerød                   
25  Marius Møldrup  1999    488          25.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Marcus Rappenborg  1999    488          25.78   
  Hvidovre Svømme Klub                   
27  Peter Vangsgaard  2000    487          25.80   
  Gentofte Svømme Klub                   
27  Thorstein Godske Pedersen  2000    487          25.80   
  Odense Svømme Klub                   
29  Marius Rasmussen  1999    485          25.83   
  Svømmeklubben Syd                   
30  Lukas Storm  1999    484          25.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
31  Mikkel Henriksen  1999    483          25.86   
  Holbæk Svømme Klub                   
32  Anders Blix Mogensen  2000    483          25.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
32  Thomas Christiansen  1999    483          25.87   
  Haderslev Svømme Klub                   
34  Frederik O. Møller  1999    479          25.93   
  Gentofte Svømme Klub                   
35  William Lehn-Schiøler  2000    478          25.95   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
36  Magnus Lerche  1999    475          26.01   
  Aars Svømmeklub                   
36  Philip Krogh Brønnicke  2000    475          26.01   
  Vordingborg Svømme Klub                   
38  Julius Thielst  2000    469          26.11   
  Helsingør Svømmeklub                   
39  Alexander Eggers  1999    467          26.16   
  Sigma Swim Birkerød                   
40  Jacob Funch Jørgensen  1999    460          26.28   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
41  Markus Bøjsen  1999    458          26.33   
  Holbæk Svømme Klub                   
42  Oliver H. Andersen  1999    456          26.37   
  Kalundborg SK                   
43  Lasse Maigaard  2000    455          26.39   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
44  Emil Compen  2000    452          26.44   
  Haslev Svømmeklub                   
45  Mads Tornow Rasmussen  2000    451          26.47   
  Slangerup Svømmeklub                   
46  August Stamp Kirkeby  1999    449          26.50   
  Agfs Svømmeafdeling                   
47  Thomas Frederiksen  2000    445          26.57   
  Odder IGF                   
48  Frederik Hatting Petersen  2000    443          26.61   
  Swim Team Tåstrup                   
49  Jacob Friland  1999    428          26.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
50  Kasper Mertz Borum  1999    427          26.94   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin                   
51  Oliver Larsen  2000    425          26.99   
  Frederikssund Svømmeklub                   
52  Lars Thor Sørensen  1999    425          27.00   
  Vest-Brøndby                   
53  Mikkel Halby  1999    424          27.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
54  Jakob Gersholm Baktoft  2000    423          27.03   
  Roskilde Svømning                   
54  Owais Hamid  2000    423          27.03   
  Hvidovre Svømme Klub                   
56  Nikolaj Almeborg  2000    417          27.17   
  Rønne Svømmeklub                   
57  Mikkel Weis Kallesøe  2000    411          27.30   
  Viborg Svømme Klub                   
58  Ferdinand Wahl  2000    410          27.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
58  Søren Wolf  2000    410          27.32   
  IHF Svømning                   
60  Asger Flytkjær-Hansen  2000    397          27.60   
  Haslev Svømmeklub                   
61  Mikkel Steffensen  1999    396          27.63   
  Frederikssund Svømmeklub                   
62  Markus Lange  2000    390          27.78   
  Herlev Svømning                   
63  Daniel Dyrved  2000    385          27.89   
  Glostrup Svømme Klub                   
64  Andreas Foverskov  1999    373          28.20   
  Holbæk Svømme Klub                   
65  Christian K. Jensen  2000    367          28.35   
  Sigma Swim Allerød                   
66  Oliver Schiellerup  2000    365          28.39   
  Sigma Swim Birkerød                   
67  Simon Andersen  2000    347          28.88   
  Aabybro Idrætsforening                   
68  Lasse Jensen  2000    312          29.91   
  Hobro Svømmeklub                   
Mikkel Salmansen  2000              DNS   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Malthe Burgaard  2000                akut syg 
  Odense Svømme Klub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  14:30 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  15:02   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 5, 200m Butterfly Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Regitze Gaard  2001    646  31.27  1:06.58  1:43.06    2:19.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anne Føyn  2002    602  32.28  1:08.06  1:44.93    2:22.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Kajsa Gregersen  2001    594  31.60  1:07.59  1:45.11    2:23.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Josefine Brosbøl Olsen  2001    582  32.40  1:10.02  1:46.52    2:24.62   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Laura Lange  2001    518  34.02  1:12.33  1:51.75    2:30.36   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Mia Seehausen  2001    512  33.19  1:10.76  1:50.66    2:30.95   
  Lyseng IF                   
                     
Signe Fich Hansen  2002    510  34.38  1:12.18  1:50.99    2:31.17   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Lisa Rijkhoff  2001    501  33.31  1:10.94  1:50.29    2:32.06   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Maria Møller Glargaard  2001    497  34.16  1:12.94  1:52.60    2:32.40   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
10  Ingrid Bo Andersen  2001    495  32.25  1:09.49  1:50.14    2:32.62   
  Roskilde Svømning                   
                     
11  Victoria Vorm  2001    459  33.40  1:12.85  1:54.17    2:36.47   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
12  Isabel Kol Eriksen  2001    440  34.87  1:16.18  1:57.89    2:38.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Kamille Auerbach-Lind  2001    439  35.16  1:15.59  1:56.83    2:38.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Marie Uglebjerg  2002    436  35.85  1:15.52  1:57.00    2:39.25   
  Kalundborg SK                   
                     
15  Nikoline Nielsen  2001    418  35.90  1:15.95  1:57.98    2:41.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
16  Jamilla Bistrup  2001    411  35.16  1:15.64  1:59.66    2:42.32   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
17  Michelle Mortensen  2002    409  35.89  1:19.70  2:02.98    2:42.64   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
18  Lea Joensen  2001    407  34.96  1:16.71  1:59.74    2:42.90   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
19  Olivia Foltmar-Michaelsen  2001    393  34.71  1:14.61  1:58.94    2:44.85   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
20  Emma Jørgensen  2001    390  37.07  1:19.95  2:03.49    2:45.28   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
21  Charlotte S. Jensen  2002    385  36.52  1:19.57  2:03.12    2:45.97   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
22  Line Strandby  2001    384  37.93  1:19.62  2:02.92    2:46.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Aya Bødker Grann  2002    379  37.37  1:20.82  2:05.24    2:46.81   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Helene Marie Andersen  2001    375  35.71  1:18.44  2:02.68    2:47.37   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
25  Maja Egebjerg Brast  2002    373  35.76  1:17.89  2:03.77    2:47.66   
  Herlev Svømning                   
                     
26  Emilie Holst Lange  2002    372  35.06  1:16.82  2:01.73    2:47.92   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Ida T Mose  2002    371  36.00  1:18.75  2:04.71    2:47.97   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
28  Clara Qvade Rasmusen  2001    370  36.12  1:18.68  2:03.33    2:48.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
29  Louise Hvarre  2001    369  36.08  1:19.70  2:04.28    2:48.28   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
30  Matilde Bodilsen  2001    368  36.17  1:18.53  2:03.31    2:48.50   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
31  Cecilie Daluiso Salmonsen  2001    367  36.08  1:18.37  2:03.17    2:48.59   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
32  Victoria Leth  2002    358  37.63  1:20.83  2:05.73    2:50.05   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
33  Mitzi D. Jensen  2002    357  36.73  1:19.61  2:04.96    2:50.21   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
34  Sif Nikoline Madsen  2001    356  36.98  1:20.35  2:06.63    2:50.31   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
35  Alma Kondrup Hansen  2002    341  35.51  1:18.39  2:06.62    2:52.72   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
36  Silja Ösp Logadottir  2001    340  36.92  1:20.30  2:05.61    2:52.94   
  O.S.L.F.                   
                     
37  Anika Hedegaard  2002    337  38.10  1:22.47  2:07.45    2:53.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
38  Natalie Clara Petersen  2002    333  36.95  1:21.60  2:07.79    2:54.11   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
39  Cecilie Porsdal  2002    327  37.22  1:20.76  2:07.52    2:55.18   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
40  Xandra Huryn  2001    327  34.47  1:15.45  2:02.94    2:55.20   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
41  Julie Nykvist Jensen  2001    323  36.59  1:20.83  2:07.03    2:55.99   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
42  Caroline Sofie Hermannsen  2001    323  37.53  1:22.16  2:10.78    2:56.00   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
43  Charlotte Malberg  2002    322  40.07  1:25.29  2:11.33    2:56.10   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
44  Katja Kjær Nielsen  2002    322  38.18  1:23.92  2:09.83    2:56.16   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
45  Emilie Bast  2002    309  40.11  1:24.89  2:12.32    2:58.65   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
46  Thilde Timmermand  2002    305  37.70  1:23.09  2:11.20    2:59.30   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
47  Alberte Fie Petersen  2002    294  40.01  1:25.22  2:13.36    3:01.63   
  Roskilde Svømning                   
                     
48  Emilie Knudsen  2002    292  38.42  1:23.83  2:11.71    3:02.05   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
49  Silke Siff Larsson  2002    291  41.85  1:27.40  2:14.65    3:02.12   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
50  Victoria K. Jespersen  2001    290  38.12  1:25.03  2:14.24    3:02.35   
  IHF Svømning                   
                     
51  Sascha Lausten  2002    288  35.30  1:17.45  2:08.54    3:02.82   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
52  Camilla Hougaard  2002    281  42.23  1:28.80  2:17.62    3:04.27   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
53  Kristine la Cour Hjelholt  2002    277  40.52  1:27.96  2:16.74    3:05.12   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
54  Karen Hazell Brink  2002    260  40.74  1:28.20  2:18.42    3:09.06   
  O.S.L.F.                   
                     
55  Cecilie Gregersen  2002    227  41.86  1:31.26  2:24.01    3:17.79   
  Odder IGF                   
                     
Lærke Toftgaard  2001              DNS   
  Kolding SK                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:02 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  15:23   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 6, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    687  28.05  59.31  1:30.49    2:03.00   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Marius Møldrup  1999    596  29.32  1:02.36  1:36.10    2:08.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Michael Terp Olesen  1999    593  28.41  1:01.21  1:35.83    2:09.16   
  Struer Svømmeklub                   
                     
Magnus Carstensen  1999    576  29.50  1:01.80  1:35.10    2:10.44   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
Søren B. Jeppesen  1999    551  29.60  1:02.63  1:36.48    2:12.37   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    548  29.10  1:02.66  1:36.80    2:12.60   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Philip Krogh Brønnicke  2000    544  29.40  1:03.03  1:38.12    2:12.94   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Johan Joensen  2000    532  29.43  1:02.65  1:37.86    2:13.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Oliver Thor Sørensen  2000    519  29.30  1:03.35  1:39.10    2:15.06   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
10  Andreas Hansen  2000    517  29.88  1:04.47  1:39.06    2:15.19   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
11  Marcus Dan Hansen  1999    515  28.44  1:01.73  1:37.31    2:15.39   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
12  Daniel Sørensen  1999    510  30.63  1:05.33  1:40.42    2:15.83   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
13  Arnas Jefimanka  1999    507  30.35  1:05.13  1:39.86    2:16.09   
  Herning Svømmeklub                   
                     
14  Oliver Christiansen  1999    507  30.27  1:04.53  1:40.35    2:16.11   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
15  Valdemar Mariegaard  1999    501  30.96  1:05.44  1:41.33    2:16.61   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
16  Frederik Lundgaard  1999    487  29.95  1:06.29  1:42.00    2:17.93   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
17  Magnus Vinjebo  1999    484  30.48  1:05.19  1:40.89    2:18.24   
  Roskilde Svømning                   
                     
18  Jakob Juul  2000    483  30.45  1:06.16  1:42.46    2:18.32   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
19  Tais Andkjær Kristensen  1999    483  29.95  1:03.88  1:40.28    2:18.34   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
20  Felix Burmester  1999    481  29.62  1:03.87  1:40.65    2:18.53   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
21  David Hjort  2000    465  30.04  1:04.64  1:41.05    2:20.06   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
22  Christian Andersen  1999    450  31.56  1:06.68  1:43.33    2:21.63   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
23  Benjamin Ørnebjerg Larsen  2000    448  32.15  1:08.09  1:44.31    2:21.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
24  Casper Christiansen  2000    442  31.62  1:06.15  1:44.03    2:22.49   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
25  Kasper Jørgensen  2000    437  30.28  1:05.16  1:42.73    2:23.03   
  Kolding SK                   
                     
26  Daniel Berg Wenk  2000    433  31.56  1:07.83  1:46.29    2:23.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Simon Krøyer Svendsen  1999    432  31.40  1:06.54  1:43.40    2:23.54   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
28  Toke Michaelsen  1999    432  30.51  1:06.45  1:44.05    2:23.55   
  Herning Svømmeklub                   
                     
29  Gustav Jørgensen  2000    429  30.19  1:06.01  1:44.21    2:23.88   
  Tårnborg-Vemmelev Svømning                   
                     
30  Emil Hedegaard  1999    424  31.72  1:07.55  1:45.64    2:24.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
31  Mark Jensby Madsen  1999    417  31.78  1:08.71  1:46.71    2:25.20   
  Thisted Svømmeklub                   
                     
32  Mads Skøde Hansen  1999    405  31.97  1:07.85  1:45.99    2:26.70   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
33  Jakob Mose  2000    397  32.03  1:08.50  1:47.96    2:27.59   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
34  Mads Rishøj  1999    396  32.70  1:11.10  1:50.70    2:27.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Oliver Phil Langsted  1999    396  32.61  1:10.20  1:48.84    2:27.82   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
36  Thor B. Hansen  2000    385  32.48  1:11.64  1:50.58    2:29.10   
  Køge Svømmeklub                   
                     
37  Christian Mangaard  1999    385  31.47  1:10.10  1:49.87    2:29.12   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
38  Kristian Torp  2000    381  33.47  1:11.79  1:50.62    2:29.72   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
39  Magnus Lerche  1999    377  32.31  1:09.70  1:50.65    2:30.20   
  Aars Svømmeklub                   
                     
40  Martin Szokody  1999    375  32.04  1:10.18  1:50.52    2:30.43   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
41  Frederik Palmø  2000    373  32.57  1:09.63  1:49.40    2:30.70   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
42  Jens Riisgaard  2000    360  34.85  1:12.45  1:51.51    2:32.53   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
43  Mads Sørensen  2000    355  33.86  1:12.90  1:53.78    2:33.24   
  O.S.L.F.                   
                     
44  Daniel H. Johannesen  1999    352  32.19  1:10.09  1:50.18    2:33.61   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
45  Jacob Krog Christoffersen  2000    334  32.91  1:11.51  1:53.97    2:36.45   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
46  Frederik Presskorn  2000    320  34.15  1:13.41  1:55.95    2:38.63   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
47  Daniel Schytte  2000    257  34.40  1:13.66  1:58.98    2:50.53   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:23 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  15:47   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Camille Erichsen  2001    603  32.34        1:05.36   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    589  31.45        1:05.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Sofie Hansen  2002    578  32.48        1:06.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Emma Brogaard  2001    570  32.58        1:06.59   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Emma Bugge Fynbo  2001    545  33.00        1:07.59   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
Line J. V. Hededal  2001    520  33.28        1:08.65   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Liva Palmund  2002    511  33.86        1:09.04   
  Roskilde Svømning                   
                     
Mathilde Laugesen  2001    508  33.84        1:09.21   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Marie Christensen  2002    501  34.28        1:09.50   
  Odder IGF                   
                     
10  Caroline Mathiesen  2001    501  33.54        1:09.51   
  Albertslund IF                   
                     
11  Johanne Marie Poulsen  2001    499  33.96        1:09.62   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
12  Pernille Pedersen  2001    483  33.75        1:10.37   
  Køge Svømmeklub                   
                     
13  Amalie Frederiksen  2001    482  34.16        1:10.41   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Lærke Rask Sander  2002    478  34.24        1:10.62   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
15  Josefine H. Lundstrøm  2001    475  34.93        1:10.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Julie Stampe Meier  2001    473  34.10        1:10.86   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
17  Cecilie B. Andersen  2001    470  35.07        1:11.02   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
18  Julie Brandt  2001    467  34.95        1:11.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Julie Gadgaard  2001    467  35.12        1:11.18   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
20  Cecilie Elkjær  2001    466  34.55        1:11.21   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Josefine Due Christensen  2001    462  34.96        1:11.41   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
22  Josefine Nickelsen  2001    462  34.88        1:11.43   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
23  Cecilie Grøndal  2002    458  34.56        1:11.62   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
24  Mette S. Køhler  2001    455  34.61        1:11.79   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
25  Julie Stampe  2002    454  35.14        1:11.84   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
26  Nicoline Ingeman-Petersen  2002    454  35.34        1:11.85   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
27  Stefanie Brun Koch  2001    452  34.76        1:11.92   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
28  Isabella Bach  2002    448  35.14        1:12.13   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
29  Johanne Hingebjerg  2002    447  35.04        1:12.18   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
30  Line Sloth Holm  2001    447  35.24        1:12.22   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
31  Victoria Martensen Norden  2001    444  35.70        1:12.39   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
32  Melanie Eggertsen  2002    441  35.14        1:12.51   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
33  Anna Andersen  2001    439  35.46        1:12.62   
  Køge Svømmeklub                   
                     
34  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    439  35.19        1:12.63   
  Slangerup Svømmeklub                   
                     
35  Claudia Sperling  2002    438  35.20        1:12.68   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
36  Natascha Laigaard  2002    437  35.33        1:12.74   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
37  Matilde Bodilsen  2001    437  35.68        1:12.75   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
38  Victoria Haahr Pallesen  2002    436  35.95        1:12.83   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
39  Stine Eskebo Nielsen  2001    435  35.03        1:12.88   
  Vest-Brøndby                   
                     
40  Julie Søgaard  2001    435  35.50        1:12.89   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
41  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    433  35.75        1:13.00   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
42  Zenia Aarestrup  2001    432  35.49        1:13.06   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
43  Mette Bruun-Petersen  2001    430  36.22        1:13.13   
  Odense Svømme Klub                   
                     
44  Maja Egebjerg Brast  2002    429  35.75        1:13.23   
  Herlev Svømning                   
                     
45  Benedikte Dam Hoffmann  2001    428  35.55        1:13.26   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
46  Karoline Sørensen  2002    427  35.50        1:13.30   
  Thisted Svømmeklub                   
                     
47  Emilie Larsen  2001    427  35.36        1:13.31   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
48  Mia Søgaard  2001    426  36.01        1:13.37   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
49  Amalie Vilstrup  2002    424  35.73        1:13.49   
  Herning Svømmeklub                   
                     
50  Ida Bøgh Hald  2001    422  35.20        1:13.63   
  Skovbakken Svømmeafdeling                   
                     
51  Abby Kristine Waterval  2002    421  36.52        1:13.68   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
52  Sofie Andersen  2001    418  36.33        1:13.86   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
53  Emma Petersen  2002    417  35.63        1:13.88   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
54  Karoline Kjær  2001    409  36.12        1:14.37   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
55  Nicoline Kristiansen  2002    409  36.08        1:14.39   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
56  Mille Bruun Høvring  2001    405  35.91        1:14.60   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
57  Ida Lykke Wennicke  2001    402  36.10        1:14.80   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
58  Regitze Lyngfeldt  2002    400  36.02        1:14.91   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
59  Alberte Mammen  2001    394  37.48        1:15.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
60  Emma Bækgaard  2002    393  36.31        1:15.38   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
61  Katarina Holse  2002    385  36.79        1:15.87   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
62  Johanne B. Hansen  2002    383  37.71        1:15.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
63  Emilie Knudsen  2002    380  36.73        1:16.24   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
64  Pernille Koch Sinding  2002    379  36.43        1:16.27   
  Herning Svømmeklub                   
                     
65  Alma Thrige Dyrehauge  2002    376  37.59        1:16.48   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
66  Maja Johansen  2002    368  37.32        1:17.05   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
67  Lærke Schlott Reichel  2001    364  38.30        1:17.30   
  Køge Svømmeklub                   
                     
68  Emilia Steen  2002    363  37.59        1:17.37   
  Rønne Svømmeklub                   
                     
69  Julie Frisch Hoff  2002    362  37.69        1:17.46   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
70  Louise D. Liboriussen  2002    361  37.19        1:17.56   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
71  Bjørk Nelsing Petersen  2002    360  37.60        1:17.60   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
72  Cecilie V Jensen  2002    350  38.40        1:18.30   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
73  Olivia Olivarius Vølund  2002    324  37.61        1:20.40   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
74  Cecilie Væver  2002    294  38.55        1:22.99   
  Svømmeklubben Nord                   
                     
Julie Nykvist Jensen  2001              DNS   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Cassandra L. L. Hansen  2002              DSQ  ej fort bevæg v25 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:47 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  16:02   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    599  28.90        58.04   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Johan Bragason  1999    590  29.35        58.33   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Casper Eickhardt  1999    559  28.86        59.38   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Lukas Gustafson  1999    556  29.02        59.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mathias Immerkjær  1999    553  29.50        59.62   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Sebastian Tullberg  2000    547  29.33        59.81   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Oliver Broholm  1999    546  28.73        59.86   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Mads Ejdrup Hansen  1999    538  29.04        1:00.14   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Frederik O. Møller  1999    511  29.87        1:01.19   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
10  Jakob Schmidt  1999    509  29.77        1:01.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Lars Lyhne  1999    509  30.04        1:01.28   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
12  Nikolai Hougaard  1999    504  30.53        1:01.46   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
13  Rasmus Nørfjand  2000    499  30.29        1:01.67   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
14  Rasmus Udbye  2000    492  30.13        1:01.99   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
15  Peter Vangsgaard  2000    486  30.79        1:02.21   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
16  Magnus Stender Berg  1999    485  30.23        1:02.26   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
17  Linus Koefoed Weiss  1999    483  30.55        1:02.34   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Andreas Vestergaard  1999    478  31.02        1:02.55   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
19  Jacob Funch Jørgensen  1999    478  30.53        1:02.56   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
20  Mads Witthøft  2000    475  30.98        1:02.72   
  Kalundborg SK                   
                     
21  Mikkel Henriksen  1999    474  30.69        1:02.75   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
22  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    473  29.91        1:02.81   
  Vest-Brøndby                   
                     
23  Filip Bækgaard  2000    468  30.51        1:03.01   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
24  Sander Schmidt  1999    456  31.17        1:03.54   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
25  Frederik Oxenvad  1999    455  31.08        1:03.60   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
26  Frederik Hatting Petersen  2000    452  31.18        1:03.77   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
27  Thomas Frederiksen  2000    444  31.64        1:04.12   
  Odder IGF                   
                     
28  Markus Bøjsen  1999    444  31.02        1:04.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
29  Mads Tornow Rasmussen  2000    438  31.27        1:04.43   
  Slangerup Svømmeklub                   
                     
30  Kristoffer Desmareth  2000    438  31.53        1:04.44   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
31  Thor Nilsson Pedersen  2000    437  31.93        1:04.47   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
32  Emil Johansen  1999    437  31.74        1:04.49   
  Roskilde Svømning                   
                     
33  Anton Borg Hjort  2000    434  30.97        1:04.63   
  Lyseng IF                   
                     
34  Thorstein Godske Pedersen  2000    433  31.13        1:04.65   
  Odense Svømme Klub                   
                     
35  Gustav Westerlin Larsen  1999    432  31.02        1:04.73   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
36  Jeppe Mathiassen  2000    429  31.81        1:04.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
37  Felix Burmester  1999    428  31.76        1:04.91   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
38  David Hjort  2000    420  31.63        1:05.30   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
38  Lucas Alexander Meng  2000    420  31.74        1:05.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
40  Jacob Schultz  1999    400  32.61        1:06.42   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
40  Rasmus Grønnegaard  2000    400  32.17        1:06.42   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
42  Lukas Sieben  1999    398  32.51        1:06.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
43  Marcus Rappenborg  1999    396  32.43        1:06.64   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
44  Lars Thor Sørensen  1999    395  32.35        1:06.66   
  Vest-Brøndby                   
                     
45  Markus Kjeldsen  2000    393  32.54        1:06.81   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
46  Anders Blix Mogensen  2000    382  32.89        1:07.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
47  Alexander Eggers  1999    379  32.55        1:07.57   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
48  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    372  32.71        1:08.00   
  Struer Svømmeklub                   
                     
49  Daniel C. Biørrith  1999    371  33.62        1:08.06   
  Roskilde Svømning                   
                     
50  Oliver Christensen  2000    366  32.70        1:08.37   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
51  Thyge Ludvigsen  1999    366  33.46        1:08.41   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
52  Johan Theis Møller  2000    357  33.62        1:08.97   
  Roskilde Svømning                   
                     
53  Emil Johansen  2000    356  33.04        1:09.01   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
54  Sipan Kawiani  2000    355  32.83        1:09.06   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
55  Oliver Schiellerup  2000    326  34.45        1:11.04   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
56  Christian Rasmussen  2000    324  34.13        1:11.24   
  O.S.L.F.                   
                     
57  Emil Compen  2000    323  34.44        1:11.27   
  Haslev Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:02 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  16:28   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 9, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathilde Hager  2001    672  34.12        1:11.16   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Sofie Hansen  2002    629  35.12        1:12.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Mia Steen Duus  2001    623  35.20        1:12.99   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Regitze Gaard  2001    618  35.20        1:13.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Laura Findahl Andersen  2001    614  35.20        1:13.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Thea Blomsterberg  2002    609  35.58        1:13.56   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Josephine Kruse  2002    591  35.48        1:14.28   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Maria Møller Glargaard  2001    587  35.69        1:14.46   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Caroline Bo Nielsen  2001    585  35.50        1:14.53   
  Kolding SK                   
                     
10  Alberte Kjærsgaard  2001    577  35.97        1:14.89   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Josephine G. Lauridsen  2001    560  35.81        1:15.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    543  35.89        1:16.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Karoline Barrett  2002    500  36.32        1:18.54   
  Greve Svømmeklub                   
                     
14  Maria Munch-Menzer  2001    498  37.65        1:18.65   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
15  Pernille Pedersen  2001    497  38.55        1:18.70   
  Køge Svømmeklub                   
                     
16  Line Johannsen  2001    491  37.11        1:19.01   
  Skovbakken Svømmeafdeling                   
                     
17  Mathilde Kiilgaard  2001    483  38.53        1:19.47   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Michelle Franow  2001    477  37.49        1:19.79   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
18  Sarah Daly  2001    477  37.23        1:19.79   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Frederikke Echardt  2002    474  38.32        1:19.93   
  Roskilde Svømning                   
                     
21  Regitze Gotthard  2002    473  37.96        1:19.98   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
22  Astrid Ulrich-Jørgensen  2002    472  38.37        1:20.07   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Esther Flø  2001    471  37.61        1:20.10   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
24  Michelle Jatta  2001    470  38.00        1:20.18   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
25  Jannie Eickhardt  2001    468  37.90        1:20.31   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
26  Mille Bruun Høvring  2001    466  37.94        1:20.41   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
27  Anna Fiedler  2001    461  38.42        1:20.71   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
27  Mette S. Køhler  2001    461  37.97        1:20.71   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
29  Christine Nielsen  2001    459  38.40        1:20.79   
  Odense Svømme Klub                   
                     
30  Xandra Huryn  2001    456  38.42        1:21.01   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
31  Laura Gam  2001    454  38.85        1:21.11   
  Herning Svømmeklub                   
                     
32  Victoria Haahr Pallesen  2002    448  38.77        1:21.49   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
33  Line Gertz  2001    445  38.38        1:21.67   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
34  Sofie Villum Færch  2002    444  38.79        1:21.74   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
35  Alberte R. Jakobsen  2001    442  38.05        1:21.84   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
36  Emma Mikkelsen  2001    441  38.32        1:21.87   
  Vest-Brøndby                   
                     
37  Cecilie Grøndal  2002    441  39.23        1:21.89   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
38  Sille Ibsen  2001    437  38.94        1:22.13   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
39  Josefine Brosbøl Olsen  2001    437  38.66        1:22.17   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
40  Martha Vitus Tversted  2002    434  39.08        1:22.32   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
41  Therese Jetsmark Geiker  2001    424  39.28        1:22.99   
  Tårnborg-Vemmelev Svømning                   
                     
42  Regitze Lyngfeldt  2002    419  39.02        1:23.29   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
43  Mikkeline Mentz  2001    418  39.87        1:23.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
44  Maria Bredal Larsen  2002    418  39.53        1:23.40   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
45  Aya Bødker Grann  2002    417  40.05        1:23.42   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
46  Ida Jensdottir Fremming  2002    416  39.27        1:23.49   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
47  Emilie Nyegaard  2001    415  39.32        1:23.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
48  Nicoline Fejer  2001    412  39.82        1:23.79   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
49  Sophia Lindegaard  2001    409  39.61        1:23.98   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
50  Emma Petersen  2002    403  41.07        1:24.37   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
50  Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    403  39.59        1:24.37   
  Roskilde Svømning                   
                     
52  Anna Bredal Storgaard  2002    403  39.72        1:24.42   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
53  Katrine Brandt Nielsen  2002    402  40.24        1:24.48   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
54  Anne Bøjstrup Bertelsen  2002    398  40.00        1:24.72   
  Brønderslev SK08                   
                     
55  Line Sloth Holm  2001    393  40.76        1:25.12   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
56  Mathilde van der Linden  2002    391  39.74        1:25.27   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
57  Amanda Hietala  2002    388  40.22        1:25.43   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
57  Katharina N Møller  2001    388  41.04        1:25.43   
  Herlev Svømning                   
                     
59  Fie Tönshoff  2002    388  40.62        1:25.46   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
60  Julie Søgaard  2001    383  40.44        1:25.82   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
61  Charlotte Malberg  2002    382  41.27        1:25.88   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
62  Emma Bruhn  2002    382  40.73        1:25.89   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
63  Frida Toudal  2001    382  41.05        1:25.94   
  Rønne Svømmeklub                   
                     
64  Julie Ejby  2002    381  40.58        1:26.01   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
65  Astrid Nielsen  2002    380  40.91        1:26.03   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
66  Sofie Boesgaard Weber  2002    367  42.14        1:27.05   
  Herlev Svømning                   
                     
67  Sascha Lausten  2002    365  42.14        1:27.18   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
68  Camilla Friis  2001    364  41.16        1:27.27   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
69  Alberte Schnieber Klausen  2002    353  41.54        1:28.18   
  Herning Svømmeklub                   
                     
70  Elisabeth Sølvkjær  2002    348  40.94        1:28.61   
  Thisted Svømmeklub                   
                     
71  Sofie Hertzberg  2002    345  41.87        1:28.90   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
72  Silke Siff Larsson  2002    344  42.73        1:28.92   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
73  Emilie Knudsen  2002    344  42.38        1:28.95   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
74  Cassandra L. L. Hansen  2002    341  42.84        1:29.23   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
75  Laura Lyngbye Nybroe  2002    333  41.28        1:29.92   
  Vest-Brøndby                   
                     
76  Maja Fridberg Madsen  2002    324  43.23        1:30.72   
  Odder IGF                   
                     
77  Alma Thrige Dyrehauge  2002    323  43.10        1:30.84   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Nicoline Ingeman-Petersen  2002              DNF   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Karoline Weltz Jørgensen  2002              DSQ  tyvstart 
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:28 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  16:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 10, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel Gadgaard  1999    655  29.89        1:04.02   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    622  30.88        1:05.13   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Marcus Dan Hansen  1999    590  31.26        1:06.30   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    571  31.53        1:07.00   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mikkel Salmansen  2000    561  32.11        1:07.39   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Mikkel S. Hansen  2000    559  32.00        1:07.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nikolaj Isdahl  1999    558  32.32        1:07.53   
  Odder IGF                   
                     
Mathias Yu Fagerberg  2000    546  31.86        1:08.00   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Emil Knudsen  1999    535  32.87        1:08.46   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
10  Jonas Hyllested  1999    522  32.95        1:09.05   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
11  Frederik Lundgaard  1999    521  32.02        1:09.08   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
12  Toke Michaelsen  1999    515  32.44        1:09.37   
  Herning Svømmeklub                   
                     
13  Rasmus Steenberg  2000    514  33.34        1:09.40   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
14  Magnus Carstensen  1999    509  33.00        1:09.62   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
15  Lucas Hoffmann  2000    508  33.07        1:09.68   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
16  Oliver Thor Sørensen  2000    503  33.16        1:09.92   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
17  Casper Davidsen  1999    499  33.43        1:10.09   
  Vest-Brøndby                   
                     
18  Oliver Christiansen  1999    495  33.27        1:10.29   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
19  Oliver H. Andersen  1999    492  33.08        1:10.40   
  Kalundborg SK                   
                     
20  Andreas Bui  2000    483  33.14        1:10.87   
  O.S.L.F.                   
                     
21  Pierre Høgenhaug  1999    482  33.90        1:10.92   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
22  Owais Hamid  2000    477  33.38        1:11.17   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
23  Jacob Friland  1999    464  33.59        1:11.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Esben Vad Arentoft  1999    461  34.59        1:11.95   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
24  Jonas Ejby  2000    461  33.94        1:11.95   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
26  Nicklas Steen Hansen  1999    455  33.69        1:12.27   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
27  Mikkel Kirkegaard  1999    452  34.23        1:12.41   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
28  Morten Due Nielsen  1999    452  34.13        1:12.42   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
29  Thor Nilsson Pedersen  2000    452  34.88        1:12.46   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
30  Andreas Hougaard  2000    450  33.46        1:12.56   
  Auning Svømmeklub                   
                     
31  Alexander Eggers  1999    449  33.76        1:12.61   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
32  Jakob Schmidt  1999    444  34.94        1:12.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
33  Frederik Peter Bager  1999    443  33.97        1:12.91   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup                   
                     
34  Nikolai Hougaard  1999    441  35.07        1:13.01   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
35  Magnus Gertz  2000    438  34.76        1:13.17   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
36  Frederik Weiss  1999    433  34.90        1:13.45   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
37  Emil Johansen  1999    430  34.87        1:13.62   
  Roskilde Svømning                   
                     
37  Kasper Mertz Borum  1999    430  34.93        1:13.62   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin                   
                     
39  Julius Thielst  2000    428  34.94        1:13.77   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
40  Frederik Junker Neldeberg  2000    427  34.61        1:13.82   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
41  Andreas Foverskov  1999    425  35.18        1:13.91   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
42  Jakob Juul  2000    422  34.88        1:14.11   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
43  Oliver Larsen  2000    415  35.03        1:14.50   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
44  Benjamin Mads Andresen  2000    412  34.83        1:14.70   
  Odense Svømme Klub                   
                     
45  Jacob Holm  2000    402  35.82        1:15.30   
  Køge Svømmeklub                   
                     
46  Andreas Norup  1999    401  35.12        1:15.36   
  Vat Copenhagen/mk31                   
                     
47  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    401  35.39        1:15.38   
  Struer Svømmeklub                   
                     
48  Mikkel Steffensen  1999    401  35.24        1:15.39   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
49  Magnus Nygaard  2000    396  36.62        1:15.68   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
50  Martin Szokody  1999    395  35.77        1:15.73   
  Ringsted Svømmeklub                   
                     
51  Asger Flytkjær-Hansen  2000    391  35.53        1:16.02   
  Haslev Svømmeklub                   
                     
52  Tobias K Jørgensen  2000    390  36.56        1:16.05   
  Kalundborg SK                   
                     
53  Mads Haugård Hansen  2000    386  35.50        1:16.34   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
54  Johan Feld Sørensen  1999    386  36.10        1:16.36   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
55  Andreas L. Damgård  2000    377  37.07        1:16.92   
  Køge Svømmeklub                   
                     
56  Thorbjørn Udby Hansen  2000    370  37.04        1:17.44   
  Auning Svømmeklub                   
                     
57  August Bugge  2000    369  36.58        1:17.48   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
58  Jakob Forsberg  2000    360  37.18        1:18.13   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
59  Martin Holst  2000    359  37.49        1:18.22   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
60  Lasse Jensen  2000    346  37.00        1:19.20   
  Hobro Svømmeklub                   
                     
61  Nikolaj Almeborg  2000    343  36.81        1:19.40   
  Rønne Svømmeklub                   
                     
62  Simon Andersen  2000    331  37.46        1:20.36   
  Aabybro Idrætsforening                   
                     
63  Viktor Bull Kramer  2000    330  37.89        1:20.45   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
André Goldberg Ballerini  1999              DSQ  tyvstart 
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  16 januar 2015 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:44 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danske Årgangsmesterskab Gr. 1    Udskriftsdato  16 januar 2015   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:33   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  16 januar 2015         
 
 
Løb 11, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sofie Louise Nimb  2001    665  1:04.04  2:11.85  3:21.06    4:28.61   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Louise Bach Andersen  2001    663  1:04.75  2:13.21  3:21.11    4:28.94   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Amalie Søby Mortensen  2001    641  1:04.01  2:13.61  3:23.35    4:31.88   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Julie Brandt  2001    619  1:06.02  2:15.25  3:25.85    4:35.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sarah Missing  2001    617  1:05.73  2:15.67  3:25.97    4:35.45   
  Vest-Brøndby                   
                     
Silja Nielsdóttir Hansen  2001    613  1:04.93  2:15.25  3:25.73    4:35.98   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Kajsa Gregersen  2001    611  1:04.81  2:15.01  3:26.48    4:36.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anne Føyn  2002    608  1:05.60  2:15.55  3:26.65    4:36.82   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Laura Findahl Andersen  2001    601  1:05.40  2:15.35  3:26.66    4:37.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Andrea Paaske  2001    597  1:05.54  2:16.12  3:27.36    4:38.46   
  Roskilde Svømning                   
                     
11  Thyra Jørgensen  2002    586  1:04.58  2:14.21  3:25.75    4:40.19   
  Greve Svømmeklub                   
                     
12  Katja Korbo Petersson  2001    583  1:06.18  2:16.19  3:27.89    4:40.64   
  JGI Svømning                   
                     
13  Ingrid Bo Andersen  2001    580  1:07.01  2:17.85  3:30.21    4:41.07   
  Roskilde Svømning                   
                     
14  Sofie Nielsen  2001    577  1:08.99  2:20.00  3:31.41    4:41.54   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
15  Ellen Nielsen  2001    573  1:06.38  2:17.14  3:30.16    4:42.20   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
16  Frederikke Petri  2001    569  1:07.30  2:19.07  3:30.98    4:42.94   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
17  Julie Krøyer Svendsen  2002    567  1:06.87  2:18.04  3:30.53    4:43.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
18  Karina Høybye Olesen  2001    567  1:08.70  2:20.71  3:33.20    4:43.34   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
19  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    565  1:08.90  2:20.21  3:31.37    4:43.66   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
20  Iben Bak  2001    563  1:08.04  2:20.37  3:32.52    4:43.90   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
21  Clara Neumann  2001    562  1:07.86  2:20.03  3:32.93    4:44.07   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
22  Zoe Henningsen  2001    559  1:08.27  2:20.82  3:33.08    4:44.61   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
23  Julie Gadgaard  2001    553  1:08.68  2:21.34  3:33.64    4:45.55   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
24  Josefine Due Christensen  2001    552  1:08.47  2:21.68  3:35.55    4:45.73   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
25  Mille Graasbøll  2002    550  1:08.60  2:21.81  3:35.26    4:46.11   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
26  Alberte Mammen  2001    546  1:07.03  2:19.85  3:33.68    4:46.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Frida Hausting Jørgensen  2001    545  1:08.94  2:21.14  3:34.10    4:46.98   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
28  Camille Erichsen  2001    535  1:08.86  2:21.44  3:35.01    4:48.80   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Julie Stampe  2002    528  1:09.47  2:23.65  3:37.76    4:50.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
30  Line Johannsen  2001    527  1:08.82  2:22.97  3:36.98    4:50.21   
  Skovbakken Svømmeafdeling                   
                     
31  Mille Moeslund Lausen  2002    526  1:11.55  2:26.16  3:39.94    4:50.43   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
32  Signe Fich Hansen  2002    522  1:09.65  2:23.13  3:37.08    4:51.11   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
33  Sofia Qvade Rasmusen  2001    519  1:08.72  2:22.93  3:37.35    4:51.67   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
34  Ida Just Mikkelsen  2001    511  1:10.58  2:26.69  3:40.62    4:53.19   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
35  Maria Cleman Hatting  2001    509  1:09.59  2:24.69  3:39.83    4:53.59   
  Holstebro Svømme Club                   
                     
36  Sif Nikoline Madsen  2001    508  1:11.03  2:25.74  3:40.25    4:53.86   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
37  Mathilde Laugesen  2001    505  1:10.02  2:25.20  3:40.55    4:54.33   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
38  Benedikte Dam Hoffmann  2001    505  1:10.59  2:25.75  3:40.51    4:54.40   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
39  Vilde Schulze Matthisen  2001    502  1:10.44  2:25.22  3:40.76    4:54.92   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
40  Maria Munch-Menzer  2001    498  1:11.67  2:27.85  3:43.42    4:55.69   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
41  Thea Blomsterberg  2002    495  1:11.29  2:27.51  3:42.83    4:56.33   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
42  Michelle Mortensen  2002    492  1:11.29  2:27.09  3:43.79    4:57.00   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
43  Caroline Waage Nowak  2001    487  1:10.58  2:26.54  3:42.06    4:57.90   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
44  Ida Bøgh Hald  2001    487  1:09.94  2:25.75  3:42.22    4:58.02   
  Skovbakken Svømmeafdeling                   
                     
45  Louise Hvarre  2001    485  1:11.00  2:27.55  3:43.47    4:58.36   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
46  Esther Flø  2001    483  1:11.69  2:27.47  3:43.51    4:58.80   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
47  Lisa Rijkhoff  2001