2020-04-09   06:26:17
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM / JDM Skåne & Blekinge

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hs Damer Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            1:52.98   
  Sandra Hafström  1991                 
  Sophie Hansson  1998                 
  Louise Hansson  1996                 
  Matilda Weiler  1998      1:52.98        1:52.98   
                     
SK Triton Damer Lag1  Simklubben Triton            1:53.22   
  Magdalena Kuras  1988                 
  Lina Wingren  1996                 
  Ida Marko-Varga  1985                 
  Alba Forés  1998      1:53.22        1:53.22   
                     
Mkk Damer  Malmö Kappsimningsklubb            1:58.02   
  Ida Lindborg  1994                 
  Andrea Gustafsson  1996                 
  Cassandra Tran  1997                 
  Wanda Dollmayer  1996      1:58.02        1:58.02   
                     
Hs Damer Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            2:00.30   
  Miranda Orajärvi  1998                 
  Lina Rosvall  1997                 
  Ronja Wikström  1996                 
  Johanna Palmkvist  1999      2:00.30        2:00.30   
                     
Höganäs SS Damer 1  1995  Höganäs Simsällskap            2:00.66   
  Elin Widén  1998                 
  Klara Juliusson  1997                 
  Ida Liljeqvist  1999                 
  Maja Johansson  1999      2:00.66        2:00.66   
                     
SK Triton Lag 2  2003  Simklubben Triton            2:01.45   
  Amanda Granborg  1999                 
  Moa Ståhl  1995                 
  Fanny Andersson  1997                 
  Johanna Nilsson  1996      2:01.45        2:01.45   
                     
Ystads SS Damer  Ystads Simsällskap            2:02.28   
  Dinah Jönsson  1998                 
  Alicia Norberg Randowo  1999                 
  Amanda Strömberg  1998                 
  Julia Olsson  1997      2:02.28        2:02.28   
                     
Vellinge-N Damer 1 [1995]  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            2:02.32   
  Emma Vileus  2001                 
  Rebecca Håkansson  1996                 
  Matilda Klintberg  1999                 
  Frida Rödin  2000      2:02.32        2:02.32   
                     
S 71 Damer [1995] Lag 1  1995  S71            2:03.49   
  Emilia Christiansen  1999                 
  Victoria Jönsson  1999                 
  Felicia Huynh  2000                 
  Emilia Rönningdal  2002      2:03.49        2:03.49   
                     
10  Trelleborg Damer [1995]  1995  Trelleborg Sim            2:03.89   
  Davilda Lareva  2000                 
  Sandra Lendt  2000                 
  Isabelle Sering  2002                 
  Nicola Parfitt  2000      2:03.89        2:03.89   
                     
11  Landskrona Damer 1  1997  Landskrona Simsällskap            2:03.96   
  Clara Vater  1997                 
  My Rydgren  1999                 
  Julia Brinkhagen  1999                 
  Ida Sandwång  2001      2:03.96        2:03.96   
                     
12  Karlskrona Damer [1995]  1995  Karlskrona Simsällskap            2:04.42   
  Sofie Karlsson  2000                 
  Disa Gladher  2002                 
  Sanna Westerberg  1998                 
  Tea Gladher  2000      2:04.42        2:04.42   
                     
13  Osby SS Damer [1995]  1995  Osby Simsällskap            2:04.85   
  Simone Karlsson  2001      31.36        31.36   
  Ellen Torkelsson  2000      35.39        1:06.75   
  Agnes Cato  2001      30.95        1:37.70   
  Andrea Prai  2001      27.15        2:04.85   
                     
14  Poseidon Lag 1  1940  Simklubben Poseidon            2:04.88   
  Elin Melin  2000                 
  Olivia Berglund  1998                 
  Hanna Bergman  2001                 
  Anna Björnberg  1992      2:04.88        2:04.88   
                     
15  Ksls Damer [1995]  1995  Kristianstads SLS            2:05.64   
  Hanna Nilsson  1996      33.24        33.24   
  Thilde Lantz  2001      35.02        1:08.26   
  Annie Lindström  1996      28.61        1:36.87   
  Linnéa Högberg  1999      28.77        2:05.64   
                     
16  Sjöbo SS Damer [1995]  1995  Sjöbo Simsällskap            2:05.95   
  Minna Larsson  2002                 
  Olga Schubert  2000                 
  Erica Sjöholm  1997                 
  Lina Sjöholm  2000      2:05.95        2:05.95   
                     
17  SK Sydsim Damer Lag 1  Simklubben Sydsim            2:06.00   
  Malin Johansson  1997                 
  My Grewell  1998                 
  Michelle Lövdahl  1995                 
  Sofia Heimsten  1997      2:06.00        2:06.00   
                     
18  SK Sydsim Damer Lag 2  Simklubben Sydsim            2:09.69   
  Klara Johansson  2001      32.62        32.62   
  Isabella Lagnerup  2000      37.40        1:10.02   
  Wilma Heij-Lindholm  1999      30.59        1:40.61   
  Frida Nordefell  2000      29.08        2:09.69   
                     
19  Landskrona Damer 2  1996  Landskrona Simsällskap            2:09.94   
  Linnéa Månsson  1996      31.99        31.99   
  Isabelle Moreau  2001      37.72        1:09.71   
  Elin Johannesson  1999      31.40        1:41.11   
  Elin Rundblad  1999      28.83        2:09.94   
                     
20  S 71 Damer [1995] Lag 2  1995  S71            2:11.56   
  Emilia Andreasson  1996      33.56        33.56   
  Sofie Klügel  1998      35.75        1:09.31   
  Micaela Jönsson  2001      32.19        1:41.50   
  Moa Karlsson  2002      30.06        2:11.56   
                     
21  SK Hajen Damer  Simklubben Hajen            2:12.25   
  Li Björner Oh  1998      34.02        34.02   
  Sara Edenfelt  1992      37.71        1:11.73   
  Elin Lackegård  2000      31.77        1:43.50   
  Amanda Karlsson  1998      28.75        2:12.25   
                     
22  Vellinge-N Damer 2[1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            2:15.65   
  Emma Taylor  1998      34.99        34.99   
  Alicia Virgili  2000      39.28        1:14.27   
  Julia Karlsson  1997      31.52        1:45.79   
  Ebba Löfgren  2001      29.86        2:15.65   
                     
Poseidon Lag 2  1940  Simklubben Poseidon            DNS   
  Amanda Björkman  2001                 
  Jenny Le  2000                 
  Mary Lagoguez  2001                 
  Anna Björnberg  1992              DNS   
                     
SS Iden Damer [1995]  1995  Simsällskapet Iden            DNS   
  Amanda Hörberg-Zdanowski  1996                 
  Jenny Christensson  1996                 
  Sara Nilsson  1998                 
  Louise Dellhede  1999              DNS   
                     
Höganäs SS Damer 2  1995  Höganäs Simsällskap            DSQ   
  Ida Widén  2001      32.67        32.67   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      36.85        1:09.52   
  Heidi Winberg  1999      33.92        1:43.44   
                     
SK Lödde Damer [1995]  1999  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:30 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 2, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Danone AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    23.67        49.92   
Isak Eliasson  1996  Helsingborgs Simsällskap    24.25        49.94   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    23.87        50.80   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.47        51.30   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.19        52.14   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    24.74        52.20   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.27        52.39   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    25.25        52.47   
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    25.16        52.64   
10  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.00        52.84   
11  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.42        52.88   
12  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.12        53.02   
13  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    25.54        53.03   
14  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    25.62        53.34   
15  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    25.37        53.40   
16  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    26.07        53.45   
17  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.27        53.51   
18  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    26.24        54.00   
19  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.03        54.11   
20  Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    26.10        54.17   
21  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    26.19        54.27   
22  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.45        54.83   
23  Alexander Trudov  1999  S71    26.44        55.06   
24  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    26.48        55.42   
25  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    26.06        55.51   
26  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    26.80        55.77   
27  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    26.92        55.96   
28  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    27.07        56.14   
29  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap    26.97        56.34   
30  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    27.61        56.78   
31  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    26.58        56.97   
32  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    27.38        57.07   
33  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    27.22        57.18   
34  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim    27.06        57.37   
35  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    27.19        58.10   
36  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    27.14        58.11   
37  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    27.88        58.39   
38  Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    24.46        1:02.19   
Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon            DNS   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:30 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:47   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.45  59.32  1:30.91    2:03.34   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.03  1:00.21  1:32.02    2:04.12   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.12  1:01.38  1:33.82    2:06.40   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.36  1:02.51  1:35.65    2:08.41   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.30  1:03.19  1:36.15    2:08.69   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.35  1:03.20  1:36.66    2:09.76   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    30.21  1:03.37  1:37.06    2:09.90   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    29.81  1:02.58  1:36.44    2:10.21   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    30.58  1:03.91  1:37.78    2:11.68   
10  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    30.36  1:03.66  1:37.88    2:11.89   
11  Emilia Rönningdal  2002  S71    30.69  1:04.40  1:38.58    2:12.61   
12  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    31.41  1:04.92  1:39.51    2:12.80   
13  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.06  1:02.97  1:37.48    2:13.11   
14  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Sydsim    31.20  1:05.26  1:39.31    2:13.33   
15  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    30.04  1:03.61  1:38.55    2:14.42   
16  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    30.89  1:04.56  1:38.89    2:14.54   
17  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    30.79  1:05.16  1:40.70    2:14.70   
18  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    31.38  1:05.68  1:40.42    2:15.21   
19  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    30.63  1:05.05  1:40.93    2:15.28   
20  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    31.43  1:05.38  1:40.76    2:15.36   
21  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    30.70  1:05.34  1:40.63    2:15.64   
22  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.37  1:06.01  1:41.04    2:16.31   
23  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    30.22  1:03.55  1:39.48    2:16.45   
24  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    32.35  1:07.37  1:42.63    2:16.69   
25  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    32.43  1:07.55  1:42.84    2:16.70   
26  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    31.50  1:06.34  1:42.45    2:16.79   
27  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    31.90  1:07.49  1:43.27    2:17.58   
28  Moa Karlsson  2002  S71    31.79  1:06.87  1:42.63    2:17.60   
29  Amanda Modig  1999  Kristianstads SLS    31.27  1:05.78  1:41.83    2:17.61   
30  Josefine Bengtsson  2000  Kristianstads SLS    31.19  1:06.36  1:42.25    2:17.67   
31  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    31.09  1:05.20  1:41.34    2:18.67   
32  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    31.02  1:05.96  1:42.51    2:18.76   
33  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.36  1:06.87  1:43.63    2:19.14   
34  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.74  1:07.49  1:44.28    2:21.05   
35  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    32.00  1:07.69  1:44.51    2:21.34   
36  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    31.13  1:06.49  1:44.78    2:22.12   
37  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    32.75  1:08.39  1:45.54    2:22.44   
38  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    31.76  1:07.36  1:46.64    2:27.26   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton            DNS   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:47 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Teleservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            28.94   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            29.80   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            30.37   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            30.52   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            30.66   
Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            30.72   
Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.75   
Max Peterson  1994  Trelleborg Sim            30.89   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            31.02   
10  Philip Chen  2000  S71            31.29   
11  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            31.62   
12  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            31.83   
12  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb            31.83   
14  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.98   
15  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            32.12   
16  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            32.50   
17  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon            32.53   
18  Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap            32.56   
19  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            32.57   
20  Filip Henriksson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            32.58   
21  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.76   
22  Marcus Skog  1996  Klippans Simsällskap            32.82   
23  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            33.04   
24  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            33.22   
24  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            33.22   
26  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap            33.35   
27  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            33.39   
28  Salim Celikovic  1998  Landskrona Simsällskap            33.53   
29  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            33.70   
30  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap            33.75   
31  Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap            33.93   
32  Hugo Gustafsson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            33.98   
33  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            34.38   
34  Erik Kronkvist  1999  Klippans Simsällskap            35.02   
35  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            35.05   
36  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen            35.32   
37  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap            35.39   
Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:01   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: PMC Hydraulics AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.20        1:08.28   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    33.43        1:11.65   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.00        1:12.28   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    34.02        1:12.56   
Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.03        1:12.63   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.75        1:13.28   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    34.65        1:13.29   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.00        1:13.32   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.87        1:13.76   
10  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    34.77        1:13.88   
11  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    34.85        1:14.10   
12  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    34.78        1:14.86   
13  Victoria Jönsson  1999  S71    34.76        1:15.05   
14  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    35.82        1:15.71   
15  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb    35.30        1:15.96   
16  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    35.85        1:16.95   
17  Emilia Rönningdal  2002  S71    36.83        1:17.34   
18  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    36.25        1:17.35   
19  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    37.21        1:17.53   
20  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    36.49        1:17.59   
21  Micaela Jönsson  2001  S71    36.99        1:17.81   
22  Felicia Huynh  2000  S71    36.41        1:18.23   
23  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    37.15        1:18.43   
24  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon    36.96        1:18.81   
25  Sofie Klügel  1998  S71    36.75        1:19.11   
26  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    37.93        1:19.45   
27  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    38.11        1:19.64   
28  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    38.98        1:20.69   
29  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    38.94        1:21.09   
30  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    38.53        1:21.38   
31  Hanna Nilsson  1996  Kristianstads SLS    38.25        1:21.62   
32  Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran    38.50        1:23.07   
33  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    39.36        1:24.09   
34  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    39.73        1:25.93   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            DNS   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            DNS   
Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            DNS   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:01 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:12   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 6, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Fangol Truckservice AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    1:03.26  2:13.66  3:31.92    4:34.17   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:04.47  2:15.62  3:33.38    4:38.32   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.64  2:18.42  3:41.45    4:40.78   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:01.83  2:12.54  3:35.09    4:43.42   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    1:04.01  2:20.17  3:43.38    4:53.25   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    1:05.68  2:20.78  3:48.52    4:58.12   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    1:10.22  2:24.38  3:53.16    5:02.87   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    1:12.24  2:30.67  4:00.51    5:10.30   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:08.30  2:31.09  3:56.29    5:11.13   
10  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    1:12.25  2:37.31  4:07.61    5:23.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:12 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:26   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Hemrex AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.01        57.92   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    27.83        59.88   
Emilia Christiansen  1999  S71    29.15        1:02.23   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.82        1:02.41   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.64        1:03.14   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.30        1:03.70   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.46        1:04.09   
Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.49        1:04.17   
Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.65        1:04.85   
10  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    29.84        1:05.03   
11  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.11        1:05.12   
12  Miranda Orajärvi  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.66        1:05.69   
13  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.73        1:05.78   
14  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.16        1:06.01   
15  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.04        1:06.19   
16  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    30.41        1:06.37   
17  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.13        1:06.57   
18  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.55        1:06.81   
19  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    31.12        1:07.26   
20  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    30.48        1:07.36   
21  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.52        1:07.67   
22  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.17        1:07.83   
23  Felicia Huynh  2000  S71    31.00        1:08.45   
24  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    30.58        1:09.00   
25  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Sydsim    31.94        1:09.29   
26  Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    31.79        1:09.38   
27  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    32.16        1:09.50   
28  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    32.10        1:09.95   
29  Therese Svensson  1991  Landskrona Simsällskap    31.22        1:10.03   
30  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    32.13        1:10.63   
31  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.00        1:10.74   
32  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    32.88        1:10.77   
33  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    32.77        1:10.97   
34  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    32.92        1:11.28   
35  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    33.02        1:11.78   
36  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    33.30        1:12.94   
37  Julia Karlsson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    33.30        1:14.03   
38  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim    33.39        1:14.82   
39  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    35.60        1:17.54   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:26 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:34   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Ystad Entertainment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.11        55.49   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.42        55.88   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    27.43        56.34   
Isak Eliasson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.26        58.00   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.05        1:00.04   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon    29.27        1:00.39   
Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.48        1:00.53   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.54        1:00.54   
Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.18        1:01.00   
10  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.83        1:01.01   
11  Alexander Trudov  1999  S71    29.81        1:01.34   
12  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    29.67        1:01.90   
13  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    30.22        1:02.73   
14  Philip Chen  2000  S71    30.45        1:02.84   
15  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.65        1:03.67   
16  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    30.83        1:04.05   
17  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    30.71        1:04.14   
18  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.93        1:04.24   
19  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    30.80        1:04.35   
20  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    31.48        1:04.57   
21  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.46        1:04.97   
22  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.44        1:05.08   
23  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.57        1:05.46   
24  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    32.43        1:06.35   
25  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    31.89        1:06.54   
26  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    33.17        1:07.23   
27  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    32.74        1:07.90   
28  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    32.81        1:08.67   
29  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.86        1:09.15   
30  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    33.18        1:09.22   
31  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    34.25        1:10.38   
32  Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap    33.71        1:10.89   
33  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    34.98        1:12.81   
Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim            DNS   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:34 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:00   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 9, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: iKi Assistans AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    1:01.35  2:05.39  3:10.01  4:15.10  8:36.90   
          5:20.39  6:26.34  7:32.05       
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.51  2:07.38  3:13.67  4:20.10  8:43.80   
          5:26.27  6:32.64  7:38.66       
Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:02.11  2:06.76  3:13.24  4:20.68  8:50.14   
          5:28.39  6:37.24  7:44.66       
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:03.14  2:09.83  3:18.10  4:26.65  9:00.59   
          5:35.69  6:44.92  7:52.68       
Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.32  2:09.38  3:17.67  4:26.21  9:04.30   
          5:35.79  6:46.14  7:56.24       
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:01.47  2:08.22  3:15.99  4:24.90  9:05.06   
          5:34.37  6:45.36  7:56.48       
Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:02.74  2:10.18  3:18.59  4:27.61  9:11.21   
          5:38.12  6:49.38  8:00.74       
Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:01.20  2:08.43  3:17.63  4:27.03  9:15.37   
          5:38.63  6:51.00  8:03.42       
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    3:55.43  5:06.85  6:18.51  7:30.63  9:16.34   
          8:42.63           
10  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    4:06.80  5:19.19  6:30.06  7:39.34  9:20.43   
          8:47.83           
11  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    4:02.29  5:13.98  6:26.32  7:38.71  9:24.87   
          8:50.62           
12  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    4:10.96  5:25.00  6:38.71  7:52.44  9:41.46   
          9:05.88           
Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:00 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:08   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 10, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: ARENA 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            28.05   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            29.80   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            30.25   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            30.48   
Miranda Orajärvi  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.74   
Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            30.81   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap            30.85   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.05   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            31.08   
10  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            31.10   
11  Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.11   
12  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap            31.48   
12  Emilia Christiansen  1999  S71            31.48   
14  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb            31.54   
15  Linnéa Månsson  1996  Landskrona Simsällskap            31.55   
16  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim            31.71   
17  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            31.73   
18  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            32.06   
19  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            32.37   
20  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            32.40   
21  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            32.41   
21  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap            32.41   
23  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            32.47   
24  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon            32.65   
25  Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap            32.68   
26  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim            32.71   
27  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            32.82   
28  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            32.88   
29  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            33.02   
30  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            33.21   
31  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            33.42   
31  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Sydsim            33.42   
33  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            33.43   
34  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb            33.50   
35  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap            33.53   
36  Emilia Andreasson  1996  S71            33.61   
37  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            33.76   
38  Natalie Almasi  2001  Simklubben Sydsim            33.91   
39  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            34.12   
40  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            34.16   
41  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim            34.24   
42  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen            34.55   
43  Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap            48.98   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            DNS   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:08 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:15   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 11, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: IVL-Produkter 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.62        58.59   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.17        58.61   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.53        58.86   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.37        58.98   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.30        1:00.15   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    27.49        1:00.75   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton    28.73        1:00.81   
Alexander Trudov  1999  S71    28.05        1:01.15   
Philip Chen  2000  S71    28.17        1:01.23   
10  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.07        1:01.39   
11  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    28.71        1:02.12   
12  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.57        1:02.59   
13  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim    29.01        1:02.75   
14  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    28.36        1:03.19   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.93        1:03.35   
16  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon    30.54        1:04.19   
17  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    30.05        1:04.54   
18  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    30.26        1:04.71   
19  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    29.21        1:04.86   
20  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    28.67        1:05.03   
21  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    28.98        1:05.05   
22  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    29.46        1:05.09   
23  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.94        1:05.16   
24  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon    30.19        1:05.58   
25  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    30.95        1:05.86   
26  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    30.42        1:06.23   
27  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    31.36        1:06.73   
28  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    31.86        1:06.74   
29  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    31.50        1:06.93   
30  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap    30.69        1:07.01   
31  Filip Henriksson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    31.90        1:07.17   
32  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    31.98        1:08.23   
33  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim    30.66        1:08.40   
34  Salim Celikovic  1998  Landskrona Simsällskap    32.60        1:08.70   
35  Oliver Sandell  1996  Kristianstads SLS    32.18        1:09.89   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            DNS   
Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim            DNS   
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap            DNS   
Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:15 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  13:08   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 12, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Max Hamburgare 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
SK Triton Damer Lag1  Simklubben Triton            8:10.97   
  Ida Marko-Varga  1985      57.66  1:58.64      1:58.64   
  Moa Ståhl  1995      1:00.55  2:05.12      4:03.76   
  Magdalena Kuras  1988      1:00.72  2:03.60      6:07.36   
  Alba Forés  1998      59.31  2:03.61      8:10.97   
                     
Hs Damer Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            8:21.52   
  Matilda Weiler  1998      1:02.31  2:08.24      2:08.24   
  Sandra Hafström  1991      1:01.03  2:07.04      4:15.28   
  Louise Hansson  1996      56.74  1:56.32      6:11.60   
  Johanna Palmkvist  1999      1:02.54  2:09.92      8:21.52   
                     
Sjöbo SS Damer [1995]  1995  Sjöbo Simsällskap            8:45.23   
  Lina Sjöholm  2000      1:03.15  2:09.34      2:09.34   
  Augusta Andersson  1997      1:04.16  2:13.60      4:22.94   
  Emmy Johnsson  2001      1:04.17  2:15.12      6:38.06   
  Erica Sjöholm  1997      1:02.64  2:07.17      8:45.23   
                     
Hs Damer Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            8:45.47   
  Ronja Wikström  1996      1:05.08  2:10.18      2:10.18   
  Ebba Hallbäck  2000      1:04.74  2:10.93      4:21.11   
  Alicia Lundblad  2001      1:03.84  2:11.47      6:32.58   
  Julia Stenhård  2000      1:05.23  2:12.89      8:45.47   
                     
Mkk Damer  Malmö Kappsimningsklubb            8:48.56   
  Anna Grahovac  1999      1:03.26  2:11.35      2:11.35   
  Ida Lindborg  1994      1:02.63  2:07.17      4:18.52   
  Hanna Liljegren  1998      1:04.24  2:15.47      6:33.99   
  Josephine Mikkelsen  2002      1:05.19  2:14.57      8:48.56   
                     
SK Triton Lag 2  2003  Simklubben Triton            8:52.93   
  Amanda Granborg  1999      1:03.50  2:11.10      2:11.10   
  Marie Hanson  1997      1:04.39  2:12.73      4:23.83   
  Johanna Nilsson  1996      1:04.65  2:14.49      6:38.32   
  Fanny Andersson  1997      1:04.28  2:14.61      8:52.93   
                     
SK Sydsim Damer Lag 1  Simklubben Sydsim            8:55.97   
  Sofia Heimsten  1997      1:03.99  2:13.09      2:13.09   
  My Grewell  1998      1:06.63  2:18.41      4:31.50   
  Michelle Lövdahl  1995      1:03.14  2:11.65      6:43.15   
  Malin Johansson  1997      1:04.70  2:12.82      8:55.97   
                     
S 71 Damer [1995] Lag 1  1995  S71            9:00.44   
  Emilia Rönningdal  2002      1:04.48  2:12.71      2:12.71   
  Micaela Jönsson  2001      1:06.46  2:15.65      4:28.36   
  Moa Karlsson  2002      1:06.97  2:17.22      6:45.58   
  Emilia Andreasson  1996      1:04.94  2:14.86      9:00.44   
                     
Ksls Damer [1995]  1995  Kristianstads SLS            9:00.77   
  Annie Lindström  1996      1:01.54  2:09.77      2:09.77   
  Hanna Olsson  1999      1:05.74  2:19.37      4:29.14   
  Josefine Bengtsson  2000      1:04.75  2:16.90      6:46.04   
  Amanda Modig  1999      1:04.98  2:14.73      9:00.77   
                     
10  Trelleborg Damer [1995]  1995  Trelleborg Sim            9:05.47   
  Nicola Parfitt  2000      1:04.65  2:14.49      2:14.49   
  Davilda Lareva  2000      1:04.95  2:16.70      4:31.19   
  Sandra Lendt  2000      1:04.85  2:17.78      6:48.97   
  Isabelle Sering  2002      1:05.77  2:16.50      9:05.47   
                     
11  SK Sydsim Damer Lag 2  Simklubben Sydsim            9:08.74   
  Klara Johansson  2001      1:03.80  2:12.55      2:12.55   
  Frida Nordefell  2000      1:06.56  2:17.50      4:30.05   
  Isabella Lagnerup  2000      1:09.54  2:23.93      6:53.98   
  Johanna Holmberg  1993      1:03.94  2:14.76      9:08.74   
                     
12  Landskrona Damer 1  1997  Landskrona Simsällskap            9:09.08   
  Elin Johannesson  1999      1:05.75  2:18.28      2:18.28   
  My Rydgren  1999      1:01.95  2:10.97      4:29.25   
  Ida Sandwång  2001      1:08.71  2:22.77      6:52.02   
  Isabelle Moreau  2001      1:04.90  2:17.06      9:09.08   
                     
13  Osby SS Damer [1995]  1995  Osby Simsällskap            9:19.97   
  Agnes Cato  2001      1:07.97  2:21.28      2:21.28   
  Ellen Torkelsson  2000      1:10.12  2:24.23      4:45.51   
  Simone Karlsson  2001      1:02.60  2:12.14      6:57.65   
  Andrea Prai  2001      1:08.98  2:22.32      9:19.97   
                     
14  Vellinge-N Damer 2 [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            9:43.07   
  Emma Vileus  2001      1:06.75  2:20.80      2:20.80   
  Alicia Virgili  2000      1:09.20  2:26.02      4:46.82   
  Julia Karlsson  1997      1:09.26  2:27.50      7:14.32   
  Ebba Löfgren  2001      1:12.07  2:28.75      9:43.07   
                     
Poseidon  1940  Simklubben Poseidon            DNS   
  Olivia Berglund  1998                 
  Elin Moberg  1999                 
  Sara Jendbro  2000                 
  Maria Persson  1993              DNS   
                     
Vellinge-N Damer 1 [1995]  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  13:08 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 13, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hs Herrar Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            1:31.74   
  Jesper Björk  1993      23.92        23.92   
  Jonas Holmström  1992      22.73        46.65   
  Enzo Schön  1996      23.04        1:09.69   
  Christoffer Carlsen  1992      22.05        1:31.74   
                     
SK Triton Herrar  2005  Simklubben Triton            1:36.94   
  Rasmus Wetterborg  1996      24.35        24.35   
  Ahmad Attellesey  1995      22.80        47.15   
  Felix Nilsson  1990      24.54        1:11.69   
  Oskar Skarin  1999      25.25        1:36.94   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            1:37.53   
  Marcus Kindberg  1993      24.10        24.10   
  Eric Hinderup  1998      23.97        48.07   
  William Lindblom  1998      24.97        1:13.04   
  Anton Andersson  1997      24.49        1:37.53   
                     
Landskrona Herrar  1991  Landskrona Simsällskap            1:38.83   
  Filip Christensson  1991      24.68        24.68   
  Alfred Christensson  1998      23.77        48.45   
  Christoffer Dellhede  2001      26.05        1:14.50   
  Emil Hassling  2000      24.33        1:38.83   
                     
Poseidon Lag 1  1940  Simklubben Poseidon            1:39.45   
  Gustav Östlund  2000      24.50        24.50   
  Hugo Cedervall  1997      24.44        48.94   
  Luke Postema  1995      25.68        1:14.62   
  Jonas Andersson  1996      24.83        1:39.45   
                     
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            1:41.87   
  Victor Lloyd  1996      25.59        25.59   
  Axel Lloyd  1999      25.41        51.00   
  Max Peterson  1994      25.17        1:16.17   
  Mattias Rydqvist  2000      25.70        1:41.87   
                     
Ystads SS Herrar Lag 2  Ystads Simsällskap            1:42.34   
  Hampus Olsson  1991      25.19        25.19   
  Martin Olsson  1980      25.65        50.84   
  Johan Ek  1992      26.03        1:16.87   
  Mikael Olsson  1975      25.47        1:42.34   
                     
SK Hajen Herrar [1995]  1995  Simklubben Hajen            1:42.70   
  Marcus Henriksson  1997      25.79        25.79   
  Petter Fredriksson  1997      23.94        49.73   
  Johan Jönsson  1995      26.07        1:15.80   
  Hugo Rogmark  1999      26.90        1:42.70   
                     
Ängelholms Pågar  Ängelholms Simsällskap            1:42.93   
  Mattias Andersson  1996      26.67        26.67   
  Pontus Jörgensen  1994      25.49        52.16   
  Emil Davidsson  1990      24.93        1:17.09   
  Petter Hellzén  2000      25.84        1:42.93   
                     
10  Höganäs SS Herrar  Höganäs Simsällskap            1:43.11   
  Mika Persson  1998      23.65        23.65   
  Emil Fritz  1990      26.52        50.17   
  Erik Juliusson  1998      27.13        1:17.30   
  Victor Möller  1996      25.81        1:43.11   
                     
11  SS Iden Herrar  Simsällskapet Iden            1:43.12   
  Jonatan Wede  1988      25.95        25.95   
  Filip Wejfeldt  1997      26.02        51.97   
  Philip Thornberg  1996      26.17        1:18.14   
  Fredrik Hansen  1992      24.98        1:43.12   
                     
12  Poseidon Lag 2  1940  Simklubben Poseidon            1:43.21   
  Jesper Olsson  1998      25.51        25.51   
  Marko Vasilijevic  1999      26.13        51.64   
  Alexander Dahlén  1999      25.94        1:17.58   
  Alexander Hedre  1999      25.63        1:43.21   
                     
13  SK Sydsim Herrar Lag 2  Simklubben Sydsim            1:44.00   
  Jimmy Lu  1997      26.02        26.02   
  Bartosz Pawlik  1994      26.66        52.68   
  Axel Flodfält  1995      26.36        1:19.04   
  Pontus Ericsson  1988      24.96        1:44.00   
                     
14  SK Sydsim Herrar Lag 1  Simklubben Sydsim            1:44.27   
  Teodor Cvijic  1999      25.65        25.65   
  Erik Boos  1999      25.85        51.50   
  Jens Christiansen  2001      26.43        1:17.93   
  Dennie Halilovic  2002      26.34        1:44.27   
                     
15  Ystads SS Herrar Lag 1  Ystads Simsällskap            1:45.27   
  Filip Christiansson  1999      25.71        25.71   
  Anders Forslund  1997      26.16        51.87   
  Christian Andersson  1995      26.24        1:18.11   
  Felix Hansson  2000      27.16        1:45.27   
                     
16  Vellinge-N Herrar [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            1:46.58   
  Filip Henriksson  1998      26.06        26.06   
  Hampus Persson  1997      26.72        52.78   
  Johannes Strömberg  2002      26.12        1:18.90   
  Johan Persson  1998      27.68        1:46.58   
                     
Hs Herrar Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
  Isak Eliasson  1996      22.97        22.97   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:41   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 14, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: AB Bil-Bengtsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.70  58.77  1:30.01    2:02.08   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    28.73  1:01.57  1:35.55    2:09.34   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    26.25  56.94  1:30.50    2:09.87   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.92  1:01.55  1:35.58    2:10.35   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    29.18  1:02.45  1:37.25    2:12.32   
Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.51  1:03.15  1:37.50    2:12.84   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    30.50  1:04.31  1:38.75    2:14.15   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran    28.57  1:02.34  1:38.97    2:15.45   
Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.42  1:03.74  1:39.38    2:16.32   
10  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    29.66  1:03.62  1:40.30    2:17.52   
11  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.19  1:04.98  1:40.89    2:18.01   
12  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.86  1:04.19  1:40.24    2:18.70   
13  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    30.59  1:05.84  1:42.78    2:20.24   
14  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    31.02  1:06.14  1:42.00    2:20.35   
15  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    31.62  1:07.31  1:43.98    2:20.98   
16  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    29.46  1:04.82  1:43.38    2:23.72   
17  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    31.83  1:09.65  1:48.27    2:25.65   
18  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    32.15  1:10.24  1:49.24    2:27.57   
19  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    31.27  1:08.73  1:49.33    2:30.47   
20  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.58  1:09.63  1:49.11    2:31.85   
Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:41 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:36   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Danone AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.67  1:00.50  1:39.74    2:10.12   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.67  1:08.02  1:45.54    2:18.19   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.71  1:05.72  1:46.16    2:18.64   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.13  1:09.45  1:48.88    2:20.92   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.19  1:09.20  1:50.56    2:22.71   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.08  1:05.64  1:50.35    2:22.75   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    31.98  1:08.71  1:50.08    2:25.56   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    31.76  1:11.99  1:53.73    2:27.41   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.09  1:09.05  1:52.35    2:27.60   
10  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.98  1:10.12  1:53.51    2:28.23   
11  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    32.54  1:10.27  1:54.54    2:29.61   
12  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    33.18  1:13.96  1:54.87    2:29.79   
13  Felicia Huynh  2000  S71    32.03  1:12.23  1:54.59    2:30.17   
14  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    33.15  1:12.60  1:57.81    2:31.20   
15  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.56  1:09.86  1:55.87    2:31.24   
16  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.68  1:14.37  1:56.64    2:31.77   
17  Emilia Rönningdal  2002  S71    33.25  1:12.02  1:55.97    2:31.81   
18  Micaela Jönsson  2001  S71    33.07  1:14.13  1:56.63    2:32.49   
19  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    34.51  1:14.98  1:57.78    2:33.20   
20  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    31.64  1:12.00  1:56.79    2:33.23   
21  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    34.35  1:14.12  1:59.21    2:34.27   
22  Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    33.35  1:13.31  1:59.04    2:34.31   
23  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.38  1:15.49  1:58.90    2:34.39   
24  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    33.28  1:12.27  1:59.00    2:34.80   
25  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    31.62  1:10.38  1:57.21    2:34.94   
26  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    33.35  1:13.20  1:57.57    2:35.47   
27  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.22  1:16.62  1:59.69    2:35.51   
28  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    33.44  1:13.34  2:00.14    2:36.03   
29  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    34.03  1:14.37  2:01.30    2:36.63   
30  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    35.91  1:18.71  2:00.92    2:37.50   
31  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    33.95  1:16.12  2:00.11    2:37.56   
32  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    32.34  1:13.31  2:00.14    2:38.93   
33  Moa Karlsson  2002  S71    36.03  1:16.33  2:04.19    2:40.16   
34  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    35.06  1:17.60  2:05.77    2:40.66   
35  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon    35.04  1:15.84  2:03.83    2:41.13   
36  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    35.74  1:16.29  2:03.92    2:41.45   
37  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon    34.92  1:16.45  2:02.66    2:41.55   
38  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    33.81  1:14.96  2:05.48    2:42.57   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:36 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:55   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 16, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    58.20  2:00.62  3:02.56    4:00.59   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    58.23  2:00.81  3:02.99    4:02.10   
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    58.78  2:01.68  3:03.55    4:05.31   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    59.09  2:01.57  3:04.20    4:05.35   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    59.77  2:02.59  3:05.01    4:05.52   
Isac Troell  1997  Helsingborgs Simsällskap    59.71  2:02.93  3:07.74    4:11.04   
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.48  2:04.20  3:08.25    4:11.76   
Alexander Trudov  1999  S71    59.31  2:03.66  3:09.59    4:14.20   
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:00.90  2:06.18  3:11.47    4:15.89   
10  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:00.43  2:05.78  3:11.01    4:16.69   
11  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.23  2:07.57  3:14.66    4:20.17   
12  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    59.91  2:05.04  3:11.93    4:20.24   
13  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:02.37  2:09.12  3:16.68    4:22.55   
14  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    1:02.59  2:09.92  3:17.76    4:23.78   
15  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    1:02.77  2:10.35  3:18.50    4:24.95   
16  Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:03.07  2:10.12  3:17.82    4:25.56   
17  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    1:03.96  2:12.06  3:20.52    4:27.98   
18  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:00.18  2:08.03  3:18.90    4:28.92   
19  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:03.61  2:12.83  3:22.38    4:31.15   
20  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    1:05.62  2:15.55  3:25.56    4:33.97   
21  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:04.29  2:15.78  3:26.29    4:34.67   
22  Hampus Persson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    1:06.13  2:17.28  3:29.18    4:41.11   
23  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    1:06.34  2:18.34  3:31.25    4:43.20   
Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:55 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:00   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 17, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            24.85   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton            25.57   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.03   
Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            26.40   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            26.64   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            27.05   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap            27.07   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            27.11   
Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            27.13   
10  Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Sydsim            27.17   
11  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap            27.20   
12  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.28   
13  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            27.39   
14  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb            27.46   
15  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            27.55   
16  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            27.59   
17  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.63   
18  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            27.64   
19  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.77   
20  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            27.88   
21  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            27.97   
22  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb            28.07   
23  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            28.08   
24  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            28.26   
25  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            28.44   
26  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap            28.47   
27  Victoria Jönsson  1999  S71            28.50   
28  Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap            28.63   
29  Emilia Andreasson  1996  S71            28.77   
30  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap            28.81   
31  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            28.84   
31  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap            28.84   
33  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap            28.87   
34  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon            28.89   
35  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen            28.97   
36  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            29.05   
37  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            29.09   
38  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon            29.46   
39  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            29.50   
Emilia Rönningdal  2002  S71            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:00 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:16   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Ystads Rörtjänst AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.99  1:07.91  1:43.73    2:20.42   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.01  1:08.20  1:45.02    2:20.63   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton    32.29  1:09.38  1:47.07    2:22.84   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.27  1:08.60  1:45.52    2:23.22   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.98  1:09.06  1:46.41    2:24.27   
Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.21  1:09.85  1:47.20    2:25.45   
Philip Chen  2000  S71    32.64  1:10.49  1:49.69    2:28.72   
Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    33.34  1:11.49  1:50.91    2:31.24   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.16  1:11.22  1:51.48    2:31.27   
10  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    33.68  1:12.23  1:52.13    2:33.30   
11  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    34.85  1:13.88  1:54.85    2:37.06   
12  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon    34.55  1:14.55  1:57.31    2:37.56   
13  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    35.54  1:16.19  1:58.41    2:40.58   
14  Filip Henriksson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    35.67  1:16.19  1:58.47    2:41.33   
15  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    35.83  1:17.27  1:59.78    2:41.51   
16  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    35.98  1:17.62  2:00.94    2:44.92   
17  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    35.83  1:18.30  2:01.48    2:45.00   
18  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    37.13  1:19.11  2:02.80    2:46.08   
19  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    34.83  1:16.71  2:01.16    2:46.70   
20  Andreas Edman  1999  Helsingborgs Simsällskap    36.09  1:18.60  2:04.93    2:53.69   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:16 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 19, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Hemrex AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:03.31  2:11.19  3:19.00  4:26.71  8:56.49   
          5:33.84  6:41.87  7:49.90       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.19  2:13.69  3:22.60  4:32.01  9:09.30   
          5:41.90  6:51.12  8:00.46       
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    1:04.04  2:12.63  3:21.98  4:31.77  9:10.89   
          5:41.85  6:51.86  8:02.15       
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:04.23  2:12.54  3:22.07  4:31.84  9:14.70   
          5:42.35  6:53.22  8:04.28       
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.64  2:17.46  3:28.00  4:38.89  9:17.55   
          5:49.22  6:59.04  8:08.78       
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.06  2:17.62  3:27.71  4:38.55  9:20.14   
          5:49.18  6:59.74  8:10.70       
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:07.66  2:19.81  3:31.58  4:43.51  9:29.26   
          5:55.11  7:07.21  8:18.72       
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.50  2:18.92  3:30.58  4:42.54  9:30.72   
          5:54.53  7:06.46  8:18.69       
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:07.95  2:20.26  3:32.77  4:45.82  9:32.72   
          5:58.65  7:11.63  8:23.70       
10  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    1:06.92  2:17.58  3:28.25  4:39.50  9:34.59   
          5:51.72  7:05.22  8:20.47       
11  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.42  2:18.43  3:30.68  4:44.53  9:39.70   
          5:57.52  7:11.81  8:26.28       
12  Moa Karlsson  2002  S71    1:08.45  2:21.20  3:34.40  4:47.86  9:40.09   
          6:01.57  7:14.89  8:28.15       
13  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    1:07.17  2:18.13  3:32.26  4:46.73  9:41.18   
          6:01.38  7:16.01  8:29.70       
14  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.09  2:21.35  3:34.09  4:47.76  9:45.69   
          6:01.33  7:16.14  8:31.34       
15  Ella Simander  2002  Ronneby Simsällskap    1:08.23  2:21.80  3:35.69  4:50.59  9:50.78   
          6:06.21  7:21.48  8:37.44       
16  Josefine Bengtsson  2000  Kristianstads SLS    1:09.13  2:24.23  3:39.13  4:54.26  9:55.13   
          6:09.55  7:26.00  8:41.54       
17  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:11.37  2:26.57  3:42.34  4:57.94  9:58.92   
          6:14.18  7:30.20  8:46.36       
18  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    1:07.95  2:24.24  3:41.05  4:58.50  10:07.02   
          6:15.04  7:33.68  8:51.51       
19  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    1:11.18  2:27.82  3:45.57  5:03.09  10:12.04   
          6:20.83  7:38.26  8:55.72       
20  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:09.11  2:23.80  3:40.49  4:59.05  10:15.31   
          6:18.18  7:37.59  8:57.11       
21  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Poseidon    1:10.91  2:27.98  3:46.45  5:04.47  10:19.03   
          6:23.37  7:41.98  9:01.12       
22  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim    1:11.11  2:27.98  3:45.88  5:04.91  10:20.71   
          6:24.00  7:43.74  9:03.35       
23  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden    1:12.50  2:30.98  3:51.24  5:13.54  10:40.69   
          6:36.55  7:58.92  9:21.54       
24  Lovisa Sjögren  1999  Simklubben Ran    1:13.22  2:33.83  3:56.49  5:20.90  10:59.66   
          6:45.71  8:11.58  9:37.28       
Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:04 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:10   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Ystad Entertainment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            24.29   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.10   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.18   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.33   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            25.72   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            26.05   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.20   
Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.29   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            26.51   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            26.51   
11  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.58   
12  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            26.63   
13  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.69   
14  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon            26.71   
15  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            26.82   
16  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon            27.05   
17  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen            27.25   
18  Philip Chen  2000  S71            27.26   
19  Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap            27.30   
20  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            27.35   
21  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            27.36   
22  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap            27.37   
22  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap            27.37   
24  Alexander Trudov  1999  S71            27.48   
25  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap            27.55   
26  Max Peterson  1994  Trelleborg Sim            27.68   
27  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim            27.76   
28  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden            27.94   
29  Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap            27.95   
30  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap            28.05   
31  Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            28.06   
32  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            28.25   
33  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            28.31   
34  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb            28.36   
35  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon            28.39   
36  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            28.89   
37  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            29.20   
38  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            29.22   
39  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton            29.70   
40  Salim Celikovic  1998  Landskrona Simsällskap            29.83   
Oliver Sandell  1996  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:10 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 21, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: AB Bil-Bengtsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.37  1:05.05  1:39.68    2:14.28   
Emilia Christiansen  1999  S71    33.55  1:09.61  1:45.11    2:20.83   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.41  1:09.90  1:46.79    2:23.08   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.57  1:09.76  1:46.59    2:23.17   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    34.63  1:11.36  1:48.50    2:25.07   
Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.93  1:10.07  1:48.03    2:25.08   
Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    33.74  1:10.89  1:48.64    2:25.18   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    35.03  1:12.28  1:49.63    2:25.34   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    34.66  1:11.41  1:48.88    2:25.98   
10  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    34.43  1:11.48  1:49.56    2:26.51   
11  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.15  1:11.47  1:49.49    2:27.05   
12  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.86  1:09.81  1:48.62    2:28.00   
13  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    34.42  1:11.47  1:50.60    2:29.46   
14  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    34.28  1:11.55  1:50.70    2:29.74   
15  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    34.39  1:11.83  1:50.86    2:30.23   
16  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    35.04  1:13.34  1:52.34    2:30.98   
17  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    35.52  1:14.75  1:54.24    2:31.59   
18  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    35.65  1:14.31  1:53.21    2:31.62   
19  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    34.76  1:13.40  1:54.00    2:31.83   
20  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    34.83  1:12.66  1:52.49    2:32.11   
21  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    35.07  1:13.12  1:52.68    2:32.73   
22  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    34.85  1:14.30  1:53.84    2:33.74   
23  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.91  1:15.74  1:55.94    2:34.02   
24  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    36.87  1:15.62  1:55.77    2:34.89   
25  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    35.36  1:15.09  1:55.81    2:35.08   
26  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    35.25  1:14.80  1:55.46    2:35.78   
27  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    35.15  1:14.13  1:55.97    2:36.97   
28  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.96  1:16.34  1:58.36    2:37.50   
29  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    35.85  1:16.09  1:58.11    2:40.09   
30  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    35.72  1:15.95  1:58.37    2:40.87   
31  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    36.79  1:17.80  1:59.75    2:41.39   
32  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden    39.58  1:22.28  2:05.54    2:48.30   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:24 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:40   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 22, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Hs Herrar Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            3:19.71   
  Jonas Holmström  1992      24.37  51.42      51.42   
  Isak Eliasson  1996      23.51  49.28      1:40.70   
  Jesper Björk  1993      24.24  50.62      2:31.32   
  Christoffer Carlsen  1992      23.11  48.39      3:19.71   
                     
Hs Herrar Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            3:30.54   
  Max Troell  1995      25.53  53.06      53.06   
  Alexander Almeida Sundell  1997      25.16  52.99      1:46.05   
  Enzo Schön  1996      24.73  51.76      2:37.81   
  Viktor Kertes  1996      24.95  52.73      3:30.54   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            3:33.94   
  Marcus Kindberg  1993      25.84  53.26      53.26   
  Eric Hinderup  1998      25.45  52.91      1:46.17   
  William Lindblom  1998      26.01  54.04      2:40.21   
  Anton Andersson  1997      25.92  53.73      3:33.94   
                     
SK Triton Herrar Lag 1  2005  Simklubben Triton            3:35.97   
  Ahmad Attellesey  1995      25.26  52.19      52.19   
  Felix Nilsson  1990      26.26  55.41      1:47.60   
  Oskar Skarin  1999      27.08  56.40      2:44.00   
  Rasmus Wetterborg  1996      24.81  51.97      3:35.97   
                     
Poseidon Lag 1  1940  Simklubben Poseidon            3:41.81   
  Gustav Östlund  2000      26.43  56.39      56.39   
  Hugo Cedervall  1997      25.81  54.24      1:50.63   
  Jonas Andersson  1996      25.73  54.03      2:44.66   
  Jesper Olsson  1998      26.82  57.15      3:41.81   
                     
SK Hajen Herrar [1995]  1995  Simklubben Hajen            3:42.47   
  Johan Jönsson  1995      27.59  56.59      56.59   
  Petter Fredriksson  1997      25.17  52.13      1:48.72   
  Marcus Henriksson  1997      26.88  55.57      2:44.29   
  Andreas Aminoff  2000      27.30  58.18      3:42.47   
                     
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            3:42.55   
  Victor Lloyd  1996      26.27  54.73      54.73   
  Axel Lloyd  1999      26.86  56.25      1:50.98   
  Max Peterson  1994      25.99  54.94      2:45.92   
  Mattias Rydqvist  2000      26.71  56.63      3:42.55   
                     
Landskrona Jr  1998  Landskrona Simsällskap            3:44.82   
  Emil Hassling  2000      25.84  54.28      54.28   
  Oskar Hoff  1998      26.62  56.07      1:50.35   
  Alfred Christensson  1998      26.38  55.74      2:46.09   
  Christoffer Dellhede  2001      27.69  58.73      3:44.82   
                     
Ystads SS Herrar Lag 1  Ystads Simsällskap            3:53.17   
  Anders Forslund  1997      27.67  57.44      57.44   
  Felix Hansson  2000      29.22  1:02.20      1:59.64   
  Johan Christiansson  1996      26.70  56.80      2:56.44   
  Filip Christiansson  1999      26.33  56.73      3:53.17   
                     
10  Höganäs SS Herrar  Höganäs Simsällskap            3:53.74   
  Mika Persson  1998      26.14  54.75      54.75   
  Emil Fritz  1990      27.95  1:01.05      1:55.80   
  Erik Juliusson  1998      28.25  1:00.44      2:56.24   
  Victor Möller  1996      27.44  57.50      3:53.74   
                     
11  Landskrona Herrar  1991  Landskrona Simsällskap            3:55.65   
  Filip Christensson  1991      26.93  56.05      56.05   
  Tim Petersson  1999      27.88  58.52      1:54.57   
  Johan Norén  1986      28.11  58.86      2:53.43   
  Lucas Lindblom  2000      29.37  1:02.22      3:55.65   
                     
12  Poseidon Lag 2  1940  Simklubben Poseidon            3:55.95   
  Marko Vasilijevic  1999      27.68  58.70      58.70   
  Alexander Dahlén  1999      27.29  57.84      1:56.54   
  Alexander Hedre  1999      27.07  58.45      2:54.99   
  Alexander Olsson  1996      28.59  1:00.96      3:55.95   
                     
13  Vellinge-N Herrar [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            3:56.00   
  Hampus Persson  1997      28.57  59.52      59.52   
  Filip Henriksson  1998      27.18  57.04      1:56.56   
  Johannes Strömberg  2002      28.17  59.37      2:55.93   
  Johan Persson  1998      28.34  1:00.07      3:56.00   
                     
14  Sjöbo SS Herrar [1995]  1995  Sjöbo Simsällskap            3:56.74   
  Oscar Olsson  1999      27.94  59.21      59.21   
  Alfred Persson  2000      28.60  59.85      1:59.06   
  Jakob Börjesson  2001      29.26  1:01.61      3:00.67   
  Isak Larsson  2000      26.36  56.07      3:56.74   
                     
15  SK Sydsim Herrar Lag 1  Simklubben Sydsim            3:58.52   
  Dennie Halilovic  2002      27.95  57.82      57.82   
  Erik Boos  1999      28.99  1:01.13      1:58.95   
  Jens Christiansen  2001      29.47  1:01.91      3:00.86   
  Teodor Cvijic  1999      27.13  57.66      3:58.52   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:40 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  17 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:55   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 23, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Max Hamburgare 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Triton Damer Lag1  Simklubben Triton            3:43.39   
  Ida Marko-Varga  1985      26.35  54.81      54.81   
  Moa Ståhl  1995      27.42  57.24      1:52.05   
  Magdalena Kuras  1988      25.80  54.00      2:46.05   
  Alba Forés  1998      27.11  57.34      3:43.39   
                     
Hs Damer Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            3:45.83   
  Louise Hansson  1996      25.99  53.71      53.71   
  Matilda Weiler  1998      27.23  57.01      1:50.72   
  Sophie Hansson  1998      27.45  58.11      2:48.83   
  Sandra Hafström  1991      27.25  57.00      3:45.83   
                     
Mkk Damer  Malmö Kappsimningsklubb            3:51.63   
  Anna Grahovac  1999      28.51  59.56      59.56   
  Wanda Dollmayer  1996      27.21  57.22      1:56.78   
  Andrea Gustafsson  1996      27.54  58.82      2:55.60   
  Ida Lindborg  1994      26.60  56.03      3:51.63   
                     
S 71 Damer [1995] Lag 1  1995  S71            4:00.99   
  Emilia Rönningdal  2002      28.99  1:00.12      1:00.12   
  Emilia Christiansen  1999      27.77  57.70      1:57.82   
  Micaela Jönsson  2001      29.28  1:01.24      2:59.06   
  Emilia Andreasson  1996      29.16  1:01.93      4:00.99   
                     
Landskrona Damer 1  1997  Landskrona Simsällskap            4:01.54   
  My Rydgren  1999      28.15  58.97      58.97   
  Ida Sandwång  2001      29.08  1:01.27      2:00.24   
  Clara Vater  1997      28.92  1:00.61      3:00.85   
  Elin Johannesson  1999      29.13  1:00.69      4:01.54   
                     
Hs Damer Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            4:04.26   
  Ronja Wikström  1996      28.91  1:00.29      1:00.29   
  Johanna Palmkvist  1999      30.37  1:02.82      2:03.11   
  Alicia Lundblad  2001      29.02  1:00.46      3:03.57   
  Ebba Hallbäck  2000      28.85  1:00.69      4:04.26   
                     
Sjöbo SS Damer [1995]  1995  Sjöbo Simsällskap            4:05.41   
  Lina Sjöholm  2000      29.32  1:00.66      1:00.66   
  Minna Larsson  2002      29.83  1:03.21      2:03.87   
  Emmy Johnsson  2001      29.74  1:01.98      3:05.85   
  Erica Sjöholm  1997      28.52  59.56      4:05.41   
                     
Trelleborg Damer [1995]  1995  Trelleborg Sim            4:06.67   
  Sandra Lendt  2000      29.29  1:01.07      1:01.07   
  Nicola Parfitt  2000      28.91  1:01.10      2:02.17   
  Isabelle Sering  2002      30.04  1:02.42      3:04.59   
  Davilda Lareva  2000      29.07  1:02.08      4:06.67   
                     
SK Triton Lag 2  2003  Simklubben Triton            4:07.05   
  Johanna Nilsson  1996      29.43  1:01.17      1:01.17   
  Alexandra Volkova  1996      28.07  59.46      2:00.63   
  Amanda Granborg  1999      29.89  1:02.43      3:03.06   
  Ida Borg  1997      30.62  1:03.99      4:07.05   
                     
10  Vellinge-N Damer 1 [1995]  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            4:07.50   
  Rebecca Håkansson  1996      29.00  1:00.10      1:00.10   
  Matilda Klintberg  1999      28.54  59.66      1:59.76   
  Frida Rödin  2000      29.88  1:03.86      3:03.62   
  Emma Vileus  2001      30.31  1:03.88      4:07.50   
                     
11  Ystads SS Damer  Ystads Simsällskap            4:07.62   
  Dinah Jönsson  1998      28.16  58.75      58.75   
  Amanda Strömberg  1998      29.54  1:02.69      2:01.44   
  Julia Olsson  1997      29.77  1:02.65      3:04.09   
  Matilda Åkesson  1999      30.00  1:03.53      4:07.62   
                     
12  Höganäs SS Damer 1  1995  Höganäs Simsällskap            4:08.72   
  Klara Juliusson  1997      29.12  1:01.29      1:01.29   
  Maja Johansson  1999      29.98  1:03.54      2:04.83   
  Elin Widén  1998      30.42  1:04.00      3:08.83   
  Ida Liljeqvist  1999      28.06  59.89      4:08.72   
                     
13  SK Sydsim Damer Lag 1  Simklubben Sydsim            4:09.72   
  Michelle Lövdahl  1995      28.70  59.91      59.91   
  Sofia Heimsten  1997      30.53  1:04.11      2:04.02   
  My Grewell  1998      30.88  1:03.77      3:07.79   
  Malin Johansson  1997      29.75  1:01.93      4:09.72   
                     
14  Ksls Damer [1995]  1995  Kristianstads SLS            4:11.28   
  Linnéa Högberg  1999      30.24  1:03.58      1:03.58   
  Josefine Bengtsson  2000      30.87  1:05.10      2:08.68   
  Annie Lindström  1996      27.80  58.48      3:07.16   
  Amanda Modig  1999      30.49  1:04.12      4:11.28   
                     
15  Poseidon  1940  Simklubben Poseidon            4:11.53   
  Anna Björnberg  1992      30.88  1:04.37      1:04.37   
  Hanna Bergman  2001      28.34  1:01.23      2:05.60   
  Mary Lagoguez  2001      29.87  1:04.10      3:09.70   
  Elin Melin  2000      29.37  1:01.83      4:11.53   
                     
16  SK Sydsim Damer Lag 2  Simklubben Sydsim            4:12.10   
  Johanna Holmberg  1993      29.83  1:02.43      1:02.43   
  Klara Johansson  2001      29.21  1:01.61      2:04.04   
  Wilma Heij-Lindholm  1999      31.03  1:05.85      3:09.89   
  Frida Nordefell  2000      29.16  1:02.21      4:12.10   
                     
17  SK Lödde Damer [1999]  1999  Simklubben Lödde            4:14.59   
  Louise Ranevi  1999      29.77  1:02.21      1:02.21   
  Vivianne Olsson  2000      30.08  1:03.10      2:05.31   
  Saga Miderbäck  2000      31.67  1:06.31      3:11.62   
  Emma Persson  1999      29.98  1:02.97      4:14.59   
                     
18  Osby SS Damer  1995  Osby Simsällskap            4:17.03   
  Ellen Torkelsson  2000      31.04  1:06.16      1:06.16   
  Agnes Cato  2001      29.89  1:05.70      2:11.86   
  Simone Karlsson  2001      29.46  1:02.71      3:14.57   
  Andrea Prai  2001      28.91  1:02.46      4:17.03   
                     
19  Landskrona Damer 2  1996  Landskrona Simsällskap            4:17.53   
  Therese Svensson  1991      30.36  1:05.73      1:05.73   
  Julia Brinkhagen  1999      30.46  1:03.42      2:09.15   
  Elin Rundblad  1999      31.07  1:06.44      3:15.59   
  Isabelle Moreau  2001      29.66  1:01.94      4:17.53   
                     
20  Vellinge-N Damer 2 [1995]  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            4:24.06   
  Emma Taylor  1998      31.49  1:05.00      1:05.00   
  Alicia Virgili  2000      31.47  1:05.79      2:10.79   
  Julia Karlsson  1997      31.34  1:06.19      3:16.98   
  Ebba Löfgren  2001      32.22  1:07.08      4:24.06   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  17 oktober 2015 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:55 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  18 oktober 2015   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:10   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 oktober 2015         
 
 
Gren 24, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: iKi Assistans AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hs Herrar Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            1:43.26   
  Jesper Björk  1993      26.05        26.05   
  Olle Williamsson  1998      29.22        55.27   
  Isak Eliasson  1996      25.05        1:20.32   
  Jonas Holmström  1992      22.94        1:43.26   
                     
Hs Herrar Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            1:44.17   
  Efrem Ghirmai  1996      26.86        26.86   
  Viktor Kertes  1996      29.37        56.23   
  Fabian Steen  1996      25.07        1:21.30   
  Enzo Schön  1996      22.87        1:44.17   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            1:49.48   
  Gustav Hellqvist  1995      28.33        28.33   
  Anton Persson  1994      30.24        58.57   
  Eric Hinderup  1998      25.78        1:24.35   
  Anton Andersson  1997      25.13        1:49.48   
                     
Poseidon Lag 1  1940  Simklubben Poseidon            1:49.76   
  Jonas Andersson  1996      28.88        28.88   
  Luke Postema  1995      30.46        59.34   
  Jesper Olsson  1998      26.47        1:25.81   
  Gustav Östlund  2000      23.95        1:49.76   
                     
Landskrona Jr  1998  Landskrona Simsällskap            1:49.78   
  Christoffer Dellhede  2001      30.05        30.05   
  Emil Hassling  2000      30.10        1:00.15   
  Oskar Hoff  1998      26.10        1:26.25   
  Alfred Christensson  1998      23.53        1:49.78   
                     
Höganäs SS Herrar  Höganäs Simsällskap            1:52.11   
  Mika Persson  1998      26.92        26.92   
  Erik Juliusson  1998      30.92        57.84   
  Victor Möller  1996      27.98        1:25.82   
  Emil Fritz  1990      26.29        1:52.11   
                     
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            1:52.34   
  Victor Lloyd  1996      28.42        28.42   
  Max Peterson  1994      30.28        58.70   
  Lars Hallberg  2001      28.29        1:26.99   
  Axel Lloyd  1999      25.35        1:52.34   
                     
Poseidon Lag 2  1995  Simklubben Poseidon            1:53.79   
  Alexander Hedre  1999      29.06        29.06   
  Marko Vasilijevic  1999      32.40        1:01.46   
  Alexander Dahlén  1999      27.44        1:28.90   
  Hugo Cedervall  1997      24.89        1:53.79   
                     
SS Iden Herrar  Simsällskapet Iden            1:53.95   
  Filip Wejfeldt  1997      29.54        29.54   
  Philip Thornberg  1996      33.37        1:02.91   
  Jonatan Wede  1988      26.34        1:29.25   
  Fredrik Hansen  1992      24.70        1:53.95   
                     
10  Ystads SS Herrar Lag 1  Ystads Simsällskap            1:54.75   
  Alexander Lienau-Petersson  1993      28.87        28.87   
  Gustaf Persson  2001      32.93        1:01.80   
  Johan Christiansson  1996      28.25        1:30.05   
  Filip Christiansson  1999      24.70        1:54.75   
                     
11  Ängelholms Pågar  Ängelholms Simsällskap            1:56.35   
  Petter Hellzén  2000      31.29        31.29   
  Pontus Jörgensen  1994      32.32        1:03.61   
  Emil Davidsson  1990      26.72        1:30.33   
  Mattias Andersson  1996      26.02        1:56.35   
                     
12  Ystads SS Herrar Lag 2  Ystads Simsällskap            1:56.68   
  Johan Ek  1992      30.74        30.74   
  Martin Olsson  1980      32.50        1:03.24   
  Martin Jacobsson  1979      28.93        1:32.17   
  Hampus Olsson  1991      24.51        1:56.68   
                     
13  SK Sydsim Herrar Lag 2  Simklubben Sydsim            1:58.40   
  Axel Flodfält  1995      33.06        33.06   
  Bartosz Pawlik  1994      33.17        1:06.23   
  Jimmy Lu  1997      27.57        1:33.80   
  Pontus Ericsson  1988      24.60        1:58.40   
                     
14  SK Sydsim Herrar Lag 1  Simklubben Sydsim            1:59.67   
  Teodor Cvijic  1999      31.23        31.23   
  Erik Boos  1999      33.54        1:04.77   
  Jens Christiansen  2001      28.32        1:33.09   
  Dennie Halilovic  2002      26.58        1:59.67   
                     
15  Sjöbo SS Herrar [1995]  1995  Sjöbo Simsällskap            2:00.43   
  Alfred Persson  2000      31.40        31.40   
  Isak Larsson  2000      33.94        1:05.34   
  Oscar Olsson  1999      27.47        1:32.81   
  Jakob Börjesson  2001      27.62        2:00.43