2020-02-26   12:44:06
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danmarksmesterskaber på Kortbane

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Fredag 17.00

Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM kortbane    Udskriftsdato  18 november 2016   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:45   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 november 2016         
 
 
Løb 19, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:00.48 2014-08-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Niklas Hedegaard  1990    761  28.85  1:02.25  1:36.61    2:11.95   
  Farum Svømmeklub  2:09.90                 
                     
Viktor Christensen  1995    743  29.90  1:03.70  1:38.35    2:12.99   
  Køge Svømmeklub  2:15.83                 
                     
Kristoffer Moos  1996    726  30.36  1:03.78  1:38.19    2:14.05   
  Aalborg Svømmeklub  2:13.57                 
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    713  30.51  1:05.54  1:40.50    2:14.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.28                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    711  30.34  1:04.38  1:39.50    2:14.95   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.81                 
                     
Christian V. Rasmussen  1996    687  29.93  1:04.43  1:40.17    2:16.51   
  Odense Svømme Klub  2:13.38                 
                     
Peter Birk  1996    677  30.76  1:05.22  1:40.79    2:17.16   
  Thisted Svømmeklub  2:17.53                 
                     
Janus Meinert  1995    671  31.15  1:06.19  1:41.75    2:17.57   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.07                 
                     
Timon Wedekind  1996    671  31.65  1:06.98  1:42.33    2:17.59   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:17.24                 
                     
10  Niels Ottosen  1998    656  31.31  1:07.15  1:42.71    2:18.61   
  Holbæk Svømme Klub  2:17.94                 
                     
11  Riyan Salem  1998    651  31.75  1:07.73  1:43.60    2:19.01   
  Roskilde Svømning  2:24.06                 
                     
12  Lars Breum Hansen  1997    639  31.22  1:06.67  1:43.13    2:19.85   
  Helsinge Svømmeklub  2:24.59                 
                     
13  Niklas Broch Thielemann  1994    625  31.65  1:07.60  1:44.01    2:20.91   
  Sigma Swim Birkerød  2:19.52                 
                     
14  Emil Houlborg  1998    619  32.02  1:08.02  1:44.18    2:21.34   
  Viborg Svømme Klub  2:27.07                 
                     
15  Daniel Haahr Pallesen  1998    594  32.44  1:08.73  1:45.84    2:23.25   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.30                 
                     
Christoffer Tofte Haarsaker  1993      29.71  1:03.70  1:38.10    2:12.48  EXTRA 
  Bergensvømmerne  2:13.73                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 november 2016 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:45 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark