2019-12-13   05:17:22
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SFI Mästerskapen 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:19   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 1, 4X50m Fjärilsim Mixed D/H, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK seka Aikuiset 1  729          1:49.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:48.89                 
  Otto Rannikko  1999      25.77        25.77   
  Ida Konkka  2000      28.64        54.41   
  Alisa Ponomareva  1991      28.83        1:23.24   
  Wilhelm Suominen  1999      26.20        1:49.44   
                     
Cetus 1  707          1:50.56   
  Cetus Espoo  1:53.21                 
  Sergey Kuznetsov  2000      24.60        24.60   
  Jonni Aho  1999      27.57        52.17   
  Aino Otava  1999      28.88        1:21.05   
  Veronica Wahlstedt  2000      29.51        1:50.56   
                     
ÅSK seka Aikuiset 2  699          1:50.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:53.18                 
  Jaakko Kuusisto  2000      26.57        26.57   
  Iida Reini  2000      28.30        54.87   
  Jaakko Siipola  1999      26.40        1:21.27   
  Tiia Puolakka  1998      29.69        1:50.96   
                     
ÅSF mix 1 D/H  666          1:52.74   
  Ålands Simförening  1:53.59                 
  Jenny Ek  1999      29.78        29.78   
  Gustav Carlsson  1993      25.00        54.78   
  Eddie Eriksson  1999      28.68        1:23.46   
  Jessica Lindholm  2001      29.28        1:52.74   
                     
VUS-VSS seka 1  658          1:53.20   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:53.76                 
  Lauri Hatunen  1998      26.03        26.03   
  Aaron Joki  1999      26.54        52.57   
  Petra Äkkinen  2000      30.44        1:23.01   
  Denize Korkiakoski  1999      30.19        1:53.20   
                     
VUS-VSS seka 2  625          1:55.15   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  Aleksi Ekström  1996      27.00        27.00   
  Jimi Kallio  1993      27.39        54.39   
  Jenna Miettinen  1999      29.02        1:23.41   
  Fanny Vuollet  1999      31.74        1:55.15   
                     
ÅSK seka Aikuiset 3    623          1:55.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:55.03                 
  Joni Aaltonen  1999      27.54        27.54   
  Miia Hurskainen  1992      30.11        57.65   
  Atte Sahla  1993      26.80        1:24.45   
  Charlotta Edelman  2001      30.83        1:55.28   
                     
HSS 1  2000    570          1:58.73   
  Helsingfors Simsällskap  2:06.93                 
  Eemeli Raninen  2001      29.58        29.58   
  Lauri Krapf  2001      29.95        59.53   
  Janna Appelberg  2001      29.18        1:28.71   
  Isabel Hagelin  2001      30.02        1:58.73   
                     
ÅSK seka Aikuiset 4    563          1:59.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.45                 
  Akseli Heino  1999      28.33        28.33   
  Oskari Herpola  2001      27.50        55.83   
  Sanni Kalliomäki  2000      31.77        1:27.60   
  Minka Halava  2001      31.62        1:59.22   
                     
10  VUS-VSS seka 3    560          1:59.44   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  Alex Nygård  1996      26.72        26.72   
  Claes Fjellström  2001      27.89        54.61   
  Janina Viitanen  1997      31.76        1:26.37   
  Laura Vierikko  2000      33.07        1:59.44   
                     
11  Cetus 2    535          2:01.26   
  Cetus Espoo  2:01.14                 
  Herman Widbom  2001      30.29        30.29   
  Joona Salminen  2000      29.31        59.60   
  Ylva Sjölund  1998      31.94        1:31.54   
  Sara Mustonen  2002      29.72        2:01.26   
                     
12  HSS 2  1998    460          2:07.54   
  Helsingfors Simsällskap  2:07.92                 
  Atso Iivanainen  2000      31.35        31.35   
  Niklas Linnanen  2001      31.39        1:02.74   
  Emma Koiranen  2001      32.14        1:34.88   
  Linda Simula  2001      32.66        2:07.54   
                     
13  ÅSF Mix 2 D/H    403          2:13.28   
  Ålands Simförening                   
  Fanny Ek  1999      32.63        32.63   
  Frej-oskar Wikström  1999      34.69        1:07.32   
  Linus Eriksson  2001      33.27        1:40.59   
  Ellen Woivalin  2001      32.69        2:13.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:19 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:19   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 2, 4X50m Fjärilsim Mixed F/P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK seka junnut 1  2002  641          1:54.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:53.79                 
  Marcus Forsel  2003      27.74        27.74   
  Santeri Herpola  2003      28.16        55.90   
  Sini Silvennoinen  2002      29.62        1:25.52   
  Emilie Pärnänen  2002      28.67        1:54.19   
                     
ÅSK seka junnut 2  2002  569          1:58.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:00.21                 
  Jere Oikarainen  2002      28.23        28.23   
  Elias Laine  2002      28.95        57.18   
  Siiri Konkka  2004      30.84        1:28.02   
  Oona Laakso  2002      30.81        1:58.83   
                     
VUS-VSS 1 [Mixed-15]  2002  503          2:03.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:04.17                 
  Alex Lydman  2003      28.25        28.25   
  Robin Söderholm  2002      32.01        1:00.26   
  Emma Haglund  2003      30.69        1:30.95   
  Juliana Niinisalo  2002      32.87        2:03.82   
                     
ÅSK seka junnut 3  2002  469          2:06.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:08.47                 
  Arttu Mäenpää  2003      31.00        31.00   
  Samu Petteri Kallio  2002      30.47        1:01.47   
  Emilia Liven  2002      31.65        1:33.12   
  Maija Nurmi  2003      33.60        2:06.72   
                     
VUS-VSS 3 [Mixed-15]  2002  418          2:11.71   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:17.93                 
  Elias Kalliokoski  2003      31.53        31.53   
  Valdemar Peltonen  2002      31.25        1:02.78   
  Tara Korkiakoski  2003      34.83        1:37.61   
  Emily Majors  2002      34.10        2:11.71   
                     
VUS-VSS 2 [Mixed-15]  2002  392          2:14.52   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:14.29                 
  Kirill Helsing  2002      31.40        31.40   
  Joonas Järvi  2002      33.59        1:04.99   
  Viivi Koivisto  2002      35.07        1:40.06   
  Petra Kivi  2003      34.46        2:14.52   
                     
ÅSF Mix 3 P/F  2002    351          2:19.52   
  Ålands Simförening                   
  Olivia Weuro  2002      30.27        30.27   
  Stella Donning  2002      33.67        1:03.94   
  Alexander Mattsson  2003      36.42        1:40.36   
  Rasmus Kalvik  2004      39.16        2:19.52   
                     
ÅSF Mix 4 P/F  2002    220          2:42.97   
  Ålands Simförening                   
  Emma Marcus  2002      36.27        36.27   
  Ellen Melin  2002      41.99        1:18.26   
  Tommy Pehrsson  2003      43.86        2:02.12   
  Philip Rosenholm  2004      40.85        2:42.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:19 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:19   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 3, 400m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Iida Reini  2000  623  1:12.12  2:32.15  3:54.33    5:03.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:03.53                 
                     
Tiia Puolakka  1998  569  1:09.44  2:30.20  3:58.97    5:12.97   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:00.78                 
                     
Petra Äkkinen  2000  555  1:11.16  2:29.88  3:59.97    5:15.61   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:10.61                 
                     
Ida Konkka  2000  542  1:07.21  2:32.15  4:05.70    5:18.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Aino Räike  1999  504  1:13.34  2:35.67  4:08.70    5:25.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:16.98                 
                     
Minka Halava  2001  498  1:16.53  2:41.27  4:13.87    5:27.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:17.81                 
                     
Fanny Ek  1999              DNS   
  Ålands Simförening  5:38.21                 
                     
Ellen Vuollet  2001              DNF   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  6:04.71                 
                     
Miia Hurskainen  1992              DSQ  Felaktig vändning 
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:17.01                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:19 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:21   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Wilhelm Suominen  1999  566  1:05.07  2:14.32  3:23.12  4:31.61  17:04.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku        5:39.82  6:48.90  7:57.93  9:06.58     
          10:15.99  11:25.77  12:34.44  13:43.32     
          14:52.36  16:01.91         
                     
Alex Lydman  2003  555  1:04.98  2:13.51  3:22.16  4:31.79  17:11.57   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  17:29.21      5:41.15  6:50.54  8:00.12  9:09.13     
          10:18.81  11:28.51  12:38.03  13:47.77     
          14:57.38  16:06.95         
                     
Otto Rannikko  1999  554  1:04.03  2:14.41  3:22.05  4:31.30  17:12.16   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku        5:39.78  6:50.00  7:58.42  9:08.88     
          10:19.30  11:29.01  12:39.40  13:48.53     
          14:55.85  16:05.92         
                     
Claes Fjellström  2001  553  1:04.90  2:13.09  3:21.99  4:31.45  17:12.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  17:30.58      5:40.59  6:50.07  7:59.86  9:08.97     
          10:18.68  11:28.41  12:37.94  13:47.82     
          14:57.16  16:06.88         
                     
Eemeli Raninen  2001  513  1:05.71  2:16.10  3:26.91  4:38.14  17:39.09   
  Helsingfors Simsällskap        5:49.35  7:00.09  8:11.37  9:21.90     
          10:33.12  11:44.66  12:55.67  14:07.25     
          15:18.86  16:30.52         
                     
Elias Laine  2002  497  1:06.07  2:16.67  3:27.23  4:37.71  17:50.25   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku        5:49.14  7:00.11  8:11.76  9:22.05     
          10:33.62  11:45.43  12:58.40  14:12.58     
          15:25.95  16:38.78         
                     
Harald Åström  2001    492  1:04.73  2:15.65  3:27.47  4:39.98  17:53.71   
  Helsingfors Simsällskap        5:51.47  7:04.19  8:16.90  9:29.06     
          10:41.45  11:53.95  13:06.92  14:19.72     
          15:31.58  16:44.28         
                     
Ali Khalili  2001    458  1:06.99  2:20.98  3:34.89  4:48.43  18:19.89   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls        6:02.36  7:16.15  8:30.50  9:43.68     
          10:59.17  12:14.35  13:27.35  14:42.91     
          15:56.27  17:10.27         
                     
Joonas Järvi  2002    293  1:14.60  2:36.93  4:02.33  5:26.75  21:16.77   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls        6:53.95  8:18.61  9:46.61  11:15.22     
          12:41.22  14:08.25  15:35.85  17:04.05     
          18:28.66  19:55.42         
                     
10  Rasmus Kalvik  2004    274  1:21.84  2:48.49  4:15.72  5:43.07  21:44.91   
  Ålands Simförening        7:11.31  8:40.06  10:09.65  11:38.97     
          13:07.81  14:36.52  16:04.03  17:31.76     
          18:57.58  20:23.72         
                     
Robin Söderholm  2002              DNS   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  20:17.59                 
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:21 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alisa Ponomareva  1991  662          33.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  31.99                 
Jenna Miettinen  1999  655          33.16   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  33.58                 
Charlotta Edelman  2001  601          34.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  33.27                 
Sofia Lehtinen  2000  599          34.16   
  Cetus Espoo  33.93                 
Saija Mikkonen  2001  546          35.23   
  Helsingfors Simsällskap  34.42                 
Ada Nyström  2001  538          35.39   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  35.09                 
Fanny Nyström  1999    525          35.68   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  34.65                 
Fanny Vuollet  1999    517          35.88   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  35.25                 
Ida Konkka  2000    506          36.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  36.15                 
10  Myra Bengts  2000    504          36.18   
  Cetus Espoo  36.39                 
11  Emma Koiranen  2001    493          36.44   
  Helsingfors Simsällskap  37.28                 
12  Aino Räike  1999    486          36.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  35.81                 
13  Kia Karike  1999    466          37.13   
  Cetus Espoo  36.25                 
14  Nea Lähdesmäki  1999    457          37.38   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  38.95                 
15  Roosa Rekola  2000    455          37.42   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  36.31                 
16  Ida Slöör  2001    453          37.48   
  Cetus Espoo  35.76                 
17  Jenny Ek  1999    450          37.57   
  Ålands Simförening  36.70                 
18  Anni Hirvo  2001    440          37.84   
  Helsingfors Simsällskap  38.43                 
19  Helena Knaapi  1999    414          38.64   
  Cetus Espoo  37.88                 
20  Hanni Pratsch  1999    410          38.74   
  Cetus Espoo                   
21  Siiri Salokorpi  2000    403          38.97   
  Cetus Espoo  38.21                 
22  Miia Hurskainen  1992    388          39.47   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
23  Fanny Virtanen  2000    382          39.69   
  Cetus Espoo  38.25                 
24  Laura Vierikko  2000    327          41.80   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  40.95                 
25  Noora Kuhna  2000    318          42.18   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  42.66                 
Ellen Woivalin  2001              DNS   
  Ålands Simförening  37.21                 
Helene Hirvonen  2001              DNS   
  Helsingfors Simsällskap                   
Jessica Lindholm  2001              DNS   
  Ålands Simförening                   
Janna Appelberg  2001              DSQ  10.8 Felaktig utrust 
  Helsingfors Simsällskap  35.29                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri Elomaa  2000  535  33.79  1:12.86  1:51.16    2:28.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:27.44                 
                     
Wilhelm Suominen  1999  535  33.32  1:12.17  1:51.71    2:28.40   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:28.11                 
                     
Jonni Aho  1999  479  34.03  1:14.48  1:54.17    2:33.93   
  Cetus Espoo                   
                     
Hermanni Taimisto  2000  459  36.24  1:18.24  1:56.67    2:36.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Joni Aaltonen  1999  457  35.03  1:14.88  1:56.26    2:36.41   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Lauri Krapf  2001  443  36.02  1:16.28  1:57.46    2:38.00   
  Helsingfors Simsällskap  2:41.41                 
                     
Hugo Enroth  2001    438  35.69  1:16.35  1:57.77    2:38.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:40.16                 
                     
Herman Widbom  2001    436  36.01  1:17.41  1:58.94    2:38.81   
  Cetus Espoo                   
                     
Jakob Nordman  1996    433  32.78  1:11.86  1:54.09    2:39.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
10  Niklas Linnanen  2001    394  35.29  1:17.75  2:01.50    2:44.26   
  Helsingfors Simsällskap  2:44.79                 
                     
11  Niilo Olander  2001    390  37.49  1:20.77  2:03.98    2:44.85   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  2:47.36                 
                     
12  Aaron Joki  1999    371  36.53  1:18.87  2:03.27    2:47.56   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:47.88                 
                     
13  Joona Salminen  2000    371  37.75  1:21.59  2:05.17    2:47.67   
  Cetus Espoo  2:49.30                 
                     
14  Leevi Korpinen  2001    369  37.21  1:20.57  2:04.77    2:47.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:48.70                 
                     
15  Ivar Malm  2001    361  36.96  1:19.78  2:03.77    2:49.13   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:49.42                 
                     
16  Eddie Eriksson  1999    356  38.36  1:23.50  2:07.51    2:49.85   
  Ålands Simförening  2:49.48                 
                     
17  Jaakko Siipola  1999    356  35.81  1:18.34  2:04.63    2:49.97   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
18  Otto Rannikko  1999    355  38.90  1:22.81  2:07.30    2:50.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
19  Kasper Vaittinen  2001    351  38.74  1:22.05  2:06.11    2:50.76   
  Cetus Espoo  2:49.24                 
                     
20  Aaro Kangasmaa  2001    336  38.68  1:22.44  2:07.38    2:53.17   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:45.26                 
                     
21  Janne Juven  2001    323  38.84  1:23.78  2:10.00    2:55.42   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:53.17                 
                     
22  Linus Eriksson  2001    261  40.45  1:28.79  2:18.88    3:08.50   
  Ålands Simförening  3:00.21                 
                     
23  Frej-oskar Wikström  1999    227  43.10  1:33.38  2:25.77    3:17.32   
  Ålands Simförening                   
                     
Juuso Syrjälä  2001              DNS   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:55.39                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim F, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emilie Pärnänen  2002  579  30.07        1:05.49   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:05.37                 
                     
Olivia Weuro  2002  520  31.56        1:07.90   
  Ålands Simförening  1:06.94                 
                     
Nea Winqvist  2002  505  30.98        1:08.57   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  1:07.64                 
                     
Sini Silvennoinen  2002  475  31.25        1:09.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:05.98                 
                     
Siiri Konkka  2004  468  32.64        1:10.29   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.20                 
                     
Emma Haglund  2003  463  33.05        1:10.54   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:10.47                 
                     
Sara Mustonen  2002    444  32.72        1:11.54   
  Cetus Espoo  1:11.92                 
                     
Mirka Mettinen  2002    401  33.36        1:14.03   
  Cetus Espoo  1:14.00                 
                     
Oona Laakso  2002    378  32.60        1:15.48   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:13.35                 
                     
10  Maija Nurmi  2003    371  34.84        1:15.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:13.50                 
                     
11  Juliana Niinisalo  2002    364  35.20        1:16.42   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:19.33                 
                     
12  Kerttu Nurmi  2003    360  35.12        1:16.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
13  Peppi Pinomäki  2002    343  33.93        1:17.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.26                 
                     
14  Viivi Koivisto  2002    342  34.99        1:18.02   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:17.11                 
                     
15  Petra Kivi  2003    341  36.35        1:18.10   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:18.35                 
                     
16  Ella Hulkki  2004    327  37.31        1:19.26   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:17.74                 
                     
17  Emily Majors  2002    322  36.34        1:19.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:20.18                 
                     
18  Maija Björkholm  2003    305  38.18        1:21.08   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:22.97                 
                     
19  Kaisla Kangas  2002    305  37.50        1:21.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
20  Jenny Grangärd  2003    305  37.73        1:21.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:21.43                 
                     
21  Sara Ikonen  2002    293  37.16        1:22.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:21.91                 
                     
22  Viivi Kylkisalo  2004    286  38.44        1:22.87   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:25.35                 
                     
23  Emma Marcus  2002    271  37.98        1:24.30   
  Ålands Simförening  1:36.07                 
                     
24  Ninni Eriksson  2003    258  38.50        1:25.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:29.25                 
                     
25  Ellen Melin  2002    173  44.37        1:37.88   
  Ålands Simförening  1:45.83                 
                     
26  Emma Jormanainen  2003    170  44.75        1:38.52   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:42.87                 
                     
27  Anniina Haarala  2004    135  45.75        1:46.20   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:53.42                 
                     
Peppi Siirtola  2002              DNS   
  Cetus Espoo                   
                     
Tara Korkiakoski  2003              DSQ   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:15.71                 
  SW 8.2 Käsien palautus ei tapahtunut veden pinnan yläpuolella               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jere Oikarainen  2002  433  31.45        1:04.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.65                 
                     
Elias Laine  2002  429  31.63        1:04.84   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.29                 
                     
Santeri Herpola  2003  418  31.88        1:05.40   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.59                 
                     
Marcus Forsel  2003  389  32.49        1:06.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.92                 
                     
Alex Lydman  2003  382  31.63        1:07.42   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:02.09                 
                     
Samu Petteri Kallio  2002  362  33.13        1:08.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:08.71                 
                     
Oskar Voiko  2002    342  33.40        1:09.92   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:06.91                 
                     
Robin Söderholm  2002    326  34.70        1:11.06   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Arttu Mäenpää  2003    322  34.73        1:11.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.69                 
                     
10  Kirill Helsing  2002    301  36.07        1:12.96   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
11  Elias Kalliokoski  2003    299  36.39        1:13.13   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:13.90                 
                     
12  Niko Kuhna  2002    286  34.88        1:14.20   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:13.70                 
                     
13  Emil Saha  2003    266  37.16        1:15.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:15.77                 
                     
14  Valdemar Peltonen  2002    257  36.13        1:16.94   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
15  Tuukka Harju  2003    247  37.23        1:17.95   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:18.63                 
                     
16  Philip Rosenholm  2004    108  49.13        1:42.72   
  Ålands Simförening  1:50.95                 
                     
Elliot Hans Åke Blomberg  2003              DNS   
  Ålands Simförening  1:37.94                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 9, 200m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ida Konkka  2000  668  29.11  1:01.08  1:33.88    2:06.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:05.37                 
                     
Tiia Puolakka  1998  649  30.39  1:02.97  1:35.38    2:07.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:06.22                 
                     
Emma Koiranen  2001  614  29.65  1:02.04  1:36.06    2:10.29   
  Helsingfors Simsällskap  2:05.81                 
                     
Denize Korkiakoski  1999  609  30.67  1:04.31  1:37.36    2:10.68   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:12.67                 
                     
Alisa Ponomareva  1991  601  31.14  1:04.12  1:37.73    2:11.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:18.98                 
                     
Peppi Päiviö  1999  589  29.95  1:02.97  1:36.92    2:12.11   
  Cetus Espoo  2:10.25                 
                     
Petra Äkkinen  2000    582  30.66  1:04.38  1:39.05    2:12.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:13.05                 
                     
Jenna Miettinen  1999    580  30.62  1:04.64  1:38.86    2:12.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:13.34                 
                     
Nea Lähdesmäki  1999    572  30.90  1:04.66  1:39.44    2:13.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:16.42                 
                     
10  Ylva Sjölund  1998    548  31.29  1:05.86  1:41.00    2:15.35   
  Cetus Espoo  2:13.79                 
                     
11  Aino Pajari  2001    541  31.69  1:06.03  1:41.14    2:15.94   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  2:19.48                 
                     
12  Aino Räike  1999    534  31.83  1:06.26  1:41.72    2:16.47   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:19.73                 
                     
13  Nea Tiesmäki  2000    533  31.30  1:06.29  1:42.48    2:16.62   
  Cetus Espoo  2:17.38                 
                     
14  Fanny Renvall  2000    525  31.29  1:05.80  1:42.05    2:17.30   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  2:19.47                 
                     
15  Anni Hirvo  2001    517  31.38  1:06.65  1:42.24    2:17.98   
  Helsingfors Simsällskap  2:16.49                 
                     
16  Cia Wacklin  2001    516  31.37  1:06.20  1:42.65    2:18.08   
  Cetus Espoo  2:15.86                 
                     
17  Miia Hurskainen  1992    510  31.48  1:06.47  1:42.55    2:18.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
18  Janina Viitanen  1997    497  31.50  1:06.31  1:42.46    2:19.83   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
19  Nelli Ohvo  2001    462  31.83  1:07.28  1:44.91    2:23.24   
  Cetus Espoo  2:17.07                 
                     
20  Sanni Kalliomäki  2000    459  32.52  1:09.46  1:47.00    2:23.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:19.28                 
                     
21  Veera Heikkinen  2001    435  32.47  1:09.17  1:47.75    2:26.10   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
22  Anniina Kylkisalo  2001    414  32.65  1:10.49  1:49.80    2:28.53   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
23  Ida Törnqvist  1999    413  33.57  1:11.02  1:50.63    2:28.67   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
24  Saija Mikkonen  2001    369  34.74  1:14.53  1:55.21    2:34.41   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
25  Pauliina Haarala  2000    348  34.00  1:13.26  1:54.74    2:37.49   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:36.70                 
                     
Aada Pohjala  2001              DNS   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Fanny Ek  1999              DNS   
  Ålands Simförening  2:24.57                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 10, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sergey Kuznetsov  2000  605          23.95   
  Cetus Espoo  22.71                 
Gustav Carlsson  1993  569          24.44   
  Ålands Simförening  24.08                 
Kaj Smeds  1998  562          24.55   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  23.08                 
Lauri Hatunen  1998  547          24.76   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  23.90                 
Aaron Joki  1999  528          25.06   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  24.05                 
Viktor Thodin  2000  520          25.19   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  24.80                 
Alex Nygård  1996    519          25.21   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
Wilhelm Suominen  1999    515          25.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  23.78                 
Jakob Nordman  1996    513          25.30   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.27                 
10  Jimi Kallio  1993    508          25.39   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  24.00                 
11  Aleksi Ekström  1996    502          25.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  24.72                 
12  Akseli Heino  1999    501          25.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.45                 
13  Oskari Herpola  2001    480          25.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  25.13                 
14  Jaakko Kuusisto  2000    471          26.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.81                 
15  Atte Sahla  1993    462          26.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  25.28                 
16  Joel Knaapi  2001    452          26.39   
  Cetus Espoo  26.91                 
17  Emil Hanski  1999    449          26.45   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  26.09                 
18  Jonni Aho  1999    439          26.64   
  Cetus Espoo  25.47                 
19  Hermanni Taimisto  2000    438          26.66   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  27.06                 
20  Joonatan Lindfors  1999    433          26.77   
  Cetus Espoo  26.60                 
21  Rasmus Virta  1998    431          26.81   
  Cetus Espoo  26.28                 
22  Otto Rannikko  1999    430          26.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  23.15                 
23  Eddie Eriksson  1999    429          26.85   
  Ålands Simförening  26.89                 
24  Jaakko Siipola  1999    421          27.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  26.88                 
25  Joona Salminen  2000    407          27.32   
  Cetus Espoo  26.99                 
26  Atso Iivanainen  2000    399          27.52   
  Helsingfors Simsällskap  27.11                 
27  Hugo Enroth  2001    390          27.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
28  Joel Vaitilo  1998    382          27.92   
  Cetus Espoo  27.42                 
29  Niklas Linnanen  2001    381          27.93   
  Helsingfors Simsällskap  27.08                 
30  Ivar Malm  2001    372          28.17   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  27.27                 
31  Tatu Jentze  2001    369          28.23   
  Cetus Espoo  27.57                 
32  Aaro Kangasmaa  2001    364          28.37   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  27.87                 
33  Leevi Korpinen  2001    348          28.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.82                 
34  Frej-oskar Wikström  1999    337          29.09   
  Ålands Simförening  28.98                 
35  Niilo Olander  2001    334          29.20   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  29.15                 
36  Ali Khalili  2001    331          29.26   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.66                 
37  Kasper Vaittinen  2001    315          29.77   
  Cetus Espoo  28.79                 
38  Janne Juven  2001    311          29.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.88                 
Juuso Syrjälä  2001              DNS   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.79                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim F, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emilia Liven  2002  614  34.07        1:13.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:12.63                 
                     
Sara Mustonen  2002  526  36.31        1:17.23   
  Cetus Espoo  1:14.90                 
                     
Emma Haglund  2003  518  36.48        1:17.61   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:14.62                 
                     
Sini Silvennoinen  2002  482  36.38        1:19.49   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.64                 
                     
Siiri Konkka  2004  481  37.67        1:19.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.27                 
                     
Venla Salminen  2002  453  38.59        1:21.14   
  Cetus Espoo  1:22.60                 
                     
Katariina Niemi  2002    450  38.68        1:21.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:22.67                 
                     
Jenny Grangärd  2003    433  40.07        1:22.37   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:23.71                 
                     
Emily Majors  2002    426  39.75        1:22.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:22.68                 
                     
10  Anni Savolainen  2002    421  39.85        1:23.15   
  Cetus Espoo  1:27.12                 
                     
11  Emma Jormanainen  2003    387  41.02        1:25.55   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:23.34                 
                     
12  Stella Donning  2002    383  41.09        1:25.85   
  Ålands Simförening  1:33.49                 
                     
13  Tara Korkiakoski  2003    346  42.58        1:28.77   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:24.78                 
                     
14  Petra Kivi  2003    338  42.53        1:29.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:30.36                 
                     
15  Viivi Kylkisalo  2004    336  42.55        1:29.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:27.43                 
                     
16  Ninni Eriksson  2003    313  43.10        1:31.80   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:29.23                 
                     
17  Juliana Niinisalo  2002    312  43.71        1:31.91   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
18  Ella Hulkki  2004    301  44.63        1:33.01   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:37.18                 
                     
19  Maija Björkholm  2003    251  47.45        1:38.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:32.40                 
                     
20  Rebecca Duns  2003    250  47.05        1:38.90   
  Ålands Simförening  1:39.75                 
                     
21  Ellen Melin  2002    249  47.71        1:39.04   
  Ålands Simförening  1:35.51                 
                     
22  Sara Ikonen  2002    248  46.96        1:39.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:36.93                 
                     
23  Emelie Måtar  2004    238  47.49        1:40.51   
  Ålands Simförening  1:47.29                 
                     
24  Anniina Haarala  2004    193  51.21        1:47.73   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:45.27                 
                     
Peppi Siirtola  2002              DNS   
  Cetus Espoo  1:16.33                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 12, 100m Frisim P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Forsel  2003  473  27.65        57.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  56.47                 
                     
Jere Oikarainen  2002  455  28.13        58.42   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  59.00                 
                     
Alex Lydman  2003  451  28.31        58.58   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  56.11                 
                     
Santeri Herpola  2003  437  28.37        59.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  56.76                 
                     
Robin Söderholm  2002  424  29.26        59.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:01.80                 
                     
Kirill Helsing  2002  402  29.54        1:00.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:03.53                 
                     
Elias Kalliokoski  2003    387  30.14        1:01.62   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:02.80                 
                     
Samu Petteri Kallio  2002    360  30.20        1:03.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.26                 
                     
Valdemar Peltonen  2002    360  30.32        1:03.16   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:03.98                 
                     
10  Oskar Voiko  2002    351  30.23        1:03.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.31                 
                     
11  Arttu Mäenpää  2003    329  31.66        1:05.05   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:02.57                 
                     
12  Tuukka Harju  2003    310  31.90        1:06.40   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:04.47                 
                     
13  Emil Saha  2003    293  33.26        1:07.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:07.01                 
                     
14  Joonas Järvi  2002    282  32.22        1:08.53   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:06.34                 
                     
15  Rasmus Kalvik  2004    251  34.36        1:11.16   
  Ålands Simförening  1:12.85                 
                     
16  Alexander Mattsson  2003    223  35.62        1:14.04   
  Ålands Simförening  1:14.94                 
                     
17  Tommy Pehrsson  2003    191  37.45        1:17.96   
  Ålands Simförening  1:20.65                 
                     
Elliot Hans Åke Blomberg  2003              DNS   
  Ålands Simförening  1:22.46                 
                     
Philip Rosenholm  2004              DSQ   
  Ålands Simförening  1:27.62                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ida Konkka  2000  606          28.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.86                 
Jessica Lindholm  2001  571          29.37   
  Ålands Simförening  29.37                 
Jenny Ek  1999  558          29.60   
  Ålands Simförening  29.81                 
Janna Appelberg  2001  540          29.93   
  Helsingfors Simsällskap  30.72                 
Denize Korkiakoski  1999  519          30.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  30.55                 
Ida Slöör  2001  0.5  518          30.35   
  Cetus Espoo  30.71                 
Peppi Päiviö  1999  0.5  518          30.35   
  Cetus Espoo  30.67                 
Isabel Hagelin  2001    508          30.54   
  Helsingfors Simsällskap  31.19                 
Veronica Wahlstedt  2000    503          30.65   
  Cetus Espoo  30.03                 
10  Helene Hirvonen  2001    498          30.75   
  Helsingfors Simsällskap  32.12                 
11  Petra Äkkinen  2000    494          30.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  30.55                 
12  Miia Hurskainen  1992    477          31.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.11                 
13  Charlotta Edelman  2001    474          31.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.63                 
14  Aino Räike  1999    455          31.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  31.62                 
15  Noora Angelva  1999    453          31.74   
  Cetus Espoo  30.73                 
16  Janina Viitanen  1997    449          31.83   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  31.49                 
17  Fanny Renvall  2000    448          31.84   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  30.88                 
18  Sanni Kalliomäki  2000    444          31.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.84                 
19  Minka Halava  2001    436          32.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.93                 
20  Ylva Sjölund  1998    422          32.48   
  Cetus Espoo  30.74                 
21  Hanni Pratsch  1999    414          32.69   
  Cetus Espoo  32.04                 
22  Daniela Helanne  2000    406          32.92   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  32.50                 
23  Sofia Lehtinen  2000    405          32.94   
  Cetus Espoo  32.97                 
24  Kia Karike  1999    387          33.44   
  Cetus Espoo  32.78                 
25  Ada Nyström  2001    387          33.45   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  33.27                 
26  Nelli Ohvo  2001    383          33.55   
  Cetus Espoo  31.76                 
27  Fanny Virtanen  2000    383          33.57   
  Cetus Espoo  33.50                 
28  Myra Bengts  2000    378          33.69   
  Cetus Espoo  33.92                 
29  Laura Vierikko  2000    376          33.77   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  33.95                 
30  Aino Pajari  2001    372          33.88   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  32.70                 
31  Fanny Nyström  1999    367          34.04   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  36.94                 
32  Anni Hirvo  2001    366          34.08   
  Helsingfors Simsällskap  33.64                 
33  Veera Heikkinen  2001    339          34.94   
  Helsingfors Simsällskap  33.80                 
34  Ellen Vuollet  2001    324          35.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  36.64                 
35  Siiri Salokorpi  2000    314          35.86   
  Cetus Espoo  38.04                 
36  Ida Törnqvist  1999    302          36.31   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
37  Helena Knaapi  1999    296          36.58   
  Cetus Espoo  38.32                 
38  Saija Mikkonen  2001    256          38.38   
  Helsingfors Simsällskap  36.75                 
Alisa Ponomareva  1991              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.95                 
Ellen Woivalin  2001              DNS   
  Ålands Simförening  33.25                 
Johanna Vieraankivi  2001              DNS   
  Cetus Espoo  36.38                 
Linda Simula  2001              DNS   
  Helsingfors Simsällskap                   
Roosa Rekola  2000              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  31.31                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 14, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lauri Hatunen  1998  533  29.42  1:02.91  1:38.02    2:13.86   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Joni Aaltonen  1999  473  30.20  1:04.74  1:40.59    2:19.31   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:21.22                 
                     
Jaakko Kuusisto  2000  455  31.77  1:08.24  1:45.21    2:21.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:10.29                 
                     
Herman Widbom  2001  449  32.92  1:09.47  1:46.19    2:21.76   
  Cetus Espoo  2:19.36                 
                     
Viktor Thodin  2000  438  30.69  1:06.16  1:44.46    2:22.91   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari                   
                     
Claes Fjellström  2001  419  31.35  1:08.96  1:47.51    2:24.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:20.64                 
                     
Otto Rannikko  1999    417  31.75  1:09.43  1:48.30    2:25.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:15.55                 
                     
Wilhelm Suominen  1999    333  33.18  1:13.10  1:54.90    2:36.49   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Emil Hanski  1999    332  33.90  1:13.37  1:54.12    2:36.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
10  Ivar Malm  2001    233  35.41  1:19.49  2:06.56    2:56.35   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
11  Aaro Kangasmaa  2001    221  38.80  1:23.54  2:10.96    2:59.39   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
Arttu Mäki  1998              DNS   
  Cetus Espoo  2:38.16                 
                     
Linus Eriksson  2001              DSQ  Felaktigt simsätt 
  Ålands Simförening  2:50.76                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 15, 400m Frisim F, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Olivia Weuro  2002  612  1:05.79  2:16.41  3:27.43    4:36.10   
  Ålands Simförening  4:38.52                 
                     
Venla Salminen  2002  604  1:06.22  2:16.73  3:27.69    4:37.32   
  Cetus Espoo  4:44.73                 
                     
Anni Savolainen  2002  574  1:09.38  2:21.66  3:32.92    4:42.19   
  Cetus Espoo  4:46.88                 
                     
Peppi Pinomäki  2002  573  1:06.69  2:18.99  3:31.49    4:42.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:40.24                 
                     
Kerttu Nurmi  2003  536  1:09.32  2:23.06  3:36.54    4:48.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:50.67                 
                     
Maija Nurmi  2003  514  1:09.80  2:23.82  3:38.79    4:52.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:49.99                 
                     
Viivi Koivisto  2002    496  1:12.42  2:27.34  3:42.78    4:56.22   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:05.80                 
                     
Emilia Liven  2002    496  1:09.67  2:25.86  3:42.89    4:56.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:02.71                 
                     
Mirka Mettinen  2002    468  1:13.55  2:30.43  3:46.79    5:01.89   
  Cetus Espoo                   
                     
10  Stella Donning  2002    459  1:11.95  2:29.21  3:47.12    5:03.88   
  Ålands Simförening  5:08.01                 
                     
11  Emma Haglund  2003    453  1:15.70  2:34.79  3:52.85    5:05.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:16.18                 
                     
12  Emma Jokilammi  2002    451  1:13.46  2:31.47  3:48.58    5:05.74   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
13  Emily Majors  2002    450  1:12.76  2:30.34  3:48.91    5:05.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:15.07                 
                     
14  Kaisla Kangas  2002    450  1:10.94  2:29.52  3:48.45    5:05.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:59.90                 
                     
15  Katariina Niemi  2002    450  1:11.40  2:28.19  3:47.01    5:05.98   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:52.61                 
                     
16  Maija Björkholm  2003    442  1:15.86  2:33.57  3:51.87    5:07.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:15.24                 
                     
17  Juliana Niinisalo  2002    420  1:13.46  2:32.30  3:53.24    5:13.07   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:05.15                 
                     
18  Nea Winqvist  2002    417  1:12.92  2:33.81  3:54.08    5:13.66   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  5:11.11                 
                     
19  Viivi Kylkisalo  2004    408  1:16.13  2:36.67  3:57.89    5:16.18   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:18.91                 
                     
20  Ninni Eriksson  2003    404  1:14.37  2:34.63  3:54.89    5:16.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:10.66                 
                     
21  Petra Kivi  2003    404  1:17.15  2:37.30  3:57.75    5:17.13   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:23.01                 
                     
22  Elisabeth Marie Salm  2002    403  1:11.61  2:32.38  3:55.28    5:17.28   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  5:17.22                 
                     
23  Ella Hulkki  2004    388  1:19.08  2:40.75  4:01.83    5:21.47   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:28.59                 
                     
24  Jenny Grangärd  2003    382  1:18.60  2:40.87  4:02.83    5:23.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:22.22                 
                     
25  Sara Ikonen  2002    359  1:16.84  2:40.62  4:05.75    5:29.95   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:36.24                 
                     
26  Emma Jormanainen  2003    354  1:20.63  2:46.03  4:09.63    5:31.25   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:33.63                 
                     
27  Anniina Haarala  2004    352  1:17.75  2:42.05  4:07.10    5:32.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:21.69                 
                     
28  Emma Marcus  2002    325  1:19.85  2:47.92  4:15.47    5:41.01   
  Ålands Simförening  5:57.27                 
                     
29  Rebecca Duns  2003    263  1:24.13  2:57.03  4:32.31    6:05.88   
  Ålands Simförening  6:43.91                 
                     
Tara Korkiakoski  2003              DNS   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  4:58.48                 
                     
Oona Laakso  2002              DNF   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:37.89                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 16, 200m Medley P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Forsel  2003  457  29.60  1:07.26  1:48.82    2:22.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:19.66                 
                     
Elias Laine  2002  455  30.26  1:06.15  1:50.03    2:22.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:18.71                 
                     
Jere Oikarainen  2002  442  31.60  1:08.68  1:50.38    2:23.91   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:21.88                 
                     
Alex Lydman  2003  436  31.69  1:09.44  1:53.48    2:24.50   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:19.48                 
                     
Robin Söderholm  2002  401  32.53  1:13.74  1:55.37    2:28.60   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:34.96                 
                     
Santeri Herpola  2003  379  31.92  1:10.92  1:56.74    2:31.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:27.55                 
                     
Kirill Helsing  2002    368  34.32  1:15.82  1:58.40    2:32.93   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:36.33                 
                     
Elias Kalliokoski  2003    359  34.03  1:15.97  1:59.01    2:34.21   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:40.61                 
                     
Valdemar Peltonen  2002    333  33.50  1:16.22  2:03.18    2:38.10   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
10  Niko Kuhna  2002    321  35.32  1:17.25  2:02.59    2:40.08   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
11  Oskar Voiko  2002    312  34.54  1:14.79  2:04.62    2:41.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:34.93                 
                     
12  Emil Saha  2003    271  38.04  1:21.66  2:10.81    2:49.28   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:46.06                 
                     
13  Tuukka Harju  2003    256  40.52  1:25.66  2:15.84    2:52.49   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:44.50                 
                     
14  Alexander Mattsson  2003    201  39.66  1:27.60  2:22.45    3:07.11   
  Ålands Simförening  3:19.50                 
                     
15  Philip Rosenholm  2004    135  43.50  1:40.97  2:40.45    3:33.45   
  Ålands Simförening  3:47.55                 
                     
Arttu Mäenpää  2003              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:34.82                 
  SW 6.3 Uintia vatsallaan               
                     
Joonas Järvi  2002              DSQ   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  SW 7.6 Väärä uintisykli (=1 käsiveto, 1 potku), paitsi käännökseen / maaliin tullessa               
                     
Samu Petteri Kallio  2002              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:39.27                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ida Slöör  2001  601  33.55  1:09.69  1:45.93    2:21.27   
  Cetus Espoo  2:21.93                 
                     
Aino Otava  1999  586  34.47  1:11.10  1:47.15    2:22.41   
  Cetus Espoo                   
                     
Tiia Puolakka  1998  546  34.57  1:11.33  1:48.86    2:25.81   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:23.05                 
                     
Petra Äkkinen  2000  539  34.00  1:11.26  1:48.90    2:26.46   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:20.73                 
                     
Ida Konkka  2000  515  35.27  1:13.29  1:51.34    2:28.66   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Nea Tiesmäki  2000  507  36.21  1:14.08  1:52.00    2:29.47   
  Cetus Espoo  2:25.81                 
                     
Aino Räike  1999    505  34.62  1:12.02  1:51.38    2:29.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Iida Reini  2000    495  35.99  1:13.35  1:51.69    2:30.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Minka Halava  2001    461  37.33  1:17.17  1:56.59    2:34.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
10  Fanny Vuollet  1999    457  36.44  1:15.53  1:55.43    2:34.73   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:29.75                 
                     
11  Miia Hurskainen  1992    432  35.47  1:15.14  1:56.46    2:37.66   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
12  Isabel Hagelin  2001    429  35.88  1:16.49  1:57.80    2:38.07   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
13  Cia Wacklin  2001    425  38.01  1:18.41  1:58.41    2:38.57   
  Cetus Espoo  2:36.63                 
                     
14  Charlotta Edelman  2001    424  34.92  1:14.11  1:55.90    2:38.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:25.88                 
                     
15  Roosa Rekola  2000    364  36.74  1:18.02  2:02.17    2:46.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:30.80                 
                     
16  Anniina Kylkisalo  2001    349  41.45  1:23.85  2:07.32    2:49.31   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
17  Noora Kuhna  2000    290  40.35  1:27.44  2:14.86    2:59.94   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  3:06.94                 
                     
Aada Pohjala  2001              DNS   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Fanny Ek  1999              DNF   
  Ålands Simförening  2:38.80                 
                     
Helene Hirvonen  2001              DNF   
  Helsingfors Simsällskap  2:27.26                 
                     
Nea Lähdesmäki  1999              DNF   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:35.25                 
                     
Pauliina Haarala  2000              DSQ   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  SW 6.3 Uintia vatsallaan               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 18, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sergey Kuznetsov  2000  584          26.58   
  Cetus Espoo  25.71                 
Wilhelm Suominen  1999  522          27.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  26.19                 
Kaj Smeds  1998  497          28.05   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  26.35                 
Alex Nygård  1996  493          28.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
Lauri Elomaa  2000  475          28.47   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.71                 
Gustav Carlsson  1993  472          28.53   
  Ålands Simförening  28.03                 
Oskari Herpola  2001    422          29.61   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Jaakko Siipola  1999    418          29.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.02                 
Jaakko Kuusisto  2000    417          29.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.47                 
10  Hermanni Taimisto  2000    412          29.86   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.68                 
11  Claes Fjellström  2001    404          30.04   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  30.16                 
12  Atte Sahla  1993    388          30.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.89                 
13  Jonni Aho  1999    387          30.49   
  Cetus Espoo  29.91                 
14  Otto Rannikko  1999    384          30.55   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.01                 
15  Aaron Joki  1999    381          30.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  29.72                 
16  Aleksi Ekström  1996    381          30.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  30.19                 
17  Akseli Heino  1999    370          30.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.95                 
18  Jimi Kallio  1993    368          30.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  29.46                 
19  Kasper Vaittinen  2001    364          31.11   
  Cetus Espoo  29.83                 
20  Eemeli Raninen  2001    359          31.25   
  Helsingfors Simsällskap  29.80                 
21  Joel Knaapi  2001    346          31.63   
  Cetus Espoo                   
22  Joona Salminen  2000    334          32.00   
  Cetus Espoo  31.28                 
23  Hugo Enroth  2001    329          32.18   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  31.24                 
24  Rasmus Virta  1998    321          32.44   
  Cetus Espoo  31.26                 
25  Leevi Korpinen  2001    307          32.92   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  32.48                 
26  Joonatan Lindfors  1999    304          33.03   
  Cetus Espoo  32.77                 
27  Aaro Kangasmaa  2001    254          35.06   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  35.10                 
28  Ali Khalili  2001    239          35.78   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  35.09                 
Jakob Nordman  1996              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Janne Juven  2001              DNF   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  35.10                 
Emil Hanski  1999              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.22                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
Viktor Thodin  2000              DSQ   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  29.20                 
  SW 6.4 Sukellus yli 15m lähdön / käännöksen jälkeen               
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 19, 4X100m Medley F, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK Tytöt 1  2002  543          4:36.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:22.33                 
  Emilie Pärnänen  2002      32.02  1:05.90      1:05.90   
  Emilia Liven  2002      34.30  1:15.65      2:21.55   
  Sini Silvennoinen  2002      31.61  1:12.05      3:33.60   
  Oona Laakso  2002      29.02  1:02.43      4:36.03   
                     
Cetus 1  2002  486          4:46.31   
  Cetus Espoo                   
  Sara Mustonen  2002      32.77  1:07.42      1:07.42   
  Venla Salminen  2002      37.79  1:20.34      2:27.76   
  Mirka Mettinen  2002      33.44  1:14.33      3:42.09   
  Anni Savolainen  2002      30.39  1:04.22      4:46.31   
                     
ÅSK Tytöt 2  2002  466          4:50.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:45.06                 
  Kerttu Nurmi  2003      35.54  1:12.86      1:12.86   
  Siiri Konkka  2004      37.36  1:20.80      2:33.66   
  Maija Nurmi  2003      34.10  1:14.53      3:48.19   
  Peppi Pinomäki  2002      29.53  1:02.27      4:50.46   
                     
VUS-VSS 2 [F-15]  2002  404          5:04.46   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:00.54                 
  Ella Hulkki  2004      37.45  1:17.49      1:17.49   
  Emily Majors  2002      38.26  1:23.44      2:40.93   
  Tara Korkiakoski  2003      35.57  1:16.88      3:57.81   
  Ninni Eriksson  2003      31.71  1:06.65      5:04.46   
                     
VUS-VSS 1 [F-15]  2002  370          5:13.69   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  4:53.56                 
  Petra Kivi  2003      37.05  1:16.55      1:16.55   
  Emma Haglund  2003      37.11  1:21.01      2:37.56   
  Viivi Koivisto  2002      36.29  1:22.35      3:59.91   
  Juliana Niinisalo  2002      31.53  1:13.78      5:13.69   
                     
ÅSF Tjejer  2002  289          5:40.58   
  Ålands Simförening  5:40.44                 
  Emma Marcus  2002      40.65  1:24.91      1:24.91   
  Ellen Melin  2002      46.56  1:39.41      3:04.32   
  Stella Donning  2002      36.76  1:20.17      4:24.49   
  Rebecca Duns  2003      35.69  1:16.09      5:40.58   
                     
VUS-VSS 3 [F-15]  2002              DSQ  Överväxling 300m 
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:08.40                 
  Jenny Grangärd  2003      37.68  1:16.33      1:16.33   
  Emma Jormanainen  2003      40.23  1:26.29      2:42.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 20, 4X100m Frisim P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK pojat 1  2002  481          3:53.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:51.42                 
  Santeri Herpola  2003      27.10  58.01      58.01   
  Elias Laine  2002      28.12  59.83      1:57.84   
  Marcus Forsel  2003      27.16  58.32      2:56.16   
  Jere Oikarainen  2002      27.08  57.69      3:53.85   
                     
VUS-VSS 1 [P15]  2002  425          4:03.61   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  4:04.24                 
  Elias Kalliokoski  2003      29.73  1:02.45      1:02.45   
  Robin Söderholm  2002      29.38  1:00.04      2:02.49   
  Kirill Helsing  2002      29.75  1:02.33      3:04.82   
  Alex Lydman  2003      27.79  58.79      4:03.61   
                     
VUS-VSS 2 [P15]  2002  315          4:29.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  4:21.80                 
  Joonas Järvi  2002      32.76  1:09.93      1:09.93   
  Tuukka Harju  2003      31.26  1:07.27      2:17.20   
  Valdemar Peltonen  2002      30.06  1:05.33      3:22.53   
  Emil Saha  2003      31.41  1:06.59      4:29.12   
                     
ÅSF Pojkar  2002              DSQ  Fel simmare 4 sträck 
  Ålands Simförening                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 21, 4X50m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK Naiset 1  666          1:59.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.67                 
  Emilie Pärnänen  2002      30.23        30.23   
  Iida Reini  2000      32.69        1:02.92   
  Ida Konkka  2000      28.74        1:31.66   
  Tiia Puolakka  1998      27.43        1:59.09   
                     
Cetus 1  629          2:01.41   
  Cetus Espoo  2:03.70                 
  Peppi Päiviö  1999      31.20        31.20   
  Sofia Lehtinen  2000      33.16        1:04.36   
  Veronica Wahlstedt  2000      29.92        1:34.28   
  Aino Otava  1999      27.13        2:01.41   
                     
VUS-VSS naiset 1  613          2:02.42   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:02.57                 
  Petra Äkkinen  2000      31.58        31.58   
  Jenna Miettinen  1999      33.08        1:04.66   
  Denize Korkiakoski  1999      29.95        1:34.61   
  Nea Lähdesmäki  1999      27.81        2:02.42   
                     
HSS 1  571          2:05.36   
  Helsingfors Simsällskap                   
  Isabel Hagelin  2001      33.64        33.64   
  Saija Mikkonen  2001      35.42        1:09.06   
  Janna Appelberg  2001      29.18        1:38.24   
  Emma Koiranen  2001      27.12        2:05.36   
                     
ÅSK naiset 2  564          2:05.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.68                 
  Roosa Rekola  2000      33.50        33.50   
  Alisa Ponomareva  1991      32.48        1:05.98   
  Miia Hurskainen  1992      30.73        1:36.71   
  Sanni Kalliomäki  2000      29.14        2:05.85   
                     
ÅSF damer  1999  564          2:05.89   
  Ålands Simförening  2:05.55                 
  Jenny Ek  1999      32.41        32.41   
  Ellen Woivalin  2001      37.23        1:09.64   
  Jessica Lindholm  2001      29.23        1:38.87   
  Olivia Weuro  2002      27.02        2:05.89   
                     
BS-PU elit 1    526          2:08.88   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit  2:09.49                 
  Aino Pajari  2001      35.62        35.62   
  Ada Nyström  2001      34.66        1:10.28   
  Nea Winqvist  2002      29.56        1:39.84   
  Aada Pohjala  2001      29.04        2:08.88   
                     
ÅSK naiset 3    498          2:11.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:09.56                 
  Kaisla Kangas  2002      33.98        33.98   
  Charlotta Edelman  2001      34.69        1:08.67   
  Minka Halava  2001      32.47        1:41.14   
  Katariina Niemi  2002      30.09        2:11.23   
                     
10  VUS-VSS naiset 2    473          2:13.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:13.36                 
  Janina Viitanen  1997      32.34        32.34   
  Fanny Vuollet  1999      36.01        1:08.35   
  Laura Vierikko  2000      34.65        1:43.00   
  Ellen Vuollet  2001      30.48        2:13.48   
                     
11  BS-PU elit 2    403          2:20.80   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
  Elisabeth Marie Salm  2002      39.51        39.51   
  Fanny Nyström  1999      35.92        1:15.43   
  Daniela Helanne  2000      32.23        1:47.66   
  Ida Törnqvist  1999      33.14        2:20.80   
                     
Cetus 2              DSQ   
  Cetus Espoo  2:04.36                 
  SW 10.13 Väärä uintijärjestys               
                     
HSS 2  1999              DSQ  Överväxling 50, 100 
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  22:22   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK miehet 1  609          1:37.41   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:35.03                 
  Otto Rannikko  1999      24.83        24.83   
  Joni Aaltonen  1999      24.38        49.21   
  Wilhelm Suominen  1999      24.09        1:13.30   
  Jakob Nordman  1996      24.11        1:37.41   
                     
VUS-VSS miehet 1  604          1:37.68   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:36.67                 
  Lauri Hatunen  1998      24.40        24.40   
  Jimi Kallio  1993      24.60        49.00   
  Aaron Joki  1999      24.33        1:13.33   
  Aleksi Ekström  1996      24.35        1:37.68   
                     
ÅSK miehet 2  543          1:41.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:39.67                 
  Akseli Heino  1999      25.63        25.63   
  Oskari Herpola  2001      24.96        50.59   
  Jaakko Kuusisto  2000      25.48        1:16.07   
  Atte Sahla  1993      25.14        1:41.21   
                     
Cetus miehet  538          1:41.54   
  Cetus Espoo  1:42.26                 
  Sergey Kuznetsov  2000      23.80        23.80   
  Jonni Aho  1999      26.03        49.83   
  Rasmus Virta  1998      26.22        1:16.05   
  Joel Knaapi  2001      25.49        1:41.54   
                     
VUS-VSS miehet 2  479          1:45.53   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  Alex Nygård  1996      25.36        25.36   
  Hermanni Taimisto  2000      25.92        51.28   
  Ivar Malm  2001      27.56        1:18.84   
  Claes Fjellström  2001      26.69        1:45.53   
                     
ÅSF herrar  443          1:48.32   
  Ålands Simförening  1:45.00                 
  Eddie Eriksson  1999      26.36        26.36   
  Gustav Carlsson  1993      23.80        50.16   
  Frej-oskar Wikström  1999      28.85        1:19.01   
  Linus Eriksson  2001      29.31        1:48.32   
                     
HSS 1  2000    438          1:48.74   
  Helsingfors Simsällskap  1:55.70                 
  Niklas Linnanen  2001      27.74        27.74   
  Eemeli Raninen  2001      27.12        54.86   
  Atso Iivanainen  2000      27.37        1:22.23   
  Harald Åström  2001      26.51        1:48.74   
                     
ÅSK miehet 3    428          1:49.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:46.81                 
  Lauri Elomaa  2000      26.08        26.08   
  Emil Hanski  1999      27.62        53.70   
  Jaakko Siipola  1999      27.55        1:21.25   
  Leevi Korpinen  2001      28.33        1:49.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:22 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  08:59   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 23, 4X50m Bröstsim Mixed D/H, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK seka Aikuiset 1              2:07.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.38                 
  Jakob Nordman  1996      30.28        30.28   
  Iida Reini  2000      33.05        1:03.33   
  Alisa Ponomareva  1991      32.93        1:36.26   
  Otto Rannikko  1999      30.86        2:07.12   
                     
VUS-VSS seka 1              2:09.77   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:10.11                 
  Lauri Hatunen  1998      30.71        30.71   
  Hermanni Taimisto  2000      31.19        1:01.90   
  Jenna Miettinen  1999      32.94        1:34.84   
  Fanny Vuollet  1999      34.93        2:09.77   
                     
Cetus 1              2:11.73   
  Cetus Espoo  2:10.88                 
  Jonni Aho  1999      31.97        31.97   
  Sergey Kuznetsov  2000      32.31        1:04.28   
  Sofia Lehtinen  2000      33.68        1:37.96   
  Sara Mustonen  2002      33.77        2:11.73   
                     
HSS 1  2000              2:14.32   
  Helsingfors Simsällskap                   
  Niklas Linnanen  2001      33.14        33.14   
  Saija Mikkonen  2001      34.78        1:07.92   
  Janna Appelberg  2001      34.24        1:42.16   
  Lauri Krapf  2001      32.16        2:14.32   
                     
Cetus 2              2:17.48   
  Cetus Espoo  2:17.07                 
  Joel Vaitilo  1998      33.99        33.99   
  Herman Widbom  2001      32.16        1:06.15   
  Kia Karike  1999      35.43        1:41.58   
  Nelli Ohvo  2001      35.90        2:17.48   
                     
ÅSK seka Aikuiset 4              2:19.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:20.90                 
  Hugo Enroth  2001      33.11        33.11   
  Emil Hanski  1999      33.27        1:06.38   
  Tiia Puolakka  1998      36.24        1:42.62   
  Minka Halava  2001      36.48        2:19.10   
                     
VUS-VSS seka 2              2:19.59   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
  Jimi Kallio  1993      33.42        33.42   
  Alex Nygård  1996      31.76        1:05.18   
  Petra Äkkinen  2000      37.16        1:42.34   
  Nea Lähdesmäki  1999      37.25        2:19.59   
                     
HSS 2  1998              2:22.04   
  Helsingfors Simsällskap                   
  Eemeli Raninen  2001      34.76        34.76   
  Harald Åström  2001      36.13        1:10.89   
  Helene Hirvonen  2001      35.26        1:46.15   
  Emma Koiranen  2001      35.89        2:22.04   
                     
ÅSK seka Aikuiset 5              2:29.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:34.80                 
  Leevi Korpinen  2001      35.20        35.20   
  Janne Juven  2001      35.87        1:11.07   
  Sanni Kalliomäki  2000      41.87        1:52.94   
  Roosa Rekola  2000      36.40        2:29.34   
                     
10  ÅSF mix 1 D/H              2:30.44   
  Ålands Simförening  2:17.00                 
  Jenny Ek  1999      38.61        38.61   
  Eddie Eriksson  1999      34.59        1:13.20   
  Fanny Ek  1999      38.81        1:52.01   
  Linus Eriksson  2001      38.43        2:30.44   
                     
ÅSF Mix 2 D/H              DNS   
  Ålands Simförening                   
  Jessica Lindholm  2001                 
  Fanny Ek  1999                 
  Frej-oskar Wikström  1999                 
  Elliot Hans Åke Blomberg  2003              DNS   
                     
VUS-VSS seka 3              DSQ   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:31.54                 
  SW 10.11 Vaihtorikko               
                     
ÅSK seka Aikuiset 3              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:15.76                 
  SW 7.5 Perhosuinnin potku (pl. lähdön / käännöksen jälkeen)               
                     
ÅSK seka Aikuiset 2              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:11.07                 
  SW 10.8 Kielletty varuste tai vartalon teippaus               
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.07  Utskriftsdatum  05 februari 2017 
Licensierad till: IFK Simning Åland  Utskriftstid  08:59 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI mästerskapen    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  09:01   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 24, 4X50m Bröstsim Mixed F/P, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
ÅSK seka junnut 1  2002            2:13.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:16.32                 
  Marcus Forsel  2003      33.03        33.03   
  Jere Oikarainen  2002      32.31        1:05.34   
  Sini Silvennoinen  2002      34.30        1:39.64   
  Emilia Liven  2002      33.62        2:13.26   
                     
VUS-VSS 1 [Mixed-15]  2002            2:21.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:19.98