2022-09-29   10:00:42
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Masters SM 50m 2017, Umeå

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  16:34   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Margareta Rainer  1949    612  48.61  1:45.98  2:43.50    3:25.03   
  Gvle Simsllskap  3:19.43                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Ann-Christin ngstrm  1954    366  50.07  1:50.31  3:01.37    3:54.73   
  Lycksele Idrottsfrening  30.47                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Birgitta Flensburg  1961    426  45.09  1:42.07  2:42.68    3:30.82   
  Danderyds Sim  3:11.45                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Birgitta Olofsson  1967  632  36.13  1:24.84  2:15.21    2:55.91   
  Ume Simsllskap  2:51.27                 
                     
Anne Mannela  1963  548  37.64  1:24.40  2:22.30    3:04.52   
  Sundsvalls Simsllskap  2:59.59                 
                     
Lena Brunnberg  1965  519  39.24  1:31.01  2:24.98    3:07.81   
  Upsala Simsllskap  3:06.77                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Britt-Marie Nilsson  1971  618  34.38  1:22.25  2:11.32    2:53.18   
  Simklubben Sydsim  2:44.30                 
                     
Karin Axelsson  1970  529  36.36  1:25.44  2:20.77    3:02.46   
  Solna Sundbyberg SS 04  3:01.64                 
                     
Camilla Rogala  1970  427  42.12  1:35.25  2:31.94    3:15.91   
  Simklubben Neptun  3:20.00                 
                     
Kristina Fundberg  1969  194  50.24  2:05.21  3:18.96    4:14.71   
  Eskilstuna Simklubb  4:07.28                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Camilla Johansson-Sponseller  1974  741  33.16  1:14.11  2:02.98    2:40.23   
  Ume Simsllskap  2:40.72                 
                     
Carina Andersson  1975  461  39.25  1:30.00  2:24.13    3:07.64   
  Upsala Simsllskap  3:00.36                 
                     
Stina Svensson  1973  455  43.19  1:35.72  2:28.46    3:08.53   
  Simklubben Neptun  3:10.00                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Hannah Newsham  1979    539  39.10  1:23.92  2:12.64    2:53.77   
  Sundsvalls Simsllskap  3:10.55                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Marie Therese berg  1986  549  32.63  1:16.80  2:04.23    2:43.51   
  smo Simsllskap                   
                     
Eva Dunkhase  1987  354  38.18  1:30.59  2:23.84    3:09.11   
  Ume Simsllskap  3:13.37                 
                     
Veronica Johansson  1987  336  37.18  1:32.73  2:26.60    3:12.46   
  Sundsvalls Simsllskap  3:00.03                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Linnea Nystrm  1992    318  40.93  1:36.92  2:38.04    3:26.10   
  Ume Simsllskap  3:30.00                 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Angelica Ljungcrantz  1993      47.51  1:46.90  2:50.08    3:44.88   
  Ume Simsllskap  4:00.44                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  16:34   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Ronny Oltner  1956    586  34.84  1:19.88  2:09.49    2:49.65  SR 
  Sdertlje Simsllskap  2:52.03                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Anders Haglund  1961      33.37  1:16.38  2:07.77    2:41.97   
  Simklubben Neptun  2:34.99                 
                     
Jan Mandahl  1961      34.57  1:21.98  2:05.11    2:45.82   
  Upsala Simsllskap  2:36.52                 
                     
Dave Schardt  1959    586  35.78  1:19.03  2:11.43    2:48.29   
  Simklubben Neptun  2:49.99                 
                     
Robert Jakubek  1959    545  38.07  1:21.64  2:14.44    2:52.40   
  Helsingborgs Simsllskap  2:45.56                 
                     
Fredrik Mnsson  1962    457  40.08  1:30.73  2:22.15    3:02.77   
  Saltsjbadens Idrottsfrening  3:01.20                 
                     
Lennart Flygare  1961    174  1:01.02  2:11.64  3:17.35    4:11.97   
  Ume Simsllskap  4:23.00                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Tomas Larsson  1966    512  33.63  1:17.20  2:05.51    2:43.84   
  Upsala Simsllskap  2:53.70                 
                     
Henrik Roos  1964    422  33.99  1:23.27  2:11.98    2:54.84   
  Eskilstuna Simklubb  2:45.23                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Stefan Scherling  1972      33.95  1:17.69  1:57.20    2:34.37   
  Tby Sim  2:30.24                 
                     
Stefan Andersson  1970      32.50  1:15.28  2:00.69    2:38.06   
  Sundsvalls Simsllskap  2:27.40                 
                     
Magnus Du Rietz  1969    540  32.17  1:15.91  2:01.78    2:39.75   
  Saltsjbadens Idrottsfrening  2:38.24                 
                     
Henrik Holmberg  1969    332  39.78  1:32.97  2:25.64    3:07.69   
  Simklubben Neptun  3:05.10                 
                     
Robert Malmstrm  1971              DNS   
  Eskilstuna Simklubb  3:27.51                 
                     
Lars Mattson  1968              DSQ  Felaktig vn ry-br 
  IKSU Simning  2:38.57                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Simon Malmberg  1974      30.98  1:11.63  1:54.47    2:30.57   
  Gteborg Sim  2:28.21                 
                     
Adrian Bengtson  1976      31.92  1:15.20  1:59.04    2:34.75   
  Ume Simsllskap  2:33.67                 
                     
Tor Wildenstam  1975    524  30.89  1:12.40  2:02.87    2:42.00   
  Tby Sim  2:50.00                 
                     
Johan Carln  1976    498  30.22  1:15.40  2:05.80    2:44.71   
  Tby Sim  2:48.00                 
                     
Pelle Edlund  1973              DNS   
  Ume Simsllskap  4:01.23                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Petter Lindqvist  1980      31.40  1:17.28  2:03.81    2:42.20   
  Ume Simsllskap  2:33.67                 
                     
David Lindahl  1982    438  35.32  1:19.69  2:08.14    2:47.44   
  Linkpings Allmnna SS  2:38.50                 
                     
Tommie Nilsson  1978      35.39  1:19.74  2:10.80    2:51.44   
  Sundsvalls Simsllskap  2:37.91                 
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Andreas Edlund  1989      29.59  1:10.66  1:52.57    2:28.09   
  rnskldsviks Allmnna SS  2:11.33                 
                     
Simon Andersson  1989      31.97  1:14.65  1:59.95    2:38.81   
  Ume Simsllskap  2:33.40                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per ldersgrupp med pong och mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  16:36   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Ulla hman  1948      47.31        1:41.72   
  Fagersta Simklubb  1:43.00                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Maria Rhodin  1955      47.92        1:38.37   
  Lule Simsllskap  1:37.25                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Sara Henrysson Eidvall  1961      49.78        1:48.43   
  Simklubben Neptun  1:44.87                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Maria Norberg  1963      38.54        1:19.74   
  Kristianstads SLS  1:20.12                 
                     
Anne Mannela  1963      38.66        1:20.49   
  Sundsvalls Simsllskap  1:16.05                 
                     
Lena Brunnberg  1965      47.94        1:36.22   
  Upsala Simsllskap  1:37.48                 
                     
Kicki Molin  1964              DSQ  Felaktig start 
  Danderyds Sim  1:35.16                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Anna Hammar  1968      35.92        1:14.77   
  Saltsjbadens Idrottsfrening  1:15.17                 
                     
Marie Jernberg  1969      41.25        1:24.82   
  lvsj AIK Simfrening  1:19.51                 
                     
Karin Axelsson  1970      42.41        1:27.16   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:26.71                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Camilla Johansson-Sponseller  1974      34.55        1:10.99   
  Ume Simsllskap  1:09.45                 
                     
Anna Uddhammar  1977      40.21        1:24.75   
  Tby Sim  1:30.00                 
                     
Carina Andersson  1975      44.02        1:29.06   
  Upsala Simsllskap  1:24.64                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Helena Fltman  1980      40.00        1:21.18   
  Tby Sim  1:19.50                 
                     
Maria Johansson  1979      41.61        1:26.13   
  Ume Simsllskap  1:23.40                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Madeleine Brndstrm  1987      38.74        1:21.56   
  Ume Simsllskap  1:16.21                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Pong  FINA  50m        Tid  Status 
  Frening  Anmtid    Code             











 
Jennifer Linge  1990      41.44        1:26.61   
  Linkpings Allmnna SS  1:28.18                 
                     
Linnea Nystrm  1992      51.18        1:44.31   
  Ume Simsllskap  1:39.95                 
                     
Emelie Fahlander  1989      54.94        2:03.61   
  Ume Simsllskap  46.00                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  16:36 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  16:39   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    48.42        1:41.50   
Lars Edstedt  1936  Ume Simsllskap    54.67        2:03.51   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Rolf Gustafsson  1960  Simklubben Neptun    36.76        1:16.59   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsllskap    38.78        1:20.23   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Christer Granstrm  1965  Ume Simsllskap    34.36        1:11.43   
Anders Gahm  1966  Gteborg Sim    35.66        1:15.26   
John Iggstrm  1966  Sundsvalls Simsllskap    37.40        1:17.86   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb    41.59        1:26.09   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Lars Mattson  1968  IKSU Simning            DSQ  felaktig start 
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Samar Nath  1974  Ume Simsllskap    34.51        1:14.06   
Mats Danielsson  1977  Ume Simsllskap    36.28        1:17.43   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Ahmed Haggag  1984  Ume Simsllskap    34.39        1:12.56   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Niklas Kunst  1989  IKSU Simning    29.59        1:01.60   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Maximilian Stiefel  1994  Upsala Simsllskap    43.32        1:33.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  16:39 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  16:53   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 5, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Ingrid Lindelw-Berntsson  1964  Ume Simsllskap    36.57        1:21.88   
Ann-Louise Arktoft  1964  Simklubben Neptun    35.84        1:22.65   
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians    48.59        1:45.71   
                     
 
Gren 5, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Su Oltner  1969  Sdertlje Simsllskap    35.60        1:13.89   
Marie Holmberg  1969  Simklubben Neptun    37.83        1:20.97   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb    53.20        2:00.11   
Anneli Larsson  1968  Upsala Simsllskap            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 5, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Helena Gllerdal Hgfeldt  1975  Linkpings Allmnna SS    37.02        1:19.56   
                     
 
Gren 5, 100m Fjrilsim Damer, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Caroline Andersson Ekstrm  1994  Sundsvalls Simsllskap    31.95        1:10.94   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  16:53 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  17:07   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Lennart Mentor  1960  Gteborg Sim    32.79        1:11.16   
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun    34.30        1:13.19   
Osama Momtaz  1960  Simklubben Neptun    34.19        1:14.87   
Per Matsson  1962  Sundsvalls Simsllskap    33.59        1:15.82   
Henrik Bodn  1959  Danderyds Sim    36.94        1:19.45   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            DSQ  Felaktig simmning 
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Ragnar Agnell  1967  Simklubben Neptun    31.74        1:08.57   
Kent Sahlin  1967  Eskilstuna Simklubb    31.27        1:10.89   
Christer Granstrm  1965  Ume Simsllskap    33.59        1:12.12   
Anders Gahm  1966  Gteborg Sim    33.98        1:14.22   
John Iggstrm  1966  Sundsvalls Simsllskap            DSQ  Felaktig simmning 
Mikael Svahn  1967  Eskilstuna Simklubb            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Hkan Agnell  1970  Simklubben Neptun    29.59        1:05.80   
Inge Holmquist  1968  Gteborg Sim    30.94        1:07.98   
Lars Mattson  1968  IKSU Simning    35.32        1:17.98   
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Michael Lundin  1974  Simklubben Neptun            DNF   
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Patrik Knudsen  1981  Vsby Simsllskap    32.12        1:13.14   
Martin Lindvall  1981  Ume Simsllskap    36.12        1:22.81   
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Hussein Haggag  1987  Ume Simsllskap    28.37        1:00.92   
                     
 
Gren 6, 100m Fjrilsim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m        Tid  Status 











 
Emil Davidsson  1990  Linkpings Allmnna SS    29.52        1:02.85   
Andreas Edlund  1989  rnskldsviks Allmnna SS    29.88        1:03.87   
Daniel Pettersson  1991  Linkpings Allmnna SS    31.55        1:10.15   
Emil Strmberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  17:07 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  17:21   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gvle Simsllskap            47.72   
Ulla hman  1948  Fagersta Simklubb            48.74   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Tby Sim            41.34   
Anna-Lena Bryngelsson  1954  Stockholmspolisens IF SF            45.21   
Lotta Wanslin  1954  Sdertlje Simsllskap            48.25   
Caroline Magnusson  1956  Tby Sim            DSQ  felaktig start 
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Eva Fjllid-Blomster  1961  Sundsvalls Simsllskap            42.69   
Birgitta Flensburg  1961  Danderyds Sim            47.26   
Margit Svenson  1961  Danderyds Sim            55.11   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Ingrid Lindelw-Berntsson  1964  Ume Simsllskap            43.35   
Lena Brunnberg  1965  Upsala Simsllskap            46.52   
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians            48.94   
Helena Karlsson  1966  Ume Simsllskap            49.27   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjbadens Idrottsfrening            37.23   
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim            39.14   
Su Oltner  1969  Sdertlje Simsllskap            39.76   
Anneli Larsson  1968  Upsala Simsllskap            40.71   
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            43.95   
Camilla Rogala  1970  Simklubben Neptun            45.20   
Mina Bostrm Nakicenovic  1972  Simklubben Neptun            45.38   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Helena Gllerdal Hgfeldt  1975  Linkpings Allmnna SS            41.57   
Natalia Valamoutopoulou  1975  Omilos Filon Athlimaton Magnis            43.25   
Carina Andersson  1975  Upsala Simsllskap            44.77   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
sa Annerstedt  1980  Falu Simsllskap            38.69   
Hannah Newsham  1979  Sundsvalls Simsllskap            40.12   
Berit Bengtson  1978  Ume Simsllskap            40.95   
Maria Johansson  1979  Ume Simsllskap            47.77   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Marie Therese berg  1986  smo Simsllskap            37.45   
Eva Dunkhase  1987  Ume Simsllskap            42.31   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            38.49   
Beatri Ua Bveda  1991  Universidade de Santiago de Co            38.89   
Jennie Hagman  1990  Mlndals Allmnna Simsllskap            41.83   
Linnea Nystrm  1992  Ume Simsllskap            43.86   
Emelie Fahlander  1989  Ume Simsllskap            57.44   
                     
 
Gren 7, 50m Brstsim Damer, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Angelica Ljungcrantz  1993  Ume Simsllskap            51.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  17:20   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 80 - 84 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            50.28   
Olof Sderqvist  1937  Hellas Simklubb            54.99   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 75 - 79 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Ulf Brangeflt  1942  Vsters Simsllskap            47.13   
Klas Grape  1941  Hellas Simklubb            52.40   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsllskap            38.24   
ke Franzn  1949  Ume Simsllskap            43.25   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Sdertlje Simsllskap            36.54   
Bengt Olsson  1956  Tby Sim            41.54   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            34.01   
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsllskap            35.26   
Michael Macdonald  1962  Gteborg Sim            36.96   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Hkan Persson  1963  Tby Sim            34.48   
Tomas Larsson  1966  Upsala Simsllskap            36.02   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb            36.48   
Erik Sinclair  1967  Gteborg Sim            39.26   
Fredrik Karlsson  1967  smo Simsllskap            41.62   
Lars Hllgren  1964  Simklubben Neptun            44.54   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Stefan Scherling  1972  Tby Sim            30.00   
Hkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            34.80   
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjbadens Idrottsfrening            36.49   
Jan Brangeflt  1972  Vsters Simsllskap            37.07   
Henrik Holmberg  1969  Simklubben Neptun            39.23   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Stefan Behring  1974  Solna Sundbyberg SS 04            34.21   
Johan Carln  1976  Tby Sim            36.17   
Adrian Bengtson  1976  Ume Simsllskap            36.75   
Marcus Elander  1977  Tby Sim            43.10   
Pelle Edlund  1973  Ume Simsllskap            DNS   
Jesper Olsson  1975  Upsala Simsllskap            DSQ  felaktig start 
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Petter Lindqvist  1980  Ume Simsllskap            33.75   
Erik Severin  1980  Vsby Simsllskap            33.84   
Patrik Noll  1980  rebro Simallians            36.74   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim            DSQ  felaktig start 
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Jerry Falkcrona  1983  Linkpings Allmnna SS            33.51   
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim            36.93   
                     
 
Gren 8, 50m Brstsim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Niklas Kunst  1989  IKSU Simning            31.99   
Erik Lfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04            32.15   
Emil Davidsson  1990  Linkpings Allmnna SS            32.87   
Simon Andersson  1989  Ume Simsllskap            33.16   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsllskap            33.60   
Thomas Trnstrm  1992  IKSU Simning            33.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  17:20 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  17:59   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 9, 4X100m Medley Damer, Finaler 160 - 199 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Ume SS Damer [160]  160  Ume Simsllskap            5:11.69  SR 
  Camilla Johansson-Sponseller  1974      35.08  1:13.21      1:13.21   
  Birgitta Olofsson  1967      42.10  1:29.39      2:42.60   
  Ingrid Lindelw-Berntsson  1964      37.56  1:20.75      4:03.35   
  Madeleine Brndstrm  1987      31.85  1:08.34      5:11.69   
                     
Sundsvall Damer [160]  160  Sundsvalls Simsllskap            5:25.15   
  Anne Mannela  1963      39.09  1:22.00      1:22.00   
  Hannah Newsham  1979      40.61  1:29.12      2:51.12   
  Pernilla Nilsson  1974      37.32  1:20.98      4:12.10   
  Veronica Wenner  1985      35.22  1:13.05      5:25.15   
                     
SK Neptun Damer [160] L1  160  Simklubben Neptun            5:32.12   
  Amanda Akander  1988      42.79  1:27.58      1:27.58   
  Stina Svensson  1973      44.95  1:34.76      3:02.34   
  Marie Holmberg  1969      37.41  1:20.80      4:23.14   
  Ann-Louise Arktoft  1964      32.28  1:08.98      5:32.12   
                     
Sundsvall Damer [160]lag2  160  Sundsvalls Simsllskap            6:17.48   
  Veronica Johansson  1987      47.86  1:39.27      1:39.27   
  Eva Fjllid-Blomster  1961      43.78  1:35.88      3:15.15   
  Helena Wallner  1965      44.00  1:37.53      4:52.68   
  Susanne Norvell  1970      41.51  1:24.80      6:17.48   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  17:59 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  18:00   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Hellas SK Herrar [280]  280  Hellas Simklubb            6:27.33   
  Erik Forslund  1937      52.07  1:46.13      1:46.13   
  Anders Kussak  1964      41.23  1:28.47      3:14.60   
  Bo Ljungberg  1945      46.32  1:39.33      4:53.93   
  Peter Bergengren  1938      44.65  1:33.40      6:27.33   
                     
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Gteborg Herrar [200]  200  Gteborg Sim            4:42.11   
  Lennart Mentor  1960      37.74  1:17.04      1:17.04   
  Simon Malmberg  1974      34.71  1:14.23      2:31.27   
  Inge Holmquist  1968      31.51  1:07.63      3:38.90   
  Karl Justh  1957      29.89  1:03.21      4:42.11   
                     
SK Neptun Herrar [200] L1  200  Simklubben Neptun            4:45.71   
  Rolf Gustafsson  1960      36.06  1:15.97      1:15.97   
  Hkan Agnell  1970      36.39  1:17.53      2:33.50   
  Ragnar Agnell  1967      32.27  1:09.70      3:43.20   
  Anders Haglund  1961      29.29  1:02.51      4:45.71   
                     
Gteborg Herrar 1 [200]  200  Gteborg Sim            5:18.42   
  Bo Hellsing  1952      41.04  1:28.04      1:28.04   
  Michael Macdonald  1962      37.99  1:25.09      2:53.13   
  Anders Gahm  1966      33.70  1:12.52      4:05.65   
  Erik Sinclair  1967      31.33  1:12.77      5:18.42   
                     
Eskilstuna SK  205  Eskilstuna Simklubb            5:24.39   
  Roger Damberg  1970      42.57  1:30.97      1:30.97   
  Henrik Roos  1964      40.97  1:25.31      2:56.28   
  Kent Sahlin  1967      31.44  1:14.87      4:11.15   
  Thomas Jansson  1953      35.16  1:13.24      5:24.39   
                     
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Tby Sim  160  Tby Sim            4:38.86   
  Hkan Persson  1963      37.89  1:18.15      1:18.15   
  Stefan Scherling  1972      32.56  1:08.57      2:26.72   
  Tor Wildenstam  1975      30.67  1:13.35      3:40.07   
  Johan Carln  1976      26.86  58.79      4:38.86   
                     
Ume SS Herrar [160] 3  160  Ume Simsllskap            5:02.50   
  Samar Nath  1974      35.59  1:14.78      1:14.78   
  Adrian Bengtson  1976      36.25  1:19.22      2:34.00   
  Martin Lindvall  1981      37.80  1:22.40      3:56.40   
  Mats Danielsson  1977      30.69  1:06.10      5:02.50   
                     
Sundsvall Herrar [160]  160  Sundsvalls Simsllskap            5:02.62   
  John Iggstrm  1966      39.38  1:20.89      1:20.89   
  Tommie Nilsson  1978      40.33  1:25.57      2:46.46   
  Per Matsson  1962      34.76  1:15.73      4:02.19   
  Stefan Andersson  1970      28.98  1:00.43      5:02.62   
                     
Eskilstuna SK  186  Eskilstuna Simklubb            DNS   
  Robert Malmstrm  1971      1:43.71           
  Magnus Bjrk  1991                 
  Mikael Svahn  1967                 
  Thomas Jansson  1953              DNS   
                     
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 120 - 159 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Ume SS Herrar [120] 1  120  Ume Simsllskap            4:31.81   
  Christer Granstrm  1965      35.15  1:12.37      1:12.37   
  Simon Andersson  1989      35.92  1:17.26      2:29.63   
  Hussein Haggag  1987      28.99  1:00.90      3:30.53   
  Petter Lindqvist  1980      28.16  1:01.28      4:31.81   
                     
Lass Herrar [120]  120  Linkpings Allmnna SS            4:37.25   
  Daniel Pettersson  1991      36.13  1:15.11      1:15.11   
  Jerry Falkcrona  1983      34.44  1:14.29      2:29.40   
  Emil Davidsson  1990      29.22  1:03.94      3:33.34   
  David Lindahl  1982      30.74  1:03.91      4:37.25   
                     
                     
 
Gren 10, 4X100m Medley Herrar, Finaler 100 - 119 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Iksu Herrar [100]  100  IKSU Simning            4:23.20  SR 
  Niklas Kunst  1989      30.18  1:02.06      1:02.06   
  Hannes Olsson  1990      37.30  1:21.72      2:23.78   
  Thomas Trnstrm  1992      27.68  1:04.11      3:27.89   
  Klas Wirhn  1985      26.05  55.31      4:23.20   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  18:00 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  20:15   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    1:19.29  2:44.54  4:09.05  5:33.03  21:04.91   
          6:57.73  8:21.76  9:45.79  11:10.24     
          12:34.96  14:00.14  15:24.74  16:49.93     
          18:15.62  19:41.53         
Birgitta Olofsson  1967  Ume Simsllskap    1:18.03  2:43.94  4:11.12  5:38.48  21:36.91   
          7:05.33  8:32.07  9:58.45  11:24.98     
          12:51.72  14:18.96  15:46.71  17:14.69     
          18:43.15  20:10.90         
Ingrid Lindelw-Berntsson  1964  Ume Simsllskap    1:19.18  2:48.77  4:20.37  5:52.45  22:50.73   
          7:24.33  8:57.52  10:31.18  12:05.00     
          13:39.06  15:13.49  16:46.52  18:20.36     
          19:53.83  21:25.84         
Lena Brunnberg  1965  Upsala Simsllskap    1:25.31  2:57.40  4:30.46  6:03.29  23:22.51   
          7:36.22  9:10.18  10:44.15  12:18.29     
          13:53.60  15:28.20  17:03.08  18:38.45     
          20:13.34  21:48.91         
Margareth Timossi  1966  Simklubben Neptun    1:41.72  3:28.29  5:17.05  7:05.48  26:34.34   
          8:56.03  10:44.35  12:30.62  14:17.28     
          16:01.53  17:47.69  19:35.41  21:20.50     
          23:05.68  24:51.89         
Cecilia Lindqvist  1963  Ume Simsllskap    1:31.91  3:24.72  5:22.95  7:21.89  27:56.74   
          9:18.24  11:13.71  13:07.95  15:00.56     
          16:52.27  18:43.74  20:34.69  22:26.94     
          24:17.30  26:08.59         
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians    1:46.91  3:44.45  5:41.31  7:39.16  29:24.76   
          9:36.42  11:33.60  13:32.95  15:31.00     
          17:29.17  19:27.89  21:28.89  23:28.39     
          25:28.01  27:27.82         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb    1:49.75  3:51.66  5:55.04  7:59.78  30:31.89   
          10:02.65  12:07.02  14:13.78  16:16.50     
          18:17.79  20:20.20  22:23.50  24:26.36     
          26:29.16  28:30.97         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Stina Svensson  1973  Simklubben Neptun    1:21.10  2:47.89  4:14.51  5:41.45  21:27.71   
          7:08.32  8:34.76  10:01.10  11:26.64     
          12:52.38  14:18.36  15:44.05  17:10.30     
          18:36.13  20:02.21         
Helena Gllerdal Hgfeldt  1975  Linkpings Allmnna SS    1:26.07  2:57.75  4:30.07  6:02.30  22:52.79   
          7:34.71  9:07.18  10:39.43  12:11.53     
          13:43.73  15:15.70  16:47.82  18:20.39     
          19:52.76  21:25.12         
Arlett Ballnus  1974  Ume Simsllskap    1:25.76  2:59.64  4:33.86  6:08.51  23:27.08   
          7:43.35  9:17.75  10:51.99  12:26.52     
          14:00.52  15:35.27  17:09.28  18:43.66     
          20:18.38  21:54.29         
Monika Grel  1976  Simklubben Neptun    1:50.02  4:00.29  6:11.31  8:23.91  32:32.11   
          10:35.27  12:49.06  15:02.52  17:13.69     
          19:26.93  21:39.80  23:52.57  26:05.13     
          28:19.53  30:30.75         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johanna Zetterstrm  1978  Tby Sim    1:11.39  2:30.14  3:49.64  5:09.79  19:59.62   
          6:30.54  7:51.42  9:12.23  10:33.68     
          11:54.82  13:16.40  14:37.72  15:59.07     
          17:20.50  18:41.28         
sa Annerstedt  1980  Falu Simsllskap    1:14.24  2:34.54  3:55.76  5:17.14  20:03.77   
          6:38.46  7:59.16  9:19.95  10:40.49     
          12:01.48  13:22.62  14:43.59  16:04.47     
          17:25.56  18:46.89         
Helena Fltman  1980  Tby Sim    1:19.83  2:46.80  4:14.35  5:41.91  21:49.82   
          7:10.13  8:37.24  10:05.43  11:34.23     
          13:02.38  14:30.82  15:58.47  17:26.66     
          18:55.42  20:23.73         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emma Lindqvist  1988  Ume Simsllskap    1:15.90  2:45.84  4:18.79  5:52.34  22:50.96   
          7:25.11  8:58.20  10:31.56  12:05.35     
          13:38.80  15:12.52  16:45.64  18:20.02     
          19:53.02  21:23.59         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  20:15 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  24 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  20:15   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ulf Brangeflt  1942  Vsters Simsllskap    1:38.71  3:29.14  5:23.32  7:16.03  14:47.73   
          9:10.69  11:04.81  12:59.11       
Hkan Bengtsson  1942  Stockholmspolisens IF SF    1:41.34  3:36.85  5:33.20  7:31.81  15:12.14   
          9:27.83  11:24.69  13:21.87       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Bo Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    1:32.08  3:12.47  4:54.12  6:35.71  13:08.60   
          8:18.49  9:59.81  11:39.35       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Kent Hamberg  1951  Helsingborgs Simsllskap    1:27.45  2:59.08  4:33.40  6:08.59  12:27.99   
          7:43.82  9:20.51  10:57.09       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Conny Mindemark  1957  Nykpings Simsllskap    1:12.47  2:31.58  3:52.20  5:13.61  10:39.04   
          6:35.91  7:58.33  9:20.48       
Thomas Jansson  1953  Eskilstuna Simklubb    1:30.76  3:04.17  4:38.12  6:10.44  12:17.28   
          7:42.47  9:14.97  10:49.04       
Stigbjrn man  1953  Lule Simsllskap    1:26.28  3:00.33  4:34.68  6:09.17  12:23.97   
          7:44.57  9:19.22  10:53.22       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun    1:11.21  2:28.49  3:45.97  5:03.59  10:05.68   
          6:21.21  7:38.51  8:55.88       
Niels Jrgen Larsen  1962  Simklubben Neptun    1:11.65  2:30.28  3:51.09  5:10.84  10:26.44   
          6:31.41  7:51.34  9:09.69       
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsllskap    1:14.45  2:35.15  3:56.15  5:17.33  10:52.27   
          6:39.81  8:03.31  9:28.13       
Dave Schardt  1959  Simklubben Neptun    1:16.60  2:39.68  4:03.76  5:28.25  11:03.76   
          6:51.74  8:16.04  9:40.27       
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsllskap    1:18.84  2:42.86  4:07.80  5:33.43  11:12.85   
          6:57.72  8:23.81  9:49.48       
Fredrik Mnsson  1962  Saltsjbadens Idrottsfrening    1:17.56  2:42.92  4:10.03  5:37.81  11:21.40   
          7:05.19  8:32.16  9:59.23       
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim    1:21.08  2:49.58  4:19.96  5:51.83  11:59.78   
          7:23.91  8:56.88  10:29.93       
Henrik Bodn  1959  Danderyds Sim    1:27.20  3:01.96  4:36.36  6:10.28  12:08.02   
          7:42.66  9:13.72  10:44.00       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tord Thuresson  1967  Wisby Simsllskap    1:09.69  2:27.53  3:47.39  5:07.85  10:34.24   
          6:28.01  7:48.92  9:11.10       
Anders Kussak  1964  Hellas Simklubb    1:23.73  2:54.07  4:26.62  6:02.57  12:05.03   
          7:36.06  9:08.29  10:40.07       
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb    1:20.74  2:49.90  4:21.60  5:54.72  12:14.06   
          7:28.98  9:04.87  10:41.26       
Lars Hllgren  1964  Simklubben Neptun    1:36.47  3:20.99  5:06.42  6:51.61  13:51.78   
          8:37.37  10:23.94  12:09.13       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Stefan Andersson  1970  Sundsvalls Simsllskap    1:11.31  2:30.11  3:49.40  5:09.32  10:22.05   
          6:28.73  7:46.94  9:05.40       
Patrik Newsham  1971  Sundsvalls Simsllskap    1:12.79  2:31.50  3:52.42  5:14.14  10:46.54   
          6:36.49  7:59.48  9:23.06       
Lars Mattson  1968  IKSU Simning    1:15.89  2:37.71  4:01.05  5:25.49  11:05.22   
          6:50.34  8:15.56  9:40.71       
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjbadens Idrottsfrening    1:14.36  2:35.15  3:59.62  5:26.49  11:16.09   
          6:54.49  8:22.73  9:50.33       
Jan Brangeflt  1972  Vsters Simsllskap    1:13.09  2:32.96  3:57.23  5:24.84  11:25.47   
          6:54.91  8:25.88  9:57.05       
Stefan Scherling  1972  Tby Sim    1:12.87  2:34.82  4:02.75  5:35.56  11:55.67   
          7:11.71  8:49.12  10:25.02       
Robert Malmstrm  1971  Eskilstuna Simklubb    1:29.51  3:04.62  4:41.82  6:19.51  12:56.63   
          7:58.40  9:37.39  11:16.50       
Roger Damberg  1970  Eskilstuna Simklubb    1:25.11  3:02.62  4:41.98  6:23.61  13:18.55   
          8:06.43  9:50.65  11:35.61       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tobias Marklund  1975  Pite Sim    1:07.08  2:19.62  3:33.23  4:48.12  10:01.96   
          6:04.02  7:21.45  8:41.57       
Adrian Bengtson  1976  Ume Simsllskap    1:12.59  2:30.32  3:49.02  5:07.71  10:20.58   
          6:26.67  7:46.18  9:05.23       
Stefan Behring  1974  Solna Sundbyberg SS 04    1:11.72  2:29.04  3:47.71  5:07.28  10:25.36   
          6:27.34  7:48.22  9:08.29       
Mats Danielsson  1977  Ume Simsllskap    1:11.24  2:30.97  3:52.72  5:15.61  10:47.52   
          6:38.14  8:01.76  9:25.05       
Conny Brinck  1976  Simklubben Neptun    1:31.06  3:14.87  5:00.93  6:46.68  13:46.15   
          8:32.91  10:19.51  12:05.08       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erik Severin  1980  Vsby Simsllskap    1:11.12  2:29.77  3:50.84  5:11.01  10:25.56   
          6:31.44  7:51.60  9:11.34       
Patrik Knudsen  1981  Vsby Simsllskap    1:11.66  2:30.78  3:51.36  5:11.79  10:27.24   
          6:32.29  7:51.87  9:11.64       
David Lindahl  1982  Linkpings Allmnna SS    1:20.89  2:47.34  4:15.88  5:43.31  11:27.38   
          7:10.23  8:37.67  10:05.04       
Tommie Nilsson  1978  Sundsvalls Simsllskap    1:18.08  2:44.06  4:10.31  5:37.07  11:30.92   
          7:05.03  8:33.72  10:03.39       
Patrik Noll  1980  rebro Simallians    1:17.99  2:42.56  4:10.11  5:38.92  11:31.66   
          7:08.01  8:38.24  10:07.75       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gustaf Toll  1985  Danderyds Sim    1:07.59  2:20.31  3:34.40  4:49.73  9:48.62   
          6:05.58  7:21.65  8:34.72       
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim    1:09.33  2:30.07  3:54.01  5:17.74  10:44.32   
          6:40.92  8:02.72  9:24.43       
Fredrik Lindgren  1984  Wisby Simsllskap    1:12.03  2:37.82  4:09.90  5:43.05  12:01.13   
          7:18.48  8:53.35  10:29.49       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsllskap    1:15.87  2:40.87  4:06.46  5:33.42  11:20.31   
          7:01.51  8:28.84  9:56.29       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning    1:15.43  2:39.65  4:05.67  5:32.52  11:18.56   
          6:59.50  8:26.27  9:53.39       
Maximilian Stiefel  1994  Upsala Simsllskap    1:25.60  3:02.01  4:41.92  6:22.93  13:06.97   
          8:05.46  9:47.99  11:29.96       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  20:15 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  09:21   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gvle Simsllskap            35.35   
Ulla hman  1948  Fagersta Simklubb            38.83   
Inga-Lill Johnsson  1951  Lule Simsllskap            40.76   
Marie Crisp  1949  Danderyds Sim            50.26   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Gunilla Leinskld  1955  Simklubben Neptun            33.60   
Caroline Magnusson  1956  Tby Sim            35.28   
Anna-Lena Bryngelsson  1954  Stockholmspolisens IF SF            35.62   
Ann-Christin ngstrm  1954  Lycksele Idrottsfrening            37.42   
Lotta Wanslin  1954  Sdertlje Simsllskap            39.51   
Gunilla Rasmuson  1957  Tby Sim            DSQ  felaktig start 
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Gunilla Siljebck Melin  1960  Vsters Simsllskap            31.16   
Eva Fjllid-Blomster  1961  Sundsvalls Simsllskap            33.71   
Birgitta Flensburg  1961  Danderyds Sim            33.79   
Annika Nilsson  1960  Skuru Idrottsklubb            36.10   
Sara Henrysson Eidvall  1961  Simklubben Neptun            40.45   
Margit Svenson  1961  Danderyds Sim            46.05   
Susanne Bjrklund  1961  Pite Sim            46.77   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            29.10   
Ulrika Andersson  1966  Varberg Sim            30.39   
Ann-Louise Arktoft  1964  Simklubben Neptun            30.87   
Lena Brunnberg  1965  Upsala Simsllskap            33.93   
Anna Mller  1965  Skuru Idrottsklubb            34.43   
Helena Wallner  1965  Sundsvalls Simsllskap            35.38   
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians            39.50   
Margareth Timossi  1966  Simklubben Neptun            39.50   
Cecilia Lindqvist  1963  Ume Simsllskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjbadens Idrottsfrening            28.46   
Su Oltner  1969  Sdertlje Simsllskap            29.66   
Anneli Larsson  1968  Upsala Simsllskap            29.70   
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim            30.25   
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            30.49   
Camilla Rogala  1970  Simklubben Neptun            33.05   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb            41.77   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Pernilla Nilsson  1974  Sundsvalls Simsllskap            30.57   
Anna Lofter  1973  Simklubben Neptun            31.47   
Anna Uddhammar  1977  Tby Sim            31.61   
Maria Thom  1974  Smlandsstenars Simsllskap            33.33   
Annika Lindberg  1974  Ume Simsllskap            33.68   
Carina Andersson  1975  Upsala Simsllskap            33.71   
Natalia Valamoutopoulou  1975  Omilos Filon Athlimaton Magnis            35.05   
Annette Rydn  1974  Ume Simsllskap            38.17   
Monika Grel  1976  Simklubben Neptun            45.45   
Erika Luthman  1976  Ume Simsllskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Johanna Zetterstrm  1978  Tby Sim            30.56   
sa Annerstedt  1980  Falu Simsllskap            30.93   
Helena Fltman  1980  Tby Sim            32.28   
Ella Wessn  1982  Vsters Simsllskap            32.65   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Marie Therese berg  1986  smo Simsllskap            29.56   
Lina Norum  1983  Sandvikens Sim och Hoppklubb            30.07   
Madeleine Brndstrm  1987  Ume Simsllskap            30.49   
Jenny Bjrkman  1984  Tyres Simsllskap            30.50   
Tove Brickner  1985  Turebergs Simklubb            30.63   
Suzanna Nystrand  1985  Sdertrns Simsllskap            31.18   
Veronica Wenner  1985  Sundsvalls Simsllskap            32.40   
Helena Ekdahl  1985  Vsters Simsllskap            34.14   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            31.60   
Jennie Hagman  1990  Mlndals Allmnna Simsllskap            32.01   
Beatri Ua Bveda  1991  Universidade de Santiago de Co            32.70   
Jennifer Linge  1990  Linkpings Allmnna SS            33.60   
Linnea Nystrm  1992  Ume Simsllskap            33.68   
Jessica hlund  1991  Ume Simsllskap            35.19   
Emelie Fahlander  1989  Ume Simsllskap            40.53   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Angelica Ljungcrantz  1993  Ume Simsllskap            39.05   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  09:21 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  09:34   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anders Sderqvist  1933  Hellas Simklubb            37.83   
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            38.87   
Olof Sderqvist  1937  Hellas Simklubb            40.75   
Lars Edstedt  1936  Ume Simsllskap            45.73   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Peter Bergengren  1938  Hellas Simklubb            34.43   
Hkan Bengtsson  1942  Stockholmspolisens IF SF            36.54   
Bengt Furberg  1941  Hellas Simklubb            37.46   
Ulf Brangeflt  1942  Vsters Simsllskap            40.51   
Klas Grape  1941  Hellas Simklubb            44.18   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Nils Wahlberg  1943  Stockholmspolisens IF SF            34.09   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsllskap            30.91   
Bo Hellsing  1952  Gteborg Sim            31.01   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Karl Justh  1957  Gteborg Sim            28.40   
Ronny Oltner  1956  Sdertlje Simsllskap            30.14   
Conny Mindemark  1957  Nykpings Simsllskap            30.76   
Bengt Olsson  1956  Tby Sim            31.35   
Per Lindqvist  1955  Upsala Simsllskap            31.57   
Thomas Jansson  1953  Eskilstuna Simklubb            32.13   
Lars Ekdahl  1954  Vsters Simsllskap            34.73   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun            27.48   
Niels Jrgen Larsen  1962  Simklubben Neptun            28.06   
Lennart Mentor  1960  Gteborg Sim            28.33   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            28.82   
Rolf Gustafsson  1960  Simklubben Neptun            29.34   
Per Matsson  1962  Sundsvalls Simsllskap            29.73   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsllskap            29.94   
Magnus Svensson  1962  Eskilstuna Simklubb            30.59   
Michael Macdonald  1962  Gteborg Sim            30.82   
10  Henrik Bodn  1959  Danderyds Sim            31.21   
11  Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            33.10   
12  Hkan Quist  1961  Vsters Simsllskap            33.31   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Ragnar Agnell  1967  Simklubben Neptun            27.53   
John Iggstrm  1966  Sundsvalls Simsllskap            28.30   
Anders Gahm  1966  Gteborg Sim            28.47   
Tomas Larsson  1966  Upsala Simsllskap            28.95   
Thomas Klarn  1966  Smlandsstenars Simsllskap            29.58   
Erik Sinclair  1967  Gteborg Sim            30.60   
Mikael Svahn  1967  Eskilstuna Simklubb            33.99   
Peter Bcklund  1963  Ume Simsllskap            34.83   
Fredrik Karlsson  1967  smo Simsllskap            36.18   
10  Lars Hllgren  1964  Simklubben Neptun            38.46   
11  Peter Karlsson  1963  Vsters Simsllskap            38.62   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
George Papp  1970  Sundsvalls Simsllskap            25.94   
Stefan Scherling  1972  Tby Sim            26.57   
Hkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            26.79   
Stefan Andersson  1970  Sundsvalls Simsllskap            27.51   
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjbadens Idrottsfrening            29.64   
rjan Olsson  1972  IKSU Simning            30.18   
Robert Malmstrm  1971  Eskilstuna Simklubb            33.94   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Johan Carln  1976  Tby Sim            25.91   
Stefan Behring  1974  Solna Sundbyberg SS 04            27.17   
Tor Wildenstam  1975  Tby Sim            27.40   
Michael Lundin  1974  Simklubben Neptun            30.04   
Jesper Olsson  1975  Upsala Simsllskap            30.30   
Marcus Elander  1977  Tby Sim            34.49   
Pelle Edlund  1973  Ume Simsllskap            35.16   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Erik Severin  1980  Vsby Simsllskap            26.31   
Petter Lindqvist  1980  Ume Simsllskap            27.18   
Patrik Knudsen  1981  Vsby Simsllskap            28.57   
David Lindahl  1982  Linkpings Allmnna SS            28.82   
Patrik Noll  1980  rebro Simallians            29.58   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim            31.62   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Klas Wirhn  1985  IKSU Simning            25.25   
Hussein Haggag  1987  Ume Simsllskap            25.44   
Aqleh Mohd  1985  Deutscher Schwimm-Verband E.v.            25.80   
Johan Modigh  1984  Sandvikens Sim och Hoppklubb            26.87   
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim            27.03   
Lamine Siafi  1984  Ume Simsllskap            29.65   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.19   
Thomas Trnstrm  1992  IKSU Simning            25.50   
Erik Lfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04            26.04   
Emil Davidsson  1990  Linkpings Allmnna SS            26.22   
Andreas Edlund  1989  rnskldsviks Allmnna SS            26.91   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsllskap            27.23   
Emil Strmberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04            27.41   
Daniel Pettersson  1991  Linkpings Allmnna SS            27.89   
Hannes Olsson  1990  IKSU Simning            28.28   
10  Magnus Bjrk  1991  Eskilstuna Simklubb            32.01   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Andr Leo  1993  Mlndals Allmnna Simsllskap            27.79   
Omar Haggag  1994  Ume Simsllskap            30.93   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning            31.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  09:34 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  09:48   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Henrysson Eidvall  1961  Simklubben Neptun    51.25  1:56.35  3:02.47    4:00.38   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anne Mannela  1963  Sundsvalls Simsllskap    42.19  1:28.71  2:16.72    3:02.84   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    44.03  1:30.90  2:18.51    3:04.65   
Kicki Molin  1964  Danderyds Sim    46.89  1:38.54  2:32.52    3:21.42   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marie Jernberg  1969  lvsj AIK Simfrening    44.71  1:31.91  2:20.64    3:07.56   
Mina Bostrm Nakicenovic  1972  Simklubben Neptun    55.58  1:56.02  2:59.24    3:59.40   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Camilla Johansson-Sponseller  1974  Ume Simsllskap    38.72  1:22.38  2:07.86    2:52.29   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Johansson  1979  Ume Simsllskap    44.25  1:32.06  2:20.94    3:08.98   
                     
 
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Fahlander  1989  Ume Simsllskap    56.31  2:02.12  3:12.14    4:18.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  09:48 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  09:59   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    55.72  1:58.81  3:03.82    4:00.79   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsllskap    41.10  1:25.50  2:10.17    2:50.81   
Dave Schardt  1959  Simklubben Neptun    39.47  1:22.89  2:08.14    2:52.10   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christer Granstrm  1965  Ume Simsllskap    36.09  1:15.77  1:56.89    2:37.02  SR 
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb    43.05  1:31.72  2:20.88    3:09.21   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lars Mattson  1968  IKSU Simning    37.98  1:19.05  2:01.32    2:43.60   
Henrik Holmberg  1969  Simklubben Neptun    45.34  1:33.90  2:25.22    3:15.93   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tobias Marklund  1975  Pite Sim    34.00  1:09.37  1:45.89    2:22.99  SR 
Mats Danielsson  1977  Ume Simsllskap    37.65  1:20.13  2:05.35    2:50.77   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tommie Nilsson  1978  Sundsvalls Simsllskap    40.80  1:23.67  2:08.48    2:52.50   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustaf Toll  1985  Danderyds Sim    35.44  1:14.01  1:53.75    2:32.98   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Andersson  1989  Ume Simsllskap    38.30  1:20.26  2:06.71    2:50.28  SR 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  09:59 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  10:45   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Tby Sim            38.09   
Maria Rhodin  1955  Lule Simsllskap            38.28   
Gunilla Leinskld  1955  Simklubben Neptun            38.34   
Caroline Magnusson  1956  Tby Sim            41.34   
Anna-Lena Bryngelsson  1954  Stockholmspolisens IF SF            44.91   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Annika Nilsson  1960  Skuru Idrottsklubb            39.37   
Birgitta Flensburg  1961  Danderyds Sim            39.41   
Eva Fjllid-Blomster  1961  Sundsvalls Simsllskap            40.05   
Margit Svenson  1961  Danderyds Sim            56.52   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            31.31   
Ulrika Andersson  1966  Varberg Sim            33.04   
Birgitta Olofsson  1967  Ume Simsllskap            34.43   
Ingrid Lindelw-Berntsson  1964  Ume Simsllskap            35.11   
Lena Brunnberg  1965  Upsala Simsllskap            37.59   
Helena Wallner  1965  Sundsvalls Simsllskap            39.68   
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians            47.60   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjbadens Idrottsfrening            30.68   
Su Oltner  1969  Sdertlje Simsllskap            31.41   
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim            33.27   
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            33.93   
Marie Holmberg  1969  Simklubben Neptun            35.12   
Susanne Norvell  1970  Sundsvalls Simsllskap            45.02   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb            48.59   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Anna Lofter  1973  Simklubben Neptun            32.79   
Pernilla Nilsson  1974  Sundsvalls Simsllskap            33.19   
Helena Gllerdal Hgfeldt  1975  Linkpings Allmnna SS            33.30   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
sa Annerstedt  1980  Falu Simsllskap            33.81   
Berit Bengtson  1978  Ume Simsllskap            33.85   
Maria Johansson  1979  Ume Simsllskap            36.78   
Ella Wessn  1982  Vsters Simsllskap            37.38   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Marie Therese berg  1986  smo Simsllskap            33.01   
Tove Brickner  1985  Turebergs Simklubb            34.21   
Veronica Johansson  1987  Sundsvalls Simsllskap            36.90   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Agnes Larsson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            34.22   
Linnea Nystrm  1992  Ume Simsllskap            38.04   
Jennie Hagman  1990  Mlndals Allmnna Simsllskap            38.86   
Amanda Akander  1988  Simklubben Neptun            39.70   
                     
 
Gren 17, 50m Fjrilsim Damer, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Caroline Andersson Ekstrm  1994  Sundsvalls Simsllskap            30.19   
Angelica Ljungcrantz  1993  Ume Simsllskap            47.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  10:45   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 70 - 74 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Nils Wahlberg  1943  Stockholmspolisens IF SF            42.95   
Urban Bengtson  1945  Ume Simsllskap            46.88   
Bo Ljungberg  1945  Hellas Simklubb            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsllskap            33.87   
Eric Brandelius  1949  Vsters Simsllskap            41.69   
Bo Hellsing  1952  Gteborg Sim            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Bengt Olsson  1956  Tby Sim            32.78   
Per Lindqvist  1955  Upsala Simsllskap            37.74   
Lars Ekdahl  1954  Vsters Simsllskap            39.93   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Lennart Mentor  1960  Gteborg Sim            29.67   
Rolf Gustafsson  1960  Simklubben Neptun            31.05   
Per Matsson  1962  Sundsvalls Simsllskap            31.88   
Magnus Svensson  1962  Eskilstuna Simklubb            31.91   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            32.31   
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsllskap            33.12   
Osama Momtaz  1960  Simklubben Neptun            33.66   
Henrik Bodn  1959  Danderyds Sim            33.72   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            35.68   
10  Anders Berlin  1959  Simklubben Neptun            35.71   
11  Hkan Quist  1961  Vsters Simsllskap            39.90   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Kent Sahlin  1967  Eskilstuna Simklubb            29.81   
Christer Granstrm  1965  Ume Simsllskap            30.72   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb            31.14   
Hkan Persson  1963  Tby Sim            31.53   
Anders Gahm  1966  Gteborg Sim            31.94   
John Iggstrm  1966  Sundsvalls Simsllskap            32.35   
Tomas Larsson  1966  Upsala Simsllskap            33.02   
Mikael Svahn  1967  Eskilstuna Simklubb            37.49   
Thomas Klarn  1966  Smlandsstenars Simsllskap            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Hkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            29.01   
Inge Holmquist  1968  Gteborg Sim            29.48   
Stefan Scherling  1972  Tby Sim            30.24   
rjan Olsson  1972  IKSU Simning            32.61   
Roger Damberg  1970  Eskilstuna Simklubb            39.84   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Johan Carln  1976  Tby Sim            28.65   
Tor Wildenstam  1975  Tby Sim            29.48   
Adrian Bengtson  1976  Ume Simsllskap            30.61   
Jesper Olsson  1975  Upsala Simsllskap            32.44   
Michael Lundin  1974  Simklubben Neptun            33.35   
Mats Danielsson  1977  Ume Simsllskap            33.39   
Pelle Edlund  1973  Ume Simsllskap            DSQ  felaktig simmning 
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Petter Lindqvist  1980  Ume Simsllskap            28.90   
Patrik Noll  1980  rebro Simallians            31.65   
Martin Lindvall  1981  Ume Simsllskap            34.18   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim            35.33   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Hussein Haggag  1987  Ume Simsllskap            26.95   
Aqleh Mohd  1985  Deutscher Schwimm-Verband E.v.            27.73   
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim            28.43   
Jerry Falkcrona  1983  Linkpings Allmnna SS            28.62   
Johan Modigh  1984  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.36   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            25.84   
Emil Davidsson  1990  Linkpings Allmnna SS            27.52   
Andreas Edlund  1989  rnskldsviks Allmnna SS            27.81   
Erik Lfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04            28.50   
Emil Strmberg  1990  Solna Sundbyberg SS 04            29.11   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsllskap            29.55   
Daniel Pettersson  1991  Linkpings Allmnna SS            30.27   
Hannes Olsson  1990  IKSU Simning            30.90   
                     
 
Gren 18, 50m Fjrilsim Herrar, Finaler 20 - 24 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening            Tid  Status 











 
Andr Leo  1993  Mlndals Allmnna Simsllskap            32.44   
Maximilian Stiefel  1994  Upsala Simsllskap            39.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  10:54   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gvle Simsllskap    40.60  1:25.36  2:11.23    2:54.92   
Marie Crisp  1949  Danderyds Sim    55.18  2:01.53  3:13.66    4:24.55   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ann-Louise Arktoft  1964  Simklubben Neptun    34.73  1:13.10  1:53.07    2:32.72   
Birgitta Olofsson  1967  Ume Simsllskap    35.67  1:14.26  1:54.33    2:33.38   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    35.59  1:15.23  1:56.38    2:36.64   
Ingrid Lindelw-Berntsson  1964  Ume Simsllskap    35.34  1:15.00  1:57.41    2:39.41   
Anne Mannela  1963  Sundsvalls Simsllskap    36.13  1:16.72  2:00.02    2:43.04   
Lena Brunnberg  1965  Upsala Simsllskap    38.26  1:20.59  2:03.53    2:45.69   
Margareth Timossi  1966  Simklubben Neptun    47.44  1:36.34  2:26.03    3:12.83   
Elena Tsychkova  1967  rebro Simallians    44.55  1:39.16  2:37.70    3:36.02   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anneli Larsson  1968  Upsala Simsllskap    36.29  1:17.02  1:59.23    2:42.85   
Camilla Rogala  1970  Simklubben Neptun    36.98  1:19.08  2:04.45    2:50.80   
Erika Nilsson  1971  Ume Simsllskap    47.61  1:39.83  2:34.61    3:29.57   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb    48.25  1:42.39  2:37.57    3:31.86   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Camilla Johansson-Sponseller  1974  Ume Simsllskap    33.08  1:10.03  1:47.77    2:23.10   
Stina Svensson  1973  Simklubben Neptun    36.22  1:16.78  1:57.84    2:38.27   
Carina Andersson  1975  Upsala Simsllskap    36.73  1:18.16  2:01.72    2:45.08   
Natalia Valamoutopoulou  1975  Omilos Filon Athlimaton Magnis    37.26  1:19.19  2:03.23    2:45.26   
Arlett Ballnus  1974  Ume Simsllskap    39.76  1:23.95  2:10.49    2:55.07   
Sara Jonsson  1977  Ume Simsllskap    41.18  1:30.89  2:28.31    3:23.76   
Monika Grel  1976  Simklubben Neptun    53.27  1:55.20  3:00.19    4:00.14   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Zetterstrm  1978  Tby Sim    32.79  1:09.62  1:48.06    2:26.13   
sa Annerstedt  1980  Falu Simsllskap    34.68  1:12.35  1:51.33    2:28.97   
Hannah Newsham  1979  Sundsvalls Simsllskap    34.42  1:12.20  1:52.11    2:31.74   
Helena Fltman  1980  Tby Sim    35.87  1:14.44  1:55.50    2:36.88   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Norum  1983  Sandvikens Sim och Hoppklubb    32.51  1:08.60  1:46.57    2:24.63   
Veronica Wenner  1985  Sundsvalls Simsllskap    35.34  1:15.44  1:59.39    2:44.67   
                     
 
Gren 19, 200m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Neila Gaied  1992  IKSU Simning    35.81  1:15.83  1:58.59    2:41.20   
Emma Lindqvist  1988  Ume Simsllskap    34.99  1:14.97  1:58.84    2:41.43   
Jessica hlund  1991  Ume Simsllskap    37.17  1:20.10  2:04.44    2:47.90   
Jennifer Linge  1990  Linkpings Allmnna SS    36.17  1:19.41  2:05.62    2:51.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  10:54 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  11:16   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lars Edstedt  1936  Ume Simsllskap    59.08  2:07.17  3:14.76    4:22.51   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hkan Bengtsson  1942  Stockholmspolisens IF SF    43.73  1:35.78  2:28.63    3:16.96   
Ulf Brangeflt  1942  Vsters Simsllskap    44.30  1:35.55  2:28.85    3:20.14   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Bo Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    41.31  1:28.97  2:17.00    2:58.77   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kent Hamberg  1951  Helsingborgs Simsllskap    38.84  1:20.56  2:04.85    2:49.60   
Eric Brandelius  1949  Vsters Simsllskap    43.40  1:32.26  2:21.61    3:07.16   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Conny Mindemark  1957  Nykpings Simsllskap    33.16  1:09.82  1:48.57    2:26.78  SR 
Ronny Oltner  1956  Sdertlje Simsllskap    34.62  1:13.06  1:53.17    2:32.24   
Stigbjrn man  1953  Lule Simsllskap    37.35  1:20.18  2:05.42    2:48.74   
Thomas Jansson  1953  Eskilstuna Simklubb    41.19  1:26.09  2:10.61    2:51.54   
Per Lindqvist  1955  Upsala Simsllskap    40.46  1:26.17  2:14.77    2:57.48   
Lars Ekdahl  1954  Vsters Simsllskap    42.33  1:28.77  2:16.52    3:02.80   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Simklubben Neptun    31.42  1:06.00  1:41.51    2:15.13   
Niels Jrgen Larsen  1962  Simklubben Neptun    31.34  1:05.86  1:42.40    2:19.63   
Dave Schardt  1959  Simklubben Neptun    33.18  1:10.91  1:48.70    2:26.45   
Osama Momtaz  1960  Simklubben Neptun    34.96  1:12.98  1:51.54    2:28.94   
Robert Jakubek  1959  Helsingborgs Simsllskap    33.57  1:11.87  1:51.20    2:29.65   
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsllskap    36.54  1:16.83  1:55.92    2:34.63   
Fredrik Mnsson  1962  Saltsjbadens Idrottsfrening    34.50  1:13.84  1:54.99    2:34.64   
Per Matsson  1962  Sundsvalls Simsllskap    35.16  1:13.89  1:54.86    2:36.72   
Henrik Bodn  1959  Danderyds Sim    36.64  1:17.43  1:59.05    2:37.80   
10  Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim    36.55  1:17.95  2:01.44    2:43.10   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tord Thuresson  1967  Wisby Simsllskap    31.52  1:07.39  1:45.91    2:24.61   
Peter Hkansson  1965  Tby Sim    34.19  1:13.37  1:54.54    2:34.62   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb    35.95  1:15.81  1:57.35    2:38.89   
Anders Kussak  1964  Hellas Simklubb    37.01  1:17.92  2:00.67    2:40.45   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stefan Andersson  1970  Sundsvalls Simsllskap    31.48  1:06.61  1:43.28    2:19.25   
Stefan Scherling  1972  Tby Sim    34.14  1:11.02  1:48.68    2:24.61   
Patrik Newsham  1971  Sundsvalls Simsllskap    33.45  1:09.18  1:46.71    2:25.09   
Jan Brangeflt  1972  Vsters Simsllskap    34.03  1:10.97  1:48.33    2:27.40   
Lars Mattson  1968  IKSU Simning    34.26  1:12.39  1:51.80    2:31.07   
Henrik Holmberg  1969  Simklubben Neptun    37.52  1:17.64  1:58.91    2:38.79   
Robert Malmstrm  1971  Eskilstuna Simklubb    38.28  1:21.87  2:06.82    2:49.80   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stefan Behring  1974  Solna Sundbyberg SS 04    31.58  1:06.59  1:43.26    2:19.21   
Adrian Bengtson  1976  Ume Simsllskap    33.07  1:08.98  1:46.31    2:22.50   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Severin  1980  Vsby Simsllskap    30.23  1:03.32  1:37.92    2:13.65   
Patrik Knudsen  1981  Vsby Simsllskap    30.94  1:05.15  1:41.64    2:18.57   
David Lindahl  1982  Linkpings Allmnna SS    35.19  1:13.41  1:51.85    2:29.24   
Tommie Nilsson  1978  Sundsvalls Simsllskap    33.62  1:12.85  1:53.58    2:34.64   
Patrik Noll  1980  rebro Simallians    35.33  1:14.18  1:55.16    2:34.96   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim    38.79  1:21.33  2:06.87    2:51.86   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustaf Toll  1985  Danderyds Sim    30.80  1:04.30  1:38.46    2:11.41   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Thomas Trnstrm  1992  IKSU Simning    29.84  1:03.31  1:39.33    2:16.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  12:02   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 21, 4X100m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Tby Sim 200  200  Tby Sim            4:59.83  SR 
  Gunilla Rasmuson  1957      34.09  1:10.19      1:10.19   
  Caroline Magnusson  1956      41.49  1:31.85      2:42.04   
  Anna Uddhammar  1977      33.12  1:10.48      3:52.52   
  Johanna Zetterstrm  1978      32.23  1:07.31      4:59.83   
                     
                     
 
Gren 21, 4X100m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Ume SS Damer [160]  160  Ume Simsllskap            4:33.41  NR 
  Camilla Johansson-Sponseller  1974      31.44  1:05.85      1:05.85   
  Madeleine Brndstrm  1987      31.83  1:08.61      2:14.46   
  Birgitta Olofsson  1967      32.68  1:07.82      3:22.28   
  Ingrid Lindelw-Berntsson  1964      34.08  1:11.13      4:33.41   
                     
Sundsvall Damer [160]  160  Sundsvalls Simsllskap            4:43.91   
  Pernilla Nilsson  1974      33.57  1:10.23      1:10.23   
  Hannah Newsham  1979      31.84  1:07.98      2:18.21   
  Anne Mannela  1963      34.37  1:12.67      3:30.88   
  Veronica Wenner  1985      34.68  1:13.03      4:43.91   
                     
SK Neptun Damer [160] L1  160  Simklubben Neptun            4:52.75   
  Ann-Louise Arktoft  1964      32.83  1:08.79      1:08.79   
  Stina Svensson  1973      36.14  1:14.87      2:23.66   
  Marie Holmberg  1969      36.11  1:15.04      3:38.70   
  Anna Lofter  1973      34.15  1:14.05      4:52.75   
                     
Sundsvall Damer [160]lag2  160  Sundsvalls Simsllskap            5:36.28   
  Eva Fjllid-Blomster  1961      37.88  1:23.29      1:23.29   
  Helena Wallner  1965      38.84  1:21.25      2:44.54   
  Veronica Johansson  1987      38.99  1:23.38      4:07.92   
  Susanne Norvell  1970      41.93  1:28.36      5:36.28   
                     
                     
 
Gren 21, 4X100m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Ume SS Damer [120]  120  Ume Simsllskap            5:05.64   
  Jessica hlund  1991      36.25  1:17.08      1:17.08   
  Arlett Ballnus  1974      39.28  1:22.46      2:39.54   
  Emma Lindqvist  1988      35.30  1:14.74      3:54.28   
  Berit Bengtson  1978      34.16  1:11.36      5:05.64   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  25 november 2017 
Licensierad till: Ume Simsllskap  Utskriftstid  12:02 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per ldersgrupp med mellantider 
 
  Tvling  Masters SM 2017 50 M    Utskriftsdatum  25 november 2017   
  Tvlingsort  Ume    Utskriftstid  12:57   
  Arrangr  Ume SS         
  Bassng  50m         
  Tvlingsdatum  24 september 2017         
 
 
Gren 22, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 320 - 359 r 
 
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Hellas SK Herrar [320]  320  Hellas Simklubb            6:30.60   
  Erik Forslund  1937      42.38  1:32.06      1:32.06   
  Olof Sderqvist  1937      47.79  1:48.14      3:20.20   
  Anders Sderqvist  1933      42.20  1:30.89      4:51.09   
  Bengt Furberg  1941      47.99  1:39.51      6:30.60   
                     
                     
 
Gren 22, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 r 
 
<
Plac.  Namn  Fdd  Frening    50m  100m      Tid  Status 











 
Hellas SK Herrar [280]  280  Hellas Simklubb            5:42.25   
  Bo Ljungberg  1945      38.06  1:16.92      1:16.92   
  Anders Kussak  1964      34.06  1:10.69      2:27.61   
  Klas Grape  1941      47.79  1:47.61      4:15.22