2019-10-24   00:02:36
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Svenska Öppna Masters SM 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Lördag 24/3 Klockan 15.00 (Insim kl. 13.30)

Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Öppna Masters-SM (25m) 2018    Utskriftsdatum  24 mars 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:42   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  23 mars 2018         
 
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Spif SF Mix [280]  280            2:43.71   
  Stockholmspolisens IF SF  2:38.21                 
  Margit Ohlsson  1945      39.99        39.99   
  Anna-Lena Bryngelsson  1954      43.98        1:23.97   
  Nils Wahlberg  1943      39.20        2:03.17   
  Håkan Bengtsson  1942      40.54        2:43.71   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Täby Sim Memix 240  240  14            2:14.91  SR 
  Täby Sim  2:17.51                 
  Gunilla Rasmuson  1957      37.18        37.18   
  Håkan Persson  1963      31.87        1:09.05   
  Bengt Olsson  1956      31.84        1:40.89   
  Caroline Magnusson  1956      34.02        2:14.91   
                     
Göteborg Mix [240] 2  240  10            2:19.48   
  Göteborg Sim  2:26.00                 
  Pia Strandh  1958      39.55        39.55   
  Glen Christiansen  1957      36.22        1:15.77   
  Leonard Bielicz  1951      21.63        1:37.40   
  Unn Nordberg  1965      42.08        2:19.48   
                     
Göteborg Mix [240]  240            2:20.82   
  Göteborg Sim  2:22.00                 
  Elisabeth Pålsson  1963      38.65        38.65   
  Bernt Zarnowiecki  1954      36.42        1:15.07   
  Maria Eriksson  1965      35.14        1:50.21   
  Hans Eriksson  1945      30.61        2:20.82   
                     
Ösa Mix [240]  240            2:28.19   
  Örebro Simallians  2:20.60                 
  Marika Rohlin  1966      37.19        37.19   
  Harriet Bure  1946      49.57        1:26.76   
  Peter Norrmén  1960      31.41        1:58.17   
  Raimo Huhtala  1960      30.02        2:28.19   
                     
Danderyd Mix [240]  240            2:34.39   
  Danderyds Sim  2:23.00                 
  Kicki Molin  1964      39.66        39.66   
  Åsa Inde  1960      46.55        1:26.21   
  Anders Engstrand  1958      35.88        2:02.09   
  Olle Axling  1945      32.30        2:34.39   
                     
SK Neptun Mix [240] L1  240            2:57.07   
  Simklubben Neptun  2:35.02                 
  Kaj Matherei  1959      38.82        38.82   
  Ulla-Britt Öberg  1934      56.42        1:35.24   
  Dave Schardt  1959      32.46        2:07.70   
  Barbro Grufman  1948      49.37        2:57.07   
                     
E240 Lag 1  240              DSQ  2:29.41 Fel simning 
  Södertälje Simsällskap  2:23.50                 
  Ronny Oltner  1956      34.44        34.44   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mkk Mix [200]  200  14            2:02.16   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:04.00                 
  Caroline Lindborg  1966      32.82        32.82   
  Anna-Lena Vilhelmsson  1970      35.11        1:07.93   
  Magnus Wahlberg  1966      29.87        1:37.80   
  Hasse Nilsson  1969      24.36        2:02.16   
                     
Göteborg Mix [200]  200  10            2:04.34   
  Göteborg Sim  2:07.00                 
  Lennart Mentor  1960      31.83        31.83   
  Anna Jensen  1974      35.02        1:06.85   
  Jörgen Erixon  1960      29.50        1:36.35   
  Malin Nilsson  1973      27.99        2:04.34   
                     
Täby Sim Memix 200-1  200            2:08.17   
  Täby Sim  2:10.20                 
  Peter Pärlklo  1971      30.63        30.63   
  Stefan Scherling  1972      29.19        59.82   
  Annica Åberg  1966      35.45        1:35.27   
  Lilie Larsson  1961      32.90        2:08.17   
                     
Sundsvall Mix [200]  200            2:09.30   
  Sundsvalls Simsällskap  2:07.47                 
  Anne Mannela  1963      35.55        35.55   
  Per Sundström  1968      33.63        1:09.18   
  Per Matsson  1962      30.47        1:39.65   
  Pernilla Nilsson  1974      29.65        2:09.30   
                     
Hs Mix [200]  200            2:12.89   
  Helsingborgs Simsällskap  2:12.15                 
  Nina Wahlberg  1972      33.73        33.73   
  Anette Fröberg  1977      38.63        1:12.36   
  Björn Johansson  1958      31.35        1:43.71   
  Robert Jakubek  1959      29.18        2:12.89   
                     
Kalmar SS Mix [200]  200            2:14.74   
  Kalmar Simsällskap  2:18.25                 
  Eva Jonasson  1967      36.22        36.22   
  Rikard Unelius  1958      39.88        1:16.10   
  Anna Lohmann  1975      30.41        1:46.51   
  Christer Bäck  1964      28.23        2:14.74   
                     
S 77 Mix [200]  200              2:16.07   
  S77 Stenungsund  2:15.00                 
  Annika Svanberg  1962      38.15        38.15   
  Katarina Hallerstedt  1966      40.83        1:18.98   
  Peter Ahlström  1979      28.06        1:47.04   
  Ragnar Svensson  1960      29.03        2:16.07   
                     
Jönköping Mix (200)  200              2:17.31   
  Jönköpings Simsällskap  2:08.64                 
  Joakim Holmquist  1969      30.19        30.19   
  Cari Holmquist  1968      36.39        1:06.58   
  Stefan Nyander  1967      32.43        1:39.01   
  Therese Hertzberg  1968      38.30        2:17.31   
                     
D200 Lag 1  200              2:20.58   
  Södertälje Simsällskap  2:16.00                 
  Magnus Bornevi  1963      37.15        37.15   
  Annika Gron  1974      45.42        1:22.57   
  Su Oltner  1969      30.03        1:52.60   
  Mats Hillerö  1965      27.98        2:20.58   
                     
10  Täby Sim Memix 200-2  200              2:22.12   
  Täby Sim  2:26.62                 
  Tor Wildenstam  1975      31.62        31.62   
  Mimmi Kvissberg  1962      44.23        1:15.85   
  Matthias Seel  1970      29.08        1:44.93   
  Anette Aronsson  1964      37.19        2:22.12   
                     
11  Lidingö SK Mix [200]  200              2:24.44   
  Lidingö Simklubb  2:16.50                 
  Igor Lishajko  1963      36.96        36.96   
  Jan Sjöström  1959      35.68        1:12.64   
  Diana Sundin  1957      38.71        1:51.35   
  Caroline Åberg  1987      33.09        2:24.44   
                     
12  Göteborg Mix [200] 2  200              2:31.22   
  Göteborg Sim  2:11.00                 
  Carina Ekstedt  1959      48.81        48.81   
  Kjell Westin  1954      41.28        1:30.09   
  Karl Justh  1957      32.62        2:02.71   
  Anna Olsson  1978      28.51        2:31.22   
                     
13  SK Sydsim Mix [200]  200              2:31.70   
  Simklubben Sydsim  2:27.27                 
  Camilla Thuné  1967      39.47        39.47   
  Åsa Johansson  1971      43.66        1:23.13   
  Lennart Fritzon  1968      31.87        1:55.00   
  Josef Borbas  1943      36.70        2:31.70   
                     
14  Uppsa_mast Mix [200]  200              2:35.97   
  Uppsala Mastersimklubb  2:14.04                 
  Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957      40.85        40.85   
  Irmeli Malm  1973      41.95        1:22.80   
  Göran Wall  1953      42.31        2:05.11   
  Stefan Andersson  1955      30.86        2:35.97   
                     
15  SK Neptun Mix [200] L1  200              2:38.68   
  Simklubben Neptun  2:07.43                 
  Mikael Nyström  1958      33.19        33.19   
  Sara Henrysson Eidvall  1961      56.74        1:29.93   
  Ragnar Agnell  1967      30.20        2:00.13   
  Margareth Timossi  1966      38.55        2:38.68   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Göteborg Mix [160]  160  14            2:01.30   
  Göteborg Sim  2:07.00                 
  Sofia Andersson  1992      32.49        32.49   
  Michael Macdonald  1962      34.90        1:07.39   
  Niklas Borg  1969      27.70        1:35.09   
  Claire Vilshed  1980      26.21        2:01.30   
                     
Lidingö SK Mix [160]  160  10            2:04.79   
  Lidingö Simklubb  1:56.25                 
  Eric Sjöström  1959      33.63        33.63   
  Hanna Westrin  1991      34.79        1:08.42   
  Ebba Nyberg  1982      29.48        1:37.90   
  Pierre Leander  1973      26.89        2:04.79   
                     
SS04 Mix 1 [160]  160            2:06.00   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:06.50                 
  Lars Pettersson  1974      32.67        32.67   
  Carolina Nordin  1987      35.05        1:07.72   
  Stefan Behring  1974      29.51        1:37.23   
  Karin Axelsson  1970      28.77        2:06.00   
                     
Spif SF Mix [160] Lag 2  160            2:06.17   
  Stockholmspolisens IF SF  2:12.66                 
  Joakim Sjöholm  1963      31.56        31.56   
  Beatriz de Una Boveda  1991      35.19        1:06.75   
  Vera Koponen  1968      31.82        1:38.57   
  Harri Mossmyr  1962      27.60        2:06.17   
                     
SK Sydsim Mix [160]  160            2:07.58   
  Simklubben Sydsim  2:15.23                 
  Karolina Yngvesson  1976      35.63        35.63   
  Matthias Walemo  1977      32.95        1:08.58   
  Oscar Åkesson  1977      29.42        1:38.00   
  Camilla Danielsson  1979      29.58        2:07.58   
                     
Göteborg Mix [160] 2  160            2:08.81   
  Göteborg Sim  2:10.00                 
  Solveig Ramallo  1993      33.51        33.51   
  Sara Persson  1983      39.75        1:13.26   
  Stefan Nilsson  1964      28.80        1:42.06   
  Christer Abrahamsson  1972      26.75        2:08.81   
                     
Täby Sim Memix 160  160              2:10.65   
  Täby Sim  2:14.50                 
  Helena Fältman  1980      38.04        38.04   
  Johan Carlén  1976      31.94        1:09.98   
  Marcus Pellfolk  1986      28.05        1:38.03   
  Agneta Berg  1962      32.62        2:10.65   
                     
Sundsvall Mix [160]  160              2:11.31   
  Sundsvalls Simsällskap  2:11.92                 
  Hannah Newsham  1979      34.06        34.06   
  Eva Fjällid-Blomster  1961      40.52        1:14.58   
  Rikard Täpp  1979      27.62        1:42.20   
  Patrik Newsham  1971      29.11        2:11.31   
                     
Växjö SS Mix [160]  160              2:13.17   
  Växjö Simsällskap  2:15.00                 
  Christine Elingfors  1967      38.76        38.76   
  Ryan Provencher  1974      34.41        1:13.17   
  Pär Gustavsson  1979      29.51        1:42.68   
  Hanna Gustavsson  1984      30.49        2:13.17   
                     
10  Mkk Mix [160]  160              2:13.35   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:18.00                 
  Robert Ek  1961      34.15        34.15   
  Cecilia Kentell  1975      38.26        1:12.41   
  Charlotte Närwall  1976      34.04        1:46.45   
  Karl Sommarström  1974      26.90        2:13.35   
                     
11  Varberg Mix [160]  160              2:14.00   
  Varberg Sim  2:12.00                 
  Ulrika Andersson  1966      37.27        37.27   
  Anna-Karin Josefson  1964      37.14        1:14.41   
  Patrik Svensson  1970      31.66        1:46.07   
  Hannes Boholm  1983      27.93        2:14.00   
                     
12  Uddevalla Mix [160]  160              2:16.33   
  Uddevalla Sim                   
  Anette Fogelberg  1973      42.56        42.56   
  Tony Vikarand  1975      32.53        1:15.09   
  Pernilla Irewährn  1978      36.05        1:51.14   
  Stefan Barbunopulos  1981      25.19        2:16.33   
                     
13  Poseidon Mix [160]  160              2:16.73   
  Simklubben Poseidon  2:13.91                 
  Gunnar Persson  1961      32.76        32.76   
  Per Sandberg  1968      35.38        1:08.14   
  Joanna Toth  1975      39.30        1:47.44   
  Anna Björnberg  1992      29.29        2:16.73   
                     
14  SK Neptun Mix [160] Lag 1  160              2:17.12   
  Simklubben Neptun  2:08.80                 
  Camilla Rogala  1970      41.17        41.17   
  Jonas Elfström  1985      38.01        1:19.18   
  Ann-Louise Arktoft  1964      32.85        1:52.03   
  Andreas Taflin  1973      25.09        2:17.12   
                     
15  Ösa Mix [160]  160              2:17.96   
  Örebro Simallians  2:15.70                 
  Marie Dasler  1968      36.81        36.81   
  Andreas Rilvén  1977      37.89        1:14.70   
  Patrik Noll  1980      31.30        1:46.00   
  Karin Lobenius  1972      31.96        2:17.96   
                     
16  Västerås Mix [160]  160              2:18.55   
  Västerås Simsällskap  2:06.00                 
  Hanna Wengrud  1984      33.11        33.11   
  Jan Brangefält  1972      35.36        1:08.47   
  Tony Darvå  1976      37.12        1:45.59   
  Sara Sundberg  1978      32.96        2:18.55   
                     
17  Spif SF Mix [160]  160              2:19.52   
  Stockholmspolisens IF SF                   
  Karsten Ferm  1968      37.48        37.48   
  Jenny Björkman  1984      41.81        1:19.29   
  Stefan Pärlklo  1968      30.42        1:49.71   
  Melina Westerberg  1990      29.81        2:19.52   
                     
18  Skuru Ik Mix [160]  160              2:23.14   
  Skuru Idrottsklubb  2:20.50                 
  Jonas Törnqvist  1965      35.40        35.40   
  Helena Tredal  1972      41.79        1:17.19   
  Anna Möller  1965      35.81        1:53.00   
  Lars Sundermeyer  1965      30.14        2:23.14   
                     
19  Sundsvall Mix [160] Lag 2  160              2:28.58   
  Sundsvalls Simsällskap  2:26.69                 
  John Iggström  1966      35.14        35.14   
  Tommie Nilsson  1978      36.75        1:11.89   
  Helena Wallner  1965      40.05        1:51.94   
  Susanne Norvell  1970      36.64        2:28.58   
                     
20  Jönköping Mix [160]  196              2:29.73   
  Jönköpings Simsällskap  2:07.83                 
  Pär Näreby  1956      47.96        47.96   
  Paula Busic  1992      34.54        1:22.50   
  Bengt Olsson  1970      31.04        1:53.54   
  Ida Åstrand      36.19        2:29.73   
                     
21  Eskilstuna SK  160              2:32.93   
  Eskilstuna Simklubb  2:31.04                 
  Roger Damberg  1970      39.14        39.14   
  Henrik Roos  1964      35.56        1:14.70   
  Charlotte Kinell  1976      36.00        1:50.70   
  Kristina Fundberg  1969      42.23        2:32.93   
                     
22  Danderyd Mix [160]  160              2:42.89   
  Danderyds Sim  2:23.10                 
  Gustaf Toll  1985      32.16        32.16   
  Andreas Welander  1985      35.67        1:07.83   
  Margit Svenson  1961      57.19        2:05.02   
  Mohini Bhat  1972      37.87        2:42.89   
                     
23  C160 Lag 1  160              2:51.93   
  Södertälje Simsällskap  2:58.50                 
  Johan Cyréus  1964      40.52        40.52   
  Angelica Wahlstedt  1982      51.11        1:31.63   
  Andreas Jonerholm  1981      34.84        2:06.47   
  Nell Hellberg  1969      45.46        2:51.93   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lidingö SK Mix [120] 1  120  14            1:55.40  SR 
  Lidingö Simklubb  1:55.00                 
  Natasha Sundin  1990      28.89        28.89   
  Magnus Fältman  1959      33.00        1:01.89   
  Christian Löfgren  1980      27.69        1:29.58   
  Mathilda Johansson  1991      25.82        1:55.40   
                     
SS04 Mix 1 [120]  120  10            1:57.67   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:00.50                 
  Georgi Olentsenko  1990      31.02        31.02   
  Erik Löfgren-Bengtson  1989      30.28        1:01.30   
  Anna-Maria Owén  1989      29.52        1:30.82   
  Linda Eriksson  1991      26.85        1:57.67   
                     
S 77 Mix [120]  120            2:01.42   
  S77 Stenungsund  2:01.00                 
  David Larsson  1989      28.47        28.47   
  Jessika Granlund  1982      37.61        1:06.08   
  Sara Lundeholm  1980      31.48        1:37.56   
  David Karlsson  1977      23.86        2:01.42   
                     
Eskilstuna SK  120            2:01.48   
  Eskilstuna Simklubb  2:00.80                 
  Philip Burridge  1989      30.15        30.15   
  Christoffer Andersson  1980      30.38        1:00.53   
  Hanna Andersson  1978      32.16        1:32.69   
  Erika Meeker  1975      28.79        2:01.48   
                     
Göteborg Mix [120]  120            2:03.97   
  Göteborg Sim  2:11.00                 
  Lovisa Winlöf  1992      32.50        32.50   
  André Bodin  1976      34.20        1:06.70   
  Evelina Carlsson  1987      32.13        1:38.83   
  Thomas Reux  1991      25.14        2:03.97   
                     
Södertörn Mix [120]  120            2:05.30   
  Södertörns Simsällskap  1:58.00                 
  Gustav Wahlberg  1982      32.39        32.39   
  Sannah Sjöholm  1985      39.73        1:12.12   
  Simon Lund  1989      26.52        1:38.64   
  Cecilia Sjöholm  1988      26.66        2:05.30   
                     
Lass Mix [120] Lag 1  120              2:10.98   
  Linköpings Allmänna SS  2:06.03                 
  Daniel Pettersson  1991      32.61        32.61   
  Jerry Falkcrona  1983      32.63        1:05.24   
  Helena Gällerdal Högfeldt  1975      33.38        1:38.62   
  Sofie Pettersson  1988      32.36        2:10.98   
                     
Nkk Mix [120]  120              2:13.17   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:24.24                 
  Jacob Andersson  1990      36.72        36.72   
  Maria Ekholm  1981      38.76        1:15.48   
  Rikard Nandrup  1972      29.19        1:44.67   
  Nicole Stedt  1989      28.50        2:13.17   
                     
Uddevalla Mix [120]  120              DSQ  2:04.29 Överväxl 3-4 
  Uddevalla Sim                   
  Helena Malmeling  1974      37.60        37.60   
  Kristoffer Dahlberg  1985      31.08        1:08.68   
  Veronica Brännfeldt  1990      31.28        1:39.96   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Växjö SS Mix [100]  100            2:05.16   
  Växjö Simsällskap  2:05.00                 
  Sara Hörnbäck  1991      36.19        36.19   
  Josefin Palm  1991      34.19        1:10.38   
  Hampus Carlsson  1989      29.82        1:40.20   
  Filip Christensson  1991      24.96        2:05.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  24 mars 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:42 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner