2021-10-22   14:29:16
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Tävlingspass

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 29, 100m Bröstsim Damer Junior - Final
WR: Lilly King (1997) 1:04.13 2017-07-25
ER: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29
WJ: Ruta Meilutyte (1997) 1:05.39 2014-08-20
EJ: JEB 1:04.35
NR: Rikke Möller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.30 2017-04-11
SJ: Sophie Hansson (1998) 1:07.59 2016-08-07
MR: Jennie Johansson (1988) 1:06.62 2017-07-03
FM: Jennie Johansson (1988) 1:06.62
FJ: Sophie Hansson (1998) 1:09.13
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap +0.77 793 1:09.26
50m: 32.60
100m: 1:09.26
(36.66)
2 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap +0.73 710 1:11.86 +2.60
50m: 33.73
100m: 1:11.86
(38.13)
3 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun +0.75 688 1:12.63 +3.37
50m: 33.83
100m: 1:12.63
(38.80)
4 Olivia Klint Ipsa 2005 Bromöllaortens Simsällskap +0.69 679 1:12.95 +3.69
50m: 34.00
100m: 1:12.95
(38.95)
5 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.80 674 1:13.13 +3.87
50m: 34.50
100m: 1:13.13
(38.63)
6 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap +0.77 668 1:13.33 +4.07
50m: 34.77
100m: 1:13.33
(38.56)
7 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.75 666 1:13.40 +4.14
50m: 34.80
100m: 1:13.40
(38.60)
8 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon +0.82 660 1:13.64 +4.38
50m: 34.94
100m: 1:13.64
(38.70)
9 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap +0.72 646 1:14.17 +4.91
50m: 34.16
100m: 1:14.17
(40.01)
10 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.74 645 1:14.19 +4.93
50m: 35.33
100m: 1:14.19
(38.86)
11 Elsa Bergh 2002 Söderhamns Simsällskap +0.75 640 1:14.39 +5.13
50m: 34.70
100m: 1:14.39
(39.69)
12 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap +0.74 639 1:14.44 +5.18
50m: 34.78
100m: 1:14.44
(39.66)
13 Lina Maltesson 2000 Simklubben Elfsborg +0.71 631 1:14.73 +5.47
50m: 35.81
100m: 1:14.73
(38.92)
13 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS +0.76 631 1:14.73 +5.47
50m: 34.95
100m: 1:14.73
(39.78)
15 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb +0.78 630 1:14.79 +5.53
50m: 34.84
100m: 1:14.79
(39.95)
16 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.77 626 1:14.96 +5.70
50m: 35.42
100m: 1:14.96
(39.54)
17 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran +0.74 614 1:15.42 +6.16
50m: 35.85
100m: 1:15.42
(39.57)
18 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon +0.77 612 1:15.53 +6.27
50m: 35.31
100m: 1:15.53
(40.22)
19 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap +0.66 600 1:16.02 +6.76
50m: 35.01
100m: 1:16.02
(41.01)
20 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim +0.73 599 1:16.07 +6.81
50m: 35.92
100m: 1:16.07
(40.15)
21 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.74 598 1:16.11 +6.85
50m: 35.04
100m: 1:16.11
(41.07)
22 Lovisa Alsop 2001 Föreningen Uddevalla Sim +0.67 596 1:16.19 +6.93
50m: 34.97
100m: 1:16.19
(41.22)
23 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 +0.76 588 1:16.52 +7.26
50m: 34.98
100m: 1:16.52
(41.54)
24 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap +0.81 588 1:16.53 +7.27
50m: 35.82
100m: 1:16.53
(40.71)
25 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap +0.75 585 1:16.67 +7.41
50m: 35.82
100m: 1:16.67
(40.85)
26 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap +0.74 572 1:17.25 +7.99
50m: 37.16
100m: 1:17.25
(40.09)
27 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.74 571 1:17.27 +8.01
50m: 35.54
100m: 1:17.27
(41.73)
27 Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap +0.77 571 1:17.27 +8.01
50m: 35.75
100m: 1:17.27
(41.52)
29 Louise Ranevi 1999 Simklubben Lödde +0.71 560 1:17.76 +8.50
50m: 36.42
100m: 1:17.76
(41.34)
30 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap +0.76 556 1:17.96 +8.70
50m: 36.11
100m: 1:17.96
(41.85)
31 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.78 556 1:17.97 +8.71
50m: 36.11
100m: 1:17.97
(41.86)
32 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap +0.77 550 1:18.23 +8.97
50m: 36.52
100m: 1:18.23
(41.71)
33 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.74 547 1:18.41 +9.15
50m: 37.07
100m: 1:18.41
(41.34)
34 Nelly Rasmusson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.68 499 1:20.82 +11.56
50m: 37.80
100m: 1:20.82
(43.02)
35 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap +0.77 495 1:21.04 +11.78
50m: 38.12
100m: 1:21.04
(42.92)
36 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap +0.67 485 1:21.59 +12.33
50m: 37.98
100m: 1:21.59
(43.61)
37 Linnea Edgren 2002 Föreningen Göteborg Sim +0.85 437 1:24.49 +15.23
50m: 39.60
100m: 1:24.49
(44.89)
38 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna +0.78 329 1:32.84 +23.58 SB14
50m: 43.59
100m: 1:32.84
(49.25)
39 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap +0.76 255 1:41.12 +31.86 SB14
50m: 45.55
100m: 1:41.12
(55.57)
40 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians +0.88 182 1:53.02 +43.76 SB14
50m: 51.64
100m: 1:53.02
(1:01.38)
41 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 151 2:00.40 +51.14 SB6 SR
50m: 53.96
100m: 2:00.40
(1:06.44)
2018-07-07 09:50:53 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner