2020-01-22   16:47:43
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM/JDM 2018 (Skåne-Blekinge)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Bareko Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            57.36   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            58.84   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            58.91   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb            59.22   
Emilia Rönningdal  2002  S71            59.62   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb            1:00.66   
Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            1:00.99   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap            1:01.29   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon            1:01.52   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            1:01.52   
11  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            1:01.85   
12  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb            1:01.95   
13  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:01.98   
14  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            1:02.06   
15  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            1:02.15   
16  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            1:02.22   
17  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran            1:02.27   
18  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap            1:02.29   
19  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.40   
20  Clara Johansson  2005  Osby Simsällskap            1:02.52   
21  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon            1:02.73   
22  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.80   
22  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap            1:02.80   
24  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.83   
25  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS            1:02.85   
26  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb            1:02.89   
27  Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            1:02.91   
28  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:03.00   
29  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap            1:03.11   
30  Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:03.12   
31  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            1:03.19   
32  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            1:03.23   
33  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap            1:03.24   
34  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            1:03.60   
35  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton            1:03.70   
36  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb            1:03.76   
37  Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon            1:03.82   
38  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            1:03.87   
39  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap            1:03.98   
40  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap            1:04.01   
41  Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb            1:04.31   
42  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon            1:04.38   
43  Emy Ek  2003  Sjöbo Simsällskap            1:04.54   
44  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim            1:04.56   
45  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            1:04.98   
46  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap            1:05.02   
47  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            1:05.05   
48  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS            1:05.07   
49  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            1:05.10   
50  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            1:05.12   
51  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:05.13   
52  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin            1:05.28   
53  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            1:05.30   
54  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            1:05.34   
55  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            1:05.49   
56  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            1:05.94   
57  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            1:06.50   
58  Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap            1:16.30   
59  Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            1:27.21   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Bareko Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            58.84   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            58.91   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb            59.22   
Emilia Rönningdal  2002  S71            59.62   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb            1:00.66   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap            1:01.29   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon            1:01.52   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            1:01.52   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            1:01.85   
10  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb            1:01.95   
11  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:01.98   
12  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            1:02.06   
13  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            1:02.15   
14  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            1:02.22   
15  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran            1:02.27   
16  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap            1:02.29   
17  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.40   
18  Clara Johansson  2005  Osby Simsällskap            1:02.52   
19  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon            1:02.73   
20  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.80   
20  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap            1:02.80   
22  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.83   
23  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS            1:02.85   
24  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb            1:02.89   
25  Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            1:02.91   
26  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb            1:03.00   
27  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap            1:03.11   
28  Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:03.12   
29  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            1:03.19   
30  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            1:03.23   
31  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap            1:03.24   
32  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            1:03.60   
33  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton            1:03.70   
34  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb            1:03.76   
35  Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon            1:03.82   
36  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            1:03.87   
37  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap            1:03.98   
38  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap            1:04.01   
39  Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb            1:04.31   
40  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon            1:04.38   
41  Emy Ek  2003  Sjöbo Simsällskap            1:04.54   
42  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim            1:04.56   
43  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            1:04.98   
44  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap            1:05.02   
45  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            1:05.05   
46  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS            1:05.07   
47  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            1:05.10   
48  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            1:05.12   
49  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:05.13   
50  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin            1:05.28   
51  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            1:05.30   
52  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            1:05.34   
53  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            1:05.49   
54  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            1:05.94   
55  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            1:06.50   
56  Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap            1:16.30   
57  Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            1:27.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: XL Hans Anders Bygg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:56.01   
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:57.00   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:57.21   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            1:57.30   
Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:58.75   
Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap            1:59.21   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:59.64   
William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:59.74   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon            2:00.70   
10  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            2:01.79   
11  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap            2:02.95   
12  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            2:03.22   
12  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Sydsim            2:03.22   
14  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb            2:03.54   
15  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton            2:04.48   
16  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            2:04.58   
17  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Sydsim            2:05.19   
18  Anton Jansson  2002  Simklubben Poseidon            2:05.27   
19  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            2:05.93   
20  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.03   
21  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon            2:06.16   
22  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            2:06.38   
23  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            2:06.40   
24  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            2:06.42   
25  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            2:06.44   
26  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            2:06.53   
27  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.61   
28  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton            2:06.88   
29  Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.10   
30  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.18   
31  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon            2:07.53   
32  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.94   
33  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            2:08.89   
34  Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon            2:09.35   
35  Pontus Hake  2001  Simklubben Poseidon            2:09.78   
36  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde            2:10.42   
37  Alexander Waldo  1998  Simklubben Poseidon            2:10.57   
38  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap            2:10.58   
39  Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton            2:10.83   
40  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            2:11.07   
41  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap            2:11.20   
42  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb            2:11.62   
43  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            2:12.88   
44  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            2:13.22   
45  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            2:14.14   
46  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:15.51   
47  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            2:15.69   
48  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            2:16.04   
49  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde            2:16.11   
50  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:17.65   
51  Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap            2:23.75   
52  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap            2:31.28   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap            DNS   
Elias Hysing  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: XL Hans Anders Bygg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:57.00   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:57.21   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            1:57.30   
Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:58.75   
Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap            1:59.21   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:59.64   
William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:59.74   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon            2:00.70   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            2:01.79   
10  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap            2:02.95   
11  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb            2:03.54   
12  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton            2:04.48   
13  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            2:04.58   
14  Anton Jansson  2002  Simklubben Poseidon            2:05.27   
15  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            2:05.93   
16  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.03   
17  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            2:06.38   
18  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            2:06.40   
19  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            2:06.42   
20  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            2:06.44   
21  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            2:06.53   
22  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.61   
23  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton            2:06.88   
24  Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.10   
25  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.18   
26  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon            2:07.53   
27  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:07.94   
28  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            2:08.89   
29  Pontus Hake  2001  Simklubben Poseidon            2:09.78   
30  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde            2:10.42   
31  Alexander Waldo  1998  Simklubben Poseidon            2:10.57   
32  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap            2:10.58   
33  Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton            2:10.83   
34  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            2:11.07   
35  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap            2:11.20   
36  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb            2:11.62   
37  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            2:12.88   
38  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            2:13.22   
39  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            2:14.14   
40  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:15.51   
41  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            2:15.69   
42  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            2:16.04   
43  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde            2:16.11   
44  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb            2:17.65   
45  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap            2:31.28   
Elias Hysing  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp utan mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Otto Olsson Bil AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            33.62   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            33.96   
Klara Juliusson  1997  Ängelholms Simsällskap            34.26   
Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS            34.30   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon            34.65   
Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.16   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            35.25   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            35.37   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            35.57   
10  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            35.69   
11  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim            35.88   
12  Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap            35.96   
13  Disa Gladher  2002  Karlskrona Simsällskap            36.19   
14  Alva Landälv  2005  Helsingborgs Simsällskap            36.53   
14  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap            36.53   
16  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            36.66   
17  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin            36.92   
18  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            37.21   
19  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            37.27   
20  Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim            37.28   
21  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            37.40   
22  Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            37.42   
23  Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            37.48   
24  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton            37.53   
25  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap            37.65   
26  Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap            37.84   
27  Selma Seipp  2005  Osby Simsällskap            37.85   
28  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            37.90   
29  Caisa Renström  2004  Ängelholms Simsällskap            37.94   
30  Sofia Frisk  2005  Helsingborgs Simsällskap            38.04   
31  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen            38.08   
31  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            38.08   
33  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            38.14   
34  Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap            38.15   
35  Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap            38.16   
36  Frida Jansson  2006  Simklubben Poseidon            38.26   
37  Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            38.35   
38  Agnes Gustafson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            38.36   
39  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap            38.54   
40  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            38.70   
41  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap            38.73   
42  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim            38.92   
43  Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            38.93   
44  Frida Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS            39.10   
45  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            39.80   
46  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen            39.99   
47  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            40.01   
48  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            40.16   
49  Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap            45.23   
Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            DNS   
Tilda Johansson  2002  Höganäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Otto Olsson Bil AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            33.62   
Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS            34.30   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon            34.65   
Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.16   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            35.25   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            35.37   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            35.57   
Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            35.69   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim            35.88   
10  Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap            35.96   
11  Disa Gladher  2002  Karlskrona Simsällskap            36.19   
12  Alva Landälv  2005  Helsingborgs Simsällskap            36.53   
12  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap            36.53   
14  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            36.66   
15  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin            36.92   
16  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            37.21   
17  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            37.27   
18  Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim            37.28   
19  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            37.40   
20  Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            37.42   
21  Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            37.48   
22  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton            37.53   
23  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap            37.65   
24  Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap            37.84   
25  Selma Seipp  2005  Osby Simsällskap            37.85   
26  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            37.90   
27  Caisa Renström  2004  Ängelholms Simsällskap            37.94   
28  Sofia Frisk  2005  Helsingborgs Simsällskap            38.04   
29  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen            38.08   
29  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            38.08   
31  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            38.14   
32  Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap            38.15   
33  Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap            38.16   
34  Frida Jansson  2006  Simklubben Poseidon            38.26   
35  Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            38.35   
36  Agnes Gustafson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            38.36   
37  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap            38.54   
38  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            38.70   
39  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap            38.73   
40  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim            38.92   
41  Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            38.93   
42  Frida Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS            39.10   
43  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            39.80   
44  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen            39.99   
45  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            40.01   
46  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            40.16   
47  Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap            45.23   
Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            DNS   
Tilda Johansson  2002  Höganäs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:44 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Bo-Hus Bosses Bygg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.85        1:05.76   
August Mathisen  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.52        1:07.35   
Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.42        1:07.62   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.86        1:07.64   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.15        1:08.94   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.97        1:09.14   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.58        1:09.19   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.83        1:09.74   
Julius Ekstrand  1998  Landskrona Simsällskap    33.42        1:09.83   
10  Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.61        1:10.36   
11  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.82        1:11.03   
12  Erik Juliusson  1998  Ängelholms Simsällskap    33.00        1:11.11   
13  Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap    33.25        1:11.37   
14  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    33.48        1:11.42   
15  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    33.14        1:11.74   
16  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    33.66        1:11.75   
17  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.23        1:12.28   
18  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    34.67        1:12.50   
19  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    34.38        1:12.61   
20  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    34.11        1:12.76   
21  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.92        1:13.72   
22  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    34.57        1:13.90   
23  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.21        1:14.56   
24  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    34.26        1:14.57   
25  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    35.46        1:14.68   
26  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    34.20        1:14.75   
27  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.24        1:14.84   
28  Erik Boos  1999  Simklubben Triton    35.08        1:14.92   
29  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    34.78        1:15.00   
30  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    34.20        1:15.14   
31  Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.36        1:15.32   
32  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    35.09        1:15.44   
33  Alexander Waldo  1998  Simklubben Poseidon    35.14        1:15.48   
34  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.26        1:16.14   
35  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    35.50        1:16.74   
36  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    35.61        1:16.76   
37  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    36.59        1:17.46   
38  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    36.84        1:17.54   
39  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    35.52        1:17.87   
40  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    37.03        1:18.63   
41  Jakob Lindskoug  2004  Simklubben Poseidon    36.38        1:18.64   
42  Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap    36.90        1:18.89   
43  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden    34.91        1:18.98   
44  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    36.26        1:19.43   
45  Noah Malmgren  2004  S71    36.27        1:19.84   
46  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.89        1:20.47   
47  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    37.75        1:20.72   
48  Daniel Alim  2003  Simklubben Poseidon    37.79        1:21.79   
49  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    37.47        1:22.04   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Bo-Hus Bosses Bygg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.85        1:05.76   
August Mathisen  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.52        1:07.35   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.86        1:07.64   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.15        1:08.94   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.97        1:09.14   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.58        1:09.19   
Julius Ekstrand  1998  Landskrona Simsällskap    33.42        1:09.83   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.61        1:10.36   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.82        1:11.03   
10  Erik Juliusson  1998  Ängelholms Simsällskap    33.00        1:11.11   
11  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    33.48        1:11.42   
12  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    33.14        1:11.74   
13  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    33.66        1:11.75   
14  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.23        1:12.28   
15  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    34.38        1:12.61   
16  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    34.11        1:12.76   
17  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.92        1:13.72   
18  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    34.57        1:13.90   
19  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.21        1:14.56   
20  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    34.26        1:14.57   
21  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    35.46        1:14.68   
22  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    34.20        1:14.75   
23  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.24        1:14.84   
24  Erik Boos  1999  Simklubben Triton    35.08        1:14.92   
25  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    34.78        1:15.00   
26  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    34.20        1:15.14   
27  Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.36        1:15.32   
28  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    35.09        1:15.44   
29  Alexander Waldo  1998  Simklubben Poseidon    35.14        1:15.48   
30  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.26        1:16.14   
31  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    35.50        1:16.74   
32  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    35.61        1:16.76   
33  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    36.59        1:17.46   
34  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    36.84        1:17.54   
35  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    35.52        1:17.87   
36  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    37.03        1:18.63   
37  Jakob Lindskoug  2004  Simklubben Poseidon    36.38        1:18.64   
38  Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap    36.90        1:18.89   
39  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden    34.91        1:18.98   
40  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    36.26        1:19.43   
41  Noah Malmgren  2004  S71    36.27        1:19.84   
42  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.89        1:20.47   
43  Daniel Alim  2003  Simklubben Poseidon    37.79        1:21.79   
44  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    37.47        1:22.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:11.71  2:31.19  4:00.87    5:09.61   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    1:12.09  2:34.28  3:55.82    5:09.73   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    1:13.13  2:37.02  4:04.21    5:14.67   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.05  2:38.03  4:06.68    5:20.72   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.48  2:37.28  4:12.99    5:21.75   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    1:12.43  2:40.33  4:10.94    5:25.17   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:10.45  2:37.81  4:13.44    5:25.31   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.84  2:40.38  4:12.44    5:27.20   
Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.92  2:40.77  4:15.30    5:28.60   
10  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:13.81  2:41.62  4:18.61    5:33.03   
11  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    1:17.12  2:42.92  4:17.64    5:33.13   
12  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:17.18  2:42.81  4:19.18    5:36.44   
13  Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    1:14.89  2:45.16  4:20.98    5:39.54   
14  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    1:15.20  2:49.13  4:24.03    5:45.41   
15  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:21.24  2:52.74  4:27.25    5:47.91   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:11.71  2:31.19  4:00.87    5:09.61   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    1:12.09  2:34.28  3:55.82    5:09.73   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    1:13.13  2:37.02  4:04.21    5:14.67   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.05  2:38.03  4:06.68    5:20.72   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.48  2:37.28  4:12.99    5:21.75   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    1:12.43  2:40.33  4:10.94    5:25.17   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.84  2:40.38  4:12.44    5:27.20   
Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.92  2:40.77  4:15.30    5:28.60   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:13.81  2:41.62  4:18.61    5:33.03   
10  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    1:17.12  2:42.92  4:17.64    5:33.13   
11  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:17.18  2:42.81  4:19.18    5:36.44   
12  Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    1:14.89  2:45.16  4:20.98    5:39.54   
13  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    1:15.20  2:49.13  4:24.03    5:45.41   
14  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:21.24  2:52.74  4:27.25    5:47.91   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Hyrbilen 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.89        56.00   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    26.75        56.86   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap    26.96        57.29   
Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    27.11        57.97   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    26.99        58.93   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.38        59.12   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.23        59.39   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.36        59.66   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    28.22        59.70   
10  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.11        59.75   
11  Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.16        59.90   
12  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.23        59.94   
13  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.84        1:00.00   
14  William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.39        1:00.08   
15  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.11        1:00.36   
16  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.14        1:00.37   
17  Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.02        1:00.57   
18  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.52        1:00.72   
19  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.82        1:00.77   
20  Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.68        1:00.89   
21  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.76        1:00.97   
22  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.35        1:01.00   
23  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.13        1:01.10   
24  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.38        1:01.42   
25  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.08        1:01.49   
26  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.68        1:01.62   
27  Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap    28.30        1:01.75   
28  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Sydsim    29.14        1:01.77   
29  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    28.79        1:01.85   
30  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.55        1:01.87   
31  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.47        1:01.96   
32  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.31        1:02.18   
33  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    28.59        1:02.30   
34  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    28.54        1:02.32   
35  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsällskap    28.14        1:02.77   
36  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    29.55        1:03.08   
37  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    29.53        1:03.27   
38  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.13        1:03.37   
39  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.47        1:03.48   
40  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    29.97        1:03.64   
40  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    29.55        1:03.64   
42  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.27        1:03.65   
43  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.64        1:03.76   
44  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.88        1:03.82   
45  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.96        1:04.09   
46  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    29.65        1:04.28   
47  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.20        1:04.30   
48  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.03        1:04.47   
49  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.51        1:04.87   
50  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    29.89        1:05.12   
51  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    30.16        1:05.23   
52  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    29.99        1:05.30   
53  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    30.45        1:05.51   
54  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    29.98        1:05.88   
55  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    30.12        1:06.09   
56  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton    30.87        1:06.17   
57  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    30.97        1:06.46   
58  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    30.29        1:06.47   
59  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.36        1:06.50   
60  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.09        1:06.60   
61  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    30.72        1:06.72   
62  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    30.76        1:06.88   
63  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    30.90        1:07.01   
64  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.30        1:07.13   
65  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    31.32        1:07.43   
66  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.37        1:07.70   
67  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    30.35        1:07.79   
68  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.78        1:08.43   
69  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    31.99        1:09.73   
70  Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    33.39        1:14.25   
71  Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    34.38        1:17.75   
72  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap    36.66        1:29.07   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Hyrbilen 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    26.75        56.86   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap    26.96        57.29   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    26.99        58.93   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.38        59.12   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.23        59.39   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.36        59.66   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    28.22        59.70   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.11        59.75   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.16        59.90   
10  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.23        59.94   
11  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.84        1:00.00   
12  William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.39        1:00.08   
13  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.11        1:00.36   
14  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.14        1:00.37   
15  Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.02        1:00.57   
16  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.52        1:00.72   
17  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.82        1:00.77   
18  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.76        1:00.97   
19  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.13        1:01.10   
20  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.38        1:01.42   
21  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    28.79        1:01.85   
22  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.47        1:01.96   
23  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.31        1:02.18   
24  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    28.59        1:02.30   
25  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    28.54        1:02.32   
26  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    29.55        1:03.08   
27  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    29.53        1:03.27   
28  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.13        1:03.37   
29  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.47        1:03.48   
30  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    29.97        1:03.64   
30  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    29.55        1:03.64   
32  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.27        1:03.65   
33  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.64        1:03.76   
34  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.88        1:03.82   
35  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.96        1:04.09   
36  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    29.65        1:04.28   
37  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.20        1:04.30   
38  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.03        1:04.47   
39  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.51        1:04.87   
40  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    29.89        1:05.12   
41  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    30.16        1:05.23   
42  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    29.99        1:05.30   
43  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    30.45        1:05.51   
44  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    29.98        1:05.88   
45  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    30.12        1:06.09   
46  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton    30.87        1:06.17   
47  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    30.97        1:06.46   
48  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    30.29        1:06.47   
49  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.36        1:06.50   
50  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.09        1:06.60   
51  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    30.72        1:06.72   
52  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    30.76        1:06.88   
53  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    30.90        1:07.01   
54  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.30        1:07.13   
55  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    31.32        1:07.43   
56  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.37        1:07.70   
57  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    30.35        1:07.79   
58  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.78        1:08.43   
59  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    31.99        1:09.73   
60  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap    36.66        1:29.07   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:35 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:20   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    32.91        1:06.46   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.80        1:06.65   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    33.01        1:08.54   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb    33.43        1:08.77   
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.32        1:09.96   
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    34.09        1:10.34   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.95        1:10.38   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    34.02        1:10.42   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    34.57        1:10.70   
10  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    34.98        1:10.92   
11  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    33.72        1:10.93   
12  Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.01        1:10.94   
13  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.04        1:11.16   
14  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.93        1:11.34   
15  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton    34.82        1:11.35   
16  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    34.91        1:11.51   
17  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.43        1:11.72   
18  Liv Bexell  2005  Helsingborgs Simsällskap    35.46        1:11.92   
19  Elsa Andersson  2004  Helsingborgs Simsällskap    34.66        1:12.05   
20  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    34.83        1:12.28   
21  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsällskap    35.79        1:12.58   
22  Emelie Ek-Värn  2004  Landskrona Simsällskap    35.12        1:12.73   
23  Karin Björkman  2001  Simklubben Triton    34.38        1:12.98   
24  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    35.41        1:13.24   
25  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.15        1:13.43   
26  Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    36.05        1:13.65   
27  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    36.45        1:13.85   
28  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    36.04        1:13.89   
29  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.64        1:13.97   
30  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.59        1:14.21   
31  Hildur Andersson  2005  Helsingborgs Simsällskap    36.45        1:14.38   
32  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    35.84        1:14.51   
33  Maja Olofsson  2004  Osby Simsällskap    36.89        1:14.55   
34  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    36.08        1:14.58   
35  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    35.94        1:14.81   
36  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.03        1:14.86   
37  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    36.21        1:15.03   
38  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    37.09        1:15.35   
39  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    36.13        1:15.46   
40  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    35.94        1:15.77   
41  Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim    35.99        1:16.21   
42  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton    37.02        1:16.96   
43  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    36.73        1:17.81   
44  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim    37.42        1:18.31   
45  Tuva Pålsson  2003  Karlskrona Simsällskap    37.61        1:18.52   
46  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    37.32        1:19.51   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    32.91        1:06.46   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.80        1:06.65   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    33.01        1:08.54   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb    33.43        1:08.77   
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.32        1:09.96   
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    34.09        1:10.34   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.95        1:10.38   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    34.02        1:10.42   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    34.57        1:10.70   
10  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    34.98        1:10.92   
11  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    33.72        1:10.93   
12  Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.01        1:10.94   
13  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.04        1:11.16   
14  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.93        1:11.34   
15  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton    34.82        1:11.35   
16  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    34.91        1:11.51   
17  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.43        1:11.72   
18  Liv Bexell  2005  Helsingborgs Simsällskap    35.46        1:11.92   
19  Elsa Andersson  2004  Helsingborgs Simsällskap    34.66        1:12.05   
20  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    34.83        1:12.28   
21  Emma Ljungcrantz  2001  Karlskrona Simsällskap    35.79        1:12.58   
22  Emelie Ek-Värn  2004  Landskrona Simsällskap    35.12        1:12.73   
23  Karin Björkman  2001  Simklubben Triton    34.38        1:12.98   
24  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    35.41        1:13.24   
25  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.15        1:13.43   
26  Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    36.05        1:13.65   
27  Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    36.45        1:13.85   
28  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    36.04        1:13.89   
29  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.64        1:13.97   
30  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.59        1:14.21   
31  Hildur Andersson  2005  Helsingborgs Simsällskap    36.45        1:14.38   
32  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    35.84        1:14.51   
33  Maja Olofsson  2004  Osby Simsällskap    36.89        1:14.55   
34  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    36.08        1:14.58   
35  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    35.94        1:14.81   
36  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.03        1:14.86   
37  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    36.21        1:15.03   
38  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    37.09        1:15.35   
39  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    36.13        1:15.46   
40  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    35.94        1:15.77   
41  Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim    35.99        1:16.21   
42  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton    37.02        1:16.96   
43  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    36.73        1:17.81   
44  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim    37.42        1:18.31   
45  Tuva Pålsson  2003  Karlskrona Simsällskap    37.61        1:18.52   
46  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    37.32        1:19.51   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap    46.35        1:38.47   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S14 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nilsson  2002  Osby Simsällskap    46.35        1:38.47   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    51.98        1:46.64   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    51.98        1:46.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:20 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:22   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Hörselsnäckan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            28.91   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            29.19   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            29.34   
Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap            29.39   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            29.56   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            29.88   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            30.04   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            30.22   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton            30.43   
10  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde            30.60   
11  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap            30.62   
12  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb            30.65   
13  Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            30.71   
14  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap            30.89   
15  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen            31.09   
16  Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap            31.26   
17  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            31.28   
18  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            31.49   
19  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            31.53   
20  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            31.62   
21  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.63   
22  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            31.64   
23  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde            31.70   
24  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            31.76   
25  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            31.80   
26  Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.04   
27  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap            32.10   
28  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            32.20   
29  Thor Grandin  2002  Simklubben Sydsim            32.30   
30  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            32.40   
30  Tobias Laffrenzen  1995  Trelleborg Sim            32.40   
32  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran            32.57   
33  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.63   
34  Tomislav Corluka  2003  Kristianstads SLS            32.68   
35  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsällskap            32.73   
36  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            32.80   
37  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb            32.83   
38  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.94   
39  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.97   
40  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon            33.03   
41  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            33.04   
42  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            33.11   
43  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton            33.15   
44  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon            33.28   
45  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            33.50   
46  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            33.67   
47  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            33.76   
48  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap            34.13   
49  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap            34.25   
50  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            34.41   
51  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            34.51   
52  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS            34.93   
53  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon            35.01   
54  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap            35.20   
55  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            35.58   
56  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap            36.08   
Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Olle Olsson  2004  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Hörselsnäckan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            28.91   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            29.19   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            29.34   
Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap            29.39   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            29.56   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            29.88   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            30.04   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            30.22   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton            30.43   
10  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde            30.60   
11  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap            30.62   
12  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb            30.65   
13  Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            30.71   
14  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap            30.89   
15  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen            31.09   
16  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            31.28   
17  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            31.53   
18  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            31.62   
19  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.63   
20  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            31.64   
21  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde            31.70   
22  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            31.76   
23  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin            31.80   
24  Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.04   
25  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap            32.10   
26  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            32.20   
27  Thor Grandin  2002  Simklubben Sydsim            32.30   
28  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            32.40   
29  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran            32.57   
30  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.63   
31  Tomislav Corluka  2003  Kristianstads SLS            32.68   
32  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            32.80   
33  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb            32.83   
34  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.94   
35  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.97   
36  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon            33.03   
37  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            33.04   
38  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            33.11   
39  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton            33.15   
40  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon            33.28   
41  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            33.50   
42  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            33.67   
43  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            33.76   
44  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap            34.13   
45  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap            34.25   
46  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            34.41   
47  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            34.51   
48  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS            34.93   
49  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon            35.01   
50  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap            35.20   
51  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap            36.08   
Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Olle Olsson  2004  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S14 
Sponsor: Hörselsnäckan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap            37.88   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
Sponsor: Hörselsnäckan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap            40.62   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Funktionsnedsättning: S9 
Sponsor: Hörselsnäckan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap            40.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:22 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  12:51   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Teleservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.71  2:17.31  3:26.87  4:37.04  9:15.82   
          5:46.57  6:56.63  8:06.69       
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:06.96  2:17.87  3:28.18  4:39.10  9:18.27   
          5:48.38  6:59.11  8:09.91       
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    1:07.05  2:18.53  3:30.10  4:42.37  9:20.62   
          5:53.79  7:04.38  8:14.34       
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:07.68  2:18.64  3:29.70  4:41.59  9:31.65   
          5:53.79  7:06.08  8:18.91       
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:09.85  2:23.44  3:37.62  4:52.28  9:44.85   
          6:04.97  7:18.74  8:32.45       
Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon    1:09.88  2:23.37  3:37.59  4:52.52  9:46.74   
          6:05.70  7:19.63  8:33.87       
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    1:10.37  2:25.71  3:40.70  4:55.39  9:51.30   
          6:10.15  7:25.23  8:39.38       
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:09.06  2:22.95  3:37.36  4:52.51  9:52.14   
          6:07.46  7:23.24  8:38.62       
Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:11.67  2:26.34  3:41.80  4:57.53  9:55.91   
          6:12.11  7:27.33  8:42.51       
10  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:07.75  2:21.86  3:37.50  4:53.59  9:57.12   
          6:09.58  7:25.65  8:41.48       
11  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    1:09.83  2:24.99  3:42.12  4:58.52  10:03.73   
          6:15.87  7:33.77  8:50.45       
12  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.00  2:25.19  3:40.19  4:55.93  10:04.15   
          6:12.58  7:29.94  8:47.88       
13  Tilda Ericsson  2002  S71    1:11.13  2:27.46  3:43.99  5:00.82  10:04.37   
          6:17.95  7:35.08  8:52.36       
14  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.89  2:26.72  3:43.53  5:00.64  10:05.77   
          6:17.09  7:34.74  8:51.33       
15  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    1:12.20  2:28.23  3:45.17  5:02.35  10:08.08   
          6:20.09  7:37.75  8:54.66       
16  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb    1:10.79  2:26.70  3:43.84  5:01.91  10:11.08   
          6:20.04  7:38.52  8:56.75       
17  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    1:11.71  2:28.47  3:45.54  5:02.54  10:12.84   
          6:19.84  7:37.53  8:55.79       
18  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    1:12.35  2:29.34  3:46.43  5:03.37  10:17.01   
          6:21.27  7:40.15  8:59.13       
19  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    1:12.20  2:28.05  3:46.10  5:04.83  10:20.65   
          6:23.81  7:43.64  9:03.35       
20  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.52  2:27.42  3:44.33  5:02.05  10:22.21   
          6:21.32  7:42.28  9:03.22       
21  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    1:12.10  2:29.50  3:48.08  5:06.82  10:22.85   
          6:25.89  7:45.11  9:03.85       
22  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:11.69  2:28.77  3:46.85  5:06.51  10:26.15   
          6:26.64  7:47.32  9:07.64       
23  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.83  2:30.65  3:50.29  5:09.83  10:27.36   
          6:29.77  7:49.84  9:09.67       
24  Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    1:14.48  2:34.19  3:54.41  5:14.53  10:28.48   
          6:34.44  7:53.73  9:12.48       
25  Lina Ostreus  2002  Simklubben Sydsim    1:12.72  2:31.60  3:51.36  5:11.21  10:28.98   
          6:31.42  7:51.94  9:11.52       
26  Tyra Öhlin  2004  Simklubben Triton    1:12.50  2:32.66  3:52.64  5:12.65  10:29.31   
          6:32.60  7:52.23  9:11.80       
27  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    1:12.28  2:31.86  3:54.11  5:16.16  10:40.64   
          6:38.48  8:01.87  9:23.17       
28  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    1:11.96  2:30.69  3:51.29  5:12.59  10:40.73   
          6:34.69  7:57.71  9:20.22       
29  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton    1:14.65  2:36.51  3:57.63  5:19.63  10:47.17   
          6:41.48  8:04.37  9:27.31       
30  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    1:14.48  2:34.95  3:56.27  5:19.20  10:51.95   
          6:42.53  8:06.19  9:29.51       
31  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen    1:16.18  2:38.58  4:04.15  5:31.53  11:20.42   
          6:59.05  8:26.68  9:54.10       
32  Aurora Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    1:17.66  2:42.66  4:13.01  5:44.78  11:48.86   
          7:17.90  8:50.41  10:20.59       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Teleservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.71  2:17.31  3:26.87  4:37.04  9:15.82   
          5:46.57  6:56.63  8:06.69       
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:06.96  2:17.87  3:28.18  4:39.10  9:18.27   
          5:48.38  6:59.11  8:09.91       
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    1:07.05  2:18.53  3:30.10  4:42.37  9:20.62   
          5:53.79  7:04.38  8:14.34       
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:07.68  2:18.64  3:29.70  4:41.59  9:31.65   
          5:53.79  7:06.08  8:18.91       
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:09.85  2:23.44  3:37.62  4:52.28  9:44.85   
          6:04.97  7:18.74  8:32.45       
Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon    1:09.88  2:23.37  3:37.59  4:52.52  9:46.74   
          6:05.70  7:19.63  8:33.87       
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    1:10.37  2:25.71  3:40.70  4:55.39  9:51.30   
          6:10.15  7:25.23  8:39.38       
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:09.06  2:22.95  3:37.36  4:52.51  9:52.14   
          6:07.46  7:23.24  8:38.62       
Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:11.67  2:26.34  3:41.80  4:57.53  9:55.91   
          6:12.11  7:27.33  8:42.51       
10  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:07.75  2:21.86  3:37.50  4:53.59  9:57.12   
          6:09.58  7:25.65  8:41.48       
11  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    1:09.83  2:24.99  3:42.12  4:58.52  10:03.73   
          6:15.87  7:33.77  8:50.45       
12  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.00  2:25.19  3:40.19  4:55.93  10:04.15   
          6:12.58  7:29.94  8:47.88       
13  Tilda Ericsson  2002  S71    1:11.13  2:27.46  3:43.99  5:00.82  10:04.37   
          6:17.95  7:35.08  8:52.36       
14  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.89  2:26.72  3:43.53  5:00.64  10:05.77   
          6:17.09  7:34.74  8:51.33       
15  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    1:12.20  2:28.23  3:45.17  5:02.35  10:08.08   
          6:20.09  7:37.75  8:54.66       
16  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb    1:10.79  2:26.70  3:43.84  5:01.91  10:11.08   
          6:20.04  7:38.52  8:56.75       
17  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    1:11.71  2:28.47  3:45.54  5:02.54  10:12.84   
          6:19.84  7:37.53  8:55.79       
18  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    1:12.35  2:29.34  3:46.43  5:03.37  10:17.01   
          6:21.27  7:40.15  8:59.13       
19  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    1:12.20  2:28.05  3:46.10  5:04.83  10:20.65   
          6:23.81  7:43.64  9:03.35       
20  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.52  2:27.42  3:44.33  5:02.05  10:22.21   
          6:21.32  7:42.28  9:03.22       
21  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    1:12.10  2:29.50  3:48.08  5:06.82  10:22.85   
          6:25.89  7:45.11  9:03.85       
22  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:11.69  2:28.77  3:46.85  5:06.51  10:26.15   
          6:26.64  7:47.32  9:07.64       
23  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.83  2:30.65  3:50.29  5:09.83  10:27.36   
          6:29.77  7:49.84  9:09.67       
24  Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    1:14.48  2:34.19  3:54.41  5:14.53  10:28.48   
          6:34.44  7:53.73  9:12.48       
25  Lina Ostreus  2002  Simklubben Sydsim    1:12.72  2:31.60  3:51.36  5:11.21  10:28.98   
          6:31.42  7:51.94  9:11.52       
26  Tyra Öhlin  2004  Simklubben Triton    1:12.50  2:32.66  3:52.64  5:12.65  10:29.31   
          6:32.60  7:52.23  9:11.80       
27  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    1:12.28  2:31.86  3:54.11  5:16.16  10:40.64   
          6:38.48  8:01.87  9:23.17       
28  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    1:11.96  2:30.69  3:51.29  5:12.59  10:40.73   
          6:34.69  7:57.71  9:20.22       
29  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton    1:14.65  2:36.51  3:57.63  5:19.63  10:47.17   
          6:41.48  8:04.37  9:27.31       
30  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    1:14.48  2:34.95  3:56.27  5:19.20  10:51.95   
          6:42.53  8:06.19  9:29.51       
31  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen    1:16.18  2:38.58  4:04.15  5:31.53  11:20.42   
          6:59.05  8:26.68  9:54.10       
32  Aurora Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    1:17.66  2:42.66  4:13.01  5:44.78  11:48.86   
          7:17.90  8:50.41  10:20.59       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:51 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Södra Kompaniet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Landskrona Herrar Junior1  1998  Landskrona Simsällskap            7:57.80   
  Linus Kahl  2001      58.57  1:58.33      1:58.33   
  Oskar Hoff  1998      57.84  1:59.49      3:57.82   
  Alfred Christensson  1998      59.50  2:04.51      6:02.33   
  Emil Hassling  2000      55.39  1:55.47      7:57.80   
                     
Hs Herrar [1995] Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            7:57.84   
  Olle Williamsson  1998      59.53  2:00.92      2:00.92   
  Jesper Björk  1993      56.69  1:55.33      3:56.25   
  Alexander Löfqvist  1999      1:00.36  2:04.04      6:00.29   
  Isak Vikström  1999      57.01  1:57.55      7:57.84   
                     
Mkk Herrar  Malmö Kappsimningsklubb            8:05.34   
  David Falk  2003      59.37  2:01.72      2:01.72   
  Elias Persson  2002      56.67  1:57.89      3:59.61   
  Anton Andersson  1997      58.25  2:00.34      5:59.95   
  Anders Ludvigsson  2000      57.68  2:05.39      8:05.34   
                     
Poseidon Herrar Lag 1  1999  Simklubben Poseidon            8:10.39   
  Victor Bergstrand  2000      59.20  2:01.15      2:01.15   
  Jesper Olsson  1998      57.86  1:59.98      4:01.13   
  Gustav Östlund  2000      59.18  2:04.74      6:05.87   
  Anton Jansson  2002      59.65  2:04.52      8:10.39   
                     
SK Sydsim Herrar Lag 1  Simklubben Sydsim            8:15.32   
  Marcus Kindberg  1993      59.07  2:00.84      2:00.84   
  Daniel Olsson-Shirazi  1997      59.94  2:03.50      4:04.34   
  Jens Christiansen  2001      59.86  2:05.70      6:10.04   
  Dennie Halilovic  2002      1:00.62  2:05.28      8:15.32   
                     
Mkk Herrar [1998]  1998  Malmö Kappsimningsklubb            8:25.35   
  Primus Olsson  2000      1:00.21  2:05.57      2:05.57   
  Carl Gerstenfeld  2002      1:00.67  2:07.37      4:12.94   
  Karl Liljegren  2001      1:01.51  2:07.71      6:20.65   
  Robin Falk  2001      58.36  2:04.70      8:25.35   
                     
Landskrona Herrar Junior2  1998  Landskrona Simsällskap            8:32.07   
  Lucas Lindblom  2000      1:01.14  2:05.91      2:05.91   
  Julius Ekstrand  1998      1:00.75  2:06.94      4:12.85   
  Christoffer Dellhede  2001      1:01.55  2:11.61      6:24.46   
  Tim Brinkhagen  2001      59.94  2:07.61      8:32.07   
                     
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            8:36.29   
  Victor Lloyd  1996      1:00.12  2:05.69      2:05.69   
  Axel Lloyd  1999      1:02.78  2:09.83      4:15.52   
  Mattias Rydqvist  2000      59.57  2:04.80      6:20.32   
  Max Peterson  1994      1:05.39  2:15.97      8:36.29   
                     
SK Triton Herrar [1998]  1998  Simklubben Triton            8:38.35   
  Joar Modigh  2001      1:00.46  2:05.19      2:05.19   
  Nicolas Nolén  2000      1:01.43  2:07.01      4:12.20   
  Fredrik Nilsson  2002      1:04.19  2:16.81      6:29.01   
  Jonathan Palminger  2004      1:01.62  2:09.34      8:38.35   
                     
10  Simklubben Lödde 1  1999  Simklubben Lödde            8:42.01   
  Ian Hangård  2002      1:03.71  2:12.43      2:12.43   
  Nils Wergeland  2002      1:01.95  2:07.80      4:20.23   
  Lukas Miderbäck  2003      1:02.63  2:09.38      6:29.61   
  Roy Hangård  1999      1:02.99  2:12.40      8:42.01   
                     
11  Vellinge-N Herrar [1998]  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            8:46.06   
  Hugo Stenskepp  2003      1:01.22  2:10.53      2:10.53   
  Lucas Örmon  2003      1:03.55  2:10.77      4:21.30   
  Johannes Strömberg  2002      1:01.36  2:07.04      6:28.34   
  Eskil Ramäng  2004      1:05.19  2:17.72      8:46.06   
                     
12  Poseidon Herrar Lag 2  1999  Simklubben Poseidon            8:55.56   
  Axel Hörestrand  2002      1:05.67  2:16.02      2:16.02   
  Hugo Leandersson  2002      1:05.52  2:15.65      4:31.67   
  Daniel Li  2002      1:05.96  2:15.68      6:47.35   
  Pontus Hake  2001      1:00.82  2:08.21      8:55.56   
                     
13  Ksls Herrar  Kristianstads SLS            9:09.09   
  Joel Johnsson  2000      1:04.67  2:16.00      2:16.00   
  Tomislav Corluka  2003      1:06.81  2:17.01      4:33.01   
  Harry Petersson  2002      1:08.28  2:20.47      6:53.48   
  Herman Modig  2003      1:06.28  2:15.61      9:09.09   
                     
14  Poseidon Herrar Lag 3  Simklubben Poseidon            9:09.94   
  Carl Elmer  2003      1:05.57  2:15.66      2:15.66   
  Melvin Malm  2004      1:05.58  2:18.60      4:34.26   
  Ivan Sivolov  2003      1:06.21  2:20.42      6:54.68   
  Nils Tired  2003      1:04.72  2:15.26      9:09.94   
                     
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Södra Kompaniet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Landskrona Herrar Junior1  1998  Landskrona Simsällskap            7:57.80   
  Linus Kahl  2001      58.57  1:58.33      1:58.33   
  Oskar Hoff  1998      57.84  1:59.49      3:57.82   
  Alfred Christensson  1998      59.50  2:04.51      6:02.33   
  Emil Hassling  2000      55.39  1:55.47      7:57.80   
                     
Poseidon Herrar Lag 1  1999  Simklubben Poseidon            8:10.39   
  Victor Bergstrand  2000      59.20  2:01.15      2:01.15   
  Jesper Olsson  1998      57.86  1:59.98      4:01.13   
  Gustav Östlund  2000      59.18  2:04.74      6:05.87   
  Anton Jansson  2002      59.65  2:04.52      8:10.39   
                     
Mkk Herrar [1998]  1998  Malmö Kappsimningsklubb            8:25.35   
  Primus Olsson  2000      1:00.21  2:05.57      2:05.57   
  Carl Gerstenfeld  2002      1:00.67  2:07.37      4:12.94   
  Karl Liljegren  2001      1:01.51  2:07.71      6:20.65   
  Robin Falk  2001      58.36  2:04.70      8:25.35   
                     
Landskrona Herrar Junior2  1998  Landskrona Simsällskap            8:32.07   
  Lucas Lindblom  2000      1:01.14  2:05.91      2:05.91   
  Julius Ekstrand  1998      1:00.75  2:06.94      4:12.85   
  Christoffer Dellhede  2001      1:01.55  2:11.61      6:24.46   
  Tim Brinkhagen  2001      59.94  2:07.61      8:32.07   
                     
SK Triton Herrar [1998]  1998  Simklubben Triton            8:38.35   
  Joar Modigh  2001      1:00.46  2:05.19      2:05.19   
  Nicolas Nolén  2000      1:01.43  2:07.01      4:12.20   
  Fredrik Nilsson  2002      1:04.19  2:16.81      6:29.01   
  Jonathan Palminger  2004      1:01.62  2:09.34      8:38.35   
                     
Simklubben Lödde 1  1999  Simklubben Lödde            8:42.01   
  Ian Hangård  2002      1:03.71  2:12.43      2:12.43   
  Nils Wergeland  2002      1:01.95  2:07.80      4:20.23   
  Lukas Miderbäck  2003      1:02.63  2:09.38      6:29.61   
  Roy Hangård  1999      1:02.99  2:12.40      8:42.01   
                     
Vellinge-N Herrar [1998]  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            8:46.06   
  Hugo Stenskepp  2003      1:01.22  2:10.53      2:10.53   
  Lucas Örmon  2003      1:03.55  2:10.77      4:21.30   
  Johannes Strömberg  2002      1:01.36  2:07.04      6:28.34   
  Eskil Ramäng  2004      1:05.19  2:17.72      8:46.06   
                     
Poseidon Herrar Lag 2  1999  Simklubben Poseidon            8:55.56   
  Axel Hörestrand  2002      1:05.67  2:16.02      2:16.02   
  Hugo Leandersson  2002      1:05.52  2:15.65      4:31.67   
  Daniel Li  2002      1:05.96  2:15.68      6:47.35   
  Pontus Hake  2001      1:00.82  2:08.21      8:55.56   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:18   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.12  1:10.62  1:47.49    2:27.05   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.86  1:10.34  1:48.65    2:27.71   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    33.21  1:12.23  1:51.33    2:30.74   
Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    33.10  1:11.57  1:52.60    2:30.87   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.88  1:11.76  1:52.41    2:31.67   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.53  1:14.55  1:53.14    2:32.37   
Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    33.24  1:11.49  1:51.24    2:32.88   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    33.84  1:13.56  1:53.69    2:34.10   
Clara Steen  2003  Sjöbo Simsällskap    32.83  1:12.23  1:53.11    2:34.22   
10  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    32.98  1:11.74  1:53.50    2:34.72   
11  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    31.48  1:11.34  1:52.76    2:35.44   
12  Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    34.02  1:13.59  1:54.77    2:37.33   
13  Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.25  1:15.42  1:57.92    2:39.48   
14  Alma Torkelsson  2003  Osby Simsällskap    34.39  1:15.02  1:57.63    2:41.48   
14  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.71  1:16.75  1:58.08    2:41.48   
16  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.25  1:16.19  1:59.83    2:43.88   
17  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    33.51  1:14.00  2:01.20    2:50.15   
18  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    35.39  1:17.71  2:03.03    2:51.13   
                     
 
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.12  1:10.62  1:47.49    2:27.05   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    33.21  1:12.23  1:51.33    2:30.74   
Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    33.10  1:11.57  1:52.60    2:30.87   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.88  1:11.76  1:52.41    2:31.67   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.53  1:14.55  1:53.14    2:32.37   
Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    33.24  1:11.49  1:51.24    2:32.88   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    33.84  1:13.56  1:53.69    2:34.10   
Clara Steen  2003  Sjöbo Simsällskap    32.83  1:12.23  1:53.11    2:34.22   
Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    32.98  1:11.74  1:53.50    2:34.72   
10  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    31.48  1:11.34  1:52.76    2:35.44   
11  Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    34.02  1:13.59  1:54.77    2:37.33   
12  Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.25  1:15.42  1:57.92    2:39.48   
13  Alma Torkelsson  2003  Osby Simsällskap    34.39  1:15.02  1:57.63    2:41.48   
13  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.71  1:16.75  1:58.08    2:41.48   
15  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.25  1:16.19  1:59.83    2:43.88   
16  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    33.51  1:14.00  2:01.20    2:50.15   
17  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    35.39  1:17.71  2:03.03    2:51.13   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:18 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Grändens Mat 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.26  1:02.79  1:39.43    2:09.74   
Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.30  1:04.94  1:41.14    2:10.83   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.27  1:05.52  1:40.78    2:11.08   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    27.69  1:05.52  1:43.51    2:14.64   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.70  1:02.62  1:44.09    2:15.32   
William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.56  1:03.32  1:43.23    2:15.59   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.55  1:06.88  1:46.68    2:18.11   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    29.89  1:07.80  1:46.63    2:18.36   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    28.65  1:06.42  1:48.54    2:18.94   
10  Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.38  1:09.50  1:47.69    2:20.16   
11  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    28.77  1:08.63  1:48.63    2:21.67   
12  Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap    28.17  1:06.63  1:46.82    2:21.69   
13  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    29.82  1:07.71  1:49.50    2:22.31   
14  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    29.58  1:07.49  1:48.04    2:22.63   
15  Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.82  1:05.75  1:49.20    2:23.18   
16  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.76  1:07.35  1:50.00    2:23.23   
17  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.15  1:10.75  1:51.10    2:23.74   
18  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    30.27  1:08.32  1:52.12    2:24.33   
19  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    30.76  1:11.30  1:51.31    2:24.81   
20  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.64  1:09.53  1:51.86    2:25.09   
21  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    30.94  1:07.60  1:51.55    2:25.19   
22  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.82  1:11.62  1:51.82    2:25.26   
23  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.76  1:11.80  1:51.93    2:25.28   
24  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.73  1:09.49  1:53.03    2:25.92   
25  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.62  1:07.99  1:50.73    2:26.19   
26  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    29.52  1:09.28  1:51.27    2:26.25   
27  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.39  1:07.89  1:53.24    2:26.48   
28  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    30.05  1:10.30  1:53.28    2:26.77   
29  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    31.39  1:08.90  1:52.37    2:26.87   
30  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.91  1:11.32  1:53.59    2:27.26   
31  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    31.13  1:10.19  1:53.35    2:27.57   
32  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.68  1:08.44  1:53.50    2:27.93   
33  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    30.18  1:09.75  1:54.86    2:33.00   
34  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    32.67  1:13.02  1:58.98    2:33.01   
35  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    30.89  1:13.81  1:58.38    2:33.10   
36  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    31.25  1:11.63  1:55.46    2:33.60   
37  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    30.82  1:13.27  1:59.64    2:34.55   
38  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.89  1:15.49  1:59.83    2:34.67   
39  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    32.86  1:16.00  1:58.88    2:35.18   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            DNS   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Grändens Mat 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.26  1:02.79  1:39.43    2:09.74   
Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.30  1:04.94  1:41.14    2:10.83   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.27  1:05.52  1:40.78    2:11.08   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    27.69  1:05.52  1:43.51    2:14.64   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.70  1:02.62  1:44.09    2:15.32   
William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.56  1:03.32  1:43.23    2:15.59   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.55  1:06.88  1:46.68    2:18.11   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    29.89  1:07.80  1:46.63    2:18.36   
Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    28.65  1:06.42  1:48.54    2:18.94   
10  Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.38  1:09.50  1:47.69    2:20.16   
11  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    28.77  1:08.63  1:48.63    2:21.67   
12  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    29.82  1:07.71  1:49.50    2:22.31   
13  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    29.58  1:07.49  1:48.04    2:22.63   
14  Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.82  1:05.75  1:49.20    2:23.18   
15  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.76  1:07.35  1:50.00    2:23.23   
16  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.15  1:10.75  1:51.10    2:23.74   
17  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    30.27  1:08.32  1:52.12    2:24.33   
18  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    30.76  1:11.30  1:51.31    2:24.81   
19  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.64  1:09.53  1:51.86    2:25.09   
20  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    30.94  1:07.60  1:51.55    2:25.19   
21  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.82  1:11.62  1:51.82    2:25.26   
22  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.76  1:11.80  1:51.93    2:25.28   
23  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.73  1:09.49  1:53.03    2:25.92   
24  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.62  1:07.99  1:50.73    2:26.19   
25  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    29.52  1:09.28  1:51.27    2:26.25   
26  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.39  1:07.89  1:53.24    2:26.48   
27  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    30.05  1:10.30  1:53.28    2:26.77   
28  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    31.39  1:08.90  1:52.37    2:26.87   
29  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.91  1:11.32  1:53.59    2:27.26   
30  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    31.13  1:10.19  1:53.35    2:27.57   
31  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.68  1:08.44  1:53.50    2:27.93   
32  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    30.18  1:09.75  1:54.86    2:33.00   
33  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    32.67  1:13.02  1:58.98    2:33.01   
34  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    30.89  1:13.81  1:58.38    2:33.10   
35  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    31.25  1:11.63  1:55.46    2:33.60   
36  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    30.82  1:13.27  1:59.64    2:34.55   
37  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.89  1:15.49  1:59.83    2:34.67   
38  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    32.86  1:16.00  1:58.88    2:35.18   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            DNS   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Funktionsnedsättning: SM14 
Sponsor: Grändens Mat 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    34.98  1:21.76  2:09.21    2:47.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Länsförsäkringar Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.97  2:13.67  3:22.98    4:31.06   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:04.91  2:13.78  3:24.13    4:34.15   
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:05.40  2:14.72  3:24.75    4:34.17   
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:05.74  2:15.62  3:25.47    4:34.76   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    1:06.24  2:17.30  3:28.42    4:36.53   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.86  2:18.81  3:30.40    4:40.67   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    1:05.64  2:17.87  3:31.29    4:42.26   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:07.68  2:19.80  3:32.40    4:43.15   
Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon    1:07.37  2:19.00  3:31.48    4:43.80   
10  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:10.10  2:22.57  3:33.97    4:44.01   
11  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:07.81  2:21.21  3:34.54    4:45.07   
12  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    1:08.78  2:21.94  3:35.30    4:45.48   
13  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    1:07.54  2:20.28  3:33.97    4:45.89   
14  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    1:08.57  2:22.11  3:35.34    4:47.45   
15  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton    1:08.25  2:21.69  3:36.05    4:48.41   
16  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.43  2:22.74  3:38.01    4:49.82   
17  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:08.65  2:21.67  3:36.92    4:50.86   
18  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:08.88  2:22.74  3:37.22    4:51.25   
19  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    1:09.74  2:25.64  3:42.89    4:53.63   
20  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    1:09.21  2:24.91  3:40.84    4:54.49   
21  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.07  2:23.10  3:40.06    4:54.89   
22  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:09.24  2:23.71  3:40.11    4:56.89   
23  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb    1:09.02  2:26.33  3:43.31    4:58.05   
24  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    1:10.32  2:26.20  3:43.09    4:58.64   
25  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:12.33  2:29.09  3:46.43    5:02.36   
26  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:11.71  2:28.87  3:47.65    5:04.88   
27  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    1:12.21  2:30.17  3:49.18    5:07.19   
28  Tilda Ericsson  2002  S71    1:12.39  2:30.46  3:49.43    5:07.88   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: 
Sponsor: Länsförsäkringar Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.97  2:13.67  3:22.98    4:31.06   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:04.91  2:13.78  3:24.13    4:34.15   
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:05.40  2:14.72  3:24.75    4:34.17   
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:05.74  2:15.62  3:25.47    4:34.76   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    1:06.24  2:17.30  3:28.42    4:36.53   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.86  2:18.81  3:30.40    4:40.67   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    1:05.64  2:17.87  3:31.29    4:42.26   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:07.68  2:19.80  3:32.40    4:43.15   
Moa Karlsson  2002  Simklubben Poseidon    1:07.37  2:19.00  3:31.48    4:43.80   
10  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:10.10  2:22.57  3:33.97    4:44.01   
11  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:07.81  2:21.21  3:34.54    4:45.07   
12  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    1:08.78  2:21.94  3:35.30    4:45.48   
13  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    1:07.54  2:20.28  3:33.97    4:45.89   
14  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    1:08.57  2:22.11  3:35.34    4:47.45   
15  Maja Blomliden  2004  Simklubben Triton    1:08.25  2:21.69  3:36.05    4:48.41   
16  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.43  2:22.74  3:38.01    4:49.82   
17  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:08.65  2:21.67  3:36.92    4:50.86   
18  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:08.88  2:22.74  3:37.22    4:51.25   
19  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    1:09.74  2:25.64  3:42.89    4:53.63   
20  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    1:09.21  2:24.91  3:40.84    4:54.49   
21  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.07  2:23.10  3:40.06    4:54.89   
22  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:09.24  2:23.71  3:40.11    4:56.89   
23  Thea Brünjes  2004  Kiviks Simklubb    1:09.02  2:26.33  3:43.31    4:58.05   
24  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    1:10.32  2:26.20  3:43.09    4:58.64   
25  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    1:12.33  2:29.09  3:46.43    5:02.36   
26  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:11.71  2:28.87  3:47.65    5:04.88   
27  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    1:12.21  2:30.17  3:49.18    5:07.19   
28  Tilda Ericsson  2002  S71    1:12.39  2:30.46  3:49.43    5:07.88   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
Sponsor: Länsförsäkringar Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    1:30.41  3:07.78  4:47.99    6:26.60   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Funktionsnedsättning: S7 
Sponsor: Länsförsäkringar Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    1:30.41  3:07.78  4:47.99    6:26.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018