2019-12-13   10:03:37
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM/JDM 2018 (Skåne-Blekinge)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Tävlingspass 1

Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM-JDM    Utskriftsdatum  02 juni 2018   
  Tävlingsort  Simrishamn    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  Skånes Simförbund - Ystad Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juni 2018         
 
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Hyrbilen 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.89        56.00   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    26.75        56.86   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap    26.96        57.29   
Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    27.11        57.97   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    26.99        58.93   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.38        59.12   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.23        59.39   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.36        59.66   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    28.22        59.70   
10  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.11        59.75   
11  Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.16        59.90   
12  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.23        59.94   
13  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.84        1:00.00   
14  William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.39        1:00.08   
15  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.11        1:00.36   
16  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.14        1:00.37   
17  Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.02        1:00.57   
18  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.52        1:00.72   
19  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.82        1:00.77   
20  Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.68        1:00.89   
21  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.76        1:00.97   
22  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.35        1:01.00   
23  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.13        1:01.10   
24  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.38        1:01.42   
25  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.08        1:01.49   
26  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.68        1:01.62   
27  Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap    28.30        1:01.75   
28  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Sydsim    29.14        1:01.77   
29  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    28.79        1:01.85   
30  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.55        1:01.87   
31  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.47        1:01.96   
32  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.31        1:02.18   
33  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    28.59        1:02.30   
34  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    28.54        1:02.32   
35  Jakob Clemedtson  1996  Karlskrona Simsällskap    28.14        1:02.77   
36  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    29.55        1:03.08   
37  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    29.53        1:03.27   
38  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.13        1:03.37   
39  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.47        1:03.48   
40  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    29.97        1:03.64   
40  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    29.55        1:03.64   
42  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.27        1:03.65   
43  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.64        1:03.76   
44  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.88        1:03.82   
45  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.96        1:04.09   
46  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    29.65        1:04.28   
47  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.20        1:04.30   
48  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.03        1:04.47   
49  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.51        1:04.87   
50  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    29.89        1:05.12   
51  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    30.16        1:05.23   
52  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    29.99        1:05.30   
53  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    30.45        1:05.51   
54  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    29.98        1:05.88   
55  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    30.12        1:06.09   
56  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton    30.87        1:06.17   
57  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    30.97        1:06.46   
58  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    30.29        1:06.47   
59  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.36        1:06.50   
60  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.09        1:06.60   
61  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    30.72        1:06.72   
62  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    30.76        1:06.88   
63  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    30.90        1:07.01   
64  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.30        1:07.13   
65  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    31.32        1:07.43   
66  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.37        1:07.70   
67  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    30.35        1:07.79   
68  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.78        1:08.43   
69  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    31.99        1:09.73   
70  Sebastian Karlsson  1993  Karlskrona Simsällskap    33.39        1:14.25   
71  Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    34.38        1:17.75   
72  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap    36.66        1:29.07   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Hyrbilen 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    26.75        56.86   
Johan Rydahl  2001  Helsingborgs Simsällskap    26.96        57.29   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    26.99        58.93   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.38        59.12   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.23        59.39   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    27.36        59.66   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    28.22        59.70   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.11        59.75   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.16        59.90   
10  Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    28.23        59.94   
11  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.84        1:00.00   
12  William Kerman  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.39        1:00.08   
13  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.11        1:00.36   
14  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.14        1:00.37   
15  Isak Vikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.02        1:00.57   
16  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.52        1:00.72   
17  Linus Kahl  2001  Landskrona Simsällskap    28.82        1:00.77   
18  David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.76        1:00.97   
19  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.13        1:01.10   
20  Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.38        1:01.42   
21  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    28.79        1:01.85   
22  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.47        1:01.96   
23  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.31        1:02.18   
24  Tim Brinkhagen  2001  Landskrona Simsällskap    28.59        1:02.30   
25  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    28.54        1:02.32   
26  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    29.55        1:03.08   
27  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    29.53        1:03.27   
28  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.13        1:03.37   
29  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.47        1:03.48   
30  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    29.97        1:03.64   
30  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    29.55        1:03.64   
32  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.27        1:03.65   
33  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    29.64        1:03.76   
34  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.88        1:03.82   
35  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.96        1:04.09   
36  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    29.65        1:04.28   
37  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.20        1:04.30   
38  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.03        1:04.47   
39  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.51        1:04.87   
40  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    29.89        1:05.12   
41  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    30.16        1:05.23   
42  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    29.99        1:05.30   
43  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    30.45        1:05.51   
44  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    29.98        1:05.88   
45  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    30.12        1:06.09   
46  Jonathan Palminger  2004  Simklubben Triton    30.87        1:06.17   
47  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    30.97        1:06.46   
48  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    30.29        1:06.47   
49  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.36        1:06.50   
50  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.09        1:06.60   
51  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    30.72        1:06.72   
52  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    30.76        1:06.88   
53  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    30.90        1:07.01   
54  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.30        1:07.13   
55  Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    31.32        1:07.43   
56  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    30.37        1:07.70   
57  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    30.35        1:07.79   
58  Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.78        1:08.43   
59  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    31.99        1:09.73   
60  Fabian Claeson  2002  Osby Simsällskap    36.66        1:29.07   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            DNS   
Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  02 juni 2018 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:35 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner